^Ucuure Cciïtsrtjf Courant ,aat onze Indische troepen niet in elkaar zakken Wist U NSDAG 23 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; 1.30 per maand; 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7392 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „iStaniuostirfj is afjeUeuen myo bcrl in tegijerispoft" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. Een ernstige waarschuwing in de Tweede Kamer (Van Parlementsredacteur) dingen nit het vele, dat zestien sprekers gistermiddag en -avond te berde jchten bü de behandeling van de begroting van Oorlog in de Tweede Kamer trienen de bijzondere aandacht. In de eerste plaats de toestanden bi) en de mobilisatie van de troepen in Indië. In de tweede plaats de toekomstige leger- (anisatie. Wat de troepen Ln Indië betreft con- teerde de heer Bruins Slot (A.R.) dat voedingstoestand en de kleding niet jd is zoals hij wezen moet. Bij zijn roek aan de troepen had ook hij wel maaltijden genoten, waar het he chte aardappelpoeder (door de so Ida- betiteld met de veelzeggende naam: m) de hoofdschotel vormde. Veel ;r is echter de geestelijke depressie, irin de soldaten zijn gekomen. Zij den vrede, vrijheid en geordende toe oden brengen en vonden de republiek hun weg. Toen die Regering zoete adljes ging bakken én de troepen op plaats nu9t moesten houden, kwam er iferdoofrt jegens de Regering. Het ■trouwen kwam terug, toen de poli- Ie actie werd ingezet, maar verdween, nog sterker mate. toen de actie werd jpgezet. Het wankele beleid der Rege- cg, waardoor het demobilisatieschema ar liep, heeft het moreel enorm schaad. - Een goed en vast beleid, aldus de heer uins Slot, is voor het herstel van het ireel der troepen meer waard dan goed zelfs dan.sigaretten. Voorts voerde de heer Bruins Slot, enals vele andere sprekers, een plei- oi voor een goede regeling van de »aeropneming in de maatschappij van demobiliseerde soldaten. De heer Tilanus (C.H.) wees de mi- ter op diens bijzondere verantwoor- lijkheid voor het verlies van 238 (hls vermisten worden meegeteld moge- 251) gesneuvelden na de politiële e. Want deze minister is niet alleen ilitiek-, maar ook vak-minister, diie de es tand in Indië militair kan beoordelen hierom in de ministerraad een bijzon- gezaghebbende stem moet hébben, hield de bewindsman het voorbeeld oud-minister Schagen van Leeuwen voor ogen, die er niet mee accoord heeft kunnen gaan, dat de Regering geen grens heeft gesteld inzake het aannemen van een militair-afwachtende houding tegen over de republiek. Zowel de heer Tilanus (C.H.) als de heer Roosjen \AH.) toonden zich ver wonderd over het feit dat de heer Vor rink fArb.) tevoren bezwaar maakte* tegen de vertraging in de aflossing der troepen. De laatste wilde-deze toch maar sneller doen plaats hebben, bijw. door de acclamatisatie-periode voor de vervan gende troepen maar te laten vervallen, Zolang de onderhandelingen op de Ren ville* plaats hebben leven wij toch iniet in een tijd van militaire hoogspanning, aMus dieze naïeveling. Hij moest maar eens een week gaan soldaatje-spelen in De heren Tilanus en Roosjen legden echter het juiste verband tussen de traging in de aflossing en het gevoerde Regeringsbeleid, waaraan ook Koos Vor- rink en de zijnen mede schuld hebben. Ook de voorlichting van de troepen werd door verschillende sprekers aan geroerd. Niet in de laatste plaats de koele, plotselinge Regermgsboodschap het uitstel der demobilisatie. Maar ook de voorlichting over het Regerings beleid, die in verkeerde handen was vol gens de heer Vermeer (Arb.). De heer Roosjen (AE.) probeerde hem duidelijk maken, hoe moeilijk deze voorlichting is. In Januari 1946 sohreef mr Jonkman, de huidige minister van Overzeese Ge biedsdelen in de Militaire Spectator nog artikel, waarin Soekarno een colla borateur wordt genoemd. Later was Soekarno een beste, brave man. Nu is toch wordt er met hem en de zijnen weer gepraat. En een gewoon soldaat kan dit nooit alle maal bijbenen Communistische inconsequentie. Wat de toekomstige legerorganisatie betreft, werd niet al te veel critiek op 's ministers beleid gehoord. Wat beschouwingen werd .gegeven, was vrij speculatief, gelijk de heer Tilanus (C-H.) het noemde. De opbouw wordt immers doorkruist door de directe behoeften in Indië. Natuurlijk de „koloniale oorlog", naar de mening van de communist Sdhoonemberg. Hij is dan ook vlak tegen de gehele begroting, zou de minister dus feitelijk geen cent gunnen, maar hij en zijn partijgenoot Koenen vroegen toch maar allerlei sala risverhogingen, betere pensioenen zorgingen. De heer Vorrink (Arb.) be pleitte vurig een legeropbouw in regio nale samenwerking, binnen het kader der Verenigde Naties, bijv. met de Benelux- landen. Dit bezorgde hem van de heer Schoonenberg (comm.) de kwalificatie, dat hij Benelux was tot op zijn blote huid. Iets nuqhterder was de heer Roos jen (AR.), die meende, dat MINISTER JONKMAN KWAM MOMANTIEK OP DE GOLVEN... TE BATAVIA AAN Hedenmorgeen is minister Jonkman te Batavia aangekomen, waar hij op het vliegveld werd begroet door de ministers Beel, Neher en Drees en door dr Van Mook. Op de vraag of hü nog in contact zal treden met de leden der Commissie Drie, zeide hij, dit te hopen. Niet veel vlees met de Kerstdagen En het kaasrantsoen blijft gehalveerd Ons bericht van enige tijd geleden dat. bij vermindering van het vleesrantsoen de in het vooruitzicht gestelde redige verhoging van het kaasrantsoen j jaar deze woorden reeds tussen geen doorgang zou kunnen vinden i.v.m. aanhalingstekens moest zetten, de ongunstige melkpositie, heeft thans men, sedert het mislukken va., bevestiging gevonden doordat deze week fercptie der Grote Vier te Londen deze eerst sedert maanden het vlees- rantsoen niet hoger is dan het vroegere basis-rantsoen van 200 gram per week terwijl het kaasrantsoen onveranderd is gebleven. 't Verklaarde uitzicht est-Europa verkeert in gevaar p-rAT IN DE STATEN van Oost- V Europa met tegenstanders van Mos kou gebeurt en waarvan voor ons ïtkof nog steedgjhet noodlottig symbool bevat een waarschuwend „mene el". Men zij daarom voorzichtig met te argeloos uitgesproken „vredé op de," als de vijand op de loer staat, iropa te bespringen. Wat bracht ons het gativisme der Sowjets? Tweespalt in de Ver. Naties. De com- stische lianen bloeien in het econo- ische moeras. De „Grote Vier" moest gevierendeeld, al gelukte zulks fchts voor één kwart. Vlak vóór de mferentie der vier grote mogendheden, de belangen en de vrede der ensheid te beslissen hebben, werd als verraderlijke V 2 de „Kominform" igelaten, ten doel hebbende de vernie ling der democratie. Wij zeggen niet te veel, als wij conclu- dat langzaam maar zeker, West- ïropa in gevaar verkeert en dus één ge- eenschappelijke frontvorming tegen de ildiger noodzakelijk is. Communisme en Naziïsme zijn syno- i-gevaar werd maar al te ^er onderschat. Moskou moge dan al ten de mislukking der Londense conferentie zeggen: „laat-ie-fijn-zijn," wij vinden het helemaal niet fijn, noodlottig en zelfs daemonisch. Maar één ding is toch weer fijn, het feit namelijk, dat precies weet, met wie men te doen eeft. Van de gesplitste persoonlijkheid Russische politiek, eersend de vernietigende macht. Iedere erdere vergissing slijk zijn. Derhalve heeft de conferentie ïn Londen óók zuiverend gewerkt. De sactie blijft in tal van landen niet uit. Sen nieuwe lente, eenoud geluid" Bnkt de Britse Labourpartij p maatregelen om de te verwachten jmmunistische stakingen en sabotage te eren.. Want het communisme knielt niet. aar vernielt. Britse diplomaten, politici en filosofen en in, dat het de hoogste tijd is, immunisten de deur te wijzen, daar ripps de economische dictator, toch al erk genoeg heeft het schip voor zinken behoeden. DE WERELDVREDE is in gevaar, dat de Sowjet-politiek het toezicht op de atoomenergie heeft belem- serd. En zoals wij gisteren reeds hebben ermeld. is men in Frankrijk begonnen, iet op tactische wijze de communistische roeders uit de sleutelposities in het be- iuursapparaat te verwijderen. Er komt wet, welke beoogt, dat lunistische afgevaardigden niet mei foorzitterschap kunnen bekleden arlementaire commissies, alsmede het ice-presidentschap der Franse nationale ergadering. Dit alles bewijst, dat de emocratische ogen steeds wijder open aan en men de vijand buiten de poorten 'il houden. Het jaar 1948 vangt aan met scherper fbakenen der grenzen, bewuster front- orming, men ziet in, dat het met de amouflage uit moet zijn. Want óók de beginnen hun posities veilig te tellen. In de Russische zone in Berlijn duldt ten nog slechts aanhangers van het ysteem, satellieten, en vandaar, dat de erste en tweede voorzitter van de Chris- elijke Democratische Unie van hun func- e ontheven werden Jacob Kaiser was rincipieel en kon de Sowjet-politiek in hiitsland niet langer aanzien, hij kon het .g. „Duitse volkscongres" niet steunen en moet Barbertje hangen De Ri De nieuwe brooden tabaksbonnen Voor de week van 28 Dec. t/m 3 Jan. zijn de volgende bonnen aangewezen voor het kopen van brood: 079 Algemeen: 2000 gram brood 074 Reserve: 800 gram brood 078 Reserve: 400 gram brood 579 Algemeen: 800 grain brood 574 Reserve: 400 gram brood Voor het tijdvak van 28 Dec. t/m 10 Jan. zijn voorts de bonnen Tabak U 01 en U 03 aangewezen voor het kopen van 2 rantsoenen .tabak, of si garetten. woorden maar tussen vraagtekens moest plaatsen. Hij bepleitte dan ook een iets .nationaal" gerichte legeropbouw, in minister Fiévez ook min of gaat denken. Men kan ook niet altijd maar blijven wachten op inter nationale consolidatie. Nog veel meer onderwerpen kwamen _an de orde, te veel om op te noemen. Vandaag antwoordde de minister. Bij de aanvang der zitting, die een ur te laat begon, omdat er niet genoeg Kamerleden aanwezig waren* (Maandag eenmaal een lastige dag om „op sitoot" te komen) werd een tweetal kleine wetsontwerpen zonder debat aangeno men en beslaten tot toelating van de heer A. J. M. Sweens als opvolger van de heer J. Th. M. Smits van Oyen (KVP) Insuline wordt 10 pet goedkoper Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt wordt per 1 Februari a.s. de prijs voor Insuline voor suikerzieken onontbeerlijk verlaagd met 10 Dank zij de medewerking der fabri kanten is dit mogelijk. Prijsverlaging chemicaliën Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zullen verschillende chemica liën binnenkort aanzienlijk in prijs wor den verlaagd. Zo wordt zwavelzuur 15 azijnzuur 10 carbid 6 eau die cologne 1020 bleekwater 1 cent goedkoper. De prijs beendermeel daalt met 2Vt oent, die vleeslijm met 10 VANDAAG STELLEN WIJ VOOR: Sold. Otto van Hemessen v. Velzenstraat 9, Alphen aan den Rijn Het is jammer voor Otto en zijn fami lie, dat zo velen onder de rubriek „Van daag stellen wij U voor" een plaatsje moest hebben. Daardoor is ook zijn Commissie van Drie breidt bemoeienis uit tweede West-Javaconferentie. Zij ontving nl. op de „Renville" een zestal personen, dat namens zichzelf en 14 anderen een manifest kwamen aanbieden tegen de tweede West-Javaconferentie. De leider van het gezelschap was prof. Djoehana. Prof. Graham (Amerika) zegde toe, dat het manifest eveneens tfer kennis zal wor den gebracht van de Belgische en Austra lische vertegenwoordigers in de Commis- Drie. Weer een dode en vier gewonden in Indië Volgens een officiële mededeling be droegen de verliezen in Indië gisteren 1 dode en 4 gewonden. Ten Zuidoosten van Cheribon traden we op tegen rampok- kers. In de grensstreken van Midden- Java, bij Modjokerto in Oost-Java, op de grens van Noord-Sumatra en bij Loem- boek Aloeng in Midden-Sumatra werden geïnfiltreerde benden verdreven. Bij Soemedang in West-Java werd een Rode Kruisploeg beschoten. INDIË OP DE 30STE IN DE VEILIGHEIDSRAAD. De 30ste December zal de Veiligheids raad bijeenkomen ter bespreking van het rapport der Commissie van Drie. SJARIFOEDDIN VIERT KERSTFEEST TE D JOK JA. Sjarifoeddin, die Protestant is, zal met Kerstmis van de „Renville" naar Djokja vertrekken, om heffeest thuis te vi Vitamine T ontdekt Na een jarenlang onderzoek ls profes sor Goetsch van de universiteit te Graz erin geslaagd het vitamine T te ontdek ken, een stof, waardoor de celassimilatie bij planten, gewervelde dieren en men sen bespoedigd wordt. KERSTVREDE IN PALESTINA? Reuter verneemt uit Jeruzalem, dal door de Joden en Arabieren in Pales tina een Kerst-vrede in acht genomen zal worden. Promotor" komt ideaal van yliegende auto nabij Achter Hein Bulten's rug over Wateringen en Delft (Van een onzer verslaggevers). De Promotor F 25. hét nieuwe Fokker product, dat Hein Bulten gisteren op Ypenburg demonstreerde, komt het ideaal van de vliegende auto nabij. Zo gemak kelijk manoeuvreert de machine over het hobbelige veld, zo vrij en ruim is het uitzicht als we. achter Hein Bulten geze ten, het veld zijn overgerend en loodsen, rijksweg en Hoornbrug, Wateringen en Delft in ret grijs van de Decemberdag onder, voor en naast ons zien liggen: als van achter de voorruit van een luxe auto. Het fraai uitgevoerde dashbord, met knoppen voor zender en ontvanger, met nachtvluchtinstrumenten, een klein stuur wiel en pedaal voetenstuur versterken die auto-indruk. Genoegelijk leunen we weg in het voor maximaal drie personen bestemde kus sen, dat met een klaptafeltjé en een in gebouwde stewardess in de vorm van een buff et je voor bekers en thermof lessen het comfort volmaakt Acht honderd zeventig kilometer kan de machine met 465 kg belasting aan één stuk vliegen. In onze rug moet de motor daveren, zy overstemt ons gesprek niet Het systeem van* de duwschroef, waa men in alle landen zocht, bracht Fokker tot een welhaast technische volmaaktheid. Met 209 km per uur vallen we in de laat ste bocht, de witte „veilig" lampjes voo: de piloot springen op groen, wat „attentie voor het landingsgesteld" betekent, klinkt een discrete sirenetoon door de cabine voor het geval men vergeten mocht het landingsgestel uit te zetten dan zakken we met 100 tot 120 km snel heid, zeer stijl naar het veld, om „als eer eitje" op Ypnueburg neer te komen. Fokker heeft 20 van deze ideale zaken- vliegtuigen voor f35.000 bent U de man op stapel staan. De belangstelling ervoor is groot, maar de uitvoermoeilyk- heden niet minder! Neen, de zeilscheepvaart is nog niet dood. Zij leeft nog in de vorm van deze schilderachtige vjermaster, de 3200 ton metende bark „Pamir", welke dezer dagen en reis van 80 dagen over een af stand van 24.000 km van Nieuw-Zeeland, behouden voor de Engelse kust ver scheen. Majestueus zullen de grote mas ten boven de moderne schepen uitsteken, als de Pamir de Thames opgesleept zal zijn en welk een schare enthousiaste zeil- liefhebbers en fotografen zullen het schip bekijken en toezien als de lading, bestaande uit wol, vet en 64 kisten kle ren een geschenk van Wellington voor verplaatste personen gelost zal wor- Uiterlijk ls de Pamir een beeld van het verleden, maar innerlijk is de moderne techniek al doorgedrongen, want elec- trisch licht en koelkasten zijn aanwezig om de uit 39 koppen bestaande beman ning het leven op de lange reizen te v aangenamen. Verder is het uitgerust met radio Radar, zodat ook dit schip onder alle omstandigheden zijn weg over de reldzeeën zal vinden. Viscount Traprain maakte de rel matroos mede. Hij zal bij thuiskomst veel kunnen verhalen over verre landen en het fraaie schip, dat hem veilig over de golven naar huis bracht Kersttoeslag voor gesteunden Alle gesteuinden zullen van het dep. van Soc. Zaken een Kerst toeslag van 25 ontvangen, behalve zij, die onder de noodwet-Drees vallen. Treinbotsing eist 35 doden en 100 gewonden Gisteravond zijn bij Neuwóed in Prui sen twee expresse-treinen met elkaar in botsing gekomen. Volgens de Duitse nieuwsdienst zijn hierbij 35 personen ge dood en 100 gewond. Klessebes tot vijf jaar veroordeeld Maar iU werd direct in vrijheid gesteld. Het Hilversumse Tribunaal adviseerde vanochtend, naar de N i e u e Crt. vernam, tot een internering de tijd van 5 jaar voor Ceesje Speenhof. Zoals men weet trad zij gedu rende de oorlog als .juffrouw Klessebes' op in het cabaret van Paulus de Ruyter voor de Hilversumse verraders-radio. Zij werd evenwel terstond in vrijheid gesteld, aangezien de rest van de inter nering (van 14 November 1945 tot 14 No vember 1950) voorwaardelijk werd opge legd van heden af. De kiesrechten zijn haar ontnomen. H.M. de Koningin tijdens de Kerstdagen te Soestdijk H.M. de Koningin zal zich morgen na: Soestdijk begeven om de Kerstdagen door te brengen in de kring van het Prin selijk Gezin. KONINGIN ONTVANGT NIEUWE EGYPTISCHE GEZANT. H. M de Koningin zal Maandag a.s. te Amsterdam de nieuwe gezant van Egypte, de heer Iskander el Wahaby Bey, vangen ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven. Hofprediker moet rust nemen De hofprediker, ds J. F. Berkel, moet na de Kerstdagen wegens lichte spanning enige tijd rust nen delijk tot Februari. Bij een spoorwegongeluk op de lijn Mexico-city-Vera Cruz is een persoon ge dood en zijn er 51 gewond, van wie 14 ernstig. Politieke verrassingen in 1948 te wachten Bittere woorden van P. v. d. A. tot de K.V.P. Toonden wij gisteren met een citaat uit „De Maasbode" (R.-K.) aan, hoe men zich sommige kringen van de Katholieke Volkspartij steeds groter zorgen gaat maken over het nauwe samengaan met de Partij v. d. Arbeid, thans veroorloven i proeve van „kameraadschap" te citeren uit het aan de Partij v. d. Ar beid zo nauw verwante A'damse dagblad „Het Parool". Dit blad voelt zich nL ernstig in z'n wiek geschoten doordat juist op initiatief R.-K. zijde prof. Romme in de Tweede Kamer minister Mansholt afstand moet doen van zijn politieke secretaris. Na dan opgemerkt te hebben „dat men ten aanzien van de heer Romme en de K.VP. nimmer weet, welke politiek zij de volgende week zullen aanhangen", vraagt „Het Parool": Of stak er in de Kamer óók nog een stukje na-agitatie tegen Schermerhorn in de plagerij tegen Mansholt, die er een politieke secretaris op nahoudt, die onlangs Schermerhorn's schoon zoon geworden is? Men zal er niet achter komen. Na zijn heftige uitval zal de heer Ronune zich weer hullen in het nevelig waas dat zyn politiek pleegt te omgeven. Maar de P.v.d.A. dient de tekenen aan de politieke wand te verstaan. Heeft de heer Romme behoefte om af en toe een „hier «a ik, ik kan ook anders" te demonstreren dat hij zijn gang ga. Maar waar wij een bijzonder zor- gelijke tijd tegemoet gaan. zorgelijk vooral voor de grote massa der bevol king en op haar radicaliserend wer kend, daar moge hy niet te lèht "ont dekken, dat men in Nederland twee k drie jaar na de vreselijkste aller oorlogen niet straffeloos conservatieve politiek voeren kan. Zeker niet indien de P.v.d.A. en dat kan zij!! zich schrap gaat zetten. Schrap tegen de groeiende reactie; schrap tegen een communistische poging tot verijdeling van de geestelijke vrijheid; schrap, door het niet te laten bij een positief program, maar door daaraan de machtswil te verbinden, die er in de personen van harde en bezielende lei ders achter gaat staan. Het komende jaar heeft wellicht een paar politieke verrassingen in petto." De onderhuurder wordt thans toch beschermd De minister van Wederopbouw ai. heeft medegedeeld, dat hij een wijziging van het huurbeschermingsbeslirit zal uit lokken met het doel de onderhuurder toch te beschermen tegen opzegging, zo wel door de venhuurder als door de hoofdverhuurder. Naar men weet, besliste de Hoge Raad onlangs, dat de onderhuurder niet tegen de hoofdverhuurder kan wonden be schermd, als hij geen rechtstreeks con tract met de laatste heeft. DAT in de A'damse meelfabriek „Hol land" de 58-j. baas W. Reneman door een machine zijn arm werd afgerukt. DAT te Tilburg een bende van 12 mannen en 2 vrouwen is gearresteerd, die dit jaar 14 maal had ingebroken in de wollenstoffenfabriek der fa Droge al- f 15.000 werd ge- n bovendien nog hadden de textielververy „Til- -aar 90 kg breigaren de foto en bijschrift blijven liggen, terwijl deze anders op zyn verjaardag (26 No vember) hadden kunnen worden ge plaatst. Maar gelukkig raken we thans wat door de achterstand heen. zodat be trekkelijk vlugge plaatsing voortaan kan worden gegarandeerd. Otto zit op het ogenblik in Tsjisompei op Java, hij is daar bij de genie en in record-tijd zijn er al heel wat Bailey- ulden geen oppositie meer in de Oos- bruggen gebouwd. Hij is ook mee ge- elijke bezettingszone. De Russen zorgen weest met de expeditie, die het zoekge- j Den Haag tot dat het partijnreinn de 1 raakte Dacota-vliegtuig heeft gevonden, j jhr Neue Zeit" een „doel-matige" redactie Dit was een gevaarlijke, xijgt Men ziet:.de methodiek van nazi's I mooie tocht, zo schrijft Otto, die we a Sowjets ia gelijk, Iharte het beste toewensen. daar. waarbij stolen. DAT vier erv -ingebroken it vetex" aldaar, buit vormde. DAT vandaag en morgen in de Eindho- ïnse straten versierde wasmanden staar opgesteld, bestemd voor geschenken aar de verkeersagenten, waarmee een ouc gebruik in ere is hersteld. DAT het 12.000 ton metende m.s. „Wel tevreden" van de Kon. Rott. Lloyd giste- en na zijn eerste reis in R'dam 'eerde na door de Amerikanen weer troepenschip tot passagiersschip te zyn omgebouwd, DAT gisteren op Gilze-Rijen de twee de vinkenparade sedert de bevrijding werd .gehouden, waarbij in tegenwoor digheid van gen.-maj. Giebel en schout bij-nacht Willinge brevetten werden uit gereikt. DAT Prins Bernhard wegens zijn lichte ongesteldheid hierbij niet aanwe zig kon zijn en een Gilze-Rijense koek- fabriek daarom de voor hem bedoelde geschenken nu Zaterdag door een dele gatie op Soestdijk laat aanbieden. DAT dezer dagen uit de juwelierszaak der fa. v. d. Sluis te Dongen gouden rin gen, zilverwerk, horloges e.d. zijn gesto len, ter waarde van f20,000. DAT de heer J. J Mendelaar is her plaatst als resident van Bangka en Billiton DAT de aandeelhouders der Overijs selse Hypotheekbank te Deventer de fu sie met de Westlandsche Hypotheekbank goedkeurden en mr D. A. Nederlof uit directeuren Doorn, jhr Repe- n j laer van Driel, G. L. Maaldrink q I Haersma Buma. allen uit Den Haag, tot ^commissaiMMB werden benoemd. DAT Roosendaal f 98.000 beschikbaar heeft gesteld voor de inrichting van een ontspanningscentrum voor de gemeente op het landgoed „Vrouwenhof". DAT te Maastricht de nieuwe cen trale studio van de regionale omroep Zuid in gebruik is genomen. DAT voor de aanleg van wegen door het Noordelijk deel van de Peel, waar van de kosten op f 2.790.000 worden ge raamd, een lichaam, „De Peelgemeen- schap" wordt gevormd. DAT de mijnschacht te Heerlen, die beschadigd was door het neerstorten vier kolenwagens, weer in gebruik is ge- DAT de St.-Crt- van gisteren de door min. Mansholt goedgekeurde wijzigingen van het „keuringsreglement ZKB" (zui- velkwaliteits-contrólebureau) voor melk poeder en boter bevat. DAT de 500 Weense kinderen, die Vrij dagavond in ons land arriveerden, giste ren op hun plaats van bestemming, Til burg, aankwamen. DAT de naam N.V. Ned. Seintoestel- lenfabriek is gewijzigd in N.V. Philips Telecommunicatie Industrie en de zetel van de vennootschap is overgebracht van Amsterdam naar Hilversum. DAT prof. dr R. Gispen is benoemd tot tijdelijk hoogleraar in hygiëne en bacteriologie te Batavia. DAT is benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia de hoofd- adm. Ie klasse der Kon. Marine. H. J. G. v. Giessen. DAT te Rottendam is opgericht Dura's Aanmemimgs Mij N.V. met een kapitaal in f 1.000.000, verdeeld in 15 pref. en 15 gewone aandelen. DAT het College van Rijksbemidde laars heeft besloten de werkingssfeer van het alg. sociaal fonds voor de grafische bedrijven zoveel mogelijk gelijk te stel len aan die der C.A-0 voor het grafische bedryf in Nederland. DAT de prijzen van de 4-jaarlykse Ned.-Vlaamse Romanprijsvraag van de Uitgeverij Gottmer te Haarlem zijn ge wonnen door V. Sirolf te Utrecht, C. Pe ters te Nijmegen, P. v. d. Laan te Zut- phen, W. J. Elsman te Gent, G. Gorris te Voorburg, Rie v. Rossum te Leeuwar dsen en Z. van Grasdonck te Mechelea. DAT J. Greijdanus, directeur van de Coöp. Melkfabriek te Heino, 63 jaar oud, aldaar is overleden. DAT D. Rempt, dir. van de Prov. Ge zondheidsdienst voor Dieren, Maandag avond om kwart voor acht over Hilver- im I spreekt over „rundertuberculose". DAT de stichting „Limburgs Gemeen schapsoord en Volkshogeschool" dezer dagen te Heerlen het probleem „Duits land" besprak, doch een der inleiders, prof Siewerth uit Aken, niet aanwezig kon z(jn, daar de Ned. Regering haar medewerking inzake de grensfaciliteiten geweigerd had. DAT de Kerstboodschap van de Paus morgenmiddag om kwart over drie Nederlands wordt uitgezonden op de 19.87 en 31.06 m. DAT tot adjunct-directeur bij Staatsdrukkerij- en uitgeverijbedrijf benoemd Th. H. Oltheten. DAT A. G. K. Schouten, eertijds dir. van de Ned. Particuliere Rijnvaart Cen trale te R'dam door het Haagse B. G. on voorwaardelijk in vrijheid is gesteld daar hy geen collaboratie heeft gepleegd. Dat eind Nov. het aantal geregistreer de geheel werklozen 24.600 bedroeg tegen 22.400 eeind October JL DAT onze gezant te Oslo, G. B. Luden, hier te lande is gearriveerd en de eerste gezantschapssecretaris mr A. Fürnee als tyd. zaakgelastigde optreedt. DAT H. Slootjes op 27 Dec. as. 60 j. in dienst is by de boomkwekersfirma J. Blauw en Co. te Boskoop. DAT 84 j. oud te Den Haag is overle den de oud-gemeenteontvanger van Gouda N. Cos. DAT is benoemd tot directeur van de N. V. Verz. My „Vesta" te A'dam de heer dr P. D. Pestman, aldaar. DAT het tarief van invoerrechten in het kader der Benelux per 1 Jan. in wer king treedt, hetgeen voor Nederland, Bel gië en Luxemburg diverse import-artike len uit andere landen duurder zal ma ken. doch de schatkisten van genoemde drie landen zal spekken. DAT 75-j. oud te Ermelo is overleden de internist dr G. H. Moll van Charante, die respect te R'dam en Wassenaar woon- ach tig was. DA1 een onlangs te A'dam ontmasker de Ned. Nazi-organisatie F.A.O., dit schuil ging achter de naam ..Friends of America", zich zelf heeft geliquideerd. DAT de in onderwyskringen bekende P. J. Bol 69 j. oud te Blaricum is leden. DAT er plannen bestaan het m concentratiekamp „Erica" te Ommen de Regering aan te kopen en in erf pacht te geven aan een aantal by de Ned. Jeugdgemeenschap aangesloten organi saties en het kamp dan herdoopt wordt if „De Besthemerberg". DAT de 62-j. wielrijder B. v. Zessen, uit Rotterdam hedenmorgen op de Biy- dorpsebrug aldaar door een vrachtauto doodgereden en aan bestuurder tuigen wordt verzocht aan het politie bureau Oostervantstraat inlichtingen te komen geven. DAT tot commissaris van politie A'dam zyn benoemd: de hoofdinspec teurs F. E. Bergsma, H. R. Stoett, J. Fre- mery Kalff, H. Dykstra. J. H. Heijking. L. A. A. Cohen en de afdelingschefs G. C. de Vries, T. P. Gaaikema, E. J. A. Rade maker en P. D. N. Bylsma- DAT resp. tot officier en ridder in de Orde van Oranje-Nassau zyn benoemd dr C. J. Brenkman, beherende redacteur van het tijdschrift voor soc. geneeskunde en dr B. J. Westerbeek van Eerten te Hummelo DAT de Commissie Wederopbouw Wie- ringermeer een zonder vergunning ge bouwde noodwoning en een schuur in de Wieringermeer liet afbreken. DAT de 52-j. ploegbaas der Ned. Spoor wegen J. T. R. uit Nootdorp door een trein op de lyn Den HaagR'dam Hof plein is doodgereden en hy een vrouw en 3 kinderen achterlaat. DAT in de dienstbodekamer van de woning van de Tegel9e slager K„ 240 kg. vlees, afkomstig van twee clandestien geslachte koeien en 50 kg vet door de C.C.D. in beslag zyn genomen. DAT de eigenaar van café-restaurant „De Gerstekorrel" te A'dam. J M. Cof- feng, door het A'damse B. G. wegens verraad is veroordeeld tot 1 jaar waardelijk med een proeftyd van 3 jaren en betaling van f 1800 aan de Stichting 1940-1945. WORDEN ZIJ SLAPENDE RIJK? (Van onze Parlementsredacteur.) 't Was een delicate vraag, waarmee al enige t()d een aantal Kamerleden rond liep, delicaat ook, omdat zij betrekking had op een gehuwde vrouwelijke officier en lang niet de eerste de beste. Deze vraag werd daarom gisteren maar aan de Regering gesteld door Iemand, die ambtshalve nogal eens vaak voor deti- door ds Fokkema. Waardig stelde dominéé enkele feiten vast. Zo waardig zelfs, dat hij zich niet van de toy's liet brengen door een inter ruptie van Koos Vorrink, ook zo'n Ka merlid, dat (in dit geval) te bescheiden was geweest, om er over te beginnen. Mevrouw K. dan, aldus dominéé Fok kema, krijgt, net als haar man, een offi ciers-salaris. Bovendien krijgt zij, na tuurlijk weer net als haar man militaire rantsoenen. En toen kwam de subtiele vraag: krijgt zij nu ook, net als haar man, een kwartje voor iedere nacht, waarin z\j buiten de kazerne slaapt? Met andere twee kwartjes per nacht, ook wanneer zij samen buiten de kazerne in één bed slapen? Maar dan worden zij sla pende rijk) Dominéé Fokkema bleef ernstig bij deze vraag gelijk een dominéé betaamt. Wij vrezen echter, dat hy minder ernstig zou zijn gebleven, wanneer hij niet zo strak op zijn papier had gezien, maar eens in de van pret glinsterende ogen van zijn medeleden had gekeken. Het leven van een Kamerlid is soms moeilijkook al treet hy van te voren, dat een half uur later over een zo ern stige vraag nog gelachen wordt! Een nieu\v en een getoond Kamerlid (Van onze Parlementsredacteur) By de aanvang van de Tweede Kamer zitting van hedenmorgen werd de heer J C. M. Sweens (K.VP.) als Kamerlid geïnstalleerd nadat hy de vereiste eden had afgelegd. Behalve dit nieuwe lid, telde de Kamer ook een gewond lid. De heer Vermeer (Arbzat wat bleekjes achter in de zaal, zyn rechter arm in een doek Hij waj van de tram gevallen en me een arm-uit- het-lid via het ziekenhuis in 's ttnds ver gaderzaal terecht gekomen Gedurend Kerstmis zal er op volle kracht gewerkt worden ln de hoogovenj sar de Amerikaanse staalindustrie. Vrij zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met enkele tydelyke op klaringen. Plaatselyk enige regen of motregen. Nu en dan krachtige geleidelyk weer naar Zuid-West krimpende wind. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN. Woedsdag. 24 December. Zon op 8.47 en onder 16.32. Maan op 14.03 en onder 4^9. Zaterdag 27 December VJd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1