NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER 1947, Anderhalve eeuw sending INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID IN DE PIETERSKERK Afvaardiging van 17 Zendinggarbeiders De herdenkingsplechtigheden, die Vrijdag In Rotterdam worden gehouden ter ge legenheid van het 150-jarig bestaan van de „Nieuwere Zending", luidden de sobere bijeenkomsten in, die overal in ons land plaats vinden ter viering van dit zeldzame jubileum. We kunnen gevoeglijk zeggen, dat deze waardige herdenking de kroon is op het vele werk, dat door de zendingsmensen ter voorbereiding is verricht. Een mijlpaal in de geschiedenis van de zending werd bereikt en het stemt tot dank baarheid, dat de gehele Kerk in Nederland de behoefte gevoelt om even b(j dit glansrijke feit stil te staan. Zo werd gistermorgen in de Pieterskerk een dienst gehouden, waarin prof. dr H Kraemer en ds D. Kuilman, voorzitter van de zendingscommissie uit de Kerke- raad der Ned.-Herv gemeente, het woord voerden. Deze samenkomst droeg wel zeer bijzonder karakter, omdat-zeventien zendingsarbeiders in het midden der ge meente afscheid namen van de Kerk in ons land. Zij zijn bestemd voor het on derwijs en zullen dezer dagen naar Indié vertrekken. Prof. Kraemer sprak een nerdenkings- rede uit, waarin hij allereerst de vraag stelde, of het juist is. door deze Zendings bijeenkomst de adventsdiensten te door breken. Spr meende, dat er alle reden bestaat dit te doen; wanneer er iets !n de Kerk is, dat gericht Is op de verkon diging des Woords, dan is het de Zending Behalve dit. er Is verband tussen advent en zending. In de Bijbel wordt er vaak realistisch over God gesproken, zo, dat we Hem telkens vol activiteit voor ons zien. De achtergrond ls. dat God hierdoor gekenmerkt wordt, dat Hij gemeenschapu wil hebben met de mensen. Met even veel kracht komen in de Bijbel voor, de woorden, God zendt. God komt zelf onder de mensen in de zending van Zijn Zoon En de Zoon zegt: Gelijk de Vader mij gc-onden heeft, alzo zend Ik U Wij moe ten er van doordrongen worden, hoe "•e- zenlyk de zending bij de Kerk en d? ge meente behoort Wanneer het goed ware. had de Synode van de Ned Herv Kerk een oproep moeten richten tot alle ge meenten. In onze herdenking betrek ken wij ook het werk, dat door andere Kerkformaties ten aanzien van de ending is geschied Wanneei het ge heel goed ware geweest, dan was er een gezamenlijke uitnodiging van alle kerkgenootschappen uitgegaan Een uitnodigiing tot de ganse Kerk Wij vieren feest want God heeft het ons gezamenlijk gegund om Zijn Woord uit te dragen, niet om onszelf uit te dragen. Ondanks alle moeilijkheden het werk der zending medebrengt is zending drijven een feestelijk werk Wy mogen het uitroepen: De poorter moeten open, voor de Koning der ere. Er ls veel aanleiding tot jubelen. Spr belichtte in dit verband de historie Wij mogen thans spreken van een levende ?n gevestigde Christenheid in Indonesië Er zijn Kerken, die zich volkomen bewust zyn van haar eigen verantwoordelijkheid Zy weten met beslistheid, dat zelfstandig heid niet in de eerste plaats betekent: vry van Europese voogdij maar: n kinderlyk aanvaarden van de zendingsopdracht. Prof. Kraemer dacht met eerbied en dankbaarheid terug aan die mannen en vrouwen, die in deze jaren door hun ge tuigenis nieuwe krachten in deze kerken .ebben doen loskomen Spr liet zyn herdenkingswoord uitmonden in een op roep tot gebed "t Is een vervaariyk grooi werk, dat op de Kerk van Nederland aan komt Het gaat er echter om. dat wy ons op de knieën laten vallen Het gebed is het wapen der Christenheid Na deze toespraak zong de gemeente Gezang 121 God roept ons. broeders, tot le daad Ds D. Kuilman sprak een kort af scheidswoord tot de vertrekkende zen dingsarbeiders Zy gaan uit in Gods kracht, om daar in gehoorzaamheid geloofs te doen, wat God van hen vraagt. in dienende liefde hun krachten wijden aan de zendingsarbeid. Met korte Bybelgedeelten herinnerde ds Kuilman de -ventten zendingsmensen aan opdracht en roeping, hun stryd en penrusting en de verzekering en belofte van Christus. Deze indrukwekkende dienst werd besloten met het zingen van Ge zang 112: Eén naam is onze hope.. 1e v nwezigen bevonden -ch de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, de wethouders, de heren D. van dei Kwaak en J. C. van Schalk, ds J. de Wit. scriba van de Kerkeraad der Herv gemeente, dr E. Jansen Schoonhoven, rector van de Zendingshogeschool, mej. B. C. Rynders en dr K. J. Brouwer, zendings- directoren de laatste zo juist door H M. de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van de Ned Leeuw en Ier afgevaardigden van de senaat der Ryksuniversiteit, hoogleraren, afgevaar digden van verschillende studentencorpo- s en allerlei andere verenigingen. nuulHMCl- taefi BAZAR VAN V.V. „ROODENBURG" Zaterdag organiseerde de Leidse Voet balvereniging „Roodenburg" een bazar bate van het ongevallenfonds voor eigen leden Mocht de belangstelling op de dag zelf niet zo groot zyn geweest, des avonds waren de diverse attracties veel beter bezocht. Chr.. Geref. jeugd in de Sleutelstad bijeen Een Kerstvergadering, die er zijn mocht De afdeling Zuid-Holland van de Bond van Chr Geref. Jongelingsverenigingen hield Zaterdagmiddag en -avond in de kerk aan de Steenschuur een Kerstverga- dering De voorzitter, de heer D. M. v.d. Leeden. sprak een kort openingswoord, in hy er op wees, dat de jongeren de eenheid in hun kring moeten stimu leren De Kerk van alle eeuwen is een huis in aanbouw, aldus spreker Dat geestelyk huis rust op het onwankelbaar fundament: Jezus Christus. Veel men senwerk ontsiert het huis; God zal het echter weer verwyderen. Paulus liet ook een ernstige waarschuwing horen tegen de heersende misstanden van zyn dagen. De Kerk is altijd bedreigd door allerlei gevaren. Deformatie en bloei wisselen elkaar steeds af en er zyn tyden in de historie aan te wyzen, waarin de mens heid hoe langer hoe meer afdwaalde van Christus. Spr belichtte ten aanzien hier- de tyd vóór de Reformatie. Allengs werd de begeerte naar een algehele her vorming sterker; de Kerk moest terug tot het Woord, tot haar aloude basis. De heer G de Vries te Dordrecht be handelde op zeer leerzame wyze het on derwerp: Augustinus. De man, die God in zyn leven maar niet kon vinden, totdat hy het heil plotseling kon grijpen God kwam zyn leegheid vullen. ..Een an van zoveel tranen en gebeden kan et verloren gaan". Na de pauze sprak ds D Biesma te Amsterdam over „De Synode, de Af scheiding en wy" In het eerste deel van zyn gedetailleerd betoog liet hy het licht vallen op de schrijnende toestanden in de Kerk vóór 1834. In dit Jaar soheidde zich af van een genootschap, dat geen Kerk meer mocht heten 't Was een organisatie, waarin geen werkeiyke ge bondenheid aan het Woord Gods meer werd gevonden De Kerk verkeerde in Trefdagen van het Ned. Jongelings Verbond ZENDINGSCONFERENTIE TE OEGSTGEEST Uit alle delen van Nederland Kwan ze. de afgevaardigden van de verenigin gen, verbonden aan het Neo Jongelings Verbond, om in de ruime conversatiezaal van .e Zendingshogeschooi te Oegsigeest hun trefdagen te houden Deze conferentie voor jongeren stond in het teken van ue Zending Zaterdagmiddag opende ds A J de Neef het week-end Spr hoopte, dat de deelnemers vóór hun vertrek ook contact touden opnemen met de Indonesische stu denten. de a.s. Leiders der Kerken in nel Oosten. Voorts schetste spr de positie van het bondsbestuur ten opzichte van de Zen dingscommissie De secretaris, de heer A Apon, gaf een uiteenzetting van het went, dat op het gebied der zending in de C J M. V 's wordt gedaan. In de avondsamenkomst sprak ds J C Hoekendyk, seer, v d Ned Zendingsraad, over: „Spanningtn in Azië" Spr benan- delde dit onderwerp puntsgewijze en stood stil Dy: 1. Wat gebeurt ei in Azië? 2 Hoe reageert de Kerk er op?; 3 Wat i plaats van Kerk en Zending in Azië? Al lereerst belichtte ds Hoekendyk de. toe stand in Japan met zijn keizer, die ais godheid vereerd werd De onderscheidei Kerken werden op last van de regering samengevoegd. Na de oorlog is he: janse volk zeer teleurgesteld ten zichte van het geloof in zijn keizer Veten laten zich thans dopen Ook in China men wakker geschud Het land van a Mohammedanisme werd nog even door spr bezocht Hier ls het besef sterk, dat godsdienst en politiek by elkaar behoren Het leven is gevangeD in de wet van de godsdienst De Kerk in Azië is in de een zaamheid gekomen, de vyanden doen ten gevolge hiervan des te feller aanvallen De Kerk zal weer pionierster moeien worden Wy moeien ons één voelen met de volkeren daar Wy staan in de wereld kerk Op de tweede trefdag woonden de deel nemers 's morgens de godsdienstoefening in het Groene Kerkje by Ds De Neef ging hier voor en koos tot tekst Jes. 651 Zyn thema was: Christus' kom£t in deze reld van nood Na de middagmaaltijd sprak prof. dr H Kramer over: .JDjocjn, Bethlehem, Batavia". Wy leven in een tyd. aldus spr, waarin velen over het con flict Indonesië zeggen: Ik begrijp er niets van. Ook ik begrijp er niets meer van. zo zeide prof. Kraemer In 't kort ging spr de politieke ontwikkeling na, waaj-by hy Distributievorm Uitreiking van bonkaarten 802 enz. vindt morgen plaats aan de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 57601 t.m_ 61200 Stamkaarten met inlegvellen en contrólekaart a.s. moe ders meebrengen. Het kantoor, ingang Steenschuur, is geopend van 8.30—11 45 en opmerkte dat het moeiiyk valt de kolo niale verhoudingen te liquideren Ook ue tegenwoordige politiek hecht zich nog sieeds vast aan bepaalde gedachten, nauw verband houdende met het koloniale systeem By het zoeken naar een oplos sing in de Indonesische kwestie zyn we té weinig Christen geweest Bethlehem stond niet in het midden- Batavia en Djocja zyn bewyzen van menselijke id- macht. In de avondvergadering werd door as H Woortman gesproken over de ontwik keling va.i de Javaanse Kerk. Vooral wydde spr aandacht aan het beiyden van de Kerk, de vorm, waarin zy zich gaat uiten en de apostolische taak (zending) in de wereld Hy legde er de nadruk >p dat onze zendingstaak nog niet is afgelo pen met de zelfstandig-wording der Ker ken ginds Zy 4jn nog te zwak en hebben onze hulp dringend nodig Onze verwach- f'ngen ten aanzien van de inheemse Ker ken noeten wy niet te hoog spannen We hebben toch de moed gehad om deze Ker ken te instituëren. omdat iedere gemeente een kern was, die zich geheel en al over gegeven had aan Christus, de Heer der Kerk Spr vond het een verheugend feit, dat de Kerk in Nederland zich ook met dezending Is gaan bemoeien. De conferentie duurt voort Morgen no pen wy hierop nader terug te komen. verval, vooral ten gevolge van de geest der libertynen en het volslagen gemis aan waarachtig geloofsleven. De dorre wind van het rationalisme doodde het ge loof. En allerwege werd gezocht naar een nieuwe kerkinrichting. Spr. memoreerde het jaartal 1816, toen Koning Willem I zich „vaderlyk" over de Kerk ontfermde. De stryd van De Cock was een stryd, door God gewild en geleid. Voorts stond ds Biesma stil by het be sluit van de Chr. Geref Synode inzake de toenadering tussen de belijders van de Gereformeerde confessie. Wij hebben te zoeken naar en te werken voor de he ling van de gebrokenheid der Kerk. En de jongeren zyn daar direct bij betrok ken. Straks zullen zy de leidende figu ren in de Kerk zyn. Spr. wekte op tot bezinnipg en studie. De jeugd moet we ten, waar zy aan toe is en wat haar te doen staat. Ook na deze toespraak volgde een vruchtbare bespreking. De vergade ring werd besloten met het zingen van Psalm 21 13 „Youth for Christ-"rally te Alphen aan den Rijn Vele jongeren hebben Vrijdagavond de „Youth for Christ"-rally in de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat bezocht Ds Lambour opende de samenkomst met kort gebed, waarna de programma-lei der. de heer D. Lugthart uit Katwijk een uiteenzetting gaf over het doel van deze jeugdactie. De Schot Sydney Wilson sprak n.a.v de geschiedenis van de wijzen uit het Oosten en drong aan op overgave aan Hem, Die gekomen is als Zaligmaker en Redder der Wereld. Zang, muziek en declamatie wisselden deze aantrekkelyke byeenkomst af Na afloop volgde voor hen, die nableven een nadere beschou wing over het persoonlyke leven uit het geloof en de plichten, die hieruit voort vloeien t.o.v de medemensen Tegen de lamp De Leidse Pryscontrole verbaliseerde de chef-verkoper van een herenconfectie- magazyn te 's-Gravenhage en deed hem in verzekering stellen. De man had te Lei den enige herencostuums verkocht voor f 190 per stuk zonder inname van dis'ri- butitbescheiden. Ook op ander gebied was de Pryscon trole actief. Zy verbaliseerde een Leids fabrikant van koek. banket en suiker werk. terzake van het berekenen van te hoge prijzen voor koek, voornameiyk speculaas Niet alleen werd een overwinst van f 14.000 vastgesteld, maar ook kwam aan hei licht, dat in plaats van de gebrui kelijke grondstoffen, aardappelen waren verwerkt en niet zo'n beetje, want er ble ken niet minder dan 10 000 kg aardappelen verwerkt te zyn, waarvan de leverancier gevonden is Teneinde ontdekking te voorkomen, had de fabrikant alle recep ten vernietigd; de opsporing wist niette min de waarheid aan het licht te brengen. Ten slotte hield een ambtenaar van het Directoraat-Generaal van de Prijzen iemand aan. die zich uitgaf voor ambte naar van de prijsbeheersing en die café's. rywielzaken en meubelhandelaren be zocht Zyn geval is in onderzoek Kerstfeestvieringen NOMATEG zijn ingezet De Chr. Jeugd-Ver. „NOMATEG" viert deze week de Kerstfeesten met al haar onderafdelingen en hebben Zondagmid dag daarmede een aanvang gemaakt. Reeds lang voor het" vastgestelde uur stonden de kinderen met hun ouders van de Zondagmiddagsamenkomsten te wach ten om dit heeriyke feest mee te vieren. Nauwelijks waren de deuren geopend, of kort daarna was de zaal geheel bezet. De heer A. van Egmond opende deze feestviering met het laten zingen van Gezang 181 en gebed. Zang van een kinderkoortje met awisseling van teks ten volgde, waarna bovengenoemde spreker op pakkende wyze de Kerstge schiedenis vertelde. De Kerstliederen werden udt volle borst gezongen en de tractaties ontbraken niet op het appèl. In het tweede gedeelte vertelde mej. M. v. d. Sman een spannend Kerstverhaal, dat tot het einde toe boeide. Daarna werd met dankegebed en gezang deze eerste geslaagde Kerstmiddag besloten. 's Avonds 7 uur vond de algemene Kerstfeestviering plaats, echter zonder ouders, maar de zaal was er niet minder vol door. De Kerststemming was er spoedig in. De heer G. Bernard Jr open de die op gebruikelijke wijze en nam daarna de Kerstgeschiedenis voor zyn rekening. Mej. M. y. d. Sman deed haar Kerstverhaal. Ook hier ontbraken de tractaties niet en met een fraaie boeken legger ging ieder kind voldaan naar huis. De komende Kerstfeestvieringen zyn: hedenavond 7 uur n.m. de Meisjesver. „Margriet" en „Zonnestraaltjes" met hun ouders. Dinsdagmiddag 23 Dec. n.m. 3 de Kleuterclub en Dinsdagavond 7.30 de Meisjesver. „Gia" en „De Spreeuw". Woensdag 24 Dec. 6.30 n.m. de beide kinderkerken en de jongensclub. Tot slot onze traditionele Kerstwyding voor al onze leden, medewerkers (sters) en genodigden op Donderdag 25 Dec. (le Kerstdag) 's morgens 7.30 v.m pre- De heer F. den Hertog 25 jaar keurmeester In de gemeenten Leiderdorp, Zoeter- woude en Voorschoten Men sohryft ons: 1 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat by de Centrale Keuringsdienst voor Vee en Vlees te Leiden ails keur meester werd aangesteld de heer F. den Hertog. Als ambtsgebied werd hem aan gewezen een rayon, omvattende de ge meenten Leiderdorp, Zoeterwoude en Voorschoten. De gemeente Zoeterwoude kreeg hy als standplaats. Alleen zy, die van naby weten, hoe veel vooroordeel genoemde keurings dienst eerst had te overwinnen, beseffen hoe zwaar de keurmeesters het in die tyd hadden. Alle bonafide mensen, die de heer Den Hertog kennen, hebben niets dan be wondering voor de wyze, waarop hy z'n moeilyke werk heeft verricht en nog verricht Spreekt men met hen, zy zyn vol -lof over zyn accurate optreden en onkreukbaarheid. En steeds doet hy z'n erk met opgewektheid. Wij wensen de heer Den Hertog dan ook toe, dat hy nog vele jaren voor het welzyn van de bevolking in genoemde gemeenten zyn moeilyke, maar zo nut- en mooie taak moge verrichten en z'n jubileumdag een onvergetelyke hem worde. Sijthoff-familie vierde feest Huldiging van drie jubilarissen Zaterdagavond was het feest in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Elk jaar organiseert het jubileumfonds A.W.S zo'n feestavond voor iedereen, die by de firma Sythoff zyn of haar emplooi heeft, van hoog tot laag. Allen, die in het voorbygegane jaar hebben gejubi leerd, worden dan nog eens voor het voetlicht gehaald en gehuldigd. En, zoals de heer Chaudron in zijn openingswoord zei, door deze avonden wordt het saam horigheidsgevoel vergroot. De jubilarissen waren dit keer de he ren P. Waterland, I. Devilee en A. Hen zen. De secretaris van het fonds, de heer Laterveer, bood ieder van de jubilaris sen een taart aan; terwijl de directeur, de heer Van Looij, hen ook nog geluk wenste en de aanwezigen zeer verblijdde, door voor de aanstaande feestdagen een verrassing toe te zeggen. De heer Van Looij beloofde zyn medewerking voor alle nog komende feestavonden, omdat zy medehelpen de goede sfeer te bevor deren. Ten bate van het A.W.S.-fonds werd een grote verloting gehouden met vele mooie prijzen zoals taarten en scha- n met fruit. Het programma van deze avond ver meldde voorts het optreden van de ge zelschappen van Huib van Meurs en van Aart Boender. Beide ensembles hebben bewezen op vlotte, geestige wyze de goede stemming er in te kunnen bren gen Vooral het optreden van Beppy Murray was een succes. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door Hofenk's Melody Makers. Personeel van de firma Sijthoff voerde op verdienstelyke wijze „Drukte om Hendrik" op. De avond ge tuigde van de goede geest, die er heerst by deze firma. Wij hopen, dat dit yog lang zo zal mogen blyven Burgemeester en Wethouders van Leiden zyn verhinderd op Woensdag 24 December en Woensdag 31 December spreekuur te houden. T. en D. huldigde zeven jubilarissen Grote belangstelling in de Stadsgehoorzaal In de Stadsgehoorzaal was Zaterdag avond een grote T. en D.-schare by een ter gelegenheid van de huldiging var zevental jubilarissen der firma. De voorzitter van de jubileumcommis sie, de heer P. J. Boom, heette in openingswoord de aanwezigen hartelyk welkom, in het byzonder de hoogbejaarde moeder van de oudste directeur, r Tieleman, die ondanks haar leeftyd nog volle belangstelling toont voor al wat rond de firma gebeurt, en wie hy nog menig jaartje toewenste. Verder verwel komde spr. de president-commissaris, de heer G. Hennus, alsmede de leden der directie en hun families, de gepension- neerden, de jubilarissen en verdere aan wezigen, alsmede de leden van de Har moniekapel T. en D. Spr. bracht hulde aan de initiatiefnemers van 't jubileum fonds, die inderdaad een vooruitziende blik hebben getoond. Hierna werden de jubilarissen binnen geleid. Dit waren mej. C. C. van Brero, die 25 jaar, de heren D. Cornet, die 40 jaar en W. O. C Blietz. G. P. Berkhey, J. J. Redel, M. D. Jurgens en A. J. Holm, die allen 25 jaar in betrekking w; Zy namen met hun families op een t aan gereserveerde ry plaats, waarn allen door de heer Boom van harte den gecomplimenteerd, terwyl hy de hoop uitsprak, dat allen nog vele j; in goede gezondheid en met dezelfde werklust hun taak zouden mogen vervul len. Deze wensen gingen vergezeld van een enveloppe met inhoud. Hierna betrad de heer H. H. Tieleman het podium, om namens de directie de jubilarissen te huldigen. Spr. vond dit een aangename taak, omdat allen thans gedurende zovele jaren de zaak hun Evangelie-Kerstklokken luiden Het Leger des Heils (stichter William Booth) houdt met de Kerstdagen verschil lende byeenkomsten. Op 25 December .vindt de eerste plaats om 6 uur 's morgens in de Stadsgehoorzaal (met Kerstbood schap, groot Kerstspel, muziek en zang en onder leiding van de landelyke i mandant Ch. Durman). De andere dien sten zullen onder de predikbeurten den aangekondigd. De nieuwe brandweer-organisatie Adres van de afdelings-unie van overheidspersoneel. De 2e voorzitter P. ter Haak en de secretaris W. Veerman van de Afdelings- Unie van Overheidspersoneel, bestaande uit de afdelingen van de Alg. Ned. Amb tenarenbond, de Ned. Chr. Bond Overheidspersoneel, de Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" en de Alg. R.K. Ambtenaren-Vereniging, hebben het volgende schryven gericht aan de raad der gemeente Leiden: „geven met verschuldigde eerbied te kennen: dat zij met belangstelling kennis geno men hebben van het voorstel van B en W. betreffende de organisatie van de brandweer; dat by de behandeling van de begro ting 1947 in de raadszitting van 20 Juni 1947 door de burgemeester aan de raad ledegedeeld, dat over de algemene personeelsaangelegenheden by de reor ganisatie het advies van het G.O. zou worden ingewonnen; t over het betreffende voorstel het G.O. niet geraadpleegd is; redenen waarom zij de raad verzoeken, alsnog te willen besluiten over de uit dit voorstel voortvloeiende personeelszaken het advies van het G.O. in te winnen." (Dit adres zal hedenmiddag tegelijk met het voorstel van B. en W worden be handeld) Chr. Handelsreizigers- en agenten Zaterdagmiddag kwamen de Chr. han delsreizigers en -agenten bijeen in „Nieuw Minerva". De voorzitter, ,de heer Griffi- opende de vergadering met het lezen Jes. 53 en ging voor in gebed. Hy heette allen hartelijk we lkom. in 't by zonder 4 nieuwe leden. Na de notulen en het jaarverslag van de penningmeester, die nog een batig saldo kon mededelen en een mooi bedrag had overgemaakt voor het ondersteunings fofnds, las de eerste secretaris zyn jaar verslag voor. Het ledental was met ruim 100 procent geslagen. De heer A. Fuchs sprak over het onder werp „Jaarbeursbezoek", op welk referaat leerzame bespreking volgde, waarby bleek, dat ondanks de jaarbeurs de ver tegenwoordiger toch een onmisbare scha kel in de verkoop is en blijft. KERSTFEEST B.L.O.-SCHOOL Tot besluit van een alleszins prettig en nuttig schooljaar vierden de leerlingen der B.L.O.-school Kerstmis. Het Bybels Kerstverhaal, de vertelling van Hegge- hannes met lichtbeelden, de Kerstboom met de kaarsjes zorgden voor het slagen dit Kerstfeest. Dank zy de meisjes de huishoudklas konden de kinderen tenslotte getrakteerd worden op oliebol len. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! Het K. Jonkbeli geheimzinnige 12 rleserteurtje De jongens overwegen rwlntlg gul den ontvangen en nu nog drie maanden thuis Dat is een hele tyd Wie dan leeft, wie dan zorgt En dan nog zestig gul den! Wai zullen vader en moeder zeg gen? Twee maal zestig is honderd en twintig gulden Als vader daarvan hon derd gulden krygt. is dat een mooie buitenkans Ze overleggen fluisterend. Als ze straks met veertig gulden thuis komen1 „Daai niets van zeggen Voorlopig niets vertellen In drie maanden kan veel veranderen Eerst de schuld beta len bij de kastelein." „Ja, ja, die schuld bij de kastelein Dan zyn we daar af De maand is byna om Als de jongens naar huis gaan. hebben ze getekend En 's avonds laat verstop pen ze een zakje geld in het losse stro od der hun bed in een hoekje van de bedstee. VL Elgeniyk weten de Jongens niet goed w-t ze met het geld moeien beginnnen iets byzonders kopen kunnen ze niet. want dat zou hen verraden. Nog tweemaal gaan ze naar de markt Die gelegenheid gebruiken ze,-»om wat geld uit te geven voor koek en krenten brood, dat ze op de terugweg opeten, en door bij de kastelein drie glazen sterke drank te drinken, waardoor ze licht in het hoofd en zwaar in de benen wor den Maar de frisse lucht en het krenten- ioou werken die bezwaren weg. zodat ze fiks en monter thuis komen. Voorlopig is het nu gedaan. Het laatste vuile werk op de tuin wordt afgedaan, het dorre overschot van erwten en bo nengewas en ander vuil naar de mest- 'hoop gebracht. Schroot overziet de vlakte van zyn uitgestrekt terrein, dat nu schoon en leeg Hy voelt zyn moed groeien door het uitzicht op een nieuw voorjaar met verse gewassen en wie weet, hogere prijzen. „Kom. jongens," zegt hij opgewekt, voer dit jaar is het genoeg. De boel kan rusten tol volgend voorjaar, dan begin nen we vroeg met spitten en bemesten De winter is een stille tyd. By zuinig beheer is ei voldoende geld in de kast i -i te leven en voor de aankoop van het nodige nieuwe materiaal voor het bedryf. De jongelui hopen op vorst en js, de ouderen op dekkende sneeuw, die de bodem beschermen zal tegen al te felle kou, waardoor het werken in de diep- le. m.rd kan worden jongeren krygen hun zin. De maand December kwakkelt. Schroot en zyn zoons kappen hout- zagen dikke takken in stukken, maken takkenbossen van de lichte toppen en hakken houtjes voor moeders fornuis Zo gaat de Kerstweek voorbij Maar op oudejaarsdag begtint het. De wind draait naar net Noordoosten, eerst fel en snerpend, later rustig en byna stiL Als s avonds de kerkgangers uit de Oudejaarsdienst huiswaarts keren, kykt een ijskoude maan gevoelloos van de strakke hemel neer op ineengedoken mensen en op een wereld, die verstyft. De schaatsen worden opgezocht en na gezien en drie dagen later vertonen zich dp eerste rijders Ook het gezin Schroot doet mee. Een week na Nieuwjaar zitten vader er, moeder by de open haard. Het is nog helder licht. De jongste kinderen ver maken zich op het ys rondom de wo- ring, de ouderen maken een tochtje. De ouders genieten een uur van ver kwikkende rust. Vrouw Schroot kijkt naar buiten en zegt: „Daar gaat de veld wachter Haar man kykt ook en antwoordt ver baasd: „Hij moet hier zyn!" De veldwachter stapt het erf op. Nieuwsgierig, een beetje onthutst, loopt moeder naar de deur. Vader luistert in spanning, niet begrypend wat het wezen „Goeie middag, vrouw Schroot. Mag ik even binnen komen?" klinkt de opge wekte stem van de veldwachter Als '>e opgewektheid maar echt is! Als hy maar geen ongeluk komt aanzeg gen, dat een van de schaatsenrijders overkomen is! Met enige waardigheid gaat de veld wachter zitten; de anderen wachten. „Zyn je jongens thuis. Schroot? Ik be doel de oudsten?" „Nee, die zyn op het ijs." „O, aan het schaatsenryden. Dat Is ge zond werk voor jongelui." De ouders herademen. „Tenminste, als ze geen ongeluk krij gen," vervolgt de veldwachter. „Ongeluk krygen?" vraagt moeder „Ja, dat kan toch! Ik heb een bood schap voor twee van je jongens Even kyken hoe ze heten." Hy haalt een paar papieren te voor- schyn. „Gerrit en Simon, kan dat?" „Ja zeker, dat zyn de oudsten. Dan vol gen twee meisjes en Arie en de klein tjes." „Ja, Ja, dat weet lk. Maar het gaat om Gerrit en Simon. Dat begrijp je wel." „Ik begryp niets." antwoordt Schroot. De veldwachter ziet hun gespannen gezichten „Je weet toch zeker, dat ze getekend hebben voor het Franse leger?" „Wat zeg je me nou?" roept Schroot ontdaan. „Wat betekent dat? Wat moeten ze daarmee?" informeert zyn vrouw ge jaagd. De veldwachter antwoordt nog niet Hy kykt in de stukken. „Ze hebben getekend voor drie jaar Twintig gulden handgeld hebben ze ont vangen." (wordt vervolgd) trouwe diensten hebben bewezen. Spr. huldigde hierna afzonderlyk mej. Brero en de heren Cornet en Blietz, vanwege hun verantwoordelyke zelfstandige po sitie, daarna de overige jubilarissen ge zamenlijk. Op de meest harteiyke wyze uitte de heer Tieleman zyn grote dering voor de wyze, waarop allen hun taak hebben vervuld, de directie een enveloppe met inhoud overhandigde. Daarna was het officiële gedeelte de avond ten einde en werden de wezigen verder aangenaam bezig gehou den door een keurig verzorgd program, dat bij allen zeer in de smaak viel. REIZIGERS IN HET BLOEMBOLLEN VAK SPREKEN ZICH UIT VOOR PENSIOEN. Tydens de jaarvergaderng van de R I. V. I. B. (Reizigers in- en verkopers bloembollenbedrijf) te Lisse gehouden is ook de pensionnering ter sprake geko men. Met alg. stemmen werd een motie aangenomen, waarin de R.I.V.I.B. zich, ge zien de actie van de Unie der drie lande lyke organisaties van Handels- en Kan toorbedienden voor een pensioenregeling voor haar leden, werkzaam in het bloem- bollenbedryf, unaniem uitspreekt vooi deze actie en voor een pensioenregeling voor deze werknemers- Verder werd be sloten ook het administratieve personeel, werkzaam in de bloembollenbedryven, in de vereniging op te nemen. HAAGSE RECHTBANK. De glazenwasser G- de J. te Leiden had in de Boerhaavelaan een fiets gestolen- Dat was niet het enige dat hij op zyn geweten had, er waren al vonnissen tegen hem gewezen en hij pleegde meer rywiel- diefstallen. In verband met dit alles vor derde de Officier tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Ook de raadsman, mr Versteeg, wist met dit geval niet veel raad en vroeg clementie. RywieldiefstaL De los arbeider J. de H. uit Leiden, had in Mei te Oegstgeest een fiets gestolen, terwyl hij dat ook reeds eerder had uit gehaald. De Officier wees erop dat de in lichtingen over verdachte weinig gunstig waren, en vorderde een jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. Diefstal Voor de rechtbank heeft zich ter zgxe van diefstal te verantwoorden gehad de koetsier J. N. uit Wassenaar. De recht bank heeft verdachte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf voorwaardeiyk met drie jaar proeftyd en vier maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien geslacht was door de slagersknecht A. H. S. te Sassenheim een clandestiene slachterij gepleegd, voor welk feit de Officier tegen hem zeven maanden gevangenisstraf De rechter liet het blanco strafblad gel toen hy veroordeelde tot f 25 boete of 12 dagen hechtenis en voorwaardeiyk zes maanden gevangenisstraf met proef- jd van drie jaar. De boomenrooier F. J. H. te Sassenheim had zich bemoeid met een clandestiene slachterij, voor welk feit de Officier tegen hem drie maanden gevangenisstraf eiste. De politierechter veroordeelde tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis, en voorwaar delijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftyd. Vleeshandel. De garagehouder K. P te Sassenheim had vlees in voorraad, dat van een clan destiene slachting afkomstig was. De Of ficier vorderde tegen verdachte twee maanden gevangenisstraf. De politierech ter veroordeelde tot f 150 boete of 50 da gen hechtenis, en voorwaardeiyk drie maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd Textielnood- Reeds eerder was de zaak tegen de Vos- werkman H. B. uit Leiden voor de politie rechter gekomen, doch toen aangehouden nader onderzoek. Verdachte had on bevoegd katoen voorhanden, die dus uit zwarte handel afkomstig was. De Officier vorderde tegen verdachte zes weken ge vangenisstraf. De rechter veroordeelde conform de eis. HET TAAIE ONGERIEF Mogen wy U helpen met het bestrydea hiervan? Voor zover het betreft de ge- volgen van een gevatte kou, aandoenin- gen der luchtwegen, bronchitis, griep enz. kunt U de duur van Uw ongesteld heid "aanmerkelyk bekorten door het ge. bruik van PHIMELINE. De samenstel, ling van de heilzame siroop is een garantie voor uitermate gunstige resul. taten. PHIMELINE is tegen redelyke pryj verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten (I.M.) Ambtsjubileum van de heer J. Maas Veertig jaar bij de Grofsmederij Zaterdag herdacht de heer J. Maas. ad ministratief ambtenaar bij de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij, zijn 40-jarig ambts. jubileum. Om 12 uur arriveerde hij met zijn familie in de cantine, die voor deze gelegenheid extra in de bloemen was ge zet en waar aanwezig waren de admims- tratieve- en technische staven en ,de werk meesters. Namens de vennootschap (de directeur was verhinderd aanwezig te zijn), werd door de heer B- M. Swart de familie Maas verwelkomd en dank uitgesproken voor de uitnemende diensten door de jubilaris de v ennootschap bewezen. Hem werd enveloppe met inhoud overhandigd. De heer Chr. Versteegen sprak daarop een rede uit, waarin de heer Maas in zyn 40-jarige loopbaan werd geschetst ei opsomming werd gegeven van de talrijke werkzaamheden, die hij dikwyls onder moeilyke omstandigheden met succes heeft verricht. Enkele vermakelijke staal- tjes werden gememoreerd, die de jubi- laris typeren als een man, die naast bui tengewone ernst voor zijn taak ook zin heeft voor humor in het dagelyks De heer Versteegen bood de jubilaris een fraai uitgevoerd boekwerk, een pen en vulpotlood aan. Vervolgens overhandigde de heer L. A. C. van Loo het diploma met medaille de Maatschappy van Nijverheid. 's Middags vond een druk bezochte ceptie plaats ten huize van de jubilaris. De jeugd van de straat Atbletlekfilm ln de Stadsgehoorzaal Op initiatief van de Leidse Athletiek- commissie werden Zaterdagmiddag in d< Stadsgehoorzaal enkele films vertoond, waarbij allereerst de heer Coers als amb tenaar van lichamelyke opvoeding het woord voerde. Spr bracht in herinne ring, dat deze middag in het teken stond van „de jeugd van de straat". Vervolgens sprak nog de voorzitter van de L.A.C., de heer Langerak. Onder de bezielende woorden van d« heer Haitsma, van de pers- en propagan- dacommissie van de K.N.A.U., werd al lereerst vertoond de instructiefilm va K.N.A.U., waarin wy kennis maakten met de prachtige athletieksport in al zijn veelzydigheid, met voorbeelden op het gebied van starten, discuswerpen, bal slingeren, speerwerpen, enz. Na de pauze volgde de Oslo-film, waar ize landgenoten op zo'n byzondere wijze m zich hebben doen spreken; o.m. zagen wij de titanenkamp van onze Leidse af standloper Slykhuis op de 5000 m tegen de Engelsman Wooderson. Tot slot van deze geslaagde middag (een volgende maal zal gezorgd worden voor een uitverkocht huis) sprak de heer Coers woorden van dank tot de heer Haitsma. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. GEBOREN: Hillegonda M, d van H J Jaspers en E E Klein; Alida, d van F Kaai en J de Water; Jan, z v idem; Theo- dorus H„ z van J Zuiderduin en A Mark- Harmen K., z van G Pardon e Kriek; Wilhelmus, z van F V Weber en E Post; Jan R, z van J R Bloot e Parlevliet; Ernest G T M, z van LAM J Molkenboer en M J H Jongmans. OEGSTGEEST. Onze plaatsgenoot, de heer J. Goed- bloed, is aan de Vrije Universiteit te Am sterdam geslaagd voor het candidaats- Het tekort op de gemeentebegroting 1948 bedraagt f98.000, dit is f68.000 der dan in 1947. Er is echter rekening gehouden met de voorstellen van de Oud, waarvan het gemeentebestuur hoopt, dat ze wet zullen worden. Oud-minister De Wilde sprak te Oegstgeest In de Vrijdag gehouden vergadering an de A.R. Kiesvereniging te Oegst geest oJ.v. dr A. la Fleur, sprak mr J A. de Wilde, lid der Tweede Kamer, het onderwerp: „De hedendaagse politieke vraagstukken". Wanneer we over politieke vraagstuk ken willen handelen, aldus spr., dan gaat het niet om een foutje van Min Lieftinck of over een uitglyden van Min. Mansholt, doch om grotere dingen, ïu schynt het in ons land aardig rustig te zyn en hebben we hier geen stakingen of oproerige bewegingen zoals "ie in Frankrijk en Italië zien, doch onder de oppervlakte schroeit het. Spr. wees op drie hoofdpunten: le het groeiend gevaar van het Communisme. 2e het gevaar van een financiële en eco nomische inzinking en 3e het gevaar verbonden aan het haast moedwillig uit gelokte verlies van ons Indië. Alle vergaderingen van de V.N. zyn eer aanleiding geweest om de volkeren tegen elkaar op te hitsen, dan om vrede te brengen. Uiterlyk gedragen de Com- 'isten zich meer parlementair dan de vroegere Socialisten, doch er wordt, vol gens spr. gewacht op het sein uit Mos kou. Rusland is bezig, zowel naar het Oosten als naar het Westen te werken. Spr. schetst de toestand in de vier )nes van Duitsland en de roveryen in de Russische zone. Mislukking van de '-ministers-conferentie was juist dat gene wat Rusland wenste.' Wij hebben wel belang by dde vrede, want wil Ne derland er weer bovenop komen, dan hebben we Duitsland als achterland nodig. De fin. toestand van ons land is ver- sohrikkelyk. In enkele bewoordingen maakte spr. dit duidelijk, waaruit blykt. it onze schuld na de oorlog nog met milliard gestegen is. Sparen zegt mi nister Lieftinck, doch dan dient in de eerste plaat^ de Regering het voorbeeld te geven en een opruiming te houden in de augiusstal van ambtenaren met al un mooie auto's. Tenslotte gaat spr. breedvoerig in op de Indiëkwestie en bespreekt de hou ding van de K.V.P. met haar „rechter- linkervleugel" met prof. Romme aan het hoofd. Men gaat in het Indiëvraag- stuk uit van een verkeerd uitgangspunt, aldus spr., omdat men redeneert met revolutionnairen. Onze Nederlandse po sitie is voorts ontzagiyk geschokt, omdat de Regering niet is opgekomen voor ons recht Men had van zich af moeten spre ken. Wanneer Colyn er nog geweest was, had hy een barst in de tafel ge slagen. Spr. wekt tenslotte op om te leven uit het beginsel der souvereiniteit Gods in de oude bezieling zoals we die hadden onder Kuyper en Colyn. Kunst en Letteren Concert in de muziekschool Werken van Hans Franco Mendes De tweede vergadering der Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging begon met een concert, dat geheel gewyd was de componist Hans Franco Mendes. De componist gaf hierby een toelichting; hy vertelde, hoe verschillende stukken zijn ontstaan, en deelde deze in groepen fn. Voor' Franco Mendes betekenen rhythme en harmonie meer dan de melodie. De uitgevoerde werken frappeerden dan ook het meest door de harmoniek. Het is wel jammer, dat by de verschillende r mers niet was aangegeven, in welk jaar zy gecomponeerd werden; wy hadden dan een nog duidelyker beeld van da ontwikkelingsgang van de componist kregen. In de jeugdwerken vinden invloeden' van Brahms, later ook Moussorgsky. Het schynt wel, of het Franse impressionisme het sterkst op da harmoniek van Franco Mendes heeft ii gewerkt. Niet, dat de componist da Franse meesters imiteert; hy bouwt in zekere zin op voort en gaat in zijn latere werken harmonisch verder dan b.v Debussy. Het meest hebben ons gefrap peerd „Piozza di S Marco" uit het vierde deel van „Uit myn dagboek" en de etuda in Bes. De verschillende werken werden uit gevoerd door de componist en door da heren Kees van Bommel en Paul Kur- pershoek. De concertgevers hadden geen gemakkelyke taak. want de meeste stuk ken zyn speeltechnisch zeer moeiiyk. Doch zij kweten er zich voortreffelyk De heer Leo Mens. voorzitter van de afdeling Leiden der K.N.T V.. die de componist ook had ingeleid, sprak na af loop woorden van dank. Hennle Schouten

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2