DE KUYPER w SzéhQuck Geheimen van het Middeleeuwse Kloosterboek Bil tkovenaar verricht „Monnikenwerk" SCHUDT UW LEVER WAKKEN Financieel Overzicht „Schat of ^Varken' oar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 ZATERDAG 20 DECEMBER 1947 Nederlandse onderwijzers voor de klassen in Transvaal Men ziet er met verlangen naar uit (Van onze correspondent te Kaapstad) II groep Nederlandse onderwysers kom waarskynlik aanstaande jaar na Transvaal pm betrekkings by die Transvaalse onderwys-Departement te aanvaar. Saam met bolle Is ook sowat tag tig onderwysers in Engeland gewerf. Transvaal het enkele maande gelede n amptenaar na die buiteland gestnur om onderwysers daar te werf aangesien Transvaal en die res van die Unie met n ernstige tekort aan on derwysers te doen het. die groot redes vir hierdie nieuers deur medium van Afrikaans op-' tekort is die ontevredenheid risse. Hoewel die salarisse van onderwy sers in al vier provinsies in die afgelope paar jaar verhoog is, het dit, na die mening van die onderwysers self, nie in die selfde mate gestig as die salarisse buite dit onderwys nie. Die gevolg is dat baie onderwysers ander betrekkings aanvaar. In die afgelope paar jaar is baie ge- troude vroue weer deur die onderwys- departemente in diens geneem, want die tekort aan onderwyseresse is net so erg. Beroepe is reeds deur die kerke en kul- tuurverenigings op die jeug gedoen om die onderwysberoep te kies, omdat n nog ernstiger tekort aan onderwysers in die toekoms gevrees word. Die onderwysers van die Kaapprovin- sie is die swakste daaraap toe wat sala risse betref en die trek van onderwysers uit hierdie provinsie na die Vrystaat Transvaal en Natal is sterk waarneem baar. Kaapland se las, wat onderwys betref, is egter heelwat swaarder as die van die ander provinsies. Die sentrale regering dra die verant- woordelikheid vir universiteitsonderwys in Suid-Afrika. Vir laer onderwys is die provinsies 9elf verantwoordelik, maar hulle kry n aansienlike subsidie van die ■entrale regering. In die geval van na- turelle-kinders wor egter n uitsondering gemaak. In hierdie geval dra die sen trale regering feitlik die volle verant- woordelikheid. Kaapland het n groot kleurlingbevol king en omdat die onderwys vir kleur- lingkinders oor dieselfde kam geskeer word as die onderwys vir blankes, word Kaapland swaarder as die ander provin sies getref. Die eintlike moeilikheid is dat onderwys uit belasting gefinansier word en die kleurlinge feitlik niks aan belasting betaal nie. In n jaar se tyd het die getal kleurlingkinders op skool in Kaapland met 6000 toegeneem en die getal naturellekinders met 11.000. Die blanke kinders daarenteen het met slegs 300 toegeneem. In 1945 het Kaapland 1.300.000 ponden aan kleurlingonderwys bestee en die af gelope jaar was dit reeds 2.000.000 pon den. Daar is alle aanduidings, dat die uitgawe voortaan baie vinniger gaan Styg. omdat die Kaapse provinsiale raad besluit het om kleurlingonderwys ver- pligtend te maak. Dit sal swaarder be lasting vir die blankes noodsaaklik maak. Al wat Kaapland tans kan doe, is om n gelei voorheen is alle ingenieuers Suid-Afrika deur medium van Engels op- gelei. Wat ander kursusse betref medium van opleiding tel*, van Stellenbosch en die universiteit van Pretoria hoofsaaklik Afrikaans, ter- wyl dit aan die universiteit van Kaap stad en die universiteit van die Wit- watersrand hoofsaaklik Engels is. (Lee! ook deur medium van Engels). Die Ned. Geref. Kerk het kweekskole op Stellenbosch en in Pretoria, terwyl die Gereformeerde Kerk se predikante op Potchefstroom opgelei word. Die Her vormde Kerk se predikante word ook Pretoria opgelei. Die gevolg is, dat c universiteite van Stellenbosch en Pre toria sterk Afrikaanse kleur het. Aan die universiteit van Kaapstad die universiteit van die Witwatersrand is 'n groot aantal nie-blanke studente, naturelle, kleurlinge en Indiërs. Dit geld ook vir die Natalse universiteitskollege. Op Stellenbosch en aan die universiteit van Pretoria is geen nie-blanke studente ingeskryf nie. Die naturelle het hul universiteitskollege in die Oostelike pro vinsie, naamlik op Fort Hare. Die vier provinsies het elkeen sy op leidingskolleges waar onderwysers vir die Laerskole opgelei word. Hierdie kolleges is oor die platteland versprei. Ook die naturelle en kleurlinge het n hele aantal sulke kolleges, waarvan sommige onder beheer van die een of ander kerkgenoot- skap staan. Aan geriewe vir die oplei ding van onderwysers bestaan daar geen gebrek nie. Die gebrek is aan seuns er dogters wat bereid is om hulle as onder wysers te laat oplei. Dit is die rede waarom Transvaal er Natal reeds daartoe oorgegaan het on onderwysers uit die buiteland in te voer Teen die invoer van onderwysers, veral, uit Brittanje, is reeds sterk beswaar ge- maak, omdat hierdie onderwysers geen Afrikaans ken nie. Dit sal beteken, dat die medium van onderrig noodwendig Engels sal moet Juis omdat die Afrikaanssprekende ouers reeds jare lank so n harde stryd om die handhawing van die beginsel moedertaalonderwys moes voer en nog voer, sal die invoer van eentalige onderwysers altyd beveg word. In Natal het die strijd om moedertaalonderwys reeds tot heelwat wrywing gelei gebring dat n kerkskool met Afrikaans as voertaal in Pietermaritzburg gestig Hierdie skool is geskoei op die lees die skole vir Christelike N; derwijs in Transvaal, skole Q)rinh als regel matig maar dan ook regelmatig Voor het Stoplicht Tapijt met 1 Yz millioen knopen Gisteren hebben een aantal genodigden, o.w. vertegenwoordigers van het corps diplomatique, in het Mauritshuis te Den Haag het grote tapijt bewonderd, dat opdracht van de president van Liberia voor zijn ambtswoning door de Verenig de Tapijtenfabrieken te Moordrecht vervaardigd. Het tapijt is 60 m2 en de hoofdkleur is een vurig rood. In het midden ii wapen van Liberia geweven en daarom heen wordt het rood gemilderd door Perzisch dessin. Meer dan anderhalf lioen knopen moesten gelegd worden en 32 kleuren zijn in het tapijt verwerkt MAEKT. „Moeder ma"k een ijsje?" zeurde de amper de luiers ontwassen knaap, die, verloren tussen jassen en benen, aan moeder's hand over de markt slofte. „Niet zeuren om een ijsje Jochem," zei Moeder, „'t is veel te koud voor ijs." De kleine ogen zagen, behalve men selijke ledematen, niets dan grond beginselen van heerlijkheid in het ge- kraamte rondom: gloed van appels, rood en groen, glans van peren, geel en amber, huid van bokking, goud, en, plotseling verschiet het vet van haring „zo uit 't koelhuis" gelijk de glibber-vingerige slachter ervan pro clameerde. Toen was z'n keus gemaakt. „Moe. geef me din een nieuwe ha ring!" riep hij enMoeder gaf krimp. Maar: „Ik zal hem voor je meenemen" sprak ze wijs. „Hè nee, net als hem," fleemde Jochem, een vis-verslinder aanwijzend, die vele malen boven hem uitstak en dus na- volgenswaard leek. De moeder wilde het wel eens zien en hield het WTOchtsel van haring, hom en kuit boven de kleine kersen- mond van haar zoon, die luidop „lek ker" zei en, zonder zich te verslikken, van de haring een nutteloze staart Toen zocht z'n oog, spiedend als dat van een valk, nieuwe lekkernijen. Hij vond die prompt in de tent waar een krachtig vrouwengeluid „kippesoep" „Hè Moe, kippesoep!" riep hij ook, maar de Moeder was verdiept in cyolamenpracht en kreeg eerst erg in haar spruit en zijn begeerten, toen het gebeurd was. Toen die merkwaardige innerlijke trilling, die immer pleegt aan te kon digen, dat er iets mis is. haar tot de werkelijkheid van haar zoon terug riep zag ze z'n gezicht verdronken in de wijdheid van een kom. Boven de rand loerden alleen z'n schitterogen uit. De kippensoepverkoopster ,,'t schaap had honger" en drukte de lippen-likkende verzadigde óók nog een broodje met bokking in de vin gers. „Hier me kind" zei ze hartelijk. De aftocht was enigszins overhaast, want daarnaast verkochten ze petat- tes frites engebakken konijnenbout! Op Stopper. Staatsrechtelijk debat over verschonings recht van oud-Ministers Wijziging Enquêtewet met 49-13 stemmen aanvaard (Van c e Parlementsredacteur) Het land van Paul Krugers liefde: Transvaal. Gezicht op de Drift Zoutpansberg in de Injelele-rivier naby Louis Trichardt, een plaats vol van herinneringen. groter subsidie van die sentrale regering te eis. Dit spreek van self dat in n land met n klein blanke bevolking, ontset- tende afstande en jong kuituur die on derwys veral wat die nieblankes be tref nog maar in sy beginstadium is Daar was nogtans in die afgelope kwart eeu geweldige vordering. Tans het Suid- Afrika vier groot universiteite vir hoer onderwys, naamlik die universiteite van Kaapstad, Stellenibosch, die Witwaters rand en Pretoria. Daarbenewens is daar die universiteit van Suid-Afrika wat beheer het oor n vyftal universiteitskolleges, naamlik die Natalse universiteitskollege, die Huge- note-universiteitskollege, die Potchef- stroomse universiteitskolleges en die uni versiteitskollege Rhodes, Grahamstad Aan die universiteit van Kaapstad, die universiteit van die Witwatersrand en die universiteit van Pretoria is ook mediese skole verbonde. Aan laasgenoemde uni versiteit word sedert n aantal jare gelede geneeshere deur medium van Afrikaans opgelei en n paar dae gelede het die eerste vyftig jong geneeshere wat hul hele opleitjing in Afrikaans ontvang het, hul grade ontvang. Voorheen was die op leiding van geneeshere in Suid-Afrika •legs deur medium van Engels. Aan die universiteit van Stellenbosch word reeds n aantal jare lank inge- kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Op een conferentie te New-Delhi heeft Pandit Nehroe een beroep gedaan op werkgevers en werknemers om tot een „wapenstilstand in de industrie" te komen en de productie te verhogen. derlandse onderwysers van byna vyftig jaar gelede n baie belangrike rol ge speel het Onderwysers uit Nederland mits hulle kennis van Engels het sal on- getwyfeld verwelkom word, omdat hulle in Suid-Afrika baie gou in staat sal wees om albei amptelike landstale, Afrikaans en Engels, as medium van onderrig sal kan gebruik. De Tweede Kamer heeft gistermiddag een hoogstaand staatsrechtelijk steekspel gehouden over het initiatief-voorstel tot wijziging van de Enquêtewet Zoals te verwachten was. was het kernpunt van dit debat de vraag, of in de enquête naar het Londense beleid (en ook eventueel bij andere enquêtes) betrokken mogen worden de beraadslagingen, die in Minis terraadsvergaderingen hebben plaats ge had. Zoals wij op 9 December jl. in een hoofdartikel hebben uiteengezet, was hier omtrent een meerderheidsopvatting In de Enquêtecommissie, die neergelegd was in het wetsontwerp en volgens welke deze beraadslagingen wel in het onderzoek zouden mogen worden betrokken. De kampioen van deze mening was de voor zitter der commissie, mr Donker (Arb.). Een minderheid in de commissie werd aangevoerd door mir Algera (A.-R.), die een pleidooi hield, dat in grote trekken overeen kwam met hetgeen wij in het hierbovengenoemde artikel schreven. Daarbij sloten zich aan de heren De Wilde (A.-R.) en Korthals (Vrijh.). Deze wilden dus op staatsrechtelijke gronden de oud-ministers volledig in het bezit van het verschoningsrecht Laten. Van een zelfde gevoelen, zij het iets minder strak dan mr Algera, was de heer Sassen (KVP). Zowel de heer Algera als de heer Sassen diende een amendement in, waar uit duidelijk bleek, dat de beraadslagin gen in de Ministerraad buiten beschou wing moesten blijven, en dat in het onder zoek slechts mochten worden betrokken de gevallen beslissingen en de gronden, waarop deze rusten. Het amendement- Algera was negatief gesteld, het amende ment-Sassen positief. Daarom trok de heer Algera zijn amendement in ten be hoeve van dat van de heer Sassen. De heer Le Poole (Arb.) diende op dit amen dement weer een subamendement in, waardoor de beraadslagingen van een Mi nisterraad uit een periode, dat de Staten- Generaal wegens een noodtoestand het recht van interpellatie niet konden oefenen, toch wel in de enquête zouden kunnen worden begrepen. Dit sub amendement werd aangenomen met 35 tegen 30 stemmen. Het gaf echter weinig, want het (gewijzigd) amendement-Sassen De emissie van aandelen Kon. Petr. blijkt een moeilijk te verteren brok voor onze kapitaalsmarkt. De waarde der claims in het buitenland is zeer aanzienlijk minder dan te onzent, omdat de effectengulden laag genoteerd staat. In Brussel werd in de afgelopen week gehandled op omstreeks frs. 2500, hetgeen veel lager is. Een feit is het, dat door liquidaties uit het buitenland er zware eisen werden gesteld aan onze markt. In de afgelopen week zijn er heel wat claims verhandeld en men kan niet zeggen, dat het Neder lands publiek zich afzijdig hield, maar het aanbod uit het buitenland was te groot. Als men rekent, dat de claims een paar weken geleden tegen een prijs van f 1015 werden verhandeld en men ver gelijkt daarbij het huidig koerspeil, 'dan constateert men. dat een aanzienlijke reactie is ingetreden. Het feit, dat de inschrijving verlengd is tot 7 Januari a s. kan erop \yijzen, dat de handel in claims over meer dagen moet Worden uitgesmeerd. Blijkens een schrijven van de Chase Nat. Bank in Amerika aan de Am. houders van aand. Kon. dient vóór 22 dezer een beslissing te worden genomen, welke bestemming men aan de claims wenst te geven. Na genoemde datum gaat de Chase, als zij niets hoort, tot verkoop van het claim recht over. Dit bericht had een sterke prijsval tengevolge, omdat nu verdere liquidaties verwacht worden. Opvallend is het, welk een weerstand claims Dordtse Petroleum bezaten, daar het hier om een locaal fonds gaat, waar het buitenland geen deel heeft. Dat de koersontwikkeling van Kon. (kort voor de emissie circa 500 pet), niets met de gang van het bedrijf heeftf te maken, is wel duidelijk uit het prospec tus gebleken. De vraag naar petroleum- producten wordt voortdurend groter. Verder verwacht men, dat in de Ver. Staten het verbruik van petroleumpro- ducten in 1956 met meer dan 35 pet. zal zijn gestegen, terwijl de overige landen van de wereld een toeneming in de con sumptie van ongeveer 75 pet. zullen heb ben. Het staat vast, dat Kon. Shell hierin een bevredigend aandeel zal hebben. De grote activiteit in hte Midden-Oosten, waar enorme petroleumreserves aan wezig zijn, vormt daarvan een afdoend De voornaamste handel ter beurze con centreerde zich op de petroleumhoek en de rest had weinig te betekenen. Zelfs scheepvaart vertoonde een zwakkere ten dens, ondanks de gunstige berichten de vrachtenmarkt. Het jaarverslag der Kon. Ned. Stoomboot illustreerd de goede gang van zaken. Het ladingaanbod nam toe. vooral in uitgaande richting en stelde hoge eisen aan de beschikbare ton nage van de maatschappij. Veel zorg baarde de transatlantische passagiers- dienst: De accomodatie was te enemale onvoldoende om de stroom te verwerken. De Kon. Bqot behaalde over 1946 een winst van f 4.212.000'en keert 7 pet. divi dend uit. Gunstig achten wij het feit, dat het bestuur der Mij. gezorgd heeft voor een lage boekwaarde der tonnage. Blijkens een mededeling in het verslag staan de in 1946 aan de vloot toegevoegde schepen te boek voor bedragen, die het prijspeil van 1938/39 niet te boen gaan. Reerds eerder hebben wij de opmerking gemaakt, hoe noodzakelijk het is, in ver band met de risico's van het bedrijf, om. de nieuwe tonnage zo snel mogelijk vrij te varen. Het ziet er naar uit, dat ook nog in de volgende weken de aandacht der effecten beurs vrijwel geheel op de petroleumhoek zal zijn geconcentreerd. „Doe deze vandalistische dingen eens met een modern boek", aldus zegt de heer Jack Hazebroek, alias de moderne monnik van Bflt- hoven, terwijl hy een Ujvige ro man aan een schutsblad vast houdt en heen en weer schudt. Met deze kleine demonstratie bewijst hij duidelijk, dat het volgens Middel eeuwse systeem ingenaaide kloos terboek een „stootje" kan hebben en op eeuwen berekend werd. komen. Het preparererf van de rug met 'combinatie van lijm en tarwestijfsel. die de grootste kleefkracht met de groot ste elasticiteit verbindt het „rond kloppen" vormt een hoofdstuk op zich zelf eist eveneens bijzondere zorg. Dan volgen de letters, de spelende ver sierende lijnen, die zich als arabesquen de band slingeren, de keuze van juiste emblemen. Het bladgoud wordt voorafgaande bewerking, o.a. met eiwit, aangebracht: een oeroud medium, waarvoor men nooit een vervangings middel heeft kunnen vinden. Het leer wordt gepolijst met de gladkolf, een De heer Hazebroek, de moderne monnik in zün werkplaats. werd toch verworpen met 21 tegen stemmen. Het desbetreffende artikel (dus het voorstel van de meerderheid in enquêtecommissie) werd aangenomen "3 tegen 29 stemmen. Hierdoor zou dus het verschoningsrecht an oud-ministers zijn vervallen. Voor verschillende A.R. en C.-H. leden werd hierdoor de wet onaanvaardbaar, zodat zij tegenstemden, toen de gehele wijzi gingswet met 49 tegen 13 stemmen werd aangenomen. Dit wil echter niet zeggen, dat de wet het Staatsblad ook zal bereiken. De heer Donker (Arb.), die door de Kamer werd aangewezen, het initiatiefvoorstel in de Eerste Kamer te verdedigen, kon hier, waar de zaken uitsluitend op staatsrech telijke gronden worden bekeken, wel eens voor een moeilijke taak staan. En dan moeten drie ministers de wet nog mede-ondertekenen. Minister Witteman, die ditmaal als gast de beraadslagigen bij woonde, sprekende namens de Regering, adviseerde een enquêtecommissie niet macht te geven dan de Kamer bij het recht van interpellatie toekomt. Een standpunt, dat aanmerkelijk dichter bij dat van de heren Algera ëh Sassen, dan bij dat van de heer Donker ligt. WU zul len met aandacht de verdere lotgevallen van dit wetsontwerp volgen. grotendeels gemechaniseerd en we ver loren de schoonheid en degelijkheid van een wonderlijk en fascinerend oud am bacht. De heer Hazebroek, die reeds als kind in het antiquariaat .van zijn vader een onvervalste bibliophiel was, ver zamelde op veilingen en in vergeten winkeltjes in Frankrijk en Italië de werktuigen van weleer, die door een steeds sneller jachtende tijd als „ondoel matig" op de achtergrond geraakt wa ren. Met zijn technisch instinct en aan geboren feeling herschiep hij alles, wat „krom en verroest" was, tot zijn oor spronkelijke vorm. En zo werd zijn grote liefhebberij geboren: boeken inbinden, steeds weer boeken inbinden met een bijna Japans geduld voor het detail, steeds trachtend, van ieder werk een schepping te maken. Van uit de wereld het toneelspel eens zijn grote liefde betrad hij een nieuw rijk der verbeelding en wie thans de vele prach tige banden en bandjes ziet met de fijn zinnige gulden letters, de Renaissance- emblemen, de prachtige kleuren, die thans zijn huis sieren (het werk van 20 jaren) mag zeggen, dat deze „amateur" een bijzondere hoogte bereikt heeft. Amateurhet woord klinkt enigs zins zonderling, wanneer men de blikken rond laat gaan in de kleine werkplaats van deze monnik. Daar ligt een stapeltje papier „caterns" o'm in vaktermen te (blijven in het naairaam, waarin reeds de rugtouwen van de band gespannen zijn. In een omvangrijk boek wordt maximaal met de naald 20 meter met bijenwas geprepareerd garen „verwerkt' De kinderen hebben nooit geleerd om zachtjes te spreken. Thuis staat altijd de radio keihard aan en met wat training slaag je er in om heel de dag onophoudelijk de meest lawaai ige programma's te vinden. Het enige gevolg is dat ieder, die zich verstaan baar wil maken van jongsafaan de strijd moet aanbinden tegen orkanen van klanken. Met ander woorden: in de regel gilt moeder, brult vader en krijsen de kinderen. Wanneer ze al eens fluisteren, kun je dat nog hui zen ver horen. Gevolg: leven zonder geheimen. Wat z'n voordelen heeft Ik wandel door de wijk en achtei me lopen twee aanstaande schoon- heidjes. Ze zijn weliswaar nog niet zo ver, want het zal zeker vier jaren duren eer lippenstift, permanent en andere kunstmiddelen hen herschep pen in het model „Moordkip 1952" Voor het ogenblik hangen hun haren nog sluik of warrig om hun hoofdjes en zijn him snoetjes verre van vlek keloos. Doch niet daarop wil ik uw aandacht richten, maar veel meer op hun conversatie. Een gefluisterd en deswege nog rijkelijk verstaanbaar gesprek over het vreem- ir hen uit- wandelt. „Meld, joh", zegt de een, „daar gaat de pastoor". „Nietes, meid" beweert de andere „dat is geen pastoor. Hy heeft geen rokken aan en hy is getrouwd." „Nou moe", hoont de eerste, „wat is ie dan?" I En de tweede vindt de oplossing: „Het is de protestante pastoor". Daarna verheffen ze blijmoedig hun stemmen en joelen me verrukt myn nieuwe naam achterna Waarby in zonderheid de afwezigheid van rok ken en de aanwezigheid van een vrouw luidkeels den volke wordt kond gedaan. Beklaag my daarover niet. al zijn niet alle uitdrukkingen welvoeglyk. Het heeft tenslotte zijn belang om te worden opgemerkt; er zitten kansen achter voor catechi satie en clubwerk. Zo er al iemand beklaagd moet worden bij deze gang van zaken, dan is dat de doorsnee wijkbewoner die by de kennisma king de last ondergaan zal van niet te weten hoe hy me aanspreken moet Ofschoon hy zich wel uit deze moei lijkheid wee*, te redden. Want „wat is is dan wel?" Hoort toe en ziet In dat huis daar, drie- hoog-vóór (man vroeger rooms, vrouw niets niemendal, kinderen idem dito) ben ik „Eerwaarde me neer dominê." Dat is een hele mond vol vooral wanneer het in elke zin Volkswijk In de V te pas en te onpas wordt gebruikt; „Wat vindt eerwaarde meneer do- miné nu toch van onze bovenburen: ze gooien het vuilnis gewoon de trap pen af en als je er in alle kalmte wat van zegt, eerwaarde meneer dominé, dan schelden ze je uit voor al wat lelijk is." Maar bij genoemde buren zelf, (vier hoog links achter) word ik begroet met een vriendelijk „Dag dokter". Het is hen met geen moge lijkheid uit het hoofd te praten dat niet slechts artsen wankele trappen opklauteren om een zieke te bezoe ken. Mijn pogingen om dat op te hel deren, horen ze gelaten aan: „O, is dokter óók dominé?" „Nee, ik ben alleen maar dominé." „O juist dokter". Maar vreemd genoeg woont er naast hen een oud kerks baasje, dat begint met met „Meneer" te heten en dat vervolgens duizend ex cuses maakt'omdat hy pas later be grijpt dat ik predikant ben. Dit onge wild affront betekent een ramp voor hem en hij houdt niet op met betui gingen van diep leedwezen. Want een dominé is immers nooit een meneer? Laten we zeggen dat dit de aan spreektitels waren. Er zyn er nog meer, variërend van je echternaam-zonder-meer tot een stevig „Kameraad" Maar daarnaast mogen we de beoordelingstitels niet on- vermeld laten. Ik ben in het ongewisse, welke daarvan my toegekend wordt. Maar uit de ge sprekken weet ik wel iets om trent de rijke mogelykheden op dit punt Want onze wijkmensen steken bewondering noch afschuw voor vroegere of andere predikanten on der stoelen of banken. Zeg me daarbij niet dat ik zulke gesprekken over derden terstond moet afsnijden. Ik doe dat natuurlyk, maar sommige mensen zyn in hun gepraat als hollende paarden: hoe harder je „Ho" roept, des te sneller draven zy voort. Zodoende weet ik dan dat collega W. een „rijke" man is, en dat slaat niet op zyn vermogensaan- was maar op zijn prediking. Voorts vernam ik dat collega X „een schat van een man is", terwyl collega Y de eretitel „Lieverd" verkreeg. Niet zozeer wegens zijn ongetrouwd zijn. maar omdat hy op huisbezoek kwam. Doch helaas moet ik eindigen met hier te boek te stellen dat col lega Z een „Varken" is. Waarom? Stil over zulke dingen praten nette mensen niet, en zeker niet uw WIJKPREDIKANT. terwyl men zonder gevoelige vingers en inzicht om knopen te leggen er niet ir slaagt de draden onzichtbaar weg te wer ken. In de hoek ontwaren we een indruk wekkende collectie stempels met histo rische motieven, terwijl een zware snij- ploeg en een pers niet ontbreken. Tientallen instrumenten zijn nodig om >t afwerking van de eigenlijke band te metalen cylinder aan een steel, terwijl de vergulding van de snede instru menten van bloedsteen of achaat dienst doen. En zo zouden we nog veel meer tech nische geheimen kunnen verraden, b.v iver het subtiele afslijpen van de steunkoorden, de „projecties" van hel boek, die onzichtbaar in de omslagen weggewerkt moeten worden. We willen er niet over twisten, in hoe- erre de heer Hazebroek het Middel- luwse systeem benaderde In alle details, aar een ieder begrijpt, waar heden in het groot niet meer zo kan. Eens deed een boek slechts dienst als naslag-werk voor enkelingen, b.v. rechtskundig of theologisch terrein; sn kunstenaars van naam aan bezig, aan vorstenhoven verkeerden en die het vervaardigen van een boek pre- zoveel tijd verspilden als een fijn zinnig gildebroeder aan een kabinet werden hele lappen leer aan verwerkt, toen met de uitvinding van de boekdrukkunst de behoefte aan de gro tere verspreiding opkwam, werd naai goedkopere mogelijkheid uitgezien. De zgn. half-Franse band ontstond: slechts de rug en de hoeken van leer de rest gekleurd papier. Overigens be weert de heer Hazebroek allerminst dat thans geen smaakvolle banden zouden bestaan. Maar hij heeft boeken binden in Italië. Zwitserland. Frankrijk, België en Nederland stateerde daarbij, dat smaak manschap dikwijls op hoog peil staan, doch dat de degelijkheid van de constru- tie dikwijls in het gedrang komt Maar hoeveel tyd en arbeidsloon zouden met zijn systeem gemoeid zyn? neemt niet weg, dat iedere boekenvriend zijn hart voelt open gaan, wanneer hy werk van de heer Hazebroek ter hand neemt: de kleur is prachtig, de emblemen zijn gevoelig uitgebalanceerd ïen vindt geen scheef lettertje, het openen vallen de bladen dadelyk platwe realiseren ons bij deze mo derne monnik duidelijk, dat de wart liefhebbery voor een mens een bezielen de motor is, die de kiem voor het grote zich draagt. Jaap Stigter. TWEEDE KAMER BEGINT MAANDAG MET „OORLOG" Maandagmiddag om een uur komt de Tweede Kamer opnieuw bijeen, ïn aanvang te maken met de behande- ng van de begroting van Oorlog. ,3ENELUX"-BOEKENUITWISSELING BIJNA ONBEPERKT De uitwisseling van lectuur in het ka- er van het handelsverdrag tussen Neder land en de Belgisch-Luxemburgse Econ. Unie is in beginsel aan geen enkele be perking gebonden, doch in de praktijk het nodig gebleken de wederzydse invc van buitenlandse vertalingen en „trei lectuur" te beperken Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen by het Boeken Import Bureau en de Stichting Grafisch Export Centrum te Amsterdam. ZAANDAM ERKENT 1 MEI (NOG) NIET ALS OFFICIËLE FEESTDAG. In de Zaandamse gemeenteraad dienden de communisten gisteravond e stel in, om naast de christelijke feestda gen ook de 1 Mei-dag als officieel kende feestdag in de arbeidsovereen komsten-verordening op te nemen, een debat tussen communisten en soc listen werd het voorstel verworpen r 16 tegen 8 stemmen. GEEN NIEUWE WARENHUIZEN IN BELGIË. De Belgische Kamer heeft gistermid dag met betrekking tot de verhoging de huurprijzen tot 170 pet van die 1939, de compensatietoeslag voor r vermogenden goedgekeurd. De Senaat heeft opnieuw voor de duur van een jaar de opening en uitbreiding van grote warenhuizen verboden. Hjalmar Schacht, eens „financieel goochelaar" van de nazi's, zou met func tionarissen van de Brits-Amerikaanse zone werken aan een financieel hervor mingsplan voor West-Duitsland. IGEEN HOOFDPIJN I DANK ZU I BRASKAMP M V FABRIKAHTE VAN Dr MEENK'S GENEESMIDDELEN Het Evangelie van de ijandschap God zelf is de eerste Evangeliepredi ker geweest in deze wereld. Hy begon die prediking met de merkwaardige woorden: „Ik zal vijandschap zetten tussen U en tussen de vrouw". Daarmede breekt God zelf de band tussen de Duivel en de mens stuk. De mens, die Gods liefde heeft losgelaten en zich met de Duivel verbonden heeft, mag in die vriendschap geen ogenblik blijven leven. En God heeft in Zyn genade besloten tot de redding van de mens. Maar dan het nodig, dat die mens van de Duivel losgemaakt wordt en weer met God in liefde gaat leven. God wil niet. dat Zijn liefde gekruist wordt door of vermengd wordt met de liefde tot Zijn opstandige, èfgevallen engel Ik ben wel eens bang, dat we deze zijde van de Evangelieverkondiging Gods altijd met evenveel instemming be luisteren. Vooral in de voorbereiding voor bet Kerstfeest is onze aandacht zo geheel anders gericht dan op die eerste helft ïn de prediking Gods. Wy leggen dan veel liever het enige :cent op de liefde en de vrede met God. Maar dat accent legt God eerst dan nadat Hy gesproken heeft over de vijand schap tussen de Duivel en de mens. Wij worden dan door Gods liefde ge steld in de bittere strijd, in de liefdestryd tegen de Duivel. Daar mogen wy in onze dagen wel goed om denken. Daar mag ook niet over gezwegen worden. Zal het goed zijn, dan moet de vijand schap tegen de Duivel en zyn ganse rijk ook tot openbaring komen. De duivel is veel getrouwer in het vervullen van zijn duivelse taak dan w(J getrouw zijn in het vervullen van onze Christelijke roeping. Hy openbaart zijn vijandschap tegen Gods Kinderen wel terdege. Zie maar hoe hij van alle kan ten Job bestookt hoe hy David aanport, hoe hij Jozua de Hogepriester beschul digt hoe hij Petrus in zyin zeef door elkaar schuit. Daartegenover moeten wy nu ook goed luisteren naar Gods Evangelieverkondi ging. Ook de mens moet vijandig tegen- Satan staan. Christenen dienen te weten wat dat zeggen wil Want Jezus Christus heeft de Satan gehaat met een volkomen haat. Hy heeft tegen de duivel gezegd: „Ga weg Satan, want daar staat geschreven." Hij had de prediking van Gods genade goed in zich opgenomen, en daarom wierp Hy de duivelen uit, verwierp de werking van die duivel wanneer die zich zelf in Pe trus openbaarde, verpletterde Satans kop. Zulk 'n verpletterende actie hebben ook wy te voeren tegen al wat uit de duivel ze dagen en dat is heel veel, teveel om op te noemen. Daarom moeten wij een strijd voeren, ook wanneer wy graag horen naar de vredeklanken van de geboren Jezus. WjJ zullen die vredeklanken zelfs niet kun- verstaan wanneer wy de vijandschap niet beoefenen. De liefde Gods is alleen dan in onze harten wanneer in dat hart geen andqre liefde woont. Want dit is de diepe dankbaarheid van het verloste hart, dat God die vriend schap met de duivel heeft afgebroken, door Zijn Zoon te zenden, die oas leert Satan te haten. Hy alleen is onze vrede. Leiden. K. Dronkert. Vandaag brengen we een patroontje dat speciaal de interesse van moeder» zal hebben. Het Is een aardig jurkje van geruite stof voor onze schoolgaand» meisjes. Zeer vlot is het geheel schuin ingezett» voorpand, terwijl de zij- en achterbaan de rok ruim aan het lijfje zijn ge zet Als strikje en knopen in dezelfd» U/5 kleur van de ruit worden gehouden, zal er een fleurig effect worden verkregen. Verkrijgbaar in de leeftijden van 6, t en 10 jaar. Patronen verkrygbaar tegen betaling van f 0 35 aan onze bureaux Grote Marktstraat 7. Den Haag. Badhuia- straat 166, Scheveningen en Hogewoerd 103. Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3