JUeuuie JTrihsdjr (Courant Dr Beels laatste waarschuwing aan de republiek TRUMAN VRAAGT 17 MILLIARD VOOR WEST-EUROPA Wist U ZATERDAG 20 DECEMBER 194T ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; 1.30 per maand; 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-^ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tanhttsfirb Is abrUrtrttf myo beri in tegljensptttm Acht en twintigste jaargang No. 7390 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58938. De sléchte elementen moeten er uit gesneden Verenigde Staten van Indonesië zullen spoedig een feit zijn DE min.-president dr Beel heeft gisteravond voor radio-Sumatra een „laatste beroep" op de Republiek gedaan. HU kondigde aan, dat de vorming van de federale Verenigde Staten van Indonesië zeer spoedig zal geschieden. Dr Beel zeide o.m.: Terecht is aan deze wens uitdrukking ge geven in de proclamatie van het Komite Indonesia Serikat. De Nederlandse regering vertrouwt met u, dat ook de Republiek Djokja thans daadwer- kelUk het bewUs zal willen leveren, dat zU bereid is met n en ons te zamen de voorgenomen staatkundige opbouw mede te voltooien. Nederland wenst met u, dat ook de Republiek de haar toekomende plaats in nieuwe staatsbestel zal innemen, doch ït met u ten sterkste aandringen op 9poedige beslissing, omdat te grote te vitale belangen voor de volkeren Indonesië en Nederland en tenslotte de gehele, wereld, op het spel staan, verdere vertraging niet verant- Het zal ten zeerste zyn te betreuren, indien dit beroep, dit laatste beroep, niet werd verstaan. De kan hieraan moeilUk twyfelen, tenzij onverantwoordelüke elementen de boventoon zouden voeren, doch dan moet ik als mUn overtuiging uitspreken, dat het de hoogste tUd is, dat deze elementen niet langer in de leiding waarvan zU de hoge verant- woordelükheid dan blikbaar niet besef fen hun plaats innemen. 't Verklaarde uitzicht Ook Japan heeft nog geen vredesverdrag ONGEVEER half September, kwam een groot aantal afgevaardigden van hét Britse Gemenebest te Canberra bijeen om over het vredesverdrag met Japan te praten. Amerika nam het initia tief voor een voorlopige vredesconfe rentie, maar de daartoe mede uitgeno digde Russische Beer bedankte. Engeland vond het tenslotte toch ook maar beter, dat van de voorlopige besprekingen werd afgezien. Het behoeft geen betoog, dat al moge Japan als verslagen mogendheid; thans vrijwel geen rol meer spelen, toch in de toekomst, evenals zulks bij Duits land het geval is. de kans op herleving van de revanche-gedachte bestaat. Van daar dat zoveel landen, om er maar één te noemen, Australië er groot belang bij hebben, dat spoedig een vredesverdrag met Japan tot stand komt, maar ni mislukking van de Londense conferentie, wordt die kans al weer veel geringer. Aan de andere kant zijn Japan en Austra lië in handels- en economisch opzicht op elkaar aangewezen. Australië heeft dus steeds aan de zUde van Amerika gestaan, om de zaken met Japan snel te regelen, omdat eerst door een vredesverdrag, de Japanse industrie weer op toeren kan komen. Maar er moe- ten garanties zijn dat de Japanse oor logsdraak niet op nieuw herleeft er zijn prooi zoekt. Men is thans echter nog even ver. De elf staten, die vertegenwoor digd zijn in de z.g. „commissie voor het Verre Oosten" te Washington, willen wel confereren, maar Rusland blijft afkerig De Sowjets prefereerden geen Ameri kaans initiatief, maar, dat de „Grote Vier" deze affaire zouden behandelen, waarbij dan ook China zou behoren. Rus land beriep zich voor de zoveelste maal op de bindende afspraken van Potsdam, hetgeen echter door de andere mogend heden niet als een axioma werd geaccep teerd Zoals reeds gemeld, heeft China later nog weer een voorstel gedaan, wel een conferentie te houdèn met de elf afge vaardigden in de „commissie voor het Verre Oosten" en de eventueel te nemen besluiten zouden dan uiteindelijk toch door de „Grote Vier" moeten worden goedgekeurd, met eenparigheid van stem- -TO-7-AT ER THANS van dit alles terecht YY' zal komen, vermoedelijk niet veel. Immers sinds de débacle van Lon- i, heeft de Amerikaans-Russische tegenstelling zich nog meer toegespitst, en de Russische animo tot medewerking zal het nulpunt naderen. Ergo, ziet het uit, dat het „herstel" van Japan spoedig verwezenlijkt wordt. In de eerste plaats moet worden vast gesteld. wat er met de grote ipdustriën gaat gebeuren, waarbij wij vooral denken aan de ijzer- en staalindustrie. Want Immers óók Japan zal in enigerlei vorm „herstel-betalingen" moeten doen, zoals Duitsland aan „ontmanteling" onder worpen wordt. Eerst dan dus. als er dien aangaande zekerheid bestaat, wordt de toestand weer gesaneerd. Ook thans weer passen de Russen de tactiek toe, de zaak op de lange baan te schuiven, omdat ten eerste het winnen van tijd in hun voordeel is, maar boven dien Amerika genoodzaakt blijft, zolang er geen Japans vredesverdrag is, dit ver slagen land te blijven financieren. Amerika had tot devies Japan te „demo cratiseren", evenals zulks voor Duits land gold en is sterk bij Japan geïnte resseerd. Maar in welk land treedt Ame rika feitelijk niet economisch en politiek regelend op. wordt het ook in dit geval niet genoodzaakt daartoe, teneinde te voorkomen, dat de sympathieën van de „Japs" de verkeerde richting uitgaan. Want men houde goed in het oog, de mislukking van Londen, biedt tal van landen weer de kans op nieuwe koersbe paling. Drastische maatregelen voor- om Franse franc te redden gesteld De Franse minister van Financiën, Rene Mayer, heeft aan de Nationale Vergadering drastische ontwerpen van financiële en economische maatregelen voorgelegd, „ten einde de franc te red den door voorkoming van inflatie". De voornaamste maatregel betreft een buitengewone belasting, welke éénmaal geheven zou worden van alle winst, be haald in industrie, handel en landbouw. Voorts van salarissen, hoger dan 750.000 francs per jaar. Ook stelde hij een be lasting voor voor mensen die niet wer ken. Alle regeringssubsidies aan de in dustrie zullen ophouden. ROTTERDAM KRIJGT NOOD- BCHOLEN EN EEN NIEUW SLACHT HUIS De Rotterdamse gemeenteraad heeft gisteren de begroting 1948 aangenomen. De wethouder van Onderwijs deelde mede dat er tijdelijke „prefabricated" schoolgebouwen komen. Materiaal voor 8 scholen is reeds onderweg. Tien van deze scholen kosten minder dan een nieuwe school van zes klassen. Dit jaar moest alleen reeds f 40.000 be taald worden wegens vermelde ruiten bij openbare scholen. Er zaïl een nieuw slachthuis gebouwd worden dat f32 millioen zal kosten. Dit ernstige woord heb ik gemeend te moeten spreken op dit ogenblik en van deze plaats af, in de innige over tuiging welke door hetgeen wij in déze dagen hier hebben mogen ervaren nog belangrijk is gesterkt dat het ogenblik rijp is met vereende krachten dit schone land weer opwaarts te voe ren, een gelukkige toekomst tegemoet." De min.-president wordt vanavond te Batavia verwacht. Aneta meldt, dat de republiek naar aanleiding van de rede onmiddellijk een verklaring zal uitgeven. „Het Dagblad" tè Batavia meent, dat de rede te Djokja een diepe indruk zal maken, -vooral daar dr Beel verklaard heeft, dat „voor de republiek een recht matige plaats" zal worden opengelaten. Weer grensverkeer met Duitsland toegestaan? Volgens een Reuterberioht uit Keulen, hebben de Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland eindelijk toestemming ver leend voor grensbewoners om met pas poort zonder visum de grens te passeren. Dit geldt echter alleen voor Nederlan ders. Op het dep. van Buitenl. Zaken was hierover hedenmorgen echter nog geen bevestiging ontvangen noch was bericht hierover binnengekomen van de British Permit Office in Den Haag. In München is een vereniging opge richt om te komen tot het stichten van een internationale universiteit. Grootste deel der gelden zal als schenkingen verstrekt worden Nederland bij de eerste vijf landen, welke geholpen zullen worden? ZEVENTIEN milliard dollar vroeg President Truman gisteren op d© laatste speciale'zittingsdag aan het Amerikaanse Congres voor het plan dat het herstel van West-Europa beoogt. Het programma lot uitvoering zal lopen van 1 April 1948 tot 30 Juni 1952. Voor de eerste 15 maanden vroeg de president 6.8 milliard. :ien verwacht dat Truman de verde- lingscijfers bij de hervatting van de Con greszittingen, Truman zeide tot het congres dat de uitvoering van het plan-Marshall de enige garantie was voor de onafhankelijk heid van West-Europa. Ongeveer 250 pagina's omvat het pro gramma, dat de definitieve versie van het plan behelst. De voornaamste détails hiervan zij Het grootste deel der gelden zal ver strekt worden in schenkingen, de rest in leningen. De toewijzingen zullen in den loop der 4% jaar steeds kleiner worden, voor het laatste jaar slechts 1.6 milliard dollar. Gerekend wordt op een aanvullende hulp van 2 2 milliard dollar van de we reldbank en van particuliere beleggers en 1.7 milliard dollar van Canada en Latijns Amerika. Aanstelling van een administrateur, die de administratie van het plan zal voeren overleg met de nationale advies raad der V.S. voor de financiële politiek moeten beslissen over de verdeling der schenkingen en credieten. Benoeming van een „algemeen ambas sadeur" in Europa, die geaccrediteerd zou worden bij de permanente organisatie der 16 West-Europese landen. Landen, die in strijd met de voorschrif ten handelen moeten van hulp worden uitgesloten en andere landen, die aan de noodzakelijke voorwaarden voldoen, moe ten in de gelegenheid gesteld worden bij het program te worden ingeschakeld. Truman's milliarden boodschap heeft in brede leringen in Frankrijk grote bijval geoogst. Volgens berichten uit Washington zou de volgorde van de landen welke het eerst geholpen moeten worden, als volgt zijn: Engeland, Frankrijk, Italië, West- Duitsland en Nederland. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Dpi. sold. Marinus v. Groen, Koningstraat 14, Lisse Al heeft Marinus van Groen op de foto zijn paffer naast zich liggen, veel vechten hoeft hij niet. Hij is namelijk fourier en heeft het met de verzorging van zijn ka meraden druk genoeg Gelukkig schiet er u en dan wel een halfuurtje op over. Marshall's terugkeer Marshall is gisteren teruggekeerd in de V.S. President Truman haalde hem per soonlijk af. „Mij dunkt", fco zei de presi dent, „dat U goed werk hebt gedaan. Marshall betuigde daarop zijn spijt over het uitblijven van resultaten. In zijn diorede beschuldigde hij de Sovjet-Unie van obstructie en kleingeestige critdek, waardoor de conferentie mislukte. Bezettingskosten goedgekeurd De Amerikaanse Senaat heeft gisteren het bedrag voor de bezettingskosten Duitsland, Japan en andere gebieden goedgekeurd, zijnde 340 millioen dollar. President Truman ondertekende het wets ontwerp ter bestrijding van de inflatie, opgesteld door de republikeinse leiders. Fruitexport was dit jaar gering In de toekomst opbrengst 400 millioen kg Terwijl Limburg alleen reeds dit jaar 72 millioen kg fruit leverde, welk cijfer gemakkelijk 100 millioen kg had kunnen zijn als er niet zoveel kersen aan de bomen waren weggerot, bedroeg de Nederlandse uitvoer slechts 12 millioen appelen, 2 millioen kg peren en 1 millioen kg pulp, aldus deelde de Rijks- tuinbouwconsulent Vissers gisteren te Venlo mede. De exportmogelijkheden lijken ook voor het komende jaar gering, zodat de Nederlandse fruitopbrengst. die volgens deskundigen In de toekomst de 4Ó0 millioen kg zal lopen, dus vooral op de binnenlandse markt moet worden afgenomen. om naar huis en naar zijn meisje te schrij ven. Op de foto is hij er mee bezig er Marinus heeft er de pet bij opgezet Op 3( November van het vorige jaar vertrok hij als dienstplichtig soldaat naar Engeland. Daar heeft hij een paar weken heel veel genoten van de schone stad Londen. Op Oudejaarsdag vertrok hij per „Sloterdijk' naar Indië Na enige tijd te Meester Cor- nelis dicht bij Batavia te hebben vertoefd, werd hij overgeplaatst naar Soerabaja Ook Marinus hoopt deze standplaats spoe dig te verwisselen metLisse! We pen het voor hem, voor zijn „thuis" voor zijn meisje. i Januari, bekend zal i CURACAO IS TROUW AAN HET HUIS VAN ORANJE In hun instructie aan de delegatie der Antillen naar de rijksconferentie verlan gen de Staten van Curasao onmiddellijke vervulling der Koninklijke rede van 1942, de vorming van een „Verenigd Konink rijk der Nederlanden" met Suriname en Curasao als autonome delen met afschei- dingsrecht voor Aruba en invoering van ministeriële verantwoordelijkheid op Cu rasao. Hun eerste programmapunt is er kenning der souvereiniteit van het Huis Minister Jonkman naar Indië vertrokken Minister Jonkman is hedenochtend 11.45 uur met een KLM-constellation naar Indië vertrokken. „De ontwikkkeiing van Indonesië maakt het volstrekt noodzakelijk", aldus de minister „dat onmiddellijk begon nen wordt met de vorming van de fede rale Verenigde Staten van Indonesië." In dit verband wees de minister op de gebieden van Indonesië, die vroeger on.- der de republiek stonden, doch zich thans zelf hebben georganiseerd. De minister wilde zich niet uitlaten over de radio rede van dr Beel, noch over een even tuele termijn, die aan het laatste appèl van de Minister-President zou zijn ver bonden. Minister Witteman en jhr mr van der Goes van Naters waren o.a. ter afscheid op het vliegveld aanwezig. IN TWEE JAAR 3400 MOORDEN Sinds 15 Augustus 1945 werden in Indië 3400 bij namen bekende personen ver moord. aldus heeft min. Jonkman mede gedeeld, toen hij in het dep. van O.G. een gedenkplaat onthulde voor het personeel, dat in de oorlog het leven liet. Bij dit cijfer moeten gemeld de duizenden, die te klein zijn om met name te worden genoemd, de duizenden vermisten. En dan nog zijn er 2000 Nederlandse gevan genen der republiek, die Djokja niet meer „verantwoorden" kon. WEST-JAVA'S CONFERENTIE. De West-Javaconferentie besloot, de contactcommissie uit te breiden met 3 Indonesiërs, een Nederlander, een Chi- en een Arabier. Zeshonderd-duizend helse machi nes onschadelijk gemaakt In twee en, bj.lf jaar heeft de Mijnen- Opruimingsdienst der Kon. Marine 600.000 ontploffingswerktuigen opge ruimd. Op onze stranden alleen werden 6900 mijnen onschadelijk gemaakt. Al dit werk heeft den Lande weinig geld ge kost, daar belanghebbenden grif betaal den. Het leven en .bedrijf konden weer op streek komen als het gevaar geweken was, de opbouw, vooral die van bruggen, werd mogelijk. Hierbij zijn 12 mensen, omgekomen, het laagste percentage voor dit gevaarlijke werk in Europa. Thans zal de M.O.D. tot een tiende worden ingekrompen en het hoofd, kapt. lt. t.z. B. C. Mahieu wordt 1 Januari ontheven. Dinsdag is er ter gelegenheid van dit afscheid een „alle hens" in de Marine kazerne te Leiden, waarop de Comman dant Zeemacht Nederland het woord zal voeren, evenals vlootpredikant Sepmeijer en aalmoezenier Cools. Op de receptie in de cadiclub zal lt. adm. Helfrich spreken, 's Avonds is er feest in de Stads gehoorzaal. Onze correspondentie met Zuid-Afrika Het aantal lezers, dat naar aanleiding van onze jongste mededelingen zich heeft opgegeven voor een oorrespon- dentie-adres in Zuid-Afrika, bedraagt reeds enkele honderden. Daar wij op zo veel belangstelling niet hadden durven rekenen, gelieve men nog even geduld te hebben, wat betreft het verstrekken van bedoelde adres- DAT IS BEHOVDEN-TEELT GELEERDE LES Uit Frankrijk bereiken ons berichten, dat daar een breuk ontstaan is binnen de „algemene" vakbeweging. Deze vak beweging staat sterk onder communisti sche invloed en thans is er een belang rijke stroming van leden, die hiermede geen genoegen wensen te nemen. Het enige, dat hun te doen staat, is zich van de „algemene" vakbeweging af te schei den en te komen tot een eigen vakbewe ging, hetgeen zij dan ook deden. Dit wordt dan eer, nieuw verliespunt, dat de verloren staking aan de commu nisten heeft bezorgd. Om te beseffen, wat dit betekent, moet men iets afweten de stand van het vakbewegingswe zen in Frankrijk. In Frankrijk waren twee vakbewegin- _sn, te weten de Confédération Generale du Travail 'als regel aangeduid met de initialen C.G.T.) en de Confédération Francaise des travailleurs Chretiens (G. F.T.C.). Men verkeeee daar nog in de pe riode, welke men in ons land ook heeft Wanneer de haring ln December Zich bijkans niet meer vangen laat. Is dit het oud bekende teken Dat, zij het slechts voor enk Te weken. De logger aan de kade gaat. En bij zUn thuiskomst, wijl tevreden Een lachje om zijn Uppen speelt. Zegt dan de man, die zonder klachten •teelt" wil zoveel zeggen i; ,,'t Is voorlopig weer gedaan"; int, komt de hagel op de luiken zegt men, gaat de haring duiken, n spreekwoord, door praktUk ontstaan. rstfeest thuis, met vrouw en knd'ren. t gunnen wij de zeeman graag: man die, naar zUn aard en wezen. Gevaar op zee niet schijnt te vrezen, zorgt voor T vullen onzer maag. GRé KEMPEN-STERRENBURG. AUSTRALIË ZIJN WE NOG NIET KWIJT Veiligheidsraad wacht op Commissie van Drie Gisteren heeft de Veiligheidsraad be slist, dat Australië lid zal blijven van de Commissie van Drie, waarop dat-land een poging deed om door middel van de Raad Nederland te dwingen tot aanvaarding van het voorstel der Commissie van Drie inzake het staken van het vuren. Dank zij Amerika. Frankrijk en België mis lukte dit echter. Een lastige buur en verre vyanden. Daar Australië de Veiligheidsraad moet verlaten en tevens de Commissie van Drie, had Amerika voorgesteld, Australië lid van laatstgenoemd lichaam te doen blijven. Palar verklaarde, dat de republiek het zou waarderen, wanneer Australië zijn werk zou voortzetten en Hood (Australië) maakte van deze gelegen heid gebruik om te beweren, dat „een van de beide partijen" de aanvaarding van de plannen der Commissie van Drie had bemoeilijkt. Hij stelde daarom de Raad voor, er op aan te dringen, dat die plan nen wederzijds zouden worden aanvaard Ook dikte hij dit aan met de beschuldi ging. dat Nederland troepenbewegingen uitvoerde. Langenhove (België) kwam in ver zet en vroeg of de Raad dan werkelijk zijn besprekingen zou willen gronden op persberichten. Palar protesteerde tegen het ge beurde op Madoera en de dood van 46 gevangenen. Austin (Amerika) waar schuwde tegen overhaaste beslissingen. Katzsuchy (Polen) vroeg om ver oordeling van de „schuldige partij". Jhr J. W. M. Snouck Hurgronje DAT dezer dagen Dordrechts oudste inwoonster, mevr. Ponsen-Hagen', op 100- jar. leeftijd plotseling is overleden. DAT op de Domaniale mijn te Kerk- rade een hoofdschacht is uitgevallen, daar door onoplettendheid van enige arbeiders enkele mijnwagens de schacht uitbouw beschadigden, doch men hoopt de storing morgenavond te hebben ver holpen. DAT de treindienst op de lijn Tilburg- Baarle-Nassau-Turnhout in tegenstelling andersluidende berichten, niet hervat wprdt. DAT te Waspik (N.-B.) het m.s. „Maas" van 1000 ton, als eerste na de be vrijding, van de helling liep. DAT op Oudejaarsdag de brugtol te Hasselt wordt opgeheven, waarmee een ?r belangrijkste nog bestaande tollen in Overijssel verdwijnt. DAT gisteren uit Gronsveld (L.) 15 000 pakketten fruit naar Nederlandse kinde ren in Duitsland zijn gezonden. DAT de St.-Crt van gisteren o.m. een distributieregelingbeschikking 1947 en 'n loonregeling voor het tuinbouwbedrijf op de Zuidhollandse eilanden bevat. DAT momenteel bij Zwartenberg in de weg ZevenbergenLeur een brug de Rode vaart wordt gelegd, welke medio '48 klaar is. DAT de Maastrichtse politierechter de winkelier L. D. aldaar tot ƒ20.000 boete veroordeelde wegens het smokkelen grote hoeveelheden scharen, messen, uit Duitsland. DAT gisteren onder grote belangstel ling de weg BolswardSneek voor verkeer is opengesteld. DAT B. en W. van Dordrecht de raad een nieuwe salarisregeling voor het ge- meentepersoneel hebben voorgelegd. DAT het Tweede Kamerlid Willems (Arbeid) aan min. Vos heeft verzocht bij het herstel van de St. Servaasbrug te Maastricht rekening te houden met de historische waarde van dit bouwwerk. DAT min. Fiévez aan de voorz. van de Tweede Kamer een uittreksel van een rapport heeft toegezonden over de werkzaamheden van prof. mr A. C. Jo- sephus Jitta in Indië i.v.m. gewetens bezwaren tegen de krijgsdienst DAT Nederland in 1948 van de intern. Noodvoedselraad 121.500 ton veekoeken krijgt. DAT de burgemeesters Visser^ d'Ailly Oud Maandagavond van kwart voor acht tot acht uur over Hilversum I zul len spreken over de actie van de Nat. Monumentencommissie. DAT als een nieuwe oplossing voor het' bestuursprobleem van St. Willebrord (N.B.), men thans dit kerkdorp bij een der gemeenten Hoeven, Etten en Ruc- phen wil voegen, waartoe men een ver zoek aan de Kroon wil doen. DAT gisteren voor het A'damse B.G. 5 jaar werd geëist tegen de Haarlemse S.S.-er L. D. Walraven, die tijdens de hongerwinter in zijn uniform talrijke roofovervallen had gepleegd, waarbij bij o.m. een kistje met 18.000 stal DAT 71 j. oud te Utrecht is overleden W. Wijga, leraar Engels aan verschillende H.B.S.-en. DAT de gouden ere-medaille van de Orde van Oranje-Nassau is toegekend aan H. Bulthuis te Bergum, een bekende figuur in watersportkringen, door zijn uitvinding van de grote en kleine B.M DAT de Raad voor het Rechtsherstel de termijn van indiening van verzoek schriften. betrekking hebbend op geschil len t.a.v. onroerende goederen, heeft ver lengd tot 1 Juli 1948. DAT op initiatief van de K.M.K. in het jubileumjaar een internationaal militair muziekfestival zal worden georganiseerd, benevens een festival voor 25 Ned. blaas- orkesten. DAT de Zeeuwse en de Overijsselse Landbouwmaatschappij gisteren resp. te Goes en Zwolle vergaderden en op laatstgenoemde bijeenkomst ir C. Staf, dir.-gen. van de Landbouw, sprak. DAT het tribunaal te Roosendaal Dins dag a.s. voor het laatst zitting houdt en van de 342 uitgebrachte adviezen de hoogste straf 8 j. en de laatste V4 j. inter nering bedroeg. DAT de arbeiders in de wederopbouw- kampen worden doorgelicht en gekeurd. DAT gisteren 500 Oostenrijkse kinderen te Venlo zijn aangekomen en zij van daag zijn doorgereisd naar hun pleeg ouders in Tilburg en omgeving. DAT de herbouwplannen voor Arcen en Velden, Dinxperlo, Cadzand, Egmond a/Zee en Leiden, door het college van alg. commissarissen voor de wederop bouw zijn vastgesteld. DAT van Mei '45 tot 1 November JJ. van de 1092 beschadigde woningen in de Wieringermeer er 200 hersteld, 25 her bouwd en 286 in uitvoering waren, ter wijl 400 pachters-noodwoningen gereed kwamen. DAT te Leunen-Venray 7000 zonder vergunning gekochte eieren in beslag zijn genomen, waarbij de opkopers G. v. d. W. uit Bussum en J. v. L. uit Leunen werden aangehouden. DAT de heren Th. Waller en mr R. F. van Lier zijn benoemd tot onder-direc teuren van de Rott. Bank N.V. DAT over 1946 door de Ned. Handel Mij aan aandeelhouders een dividend van 4 pet in contanten wordt uitgekeerd. DAT de poëzie-prijs van de gemeente A'dam. die door een conflict nog niet was uitgekeerd, thans is uitbetaald aan G. den Brabander, voor zijn bundel „De DAT Max Vredenburg muziek zal schrijven bij de documentaire verfilming van Walcheren, onder auspiciën van de R.V.D. officiële rapporten berustende bewerin gen betreffende troepenbewegingen ter sprake had gebracht, jiij noemde het voorbarig de besprekingen over het sta ken van het vuren te behandelen, voor dat het interim-rapport der Commissie op 22 December zou ontvangen zijn. Tenslotte werd op voorstel van Parodi (F r a n k r ij k) de zitting verdaagd. T WEERSTANDSVERMOGEN VAN ONZE JONGENS IN INDIË Het Tweede Kamerlid mr J Algera (AH.) heeft de minister van Oorlog ge wezen op het sterk verminderde weer standsvermogen van de oorlogsvrijwilli gers in Indonesië, van wie hei uiterste u en wordt gevergd onder spannende er vaak neerdrukkende omstandigheden. Hy vraagt of de minister bereid is zodanige maatregelen te treffan, dat bij deze vrij willigers alle onzekerheid omtrent demo bilisatie wordt weggenomen en teveni speciale waarborgen te scheppen dat zij geen blijvend nadeel, noch physiek, noch sociaal ondervinden. Weer vijftien doden in deze week De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende verliezen zyn gerappor- KONINKLIJKE MARINE: Mar. Ill G. J. Goossens uit Apel doorn. KONINKLIJKE LANDMACHT: Sold. P. N. van der Hoeven uit Bent huizen; sold. J. R Pijnenburg uit Til burg; sold- W. Rietkerk uit Leider dorp; sergeant J. W. H. Timmermans uit Broekhuizen: sold. W. G. Beijer uit Steenderen (Geld.); sold. J. Dijkhui zen uit Scheveningen; korp. J. Bakker uit Losser (Ov.); sold- G. van der Woude uit Eindhoven. KON. NED-IND1SCH LEGER: Soend. sergt. Hamin; Mad. sold. San- niman;, Mad. sold. Barisan. Matfai; Mad. sold. Barisan. Markiah; sold. I G. K. de Rooze, Man. sold. P. H- Koa- Het totaal aantal doden sinds 18 Juli op de verlieslijst in ons blad gepubli ceerd, is 481 man. ARM NEDERLAND We lezen in het „Utrechts Nieuwsblad": Het was in de trein tussen Utrecht Den Haag. On het balcon stond een Jong echtpaar: vijJv, zes-en-twintig jaar. HU om zo te zien een héér. Zij om zo zien een dame. Hij was in gesprek met een kennis. Hij bleek kellner te zijn, of liever gewéést te zijn. maar hij had nu een andere betrekking gevonden: portier van een bioscoop die binnenkort in Den Haag geopend wordt. De kennis heel verstandig vond 't stom- Dacht je dat ze van de zomer i: goede zaak dol zUn op een kellner die ponier is geweest van een bioscoop in een tweede rangs straat? Maar de adspirant- portier bleef onbewogen. Hij moest toch leven? En er waren genoeg liefhebbers voor 't baantje geweest. Negenhonderd sollicitatiebrieven had de zaak ontvangen. Toen heb ik verbijsterd naar de voor- bUflitsende weilanden zitten kijken. Een gezonde, jonge vent van vijf-, zes-en- tig weet niet beters te doen dan bioscoop- ponier te worden, omdat hij „toch leven moet" Ter./yi er nagenoeg in geen beroep mensen genoeg te vinden zijn. zyn c genhonderd liefhebbers voor een betrek king als gegalonneerde bedelaar! Arm Nederland- rin de aanhangers ran de C.G.T van i Frankrijk eigen- één vakbewe- gekend, namelijk' vooral de leiders i oordeel zijn. dat er ii plaats is v ging. En men behoeft niet lang te raden, welke vakbeweging dat naar hun oor deel is. Vandaar dat de andere vakbeweging, de C.F.T.C., nog een harde etryd heeft zowel om de erkenning van haar bestaansrecht als om haar verte genwoordiging in allerlei officiële in stanties en commissies. En in die stryd heeft natuurlük indirect en onbedoeld de jongste stakingsbeweging in Frank rijk de CE.T.C flink geholpen. Immers, by die jongste stakingsbewe ging is nog eens zonneklaar gebleken, dat de C.G.T.. die de naam had van „al gemeen" te zyn. in feite een instrument as in de handen van de communisten. De C.G.T. heeft twee secretarissen-ge neraal. een communist en een aanhanger het reformistische syndicalisme. Deze laatste is de bekende Leon Jouhaux. Jouhaux is een bekend man, ook op het gebied van het internationale arbeids recht, maar in zyn eigen vakbeweging kwam hy er nauwelyks meer aan te pas. Daar zorgden zijn communistische me deleden wel voor. Zij hadden tal van sleutelposities in handen en decreteerden politieke staking na de andere, tenslotte uitlopend op de laatste grote stakingsgolf, die de verdienste heeft ge had. dat zy vele Fransen de ogen heeft geopend voor het gevaar, dat Frankrijk bedreigde En nu werd in die „alge- vakbeweging het streven open baar om tot een afscheiding te geraken. Men wil de communistische druk niet langer De communisten zelf zullen er uitlopen. Welnu, dan zou men. bui ten de communisten om. een andere vak beweging m het leven roepen. Het is een les. die men uit het ge beurde heeft getrokken Beter ware het geweest, indien van het begin af aan de zaken scherp waren gesteld en men het niet op aan had laten komen, dat Frankrijk in zulk een pUnlijke crisis be- Maar ook hier geldt: Beier laat dan nooit. En thans heeft men nog de gelegenheid. Thans kent Frankrijk dus drie vakbewegingen: De CGT, minder dan ooit „algemeen" en meer dan ooit communistisch, vervolgens de groep, die zich nu var? de C.G.T gaat af scheiden, en tenslotte last but not least de CJ.TC.. de Christelijke vak beweging, bestaande uit Protestanten en •Katholieken. Het komt ons voor, dat deze ontwikkeling voor de C.F T C. (welker lid -aston Tessier enkele weken geleden tot voorzitter van het Internatio naal Christelijk Vakverbond werd geko zen) verheugend moet zijn. Want die ontwikkeling wyst er op. dat velen In de C.G.T tot inkeer komen Zy komen tot bezinning en staan op het punt een vak beweging te verlaten, die hun wellicht lang lief is geweest en waaraan ook zU hun krachten hebben gegeven. Maar zU moeten hun organisatie wel verlaten In het negatieve hebben degenen, die de C.G.T gaan verlaten de juiste con clusie getrokken. Zij nemen afstand van wQ hopen, dit de Christelijke vakbeweging in Frankrijk ook de kansen kan aangrijpen om juist op dit moment te doen uitkomen, niet alleen dat een samengaan met de communisten geen heil kan opleveren, maar bovendien, dat ook voor het maat schappelijk leven alleen positief heil is te vinden bij Hem, van wie wij in deze dagen belijden, dat Hij ook in onze so ciale nood is afgedaald, bij Hem dus, in wie wy ook in deze dagen van wereld spanning en donkerheid het Kerstfeest mogen vieren. Regering moet touwtjes strak aantrekken Min. Vo« over de geleide economie In een openbare vergadering van de P.v.d.A. te Meppel sprak min. Vos gis teravond over „Geleide economie of chaos" en betoogde, dat het criterium by de opvoering der productie niet lag in het maken van zoveel mogelijk winst, maar in de behoefte van het volk. De grootste moeilijkheid levert op het ogen blik wel de import op. De eerste 10 maanden van 1947 heeft ons land f2000 millioen meer geïmporteerd dan geëx porteerd, d.w.z per gezin f 1000. Dat be tekent, dat de Regering nu de touwtje# strak aan moet trekken. Het is onmo gelijk om thans iedere industrieel, die om vrUheid roept, maar zijn gang te laten gaan, afgezien van het feit, dat hy geen dollars in het buitenland krijgt. Op .elk gebied moet de Regering, aldus de minister, bepalingen stellen. Als voor beeld noemde spr. het tekort aan 300 000 woningen. Geleide economie betekent gedisciplineerde economie en het vrije spel der maatschappelijke krachten leidt tot ontwrichting Meer wind. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke op klaringen. Nu en dan enige regen of motregen. In het Westen van het land weinig verandering in temperatuur In het Oosten zachter. Toenemende en later, voornamelijk langs de Waddeneilanden, tijdelijk harde Westelijke tot Noord wei- olijke wind. ZON EN MAAN. Zondag 21 December Zon op 8 48 en onder 16.30. Maan op 13.20 en onder 0 40. Maandag 22 December. Zon op 8 46 en onder 16.30. Maan op 13.32 en ondar 1.52. Zaterdag 27 December VJt

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1