NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 World Student Relief - belangrijk aspect van de studentenmaatschappij Goodwill voor Nederland en beter begrip der volkeren onderling A. J. d'Ailly. de oud-ree- (Van één onzer verslaggevers). Het Nederlands Comité van het „World Student Relief", dat staat onder verant woordelijkheid van het Ned. Comité International Student Service (ISS) ii menwerking met de Ned. Studentenraad, belegde gistermiddag in het Oosters In stituut aan het Rapenburg een perscon ferentie, met het doel de pers en daar door het publiek voor te lichten omtrent een steeds belangrijker wordend aspect van de studentenmaatschappij. Bij velen is World Student Relief al geen holle naam meer; studenten zowel als afgestu deerden hebben krachtig deelgenomen aan de reliefacties. Hierdoor werd het o.m. mogelijk, dat aantallen Poolse stu denten uit Warschau gedurende enkele maanden aan Nederlandse universiteiten en in sanatoria verbleven. De secretaris van W.S.R.. de «heer W. E. Witteveen, heeft in zijn uiteenzetting niet alleen gewezen op de ideële zijde van dit werk, maar nog meer de nadruk gelegd op de reële kant ervan. Het doel kunnen we omschrijven met: WSR wil hulfc verlenen. En de reden: Omdat deze organisatie van mening is, dat deze hulp verlening als uiting van internationale studentencollegialiteit een bescheiden bij drage is tot een beter begrip der volke ren onderling. Bovendien wordt op deze wijze een goede Nederlandse traditie voortgezet. Een blik in de historie. Tijdens' de laatste wereldoorlog organi seerden drie internationale studentenor ganisaties de hulp aan krijgsgevangenen (studenten) en refugié's. Dank zij 't on vermoeide werken konden ruim 175.000 boeken en 75.000 schriften aan de krijgs gevangen collega's worden gezonden en werden honderden refugié's in staat ge steld om in speciale universitaire kam pen in Zwitserland. Engeland en Austra lië hun studie voort te zetten. Aan het einde van de oorlog toonde het WSR echter zijn grote waarde door zijn mede werking te verlenen aan de reconstruc tie vap het universitaire leven in die lan den, die onder de totalitaire agressie had den geleden, aldus onze zegsman. Nederland kreeg ruimschoots zijn deel In het eerste bevrijdingsjaar kwamen zendingen van voedsel en materiaal naar de nooduniversiteit te Eindhoven, kregen de andere universiteiten en hogescholen 1000 fietsen, 5000 paar schoenen. 3000 studieboeken. 1000 regenjassen en 75.000 schriften en werd gedurende twee tot drie maanden gastvrijheid verleend aan 300 Nederlandse studenten, hetzij in En geland of Noorwegen, hetzij in een Zwit sers sanatorium. De heer Witteveen voegde hier nog aan toe, dat deze markante cijfers slechts een vierde deel vormen van die hoeveelheden, die men WSR aanvanke lijk had toegedacht. Toch bleek al spoe dig, dat de situatie aan Nederlandse uni versiteiten aanmerkelijk beter was dan die aan de Griekse. Poolse of Hongaarse Men besloot dus voorrang te geven, waar zulks nodig bleek, en het was dan ook een toe te juichen beslissing van de Ne derlandse Studenteraad om niet in ego centrisch zelfbeklag afzijdig te blijven staan, maar evenepns de helpende hand te bieden aan noodlijdende collega's. In het kort stond onze zegsman ver volgens stil bij de toestand, waarin de buitenlandse universiteiten verkeerden Deze was blijkens de feiten allerbedroe vendst. De Nederlandse student heeft door zijn niet te onderschatten werk in de vorm van hulp aan de gedupeerden een lichtend voorbeeld gegeven. Een voorbeeld, dat navolging vond. Vol bewondering denken wij. aldus de heer Witteveen. aan Zweden, dat het af gelopen jaar 200.000 Zweedse kronen voor het WSR wist op te brengen en aan Denemarken, waar men 500 buiten landse studenten te gast had. Over het algemeen kan voor ons land geconsta teerd worden, dat de machinerie van het Nederlandse reliefwerk op gang is ge komen en dat reeds 15 Polen en 40 stu derende Displaced Persons hiervan heb ben kunnen profiteren Er bestaat een landelijk comité, waar in de zeven landelijke studentenvereni gingen vertegenwoordigd zijn, en tien plaatselijke comité's. Sinds Kerstmis be zit de organisatie een ere-comité, waarin o.a. zitting hebben de burgemeester van Actie van mevrouw Spoor De administratie van de N.L.C. ont ving voor de actie van mevr. Spoor voor onze gewonde en zieke jongens in Indië de som van ƒ9.40, bijeengebracht op het verlovingsfeest Knetsch-de Wit. Wat betreft het op feestdagen denken aan onze jongens in Indië staan Rijns- burg en Katwijk wel aan de spits. De bruiloft van de familie Hoek-Driebergen bracht bijvoorbeeld ƒ30 op. HAAGSE RECHTBANK De sloper De arbeider J. A. v. d. H. uit Leiden had zich bezig gehouden met het slopen van rijwielen, die hij daarna weer in elkaar zette met verschillende onderde len, en dit nieuwe product verkocht Daar zou op zichzelf niets tegen zijn, ware het niet dat de oorspronkelijke fietsen van diefstal afkomstig waren. Wegens heling vorderde de Officier in verband met het niet meer blanke straf blad, een jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. De grote stad trok. Zo nu en dan had de grote stad de administrateur J. E, K. uit Santpoort zo danig getrokken, dat hij kost wat xost er op uit moest. Blijkbaar lag Amster dam hem het mest na aan het hart. want daar ging hij zijn uitspattingen bot vieren. Maar de rechtbank had er be zwaar tegen dat K. dit had gedaan met het geld van zijn patroon te Lisse; waar hij boekhouder was. Toen deze met va- cantie was gegaan had K. zioh f 1000 toegeëigend. Daarvan had hij stevig ge feest in Amsterdam. De Officier wees erop dat iets dergelijks al eerder was gebeurd, doch toen niet vervolgd. De eis luidde thans tien maanden gevangenis straf. De gaadsman meende dat verd erfelijk psychisch is belast, en besprak persoonlijke omstandigheden, waardoor verd. tot zijn daad kwam. Hij vroeg een voorwaardelijke straf. Verduistering.' De Instrumentmaker G. J. M. te Leiden heeft zich voor de rechtbank te verant woorden gehad wegens verduistering van f 150 die hij voor iemand zou bewaren. De Officier eiste negen maanden gevan genisstraf, waarvan zes voorwaardelijk De rechtbank heeft negen maanden ge vangenisstraf waarvan vier voorwaarde lijk opgelegd, met aftrek van preventief. Amsterdam. tor-magnificus van de Leidse teit, prof. mr R. P. Cleveringa, de oud minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, prof. dr G. van der Leeuw er de Nederlandse ambassadeur te Washington, mr E. N. van Kleffens. Ais verbindingsschakel met de „grote maat schappij" dient een uitgebreide advies raad, waarin vooraanstaande personen uit ons maatschappelijk leven hebben plaats genomen. Op de propaganda is door de student in het algemeen goed gereageerd. Dank zij allerlei acties kreeg men de beschik king over het fabelachtige bedrag van f 20.000. Men begrijpt, dat dit bedrag nog lang niet toereikend is om in de heersende nood te kunnen voorzien. Het comité heeft daarom ook gemeend zich moedigheid te moeten wenden tot de oud-alumni en het bedrijfsleven. Deze actie heeft echter niet aan de verwach tingen voldaan. Dit heeft beslist niet ten gevolge, dat men nu maar bij de pakken gaat neerzitten. Opnieuw wordt de actie voorbereid en men hoopt, dat zij meer resultaten zal opleveren. Het comité is thans intensief bezig met de plannen voor de komende zomer. „Wel wat vroeg", zult u zeggen, maar de voorbe reidingen eisen ongelooflijk veel tijd. Het ligt in de bedoeling om in 1948 enige in de Amerikaanse zone van Duitsland wonende studenten voor be paalde tijd uit te nodigen. Vanzelfspre kend wordt nauwkeurig nagegaan, wie hiervoor in aanmerking komen. In dit verband wees spr. er op, dat het inter nationaal hoofdkwartier te Genève waar devolle inlichtingen verstrekt en ook rapporten opstelt, zodat het vormen van een mening uiteraard niet moeilijk valt. Men ga'at dus in Nederland niet wille keurig te, werk. Zo vindt de meest bil lijke reliefverlening plaats. De uitnodi gingen, die naar de studenten, die voor verblijf in ons land in aanmerking komen, worden gezonden, zijn ten afhankelijk van de begroting, dit kan maken. Aan het slot van dit artikel mogen wi] wel concluderen, dat het World Student Relief (waarvan het adres is: Rapenburg 34, Leiden) er zijn mag. Het heeft recht van bestaan, 't Verdient sympathie. Wij allen kunnen bijdragen aan de ideële doelstelling van deze or ganisatie: Goodwill voor Nederland er een groter wederzijds begrip der volke- Maatregelen tegen „zwarte" lonen Vakgroep schildersbedrijf vergaderde Tijdens een gistermiddag in de „Har monie" gehouden vergadering van de kerngroep Zuid-Holland van de vak groep Schildersbedrijf is uitvoerig ge sproken over de maatregelen, die moeten worden genomen tegen het euvel der betaling van de z.g.n. „zwarte" lonen. Op deze vergadering, die onder leiding stond van de heer H. P. Jansen, waren schilderspatroons uit Alkemade, Hazers- woude. Koudekerk, Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest, Rijnsburg, Stompwijk, Val kenburg, Voorschoten, Warmond, Wasse naar en Zoeterwoude aanwezig. Voordat dit onderwerp in discussie werd genomen, heeft de heer Jansen er op gewezen, dat het vraagstuk der „zwarte lonen" in het gehele bouwbedrijf met grote belangstelling wordt gevolgd. Het is noodzakelijk dit euvel tegen te gaan. Ook wij schilders hebben deze mistoestand, aldus spr., zij 't vaak nood gedwongen, in onze bedrijven helpen be vorderen. Het gevolg is geweest dat men, om te trachten zijn personeel voor het bedrijf te behouden, ook hogere lonen ging betalen. Dit alles werkte als een sneeuwbal. Al heel spoedig waren lonen 55, 60, zelfs 65 en hoger en daar bij nog z.g.n. „schoon geld", dus zonder inhouding van loonbelasting e.d., geen uitzondering In allerlei vorm werden of worden toeslagen gegeven om zodoende te trachten de gezellen van de ene troon naar de andere weg te lokken. Vervolgens zette de heer Jansen uit- in, dat de regering niets zal nalaten z.g.n. loonstop te handhaven en uitwassen, ontstaan door niet-nakoming deze loonstop, zal trachten uit te Hierna verklaarde spr., dat het de clueie van het gehele bestuur is, dat wij spoedig mogelijk, zo niet onmiddel lijk. daadwerkelijk moeten medewerken om de regering te steunen in de door haar gevolgde prijspolitiek door de hand having van de loonstop. Anderzijds ech ter mogen wij, ja, moeten wij eisen, dat kort mogelijk tijdsbestek het levens- jan onze arbeiders en gezellen zal worden gebracht op een zodanig niveau, dat een menswaardig bestaan is gewaar borgd. Tenslotte werd met alg stemmen be sloten om m.i.v. 1 Jan. a s. de 10 pres tatietoeslag in het schildersbedrijf niet meer te betalen Daarvoor in de plaats verklaarden de schilderspatroons zich bereid om bij een 44-urige werkweek het loon over 48 uur uit te betalen. Vrijheid, gelijkheid en zusterschap Nu Koudekerk aan den Rijn door zijn nieuwe bestrating, de nieuw aan gelegde trottoirs en de moderne straatverlichting in het verschiet een enigszins „steeds" aanzien heeft ge kregen, heeft de Bond van Platte landsvrouwen aldaar gemeend aan het verzoek van enkele leden te moe ten voldoen en op een der laatste vergaderingen besloten mede om onderscheid te voorkomen aan alle getrouwde leden het praedicaat „Mevrouw" te verlenen. Voor de vele hartelijke blijken van belangstelling en sympathie, ondervonden bij het 25-jarig Jubi leum van mijn zaak. betuig Ik kmgs deze weg mijn welgemeende dank. Voor de toekomst zal mijn streven gericht zijn op het brengen van datgene, wat voor muziekminnend Nederland het ideale is. Muziekhandel L. VAN GEELEN Haarlemmer sir. 55. Leiden. Tel. 20593 b.g.g. 24558 tx>. Rex-Theater Chr. Fröbelonderwijs vierde zilveren jubileum plaats in „Wat zullen wij de Heer vergelden voor al Zijn weldadigheid aan ons betoond" Dit was de danktoon, die gisteravond oy de herdenking van het zilveren jubileum van de Vereniging voor Chr. Fröbelscho len werd gehoord De heer H. van Cittert sprak als voorzitter een openingswoord, waarin hij, naast dank aan God, ook hulde bracht aan de oprichters, van wie spr wijlen de heer T. S. Goslinga de stuwende kracht noemde. Vooras heette de heer Van Cittert de afgevaardigden van de dames- kransen „Clara Dozy" en de Geref- Schoolver. en ook mevr Goslinga harte lijk welkom, terwijl hij zich in een spe ciaal woord richtte tot de heer A W. Ver schoor en mej. Blote, die tot de oprichters behoorden. Vervolgens gaf de heer A. Wissel een historisch overzicht. Vanaf de stichting van de Herensingelschool in 1922 werd met grote toewijding gewerkt aan de ver vulling van de wens om meerdere Chr. Fröbelscholen in Leiden te openen. De eerste school, die weldra 160 leerlingen telde, kwam tot bloei en werd in 1938 ge moderniseerd. De oprichting van de school aan de Herenstraat leverde echter veel moeilijkheden op, toch kon op 6 Jan. 1936 de „Prinses Juliana-school" leerlin gen opnemen. De derde school (aan de Oude Rijn), „Clara Dozy", werd op 13 October 1937 overgenomen. Spr bracht dank aan allen, zowel ouders als perso- i het Chr. Fröbelonderwijs i verleend. Hierna declameerde mevr- W linga-Quelle uit Jan den Hartogs „Hol lands Glorie" Zij deed dit op de haar eigen wijze en boeide door haar zuiver stemge luid, een enkel gebaar, een oogopslag de talrijke aanwezigen. Nadat het damesper- soneel enkele volksdansen had uitgevoerd, die door een krakend podium werden onderbroken, vertelde de heer A B. Mul der iets over de financiën. Had de vereni ging voor de oorlog het voordeel van eer gemeentesubsidie, tijdens de bezetting werden de exploitatiekosten vastgesteld op f 23. Na de bevrijding zegden B e opnieuw hun steun toe en beschouwden een bedrag van f 2800 alleen al uit 't oog punt van rechtsherstel zeer zeker vei woord. De minister besliste echter anders, zodat de vereniging nu zonder dit bedrag er moet zien te komen. Mej De Rave sprak namens het perso neel en bood een geschenk aan, evenals mevr. De Koning namens „Clara Dozy". Na de pauze declameerde mevr Wielinga uit „Sprookjes" van Godfried Bomans. De heer Verschoor heeft in een korte toespraak iets verteld van de oprichting, terwijl de heer M. v. Hilten namens de oudercommissie de gelukwensen aanbood en een bedrag aan geld overhandigde de aankleding van de drie scholen. De heer A. B Mulder en C. P van Bie hebben samen een hersengymnastiek opgezet. De heer A B. Mulder sloot met dank- - Bij de Kerstpotten Weldra luiden weer de klokken Op het wonder-btij festijn. Zingend hoog hun zilv'ren zangen Kerstfeest, ach In menig huisje Voert de armoe heerschappij. Van geen blijdschap is'er sprake Van geen vreugd' of feestgetij. Wel hoort men de klokken zingen. t „Vrede op aarde", „Eer zij God", Doch bij t vreugdevolle jub'len Schrijnt nog meer het droevig lot. Straks ziet gij weer in de straten Van de oude Sleutelstad Heilsoldaten, blij en dapper Bij de Kerst pot postgevat. Weldra lulden weer de klokken, Weldra zal het Kerstfeest zijn, Laat dan, door Uw milde gaven. Vreugde bij de arme zijn! Vlaggen en muziek in de Doezastraat De winkelweek werd gisteren geopend De Doezastraat is de kortste, maar dt breedste straat van Leiden. Dat breedste klopt niet helemaal, maar dat is de ning van één der bewoners van de kort ste straat, die het Levendaal niet met „straat" wil betitelen. In ieder geval bruist het momenteel van leven in die kortste straat van Lei den. Vlaggen zijn -uitgestoken en vrolijke muziek weerklinkt. Alles ter gelegenheid van de winkelweek, die van 18 tot met 24 December wordt gehouden. In gespannen is er in de voorgaande dagen gewerkt, tot zelfs diep in de nacht met succes. Dat, wat de handeldrijvende middenstand in de etalages heeft ten toongespreid, mag er zijn. het gebrek aan meerdere artikelen ten spijt. Onze fotograaf, N. van der Horst heeft extra attractie bedacht. En ook wijzelf genoten voor zijn étalage van een gratis bioscoopvoorstelling in de vorm van re portage-flitsen. Aan toeschouwers na tuurlijk geen gebrek en-terwijl anderei Jantje, Pietje en Klaasje herkenden, ver nieuwden wij de kennismaking met de doéhter van onze chef-redacteur, die vanuit haar kinderstoel op het witte doek even vriendelijk toelachte als we haar voor 't eerst zagen. Waar winkelweek al niet goed voor is Vooraf had in „Royal" de officiële opening plaats, waar de heer G P. Ber gers, voorz. van de ver. „Doezastraat", de vertegenwoordigers van de R.K. Mid denstandsbond en de Alg Middenstands bond, resp. de heren F. C. de Hosson er J. H. Riemens in 't bijzonder verwel- Spr. gaf zijn vreugde te kennen het feit, dat enkele maanden na de her oprichting van de vereniging, die tijdens de Duitse overheersing was ontbonden, het initiatief kon worden genomen tot een winkelweek, waaraan alle winkeliers hun medewerking verlenen. Hij hoopte, dat de Doezastraat hierdoor de plaats zou krijgen, die zij als een der belang rijkste winkelstraten van Leiden De heer F. C. de Hosson wees ir kort op het doel van de Middenstands organisaties, n.L te strijden voor de be wustwording van de middenstanders het stimuleren van de activiteit onder hen. Tot dit laatste behoort ook het ganiseren van winkelweken en het i heugde spr., dat de heer Bergers, die uit hoofde van zijn beroep altijd dood koud maakt, in deze een tegengestelde bedrijvigheid aan de dag heeft gelegd Als laatste spreker voerde de heer J H. Riemens het woord. Hij sloot zich geheel aan by de vorige spreker en stond met de beste wensen voor het wel slagen van de winkelweek. By hét gehouden examen der H.C.V is voor costumière geslaagd mej J. Steenbergen en voor lerares mej M. Boonekamp Bij de gehouden examens van de H.C.V. slaagde voor coupeuse mej. H. Honders en voor costumière mej. A. de „Nieuw Brunhilde" gaf een geslaagde uitvoering Vernieuwing van de oefenstof viel te roemen „Nieuw Brunhilde" heeft een goed jaar achter de rug, aldus de presidente, n Van Dorsten, in haar openingswoord op de uitvoering in de Stadsgehoorzaal. „Ir Bergen op Zoom werd de 1ste prijs be haald in het nummer rhythmische oefe ningen en ook de handbalwedstryd tegen de Kopenhaagse gasten mocht er zijn.'' Er kwam een afdeling voor kleutergym- nastiek bij en de oprichting van een af deling voor oudere dames wordt over wogen. De leiders en leidsters kregen een fruit mand, terwijl de beschermvrouwe mevr "I. van Kinschot-Dorhout Mees, die haar man aanwezig was, bloemen kreeg. Na het zingen van het clublied werd het programma afgewerkt. Inderdaad bleken de woorden van presidente veel waarheid te bevatten: werd deze avond goed gewerkt. Niet alles was pej-fect. Zo was jammer, dat de „klap-o^fening" voor dames niet geheel wens verliep, maar deze fout werd goed gemaakt op de springtafel, waarbij vele goede staaltjes lichaams- beheersing te zien gegeven werden. En natuurlijk was het nummer rhythmische vrije oefening uitstekend verzorgd. Ook bij de kleintjes en de overige groepen werd voor zover mogelijk goed gewerkt Opvallend en toe te juichen was, dat de technische leiding gestreefd heeft de modernste, d.w.z. de meest nut tige oefeningen, die vooral bij de klein tjes spelenderwijs worden uitgevoerd. Gaat „Nieuw-Brunhilde" hermede voort, dan draagt zij een belangrijk steentje bij het lichamelijk fit-zijn van een deel der Leidse bevolking. Leidse Reddingsbrigade gaai zesde lustrum tegemoet Er zal een prestatietocht worden uitgeschreven Op initiatief van de propaganda-co: missie van de Leidse Reddingsbrigade werd in „Royal" een gezellige avond ge houden, die geopend werd door mevr Den Dekker Zy bracht het a.s. lustrum, het 30-jarig bestaan, onder de aandacht en wekte de leden op de trainingsavon den zo veel mogelijk te bezoeken. Er zal o.m. een prestatietocht worden- uitge schreven. Van de leden zal een weke lijkse bijdrage van f0.15 worden ge vraagd ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de lustrum-viering. Gezinszorghield Kerstfeest Gistermiddag vierde de commissie voor de bijzondere kerkelijke gezinszorg, uit gaande van de diaconie der Ned. Herv. gemeente, het Kerstfeest in „Prediker". De belangstelling was ditmaal zeer groot. Moeders, die haar kinderen hadden mede genomen, konden gerust de Kerstviering bijwonen, omdat de kleuters door een| paar dames in een ander zaaltje aange naam werden beziggehouden. De leiding van de samenkomst berustte bij mej-l Woelders, maatschappelijk werkster. Ds J. de Wit las een gedeelte van nat Kerstevangelie en hield naar aanleiding] hiervan een meditatie. Wij zyn wel niet op een feestdag bij elkaar, aldus spr, maar toch kan deze bijeenkomst beschouwd worden als een voorbereiding op het feest, dat straks de gehele kerk hoopt te vieren. Wij moeten de oren gaan spitsen e verstaan van de echo van de sterke stem, die in de Kerstnacht weer klonken heeft: „Ik verkondig U grote blijdschap" God is naast ons komen staan als een Mens onder de mensen. „De Troos. Behouder staat voor ons aange zicht". Dit geldt ook nog voor deze 'ijd. Deze blijde boodschap blijft actueel. Laat ons gaan naar Bethlehem. Het is eerst waarlijk feest als wij in beweging ko- God roept met Kerstfeest mensen, opdat zij zullen zien wat geschied is. God wil. dat wij thuis komen. Het Kind in de kribbe is het zichtbaar teken, dat God deze wereld lief heeft. Dit is Zijn grote daad. Na de pauze, waarin verversingen wer den rondgediend, hield mej. N de Groot vertelling. Het zangkoor van dr J Riemens verleende op zeer verdienste lijke wijze zijn medewerking. „Gezins zorg" mag terugzien op een alleszins ge slaagd kerstfeest. Vereniging van pension* en kamerverhuurders De afd. Leiden van de ver. van pen sion- en kamerverhuurders vierde onder grote belangstelling in „Royal" haar eer ste verjaardag. De presidente van het feestcomité heette de aanwezigen wel kom, in 't bijzonder de genodigden. De voorzitter van de afdeling bood de twee dames van de feestcommissie een prach tige plant aan. Albert Gerritsen en Ben Langezaal brachten er direct de stem ming in. De heer Bunsma vond het een verheugend teken, dat de ver. zo ge groeid was. De heer Ensing besprak dé grote moeilijkheden, die er liggen op het gebied van de huisvesting. Hij con stateerde met vreugde, dat hij op zijn druk spreekuur steeds 'minder pension houders ontving, dank zij het werk van de vereniging. Vervolgens werden veel geschenken op Amerikaanse wijze ver kocht. De feestcommissie^overhandigde het bestuur een paar vlaggen. Dit ge schiedde uiteraard onder luide bijval der aanwezigen. Men bleef tot diep nacht gezellig byeen. Leidse bouwers spreken ook een woordje mee! Namens de minister van Wederopbouw is door de Rijksgebouwendienst, afdeling Onderhouds- en uitbreidingswerken, op gedragen m de firma H. Korswagen Zoon, aannemers te Leiden, het bouwen van een marineschool voor Adelborsten op de bestaande fundering te Den Helder voor de somma van f 789 000 De bekende Evangelist J A. Bruyn uit Wassenaar komt a.s. Maandag om 3 uur en om 8 uur in de Lutherse kerk (Hoogl. Kerkgracht) op veelvuldig zoek spreken over: „De eerste komst Christus in vernedering en de tweede komst in heerlijkheid" De toegang tot deze bijeenkomst, waarin me jfi Leesmann zal zingen, is vry. Jan Stender c.s demonstreerden in de „Overdekte" De Leidse zwemprestaties moeten omhoog Gisteravond vond in de „Overdekte" onder buitengewone belangstelling het diploma-zwemmen plaats en tevens gaf Jan Stender met zijn Robbenploeg een demonstratie van de zwemsport in al haar veelzijdigheid. Na een kort openingswoord van de heer Visser van de „Overdekte", waarbij hij de talrijke afgevaardigden van zuster verenigingen en bedrijfsverenigingen een hartelijk welkom toeriep, was het woord voorzitter W. Bergers namens de i- en poloclub „De Sleutelstad", die ns deze organisatie ook een bijzon der woord van welkom sprak tot de Robben-ploeg en de wens uitsprak, dat het gebodene van deze avond Leiden zich met haar bescheiden plaats in de Nederlandse zwemsport zal opwerken tot een hoger plan. Dit kan en moet ge beuren. Jan Stender memoreerde, dat „De Robben" met een 7-jarig bestaan, nu reeds 3 jaar in de 1ste klasse spelen en twee maal kampioen zij' geweest. Vervolgens zagen wij de training voor waterpolo en een demonstratie borst- crawl door twee jeugdige leerlingen van en 16 jaar. De dames A. van Kampen G. Groenhuizen lieten zien, hoe ge keerd en gezwommen moet worden, ter wijl daarna nog een demonstratie plaats vond met zwemvinnen. Tot slot Nel van Vliet met enkele andere dames in haar training- en zwemkunst. Voor de „Over dekte" en „De Sleutelstad" een avond zeker niet te vergeten! A. M Starre; Johannes R. z. Blok en J. P. van Oosten; Johannes C. A. Kerkman en J. C. B. Lotte; Jo hanna C. d. v A. Nell en C. Varkevisser; Johannes A. M. z. v. W. F. van Ulden F. W. Cozyn; Martlnus J. z. v. J. v d. Mee en S. M. van Vliet; Brigitta M. S. v. F. P. Huigsloot en J. A. Wal- a; Eduard A z. v. G. C. Hoogen- doorn en M. Verboon. OVERLEDEN: W F. de Gunst, wednr, 72 jr; E. Onderwater, wed. van A. F. in der Heijde, 89 jr. ONDERTROUWD: B. Hoek, 35 jr. en M. Bezuijen, 26 jr; F. J. C. Kleinhans, E, J. J. M. Nicolaï; T. van Nieuwen- huyzen, 24 jr, en C. J. M. Alen. 31 jr; an Vliet, 44 jr. en A Winterfeld. 43 jr; D. v. d. Voort, 22 jr. M. J. Tromme len, 23 jr; W. F Cornelisse, 27 jr. en E. O verdijk, 24 jr; J. Drjessen, 24 jr, en J. P van Mook, 22 jr; C. Lens. 26 jr., en L. J. Hueting, 27 jr; A H Ramak, 30 jr, "I. van As. 29 jr; C. W. Silvester, 29 n C M Stipdonk, 20 jr; D. op den Dreest. 21 jr, en D. W Niesen, 20 jr; L. v. d. Wijngaard, 32 jr. en M. Brieër. 24 jr; G. Groeneweg, 29 jr. en J. Laman, 29 jr; D. de Vos, 25 jr, en P. Maghielse. 25 jr. ..AUTORIJDEN OP ZONDAG NIET STRAFBAAR" Gistermorgen sprak de rechtbank ta Groningen mr N P Polak aldaar, die, zoals bekend, een proefproces had uitge lokt aangaande het al f niet strafbaar van het autorijden op Zondag, In hoger beroep vrij Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidscheer in! Tuchtrechter weet niet van toegeven De bakkers zullen het uitvechten tot in hoogste instantie Enkele weken geleden werd reeds uit voerig gemeld, dat de tuchtrechter In conflict is met de Leidse bakkers. In Leiden wordt momenteel namelijk brood gebakken van patentbloem, verkocht voor meestal f.0.14 per 200 gram f 0.56 per 800 gram). Een bakker werd daar voor veroordeeld tot f25 boete, terwijl de tuchtrechter de waarschuwing uit sprak. dat hij zwaardere straffen zon op leggen. als zicb meerdere gevallen voor deden. Van de zijde der bakkers bestond gis teren grote belangstelling voor het tweede bedrijf van dit treurspel: collega J C. G. v d. M was e\ .neens geverbali seerd en moest terecht staan. De tuchtrechter betoogde, dat in de onderhavige gevallen wel vier broden aaneen worden gebakken, elk wegende 200 gram, maar dat het geheel toch als één brood (van 800 gram) moet worden beschouwd De broden worden meestal ook als geheel verkocht, en wel tegen 56 cent. Bij de ondervraging moest de heer v d. M dit toegeven. Het komt echter ook voor, dat een vierde deel wordt afgele verd Voor de oorlog kostte een wit brood van 800 gram 19 cent. Doordat de broden niet aan een geheel kunnen wor- Het geheimzinnige deserteurtje De vrager herinnert zich, dat er niet staat onderzoekt, maar: bepróéft alle din gen. Het verschil tussen beide woorden is hem echter niel duidelijk, daarom zwijgt hij. De nieuweling bereidt zich voor op het bezoek, maar de dominee komt niet. Op de kansel gaat hij hevig te keer tegen de Kezen, maar aan twistgesprek ken waagt hij zich niet. Daardoor moet zijn invloed het afleggen tegen die van de nieuweling, die rustig en overtuigend redeneert. Met geestdrift roemt hij de rechtvaardige beginselen van de revolu tie en vertelt van Napoleon, de bekwame Consul, die de revolutie zal doorvoeren en doen triomferen en die nu Keizer der Fransen geworden is en van over winning tot overwinning zijn legers over de ganse wereld triomferend aanvoert. Dit is taal, die de jonge harten ver staan, die toekomstbeelden van glans en glorie oproept voor de ontwaakte verbeelding der jeugdige hoorders. De tijd gaat voort De zomer gaat voorbij, de winter volgt, een nieuw voor jaar komt zich mélden. Het werk in de tuinen vergt alle handen, want de druk ke tijd is begonnen. In het begin ging Schroot driemaal per week naar de markt, maar nu de vroege groenten In alle soorten loskomt, moet hij iedere dag. Dagelijks neemt hij een van zijn volwas sen jongens mee Hij is zo verstandig, te begrijpen, dat zij niet alleen het kwe ken, maar ook het verkopen moeten leren Doch hij ontdekt geleidelijk, dat de uitbreiding van zijn bedrijf eigenlijk niet toelaat, iedere dag zoveel uren af wezig te zijn Daarom zegt hij: „Jongens, je bent nu enige keren met mij mee geweest, nu moet je het zachtjes aan alleen kunnen Zal dat gaan?" De jongens kyken elkaar aan „Weet je wat we doen zullen", ver volgt Schroot, „de ene dag ga ik en de volgende dag gaan jullie samen. Later kun je dan alleen gaan." Dat wordt goed gevonden. De jongens zijn zich geen gevaar bewust en hun vader heeft het te druk. om daaraan te denken. Hei gaat goed. De jongelui maken be hoorlijke prijzen en brengen voldoende geld mee. Ze verkopen meestal aan de zelfde afnemers en gaan de vaste her berg binnen om af te rekenen met de kopers. Sterke drank gebruiken ze zelden. Arie heeft Inmiddels de school verla ten en werkt ook op de tuin. Hij zeurt soms om mee te gaan naar de markt en zijn vader geeft hem de belofte dat zulk1-- binnenkort zal gebeuren. Juist op de morgen als Arie meegaai. heeft de kastelein van de herberg iets bijzonders. JUJ heeft een nieuwe Franse drank ontvangen en prijst deze zijn be zoekers aan. Schroot wil er niets van hebben, maar andere gasten bestellen en proeven het nieuwe artikel en prijzen de drank als pittig en brandend. 's Avonds »ertelt Arie uitbundig zijn ervaringen van die dag aan zijn broers en spreekt ook van de nieuwe drank uit het verre Frankrijk. Dat maakt de jongens nieuwsgierig Frankrijk, het land, waarover de nieuwe buur altijd spreekt! De volgende dag is het nun Deurt en na afloop van de ,markt zitten ze samen in de herberg, wachtend op de betaling. "Veer prijst de kastelein zyr nieuwe waar aan. maar de jongens weifelen. Een van hun kopers zegt: „Kom jon gelui. neem gerust een proefje Ik be taal voor deze keer" Dat doen ze graag. De drank heeft een scherpe smaak, maar de nasmaak is lekker By hun volgende bezoeken kopen ze nu en daD een glas en betalen van de ontvangen gelden Weer gaat de zomer voorbij en het najaar komt met koude nachten, 's Mor gens vroeg is het donker en kiL Na de koude tocht te water met de schuit vol groenten smaakt de prikkelende drank lekker en verwarmend Na leder koud en huiverig marktbezoek verkwikken zich de jongens met 'een ol twee glazen Maar doordat hun aanvoer van produc ten steeds geringer wordt, dalen ook hun ontvangsten en van dat weinige geld kunnen ze niets afnemen. Voor de kastelein Is dit geen bezwaar, hij wl) borgen. In de winter komen de groentekwekers niet aan de markt. Ook de zoons van Schroot verschijnen niet, hoewel hun schuld nog niet is betaald Dat bevalt de kastelein slecht, want zoiets is de ge woonte niet. Als vader Schroot ln 't vroege voor jaar weer voor de eerste maal in de her berg komt. zegt de kastelein niets, hij •vil de jongens niet in moeilijkheden brengen Maar zodra ze zelf verschijnen, herinnert hij aan de schuld en noemt net bedrag Daar schrikken ze vaa. „Is het zoveel?" „Ja zeker, het loopt op. Het gaat wel geleidelijk, maar... Ik zal het je laten Hij toont hun de rekening, nauwkeu rig genoteerd met datum en bedrag van ieder bezoek. Ze kijken elkaar aan eD kleuren var verlegenheid. „We zullen het-betalen", zegt de oud ste en geeft de rekening terug. Die zomer gaat het slecht met de za ken. Het weer werkt tegen en de groen- teprijzen blijven onverklaarbaar laag. Schroot is ontevreden. Daarom gaat hij meermalen zelf naar de markt. Maar uet heeft geen baat. de boel brengt wei nig op Zal ik er met je vader over spreken' vraagt de kastelein, zodra hij de jongens weer ziet. „Jullie komen zö zelden de laatste tüd". (Wordt vervolgd.) den gebakken (omdat, ze dan zeker ondei de voorschriften zouden vallen), vragen ze veel meer werk De prijs van de pa tentbloem is bovendien bijna verdub beld De tuchtrechter was van mening deze broden 27_tot 30 mogen kosten ook als dit brood onder „klein brood" vallen De prijs van „klein brood" valt namelijk aldus de tuchtrechter, wel niet onder de broodprijzenbeschikking. er zijn andere verordeningen die de te hoge prijzen tegengaan Bovendien hopen we. aldus de tuchtrechter, dat brood patentbloem gebakken nog weer .normaal" zal zijn Moet een gewoon brood dan 56 cent kosten? Hoe zot publiek daarop reageren? De heer v d M voerde nog aar hc" publiek thans niet vraagt om „luxe" brood als zodanig, maar om zuiver wit brood Nog liever dan de z.g.n ..puntjes" heeft het sneetjes wittebrood Door het werk en de bloemprijs achtte spr pry's ten volle verantwoord Verdediger was mr H R Goudsmit die begon met voorop te stellen dat hier geen sprake is van één brood var maar van vier broodjes van 200 gram Spr bestreed het betoog van de tucht rechter economisch en juridisch Economisch bezien kon spr de bezwa ren van de tuchtrechter niet aanvoelen Kleine broodjes tot een gezamenlijk ge wicht van 800 gram kosten immers niel 56 cent. maar zelfs 64 cent (16 maal 4) Bovendien heeft het publiek op deze wijze sneetjes Het gaat niet om de wtfze van bewerking. maar om de patent bloem. het „zuiver-wit" Wie zich deze luxe wil permitteren, moet dat doen Hij betaalt dan nog 8 cent minder dan bij het kopen van „puntjes" Spr wees er op. dat hier sprake is var «•en proefproces, dat tot in de hoogste in stantie zal worden uitgevochten Hi. vroeg de tuchtrechter daarom ook. de vorige veroordeling te vergeten Bij zijn juridische verdediging zeide spreker (de tuchtrechter had een brood op tafel liggen): Hier ligt niet een brood van 800 gram, maar hier liggen vier broodjes van 200 gram Spr meende het sterk te moeten betwijfelen, of de prij- boven die van 9 Mei 1940 ligt. gezien de bewerking en de bloemprijs Spr verzocht de tuchtrecher. de gever baliseerde onschuldig te verklaren Zo niet. dan de boete tot een minimum te beperken. De tuchtrechter achtte geen termen aanwezig, om een lagere boete op leggen dan de vorige maal en veroor deelde tot f25 Hij wenste deze zaak we als een principiële te beschouwen, maa waarschuwde er voor dat de volgendf veroordelingen hoger zullen liggen Mr Goudsmit deelde mede. dat de zaak me' spoed In hoger beroep zal worden ge bracht Uil de Omstreken LEIDERDORP. Door het kiescollege der Ned". Herv. Gemeente werden resp. als ouderling en diaken herkozen de heren J. de Graaf en W. Ramp. In de vacature-E. SleeBoora werd tot ouderling gekozen de heer R. van der Hoek. Onze plaatsgenote, mej. M. M van Krugten, onderwijzeres aan de Ned. Herv? school, is in gelijke betrekking benoemd te Lunteren. VOORSCHOTEN. Maandagavond 22 December om 8 uur wordt een Kerstwijdingssamenkomst gehouden in de Geref. Kerk. Medewer kenden zijn: ds J. C. Houtzagers, het Chr. Gem Zangkoor „De Lofstem" ol.v. de heer Jan van Santbrink en het kinder koor „Lenteklokjes" o.l.v. mej. Riek Meyerink De zwanen, die ons destijds geschon ken zijn door de gemeente Roosendaal en Nispen uit dank voor de glasactie „Ruiten Troelzijn beide dood Na onderzoek door de Rijksseruminrichting te Rotter dam is gebleken, dat de ooizaak vergifti ging was De aard der vergiftiging is een- ter onbekend. De heer B Ossendrijver, directeur van de ,.Nefaboline"-lakfabriek, heeft, toen hij hiervan hoorde, het ge meentebestuur spontaan een nieuw paar zwanen aangeboden Dit sympathieke ge schenk is door het gemeentebestuur dank baar aanvaard. Moge deze attractie voor de gemeentelijke parkvyvers een langer leven beschoren zyn dan voorheen de inhoud van een filmvoorstelling, die de Alg. Prot Chr. Filmstichting gisteren avond in het Patronaatsgebouw ga|. We zagen enkele unieke opnamen van de overval der Duitsers op ons land en het laffe bombardement op Rotterdam. Het weghelpen van Engelse piloten is slechts een klein beeld van het grote verzet, dat Nederland heeft gekend. Na vele moei lijke jaren komt het einde van de oor log in 't zicht en de film laat ons zien, hoe de vijand wordt verdreven en de be vrijding tot stand komt. Vervolgens toonde de film ons beelden van het be zoek van H.K.H. Prinses Juliana aan Suriname en Curacao, van het werk onzer jongens in Indië. Enkele aardige opna men uit het huiselijk leven van ons Prin selijk Gezin in Canada besloot deze avond. Gisteren vierde de heer P Singeling, wonende De Kempen^erstraat 109. het veertigjarig zakenjubileum. Tevens 'her dacht hij het feit. dat hij twintig jaar ge leden bestuurslid werd van de schoenma kerscoöperatie Sindsdien heeft de jubila ris actief medegewerkt om de belangen van de schoenmakers te behartigen. De heer Singeling mocht zich ir een grote belangstelling verheugen; zowel van de zijde van zijn cliëntèle als van de kant van de leveranciers kwamen velen de ju bilaris complimenteren Talrijke bloem stukken sierden de reparatie-inrichting, terwijl de post onophoudelijk met tele grammen kwam aandragen Moge de 1u- bilaris nog gezegende jaren beleven. MEESTERLIJKE SCHEPPING VAN ERNIE PYLE „ZOO WAS DE MENSCH", een boek. groots van gedachte, vol van mededogen en hartewarmte! Krachtig aanbevolen door Uw boekhandelaar Het ideale Kerstgeschenk. T^bt U al een goedkope NIEUWIAARSADVERTENTIE OPGEGEVEN Uw vrienden deden het reeds. TELEFOON 22710.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2