|lieuu>e CriJtsrijr GTmmutt t Duitse probleem zit zo vast als 'n mum' Wist U lit DINSDAG 16 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand; ƒ3 90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408, Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. Postrekening 58936. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „5t«nhwsUrb Is ghrbUvtit ntyo bcrl in Zivijgend verliet Marshall de conferentiezaal te Londen Zullen de Grote Drie thans een staat West-Duitsland creëren? WAT algemeen verwacht werd, is gebeurd! Zwijgend verliet minister Marshall gisteren de conferentiezaal te Londen, nadat op zijn voor stel besloten was, de bijeenkomst van de Grote Vier voor onbepaalde tijd te verdagen. Op de 16de keer dat men bijeen was is ook geen resultaat bereikt, want Molotof heeft geen mededelingen gedaan, waarom verzocht was. Noch over het vredesverdrag met Oos tenrijk, noch over de economische een van Duitsland is men het eens kun nen worden. Uit de schaarse mededelingen bleek, it er geen datum was vastgesteld voor an nieuwe conferentie. Naar verluidt zal Marshall waarschijnlijk Vrijdag al de Ver Staten terugkeren. De plaats vervangende vier zouden vandaag wel bij komen om te trachten een oplossing het Oostenrijkse vredesverdrag te vinden. Waarnemers uit West-Europese landen LONDEN MISLUKT De conferentie van de Grote Vier te Londen is voor onbepaalde tijd verdaagd. Dit betekent, dat de conferentie in feite is mislukt. En het bevreemdende is, dat drie weken van Russische obstructie woord „verdaging" nog iets heeft van verlossend woord. Immers, men is in deze drie weken niets, maar dan ook niets opgeschoten en het zag er niet naar uit, dat men bij verder confereren een meter vooruit zou komen. resultaat is wel in staat om be zorgdheid Te wekken. Nog onlangs heeft Bevin deze conferentie de laatste gele genheid genoemd om de kloof tussen Oost en West te overbruggen Die gele genheid behoort thans als een mislukte tot het verleden. In de plaats van de conferentieredevoeringen zijn thans weer de reële politieke begrippen gekomen, zoals het plan-Marshall en het plan-Mo- lotof. Maar ook deze conferentie was tenslotte meer dan een leeg woordenspel. ,vas een strijd, een onderdeel van de diplomatieke oorlog, welke tussen de grote mogendheden wordt gevoerd en niet zonder reden bestempeld is als „een koude oorlog". Daar zijn er, die zeggen, dat Rusland reeds geacht kan worden deze koude oorlog te hebben verloren. Wij weten het niet. Men beseft, dat ook deze conferentie in deze oorlog een onderdeel was, anneer men bedenkt, hoe hier de toe komst van Duitsland 4e inzet was van de strijd. En nu waren de grieven van de Westerse mogendheden tegen Rusland negatieve en een positieve. Rusland weigerde mede te werken aan een tiéve oplossing en ging integendeel zijn medeconferentiegangers steeds weer verdachtmakingen te lijf, hoezeer die verdachtmakingen, zelfs onder ede, wer den weerlegd. En positief gebruikte Mo lotof de Londense conferentie als een podium, vanwaar hij het Duitse volk pro pagandistisch kon toespreken en berei ken en vanwaar hij het een zekere een heid heeft voorgespiegeld. De andere grote mogendheden hebben terecht begrepen, dat het doel van Lon den een ander was dan om aan Rusland, nadat dit de Oostelijke zone had leegge haald, de gelegenheid te bieden Duitse zieltjes te gaan winnen. De Londense ferentie mocht geen strijd worden op de Duitse puinhopen om de gunst var zijn van mening dat het afbreken van de conferentie het sein is voor de vorming nieuwe staat in West-Duitsland, Engeland, Amerika en Frank- jk zo spoedig mogelijk zullen beginnen. Het besluit om de zittingen van de ministers voor onbepaalde tijd te onder breken, werd genomen nadat Marshall had verklaard dat alleen de Sovjet-Unie weigerde accoord te gaan mc. een rege ling der Duitse herstelbetalingen- Mars hall vond dit een zo duidelijk bewijs var Ruslands onwil, dat hij zeide het niet de had de besprekingen ovei dere punten voort te zetten. De punten van verscnil Op de laatste zitting heeft Marshall nog eens duidelijk uiteengezet waarom het onmogelijk is om tot een accoord te Rusland eist van Oostenrijk i. dan het land kan opbrengen. Wanneer de worden ingewilligd, §aat dat ten koste van Oostenrijks onafhankelijkheid. Voorts heeft Rusland geweigerd, inlich tingen te geven en cijfers te noemen over hetgeen 't uit Oostelijk Duitsland heeft weggehaald. Zonder deze gegevens, is onmogelijk om over herstelbetalingen te praten. Het .weghalen^ van goederen uit Duit: volk. Dit verschil in visie doet na deze mis lukte conferentie' de hoop op komstige oplossing wel tot een slinken. Het lijkt ons niet onmogelijk toe, dat na deze mislukking de Westerse mogendheden zullen trachten zonderlijke afdoening van althans het West-Duitse vraagstuk te geraken. De „Donkere dagen voor Kerstmis" zijn dit jaar wel bijzonder donker. „Vrede op Aarde" schijnt moeilijker dan ooit te verwezenlijken. De groten staan machteloos in hun pogingen gelijk te bereiken. Moge in dit alles by" velen de wetenschap rijpen van het ge loof, dat ook voor de vraagstukken var het wereldbestuur, niet minder dan vooi het persoonlijk leven, de Vrede VERGEET V DAT NIET? Het worden DRUKfvE DAGEN deze maand! Maar U vergeet toch niet. Uw abonnement voor het eerste kwartaal 1948 te gireren of aan het loket te voldoèn? Dat kost U nu f 3.90 en bespaart U straks incassokosten. Bij voorbaat onze dank. DE ADMINISTRATIE. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat MeijerLeiden, Julianastraat 63 Soldaat Meijer is bij de Aan- en Af- voer-Troepen (A.A.T.) en vertrok op 8 Mei van dit jaar met de „Johan van 01- debarneveldt" naar Indië. Hij is thans in Socrabaja gelegerd en rijdt per auto de jongens van de boot naar het land. Dit Onze verliezen in Indië gedurende twee jaren De verliezen der Kon. Landmacht en van het KNIL van 15 Oct '45 tot Nov. '47 in Indië zyn resp.: Voor de politieactie 201 en 12-; tijdens de actie 62 en 27; daarna 238 en 67. In het geheel 716 man, daarbij komen )g 29 vermisten der K.L., aldus de IVL A. van Fiévez bij de begroting van Bovendien maakt de Militair Genees kundige Dienst te Batavia bekend, dat 5 Aug. tot 6 Dec. aan onze zijde 323 zijn gesneuveld, 952 gewond en 25 vermist. Zaterdag en Zondag sneuvelde man en werden vier gewond, giste- telden we een gesneuvelde en 6 ge wonden. DR BEEL KOMT VANDAAG TE BATAVIA. Batavia meldt, dat dr Beel heden te Batavia wordt verwacht. Veiligheidsraad behandelt Indië pas Vrijdag De behandeling van Indië in de Veilig heidsraad is tot Vrijdagochtend uitge steld, daar de Am. afgevaardigde John son Dinsdag verhinderd was. TWINTIG MILLE VOOR NOODLIJDEND SOEMBA In de kring van de Geref. kerken (on- derh. art. 31 K.O.) is voor de noc denden op Soemba een bedrag f 20.000 bijeen gebracht. ROTTERDAM HEEFT 650.000 INWONERS. Het inwonersaantal van Rotterdam, dat bij het begin van dit jaar ruim 630.000 thans de 650.000 gepasseerd. NED. KERSTGESCHENKEN VOOR HET BUITENLAND. Op de Atlantische Oceaan vaart mo menteel een schip met Kerstgeschenken de Ned. industrie aan afnemers het buitenland. Het zijn monsters van meest uiteenlopende artikelen, die hier de export worden gefabriceerd. De verzending geschiedt door een firma uit Sneek, die aan haar opdrachtgevers ver zocht voor dit doel monsters te zenden, op spontane wijze werd vol- Duitsland is op zichzelf al te veroordelen: het belemmert het herstel van geheel Europa en dwingt Engeland en Amerika steeds meer hulp te zenden naar West- Duitsland. Molotof's laatste rede Na Marshali's voorstel tot verdaging hield Molotof nog een soort propagan distische rede. Hij beschouwde de daging als een besluit om „op dezelfde manier eenzijdig te handelen als te ren". Maar als de drie andere delegaties voor (uiteengaan waren, ja dan moest Molotof er zich bij neerleggen. Het vJas echter voor hun eigen verantwoording. ,,Men moet niet denken", zo zeide Mo lotof tenslotte, „dat tegen de Sovjet-rege ring op dezelfde wijze gesproken kan den als tegen de Griekse". Minister Molotof is hedenochtend per vliegtuig uit Londen naar Berlijn trokken op terugreis naar Moskou. Wat niet besproken werd De drie punten die door de ministers niet zijn besproken zijn: de voorlopige po. litieke organisatie van Duitsland, de de- militarisatie van het land en het Vier- mogendhedenverdrag van Byrnes. Toen Byrnes hoorde van het einde van de conferentie zeide hij: „Ga verder, doe het zonder de Russen". In kringen te Washington verwacht men dat binnenkort dan ook een conferentie van de Grote Drie op het programma Truman zendt >,Heillge koe' President Truman heeft vandaag zijn particulier toestel, de z.g. „heilige koe" naar Engeland gezonden, een DC-4 Sky- master, om Marshall op te halen- Snelle reactie in West-Duitsland De twee belangrijkste Duitse partijen de chr.-democratische-unie en de ciaal-democratische partij hebben reactie op de mislukking van Londen degedeeld dat er voor een nieuw te t men West-Duitse staat door hen beiden al een grondwet is ontworpen, maar lat daar grote verschillen tussen bestaan. Men hoopt echter tot een accoord te so men en dan het plan met de geallieerde autoriteiten te bespreken. Commentaar van radio-Moskou. Hedenochtend heeft radio-Moskou voor het eerst melding gemaakt van het af breken der conferentie. Na aankondigin- als „opbreking van het werk der Londense conferentie" en „provocerende plannen der delegaties van de Westelijke mogendheden ten uitvoer - gebracht" gaf de radiio het verslag van een speciale correspondent van Tass te Londen. Hij zeide aan het eind hiervan, dat er een „geheime overeenkomst" bestond tussen de Westerse delegaties, beogende de Sov jet-Unie te belasten met de verantwoor delijkheid voor het opbreken der con ferentie. Geen gedetineerden meer in de bedrijven De proew om de gedetineerden, wier straftijd voor 1 Jan. 1950 zou verstrij ken, in bepaalde bedrijven te werk stellen, kan op last van de Overheid geen voortgang vinden, aldus deelt de Stichting Pol. Delinquenten mede. Zulks in verband met een protest Philips tegen de wervingsactie van ander bedrijf onder de pol. delinuenten, wy reeds schreven. DONDERDAG EEN SINAAS APPELENBON. Naar de Nieuwe Leid sche Crt- verneemt, wordt a.s. Donderdag een voor. inleveringsbon, tevens koopbon, aangewe- voor 500 gram sinaasappelen in de ABC-groepen en van 1000 gram voor de D en E kaarten. Men moet er rekening mee houden, dat de sinaasappelen niet verkrijgbaar zijn voor 1 Januari 1948. De bonnenlijst van deze week bevat een bon voor het normale rantsoen h houdZeep (D en E kaarten dubbel- rantsoen), en een voor het indertijd be loofde extra rantsoen van 200 gram sui ker. Waarbij men moet bedenken, dat de normale suikeraanwijzing deze periode 500 gram bedraagt. Chocolade wordt weldra iets duurder En we krjjgen ook éen kleiner rantsoen. Zoals wij in een deel onzer editie gisteren reeds meldden, zijn op het de partement van Landbouw en Voedsel voorzieningen besprekingen gevoerd over de verhoging van de chocolade- en cacaoprijs. De stijging van de wereld- mraktprijs voor dit product, die vorig jaar nog f 121 per 100 kg bedroeg en zich thans tussen de f240 en f250 per 100 kg beweegt, maakt dat noodzakelijk. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt dient men er rekening mee te houden, dat de chocoladeprijs, begin Januari, een kleine verhoging zal onder gaan. Men verwacht ca. 10 cent per ons. Per reep zou dat een verhoging beteke nen van twee en een half a drie cent. Er zal ook minder cacao aangekocht worden dan voorheen het geval was. Het gevolg daarvan zal zijn, dat er minder chocolade in de handel komt. Fraude bij de Gezondheidsraad Het is gebleken dat een boekhouder bij de Gezondheidsraad gedurende de laatste oorlogsjaren verschillende frauduleuze handelingen heeft gepleegd. Hij is inmid dels gearresteerd. In verband hiermeede heeft min. Drees voorgesteld in het wetsontwerp tot wijzi ging van de Rijksbegroting van Soc. Za ken over 1946 f 81-148 uit te trekken ten einde het hierdoor ontstane tekort te dekken. Over de fraude bij het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen te Am- sterdam wordt nader gemeld dat een amb. tenaar zich aan omkoping heeft schuldig gemaakt bij het uitreiken van importver gunningen. Nog erger dan een atoombom Een geleerde van de Amerikaanse ver eniging van Chemici heeft verklaard dat het systeem van de „kernsmelting" zulke explosies teweeg kan brengen, dat atoombommen daarbij vergeleken maar 7-klappers zijn. Na afloop van Haar ere-promotie tot doctor honoris causa van de Leuvense Universiteit, hield H.M. de Koningin gisteren een druk bezochte receptie in de burgerzaal op de Dam. Behalve delegaties van de Leuvense en Ned. Universi teiten waren, ook vele vooraanstaande personen aanwezig, onder wie minister Gielen en jhr mr F. Beelaerts van Blokland. Rapport-Cleveringa concludeert: Geen reden om staf over v. Harinxma te breken Ergernis over kribbige en kleinzielige sfeer te Lissabon JAS GEGRONDE redenen voor ernstige klachten tegen mr B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten is niet gebleken. De heer Van Harinxma heeft in uiterst moeilijke omstandigheden stellig werk verricht, dat ge waardeerd dient te worden. Dat hjj hier of daar een steek heeft laten vallen, Is mogelijk, gelijk wel niemand in zyn omstandigheden de volmaaktheid had kunnen bereiken, doch er werd geen aanleiding gevonden, de staf over zyn werk te breken. Engelandvaarders t is de conclusie, tot welke de com- ie onder voorzitterschap van prof. mr R. P. Cleveringa komt, die zich heeft ba zig gehouden met het onderzoek „naar de houding van Nederlandse diplomaten en consulaire ambtenaren tegenover Neder landse uitgewekenen". Het eerste deel het betreffende rapport, dat alleen betrekking heeft op de huidige ambassa deur te Brussel, mr Van Harinxma, is thans, na veler aandrang, door de Rege ring vrij gegeven voor publicatie. Het handelt over de tijd, dat de heer Van Harinxma belast was met de evacuatie van zich in Portugal, Spanje en Frank rijk bevindende Nederlandse vluchtelin gen, alsmede de verzorging van de vluch telingen tijdens hun verblijf in Portugal. De commissie acht het niet onmogelijk, dat de heer Van Harinxma te kort is ge schoten in hartelijkheid en gebrek ge toond heeft aan goede samenwerking met andere te Lissabon gestationneerde amb tenaren, doch hieromtrent kan achteraf te weinig tastbaars worden vastgesteld om een afkeuring te rechtvaardigen. Wat het gebrek aan samenwerking be treft, meent de commissie, hoewel zij daarover geen vaste mening heeft kun- vormen. dat in dezen de schuld voor namelijk gelegen kan hebben bij de heer Maas Geesteranus, chef van de Neder landse Inlichtingendienst te Lissabon, die vele grieven tegen de heer Van Harinxma heeft geuit In ieder geval is de commissie onaange naam getroffen door de kennelijk nydige en kribbige sfeer, die te Lissabon heerste en die af en toe de indruk van kleinzie ligheid maakt. Bijna het gehele rapport ls opgebouwd op een aan de Commissie toegezonden rapport over het beleid van enige Neder landse diplomatieke en consulaire ambte naren tijdens de oorlog, op grond var onderzoek, ingesteld vanwege het dagblad In dit rapport komen de volgende be schuldigingen aan het adres van baron Van Harinxma voor: a. Het zenden van pakketjes aan N.S.B.-ers. hulp Instructies et te helpen. Het ontvangen van geregelde remi- uit bezet Nederland en. wellicht in verband daarmee, verdachte manipula- met deviezen. Onbevredigend beleid inzake de ver zorging van Engelandvaarders in hel kamp Praia das Mapaes. Ontoelaatbaar optreden in een spion- nagezaak waarin zijn secretaris de hoofd- f. Het persoonlijk weigeren in Engelandvaarders. De commissie is van oordeel, dat deze beschuldigingen, die uit de koker van de de' heer Maas Geesteranus moeten zijn, door „Trouw" zijn aangedikt Het- horen van vele getuigen, o.a. oud- inister Van Boeyen, heeft de c •toe gebracht de beschuldigingen tot practisch te verwaarlozen proporties rug te brengen. commissie, die het rapport heeft uitgebracht, bestaat uit de heren prof. R. P. Cleveringa, dr W. Huender, prof- J. H. W. Verzijl, rar J. Ie Poole en H. P. J. Kettwich Verscheur. Later zullen ook de rapporten dere ambtenaren worden uitgebracht. Of deze ook zullen worden gepubliceerd, is vraag, die aan de ..Regering ter be antwoording staat, alduS" deelde prol Cle veringa mede, toen hij de pers het rap port overhandigde. ROTTERDAM KRIJGT VLIEG VELD SCHIEVEEN De polder Schieveen is thans defini tief gekozen als terrein voor het toe komstige Rotterdamse vliegveld. Met de Rijkswaterstaat en de Rijksluchtvaart dienst is overeenstemming bereikt, zodat verwacht mag worden, dat min. Vos zich met het plan kan verenigen. De ge meenteraad zal deze week het voorstel behandelen om f 30.000 crediet proefwerkzaanjheden te geven. werk bevalt hem goed, want zo komt hij overal en ziet hij nog eens iets. Toch hoopt ook hy spoedig naar huis terug keren. Temeer, omdat hy inmiddels de vader van een flinke dochter is gewor den. Hij wenst zijn spruit nu we zien. Maar meer hoopt hij, dat het kind zal opgroeien tot een flinke Hollandse meid Op de foto zit soldaat Meijer bij een Javaans meisje, dat sinaasappelen I hebben, dat de levensmiddelen-distribu- verkoopt. I tie minder streng zal zijn, zo meldt A-P. PHILIP. ELISABETH EN DE SCHATKIST Onder de parlementsleden van de La- bourparty is oppositie tot uiting geko men tegen het voorstel de civiele lijst van prinses Elisabeth van 6000 tot 40.000 pond sterling te verhogen, en aan prins Philip een toelage te verstrekken van 10.000 pond. Enkele afgevaardigden stelden voor beide lijsten elk met 5000 pond te verlagen. Morgen wordt de kwestie in het Lagerhuis behandeld. HARING BRENGT UITKOMST VOOR DE IJSLANDERS In de fjorden by Reykjavik zijn mil- lioenen haringen gesignaleerd wat" voor de IJslandse bevolking tot gevolg kan DAT bij het stichten van een militair oefenterrein te Havelte voor ƒ600.000 cultuurgrond verloren zou gaan, terwijl 22 boerderijtjes zouden moeten worden afgebroken en dit de reden is, het Kamerlid den Dreu er vragen heeft gesteld. DAT een 92-jarige uit Emmercompas- ïum plotseling zijn verblijf bij zijner kinderen te Hengelo opbrak, daar hij de dood voelde naderen en hij inder daad bij aankomst in zijn woning over leed. DAT men voor het eerst na 50 jaar, eer begonnen is het interieur van de Bossche St. Jan schoon te maken en dit werk ongeveer 5 maanden zal duren. DAT het tot dusver slechts posthuum verleende Verzetskruis voortaan ook oud-illegalen, die nog in leven zijn, kan worden verleend. DAT de B.P.M. i.v.m. haar uitbreiding te Pernis binnen 5 jaar aldaar 900 per- soneelswoningi.n nodig heeft en zij thans reeds de beschikking heeft gekregen over 20.000 m2 bouwrijpe grond aanbouw zijnde woningen. DAT inbrekers in het postkantoor te Sittard, die niets van hun gading vonden, uit balorigheid daarover alle postpakket ten kapot maakten. DAT vergunningen tot het slachten van geiten voor gezinsverbruiik in vervolg slechts verleend worden hen, die bij de laatst gehouden registra tie van vee in het bezit we of meer geiten. DAT de Arnhemse gemeentebegroting voor 1948 een geraamd tekort vertoont van f2.290.000. hetgeen f89.600 minder dan in 1947. DAT het scheepsbouwbedrijf A. Vuijk en Zn te Capelle a. d. IJssel Maandag a.s. t.g.v. het 75-jarig bestaan van 10 tot 10.30 en van 3.30 tot 4.30 uur recipieert DAT morgen de voorm. hoofdredac teur van ..Het Volk", de heer W. Goed- huys, terecht zal staan voor het Amster- .damse B.G. DAT minister Mansholt aan de Twee de Kamer heeft overgelegd het volledige accountantsrapport, uitgebracht ter vast stelling van de huidige broodprijzen. DAT eveneens aan de Tweede Kamer overgelegd het verslag van de Com- issie van Advies inzake wenselijk heid van de verplaatsing van de Rijks- zuivelschool van Bolsward naar Leeu warden. DAT op 27 Dec. a.s. te Ossendrecht (N.B.) het herstellingsoord voor handels kantoorbedienden enz., „Dennen heuvel", officiëel wordt heropend. DAT kol. W. P. v. d. Abeelen, garni zoenscommandant te Ede, op 1 Jan. a s. met pensioen gaat, in verband waarmede hij op 22 Dec. door de burgerbevolking gehuldigd wordt. DAT gisteren in de legerplaats Hars kamp de eerste steen is gelegd voor een R.K. militair tehuis. DAT t/m Donderdag in Breda een bij eenkomst wordt gehouden van Ned. en Vlaamse bibliothecarissen. DAT de onlangs uit het Nieuwe Vaar water gelichte Duitse Rode Kruisboot de vroegere IJmuidense logger „Petrus Paulus" blijkt te zijn en de omgekomen machinist de heer Schaafsma uit Drie bergen was. DAT te Tilburg een bouwplan voor 190 Woningen met een crediet van ruim f 2 millioen is gereedgekomen. DAT de drijvende bok „Ajax". de grootste ter wereld, door de N.-Indische regering is aangekocht voor het herstel der verwoeste haveninstallaties. DAT te Paningen op 9 en 10 Febr. a.s. de 19e Limburgse handelstentoonstelling (Lihate) gehouden wordt. DAT het R'damse B.G. gisteren de 36- ir. ex-opperwachtmeester bij de Staats politie aldaar, J. Tol, tot 20 jaar veroor deelde wegens verraad van niet minder dan 326 personen. DAT de Kath. Mljnwerkersbond heeft aangedrongen op loonsverhoging voor bovengrondse arbeiders. DAT aan de Haarlemmerweg te Am sterdam gistermiddag een monument drie aldaar gevallen illegale strij ders, M. Verkuyl, zijn zoon H. J. Ver- kuyl en P. J. Elias, is onthuld. DAT gisteren in de A'damse Koop mansbeurs aan de gemeente een gedenk plaat ter herinnering aan de bevrijding aangeboden. DAT Bussum ongeveer 1 millioen tekort heeft op de gemeenterekening 1945. DAT de Kon. Paketvaart Mij te A'dam 14 over 1941 t/m 1945 uitkeert,, waar van 10 in aandelen en 4 in contan ten en dr ir J. A. Ringers, B. E. Ruys jr en L. Speelman in de Raad van Bestuur werden gekozen. DAT 18 schilderijen, afkomstig van de uit Duitsland teruggekeerde kunstbezit tingen, zullen worden afgedragen tb.v. „Het Prinsenhof" te Delft. DAT de jaarvergadering van de Ned. Brucknervereniging wordt gehouden op 27 Dec. om 15.30 uur in Hotel Royal, Sar- phatistraat te A'dam. DAT thans ook de culturele advies- DAT bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot onteigening van de kaden langs de Oude Gracht te Utrecht in het belaag van Monumenten zorg. DAT ir M. R. A. Deurvorst uit Maas tricht is gekozen als voorzitter van de afd. Zuid-Limburg der Ver. Weer- er Sterrekunde. DAT voor de R. v. C. gisteren verwer ping van het beroep werd geëist tegen H. J. de Jonge uit Bloemendaal, die door het A'damse B.G. wegens Jodenverraad tot 8 jaar was veroordeeld. DAT J. A. G. Tans te Utrecht mej. J. R. van Weel aldaar heeft opgevolgd als lid van de Prov. Staten. DAT te Arnhem is overleden notaris Chr. J. Engelberts. DAT prof. dr C. B. van Haeringen uit Utrecht gisteren voor de Kon. Vlaamse Academie te Gent een lezing hield „Welluidendheid en klankexpressie" DAT de internationale poppententoon- stelling te Maastricht rond f 25000 heeft opgebracht voor de Stichting 1940—1945. DAT 75 j. oud te Alkmaar is overleden de oud-burgemeester van Callantsoog en Anna Paulowna, G. J. Lovink. DAT een contract is afgesloten tussen de Ned. combinatie van transportonder nemers „Bonex" en een der grootste Amerikaanse luchtbevrachtings-maat- schappijen, waardoor de op Schiphol af te leveren goederen door aangeslotenen bij de Bonex verder zullen worden ver voerd. DAT onze ambassadeur in Moskou. A. J. Lovink, in Den Haag is aangekomen. DAT de Kon. Ned. Stoombootmij. te 1946 op de pref. aandelen Aftocht der diplomaten of het treur spel van de moeilijk te winnen vrede. De Londense conferentie der Grote Vier is op niets uitgelopen. Onver richt er zike gingen de minister» huis- larts. V.i.n.r.: Molotow, Wishinksky, i Marshall. Triest beeld van on mogen na de triomphante bekroning n 5 jaren titanenstrijd. SLUIER OPGETILD De betekenis van het thans verschenen rapport-Cleveringa is, dat het een tipje oplicht van de sluier, welke vele vragen verborg. Indit opzicht heeft het rapport stellig verdiensten. Toch mo gen wij de verdiensten niet overschat ten. Het rapport heeft ons slechts ten dele bevredigd. Dit gevoel van onbevredigdheid komt niet voort uit het feit, dat bij dit rap port een hoge functionaris er aanzienlijk beter afkomt dan de geruchten deden vermoeden. Over dit resultaat kunnen alleen maar verblijden. Maar da onbevredigdheid hangt samen met het feit, dat het onderzoek blijkbaar niet volledig is geweest en ook moeilijk vol ledig zijn kon. Toch zijn er nog wel enkele vragen te stellen. Hoe komt het bijvoorbeeld, dat dit rapport de Engelandvaarders (de Regering heeft in haar opdracht aan de deze dappere mensen „uitge wekenen" genoemd en de commissie heeft zich daaraan gehouden) zelf. ook als ge tuigen, zo op de achtergrond >ür -$akt „ten bate van" de gespannen verhouding tussen twee hoge ambtenaren, welka breed wordt uitgemeten? Een andere vraag: waarom heeft da >mmissie een bij haar ingediend rapport als basis, men kan bijna zeggen: als dag- aarding, gebruikt? Was er geen andera opzet mogelijk geweest? En zijn bij da commissie, die destijds een advertentia heeft geplaatst, geen andere klachten bin nengekomen? Dat het rapport onvolledig is, blijkt bijvoorbeeld wanneer men het vergelijkt met het onlangs verschenen rapport van de commissie-Vorrink. Hierin zijn stuk ken opgenomen, die stellig voor de com- missie-Cleveringa bij haar oordeelvelling van waarde zouden zijn geweest. Voor de psycholoog moet dit rapport van Harinxma aantrekkelijk zijn. Het laat zien hoe twee mannen, verschillend van geaardheid en karakter, die elkaar niet liggen, maar naast elkaar moeten wer ken, steeds verder van elkaar verwijderd raken, ten koste van het werk. dat ver richt moet worden. Maar politiek en staatkundig is voor ons de betekenis van dit rapport deze. dat het fragment vormt wellicht met de andere rapporten, die deze commis sie nog zal uitbrengen in het totale on derzoek (vooral door de parlementair» enquête) naar die jongste periode uit onz» geschiedenis, die dat blijkt steeds dui delijker een mixtum aan heldenmoed en kleinburgerlijkheid heeft opgeleverd. NSB-DEMAGOOG VLEKKE KRIJGT 7 JAAR. Het tribunaal te Nijmegen adviseerd» gisteren de bekende NSB-spreker G F. Vlekke. tijdens de bezetting hoofdinspec teur van het Lager Onderwijs. 7 jaar met aftrek te interneren. NIEUWE LANDBOUW-CRISISWET OP KOMST. In voorbereiding is een wét, die d» materie, thans*neergelegd in de Land- bouw-Crisiswet 1933 en het Voedselvoor- zieningsbesluit, opnieuw zal regelen. Dez» wet zal in hoofdzaak het karakter van een machtigingswet dragen, aldus de M. v. A. bij het wetsontwerp, dat een par tiële wijziging van deze wet en dit be sluit inhoudt. Nederl. onderscheiding voor bevrijder van ons land Gisteren heeft de Ned. ambassadeur te Ottawa, dr. J. H. van Royen, namen» Prins Bemhard een bronzen medaill» uitgereikt aan luit.-gen. Foulkes, de be- •ijder van Nederland. De generaal zal het volgend jaar Wage- ningen bezoeken, om het ereburgerschap van deze plaats te aanvaarden. i op de gewone aandelen 7 DAT er ook in 1948 brandweerwed- strijden worden gehouden, doch dat een splitsing wordt gemaakt tussen be- roepslieden en vrijwilligers. DAT Zaandam bij minnelijke schik king tot 1973 elk jaar f 2885 moet aflos sen. met 3 pet. rente, van de f 77.895, die het toenmalige gemeentebestuur destijds bij het Ned. Arbeidsfront leende Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. DAT voor do Zutphooso roch.bonk 1(4 'I DAT do StCrt vor «irtoron jaar gev straf werd geëist tegen de vroe- ^rmaxeiyKneiosoeiasung. wijzigingsontwerp van de le uitvoerings- gere Middelburgse gem -secr. M. W. G. DAT de geruchten over een bezoek J beschikking wet op het v. d. V., wegens verduistering van gel- van Churohill aan Den Haag i.vjn. een diet alsmede wijzigingen voor de 2e uit- den van het onder zijn beheer staande volgend jaar te houden conferentie van voeringsbeschikking inkomstenbelasting Bomme v. d. Broecke-fonds. doch hij i het Intern. Comité voor Europese een-11941 en van de prijzenbeschikking kaar- voorlopig in vrijheid is gesteld. |heid, blijven aanhouden. Jsen 1947 bevat commissie voor de Ned. filmproductie keert, terwijl over de periode 19401945 bij min. Witteman heeft geprotesteerd resp. 4 en 5 per jaar wordt uitgekeerd tegen de voorgenomen verhoging van del t,4t r. vermakelijkheidsbelasting. UAl ae &lA-n Wisselende bewolking De Bik verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar een enkel licht buitje. Zwakke tot matig» wind uit Noordelijke richtingen. Emg» daling van temperatuur met voornamelyk in het Oostelijk gedeelte van het land in de nacht plaatselijke lichte vorst er. en kele nevel- of mistbanken. ZON EN MAAN. Woensdag 17 December Zon op 8.43 en onder 16.29. Maan op 12.24 en ondr* 21.04. Zaterdag 20 December E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1