IWetturr CriJisrljr (üourant Régering staakt onderhandelingen met C.G.T. Wist U DINSDAG 9 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN. 0.30 per week, 1.30 per maand; ƒ3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: 0J5 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No, 7380 Christelijk^Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken .Slflntwwtirfi Is «WfM myo bcr» in teyljenspoet" Postrekening 58936. Nieuwe wending in 't Franse stakingsconflict Aangekondigde 48-uur staking bij gebrek aan deelneming afgelast D r tot utir. Aan de onder- 1 C.G.T. is gisteren een einde gekomen, want de minister van Arbeid heeft medegedeeld, dat er op basis van de huidige eisen niet verder geconfereerd zal worden. Desalniettemin wordt nog op ontspanning gehoopt. Beide partijen zullen uiteindelijk een ver zoenende houding aan de dag moeten leggen. Zoals verwacht werd is de aangekondigde 48 uur staking mislukt, daar deze by gebrek aan voldoende deelneming is afgelast. Louis Saillant, secretaris-generaal van het Wereldverbond van Vakverenigingen is van mening dat de Franse ragering door de gewijzigde houding een grote verant woordelijkheid op zich laadt. Het gevolg is dan ook dat het Nationale Franse stakingscomité de actie zal voort zetten en versterken. Er zullen toepas selijke verzetsmaatregélen genomen wor den. Hieronder volgen de regeringsvoor- waarden aan de C.G.T. voorgelegd: Er zullen geen sancties wegens het sta ken zelf worden toegepast Strafbare feiten, zoals sabotage en vrij heidsberoving, zullen vervolgd woraeq. Over de dagen dat gestaakt is, wordt geen loon uitgekeerd Alle arbeiders, die van 10 December af werken, ontvangen, on afhankelijk van de vraag, of zij gestaakt hebben, een som vao fr. 1500 per maand, welke bepaling geldt met terugwerkende kraoht tot 24 November. Alle arbeiders komen in aanmerking (indien zij een ge zin hebben, dat daartoe in de termen valt) voor gezinstoelagen. De regeririjfczal onmiddellijk de grote Nationale econo mische en sociale instellingen raadple gen om te komen tot een toestand, waarin tot Juni 1948 evenwicht tussen lonen en prijzen bestaat alsmede een evenwicht tussen alle delen der staathuishouding. Hierbij zal meer in het bijzonder een minimumloon worden vastgesteld, dat zal gelden met ingang van 1 December 1947- De Franse regering, verwierp de vol gende voorstellen door het stakingscomité De garantie van een loon, d»t gebaseerd is op het minimum bedrag, noodzakelijk tot handhaving van de levensstandaard. Erkenning van het Techt der vakver enigingen maatregelen voor te stellen tot het met elkaar in verband 'brengen van lonen en koopkracht, wanneer even wicht tussen lonen en prijzen ontbreekt. Poging om Parijs lam te leggen Toen bekend werd dat de 48 uur staking niet door ging, hebben stakers gepro beerd het verkeer te Parijs lam te leggen. Bij busremises werden spijkers gestrooid en er werden stenen door de ramen van volle voertuigen gegooid. De hekken van de Metro-stations probeerde men te slui ten, terwijl sommige bestuurders gemo lesteerd, werden. Gisteravond laat werd een ohef van een Metro-station overval len en gekneveld. De stakers verbraken Koningin in Amsterdam ter kerke De Koningin heeft Zondagmorgen te Amsterdam in de Oranjekerk de gods dienstoefening bijgewoond, waar ds Louet Feisser voorging. Gistermorgen maakte H. M. een autorit naar Diemen, waar Zij heeft gewandeld. „Frits de Zwerver" gaat naar Fndië Ds F Slomp, Geref. Evangelisatiepre dikant te Hoorn, in de illegaliteit alom bekend als „Frits de Zwerver", heeft een benoeming tot legerpredikant in Ned.- Indië aangenomen. Ds K. Dekker, predi kant bij de Geref. Kerk'van Enkhuizen, heeft een bepoeming in beraad gehou- VANDAAG STELLEN WIJ VOOR:, DpL sold: Hans Boelee, organist te Voorhout. Deze jonge musicus was- voor zijd diensttijd te Voorhout werkzaam als kerk- en concertorganist. Van verschil lede van zijn concerten verscheen in ons blad een recensie. Thans zit Hans Boelee te Semarang, waar hij door de goede zorgen van de Burgerwelfaré" en door interventie van de veldprediker in staat werd gesteld zich te oefenen op het or gel van de Koepelkerk, waar hij ook reeds een concert gaf. Over dit concert schrijft hy: „Blijkens een recensie in het plaatse lij'.: dagblad van Semarang „De Locomo tief heeft dit cohcert in het algèmeèn en alle verbindingen met het hoofdstation en verwijderden voorname onderdelen uit de treinen. De politie kwam tussenbeide en verrichtte een aantal arrestaties. Rusland protesteert tegen ..vervolging" Rusland heeft Frankrijk 2 nota's doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt te gen de ..vervolging" van Russische bur gers in Frankrijk en tegen de behandeling van „repatriërende Sowjetrussen" Ei wordt tevens melding gemaakt van nel onderzoek, dat door de Fransen in 't Sow- jet-Russische repartriëringskamp Beau regard was ingesteld, waarvan „noch de kampleiding, noch de Sowjetrussische ambassade te voren in kennis was gesteld. Brussel stelde standpunt inzake Leopold vast Geen mededeling over de inhoud Omtrent de spoedvergadering van het Belgische kabinet, gisteren gehouden naar aanleiding van de koningskwestie, wordt gemeld, dat de minister van Binnenland se Zaken, na afloop heeft bekend ge maakt, dat het kabinet zijn houding heeft vast gesteld. Verder weigerde hij iets te zeggen. Regeringskringen te Brussel vertelden, dat een ernstig geschil in hèt coalitieka binet over de koningskwestie is voor komen: De verklaring over het gedrag van de koning in het verleden, wordt deze week echter nog niet verwacht. De verklaring van, de koning zelf te Zwit serland werd „ontijdig genoemd". Om trent het bezoek van Prins-regent Karei aan Nederland in het volgend jaar, kon bij bevoegde kringen in Den Haag nog geen zekerheid verkregen worden. SJARIFOEDDIN SLAAT MUNT UIT INCIDENT VAN BONDOWOSO. Sjarifoeddin buit het incident van Bon- dowoso uit om internationale controle te vragen op Nederlands gebied. (En dit na de eindeloze lijst van gru welen, die de republiek op haar geweten heeft. Réa.) Ontruimingsplannen van Palestina gaan door Tegenzet der Arabieren: een Arabisch-Pales- tijnse regering te Damascus Om de bevrijdingsoperaties vanuit de Libanon te leiden DE ARABIEREN hebben geantwoord op de mobilisatie van de Haganah v.an 80.000 man en de dreiging van de „Irgoen" met een offensief. Reu ter meldt n.L uit Damascus dat er reeds een speciale PalestünsArabische regering is gevormd om de toekomstige op'eraties der Palestijnse Arabieren en vrywilllgers uit andere landen tegen de verdeling, te organiseren. Deze regering zal haar zetel ter gelegener tijd „ergens in de Libanon" vestigen. Het eerste contingent vrywilligers zou al op Palestynse grond op orders wachten. Uit Londen is bericht binnen gekomen dat de ontruiming van bepaalde gebieden in Palestina op 15 December toch zijn be slag zal krijgen. Het zal gelden voor zo wel Arabische als Joodse districten. Het zijn de haven van Tel Aviv en 2 steden in het achterland van deze stad: Ramat Gay en Petah Tlqva. Als Arabische gebie den werden genoemd J^ffa. Nabloes en Gaza- In de afgelopen zomer werden de Britse strijdkrachten reeds met 20.000 man verminderd. Het doel van de ontruiming Eencommuniqué van de Palestijnse- Arabische regering meldt dat de ontrui ming door troepen van enkele gebieden met een tweeledig doel geschiedt: n.L ge bruik maken ven het Joodse aanbod te helpen bij het handhaven van orde recht in de Joodse gemeenschap en meer vrijmaken van Britse en Arabische politie voor dienst in gebieden met een gemengd Joods-Arabische bevolking. Het gehele plan komt er practisch op neer. aldus het communiqué, dat de Britse auto riteiten zich niet verder verantwoorde lijk achten voor de contróle op de illegale immigratie gedurende de^tijd dat Enge land nog het mandaat uitoefent. De Jood se politie te Tel Aviv en elders zal nu verantwoording schuldig zijn aan de Pa lestijnse inspecteur-generaal In de Arabi. sche wijken wordt de Joodse politie ge ïnstrueerd door de Britse inspecteur - te Lydda. Haganah naar Tel Aviv Arabische aanvallers zijn gisteren .in net Joodse district van Tel Aviv binnenge drongen en hebben daar vele huizen in brand ■gestoken, nadat zij zich eerst ,een weg gebaand hadden met vuurwapens Joodse vrouwen en kinderen vluchtten in vrachtwagens. Direct begaf de Haganah zich naar het toneel van de strijd. Met behulp van Britse politie en pantserwa gens werden de indringers verjaagd. De oestand in Tel Aviv blijft gespannen De Haganah heeft daarom om versterking gevraagd. Moefti laat zich horen De Moefti van Jeruzalem, die momen el in Cairo vertoeft, verklaarde daar tegenover de pers: .,Wij zullen het zwaard de schede trekken en dat laten spre ken, want' woorden zijn nutteloos". mijn improvisatie over gezang 171 in het bijzonder, zeer voldaan, waar ik, onom- wo 'den gezegd, heel blij mee ben. Hoe wel het in Holland bij een dergelijk con cert geen gewoonte is. een pauze te hou den. was dit onder de hete tropenzon een welkome rust. Het zweet gutste mij tenminste tappelings langs het gezicht en mijn kleren kon ik wel uitwringen". Opde foto zien we Hans Boelee aan het orgel in de Koepelkerk te Semarang Mei een recensent van „De Locomotief" geloven wij. dat het houden van zulke concerten zeker zal bijdragen tot Rusland eist tien milliard van Duitsland Voorstel om Bizonia weder af te schaffen Op de conferentie te Lorden heeft Mo- lotof een voorstel ingediend inhoudende: a. verhoging der Duitse staalproductie tot 10 of 12 millioen ton 's jaars; c. ge meenschappelijke contróle op de Ruhr; d. hervorming van het geldstelsels e na tionalisatie van trusts en kartels; f. on geldig verklaring van de samensmelting van de Britse en Am. zone. Voorts: schadevergoeding aan Sowjet- unie en Polen van 10 milliard dollar, be taling door ontmanteling van fabrieken, die niet noodzakelijk zijn voor de Duitse vredesindustrie, voltooiing der ontmant^ ling in de Westelijke zones voor het einde van 1948 Engeland verklaarde, de 10 milliard niet te kunnen aanvaarden. De ministers besloten het Britse voorstel i basis der besprekingen te nemen. Drie Westerse mogendheden sluiten zich aaneen. \foor het eerst hebben op de conferen tie der Grote Vier te Londen de Franse, Britse en Am ministers van buitenlandse zaken besprekingen gevoerd buiten Mo- lotof om Foster Dulles bracht in een lang onderhoud aan Marshall verslag uit de toestand in Frankrijk Hij achtte het zeker, dat Frankrijk zich bij de V.S. Engeland zal aansluiten ter verkrijging van een verenigd West-Duitsland. Over de Franse eisen inzake de Ruhr zal met succes kunnen worden onderhandeld. Smaakt Uw glaasje melk niet lekker? Men verzoekt ons mee te delen, dat de •afwijkende smaak, die de melk nu er heeft, wordt veroorzaakt door het ge bruik van melkpoeder. Dit laatste is Het gevolg van de langdurige droogte, waar door de melkproductie belangrijk bene der de verwachtingen bleef Met nadruk I wordt er op gewezen dat de voedings- Kabinetscrisis in Oost- Indonesië In de zitting van het Oost-Indone sische parlement is het Kabinet-Wa- rouw met 57 tegen 14 stemmen ten val gebracht- De val van het Kabinet werd veroor zaakt doordat de premier een groot en principieel verschil van mening had ge constateerd tussen de regering en het parlement. Onlangs werd zelfs in het par lement een motie ingediend, waarbij 'de door de regering gesteunde politie-actie tegen Djokja werd veroordeeld. De be handeling dier motie werd echter uitge steld doordat de regering eerst e^i motie van vertrouwen wilde indienen. Deze is thans verworpen. De actie tegen deze regering gaat voornamelijk uit van de progressieve partij, die zeer grote sym pathieën met Djokja heeft. KÈRSTPOST VOOR ll\DIE Wil men verzekerd zijn van tijdige aflevering dan poste men Kerstgroe ten naar Indië uiterlijk in de week van 7 tot 13 December, Nieuwjaars wensen in die van 14 tot ^0 December. Ingaande 1 Januari a.s- is het mogelijk monsters per luchtpost naar Indië te Niwin-pakketten uit Indië accijnsvrij Niwin-pakketten. die door militairen in Indië naar hun familie of vrienden in Ne derland worden gezonden, zijn voortaan vrij vari innvoerrechten. Echter moet blij ken, dat de goederen uitsluitend als ge schenk zijn verzonden. Voorts moeten zij rechtstreeks naar Nederland worden ge stuurd. Het gewicht per voor één geadres seerde bestemde zending mag niet hoger zijn dan 4 kg, de waarde niet meer dan f 25 en het bedrag, dat normaal aan in voerrecht zou zijn verschuldigd, niet meer dan f 10 zijn. Voor gouden of zilveren voorwerpen zal de heffing van waarborg- belasting en stempeling eveneens achter wege blijven. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze regeling in geen geval wordt toegepast op goederen, die op be stelling worden toegezonden- De Belgische adviseurs der Commissie van Dfie Kapitein Simmons, Belgisch adviseur der Commissie van Drie, zal 10 December naar Indië vertrekken, majoor Deckers en kapitein Abs 15 December. Rechter Kirby's reis naar Australië geschiedt omdat zijn afwezigheid bij het Austr. hooggerechtshof nodig is. Critch- ley zal hem vervangen. NIEUWE POSTZEGELS *>P KOMST In de nieuwe serie "postzegels, vervaar digd naar het ontwferp van J- van Krim pen. zijn twee nieuwe waarden versche nen, n.l. de 7 en 35 cents. Het feit dat de Prins Bernhard-Kapel ontbonden is, houdt niet in dat Jan Bernhard Binan verder aan zUn lot is overgelaten. Hy is thans op de Koningin- Emma-school te Haarlem en als wy zijn onderwözeres mogen geloven, een een zeer viytlge leerling. Het verschoningsrecht van Dr van der Kooy de nieuwe secr.-Gen. van Economische Zaken Vooruitstrevende figuur uit Chr. kringen Eerland is, naar thans van officiële zyde wordt gemeld, de benoeming te verwachten van Dr Tj P. van der Kooy tot Secretaris-Generaal-^n het departe ment van Economische zfcen. Van 8 De cember af is Dr Van deifcooy,door de minister belast meê de vBbrneming vari deze functie, Prof. Dr P*Kuin zal zich van die datum af bezig leiden met de afwikkeling van de lopenaff^aken. Dr Van .der Kooy werd^in 1902 Gramsbergen geboren. Hij studeerde aan de Nea. Economische Hogeschool te Rot terdam, alwaar hij in 1931 promoveerde op het proefschrift: „Holland's stapel markt en haar verval". Na vier jaar werkzaam geweest te zUn opde Soc.-Ec. afdeling van Philips, ving Dr Van der Kooy zijn ambtelijke loop baan aan op het departement. Hier ver vulde hij talrijke functies, o.m. Chef Bu reau Internationaal Betalingsverkeer, chef afd. Economische Voorlichting, di recteur Rijksbureau Zeescheepvaart, chef afd. Nijverheid. Van 1940—1945 wa< Ambassadeur Lovink verliet Moskou H. M. Ambassadeur te Moskou, de heer A. H. J. Lovink, is naar Nederland ver trokken. Jhr mr ÏVi. P. M. van Karnebeek treedf op als tijdelijk zaakgelastigde. EGYPTE ZENDT GEZANT NAAR DEN HAAG De Egyptische zaakgelastigde in Den Haag. de heer Hassan Zaki, is benoemd tot zaakgelastigde te Boekarest. Hij wordt vervangen, door een gezant, de heer Is- kander Bey al Washaiy, die de volgende week hier verwacht wordt. Directeur-Generaal voor Handel en Nij- Van der Kooy plaatsvervanger van de verheid en van de Secretaris-Generaal van het dep. van Handel, Nyverheid Scheepvaart. Van 1945 af was hy directeur van Economische Voorlichtingsdienst met persoonlijke titel van Directeur-Gene raal. In September 1946 werd Dr Van der Kooy benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hy kan ge rekend worden tot de vooruitstrevende Anti-Revolutionnairen te behoren. Storklaat arbeiders in de winst dèlen De directie van de machinefabriek „Stork" te Hengelo heeft, na overleg met de Raad van Commissarissen en het Col lege van Rijksbemiddelaars, besloten het personeel jaarlijks te laten delen in dé gemaakte winst, aldus de „Volkskrant." Het winstaandeel wordt gebaseerd op het uit te keren dividend en op het h$ betreffende boekjaar genoten inko- De directie ging by deze nieuwe rege ling van de gedachte uit dat, waa producten verkregen worden door sa •werking van kapitaal en arbeid, het niet meer dan billyk is dat ook de arbeid deelt in de gemaakte overwinst Pertinente leugen, zegt officier van Justitie In de pers worden geruchten gepubli ceerd betreffende grote onregelmatighe den in verschillende kampen voor poli tieke delinquenten. Bericht werd, dat de crfficier van Justitie hier ter stede een uitgebreid onderzoek zou hebben gelast. De officier deelt ons echter mede, dat dit een pertinente leugen is. Andere bevoeg de autoriteiten verzekeren ons' dat mer hier met een canard te doen heeft. DAT het A'damse B.G. gisteren de 51-j. vrouw J. M. Breek, tegen wie 8 j. was geëist wegens verraad'van- haar Joodse man, vrysprak wegens gebrek aan be- wys. DAT voor hetzelfde B.G. 15 jaar werd geëist tegen de 66-j. R'damse koopman G. Dekker aldaar wegens verraad van een Joodse collega. DAT het zonder geldige papieren in Engeland vertoevende Haagse meisje Fenna Witbaard zal worden uitgewezen en door een ambtenaar van het Ned. consulaat naar huis wordt gebracht. DAT te Nispen ls gearresteerd de 30-j. J. C. uit Veghel, die duizenden guldens, welke hij van winkeliers moest innen, niet aan de Rijksmeelcentrale heeft afge dragen en met dit geld „goec^e sier" wil de maken in het buitenland DAT aan boord van de „Willem Ruys" een 9-jarige jongen met gunstig gevolg is geopereerd aan de blinde darm. terwyl het schip zich op plm. 100 km. van Malta bevond. DAT by de Raad van Beroep voor de Perszuivering tot dusverre 50 zaken in beroep aanhangig zijn gemaakt en de eerste zaak op 27 Dec. in behandeling wordt genomen. DAT B. en W. van Vlissingen f5000 crediet willen verlenen voor de bouw van een hieuw tehuis voor ouden van DAT H. A. E. Hamerlinck en W. Ver beek zyn benoemd tot consul resp. te Gent en Lagos (Nigeria) DAT de reddingboten „Neeltje Jacobs „Dorus Rijkers" en „President Steyn". alsmede de sleepboot „Nestor", die waren uitgevaren op de noodseinen van een on bekend schip, gistermiddag onverrichter- zake zyn teruggekeerd. DAT P J. v. Erkel, oud-hoofdvertegen woordiger van Bensdorp. is begiftigd met de zilveren medaille in de Orde van Oranie-Nassau DAT in Limburg een commissie het vraagstuk der rijwielpaden voor toeris me en voor arbeiders zal bestuderen. DAT het comité „Kerstactie 1947'" 'te Amsterdam 5000 arme kinderen een pret tig Kerstfeest zal bezorgen en het hier voor benodigde geid door 2000 scholieren wordt opgehaald. DAT landbouworganisaties in de Haar lemmer- en Wieringermeer voor deze actie peulvruchten zullen inzamelen en men "als resultaat hiervan ong. 20.000 kg verwacht DAT Van Kempen, Begeer en Vos te Voorschoten over het boekjaar 1946/'47 een winst van 140.600 maakten en voor stellen 3% pet op de pref en prioriteits aandelen uit te keren. DAT dezelfde firma in de toekomst een bedrag van ƒ750.000 nodig zal heb ben om de afzetkanalen in Indonesië te herstellen en om de voorraden aan te vullen en uit te breiden. DAT op de gisteren te Groningen ge houden hoofdbestuursvergadering van de Groninger Mij van Landbouw, H. D. Lou- wes, die als voorzitter aftrad i.v.m. zijn vele functies bij de nat. en intern, land bouworganisaties, werd opgevolgd door H. Starke. DAT de Arnhemse econ. politierechter de aannemer P. F. M. uit Velp, E. F. W. uit Velp en J. J. K. uit Westervoort, die kolen zonder bon hadden verkocht, tot resp. f3000, f2500 en f500 boete veroor deelde. DAT gisteren, 54 jaar oud. te Haarlem is overleden dr Jan "Roorda, een bekende figuur op medisch terrein. DAT de gasfabriek te Kaatsheuvel de vorige week ,voor het eerst in haar be staan 1 millioen m3 gas produceerde, hetgeen 100 pet. meer is dan in de jaren 1930—1939. Dat burg, d'Ailly van Amsterdam op 20 Dec. a.s. in de Valkenburgerstraat al daar een gedenkplaat onthult voor vier B.S.-ers, die op 5 Mei '45 sneuvelden in een gevecht met de Grüne Polizei. DAT leerlingen en oud-leerlingen van prof. mr R. Kranenburg, die hun naam willen plaatsen in een album, welke aan prof. Kranenburg voor zijn 25-j. hoog leraarschap wordt aangeboden, tezamen met de bundel opstellen, zich in verbin ding kunnen stellen met mr D. Simonds, Hooigracht 7, Den Haag. DAT op de weg ValkenburgHouthem (L.) de 26-j. H. Hollanders uit eerstge noemde plaats door een hem achterop ko mende auto is doodgereden. DAT de geruchten over fusie of samen werking van de Ned. Handel Mij te Am sterdam met andere instellingen volko men ongegrond zijn. 1 DAT te Nanking tussen Néderland en China een luchtvaartovereenkomst is ge tekend, welke voorziet in de oprichting van Chinese en Ned. luchtlijnen, via Voor-Indië, het nabije Oosten en N - tyd i R'dam is overleden. DAT de Raad voor de Luchtvaart" op 5 Jan. a.s. uitspraak zal doen inzake het ongeluk van het op 20 Aug. j.l. op het vliegveld Parnamirin in Brazilië gelande KLM-vliegtuig PH—TAR. DAT van f9 Dec. tot 10 Jan. in het Sted. Museum te A'dam een tentoon stelling „Witsen en zyn vriendenkring" wordt gehouden. DAT een deel van het Oude Gasthuis te Vlissingen als jeugdherberg zal worden ingericht DAT morgen in de Ned. Herv. Kerk re Renesse (Schouwen en Duiveland) een herdenkingsdienst wordt gehouden voor de op 10 Dec. 1944 aldaar gefusilleerde 10 illegale werkers. DAT de ex-landwachter mr C. A. Adolfs uit Voorschoten door het B. G. te 's-Gravenhage is veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf DAT het Arnhemse Hof gisteren con form hzt vonnis van de politierechter, de koopman R. D. v. d. V. aldaar tot 3 j. gev.straf veroordeelde wegens verduis tering van f 70.000 effecten, toebehorende aan de erfgename van een gedeporteerde R'damse Joodse fabrikant. DAT op, 19 Dec. in Venlo 500 Oosten rijkse kinderen arriveren, die evenals de Nederlandse kinderen uit Duitsland en de Hongaarse kinderen drie maanden in DAT ds B. van Ginkel gisteren het nieuwe Prot. Milit. Tehuis aan de voet van de Utrechtse Dom heeft geopend. DAT de Ned. Chr. Vrouwenbond af delingen heeft opgericht te Delfshaven. Joure, Krabbendijke, Middelstum, Oost- zaan, Wemeldinge en Zierikzee en thans 299 afdelingen telt. DAT tot officier in de Orde van Oranje-Nassau is benoemd dr A. J. Hen- neman, geneesh.-dir. van het „Dekkerswald" te Groesbeek. DAT in Frankrijk woonachtigen ten laste van bepaald guldenstegoed derland, kunnen intekenen op de emissie „Koninklyke" DAT de Eindhovense trijpfabrieken Schellens en Marto gisteren het 60-j. ju bileum vierden en o.m. min. Beel bloemstuk zond, terwijl min. Huysmans telegrafisch gelukwensen deed toekomen. DAT n.a.v. het optreden van A'damse studenten als slakingsbrekers bij de meel fabrieken „Holland" en „Ceres", eei studentencomité vanavond aldaar met d< betrokken instanties vergadert over d( juistheid van dit stelling nemen. DAT de A.N.W.B. zich bij min. Gielen heeft beklaagd over de huidige papier- distributie voor tijdschriften. DAT op 20 Dec. om drie uur in Hotel „De Leeuwerik" te Haarlem de uitrei king zal plaats viDden van de prijzen van de door de Haarlemse uitgever Gott- mer uitgeschreven Vierjaarlijkse Roman prijsvraag. DAT J. W. te Winkel te Winterswijk W. Kuperus te Eibergen is opgevolgd als lid van de Prov. Staten van Gelderland. DAT de Vlaamse Toeristenbond bin nenkort weer met zijn werkzaamheden in Ned. Limburg begint en E. Th. Ver- hoosel als verteger v oordiger te Maas tricht heeft aangestelo DAT de eerste opleiding van marine- en legerluchtmachtpersoneel na de be vrijding, op 22 Dec. a.s. te Gilze-Ryen afgesloten wordt met het utreiken van de brevetten door Prins Bernhard, ter wijl tevens dan een aantal officieren beëdigd wordt DAT dezer dagen de eerste spade in de grond is gestoken oud (Van ministers Parlementsredacteor) IN de Tweede Kamer-commissie, die een onderzoek zal instellen naar het be leid der Londense kabinetten is. blij kens de Memorie van Toelichting bij het initiatief-ontwerp van wet tot wijziging van de bijna een eeuw oude Enquête wet verschil van opvatting over de vraag, of het geoorloofd is. in de enquête te betrekken de beraadslagingen, in de ministerraadsvergaderingen gehouden M. of de gezindheid van bepaalde oud- sters. tot uitdrukking gekomen in het door hen- gesprokene, vóór een be paald kabinetsbesluit viel, voorwerp van onderzoek mag zyn. De Enquêtewet in haar huidige tekst verzet zich hiertegen en verbiedt het vragen stellen omtrent de gevoelens, door leden van colleges by de behande- zaken ter vergadering geuit en de deswege plaats gehad hebbende be raadslagingen. De meerderheid van de Enquête-Com- issie is van gevoelen, dat voor de leden an de vroegere kabinetten deze beper king niet dient te gelden, hoewel ook zy erkent, dat er omstandigheden zijn. die het openbaar maken van feiten, in het landsbelang, niet wenselijk maken. Daar in wil deze meerderheid een opvat ing, die in het wetsontwerp is neerge legd het verschoningsrecht voor oud- •s laten vervallen, met dien ver stande, dat de Kroon in concrete geval kan uitspreken, dat openbaring strij dig geoordeeld wordt met het belang -an de Sfaat. Een minderheid in de Enquête-Com- lissie is echter van oordeel, dat minis- :rs er onder alle omstandigheden ~op loeten kunnen yertrouwen, dat hun be raadslagingen geheim blijven. Wij zijn van oordeel, dat het gelijk aaa dé zijde van de minderheid is. Voor een kabinetsbeslissing dragen alle ministers gelijke verantwoordelijkheid. Ook de Minister, die aanvankelijk zijn stem tegen de te nemen beslissing heeft erheven. Wenste hy die verantwoorde lijkheid niet te dragen, dan was de enige juiste houding,' heen te gaan. Door te blijven conformeert hij zich aan de ge vallen beslissing. Aan de homogeniteit van -een. kabinet mag. tenzy het tegen deel naar buiten uit blyk.t niet worden getwijfeld. Daarom zijn voor een beoor- de'ing van het beleid van een kabinet alleen van belang gevallenbesluiten en niet de beraadslagingen, waarin de indi viduele meningen der Ministers tot uit drukking zijn gekomen. Dit geldt voor de ministerraadsverga deringen vari een zittend kabinet en wy zien geen enkele reden om voor afgetre den kabinetten een ander standpunt in te nemen. Voor het zittende kabinet is in de Enquêtewet uitdrukkelyk een bepaling opgenomen, dat de leden slechts-interpel- label zyn, zoals zij dat ook zijn in een vergadering van een (jer beide Kamers 4er Staten-Genersal. In dit verband wijzen wy er op, dat Liet Enquête-voorstel, zoals dat door de Tweede Kamer is aangenomen, spreekt van een onderzoek naar het regerings beleid -der kabinetten-De Geer, -Ger- brandy en -Schermerhorn/Drees, alsmede naar het voorafgaande beleid, voor zo ver onmiddellijk verband houdende met de gebeurtenissen na de Duitse inval. Zowel uit deze formulering als uit de gevoerde debatten blijkt duidelijk, dat het kabi- netsbeleid-in-zijn-geheel. benevens de verantwoordelijkheid van iédere toenma lige minister voor zyn beleid (dus be- leidsdaden, geen persoonlijke opvattin gen) onderwerp van het onderzoek moes ten zyn, omdat de volksvertegenwoordi ging van 10 Mei 1940 tot 20 November 1945. de grondwettelijke controle op de ministers niet kon uitoefenen. Het gaat hier duidelyk om een 9urrogaat van dit recht van de Volksvertegenwoordiging. Daarom is het niet juist, aan een Enquête- Commissie meer rechten toe te kennen dan de Volksvertegenwoordiging heeft. Indien de Staten-Generaal tijdens de oor log normaal hadden kunnen functionneren, waren ook de persoonlyke opvattingen der ministers zoals deze tot uitdrukking zijn gekomen in de beraadslagingen in de ministerraad, buiten de gezichtskring der Kamerleden gebleven. En terecht, overeenkomstig art. 97 van de Grondwet. Het beroep, dat de meerderheid van de Enquête-Commissie doet op de omstan digheid, dat de Kamer zelf zich op het standpunt heeft gesteld, dat een onder zoek naar de beraadslagingen in een vroe gere ministerraad mogelijk moet zijn, achten wij onjuist. De meerderheid grondt deze mening op het feit. dat de Kamer zich heeft verenigd met het voorstel, het onderzoek oa. uit te spreken over de wijze, waarop in de ministerraad het be sluit tot het overbrengen van de zetel der Regering naar het buitenland is tot stand gekomen en de daaraan gegeven uitvoering, alsmede over de moeilijkhe den. welke zich in de(ze) kabinetten heb ben voorgedaan, voor zover van invloed op de Regeringspolitiek, in het bijzonder de aan leden van die Kabinetten verleen de ontslagen. Niet vergeten moet echter worden, dat deze punten uit het voorstel veilig aanvaard konden worden, omdat de oude Enquêtewet van 1850 er was. die juist op dit punt een beperking inhield. Het achteraf wyzigen van de Enquête wet, om een bepaalde richting te geven aan de uitvoering van een onderzoek, achten wij niet elegant. Hier is geen sprake meer van een zuiver technische wyziging, doch van een structuurveran dering met een bepaald doel. EEN 7-DECEMBERBRUG Generaal Durst Britt- heeft te Pada- leunghar. bezuiden Soekaboemi. een „7-December-brug" geopend. I Tilburg by pleegouders zullen verblijven. Rijkswerkplaats in Bladel (N.-B.). Overdrijvende uolkenbanken Tot morgenavond wordt verwacht: Overdrijvende wolkenbanken met hier en daar in de nacht en ochtend nevel of mist en matige tot zwakke wind uit Noord-Oostelijke richting. Koude nacht met plaatselijk lichte vorst Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaa'g. ZON EN MAAN. Woensdag 10 December. Zon op 8 36 en

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1