ftoj0*1- ONZELITERATUURSPIEGEL J; NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 MAANDAG 8 DECEMBER 19«i Stadsnieuu* „De Eendracht" ontying van haar leden een monumentale bank Onthulling Joor Luimeester Van Kinschot van zusterver-nlern-en. Voorzitter van Er werd Zaterdagmiddag gevlagd in Welzen en de heer Eikerbout brachten de „De Kooi" en van tussen de vriendelijke leden nogmaals dank voorhet uit saam huizenblokken-klonken de vrolijke tonen hongheidsgeyoel ontsproten geschenk, van de Harmonie ..Nieuw Leven". Dit alles1 h'"na 'Ur"e mcn met daverend 5 ter gelegenheid van het .35-jarig be staan van de woningbouwvereniging „De Eendracht" en de aanbieding van het geschenk der leden, een monumentale bank in het Kooipark. De gasten der vereniging waren tezamen gekomen in het wijkgebouw ..Irene"; onder hen wa ren ook de burgemeester, jhr mr F H. van Kinschot, wethouder A. J. Jongeleen en ir D. Boogerd. chef van gemeentewer ken. Met muziek van „Nieuw Leven" werden zij afgehaald en naar het Kooi park geleld, waar de onthulling zou plaats hebben. Een woord van welkom werd gespro ken door de voorzitter der jubileum commissie, de heer G Eikerbout. die het óntstaan van dit geschenk in korte trek ken naging en dank bracht aan a\len. die hiertoe hadden samengewerkt. vooral aan het gemeentebestuur en de firma Bik en Breedeveld Hierna ging de bur gemeester over tot de onthulling van de bank. die indercfaad monumentaal mag worden genoemd en het in de omgeving heel goed doet. De burgemeester voggde san ziin symbolische daad nog enige woorden van waardering toe. daarbij de hoop uitsprekend, dat de grote eendracht, die hier 35 jaren heeft geheerst, ook in de toekomst bestendigd zou blijven. Spr hoopte noe eenmaal temidden van leden van „De Eendracht" te mogen staan, om de vereniging te complimenteren met het bereiken van het duizendtal woningen en eindigde met een verzoek aan de jeugd, om deze bank. waarop de vereniging en de gemeente zo trots gijn. netjes te hou- en te behoeden voor vernieling. De heer Eikerbout vroeg hierop het be stuur. het geschenk to willen aanvaar den. waarop de voorzitter, de heer H. van Weizen. namens bestuur en raad van commissarissen met een korte rede dit symbool van gemenschapszin tot eigen dom van de vereniging maakte. Onder de vroliike muziek van ..Nieuw Leven" ging het officiële gezelschap hierop terug naar het gebouw ..Irene", waar "men nog enige tyd gezellig bijeen bleef. Avondfeest. Een grootscheeps opgezet avondfeest In de Stadsgehoorzaal (wegens enorme belangstelling wordt een herhaljng gege ven) besloot dezè voor de vereniging ge denkwaardige dag. Aanwezig waren ook In de Ned. Zendingshogeschool te Oeg6tgeest De Zendingscommissie uit het Nederl. Jongelings-Verbond hoopt op Zaterdag. Zondag en Maandag 20. 21 en 22 Decem ber a. s. in het internaat van de Ned Zendingshogeschool te Oegstgeest een be langrijke conferentie te beleggen, aldus verneemt de Nieuw Leidsche Courant Het ligt in de' bedoeling, trefdagen- te organiseren,, waarop gesproken zal wor den over onderwerpen van verschillende aard, onder het motto: „Spanningen in Azië". Er zal niet alleen gediscussieerd worden; men heeft ook mannen vrouwen uitgenodigd, die in de vuurlinies hebben gestaan in China, Palestina. Egypte, Indo nesië enz. Zij zullen spreken en vertel len. wat er ondafiks de rampen, die in deze delen van de wereld hebben plaats gegrepen en nog steeds dagelijks voor komen, bereikt werd ten opzichte van het Zendingswerk. In de kerkdienst, die. in het „Groene ^Kerkje" te Oegstgeest zal worden ge houden. hoopt ds A.'J. de'Neef voor te gaan. Hij zal spreken overhet onder werp: „Christus' komst in de wereld van nood". De altzangeres, Rie Anceaux, ver leent medewerking. De bijeenkomst zal het karakter dragen van eon Zendings- Kerstdienst. Tijdens de conferentie zal er gerefe reerd worden over de volgende onder werpen: „Het ontwaken van het Oosten", ,K)pdat zij allen één zijn", „De opmars vim de jonge Chinese Kerk „Medische Zending" en „Djokja-Bethlehem-Bata- yia". Op elk der referaten zal een vraag- bespreking volgen. Voorts vindt er een bespreking van de laatst vérschenèn Zendingsliteratuur plaats. Er Staan ver scheidene uitstapjes op het programma. Aan de bijbelstudie zal eveneens de no dige aandacht worden besteed. De con ferentie duurt van Zaterdagmiddag vijf (de officiële 'opening geschiedt door de voorzitter, ds De Neef) tot Maandag avond elf uur. De besprekingen' worrlcn I gehouden in de ruime conversatiezaal van I het internaat. Ons werd nog medegedeeld, dat de or ganisatoren in staat zyn gesteld aan ze ventig CJMV-ers drie dagen gratis logies an te bieden plus een tegemoetkoming n de reiskosten. Naast deze 70 gasten, die, j indien enigszins mogelijk, een geljjk aan- kleinkinderen voltooiden dezt huwelijks- tal afdelingen moeten vertegenwoordi- regert. die zij zeker nooit berouwden, gen, kunnen er nog tenminste tweehon- Want in deze moelijke tijdén blijken de. derd belangstellenden overdag deelnê- kinderen een grote steun voor de beidel men. De deelnemers worden onderge- oude mensen, terwyl klein- en achter-1 bracht in het kasteel „Oud Poelgeest", kleinkinderen de oude dag tot eenj Deze trefdagen zijn ongetwijfeld een vreugde makeri. Wy geloven niet, dat gebeurtenis, die van bijzondere béteke- het deze trouwe lezers van ons blad op nis kan zijp voor onze verenigingsmen- 15 December aan belangstelling zal ont-j sen. Over het algemeen reikt onze kennis breken. I ten opzichte van het brandende Aziati- Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar N. Bavalaar-v. d. Burg in de 2e Looierstraat hoopt op 15 Dec. a.s. zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Zowel man als vrouw zijn geboren Lei- denaars en als goed Leidenaar beoefen de Nicolaas Bavelaar ook de kunst v§n het weven. Sinds 1930 was hy echter werkloos en moest „moeder de vrouw" er bij gaan werken, omdat de steun on voldoende was. Deze flinke moeder heeft 0 kinderen gehad, waarvan er nog 8 in leven zijn; 24 kleinkinderen en 2 achter- Het echtpaar Bavelaar-v. d. Burg. hierna startte men met een daverend programma, dat op een geestig foldertje de bezoeker was aangekondigd verwachtingen hoog had gespannen. In derdaad mocht het gebodenè Vooral de zang van Jonny van Zwieten en Martin van Heelsbergen oogstte veel succes. Minder fraai was het optreden van de danseres Ann Kristal; kleding en op treden lieten alles te wensen over; het was ronduit vies. Ook sommige dubbel zinnigheden van Willy Vervoort waren allesbehalve beschaafd. Tenslotte had nog een verloting plaats, 15 fruitmanden, wollen dekens 5 prijzen bestaande uit het behangen een kamer beschikbaar Op ons bureau liggen ter inzage de passagierslijsten van het s.s. „Johan de Witt" en het m.s. „Modjokerto". D^ „Jo- h: i de Witt" zal vermoedelijk op 16 Dec. a.s. te Amsterdam arriveren, de „Modjo kerto" vermoedeiyk op 12 Dec. a.s. te Rotterdam. Zendingscommissie uit het N.J.V. belegt •driedaagse jeugdconferentie Kunst en Letteren Otto B. de Kat in de Lakenhal9 Bijzonder opmerkelijk zijn de portretten Het bestuur van K, en. O., yverig als •Ityd. heeft thans weer gezorgd voor een tentoonstelling in de Lakenhal van schilderwerk en aquarellen van de Haar lemse schilder Otto de Kat, welke ex positie j.l. Zaterdag door wethouder J. C. van Schaik werd geopend. Terwyi spreker' opmerkte, dat over 't algemeen het arbeidsproces nog niet dezelfde,ac tiviteit vertoont als vóór de oorlog, moet hy tot zijn vreugde constateren, dat in het culturele werk een geweldige acti viteit wordt ontwikkeld. Dat is te dan ken aan de Ryksmuse'a, aan andere stichtingen en hier ter stede niet het minst aan K. en O Kort na de tentoon stelling van de Ambachtskunst hebben 'we nu weer dit werk. Spreker merkte op. dat er verschil is. tussen de Leidse schilders en dat wat men een Haarlemse school zou kunnen noemen. Het coloriet van de heer De Kat leek hem caohet te geven aan dat gene. wat hy als de meer Haarlemse school ziet. Lezers schrijven ons 't Valt nog wel wat mee met 't Sti Nicolaas-gedoe. Naar aanleiding van het öqjiryven van de heer A. Wissel te Leiderdorp wil ik gaarne myn mening laten horen. De héér Wissel lUkt my éen onderwijzer van de oude stempel, maar hy moet toch begrip hebben, dat het St. Nicolaas?eest voor de kinderen een groot evenement is. waar van de hartjes reeds weken tevoren ver vuld zijn. De verschillende opgesomde feesten gelden toch ook> niet voor alle kinderen, maar voor verschillende groe pen? Daarbij komt nog, dat de meeste feestjes op Woensdag- of Zaterdagmid dag worden gegeven, zodat het onderwys daardoor niet in het gedran~ komt. Mijnheer Wissel, wilt U a's onderwyzer de genoegens van het kind beperken, ter wyl de kinderen in de oorlogsjaren juist ■oveel te kort zyn gekomen? Lalden. C. Baars. Nadat de heer Van Sohaiik hulde had gebracht aan K. en O., sprak de heer De Kat nog een kort woord, waaruit we in 't bijzonder aanhalen de zinsnede: „Het vakmanschap is voor de schilder niet de hoogste waarde, het moet zijn het medium, om zyn visie op het .doek te brengen." Het is inderdaad hetzelfde, wat wij by talloze kunstbeschouwingen steeds hebben opgemerkt. De techniek is het kanaal, om de inspiratie tot uiting te brengen. De tentoonstelling is het sprekende bewys, dat de heer De Kat van dig op vatting diep overtuigd is. Hy is vóór alles schilder. Hy tekent niet. hij werkt uitsluitend met kleuren, die hy zeer fijn differentieert en waarin wel zyn grote kracht ligt. Er zyn een aantal stillevens !n een uiterst behaaglyke kleurenharmcnie. bijv. no 3 en nc 5. Hij zocht heit hierby niet in uiterst samengestelde composiL.es. Hy gebruikt niet meer dan hy nodig heeft, om zyn genot aan kleur en kunst te kunnen bevredigen. m Bijzonder opmerkelyk zijn zijn por tretten. Hij gaat hierby uit van een oer oude opvatting, dat de kop eigenlijk al de gehele mens is. Die koppen zijn dan .ook zeer bijeonder doorgevoerd. Men beschouwe het portret van de let terkundige Dirk Coster, het portret van een dame. no 10, dat van mevr. L„ no 12, dat yan mevr. V., no 15, of het prach tige in g'ryzen gehouden portret van Mgr .Ammerlaan. waarby het paars een fyne* contrastwerking veroorzaakt. De ogen zyn by die portretten zeer spre kend en geven iets van de psyche der geportretteerden Men zou kunnen op merken. dat de concentratie op de kop hem soms de rest wel eens ietwat heeft doen vergeten, zoals by Dirk Coster en het vrouwenportret in de boek. Doch het is waarschynlyk een opvatting. Er zijn enige prachtige aquarellen, waarbij de schilder al zijn vreugde aap de kleur op uiterst brillar.te wyze heef* geuit. Ik wijs U op de compositie met de kersen en op het tuingezicht, een wereld van kleuren. Deze tentoonstel ling wordt ten zeerste in de belangstel ling aanbevolen. N. J. 8. sche probleem en alles, wat daarmede samenhangt, niet ver. Het is dus niet alleen nuttig, maar ook nodig, dat wij ons laten voorlichten door by uitstek deskundige figuren, die hun sporen op dit terrein inmiskenbaar hebben ver diend. De commissie, die voor de goede organisatie zorg draagt, rekent op mas sale opkomst Herdenkingsdienst 150 jaar „Nieuwere Zending" Afvaardiging van nieuwe Zendingsarbeiders Naar wy vernemen, zal op Zondag 21 December a.s., in verband met het 150- jarig bestaan van de „Nieuwere Zending' in de Pieterskerk een herdenkingsdienst 'worden gehouden, welke, om tien uur aanvangt. Als sprekers zullen optreden: ds D. Kuilman, voorzitter van de Zen dingscommissie uit de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, en prof. dr H Kraemer, immers één van de vooraan staande figuren in de tegenwoordige Zendingswereld. Het kerkkoor „Ex Ani mo" hoopt medewerking te verlenen. Voorts ligt het in de bedoeling, in deze dienst nieuwe Zendingsarbeiders af te vaardigen naar Indië. De studenten-predikantsplaats bij de Ned. Herv. Gemeente Dr K. E. H. Oppenheimer te Hallum (Fr.) beroepen De kerkeraadscommissie en de samen werkende kiesverenigingen van de Ned. Herv. Gemeente' te' dezer stede hebben gistermiddag in de consistorie van Pieterskerk vergaderd en in de vacature van een studentenpredikant een beroep uitgebracht op dr K. E. H. Oppenheimer te Hallum (gemeente Ferwerderadeel, Friesland). Dr Oppenheimer werd in 1905 geboren. Hy was candidaat en hulpprediker te Groningen (1938) en aanvaardde op 11 Juni' 1939 het pastorale ambt te Nieuw- Dordrecht;. Op 25 Augustus 1946 deed hij zyn intrede by de Ned. Herv. Gemeente te Hallum. Confessiónelê Vereniging De afdeling Leiden van de Confessionele vereniging houdt op Woensdag 10 Dec. „Prediker"' een vergadering. Behalve de behandeling van de gewone huishoude lijke zaken zal er een lezing zyn va J. Swynenburg over het onderwerp :„Een eerste'blik op de nieuwe Kerkorde". Pieterskerk en Marekerk In het voor de restauratie van de Pie terskerk voorgestelde subsidie is niet be grepen een overschrijding van de ge raamde' kosten van herstel van hel orgel. Van de zijde van Gedep. Staten vernam de desbetreffende Commissie uit de Prov. Staten, dat inmiddels ook die overschrijding (ten bedrage f5000) alsnog een verzoek om subsidie is ingediend. Het komtihaar voor, dat deze kosten eveneens een aanvullend sub sidie van 15 pet. .ware toe te' kennen. Voor de Marekerk hpeft de gemeente Leiden nog geen aanvullend subsidie toe gezegd; intussen is een desbetreffend verzoek aanhangig gemaakt, waaraan, naar de Commissie aanneemt, te bestem der plaatse een gunstige ontvangst zal ten deel vallen. HAAGSE POLITIERECHTER. Het goede rapport. Er was over de los-arbeider P. S., te Alphen aan den Rijn een gunstig rapport uitgebracht, en dit werd de aanleiding voor de rechter hem nu nog buiten de gevangenis te bouden. De Officier ipeen- de dat daar geen reden voor was, verdachte had, een handeltje In bonnen gedreven, waarvoor de eis luidde zes weken gevangenisstraf. De politierech ter veroordeelde tot f75 boete of 25 da gen hechtenis, en voorwaardelyk maanden .gevangenisstraf met drie jaar proeftyd. Een bollenkweker aan het slachten. De bollenkweker A. N. D., te Noord- wijk, had een'varken, dat clandestien werd geslacht. De Offcier wilde er rekening mee houden, dat het hier geen handel betrof en vorderde daarom f 200 boete' of 100 dagen hechtenis en voor waardelijk twee maanden gevangenisstraf De reéhter veroordeelde tot f 100 boete of 50 dagen hechtenis, en dan voorw delyk twee maanden gevangenisstraf met twee jaar proeftyd. Clandestien slachten. De slager P. C. M. v. d. V., te Lisse had clandestien een kalf geslacht welk feit de Officier drie maanden ge vangen. sstraf eiste. Verdachte had het feit gepleegd door diverse moeilykheden, en daarmee rekening houdend, legde de rechter f 100 boete of 30 dagen hechtenis, benevens voorwaardelyk vier maanden gevangenisstraf met drie jaar proefty^ op In verband met de heersende Egyp tische duisternis, heeft men naby d? overweg aan de Niéuwe Vaart een t tal electrische lantarens doen plaatsen en een dito aan de .overweg aan het einde der Herenstraat. Prof. Meyers ontving te Parijs eredoctoraat Zaterdagmiddag in de Sorbonne uitgereikt In aanwezigheid van Vincent Auriol, president van de Franse republiek, de Franse minister van Onderwys en de Nederlandse ambassadeur, jhr mr A. W L. Tjarda van Starkenborgh Stachouiwer. werd Zaterdagmiddag in de Parijse Soj-bonne aan negen geleerden van in ternationale faam het ere-doctoraat ver leend. Onder de drie juristen bevond zich prof. mr E M. Meyers van de Leid- Universiteit. J. F. Th. Vermond 25 jaar bij de Gemeente Huldiging b(j de dienst voor Soc. Zaken. Zaterdag herdacht de heer J. F. Th. Vermond het feit, dat hy 25 jaar gele den in dienst van de gemeente kwam. Er vond in tegenwoordigheid van enkele familieleden van de jubilaris een huldi ging plaats. Als eerste spreker voerde wpthouder S. Menkén het woord. Het feit. dat de jubilaris hier brengt, geldt niet alleen hem, maar ook de dienst. De wethouder had de jubilaris leren kennen als secretaris beheer Blindenwerkinrich- ting, in de dienst voor sociale zaken ;n byzonder functie by de dienst ouderdoi%svoorziening. Spr. hoopte, dat de samenwerking met B. en W. goed mogen blyven. Dr S. Rozemond, dir. de dienst voor soc'. zaken, gaf kort historisch overzicht. Hy roemde de kwaliteiten van de heer Vermond. Nog andere spekers voerden het woord. Zij brachten hulde en dank! 's Middags hield de heer Vermond een receptie te zynen huize. Sint Nicolaas bij Zaalberg De heer Schrandt zelf. een der directeu- •n van de Zaalberg-wollen-deken-fabrie ken, leidde Zaterdagmiddag Sint Nico laas binnen by de ongeveer 200 kinderen employé's. verzameld in een der lo kaliteiten van de fabriek. Geassisteerd door Zwarte Piet nam de goede plaats op de troon en woonde een stelling by van de poppenkast va heer Driessen. Chocolademelk en vt paringen gingen- er na de opwindende gebeurtenissen op het kleine poppen- leel grif in, terwyl de geschenken met begrijpelyk enthousiasme werden ontvan gen. Opgetogen keerden allen na enige huiswaarts. Alles werd verzorgd door het personeel zelf. SINTERKLAAS BIJ DE N-Z.H. Zaterdag kwam de goede Sint ook by de kinderen van het Leidse personeel de N.Z.H. en bezorgde deze met goede gaven in .-De Harmonie" een fyne middag. De groten werden 's avonds be dacht. Het geheel werd verzorgd door eigen krachten. De wethouder van Onderwys, de heer J. C. van Schaik, is verhinderd Woensdag spreekuur te hoeden. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidscheer De loggervloot is zuiver Nederlands HET RUSSISCHE Internationaal gezelschap op de Noordzee De heer K. Norel schrijft in het laatste nummer van „Nieuw Nederland" ojn. het volgende: Wij hebben deze herfst een dag of tien. op de Noordzee gezworven en de haring- loggers in hun element gezien dat is niet aan de wal in Scheveningen, Vlaardingen of IJmuiden, maar op hun schepen op de, Doggersbank. Eerst scheen het wel of Hollands vis sersvloot de zee geruimd had. Wy voe- in de buurt van Engeland en oni- moetten daar Schotten in kleine, stevige scheepjes, verrassend fris van kleur: zee-| groen, hard blauw en vaak blank eiken hout. vaak op de boeg de naam van het schip in bladgoud en met krullen, kleurig en zwierig, zoals je van de zuinige en koele Schotten niet verwachten zou. De Schotten vissen haring op dezelfde wijze als vroeger de vissers van de Zuiderzee het deden: ze varen in de vroege morgén in houden zich dicht by de Kust om eike avond weer terug te keren in éen ha-óen. Ze volgen de haring op haar trek van boven Schotland tot aan MiSden- Engeland, maar steken nimmer ver in zee en kiezen met het vorderen van het seizoen telkens weer een zuide lijker haven. Ons schip ee» Nederlands marine schip dat op deze reis de geel-blauw ge blokte wimpel van de Visseryinspectie voerde koerste van Engeland Noord- Oost en we praaiden enkele trawlerboten, die telkens een bont gezelschap vormden. 'aren Fransen by uit Duinkerken en Brest, Belgen uit Ostende, Deense sche en een aanzienlijk getal Duitsers, die het merendeel geen vlag voerden, deze haastig hesen als het oorlogs schip in 't zicht kwam. De Duitsers zijn op de vlag, hun door de geallieerde "mo gendheden voorgeschreven, niet bar ge steld en men kan dat begrijpen. Ze is blauw-wit-rood-wit-blauw en deze vlag is in het internationaal vlaggensein ae C-, die staat voor Capitulatie. Niemand steekt graag de vlag uit voor zyn neder laag. Maar voor een oorlogsschip van een der geallieerde naties ging bij de Duitsers de vlag vlug omhoog. Het is nog steeds als in de tijd van Vader Cats: Zolang de mof is arm en kaal spreekt hij een zeer bescheiden taal Er warfen Nederlandse schepen bij de trawlers.Ze waren niet talrijk en ze maakten ook geen grootse indruk. Ze stonden achter by de Deense pront er keurig en ook by de forse Duitse sche pen. Oud en af gold voor de meeste IJmuiden heeft niet tevergeefs alarm ge- sla gep over de toestand van zyn vloot. Komt Holland achteraan op een te rein,.waarop het eeuwenlang de grootste is geweest? De log- Die mening werd gelogenstraft, toen we op de vierde dag van onze tocht de loggersvloot bereikten. Het was of w« in Holland kwamen! Er was geen kust zien. We voeren 56 graden Noorder breedte in het haftje van de Noordzee, maar er waren meer Nederlandse vlaggen dan je in het vaderland ooit ziet. behalve op Koninginnedag of wanneer er een prinsesje is géboren. Aan alle kanten la gen schepen te rollen op de golven er elk schip had 't rood-wit-blauw in top. De loggersvloot is zuiver Nederlands en het was een rijk gezicht te kruisen door die grote vloot van loggers \met run mooie zeeg. goed in de verf, met witte toppen op de slanke masten en allemaal een bruin bazaéntje op. Ener is haring in de Noordzee nadat de vissery gedurende zes oorlogs jaren onderbroken Is geweest e vraag naar haring, naar Hollandse nieuwe bovenal. Want in de ruwe vissery der trawlers met het schrobnet mogen de buitenlanders ons op zy gestreefd zyn, by de fijne dryfentvlssery, waarby de harina levend en onverlet uit zee gehaald wordt en aan boord gekaakt, gezouten gekuipt wordt, voert Nederland nog de boventoon. Het conflict in de bloemen handel Het te Rynsburg verspreide pamflet De heer C. Kralt Tzn.,' Voórhouterweg 25 te Rijnsburg, schrijft ons het volgende: In Uw blad van 3 Dec. wordt het pam flet. dat ik in Rijnsburg onder de kopers heb laten verspreiden, gewaarmerkt als pamflet, dat de starre houding der kwekers in de kwestie met de Rijns- burgse kopers zou bevestigen. (Dit kwam zeer zeker, zoals geschrevén- is, op de kopersvergadering tot uiting. Red. N.L.C.) Ik heb in dit pamflet de staking ten sterkste afgekeurd en de kopers er op gewezen, dat de kwekers nooit gewonnen doch gedwongen kunnen worden door steking en dat de kwekers zich daar ten sterkste tegen moeten verzetten. Ik er de kopers juist op. dat ze zich tot het bestuur en tot de ledenvergade ring der veiling moeten wenden, om hur bezwaren te "verdedigen, en ik heb ge zegd: dan kunnen ze er op rekenen, dat hun recht zal worden gedaan en dat wy hun recht zullen opkomen. Dat ik persoonlyk, al ben ik dan geen fel tegen stander, zoals de kopers, in ieder geval geen st'èrk voorstander van de heffing ben, is de kopers bekend. Volgens mij wcyden alle extra onkosten, die de gros siers voor hun rekening krijgen, toch weer in de pryzen der bloemen verdis conteerd, dus enkel daarom al heeft de heffing weinig zin. Ik weet, dat de kopers hier anders over denken. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. GEBOREN: Elsediena Theodora, d. T. Wefting en E. van der Hucht; Pieter Marinus, z. v. P. M van Loe en M. Noor- dervliet; Arjanne, d. v A. van Pelt W. M. Richel; Wilhelmina Maria, d. A J. Wansink en G. Lith; Cornelia Wil- helmna, d. v. D. P. W. Willébrand J. A. H. Swart; Waltherus Cornelis, z W. J. J; A.. Couwenberg en J. G. T. El frink; Hendricus Cornelis, z. v. S. var Noort en F. C. A van Hartevelt; Teun- tje, d. v. I. Mioch en J..H. Bosman; Cor nelis Johannes, z. v. J. H. van Maanen en J. van Klaveren: Cornelis, z. v. J. J. van Dorst en M. Richter. OVERLEDEN: D. Kret, 63 jr. 1 s 9 A v In tuben van EP IS 14-28-63 ct. en f. 1.02 „Zes klavierstukken" door Henk Stem. Uitg. J. A H. Wa genaar- Utrecht. x Henk Stam weet wat componeren is. Hiervan getuigen zyn Zes Klavierstuk ken. opgedragen aan Jan Wagenaar. Het zyn interessante, hoewel nog niet geheel persoonlyke muziekjes, die ook voor pianoleerlingemwel van belang zyn. Geer. sterk, maar serieus werk.' B. „Ik zoek Christenen", spel van deze tyd door Anthonie Donker. Uitg. W de Haan N.V., Utrecht Prol Donkersloot (pseud. Anthonie: Donker) heeft na zyn vrijlating uit Vught tot het einde van de oorlog onder gedoken geleefd In deze tyU heeft de dichter een spel geschreven, dat niet al leen in de oorlogsperiode, maar ook nu nog een grote actualiteit bezit, een dubbel spel op twee tonelen gewor den, gebouwd uit parallelscènes: steeds eerst een Bybelse uit de omgeving van Christus en daarop volgend een scène uit de oorlogstijd, beurtelings in rijmloze verzen en in proza. Om de verbinding tussen de taferelen te verkrygpn, ge bruikte Donker twee figuren: Ahasverus (niet de wandelende Jood. maar de zoe ker naar Christus in de mensen) en Ma ria Magdalena, de personificatie' van liefde en barmhartigheid. In sterke taal schetst de schryver ons de tekortkomin gen van hgn, die zich juist als Christe nen uitgeven en als zodanig heeft het ons wel iets te zeggen. Om de Christe lijke geest by de ongelovige Bienaimé te doen vinden, verzwakt echter de'waarde van het Christendom. Niettemin zyn de figuren allen psychologisch raak geka rakteriseerd en heeft de schryver zich in de tonelen van deze tijd onthouden van elke „verschönerung" en vals sentiment Om te lezen is het ongetwyfeld een van Conker's beste werken, om op te voeren mist het1 op vele momenten de nodige actie (b.v 3e toneel). Zeer vermoedeiyk zal de schryver het stuk dan ook niet zo zeer als spel, dan wel als uiting van zyn directe emoties hebben gemaakt. En als zodanig neemt het een goede plaats in de Ned litteratuur in. B. ,4>e Tuin van Eros" door Jurriaan Andnessen Uitg. J -v H Wagenaar. Utrecht. Een interessante titel, die Jurriaan An- driessen voor zyn cyclus van 5 piano stukjes koos. alle opgedragen aan lieve meisjesnamen De draagsters van deze namen moeten het „gegeven paard maar niet in de bek kyken". Een wrang advies, doch we stellen ons de „tuin van Eros" óantrekkeiyker voor. B. Sonatine voor piano,- van Wouter Paap, Uitg. J A H Wagenaar. Utrecht. Eerst 'kort geleden is de' officiële uit gave in normale muziekdruk verschenen van de Piano-Sonatine van Wouter Paap, voorheen alleen bekend in het „teken- drukwerk" van Annie Bank. De musico loog Paap toont zich ook een verdien- steiyk componist Het is een fris. leven dig en knap geschreven werkje gewor den, gematigd modern en waard om op repertoire te worden genomen B. Meisje Miek, door Hans'Duyker Uitg De Sleutel". Antwerperi— Haarlem. Meisje Miek is een opgroeiende' mo deroe jonge vrouw, fris en gezond van geest en lichaam, zy het dat achter de naituurlyke ernst van dit aantrekkelyk- eerlyke kind de diepte-gevende achter grond van de religie ten enenmale ont breekt. In eenvoudige onopgesmukte taal worden haar lotgevallen verteld van het ogenblik, dat ze de schoolbanken ver laat tot aan haar verloving; niets schok kends gebeurt daarbij dan wat het da gelijks leven van normale mensen aan schokkends oplevert. Het prikkelt dus in geen enkel opzicht de ongezonde sen- satielust en dat is voor een boek. dat bestemd is voor de rijpere jeugd, zeer zeker aanbevelenswaardig, vooral als het daarbij toch de aandacht weet vast te houden. We hadden het psychologisch echter graag wat meer uitgewerkt ge zien. Nu blijft het by wat min of meer rake karakterschetsen. C. Th. R. Avonturen van Tom Sawyer, door. Mark Twain, Uitg. „De Slèutel", Antwerpen—-Hharlem. Een nieuwe uitgave van het overbe kende boek van de beroemde humoristi sche schryver Mark Twain. Een oude bekende. Door duizenden jongens en meisjes verslonden. En we durven be weren, dat ook ouderen het nog eens met genoegen zullen doorlezen. Als ze dan door 's levens omstandigheden niet al te miezerig zyn gewonden, zal er me nigmaal een gulle lach over hu-n gelaat glijden. De bewerking door Elise M. Cameron is over 't algemeen ylot te noemen. Eén van de fynste hoofdstukken is wel* dat, waarin vermeld Wordt, hoe Tom op een vrye Zaterdag voor straf een grote schutting moet witten. Hij ziet kans op schitterende wyze het werk door andere jongens "te laten doen, Cerwyl hij zelf rustig in de schaduw zit toe te kij- kén. Hier had hy, zonder het zelf te weten, een zeer voorname wet ontdekt, nj. deze, dat iets te begeerlyker wordt, naarmate het moeilijker is te bereiken. De schryver brengt ons- verder van het ene avontuur in het andere en weet de spanning er goed in be houden. Enige al te sentimentele bladzijden zullen onze jongens wel op de koop toe nemen. En wat moeten we nu met dit boeje voor onze Christeiyke gezinnen? Onvoorwaar delijk kunnen we het niet aanbevelen. Hier en daar komen bastaardvloeken voor. De dolle streken van Tom, zowel thuis als op school, worden te -veel ver goelijkt En de scène van een verstoorde kerkdienst wekt' zo zeer de lachlust op, dat het profaan wordt. Al met al een boek, dat ouders terdege zullen moeten lezen, voordat ze het in handen van hun kinderen mogen geven. H. v. H. De lotgevallen van Huckleberry Finn, door Mark Twain, uitg „De Sleutel", Antwerpen— Haarlem. Dit boek. is een vervolg op „Tom Sawyer". Het staat o.i. niet op dezelfde hoogte als 't eerstgenoemde. Dit is nu ook wel zielkundig te verklaren. Een kunstenaar levert niet vaak tweemaal achter elkaar dezelfde prestatie. Och. de jongens zullen ook dit boek wel graag lezen, maar aan 't eind toch bekennen, dat Tom Sawyer mooier is. Het maakt een wat verwarde indruk doqr ae op eenstapeling van avonturen.Tegen 't einde speelt Tom, Huckleberry's vriend, weer een grote rol en alles komt uit stekend terecht. Onze eindconclusie is dezelfde als by Tom Sawyer. Ruwe woorden en bastaardvloeken ontsieren ook dit boek Het zielkundig element dat ons in eerstgenoema werk zo aantrok, ontbreekt hier zo goed als geheel. rpWEE PARTIJEN procederen, standpunten worden zo scherp gelyk geformuelerd en men begint „overvragen". Dan vangt het geca moufleerde spel van zetten en tegenzet ten aan, teneinde „juridisch" het doel te bereiken. Men houdt steeds een stok achter de "deur! Zo geschiedde het ter conferentie te Moskou, zo voltrekt zich proces te Londen. Maar by dit gran diose spel van beurtelings „aanval" en ..verdediging", waarin men zich ver- strikt, worden die veel grotere belangen, de algemene, welke het „herstel", dat is tevens het welzyn der wereld raken, onder de voet gelopen. Dé gevoelens van verantwoordelijk heid daarvoor zijn blijkbaar zoek! Da wereld heeft geen behoefte meer aan het Russische maskerspel, men wil de acteur in de ogen kunnen zien. Maar, dan zail men lang mopten wachten. Te Moskou eisten de Russen krankzinnige dollar-bedragen als "schadevergoeding, zy, die uit de Oostelijke zone reeds genoeg hadden weggesleept. Voldeden de andere „aandeelhouders" van Duitsland aan J'~ absurde Russische eis, dan wilden Sovjets het herstel van Duitsland e nomische eenheid wel bevorderen! Sinds Moskou is er feitelyk niets v anderd. Men kan de vier stukken van de taart wel weer zó aan elkaar druk ken, dat het de indruk maakt, dat da herstelde economische eenheid er is, maar de Russen willen dan, als de taart opnieuw aangesneden wordt, het groot ste stuk hebben. Waar moeten die billioenen-bedragen vandaan komen, die Rusland opeist? Heel eenvoudig, zegt Molotof, uit de lopende productie Maar mpt die Duitse productie „loopt" het nog niet hard en da t Verklaarde „ontmanteling" zal Distrihutievaria Uitreiking van bot vindt morgen plaats het hoofd e heeft van 21601 t.i met inlegvellen ei moeders meebrengen. aan de gezinnen, en stamkaartnum- t. 25200. Stamkaar- eontrölekaart p.i Het kantoor, in eopend van 8.30 De A.N.W-B heeft verzocht de zil- verkleur van de afsluitbomen op de on langs in gebruik genomen Paul Kruger- ftrug te Utrecht, te vervangen dóór het gebruikelijke rood-wit. - De A.N.WB. heeft de autoriteiten voorgesteld eenheid te brengen ,in waarschuwingshekken langs de wegen. TAMINIAU ELST OVER-BETUWB MASKERSPEL dien hebben Ameri ka en Engeland aan West-Duitsland enor me bedragen ten koste gelegd voo: bezetting, voor voedsel-lmporten en daar zullen Amerika en Engeland wel eens iets van willen terugzipn. De vorderin gen, diie deze landen op Duitsland heb ben, genieten toch voorrang, zodat e West-Duitse industrie, die op toei komt. in de eerste plaats ten profyte Britten, en Amerikanen zal zyn, die de dubbeltjes hebben opgebracht. Het pro ces te Londen gaat nu om de voorrang der Vorderingen. De posities zyn deze: Rusland staat sterk in Oostenrijk, maar de Westelijke Geallieerden hebben een stevige post in Ryn- en Ruhrgebied. Komt het te Londen tot een breuk dan is er, ge lzien Marshalls koelbloedige voortvarend heid, kans op een afscheiding vai Westelyke zones en kan Sta-lin fluiten naar de industrie-producten van 'Ryn- Ruhrgebied. Anderzijds geven de Russen dan geen maatje olie 'uit Oostpnryk weg en steken alle Duitse activa in Oosten rijk in hun zak. HOE KAN men nu to/f een compromis komen? Dat is de kwestie, waar het - thans te Londen omgaat. Het heeft er veel van of in een internationale, po litieke „verkiezingsstryd" het Duitse volk wórdt bewerkt met propaganda-leuzen. „Stemt op Marshall, stemt op Molotof!" En de zéér geraffineerde Molotof doet 'het voorkomen, of de tegen-candidaat, Marshall, juist de Duitse eenheid niet wil en de „Grote Drie" een Westelijk, autonoom Duitsland ambiëren met e. aparte -regering. Dat Marshall, diplomaat en soldaat, genoeg van kTygt, is duidelijk. De Rus sen gaan voort met de tactiek van ve dachtmaking, zy trachten het Dut:, volk in het gevlij te komen, en zo ro men, vruchteloos debatterende. 1948 Als men er even nuchter ovff nadenkt, zal men beseffen, dat het onzinnig zijrf, Duitsland in zij-rr huidige politiek- economische verdeeldheid een centrale regering aan te méten, die hoogstens de allures zou aannemen van een vroegere Poolse Landdag! Een Amerikaans „ge democratiseerd" West-Duitsland kan men niet vastlijmen aan een Oost-Duitsland, waar de Sovjet-poldtiek de scepter Een éénheid van een vry Duitsland i daarom voorlopig een utopie. Men kan de zone-grenzen eerst opheffen als de communistische penetratie ophoudt, wil West-Europa van de Russische offerte niet de dupe worden. Marshall heeft ge lyk, een centrale Duitse regering is eerst mogelijk, als men het ten aanzien de wederzydse vorderingen op Duits land, de „herstelbetalingen" eens is Tegenover de West-Duitse industrie producten staat het Russisohe graan. Op de duur moet toch weer een eóonomische „mixing" mogelyk zyn. Amerika zal vol gens Duties, adviseur van Marshall, Frankrijk economisch spoedig helpen, maar, zoals reeds gemeld, gaan er Franse gedelegeerden naar Moskou om tarwe te ruilen tegen Franse industrie-produc ten. De bestaaos-realiteit kan de ideolo gie wel eens verdringen WAT DE GOEDE SlflT ONS SCHREEF. GEACHTE FIRMA. By myn aankomst in Uw land, had ik werkelijk nog niets by de hand, Maar toen ik zo langs de winkels liep te zuchten, zag ik van Uw Firma de arbeidsvruchten. Suikerbeesten, borstplaat, marsepein, eerste kwaliteit, het mocht er zyn. Ik stuurde Piet heel vlug, en die kwam met een grote voorraad terug. Vakkundig bereid met edele smaken daar kon ik velen gelukkig mee maken. Ook heb ik gezien voor de ruit Uw Feest-Bruidsuikers voor de Uw Feest-Bruidssuikers voor de Wat een kwaliteit en een melange, zo zie je ze niet iif^ Spanje. Ik wil dan ook elk Bruidje in de oren fluisteren. IHaar Huwelijksfeest met Van den Wijngaard's Feest-Bruidssuikers op te luisteren (I. M.) SPECULEREN Regeren is vooruitzien, is rekening houden met de werkelijk althans was net m het verleden dige kabir.et schynt er echter een andere opvatting op na te houden wanneer .we tenminste af mogen gaan op een tweetal officiële uitlatingen, vorige week gedaap. Op een persconferentie deelde minister Neher mee dat „by het Wederopbouw- plan '47'de regering gespeculeerd heeft op alle meewerkende mogelykheden e" da'ardoor het rendement niet zo groeft i geworden als zy verwachtte" En by de demobilisatie-regeling had ae regering „de verwachting gekoesterd, dal zy' geen beroep hoefde te doen op onvoor ziene omstandigheden" Zowel de speculatie als de optimistische verwachting waren voor de regering nel richtsnoer voor haar handelen en daarom faalde haar beleid op twee zeer belang rüke punten. Een open dog voor de verre van opti mistische werkelykheid had haar daar voor kunnen behoeden Speculeren is altyd gevaarlyk. maai voor een regering is het funest Wanl daardoor ondermynt ze het vertrouwen van de bevolking in het regeerbeleid. Wc' vrezen, dat gezien de reputatie v Spoorwegriieuws Per 1 Jan. zullen de heren D: Piket A. A. van Dam en H. Sweringa. adj. commiezen bij de Ned Spoorwegen, sta tion Leiden, i.v.m. h$t bereiken van d pensioengerechtigde leeftyd, de diens verlaten. Ruim 40 jaar zijn ze by de N.S werkzaam. Ze hebben in die jaren al dienstdoende chefs al heel wat trelnei laten vertrekken en zyn bij het rt publiek dan ook geen onbekenden Per 15 Dec. worden de heren J Mas saar en J. G. Horsman. Ie arbeiders, al rangeerders overgeplaatst naar Rotterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2