Itietutif £riJtsdj( (iTouraitt Strijd in Palestina neemt ernstig karakter, aan In Jeruzalem blijft het bloed stromen Wist U ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; 1.30 per maand; ƒ3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No 7378 Chrutelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken pSlunhidslirfi k óhtUmn mya btrl is tegfempótl' Postrekening 58936. Arabieren grijpen thans openlijk naar de vuurwapenen DE STRIJD in en rond Jeruzalem, welke tot na toe al 42 doden en vele gewonden heeft gekost, woedt onverminderd voort. De aanvallende Arabieren gebruiken nu openlijk vuurwapenen, waardoor de vechtpartijen een zeer ernstig karakter krijgen. Ook in Tel Aviv is het, na een korte periode van betrekkelijke rust, weer op botsingen uitgedraaid. In beide steden heeft de politie ver sterkingen aangebracht, maar tegen de telk,ens weer aanvallende menigte is niet veel uit te richten. Aan alle troepen zjjn traangasbommen ter verdediging uitge-' reikt. Veel arrestaties te Aden Over de incidenten te Aden wordt nader geroeid dat ongeveer een derde van de Joodse eigendommen in het oude deel van de stad, de z.g. krater, is ver nield. Dit deel ligt in een dode vulkaan. Er werden 8 Joden en een Arabier ge dood; een Engelsman en 5 Joden liepen zware verwondingen op. Een groot tal personen is gearresteerd. Toch demonstraties in Egypte Ondanks het verbod van de Egyptische regering hebben 5000 studenten en beiders te Alexandrië gedemonstreerd. De politie trad op, met het gevolg dat 20 agenten werden gewond. Ook hier werden vele demonstranten opgesloten. Agitatie rondom het Heilige Land De Moefti van Irak heeft iedere Mo hammedaan, die in staat is wapenen te voeren, bevolen voor Palestina te vech ten tegen de „onrechtvaardige aggressie dér V.N." De rabbijn van Bagdad ver klaarde, dat de Joden van Irak aan de zijde van hun „Arabische broeders" moeten staan. Tijdens een volkscongres besloten 20.000 Egyptenaren een overkoepelende organisatie van Arabische organisaties te vormen. De regering zegde toe 42 van de kosten van een campagne om «Palestina te redden" te dragen. De vergadering van de Arabische Liga op Maandag a.s. is uitgesteld, teneinde alle premiers en ministers van B. Z. Alléén voor domes Vandaag openen wij een nieuwe ru briek „Alleen voor dames". Evenals vóór de oorlog stellen wij vanaf heden onze abonné's in de gelegenheid voor slechts 35 ct een vlot en duidelijk knippatroon te kopen. Zie pag wy hopen hiermee onze lezeressen «en genoegen te doen en geven U de verze kering, dat ook deze service" volledig in overeenstemming zal zijn met hetgeen U van de Nieuwe Leidsche gewend bent, dus beter en actueler. En TOCH GAAN ZE ZICH VERLOVEN.... De particulier secretaris van koning Michael van Roemenië houdt strak stijf vol, dat zijn baas zich wel zal gaan verloven met prinses Anne. En hij kan het weten, want hy verzorgt alle particu liere telegrammen van de koning. Binnenkort zal koning Michael zijn re gering netjes zoals dat gebruikelijk om toestemming vragen. Maar, deelde de secretaris verder mede, de ko ning moet ook nog een aanzoek aa prinses doen. Misschien wel volgende week. Wij herinneren in dit verband aar bericht van enkele dagen geleden, w; stond dat prinses Anne pertinent ont kende iets van een verloving af te weten. ENGELAND NEEMT RESTANT VAN DOLLARLENING OP Amerika heeft Engeland gemachtigd, het resterende bedrag van zijn dollar- lening, groot 400 millioen dollar, op te nemen. Het vrijgeven van dit bedrag 'be tekent, dat Engeland het tempo van zyn goudverkoop aan de V.S. kan vertragen. Het restant van de lening zal in termij nen worden opgenomen. Marshall kwam te vroeg. Gisteren heeft Marshall op de Sovjet ambassade te Londen met Molotof ge luncht. Door een misverstand kwam hij echter een half uur te vroeg. Hij be nutte deze tijd om een autotochtje door Londen te maken. alle leden-staten aanwezig te kunnen laten zijn. De premier van de Libanon zeide tot een menigte van 50.000 demon stranten, dat er thans geld en wapenen waren voor een „Heilige oorlog". Op 14 Januari zal de Algemene Zionis tische Raad te Jeruzalem bijeenkomen. Regeringscrisis in Perzië De Perzische premier heeft verklaard dat op 3 na alle ministers van zijn kabi net ontslag hebben ingediend. Hij zal zelf voor een nieuwe regering zorgen. Amerika stopt uitvoer van wapens. De Ver. Staten hebben, met het oog op de ongeregeldheden in het midden- Oosten, besloten geen licenties meer te geven voor het verschepen van wapens naar dit gebied. In 1946 en de eerste 10 maanden van '47 werd voor 8000 dollar aan wapens en munitie uitgevoerd naar het midden- Oosten. Fout in DG6 vliegtuigen ontdekt Eerst na Is, na een onderzoek van een speciale commissie, de oorzaak van de branden aan boord van de Amerikaanse DC-6 vliegtuigen vastgesteld. Gebleken is dat de benzine-aanvoer voor het verwar mingsstelsel in de cabine te groot was. Hoeveel wordt mijn spoor- abonnement goedkoper? Thans zijn de definitieve gegevens be kend geworden omtrent de prijsverlaging van de abonnementskaarten der Spoor wegen, waarover wij reeds vorige week meldden. De prijzen der algemene abonnementen, die met ongev. 15 pet worden verlaagd, zullen bffdragen: voor de eerste maand: tweede klasse f 101,50 (thans f 118.75), derde klasse f 70.50 (thans f 82.50) en voor elke volgende maand, mits onmiddellijk aansluitende aan de voorafgaande, tweede klasse f 81.50 (thans f 95). derde klasse f 56.50 (thans f 66). Ok de prijzen der maand- en week- trpjectkaarten, week- en jeugdkaarten ondergaan een verlaging van circa 15 pet. Volledigheidshalve dient nog te worden opgemerkt, dat voor abonnementen, van de geldigheid nog in December 1947 ingaat, doch waarvan de einddatum in' Januari 1948 ,is gelegen, de thans geldende prijzen worden berekend. EX-POLITIECOMMISSARIS TER DOOD VEROORDEELD. De voorm. commissaris van politie te Kampen. J- Boesveld, is gisteren door het Arnhemse B. G. conform de eis ter dood veroordeeld. De veroordeelde zal cassati aantekenen. ENGELSE PRINSES WAARDEERDE HET NEDERLANDSE GLASWERK Het fraaie Leerdamse glaswerk, dat de Nedérlandse Regering Prinses Elisabeth als huwelijksgeschenk aanbood, vindt de Prinses blijkens een persoonlijk schrijven aan minister-president dr Beel erg mooi en vooral practisch. „Bij het gebruik zal ik de goede wensen van Uw Regering volk'steeds gedenken", schrijft H.K.H. Naar een einde van de stakingen? Het Franse C.G.T. doet water in de wijn Onderhandelingen met de regering zullen worden aangeknoopt TTET staat nu wel vast dat het Kabinet Schuman het pleit uiteindelijk 11 zal winnen. Het C.G.T., de Confederation Générale du Travail (Frans verbond van Vakverenigingen) heeft met algemene stemmen besloten een onderhoud met president Auriol aan te vragen. Men wil de onderhandelin gen met de regering over de lonen hervatten. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Res.-luit. Belgraver, Willem de Zwijgerlaan 41, Oegstgeest Uit deze foto spreekt een gelukkige geest van saamhorigheid: het zijn luitenant Belgraver en twee van mannen, de soldaten v. d. Putten en Rooy uit Limburg. De kiek is genomen op Celebes, in de omgeving van Malino; thans zit luitenant Belgraver al enige tijd op Java, maar ook "daar wordt ge werkt in prettige harmonie en weder- zyds respect, zonder dat hierdoor de krijgstucht ook maar enigszins wordt ondermijnd. Of dit alleen bij 5-HI-ll R.I. het geval is, vraagt u? Wy hopen en geloven van niet. De heren van het C.G.T. zijn eindelijk van overtuigd dat het tijd is om water by de wijn te gaan doen. Toch durven ze er niet rond voor uit te komen, dat het spel verloren ls, want sis voor waarden voor de onderhandelingen ls ge steld, dat de kans op overeenstemming maar zeer gering mag zijn. Het C.G.T. bestaat voor drie kwart uit communisten, onder leiding van Fran- chon. Het overige, niet-communistische, deel wordt geleid door Jouhaux. Deze twee leiders zouden Auriol's tussenkomst ien in verband met de wetten, welke de regering buitengewone volmachten lenen. Het feit, dat de winkelbedienden langs vreedzame weg inwilliging van hun eisen hebben gekregen, opent de moge lijkheid tot beëindiging der stakingen. De president zou echter geen precedent willen scheppen en zijn gezag willen voorbehouden voor ernstiger gevallen. Militairen naar St. Etienne Gisteren kwam het te St. Etienne tot ernstige botsingen tussen politie en sta kers. Ruim 1200 militairen zyn naar het industriestadje vertrokken om de orde en rust te^ierstellen. De incidenten doen zich het meest voor bij het tuighuis en het station. Berichten dat de communisten een perscensuur voor de in het stadje verschijnende bladen zou hebben inge steld, voorden ontkend. Een mededeling dat generaal De Gaulle binnenkort daar een rede zou uitspreken werd ingetrok- Frankryk wil Russische tarwe hebben. Een delegatie van Franse deskundigen zal naar Moskou vertrekken ran te derhandelen over de invoer van 300.000 ton Russische tarwe. In ruil hiervoor zal Frankrijk industrie-artikelen leveren. Wat Frankrijk de stakingen reeds kosten Volgens officieel te Parijs bekend ge maakte cijfers heeft Frankrijk tengevol ge van de stakingen tot 4 December 2 millioen ton steenkool, 400.000 ton ijzer, 130.000 ton gietijzer, 175.000 ton staal en 160.000 ton staalproducten verloren. Naar schatting zijn 1,2 millioen uren in de electricteitsbedryven verloren gegaan (ruim een derde van het totaal aantal uren per maand). ParUse energiebedrijveen staakten weer Te Parys ging gisteren plotseling het licht uit, omdat het personeel in de ener giebedrijven weer aan het staken was ge gaan. De Metro moest daardoor de dienst ook staken. Militairen werden daarop in allerijl naar de centrales gebracht om de genera toren op gang te brengen. Drie kwartier later functionneerde alles weer, zij het ook langzaam aan. Soepeler grensverkeer met Duitsland Ook huwende Nederl. vrouwen toegelaten? Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt kan verwacht worden dat van 1 Jan. a.s. het grensverkeer sen de geallieerde zones van Duitsland en Nederland gedeeltelijk heropend zal worden. Onderhandelingen tussen de Nederlandse autoritehen en de geallieer den zijn in een vergevorderd stadium. Allereerst zal het familiebezoek voor de grensbewoners weer worden toegestaan. Thans is men voor bepaalde categorieën reeds wat soepeler geworden. Men hoopt tevens een regeling te treffen, waardoor het mogelijk zal worden dat Nederland se vrouwen, die met een in de geallieer de zone van Duitsland wonende persoon trouwen, toestemming krijgen zich naar haar aanstaande echtgenoot te begeven. Thans is het zo dat de Nederlandse aspi rant-eega's, al zijn zij in het bezit geldige Nederlandse papderen en heb ben zij de medewerking der Britse auto riteiten hier te lande als regel een af wijzende beschikking op haar vestigings- verzoek van de geallieerde autoriteiten Berlijn krijgen, die hierin het laatste woord spreken. Asscher en Cohen in vrijheid gesteld Na een hechtenis van ruim vier weken zijn de heren A. Asscher en prof. Cohen gistermiddag door de proc.-fiscaal by het A'dams B.G., mr Sikkel, in vrij heid gesteld, onder voorwaarde, dat zij voorlopig niet met getuigen spreken, noch het land verlaten en geen contact met elkaar onderhouden tot het tijdstip, waarop dit geen schade meer aan d< zaak kan berokkenen. Is Han van Meegeren bang in het donker? Na zyn gratieverzoek zal Han var Meegeren ook een verzoek indienen on. zyn straftijd van één jaar te mogen door brengen in een inrichting, waar hij met licht kan slapen, slaapmiddelen mag ge bruiken en zó werken, dat hij aan zi, financiële verplichtingen kan voldoen. KAREL I-FABRIEK TE VENRAY MÓET SLUITEN. De Karei I-fabrieken uit Eindhoven, die enige tijd geleden een fabrieksfiliaal in Oostrum-Venray hebben geopend, gaan dit 31 December weer sluiten we gens gebrek aan goede kwaliteit tabak. OP 1 JANUARI RETOURTJES VOOR BINNENLANDSE KLM-VLUCHTEN. Met ingang van 1 Jan. stelt de K.L.M. Dor haar binnenlandse lijnen retour- kaarten verkrijgbaar. De geldigheidsduur is vastgesteld op acht dagen, inclusief de dag van afreis. Hiervoor geniet de pas sagier een reductie van 10 pCt. Voorts word^ op het ogenblik door de KLM de mogelijkheid bestudeerd om b groepsvervoer korting toe te staan. K.V.P. HERZIET HAAR BEGINSEL PROGRAM. De commissie, door het partijbestuur dier K.V.P. benoemd om het partijprogram te herzien, ls thans geïnstalleerd. Zij moet ontwerp algemeen staatkundig pro gram en een program van richtlijnen sa menstellen. Voorzitter is pater mag. dr S. Stokman OJ\M. Schout bij nacht J. E. Meijer Ranneft b.d., voorm. marine-attaché te Washing ton, is benoemd tot bijzonder adviseur by de Caraibische Commissie. Hij zal dezer dagen naar Trinidad vertrekken. Onze verliezen in de afgelopen week De lUst bevat vijftien namen. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende verliezen zijn gerappor- terd: Koninklijk Landmacht. Sold. W. de Voogd uit Grijpskerke (Zeeland); korp. A. van Polen uit Harderwijk sold. S. Bouwma uit gem. Menaldumadeel; sold. Ch. Dienaar uit Den Helder; sold. J. Moen uit Hil versum; sold. A. Tuin uit Vollenhove; sold. P. B. de Jong uit Rotterdam; serg. J. J. de Koning uit Zwartsluis; sold D. L. Nap uit Kamerik (Utr.); sold., A. L. de Visser uit Rotterdam; :orp. J. H. de Vroedt uit Amsterdam; sold. P. H. Vermeeren uit Goirle; sold J. Wischmeyer uit Rijnsburg. Kon. Ned.-Ind. Leger. Chin. sold. Johnny Chan; Javaans sold. Ratam bin Sanirpan. Kon. Marine. Geen verliezen. Het totaal der verlieslijsten, door ons gepubliceerd sinds 18 Juli, is thans 455 man. Diefstallen bij Apeldoornse ATO opgehelderd Voor ong. f 100.000 gestolen Bij de A.T.O. te Apeldoorn is een complot ontdekt dat vermoedelijk een jaar lang zich heeft schuldig gemaakt diefstal van met de A.T.O. vervoer de goederen. hoofdschuldigen zijn de voorm loodsknecht H. v. L. en de A.T.O.-agent te Eerbeek G J. H. Van de zeven bij dit complot betrokkenen zijn er vier gearresteerd De waarde van het gesto- lene wordt op ca f 100,000 geschat By huiszoeking is voor een waarde van f 7 i f8000 teruggevonden. HOE HET NIET EN HOE HET WEL MOET Vanaf de Sacré-Coeur Heb 'k ééns, In vroeger dagen, Op de millloenenstad Verrukt het oog geslagen. Waarom o schoon Parijs. Gij stad van licht en leven, Doet revolutie wéér Uw fondamenten beven? Geen strijd brengt groter nood De haat groeit met het ljjden Als ionen van één volk Elkander fel bestrijden. De voorspoed vlucht van daar Waar opstand komt ontwaken. Wie bouwt-een vaderland Met sabotage en staken? Gelukkig land, waar 't werk Volhardend wordt gedreven Slechts arbeid kan het glans En glorie wedergeven A.L Vrouwenlijk op spoorbaan gevonden Man vermoordde de moeder van zjjn drie kinderen Op de spoorbaan Amsterdam—Amers foort heeft men het verminkte lijk ge vonden van de 29-jarige vrouw van Z. Het lichaam was door de trein in twee stukken gereden. Uit gevonden voorwerpen uit de kle ding en het kapsel van het slachtoffer maakte men op, dat er een hevige wor steling aan het gebeurde op de spoorbaan voorafgegaan. Daarom is de 31-jarige an van het slachtoffer gearresteerd, verdacht van moord op zijn vrouw. Er n grote huwelijksmoeilijkheden, die tot dit vreselijk drama geledd hebben. Het echtpaar had drie kinderen. De man, die werkzaam was bij de Be wakingstroepen van het internerings kamp te Laren, heeft bekend. Hij zeer egocentrisch ingesteld en liet zijn 29-jarige vrouw, Geesje Pel, met zijn drie jonge kinderen geheel aan hun lot i Hy heeft zyn vrouw Donderdagavond bij de spoorbaan bewusteloos geslagen en op de spoorbaan gelegd, waar de trein haar vermorzelde. Na zijn verschrikkelijke daad, ging hij aar het huis van zyn schoonouders sprak daar met verwondering over uitblijven van zijn -vrouw. Uiteraard zelfmoord voor te wenden. FRAUDE OM ONKOSTEN VERGOED TE KRIJGEN. Een jaar gevangenisstraf met aftrek xirarrest heeft de Officier van Justitie Den Haag gisteren geëist tegen J. K., chef van de distributie-afdeling van de bedrijfsgroep Houtverwerkende 'indu stries Hij had vele malen machtigingen tot aflevering van gezaagd naaldhout blanco aan ingeschrevenen bij de bedrijfs groep afgegeven en daarvoor bedragen f 200 en f 300 geaccepteerd. Het to taalbedrag a f 3000 gebruikte hy niet te eigen bate, doch daaruit bekostigde hy Terwyi op de „Willem Ruys", 's nachts alles in diepe rust ls, waken op de brug kapitein C. H. Vellenga en de tweede stuurman C. van Waning (rechts) diet onkosten, gemaakt in dienst van de be- dryfsgroep, die hy evenwel met kop de- 1 clareren- Uitspraak over 14 dagen. hun roerganger over de hun toebctronwde 800 kostbare levens. CITRQENEN VOOR DE JEUGD Voor personen, geboren in een der jaren 1928 t/m 1933 zullen 250 gram Italiaanse citroenen verkrijgbaar worden gesteld. Uiterlijk moet op 13 December as. bon „Reserve 045" worden inge leverd bij een detaillist. Scheepswerf directeur en krijgen f 60.000 boete De Rotterdamse Kamer van 't Haags Bijzonder Gerechtshof veroordeelde de beide directeuren van de N.V. Van der Glessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen a. d. IJsel, de 58-jaiige C. van der Giessen en de 56-jarige P. C. van der Giessen, tot resp. f20.000 boete sub sidiair 100 dagen hechtenis (eis f40.000 subsidiair 6 maanden), en tot 6 jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kies rechten voor het leven (eis 8 jaar). TWEEERLEI MAAT Er is terecht nogal enig ru- moer ontstaan rondom het feit, dat tijdens een transport van republikeinse gevangenen tussen Bondowoso en Soera- ba ja 46 van deze gevangenen door ge brek aan ventilatie zijn omgekomen. Ook wy achten het gebeurde ernstig en het ingestelde onderzoek is stellig niet overbodig. Intussen zijn naar ons oordeel tot het protest zeker niet allereerst diegenen gerechtigd, die zich in feite niet hebben losgemaakt van de altijd nog heel wat grotere vergrijpen, welke van 'republi keinse zijde in de achter ons liggende jaren zijn begaan. Van Mook en zijin vrienden hebben over het gebeurde bij het transport hun leedwezen, afschuw en verontwaardiging uitgesproken. Voor leedwezen, afschuw en verontwaardiging was inderdaad aan leiding, maar wij hebben het recht om te vragen, of er in de afgelopen jaren niet heel veel is geweest, dat in veel sterker mate leedwezen, afschuw en verontwaardiging moest opwekken. Het ging daarbij niet om 46 personen waarlijk al erg genoeg maar om duizenden, die aan de republikeinse ter reur ten offer vielen, en om mill:oenen, die een bestaan van zorg en honger moesten leiden. Een onverdacht getuige als mr Van Kleffens heeft er zo voor de Veiligheidsraad met een en ander van gezegd. En wat ls er gebeurd met hen. die direct of indirect de dood van duizenden hebben veroorzaakt, die millioenen heb ben onderworpen aan een regime van honger en terreur? Zyn zy gestraft ge worden, zoals wellicht weer terecht diegenen gestraft worden, die verant woordelijk zyn voor het transport der gevangenen? Integendeel, zij zyn niet gestraft maar zij zijn erkend in een gezag, dat zij ndet bezaten; met hen zijn onderhandelingen aangeknoopt over de hoogste aangelegen heden van rijksbestuur en souvereiniteit. Wij achten het juist, dat naar het ge beurde by het transport der republi keinse gevangenen een streng onderzoek is ingesteld. Wy achten het niet juist, dat onze regering wel tot afkeuring van republikeinse gedragingen is gekomen, maar geweigerd heeft daaruit de conse- queties te trekken. Zo toont de vergelijking van beide ge dragingen weer aan. dat er onbelyndheid en onzekerheid blijft bij elk beleid, dat zich vrijwel uitsluitend richt op bepaal de, bovendien tamelijk willekeurig en eenzijdig gekozen feiten, en dat zich niet richt op beginselen. DOOFPOTPÖLÏTIEK Toen wij het kort geleden afkeurden, dat de minister van Buitenlandse Zaken slechts bereid bleek, de rapporten betreffende het onderzoek naar het beleid van de buitenlandse dienst jegens de Engelandvaarders en naar het beleid van de Militaire Missie te Berlijn niet dan ter vertrouwelijke kennisneming aan de Tweede K\ro»r te doen toekomen, was het rapport l>etref fen de het Nederlandse Rode Kruis nog ndet verschenen. De verontrustende inhoud van dit laatste rapport, dat sindsdien wel werd gepubliceerd, onderstreept de dwingende noodzaak, dat ook de beide andere rap porten aan de openbaarheid zullen wor den prijsgegeven. Gebeurt dat niet, dan blijven de donkerste geruchten de ronde doen en wordt het vertrouwen van het Nederlandse volk in zijn staatsinstellin gen in aanzienlijke mate ondermijnd. Dit geldt in het bijzonder het rapport betreffende de Engelandvaarders. Het Nederlandse volk heeft er recht op. te weten, hoe in de dagen van oorlog ea bezetting zijn beste zonen door over heidsinstanties zyn bejegend geworden. De doofpot is een instrument, dat zeker in de democratie niet tlwis hoort, en vooral niet, wanneer zulke bij uitstek belangrijke aangelegenheden in het ge ding zijn. Meel- en bloemproducten 3 Jan. weer op bon Broodrantsoen voortaan 2100 gram per week Thans is officieel medegedeeld, dat vm. de moeilijker geworden broodgraan- positie, met ingang van 3 Jan. a.s. volgende producten weer uitsluitend gen bonnen aan het publiek afgeleverd mogen worden: Vermicelli, vermicellis oep. macaroni, spaghetti, noedels, ml, tarwegrlesmeel. soorten puddingpoeder, custard, maizena, aardappelmeel, aairiappelsago, aardappeltapioca, biscuits, wafels, cra ckers, matzes, beschuit, toast, koekjes, speculaas, stroopwafels, ontbytkoek ei taai-taai. Het ligt in de bedoeling het broodrant- >en eveneens ingaande 3 Jan. 1948 te brengen op gemiddeld 2100 gram p. week. n. L afwisselend 2000 gram en 2200 gram- Echter zal voor een gedeelte van deze hoeveelheid nL voor 400 gram elke week een keuzebon worden aangewezen, v nar wens ofwel 400 gram brood, of een nader te bepalen overeenkomstige DAT dezer dagen te Doesburg het eer st». daar na de bevrijding gebouwde scheepje, een Noordzee-viskotter, te water is gelaten. DAT ook het bestuur van die Ned. Filmclub .,De film van de maand" bij min. Witteman geprotesteerd heeft tegen de voorgenomen verhoging van de makelykheidsbelasting. DAT de gemachtigde van Mussert voor N.-Brabant, H. J. v. Leeuwenberg, cand.- te Heemstede, is veroordeeld tot 5 j. hechtenis en f 150.000. DAT aan weerszijden van de tijdelijke urnenbewaarplaats in het A'damse Dam- plantsoen twee cypressen worden ge plaatst DAT de bevolking van de Wieringer- meer Donderdag de tweede verjaardag de tweede «droogvalling van de pol der herdenkt. DAT In deze polder van de 400 ver woeste boerderijen er 130 gereed kwamen en van de 1000 vernielde woningen 110, terwijl er nog 60 boerderijen en 300 wo ningen iu aanbouw zyn. DAT minister Vos m.i.v. 1 Jan. 1943 ;n nieuw tarief heeft vastgesteld voor het verstrekken van weerkundige gege vens voor het K.N.M.I. te De Bilt, DAT over de eerste 10 maanden van dit jaar het spaartegoed by de Alg. Spaar bank is toegenomen met f 18.599.135. DAT de Stichting Limburgs Volksher stel waarschijnlijk geliquideerd wordt terwijl er plannen zyn tot oprichting i een nieuwe instelling „Opbouworgaan' DAT ong. twee millioen oesters Zeeland naar Engeland werden uitge voerd- DAT als Brits attaché voor de burger luchtvaart bij de Ned. Regering is geac crediteerd „Air Marshall" D. Colyer, die speciaal contact zal onderhouden met de KLM en Frits Diepen N.V' DAT evenals Nijmegen ook Tilburg en Veenendaal in het voorjaar een bijen- markt gaan organiseren. DAT dr. E. Kits van Waveren bedankt heeft als voorzitter van de Medische Coördinatiecommissie. DAT t. g. v. het 5-jarig bestaan der Aalsmeerse konijnen en pluimveevrien denvereniging gisteren aldaar een nat jubileumtentoonstelling is geopend, waar voor o. a. Prins Bernhard een medaille beschikbaar stelde. DAT de loonwerkers in de land- en tuinbouw in Drenthe hebben besloten te breken mei de „Vakgroep landbouwam- bachten" (dié een overblijfsel uit de be zettingstijd werd genoemd) en de orga nisatie weer in eigen hand te nemen. DAT het Gooise tribunaal tegen B. H. H Kiene en H. H. Calker, destijds resp. dir. en hoofdred. van „De Gooi en Eemlander", f 1000 en f 500 boete adviseerde, daar zij in '40 een door de Duitsers verplicht ge steld beledigend onderschrift bij een foto van het bombardement van Haarlem had den opgenomen. DAT mr H. W. v. Doorn, tot nu toe hoofd van de R'damse PRA, gisteren is geïnstalleerd als adv.-fisc, by een der kamers van het Haagse B.G. DAT W. C. Hage te Boskoop l.pLv. wijlen mr H. P. C. M. de Witt Wynen is benoemd tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland DAT de StCrt- van gisteren o.m. een prijzenbeschikking bleekwa'.er 1947 ea voorts een loonregeling voor de tuinbouw in de prov. Gelderland bevat. DAT het vroegere Duitse Dominicaner- klooster „Mariaweide" te Venlo is over gegaan in handen der Nederlandse pro vincie. DAT het Ned. Jeugdorkest oi.v. Hein Jordans dezer dagen in A'dam zal con certeren Lb.v- de Stichting Herstellings oorden. DAT zowel gebrek aan cement als net slechte weer zich lieten gelden in de bouwvakken, waardoor er in de afgelo pen week in het Ryk van Nymegen 700 werklozen waren. DAT tijdens de jaarlykse kermis ls Nieuw Buinen de jongeman A. F. S. uit Apelkanaal doör S. J. T. te Nw-Buinen met een yzeren staaf is doodgeslagen. DAT de Apeldoornse P.R.A. die ln totaal 9000 dossiers behandelde, op 15 Dec. a.s. haar taak beëindigt uitgezon derd de afd. collaboratie. DAT tengevolge van onregelmatig heden het studiefonds Pallas Athene te Amsterdam thans f9000 schuld heeft, waartegenover f4200 aan giften staat en de hoofddader naar Frankryk is ge- vlutht DAT P. Jegerings te Deurne wegens zyn hulp aan Engelse vliegers door de Engelse koning is onderscheiden met het „silver laurel leaf emblem". DAT de damescorvfectiefabriek Aparto te Amsterdam begin Jan. te Schoonho ven een afdeling vestigt waar dames japonnen en mantels vervaardigd zullen worden, DAT l.v.m. de grote textielpuntenzwen- del te Venlo. waarby, zoals reeds ge meld, vyf personen werden gearres teerd. thans de 22-jarige mej. M B. uit Venlo is gearresteerd, die de punten in de zwarte handel bracht DAT de 23-j. J. S uit Berkum-Ber- kenhoek is gearresteerd i.vjn. diefstal van 7 koeien uit een weide. hoeveelheid van de bovengenoemde pro ducten verkrygbaar zal worden gestelè. Daar de winkelier by het begin de* distributie over voldoende voorraad moet beschikken, wordt gedurende het tydvalc van 8 Dec. tot 2 Jan. de aftevering van de volgende artikelen stopgezet: Vermicelli, vermicellisoep, macaroni, spaghetti, noedels, mi, tarwegriesmeel. alle soorten puddingpoeder, custard, maizena. aardappelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, aardappelsago, en aardap. peltapioca. In het tijdvak van 25 Dec. 1947 tot 9 Jan. 1948 geldt dit verbod voor: Biscuits, wafels, crackers, matzes, be schuit, toast, koekjes, speculaas, stroop wafels. ontbytkoek. taai-taai, behalve, in dien deze-producten zyn bereid van doof consumenten ingeleverde grondstoffen. Minister Neher te Batavia aangekomen Minister Neher is heden te Batavia aan gekomen. vergezeld van de gezant en ge volmachtigd minister van België, Horre- mans. Britse ambassadeur reikt Donder» dag onderscheidingen uit Prins Bernhard woont plechtigheid bU De Britse ambassadeur Sir Nevile Bland zal Donderdagmorgen 11 uur in de Rid derzaal te Den Haag decoraties overhan digen aan verschillende leger-, marine- en civiele autoriteiten- Prins Bernhard zal hy deze plechtigheid aanwezig zyn 's Nachts wat kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost Tydelijk wat meer bewol king met hoofdzakelyk in het Zuiden van het land hier en daar enige regen. Koude nacht Moi*gen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Zondag 7 December. Zon op 8 32 en onder 16.30. Maan op 2.26 en onder 14.23. Maandag 8 December. Zon op 8.34 en bnder 16.29. Maan op 3.44 en onder 14.3®. Vrydag 12 December N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1