Jliruure Crihsdir Courant HAGANAH MOBILISEERT 80.000 MAN Wist l VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; 1.30 per maand; ƒ3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-JSalionacd Dagblad voor Leiden en Omstreken „ftantuastirfi is abebletwn myo b*rl ia kijfjenöpoft" Acht en twintigste jaargang No 7377 Postrekening 58936 Poging om Nederl. consulaat te Alexandrië aan te vallen, mislukt Egyptische regering verbiedt verdere demonstraties DE JOODSE verzetsbeweging, de Haganah, heeft aan het 80.000 man sterke verdedigingsleger in Palestina bevel gegeven mede te helpen aan de bescherming van Joden tegen nog te verwachten Arabische gewelddaden. Jeruzalem is in 10 zones verdeeld, aan het hoofd waarvan een Haganah- officier staat Vliegende patrouilles zullen onmiddellijk kunnen uitrukken naar plaatsen waar onlusten dreigen. De demonstraties in verschillende lan den door de Arabieren namen gisteren in hevigheid toe. Te Alexandrië bestormden 500 demon stranten onder het gezwaai van knuppels en ijzeren staven het politie-cordon dat rond het Britse consulaat getrokken w^p. De politie sloeg er op los, waarbij 4 per sonen gewond werden. Een eerdere po ging om het Nederlands consulaat aan te vallen werd door de politie verijdeld. In Bagdad verschaften Arabieren zich toegang tot de Britse „Kindergarten". Het gebouw werd in een ruine herscha pen. De Egyptische regering heeft in een communiqué bekend gemaakt# dat ver der alie demonstraties tegen de verde ling van Palestina verboden zullen zijn, daar Egypte zijn bezwaren tegen het be sluit der V. N. reeds kenbaar heeft ge maakt Geen vrijwilligers naar Palestina? Arthur Lourie, directeur van het New Yorkse kantoor van het Jewish Agency, heeft verklaard ^niets af te weten van de voorgestelde samenstelling van hel „George Washington Bataljpn", dat zo als rabbijn Baruch Korff te Boston ver klaarde, de Joodse staat in Palestina zov moeten verdedigen. Britse troepen bewaken oud- Jeruzalem de wacht rondom het oude deel van Jeruzalem om de Arabieren het uit breken te beletten. Alle verloven bij de Palestijnse politie werden ingetrok ken en troepen moesten zich van hedenochtend af 24 uur lang gereed houden. Te Ramleh hebben duizenden Arabie ren zich langs de weg geschaard om twee Joodse convooien onder politiebewaking te stenigen. Twee Joden werden gewond en toen de chauffeur van het eerste vooi het vuur op de Arabieren opende werden 4 aanvallers gewond, van wie dr. ernstig- Het Arabische hoge comité heeft alle Arabieren opgeroepen geen georgani seerde demonstraties tegen het ver- delingeplah te houden, doch in Mos keeën en Kerken te bidden om Gods" hulp in „de komende strijd". Prins Philip blijft zeeman Prims Philip is in een functie aan de Britse admiraliteit benoemd. Dit is de eerste officiële aanwijzing dat het in de bedoeling van de prins ligt in actieve dienst te blijven. Leven Eva en Hitier nu toch? De Duitse SS-piloot Peter Baumgart heeft onlangs opzienbarende verklarin gen afgelegd. Hij beweert n.l., dat Eva Braun en Hitler nog in leven zijn. Twee dagen voor de val van Berlijn heeft Baumgart het paar per speciaal vliegtuig naar de Deense kust gebracht. Daar zijn ze aan boord van een duikboot gegaan. Sindsdien zijn Eva en Hitier verdwe nenZelf is de piloot weer naar Ber lijn teruggevlogen. (De'suffert. Red.) DEVALUATIE VAN DE ROEBEL? Momenteel heerst er in de Sovjet- Unie eep panische kooplust in verband met geruchten dat morgen de roebel zou devalueren Gisteren werden in Finland gemeen teraadsverkiezingen gehouden. Het resul taat zou een lichte verschuiving naar rechts vertonen VANDAAG STELLEN WIJ L VOOR: H. Knetsch, Leiden, Stieltjesstraat 29. Henk heeft het in Indië wel naar de zin, maar critiekloos aanvaarden, daar van is bij deze echt-Hollandse jongen geen sprake Dat mes en vork tot „eet- stalen" en zelfs tot „vreetijzers" zijn ge worden. dat neemt hij, zoals het is; het soldatenleven is ruw. Maar dat hij, rijdend in zijn militaire wagen door de Engelse oud-gedienden naar Arabische strijdkrachten? De Arabische ambassades en legaties te Londen zouden volgens Reuter stroom van aanvragen van Engelse-oud gedienden ontvangen om by de Arabische strijdkrachten te mogen dienen. Ook de Egyptische ambassade te Lon den bevestigde, dat zich reeds talryke jonge Engelsen hebben gemeld, doch men zeidc aldaar geen instructies van de Egyptische regering te hebben ontvingen, zodat alle aanvragen naar Cairo worden doorgezonden. Gistermorgen arriveerde op Schip hol Sir Donald C. Bailey, de uitvin der van het naar hem genoemde brugsysteem. Hy wilde bij de ope ning van de Venlose brug, de grootste ter wereld, aanwezig zyn, doch mist belette hem tqdig uit Londen te ver- trekken. Ruim 100 personen betrok ken nij „zwarte handel" in auto's Garagehouder maakte f70.000 overwinst Een zich over het hele land uitstrek kende clandestiene handel in tweede hands auto's is door dë Bredase Econ, Recherche opgespoord. By een garage houder in Zuid-Holland werd een vol ledige zwarte boekhouding met balans aangetroffen. In totaal had de ma auto's clandestien gekocht en 32 kocht. Er werden 25 wagens in beslag genomen en 110 personen kregen een proces-verbaal. De garagehouder zou een overwinst van f70.000 hebben gemaakt. EERSTE KAMER WOENSDAG 10 DECEMBER BIJEEN Ter behandeling van een drietal wets ontwerpen (o.a. dat de rijvergunningen voor motorrijtuigen regelt) komt de Eerste Kamer Woensdag a.s. des mid dags om twaalf uur byeen. Daarna gaan de afdelingen verder met het onderzoek van verschillende begrotingshoofdstuk ken. Nog geen oplossing te IJmuiden De Algemene Bond van Zeevarenden is nog steeds niet met de IJmuidense reders tot overeenstemming kunnen ko men ovër de C.A.O. voor vissers, waarbij zij hogere lonen en gunstiger arbeidstijden zouden krijgen. Hoewel gisteren het plan bestond heden weer te gaan varen, bleek hedenmorgen het tegendeel en werd de staking voortgezet. Sir Donald Baily commandeur in de orde van Oranje-Nassau Onderscheiding uitgereikt by de opening van de Bailey-brug te Venlo. In tegenwoordigheid van minister Vos de Britse ambassadeur Sir Neville Bland, is gistermiddag de nieuwe Bailey brug by Venlo door burgemeester, mr B. Berger, geopend. De uitvinder van dit type bruggen, Sir Donald Bailey, die op uitnodiging van de Nederlandse Regering thans ons land be zoekt, had niet op tijd voor de opening kunnen arriveren, doch nam na afloop der plechtigheid deel aan het hem geboden diner. Minister Vos heeft hierby een spraak gehouden, waarin spr de grote verdienste van Sir Donald uitvoe rig Schetste en deelde mede, dat de Prin ses-Regentes de Engelse gast heeft be noemd tot commandeur In de Orde Oranje-Nassau. In ons land liggen thans 350 Bailey bruggen, waarvan de Venlose de grgotste Overspanning heeft, nL een van 57,90 PAUL VAN ZEELAND WEER NAAR BATAVIA De heer Paul van Zeeland zal volgens Ass. Press 15 December weer van Brussel Batavia vertrekken. Thorez ontving een bom als surprise Ramp van Atrecht met Rijksdagbrand vergeleken ïn Zuid-Oost Frankrijk laaide de strijd weer op M AURICE THOREZ, de secretaris-generaal v party kreeg gisteravond by zijn terugkeer uit Moskou niet i a de Franse communistische tige surprise. Onbekenden hadden nl. voor zyn woning, even buiten PaitJs, een bom neergelegd, weljte ontplofte. Veel schade werd er overigens niet aangericht. Konden wü gisteren melden dat de toestand in Frankryk er wat rooskleuriger uitzag, thans biykt dat het in het Zuid-Oosten van het land nog broeit. Europese wijk te Buitenzorg, nauwelijks wordt aangekeken en dat er na ker,ktyd des Zondags geen Hollandse burger is, die je eens mee naar huis neemt voor een echt HoUands kopje koffie, dat kan hy maar moeilijk verwerken. Toch voelt Henk niets voor het Commynisme. Met warmte spreekt hij van „ons aller Indië" en het Communistische Rusland ziet hij nog steeds als een groot en dreigend gevaar „Wij scheren de anderen mis schien te veel over één kam", zo schrijft hy zyn familie, „en zij ons" En zou dat inderdaad niet de kerr van- alle klasse tegenstellingen zijn? Op de foto zien we Henk in gezel schap van Rinus de Graaf en een kleine. Javaanse beschermeling, Thorez zelf heeft zich door de bom niet laten afschrikken. In een toespraak mynwerkers in Noord-Frankryk klaarde hy o.m. dat „de arbeidersklassen cn het volk van Frankryk besloten heb ben te vechten" en dat zy de overwin ning zullen behalen. Hu vergeleek de „misdaad van Atrecht", waarby door sa botage 21 personen om het leven kwa- i, met dc Ryksdagbrand, welke door Goering was gesticht, om als reden te dienen voor de onderdrukking der i munisten in Duitsland. Thorez beweerde ook, dat de mynwerkers door de rege ring gedwongen waren te staken, daar deze de arbeidersklasse zou haten en vrezen, en bevelen zou opvolgen van het „Amerikaanse kapitalisme". Weer doden en gewonden bij botsingen Bij botsingen tussen politie en stakers .n Valence zyn 2 stakers gedood, terwijl enige politieagenten en stakers werden gewond. Twaalf honderd stakers probeer den te Puteaux een electrische centrale binnen te dringen. De politie moest met Iraangasbommen optreden In Clermont Ferrand is het hoofdbu reau van de socialistische partij vernield. Electrische hoogspanningleidingen tus sen Bordeaux en Bayonnes zyn met springstoffen vernietigd. Ook in Marseil le hebben weer vrij hevige botsingen plaats gehad, o.a. bij het voornaamste spoorwegstation, dat door stakers bezet werd gehouden. De politie wist hen ten slotte te verdrijven. Een honderd ar restaties werden verricht. In de voorste den hebben stakers getracht voedselzen- dingen tegen te houden. Toch nog verkoop van cadeautjes. De Franse minister van Arbeid heeft bekend gemaakt, dat de federatie van verenigingen van winkelbedienden het plan om heden in staking te gaan, heeft laten varen. De regering had n.l enige eisen ingewilligd Symbolische ambtenarenstaking De algemene unie van vakverbonden van ambtenaren in Frankryk. heeft be sloten tot een symbolische staking op Maandag en Dinsdag aanstaande. Het be sluit werd genomen met 27 tegen 21 stemmen. Door drie der verbonden, die van nationaal onderwijs, van algemene economie en algemene administratie, is hedenochtend de staking „uitgebreid" ge worden. De vereniging van onderwijzers in het gebied van Rijssel heeft alle com munistische leden uit het bestuur ver wijderd. De postbeambten te Saint-Etienne en de tramemployé's te Toulouse hebben het werk hervat. Te TuUe zyn de spoorweg arbeiders en bloc uit de vakvereniging getreden* en weer aan het werk gegaan. In de metaalindustrie van het departe ment Ryssel staakten gisteravond 37.000 van de 101.000 arbeiders. Goederentrein ontspoord. Doordat de rail was losgemaakt is een goederentrein uit Bordeaux hedennacht bij Tours ontspoord. De over de spoorlyn geschoven wagons belemmeren het trein verkeer tussen Tours en Poitiers. Er deden zich geen persoonlyke ongeval- Verplichte ziekenfonds premie verlaagd De premie van de verplichte zieken fondsverzekering wordt voor het jaar 1948 verlaagd van 4 tort 3 8 pet loon, dat voor premieberekening merkir*g komt. Min. Drees heeft n.l. zyn goedkeuring gehecht aan een desbetref fend voorstel van de commissie t vies voor het ziekenfondswezen. Deze premie wordt, 20aLs mei door werkgever en werknemer, ieder voor de helft opgebracht. Het aandeel van de werknemer zal door de werkge ver, die het loon wékelyks betaalt, voor het eerst van hert loon over de eerste volle werkweek van het jaar 1948 wor den ingehouden. Gasloze uren te Haarlem? Het gaskacheltje de schuldige Het gasbedrijf te Haarlem overweegt weer gasloze uren in te voere.1 daar het verbruik sinds 1946 met 20 pet en tihans belangrijk hoger is dan oorlog. Deze schrikbarende stijging wordt veroorzaakt door het feit cat thans, veel meer aan vroeg-jr, gaskachels worden gebrand. Barneveld heeft weer zijn eiermarkt De vrije eiermarkt te Barneveld, c internationale bekendheid geniet en wt voor de oorlog honderdduizenden eier per dag verhandeld werden, is gister na een periode van stilligging verot zaakit door oorlog en distributiemaatre gelen, door de burgemeester, mr C. C. Kuntze. heropend. Ofschoon een aantal kopers en verko pers nog een afwachtende houding an- nara werden toch de eerste dag al eng. 100.000 eieren aangevoerd. Het autorijden op Zondag wèl strafbaar Tegen mr Polak één gulden boete geëist De ambtenaar van het OM. bij het Groningse Kantongerecht was na het ontslaan van rechtsvervolging van mr N. J. P. Polak, die een proef-proces had uitgelokt door zonder vergunning op Zondag auto te rijden, in hoger bea*oep gegaan. Gisteren diende deze zaak voor de Groninger Rechtbank. De officier van Justitie, mr Zijlstra, was van mening, dat het autorijden op Zondag wel straf baar was, omdat de ryvergunning is ver leend onder voorwaarde niet op Zondag t£ ryden. Spr. eiste vernietiging van het vonnis en vroeg een gulden boete, subs, een dag hechtenis. Uitspraak over acht |^Zie je nu wel dat 1 Sinterklaas bestaat? Taxi's met radio-telefoon Naar de chef van de Amsterdamse verkeerspolitie aan „Trouw" mede deelde, zullen binnen zeer korte tijd de taxi's in ons lajidwonden uitge rust met een zend- en ontvang-instal- latie, waarmee de Chauffeurs in con tact staan met de centrale. De hoofd stad zou van deze moderne outillage de primeur hybben. Als grootste voordeel van de uitrusting met een radio-telefoon-installatie wordt ge noemd het besparen van benzine. Het aantal zgn. „lege kilometers" zal na- melük komen te vervallen, doordat de chauffeurs hun wagens niet tel kens naar een standplaats moeten ryden, maar op het adres, waar zy een passagier hébben afgezet via de centrale kunnen vernemen waar hun volgende passagier zich bevindt. „OPOE HERFST" WORDT 106 JAAR Mevr. E. P. Herfst—Braams te Rotter dam, beter bekend als „Opoe Herfst", Neêrlands oudste inwoonster, wordt Maandag 106 jaar. Zy ls nog goed ge zond, hoewel zij uiteraard niet meer te gen grote drukte kan. Daarom hoopt zij dat niet iedereen tegelyk haar komt feli citeren. Lichten van „Prins Willem 5" 6tremde scheepvaart Ook de „Sloterdyk" kon de Nieuwe Waterweg niet verlaten Het lichten en verslepen van de inder tijd door de Duitsers in de Nieuwe Wa terweg tot zinken gebrachte „Prim6 Wil lem 5", waaraan reeds een maand wordt gewerkt, brengt door het nog steeds binnendringende water, grote moeilijk heden met zich mee. Omdat de drijvende bok „Adelaar" gisteren gedeeltelijk in de vaargeul lag, was het scheepvaart verkeer van 10 u. 's morgens tot 8 u. 's avonds gestremd. Ook het troepen schip „Sloterdyk" kon niet op tyd uit- Met het lichten van de voor het Ke- teldiep in het IJselmeer gezonken ,.Mad- joe" zou heden een aanvang worden gemaakt Vandaag geloven alle mensen aan Sin terklaas. Zelfs m'n zeven-jarige dochter, wiei orthodoxe Sinterklazen-opvatting de laat ste weken ernstige knauwen kreeg. „Geloof niets van wat de grote menser je over Sinterklaas vertellen" heeft z tegen de broers gezegd. „Leugens, niets dan leugens." Bij ons op school kwam „ie" ook. Het was gewoon ei meesters, dat zag je zo. En Zwarte Piet was een gast uit de hoogste klas. De sta! van Sinterklaas was van gewoon papier. Daarom was hij er natuurlijk zo dood voorzichtig mee. En om haar volle verachting voor dit grote mensenbedryf uit te drukken be sloot ze: „En daar moet je dan ook nog boter en suiker voor inleveren!" Sinds die onverholen ongeloofsbetui gingen, die bovendien nog de rotsvaste Sinterklazenovertuiging van de jonge s aantastten, hebben we aangekon digd, dat de goede Heilige ditmaal deur voorby zou. gaan. „Jullie gé toch niet meer aan Sinterklaas?" „Jawel", zeiden de zoons yverig als kersverse bekeerlingen, jawel wy wel, De ketterse demonstreerde een air van hautaine wereldwijsheid', maar met het vorderen van de dagen en het aanhoren van verhalen over- en het aanschouwen van wonderbaarlijke schoenvullingen on der schoorstenen, is het huiveringwek kend dogma van Sinterklaas' onbestaan baarheid allengs afgezwakt en vandaag is Wederom een felle brand in Vlaardingen Ditmaal in een scholencomplex. In de afgelopen nacht heeft wederom in het oude stadsgedeelte van Vlaardin- een felle brand gewoed, welke ech- iiet van zo grote omvang is geweest als die van twee weken geleden. Een scholencomplex, waarin twee afzonder lijke openbare scholen voor L.O. en een kleuterschool zyn gevestigd, is gedeelte lijk uitgebrand. De brand werd tegen half vyf door twee surveillerende agenten van politie ontdekt, die onmiddellijk de brandweer alarmeerden. Deze kon de brand tot het middelste gedeelte van het gebouw loca- liseren. n a De politie heeft nog een groot gedeelte jn de leermiddelen en de tractaties voor St. Nicolaas kunnen redden. De brand is vermoedelyk ontstaan doordat er vuur uit een kachel is ge- DAT tegen de A'damse barkeeper J. die als huisbewaarder by een Haar lemse dame, tydens haar afwezigheid in Amerika, o.m. haar inboedel voor f4600 verkocht en aan de roulette verspeelde, de rechtbank aldaar 1 j. gev.straf werd geëist. DAT door een verstopping in de schoor steen een 78-j. dame uit de Grote Hout straat te Haarlem, tengevolge van kolen dampverstikking is overleden. DAT het onderzoek van de Rijksac- countantsdienst in de boeken van de Ned Militaire Missie te Berlyn bemoeilykt wordt aangezien verschillende bewijs stukken spoorloos verdwenen zyn. DAT Rotterdam Londen wil navol gen in verkeersdiscipline door by de bushaltes lijnen op het trottoir aan te orengen waarbinnen de passag.en zich kunnen opstellen en Maandag de eerste proef wordt genomen. DAT „Ornithophilia" van 12 tjn. 14 Dec. in de Utrechtse jaarbeursgebouwen voor- het eerst na de oorlog weer een inter nationale tentoonstelling van ruim 5000 kippen, duiven en konijnen organiseert DAT Prins Bernhard voorzitter van het erecomité is terwijl Z K. H evenals de Koningin en Prinses Juliana, een me daille heeft beschikbaar heeft gesteld DAT het Utrechtse B G. gisteren J. H Klomp, die van '42 tot '45 kamparts te Amersfoort was, tot 6 jaar veroordeelde. DAT ook de Ned. Ver. van Wegenbou- ers overweegt geen zwarte lonen meer uit te betalen. DAT gisteren by Bath ip de Wester- schelde het Poolsé s.s. „Slask" aan de grond liep, doch later met sleepboothulp eer vlot kwam. DAT de KNMV als opbrengst van de gehouden sterrit, een collectief Dam-cer- tificaat van 3640 cm2 heeft gekocht. DAT te Emmen een centrale beroeps brandweer voor geheel Z.O. Drente wordt opgericht en deze 1 Jan. haar werk begint DAT di- R. E. J. Weber, directeur van „Het Ned. Postmuseum" in vaste dienst is benoemd in de rang van referendaris by het hoofdbestuur der PTT DAT de Ned. ambassadeur te Washing- in, mr. van Kleffens, gisteren een on derhoud had met de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken Norman Armour DAT de uitvoer van olie per post pakket van de Belgische Congo naar Ne derland welke was stopgezet, daar de afzenders te zorgeloos waren by de ver pakking. thans by wyze van proef is DAT thans de gecompleteerde vom- missie-Woltjer, bestaande uit de proc. te Den Haag. mr. Versteeg, het Kamerlid Scheps (Arbeid) en de wnd. secr. van Justitie mr. Woltjer. binnen enkele maanden gereed is met haar rapport over de „Velser-affaire". een zaak a in o.m. het voorm. hoofd van de A'damse PRA. mr. Engels, beschuldigd werd politieke dubbelhartigheid. DAT een onteigeningsprocedure van landbouwgronden is ingezet om de toe gangswegen naar het vliegveld Beek (L.) te kunnen verbeteren. DAT te Nymegen 86 jaar oud is over leden, dr. E. A. Klobbie, oud-leraar aan de HBS en het Gymnasium aldaar. DAT de burgemeester van Bleiswyk, J. Baan Dzn., per 1 Dec. j.l. op zyn ver zoek eervol is ontslagen en benoemd is tot Ridder in de Orde >an Or.nje-Nassau. D/vT er momenteel nog 25') uitgevers van tijdschriften en bladen zyn, voor wier aanvragen geen papier beschik - DAT ;n tegenstelling tot zekere ge ruchten, de landbouwtractors voor lopig niet vrijgegeven worden DAT de St. Crt. van gisteren^ o. m. prijzenbeschikkingen inzake tweede hands flessen kruiken en pocten 1947 DAT de schouwburgdirecties in Neder land telegrafisch aan de Regering hebben verzocht de verhoging van de Vermake- lükheidsbelasting uit te stellen tot 1 Sept. 1948. DAT op 47-j. leeftijd te Tilburg is overleden de musicus Harry van Abeelen. directeur van het Tilburgse zangkoor L'Echo des Montagnes". DAT de afd. Zaandam van de Bond van Melkslijters besloten heeft Maandag a.s. de melksanering van kracht te laten worden. DAT de commies by het hoofdbestuur der PTT. J. C. Goedel, is bevorderd tot hoofdcommies aldaar. 1 Sinterklaas' ze weer heilig overtuigd alom tegenwoordigheid. M'n dochter is niet de enige. Als het er op aankomt te kiezen tussen -de koek en de gard, kiezen we allemaal de koek. En we zingen allemaal ons Sinterklaas- En staan netjes met de hoed in de hand als de heilige man ons op straat tegenkomt En zeggen, met de kinderen, als de Sinterklaasmand weer welgevuld en de Sinterklaastafel weer goed opgetuigd is: „zie je nu. weL dat Sinterklaas bestaat?!" SINT NICOLAAS DOET OOK IN „ZWART" Een familie in Schagen wilde aan ken nissen in A'dam een Sint Nicolaasverras- sing sturen. Per expediteur werden 4 zak. ken vlees, totaal 113 kg en afkomstig var clandestiene slachting, mee gegeven. Bij de Hembrugpont werd de aardige sur prise door de CCD in beslag genomen. LOCOMOTIEF RIJDT OP T STATION D. f». IN T ZAND. In de vroege morgen is op het empla cement van het D.P.-Station te Rotter dam, een locomotief door een stootblok gereden. De machine ramde een spoor weghuisje en kwam tenslotte in het zand tot stilstand. Er deden zich geen persoonlyke onge lukken voor. Canada deed wat het kon voor Europa Mackenzie King, Canada's eerste mi nister, is in Ottawa van zijn reis door Europa teruggekeerd. Hij verklaarde dat Canada naar zyn mening alles gedaan had, wat het kon om het herstel van West-Europa te bevorderen. Verdere hulpverlening moest aan de Ver. Staten overgelaten worden. Er mag echter nieL te lang me ar gewacht worden, want d^ tyd dringt. Deserteur Stumpertje Korporaal Stumpertje heet ik en ik ben de scheepshond van de „Jan van Galen". We waren met de schuit op weg naar Indië, de mannen en ik en in Lissabon ging ik eventjes op mijn eentje passagieren. Laat de sohuit nou weggevaren zijn toen ik terugkwam! Wat ik toen niet beleefd neb. praat er niet van. Nooit meer naar Intussen zyn de jongens natuurlyk ook erg van streek geweest. Een van de officieren schreef aan z'n vader in Nederland, dat ik weg was en die begreep, wat hem te doen stond. Hy belde de K.L.M. op en zettè meteen met telegrammetjes heel Lissabon aan 't zoeken. Natuurlyk vond een vriendelyke Portugees me en toen was het udt met de lege maag en moeie pootjes! Ik ben vanmorgen vroeg met de K. ingekwartierd. Nou zijn ze er in Den Haag over bezig, hoe ik weer by myn onder deel kan terugkeren. Natuurlyk waAt wat moeten de jongens zonder Stumpertje beginnen? En ikzelf.waf!! Egypte wil legatie te Djokja vestigen Volgens het republ. persbureau Antara heeft Egypte Djokja toestemming ver zocht om in de republiek een legatie te vestigen. PERSSTAKING IN ITALIË Morgenochtend zal in Italië een pers staking beginnen. De journalisten leggen het werk neer omdat de onderhandelin gen over loonsverhoging met de dagblad uitgevers zyn afgebroken. Zetters en drukkers hebben zich solidair verklaard TATARESCU UIT DE ROULATIE? Georges Tatarescu. de vroegere Roe meense vice-president, heeft het voor zitterschap van de nationale liberale party neergelegd. Men beschouwt dit als een terugtrekking uit het politieke leven. MIDDENSTANDSPARTIJ In tijden, waarin bepaalde bevol- kingsgroepen het sociaal of econo misch niet gemakkelijk hebben, kan men al spoed-g de oprichting van klassepar- tijen beleven. Dan zijn er altyd wel men sen, die anderen, gedrukt door dezelfde zorgen, om zich heen verzamelen en hun speciale zorgen georganiseerd overbren gen op het terrein der politiek. Hun zorgen worden in de politieke strijd voor hen het beheersende. Alle andere pro blemen worden herleid tot hun eigen problemen, indien zy die andere pro blemen al aanroeren en zich daarvoor interesseren. Voor de oorlog hadden wij dit met de boerenpartij van Braat. Maar ook ove rigens waren er partijen, die zich in het bijzonder tot bepaalde volksgroepen richtten. Wij denken onder meer aan vele z.g. arbeiderspartijen. Toch is er ook tussen beide groepen nog wel enig Dat hert na deze oorlog nog niet is gekomen tot een veelvuldige oprichting van dergelijke partijtjes achten wij een gunstig verschijnsel. Oppervlakkig be zien. scheen er voor de liefhebbers wel aanleiding toe.' Er is immers geen volks groep, of zij heeft haar eigen, vaak grote moeilijkheden. Misschien echter heeft jui6t de algemeenheid van de nood het oprichten van zulke partijtjes tot nu toe in d« weg gestaan. Nu is niettemin onlangs een politieke middenstandspartij opgericht Wij achten dit fout. De politiek omvat vele proble- Wij denken aan Indië. Wy denken het deviezenprobleem. Wij denken ook aan de middenstand. Maar juist om dat de beoefening van de politiek heel het staatkundig «terrein omvat, gaat het niet aan, zo een politieke party zich uitsluitend met een bepaald onderdeel van het politiek terrein bezighoudt. Gesteld een ogenblik, dat dexe partij er in slaagt, één of meer vertegenwoor digers in de Kamer te brengen, dan zul len deze mannen ook moeten spreken over Indië. over de buitenlandse poli tiek. over het onderwys. Hun kiezer» hebben er recht op, dat zy het doen. Maar hier kan toch hun sterkte niet liggen. Daar komt nog een aanmerkelijk be- langryker argument by. Want de party- vorming uitsluitend naar sociale of eco nomische belangen staat aan de princi piële politiek in de weg. Ook de mid- denstandsvragen zyn vanuit het stand punt der neutraliteit piet op te lossen. Daarom moeten wij er verre de voor keur aan geven, dat in de volkspartijen, die dus haar leden trekken uit alle lagen der bevolking, mannen zijn, die ook de problemen van de middenstand aankun nen, de zorgen van de middenstand ken nen en vanuit hun' principiële kijk stre ven naar verbetering en naar wegwer king van hetgeen de middenstand than» nog benauwt En wy geven toe, dat dit soms nog veel is. Maandag onderhandelingen op „Renville" Zullen zy onmiddeliyk vast lopen? Nederlandse woordvoerders te Batavia, hebben aan Ass. Press medegedeeld, dat het begin der onderhandelingen op Je ..Renville" Maandag wordt verwacht. Waarschijnlijk zullen de besprekingen spoedig op het dode punt komen, aange zien de Nederlandse Regering onwrikbaar vasthoudt aan het standpunt, dat eerst een regeling moet worden getroffen, die aan het vuren een einde maakt, terwijl de republiek pas een militaire oplossing wenst, als de politieke vraagstukken zyn geregeld. VICE-ADMIRAAL PINKE MAANDAG IN NEDERLAND Vice-admiraal Pinke, commandant der zeemacht in N. L vertrekt morgen met een Constellation uit Batavia en wordt Maandag om 11 uur op Schiphol ver wacht- Indië doet een beroep op de artsen in Nederland Prinses Juliana zal morgen bijeenkomst te Amsterdam openen Morgen zal H. K. H. Prinses Juliana een bijeenkomst openen van de Nederlandse My. tot bevordering der geneerkunst en de medische coördinatie-commissie in het Indisch Instituut te Amsterdam, waartoe alle Nederlandse artsen zyn uitgenodigd. Hierop zullen dr. J. M. Planteydt en dr. E. Kits van Waveren. die teruggekeerd zyn van een reis door Indië. wijzen op do dringende behoefte van Indië om 147 artsen, van wie 23 specialisten. 15 artsen voor mobiele Rode-Kruisploegen en 109 huisartsen. Een dode en 3 gewonden Officieel wordt medegedeeld, dat gis teren in Indië aan onze zijde één man Is gesneuveld en 3 zyn gewond. Beschie tingen en infiltraties duren voort Rare bokkesprongen te Baguio Republiek aan het woord. Ned. Indië niet Op de economische conferentie voor Azië en het Verre Oosten te Baguio (Philippynen). waarop Nederland verte genwoordigd is door prof. Gelissen en Tahya. werd op voorstel van China be sloten, het vraagstuk of Ned. Indië als toegevoegd lid zou worden toegelaten tot volgend jaar uit te stellen. Hpewel de republiek evenmin toegelaten werd. be sloot de conferentie met 6 tegen 4 stem men SJafroedin als vertegenwoordiger der republiek éénmaal op de conferentie het woord te doen voeren. Ned. Indié wordt dus uitgesloten en de republiek aan het woord eelaten Veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met tydelyke opkla ringen. Regenbuien. Aanvankelijk nog krachtige, en aan de kust* harde naar Zuid-West of West draaiende wind. Wei nig verandering van temperatuur ZON EN MAAN Zaterdag 6 December Zon op 8 31 en onder 16.30 Maalt op 1 06 en onder 14-12. Vrijdag 12 December N. M. w

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1