IHrtturr ^riJtsdjr (ïournnt Een kwart millioen vrijwilligers naar Palestina? Tussen Jaffa en Tel-Aviv woedde een veldslag SCHUJMAN ROEIT TEGEN FRANSE STAKINGSGOLF OP Geen verweer Wist U DONDERDAG 4 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week; 1.30 per maand; ƒ3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting* TELEFOONNUMMERS; Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-^ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stönftwstirh U afifMfwn myn bérl in legijenspoet" Acht en twintigste jaargang No 7376 Postrekening 58936 Joden bestormden Arabische barricaden T [AE BOSTON is door rabjjn Korff medegedeeld dat er plannen bestaan de nitrustlng van een 256.000 man sterk expeditleleger voor Palestina onder leiding van Amerikaanse generaals. Ook sènator Brewster drong op de africhting van vrüwilligers aan, om de verplichtingen van dc Veiligheidsraad na te komen. Tassen de twee zusterstede^ Jaffa en Tel Aviv heeft gisteren een uren lang vuurgevecht plaats gehad, dat op het laatst de allures van een kleine veldslag aannam. Op een gegeven ogenblik brak strtyd. uit, waarby Joden uit Tel Aviv en Arabieren uit Jaffa op elkaar vuurden. Allereerst con centreerde het gevecht zich in het z.g. niemandsland, maar het breidde zich al spoedig tot de buitenwijken der steden uit. Er werden 16 Joden en 14 Arabieren gedood en vélen gewond. Tevergeefs poogden politie er Britse militairen tussen beide te komen. De „slag" vond zijn hoogtepunt toen gewapende Joden drie in der haast door de Arabieren opgeworpen barricades be stormden. In het wilde weg werd gevuurd en de Arabieren vluchten in allerijl gebouwen en café's. Doch deze werden direct daarop in brand gestoken. Pas in de vroege ochtenduren lüwde de strijd. Hier en daar werd nog een enkel schot gehoord. Tenslotte kwam de politie brandweer opdagen, maar zij werden met stenen bekogeld. Op ieder, die zich nog Belgen gaan met Koning Leopold confereren Komen de kinderen naar België terug? Te Brussel doen hardnekkige geruch ten de ronde dat koning Leopold op het voorstel van minister Spaak is ingegaan om zijn 3 kinderen vast naar België te Binnenkort zal de regering een ver klaring over de koningskwestie afleggen. Een uit 9 leden bestaande delegatie is naar Genève vertrokken om met de koning een bespreking te voeren. Prinses Anne ontkent verloving Deense blad „Politiken" medegedeeld dat zU niet met koning Michael van Roeme nië verloofd is en zich ook niet met bem zal verloven. (Jammer, want het plaatje van gisteren was naar onze bescheiden mening zo aardig. Red.) Gaat ook prins-regent Karei zich verloven? Thans doen geruchten de ronde over een verloving van prins-regent Karei van België. Hij zou het besluit daartoe gej nomen hebben tijdens zijn verblijf te Londen voor de huwelijksplechtigheid. Over de vrouw zijner keuze wordt niets vermeld. Prins iCarel is de 44-jarige broer var koning Leopold, die nu 46 is. Reddingsploeg bij vermiste Dakota Het ls eindelyk na veel tegenslag lan een reddingsploeg gelukt het ver niste Dakota-toestel te bereiken. Het oestel dat van Italië op weg was vaar de Amerikaanse zone is by Kusel (by Kaiserslautern) gevonden. Gegevens omtrent de toestand van de 20 passagiers zyn nog niet bekend. Op zoek naar het raadsel van de DC 6 De Amerikaanse Douglas DC6, Vliegtuig dat van de meest moderne constructie moet zijn, schijnt een vindbare fout te vertonen. In twee stellen is tijdens de vlucht brand uit gebroken in het bagageruim en dit heeft 57 mensen het leven gekost. Thans zijn alle vliegtuigen van dit type „op stal" gezet en zijn deskundigen bezig, de fout op te zoeken. Eer deze gevonden is, zal geen DC 6 meer de lucht ingaan, het geen intussen een zeer grote schade voor de luchtvaartmaatschappijen, die nu met de veel kleinere DC 4"s en DC 3'j moeten vliegen, betekent. op straat met een vuurwapen vertoonde werd geschoten. Nadien is een uitgaans- erbod afgekondigd. Britse troepen heb- ien ^nochtend de rand van Tel Aviv en de aangrenzende Arabische haven van Jaffa bezet. Smeulende puinhopen te JeruzalMn Gisteren zijn de Joden te Jeruzalem bijna de gehele dag bezig geweest uit de smeulende puinhopen van verbrande winkels nog te redden wat mogelijk was. De Arabieren waren bezig hetzelfde te doen rond hun in brand ge stoken bioscoop. Toch broeit het nog in de Heilige Stad. De Joden verwachten spoedig een nieuwe actie van de Arabie- :n. Enige ruwe vechtpartijen deden zich og voor, waarbij aan beide zijden doden gewonden vielen. TRUMAN NAAR FLORIDA VERTROKKEN. Gisteren is Truman per vliegtuig i Florida vertrokken voor het nemen 5 dagen vacantie. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR; Soldaat R. v. d. Zwan, Hoog- madeseweg 22, Leiderdorp. Rein is niet als oorlogsvrijwilliger, maar voor zijn nummer naar Indië ge gaan; wat niet wegneemt, dat hij zijn plicht doet met overtuiging en enthou- siasmé. Maar op het ogenblik verlangt hij toch wel héél erg naar het vaderland, waar men nu Sinterklaas viert en voorbereidt op het Kerstfeest Rein K.L.M.-luchtlijn naar Lydda voorlopig opgeheven :.v.m. voorbereidingen nieuwe luchtiyn naar Marseille. De KLM gaat m.i.v. 1 Maart 1948 een 3-wekelijkse luchtverbinding A'dam-Basel -Marseille v.v. openen, die aansluiting zal geven naar Ajaccio, Algiers, Oran en Casablanca. In verband met voorberei dende werkzaamheden vliegt de KLM vanaf vandaag slechts één keer per week de dienst AmsterdamMarseille en wordt de dienst op Lydda voorlopig opgeheven. Nederland bindt strijd aan met 6 millioen ratten De stryd tegen meer dan zes millioen ratten, die thans ons land bevolken, zal binnenkort met een grootscheepse „anti- rar-campagne" een aanvang nemen. Ge meentelijke bestrijdingsploegerf, aange vuld met vrijwilligers, zullen door het gehele land vijf millioen voor knaag dieren giftige stukjes «brood neerleggen, zodat het aantal ratten na de actie tot de helft zal zijn teruggebracht. Noord- Holland wordt van 15—20 Dec. a.s. eerste „ont-rat", waarna Zeeland 1217 Jan. volgt; de andere provincies komen hierna aan de beurt: HONGAARSE PLEEGKINDEREN 14 DECEMBER IN ONS LAND. Het eerste transport Hongaarse kinde ren, welke bij Nederlandse pleegouders zullen worden opgenomen, komt thans Zondag 14 December in qns land aan# Staking te IJmuiden duurt voort Tijdens de vergadering van de staken de vissers te IJmuiden werd gistermid dag besloten de staking voort te zetten. Ook vandaag wordt er weer vergaderd, om met de reders tot overeenstemming te geraken. Ondergrondse guerilla van teleurgestelde saboteurs DE OMVANG van de stakingen in Frankrük neemt langzaam af. Het gaat er naar uitzien dat de regering-Schuman, ondanks de vele tegen stand het pleit zal gaan winnen. De meelvoorziening van Parys is juist op het ogenblik dat de voorraad kritiek begon te worden, normaal gaan functio'nneren, daar de arbeiders in de fabrieken aan het werk gingen. Ook de post werd gisteren weer gewoon bezorgd. Het spoorwegverkeer op de .hoofdiyneh heeft geen stagnatie meer. De huidige toestand in het gehele land wordt echter nog gekarakteriseerd door een ondergrondse guerilla van saboteurs,' die voelen dat de opzet voor een algehele staking aan het misjnjeken is. Generaal de Gaulle, die zyn komst In verband met de toe stand enige tUd uitstelde is te Parys aangekomen. Julis Moch, de Franse minister van Binnenlandse Zaken, deelde in de As- semblée mede, dat nog slechts 5 pet van de spoorwegarbeiders staken. In het Moeselgebied is het werk bijna geheel hervat. De stakingsactie heeft nu een politiek karakter aangenomen, zo zeide om het plan-Marshall te verhinde- Hij ontkende de beweringen dat de troepen te, Avignon en Nice gemene za ken met de stakers zouden hebben ge maakt. Byna overal heeft de communisti sche partij haar leden bevel gege ven, hun lidmaatschapskaarten te vernietigen, opdat zy by arrestaties tydens de demonstraties niet als communisten herkend zullen worden. Een aantal stakers werd opgepikt wegens verzet tegen de troepen. Hele stakingswet aangenomen Na byna een week van heftige debat ten heeft de Nationale Vergadering he denochtend vroeg het gehele anti-sta kingsprogram van de regering-Schuman aangenomen met 413 tegen 183 stemmen. Als de communisten niet zo geopponeerd hadden, had dit al veel eerder kunnen gebeuren. De wet blijft tot en met 29 Februari van kracht. De Franse terraad heeft besloten de gezinstoeslag ingang van deze maand te doen be rekenen op basis van een salaris 8500 franc, hetgeen een verhoging 20 pet betekent. De Sint bij de Koninklijke Familie Margriet had een wortel voor de schimmel By drommen hadden de Amsterdam iers zich gistermiddag langs de route, die Sint Nicolaas bij zijn aankomst in de hoofdstad zou nemen, opgesteld. Om kwart over twee, toen de stoet het paleis op de Dam naderde, verschenen H.M. de Koningin, Prinses Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix. Irene en Margriet op het bordes, luide toege juicht door de ontelbare hoofdstedelin- De goede Sint maakte vervolgens zijn opwachting by de Koninklijke Familie. „Een goede teis gehad, Sint?" vroeg* de Koningin, „Ik heet u welkom". De= Prins tilde daarna zyn drie dochters op om Sint Nicolaas de hand te kunnen drukken, hetgeen zy zonder schroom de den. Margriet had een grote schoonge maakte wortel voor het paard meege bracht, die de schimmel dankbaar op peuzelde Zaak bomaanslag te Den Haag I korr\t opnieuw voor Naar de Nieuwe Haagsche Cr verneemt, zal op 20 Januari as. he Hoog-Militair Gerechtshof behandelen de strafzaken betreffende de bomaanslag op de Prinsegracht te Den Haag op 5 Decem ber 1946 gepleegd. De auditeur-militair, mr Óaak, was wal de drie hoofddaders betreft, in hoger be roep gegaan, terwijl ook enkele verdach ten hoger beroep hebben aangetekend. ROOFMOORD OM f20.000.— VE AKKRUM De 62-j. H. J. L. de Lange werd dezer dagen te Akkrum (Fr.) door fnessteken om het leven gebracht en beroofd i zijn portefeuille met 120.000. De v moedelijke daders, de 26-j. L. de K. de 21-j. C. de B. zijn voortvluchtig. De politie heeft f 5000 uitgeloofd voor inlich tingen, die kunnen leiden tot het aan houden der moordenaars, aldus meldt „Het Parool." OP „RENVILLE" NOG NIET GESTART Het vertrek van Sjarifoeddln en de republikeinse delegatie naar de be sprekingen op de ..Renville" ls ver traagd omdat er nog geen radiover binding was tussen het schip en Djokja. Gisteren werd per vliegtuig een speciale radio-installatie naar Djokja overgebracht. Eén gesneuveld, 2 gewond Offieleel wordt .medegedeeld, dat .op 2 December aan onze zyde één man ia ge sneuveld en twee zyn gewond. gec rende de oorlog bovendien twee O»** rgedoken, zodat zyn verlangen hu wel te begrijpen is. Maar hy klaagt O. -n staat met een opgewek: gezicht op wat. bij het gebouw van de Generale A Hy heeft het er trouwens niet slecht, Schxijft hy, en Indië is een mooi land. GROTE VIER OP COCKTAIL-PARTY. De Grote Vier zijn gisteren de gasten geweest van het Britse koningspaar op cocktail-party in Buckingham-Palace varen ongeveer 200 gasten. Diepe rouw in vissers kringen Ie Oporto Te Oporto, waar een orkaan Dinsdag vijf vissersboten heeft doen vergaan, heerst diepe rouw. Tengevolge van de dood van 74 vissers zijn de meeste vrou wen iflt het dorp weduwe geworden. Hoewel er overal langs de kust red- dingspostgn zijn ingericht, was er geen enkele reddingsboot die uit kon De overheid zal een fonds stichten tot steun van de getroffen gezinnen. NIEUWE BRITSE RACE-AUTO Engeland zal eèn worp doen naar de wereld-suprematie in de auto-rensport, met een nieuwe race-auto van lVz liter, dl? thans in aanbouw is en BRM (Bri tish Racing Motors) zal heten. De nieuwe race-wagen krijgt 16 cy linders en zal minstens evenwaardig zyn aan de vooroorlogse Grand-Prix Mer cedes. Verdedigingsaccoord in de Slavische Staten? De Tsjechoslowaakse minister van Bui tenlandse Zaken, Jan Masaryk, heeft correspondent van A.P. medegedeeld, dat de in de Russische invloedssfeer gelegen Europese staten wellicht een „los regio naal" verdedigingsverdrag" zullen gaan, indien de vier grote mogendheden er niet in slagen, een vredesverdrag Duitsland op te stellen Dit accoord binnen de bepalingen van het handvest der V.N. vallen. Een filmbrand. En toéh volkomen écht: gistermiddag sloeg het vuur uit de film In Loet C. Barnsteyn's studio's, venynlg sissende steekvlammen, die de brandweer heel wat moeite bezorgden. Een rookgordyn sloot de spannende voorstelling. By zyn Jaarlyks bezoek aan Amsterdam sloeg Sint Nicolaas hjt 1 over, waar de gehele Koninkiyke Familie hem tot grote vreugd» publiek bulten kwam begroeten. Terwyi de Koningin met hem in wachtten de Prinsesjes Beatrix en Irene op wat komen sa Minister Van Maarseveen maakje gisteren een goede beurt Over echtscheiding, Joodse weesjes, geheime vuur wapens en nog wTat (Van Parlementóredacteur) O* NLANGS schreven wij, dal de hear Van der Goes van Naters ongqjyk heeft, wanneer hij*-beween. dat in land de geestelijke wereldstrijd prac- tisch wordt overgelaten aan de Partij v. de Arbeid. Niet alleen voeren ook ander» richtingen die strijd, maar da§r zijn er bovendien by, die deze strijd heel wat fundamenteler en Reëler' voeren. Inmiddels is nog iets anders duidelijk geworden. Want staat in ons land de Party v. d. Arbeid tegenover het commu- niet alleen, intussen is wel geble ken dat binnen het internationale socia lisme, waarvan de Partij van de Arbeid gaarne deel uitmaakt, deze party in haar strijd tegen het communisme wél alleen Dit is gebleken op de international» socialistische conferentie, welke enige da gen geleden in Antwerpen is gehouden. Hier heeft men Koos Vorrink, die d» enige was om een scheidslijn tussen so cialisme en conynunisme aan te geven, bij herhaling in zijn hemd gelaten. „Het Vrije Volk" schreef er van: „Niet alleen door de wereld, door Europa, door ieder land. maar ook door onze socialis tische conferenties loopt de grote schei dingslijn tussen socialisme en* commu nisme. Ieder ziet die lyn ontstellend dui delijk voor zich, maar niemand durft haar trekken. Vorrink is vrywel de enig» geweest, die de kat de bel heeft aange bonden. NATUURLIJK waarderen wij het in Vorrink, dat hy op deze conferentie krachtig afstand heeft genomen het kan Gisteren was Justitie aan de beurt en minister Van Maarseveen kyam er wat de crltiek betreft, bijzonder goed af. Wy zullen ons hier voornamelijk bezig houden met hetgeen de bewindsman naar voren heeft gebracht. In de eerste plaats dan het vraagstuk van de lichtvaardige echtscheidingen. Hiermee valt het wel wat mee, aldus de communist Stokvis. Houdt u alstublieft rekening met de verschillende stromingen onder de bevolking, aldus de heren Donker (Arb.) en Vonk (Vryh.). Kyk eens, zei minister van Maarse veen, natuurlyk kan ik geer» huwelijks recht scheppen voor de verschillende stromingen afzonderlijk. Ik kom met een ontwerp, dat ik het meest in net belang van het gehele Nederlanéke volk acht. De indiening er van is binnen drie. hoog stens vier maanden te wachten. Hieraan knoopte hij tevens vast de beantwoording van een opmerking van de heer Terpstra (A.R.), die bezwaar had gemaakt tegen de aanwijzing van één persoon, prof. Meijers, voo# het ontwerpen van een nieuw bu^rlijk wetboek. Hierbij komen immers b^kalde beginselen aan de orde, bijv. bij de regeling van Üet huwelijks recht ért van het erfrecht. Zeker, zeide de minister, daarom zal prof. Meijers over principiële aangelegenheden geen eigen oordeel voorop mogen stellen. Het ligt in de bedoeling, zoals bijv. binnenkort met het echtscheidingsvraifestuk zal geschie den, dat de minister met de Kamer van te voren over deze principiële aangele genheden van gedachten zal wisselen. Uit de standpunten, die dan blijken te be staan, moeten de bouwstenen worden gevormd voor het Burgerlijk Wetboek. Voorts zal prof. Meijers voort dienen te bouwen op de historische ontwikkeling van het recht in Nederland. DAT 5000 pleegouders zich hebben aangemeld dm een Nederlands kind uit Duitsland drie maanden op te nemen en 100 Dinsdag of Woensdag in Den Haag arriveren. DAT te Haarlem een 28-j. Amsterdamse gearresteerd, die o. a. in kerken te Rotterdam en Haartem tassen stal van dames, die naar de communiebank gingen. DAT het door brand beschadigd? kas teel „Enkhuizen'' te Humm%lo wordt af gebroken, daai restauratie te kostbaar schijnt te zyn. DAT voor de Maastrichtse rechtbank tegen de kampbewaker M. K, uit Sit- tard, die volgens* afspraak de' A'damse pol. delinquent Morea" uit het kamp te Lindenheuvel liet ontsnappen, een half jaar gev.stra^ werd geëist. DAT een bazar ten bate van de NIWIN welke door de Ned. kolonie te Helsinki werd gehouden, ruim f2000 opbracht. DAT het tramverkeer tussen Amster dam en Haarlem gisteravond en van nacht ernstig gestagneerd was door een botsing te Sloterdijk tussen twee NZHTM- j.v. het niet omgooien van een wissel, -waarby echter geen pfrsoonlyke ongelukken voorkwamen. DAT min. Gielen door het aanstellen van schoolopzieners het kleuteronderwys wil reorganiseren en zo mogelyk wette- lyk regelen. DAT de garage van de fa De Vries te Hoensbroek gisteravond is uitgebrand, waarbij twee tractors, twee aanhangwa gens, twee motorrywielen. een luxe gen en een vrachtwagen verloren gingen. DAT de St.-Crt. van gisteren de pry- zenbeschikkingen autobenzine 1947 ao. en electromotoren 1947 bevat. DAT de R'damse haven momenteel practisch weer een 'vooroorlogse tank capaciteit heeft en van de 35 drijvende kranen, de verloren gingen er weer 25 zyn teruggekeerd, DAT knotwilgen vruchtbomen, uitge zonderd notebomen, en griendhout, ge kapt mogen worden, doch voor de overige bomen een kapvergunning nodig is. DAT o.m. min. Drees en wethouder Van Zwyndrecht uit Den Haag, spraken de feestvergadering te Amsterdam, het 30-j. bestaan van de Land. Federatie voor stenografie „Groote". DAT de urnenbewaarplaats in het A'damse Damplantsoen, het voorlopig nationaal monument, haar voltooiing nadert. DAT de Ned. textielfabriek Eilermarkt i het Duitse grensgebied bij Glanerbrug, die op 1 Dec. '41 door de Duitsers werd stilgelegd, binnenkort weer voor de Ned markt gaat produceren. DAT wegens de hoge kosten de schip brug te Doesburg niet wordt vervangen door een Baileybrug, doch men over en kele jaren een definitieve brug hoopt te bouwen, aldus de KNAC. DA,T ook de aannemers te Zevenber gen geen zwarte lonen meer betalen. DAT een EVC-delegatie morgen naar Lodz vertrekt om een Pools textielcon- gres by te wonen. DAT men verwacht. Zaterdag te Nan king een luchtvaartovereenkomst tussen China en Nederland wordt getekend. DAT A. Hadderingh te Assen J. A. Kramer is opgevolgd als lid van de Prov,. Staten van Drenthe. DAT burg. van Kolfschoten gisteren te Eindhoven in aanwezigheid van de direc tie der N.S. de eerste spade in de grond stak voor het nieuwe hoogspoorplan DAT onze ambassadeur te Londen, jhr Michiels van Verduynen. heden aan de Londense buschauffeur Walter James Brown, die geholpen heeft by de bevrij ding van Nederland, de gouden medaille van de Orde van Oranje-Nasspu over handigde. DAT het Bossche B.G de beruchte St v. d. Wielen uit Oss, tegen wie 20 j. gev.- straf was geëist, tot 8 j. veroordeelde. DAT in deze haven ruim een derde kadelengte is hersteld de 97 verloren gegane wal- kranen hersteld teruggekeerd zyn. DAT L. A. Schmid en A. J. den .Hond. resp. chef en middelbaar technisch ambtenaar by het Veiligheidstoezicht in Indië, benoemd zijn tot officier resp. rid- "ïr in de Orde van Oranje-Nasaeu. DAT Hr. Ms „van Kinsbergen". het opleidingsschip voor adelborsten, giste- oefenreis van 4 li maand in de West-Indische wateren in Rotterdam teruggekeerd. DAT de Westlandse Hypotheekbank 85 pet. der aandelen van de Overijsselse Hypotheekbank zal overnemen, hetgeen fusie tussen beide banken be- tekept. DAT alle grenadiers en oud-grenadiers jn opgeroepen de actie van de Nat. Monumenten-commissie te steunen en 'an de binnengekomen bedragen één ,Dam"-certificaat wordt gekocht. DAT met de uitvoering van de nieuwe spoorlyn Nieuwerkerk-Rotterdam D. P. begonnen terwyl er plannen bestaan Rotterdam ook een station „Zuid" te' stichten. DAT min. Gielen het verzoek van de Gepef. Kerk te Bloemendaal om haar radiouitzendingen op Zondag weer te mogen hervatten, heeft afgewezen, daar dit by de definitieve radioregeling moet worden uitgemaakt. DAT te Hamilton (Canada) een Ned. viceconsulaat is opgericht en G. Moes met de voorlopige waarneming is belast. DAT de voorm. ambtenaar van het O.M. te Utrecht, mr I. H. v. d. Roemer, door de R.v.C. niet voor 10 doch voor 5 j. ui, het recht openb. ambten te bekleden werd ontzet en niet vervallen is ver klaard van de kiesrechten. DAT, vergeleken met 1938, de rund veestapel terugliep tot 84 pet., de var kensstapel tot 46 pet., de schapenstapel tot 72 pet., de hoenderstapel tot 49 pe en slechts de paardenstapel zich uitbreid de ey wel tot 115 pet, Een ander punt was de mogelijkheid van adoptie, bepleit door mej. de Vink (KVP) en de hëer Donker (Arb.) De nister is hiervoor steeds minder gaan voelen, want hij acht het onjuist, dat bijv een Joodse wees de naam van zijn ge storven ouders, een naam, die hij met ere draagt, zal verliezen. De bewindsman voelt weinig voor het scheppen kunstmatige Verhouding en het feitelijk vernietigen van een natuurlijke band. Geheime vuurwapens. Verschillende sprekers waren ontsteld over het feit, dat er nog zoveel pens in handen van onbevoegden zijn. terwyl oproepen tot inlevering zo weinig helpen. Op aanraden van o.a: de heer Vonk (Vrijh.) ?al de bewindsman wegen of huiszoeking op vuurwapens wenselijk is. Natuurlijk sprak mej. Tendeloo (Arb.) weer over de positie van de gehuwde vrouw. Merkwaardig, dat zoiets steeds pleegt te geschieden door leden „zwakke" geslacht, die het huwelijk niet hebben gesmaakt. De minister vertelde, dat het in de bedoeling lag. de gehuwde vrouw in bepaalde gevallen beschikkings bevoegdheid over .vermogensbestandde len te geven, "hoetéel uiteraard de pri maire verantwoordelijkheid van de op de voorgrond moet blyven staan. Een ander belangrijk punt is de ko mende herziening van het vennootschaps recht Op vragen van de heer Donker (Arb.) vertelde de bewindsman, dat het inderdaad in de* bedoeling ligt, by het "bestuur van de vennootschappen zekere plaats toe te kennen aan de factor arbeid. Dit zal moeten geschieden, zowel in het commissarissen-lichaam als in dc vergadering van aandeelhouders. Over leg wordt gepleegd met het Departement van Sociale Zaken, terwyl de minister gaarne inging op de suggestie, over deze zaak advies te vragen aan de Stichting van de Arbeid. De heer Stokvis (comm.) had gespro ken over de behandeling van persdelic ten. Blijkbaar was hij' geïnspireerd door de strafvervolging, ingesteld tegen de hoofdredacteur van „De Waarheid* gens een voor het openbaar gezag be ledigende publicatie.Hij zag e breideling van alle critiek op de Rege ring. De minister was op dit punt wat nuchterder. Belediging is nu strafbaar, en ter verhoging van het peil van de Nederlandse pers zal eventueel streng worden ingegrepen. i De heren Terpstra (A.R.) en Zandt (S.G.P.) hadden een andere aanmerking en wel op de pers zelf. Er zouden nl. nog wel eens sensationele berichten wor den gepubliceerd over verdachte perso nen, die tenslotte toch vrijgesproken moesten worden. Door de publicaties waren deze in hun goede raam aange tast Ook hier was de minister iets nuch terder. Hy meende, dat over het alge meen by de pers op dit terrein wel zelf tucht te constateren was, terwyl hij voorts betoogde, dat deze publicaties ook wel terdege een goede-kant hebben, om dat hieruit dikwyls van de voortvarend heid van politie en justitie blijkt. De overige aangeroerde zaken, zoals de uitleiding van vreemdelingen, natu ralisatie. de organisatie van het gevan geniswezen enz. gaan wij verder stil zwijgend voorby. Na deze algemene be schouwingen werden verschillende wets artikelen aangenomen, terwijl schillende onderdelen korter of langer werd gedebatteerd. gne, m« moeilijk van ons vergen, dat wij de nood zaak van dit krachtige woord in dit milieu en het feit, dat Vorrink vrijwel alleen werd gelaten, beschouwen als aan wijzingen, dat het socialisme als zodanig tegen het communisme verweer kan bie den. Uit heel het verloop der conferen'.i» bleek, dat men benauwd was. het commu nisme te ergeren. Dit gold voor de socia listische partijen uit die landen, die than» reeds onder de Russische schaduw liggen. Maar het gold al evenzeer voor ander» landen, die niet onder Russische drei ging staan. Kenmerkend was. dat de socialisten op deze conferentie de Oprichting van eet» eigen Internationale uitstelden met het oog op de moeilijkheden, welke daaruit zouden kunnen ontstaan voor de socia listische partijen in de Oost-Europes» staten. Maar fnen kome ons dan niet meer aan boord met de bewering, dat het so cialisme in staat is wezenlijk verweer te bieden aan het communisme. Wat deze conferentie kenmerkte, was niet verweer maar vrees. Van de rede van Vorrink schrijft „Het Vrije Volk", dat hij gesproken heeft met alle duidelijkheid, die tegelijkertijd vrees en opluchting verwekte: „Vrees, omdat velen angst had. de consequenties, die vroeg of laat toch niet zullen uitblijven. Opluch ting, omdat het eindelijk in deze bijeen komst gezegd werd. zy het dan scherp." Vrees en opluchting, opluchting en EN het resultaat? Een socialistische voorman uit Italië noemde op deze conferentie de communisten „onze broeders" en een socialistische voorman uit Polen haastte zich. zyn instemming met deze woorden te betuigen. Weer was het Vorrink, die protesteerde. Een protest werd ook behandeld tegen de beschuldiging van Moskou, dat Attle» Blum verraders zouden zijn. Maar d» Italianen waren er tegen, dat dit protest •ermeld zou worden in de officiële reso lutie, die wereldkundig zou worden ge maakt. En ..Het Vrije Volk" maakt weer .deze kanttekening: „Zo. ver ging*de onderworpenheid van het Italiaanse co- cialisme aan het communisme in een land, dat niet bezet is. Hoe ver zy dan gaat wel door Rusland bezette landen of landen vlak onder de Russische bedrei ging, behoeft men nauwelijks te vragen." Het,'resultaat was eert resolutie, waar in .Het Vrye Volk" openhartig schrijft, dat rij van de huidige wereld „een vol komen verwrongen beeld" geeft, en waar tegen de Nederlandse delegatie zich dan ook keerde. In de plaats van het verweer trad de onwaarachtigheid. Uit dit alles blijkt dus wel, dat het in ternationale socialisme, waarin ons socia lisme zo gaarne zijn voedingsbodem vindt, waartegen het zt^ gaarne leunt en aarop het zich, als het de kans heeft, zo gaarne beroemt, aan het communisme geen wezenlijk verweer bieden kan. Het leeft onder de beklemming en de vrees- Of heef het „Friesch Dagblad" gelijk. het de vraag stelt, of hier. be halve vrees, ook de overtuiging in het spel is, dat er ondanks alle betuigingen het tegendeel een innerlyke verwant schap wordt gevoeld? WEER EEN SCHIP IN DE ZEEUWSE WATEREN AAN DE GROND. Het Duitse m.s. „Heinrich Wilhelm" is gisteren, ter hoogte van het Sloe aan da grond gelopen. Vanuit Vlissingen vertrok sledpbbothulp, doch het schip is inmid dels vlot gekomen. RIJKSWEG DEN HAAG—AMSTERDAM NA 15 DEC. GEHEEL VRIJ. De Oostelijke rijbaan van de weg Am sterdam—Sassenheim. zal bij gunstig blij vende weersomstandigheden, ongeveer 15 December a.s. weer worden opengesteld. A.T.O.-GOEDEREN VERDWENEN ONVERKLAARBAAR. De Spoorwegrecherchë heeft, naar aan leiding van klachten over vermissing van per A.T.O. verzonden goederen, welk» reeds geruime tyd -op onverklaarbar» wijze verdwenen, de gebr. H. te Eerbeek en twee andere medeplichtingen gear resteerd Het onderzoek wordt voortgezet. Zwaar bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige re gen of sneeuw en mees: ma'.ige wind ui» Zuidelyke richtingen. Iets hogere tempe- ZON EN MAAN Vrijdag 5 December. Zon op 8.30 [onder 16.31. Maan onder 13.58. LK,

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1