LOS EN VAST WACHTEN Veel te deftig NIEUWE LEIDSCHE COURANT S tATERDAG 29 NOVEMBER 1947 REIS DOOR CANADA (4) Elke avond elf uur. Canada roept Nederland Een verre stem vraagt Uw aandacht fff de vete-verdieplngen-ksntoorrebeewee rmn Mwitrid rftifen Wf® MM®»- Z(j dalen met een bt)n* te grote ImL DruMeveo —Heieu toeneem de drut op. Ze gaan verloren In de e gebouwen kwamen. Verkeerslichten flitsen groen, rood en oranje. Crème, donkerblauw, parelgrij». •eegroen of zachtlila bewegen rich, mo- del-47-ers in een lange rij. Of stoppen op een wenk van een elegante agent. Blegant in kleding en beweging, zoals de vrouwen op de trottoir». Hoge hak ken tikken op de grauwe tegels. Neon lichten flikkeren hun woorden. Frans of Engels. Aan en uit. Traras janken een hoek om. Ze zijn vol, maar anders vol dan de Hollandse. Ze zijn kalm-vol. En er wordt niet op tenen getrapt. Taxi's jakkeren een vreemdeling naar een sta tion, of naar een „Tourist-room". In dt winkels-is alles te koop. Alles voor geld. Eén millioen en zes en negentig duirand mensen zijn in staat om elkaar in veel Frans en weinig Engels te wijzen op wat in de étalages te koop wordt aangebo den. Nu jachten ze voorbij de winkel ramen. In auto's, in trams, lopend, want het is vijf uur In Montreal. In het halfduister van de beginnende avond ligt midden in de city het Mount- Royal-park. Bomen, struiken en planten vervagen. De heuvel. de Mount-Royal, of in oud-Frans de Mont-Réal, die het park vormt is nog juist te zien. Benden lawaait de stad. Hier Is het rustig. Hier schijnt Nederland dichtbij. Hoog op de Mount-Royal verschijnt in helder licht een kruis. De schemer wordt wat opge heven door de' honderden lampen van het kruis, hoog heersend over de omge ving. Zichtbaar tot in de verten, waar de St. Lawrence stroomt. Een stad onder het kruis. En het is vijf uur in Montreal. In één der gebouwen van Crescenr- street, Aenederwin de binnenstad, wordt doorgewerkt. Telefoons rinkelen. Men sen lopen, zwaaien met papieren, ver dwijnen in-afgescheiden ruimten. Een nuchtere aanduiding buiten: Internatio nal Division of the Canadian Broadcas ting Corporation. Een nuchtere aandui ding binnen. Op de deur van één der kamers: Dutch Section. De kamer is leeg nu. Even tevoren heeft een viertal men sen haar verlaten: de Nederlandse afde ling van de Canadese radio-omroep. De studio-klok wijst vijf. Een microfoon hangt boven een tafel. Achter een groot venster in een andere kamer zit» een man. Hij heeft een instrument met veel handles en knoppen voor zich en enkele gramofoons naast zich. Een naald krast door de groeven van een gramofoon- plaat. Een marsch klinkt. De man in de eontröle-kamer verzwakt het gehild. Aan de andere kant van het raam spreekt een dame: „Canada roept Nederland; goede avond, dames en heren, dit is de Internationale dienst van de Canadese radio-omroeo, op de korte-golflengten 19.58 en 25.60 m" Ver weg uit deze ka mer gaat het geluid van haar stem. Naar Nederland, waar het nu elf uur is, waar velen al rusten na een dag werken en waar radio-toestellen deze stem trachten op te vangen. Hier is die stem helder, daar ln Nederland wobbelt ze, nakt soms i helder terug te ko- Oogedeldig draalt i de knop. Af. Weg Canade. En de spreekt verder. Geeft het Verenigde-Na- tl es-nieuw», maakt plaats voor muziek, ▼oor een beschouwing over Canada en de Canadezen. Het toestel in Nederland zwijgt. Maar de item is In de aether. Een stem, die Nederlands spreekt en tot Nederlander» wil spreken. Het ig laat in Nederland, als het in Montreal vijf uur ia, maar dexe maand werden de uitzendin gen vervroegd en vallen tussen half acht en half negen Middel-Europeee tijd. Hu behoeft de so moeilijk te ho nen «tem van dit kleins stukje vaderland in Montreal"» Cre»eent-8treet voor geen Nederlander meer onbereikbaar te zijn. Herwaardering van goud dient bij de wet te geschieden In het verleden geschiedde de herwaar dering van het goud der Nederlandse Bank en de verdeling der winst bij wet. De laatvte maal is dit met geschied, al is io feite aan de door minister Lieftinck met de Ned. Bank gesloten overeenkomst via een begrotingswijziging, wel wette lijke 9anctie verleend. Over deze gang van zaken is correspon dentie gevoerd tussen de minister en de Algemene Rekenkamer. De Commissie van de Rijksuitgaven der Tweede Kamer is van oordeel, dat in het vervolg door de Regering over de verdeling van de winst by een herwaardering van het goud over leg mefcde Staten-Generaal moet worden gepleegd en stelt de Kamer voor di ketmd6 van de Regering te brengen. Nu kan iedere radio-bezitter een rap port over de ontvangst inzenden naar mrs Wataon en de heer Ph. van Son, de leiding van de Dutch Section of the In ternational Division of the CJB.C.. Crescent-street, Montreal. Meehelpen om de volken det wereld dichter bij elkaar te brengen, dat is het doel van wat er daar in Cre9cent-street gebeurt: Canade roept Nederland! Als het vijf uur is in Montreal J. van Hofwegen ONZE LETERATUUKSPIEGEL Da protaat Eaehart». Door dr A. H. ■delkoort Ui tg. Bosch en Keuning. Een interessants uitlegkundige studie, ook voor niet-ksrkelijken, van da hand van de bekende Utrechtse hoogleraar. Ons Zielsleven. Prof. dr J. Waterink. Uitg. N.V. Zomer en Keuning. Wagenin- gen. Dit ia de vierde druk an het be langwekkende boek, dat juist in defe tijd so veel licht verspreidt Wegen en omwegen. Elisabeth Mulder. Uitg. W. de Haan. Utrecht Een levens roman van Aart Versteeg, waarin actuele levens- (lees: huwelijks-) problemen aan de orde worden gesteld. Al kan men de motievan van Aart niet altijd onder schrijven. wanneer men de Christelijke huwelijksmoraal als norm neemt in leder geval is dit een ernstig boek, waar in op fynztaige wij se de huwelijks ontrouw beeritiaeerd wordt In de strüd om ons volksbestaan. Uitg. M. C. Stok, Den Haag. Dit keurig ver zorgde boekwerk van de hand van D. C. A. Bout inspecteur Dir. Generaal Bijz. Rechtspleging, met een inleiding van prof. dr H. Kraemer, mag in onae ver- sameling oorlogslectuur zeker niet ont breken. De verschillende phaeen door leeft men weer met spanning. Dit boek is een document geïllustreerd en prettig geschreven De tain der Gedeo. Uitg. W. de Haan. Utrecht Dit is het tweede deet eveneens onder redactie van prof. dr A. G. Ha mel. Het eerste verscheen reeds enige jaren geleden. Ook deel II werd rijk ge ïllustreerd door Anton Pieek en bevat mythen der Chinezen, Japanners, uit In donesië. Oeeanië en Amerika. Wie een maal deel I heeft gelexen, zal het ver volg seker niet kunnen en willen misten. Naar breder vlucht Uitg. H. P. Leo pold's Uitg. Mij, Den Haag. Dit boek werd samengesteld door Ben van Eyssel- steyn en tekent de bewogen geschiedenis van de K.L.M. Lectuur voor jong en oud. Piet Maree had de verzorging. Op bij zonder aangename wyze heeft Van Eys- selsteyn de K.L.M. ups en downs te boek gesteld en wie belangstelling heeft onze luchtvaart (wie heeft dat Aiet?) bezit in dit boek een schitterend docu- Str(jd langs de Mohawk. (2 delen). Slok Z.-Holl. Uitg. Mij. Den Haag. Wal ter D. Edmonds beschrijft op pakkende wijze de historie van de pioniers 1 Mohawk»e Vallei. Het is een romantisch verhaal, een van Amerika's best sellers; de schrijver is niet uit op goedkope ef fecten, maar weet de lezer te boeien. Een prachtig geschenk! Gunning. Uitg. J. N. Voorhoeve, Den Haag. Een boekje van dr J. J. R. Schmal over de grote professor Gunning. Dat de geestelijke nalatenschap van Gunning het vergeetboek dreigt te geraken als de schrijver betoogt achten wij iets te sterk uitgedrukt. Faulus. Uitg. Voorhoeve, Den Haag. Dit zijn de radiotoespraken van ds A. K. Straatsma over de grote apostel gehou- Piguren rondom het Kruis. Uitg. Voor hoeve, Den Haag. Een aardig boekje var D. J. Baarslag. De titel spreekt vooi zichzelf. Waarom echter de schrijve: Maria, de Moeder des Heren, niet d« plaats heeft gegeven in dit boekje die haar Evangelisch gesproken toekomt, ons niet duidelijk. Zonder van reforma torische zwakheid verdacht te worden, had de schrijver o.i. de figuur van Maria zgker sterker en schoner kunnen teke nen VOOR de meesten van ons is een win termantel toch eerst echter een win termantel wanneer er bont op of aan zit. We laten u daarom hier een paar voor beelden zien van een bontgarnering die even aantrekkelijk als bescheiden is. Nummer één is een erg prettig Ameri kaans model: een beige mantel met enige ruimte en met een heerlijk warme kraag van nutria, die bij guur weer helemaal opgezet kan worden. In dit speciale geval xyn de bonten zakken evenmin alleen maar luxe; men kan hier werkelijk, de handen in steken, zodat ze de weinig sier lijke 'bonten wanten en de dikwijls zo las tige mof uitstekend vervangen. Er is ons bij verteld, dat deze meetel bovendien met nütria gevoerd is- Dat is natuurlijk een luxe, die we ons lang- niet allemaal kunnen permitteren, maar wie in het ge lukkige bezit is van «.en bonten voering, weet, dat een met bont gevoerde mantel inderdaad de warmste dracht is die men zich denken kan en bovendien één, die in de meeste gevallen veel flatteuzer.... en veel goedkoper is dan een bontmantel. Wie dus nog aarzelt, doet verstandig in deze onze goede en onbaatzuchtige raad aan te nemen, en kieze een stoffen mantel met bonten voering en, eventueel, bont- garnering. Een heel ander karakter heeft dit zeer chique, maar wat stemmiger, complet van d/e Franse ontwerper Heim. die voor gure dagen een klassiek tailleur van zwaar donkergrijs laken ontwierp, de mantelg>p 7/8 lengte. Hierop wordt een los garnituur gedragen; het hier afgebeelde i» een licht grijze vos met bijbehorende mof. Voor vrouwen die de kunst verstaan met wei nig geld en kledingstukken toch altyd een zeer gesoigneerd en gevarieerd effect te bereiken, is een los garnituur inderdaad erg practisch. Men kan het immers op complet zowel als op mantel dragen, ook, bij feestelijke gelegenheden, op een ge klede japon. Bovendien geeft het mantel en complet gelegenheid er mèt of zonder heel anders uit te rien en ook op zachtere "'v*. MEN hoeft bet bovendien niet altijd in dure bontsoorten te zoeken en op het ogenblik tengevolge van nare deviezensohaar»te, de keuze in land niet erg groot, er zyn op het gebied van loese bontg arm turen altijd veel gelijkheden en dikyijls ia een mooie kraag of stola met mof het laatste dat u, onher kenbaar mooi, uit een ala volkomen afge dragen beschouwde bontjas kunt laten maken. Denk er echter aan, dat het be werken van bont vakwerk ia, geef het een goede bontwerker te doen en z' niet zelf aan te knoeien ente knoeien. Tenslotte nog een kleine opmerking yan algemene aard. Sr beeft zich in de laatst# jaren in ons land een even domme als weinig elegante gewoonte ingeburgerd: het optillen van mantel of rok als men gaat zitten. Dit ia een gebaar weinig elegant ia heus een beleefde beschrijving van de wijze waarop het gebeurt dat men geen enkele werkelijke dame of goed geklede vrouw ooit ergen» zal zien ken, maar bovendien is het geheel on- juiat, dat het kledingstuk in kwestie daar. door minder kreukelt. Integendeel! Wie goed met mantels an rokken wil omgaan, doet het boste er altijd reöht op te gaan zitten en de kleren even onder zich glad en recht te strijken. Den hebben ze het mlnete te lijden «n.... men zit op de énige elegante en behoorlijke wijze Opnieuw weer ied're morgen. Zolang 't mij heugen mag, Verwacht ik jou in spanning Bö 't krieken van de dag. Ik. luister naar Je voetstap. Weerklinkend door de straat, Met vrees In 't kloppend harte Dat jU me overslaat. Het nauw'lyks hoorbaar klikje Aan 't klepje van dé deur Is 't sein dat hij verzekert: ,Jk stel Je niet teleur." Ik weet. er zijn er velen, Vooral in deze tijd, Waaraan je, vol attentie, Je trouwe zorgen wijdt. Maar "k ben niet yverluchtig, Ik vind het opperbest: JÜ bent voor ons de schakel Van hier naar Oost en West. Jij bent, ln alle onschuld, Mij onmiskenbaar lief Als plichtsgetrouw bezorger Van postpakket en brief. Gré Kempen-Sterkenburg. Zijn de Prijzencommissies „onzin"? gebakken bokking als die maar een dubbeltje mag kosten, waarom accepteert U een, naar Uw mening, te hoge nota voor een reparatie aan Uw stofzuiger of voor het schilderen van het schuurtje in Uw tuin, dat toch zo hoog nodig eens moest worden opgeknapt? Ja, waarom? Hebt U wel eens van het Pry- zenboekje gehoord? Of vindt ge het werk van de Plaatselijke Prijzencommissie toch eigenlijk 'maar boter aan de galg ge smeerd en hebt U er geen andere cri- tiek voor dan: „allemaal onzin"? De Prijzen-commissies bestaan nu ruim een jaar. Zij zijn tot stand gekomen met medewerking van de Raad van Vak- centralen (N.V.V., K.A.B. en C.N.V.). vertegenwoordigsters van huisvrouwen verenigingen, het bedrijfsleven enz. De burgers, die er zitting in hebben, geven hun werkkracht en vrije tijd gratis. In ongeveer 400 van de 1100 gemeenten ;n ons land zyn deze commissies werkzaam. Daarvan werken er 70 ..goed", terwijl in 14 gevallen het praedicaat „uitstekend" kan worden uitgereikt.. Daarbij behoren Utrecht, dat helemaal bovenaan staat, dan Den Haag, Eindhoven, Oss, zand, IJsselstein We deden zo maar een greep om U enig inzicht te geven in wat de Prijzen- commissies doen. En welke critiek mer ook op het regeringsbeleid moge hebben, men werkt' zeker niet mee aan de sane ring onzer maatschappij als men te veel vraagt of betaalt voor een cöstuum, kilo bruine bonen of voor het inzetten an een ruit. Wie te veel vraagt en betaalt remt het herstel Als de wettige overheid ook ee: harde regelen stelt waartegen onz consciëntie zich niet verzet, dan hebben die op te volgen, ook in gevallen als d^ze. Zijn we het met die regelen niet dan bewandelen we de juiste weg niet door te kankeren, doch te „klagen", gedocumenteerd mogelijk, bij de daar- or bestaande instanties. Onze Christe lijke maatschappelijke organisaties heb ben op dit terrein een grote taak, Ten slotte: met mij behoeft ge het niet En nu de resultaten. In den Helder slaagde de commissie er in Van de te veel gevraagde kamerhuren f 6000 per maand af te krijgen! Daar ontdekte ook een handige huisvrouw, dat een pakje puddingpoeder van een bekend merk te laag in gewicht was. Met de fabrikant werd een hartig woord gesproken. De zaak is nu weer in orde. In Abcoude vroegen de bakkers 6 maanden lang per brood 2 cent te veel. In een groot dorp in het hoge Noorden had een winkelier een 40.-tal overallen te duur verkocht. Hij vroeg anderhalf maal zoveel als is toegestaan. De Prijzen commissie sprak met deze textiel-detail- list, die van goede wille bleak te zyn en een' keurig briefje verzond aan zijn 40 klanten met de vriéndelijke uitnodiging of ze het te veel betaalde maar wilden komen terughalen! In weer andere geval- Lezers schreven een verhaal De wensdroom van Marike ,ük moat trouw op mijn post blijven" had Marike gezegd en toen zij met vader in haar woning terugkeerde by Peter, was alles zo mooi alsof het nieuw was. Trouw op haar poet Ze weet dit voor zichzelf als basis voor haar geluk en zal daarvoor kracht putten uit het gebed. Wat is het nu licht en rustig ln haar. En Vader? 't Is of er iet* van de rust van zijn dochter op hem overgaat en er is ook bij hem hoop. Als alles weer eens goed wordt! Nu zijn ze thuis. Marike schreed biy en dankbaar over da drempel. De kleine Lotti juicht op Pappie's arm. Marike neemt haar dochtertje van haar man over. Ze zien elkaar even in de ogen en 't is voor hen beiden een belofte, stil zwijgend. In de gezellige huiskamer, doet de rustige sfeer weldadig aan. Alles is in da puntjes an Marike's stem is warm van ontroering, als ze zegt: „Ziezo Vader, hier is nu uw thuis, zolang, tot Moeder weer in orde zal zijn en bij u terug is." „Ja vader", zegt Peter opge wekt. „Daar «luit ik mij geheel bij aan. U doet, of u thuis is. En we willen hopen, dat moeder weer spoedig de oude ia." ..En daar is Riek", zegt Marike, als deze binnenkomt. „We hebben een logé, Riek. Wil je de logeerkamer in orde maken? Dan zorg ik even voor Lotti." Z' gaat met het kleintje naar de slaap kamer en dan wordt het haar even te machtig. Dankend buigt ze het hoofd.. „En nu Lotti, nog even bij Pappie.'' 't Ia een sehatje. xo ln haar rose ponne tje. Kraaiend van pret, trekt ze aan zijn kuif. ..Zo kleine rakker, geef opa ook zijn deel maar", en Peter zet het spartelend popje op opa's knie. Innig gelukkig ziet Marike het aardig toneeltje aan. Later op de avond, als Vader even naar zijn kamer is gegaan en Peter en Marike alleen zijn, drukt hij zijn vrouw teder tegen zich aan. „'t Is toch veel gezelliger, kind, als je thuis bent, hoor!" ..Ja, Peter, dat vind ik zelf ook." „Het is voor Vader ook niet alles, dat van Moeder", gaat hij voort. „Je kunt het hem wel aanzien. Hoe is het nu met haar? Wat denk je er Marike?" Ze zucht even. „Moeder is al overspannen, Peter. Maar bij oor tante isze best bezorgd. Tante i. evenwichtig en echt lief voor haar. Dat kon niet beter. Ik heb er wel moed op, dat het in orde komt. En, Peter, we wil len Vader maar wat ontzien, niet? En maar niet te veel vragen. Gelukkig geeft onze kleine lieveling hem veel afleiding. En danHier zwijgt ze verward. „Nu Marike, en dan?"Hij ziet haar vragend in 't blozend gezicht. „We moeten er om bidden. Peter", zegt fluisterend. Tot Vader weer binnenkomt. Even later zitten de beide heren gezellig te roken en te lezen. Marike breit aan een jurkje voor Lotti. Zo verloopt r tig de avond. De volgende morgen er een brief van tante: Moeder is véél rustiger, dokter is tevreden en als het zo door mag gaan, geeft hij alle hoop. Tante vindt het öok veel beter voor vader, dat deze bij zijn dochter is. Een opgewekt, hartelijk schrijven, dat vooral vader en Marike echt goed doet! Als Peter naar kantoor is, kuiert vader een straatje om 'en eist de huis houding en Lotti, Marike geheel op. Ze heeft een flinke hulp aan Riek, er is fijn, nu Vader er by is gekomen. Na enige tijd dwalen haar gedachten wai af naar Moeder. Dat Vader toch zo we nig zegt. Daar moet toch een oorzaak wezen voor haar verwarring. Ze beslist afkerig van Vader. Zijn binnen komen maakte haar onrustig. Moeder toch altyd een flinke vrouw. En zij heeft ook altyd de indruk gehad, dat ze veel an elkaar hielden. Moeder was wel ns nerveus, maar vreemd is het! Wat alles toch anders gegaan dan ze dacht! Zy ontvluchtte Peter, ging naar vader moeder, nu is vader bij Peter en haar, omdat moeder wegging van vader. Wonderlijk het leven toch. Naast grote dankbaarheid is er diep medelijden in Marike's hart. Medelijden met moeder enmet zichzelf. Hoe kon ze. nu dromen dat het buiten haa'r huis beter zou zijn?!" „Ik heb wat mijn hart wenst" zegt Marike. Ze kijkt Peter aan...... „Toch?" zegt hij lachend. „Toch wel!" antwoordt Marige trots. BERICHT Vandaag schrijven wij „lezers schreven een verhaal", want dit is de laatste af levering! Velen, zeer velen, hebben de kern van het verhaal begrepen en brach ten ons interessante beschrijvingen van het incident in het leven van Marike. Door een kleinigheid kan men soms tot betere gedachten komen en dat was ook in het verhaal v^n Marike d* bedoelin? Wij moeten allen die een bedrage heb ben geleverd hartelijk dank zeggen hun ijver en belangstelling. In een onze kastjes op de redactie ligt grote stapel „Marike-verhalen", welis waar niet geplaatste, ln de meeste valjen minder geschikte copie, maar toch geestelijk product van meelevende lezers. En daar zijn we trots op. m Prijstvinnaars In de maand November werden bij dragen gepubliceerd van de volgende lezeressen; mevr. C. Stiel-Plugge. mej R. Vink, mej. L. van der Most en mej. Bertha Andrioli. Men ziet het dus: de mannen lieten deze maand verstek gaan, tenminste betreft een aannemelijke bijdrage. De genoemde dames krijgen dus een prijs. Wordt thuisbezorgdl Financieel Weekoverzicht Vrijwel de gehele belangstelling van de effectenbeurs werd deze week in beslag genomen door de handel in claims en aandelen Koninklijke Petroleum. Grap penmakers beweerden, dat de hele beurs ie" was. Ook van de zijde van het publiek was er grote belangstelling en men kon dagelijks op de gaanderij der Amsterdamse beurs bezoekers waarne men, die de levendige handel in claims gadesloegen. In Amerika biykt men ten zeerste ver* stoord te zijn over de scherpe deviezen- bepalingen, welke de Nederlandse Bank heeft afgekondigd met betrekking tot de mogelijkheid van insohrijying op de nieuwe emissie door buitenlanders. Ver schillende persorganen in de Verenigde Staten menen, dat Amerikaanse aandeel houders in een minder gunstige positie dan de Nederlandse worden gesteld om de laatste aan goedkope aandelen Konink lijke te helpen. Men vindt het te laken, dat in Nederland verkochte claims niet mogen worden gebruikt voor betaling van de inschrijvingen op nieuwe aandelen. De Amerikanen moeten volgens voor schrift der Nederlandse Bank deviezen op tafel leggen om de inschrijvingen, welke hier te lande gegeven worden, te voldoen. Waarom, aldus redeneert men, was het niet mogelijk om buitenlanders met de opbrengst van verkochte claims te laten inschrijven en de aldus verkregen aandelen de ev- dividenden daarop transferabel te maken? Deze zaek heeft echter ook een andere kant! In dit verband wijzen wy erop, dat Ne derlandse aandelen in Amerika m< aanmerkelijk disagio worden verhandeld, dat ongeveer 60 pet- bedraagt. De z.g. effectengulden heeft in New York geen grotere waarde dan overeenkomend met ongeveer 26% cent. Het is duidelijk, dat dientengevolge ook de theoretische waarde van claims Koninklijke in Amerika aan zienlijk lager is dan hier te lande, omdat de aandelen Koninklijke daar te lande immers met een aanzienlijk disagio ver handeld worden. Stelde men Amerika- dus in de gelegenheid om hier te lande hun claims te realiseren, dan zou dit betekenen, dat zij een aanzienlijk ho gere prijs zouden kunnen bedingen dan in New York. Konden de Amerikanen met de opbrengst dan op aandelen Koninklijke hier te lande inschrijven, dan ware eer dergelijke trensactie wel zeer aantrekke lijk te noemen. Uiteraard zou, als daarvar op ruime schaal wérd gebruik gemaakt door de Amerikaanse aandeelhouders, de Nederlandse kapitaalmarkt zware belasting worden onderworpen. Men heeft echter van de Nederland: autoriteiten de consessie gekregen, dat buitenlanders hier te lande hun claims mogen verkopen eh de opbrengst kun nen beleggen in zuiver binnenlandse er Indise fondsen. Het is uiteraard zeer betreurenswaar dig. dat deze onverkwikkelijke geschie denis met de buitenlandse aandeelhou ders en met name met de Amerikanen is voorgevallen. De laatste resten van Am sterdam als internationaal financieel a trum zijn verdwenen en onze beurs gedegradeerd tot een locale aangelegen heid zonder meer! De strenge deviezen- bepalingen, welke de Regering in verband met onze préAure valuta-positie heeft op gesteld, zijn daarvan de oorzaak. De vraag is gewettigd, of de prijs, welke bescherming van onze kapitaalmarkt ter verkrijging van nieuwe deviezen wordt betaald, niet te duur moet worden geacht, als we erop letten, hoe onze repu- tatie in Wallstreet door de kwestie van de caims Olie een nieuwe deuk ontvangt. De uitgifte van 3% pet. obV Konink lijke Petroleum a 101 pet en van 3% pet. Brocades-Stheeman a 100 pet zullen, ge zien de voortekenen ter beurze, onge twijfeld een succes worden. (Advent) Ou Z«t gU de mensen gelijk, die op hun heer wachten Luk. 12<36a Met de laatste Zondag van November is de Adventstijd begonnen en gaat do1 Christenheid zich voorbereiden op het Kerstfeest, de komst van Christus in deze onze wereld van negentienhonderd jaren geleden. En het Kerklied doet ons Vra gen tot Christus: Ja, hoe, Hij is toch al gekomen. Kerst feest kan toch niet nog eens overgedaan worden? De adventstijd is eensdeels een zich-indenken de oude verwachtingen en gebeden om zyn komst. Maar is ander deels de positieve verwachting op Zijn tweede Advent, Zijn wederkomst. Hoe we dit zullen doen? Als ménsen, die nog niets van Hem weten. Zoiets als een slag in de lucht doen? Hij zelf geeft in boven staand woord aan, hoe we echte Advents- mensen zijn, namelijk door gelijk te zijn aan die mensen, die op hun heer wachten. Het is een vergelijking met slaven in een Oosters huis. Hun heer was in hun mid den geweest, had orde op zijn zaken ge steld en was toen op reis gegaan. En nu doen die slaven anders niet dan wach ten op hun heer. wachten op zijn weder komst. Houdt die gelijkenis voor ogen, zegt Christus tot Zijn discipelen. En daar mee typeert Hij, hoe Zijn gemeente moet leven in die interims-tijd, in die periode tussen zijn afreis en wederkomst. In die tijd leven ook wij. Als ge iemand vraagt: wat vindt ge van onze tijd? Dan is zijn antwoord: deze tijd is zörgelijk, met vele teleurstellingen, enz. Christus zegt de tijd, ook voor onze tijd geldt dit. dat /oor de Zijnen een tijd van wachten &n. is op Hem. En daarmee zegt Hij, dat het jm! r:b-! «ds de bind* mp n Wat Hoop leven dus niet doelloos, niet zinloos Want ook dit jaar, dat welhaast voorbij is, is een jaar des Heren. Wachtenieder heeft 't wel gedaan. Ik denk aan de mensen in een wacht- leid kamer. Ze wachten oq de trein, of op de komst van een autoriteit. Dit bindt die mensen samen. Maar wachten op wat nog niet te zien is, vergt geduld. Datf ga je onwillekeurig elkaar eens opnemen. Er is altijd genoeg stof tot wantrouwen en verdachtmaking. Wat een pracht-ge- legenheid voor die slaven daar om elkaar, al wachtende, te becritiseren) En wat een gekrakeel in de gemeente over 't doen en laten van mede-christenen. Wordt 't niet hoog tijd, dat we weer met volle aandacht op Christus wachten en minder op elkander letten? Hy is toch onze Heer. *1* 1 Hij heeft toch beslag op ons gelegd. Hij heeft toch Zijn leven voor ons gegeven, ituk! Hij is toch geen vreemde v slaven in dit huis hebben 't wilde-weg gewacht. Zij wisten, wat z hun heer hadden. Zijt gij hun gelijk, jnoei h»c) Li.V kwi prob inde ie roud eens te zijn. Daarom deze vraag, ter be antwoording aan U en mij: Zou dit alles „iets" te maken hebben met „boze stuk ken en aanslagen, weermede wij onzes naasten goed denken aan ons te bren genvals gewicht, el, maat, waar, muntof door enig middel, van God verboden?" Nu weet ik waarom slech* procent van de mensen in deze wijk naar de kerk gaat. Eén hunner heeft me hartelijk en ronduit gezegd: „Neen, dominee, daar zul je ons soort niet. heen krijgen; die kerk is veel te def tig voor ons". De uitspraak heeft me verbijsterd, want ik had alles eerder verwacht dan dit. De Kerk opium voor het volk. De Kerk handlanger van het kapitalisme. De Kerk zwartste reactie. De Kerk mooi in naam, maar in haar vertegenwoordi ging vaak zo zondig en miserabel. Niets daarvan echter: de Kerk is al leen maat- te deftig. Men draagt haar geen kwaad hart toe, men heeft mis schien zelfs soms een zekere waardering voor haar. maar men komt er niet omdat ze te hoog boven de man in de straat staat. En dat terwijl wij, kerkmensen, haar juist „burgerlijk" vinden en steeds opnieuw naar stijl zoeken. Of is het zó dat juist die burgerlijk heid haar deftigheid uitmaakt? M'n gedachten schijnen zich op m'n ge zicht af te spiegelen want mijn zegs man vindt het nodig zijn stelling nader te omschrijven. „Jullie praat te deftig", licht hij toe. Ik knik peinzend :hij heeft gelijk Zelfs als de predikant niet het ene vreemde woord op het andere stapelt, is hij doorgaans onverstaanbaar voor de gewone man. Luister nu eens vlak na elkaar naar de Bonte Dinsdag- avoridtrein èn naar een radiopreek Dat zijn twee verschillende talen. Het volk beschikt over hoogstens tweehon derd woorden; meer heeft het niet nodig want het doet de rest wel mei de klank van z'n stem. Hij kan „Mot- tumijnhebbe?" uitspreken als dfe goed moedige uitnodiging tot een genoeg lijk koffiepraatje maar even goed als de inleiding tot een robbertje boksen De kerkmens daarentegen zegt in he* eerste geval: „Vriend, wenst U mij te spreken?" én in het andere: „Ik meen dat broeder Dinges hier een onjuiste weergave gaf van wat ik bedoelde en ik zou hem in gemoede er op willen wijzen dat zijn opmerking weinig ge lukkig is, om niet te zeggen onoir- baar". Maar in beide gevallen zal de man in de straat denken dat hy regel recht verlakt wordt. Inderdaad, de Kerk spreekt te deftig, te omslachtig te geleerd, te onwaarachtig. Zij mist het recht-op-de-man-afgaan. Er komt nog wat bij: allerlei woor den hebben in de straattaal thans een volkomen andere betekenis dan in de kerktaal Een voorbeeld? Een Jonge man, getrouwd en wel komt een aar dig meisje tegen en vertelt later dat toen „zijn geweten begon te spreken". Wat bedoelt hy daarmee? De kerk mens zal zeggen: „O, hij voelde zich natuurlijk tot dat onbekende kind aan getrokken, maar zijn geweten waar schuwde hem dat hij haar niet mocht aanspreken". Maar dat is nu juist het tegenovergestelde van -wat hij inder daad zeggen wilde: hy drukt op deze wyze uit dat hy van binnen werd aangespoord om haar achter na te lopen, vrouw en kind te vergeten en 'n avondje met haar uit te gaan. Wee de kerk, die hem zou aanraden naar „eer en geweten" te hande len. Op dat advie^ zou. hy eventuele concurrenten de ogen dicht slaan en alles op geven voor dit aantrekkelyk vrouwspersoontje. Zo staan j deze zaken. En daarmee zijn we als Kerk in een situatie gedrongen, die direct herinnert aan de arbeid der zendelingen temidden dei heidenen. Wij moeten de Bijbelse boodschap weer opnieuw gaan verta len. We moeten Luthers voorbeeld volgen, die eens het volk verloste uit de tyrannie van het kerklatyn en het de Bybel terug gaf. Met dit verschil dat wy moeilijker dan Luther aanvoe len hoe zeer de tale KanaSns zelfs tie meest moderne tale Kanaans aan de volkstaal ontgroeid is. Myn zegsman was ondertussen nog niet uitgepraat.' Hy vond ook onze manieren te deftig. Hy legt het me uit: als je in een bioscoop komt zegt hij heb je betaald en je kun* gaan zitten. In de kerk laten ze je niet betalen, maar ze laten je staan ook en als je tenslotte 'n plekje vindt komen ze toch nog met een busje aandraven Daardoor voel je je al meteen een buitenstaander. Verder laten ze je dat nog eens extra merken door je vooral geen gezangboekje te geven-en zo nodig kijken ze met afschuw naar je pak, dat niet meer helemaal nieuw is. „Neen", besluit hij# „de Kerk is voor kerkmensen alleen, die schijnen er zich best thuis te voelen, maar er is niemand die opstaat en je wenkt: „Ha. die Jan". Het is 'n styve beweging" Ja, daar sta Ik nu. Deze man zou best naar de kerk willen gaan. ook al is hy dan een nakomeling van dier oude S.D.A.P.-ers, die voorgoed met de kerk dachten te breken. Maar ik zal hem er waarschynlyk nooit zien en dat ligt aan ons zelf. WTJKPREDIKANT. zegt Jezus. Wacht op de Heer, gy vromen, Is Israël in nood. Er zal verlossing komen Nog ajtyd hoort ge de bewering, dat zulk een wachten onbekwaam maakt voor onze taak op aarde. Wat heb-je de nood en ellende van deze wereld a dromende, fantaserende Christenen! Wie te veel met de toekomst bezig is, is toch geen practische christen. Jezus zegt 't juist andersom: als we niet onder Zijn commando staan, zie, dan gaat juist de onbarmhartigheid hoogtij vieren onder de mensen. Nog altijd wordt onder hoog en laag beweerd: De Kerk, die op haar Heer wacht, vergeet haar sociale taak hier en nu. Maar 't is juist andersom: e is te weinig practisch Christendom, on dat wy niet genoeg lijken op die mensen die op hun heer wachten. Christus voor spelt duidelijk, dat er een sociale scheur komt, zodra de verwachting op Zyn derkomst ophoudt. Lees maar over slaaf in Luk. 12:45, die .er op los gaat slaan: hij wist niet yan een heer, die rekenschap zou vaagen. Op grond v verwachting heeft een hedendaags Bijbel- 1 uitlegger terecht geschreven: als de ge- meentè een op haar Heer wachtende ge meente was gebléven, had ze zich nooit laten inpalmen in de dienst gerende klasse en ^ïad ze nooit klak keloos die politieke, economische oi culturele party-programma's onderschre- waardoor men zich bij een klein# groep aansluit en de anderen van zie vervreemdt. De chri^elijke practijk i voor Paulus in Rom. 13 nauw verbonden met 't wachten op Zijn wederkomst. WachtenDan kruisigen we daarme» de oude lust om onszelf te handhaven j anderen op zij te schuiven. Dan staan onder 't bevel van onze Heer. Dan verwachten wij de finale, de onbewim pelde openbaring van onze Heer, Zijn Advent. Houd ons gemoed voor U bereid, opdat Ifet bly Uw Komst verbeidt, Daar 't in stil vertrouwen leeft, dat Gy ons onze schuld vergèeft Leiden N. N. Voor het candidaatsexamen Nei Ind. recht is geslaagd de heer M. L. d# Brauw te Leiden. Voor het verbond van wetenschap! pelyke onderzoekers sprak dr F. Cérnu- schi uit Parys te Leiden over de functil de Unescaiin de wetenschap. Ofgi Lezers schrijven ons: Wie wil deze actie beginnen? Ik ben er van overtuigd dat elk Hol lands gezin, gaarne de Engelse gezinnen wil helpen, nu deze zoveel minder aard appelen ontvangen dan wy. Engeland heeft zóveel voor ons gedaan, laten w) niet ondankbaar zijn en bewyzen dat wij thans met het Engelse volk meeleven en laat een ieder een paar aardappels op zijn voedsel besparen om hen te helpen. Den Haag. C. W. Smit,_ Ternootstr. 8" P.S. Een loflyk idee Red. De nieuwe bonkaarten Gaarne zag ik via uw veel gelezen blad dit stukje voorgelegd aan de desbetref fende ambtenaren nu nog in functie. Het gaat hier n.1. om het nieuwe systeefl van bonkaarten, zoals die heden ingevoerd (KA 713), hetwelk voor een verbetering zou moeten zyn. In hoé verre die verbetering vruchten af ge wou pen heeft, mocht blijken uit de tijd di» we later klaar waren en het legio verkeerde bonnen. Hoewel wy ook vooruitstrevend zijf wensen wy ons toch gaarne terug naai de vleespotten van de oude bonkaartel (KA 711). De technische staf van het CD K. be denke dit goed (bedoeld worden de werpers van onze distributiebescheiden en mochten met het bereiken van een goei systeem hiermede hun werkzaamhede ophouden, dat zy dan nu nog een andef baan zoeken (bezuiniging staatsuitgaven! Ik spreek hier namens alle slachtoffö van de distributie-maatregelen Een aantal melkbezorgers val een melkinrichting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4