JUeuuip geïh&ctft(imtrant SCHUMAN NEEMT MAATREGELEN TEGEN DE STAKERS Wist U VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; ƒ1.30 per maand; ƒ3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7371 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^flnluastirh te oheHewl myn bert in tegfjensport" Postrekening 58936. Telefoon- en postkantoren te Parijs militair bezet „Sit-(]o\vn"-stakers uit de gebouwen verdreven NA een heelé nacht vergaderd te hebben, heeft de Franse Nationale Ver gadering vanochtend vroeg met 322 tegen 186 stemmen zijn vertrouwen geuit in het programma van de regering Schuman inzake het stakingspro bleem. Direcht daarop volgden al de eerste maatregelen. Post- en tele graafkantoren te Parijs werden door militairen bezet. Sit-downstakers moesten uit de gebouwen van de voornaamste openbare diensten verdwijnen Ook stelde Schuman onderhandelingen met de vakverenigingen in het vooruit- ïicht. Al het mogelijke ten gunste van de arbeiders zal gedaan worden. Hij waarschuwde de „ophitsers", die van de toestand willen profiteren. Sabotage zal streng gestraft worden. Schuman's rede werd met matig enthousiasme ontvangen aar men hem te vaag vond. Ondertussen wordt de situatie in Pa- js er niet beter op. Door de stakingen wordt de voedselsituatie daar, evenals in andere grote FranSe steden, ernstig be dreigd. Huisvrouwen staan in lange rijen de winkels, aangezien zij vrezen dat door het zeer beperkte verkeer, bin nenkort niets meer zal worden aange voerd. Het overheidspersoneel heeft zijn leiders gemachtigd vandaag een alge mene staking af te kondigen. De „Force Ouvriere", de anti-communistische groep de C:G.T., heeft een beroep op de arbeiders gedaan het werk te hervatten. Vier bonden van Franse ambtenaren heb ben het hesluit genomen, buiten de Fede ratie om, te gaan staken. Frans generaal bij aanslag gewond Te Bordeaux is een aanslag gepleegd op generaal Montrelay, commandant van het derde luchtverdedigingsgebied in Frankrijk, De generaal werd door een schot in de borst licht gewond. In ver band hiermede werd een kwartier na de aanslag luitenant Jean Muselier, zoon admiraal Muselier, gehoord. Russisch generaal gearresteerd Twee Franse politie-inspecteurs arres teerden gisteren de voorzitter van de Unie Sow jetburgers in het departement Alpes Maritimes, de 62-jarige Sowjetge- neraal Postovsky. Deze aanhouding ii vervolg.op de arrestatie van 19 andere Sowjet-burgers in Frankrijk op last van de minister van Binnenlandse Zaken. Zij worden er van beschuldigd te hebben „ge- 'enieerd" in de Franse zaken tijdens de huidige stakingen. De Sowjet-ambas- sade te Parijs heeft op last van de rege- te Moskou tegen deze*hrres|aties^( prptesteerd. Nieuw soort Amerïk. torpedo De Amerikaanse marine heeft dezer dagen voor dc Atlantische kust geslaagde proefnemingen gedaan met een n: soort torpedo, waarbij 4 vroegere Duitse duikboten tot zinken werdén gebracht. de samenstelling van dit nieuwe oorlogstuig wordt verder hardnekkig ge zwegen. Dakota te pletter gevlogen Elf personen gedood. Een Amerikaanse DC 3 (Dakota) is op eg van Portland naar Nonce in Noord- Alaska tegen een heuvel te pletter ge vlogen. Hierbij kwamen 11 personen het leven. Ook Finse regering actief tegen stakers De oproep van de Finse regering oni die post- en telegraafkantoren te bezet ten, waar gestaakt wordt, heeft tot ge volg gehad, dat een aantal stakers op zijn post terugkeerde. Verder zal een „mobilisatiebevel" uit gevaardigd worden, waardoor 10.000 beiders gedwongen zullen zijn, aan werk te gaan. Binnenkort zullen ook de gemeentediensten gaan staken, als de» eisen tot loonsverhoging niet ingewilligd worden. In enkele plaatsen hebben de handarbeiders tegen de stakers gedemon streerd. NOG GEEN MINISTERS, MAAR GECOMMITTEERDEN Aan de Tweede Kamer zijn wetsont werpen aangeboden tot wijziging van de in 1936 ingevoerde staatsregelingen van Curagao en Suriname. De bedoeling is. beide gebiedsdelen zo veel verantwoor delijkheid te geven als de grondwet toe laat. De wijzigingen zijn: Instelling van een college van ge committeerden tot bijstand van de gou verneur in het algemeen bestuur. De gouverneur kan aan gecommitteerden onder zijn verantwoordelijkheid de uit oefening van de uitvoerende macht over dragen. Voorts instelling van een ver tegenwoordiger in Nederland. In de uit oefening van het algemeen bestuur be hoeft de gouverneur de voorschriften Konings slechts in acht te nemen onderwerpen, waarbij andere ge biedsdelen in belangrijke mate zijn be trokken. Het ledental der staten wordt 21, VA DAAG STELLEN WIJ U VOOR: Jan Willem Moene, soldaat eerste klasse uit Leiden. In plaats van netjes naar Duitsland te gaan, waar hij voor de moffen had ten werken, dook hij onder in Friesland kwam na de bevrijding eerst boven :er, om dienst' te nemen als oorlo; vrijwilliger. Via Engeland en Malakka kwam ook hij tenslotte in Indië terecht, Ingedeeld bij het Friese bataljon, dat Bandoeng optrok over Cheribon en Tegal naar Poerbolinggo. Als stukscommandant hij aan vele acties deel, maar bracht Franse beul gooit het bijltje er bij neer Desfourneaux. de officiële Franse beul, is gisteren ook in staking gegaan. Hij weigerde 8 ter dood veroordeelden te guillotineren. Hij verlangt het sala ris van een „afdelingschef" en een toe lage voor ieder hoofd, dat hij doet val len. Middenstanders willen zelf in het parlement Door personen uit het bedrijfsleven is gisteren te' Utrecht een Middenstandspar tij opgericht, welke ten doel heeft de be langen van de middenstand door een eigen fractie in het parlement te laten be handelen. Het bestuur van deze jongste Ned. par ty wordt gevormd door de heren A. Th. Engh (Den Haag), voorzitter, W. M. Hartman (Scheveningen), secretaris, T. de Bruijen (Gouda), penningmeester, G. de Jager (Leidschendam) ert J. H. de Sterke (Amsterdam). Afdelingen zijen o.m. reeds gevormd in AmsterdarA, Rotterdam, Den Haag, Kinderdijk, Zoetermeer, Leidschen dam, Gouda, Delft en Benthuizen. Wetsontwerp tot beteiïgeling der echtscheiding komt spoedig De Commissie ter voorbereiding van maatregelen ter voprkoming van licht vaardige echtscheidingen heeft onlangs haar rapport ingediend. De minister van Justitie is voornemens binnen niet al te lange tijd een wetsontwerp aan te bieden. Hierbij zal dan tevens worden beslist, hoe de nog aanhangige wetsontwerpen inzake de echtscheiding zullen worden afgehandeld. „Brastagi" voorgoed verloren Men heeft alle pogingen tot berging van het m. s. „Brastagi", dat enige tijd geleden vpor de kust van Zuid-Oost- Afrika strandde en daarna in brand ge raakte, moeten opgeven, deelt de Kon. Rotterdamsche Lloyd mede. Ook van de mogelijkheid om alsnog het achterschip te redden, moest wegens de hoge kosten worden afgezien. De beman ning zal zo spoedig mogelijk worden ge repatrieerd. De „Brastagi", een passagiers-schip 12.000 ton werd eerst drie jaar vooi oorlog gebouwd. Afgetreden minister contra Indië-beleid (Van onze parlementsredacteur) In antwoord op de mondelinge vra gen, gistermiddag in de Tweede Kamer gesteld door de hr Tilanus (C.-H.)"heeft de minister-president, dr Beel verklaard, dat het ontslag aan de heer Schagen van Leeuwen als minister van Marine op diens eigen' verzoek is verleend. Dit ontslag hield geen verband met het door' de Re gering gevoerde marine-beleid, zoals dat tot uitdrukking ft gekomen in de inge diende begroting voor het departement Marine. Bij het laatste onderhoud, dat dr Beel met de heer Schagen van Leeu- had gehad, had deze nog eens uit drukkelijk bevestigd, dat er op dit punt volledige overeenstemming bestond. Het ontslag hing echter wel samen mei de beoordeling van de situatie in Indo- sië. Hoewel de heer Schagen van Leeu- >n het zelf niet opportuun achtte om ir lands belang nadere mededelingen te laten doen over de motieven ontslag, deelde dr Beel toch mede, dat de oud-minister van Marine zich vooral be zwaard gevoelde door het feit, dat de Regering niet bij voorbaat een limiet heeft gesteld aan de tijd, waarin Neder land, in verband met het verzoek van de Veiligheidsraad, een militair-afwachten de houding zou Meer rechten voor Curagao en Suriname VAN ZEELAND VOERT BESPREKIN GEN IN DEN HAAG. De heer Paul van Zeeland, lid van de commissie van drie, voert heden in Den Haag besprekingen met de Nederlandse ministers. Om 11 uur had de heer Van Zeeland ;n bespreking met minister Van Boet- zelaer van Oosterhout, waaraan de minis ters Beel en Jonkman deelnamen. Meer rechten voor de gehuwde vrouw? Minister Van Maarseveen kondigt in zijn M. v. A. aan,, dat een wetsontwerp in voorbereiding is, om de onbevoegdheid tot handelen der gehuwde vrouw op te heffen. EXTRA ZATERDAGSE TREIN Met ingang van morgen wordt des Za terdags de volgende extra trein ingelegd: Rotterdam D. P. v. 14.39, Delft a. 14.55, 14.57, Den Haag H.S. a. 15.05, v. 15.38, Leiden a. 15.50, v. 15.52, Amsterdam a. 16.37. extra trein Rotterdam D. P. van 15.39 n. Amsterdam op Zaterdagen wordt ingang van morgen opgeheven. De vreemdeling binnen onze poorten Aan 16.000 werd verblijf toegestaan. n ons land verblijven momenteel nog D00 Duitsers, Dostenrijkers en staat lozen, waarvan aan 16.000 een voorlopig verblijf is toegestaan. Reeds zijn 3.175 vreemdelingen uit ons land geleid, ter wijl 1000 Duitsers en enige honderden Oostenrijkers vrijwillig naar hun land zijn teruggekeerd. Van 1 Nov. tot 1 April 1948 zullen, zoals bekend, geen vreemde lingen worden uitgeleid. De commissie voor huwelijken met rouwen en vijandelijke of vreemde na- ionaliteit heeft „ruim 10.000 gevallen ter beoordeling gekregen en bij de aanvang van haar werkzaamheden bevonden zich reeds 6795 echtparen in ons land. Op advies van de commissie werd in 2244 ge vallen geadviseerd, de vrouw in Neder land toe te laten. De Minister wil niet-vijandelijke vreem delingen, die met Nederlanders zijn ge huwd, binnen afzienbare tijd het Nedér- er steeds leven en gezondheid af. Dan ging hij met de majoor de kampong in leefde het leven der Javanen mee. vierde hij de Ramadan, het einde van Mohammedaanse vastentijd en het Mo hammedaanse Nieuwjaar. Het viel wel mee, je rijst van een pisangblad eten, niet lelijk te kijken bij al de n kruiden, die er doorheen gemengd wan alles heel netjes met je vingers n; de mond te brengen. Maar achteraf vond je het toch wel lekker. n mooi larid is Java; hoe m van ziet, hoe meer je ervan gaat houden, zegt soldaat Jan Moene. Hij kan zich indenken, dat hij bij terugkeer in 1 land zijn eigen landje nog mooi zal den. Maar zou dat in de praktijk niet meevallen? j De 25-j. motorrijder D. V„ te A'dam, Op de foto kijkt Jan door de loop van re-id gisteravond aldaar in volle •en kanon. Hij glundert er nog al bij; da- vgen een auto op, waardoor hij ernstig is een goed teken. 1 werd gekwetst. landehschap doei Over de klachten ten aanzien v de Vreemdelingendienst zegt de M. A., dat met te kleine bezetting. 24.000 dossiers moest verwerken. Indien zich geen vertragende omstand- digheden voordoen, zal na een half jaar practisch iedere daarvoor in aanmerking komende Duitsher in het bezit ener ver blijfsvergunning zijn, terwijl de beslis singen omtrent uitwijzing van de overige Duitsers dan ook nagenoeg gereed zullen kunnen zijn. Op het departement van Justitie liggen (hans nog 8.000 on*tgewerkte verzoeken tot naturalinatie, allen worden rechtstreeks gekozen door alle mannen, en een landsverordening kan bepalen ln hoeverre vrouwen kies recht ontvangen. In Suriname kan bij landsverordening voor sommige kies kringen een stelsel van kiesmannen wor den. ingevoerd. 3. De wetgevende macht wordt uit geoefend door gouverneur en staten ge zamenlijk. De gouverneur 'kan een ge committeerde, die niet het vertrouwen geniet der staten, ontslaan, hij kan de staten ontbinden. De conflictenregeling wordt afgeschaft voor inwendige zaken. De staten hebben recht van enquête. 4. De gouverneur zal niet deel m< uitmaken van de raad van bestuur, doch kam zo nodig het voorzitterschap bekle den met adviserende stem. 5. Limitatieve aanwijzing van onder werpen, die de huishouding van zelf standige gemeenschappen kunnen uit maken, 6. De landsverordening zal voorschrif ten geven voor afkondiging van staat van oorlog en beleg, en de verplichte krijgsdienst. De gouverneur is niet meer bevoegd, wettelijke regelingen buiten werking te stellen of te wijzigen anders dan ter handhaving der veiligheid. 7. Vaststelling der begroting en het slot der rekening by landsverordening, evenals het aangaan van geldleningen het staatsdeel. 8. Bescherming aan alle „kerkgenoot schappen" en „godsdienstige gemeen schappen". Vernielingengaan voort op Java Het voedsel der bevolking staat op het spel Terwijl de republiek de commissie van drie bewerkt met vertogen, dat Neder land de voedseltoevoer naar de republiek belemmeren, gaat het verbranden der rijstpellerije°n door de TRI voort. Tus- 18 October en 10 November zijn in Krawang en Tjikampek 18 rijstpellerijen verbrand. Van de 70 pellerijen werden 8 ield door de Japanners en 28 door de TRI. Het is duidelijk de bedoeling der republiek, die voedselvoorziening uit deze landstreek,, die steeds een belangrijk rij stover schot leverde, onmogelijk te maken. Prins Bernhard op de jaéht In de Scheurpolder bij Hoek van H land is dezer dagen een drijfjacht gehou den, waaraan ook Z.K.H. Prins Bernhard heeft deelgenomen. Er werden 114 fa zanten, 22 hazen en 181 konijnen ge schoten. Koffie en thee uit conserven- blikjes Noodtoestand door gebrek aan aardewerk Het bestuur van de Kath. Arbeiders beweging heeft het Rijksbureau voor Keramische producten verzocht nog de a. s. feestdagen enige bonnen koppen, schotels en borden aan te wijzen, daar wegens het grote gebrek hier vooral in de grote gezinnen een nood toestand dreigt. Bij onderzoek is n. 1. gebleken dat gezinnen zijn waar koffie en thee moet worden gedronken uit conservenblikj es. Op andere plaatsen moest om beurten worden gegeten, terwijl het is voorge komen dat men bij totaal gemis aan bor den gezamenlijk uit één kom moest eten. Rantsoenverhoging nekte zwarte- sigarettenhandel Minister van Maarseveen zegt in zijn M.' v. A. t. a. v. de zwarte handel, dat de verhoging van het sigarettenrantsoen de beschikbaarstelling van Volksherstel- sigaretten de zwarte handel in dit pro duct zware slagen hebben toegebracht. GENERAAL BLA«KOWITZ STAAT WELDRA TERECHT. Van Januari tot Juli 1948 zal te Neu renberg het laatste grote proces plaats hebben. Onder de 14 beschuldigden be vindt zich generaal Blaskowitz, bevel hebber van het Duitse leger in Neder land. De generaals von Rundstedt, von Manstein, en von Brauchitsch blijven Britse handen. Zij zullen dus niet te Neu renberg berecht worden. Hollen of stilstaan. Waren kort geleden wegens de karige regenval onzé rivieren ver beneden peil, na zorgden de overvloedige buien er voor, dat de Lek bij Schoonhoven buiten de oevers trad, tot ongerief van de omwonenden. MOLOTOF KOMT MET VOORSTELLEN OP DE PROPPEN Vorming van Duitse regering ter ondertekening van het vredesverdrag MOLOTOF, de Sovjet-vertegenwoordiger op de Londense conferentie der Grote Vier, is gisteren met een serie voorstellen op de proppen gekomen, waar voorlopig nog wel het een en ander mee te doen zal zijn. Hij stelde o.a. voor de vorming van een Duitse regering, die het vredesver drag zou moeten ondertekenen. Marshall, de Amerikaanse afgevaardigde gaf z(jn instemming met dit voorstel te kennen. De Duits—Poolse grens vormde voor de 4 ministers een struikelblok. De Vredesconferentie moet volgens Molotof bestaan uit vertegenwoordigers van China, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten alsmede van de landen, die aan Duits land grenzen en de landen, die met Duits land in oorlog zijn geweest. Molotof noemde negentien landen, waartoe niet behoren Pakistan en Per- zië, daarentegen wel Albanië. Dit laatste land wordt echter niet gesteund door Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Tevoren had Bidault gewaarschuwd tegen de gevaren van een overbevolkt Duijsland. Massa-overbrenging van Duit sers naar Duitsland, zo zeide -hij. breng' .de wereld in gevaar. Aangaande eisen van de Benelux en Tsjechoslowakije was door de vier minis ters nog geen uitspraak gedaan. De eisen van België en Tsjechoslowakije zag men als uiting van het streven on grenzen tussen genoemde landen Duitsland te'rectificeren. De aanspraken van Nederland en Luxemburg zijn daarentegen hoofdza kelijk gebaseerd op de schade, die deze landen door toedoen van Duitsland in de oorlog hebben geleden. De plaatsvervangers van de Grote Vier, die de volgende week rapport i ten uitbrengen over het Oostenrijkse Vredesverdrag, hebben zich direct op het netelige probleem geworpen. Zij hebben De „Beechoraft 34", een nieuw type vracht-verkeersvliegtuig. Het toestel vliegt op vier motoren die twee aan twee een automatisch compenserende propeller aandraven en kan veilig een buiklanding uitvoeren. Merkwaardig is het ge combineerde hoogte- en richtingroer. DAT de hoofdredacteur vin „De Nieu we Post", de 'heer L. A. Rodrigues Lopes aanklacht heeft ingediend tegen de heer A. J. Koejemans, hoofdredacteur „De Waarheid", wegens beledigende artikelen. DAT gisteren de KJLJM.-Constellation .Arnhem" js vertrokken voor de 100ste retourvlucht naar Curagao en op deze lijn reeds meer dan 6700 passagiers zjjn vervoerd, alsmede 71.139 kg post. DAT de Krijgsraad te Velde de 22- jarige S. Boorsma uit Leeuwarden en de 22-jarige A. Hamminga uit Zuidbroek, wegens dienstweigering in Indië, tot vier jaar gevangenisstraf heeft veroordeeld. DAT de gemeenten Aardenburg, Cad- zand, Oostburg, Schoondijke, Sluis en Westkapelle elk f6000 hebben ontvangen van de „Wereldactie voor Zeeland". DAT men echter slecht is te spreken over deze stichting daar verschillende funotionnarissen ervan zich in bezet tingstijd zouden hebben gecompromit teerd en tevens onverantwoordelijk zou den omgaan met de ontvangen gelden. DAT de „Orestes" van Hoek van Hol land is vertrokken met 170 stuks dra gende vaarzen, zijnde het tweede con tingent in het kader van de Nederlandse sohenking van 500 van deze dieren aan Engeland. DAT t.g.v, het 15-j. bestaan van de Zuidelijke afd. van de Bond van Hotel personeel in Maastricht een „cours de plateau" werd gehouden, waarvan de winnaar deftig in rok met een blad, waarop drie gevulde glazen stonden, de 5% km. snelwandelen in 45 minuten af legde. DAT in tegenwoordigheid van min. Götzen gisteren te Amsterdam de effi- ciency-dagen door prof. dr Kuin, secr.- gen. van het dep. v. Econ. Zaken, zijn geopend. DAT op 19 Dec. a.s. op het vliegveld te Gilze-Rijen de tweede „Vinkenparade" i de bevrijding zal plaats vinden.' DAT morgenmiddag om kwart voor vijf over Hilversum I eeen klankbeeld „Zuster"' betreffende het werk der ver pleegsters, wordt uitgezohden, gevolgd door een toespraak van min. Drees. DAT gisteren op het Middelburgse stadhuis t.g.v. het plaatsen van de eerste dakspant van het gotische gedeelte, de vlag is gehesen door dr Y. Z. v. d. Meer, er.-gen. van het dep. v. Wederopbouw. DAT op 17 Dec. as. te Roermond een Limburgse fruitteeltdag wordt gehou- DAT de Ned. Vrouwenbeweging bij min. Mansholt heeft geprotesteerd tegen de prijsverhoging van boter, melk, kaas varkensvlees en aangedrongen heeft op 10 pet prijsverlaging over de gehele linie. DAT de president v. d. Ned. Bank, dr N. W. Holtrop, gisteren in het bijkan toor te Arnhem een gedenkplaat ont hulde ter herinnering aan C. L. M. Bijl de Vroe, de in Duitse gevangenschap overleden agent der Bank aldaar. DAT volgende week de eerste Friese pootaardappelen naar IJsland worden verscheept. DAT voor het Utrechtse B.G. gisteren 20 j. geëist werd tegen K. W. Korten- opver uit Veenendaal wegens verraad van familie en plundering, alsmede tegen de 22-j. G. Kamies uit Emmen, wegens het doodschieten van een gewonde krijgs gevangen Amerikaanse piloot. DAT de Rotterdamse raad gisteren z.h.st. de wijziging van het stadsplan Coolsingel en omgeving goedkeurde. DAT gisteren in de Utrechtse vee markthallen een tentoostelling van Limburgse mergelsteen is geopend, wel ke het, belang van de mergel voor de wederopbouw propageert. DAT de p.-f. bij het A'damse B.G. gis teren 12 j. gevstraf eiste tegen de Haar lemse fotograaf Chr. v. d. Linde, die als „landstormer" o.m. deelgenomen had i de beroving van Tiel. DAT overeenstemming is bereikt o' de arbeidsvoorwaarden in het oester- mosselkwekersb edrijf DAT de stieïyingsaote ls gepasseerd van het Zeeuws Economisch-technolo- gisch Instituut en de directeursbenoe ming volgende week is te verwachten. DAT de St.Grt. van gisteren om. prij- zenbeschikkingen walserijproducten 1947, japonnen, blouses, rokken en over- gooiers 1947 no 2, alsmede mantels mantelcostuums 1947 no 2 bevat DAT in opdracht van Ged. Staten Zeeland een rapport wordt samengesteld over de samenvoeging der gemeenten in de zgn. „zak van Zuid-Beveland". DAT men bij deze herziening 13 ge meenten met in totaal ruim 18.000 inwo ners wil reduceren tot 5 k 6. DAT de Alg. Apothekers-assistenten- bond min. Drees heeeft verzocht om I ter toezioht op de artsenljbereidkunst DAT indien een vergadering van de vrijdenkersvereniging „De Dageraad" de godsdienstige gevoelens der bevolking kwetst, het desbetreffende verbod van de burgemeester van Alkmaar niet in strijd is met de grondwet, aldus de min. aan net comm. Kamerlid Wagenaar. het Franse voorstel om de Duitse activa Mosley ontketent Londense straatgevechten Sir Oswald Mosley, de voormalig lei- ;r van de Britse fascisten, heeft gister- zond te Londen een bijeenkomst ge houden, waarop hij mededeelde dat hij spoedig zou beslissen of hij een ve unie zou vormen. Buiten de zaal werd tegen Mosley gedemonstreerd. Na de vergadering braken er op straat hevige gevechten- uit jDe politie moest krachtig ingrijpen. Kranten in Chicago staken De drukkers van de 6 grootste dag bladen in Chicago zijn in staking ge gaan. Zij eisen 15 dollar per week loonsverhoging. De bladon worden nu getijpt en vervolgens fotografisch ver menigvuldigd. Nu een schip aaif Zuid-Afrikaanse kust op de rotsen Na de scheepsramp aan de kust van Alaska heeft zich een soortgelijk ongeval voorgedaan aan de Zuid-Afrikaanse kust bij Port Elizabeth. Daar voer het 7000 metende vrachtschip „President Reitz" op de rotsen. Zo lang mogelijk bleef de bemanning aan boord, i het sohip begon te breken, werden haastig de reddingsboten neergelaten". Alle opvarenden werden aan boord van het in de buurt stomende Amerikaanse schip „Earlham Victory" opgenomen. Een vliegend huis Een toestel van de Pan American World Airways heeft een geheel huis 4 kamers en een badkamer van Miami naar Rio de Janeiro vervoerd. Het huis, dat geheel uit aluminium ver vaardigd was, woog slechts 1000 kilo gram en nam niet meer dan 87 kubieke meter laadruimte in beslag. Zou dit iets voor de oplossing van het woning probleem? UNESCO NIET NAAR PARIJS. MAAR NAAR BEIROET. In tegenstelling met het bericht, dat de Unesco in 1948 te Parijs zitting zal hou den, wordt thans gemeld, dat de keuze is gevallen op Beiroet, in de Libanon. „Haast-je-langzaam-vlucht" ten einde George Truman en Clifford Evans zijl aan het eind van hun „Haast-je-lang- zaam-vlucht rond de wereld" gisteren in Californië geland. De laatste 1275 mijl werden in ongeveer 13 uur afgelegd. De vliegers werden begroet door menigte van 500 mensen, waaronder de burgemeester van Los Angeles. NIEUWE MUNTEENHEID IN RUSSISCH DUITSLAND. Alle technische voorbereidingen voor een wijziging der munteenheid in de Rus sische zone van Duitsland zijn voltooid. Klopjacht aan Oostenrijks grens Over een afstand van 15 kilometer heb ben de Hongaarse autoriteiten de grens met Oostenrijk laten controlereq. In week tijd werden niet minder dan 600 personen gearresteerd, waarvan de pa pieren niet klopten. Het bleken voo merendeel Duitsers te zijn, onder wie voormalige S.S.-ers, politieke vluchtelin gen. smokkelaars en beruchte misdadigers Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Ge leidelijk wat toenemende wind uit Ooste lijke richtingen. Nevelig of zwaar be wolkt met plaatselyk enige sneeuw voornamelijk in het Zuid-Oosten van hei land. Temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN Zaterdag 29 November: Zon op 821 en onder 16.34. Maan op 17.11 en onder 9.55. Vrijdag 5 December Lit. EEN ONTSLAG EN EEN VERTREK (Van onze Parlementsredacteur) DE REDEN van het ontslagnemen door de heer Schagen van Leeuwen als minister van Marine, heeft onze eerbied voor deze man, die een bijzon der moeilijke post heeft bekleed, ver groot. In goed Hollands gezegd is de reden deze geweest, dat de Regering be reid zou zijn, zich ten aanzien van Indië, wat de internationale interventie betreft, volkomen op sleeptouw te laten nemen. Hij -heeft op de juiste wijtze de zwaarte van de verantwoordelijkheid voor het gehele Koninkrijk, zowel voor Neder land als voor Indië, gevoeld. En waar deze verantwoordelijkheid werd ge speeld bleef voor hem niets anders over dan heen te gaan. Dit heengaan siert •hem meer dan blijven ooit bad kunnen Wat de wijze, waarop het Nederlandse volk van de redenen van dit ontslag heeft kennis mogen nemen, betreft moet ons een opmerking van het hart Na de onomwonden vragen, die bij de alge mene beschouwingen bij de rljksbegro- ting-1948 over dit ontslag waren gesteld en het begrijpelijke antwoord van dr Beel, dat hij liever hierover geen nader licht wilde verspreiden, omdat op de ontslagaanvrage niet was beslist, had het voor de hand gelegen, dat het Neder landse volk onmiddellijk nadat er wel op was beslist, op een of andere wijze behoorlijk was ingelicht Alzo pleegt men echter in Nederland anno 1947 niet te doen. De oorspronkelijk opgestelde officiële mededel-ing van het ontslag be vatte een aanduiding van de redenen. Door persoonlijk ingrijpen van dr Beel is dit gedeelte van de publicatie achter wege gebleven. Op zijn minst had men daarna mogeru verwachten, juist omdat in de Tweede'Kamer naar deze kwestie instantelijk was geïnformeerd, dat dr Beel zich met een nota tot de volks vertegenwoordiging zou hebben gewend. Ook dit is echter niet geschied. Het ini tiatief om inlichtingen te krijgen moest van een lid der Kamer uitgaan. Hiermee is opnieuw het bewijs geleverd, dat de huidige regering publicatie van de din gen, waarop het Nederlandse volk recht heeft ze te weten, schuwt. Hetzelfde stil-houden-spel heeft de Re gering gespeeld ten aanzien van het aanstaande vertrek van minister Neher Indië. Wanneer niet via het ANP (overigens uit niet de eerste de besta bron komend) bericht was gepubliceerd, werd medegedeeld, dat minister Neher naar"Indië zou vertrekken om be sprekingen te voeren met de Commissie van Drie, had het Nederlandse volk ook hierover niets vernomen, voor de be windsman rustig in Batavia was aange komen. Toen dit eenmaal was gepubli ceerd kwam van officiële zijde pas het bericht, dat de bewindsman inderdaad Indië zou vertrekken, doch om be sprekingen te voeren over de vorming het Collegiaal Orgaan, dat in de plaats zal komen van de functie van gou- -geperaaL Ook uit dit geval blijkt, dat het in Nederland zo ver is gekomen, dat feitelijk, figuurlijk gesproken de Re gering het mes der publiciteit (desnoods foutieve) tussen de tanden moet wor den gewrongen om de krampachtig ge sloten mond open te wringen. Behalve deze negatieve samenhang ln het stilletjes door-administreren der Re gering tussen het ontslag van minister Schagen van Leeuwen en het vertrek minister Neher, menen wij ook een positieve samenhang te kunnen opmer- De oud-minister van Marine kon zich niet mee verenigen, dat de Regering geen grens stelde aan de termijn van het militair-niets doen in Indië. De conse quentie van het niet stellen van deze grens is, dat de aanwezigheid van goed- geoefende Nederlandse troepen, zowel leger als van marine, evenmin aan tijdslimiet is gebonden. En hier leg gen wij een vinger op een wondeplek in het Regeringsbeleid. Want hieraan zit onlosmakelijk vast de kwestie van de aflossing der troepen. Nu is reeds ge bleken, dat de Regering zich niet aan het oorspronkelijke aflossingsplan kan hou den. Zij zal zich nimmer aan een allos- singsplan kunnen houden, wanneer met de factor tijd zo gespeeld wordt als tot toe is gedaan. Dit is ongetwijfeld een doorn in het oog van de legerleiding in Indië. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft deze ontstemming te Batavia er toe geleid, dat generaal Spoor dezer dagen zijn ra diorede voor de Nederlandse soldaten heeft gehouden, waarin hy in feite heeft moeten zeggen, dat de aflossing met ze- half jaar is vertraagd. Deze ra diorede had niet de instemming van de Nederlandse Regering. Haar plannen ten aanzien van de aflossing zijn anders en het is daarbij de grote vraag, of voldoen de rekening is gehouden met de militaire mogelijkheden en behoeften. De Regering zwijgt echter nog over haar plannen, een zwijgen, dat niet kan worden goedgemaakt met een of ander radio-speech je van de minister van Oorlog ter geruststelling van ouders, vrouwen of verloofden. Het is duidelijk, dat zowel ten aanzien van de hierboven bedoelde tijdslimiet als ten aanzien van de daarmee onverbreke lijk verbonden aflossingsmogelijkheid der troepen ernstig meningsverschil bestaat tussen Den Haag en Batavia. In dit licht bezien krijgt de reis van mi. nister Neher een bijzonder karakter. Ze ker, ongetwijfeld zal ook wel met dr van Mook van gedachten worden gewisseld over de vorming (fan het Collegiaal Or gaan. Maar het komt ons voor. dat zijn voornaamste opdracht zal zijn, Batavia in het Haagse spoor te brengen. Daarvoor is trouwens de vorming van een Collegiaal Orgaan, waardoor dr van Mook min of meer, laten wij zeggen, in bedwang ge houden dient te worden, in de ogen der Regering niet zonder belang. Het zou niet voor de eerste maal zijn, dat minister Neher met een in wezen an dere opdracht naar Batavia gezonden wordt, dan officieel is bekend gemaakt. Ook de vorige maal ging hij officieel voor zaken, de wederopbouw cn de PTT be treffende, naar Indië. Maar zijn werkelij ke opdracht was, contact te zoeken met vooraanstaande Indonesiërs, om te zien of met dezen, buiten- de republiek om, constructief zou zijri samen te werken. Wij zijn benieuwd, wie het ditmaal wint: Den Haag of Batavia. NIEUWE RECHTERLIJKE INDELING Blijkens de M. v. A. op de begroting van Justitie bevindt zich een wettelijke herziening van de rechterlijke indeling ia een vergevorderd stadium.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1