JUctttuc Criïisdjr Courant FRANSE SPOORWEGMANNEN WILLEN NIET LANGER WACHTEN Prof. BROUWERS IS GEEN SINTERKLAAS Goed begin van Grote Vier Wist U Kleine vijandelijke vermogens spoedig vrij WOENSDAG 26 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.30 per week. 11.30 pei maand; f 3 90 per kwartaal: bij betaling per kwitantie verh met adm -kosten) ADVERTENTIËN f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7369 Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken flStantuastirb is ahcbtfljftt myn bert in tegbenspoct" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58938 Oproep aan alle vakverbonden tot algemene staking Twee eisen aan de Regering voorgelegd HET nationale verbond van Franse Spoorwegarbeiders heeft besloten alle vakverbonden uit te nodigen tot een algemene staking. In een resolutie worden door de spoorwegarbeiders de volgende eisen gesteld, welke heden door de regering zouden worden besproken: voorlopige duurtetoestlag van 20 pet, met een minimum van 2500 francs per maand, alsmede herziening van de loonklasse. De Centrale Bond van Frans Over heidspersoneel. dat ^-gisteren een ultima- lan de regering stelde omvat verenigingen van ambtenaren en verenigingen van werknemers in heidsinstellingen, waaronder genationali seerde bedrijven, zoals P.T.T., spoorwe gen, gemeentediensten, en de gas- er electriciteitsbedrijven. Bovengenoemde Bond is aangesloten bij de C.G.T. De staking in de Franse hoofdstad heeft ch nu ook uitgebreid tot de teit. Slechts de juridische faculteit'func- iioneert nog normaal. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Suhard, heeft een beroep gedaan op alle stakers, het werk te hervatten. Na enige tijd van onderbreking is de treinverbinding BrusselParijs a Voor alle zekerheid heeft i ter extra toestellen ingelast op de lucht mis gevolg van een communistische ie tegen werkwilligen zijn 2 k 3000 n van het hoofdpostkantoor te Parijs staking gegaan. Alleen de telefoon dienst werkt nog. De druk op het gas In de meeste wijken van Parijs was he den laag tengevolge van het feit, dat steeds meer arbeiders bij het gasbedrijf sich bij de staking aansluiten. Kleine kranten te Parijs Doordat men tengevolge van de. sta kingsgolf niet in staat is de voorraden krantenpapier aan te vullen, kwamen de 20 tè Parijs in de Franse taal verschij nende bladen gisteren met 2 pagina's uit. De Prins Bernhard-kapel pioet verdwijnen De „Prins Bernhardikapel", die voor d< ontspanning van onze militairen zulk prachtig werk heeft gedaan, moet we gens bezuiniging op 3 December gede mobiliseerd worden. De meeste leden var d: kapel willen graag tot Juli 1948 ir dienst blijven, o.a. óók omdat zij zich door hun tournée naar de Oost nog niet' korden voorbereiden op terugkeer naa de burgermaatschappij. Verlaat Zuid-Afrikaanse gezant Nederland? Volgens de „Times" is de heer Leif Egeland, sinds vorig jaar gezant van van Zuid-Afrika in "Nederland België, benoemd tot „High Commissioner lor the Union of South Africa" te Lon den. Schoenwinkeliers protesteren tegen verlaging winstmarge In een drukbezochte vergadering var de Federatie van de drie erkende bon- an sohoenwinkeliers is ernstig ge protesteerd tegen de verlaging der winst- in deze branche. Lek buiten haar oevers getreden In tegenstelling tot de lage waterstan- ïn van eAkele weken geleden is het ater in de Lek de laatste dagen ten gevolge van de krachtige wind zo hoog jelopen, dat te Schoonhoven het Veer- planfsoen werd overstroomd en 't v de Veerpoort bereikte. Het verschil tussen de" normale stand la bijna 2 meter. VANDAAG STELLEN WIJ VOOR: Sergt. H. van' WinkelVan Leeuwenpark 43, Leiderdorp een reis van vier weken kwam geant Van Winkel op Malakka aan, getraind te worden voor zijn taak als 0 V.W.-er. En eindelijk, na drie maan den. arriveerde hy in de prachtige bergen rond Bandoeng, waar men van de Poentihak-pas een onbeschrijfelijk schoon uitzicht heeft. Deze pas ligt op ongeveer 1480 m hoogte: op de foto zien we ser geant Van Winkel liggend in een rust- atoel met een klein Javaans meisje op zijn •choot; op de achtergrond de prachtige Indische bergnatuur. Maar de rust duurde niet lang. Bij de politiële actie trok zijn troep naar Mldden-Java, door de laag vlakte van Cheribon tot ongeveer 40 km Voor Djocje. Dat Van Winkel hierbij veel meemaakte, is zonder meer duidelyk. En ^Schoon hij Java bewondert en. geniet van Jl het mooie om hem heen. verlangt ook WJ terug naar Holland, waar nu de kille Novemberstormen waaien over het wijde, Pauwe land. En waar het zo gezellig kan Jj® in de veilige beslotenheid van het «gen huis. Ook Nederland bereid in 1948 de Uno te ontvangen Gisteren hebben wij, naar aanlei ding van het feit dat België bereid is in 1948 de algemene vergadering van de Ver. Naties te ontvangen, erop ge wezen. dat In ons land daartoe ook de mogelijkheid zou kunnen bestaan. Nu is gebleken dat Nederland op een des betreffende vraag van de ÜNO geant woord hee't, dat men gaarne als gast heer wil optreden. Het is dus nu maar afwachten op welk land de keus zal vallen, want ook nog andere landen in Europa zijn aangezocht. a BRITSE AMBASSADEUR EN ECHTGE NOTE OP HET LOO Naar wij vernemen zijn de Britse' am bassadeur en zijn echtgenote. Sir Nevile en lady Bland, gisteren de gast van H.M. de Koningin op het Lop geweest. Dit bezoek droeg een informeel ka rakter. 1 Voor een kilo schillen een halve liter melk Elke kg schillen, die de koe krijgt boven hetgeen zy nodig heeft, betekent een halve liter melk extra. Twintig pet vai stapel kan gevoederd worden m> eigen sohillen, aldus verklaarde gisteren de voorzitter van de sectie ..handel in le- vensmiddelenafvallen", de heer H. K Kraal, op de jaarvergadering te Utrecht. Ohder het motto „Onthoudt uw kind de melk niet, geeft schillen. Minder schillen minder melk" zal d.m.v. radio, film' affiches een actie worclen gevoerd om Nederlandse huisvrouw van het boven staande te overtuigen. HANDELSBESPREKINGEN MET ENGELAND., Op 10 December zullen te Londen Engels-Nederlandse financiële en handels besprekingen worden geopend o.a. ovei Britse vorderingen inzake Britse mili taire leveranties en leveringen U.N.R.R.A.-tijdperk (groot 60 millioen), Ned. tegenvorderingen en de toekomstige handel. Ned. schuld zal waarschijnlijk worden gefundeerd. Engeland zal trachten gecondenseerde melk. bacon en eieren t« krijgen. Nederland' wenst ook afzet var fruit, groenten en bloembollen. Neder land behoeft industriële producten, ma chinerieën en auto's. De „Brastagi" vermoedelijk verloren De directie van de Kon. Rott. Lloyd i Rotterdamse recherche kreeg het eerst heeft bericht ontvangen, dat de pogingen een aanknopingspunt. Het was haar ter om de bij Mozambique gestrande „Bras- 0re gekomen, dat de oudste broer een te bergen, waarschijnlijk zullengoed zanger was en" dat hij vaak op be- -• zoek kwam bij mevr. V., een concërt- pianiste, aan de Groen van Prinsterer- straat te R'dam, om te oefenen. Zo was hij daar ook Zondagavond weer gekomen en had er de nacht doorgebracht. 's Ochtends om acht uur sloeg de po litie toe. Enkele panden in de Groen van ^rinstererstraat werden omsingeld, waar na rechercheurs de woning van mevr. V. betraden, In de slaapkamer troffen zij H. J. B. aan. Hij werd na zijn arrestatie naar Minister Nehér Maandag naar Indië Min. Neher zal zich Maandag a.s. met een Regeringsopdracht naar Indië begeven. Hij zal daar besprekingen voeren, in het bijzonder ter voorbe reiding van het collegiaal orgaan. Gedurende zijn afwezigheid zal mi nister Vos, als minister van weder opbouw en Volkshuisvesting aJ. op- Amsterdams meelvoorziening loopt geen gevaar meer Hedenmorgen is in de meelfabriek „Holland" te A'dam de z.g. grote molen in bedrijf gekomen, waardoor ongeveer 170 ton meel per dag kan worden gepro duceerd. De meelvoorziening van de hoofdstad is thans niet meer afhankelijk van invoer van buiten. Er werken circa 90 man in de fabriek. De moord bij Sassenheim Thans twee verdachten gearresteerd ZIJ BLIJVEN HARDNEKKIG ONTKENNEN De Rotterdamse recherche heeft, zoals wü gisteren ree^s meldden, de hand weten te leggen op de vermoe delijke moordenaar van de 62-j. Rot terdamse taxi-chanffeur A. G. Clobus. Het is de 21-jarige H. J. B. uit Hil versum. Kort na zijn arrestatie heeft de politie ook zijn 18-j. broer aange houden. Beiden zijn geconfronteerd met d< hoofdgetuigen, de Haagse automobilist, die hun op de Rijksweg bij Sassenheim een lift gaf naar Amsterdam en de wiel rijder uit Haarlemmermeer, die, de over de kop geslagen taxi hielp overeind zet ten. De verdachten ontkennen tot heden elke medeplichtigheid. Kort na de moord kwamen bij de po litie allerlei aanwijzingen binnen, die echter alle op dood spoor liepen. De moeten worden opgegeven. Voorlopig zal getracht worden de lading van het schip te bergen. Een beetje al te groot! Een klok van het carillon te Calais, die tijdens de bezetting verdwenen was, is te Rijssel teruggevonden. Een sport club had haar in een Duitse barak aan getroffen en gebruikte haar als gong bij bokswedstrijden. Publiek heeft geen verrassingen meer te verwachten Prijsverlagingen hebben de grens bereikt Dat wU niet al te veel hebben te verwachten van de prijsverlagingen, die de laatste tijd zijn aangekondigd, is bijzonder duidelyk geworden tijdens een persconferentie, die prof. Brouwers, directeur-generaal van de prijzen, giste ren heeft gehouden. Tegenover de verlagingen in allerlei sectoren staan immers verhogingen op het gebied der directe levensbehoefte. De serie prijs verlagingen, welke ons sinds het begin van deze maand verraste als wat te vroeg uitgestrooide pepernoten, kan niet oneindig verlengd worden en niet tot een pepernotenfeest uitgroeien, dat ons nog maandenlang aan de Goed Heilig Man zal doen denken. Prijsverlaging Voor producten als botei kaas en vlees zou immers betekenen, dat 'de producenten voortdurend met verlies zouden moeten werken. Dit zou tot volg hebben, dat op de lange duur vele boerea een ander ambacht zouden gaan kiezen, waardoor onze voedselvoorziening in gevaar zou komen te verkeren. Het zelfde geldt voor verschillende takken van industrie. Dit moet voorkomen worden. De loon- en prijspolitiek der regering is niet alleen gericht op de omstandighe den van het ogenblik. Wel terdege wordt ook rekening gehouden met de toekomst. Veel begrip Al moeten dan ook voor verschillende zaken, waarvan de kosten deel uitmaken van de dagelijks weerkerende kosten levensonderhoud, hogere prijzen worden vastgesteld, daarnaast kunnen voor an dere artikelen, bijv. textiel, schoenen, meubelen, min of meer belangrijke ver lagingen plaats vinden. Het is verheu gend. dat over het algemeen bij het be drijfsleven zelf voor de noodzaak van prijsverlaging tamelijk veel begrip be staat. Het staat vast. dat het loonpeil niet meer omhoog kan. Om een zekere span ning tussen lonen en prijzen op te hef fen moet de oplossing gezocht worden in een verlaging der prijzey. De besprekin gen met het bedrijfsleven hebben tot re sultaat gehad, dat reeds verschillende vrijwillige verlagingen in werking zijn getreden, terwijl er nog meer zullen vol- Op andere gebieden zal allicht tot opgelegde verlaging moeten worden overgegaan. Al te veel is van een en ander echter niet te verwachten, want over het geheel genomen ligt het prijspeil in Nederland lager dan in het buitenland. Bij verschil lende prijsvaststellingen, is. zoals prof. Brouwers het uitdrukte, het bedrijfsleven reeds tot op het been gesneden. Dat hier niet verder gegaan kan worden is duide lijk: het zou economische zelfmoord be tekenen. De verhouding tussen prijzen en lonen, die thans -tot stand wordt gebracht zal grote trekken als vaststaand moeten worden aanvaard, zowel door de werkne- als door de werkgevers. Er is maar één Sinterklaas! De Zwolse gemeentelijke politieverorde ning Is uitgebreid met een artikel, waar- In het verboden wordt om zich tussen 15 November en 15 December gemaskerd of vermomd op straat te vertonen, aldus de N.R.C. Het gebeurde vorig Jaar nog wel eens, dat kinderen gelijktijdig of bijna gelijktijdig twee Sinterklazen ontmoet ten Het internationale prijsniveau ligt iets hoger dan het Nederlandse. Toch zou niet verstandig zijn. zich 'hierbij aan passen. Want oJ> het nog steeds hier daar stijgende niveau zal ongetwijfeld een prijsdaling volgen, wanneer de internationale markt w'eer vrijer wordt. Om deze fikse prijsverlaging, die al licht met schokken komt. niet al te zeei in ons bedrijfsleven op nadelige wijze tt voelen (al ligt dit nog in de toekomst) js het verstandiger, nu reeds de zaken wat nuchterder en met gezonde werkelijk heidszin te bekijken. Een uitbreiding van de aanmaak van zgn. utilitygoederen van verschillende aard maakt momenteel een kwestie var onderzoek uit. Hierbij is de Stichting var de Arbeid ingeschakeld. Bloedig ingrijpen in Italiaanse steden Gisteren moesten in verschillende Ita liaanse plaatsen pantserwagens en ma chine-geweren gebruikt worden om com munistische onlusten te onderdrukken. In één plaats werden twee communisten zwaar gewond en een gedood, toen de politie gendodzaakt werd het vuu openen. In verschillende 'Steden is algemene staking uitgeroepen. het hoofdbureau van politie overgebracht. Ondanks het feit, dat hij zijn snorretje had afgeschoren, werd hij onmiddellijk dooi* het Haagse echtpaar jen door de wielrijder herkend. Maandagavond is het onderzoek in deze zaak In handen gelegd van de Rijks politie te Den Haag. Nader vernemen wij nog. dat de 21-jarige H. B. geen onbe kende voor de politie is. Hij zou betrok ken zijn bij smokkelaffaires over de Duit se grens, zodat het vermoeden bestaat, dat hij- de taxi voor dit doel wilde ge bruiken. Voorts werd hij ook gezocht we gens desertie uit de militaire dienst. In Maart van dit jaar is hij veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden, omdat hij had deelgenomen aan een gewapende overval. De 'politie zet het onderzoek naar de derde medeplich tige (dader) met kracht voort Verdelingsplan-Palestina door commissie aanvaard Nu moet het nog naar de Algemene Vergadering De speciale commissie voor Pales tina der Ver. Naties heeft het ver delingsplan van Palestina aanvaard. Het moet nu nog een meerderheid in de Algemene Vergadering ver werven. Voorts werd bepaald, dat Jeruzalem gedurende tien jaar onder beheer (in "de zin van het Handvest der VN.) moet komen, waarna de bevolking bij referen dum zou kunnen uitmaken, in hoeverre verandering van bewind gewenst was. Vijfentwintig leden stemden vóór, der tien tegen; zeventien onthielden zich en twee ontbraken Tegen hebben gestemd: Afghanistan, Cuba, Egypte, India, Iran, Irak, de Liba non, Pakistan, Saoedië-Arabië. Siarn, Syrië, Turkije en Yemen. Nederland heeft zich van stemming onthouden. Tot de andere landen, die noch voor noch te gen stemden, behoorden: Argentinië, Bel gië, China, Ethiopië, Frankrijk, Grieken land, Liberia. Luxemburg, Nieuw-Zeeland en Joego«Slavië. Zes punten op de agenda, waaronder voorstel van Byrnes GISTEREN is dan eindelijk te Londen de conferentie van de „Grote Vier" begonnen. En het begin was geenszins ontmoedigend, want men is het er reeds over eens geworden dat 6 punten op de agenda geplaatst worden, waaronder het te Moskou door Byrnes voorgestelde 40-jaren-pact over de ontwapening en demilitarisatie van Duitsland. Dit punt werd zelfs op verzoek van de Sovjet-Unie opgenomen. Over de volgorde van de be handeling kon men het echter nu weer niet eens worden. Te Londen zetten momenteel de ministers der Grote Vier het te Moskou afgebroken gesprek voort. Een overzicht van de vergaderzaal in Lancaster House. Boven links: Bidault (Fr.). Aan de tafel, 3de van rechts: Bcvin (Eng.). Onder links: Marshall (V.S.) en rechts: Molotov (U.S.S.R.) De aankomst van Molotof in het „Lan caster-house," waar de conferentie wordt gehouden, droeg een spectaculair karak ter. Zijn grote zwarte limousine, met op de kap een hamer en een sikkel en Russische vlag, werd voorafgegaan door een motorrijder en politie-auto's. Na Mo lotof arriveerden Bidault, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken en zijr Britse collega, Bevin. Als laatste kwam Marshall, de Amerikaanse vertegenwoor diger, voor het gebouw aan en hem gold de grootste ovatie. Een mislukte demonstratie Wanneer de ministers enige ogenblik ken vroeger waren gearriveerd, dan zou den zij getuige geweest zijn van enige demonstraties voor het gebouw. Eén er van was georganiseerd door vijf Britten, wier Russische vrouwen Rusland niet mo gen verlaten. Molotof zag echter de demonstranten en hun borden niet, want de mar werden door de Londense politie een zijstraat geldodst. Noodorgaan voor wederopbouw van Europa voorgesteld De Commissie voor hulp aan het bui tenland van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp ingediend tot stichting van een „nood- orgaan voor de wederopbouw", met een beginkapitaal van 500 millioen dollar, voor het uitvoeren van het hulpprogram voor Europa op lange termijn. Het kapi taal is bestemd voor het aankopen van goederen. De door de Duitsers vernielde verkeersbrug te Hedel is bijna weer gereed. De boog .is voltooid en aan het wegdek wordt hard gewerkt, zodat met een beetje fortuin nog voor 't Invallen van de winter de opening kan plaats vinden DAT in Frankfort een baby is geboren van 1 kilo en men de jonggeborene in de palm van één hand kan houden. DAT „Tante Martha" Payne, die tussen de 125 en 127 jaar oud was en als een der oudste Amerikaanse inwoners gold, in Lynohburg (Virginiai) isgestorven. DAT de Leeuwarder rechtbank de 19-j. voorm. doktersassistente K. W. te Eerne- woude, die een recept verkeerd had klaar gemaakt, waardoor een,9-j. jongetje over leed, tot f 50 boete en. een maand voor waardelijk veroordeelde. DAT de CCD twee A'damse hotel houders verbaliseerde, die resp. voor f 32.346 (in de periode van 1 Jan. t. m. 22 Sept. j. L) en voor f 17.600 zwart had den ingekocht DAT voor het Bossche B. G. gisteren tegen de ex-burgemeester van Berhem bij Oss. Th. Wagejnans, 8 j. gev. straf werd geëist. DAT de burgemeester van Westzaan. die door de gemeentesecretaris van een onjuiste houding tijdens de bezetting was beschuldigd, door een ereraad is gereha biliteerd. DAT de raad van Roosendaal gisteren de vertrekkende burgemeester mr. dr. C. Prinsen, bij het afscheid tot ereburger benoemde. DAT het 5e bat. 3 R. I. Vrijdag a. s. te Bergen op Zoom een afscheidsparade houdt i. v. m. het vertrek naar Indië. DAT de St. Crt. van gisteren een wij ziging van de prijzenbeschikking huur en verhuur van vrachtauto's 1947 bevat. DAT mr. J. Linthorst Homan, presi dent van de Rijksdienst voor het Nat. Plan. is benoemd tot lid van de Staats commissie voor de herziening van de woningwet DAT op de jaarvergadering van de diocesane land- en tuinbouwbond te Haarlem is gesproken over de voorge nomen uitzending van Ned. adspirant- emigranten naar Fgankryk. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f 12 millioen tot f 2.877 millioen vermeerderde. DAT tussen Nederland en Zwitserland onderhandeld zal worden over een over eenkomst tot vermijding van dubbele be- DAT de afd. Vlissingen van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" dezer dagen 40 ja^r bestond. DAT te Drachten het houten kruis ter herdenking van de oorlogsslachtoffers vervangen zal worden door een monu- DAT de Franse ambassadeur, Jean Rivière, te Rotterdam gesproken heeft over de verhouding tussen Frankrijk en Nederland inzake het RIjnverkeer. DAT te Southampton Mackenzie King aan boord zal gaan van de ..Nieuw Am sterdam" welk schip gisteravond uit A'dam naar Amerika vertrok. DAT een escadron pantserwagens, een peloton pontonniers en een bataljon in fanterie gisteren in een vreedzame strijd om het bezit van Dordrecht een ..stads- bezettingsmanoeuvre" hebben gehouden. DAT de econ. politierechter te Dor drecht de Dordtse kledinghandelaar J. B. C. tot 3 mnd. voorw. gev.straf en f 15.000 boete heeft veroordeeld wegens het kopen van 23.000 valse textielpunten. DAT het 5 R.I. uit Valkwaard en net 9 R.I. uit Steenwijk, met een défilé te Zwolle gisteren afscheid hebben genomen van Overijssel, i.v.m. hun vertrek naar Indië. DAT de Ned. R. K. Tabaksbewerkers- bond „St. Willebrordus" dezer dagen te Eindhoven zijn gouden jubileum heeft gevierd. Ook een andere demonstratie miste haar doel. Het was een vrachtauto met grote borden, waarop te lezen stond: „Houdt de oorlog tegen" en: „Doe met aan de kruistocht voor een wereldrege ring." Benelux komt te Londen op voor zijn rechten Het wil ook toezicht hebben op de Ruhr Benelux heeft de conferentie van vier ministers te Londen verzocht, gehoord te worden inzake Duitland, aldus Ass. Press. Het heeft een speciale internatio nale controle voor de Ruhr aanbevolen en wil daarin deel hebben. Het trouwt, dat de vier ministers de goed keuring van Benelux zullen trachten te krijgen, voordat er een beslissing geno men wordt en klaagt,- dat er niet vol doende rekening is gehouden met de be langen van Benelux. De aanbevelingen van de drie landen houden voorts in: a. geleidelijk herstel van autonomie in Duitsland onder een federale grondwet, b. toezicht op de Duitse economie om in geval van afschaffing van 't militair ge zag in Duitsland militaire bezetting van zekere centra en streng toezicht op ha vens. vliegvelden verkeersknooppunten, en speciale gebieden zoals het Rijndal. Amerikaans troepenschip op rots in tweeën gebroken In, de nabijheid van het eiland Gra ham, op 225 kilometer ten Zuid-Westen van Ketchikan in Alaska, is het Ameri kaanse troepentransportschip Clarks- dale Victory op een rif gelopen e tweeën gebroken. Omtrent het lot de 49-koppige bemanning is nog niets bekend. Dat zou niet zo gek zijn! Een speciale commissie van het Ame rikaanse Congres heeft besloten, dat ook voorraden tabak zullen worden opgeno- bij de goederen, welke krachtens het plan-Marshall naar Europa zullen gaan (Wy hopen van ganser harte da' het Congres goedgunstig over dit plan zal beslissen! Red.). BELANGRIJK RAPPORT HET thans verschenen rapport der commissie binnen de A.-R. Partij, welke het vraagstuk der bedrijfsor ganisatie ter bestudering was opgedra- n.dankbaar bewijs van hetgeen principieel denken op het brede terrein het sociale en economische leven vermag. Dit bewijs wordt geleverd in het negatieve, in de afwijzing namelijk van de denkbeelden, welke voor het bekende voorontwerp-Vos essentieel waren, en in afwijzing van h,et R.-K. subsidiari teitsbeginsel. maar zeker niet minder in positieve, in het trekken namelijk lijnen ten aanzien van hetgeen op dit gebied dient te worden verricht. Uitgangspunt is daarbij het wezenlijk onderscheid tussen Staat en Maatschap pij. Het bedrijfsleven is nu eenmaal niet functie van de Staat Daarom moet de bedrijfsorganisatie allereerst een vrij willige samenwerking zijn der vrije or ganisaties van patroons en arbeiders en moet zij uit het bedrijf zelf opkomen. D® verordenende bevoegdheid, dit kenmerk ener publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, kan niet anders dan een sluitstuk zijn. Van deze bedrijfsorganisatie wordt in het rapport gezegd, dat zij een plicht is, reeds hierom omdat in het moderne^ maatschappelijke leven vele factoren zo-* zeer met elkaar zijn verstrengeld en der mate onderling afhankelijk zijn. Dat bij gebreke van bewerktuiging door organisatie allerlei rechtstreeks in grijpen van de Overheid absoluut on vermijdelijk zou zijn. Al moet van bedrijfsorganisatie vrij willige samenwerking uit het bedrijf zelf opkomend, het leidende beginsel zijn, het zal intussen herhaaldelijk no dig zijn. de verplichting tot het naleven van zekere bedrijfsregelingen op te leg gen aan alle bedrijfsgenoten. Dit kan worden bereikt door de verlening van publiekrechtelijke bevoegdheden. Bepleit wordt een algemene wet. welke ten aanzien van toekenning en hantering van publiekrechtelijke bevoegdheden al gemene voorschriften bevat. In dit ver band wordt in het rappor» een uitermate belangrijke opmerking gemaakt Er wordt namelijk betoogd, dat daar, waar de economie zonder schade voor het al gemeen belang op eigen benen kan staan en het georganiseerde bedrijfsleven eigen aangelegenheden kan regelen, de Over heid zich moet terugtrekken van dit ter rein. dat originair het hare niet is en waar zij slechts tijdelijk had in te grij pen. Daarom kan men de anti-revolu- tionnairen noch voor- nc-h tegenstanders van geleide, zelfs van blijvend geleid® economie noemen. Wel zijn zij tegen standers van elke opvatting, die uit be ginsel een van Overheidswege geleid® economie voorstaat. Intussen wordt hier op in dit rapport, dat immers wil han delen over de bewerktuiging van en door de Maatschappij zelf, uiteraard niet breed ingegaan. Over de vrije bedrijfsorganisatie wor den ijr het rapport nog verscheidene be hartigenswaardige opmerkingen ge maakt. doch in het bijzonder willen wij nog wijzen op hetgeen nog wordt gezegd over de blijvende taak der Vrije vakor ganisaties van patroons en arbeiders. Die vakorganisaties moeten in geen ge val worden gedegradeerd tot „bezinnings- en gezindheids-organisaties" en ..aanwij zingscolleges". Zy moeten zich blijven bezighouden met een religieus-sociaal- culturele taak ten opzichte en ten be hoeve van haar leden, met de beharti ging van sociaal-economische aangele genheden en vakbelangen harer leden en met het verlenen van „service" aan die leden individueel Verder dienen aan gelegenheden, welke in de bedrijfsorga nen aan de orde zyn of zullen worden gesteld, in de vrije organisaties te wor den voorbereid en/of besproken, voor zover zij daarvoor ir aanmerking ko men. Voor de bedriifsorganen dient het contact met de bedrijfsgenoten te allen tijde via de vrije vakorganisaties te Wij hebben slechts enkele puntén uit dit belangrijke rapport, dat zowel bin nen als buiten de A.-R Partijverdient te worden bestudeerd, kunnen aanstip pen. Wij hopen, dat het voor het maat schappelijk leven de vrucht zal opleve ren. die in overeenstemming is met zijn inhoud. Anderhalf milliard gulden was onder beheer gesteld In de Memorie van Antwoord bi) het ontwerp van wet tot wijziging van het „Besluit Vijandelijk vermogen" wordt medegedeeld, dat tot en met 1 Octo ber 1947 in totaal 137.058 vermogens tot een bedrag van f 1.443.415.000.— onder beheer zijn gesteld. Tot dese datum zijn 43-214 beheren met een gezamenlijk bedrag van (346.740.000.opgeheven. Ten gevolge van de liquidatie van 296 vijandelijke vermogens is rond veertien millioen gulden in 's Rijks kas gevloeid en tot en met 1 Nov. zijn 2178 non-enemy. verklaringen afgegeven, dae een bedrag vafi f 44.670.000 belopen. Het voornemen bestaat, om op grote schaal het beheer over de kleine vermo gens op te heffen, daar de kosten van het beheer hierop onevenredig zwaar drukken. De accountantscontrole van het be heersinstituut die thans wordt uitgeoe fend door een particulier bureau, wordt 1 Jan. 1948 in die zin gewijzigd, dat deze in eerste instantie bij de centrale accoun tantsdienst zal komen. Voorts wordt in de Memorie opge merkt, dat alleen wanneer een beheer zo veelomvattend is. dat de gewone beloning niet in overeenstemming is met de presta ties. een extra beloning wordt toegekend, welke ten laste komt van het beheerde vermogen. B.B.C. uitzending over sociale politiek in ons land Naar wij vernemen sal de B.B.C. op 2 Der.. a.s. 's avonds van 72J0 tot 7.45 u. de Northern Reg. een radio-uitzen ding verzorgen over de sociale politiek tn Nederland onder het motto: ..There no inflation in Holland". In deze uitzending, waartoe het Initia- cf van Engelse zijde Is uitgegaan, zul len het woord voeren de heren W. Drees, min. van Soc. Zaken, mr D. U. Stikker, voorz. van de Stichting van de Arbeid en M. Ruppert, voorz. van het C.N.V. {Iet netto-provenu der heffingen over 1945 en 1946 bedroeg tot nu toe f 31 454 180^ waarop f 5 865.763 in mindering moet wor den gebracht voor beheersbeloningen D® kosten bedroegen in dezelfde jaren 5 en 10 millioen gulden. Aangenomen mag worden, dat de Aütgaven over 1947 zullen kunnen worden bestreden door de inkom sten van dit jaar. terwijl het batig slot van 1945/1946 nodig is voor de liquidatie periode van het Beheersinstituut- N'I AG ARA-WATER VAL NIET MEER VERLICHT. Gisteravond was de Niagara waterval voor het eerst in duisternis gehuld. Er is in Amerika n.l. een verordening uitge vaardigd. waarbij het verlichten van wa tervallen wegens electriciteitsschaarst» voor onbepaalde tyd wordt verboden. Aanhoudend buiig De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met regen-, hagel- of natte sneeuwbuien Guur weer. Matig® tot krachtige, vooral langs de Hollands® en Zeeuwse kust nu en dan stormachtig® Noord-Westelyke wind. In het uiter«t® Noord-Oosten van het land tijdelijk af nemende wind. ZON* EN MAAN Donderdag 27 November: Zon op 818 en onder 16 36, Maan op 1603 en ondeg 7.01. Vrydag 28 November V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1