Jlirtutrr gTriitsdj t(ilouritttt Wist U DINSDAG 25 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPR1J ZEN f 0.30 per week; f 1.30 per maand; f 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verb met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Blj contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7368 Christelijh-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tonhKtslirli të ahtbteoeit myo bert in tegfjeuspoet* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE. HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Stakingsgolf in Frankrijk zal gekeerd worden Komt er een algemene loonsverhoging? DE NIEUWE Franse regering heeft gisteren, na vier en een half uur vergaderd te hebben, bekend gemaakt, dat zg een algemene oplossing van het vraagstuk der lonen en prezen nastreeft. De moeilijkheden op dit gebied worden door de regering als de grond-oorzaak van de stakingsgolf beschouwd. De regering is bovendien van plan de voorwaarden te schep pen, waaronder openbare orde en vrije arbeid verzekerd zijn. Pierre Abelin, staatssecretaris (toege voegd aan premier Schuman), heeft gedeeld, dat er „vermoedelijk een alge mene loonsverhoging zal plaats hebben en dat lonen en prijzen in evenwicht zul len moeten zijn." Men meent hieruit te moeten opmaken, dat de prijzen var aantal industrie-producten opnieuw hoog zullen gaan. In die Franse havens, v wordt, zijn honderdduizenden tonnen voedsel niet gelost. Daarentegen zijn te Parijs de melkvoorraden voor kinderen wel gelostdoor de stakers zelf). De Parijzenaars betaalden gisteren tig meer in de bus en de Metro ondanks communistische aansporingen geren de verhoogde tarieven te betalen. De werkmensen ondervonden moeilijk heden met de beperkte treinenloop Van de voornaamste spoorwegstations hadden de Gare du Nord en de Gare Demontparnasse in het geheel geen keer. De politie heeft het Gare du Nord der incidenten bezet Ondanks de spoorwegstaking rijden de internationale treinen nog. Nederlandse kinderen uit Duits land aangekomen Met enige vertraging arriveerden gis termiddag in Venlo de eerste honderd Ne derlandse kinderen uit Duitsland, i voor een periode van drie maanden Nederlandse gezinnen gastvrijheid zullen vinden. Engels prinselijk paar dankt Nederland Prinses Elizabeth en de hertog var Edinburgh hebben een groot aantal tele grammen en brieven met gelukwensen uit Nederland ontvangen. Hunne Koninklijke Hoogheden stellen er prijs op te verklaren, dat deze wensen hen diep hebben getroffen. Daar zij niet in staat zijn al deze brieven en telegrammen per soonlijk te beantwoorden, verzoeken zij deze algemene kennisgeving te aanvaar den als uitdrukking van hun grote dank baarheid. SCHIP IN NOOD NABIJ VLISSINGEN Van een totnogtoe onbekend schip werden gistren ten Westen van Nieu- wersluis <Z.) vuurpijlen afgeschoten. Een reddingsboot en een sleepboot, die de haven van Vlissingen verlieten, keer den onverrichter zake terug. Koopvaardij leed onnodige verliezen Daarom zal er een zeecadetcorps worden gevormd. De koopvaardijvloot moet ook in logstijd blijven doorvaren. Doordat deze eis veel te weinig begrip bij ons volk heeft gevonden en dientengevolge tal noodzakelijke maatregelen een dode let ter bleven, leed onze koopvaardij in de laatste oorlog tal van onnodige verliezen aan personeel en materieel. Hierin wil de onlangs opgerichte stichting „Het Zeever, bond" verandering brengen, in de eerste plaats door de vorming van een zeecadet corps om bij mobilisatie een reserve aan zeevarend personeel te hebben, zowel voor koopvaardij als marine. •HANDELSBESPREKINGEN TUSSEN ENGELAND EN NEDERLAND Engeland en Nederland zullen in de tweede week van December te Londen financiële- en handelsbesprekingen ope nen, aldus verklaarde volgens A. P., gis teren een woordvoerder van het Britse Dep. van Handel. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat Maarten Klomp, Dorpsstraat, Benthuizen Maarten Klomp is in Benthuizen een bekende figuur. Daarom zal het de Benthuizenaren deugd doen Maartens vrolijke snuit op een foto in de krant te zien. (Met het kruisje boven het hoofd). Bijna twee jaar zit hij nu al in treinverbindingen tussen de voorsteden in Parijs zijn verbroken, terwijl het ge hele verkeer naar de Middellandse Zee stil ligt De landelijke bond van onderwijzers heeft met een meerderheid van een derde zich uitgesproken tegen uitbreiding van de staking in Parijs tot de provincie. Lijk bracht smokkelaarsbende op het spoor In New-York staat men op het punt een bende internationale smokkelaars in ver dovende middelen onschadelijk te maken. Men kreeg het spoor te pakken, doordat men in een vliegtuig, dat te Los Angeles landde, het lijk van een man vond. In zijn koffer zat voor een millioen dollar heroïne, aldus A P. De grondstoffen de verdovende middelen komen uit Iran en India naar Frankrijk en België, waar de eindproducten worden vervaardigd. Daarna wordt een en ander naar de Ver. Staten gesmokkeld. Tragische dood van 21 Franse soldaten Nabij Beausset in Frankrijk is een vrachtauto in een ravijn gestort met het gevolg, dat 21 Franse soldaten de dood vonden. Voorts werden 15 soldaten ge wond. Slechts een Moor kwam er met een schrammetje af. Samenzwering te Cairo ontdekt Te Cairo is een samenzwering ontdekt tegen een hoge regeringsfunctionaris, waarbij Egyptische legerofficieren betrok ken zouden zijn. Enkele parlementsge bouwen hebben een sterke bewaking ge kregen. Tot nu toe zijn nog geen arresta ties verricht, hoewel het onderzoek in volle gang is. Vitaminen voor Japanse zijde- Te Venlo arriveerde gisteren oJ.v. de heer Jaskl de eerste groep kinderen van Nederlandse ouders in Duitsland om bij pleegouders wat op verhaal te komen. De douane inspecteert de bagage. Marshall heeft maar weinig tijd Russen moeten nu weten wat zij willen Tijdens een lunch op de Amerikaanse ambassade in Londen drongen hoogge plaatste adviseurs er gisteren bij Mars hall op aan, zo spoedig mogelijk zeker heid van de Sowjet-Unie te krijgen over haar plannen ten aanzien van Duitsland en Oostenrijk. Zy rieden Marshall aan de conferentie voor lange tijd te ver dagen indien zou blijken, dat de Russen hun gebruikelijke vertragingspolitiek Men neemt aan, dat Marshall en staf in het laatste geval snel naar huis terug zullen gaan. Niemand verwacht, dat Marshall voor zal voelen weken achtereen naar geestige debatten over procedurekwesties aan te horen. Deze bijeenkomst der ministers zal, naar men verwacht de langverwachte ont knoping opleveren. Marshall is tegen een afzonderlijk Vre desverdrag met West-Duitsland. De Fransen zullen hun zone me Brits-Amerikaanse verenigen, in geval de conferentie geen positieve resultaten op levert. Bevin had gisteren besprekingen met het Britse kabinet. Daarna ontmoette hy Marshall en Molotof. idault kwam in Londen aan. Snelheidsproef tussen auto en hef- schroefvliegtuig Helicoptère landde midden in Amstelveen Gistermorgen steeg uit de duinen ach ter het K.L.M -gebouw aan de Raamweg Den Haag het hefschroefvliegtuig PH H.AA. op voor een snelheidsexperiment een 6-persoons auto. die terzelfder naar Schiphol vertrok. Men wilde het tijdsverschil vaststellen tussen de van de auto en het vliegtuig. De PH. H.A.A. deed er 21 minuten over; de auto minuten langer. De terugtocht van Schiphol werd door het vliegtuig in 34 minuten volbracht; door de „Buick" weer n 41 minuten. Tegenwind speelde het liegtuig toen parten. "s Middags werd de rust in Amstelveen danig verstoord, toen het hefschroefvlieg tuig op een speelweide bij de mr Bar- deslaan daalde, om de heer Steensma van het vliegbedrijf der K.L.M. voor de kof fiemaaltijd vlak bij huis af te zetten Al- is de heer Steensma z'n „twaalf uurtje" kon nuttigen, moest hij. met de Indië, waarheen hij als oorlogsvrijwil liger vertrok. Als fourier zorgt hij voor zijn kameraden te Tjimahi en dat hij dit tot aller tevredenheid doet. lijdt geen twijfel. Begin 1948 hoopt Maarten naar Holland terug te komen. Dat hij in Benthuizen welkom zal zijn, behoeft geen betoog. Niet alleen vrouw en kin deren zullen hem met blijdschap be groeten, maar ook de dorpsgenoten zul len heel zeker in die vreugde delen. Wat kosten varkensvlees, kaas en melk nu precies In aansluiting aan de mededling over de verhoging van de prijzen van varkens vlees, zuivel- en merkproducten volgen hier de nieuwe prijzen: ïrkensvlees- fricandeau f2. per kg (oude prijs f2.25): carbonade f2.55 (f2.251: spek f 1.90 (f 1.70)poten krabben fl (f0 851: gehakt fl.85 (on veranderd l Vleeswarenproducten. waarin uitslui tend varkensvlees is verwerkt, ondergaan prijsverhoging, van 7 tot 14 cent per gram. De grootste stijging in deze groep ondergaat blaasham n.l 14 cent per 100 gram. las: (al volvette kaas met uitzonde ring van de onder f en h vermelde soor ten f2 20 per kg (oude prijs f 1.851; (b) alle soorten 40 plus kaas, al of niet voor- van kruidnagels en/of komijn, met uitzondering van de onder c, g noemde soorten f2.00 (f 1.70); (c) 40 plus fabrieks Leidse kaas, 40 plus Friese gelkaas en 40 plus kanterkaas f 2.20 (ff 1.85); (d) 20 plus fabrieks Leidse kaas, 20 plus Friese nacelkaas en 20 plus kan terkaas f 1.90 (f 1.60)(e) boeren Leidse- en Delftfse kaas. f2.10 (fl.80); (f) vol vette kostlze- (blokkaas) en smeerkaas in verpakkingen boven 50 gram f 2.30 (f2.00); (g) 40 plus kostloze kaas (blok-j kaas en smeerkaas in verpakkingen bo-| ven 50 gram f2 20 (fl.90>: (hl volvette 51-j. huisvrouw korstloze kaas (blokkaas) in verpakkin gen t.m. 50 gram f2.70 (f2.40); (i) 40 plus kostloze kaas (blokkaas) in verpak kingen t.m. 50 gram f2 30). Limburgse en Hervese kaas per kaasje van 20p gram bij 'verkoop in de provincie Limburg, jonger dan vier weken f 0.43 (f0.31), vier weken of ouder f 0,46 (f0.33). Melk- en melkproducten: rayons stijgt de melkprijs met 2 cent per liter. In het z.g. vollemerlkgebied stijgt de prijs met 3 cent per liter. SERVTESPUNTENREGELIN G VOOR LOPIG ONVERANDERD Vooral in gezinnen met kinderen kun nen zich moeilijkheden voordoen als ge volg van tekort aan serviesgoederen. Een ruimere voorziening is echter voorshands niet mogelijk, maar, zo verklaarde de min. van Econ. Zaken a. i. op vragen van de heer Andriessen (K.V.P.), de moei lijkheden hebben mijn voortdurende aandacht. andere inzittende, de heer Sengers, de burgemeester verschijnen, omdat hier een strafbaar feit was gepleegd. Er werd echter geen proces-verbaal opge- Is hij de moordenaar van de taxichauffeur? De Rotterdamse politie heeft gisteren een man gearresteerd, die er van verdacht wordt een der moordenaars te zyn van do taxichauffeur A. G. Clobus. Het slachtoffer begraven. Onder enorme belangstelling had gis termiddag op de begraafplaats „Croos- wijk" te Rotterdam de ter aarde bestel ling plaats. Delegaties van collega's Amsterdam, Den Haag en Rotterdam volg. den per auto de lijkstoet van de womng van de overledene af, via de garage „Ons Belang", waar de chauffeur in dienst tot de begraafplaats. De baar, die onder een schat van bloemen was bedolven, werd door collega's naar de geopende groeve gedragen MAXIMUMPRIJZEN VOOR EIEREN TEN DELE OPGEHEVEN De maximum-prijzen van eieren zijn voor producent, verzamelaar en hande laar opgeheven, daar het bedrijfsschap voor pluimvee en eieren van mening is dat het bestaan van maximumprijzen ir de eierenhandel belemmerend werkt. In de tweede prijzen verordening kip peneieren 1947 en de prijzenverordening eendeneieren 1947 II zijn alleen de n mumprijzen bij levering van handelaar aan grossier, van grossier aan detaillist en van detaillist aan consument onver anderd gehandhaafd. Om de binnenlandse verzorging met in gevaar te brengen zal er een heffing bij de export worden geheven, waarvan de hoogte van de eierprijs afhangt. Na de cholera-epidemie zijn er in Egypte thans gevallen van pokken ge constateerd. België wil Uno herbergen De Belgische regering heeft de Uno doen weten dat zij de Leden van de orga nisatie voor de zitting in 1948 kan ontvan gen- De Uno heeft deze vraag aan alle le den gesteld. De Belgische autoriteiten zijn bereid deze aangelegenheid met een ciale Uno-delegatie te bespreken. (Zou het Vredespaleis, dat nu al geruime tijd zo goed als geen dienst doet, geen unieke gelegenheid zijn de Uno het volgend jaar te herbergen? Om maar niet te spreken van de deviezen, die daardoor ons land zouden binnenstromen! Red.) Hitier contra Koning Leopold Opzienbarende brief gepubliceerd De Belgische pers publiceert een brief, welke Adolf Hitler in 1943 aan Koning Leopold van België schreef, nadat deze tweemaal had geprotesteerd tegen de de- portage van z'n landgenoten naar Duits land. Deze brief, welke gevonden is in de Verenigde Staten van Amerika, is var lang voor de verdere ontwikkeling va koningskwestie. Hitier toont zich in dit schrijven gebelgd over Koning Leopold's bewoordingen als „dwangarbeid" voor dc arbeidsplicht- Hij noemt het een grove belediging van de Duitse mens. De brief besluit aldus: „Indien u opnieuw mijn verwachting zou beschamen, dan zon U my genoodzaakt zien uw positie als krUgs- gevangene te veranderen en u naar eer plaats buiten België te laten overbrengen" Hoofdkwartier van den Fiihrer, 15 Februari 1943. (getekend) Hitier" Belgische socialisten blijven tegen Leopold III Het bestuur der Belgische socialistische partij heeft krachtig stelling genomen tegen „iedere poging om Leopold III op de troon te helpen". Met verwijzing naar de royalistische vergadering, die in Brus sel is gehouden, werd in een communi qué gezegd, dat „het reactionnair karak ter van deze agitatie de binnenlandse vrede slechts kan verstoren." Echtscheidingsrecord in België Het aantal echtscheidingen in België heeft in 1946 alle records gebroken, daar het cijfer opliep tot 5653. tegen 2537 in 1945. Brussel opnieuw door bommen opgeschrikt In de afgelopen nacht hebben zich in verschillende wijken van Brussel op nieuw bomontploffingen voorgedaan. Hierbij kwamen geen personen om het leven, doch op sommige plaatsen is ern stige schade ontstaan. Men meent te doen te hebben met een protest-actie van voormalige Duitse poli tieke gevangenen tegen het vrijlaten van politieke delinquenten en collaborateurs. Het Britse bruidspaar op de vlucht Het Britse bruidspaar Philip en Eliza beth, ontvluchtte het landgoed bij Rom- sey, om zich naar Schotland te begeven. De belangstelling van hen, die een spoor van hun idylle wilden opvangen werd te opdringerig Geallieerde troepen verlaten Italië Op 8 December a s. zullen de Britse bezettingstroepen in Italië definitief vertrekken. De laatste Amerikaanse troepen gaan op 3 December scheep. De offcieel vastgestelde datum van vertrek, volgens het verdrag, was 14 December. In het bevrijd gebied van Triest blij- ;n nog detachementen Britse, Ameri kaanse en Zuidslavische troepen, elk 5*"*0 man sterk". MOET MET ZULKE MENSEN WORDEN ONDERHANDELD? Hoe de wereld wordt „voorgelicht" GANI SPREEKT Gani, vice-premier van de republiek Djokja, die op doorreis naar de Wereld handelsconferentie van Havana te New York vertoefde, heeft aldaar aan de pers eens even de ..waarheid" over de Neder landers verteld. Hij was voorts van me ning, dat de Nederlanders onder de druk van de openbare mening gedwongen zullen zijn, zich aan arbitrage te onder werpen voor een regeling van de Neder lands-Indonesische koloniale oorlog, in de tussentijd echter, zegt Gani, moeten de Indonesiërs hun eigen terreinwinst vast houden. Nominaal en op grond van een door hen eigenmachtig aangegeven linie beweren de Nederlanders de controle over het grootste deel van Java en een klein deel van Sumatra uit te oefenen. Dit te beweren is echter één ding, het uitoefenen van controle een ander, zei De Nederlanders zijn deze „koloniale oorlog" begonnen ondanks herhaalde rfe- publikeinse pogingen tot vreedzame rege ling van onze geschillen en in strijd met de overeekomst van Linggadjati, waarin categorisch werd verklaard, dat Indo- nesisch-Nederlandse geschillen door mid del van arbitrage dienen te worden regeld, aldus Gani. Een van de problemen die door de Nederlandse militaire actie gesch werden, is de toestand van kleine delen van de Chinese bevolking, die in Indo nesië woont. In de reeds door de Neder landers bezette gebieden en daar waai de Nederlanders hun militaire actie voort zetten, hebben de onvermijdelijke bot singen tussen de gewapende groepen ei toe geleid, dat er vrijwel geen orde er rust in deze gebieden bestaat. In deze ge bieden hebben Chinezen en ook Indone siërs hun leven, huizen en bezittingen verloren. Wij doen alles wat wij kunnen om het lijden van Indonesiërs zowel als van Chinezen te verlichten, maar deze hulp zal niet geheel doeltreffend (kun nen) zijn zolang de Nederlanders hun militaire actie vo?c letten Zuid-Korea opnieuw door Sovjets bedreigd? Volksleger van 200.000 man staat gereed Officieren van de Amerikaanse ge heime dienst in Korea beschikken over gegevens, welke erop wijzen dat in het door de Sovjet-Russen bezette gedeelte van het schiereiland een volksleger van 200.000 opgeleide en uitgeruste man schappen gereed staat om Zuid-Korea binnen te vallen. Verwaoht wordt dat deze „invasie" plaats zal hebben nadat de bezettingstroepen in het Zuiden ver dwenen zijn, in welk geval het tot een burgeroorlog zal komen, zij het ook met vrij beperkt karakter, daar de Koreanen van nature geen vechters zijn. Sinds November 1945 weten de Ameri kaanse officieren af van een communis tisch plan om de macht in Zuid-Korea in bezti te nemen. Een poging in October 1946 faalde, waarbij bijna 150 politie agenten werden gedood. Een tweede po ging voor Augustus van dit jaar werd tijdig verijdeld VOLGEND JAAR STANDBEELD VOOR ROOSEVELT TE LONDEN Op 12 April 1948 zal het 3 meter hoge bronzen standbeeld voor president Roo sevelt op Grosvenor Square te Londen onthuld worden. Tegen Kerstmis komt het plantsoen gereed waar zal komen te staan. Een aardige ongedwongen opname van Z.K.H. Prins Philip en zyn echt genote Prinses Elizabeth, terwyl zy het landgoed in Hampshire, waar zy hun wittebroodsweken doorbrengen na een wandeling weer betreden. DAT voor het R'damse B. G tegen de N. Breek, die eerst haar Joodse man en later, om hem weer vrij te krijgen, haar zoon en andere Joodse familieleden had verraden, 8 j. is geëist. DAT voor de Bijz. Raad van Cassatie 20 j. R.W.I. is geëist tegen de Groningse SD-chauffeur Tj. de Jager, die door het B. G. tot 18 j. R.W.I. was veroordeeld. DAT het tijdens de oorlog beschadig de orgel in de Munsterkerk te Roermond is hersteld en uitgebreid. DAT de veerdienst over het Noordzee kanaal bij Velsen van gisteren af i. pl. v. met twee, weer met drie ponten wordt onderhouden. DAT J. E. v. Hoogstraten en J. P. Ban nier van het dep. van Overzeese Gebieds delen naar New-York zijn vertrokken voor financieel-econ. besprekingen. DAT de IJmuider vissersvloot is uit gebreid met de IJm. 316 en de IJm. 5, twee kotters, die tijdens de oorlog als voorpostenboot gebouwd waren. DAT voor het A'dainse B. G. 6 j. is ge- eist tegen de Hilversumse NSB-er W. Holtgreve, die o.a. zijn eigen vader ver- DAT morgenochtend mr A. P. Th. M. Kneepkens en mr R. de Waard resp. als substituut-officier van Justitie en sub stituut-griffier aan de Utrechtse recht bank worden geïnstalleerd. DAT een deputatie van de „Internatio nal Council of Christians and Jews" (hoofdbureau New-York) op een rond reis door West-Europa ook Amsterdam heeft bezocht. DAT de termijn van inzending voor de St. Nicolaas-luisterwedstrijd „Voor het kind" is gewijzigd en oplossingen thans uiterlijk Donderdag moeten worden ge zonden aan St Nieolaas-Keizersgracht- Amsterdam. DAT de St. Crt van gisteren ojn. prijzenbeschikkingen van kachels en for nuizen alsmede van fabrikanten- en ge- bruikersprijzen voor geconfectioneerde goederen bevat. DAT te Alphen (NB) de bestuurder van een smokkelauto is aangehouden, die ruim 7000 m. elastiek vervoerde. DAT Middelburg op 1 Mei 1940 over 314 hotelbedden beschikte en nu over slechts 128, in veitoand waarmede de V. V Walcheren B. en W verzocht heeft aan deze noodtoestand een einde te maken. DAT de burgemeesters van Oostburg. Aardenburg, Schoondijke. Cadzand Sluis en Westkapelle dezer dagen f 36.000 ont vingen als resultaat van de „stenenactie" voor Zeeland. DAT het in de Zeeuwse stromen ope rerende mynenvegersflottielje wegens het ruwe weer het Brouwershavense gat en Roompot niet heeft kunnen zuiveren en daarom naar Borkum is vertrokken. DAT de Duitse Rode Kruisboot, die in '44 door de RAF in het nieuwe vaarwa ter tussen Zype en Krammer tot zinken was gebracht, thans is gelicht, evenals het tweede gedeelte van de sleepkast „Tristan". DAT het Bossche B. G gisteren de voorm. corpschef van de Roermondse politie Roselle tot 12 j. veroordeelde, de 35-j. broodventer Knops uit Simpelveld tot 10 j. en de 25-j. mijnwerker Bouman uit Sittard tot 20 J. Zoals uit het consulaire rapport aan de Veiligheidsraad blijkt, staakten de Indonesiërs het vuren zodra hun het des betreffende bevel van de Veiligheids raad bereikte, vervolgde Gani. De Nederlandse aanvallen op onze posi ties worden nog steeds voortgezet, en wij zijn verplicht uit verdediging terug te slaan. Hierbij hebben wij geen keus. In dien wij ons niet verdedigen, worden wij vernietigd. Gaat de regering met dergelijke men sen onderhandelen? Vervanging van troepen In tegenspraak met andersluidende be richten heeft de Ned.-Indische regering de volgende verklaring verstrekt: „Het staat vast, dat onder de huidige omstan digheden nergens tot ontruiming van be zet gebied zal worden overgegaan Overal, waar Nederlandse troepen zijn, zullen zij blijven. Over aflossing wordt inderdaad overleg gepleegd. Aflossing zal echter niet plaats hebben voordat de aflossen- den de hun wachtende taak volledig heb ben overgenomen". Plannen in de West Op voorstel van ör P. A. Kasteel heeft te Willemstad een bijeenkomst van een aantal vooraanstaande personen uit de Cura^aose gemeenschap plaatsgehad. Hier is de mogelijkheid overwogen om het gouden regeringsjubileum van H.M de Koningin te gedenken met de uitgave van een boekwerk, dat de ontwikkeling van Curacao, meer in het bijzonder ge durende het tijdperk van Harer Majes- teits regering, zal beschrijven. Drenkelinge gered midden op de Oceaan Een Amerikaanse sergeante, die ty- dens een storm midden op de Atlanti- se Oceaan van een troepentransport- schip geslagen was, werd tenslotte door een reddingsboot, welke twee uur lang een verwoede strijd geleverd had met de 6 meter hoge golven, ge red. Van het schip werden reddings gordels, waarop lichten waren aan gebracht. naar haar toe geworpen, terwijl het schip achteruitstoomde, om de reddingsboot neer te laten. De drenkelinge werd tenslotte dpor de zoeklichten van het schip opgemerkt Zij was er niet in geslaagd één van de reddingsgordels te vinden! Van Zeeland over het Indonesisch conflict De voormalige Belgische minister president Paul van Zeeland, die optreedt als voorzitter van de comissie voor goede diensten in het Indonesisch conflict, ver klaarde heden te Brussel in een perscon ferentie, dat „het grote verlangen van de Indonesische republiek en de Neder landse autoriteiten om tot een bevredi gende overeenkomst te komen" aan de immissie de hoop geeft, dat haar arbeid et succes zal worden bekroond. „Een van de voornaamste problemen jor de commissie was", aldus Van Zee land, „dat beide partijen geen vertrou- en in elkaar hadden". „Maar", zo voegde hij hieraan toe, „wij zijn toch reeds gekomen tot de oplossing het eerste vraagstuk, een perma nente overeenkomst inzake staking van het vuren". „Onze tweede taak zal zijn. de voor stellen van beide partij eninzake een po litieke regeling te coördineren". Van Zeeland gaf verder te kennen, da* hy verbaasd was geweest over hetgeen Indonesië reeds voor de wederopbouw s ondernomen. Hij weigerde te zeggen hy in Indoenseië terug zal zijn. doch verklaarde, dat het zeer wel moge lijk is. dat hy alvorens naar Batavia terug te keren nog eens de leden vai Nederlandse regering zal ontmoeten. OPENBAARHEID Er zijn verschillende wegen, waar langs het Parlement in discrediet ka» geraken. De Regering kan dit discrediet bevorderen door het Parlement in het regeringsbeleid niet te kennen of door contact te onderhouden met partijen in plaats van met het Parlement. Maar het Parlement kan evenzeer het discrediet bevorderen, namelijk wanneer het zon der goede gronden afstand doet van zij» rechten. Wij zijn van oordeel, dat de Tweede Kamer in de vorige week zonder vol doende grond afstand heeft gedaan van een harer wezenlijkste rechten. Zij deed dit, toen zij genoegen nam met een toe zegging van de minister van Buiten landse Zaken, dat enkele rapporten over ingestelde onderzoekingen uitsluitend ter vertrouwelijke ken nisneming aan het Parlement zullen worden voorgelegd. Maar dit betekent, dat inbreuk is gemaakt op een der essentiële kenmer ken van ons parlementaire stelsel, na melijk zijn openbaarheid Deze openbaar heid is een recht van ons parlement. ZU is echter meer. zy is een recht van ons gehele volk. Als het goed is, betekent dit laatste geen tegenstelling Het Parlement is de volksvertegenwoordiging. Men kan der halve zeggen, dat het volk in zyn ver tegenwoordiging ook van deze rappor ten kennis zal nemen. Maar het volle zelf zal van deze rapporten dus niets vernemen. Op het recht van het volk op openbaarheid van het parlementaire stelsel wordt zodoende inbreuk ge maakt. Wanneer dit meer gebeurt, kan het leiden tot verwijdering tussen het volk en diegenen, die door het volk tot zijn vertegenwoordiging zijn geroepen. Wanneer dit meer gebeurt, zo schre ven wy. En het gebeurt helaas meer. Het gebeurt thans met de rapporten over enkele takken van Buitenlandse Zaken. Maar het is ook gebeurd b.v. met de notulen van de besprekingen, welke aan de overeenkomst van Linggadjati vooraf gingen. Dat over deze notulen een en ander bekend is geworden, moet niet geschreven worden op de credit zijde van het Parlement, maar op de cre ditzijde van de vrije drukpers. En thans heeft de minister van Bui tenlandse Zaken verklaard, dat hy nog wel tot vertrouwelijke overlegging van zyn rapporten aan het Parlement wil overgaan, omdat enkele kranten er toch reeds iets uit hebben gepubliceerd. Dus weer een post op de creditzijde van de vrije drukpers. Alleen maken wij de minister er op opmerkzaam, dat de pers haar gegevens niet alleen ten ge- noege van de honderdvyftig Kamerle den. maar ten dienste van het gehele Ne derlandse volk heeft gepubliceerd. Er rest ons thans slechts, te hopen dat hetgeen nu is gebeurd tot de grootst mogelijke uitzonderingen zal behoren. Natuurlijk kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin een geheime Kamer zitting of geheime kennisneming van bepaalde stukken zonder meer geboden is. Men herinnert zich wel de weinige! geheime vergaderingen van het En gelse Lagerhuis in oorlogstijd, waarin Churchill zyn verslagen over de oorlog voering uitbracht. Maar dan moeten ds omstandigheden er ook wel naar zijn. Indien echter met enig vertoon com missies worden aangewezen om zekere kwesties te onderzoeken, waarover be paalde. tamelijk gefundeerde geruchten lopen, is het op zijn minst onbevredi gend, zo de resultaten van die onder zoekingen geheim blijven. Men bedenke, dat hier uiteindelijk het vertrouwen van het volk èn in de Rege ring èn in de volksvertegenwoordiging op het spel staat. Toen destijds aan het parlementaire stelsel in ons land het karakter van de openbaarheid werd verleend, was het winnen van het ver trouwen van het volk juist een der voornaamste motieven. Het is onder meer door de openbaarheid hierover zyn de staatsrechtsgeleerden het wel eens dat het parlement wordt tot hetgeen het be hoort te zijn, door de openbaarheid na melijk. die de dood is van de regenten geest. maar meer dan dat. die een recht is van de volksvertegenwoordiging, ja 'van heel het volk. 200.000 MENSEN ZITTEN GEVANGEN Ontstellende berichten over Russische terreur Ontstellend zijn de bijzonderheden aie Joseph Alsop geeft in de Parijse editie de „New York Herald Tribune" over de Russische concentratiekampen in Duits- Land. De Russen houden meer mensen gevangen dan de Duitsers ooit gedaan Oude namen keren terug: Buchenwald. Sachsenhausen en Feunfeichen. Verder er kampen in Jamlitz, Frankfurt an dér Oder, Turgan. Muhlberg Elbe. Alten burg. Altenhain, Schwerin, Ketchendorf, Doebeln, Unterwellenborn en Freiburg. In totaal huizen thans 200.000 mensen in deze plaatsen des doods. Een der kampen, Ketchendorf, waarin 8000 gevangenen zyn opgesloten, heeft een sierftecyfer van vyftien per dag. Dit betekent 5500 doden per jaar, of meer Waar blijven de in beslag genomen goederen? Wanneer de douane, de C.C.D. of een andere opsporingsdienst by gevallen van smokkel enz. goederen in beslag neemt, worden deze tot aan de rechtspraak op geslagen in een der centrale pakhuizen A dam. R'dam, Den Haag en Utrecht in een der dertig over het hele land vespreide sub-opslagplaatsen. Met in schakeling van de Rijksdiensten worden al deze goederen door de alg. gemachtig- voor in beslag genomen goederen, Bachmanstraat 47, Den Haag, weer in de verkoop gebracht Zo komt veel aan sociale instellingen ten goede, terwijl de textiel dikwijls aan de winkelier wordt toegewezen, die onder toezicht van een distex-ambtenaar de textielgoederen op punten en tegen de prijzen van 1940 ver hoogd met 30 in verkoop brengt. Rook artikelen gaan naar Niwin, Volks herstel. diensten van wederopbouw, ge stichten e.d. Vrije artikelen gaan be halve naar sociale instellingen ook naar handel en industrie, waarbij taxateurs worden ingeschakeld. twee-derde van het totaal. Ook in de an dere kampen sterven de gevangenen als ratten. De Russische terreur eist een jaar lijkse tol van om en naby 150 000 mensen levens In een gebied met een bevolking van ongeveer 18 millioen zielen. De meerderheid van de nieuwe bevol king der concentratiekampen in Oost- Duitsland beslaat hoofdzakelijk uit so cialisten en anderen, die door de geheim» politie verdacht worden om redenen, dis met het verleden niets te maken hebben. Verwerping hulpplan leidt tot orlog Vandenberg vecht teger bekmopenheid. In de Amerikaanse Senaat heeft de Re publikeinse Senator Vandenberg het tussentijds hulpprogram voor Europa krachtig aanbevolen met het argument, dat afwijzing door het Congres zou kun nen uitlopen op een oorlog. In de republikeinse partij bestaat over de hulpverlening echter een fundamen tele splitsing Buiig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met opklaringen regen en hagelbuien, vooral in het Noorden van het land Guur weer Aanvankelijk matige tot krachtige, langs de kust tij delijk stormachtige wind tussen Noord west en Noord Later wat afnemende wind ZON EN MAAN Woensdag 26 November Zon op 8.17 en onder 16 37 Maan op 15.43 en onder 5J4 Vrijdag 28 November V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1