NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 24 NOVEMBER 1947 Stadsnieuws De les van Stalingrad voor ons volk Indien Nederland een waardige plaats wil blijven innemen onder de Verenigde Naties, zal het ook een goed uitgerust en geoefend leger moeten bezitten, dat zich gedragen weet door de sympathie van het volk. De strijd om Stalingrad leert ons, wat zulk een leger vermag en het was daarom een goede gedachte van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" om de majoor van de generale staf B. Koning uit te nodigen in de Stadsgehoorzaal over deze strijd te komen spreken. rouwdag voor Duitsland, dat de „val" Stalingrad betreurde. In werkelijk heid geen val, want de stad had de Duit- •rs nooit volledig toebehoord. Majoor Koning stelde ons volk de heldenmoed voor ogen van de voor hun land strijdende Russen en ge loofde, dat de Nederlanden, die een maal het beleg van Leiden hadden zien plaatsgrijpen, ook thans nog tot grote offers bereid zijn. „Wat wij in 1574 konden onder de „Vader des Vaderlands" kunnen wij ook nu on der een landsmoeder als Koningin Wilhelmina." Majoor Koning werd ingeleid door ge- neraal-majoor K. E. Oudendijk, die ook het slotwoord sprak. Onder de aanwezi gen merkten wij op: kolonel Van Hou ten, directeur van het Ned. Legermu seum. de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, de directeur van de markt en havendienst, de heer L. A. Mennes, en bestuursleden van de Vereniging ..Koninginnedag". Het jeugdkoor van „Ex Animo" zorgde onder leiding van de heer Herm de Wolff voor een fleurige noot, waarbij de jeugdige Suze Burze tot aller genoegen als soliste optrad. Haar zuiver en ijl stemmetje werd geëerd met een klein geschenk, dat de voorzitter zelf haar overhandigde. Tot alot werden door alle aanwezigen twee coupletten het Wilhelmus gezongen. Majoor B. Koning voor „Ons Leger" Van beslissende betekenis voor het verloop van de oorlog in zijn geheel is de strijd bij Stalingrad niet geweest. De eigenlijke keer kwam in October 1942 bij El Alamein. Maar wel was deze strijd een psychologisch keerpunt. Majoor Ko- mirag lichtte dit nader toe aan de hand van een zelfgetekende kaar.t waarop de posities van de lagers van Von Bock, Von Paulus en Von Kleist schematisch en voor lekenogen begrijpelijk waren aangegeven. Voor de Duitsers was het bezit van Stalingrad een prestige-kwestie, in het geheel der strategische plannen niet al leen niet nodig maar zelfs voorlopig on gewenst. Immers de Wolga, waarlangs de geallieerden Rusland hun oorlogs materiaal zonden, was al afgesloten en het uitgestrekte front langs Don, Donetz en Wolga, zich voortbewegend in de richting van de Kaukasus en de olie velden van Bakir, was van troepen niet al te ruim voorzien, zodat men zijn re serves had moeten sparen voor de be-1 slissende stoot. In plaats daarvan werkte men met kleine inzetten, terwijl Hitlets „onfeilbare intuïtie" de rest deed. 4 Toen Von Kleist in het Zuiden tegen slag kreeg en zich tenslotte moest gaan consolideren, zowel wegens de onver wachte tegenstand van de Russen als vanwege de enorme sneeuwval, begon nen de Russen bij Stalingrad vijf felle aanvallen met het doel het 6e Duitse leger in de vlakte van Stalingrad in te sluiten. Hetgeen gelukte. Een ruimte van 23 km bleef open voor de aftocht, of schoon van beide zijden onder hevig artillerievuur liggend. Op bevel van Hitier zond Von Bock er echter nog zeven divisies heen, die met het 6e leger werden ingesloten. Twee door Von Bock te hulp gezonden pantserdivisies naderden Stalingrad tot op 15 km van het Z.W. uit, maar werden vernietigd door de Russische generaal Zhukow. Een nieuwe doorbraak van de Russen in het Noorden maakte van Sta lingrad een eiland-stelling, die in het begin nog door de lucht van het nodige kon worden voorzien: 330 000 man in een muizenval. Het waren er slechts 60.000, die zich eindelijk, na inderdaad heldhaftige strijd, onder Von Palus aan de Russen overgaven: 3 Februari 1943. „Het Morskwartier" zoekt meer contact tussen zijn bewoners Mia van Oostveen houdt a.s. Woensdag een voordracht Mede door de vraag naar goede c spanningsavonden in eigen omgeving meer onderling contact tussen de bewo ners van eenzelfde wijk, heeft de wijk- vereniging „Het Morskwartier" vai Ned. Herv. Gemeente besloten tot het aanbieden van een gezellige avond op Woensdag 26 November om 8 uur ii verwarmde gymnastieklokaal van school aan de Hoge Morsweg, waa gevierde spreekster Mia van Oostveen een boeiende voordracht met lichtbeelden hoopt te houden. In de pauze wacht een kleine verrassing. Studentenpredikant bij de Ned. Herv. Gemeente Een drietal samengesteld De Kerkeraadscommissie en de samen werkende kiesverenigingen van de Ned Herv. gemeente hebben gistermorgen in de consistorie van de Pieterskerk een drietal samengesteld voor een studenten predikant. Het drietal bestaat uit de vol gende predikanten: ds M. Hinlopen te Amstelveen, dr K. E. H. Oppenheimer Hallum (Friesland) en ds C. A. F. v Stipriaan Luïscius te Dieren. Leidse Jonge Kerk wil meedoen aan het Oslo'se gesprek Een Hollandse deelnemer zal morgen avond spreken over zjjn ervaringen Van de zomer waren 1300 jongeren uit 71 landen in Oslo bijeen. Christenjonge ren, die wilden getuigen van hun geloof en samen naar een antwoord wilden zoeken op de vele vragen van de wereld en in het eigen leven. Ze brachten hun moeilijkheden mee, en de tegenstel lingen waren soms groot: Engelsen en Brits-Indiërs, Amerikanen en Negers, Nederlanders en Indonesiërs. Maar al deze moeilijke dingen zijn getrokken in het licht van het woord, dat het motto voor de conferentie was: Jezus Christus is Heer. Christus koos niet de heer schappij over de wereld, maar de dienst van het lijden en sterven voor haar zonde. Zijn genade opent de deur tot een nieuw begin en door Hem weten wij, dat Gods belofte van verlossing vervuld is. De deelnemers aan de conferentie zijn allang weer thuis, maar Oslo blijft in discussie onder de jongeren en 't ge sprek gaat verder. Ook de Leidse Jonge Kerk wil luisteren en aan dat gesprek meedoen.- Op 25 November a.s. (Dins dag) speekt een van de Hollandse deel nemers, de heer B. Kristensen, over zijn ervaringen in de wijde kring van Chris ten-jongeren te Oslo. Samen willen we luisteren en verder spreken over de on derwerpen, die daar behandeld zijn en zelf ook met onze vragen voor de dag komen. De bijeenkomst wordt gehouden in het wijkgebouw „Levendaal" en vangt aan om acht uur. De wethouder van fabricage, de heer A. J. Jongeleen, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. Ook Leiden krijgt een Jeugdparlement Men schrijft ons: Het balletje, dat in het voorjaar door voorzitters van de K.V.P.-jongeren en de D.S.J.V. „De nieuwe Koers', de heren Leicher en v. d. Hoeven, is opgeworpen, heeft thans, een snikhete zomer ten spijt, de omvang van een sneeuwbal aangeno- 1. die rustig doorrolt naar het eind doel: de definitieve vorming van een Leids jeugdparlement. De idee jeugdparlement „Lunapark"-impressies De dominee schoot.en gaf het startsein r j r T TM \T 1 dit alles zich afspeelde, had een bekoor- Federatie van C.J.M.V. op mars ljjk aan2ittL boeker kon in één oog met bedekte kasbodem opslag zien, dat hier veel werk aan voor- af was gegaan. Het is een goede gedachte Met het nodige eUn werd er de »fge- d/ organisatoren geweest, om een lopen roroer een Federatie opgeneht eon waarop kjsKij geang fruik Djj de Leidse CJ.M.V.. die by het Ned. Jon- mgang te plaatsen. KlaarblygeltjK gelinga Verhond run aangesloten. De be-! stand bu de Oe- K...ng/an 5eraa °-m Y/ zoekers de kooplust danig op. Een bont schillende organisaties te verenigen in eeD aar,tr*wi«i.ii«. nrnrfni-vn groot verband. Zodoende zon ook de actie het N.J-V. in Leiden gestimuleerd kunnen worden. De federatieve gedachte vond dan ook bij vele jongeren ingang. Het werk werd begonnen met een ledige kas en toch kunnen we zeggen, dat de Federatie resultaten heeft bereikt. Er moest materiaal komen, wilden de jongens hun actie voeren. Pogingen zijn gedaan, om hier en daar wat „los" te krijgen Vanzelfsprekend raadpleegde men liet kroonorgaan van het werk voor de jonge mannen: het N.J.V- zelf. Dit zei: Koopt jullie maar, wat je nodig hebt. Deze moed gevende „opdracht" lieten de leden onzer vereniging zich geen twee maal zeggen. Zij kochten- Maarde rekeningen be zorgden de penningmeester slapeloze nachten. Een lumineus plan weïd geop perd: Zullen we een bazar organiseren? Overigens geen onuitvoerbaar idee. Dit is in 't kort de prille geschiedenis die wel is waar een wankele geest ademt, doch heeft geleid tot intense activiteit En die werkzaamheid bereikte wel haar climax in het „Lunapark", dat Zaterdag in het wijkgebouw „Pniël" aan de Mid delstegracht werd gehouden. „Lunapark". Dit „wereldse" woord wekt bij ons mis schien afschuw. We denken onwillekeu rig aan het 3 October-feest, waarbij het Lunapark in het centrum van de publieke belangstelling staat. We denken wellicht aan geldverpatsing. In één woord: „Een bron van werelds leven". Doch toen de J.V.-ers deze benaming kozen (ze waren er heus verrukt over), zat daar iets achter. Het woord „bazar" was te stijf, dat hoort niet bij jongens Wij hebben, zo vertelde ds P. W Spruijt, gespeculeerd op de zin voor humor Zijn wij er ontvankelijk voor, dan „Slikken" we ongetwijfeld deze „lugubere" vondst. Wat een enthousiasme heerste er on der de jeugd, toen de belangstellenden rijkelijk binnenstroomden. De zaal, waar Kunst in de Sleutelstad „Muziekleer" door Hennie Schouten Een reeds lang bestaande wens is in vervulling gegaan Het in talrijke op lagen verschenen studiewerkje „Eenvou dige muziekleer" van Hennie Schouten is gevolgd door een „Muziekleer voor gevorderde leerlingen", goed verzorgd uitgegeven door G. Alsbach te A'dam Gaf eerstgenoemd boekje de beginnende muziekstudent de meest elementaire kennis van de muziektheorie, deze pas uitgekomen Muziekleer gaat dieper op de verschillende vraagstukken in. Zo wordt er behoorlijk materiaal gegeven om de leerling vertrouwd te maken met de 5 soorten c-sleutels en met de ver scheidene antimetrisohe figuren, alles geïllustreerd met muziekvoorbeelden Van veel belang zijn de hoofdstukken Melodie. Harmonie en Vormleer, welk laatste onderwerp door Hennie Schouten in een afzonderlijk boek uitvoerig zal worden behandeld. Werd in de „Een voudige Muziekleer" alleen gesproken over grote en kleine tertstoonladder, hier gaat Hennie Schouten in op de kerk toonaarden en op de bouw der melo dieën. Na enkele elementaire medede lingen over geluidsleer en boventonen, volgt tot slot een uitvoerige bespreking der orkestinstrumenten, belangwekkend voor een ieder, die concerten bezoekt De musicus en schrijver Hennie Schou ten heeft met dit boekje weer een leem te aangevuld. Corn. Basoskl. „Je kunt t nooit weten Kon. Ver. „Lltteris Sacrum" Zaterdagavond gaf Litteris haar eerste opvoering van dit seizoen. De keuze was voor ditmaal gevallen op het werk var Shaw: „You never can tell", in het Hol lands: „Je kunt 't nooit weten". Wie eer stuk van Shaw wel spelen maakt het zich niet gemakkelijk. Shaw. die zijn personen zeer minutieus beschrijft in zijn werken, vraagt van de spelers 't uiterste; het zich inleven in een door Shaw geschapen figuur, is geen sinecure. Ook in de kleding van het toneel legt Shaw zich geen beperkingen op. Het is dan ook geen wonder, dat de stukken van Shaw slechts in beperkte mate gespeeld worden. Zijn „Arms and the Man" had nogal wat moeilijkheden opgeleverd bij de opvoe ringen en om aan de wens van de direc teuren van de Schouwburgen in West- End tegemoet te komen, schreef hij ir 1890 „Je kunt "t nooit weten. Veel succes beeft hij overigens van dit stuk niet ge had. want ook dit stelde nog te hoge eisen. Shaw besloot om voortaan zijn stukken te schrijven zoals hij wilde. Gezien de moeilijkheden, verbonden aan een opvoering van een stuk van Shaw, kunnen we niet anders zeggen, dan dat Litteris, onder leiding van de heer B. Hageman, een geslaagde opvoering dit stuk heeft gegeven. De beste speler vonden we Jan Grefe als Oberkellner Zijn beheerst, rustig en we zouden zeg gen onopvallend spel stak wel geweldig af bij Joost Burgersdijk als Philip, 't Is waar, dat Philip een heel ander type is, maar zo n wildebras als er nu van ge maakt werd, is door Shaw zeker niet be doeld. Hij zelf zegt van Philip, dat hij iemand is met uitstekende manieren, eer vriendelijk minzaam persoon met zelfbe> heersing, allemaal dingen, die we bij onz* Philip van Zaterdagavond misten. Ann Kjersti de Buck als Gloria heeft ons ook niet helemaal voldaan. Haar bewegingen zijn zenuwachtig en schrikkerig en onze mening speelde zij soms veel te matisch, bijv. in 't eerste bedrijf; ze staat steeds in vechthouding. Ditzelfde, maar in mindere mate geldt ook van mevr Hageman—Verhagen, die de rol van mrt Lanfrey Clandon speelde. Wout Blok was een aardige, sympathieke mr Valentine; hij wist zich vrij te houden van alle romantiek, wat volgens Shaw de grote ketterij is. die uit de kunst en het leven gebannen moet worden. De décors waren uitstekend verzorgd. Waarom het stuk echter gespeeld werd in costuums van heden, is ons niet dui delijk. Het deed aan de sfeer var stuk geen goed. Voor de aanvang kregen de bezoekers een blaadje met de korte inhoud van hel stuk en tevens, heel in het kort, eer soort beschouwing over de werken var Shaw. Hierin trof ons deze zin: „Shaw's toneelwerken, hoewel zij in diepte en be tekenis niet onder doen voor die var Ibsen en Strindberg, missen volkomen het sterk dramatische element van deze schrijvers en blijven alle aan de luchtige kant". Hierover moet ons toch iets het hart We moeten een werk als „Je kunt 't nooit weten" niet gaan vergelijken met een drama van Ibsen; maar neer we een werk van Shaw neme „St Joan", dan moeten we er toch tegen op komen, dat hierin niet een even sterk dramatisch element aanwezig zou als in de werken van Ibsen en Strindberg. Alleen, Shaw werkt het op zijn man uit. Hij is cynisch, maar laten we c daardoor niet laten misleiden, want d doen we Shaw als dramaturg te kort. publiek en menigeen won, na gesjoeld, geschoten, of met ballen op blikjes gemikt te hebben, een aardige prijs. En in J'* „paradijs" van appels en peren, van b ken en flesjes brillantine, van taai en snijkoeken, van zilveren lepeltjes witte wol, van limonade en diorama- puzzles, droeg ook de dominee zijn steentje bij aan het slagen van dit grootse evenement in de Federatie-ge schiedenis. „Pang!", zei het geweer van de dominee, toen hij in de schiettent zijn geluk stond te beproeven. Het startsein was gegeven! De Federatie ging op mars! Met een be dekte kasbodem! Hulde aan vele goede gevers, die meehielpen dit mogelijk te E.H.B.O.-wedstrijden voor de padvinders Evenals verleden jaar organiseerde de Ver. „De tfed. Padvinders", afd. Leiden Ewout Joppensz), o.l.v. hopman W F Tierolf en vaandrig B. G. van In-gen Sehenau E.H.B.O.-wedstrijden, die ge- het teken stonden van de pad vindersbeweging. n.l. de eisen voor het insigne voor ambulance, dat door de padvinders kan worden behaald. Dr J. G Bazuin had voor de opdracht gezorgd, terwijl de jury bestond uit leden van de E.H.B.O.-raad. Over 't geheel genomen werd zeer goed werk geleverd, was de organisatie prima in orde en kon zeker van een propaganda voor de E.H.B.O. Worden ge sproken. Wij noemen hier speciaal het werk van de groep Satrya's uit Oegst- geest, waarbij de kleine jeugdige leider zich ten volle bewust was van zijn taak. zijn medemens op afdoende wijze te hel pen! Speciale vermelding verdient ook het keurige werk van „slachtoffer" Wim an Ingen Sehenau. Na afloop volgde een gezellige brood maaltijd. geopend door hopman Tierolf gevolgd door een toespraak van de districtscomm. A. Beekes, bijgestaan door zijn ass. distr.comm. A. Valken- burgh. Precies 7 uur volgde de clou van de dag. Allen verzamelden zich om het kampvuur. Dr J. G. Bazuin besprak hier de gemaakte fouten en voorz. Agema van de E H.B.O.-raad kon bij het slotwoord getuigen van een royale ontvangst. Als slot de prijsuitreiking: 1. Satrya's. Oegstgees-t, 105 pnt, leider 36 pnt; 2. Irene, Hillegom. 80 pnt, leider 29 pnt; 3. M'Hlala Panizi, LeLden. 77 pnt, leider 26 pnt; 4. Juliana I. Katwijk, 68 pnt, lei der 16 pnt; 5. Marnix, Leiden, 60 pnt. leider 19 pnt; 6. Ewout Joppensz, Leiden. 54 pnt, leider 19 pnt; 7. Waingoenga, Leiden,' 51 pnt, leider 18 pnt; 8. Beatrix. Voorschoten 50 pnt, leider 13 pnt. Woningbouwver. „Ons Belang" Twee zilveren jubilarissen Vrijdag 12 Dec. zal het 25 jaar zijn geleden, dat de heer J. Gerritsen als voorzitter en de heer P. J. Schouten als secretaris bij de woningbouwver. Belang" werden benoemd. Beide heren hebben de bouwvereniging met voor beeldige ijver bestuurd, zodat het de ju bilarissen die dag niet aan belangstelling zal ontbreken Dreigend conflict in de bloemenhandel In de afgelopen week werden in ver scheidene plaatsen vergaderingen o.m in Delft gehouden door de bloemenhan del-grossiers. detaillisten en straathandel in verband met de van 1 Dec. a.s door de veiling-besturen te heffen veiling- service van 1% Op al deze vergaderingen is besloten van 1 December af niet meer aan de veilingen te kopen. Het schijnt, dat niet alle kwekers ach ter de veilinebesturen staan, want ver- scheidenen hunner hebben de handel doen weten, dat zij bereid zijn hun pro ducten direct van de tuin te verkopen. Van de zijde der veilingen vernemen wij, dat reeds in Juli jl. besprekingen zijn geopend, om ook de handel een deel der lasten, voortvloeiende uit de omzet belastingen te doen dragen. Daar dit echter van hogerhand niet wend toege staan. meende men een oplossing te heb ben gevonden in het berekenen van 2 veiling-service Na hemieuwe bespre kingen zou dit bedrag worden terug gebracht tot 1% en per 10 November jl. worden ingevoerd. In verband met gerezen bezwaren werd de invoering la ter uitgesteld tot 1 December as. De nadruk werd nog gelegd, dat de veiling- kosten zeer hoog zijn en de besturen deze huns inziens niet alleen zouden kun nen blijven dra-gen. Haar- Amsterdam b.v. „draait" een der gelijk parlement reeds geruime tijd maar de werkwijze, die de zes Leidse staatkundige jeugdgroeperingen (behal- de beide reeds genoemde: de P. v. d. Vr.-jongeren, de A.N.J.V., de C.-H.-jon geren en de A.R.-jongeren) na enige be sprekingen ontworpen hebben, is wel een recent bezoek aan een zitting het Amsterdamse jeugdparlement hebben de Leidse initiatiefnemers hun denkbeelden aan de practijk kunnen toet- en het mag wel gezegd, dat het hier Leiden beter, verstandiger, en wat het voornaamste is, effectiever zal worden de hoofdstad. Daar toch diende ieder, die er lust in had, moties in, zoals b.v. deze: „Het Amsterdamse jeugdparle- zitting bijeen, geeft als haar mening te kennen, dat Nederland zich de besprekingen in de Veiligheids raad betreffende de Indonesische kwestie oet onttrekken, en gaat over tot de orde in de dag". (Wie lacht daar?). De Leidse jongeren gaan het dichter bij huis zoeken. Er zijn in eigen land. in de eigen gemeente, op het eigen gebied de jeugd nog zoveel belangrijke za ken te bespreken en recht te zetten Er zal gezocht worden, naar wat bindt, scheidt. Scheiding is er ge noeg, zeker wanneer er een groep jonge lui uit Anti-Revolutionnaire, Chr.-Histo- rische. Liberale, R.-Katholieke, Socialis tische' en Communistische kringen bijeen is. „Denk eens aan een onderwerp als „Bioscoop en Jeugd", zeide de wethouder van Onderwijs, de heer J C. van Schaik. op de vorige week gehouden vergadering oprichters. „En dan, ik zie alleen |r mannen!" Maar de meisjes zuilen niet vergeten worden. De fracties der zes onderscheiden jeugdgroepen zullen uit personen bestaan, waarvan hoogst waarschijnlijk tenminste twee meisjes. In Januari hoopt het jeugdparlement zijn openingsvergadering te hebben, een officiële opening door burgemeester Van Kinschot in eigen persoon, met ambts keten! Op die vergadering zal het bestuur worden gekozen. Mr R. Streng, commies- redacteur van de gemeente Leiden, wordt genoemd als voorzitter. Maar het is be ter niet op de dingen vooruit te lopen. Het belangrijkste is, dat Leiden een jeugdparlement krijgt en de rest wachten Kinderen: geen blok aan liet been, doch een zegen van God Dr Sikkel van Utrecht sprak weer te Leiderdorp De lezingenreeks over ..Huwelijk en ge-1 zinsvorming" werd in de cantine der touwfabriek voortgezet met een lezing door dr J. Sikkel uit Utrecht, over de moeilijkheden in het huwelijk, voor zover ze liggen op medisch terrein. In een zeer principieel en leerzaam betoog belichtte spreker de verhouding tussen man en vrouw in het huwelijk. De sexuële samenleving van man en vrouw is de hoogste daad van liefdes uiting. Daarbij zijn man en vrouw instru menten in Gods hand tot het wekken van nieuw leven. Gezinsvorming is een zegen. De kinderzegen is ongelijk verdeeld. In dien de kinderzegen uitblijft moet men een arts raadplegen. Er kunnen verschil lende oorzaken zijn, waarin een arts kan ingrijpen. God geeft de wetenschap om ze besteden in Zijn dienst. In geen geval mag men het geloof in God en Zijn Raad erliezen. Het komt ook vaak voor dat len geen kinderen wil, om verschillen de, vaak egoïstische redenen. Men wil wat genieten van het leven. Kinde- worden niet als een zegen gezien, doch als een blok aan het been. Ook deze categorie komt vaak bij een dokter om raad. Een vertrouwelijk gesprek tussen arts en jonggehuwden kan veel bezwa ren uit de weg ruimen. Uitvoerig stond spreker vervolgens stil bij het groeiende gezin. Hij besprak in grote lijnen de mo gelijkheid en wenselijkheid, alsmede de toelaatbaarheid der geboortebeperking. Indien door Gods wil nieuw leven is ge wekt. mag de mens dit leven niet vernie tigen. Indien men daartoe toch de hulp van een arts inroept, moet deze trachten de moeilijkheden te ontzenuwen, tenein de te voorkomen, dat met gevaar voor Spoorwegnieuws „Zon voor ieder" De collecte, die gehouden werd voor de t.b.c.-bestrijding onder het Spoorweg personeel, heeft ruim f60.000 opgebracht (in Leiden: f 1053.45). Eigen werk van N.S.-personeel De belangstelling voor de nog dit jaar te houden tentoonstellingen van eigen werk in vrije tijd is zó groot gebleken, dat regionale vóórselecties moeten wor den gehouden, en wel te Zwolle, Tilburg en Haarlem. Inzendingen uit Leiden e.o. gaan naar laatstgenoemde plaats. Een jury van bekende kunstenaars zal de meer dan 400 ingezonden werken (255 schilderijen, 51 aquarellen, 55 tekeningen, 37 pentekeningen en 13 pastels) beoor delen. De beste inzendingen gaan naar de centrale expositie, van 13 tot 20 Dec te Utrecht te houden. Hier zal men bo vendien te zien krijgen: 11 inzendingen modelbouw, 10 beeldhouwwerken, 13 kantwerkproeven van de dames en 49 foto's. IN EEN KLEINE, SMALLE STRAAT IN UTRECHT... Er zijn in Utrecht verschillende kleine, I smalle straten met hoge huizen Het zijn die straatjes, welke zo typerend zijn voor een oude stad zoals Utrecht. Nog typerend is echter, dat in deze kleine, smalle straten belangrijke persoon lijkheden wonen, mensen die iets pres>e- »n of ander gebied Vooral kun- kunnen we in deze straatjes vinden en het is dan ook zeker niet on denkbaar, dat u op een wandeling door oud-Utrecht plotseling op de deur «tan een der hoge huizen en in een smalle straat het naambordje ziet van een der toonaangevende figuren in ons culturele leven. Kort geleden liep ik door de smalle Heerenstraat en trof daar op de hoek van een nog smaller straatje een winkelhuis aan, waarvan de ruiten gedeeltelijk wit waren gemaakt. Nieuwsgierig heid bracht mij er toe aan de winkeldeur te rammelen, die spoe dig daarop werd geopend Voor mij stond een jonge vrouw met zwarte lokken om een bleek gelaat, waaruit mij een paar donkere, maar vriendelijke ogen aankeken. Zij was gekleed in een zwart* met witte steenstof besmeurde jas en ir haar hand had zij een kleine beeldhou wersbeitel Deze jas en dit attribuut de- LOEKIE METZ den bij mij een vermoeden rijzen, een */ei moeden, dat bij de hierna volgende nt dere kennismaking juist bleek te ztji Deze vrouw, een verschijning zoals u' en mijn vrouw was beeldhouwster e achter de wit-gekalkte winkelruiten w; haar atelier, dat zij deelde met haar echt genoot, die eveneens in de beeldhoui kunst zijn roeping zag Links in hei atelier vond ik een m warme levensgloed doorstroomd neger torso, een beeld met spanning en ve kracht; rechts op een houten voetstuk i kleinere vrouwenfiguur, met charme soepelheid geboetseerd Daarachter in hoek de maquette van een grafmonument op de Alg Begraafplaats. „Dat monument is niet van mij, maar van mijn man Jan van Luyn", was de bescheiden toelichting van Loekie Metz Langs de wanden va het atelier staan verschillende klein-i plastiekjes. gekenmerkt door een teer heid van visie, welke alleen een vr kan hebben Een teerheid echter, die week is, maar van een ongemene gracie en lichtheid. Zelfs in het later werk Loekie Metz. als het monumentale gaat overheersen, is nimmer de vrouwelijke psyche verloren Ook het werk van haat begaafde echtgenoot kenmerkt zich dooi de monumentale vorm. zonder echter c« charme van het beeld geweld aan te doen En dit is het merkwaardige in het werk van dit beeldhouwersechtpaar: by alle grootsheid en monumentaliteit, in de ge hele architectonische constructie, is hel steeds het spelelement, dat treft Dit spel- element is een der wezenlijke voorwaar voor elke kunstschepping en geeft het werk van Loekie Metz en haar m. de echte sfeer van vreugde Dit werk statisch en dood. maar spontaan levend, even spontaan als de sympathieke beeldhouwster zelij K "i in het atelier vèf "ihili.'nde impres- te hebben gek «gen,*iaf Loekie Metz in haar woning-aan ae Oude Gracht kort overzicht an haar leven. Haar eerste onderricht ontving zij op 16-j leef. ran Jordens op de Quelliniusschool té A'dam, waarna zij in 1936 overging het Rijksinstituut om zich verder te bekwamen o.l-v Van Tongeren en maj Werleman, terwijl prot Bronner naar op- leiding voltooide aan de Rijksacademie Kort werkte Loekie Metz op de Academie Brussel, waarna een studiereis me. Florence en -.onden haar veel goede indrukken heeft gegeven Tijdens de oorlog maakte zij een moeilijke tijd n onderduiken mee. doch na de oorlog zij zich met alle energie op haar ping gaan werpen en in het Electriscb Stroombedrijf te Utrecht prijkt reeds groot relief van haar haftd. Daarnaast heeft zij zich op het 'gebied var. het piano spel reeds tot een behoorlijke hoogte we ten op te werken Dit beeldhouwersechtpaar zal zeker nog veel van zich doen spreken en mijn vsgierigheid naar dat. wat in de w n de Heerenstraat geschiedde, ruimschoots beloond met de wetenschap kennis te hebben gemaakt met de kunst de toekomst, een kleine, smalle straat ln Utrecht worden kunstwerken gemaakt Com. Basoskl eigen leven, de hulp van een kwakzalver wordt ingeroepen. Alleen ten gunste van het leven der moeder mag het ongeboren leven worden opgeofferd. Een opzettelijk onvruchtbaar huwelijk is in strijd met de inzetting Gods. Bij alle moeilijkheden in het huwelijk, op medisch terrein, raad plege men een arts. Bovenal moeten we echter vasthouden, dat God de leiding heeft in ons huwelijk. Ook op deze lezing volgde een vrijmoe dige, vertrouwelijke gedachtenwisseling. Vrijdagavond a.s. wordt deze cursus voortgezet met een lezing van mr B. W Houten uit Amstelveen over: ..Hu welijkswetgeving en gezinsbescherming. Chr. Geref. Jongelings- verenigingen Ring Leiden te Rijnsburg bijeen. De ring Leiden van Chr. de Ghr. Geref. J.V. vergaderde Zaterdagmiddag in de zaal bij de Chr. Geref. kerk te Rijnsburg onder voorzitterschap van de heer T. v. d. Haak. Het onderwerp, dat ds Brandsma bij deze gelegenheid behandelde, wat boek Prediker: zijn betoog werd met grote aandacht gevolgd. Dat bleek uit de vragen, die na afloon gesteld den. Het boek Prediker blijkt uitspraken te bevatten, die ook voor onze tijd grote waarde zijn. Ds Brandsma bracht vooral de betekenis van dit boek voc jeugd naar voren en beantwoordde alle vragen tot volle tevredenheid vai ragenstellers. De Ring Leiden, die nog maar kort ge leden werd opgericht en ontstaan is door splitsing van andere ringen, kan op gselaagde vergadering terug zien. In zijn slotwoord kon de voorziter dan ook terecht zijn voldoening uitspreken, voor de opkomst als voor de ge toonde belangstelling. HILLEGOMS MANNENKOOR WON le PRIJS OP ZANGCONCOURS Zaterdag is de grote jaarlijkse zang- wedstrijd „Rozanco" in Lommerrijk te R'dam gehouden. Onder de prijswinnaars het Hillegomse Mannenkoor „Soli Deo Gloria", dat met 321 pnt een le prijs veroverde HAAGSE RECHTBANK. Verduisterd rijwiel. De chauffeur A. P. te Alphen aan den Rijn had een rijwiel geleend van R. maar de fiets niet terug gebracht. Wegens ver duistering stond hij terecht. Een rapport verdachte concludeerde tot ver toerekenvatbaarhid. op grond waarva Officier acht maanden gevangenisstraf iet aftrek van preventief eiste. HAAGSE GERECHTSHOF. Zwart—Wit. De kópiman P. J. L. L. te Leiden had weliswaar zwart de artikelen ingekocht, doch hij had wit verkocht, zo betoogde zijn verdediger, mr Hugenholtz. Niette min had de politierechter het zwarte zc r laten wegen, dat hij verd. tot zet weken gevangenisstraf had veroordeeld welk vonnis hij in hoger beroep kwam. De proc. generaal zal echter geen reden wijziging in het vonnis te brengen, vorderde bevestiging. De verdediger ees op de vele gunstige antecedenten )ir verdachte en pleitte een geldboete. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Frederika, d. v. W. Mimke en L. Nagtegaal; André, z. v. J. Rijsbergen en B. E. de Bruin; Jacoba Johanna, d. v. W. van Borg en R. IJssel- stijin; Saartje, d. v. E. van Helden en D. Bakhuizen; Sonja, d. v. K. C. Jonker F. Eerken6; Antonia Elisabeth He lena, d. v. S. J. Bertel en E. M. Backx Wereld; Margaretha, d. v. H. van Loef en W. Heemskerk. OVERT .EDEN: e. van Haarlem, wed. m J. J Bleijie, 80 jr; J. de Mol, dr, 25 jr. Distributievaria Uitreiking van twee eenheden brand stof aan gezinnen van 8 of meer perso nen vindt morgen, Woensdag en Donder dag plaats van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. Alle stamkaarten meebrengen. VAN DE LEESTAFEL De doorbroken cirkel, door Rudolf van Reest: -N V. W. D Meinema. Delft dianenen al wat daar mee samen hangt, i blijft nu eenmaal altijd iets aantrekke- i voor onze jongens Van dit vlot geschre- boek zullen zij ongetwijfeld genieter fijne manier wordt hier de jongens hoe ook in de Indianenwereld het istendom verbreid kan worden Dit is daarom niet alleen spannend, maar •Uk De illustraties van Menno doei Rover: Dit boekje, geïllustreerd door Ben Londen, behandelt het leven van een bij. Op leuke, maar ook leerrijke wijze wordt dit leven beschreven en dit boek zal dan de opgroeiende jongens en meisjes di< naar de natuur brengen. Leuke tekeningen verduidelijken het geheel. In Sprookjesland, door Willem Kramer; NV. Gebr Zomer Keuning. Doornroosje. Kle.n Duimpje en nog vete andere bekende sprookjes die wij in eigen Jeugd zo graag lazen, zijn In dit op vlotte, onderhoudende maneer geschi zodat wij ze weer met plezier aan onze eigen kinderen zullen voorlezen De groote op goed papier doet rustig aan en de gekleurde platen i dit boek U ieder die boek te bezitten. Dicht bij huls, door Jar en H Scheepsma: J. B Dit schoolboekje, door GiLles van C Jet delen verschijnen en is zeer ikt voor de lagere klassen De tekeninj en de kinderen een duidelijk beeld t inhoud van het verhaal. De directe actie" in Frankrijk ZIJ, die van mening waren, dat de doel stellingen der nieuwe, internationale communistische organisatie, „Cominform" overdreven werden v gesteld, hebben zich vergist. De invloed daarvan is in Frankrijk practisch merk- Men ensceneert er de chaos volgens »n vaste methode en met het doel 5 ivloed te winnen en ieder gezag van dèmocratische zijde onmogelijk te maken. Het argument, dat de strijd tegen De Gaulle gaat, is onhoudbaar, want immers, toen De Gaulle zijn macht nog niet ge formeerd had, ging de aanval tegen de socialisten, de „lakeien der bourgeoisie"! Langzaam maar ~~N ker, gaat deze strijd t Verklaarde een eindphase tege- moet. Het orgaan der unzicni j Franse sociaiisten „Le N"Populaire", wees reeds op, dat volgens een te Belgrado vastgesteld plan, de communisten voorbereiden tot „directe actie" ove gaan. Er zouden geheime convocaties ge vonden zijn, zich gewapend te Parijs to verzamelen en oproer te doen uitbreken. Van dag tot dag neemt de communis tische agitatie toe en vandaar, dat thans een grote politie- en legermacht op de been is, teneinde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. De economische toe stand is reeds zeer zorgwekkend en moet het worden, als straks de spoor arbeiders de algemene staking procla meren. Dat wordt eenvoudig een c strophe! Daarom heeft Ramadier vóór zijn aftreden de „verlofgangers" weer onder de wapenen geroepen en er zullen nog wel meerdere lichtingen worden ge mobiliseerd. „Redeloos en radeloos" maar kan hier het „reddeloos" voorkomen worden? Wie is in Frankrijk in staat het gezag te herstellen en het onduldbaar, politiek verzet te breken? De ene kabi netsformateur na de andere zag het c mogelijke van de situatie in. Thans is Robert Schuman er wel in geslaagd een regeringsstellage in elkaar te timmeren, doch hij zal er spoedig genoeg doorzak ken. DE DEMOCRATIE heeft het wel zeer moeilijk, daar immers ieder kabinet geklemd zit tussen de communisten en De Gaulle. De invloed van Gaulle valt niet meer weg te cijfe ren en dit kabinet moet dan ook gezien worden als een overgangsrege ring tot het aan de macht komen de Gaulle en dan zal de communistische stormram eerst recht beginnen. Frank rijk is feitelijk al niet meer een huis houdelijk, nationaal probleem. Alleen de toegezegde hulp van het Marshall-plan kan nog redding brengen, want iedere premier staat voor hetzelfde economisch probleem: het betaaldmiddel, de lonen, de prijzen moeten worden gestabiliseerd. Maar hoe? Dat kan alleen door Ameri kaanse hulp. Inflatie en stijgende kos ten van het levensonderhoud veroorzaken juist de communistische „hausse". De explosie in de fabriek van Renault, waar communisten granaten fabriceren, wijst op het gevaar van „directe actie* Loodgietersbedrijf in het silver Zaterdag bestond het Loodgietersbe- drijf Th. Burgerhout, Stieltjesstraat 1, 25 jaar. Het heeft de heer en mevrouw Burgerhout geenszins aan belangstelling ontbroken. Zeer veel bloemstukken en prachtige fruitmanden waren toegezon den. onder meer door de Vakgroep. Ook kwamen talrijken persoonlijk gelukwen sen. De N.V. Clos^n Leembruggen, voor welke firma in deTloop der jaren al heel wat werk door de heer Burgerhout is verricht, verraste met een prachtige bloemenmand en een geschenk voor mevrouw Burgerhout. Tot lid van de commissie inzake de schrijfwijze van de Nederl. taal is be noemd dr H. E. Buiskool te Leiden. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidscheer in! Christenen in de verdrukking Het C.E.B. te Voorschoten teil helpen Men schrijft ons namens het Centraal Evangelisatie-Bureau te Voorschoten: Niet alleen het Zuiden van ons land Vlaanderen zijn verstoken van het licht van het Evangelie; in Europa en speciaal in Zuid-Europa zijn millioenen ;en, die nooit van Christus gehoord hebben. Onze kerken hebben jaren lang al hun krachten gegeven aan de zending Indië, onder heidenen en Mohamme danen; de heidenen in ons eigen wereld deel werden vergeten In machtige landen van ons Europa heerst de Rooms-Katholieke Kerk, die opzettelijk het Evangelie voor de mensen bedekt. Wij stellen ons voor, U in de toekomst op deze plaats geregeld iets te vertellen Evangelieverspreiding in andere Roomse landen dan België. We zullen spreken over Spanje, waar de bezitter een Bijbel de kans loopt met de dood gestraft te worden; over Portugal. men door zware belastingen de verspreiding van evangelische lectuur wil tegengaan; over het lijden der Wal- densenkerken in Italië, een Protestantse kerkengroep uit de' tijd van vóór Luther Calvijn. Wij hopen daarmee uw belangstelling te wekken voor het moeilijke lot van medechristenen in de verdrukking. Maar uw belangstelling en uw medelij den alleen is niet voldoende. Wij hopen u bewust te maken van de taak. die wij allen hebben om het moeilijke leven van onze medechristenen in de verdruk king iets te verlichten. Christus heeft ons opgedragen: „Pre dik het Evangelie aan alle creaturen" Wij zijn niet allemaal in de gelegenheid dat bevel letterlijk op te volgen. In dat geval is het onze plicht, anderen in staat te stellen het voor ons en door ons te doen. Het Centraal Evangelisatie-Bureau te Voorschoten verleent gaarne zijn bemid deling bij het vervullen van die taak. Door een bijdrage te zenden bereikt u. dat Evangeliën gezonden worden naar het land, dat u zelf aanwijst, onverschil lig of het naar Marokko of naar Mada gascar is. naar Frans Guyana of naar de republiek Libanon. Het Centraal Evangelisatie-Bureau is een vereniging zonder winstgevend doel, met de uitdrukkelijke bepaling in statuten, dat noch de directeur, noch de bestuursleden gesalariëerd worden. Alle giften worden hier verantwoord niet alleen, maar ook de antwoorden v de begunstigde buitenlandse evangelis ten en colporteurs worden gepubliceerd. de Spaanse vluchtelingen in Frank rijk, die daar graag Spaanse evan geliën verspreiden, als tegencompen- satie van de sterke communistische propaganda in die kringen; verder is er een aanvraag van 9 evangelis ten in Portugal en ongeveer 20 aan vragen van predikanten in landen, waar de Bijbel een verboden boek is. Vie een zending aan een dezer predikan ten voor zijn rekening wil nemen, schrijve aan het Centraal Evangelisatie- Bureau. „Klein Langenhorst". Voorscho ten, girorekening 276748. Het Bureau vraagt echter niet alleen, het geeft u ook- Tractaten, Evangeliën Bijbels zyn beschikbaar in alle mo gelijke talen, in het Yiddisch voor Joden- zending, in het Armeens en in het Litaul Ieder, die zulk of soortgelijk materiaal nodig heeft, richte zich tot het C.E.B, waar hij, zo nodig, gratis aan evangeli satiemateriaal geholpen wordt. Het Centraal Evangelisatie-BureaU ontvangt het om niet, en het geeft het uit c niet. K.N.V.B.-bestuur was ontstemd over politieournooi De voorzitter van de K.N.V.B. de heer Karei Lotsy, heeft tijdens de algemene Bondsvergadering in Amsterdam gezegd, dat hij zich zeer verwonderd heeft over het interationaal Politie-voetbaltournool in Leiden, waarbij op K.N.V.B -terreinen werd gespeeld met K.N.V.B.-scheids rechters, zonder dat het KNVB-bestuur hierin gekend werd. Tijdens een bespreking met militaire en politie-autoriteiten is besloten: le dat voortaan wedstrijden tussen politie- en gecombineerde KNVB-elftallen alsmede tussen militaire- en gecombineerde K.N. V.B.-elftallen uitsluitend in overleg met de K.N.V.B. gehouden zullen worden: 2e. dat internationale politie- en mïl* taire wedstrijden eveneens in overlef met de K.N.V.B. vastgesteld zullen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2