glienm £ciïlsrl)f GTeurattt Schuman baanbreker voor De Gaulle Wist U BAANDAG 24 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN. f0.30 per week. 11.30 per f3.90 per kwartaaJ; bij betaling per kwitantie 'verb mei adm -kosten) ADVERTENTIËN f 0 15 per millimeter By contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7367 Christelijk'ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken M5tanluostidi U abcblewtt myn her» in tegyenópoet- BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Politieke crisis in Frankrijk ten einde Nieuw kabinet een overgangsregering? „Weinig praten, maar handelen" ROBERT SCHUMAN Is er in geslaagd een kabinet te vormen. In de nieuwe regering hebben, behalve Schuman en Bidault, 7 vertegen woordigers van de M.R.P. zitting. Verder zijn er 6 Socialisten, 4 Radicalen en één van de Onafhankelijk Conservatieven toegetreden. In de Franse hoofdstad is men van mening dat dit nieuwe kabinet een overgangsrege ring i^, die de terugkomst van De Gaulle zal voorbereiden. De samenstelling De samenrt ïlling van het kabinet- Schuman is als volgt: Minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault (deze blijft aan); Strijd krachten: Pierre Henri Teitgen (M.R.P.) Arbeid: Daniel Mayer (Soc.); Onder- vós: Marcel Naegelen (Soc.); Financiën Economische Zaken: René Mayer (Radicaal): Openbare Werken: Christian Pineau (Soc.); Justitie: André Marie Wederopbouw: René Coty (On- ifiianikelijk Conservatief)Overzeese Ge biedsdelen: Paul Coste-Floret (MR.P.); Binnenlandse Zaken: Jules Moch (Soc.) Industriële Prodiuctrie: Robert Lacoste Oud-Strijders: Francois Mitte- rand (Rad.); Volksgezondheid en Bevol- Germaine Poinso-Chapuis OP.); Landbouw: Pierre Pelimlin tMitP.)Staatssecretaris, toegevoegd het bureau de premier: Pierre Albelin (M. R. P.); Staatssecretaris Paul Bechard; Staatssecretaris Marine: Johannes-Pier- Dupraz (M. RP.); Staats secretaris voor Luohtvaart: André Maro- selli (Rad.); Staatssecreta- I» voor Duitse aangelegen/he len: Pierre Sohneiter (M. ROBERT SCHUMAN RP.) Nadat Schu- _ian de op dracht van Auriol aanvaardde heeft hü de Nationale Vergadering een vo- van vertrouwen gekregen. De uit slag hiervan luidde: 405 stemmen vóór, 184 tegen. De samenstelling van de nieuwe rege- ng is mdn of meer een teleurstelling oor degenen, die een „sterk" kabinet w alle partijen, welke tegen de com- lunisten zijn, hadden gewild. Sohuman heeft slechts met moeite, bij rijze van compromis, de goedkeuring Ier Socialisten verkregen voor de be- oeming van René Mayer (Financiën en tusland antwooi dt Amerika met een beschuldiging Amerika heeft de Sovjet-unie er enige jd geleden van beschuldigd een nieuwe hntse „Wehrmacht" te vormen onder ■iding van de Stalingrad-maarschalk Paulus. De Sovjet-unie heeft hierop ageerd met een beschuldiging harer [jds, bij monde van de militaire com landant der Sovjet-zone in Duitsland. „De overblijfselen van het-Duitse legei i de Britse zone worden onder het moir an arbeidsgroepen in stand gehouden" ildus deze zegsman in de Zaterdag ge ouden vergadering van de Geallieerde estuursraad. ..De sabotage der demili e en het behoud van het Duitse orlogspotentieel in de Amerikaanse Iritse zone kunnen geen ander doel ebben dan van beide zones een mili- basis voor het Anglo-Amerikaanse nperialisme in het hart van Europa Vier schepen met graan en steen waarde van een milliard lire. ijn te Napels aangekomen, als een Ameri- ainse gift voor de Italiaanse opbouw. De zwarte markt-koers van de Chi nese dollar is nu 99.000 voor één Ameri- anse dollar. De voedselpositie in Tsjeehoslowakije zó zorgelijk, dat de oorlogsrantsoene- ngevoerd wordt, waarbij geen :el voedingsartikel meer vrij is- VANDAAG STELLEN IJ U VOOR: Sergeant Kees Visser, Schen- helweg 35, Zoetenvude. Als soldaat by de 2e Compagnie stoot- foepen kwam Kees Visser in Steenwijk, an waar hij na een korte opleidings- «riode naar Engeland vertrok. In Mei 946 volgde de afreis naar Indië. In het Md van de gloeiende tropenzon wist fees zich in een jaar tijd op te werken Dt sergeant. Thans zit hij in Medan. (aar hy werd aangesteld tot algeheel leheerder van de cantine. Hy vat zyn ideëel op en zorgt naar vermogen 'Dor de jongens. Op de foto (links) zien *e hem met zyn vriend Giel Freurlings, jfe op het ogenblik in de bergen in «astagi zit. maar geregeld naar beneden om lief en leed met zijn beste Wend te delen. Zy vinden Indië prach tig. maar hopen toch eind 1948 samen aar Holland te komen. Als God hen in lerven spaart (Herplaatsing wegens misstelling). Economische Zaken) Mayer is tegen stander van niet-noodzakelijke staats inmenging en wordt beschouwd als aan hanger van De Gaulle. Robert Schuman, de matigheid zelve Robert Schuman is 61 jaar oud e afkomstig uit Metz. Georges Bidault i sedert Parijs van de Duitsers is bevryd minister van Buitenlandse Zaken. Ondanks het feit dat Frankryks nieuwe premier, Schuman, zeer welge steld is, is hy de matigheid zelve. Hy altijd in het goedkoopste restaurant 1 Parijs, n.l. dat van de Nationale Assem- blee.Verder zegt Schuman zelden iets, maar hy werkt des te harder. Een vrouw heeft hem nog niet in haar netten kun nen verstrikken Een tijdlang is Schuman in Duitsland geïnterneerd geweest, maar hy wi ontsnappen, om zich daarna by het Franse verzet aan te sluiten. De bmnenflandse toestaand sedert het aftreden van Ramadier is gestadig slech ter geworden. Er staken tihans 800.000 tot een mi lino en arbeiders in verschil lende delen van het land. Schuman verklaarde na de vorming: „Myn regering is een ploeg, welke bo ven alles besloten is te handelen en zc weinig mogelijk te praten." BELGISCHE GRENS VERSTERKT. Met het oog op de politieke gebeurte nissen in Frankryk zyn aanzienlyke ver sterkingen gezonden naar de grensposten der Belgische gendarmerie, met het doel verdachte elementen uit Frankryk tegen te houden. Actie voor koning Leopold's terugkeer Een Nationaal Congres, bygewoond door leiders van het Belgische Kabinet, en ge presideerd door ex-minister de Vleesch- r, heeft gisteren te Brussel beslo- een actieve campagne te beginnen de terugkeer van Koning Leopold, aldus A.P. Aan Prins-regent Karei is motie gezonden, waarin deze verzocht wordt het initiatief te nemen om d grondwettige rechten te herstellen. Elizabeth en Philip ter kerke Prinses Elizabeth en Prins Philip zyn gisteren in Romsey ter kerke geweest- Na het beëindigen van de dienst werden zy luide toegejuicht door de bevolking, Het jonge echtpaar had speciaal gevraagd in gewone kerkbank te mogen fitten. By het verlaten van het ker>jebouw groetten Duitse krygsgevanger^n .Heil". v De trouwring van de Prinses ,s uit de zelfde klomp goud gemaakt als waaruil die van haar moeder is ontstaan. De ju welier had dit klompje bewaard en bood het als geschenk aan Prinses Elizabeth Nieuwe massagraven in Duits land ontdekt In een bosstrook nabij Kammelburg, in de Amerikaanse zone van Duitsland, zijn 68 massagraven ontdekt, met daarin 13.000 lijken van geallieerde krygsgevan- genen uit o. a. Engeland. Australië, Frankryk, Italië, België, Rusland en Zuidslavië. Minister schoot zich per ongeluk dood De Albanese minister van Industrie, Nako Spiroe, zat met zyn revolver te spe len, terwyl hy met enige medewerkers vergaderde. Plotseling ging het vuurwa pen af en de kogel trof hem dodelijk. Onmiddellyke behandeling in een zieken huis mocht niet meer baten. Hy ligt nu opgebaard in het Parlementsgebouw te Tirana. Kerstmannen te huur! Zeven inwoners van Columbus in de Amerikaanse staat Ohio hebben een bu reau voor het verhuren van Kerstman nen gesticht. Het tarief bedraagt drie dollar per bezoek van een Kerstman, zo meldt A.P. Veraart's methode had succes in Zuid-Afrika In Zuid-Alrika is Zaterdag op kunst matige wyze een einde gemaakt aan een in de ergste droogteperioden in 60 jaar. Boven Johannesburg heeft men n. 1. per vliegtuig droog ys in de wolken ge strooid. Spoedig daarna viel er een ware bui, welke 2% cm. regen veroorzaakte. Speciaal nood-bureau voor herstel van buitenland Voorstel ingediend aan Amerikaans Congres Een speciale commissie heeft heden tn het Amerikaanse Congres de plan- in voorgelegd voor de oprichting van sn nood-bureau voor het hels tel van het buitenland. Het bureau, dat een regeringsinstantie zal zyn, zal zichzelf Liquideren, wanneer de Europese landen in staat zijn de leningen terug te betalen. Het heeft drieërlei doel: n.l. spoedige toezending voedsel, brandstof en meststoffen de behoeftige landen; de wijze van betaling vaststellen, en export van be paalde artikelen, die als aansporing tot verhoging der productie moeten dienen. Tabak, kleding en enkele levensmidde len worden als zodanig genoemd. Moordenaars van taxichauf feur spoedig geknipt? In Eindhoven byna succes De Rijkspolitie te Sassenheim heeft medegedeeld dat het niet onwaarschyn- lijk is, dat hinnenkort de hand gelegd kaïn worden op de daders van de moord aanslag op de Rotterdamse taxichauffeur C lob us. Hoewel vanzelfsprekend om het onder zoek een sluier van geheimzinnigheid hangt, deelde een inspecteur van politie ons tooh mede, dat „er schot in de zaak Inmiddels is ook de Eindhovense po litie by de zaak betrokken. Vorige week vervoegden zich n.l. twee Eindhovense meisjes aan het hoofdbureau aldaar met de mededeling dat zy Licht in de zaak konden brengen. Het tweetal had ni. een straatafspraak gemaakt met twee heren, wier signalement overeenkwam met dat der moordenaars. Een val werd opgesteld. De meisjes begaven zioh op het afgesproken tydstip naar de plaats van samenkomst, terwyl rechercheurs in burger zich im de nabijheid verdekt op stelden. Doch helaas, de „geliefden" lie ten verstek gaan. De Eindhovense re- aherobe heeft nog getracht de jongelie den elders op te sporen, maar ook deze pogingen zijn zonder succes gebleven. Extra suiker voor St. Nicolaas De bonnen 0-26 en 524 zyn aangewe- suiker of versnaperingen, of 400 gr. jam voor St. Nicoolaas. Deze bonnen zyn gel dig t. m. 13 Dec. Nylon voor de vissers Reeds sedert enige tyd worden in het Nederlandse Visserij Proefstation te Utrecht proeven genomen met nylon kabels en -garens als materiaal voor de visserij en de scheepvaart. De vooruitzich. voor dit materiaal zyn zeer hoopvol. In Amerika wordt nylon voor deze doel einden reeds op grote schaal gebruikt. Het materiaal is veel sterker dan katoen bovendien zeer soepel, wat vooral vislynen e.d. van veel belang is- De „Wil- Lem Barendsz" o.a. gebruikte voor haar harpoenlijnen nylon en als zodanig heeft teer goed voldaan. Nylon heeft in chemische samenstelling zeer veel gemeen zijde, doch heeft het voordeel dat he; ongeveef de helft goedkoper is. Gezien het feit, dat nylon geïmporteerd moet worden en het gebrek aan deviezen, zal het echter nog wel enige jaren duren al vorens men vislijnen, fuiken e.d. ver vaardigd uit nylon, in onbeperkte matt zal kunnen krijgen. Komt Europees kantoor van Int. Ba^k jv Ar Verdam? De „New York^Herq^ Tribune" meldt t Financiële kringer. vernomen te heb ben, dat burgemeeste^ d'Ailly van Am sterdam te Washington onderhandelingen heeft gevoerd over eventuele vestiging het Europees kantoor der Internatio nale Bank Mr R. Koole, directeur van de Amster- damsche Bank-Incassobank, is gisteren per vliegtuig te New-York geariveerd. REPATRIËRING VAN MILITAIREN UIT INDIË. Ter voorbereiding van de repatriëring der eerste contingenten militairen uit Indië vertrekt overste Van Bockel. hoofd repatriëringsdienst in Nederland. 3 December voor 1 maand naar Indië. Hij hoopt terug te zijn voor de eerste militai-1 Eens roofden de Duitsers dit goud uit ons land. Onder strenge bewaking keerde het Zaterdag bij de Neder- landsche Bank terug. Vele handen transporteerden de kisten met hun kostbare inhoud naar de veilige gewelven. Attlee smeedt het deviezenijzer! De Britse premier, Clement Attlee, maakt thans gebruik van de aanwezig heid der vertegenwoordigers van hei Britse gemenebest te Londen, ter gele genheid van het vorstelijk huwelijk, om afzonderlijk informele besprekingen te houden over economische kwesties en de doMarpositie. Hij sprak met Smuts, en naar verwachting zal hij ook Macken zie King, de Canadese premier, en ande ren bij zich ontvangen. De politie van generaal Franco heeft 70 anarchisten, communisten en socialisten in Madrid gearresteerd wegens clan destiene activiteit, aldus A P. In de laatste 24 uur zijn in Egypte 13 nieuwe cholera-gevallen geconsta teerd, waarvan 7 met dodelijke afloop. Ontwerp Nieuwe Kerkorde heden aangeboden Belangrijke gebeurtenis voor de Ned. Herv. Kerk Generale Synode te Utrecht bijeen HET ONTWERP Nieuwe kerkerde der Ned. Herv. Kerk is hedenmiddag door de voorzitter van de Commissi^ voor de Kerkorde, prof. dr S. F. Berkelbach van der Sprenkel in de Domkerk te Utrecht aan de Generale Synode aangeboden. Ofschoon de besprekingen over de inhoud van het ontwerp eerst, r wU menen te weten, in de vergaderingen der Generale Synode van Januari zullen worden geopend, kunnen w(j thans reeds een en ander over de hoofd lijnen van het ontwerp meedelen. Het ontwerp bestaat uit een kerkorde van 27 artikelen en een reeks van 20 daar bij behorende nadere regelingen, z.g. or dinantiën. Er is gekozen voor een presby te- riale-synodale kerkorde, hetgeen inhoudt, dat de ambten niet op zichzelf, maar in 't verband van de vergaderingen tot hun recht zullen moeten komen. Het betreft de ambten van dienaren des Woords, ouderlingen en diakenen, die zich in hun arbeid moeten laten bepalen door net oogmerk, dat zij het Evangelie van Chris tus in Kerk en Wereld hebben te dienen- Dit geldt voor de kerkeraden der ge iten, wier verantwoordelijkheid voor eigen ressort wordt onderstreept, voor de classicale en provinciale vergaderingen en de Generale Synode. Deze heeft daar bij inzonderheid tot taak, leiding te ge- i aan het leven en werken der Kerk haar verschillende arbeidsvelden, op zicht te houden over de Kerk en te ge tuigen met en voor de Kerk jegens over heid en volk van het Evangelie van Jezus Christus, gehoor gevende aan de roeping Inzake de eenheid der Christelijke Kerk. Bijzondere aandacht verdient, dat de Kerk belijdende Kerk heeft te zyn. Hier toe schenkt het omwerp volledige ruim te, waar de Kerk telkens opnieuw belijdt in haar prediking, getuigenissen, gebeden liederen, dat Christus Hoofd der Kerk en Heer der wereld. De Kerk draagt een apostolisch karakter en gaat als Bestuur en beheer Allerlei raden en werkgroepen kun nen de Kerk deskundig voorlichten bij deze taak Onder de dienaren des Woords worden gerekend gewone predikanten, zendingspredikanten en predikant-evan gelisten. Onder de ouderlingen worden ook de kerkvoogden opgenomen, die ech ter wel een eigen college vormen. Deze regeling is het resultaat van het streven naar een oplossing van het vraagstuk bestuur en beheer. Voorts worden z g. dieuingen voorgesteld m.b.t. de geestelijke vorming van de jeugd, de catechese e diakonaat. Deze werkers (sters) zullen in nauwe band met de ambtsdragers in het kerkelijk leven arbeiden. Het is duidelijk, dat de Kerk geen be lijdende Kerk kan zijn zonder dat zij over ambtsdragers en leden tucht oefent, geestelijk leven en de vervulling Worden de burgers in Indië eindelijk bevrijd? Belangrijke besprekingen te Kalioerang Op 2 December wordt het Amerikaanse troepentransportschip ..Renville" ir Javaanse wateren verwacht om te dienen als plaats van besprekingen tussen N derland en de republiek. Commandant de kapitein ter zee Tyree- De technische nissies zyn te Kaloerang op republi keins gebied in beginsel tot overeenstem ming gekomen over verbod van sabotage, intimidatie, repressailles, vernietiging van eigendommen, enz. Gevangenen zullen worden bevryd. Maandag keert de Neder landse commissie ttl"ug en deze week zal niet worden vergaderd, daar enkele 1 Birma erkent de republiek de facto De woordvoerder van het departement in Buitenlandse Zaken te Djokja be weert volgens A.F.P., dat Birma de repu bliek de facto heeft erkend- Vrijdag twee doden, zeven gewonden Volgens het Nederlandse militaire com muniqué hebben de Nederlandse verlie- op 21 November twee gesneuvelde jven gewonden bedragen. Op Java Sumatra kwamen beschietingen voor v Nederlandse posten en patrouilles. Op West-Java, in het grensgebied, nabij Leuwiliang werd contact verkregen met een republikeinse troep. Op Midden-Java in het grensgebied 10 km. Z. O. van Pe- i treffen met een af in de schiettent van het C.J.DLV.-lunapark, Zaterdag in Pniël aan de Mid delste Gracht gehouden. Een dominee en een „obe^* legden gelijktijdig aan. Het startsein was gegeven! stellen aan de regeringen moeten worden overgelegd. (Meer dan een jaar geleden is het, dat de republiek beloofde het ken. Sindsdien is ook op alle mogelijke manieren met de uitlevering der gevan gen burgers gechicaneerd. Tot de komst onzer troepen werden te Tasik Neder landse vrouwen in de bordelen gehouden. Het belang der overeenkomst ligt ook niet in het feit, dat de republiek iets belooft. Red.). Het tempo is Oosters, zegt Van Zeeland Er is vooruitgang te bespeuren, hoewel zeer langzaam, zeide de heer Van Zee land bij aankomst op Schiphol over het werd der Commissie van Drie. „Als ik wel eens opmerk, dat het gaat. zegt men mij dat ik ongelijk heb, omdat in Indonesië nu eenmaal alles Oosters tempo gaat". Hij noemde het vi heugend, dat de wenken der Commissie over het staken van het vuren door beide partyen worden overgenomen. H tweemaal in Djokja geweest, doch zich niet uit te laten over de situatie. Toen men hem vroeg of de sfeer tussen beidt partijen gunstig was, zeide hy: Hierop kan ik niet antwoorden, want wai zou men te Batavia zeggen, indien ik ont kennend zou antwoorden? Van Oost- Indonesië had hij de gunstigste indruk ge- kregen. De heer Van Zeeland heeft giste ren de maaltijd gebruikt met de ministers BeeL, Jonkman en Boetzelaer van Ooster hout is vanmorgen om 6 u- 30 naar Brus sel vertrokken. Prof. Gerbrandy sprak Ie Amsterdam In het A'dams Concertgebouw is Zater dagmiddag een vergadering van het comité „Handhaving Rijkseenheid" ge houden, waar prof. Gerbrandy te velde trok tegen de Regering, die spr. beschul digde alle deskundigen op Indisch gebied buiten de Indische politiek te houden. Oud-minister Welter, die als tweede spre ker optrad, hoopte, evenals van de PvdA, de KVP, te mogen horen, dat zij zich in Linggadjati had vergist „Indrapoera" hedenavond in Nederland verwacht Het m.s. „Indrapoera" met 877 repatri erenden aan boord wordt hedenavond te Hoek van Holland verwacht. De ont scheping zal morgenochtend om negen Rotterdam beginnen. MET DE „ORANJE" IN HET VADER LAND TERUG. Met de „Oranje" zijn 733 passagiers gis. teren in Nederland aangekomen, meeren- deels repatriërenden. Voorts kwamen aar generaal-majoor der mariniers De Bruyr.e mgr Verhoekx en de kroonprins van Koetei, die drie jaar in Nederland zal blijven om te Leiden te studeren. NU INDIE's HERSTEL UITBLIJFT.... Malakka heeft in October 78.000 ton rubber uitgevoerd, een record. DAT Zaterdag het 500ste A.T.O.-weg- transport sinds 15 Jan. 1946 uit Utrecht naar Tsjeehoslowakije vertrok en dit dus bijna neerkomt op een dagelijkse dienst. DAT door de toegevoegde cocosolie de zachte zeep momenteel in de koude wordt, doch dit geen afbreuk doet aa reinigenide werking. DAT stropers aan de Peelrand een wild zwijn van 160 kg hebben geschoten. DAT de mening als zou de landing het Prinselijk Paar op Soesterberg op Vrijdag jl. niet zonder risico zyn geweest, volkomen ongegrond is. DAT de onbewaakte overweg by Raalte in de weg Zwolle-Almelo met ingang van 12 Dec. a.s. weer door een flikkerlicht installatie beveiligd wordt. DAT oj deze dienst met 2000 ATO- wagens byna 40 maal de omtrek van de aarde werd afgelegd. DAT de werkgemeenschap Limburg heeft gepleit voor de afschaffing van de tarieven op de veren over de Maas. DAT op het terrein van de Kon- Rotter- damsche Lloyd Zaterdag een monument ter nagedachtenis van de tijdens de oor log gevallen personeelsleden is onthuld. DAT burg. d'Ailly van Amsterdam gis teren van zijn bezoek aan de Ver. Staten op Schiphol is teruggekeerd. DAT te Cardiff Zaterdag 167 door Ne derland geschonken vaarzen, ten bate van het Britse landbouwnoodfonds werden verkocht en 32.875 pond sterling op brachten. DAT Zaterdag onder grote belangstel ling het stoffelyk overschot van dr ir J. Ph Pfeiffer, director of research by de B.P M., op Westerveld ten grave is ge dragen. DAT het kabelschip „Monarch" van de Engelse P TT. thans zal beginnen met het leggen van het andere gedeelte van de onderzetese telefoonkabel van Aldeburgh naar Domburg. DAT Zaterdag te Amsterdam het motor vracht- en passagiersschip „Albirio", in aanbouw voor v. Nievelt, Goudriaan en Co., te Rotterdam, te water is gelaten. DAT Nederland in Oct. jl. 922 000 ton steenkool produceerde tegen 898 000 ton in Sept. jL DAT Luxemburg op 4 Dec. a.s. een nieuwe serie liefdadigheidspostzegels uit geeft, welke de beeltenis zullen dragen van de Luxemburgse componist Lentz. DAT het Chr- Nat. Vakverbond een zesde bezoldigde bestuurder wil aanstel len. waarvoor op 29 Jan. aa. de verkie zing gehouden wordt. DAT i.v-m. het toenemende aantal ver keersongevallen het Verbond van Vereni gingen voor Veilig Verkeer de bestuur ders van motorrijtuigen verzoekt toch vooral tydig hun koplampen te dimmen DAT de enkele jaren geleden opgebro ken spoorlyn Doetinchem-Zelhem i.v.m de toenemende industrialisatie van de Achterhoek, herlegd wordt. De Domkerk te Utrecht. ambten en bedieningen, tot opbouw de gemeente en bevordering van haar dienst in de wereld. Het opzicht over belijdenis en wandel van ambtsdragers en leden wordt gehou den door broederlijke samenspreking herderlijk vermaan Indien nodig gaat Kerk dan tot de oefening van de tucht over. Gemeenten, kerkeraden en kerk voogdijen zullen nu het ontwerp nader bestuderen. Morgen hopen wij op de aanbieding van het concept nader terug te komen. Zuid-Sumatra komt tot herleving Van het bevrijde land rondom Palem- bang zijn thans drie vierden gepacifi ceerd, bijna alle scholen zijn heropend, de medische dienst werkt weer, doch er is groot gebrek aan medicijnen. De recht spraak is hersteld. De rubberonderne mingen Melania, Alicia, Sanna. Moesi. Landas en Tebenan zijn in tap. de Boekit Asemijnen produceren dagelijks 1000 ton steenkool en de olie van Pendopo stroomt weer door de 200 km lange pijpleiding. Buitenlandse schepen en olietankers wor den weer op de Moesi gezien en de spoorwegverbindingen zijn hersteld. NADJAMOEDDIN ZOU GROOT SCHEEPS HEBBEN GEKNOEID Over de malversaties van Oost-Indo- niës oud-premier Nadjamoeddin deelde de minister van Justitie Soumokil mede, dat N. als minister van Economische Za ken lichamen had opgericht, die deel uitmaakten van een wijdvertakt corrup tiecomplot en dat hij geknoeid had met de NJ. Government Import Export Orga- ion-toewijzingen, met afscheepsli- centies, met schynaanwyzingen aan lie den, die geen grein verstand van de han del hadden ten nadele van de gevestigde kooplieden. N. liet aan 'n eigen toko 20.000 yards textiel toewyzen en die op de te markt verkopen. De winst was f 180.000. Langen tyd stuitte het onder zoek af op de vrees van de mensen voor de grote man op de achtergrond. Liefhebbers vóór! Een Londenaar, mr Snowball, be weert op een verlaten eiland nabij Tahiti een verborgen goudschat ter waarde van 20 of 30 millioen gulden te weten. Bij gebrek aan technische hulpmiddelen zou hy er niet in ge slaagd zyn de schat, die vier meter onder de zandbodem van een meer tje zou liggen, naar boven te bren gen. Snowball wil zijn verhaal laten verfilmen om met de opbrengst van de vertoning der film een nieuwe ex peditie naar de schat te ondernemen. Rumoer om Madoera De ..Nieuwsgier" (spreekbuis van Van Mook) merkt op: Het duurde 10 dagen de republiek uit het Nederlandse communiqué van de gebeurtenissen op het eiland vernam. Dit is wel het beste bewys, dat zy er totaal geen macht r had. Van de enkele honderden T.N.I.- soldaten op het eiland was reeds een deel gesneuveld, een ander deel gevlucht en »st vermoedelijk door de bevolking uitgeroeid. De republikeinse presidant, Tjakraningrat. uit een bekend vorsten geslacht, heeft zich aan onze zyde ge schaard. Te Bergen op Zoom is een inbre kersbende van 20 personen ontmaskerd, die reeds gedurende een half jaar stad omgeving onveilig maakte, en o.m. een hele brandkast met geld en juwelen ont vreemdde. BELIJDENDE VOLKSKERK De grote spanning, welke er na de bevrijding in de Ned. Herv. Kerk en onder alle meelevende Christenen, die de ontwikkeling in de oude volkskerk met intense belangstelling gadeslaan, heeft geheerst, is vandaag gebroken, nu het concept van de nieuwe Kerkorde door prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, als voorzitter der Kerkorde- commissie. aan de Gen. Synode is aange boden. Uit het excerpt, dat men elders ia ons blad aantreft, kan men zien. dat ge kozen is voor 'n presbyteriale- synodal» Kerkregering, waarin de lyn van de Ker ken der Reformatie wordt vastgehouden. In brede kring binnen de Ner. Herv. Kerk is hiervoor steeds het pleit gevoerd, om dat men de grondgedachten van Kerk regering en Kerkrecht, tot uitdrukking komend in de oude Dordtse Kerkorde, als de meest Schriftuurlijke beschouwde. Het door het algemeen reglement van 1816 ingevoerde bestuurssysteem wordt hiermede afgeschaft en geheel Kerkelijk Nederland zal zich hierover verheugen. Duidelijk wordt in het ontwerp uitge sproken dat Christus Heer van de Kerk én wereld is en men wenst niet ander» day ook dit fundamenteel beginsel der Kerk in de practijk van het kerkelijk leven I6t gelding te doen brengen. In het ontwerp, dat 27 artikelen en 20 considerantiën omvat, wordt voldoende ruimte gelaten voor het werk van de raden en werkgroepen en tevens Is het vraagstuk van beheer tot oplossing ge bracht in die zin, dat de kerkvoogden wel een apart college zullen vormen, doch dat zy als ouderlingen in het ambt wor den gesteld. Dankbaarheid zal er zijn, dat de leer- tucht in handen wordt gelegd van d» kerkelijke vergaderingen, hetgeen in het vérleden door het handhaven van het Algemeen Reglement tot de onmogelyk- heden behoorde. De Ned. Herv. Kerk wil en kan niet» anders zijn dan Christusbelydende Volks kerk. Eerst thans zal het kerkelijk gesprek goed op gang komen en al zullen er nog wel verschillen van mening tot uiting komen, de ootmoedige danktoon zal op deze dag allen, die de Koning der Kerk belijden als Heer van hun leven, ver- Troepenbewegingen aan Bulgaars- Turkse grens? Volgens te Istanboel aangekomen rei zigers uit Bulgarije hebben in de buurt van de Bulgaars-Turkse grens Bulgaarse troepenbewegingen op grote schaal plaats. Men heeft tijdens de laatste da gen in dorpen langs de grens duidelijk geweervuur gehoord. Op 15 November werden twee Turkse militairen op Bul gaars grondgebied gevangen genomen, van wie één wist te ontkomen. 's WERELDS GROOTSTE VLIEGTUIG MAAKT PROEFVLUCHT. Het grootste vliegtuig ter wereld, de XC 99, heeft met goed gevolg zijn eerste proefvlucht volbracht, aldus meldt het Franse persbureau AFP uit San Diego. Het toestel, dat 133 ton weegt en door 6 motoren van elk 3000 pk wordt voort bewogen, kan 400 volledig uitgeruste manschappen vervoeren met een gemid delde snelheid van 500 km per uur over een afstand van 13.000 km De bouw. die 4 jaar geduurd heeft, heeft de Ameri kaanse luchtvloot 15 millioen dollar ge kost Een ideale taxi! Een taxi-ondernemer te Chicago heeft er weer wat anders op gevonden om klanten te trekken. Hij biedt zUn vracht en keur van kranten, gratis sigaren, lucifers, veiligheidsspelden, papieren ser vetjes en desgewenst hete koffie. Kinde- :n krijgen snoepjes. Hierdoor zijn de exploitatie onkosten slechts met 2% dollar per week gestegen. Amerikaanse bond voor onver deeld Ierland roert zich Ongeveer 1200 afgevaardigden van de Amerikaanse bond voor een onverdeeld Ierland hebben te New-York besloten, president Truman te verzoeken om eco nomische sancties tegen Engeland, ten einde dit land te dwingen op te houden Ierland onrecht te doen. De petitie, die door 1 millioen personen is onder tekend. zal ook worden voorgelegd aan de speciale zitting van het Congres. Levenslange dwangarbeid voor „beest van Buchenwald" De vroegere SS-man Joseph Schrumm» die door gewezen geïnterneerden „het bees*, van Buchenwald" wordt genoemd, is door een Amerikaans gerechtshof tot levenslange dwangarbeid veroordeeld Het zachte weer ten einde Aan de periode van buitengewoon zacht weer is nu een einde gekomen. Het temperatuurverschil met de ach- r ons liggende dagen zal groot zyn, vooral des nachts, wanneer de tempe ratuur tot om en by het vriespunt zal gaan dalen. Hoe bijzonder zacht het geweest is, blykt wel hieruit dat in De Bilt de minimumtemperatuur drie nachten ach tereen niet beneden twaalf graden is ge weest. Op de 22ste daalde het kwik zelf» niet beneóen 13.1 graad. Hiermede werd het record voor de absoluut hoogste minimumtemperatuur, die sinds het be gin van deze eeuw in de maand Novem ber werd geregistreerd, met 0.1 graad verbeterd Nog veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Noorden van het land: wisse lende bewolking met regen en hagelbuien. Krachtige, vooral langs de Waddeneilan den tydelyk stormachtige Noord-Weste- lyke wind. Guur weer. In het Zuiden van het land: wisselende bewolking met en kele verspreide buien. Matige tot krach tige Noord-Westelyke wind. Overdag weinig verandering van temperatuur. Ia de nacht op tegen de wind beschutte plaatsen hier en daar lichte nachtvorst. ZON EN MAAN. Dinsdag. 25 November. Zon op 8.15 en onder 16.38. Maan op 15.27 en onder 4.16, Vrijdag 28 November V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1