DE WILLEM RUYS een varend juweel r NIEUWE LEIDSCHE COURANT S ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 (Van een onzer verslaggevers.) Op de overloop van de monumentale trap naar de conversatiezaal va „Willem Ruys" is gisteren het borstbeeld onthuld van de man, naar wie het vlagge- schip van de nu Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd genoemd is, Willem Ruys, die de Duitsers fusilleerden. De geest van deze man is in dit schip gevaren, dat een echt verzetsschip Het is gebouwd onder het oog van Duitsers. Met het uitbreken van de o log lag het op de helling van de gehelde te Viissingen. De materialen, die er nodig waren zijn op allerlei man weggestopt en ondergedoken. Hoewel direct na de bevrijding, toch nog het' «en en ander verdween, kan men toch Het m.s. „Willem Ruys". zeggen, dat de Willem Ruys is afgewerkt met de ervoor gevormde voopraad en dat het dus een specimen van degelijke Financieel Weekoverzicht De geheele week heeft de effectenbeurs onder invloed gestaan van de thans aan gekondigde emissie van nieuwe gewone aandelen Koninklijke Petroleum. De wachting van groot aanbod van cla in het bijzonder uit het buitenland, 1 de vraag naar Koninklijke geremd en gevolge van het aanbod kwam de koers van het fonds aanzienlijk lager. Als beurs- leader sleepten aand- Koninklijke vele an dere fondsen mee omlaag, uitgezonderd scheepvaartwaarden, welke goed prijshou dend bleven. De beleggingsmarkt wa« voog staatsfondsen gedrukt gestemd De grootste emissie van aandelen, welke onze beure sedert lange tijd te verwerken heeft gekregen, is thans aan de markt gekomen. Uit het koersverloop van aand" Konink lijke! gedurende de afgelopen week blijkt, dat de beurs een aanzienlijk aanbod van claims verwacht. Het is duidelijk, dat deze imposante emissies een zware belas ting voor onze kapitaalsmarkt vormen, met name nu de voorlopige aanslagen de bijzondere heffingen in het verschiet liggen. Er is nog geen peil op te trekken, welke prijzen de claims in de ruim gestelde handelingsperiode (tot het einde des jaars) zullen opbrengen. Wij verwachten scherpe fluctuaties in ieder geval. Aan het succes der nieuwe emissie behoeft in geen geval te twijfelen. Veel zal afhan gen van de houding der buitenlandse aandeelhouders. 'Mocht er groot aanbod dan zullen Neder- i ongetwijfeld de om middels de JÊn bjj dit standaard- beiden. Uit het prospectus r sterke ontwikkeling van de bedrijven, welke tot de groep der Konink. lijke Shell behoren. De nieuwe uitgiften dienen ter financiering der behoeften 1949 en opgemerkt wordt, dat het niet xls thans f r de jaren na fen. Het gemiddeld dividend over de pe riode 1929/1946 heeft ruim 9% pet "per jaar over het geplaatst kapitaal bedragen. De bezittingen uiterst conservatief gewaardeerd zegt het prospectus, een mededeling, welke voor buitenstaanders niet te controleren is. Een belangrijke steun voor de kapi taalsmarkt zal ongetwijfeld zijn de kondiiging, dat het dividend over 1945/47 op de certificaten van Amerikaanse delen binnenkort hier te lande zal worden gesteld. Men raamt ter beurze dat hier een bedrag van circa f 100 mil- lioen mede is gemoeid. Hft ligt hand, dat een groot deeL van dit bedrag een belegging zal zoeken den dat de Nederlandse autoriteiten de betaalbaarstelling der Amerikaanse divi denden hebben vertraagd in verband met de op komst zijnde emissie der Konink lijke. Ter gelegenheid van de- uitgiften der Koninklijke heeft het bestuur der Ver eniging v. d. Effectenhandel wijzigingen aangebracht in het noteringssysteem, hoofdkoerssysteem wordt afgeschaft de vrije handel hersteld. Wij achten deze wijziging een verbetering, omdat het systeem van de hoofdkoers in de practijk niet meer voldeed. Wallstreet ontstemd over de „Koninklijke" Voorziet Vervreemding van de Neder- 'landse beleggingen. Wallstreet is ten zeerste ontstemd over het verbod op de verkoop van aandelen - der Koninklijke in de V.S. Het blad klaart, dat de financiële wereld is stoord over de naar haar mening willekeurige beslissing van de Neder landse autoriteiten om de Amerikaanse houders van aandelen der Koninklijke niet toe te staan hun claims te verkopen, teneinde uit de opbrengst hiervan aan delen uit de nieuwe emissie te kopen, niet tegenstaande het feif dat er in de V.S. een markt voor deze emissie bestaat. De beslissing der Nederlandse autori- lei-ten verplicht de Amerikaanse houders van aandelen-Koninklijke hun bezit Nederland te verkopen, aldus schrijft de „New York Herald Tribune". De Neder landse procedure wordt derhalve geacht, van de gebruiken volkomen af te wijken en zal de Amerikaanse beleggers in zo verre van Nederland vervreemden, dat zij geneigd zullen zijn in het vervolg be legging in Nederlandse foylsen te ver mijden, aldus het blad- De procureur der Amerikaanse regering deelde aan Reuter mede, dat de aanbie ding van claims-Koninklijke in verband ipet de nieuwe emissie van deze maat- schappij onwettig is, aangezien deze aan- 1 bieding niet geregistreerd is bij de Secu rities and Exchange Commission. Waar schijnlijk zal laatstgenoemde instelling binnenkort een officiële verklaring over deze aangelegenheid publiceren. - Oqk de New York Timés oefent scherpe m critiek uit en de N.Y. Journal American yberekent, dat Amerikaanse aandeelhou- t millioen dollar schade zullen lijden. Is de emissie onwettig? De procureur der Amerikaanse regering deelde Reuter mede, dat hij er on officieel van overtuigd is. dat de aan bieding van claims Koninklijke onwettig voor-oorlogse' Nederlandse scheepsbouw kunst is. Vandaar dat we dezer dagen met trots gevoel door dit schip hebben ge wandeld, twee en een half uur lang, de hele 200 meter lengte, 25 meter breed' en 27% meter hoogte. Architecten als Eschauzier, Mutters e Luthman hebben de grote ruimten in het schip in fraaie interieurs herschapen een keur 'van beeldende kunstenaars maakte wandtapijten, glas in glood ra beelden op trappen en In hallen, «en de eerste en tweede klasse o.m. juwelen van kinderkamers. Naast deze pracht aan fraai bewerkt hout en glas aan kleuren in schilderijen en tapijten is er de technische inrich ting. De machinekamer is een machtige fa briek, culminerend in het geweldige dashboard, dat 2 machinisten in staat stelt de 8 hoofdmotoren te bedienen. De uitlaatgassen van de motoren wor den gebruikt als brandstof voog de be faamde installatie die van zeewater zoet water maakt. En voor lijder^ aan zeeziekte zijn er de geactiveerde slingertanks, waarin water zich zodanig beweegt, dat de slingeringen 'van het schip er door worden tegenge- Er is een lift in de Willem Ruys, die u langs vijf dekken voert, er springen hier en daar door een enkele druk 4>p de knop ingebouwde telefoontoestellen de wanden van gangen en salons r buiten, die u niet alleen de mogelijkheid geven met alle afdelingen binnenboord te spreken, maar evengoed waar ter reld ook varend, relaties op de vaste wal bereikbaar maken. Er zijn deuren de eetzaal, die, dank zij een electrisch oog, openzoeven, originele brandwaar- schuwingssystemen en uiteraard, wat de navigatie, aangaat, een instrumentarium, dat alle menselijke hulpmiddelen een behouden vaart omvat. Zo zouden we door kunnen gaan met U de wonderen van dit schip te noeme Het is een stuk Nederlands leven, ec stuk, oud-Holland waard. Begroting Binnenlandse Zaken aangenomen Zondagsrust en ambtenaren salarissen (Van onze Parlementsredacteur) Minister Witteman had de Kamer ni< willen vermoeien, aldus verklaarde hij elegant bij de beantwoording van de replieken, die gistermiddag in de Tweede Kamer werden gehouden. De Zondagsrust en de zorg voor apen bare zedelijkheid benevens de ambtena rensalarissen vormden het hoofdpunt in de replieken. De heren Derks (K.V.P.) en ds Fokkema (A.R.) waren in het ge heel niet gesticht door 's ministers luch tige opvattingen. De heer Derks was zelfs verontrust door het pleiten orfi cle mentie in plaats van de volle aandacht te besteden aan gebleken excessen. De minister moest enigszins retireren. HU sprak opnieuw, zowel ten aanzien van de Zondagsrust als de zedelijkheid over het ontzien van ePkaans opvattingen, maar hU beloofde toch, eens te zullen nagaan, 'of er sprake is van op grote schaal overschrijden van de grenzen van het behoorlijke, waarna hij overleg wilde plegen met zijn ambtgenoot van Justitie over het eventueel opnemen in het Wet boek van Strafrecht van strafbepalingen. Maar, zei hU erbij, men moet zich hier van niet te veel voorstellen. Wat de Zondagsrust betreft, vond de bewindsman, dat de Regering zich met zoveel vraagstukken heeft bezig te hou den, dat het vraagstuk van de Zondags wet hierbij niet ook nog kan worden aangesneden. Van allerlei kanten werd critiek uit geoefend op de mededeling, dat dè sala rissen van het overheidspersoneel niet in het algemeen kunnen worden ver- Minister Witteman keerde zich tegen poli tide in het algemeen en dat zy dhs feitelijk een afkeuring van het gehele Regeringsbeleid op dit punt was. De motie-Wagenaar werd verworpen met 55 tegen 6 communistische stemmen. Om misverstand te voorkomen deelde minister Witteman nog mede, dat het niet in de bedoeling ligt, het voorschot over 1947 op de verhoging vam de pen sioenen uit te betalen aan hen, die na 1 Januari 1945 zyn gepensionneerd. ij de afdeling politie voerdeh nog de ting van Binnenlandse Zaker r stemming aanvaardtoetzelf- rgingen, zelfs zonder crebat, d€ De begroting van werd zonder de lot ondergingen, zelfs zonder 3!bat, de begrotingen van het Algemedh Burgerlijk Pensioenfonds en van het Staatsdruldfhi ry-en Uitgeversbedrijf. Woensdagmiddag om een uur komt ae Kamer opnieuw bijeen, dan is de begro- van Sociale Z,akén aan de beurt. Circusdrama een circus dat in Miami, in Florida, voorstelling gaf, heeft zich een drama afgespeeld. Een jongen en een meisJe, belden on geveer 16 jaar oud, reden in de nok van het circus met een fietsje over een ge spannen draad. Plotseling verloor één hen het evenwicht, met gevolg dat beiden naar beneden stortten. De 65 jaar oude "vader van het jeugdige artisten- paar. die beneden stond toe te kijken, zag het ongeluk gebeuren. Hij rende toe wist ze op te vangeh. Door de schok brak hij echter zijn nek. De zoon kreeg ruggegraatsfractuur en het meisje liep kneuzingen op. Lezers schrijven ons:- 4 Ik heb Uw stukje van Ambtenaar en Steuntrekker met belangstelling gelezen n geconstateerd, dat er nog vele mensen ijn, die jaloers zijn op de „rijke steun trekker". Ik wilde U hierbij zeggen, dat 'n steuntrekker wat graag met een ambtenaar zou willen ruilen, en dan niet omdat zij het zo goed hebben. Wil schrij- mij ook dat kunstje eens leren, om steungeld een radio of mantel te gedaan? wordt dit dan U ook zo graag een hftisbezoe- de haverklap voor Uw deur zien staan, om te zien of U wel eerlijk bent r niet bij werkt? Nou, laat mij dan r een ambtenaartje zijn en vrij in doen en laten en geen -Rijke Steun trekker, want dan wordt men een dief of gaat dood van de honger. Treurig! H. Landman, Naschrift Redactie: Nou, nou, „dood m de honger" is wel een beetje over dreven! Onze Literatuurspiegel BATAVIA IN DE OORLOGSKLEUR. „Hoe ik Indië terugvond" door Johan Fabricius. H. P. Leopold's Uitg. Mij N.V., 1947. Najaar 1945 is Johan Fabricius terug gekeerd naar Batavia, de plaats zijner jeugdherinneringen. Hy kwam er als correspondent van een buitenlands blad, als toeschouwer dus, om met koele ogen tp zien, hoewel zijn hart warm was Hi; vertelt zo nuchter en onpartijdig moge lijk, desniettemin wordt zijn relaas eer aanklacht en een ontmaskering, niet al leen gericht tegen de republiek, doch ook tegen de wereldpers, die en onderzoeken .wilde. Fabricius heeft zijn werk moeten staken omdat de „Times" zyn artikelen niet „lustte". Het boek is geschreven in de boeiende stijl de schrijver eigen, doch rustig, onpar tijdig en zonder haat. Herinneringen van een niemen dalletje. door Ina van der Beugel; De Boekerij, Baam. Op fijne humoristische wijz» weet de schrijfster ons in dit boek te amuseren. Het leven van een schoolgaand kind. een op groeiend meisje met haar aanbidders en wat dies meer zij, wordt hier zo geestig beschre ven, dat een ieder die het leest, er van zal genieten. In deze. vaak zo humorloze tijd, is dit boek dan ook een aanwinst. De rakei tekeningen van Dick de Wilde zijn goed ver- Moeder vertelt, door Jo Kalmijn- Spierenburg; Bosch en Kèunig N.V., Baam. Het is een fris boekje voor onze kleuters en de verhaaltjes zijn zeer geschikt om zo wel op school, als thuis voorgelezen te wor den. De tekeningen van A. Molenaar en de versjes van Jo van Ginkel geven het geheel Wantoestanden in een Rotterdamse havenwijk Ingrijpende maatregelen noodzakelijk Doordat een vertrouwelijk rapport een aantal bewoners der Rotterdamse havenwijk Katendrecht aan de hoofd commissaris van politie voortijdig in eer. der Rotterdamse bladen- verscheen, zijn daardoor uitvoerige beschouwingen ver schenen over hetgeen zich tegenwoordig in deze wijk afspeelt. En dat is meer dan gruwelijk. Ofschoon het een publiek ge heim 'is, dat honderden vrouwen verdachte zeden, die voor de oorlog de Schiedamse Dijk en omgeving haar domicilie hadden, thans op Katendrecht een permanent gevaar vormen, is thans ook komen vast te staan, dat grote aan tallen z.g. nette meisjes zich daar aan prostitutie overgeven. Vaak zijn het eigenlijk nog kinderen, die uit andere stadsdelen naar die haven wijk trekken, om zich voor chocolade, sigaretten. Nylonkousen etc. aan boora zeeschepen te begeven. De toestand is dermate erartig. dat burgemeester Oud zich onlangs met enkele autoritei ten persoonlijk -op de hoogte is gaan stellen. - Van politie-zijde is gisteren een confe rentie ten stadhuize belegd met afgevaar digden van diverse kerkelijke en sociale organisaties, gedurende welke conferen tie bleek, dat bestrijding van het pro bleem zeer lastige kanten heeft. Wat de gewone prostituées betreft wordt aan een „tippelverbod" gedacht, zoals ook Den Haag heeft gekend, terwijl voorts over wogen wordt de steuntrekkende gezin deze prostituées onderda^k 't Wordt zoetjesaan al aardig kond, December komt in 't zicht. En 't noodgedwongen stadsbezoek vhlt lang niet altyd licht; Ik zoek gewoonlijk dan ook snel behaag'ljjk onderdak In één of ander magazijn vol warmte en gemak. Voor zo'n gebouw staat meestal een geuniformd portier Die mi] de draaideur Binnenloodst met elegante zwier; Die man, die ik gedachtenloos, met lichte groet passeer, Trotseert, terwijl mjj warmtp wacht, het koude winterweer. Zyn taa!k, lichtvaardig onderschat, is zo eenvoudig niet, Hij zorgt dat ongewenst publiek de d^ur niet binnenschiet. Ook wagens, met of zofider kind, vertrouwt men aan zijn zorg; Hij sta^t voor 't weerzien van hun kind, bezorgde moeders b&tg. Voor zijn manhaftig uiterlijk van „pseudo-generaal" Gaat onze jeugd, op kwaad betrapt, snelvoetend aan de haal; Kortom, zijn taak omvat veel meer dan men op 't oog vermoedt, En toch heeft hy nog immer tyd voor vriendeiyke groet 0 Gré Kempen-Sterkenburg. verlenen, met intrekking van de steun te bestraffen. Het tegengaan van de ontucht boord van buitenlandse schepen is ech ter minder eenvoudig, daar men hier met vreemd territorium te doen heeft. Een kapitein, met name een buitenlan der, is nu eenmaal heer en meester op zijn schip. Getracht zal daarom wordep medewerking van de buitenlandse rede rijen te krijgen, terwijl men bovendien denkt, de meisjes de toegang tot de schepen te beletten op grond van de bepaling, dat men zich zonder geldige papieren niet naar het buitenland (in casu een buitenlands schip) mag begeven. Hulp voor de slachtoffers van Japan Op 17 November is de oprichtingsacte verleden van de stichting Pelita, tot le niging der noden van de slachtoffers van de oorlog met Japan Pelita is het lichtje. de Indonesiërs 's nachts hun pad zoeken. Buitengewone leden van de stichtingsraad zijn mr J. A. Jonkman. L. Gptzen, jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, lt-admiraal C. E. L. Helfrich, J. M. Kiveron. mr dr A Rhijn, dr A. Plesman, mr D. U Stikker. Voorzitter van het bestuur in Nederland is de heer H. Giel Sr., secre taris mr D. S. Westerman Holstijn, pen ningmeester drs H. Manschot. Het cen traal bureau is gevestigd Javasfraat 66, Den Haag, in het gehele land worden plaatselijke comité's opgericht Gedacht aanvullende financiële steun aan slachtoffers wier lot zeer beklagenswaar dig is en ook wordt 't huizenplan krach tig doorgezet. Men hoopt volgend jaar de allerergste gevallen van huisves- tingnood enige verlichting te verschaffen. Belangrijke ontdekking in het Prinsenhof Bij de restauratie van het Prinsenhof te Delft, waar volgend jaar de Herden kingstentoonstelling van de Vrede van Munster wordt gehouden, is een zeer bijzondere ontdekking gedaan. Men heeft n.l. een achter de muren ingemetselde trap kunnen blootleggen, waarlangs Balthasar Gerants, na zijn moord op Willem van Oranje, ontvlucht is. Op de droeve dag, 10 Juni 1584 was Rembrandt's schoonvader de eerste, die de stervende Prins hulp verleende; aan hem is een nauwkeurige beschrijving der gebeurte nissen te danken, doch deze feiten stem den tot nu toe niet overeen met de hui dige situatie in het Prinsenhof. Nu men echter de trap heeft ontdekt, kan men een juiste voorstelling geven van Baltha sar Gerart's vlucht BERTHE SEROEN OP 27 NOV. 65 JAAR. Op 27 Nov. a.s. hoopt de zangeres en zangpaedagoge Berthe Seroen haar 65ste verjaardag te vieren. Thans wenst Berthe Seroen haar zangeressenloopbaan te beëindigen. Ons Marinehoekje Engeland doekt zijn vloot niet op Twee slagschepen en twee carriers in de thuiswateren Sensationele berichten zijn de laatste dagen verschenen. Engeland zou liefst zijn hele thujsvloot opdoeken. Er zou niets meer overblijven dan eer kruiser met vier torpedojagers. Dat zot. betekenen, dat Engeland begint te liqui deren als grote mogendheid, een feit, dat vpor Nederland de ernstigste consequen ties met zich zou brengen. Sommigen trbkken daaruit de conclusie, dat Neder land nu maar dit goede voorbeeld zou moeten volgen. Een meer logische ge volgtrekking zou echter zijn geweest, dat Nederland zich niet te zeer ver zwakken mag in de Noordzee, omdat deze dan zou kopien bloot te liggen. Als de grote politieagent uit de wateren verdwijnt, moet het kleine land zelf voor de bescherming gaan zorgen van zijn schepen, waaraan tot dusverre veel te weinig gedaan is. Men kan gerust zijn, het bericht bevat veel sensatie maar een klein stukje waarheid. Het nuchtere feit is dit: Engeland ziet zich gedwongen, zijn ouder marinepersoneel in versneld tempo te demobiliseren. Zijn vloot wil het échter niet verzwakt zien. Dushet moet met de grootste voort varendheid nieuwe manschappen oplei den. Daarvoor moet het al het personeel, dat het van lj/ms en van rechts bij el kaar kan graaien, overbrengen naar oefeneskaders. De vloten in de Middel landse Zee, in het Verre Oosten en e ders op de wereldzeeën kan het echt< niet te zeer verzwakken. Wat doet het dus, het haalt bijna al het personeel weg van de thuisvloot Enkele schepen blij ven slechts volbemand in dienst. Is het nu in de thuiswateren geheel ontwapend? In het geheel niet. De oefeneskaders zijn toch immers in dienst Er is meer onbemande schepen liggen bedrijfsklaar gereed. Zij zijn door oproeping var servisten snel weer te bemannen, als de nood aan de man komt. En deze periode duurt hiet lang. Zodra het maar enigs zins weer mogelijk is, wordt elk schip opnieuw bemand. En binnenkort is de gehele thuisvloot weer volbemand. Slechts één kruiser wordt gevoegd bij de reserve. Over enkele maanden is Engeland weer even sterk als tevoren en in de tussentijd blijft het in de thuis wateren nog steeds beschikken twee slagschepen en twee moderne riers. die by de oefenvloot behoren De Middellandse Zeevloot wordt op volle kracht gehandhaafd. Over de gehele wereld zal Engeland in de tussentijd de beschikking houden over 3 slagschepen, volledig in dienst benqyens een slag schip voor opleiding van Chinees perso neel. Zes slagschepen zijn in reserve Voorts over de reeds genoemde twee carrier^, terwijl er vier in reserve over vijf middelbare carriers met drie in reserve, en 46 kruisers. Men ziet Engeland schaft zijn vloot niet af. Wil dat Nederland Engelands beeld vologt dan moet het dus zorgen, dat het spoedig sterker wordt MEKKAGANGERS KOMEN THUIS. Zondag ls de „Tawali" met 1400 pel grims uitDjeddah naar Indië vertrokken. BRUIDSTOOI VOOR EEN PRINSES Tr-7-ANI^EER wij hore* dat een prin- W de bruid zal zijn, dan hebben wy, ergens in ons primitiefste bin nenste, ook het gevoel dat het zo hoort. De mooiste bruiden zyn immers door alle eeuwen heen de sprookjesprinsessen geweest én de associatie prinSfes en bruid is dan ook voorgoed in alle vrouwen harten verankerd. Vandaar oók die geweldige belang stelling voor de bruidsjapon van Prinses Elizabeth, vooral in een land als Enge land, waar de belangstelling, voor „so- ciety-nuwelijken" altyd al heel groot is geweest. Wy kunnen ons hier nauwelyks voorstellen dat honderden em nog eens honderden vrouwen een hele nacht in de ry gaan staan om vooral een goed plaats je te veroveren by het huwelijk (een plaats op straat dan, voor het huis of de Kerk) van Freule X of Jonk- vrqjrwe Y. En toch is zoiets in Engeland heel gewoon. Dus kunt U zich voorstel len hoeveel vrouwen dolgraag een blik willen werpen op het bruidstoilet van hun prinses! Toen dan ook eindelijk bekend werd dat Norman HartnelL, een van de tien ontwerpers die samen „The Incorporated Society of London Fashion Designers" ïen. dit bruidstoilet zou ontwerpen.' wilde ieder natuurlijk het naadje van de kous weten en er is zelfs op de Hartnell-ateliers i ngebroken. Voor de modeshows, die deze zomer in Londen zyn gehouden door elk lid van deze groep, hebben verschillende couturiers reeds een bruidsjapon gemaakt en ge toond. Hartnell had er ook een: een zeer statige creatie van zware witte satijn, wat middeleeuws in snit, met een aap- sluitende. lange corsage met' vierkante hals en lange mouwen. Natuurlijk had de rok een meterslange sleep. Ook Angèle Delanghe. die zoveel lie felijke modellen voor jongemeisjes heeft gemaakt, had een bruidstoilet. En ook dit was middeleeuws van snit (ziet U wel hoe de sprookjesprinses er telkens bij komt?), van prachtig, gebrocheerd satijn, met een puntig keurs en een klein V-vormig décolleté. In dat model had den de mouwen kappen op de schouders en waren ze tot aan de elleboog. In eën ander rftodel ging deze knappe ontwerpster nog verder terug, namelijk tot het Karolingische tijdperk: deze ja pon was ook van gebrocheerd satijn, het lijfje was tegen de Hals opgeknipt, de halslijn bleef horizontaal en de drié kwart mouwen hadden heel brede, stijf uitstaande manchetten. Het model dat U hier ziet afgebeeld, is van ivoorkleurige satijn met kant en tulle. De tulle is hier namelijk gebruikt om de lijn van het décolleté te bewaren en het geheel toch decent te doen zijn. De antieke kant is in de Lezers Schrijven een verhaal Korte inhoud van het voorafgaande Peter, de man van Marike, verkeert )g in het onzekere omtrent het onver wachte vertrek van zijn vrouw. Waarom moest zij plotseling naar haar ouders, vraagt hij zich af. En in zijn eenzaam heid komt hij tot nadenken over zijn houding thuis. Hij meent zichzelf t« moeten corrigeren en dan hoopt hij zijn w weer spoedig terug te zien. Een brief waarin Marike haar terugkeer meldt na haar bezoek aan de zieke moeder, brengt hem verlichting. De wensdroom van Marike (Vervolg) Hij zal biy zijn, als ze weer by hem is. Ondanks hun verschil van karakter levensopvatting zijn ze toch erg ge lukkig met elkaar. Daarom is hij ver heugd, als hij bij zijn thuiskomst 's avonds het bericht vindt, dat Marike morgen alweer thuis hoopt te zijn. Ook Vader komt mee, schrijft ze. Verheugd geeft hij Riek opdracht, om de logeer kamer in orde te maken. En wat zal hij dan gaan doen? Alles lijkt hem zo doel loos, alleen in huis blijft hij niet, dat weet hy zeker. Gisterenavond was het wat gezellig in Cosmos. „Zou hij •eer?" Wel ja. waarom niet?" Hij is geen klein kind meer, en daarby heeft Marike hem door haar onverwacht ver trek toch deze richting uitgedreven. .Morgen", denkt hij, toch niet helemaal rustig van binnen, „morgen is alles weer goed. dan blijf ik vanzelf thuis met Marike en Lotti." „Ziezo, dat is dat", zegt Marike, als ze in de overvolle trein toch nog een eijenlyk i zo heeTjTh» plaatsje hebben kunnen bemachtigen. Ze schikt de bagage in het net en zet zich dan naast Vader, die met Charlotte op z'n knieën naar buiten zit te staren. „Zal ik Lotte nemen?", vraigt ze dan.'„Wj nee", zegt Vader, „ze vindt het fiji Grootvader, nietwaar schat?' lacht vertederd en ziet toe, hoe Vi bezig is z'n kleindochter te v^rwenni Ze staat te dansen op z'n schoot of slaat hem plotseling met beide handjes in z'n gezicht, dan weer trekt ze hem aan ueus of oren en heeft by dit alles de grootste "pret. De trein zet zich in beweging. „Fijn. dat Vader mee wou", denkt Marike. „Het zal hem goed doen een poosje eruit te zijn en Lottl verschaft hem genoeg afleiding. Wat hebben we nig gepraat met alkaar", verder. De logeerpartij is gelopen, dan ze gedacht of -gehoopt had. Haar eigen moeilykheden hadden zo klein geleken, in verhouding tot wat Vader en Moeder samen meemaakten, eou Moeder ooit weer helemaal goed worden? „Ze gelooft niet meer", had Vader gezegd, „en bidden doet ze ook niet." Marike wordt weer verdrietig, als de toestand denkt, ook haar eigen kognen nu weer nader, ze veer naar Peter en cr is vqranderd. Maar dan opeens rustiger. „Bidden", denkt ze Jcan nog wel bidden, 'k had iet zo overijld moeten han- had ik met zachtheid geduld Peter wel anders kunnen maken. O, als haar wensdroom eens in vervulling ging. en zij met hun drieën een echt gelukkig Christelijk gezin mochten worden! En Jezus in het mid den." I^t was de tekst, die Dominé had. toen ze trouwden, Peter en zy. Ze had -V toen gedacht, dat het vanzelfsprekend zou zyn, dat het zo was. Maar stilaan was Peter in een andere wereld geko men dan zij, had andere verlangens en behoeften, waarin ze hem niet volgen kon. Hy ging nog wel trouw naar de kerk, las wel in de Bijbel, omdat zy het graag wilde, maar z'n innerlyk was er by. Dit alles was voor hem niet het allernodigste en op de duur \et misschien ook voor haar niet hoe moest het dan met 'Lotti. Ze moéten haar toch samen groot brengen in de Vreze des Heren. Weer benauwt haar de toeètand, en even maar sluit ze haar ogen. Niemand in de coupé heeft iets ge merkt van haar korte ontroering, en als zë zich weer helemaal hersteld heeft, ziet ze, dat ze het einde van de reis na deren. „We zyn er, Vader", zegt ze dan, „geef Lotti nu maar." „Geen sprak£ var*', zegt de oude heer, „dat pakje geef ik niet meer uit handen. Grootvader kan het nog best, wat jfj. kleine meid?" Als Marike op net perron staat, voelt ze plotseling twee armen om haar hals en kust Peter haar hartelijk. „Heerlijk, dat je er weer bent", zegt hij alleen maar. „Dag vader, goed, dat U meege komen bent." „Ja, kleine Prul, je mag by Pappie komen, je weet toch wel, dat je Pappie's lieve schat bent" Peter loopt voor, en praat honderd uit tegen zyn dochter, die jr niet veel van begrijpt, maar het toch wel prettig vindt Achter hen komen Vader en Ma rike. „Ik ben bly, dat "k er weer ben", zegt de laatste. „Waarom ben Je dan weggegaan?" zegt Vader droog. Marike bijt zich even op de lippen. „Ja", zegt ze verward, „dat weet ik eigenlijk zelf niet goed, maar 'k weet wel. dat het niet meer. gebeuren zal. en dat* ik trouw op m'n post moet blyven, wat er ook gebeurt'" (Wordt vervolgd) lijfje zelf is, volgens de nieuwe lijn, ander de buste en tot op de lage heup- ïyn, gerimpeld. Naar onze meneng zou het model oog mooier zijn geweest ron der de grote strik op de rug, vooral om dat de sleep aangeknipt is. De japon van de bruidsmeisjes, die U er naast ziet afgebeeld, is van donker rode tafzijde, met lange handschoenen van hetzelfde materiaal. Wij houden over het algemeen meer van bruidsmeis jes in lichte tinten, maar ongetwijfeld is ook dit een prachtige combinatie. U ziet: in beide gevallen is de middel eeuwse lyn aangehouden. Want dat hoort by sprookjesprineessen, die altyd een maal de bruid zijn. En omgekeerd is, wie de bruid is, eenmaal sprookjesprin ses. VERONICA. EEN GESLAAGDE LIFT! En Phtltppus liep er snel heen en hoorde hem de profeet Jesaja les en en zeide: Verstaat gif wat gij leest?En hy verzocht Philippua in te stappen en naast hem te ko men zitten. Hand. I 30. 31. De minister van Financiën van Ethio pië. een deftige Nubische neger, heeft een bedevaart gemaakt naar Jeruzalem en rijdt nu terug naar z'n land. Op een eenzame weg gekomen laat hy z'n paarden stapvoets gaan, om rustig te kunnen lezen in een boek, dat hij pas gekocht heeft. Werkëlyk een interes sant boek; alleen wat duister. Neem nu b.v. deze woorden: „Gelijk een schaap werd Hij ter slachting geleid; en gelijk een lam stemmeloos is tegenover de scheerder, zo doet Hij zijn mond niet open". Hij zal het nóg maar eens lezen. Een zekere Jesaja is de schrijver. Zou die man dat nu van zichzelf zeggen of van een ander? Kom daar nu maar eens achter! Hy moet de passage maar eens hardèp lezen. Misschien dringt de bete kenis dAn tot hem door. „Gelijk een schaap werd Hij ter slachting geleid; en gelijk een lam..--". Inééns.... een opgeheven hand voor het portierraampje! Een hijgende man met opgebonden kleed. Een stem: ..Ver staat gij wat gij leest?" Dat betekent na- tuurlyk zo veel als: Laat me een eindje liften; dan kunnen we er samen eens over praten. De paarden houden stil. Het portier gaat open. En de man Philippus heet hij mag instappen. We staan hier vtfor twee vragen: Hoe dorst Philippus dat? En hoe dorst die zwarte minister dat? Wat Philippus betreft: je hand opste ken voor een vrachtwagen, dat gaat nog. Je hand opsteken voor een doodgewoon confectiewagentje, dat gaat óók nog. Maar je haryi opsteken bij de karos van een buitenlandse minister, dat doe je zó Laten we maar ine zeggen: dat zou ook Phifippus nooit gedaan hebben, als God 't hem niet gezegd had. God had éérst gezegd: „Ga tegen de middag de eenzame weg van Jeruzalem naar Gaza op". Daar stond hy toen. En op die weg z niets anders dan niet ver vóór zich een chique koets. Toen zei God: ..Treed toe en voeg U bij deze wagen". Philippus moést wel, want God zei het- Hy zette dus de looppas er in. en, bij het rytuig gekomen, zag hy o wonder! een deftige zwarte meneer, en hóórde hy o verbazing! die man hardop lezen uit de Bijbel! Weglopen? Kón hij niet meer. God hield hem vast en vóór hij 't wist was 't er uit: „Verstaat gy wat gij leest?" Durft U dat? Uw hand opsteken by het portierraam van uw naaste? Durft U zich te bemoeien met zijn zaken? Durft U te* zeggen: Wij moesten met elkaar toch eens even praten? Eerlijk gezegd zy'n we nogal bang van de treeplank te worden weggebekt. We weten hoe de mensen zyn. omdat we we ten hoe we zélf zyn. We bouwen ons eigen leventje op. piekeren ons eigen le vens- en wereldbeschouwïnkje bij elkaar, kweken ons eigen sfeertje om ons heen. En daar moeten andere mensen nu met mr ingers Afblijven. Maar van Philippus kunt U leren, dat hel aankomt op eenvoudige gehoorzaam heid aan Gods stem. God hec'- ook U ge zegd: Ga de weg op en steek uw hand op Luister nu maar niet naar dat bange hart van U, dat zegt: Maar ik word tóch weggeschopt. Houd U enkel maar aan dat bevel van God. GA de weg op en voeg U by de wagen. 'lier staan we voor een twééde won der: de minister laat de lifter instappen. Dat ls wat! Een minister! Een mi nister van financiën nog wel! En dat d land in een tyd 'an ndit Op weg! En de lifter is hem volkomen on bekend Neemt die minister hier even een aantal.risico's! Maar Zijné Excellentie dénkt niet aan risico's. Hy opent de deur; Philippus wordt vriendelijk verzocht in te stappen en glijdt een ogenblik later naast hem in de zachte kussens. En tot z'n verbazing ontdekt ons evangelistje. dat de minister het héérlijk vindt, dat hy naast hem zit! Over de catechisatie, die Philippus in dat rytuig weggaf, gaat het dit keer niet We weten uit het verloop van geschie denis wel. dat dat een belijdeniscatechi satie geworden is met als feestelyk slot; belijdenis en doop. Waar 't ons nu om begonnen is. is dit: Wij zeggen maar al te gauw: de wereld is slecht en de mensen willen er tóch niks van weten. Paarlen voor de zwijnen. Ik blijf thuis. Al* wij manr weer gehoorzaam werden aan Gods gebod: Gaat de weg op!, dan zouden we óók vandaag nog wel eens héél ayders kunnen ervaren. J-ods Geest waait waarheen Hy wil. Ze rijden in sleeën of zeulen achter een handkar, de mensen, die Gods Geest tot zoekers gemaakt heeft, maar die nog niet vonden. achten op een lifter. Waarom zou U dat niet kunnen zyn? U hebt toqh óók Gods bevel gehoord? Toe. ga de weg op en voeg U bij de wa gen. Wie weet of dat niet een avontuur wordt, waarvan achteraf twéé mensen zeggen: DAt was nu eens een geslaagde

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3