ss%/ De Sleutelstad in vogelvlucht SOL I DOX NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 Leids Jeugdparlement definitief opgericht Dezer dagen vergaderden ten stad- huize afgevaardigden van een aantal staatkundige jeugdgroeperingen te dezer stede, n.l. D.S.J.O. „Nieuwe Koers", de Jongeren-Organisatie van de K.VJ5., het A.N.J.V., de C.-H. jongeren en de P.v.d. V.-jongeren. Deze bijeenkomst, welke werd bijgewoond door de wethouders Menken en Van Schaik, alsmede door mr R. Strèng, commies-redacteur bij de gemeente, had ten doel de reeds enige tijd gevoerde besprekingen inzake dc oprichting van een zogen, „jeugdparle ment" tot een goed einde te brengen. Er werd een werkcommissie benoemd, bestaande uit de heren mr Streng, mr Van Reenen en Ruitenbeek, welke ver der het voorbereidende werk zal ver richten. De A.-R. jongeren waren niet ter vergadering vertegenwoordigd. Over leg met deze groep is gaande. De beide aanwezige wethouders zegden namens het gemeentebestuur hun volledige me dewerking toe. De heer C. J. de Jong jubileerde Op 21 November 1907 trad de heer C J. de Jong als loopjongen in dienst van de firma J. van der Stok. Breestraat, on wel bij de vader van de huidige firman ten, de heren J. H. J. en A. van der Stok. De heer De Jong begon dus nog In de zaak aan de Donkersteeg, welke vele oudere Leidenaars zich nog wel zullen herinneren. Hij werd later ver koper in de zaak en is thans sinds vele jaren in dienst als vertegenwoordiger van de grossierderij. Vanmorgen werd de heer De Jong ter gelegenheid van dit 40-jarig jubileum eerst toegesproken door de jongste fir mant en leider der grossierderij, de heer A. van der Stok. Deze overhandigde hem het diploma en de gouden draag- medaille van de Maatschappij v. Nijver heid en Handel. Daarna sprak de oudste firmant, de heer J. H. J. van der Stok, die de jubilaris een enveloppe met in houd e|i een geschenk overhandigde. Namens het personeel werd ook een cadeau aangeboden. De jubilaris bracht het verdere van de dag in de huiselijke kring door. Synagoge weer Joods bezit Voor notaris J. Fuhri Snethlage is een acte verleden, waarbij de eigendommen der Ned. Israëlietische gemeente te dezer stede, waaronder de synagoge aan het Levendaal, welke in de bezettingsjaren werden geroofd, aan de rechtmatige eigenaresse worden teruggegeven. Dit kon geschieden dank zij de grote mede werking van de heer J. van Iterson als vertegenwoordiger van de door het Ned. Beheersinstituut aangewezen bewind voerder. Leidse Chr. Besturen-Bond November-propaganda en het winter werk besproken. De Leidse Chr. Besturen-Bond hield gisteren haar eerste vergadering in dit seizoen onder leiding van de heer G. Hordijk. Na enkele huishoudelijke zaken kwam de studieclub aan de orde. Hier voor hebben zich 19 leden opgegeven. Be sloten werd op 2 Dec. te starten o.l.v. de heer Hordijk met het onderwerp: „On dernemingsraden". Over het jeugdwerk werd medegedeeld, dat het adressen- materiaal van 40 jonge leden aanwezig is, maar dat het werk nog niet kan worden begonnen, omdat het bestuur er nog niet in geslaagd is, een geschikte leider te vinden. Het volgende punt betrof de Novem ber-propaganda en het winterwerk. De grote propaganda-avond zal worden ge houden op Donderdag 11 Dec. in de Schouwburg. Er zal worden gesproken door een hoofdbestuurslid van het CNV en door ds Plomp. Medewerking zal wor den verleend door de bekende declama tor, de heer F. van Dorp te Rotterdam, en een muziekgezelschap. Een voorlopig winterprogramma werd vastgesteld: een vergadering in Januari met het onderwerp „De komende werk loosheidsverzekering" en in Februari „Staatsbemoeiing of geleide economie". Men wekte de leden op. voor „Draagt Elkanders Lasten" ieder een textielpunt af te staan. Na een opwekkend woord van de voorzitter sloot de heer Van Cittert, 2e voorzitter, de vergadering. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Rhodia M.. d. v. W. Harte- veld en H. H. Tilkowski; Maria J., d. v. Kasterop; Lijdia M. Th., d. van J. A. C C. H. van der Linden en M. J. S. van Lippens en C. M. A. de Jong: Adriana A W„ d. van L. W. Vermulm en F. B. Hoekman: Jacobus A., z. van C. B. van Nielwkoop en M. den Haan; Constance B. E., d. van W. C. E. A. de Vries en B. Kuipers. OVERLEDEN: M. van der Boom-Lub, 68 Jaar. ONDERTROUWD: H. van Hees, 29 jr en L. Koopstra, 26 jr; J. B. Kohier, 60 jr en M. de Vroede, 52 jr; D. Leugering, 25 jr en S. A. Pracht, 25 jr; M. C. de Wolf, 26 jr en A. L. Louwrier, 25 jr; K. van Beusekom, 26 jr en A. S. Burger jon, 24 jr; J. J. B. Braggaar, 24 jr en E. Noor duin, 20 jr; J. F. Ramak, 22 jr en H. J. Verstraten, 24 jr; J. A. Driessen, 32 jr en G. C. van der Lingen, 35 jr; J. J. de Jong, 21 jr en S. M. L. Lagendijk, 22 jr; F. A. Rekelhoff, 25 jr en C. Hartman, 23 jr; C. N. Schellingerhout, 29 jr en G. Versteeg, 26 jr. Lintjes-druppeltjes daalden Bij Kon. Besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden ere medaille in zilver aan: W. v. Vliet en Sandberg te Leiden en H. v. Winkel Alphen aan den Rijn; terwijl de aan zelfde onderscheiding verbonden ere medaille in brons werd toegekend aan: D Blankert en I Heyman te Leiden, J. Rijs wijk en H. Windhorst te Alphen aan der Rijn en J. Langezaal te Voorschoten. Distributievaria Vanaf heden kunnen aan loket 9 var het distributiekantoor Leiden, alsmede op de bekende zittingsdagen in de agent schappen, formulieren MD 23351 wor den afgehaald en ingeleverd voor het aanvragen van zeep voor vuile arbeid. Volgende week kunnen herenkappers een formulier MD 23341 afhalen en Inleveren, ter verkrijging van een toe wijzing scheerzeep voor de 13e periode 1947 en le, 2e en 3e periode 1948, zulks te Leiden en in de agentschappen op de bekende zittingsdagen. Textielkaarten VA t/m VF 605 worden ongeldig De textielkaarten VA. VB. VC. VD. VE en VF 605 komen met 1 Jan. 1948 te vervallen. De geldig verklaarde bon iven van de thans in gebruik zijnde tex tielkaarten VA 705 blijven tot nader aan kondiging hun geldigheid behouden. OFFICIËLE PUBLICATIE Inenting tegen diphtherie Steeds blijft diphtherie een gevaar lijke ziekte. Hoewel het aantal gevallen minder is dan voorgaande jaren, blijft het nemen van maatregelen geboden. Het belangrijkste bestrijdingsmiddel blijft de inenting, d.i. onvatbaarmaking. die. bestaat uit twee kleine volkomen ongevaarlijke inspuitingen. Hiervoor zal opnieuw kosteloos gele genheid worden gegeven. Voor school gaande kinderen is dit reeds via de scholen geregeld. De niet-schoolgaande kinderen worden voor inenting, onder geleide, verwacht in het gebouw van de G.G. en G.D., Nieuwe Mare 13a, op Zaterdag 29 Nov. tussen 911 u. Stam kaart van het kind meebrengen. Dringend wordt aangeraden alle kin deren van één jaar en ouder te laten inenten, indien zij le. nog nooit zijn ingeënt, of 2e. vóór 1945 zijn ingeënt. Bovendien verdient het aanbeveling, kinderen die in 1945 of 1946 zijn ingeënt één herhalingsinspuiting te geven, ter verhoging van de beschutting. De Directeur van de G.G. en G.D.. C. R. Zijerveld. Leiden, 21 November 1947. Dr H. P. Veldhuyzen Jr sprak voor de E.H.B.O.-raad Over z|jn ervaringen in Indië. Voor de Leidse EHBO-raad sprak gis teravond in de Collegezaal van het Acad. Ziekenhuis dr H. P. Veldhuizen Jr. over zijn tweejarig verblijf in de „Oost". Uit voerig ging spr. in op hetgeen hij reeds bij zijn aankomst in Batavia had kun nen constateren, nl. een vieze, verwaar loosde en smerige stad. De toestanden in de kampen der krijgs gevangenen en burgergeïnterneerden, overtreffen zo mogelijk nog de beschrij vingen van de gruweldaden en beestach tigheden in de Duitse concentratie kampen. Aan de hand van vele voorbeelden toonde spr aan. dat zelfs bij de komst van de Rode Kruis-colonne geen vol doende werk aanwezig was en het maan den en nog eens maanden kon duren, voordat eindelijk een geheel geruïneerd ziekenhuis kon worden „schoongeveegd" Toen eindelijk begon het werk en kon, nadat de inheemse bewaking was ver vangen door Hollandse militairen einde lijk rust komen. De magische werking van een injectie voor vele tropische ziekten deed bij de inheemse bevolking vertrouwen ontstaan in de Westerse geneeskunde. Tot slot bracht spr. nog de verdere organisatie naar voren, de opleiding van inheemse hulp en de terugkeer van goede hulpkrachten, waardoor het mogelijk werd talloze slachtoffers te helpen van een wisse ondergang. Tanden wit en zuiver als ivoor Door en door gezond zijn ze. Nergens wor den ze ontsierd door het lelijke, gevaarlijke tand steen. Solidox houdt ze zo blank en gaafl Solidox bevat sulforicinoleaat, het unieke middel, dat tand steen bestrijdt en voorkomt. lox Is voorlopig slechts beperkt verkrijgbaar. TANDPASTA TANDSTEEN 1125 De heer J. v. d. Berg te Warmond hoopt na Nieuwjaar te vertrekken Geref. Zendings-Bond vermeerdert het aantal Zendingskrachten De heer J. van den Berg te Warmond hoopt op 3 Januari a.s. met de „Oranje" naar het Zendingsterrein van de Geref. (Herv.) Zendings-Bond (Celebes) te ver trekken. Uit ons verslag, dat wij van de in „Prediker" gehouden vergadering pu bliceerden, bleek, dat er ook op dit Zen- dingsveld krachten nodig zijn. Vóór de oorlog is hier veel werk tot stand ge komen, dat echter door de destruerende kracht van de Japanners voor een be langrijk deel van zijn grondslagen werd gerukt. Men ziet er de dringende nood zaak van in, dat er Zendings-mensen aan het huidige aantal worden toege voegd. De oproep, om aht te bewerken, is niet onbeantwoord gebleven. De heer Van den Berg is in de onder- wijs-„wereld" geen onbekende. Hij werd in 1908 te Bergambacht geboren, stu deerde in Schoonhoven en was bij het onderwijs werkzaam te Sommelsdijk, Moerkapelle, Amersfoort en Stolwijk, in welke laatste plaats hij hoofd der school was. Thans volgt hij een cursus van drie maanden aan het Indisch Instituut te Amsterdam. Voorlopig is de tijd. waarin hij op Celebes zijn Zendingstaak hoopt te ver vullen, vastgesteld op drie jaar. Van meerdere factoren hangt af, of deze ter mijn gehandhaafd kan worden. In het verslag van de Geref. Zendings- Bond stond gisteren, dat de afdeling Lei den tien leden zou tellen. De lezer zal hebben opgemerkt, dat dit een zetfout was. Het moet zijn: 160 leden. Kunst en Letteren Wijkkoor Irene concerteerde in de Marekerk Veelbelovende uitvoering van een I nog jong koor I ren er een als het ware „geknepen" ge- Dat het wtlkkoor „Irene" onder leiding Het mooist vonden wij haar in van de organist J Bontje het heeft aan- -Xomm. süsser Tod. tam, selge Ruh gedurfd een concert te geven in de Marei va" s- Bach H'« vlal kerk, is zeer zeker een bewijs van moed; stemtechniekminder op het Leidse publiek gaat nu eenmaal niet I gemakkelijk naar kerkconcerten; en daarbij had dit in de bezettingstijd ont stane koor, dat zich om begrijpelijke rede nen onder bescherming van de kerk moest plaatsen, nog weinig bekendheid. zodat het niet te verwonderen de Marekerk gisteravond maar zeer matig bezet was. Desondanks heeft het koor gegeven, wat het kon, en dat was allerminst weinig. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer J. Flippo, er aan, dat kunst geven niet de voornaamste taak is van dit koor; het in de zang uitdragen van het Evangelie moet veeleer als hoofddoel worden gezien Bovendien zijn deze koorleden allen dilettanten, zelfs de solisten, zodat critiek in de gewone zin allerminst op zijn plaats zou zijn. Aan de andere kant kunnen in opbouwende zin geuite opmerkingen sonis van zeer veel nut zijn. En het is dan ook in deze zin, dat wij hier een en ander te berde willen brengen. Over het algemeen kan geconstateerd worden, dat er zuiver en gedisciplineerd werd gezongen. Het leek ons echter, dat de sopranen hierop een enkele maal een uitzondering maakten. Vooral in de hoge registers overzongen zij vaak de andere partijen, gingen ver boven hun macht en spreidden daarbij een merkbare onge- schoolheid ten toon. De sopraan Greet Versteeg beschikt ongetwijfeld over een sterk en zuiver geluid, maar waar ook Robert Masters Quartet Wanneer het programma van het Ro bert Masters quartet enkele dagen van tevoren bekend was geweest, zouden stellig veel meer Leidenaars gisteren naar de Gehoorzaal zijn gegaan. Want dit quartet heeft enkele werken ten gehore gebracht, die hier nooit gespeeld worden, namelijk pianoquartetten van Fauré en Brahms. De leden van het quartet Robert Mastert (viool), Nannie Jamiéson (alt viool), Muriel Taylor (cello) en Kinloch Anderson (piano) zijn eminente in strumentalisten. hun samenspel is zeer geacheveerd en homogeen, de vertolkin gen zijn boeiend en temperamentvol. In het pianoquartet van Fauré kwamen de uitstekende eigenschappen der jonge Engelse musici nog niet geheel tot hun recht. Wij misten in de vertolking de verfijnde, aristocratische charme van Fauré. Er werd met veel élan gespeeld, maar met te weinig begrip voor de prach tige harmonische overgangen. Het strijk trio van Wordsworth, in 1947 gecompo neerd, is een prachtwerk. Er liggen boeiende invallen aan ten grondslag, on danks enkele inzinkingen is het zeer bon dig en het is geschreven met een grote kennis van de mogelijkheden der strijk instrumenten. De uitvoering was prachtig. En tot slot het zeldzaam mooie piano quartet In g van Brahms, dat verrukke lijk gespeeld werd. Het gebeurt niet zo heel vaak, dat men na een concert naar een herhaling van hetzelfde programma verlangt, maar dit concert zou ik morgen weer willen horen. En nogmaals vraag ik mij af. waarom bepaalde stukken van Beethoven en Chopin uit den treure wor den gespeeld en een meesterwerk als het pianoquartet van Brahms slechts bij zeer hoge uitzondering. Wij hopen echter, dat de Engelse kunstenaars hier spoedig terugkomen met een even interessant programma, waaraan dan van tevoren wel bekendheid gegeven mag worden. BENNIE SCHOUTEN. dracht van dit lied was uitstekend. Het „Jezuslied" van Hildach werd krachtig zuiver voorgedragen, zij het zonder merkbare warmte. In plaats van de heer Bouman, die door ziekte verhinderd was, zong de heer A. Korenhof de tenorsolo van Psalm 146, vers 1, 4 en 8, van E. Wettig-Weissenborn, en hij deed dit eveneens niet onverdien stelijk. De orgelsoli werden gespeeld door de heer J. Bontje terwijl de heer H. v. d. Broek de zang van het koor op het harmonium begeleidde. De avond werd gesloten door ds P. W. Spruyt. die met recht trots op „zijn" koor mag zijn. Wijk VIII toont hier im niet alleen liefde voor de kunst, ook liefde voor de Kerk. Jeanne d'Arc K. en O gaf gisteravond in het Volks huis haar.eerste avond van voordrachts kunst. Een betere inzet is moeilijk denk baar. Mevrouw Nel Oosthout bracht Jeanne d'Arc (St. Joan), van Bernard Shaw, in de vertaling van Eduard Ver- kade. Shaw heeft in dit werk. dat wel schouwd wordt als een van de beste En gelse drama's, die sinds Shakespeare ge schreven zijn. niet alleen willen laten zien de zeer bijzondere wijze waarop Frankrijk in zijn oorlog tegen Engeland het veroverde gebied weer terug kreeg, maar hij heeft Jeanne in de strijd ge. plaatst van haar Protestantse ziel tegen de geweldige krachten van die tijd, de macht van de Kerk en van de Staat. Of deze kijk van Shaw op Jeanne juist is. laten we nu rusten, maar een feit is, dat dit tragisch conflict door Shaw op mei lijke wijze in dit drama is uitgewerkt. „Het is veel gevaarlijker om een heilige te zijn. dan een veroveraar", zegt Shaw een voorwoord van dit drama. Voor de wijze, waarop Nel Oosthout dit drama gebracht heeft, kunnen we slechts lof hebben. Zij beschikt niet alleen een zeer grote techniek, maar ook is wat ze brengt doorleefd. Vrijwel alle perso nen kwamen tot hun recht, en dat kwam niet uitsluitend door haar techniek het spreken, maar vooral door haar leven. Met een enkel gebaar weet zij haar personen te typeren. Nel Oosthout als Jeanne d'Aro. Uit de Omstreken LEIDERDORP De NIWIN-bonte-avondtrein heeft 't e bedrag van f 470 opgebracht. Gisteravond is het comité voor Oor logsgedenktekens door de burgemeester geïnstalleerld-. Het comité bestaat uit de heren J. N. R. van Maarle, voorz., F. D van Wijck, secr., C. M. J. Rietveld, penn., mej. G- Meerburg en D. P Weijers, leden. OEGSTGEEST In 1934 werd door de gemeente het perceel Geversstraat 22 aangekocht, ter verbreding van die straat wegens het zeer drukke verkeer. De aankoop van alle aan die zijde van de straat gelegen panden bleek' echter onmogelijk, waar om dus voorlopig van de voorgenomen verbreding werd afgezien. Intussen het wegverkeer vooral in de laatste jaren enorm toe en thans achten B. en W. het dan ook niet langer verantwoord met e zij het dan gedeeltelijke verbreding wachten. Op 12 Augustus j.L heeft m van 's morgens 8 uur tot 6 uur 's avonds het verkeer gecontroleerd: er passeerden trams, 1142 personenauto's, 694 vracht i's, 84 autobussen, 249 motorrijwielen, 16 bespannen wagens, 1714 rijwielen 1422 voetgangers. Door de afbraak zal op het punt GeversstraatDeutzstraat reeds een aanzienlijke verbetering ontstaan. Een desbetreffend voorstel is door B. en W. ingediend. GEBOREN: Margaretha H„ d. van L. Verhoeven en A. Juric; Andrea J., d. A. Coert en J. Koree; Johanna M., d. A. v. d. Berg en T. A. Jïoort; Joseph M. J. H., z. v. L. J. van Eisen en M. M. J. Meijers; Louise C. M., d. v. J. L. J. Rutten en M. C. Rutten. OVERLEDEN: M. C. J. Jaspers. 55 j„ wed. van H. Bouters. GETROUWD: G. J. den Ouden en G. H. Zandbergen. J. A. L. van Beek en E. C. van Velzen. ZOETERWOUDE. Door de politie te Hillegom en Bennebroek is de beruchte inbreker v. d. V. geknipt. Hij is naar Zoeterwoude overgebracht, omdat hij hier verschil lende inbraken heeft gepleegd. Tot adjunct-commies ter secretarie alhier is benoemd de heer M. Aniba, ambtenaar in dienst van het C.B.V.O., te Leiden. Voor de le klasse L.V.B. Lisser B.—R.C.L. Hoewel de Rijnsb. Boys. door het ge- is van enkele uitstekende spelers, de laatste tijd lelijk afzakt, zijn we er haast wel zeker van, dat de thuiswedstrijd der Rijnsburgers tegen ARC een spannend verloop zal hebben. Al vanouds dragen deze wedstrijden een bijzonder cachet en geven de spelers dan alles wat ze in hun hebben. In Alphen eindigde de strijd met een bril (0—0) en ook nu zullen de doelpunten wel duur zijn. Quick Boys won reeds eerder uit met —5 van VVGZ en het Is de vraag of het hierbij blijft in Katwijk. SSSK zal in Capelle een iets lastiger tegenstander vinden. Oranje-Wit wint thuis van CSVD Excelsior P van Zwaluwen V. JAC weert zich de laatste tijd uitste kend en het zou deze club kunnen zijn, die door een gelijk spel of overwinning op de 'sGravenz. SV, ..Noordwijk" een handje helpt. De eerste ontmoeting tus- „Noordwijk" en Semper Altius ein digde in een 4—0 zege van eerstgenoem de club. Ook ditmaal zullen de Duinkant bewoners zich de kaas niet van het brood laten eten. Slechts indien „Katwijk" vol ledig in het veld komt, zal zij zich Ter Leede van het lijf kunnen houden, te meer nu er in Sassenheim zal worden gespeeld. Ornas is in staat van PTT te winnen. Als ook CNV nog een woordje om de leiding wil meespreken, zal zij in Leiden tegen „Leiden" geen veer gen laten. Aandacht gevraagd voor: Rijnsb. Boys-A.R.C. Welke tved strijden zijn er morgen? 3 kl. KNVB: Excelsior P—Zwaluwen V (2—2), A. Jongkrijg; Quick Boys— WGZ (0—5); Oranje Wit—CSVD (1—1), P. Busink; SSSKCapelle (23). W. Goes; Rijnsb. BoysARC (00), N. Ga- r°4e kl. A: PTT—Ornas (4—2), P. E. J. Fölting: Semper AltiusNoordwijk (40) A. J. Kattestaart; Leiden—CNV (62), J. de Wissel; Ter Leede--Katwijk (41) H. Koppeschaar; 's-Gravenz SV—JAC, H. Wennekes. Res. 3e kl. A: CSVD 2—Die Haghe 2 (40), J. A. Hummelen; JAC 2Rijnsb. B. 2 (2—3), T. Gressie; ARC'2—Semper Altius 2 (2—2), C. Arkenbout. Al deze wedstrijden vangen om 3 uur 3a"e kl. LVB: Katwijk 2—Koudekerk 1. A. v. d. Velden; Noordwijk 2Rijnsb. B. 3, W. Scheepmaker; Lisser B. 1— RCL 1. A. Hillebrand. 2 A: GWS 1—Lisser B. 2, W. Kool loos; Woubrugge 1—Leiden 2, A, Brag gaar; B: CNV 2—Quick B. 4, J. Schoorl; MSV 1—VWS 1, M. v. Toren. 3 A: Koudekerk 2ARC 4. H. Gin jaar; Lisser B. 3Quick B. 5, J. dam; PBOV 1Leiden 3, J. v. Leeu wen; 3 B: Noordwijk 4T en D 2, H. Verkerk. 4 A: SVOW 3—ARC 5, P. v. d. Pol; VWS 3—Ter Leede 4, A. van Kan; B RCL 4—NSA 2, J. Stouten; Valken B. 3— Leiden 4, M. Plug. Jun. A: Quick B (a)—Noordwijk (a) 3.15 u. M. v. d. Veer; B: ARC—SVOW. 3.15 u„ J. Verruyt; AlphenRCL, 3.15 u. H. J. de Jeu C: Katwijk (b)Rijnsb. B 3.15 u., J. van Hooven; ASCLisser B 3.15 u„ K. Hillebrand. Adsp. A: ASCKatwijk (a). 3.15 P. Speel: UVS (a)—LFC (a). 3.15 u.. C. Vos; B: Oranje Gr.—UVS (b). 3.15 u„ J. Rietkerken; Roodenburg (b)Alphia, 3.40 u., P. v. da Werf C: LFC(b)—SV OW, 3.15 u., C. Wenting: D: Rouwkoop (b)—UVS (d). 3.15 u.; Roodenburg (d> Valken B., 2.30 u.; UVS (e)—Quick (d) 3.15 u., J. D. Waasdorp. Onder dit motto brengen wij U thans een zeer bijzondere aanbieding: een prachtig Engels eetkamer-ameublement, zeer apart en solide van uitvoering en tegen een nieuw vastgestelde lage prijsGEEN IJDELE BEWERING. Deze Kamer is te bezichtigen in önze etalages. ENGELSE EETKAMER Dressoir 185 cm. breed, grote uitschuiftafel met zware kolompoten, 2 armfauteuils en 4 stoelen, prima gestoffeerd naar keuze. NU f 695- Het epiloog heeft ons het minst voldaan. De dronken soldaat was wel wat goed koop, maar wat een uitstekende Robert de Beaudricourt, Aartsbisschop en Daupnin kregen we te zien. Hoe groeide Jeanne van eenvoudig, onwetend meisje tot iemand, die de intrigues door heeft en kent. De bedrijven 3 en 4, die resp. spelen In Orleans en in het Engelse leger, werden overgeslagen, wat aan de zaak waar het om gaat geen afbreuk doet. Wanneer zal een van onze grote toneel gezelschappen dit stuk weer eens in het repertoire opnemen? We hopen, dat de volgende avond, waar op voordrachtskunst zal worden gegeven, even grote belangstelling zullen hebben als deze avond. B. „K. en G." - Oegstgeest Een genoeglijk spel van speurzin naar een diamant, gestolen door een der be woners van een rusthuis voor zenuw- zwakken, is „Onrust op Heidelust'" door Gerard Nielen, dat gisterenavond in een, voor Oegstgeest, goed bezet Patronaats gebouw, door de toneelver. „Kunst en Genoegen'" voor hét voetlicht werd ge bracht. Een toneelstuk, dat spanning moet brengen en dit ook inderdaad wel doet, doordat de dader uiteraard aan het slot ontmaskerd wordt, doch waarin de „op merker" reeds spoedig deze dader ont dekt. door de wijze waarin hij slechts sober in het geheel wordt betrokken en het feit, dat iedereen behalve hij de schijn op zich laadt. „K. en G." gaat echter wat haar spel betreft zienderogen vooruit. Trijzelaar, die als Dr Hessing practisch de gehele avond op de planken stond, verdient zo wel voor zijn uithoudingsvermogen als zijn spel een woord van lof. Doch niet minder heeft Nel Grol de directrice uit. nemend vertolkt. Het deed echter wat overdreven aan, dat Handgraaf als heer van middelbare leeftijd nog derge lijke capriolen kon maken, doch overi gens goed spel deed zien, zoals we van hem gewend zijn. Noemen we, zonder de overige spelers tekort te doen, nog r Daniëls alias Kareisen en haar dochter Ada (mevr. Koppier) die goede krach ten een Kranenburg, die, hoewel wal „tam" spelend een aanwinst mag worden genoemd, dan mogen we, afgezien van enkele minder gelukkige passages, „K. en G." een toneelvereniging noemen, die onder leiding van Trijzenaar iets goeds weet te brengen. Wat meer zorg van de kapper en mider lange pauze waren overigens ge wenst geweest. Wel vrouwel. hulppredikers in „de houten broek" Classis acht bezwaren ongegrond. Men zal zich nog wel herinneren, hoe enkele kerkeraadsleden van de Leidse Hervormde Gemeente er tegen warei vrouwelijke hulppredikers in de open bare Godsdienstoefeningen voorgingen. Het Classicaal Bestuur heeft deze zaak onderzocht en kwam tot die conclusie, dat het bezwaar ongegrond is. Zo zal het mogelijk zijn, dat mej. Van Everdingen mej. Snethlage een dienst leiden, SCHOUT BIJ NACHT MEYER RANNEFT VERLAAT MARINEDIENST Aan schout by nacht J E. Meyer Ran- neft is eervol ontslag verleend, wegens langdurige dienst. Schout bij nacht Meyer Ranneft was tot voor kon Neder lands marine-attaché in Washington. In de res. kl. A krijgt Rijnsb. Boys 2 een moeilijke taak tegen JAC 2, maar na het goede resultaat van de vorige week tegen ARC 2, verwachten we min sten 1 puntje van de Rijnsburgers. ARC 2 zal tegen Semper Altius 2 niet opnieuw struikelen. Lisser Boys 1RCL 1 is de strijd van de dag in de le kl. LVB. Wie wint, gaat voorlopig aan de kop van de ranglijst, 't Wordt voor RCL een lastige opgave. Verder verwachten wij dat Katwijk 2 Koudekerk 1 op een draw zal uitlopen en Noordwijk 2 van Rijnsb. Boys 3 gaat O'Kelly wint ook de tweede partij van Van den Berg Barkema en Schüss leiden in de tienkamp De tweede partij van de tweekamp issen O'Kelly en Van den Berg heeft opnieuw een overwinning voor de Bel gische kampioen opgeleverd. Van Berg koos een variant die hem blijkbaar niet lag. gebruikte bijna al zijn bedenk- 19 zetten de strijd op. O'Kelly leidt nu dus met 20. In de tienkamp wordt fel gestreden. Turk gaf Barkema hauden vol werk en deze wist tenslotte een positionele fout- zijn tegenstander uit te buiten. Schüss had betrekkelijk spoedig gewon nen van Admiraal, Leenheer kreeg tegen Bedijn een prima stelling, liet een stuk instaan en verloor toch nog. Ook Koet stond beter tegen van Galen, dit voordeel in zijn nadeel veranderen. De partij werd tegen twaalf uur afge broken en is voor Koet niet houden. Posthuma, die gehandicapt is door de slechte verbinding met Alphen, schoof snel remise met Scheepmaker. De stand is nu: A. Barkema en W. F. Schüss, elk 2 pt; P. Bedijn \Vz pt; J. A. Scheepmaker, Posthuma en Admiraal 1 pt; J. Koet Vi pt; E. H. van Galen 0 pt; A. Leenheer en B. Turk 0 pt Hedenavond spelen Schüss en Barke ma tegen elkaar en de winnaar van deze partij heeft de beste kansen voor de le prijs. Van der Nat speelt simultaan te Voorschoten In het speellokaal van de Nutssohaak- club „Voorschotep", Leidseweg 41. zal de heer W. H. van der Nat, hoofdklasse- speler van de Kon. Ned. Schaakbond, op Vrijdag 28 Nov. een simultaan-wedstrijd spelen. Deelname staat uitsluitend open voor ingezetenen van Voorschoten. Aan vang half acht KORFBAL Pernix en Fiks spelen propa- gandawedstrijd te Voorschoten Morgen spelen Pernix I en Fiks I te Voorschoten een propagandawedstrijd op het terrein van de jonge Voorschoter Korfbalclub. Deze wedstrijd vangt aar om 3 uur. Bij Pernix I zijn enkele spe lers (sters) uit Pernix II opgesteld. Pernix III gaat op bezoek bij Fluks II te Noordwijk, terwijl Pernix V de strijd aanbindt met Katwijk II te Katwijk. Roofoverval in Bodegraven voor Haagse Rechtbank Gebroeders Blanken oefenen een ware terreur uit. In de nacht van 1011 Aug. werd de familie G. aan de Steekterweg te Bode graven wakker door lawaai in het huis. De uitvoerder A. Turkenburg, die bij de landbouwer logeerde, ging het eerst naar beneden, raakte daar in gevecht met een inbreker. Inmiddels was ook de dochter des huizes beneden gekomen, die bij de wagenschuur een stengun en een breek- ijz»' aantrof. Zij zag kans, die mee in huis te nemen, en te verbergen. De uitvoerder had van de inbreker met een hard voorwerp zulke slagen ge kregen. dat hij bewusteloos raakte. Van die gelegenheid maakte de inbreker ge bruik om te vluchten. Gisteren had hij zich echter voor de Haagse rechtbank te verantwoorden, omdat het aan de politie gelukt was hem op te sporen. Het was de 20-j. koopman J. G. Blan ken uit Bodegraven, die met de uitvoer der slaags was geraakt. Samen met zijn broer en P. Lange, had hij getracht inbraak te plegen. Verd. had de stengun van zijn broer gekregen. Uit de verklaringen van de politie-inspecteur J. N. C. Groothuyzen uit Alphen aan den Rijn bleek, dat het wapen schietklaar, en met 12 scherpe patronen was geladen. De Officier wees erop dat het tweetal 8' n buitengewoon slecht bekend staat. In Boskoop, Bodegraven e. o. oefent dit stel boeven een ware terreur uit; er zijn personen die uit angst voor wraak niet durven getuigen. Toen verd. op vrije voeten gesteld zou worden, ontving de Officier brieven van verschillende burgemeesters, waarin over verdachte een en ander werd medege deeld. De eis luidde daarom zes jaar gev.- straf met aftrek. De raadsman pleitte clementie. De 21-j. timmerman Chr. J. Blanken, uit Bodegraven, die vervolgens voor de rechtbank verscheen, had de stengun ge leverd. Hij was mee in het huis gegaan, doch toen hij onr d bemerkte, bleef hij buiten. In de zaak van deze verdachte, die ook met buitengewoon grote brutali teit ter zitting verscheen, bleek het nood zakelijk een alsnog ingekomen tweede pro es-verbaal te bestuderen. In verband hiermede hield de rechtbank de zaak aan tot 30 Dec. De betonwerker, P. M. de Lange, uit Alphen aan den Rijn. was de derde in dit slechte gezelschap. Deze verdachte, die op vrije voeten is, bleek echter meer door het andere tweetal te zijn meege nomen. Toen hij zag dat het verkeerd ging, was hij tijdens de inbraak er van door gegaan. In deze zaak was een ge tuige niet verschenen, terwijl de recht bank het horen daarvan noodzakelijk achtte. In verband hiermede werd de zaak tegen hem eveneens aangehouden. griep verkoudheid spierpijn rheumatiek EEHÜÜ1IE□ESDI In Tsjechoslowakije knauwt men de democratie TUSSEN Tjechen en Slowaken wil b nog steeds niet boteren. Men zal zi herinneren, dat onlangs de communisten uit de Slowaakse van commissarissen traden, kennelj met het doel, via een tactische vre, hun invloed te vergroten. Laten wij eerst nog even vaststellf dat Tsjechoslowakije, vroeger hoofdi kelijk op het Westen georiënteerd zijnd maar thans, onder leiding staande w de communistische premier.. Gottwal zich ten tijde van de Parijsche coni rentie over het „plan-Marshall", handel en economie betreft, openlijk het Oosten richtte, hetgeen voor Sta! een triomf betekende. Een betrekkeliji triomf, omdat de voedselsituatie Slowakije tot misère heeft geleid, 1 de communisten men ziet het Italië, Frankrijk en elders zeker ge- verbetering in zullen brengen. Maar h gevaar is juist, dat door deze instelli: op Moskou, óók de politieke fixa! sterker wordt. De katholieke invloed wordt er krac tig bestreden evenals die der „democi tische partij" alles volgens een bep." procédé, zoals dit wordt toegepast landen als Zuid-Slavië. Polen. Hongari Roemenië en Bulgarije. Democrat katholicisme, protestantisme krijgen die landen knauw op knauw, en, r voor niets, heeft Marshall nogmaals wezen op het gevaar van de voortschr dende Russische penetratie, de „filiale politiek" van het communisme. Men m hier ondubbelzinnig stelling nemen zich niet in sk r/ ii i laten sussen door t Verklaarde i mogelijkheid van Uitzicht compromis HAAGSE POLITIERECHTER. Verzet tegen de politie. De expeditieanecht F. A. V., te Noord wijk, vond dat hij ten onrechte werd ge arresteerd, toen iemand de ruit van een café had ingeslagen; hij had daar in het geheel niet mee te maken. Toen een poli tieman hem dan ook mee wilde nemen, had hij zich daartegen verzet, voor welk feit hij terecht stond. De Officier vor derde twee weken gevangenisstraf. Van wege de omstandigheden, volstond de rechter met f70 boete of 35 dagen hech tenis. BJ] de baas gestolen. De bedrijfsleider W. F. V., te Leiden, had van zijn werkgever verschillende goederen meegenomen, welke oneerlijk heid de Officier wilde doen boeten met drie maanden gevangenisstraf. De rech ter veroordeelde tot drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk, met proeftijd van drie jaar. (vrijhei enerzijds nisme (slavernij) anderzijds, halve de materiëele verdrukking sta hier hoge geestelijke belangen op spel. Rome heeft ondervonden, dat Nuntius te Praag niets tegen het ci munistisch gewroet kon uitwerken. Keren wij nu terug tot de tegenstf lingen tussen Slowaken en Tsjechen. Slowaken willen zo veel mogelijk ondi het juk der centrale regering uit, term de Tsjechen bevreesd zijn voor de te nemende politieke agitatie in het da dat Slowakije heet. De Tsjechen zijn de voedselvoorziening grotendeels Slowakije aangewezen, maar door tal factoren, mis-oogst, de destructie teng volge van de oorlog e.a., is de opbreng van dit hoofdzakelijk agrarische lai veel minder en kan men de Tsjechi dus niet helpen. De situatie wordt vertroebeld door complotten, de pogi gen der communisten te gelegenertj naar de macht te grijpen. HET VOORSPEL was het uittredi uit de „raad van commissarissen waardoor de gehele oude raad trad. De democratische gelederen m ten worden gedund en in de z.g. „demi cratische partij" hebben behalve testanten en katholieken, óók de gere getrouwen van Tiso invloed. D( democratische partij had 9 leden ii centraal bestuur en bezat dus de i derheid, hetgeen de communisten doorn in het oog was. De Tsjechoslowaal regering heeft nu, na drie weken ben de nieuwe leden van de Slowaakse bekend gemaakt, nadat een bijeenkoi had plaats gevonden va front" van Tsjechen en Slowaken. „democratische partij" volge van de actie der communisten zetels afstaan en telt 6 inplaats leden. Deze 3 zetels komen aan sc democraten en de vrijheidspartij, voorzitter van de raad blijft de co nist Husak echter de lakens uitdelf maar aan de eisen óók de Slowaakse zetsbeweging en de vakverenigi: rechtstreeks te vertegenwoordigen, niet tegemoet gekomen. Maarzi ring van het Slowaakse ambtenan apparaat staat op het program, hetgE een veeg teken is. vooral met het op de komende verkiezingen, die vijf maanden zullen plaats vinden, democratische, hoofdzakelijk onder pi testantse leiding, werkende partij hei derhalve in de „raad van commissarissen] geen meerderheid meer, aangezien dez 15 leden in totaal telt. Aldus voltrekt óók daar, langs lijnen van geleidelijl heid, het machtsproces. De communiste: pogen de sociaal-democraten te forcerr tot samenwerking, maar deze laats partij wijst voorlopig de voorgestel! dictatuur in Tsjechoslowakije nog Hoelang echter is zulks vol te houdei want de actie zal toenemen, als de ferentie der „Grote Vier" over de essen] tiële vraagstukken van Europa wederom mislukt. De communistische agitati! wordt goed gepraat met het ontdekker 'van „complotten", gericht tegen de rege ring en waarbij o.a. Engeland genoemi wordt. Tal van personen, verdacht vai spionnage, zijn in arrest gesteld. Tegenj. KOOPMANS' KINDERMEEL CjVKnitU kü+\ckhju>-!

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2