Jlicuuir £rÜksdp (STouraut Wist U MAANDAG 17 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN f0.30 per week; t 1.30 per maand; f3 90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f0 15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stenluastirfi fe afjeMtwtt mya bffl in teyijenspod* Acht en twintigste jaargang No. 7361 Postrekening 58936 Razzia's en arrestaties te Marseille Ook stakingen in andere havenplaatsen De toestand in Marseille is nog steeds gespannen. Afdelingen soldaten en polltietroepen zijn Zaterdag overgegaan tot arrestatie van onruststokers. Meer dan 1000 personen werden aan een verhoor onderworpen, waarna 82 hunner werden gearresteerd. Gevreesd wordt, dat de staking van haven arbeiders naar alle Franse havens aan de Middellandse Zee zal overslaan. In de haven Sete, Vendres, Batsia en Ajaccio ijjn de arbeiders reeds in sta king. Zy eisen een loonsverhoging van 33 pet. I Ook de ahbeiders van het transport- j wezen tie Marseille hebben een loonsver hoging van 25 pet geëist vast gaan staken. De havenarbeiders hebben besloten de staking voort te zet- ten. Zij hebben gedreigd de havenarbei- ders van geheel Frankrijk tot staking op te roepen. Tweg compagnieën van de rijkspolitie, die te Marseille gestationneerd zijn, wer den vandaag ontbonden zonder pensioen. Deze maatregel wordt in verband ge- bracht met het besluit der regering op te treden tegen ambtenaren, die j plicht te kort schieten. De Deense lucht heeft de dienst op Mar Te Parijs zijn opnieuw drie I stakingen uitgebroken. Zij ei (voorlopige betaling, hangende de loon regeling bij Ford en Simca. Ook de havenarbeiders van Nice, Sete «n Corsica hebben het werk neergelegd. Reynaud Frankrijks nieuwe premier? Regeringswisseling op komst Naar gisteravond van gezaghebbende zijde te Pariis is verklaard, is de eer ste stap gedaan tot de vorming van een Franse regering onder Paul Rey- naud, de laatste premier van de Derde Republiek. Men verklaarde, dat hy de steun van de socialistische 1 party zou hebben. Reynaud deelde nog mede, dat de economische politiek van Frankrijk „be langrijk gewijzigd" zou worden, indien hjj de leiding van een nieuwe regering I op zich zou nemen. Hij heeft een lange bespreking voerd met Paul Ramadier. I Toen men hem naderhand vroeg of 1 hij opnieuw contact met Ramadier I zoeken, antwoordde Reynaud: „er is niets definitiefs". Ontruiming van Palestina begonnen Naar „The Times" uit Jeruzalem meldt is de evacuatie van Britse troepen er legergoederen uit Palestina reeds be gonnen. Het Britse leger zal in verband met het geforceerde tempo, waarin de ontruiming onder druk der politieke gebeurtenissen moet plaats vinden, meer dan de helft van de thans aanwezige 210.000 ton leger goederen moeten achterlaten. Geslaagde landing van 200 Joden in Palestina Circa 180 Joodse illegale immigranten zjjn bij de Duits-Joodse nederzetting Na- haria ten Noorden van Haifa geland hebben zich over de omgeving verspreid De 500 opvarenden van een ander schip werden door de Britten onderschept. In verband met de illegale landing Haifa een verbod voor vervoer pc» u gedurende de nacht uitgevaardigd. De gelande immigranten zijn voor h rendeel jonge mensen tussen 18 jaar, die geoefend zijn in z.g. „beach- head"-iandingen. Roofoverval in postkantoor van Tel Aviv Gisterochtend heeft een bende gemas- kerde mannen zioh toegang weten te ver- schaffen tot het postkantoor te Tel Aviv. Met medeneming van een grote partij ge- meden diamanten, ter waarde van duizen- 1 den ponden, wisten de mannen te ontko- 1 men Drie Britse politle-agenten. die de wacht hielden, werden ontwapend. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Cornelis Harteveld, De Waal Malefijtstr. 76, Katwijk a/Zee Cor koos op 16 October vorig jaar met óe „Volendam" het ruime sop en voer met dit grote troepentransportschip door i wereldzeeën en langs vreemde Oosterse landen naar het grote voor hem zo onbe kende Indië. Daar aangekomen trof hij het i Biet, wellicht was de overgang naar zo geheel ander klimaat hiervan de zaak, maar hij werd voortdurend gekweld door hoofdpijn en hevige neusbloedingen. Zo kwam hij in het hospitaal terecht en bleef er zes maanden. Vervolgens ge nezen ontslagen werd hij bij één van de belangrijkste onderdelen van een leger te velde geplaatst en wel bij het water transport V.AD. Waarnaar zal een soldaat na een wachtje kloppen onder een gloeiend warme zon meer verlangen dan naar een heerlijk frisse teug water? Ge- Tochten of veel opwindends meegemaakt heeft Cor niet, maar vele militairen zul len hem met een tank vol water minstens lo hartelijk inhalen als de wekelijkse Post. En dat wil wat zeggen. Volgende zitting der V.N. in Europa? Mits extra kosten worden goedgekeurd De algemene vergadering van de V. N. heeft met 32 tegen 17 stemmen besloten de volgende zitting In Europa te houden, mits de daaraan verbonden extra kosten worden goedgekeurd. Naast Engeland behoorden tot de tegen stemmers: Australië, Èrazilië, China, India, Nieuw-Zeeland, Turkije en Zuid- Afrika. Tot de landen die zich van stem men onthielden behoorden Canada en Denemarken. De V. S. stemden voor. De extra kosten worden voor Genève op een millioen dollar geschat en voor elke andere plaats in Europa op ander half millioen. Later werd bekend gemaakt, dat de -commissie voor de keuze van de plaats der volgende zitting zal bestaan uit Australië, Wit-Rusland, Ethiopië, India, Nederland, Noorwegen, Panama en Uruquay. Canada's „eerste burger" nam Zaterdag afscheid 's Middags bezojek aan paleis Soestdijk Canada's 73-j. minister-president, Wil liam Lyon Mackenzie King, is na bezoek van ongeveer drie dagen aar land, Zaterdagnacht omstreeks twaalf uur taet de „Oranje-Nassau", van Hoek Holland naar Engeland vertrokken, uitge leide gedaan door tal van Nederlandse buitenlandse autoriteiten. Nadat des ochtends in de burgerzaal van het paleis op de Dam te Amsterdam de lunch was gebruikt, waaraan vele hoge gasten aanzaten, stegen het Prinse lijk Paar en de Canadese premier in de auto's, die hen naar Soestdijk zouden brengen, waar Mackenzie King geduren de ongeveer een uur op bezoek is ge- Dat bezoek gold natuurlijk ook de prinsesjes. Trix vertelde Mackenzie King in het Engels, dat zij zich hem nog her innerde van haar verblijf in Canada. De Prinses-Regentes liet de Canadese gast Marijke zien en poseerde in de gang van het paleis tezamen met H. M. de Ko ningin, de Prins en de gasten, waaronder zich ook de Canadese gezant, de heer P. Dupuy en diens echtgenote bevonden, voor de aanwezige fotografen. Omstreeks kwart voor vijf vertrok Ca nada's ..grand old man", naar kasteel „Oud-Wassenaar", voor de afscheids receptie, vanwaar hij des avonds naar Hoek van Holland vertrok. Bij het af scheid verklaarde hij geen woorden te kunnen vinden, voor de gevoelens, die dit bezoek aan Nederland in hem had gewekt. Moord en brandstichting in Italië Klokgelui riep op tot de strijd Ondanks gebruikmaking van vuurwapenen en handgranaten kon Zaterdag het politiebureau van Cerlgnala in Z.O.-Italië, dat door demonstranten was omsingeld niet worden ontzet. Doden en gewonden werden opgehaald door auto's die witte vlaggen voerden. De ongeregeldheden zUn Vrijdagavond reeds begonnen en hebben Zaterdag de gehele dag voortgeduurd. De incidenten zijn overgeslagen op omringende plaatsen als Foggia, Lucera en San Severo. Alle telegrafische ver bindingen met Cerignola zyn verbroken, de verkeersweg van Foggia naar Lecce is door demonstranten afgesneden. De politie heeft om versterkingen gevraagd. Te Bario werd tot een algehele staking opgeroepen. Te Perugia ontplofte een bom in communistische hoofdkwartier. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Kiosken van rechtse bladen werden ver nield. De demonstranten klommen op de daken van het stadhuis en luidden de klokken om de steun van andere dis tricten in te roepen, De transportstaking van Rome, die Zaterdag begon, nam dezelfde dag een einde. Deze staking berustte op een Prinselijk Paar in Londen Prinses Regentes Juliana en Prins Bemhard zijn gistermiddag per particu lier vliegtuig van Soesterberg naar Lon den vertrokken ter bijwoning van hei huwelijk van Prinses Elizabeth. Bij hun aankomst op het vliegveld Northolt bij de Engelse hoofdstad den zij ontvangen door de hertog Gloucester, broer van de Engelse koning, vie zij hun intrek nemen. Ook de Nederlandse ambassadeur in Londen, jhr Michiels van Verduynen, was ter v welkoming aanwezig. Engeland vreest voor huwelijk in de mist! Sombere voorspelling van weerkundigen. Wort het huwelijk van prinses Eliza beth met Philip Mountbatten een huwe- in de mist? Het heeft er alle schijn van, want de Engelse weerstatistici ach ten de mogelijkheid groot dat Londen op 20 November, de huwelijksdag, in een dichte geelgroene, erwtensoep-mist zal zijn gehuld. Maar mist of geen mist, het huwelijk gaat door! Vele hoge gasten, die de huwelijks plechtigheid zullen bijwonen, zijn in tussen reeds in Londen aangekomen. Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken arriveerden per trein en werden door het Britse Koningspaar ontvangen. Voorts zijn te Londen aan gekomen Koning Michael van Roemenië, vergezeld van zijn moeder, Prins-Regent Karei van België, de Koningin van Grie kenland, ex-Koning Peter van Joego slavië en zijn echtgenote. Prins Jan en Prinses Elisabeth van Luxemburg en Prins George van Griekenland. Vandaag wordt Koning Haakon van Noorwegen verwacht. Uien-export naar Engeland weer lonend De Engelse regering heeft de maxi- um-importprijs van uien verhoogd van 20 tot 25/6 shilling per cwt (50.8 kg). Nu is het voor de Nederlandse expor teurs weer lonend uien naar Engeland te exporteren. De vooroorlogse export naar Engeland bedroeg gemiddeld 100.000 110.000 ton. In het seizoen 1946-47 werd ongeveer 60.000 ton geëxporteerd. DR F. C. DOMINICUS GERIDDERD. Onze medewerker dr F. C. Dominicus, leraar bij het Middelbaar Onderwijs te Den Haag. en een bekende figuur in de Chrr-Hist. Unie, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. SAARGEBIED KRIJGT 20 NOV. DE FRANC. De maatregelen, die zullen leiden '.ot vervanging van de Saarmark door de- Franse franc, worden op 20 November 'an kracht. Wilhelm Teil gespeeld Twee mijnwerkers uit het Ameri kaanse plaatsje Dover, in de Staat Ohio, vonden nadat ze een paar glaasjes op hadden dat ze best eens het kunst stukje van Wilhelm Teil konden nadoen. - van hen ging staan met een glas r op het hoofd. De ander mikte heel lang met een revolver.en schoot vriend in de slaap. Het gevolg was deze met een ernstige hoofdwonde i het ziekenhuis moest! gissing". De volledige dienst zou gisteren weer hervat worden. Ais tussentijdse maatregel is de sterkte van de carabinieri van 65.000 tot 70.000 man verhoogd. OOK NEDERLAND DEELT MEDE De laatst overgebleven schepen van de Duitse vloot, te weten een aantal mijnen vegers, zullen o.m. ook toegewezen wor den aan Nederland. IJZERERTS, LOOD EN ZUID VRUCHTEN UIT SPANJE Handelsaccoord hernieuwd Besprekingen te Den Haag hebben ge leid tot een nieuw handelsaccoord met Spanje. In het kader hiervan krijgen wij ijzer- en zinkerts, pyriet, lood, kali, hui den, machines en zuidvruchten, terwijl wij aan Spanje leveren: pootaardappe- len, vee, zaden, chemische en pharma- ceutische producten, electrotechnisdhe artikelen, klompen en kleurstoffen. APPELEN VOOR ONZE GEWONDE JONGENS IN INDIË. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen heeft deze week aan de mili taire hospitalen in Batavia 21.000 eerste kwaliteit appelen „Jonathans" ge zonden. In elke kist bevindt zich een kaartje, waarop gedrukt staat: „Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland wenst onze gewonde mili tairen spoedig herstel". De verliezen onzer troepen Legerleiding is gebelgd Onze Indië-redacteur te Batavia seint: De Hoofddienst Legercontacten Ned.- Indië verzoekt n.a.v. ons artikel var 11 Nov. „staan hogere verliescijfers te wachten" (deze woorden kwamen niet voor in ons artikel van 11 Nov. Red.) dringend opneming van het volgende: De officiële verliescijfers zijn abso luut betrouwbaar. De dagelijkse com- muniqué's bevatten steeds een nauw keurige opgave van het aantal gesneu velden, vermisten en gewonden van d< vorige dag. Natuurlijk is het mogelijk, dat een bepaald bericht niet tijdig ii ontvangen, in welk gevail dit in he volgend communiqué afzonderlijk wordit vermeld. Naast de dagelijkse communiqué's staan wekelijkse verlies lijsten, inhoudend de namen der ge sneuvelden, vermisten, levensgevaar lijk of ernstig gewonden. Daar de wanten in Nederland aanstonds tele grafisch worden ingelicht door de le gerleiding, en bovendien vrijwel altijd persoonlijke brieven worden ontvan gen van kameraden van gesneuvelden, enz., i» het onmogelijk zelfs één geval te verzwijgen. De troep zelf oefent trouwens regelmatig controle op de gepubliceerde verlieslijsten, zodat elk vermeend abuis onmiddellijk onder de aandacht der legerleiding wordt ge bracht. De verwanten ln Nederland behoeven zich dus niet ongerust te maken (door ons vet gedrukt Red.) zelfs indien de legerleiding tot derge lijke minderwaardige wijze van voor lichting de toevlucht zou willen ne men. is dit volslagen onmogelijk van wege de publieke contróle op de ver lieslijsten. Onze redacteur seint voorts, dat de leger leiding gebelgd Is over bedoeld artikel, voor hij ter verantwoording was geroepen. Het was echter niet door hem geschreven, maar door de redactie in Nederland. verontwaardiging van de leger leiding Is ongegrond. Wij schreven nl. iets geheel anders: „Vele hiaten maken het steeds moei lijker, een overzicht te krijgen van de offers, die de wapenstilstamdspolitiek der Regering ons heeft gekost." Deze uitspraak is volkomen verant woord. Men lette op het volgende: Op 15 November, enkele dagen later, kwam het totaal der op de verlieslijsten sinds 18 Juli vermelde doden op 408, terwijl het totaal der doden, vermeld de dagelijkse communiqué's sinds 4 Augustus 270 was. Houdt men er reke ning mede, dat volgens de officiële cij fers het aantal doden der politie-actie •as, en met het feit. dat er tussen n 21 Juli nog enkelen' gesneuveld zijn, dan nog is er een groot verschil tussen de verliezen, vermeld op de ver- lieslijst en die vermeld in de dagelijkse communiqué's. De totalen der gesneu velden, in de dagelijkse communiqué's vermeld, worden door ons geregeld ge corrigeerd. Meestal biykt, dat het totaal aaantal moet worden verhoogd. Dit werpt geen blaam op de legerleiding, die haar best doet, volledig te zijn, maar is de constatering van een nuchter feit Wat voor familieleden een geruststel ling betekent, is dat zij onmiddellijk be richt krijgen. TIJDENS WOORDENWISSELING DOODGESCHOTEN In de nacht van Zaterdag op Zondag s te Borgharen bij Maastricht de 20-j. /t. Dolmans tijdens een woordenwisse ling door de 48-j. ongeh. Hendriks uit Ulestraten met twee revolverschoten ge- De dader, die bekend staat wegens geestelijke afwijkingen, heeft zich bij de politie gemeld. Het slachtoffer stamt uit gezin met elf kinderen. Geschenk voor Pr. Elizabeth Da glasfabriek Leerdam vervaardigt momenteel een kostbaar glasservies voor 32 personen, het huwelijksge schenk der Ned. Regering aan Pr. Elizabeth en Lt. Mountbatten. Voor hy naar Londen vertrok, bezocht de Rt Hon. W. L. Mackenzie King het Prinseiyk Paar op Soestdyk. De kleine Margriet is goede maatjes met „the grand old man" van het land waar zy werd geboren. Truman zal alvast 597 millioen dollar vragen Vervroegde voorlegging van het plan-Marshall Uit Washington wordt gemeld dat president Truman besloten heeft op de speciale zitting van het Ame rikaanse congres van heden alvast 597 millioen dollar te vragen voor tussentydse hulpverlening aan Euro pa en deze zitting niet, zoals aanvan- keiyk het plan was, te beperken tot bespreking van de tussentijdse hulp verlening aan Frankryk, Oostenrijk en Italië. In een tweede boodschap tot het Con gres over één of twee weken, zal de president het gehele plan-Marshall t leggen. Ofschoon niet verwacht wordt, dat het Congres vóór Januari a.s. volledige herstelplan in behandeling zal m, zal het door de vervroegde t legging in staat zijn over de tussentijdse hulp te beslissen aan de hand van volledige plan. Het voorstel van Truman zal gebaseerd Nederl. schip voor Deense kust gezonken Een opvarende verdronken De Nederlandse 250 ton metende kust vaarder „Holland" is gistennorgi de Deense kust ter hoogte van het Weser lichtschip in brand geraakt en gezonken. Een der opvarenden is verdronken. De kapitein en de-overige vier leden der bemanning werden door een Duitse trei- ler opgepikt en naar een Duits» haven gebracht. Het schip vervoerde een la ding keisteen uit Scandinavië. Brits schip in tweeën gebroken Het 4909 ton metende Britse s.s. „Lang- leecrag" is in de Straat van Belle-Isle, bij de Noordpunt van New-Foundland, in tweeën gebroken. Eén lid der 25-koppige bemanning wordt vermist. De anderen konden worden gered. Dalton binnen een jaar terug? Te Londen heeft men de verwachting geopperd, dat de afgetreden minister var Financiën, Hugh Dalton, misschien bin nen een jaar weer in het Britse kabinet zal worden opgenomen. Men vreest, dat door de kwestie-Dalton onenigheid partij zou kunnen ontstaan, terwijl eens tot uiting wordt gebracht, dat de partij niet de beschikking over de be kwaamheden van Dalton mag verliezen op grond van een formele indiscretie. Anna Pauker aan het zuiveren! nieuwe Roemeense minister Buitenlandse Zaken, Anna Pauker heeft besloten 165 functionarissen van haar departement te ontslaan. Voorts vermeldt de lijst o.a. 12 gevolmachtigde ministers, 10 legatieraden en 36 raadgevers. Het Roemeense kabinet heeft dit besluit goedgekeurd. VLIEGTUIGBOTSINGEN IN SPANJE Twee jachtvliegtuigen van de Spaanse luchtmacht zyn in de nabyheid van Mur- iet elkaar in botsing gekomen. Een piloot kwam om het leven, de andere werd zwaar gewond. Zij waren op weg aar een legeroefening. MLJNENVEGER8 KOMEN TE PRIOK AAN De mynenvegers „Pieter Floris" er „Abraham van der Hulst" zyn Vrydag- ochtend in Priok aangekomen. DAT burg. d'Ailly van Amsterdam x>r het voeren van enige besprekingen lar New-York is vertrokken. DAT de secr. van de Kon. Belgische Voetbalbond A Verdyck, onderscheiden met het commandeurskruis in de Orde an Oranje-Nassau. DAT de Ned. Konynenfokkersbond binnenkort t.g.v. zyn 50-j. bestaan in het R.A.I -gebouw te Amsterdam een ten toonstelling gaat organiseren. DAT de commissie tot voorbereiding an grenswyzigingen in Zeeland heeft geadviseerd de gemeente Rithem gedeel telijk aan Vlissingen en gedeeltelyk aan Oost- en West-Souburg toe te wyzen. DAT zowel Koudekerke als Oost- en West-Souberg een deel van hun grond gebied moeten offeren voor de uitbrei ding van Vlissingen in Noordelyke rich ting. DAT Zaterdag te Heusden de monu- enten zyn onthuld op de graven der slachtoffers van de stadhuisramp in de nacht van 4 op 5 Nov. '44. DAT by de Ensinck-machinefabrieken te Hilversum Zaterdag een grote nieuwe gieterijhal in gebruik is genomen. DAT ook de Gooise suikerzieken een vereniging hebben opgericht tot behar tiging van hun belangen. DAT de journalisten, die op uitnodi ging van de KIM. een retourvlucht AmsterdamJohannesburg maken, gis teravond in Tunis arriveerden. DAT de „Holland Society" te New York Donderdag as. de jaariykse gou den medaille voor bijzondere verdien- aan ex-president Hoover zal uitrei ken. waarbij o.m. mr Van Kleffens het woord zal voeren. DAT voor het A'damse B. G. Zaterdag tegen de 66-j. dr G. F. Gezelle Meer burg, die als keuringsarts duizenden Duitsland had gezonden, 4 j. gev.- straf en ontzetting uit het medisch ambt werd geëist DAT dr A. Neuwirth, de laatste der 43 rabbynen, die in '39 uit Duitsland ons land werden binnengelaten, morgen uit Nederland naar Palestina vertrekt. DAT vanmorgen om half acht twee met stro beladen goederenwagons tus- Rotterdam D. P. en Rotterdam Beurs brand raakten, waardoor het baan vak geruime tyd was versperd. DAT momenteel in de Rotterdamse Waalhaven de eerste van de zes laad- bruggen, die daar zullen verrijzen, ge monteerd wordt DAT het Groningse tribunaal de 49-j. caféhouder A. Hayenga, die om. 18 Jo denhuizen had gekocht, en de Veendamse kweker H. Kloosterhuis. die planten camouflage leverde, beiden met f 50.000 beboette. DAT een groot aantal Hilversumse marktkooplieden fel geprotesteerd heeft tegen de verhoging der marktgelden, welke daar is doorgevoerd. DAT de 21-j. W. de Vos, uit Utrecht, en de 19-j. M. v. Aarden uit Den Haag. die zich zonder papieren by Luik op hielden en een ogenblik van de moord op de pastoor van Borgerhout verdacht wer den, uit België worden gezet DAT schout-by-nacht van gezondheid L. Hendriks, tot voor kort chef van de geneesk. dienst by de Kon. Marine, op zyn verzoek per 1 Jan. a.s. eervol ontsla gen is en opgevolgd wordt door P. C. Broekhoff. DAT de „Batjan", op weg van Indië naar Nederland, niet morgen, doch Woensdag in Den Helder aankomt. DAT a.s. Donderdag de heer Marcel Renauld, afgevaardigde van Marokko voor de Benelux, een bezoek brengt aan het Nederlands Handelscentrum voor Noord-Afrika, te Rotterdam. DAT de 24-j. Hilversummer C. Mol. die in Sept. '46 een goudhandelaar aldaar van f 18.000 beroofd en daarna vermoord had, hedenmorgen door het A'damse Hof tot 20 j. veroordeeld werd. P. J. Spannenburg, die talrijk® illegale werkers gearresteerd had. tot 15 j. ver oordeeld». zyn op het rapport van Hamman. Deze schatte de kosten va het volledige plan gedurende vier jas op 12 17 milliard dollar, waarvan i het eerste jaar, 15M8. te verstrekken ee bedrag van 5,75 milliard dollar. Tientallen doden bij bot singen in Griekenland Honderden Turken sluiten zich by guerilla's aan Guerilla-strijders in Griekenland heb ben een aanval ondernomen op Komo- tini. Na een zes-urige strijd moesten de aanvallers met zware verliezen terug trekken. In Geraki raakten de guerilla' slaags met gendarmes. Aan beide zyden vielen 30 doden en evenveel gewonden. In het door de Griekse guerilla's be- vryde gebied hebben zich honderden Turken by de „bevryders" aangesloten. Vijf millioen ondervoede kinderen in Europa Minstens 5 millioen kinderen in Europa lyden aan sterke ondervoeding, aldus heeft dr. Charles R. Joy, vicevoorzitter van de vereniging voor het behoud het kind, die zes maanden door Europa gereisd heeft, te New York verklaard. Volgens dr. Joy kan de vereniging in overweging nemen, langzamerhand het hulpprogramma voor kinderen in België in te trekken „wegens een golf va spoed" aldaar. In Nederland gebrek aan kleren nog groot, aldus dr Joy, die tevens melding maakte schurftepidemie wegens gebrek aan zeep voor het wassen van kleren en lakens. Zware ontploffingen bij Tokio Zeven munitiemagazynen de lucht in Een serie zware ontploffingen heeft zich voorgedaan in munitieopslagplaatsen naby de vroegere Japanse marinebasis te Yokosuka, op 43 km van Tokio. Ten minste zeven magazynen en honderden tonnen springstoffen zyn in de lucht ge vlogen- Alle beschikbare artsen en zie kenauto's zyn naar de plaats van de ramp ontboden.Tot dusver worden 4 doden ge meld. Men vreest echter dat er veel mee slachtoffers zyn. Curasao uit financieel isolement verlost Naar wU vernemen hebben de te Lon den gevoerde besprekingen tussen de En gelse autoriteiten en de Cura?aose dele- gattie inzake het zgn. dollar-probleem een voor alle partyen gunstig resultaat geleld. Curasao en Nederland hebben Engeland er van kunnen overtuigen, dat het niet aangaat, dat Curasao een ster- ling-eiland blyft, midden ln het Ameri kaanse dollargebied. Bovendien heeft Curagao Nederland kunnen overtuigen, dat het streng vast houden aan de financiële eenheid van het moederland en het Amerikaansche rijks deel. dat geheel in de Amerikaanse in vloedssfeer ligt, een niet vol te houden koloniale verhouding in zich bergt. Daar- zijn by de onderhandelingen ditmaal het ware drie zelfstandige partijen tot overeenstemming gekomen. De gevonden oplossing komt in het kort hierop neer. dat Engeland de gehele sterling-opbrengst de Curagaose olie-export converteer baar stelt in dollars. Deze regeling heeft terugwerkende kracht tot 21 Augustus j.l. Door deze oplossing blijft Curagao deel uitmaken van het sterlingblok, maar is toch uit zyn isolement verlost. Boven dien zal Curagao prioriteit gAieten by alle export, die uiteraard aan Engeland i dollars moet worden betaald. DE MISLUKTE OPSTAND IN SURINAME Omtrent de mislukte opstand te Para maribo meldt de „Surinamer", dat de sa menzweerders het plan hadden gehad, de nacht van 7 op 8 Nov. de wacht het kampement aan de Verlengde Gemene Landsweg te overrompelen en de wapens en tanks te overmeesteren De Nederlandse militairen zouden worden gevangen genomen en daarna zouden zy het politiebureau en de radio- en te lefoonkantoren, het gouvernementshuis,! het fort Zeelandia bezetten. Dit heb bende zouden zy zich meester maken de forteressse Nieuw Amsterdam, het vliegveld Zanderij, en de munitieopslag plaatsen Zorg en Hoop, en by de Onver wacht. De kanonnen van Nieuw Amster dam en Purmerend zouden worden on klaar gemaakt. Men meende, dat de Cre oolse burgery zich achter de opstand zou scharen. De gouverneur wilde men inter- i het gezag op te dragen aan enkele personen, die bij de opstande lingen in de gunst waren. De Europese Nederlanders zouden worden geïnter neerd, doch enkelen zouden onder toe zicht hun functies mogen uitoefenen. MIN EN MISSELIJK Er zijn mensen ook in de journa- listiek die niet van waandenk beelden af kunnen komen. Een uitlating, die hierop wees. vonden wij deze week in een parlementair verslag in het R.K. dagblad „De Tijd", toen de osrlemen- taire redacteur van dit blad schreef ov*r ..De glorieuze jaren van het anti-revolu- tionnair bewind, toen men 300.000 werk lozen werkloos liet." Het merkwaardige is nu, dat deze zelfde schrijver in hetzelfde artikel even te voren de aandacht vestigt op de dade- lyke samenhang tussen binnenlandse en buitenlandse problemen. Gold dit laatste misschien niet voor het werkloosheidsvraagstuk van voor de oorlog? Of gaat het alleen als het in de kraam te pas komt? Merkwaardiger ech ter is, dat het bewind van toen wordt aangeduid als een anti-revolutionnair be wind. Ons dunkt, dat is teveel eer voor de A.R.-richting. Mogen wy onze collega van „De Tijd" eraan herinneren, dat bij voorbeeld van het 4e kabinet-Colijn ook deel uitmaakten de ministers Goseling. Steenberghe, Weiter enRomme! Zij waren allen verantwoordelijk naar de mate waarin de werkloosheid kon worden bestreden. „De Tijd" zij in het vervolg iets voorzichtiger Wat het blad nu schrijft is min en misselyk. Eenheid van Rechtsnraak De Hoge Raad der Nederlanden wordt nog altijd het hoogste rechtscollege in Nederland genoemd Het grote publiek denkt nog, dat deze Hoge Raad voor de eenheid van rechtspraak Dit moge eenmaal zo geweest zyn. sinds lang is dit niet meer zo. Men heeft allerlei andere rechtsorga- nen gekregen, die in hoogste instantie recht spreken. Een kamer van het Gerechtshof in Arnhem voor Pachtzaken, de Centrale Raad voor Beroep in Utrecht voor de Verzekeringswetten, de Tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening en voor de Prijzen, het Scheidsgerecht voor de Voed selvoorziening, enz. In de practyk doet zich nu het ver schijnsel voor, dat het ene top-college een wettelyk voorschrift verbindend ver klaart en een ander college rechtskracht daaraan ontzegt. Zulks moet op de een voudige burger wel een zeer wonder lijke indruk maken. Het komt ons voor, dat de verschillen de colleges er naar moeten streven om eenheid in hun uitspraken te brengen en zich zoveel mogelijk vrywillig moeten richten naar de uitspraken van de Hoge Raad. Doen zy dit niet, dan zal aan deze warwinkel van topcolleges een eind moe ten worden gemaakt, om eenheid van rechtspraak te verkrygen. De heer Bowlby, onderwUzer te Dal ton (V.S.), winnaar van de prys- vraag „Waarom aoudt U graag naar Holland gaan", kwam met «Un belde dochtertjes op Schiphol aan. Hy gaat op bezoek by een collega te Zuid- zande (Zld.). NIEUWE WEST-JAVA CONFERENTIE. De nieuwe West-Java conferentie zal n December worden gehouden, aldus het Dagblad" te Batavia. Zy is te verge- ïyken met de conferentie van Denpassar voor Oost-Indonesië. Verwacht wordt, dat de basis zal worden gelegd voor aen zelfb es turend gebied. WIJZIGING REPUBLIKEINSE DELEGATIE? Volgens het republikeinse persbureau .Antara" is besloten, de president voor te stellen, mr Moh Roem en Natsir (bei den lid van de Masjoemi) te benoemen tot respectievelyk lid en plv. lid van de republikeinse delegatie. Al te realistisch toneel! In Kopenhagen voerde een studenten vereniging een tooneelstuk op. waarin een vergiftigingsscène voor kwam. Uit het la- boratorium van de universiteit werden paar flesjes gehaald, welke als attri buten dienst moesten doen. Helaas zat er ?en flesje tussen met het echte ver gif. De hoofdvertolker dronk daarvan op het toneel. Gelukkig is hy in het hospi taal thans aan de betere hand. Voor lopig voelt hy niets meer voor toneel- Buiig De Bildt verwacht tot morgenavond: Tydelyk krachtige en langs de Wadden- kust nu en dan tor storm toenemende wind tussen West en Noord. Wisselend bewolkt, met regen-, hagel- of sneeuw buien. Koud. ZON EN MAAN Dinsdag 18 November: Zon op 8 03 en onder 16.46. Maan op 1382 en onder 20.58. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1