IHrotP? CrihsdK GTourant Ernstige incidenten te Marseille Wist U PONDERDAG 13 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPR1J ZEN f 0.30 per week; 11.3U per maand; f3.90 per kwartaal; by betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken ^Stantüüstidi Is ahcMfWfl myo bert in ktjJjenöpjel* Acht en twintigste jaargang No. 7358 Postrekening 58936 De burgemeester van Marseille, aanhanger van De Gaulle, is gisteravond uit de gemeenteraadskamer in het stadhuis moeten ontvluchten, toen een aantal demonstranten uit protest tegen in het verloop van de dag uitge sproken vonnissen tegen enkele hunner aanhangers het gebouw binnen drongen. en Communisten Overdag waren de ongeregeldheden reeds begonnen, toen enkele duizenden vakverenigingsleden zich toegang ver schaften tot het gerechtshof om twee ge vangenen te bevrijden. Daarna trokken zij naar het stadhuis, waar Gaullisten en Communisten slaags raakten. De burge meester werd daarbij, zij het niet ern stig, gewond. De strijd breidde zich snel uit. Een vrouw liep op een Gaullistisch gemeenteraadslid toe en sloeg hem. Het werd een ware heksenketel, waarbij stoelen, documenten en schrijfbehoeften door de zaal vlogen. De Gaullisten richt ten voor de kamer van de burgemeester een barricade van stoelen en tafels op, die echter werd neergehaald. Bij het ge vecht van man tot man, dat volgde, liep de burgemeester klappen op. Verschillende communistische ge meenteraadsleden en een journalist werden gewond. De demonstranten slaagden er in de voormalige com munistische burgemeester in de ambtskamer in te installeren, waar hij de demonstranten en de commu nistische raadsleden toesprak. De echte burgemeester wist met hulp van Gaulisten in een auto te ontkomen. Stakingen uitgebroken Behalve de burgemeester en twee ge meenteraadsleden van de RPF zijn 13 persoonen gewond, onder wie 6 commu nistische raadsleden, die zich na verbon- Ex-politieke gevangenen en de Ned. Regering in Londen De Ned Vereniging van ex-politieke gevangenen heeft aan de leden van de Tweede Kamer een verzoekschrift gezon den om het onderzoek naar het beleid der Ned. Regering in Londen ook ui strekken tot het verwaarlozen van zorg, die besteed had moeten worden de in Duitse gevangenschap verkerende Ned. politieke gevangenen. Het aantal Nederlanders, dat hierdoor is gestorven,' wordt op 10.000 geschat en volgens het verzoekschrift is de toenmalige Ned. Re gering in deze zorg op ergerlijke wyze te kort geschoten. Herverzekering alg. bedrijft pensioenfondsen Momenteel is in oprichting een Maat schappij voor herverzekering van alge mene bedrijfspensioenfondsen. Het maat schappelijk kapitaal zal 10 millioen gui- den bedragen. De oprichtingscommissie is gevestigd Kortenaerkade 7 te 's-Gra- venhage. EX-BURGEMEESTER VAN LEID- SCHENDAM VEROORDEELD. Hedenmorgen heeft het Gorcum's trl- aunaal ir. Harm Hötke, ex-burgemeester van Gorinchem en Leidschendam veroor deeld tot 7 jaar me; aftrek, verbeurdver klaring van f 5000 en ontzetting uit kies rechten en ambten. Niet bewezen wordt geacht, dat Hötke lijsten van personen voor Duitse instanties zou hebben samen gesteld. huis konden begeven, en hebben een kaanse vlag, die ter gelegenheid wapenstilstandsherdenking aan het bal- con van het stadhuis was aangebracht, verscheurd. Bars en nachtgelegenheden moesten het eveneens ontgelden. Met de kreet „Hang de Gaulle op!!" drong daar binnen, waarbij ernstige schade werd aangericht. Het is mogelijk, dat er tengevolge var deze incidenten een algemene staking ir de stad zal uitbreken. Aangesloten arbei ders in de staalbedrijven en machinefa brieken, het bouwbedrijf en enkele levensmiddelenbedrijven hebben reeds, evenals de havenarbeiders en de zeelie den, het werk neergelegd. Een dode en enkele gewonden Een der personen, die bij de aanvallen op bars en nachtgelegenheden gewond zijn geraakt, is in het ziekenhuis overle den. Twee andere slachtoffers van de de monstraties bevinden zich in een zeer ernstige toestand. Gen. De Gaulle. Min. Schagen van Leeuwen Biedt ontslag aan De minister-president heeft in zijn antwoordrede op de algemene be schouwingen van de rijksbegroting heden medegedeeld, dat de minister van Marine, Schagen van Leeuwen, inderdaad voornemens is zijn ont slag als minister van Marine aan te bieden. Aangezien over de aanvaar ding van dit ontslag nog niet is be slist, stelt de minister-president de Kamer voor op de motleven van dit ontslag niet nader in te gaan. Wij tekenen hierbij aan: Het gaat hier om de grote vraag, hoe onze koopvaardij varend zal blijven-in tijd van oorlog. Door het hopelijk tijdelijk wegvallen van Indië en van het achterland Duitsland heeft ons volk slechts één mogelijkheid: Een ontwikke ling van de koopvaardij. Aan dit alles beheersende vraagstuk, waarvan de Marine slechts een onder deel is, werd tot heden niets gedaan. Het is duidelijk, dat geen eerlijk mens, die hierin een duidelijk inzicht heeft, het beheer van het departement van Marine als levenstaak kan blijven voe ren, als hij bemerkt, dat dit probleeem op de lange baan wordt geschoven. Het is tevens duidelijk, dat de oplos sing van dit probleem een taak is van zulk een omvang, dat iemand, die onze continentale verdediging moet beharti gen, dat niet „er nog eens bij kan ne men". Daarom is de onderbrenging van de Marine als onderdeel bij onze verdediging te land de begrafenis van ons volksbestaan. BANKETBAKKERS MOGEN MET ST. NICOLAAS OVERWERKEN. Minister Drees heeft beschikt dat in banketbakkerijen, welke niet tevens broodbakkerijen zijn, met het oog op de St. Nicolaasdrukte de mannelijke werk krachten van 18 jaar of ouder, elf per dag en ten hoogste zestig uur week mogen werken. De arbeidstijd moet in zijn geheel gelegen zijn ti 7 en 20 uur (op Zaterdag 22 uur). Dit geldt voor de periode van 17 t/m November. TIJDENS STORM IN DE IJSEL VERDRONKEN. Gisteravond is op de Usel bij Hatte- merbroek tijdens de storm een roeiboot gezonken, waarin de heren Renkema en Harms bevonden. Laatstgenoemde, die niet kon zwemmen is hierbij verdronken. Het slachtoffer was 35 jaar oud en ge huwd. Het lijk is nog niet gevonden. Hulde voor Canada van België tot Den Haag Mackenzie King, de Canadese minis ter-president, is gistermiddag voor eer vierdaags bezoek aan ons land, in hel Brabantse grensdorp je Putte aangeko- waar hij werd begroet door de Ca nadese ambassadeur, de heer P. Dupuy door de burgemeester van Putte, de heer G. H. M. Hofmans. In Putte, waar de Canadesen voor het eerst Nederlandse grond betraden in '44 wapperden vlaggen. Er waren vele be langstellenden en er was zelfs een erer- poort opgesteld. Namens de bevolking werd de gast een fraai Delfts blauw bord aangeboden. Na Putte bracht Mackenzie King een bezoek aan Bergen op Zoom, h- gisteravond om half zes arri veerde. Ondanks de duisternis begaf de bejaarde premier zich naar de graven zijn gesneuvelde landgenoten, die hun i voor de bevrijding van ons vader land gaven. Hij legde een krans aan dc voet van het krnis, dat temidden der graven ic opgericht. De Marinekapel speelde de volksliederen. De burgemeester van Bergen op Zoom, lr H. B. J. Witte, overhandigde daarna de Canadese premier, die een verz is van antiquiteiten, een fraai ge bonden exemplaar in étui van het oude boekje: „Histoire abregee de la ville de Bergen op Zoom" door Jean Faure, dat 1761 werd uitgegeven, alsmede oude kaart van de vesting met een slagblad in de stadskleuren. Ip zijn dankwoord zeide de premier het De Gaulle waarschuwt tegen het communisme Frankrijk wordt door een macht van bulten af bedreigd, die gevaarlijker Is dan welke Europese macht in de geschiedenis ook, zo verklaarde generaal De Gaulle gisteren op een persconferentie te Parijs, de eerste na de officiële vorming van de Rassemblement du Peuple Fransais. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat le hl. Jack Bink, Leuvenstraat 10, Leiden. Soldaat J. Bink kwam in Sep'.ember 1945 als vrijwilliger- bij 1-4 R.I. te Voor schoten, vanwaar hij op 1 December naar Engeland vertrok. Per „Alcantara" aan vaardde hij daarop de reis naar Indië en omdat onze jongens toen nog niet op Java mochten landen, werd Malakka aangedaan, waar men in tentenkampen werd ondergebracht Eindelijk, na drie maanden, ging men dan naar Batavia, het einddoel van opleiding en reis. In Tangeran hielp hij mee bij de bevrijding van de Chinezen en na veel hindernissen belandde hij te Semarang. Thans is Bink weer op de terugweg, waarbij voortdu rend zuiveringsacties moeten worden uit gevoerd. Bij een dezer acties moest het plaatsje Sitoe Badja worden bevrijd. Op een Vrijdag kwam men aan voor de bun kers in de bergwand, waaruit de vijand moest worden verdreven met artillerie en vliegtuigen. Een grote hoeveelheid munitie werd buitgemaakt. De vijande lijke troepen trokken zich terug op Djocja. De rust keerde weer en de nen werden in de gelegenheid gesteld zich te verpozen. In het a.s. voorjaar hoopt soldaat Bink thuis te komen. En ofschoon hij blij zal zijn, als hij de groene polders van vaderland terugziet, spijt, dat hij die twee jaar in Indië heeft gezeten, zal hij nooit hebben. Frankrijks gevoelens gaan niet uit naar geweld Op een vraag of de ontwikkeling van Frankrijk naar een revolutie leidde, ant woordde de generaal dat hij niet geloofde dat de gevoelens van het land naar ge weld uitgingen. Het plan Marshall beschouwde hy als ;n gemeenschappelijk plan ter verdedi ging tegen een gemeenschappelijke drei ging en ieder land moest het zijne voo' dit gemeenschappelijk plan bijdragen. „Amerika heeft de middelen om Erank- -m te versterken. Duitsland diende echter ingeschakeld te worden bij de inspanningen voor het economische herstel van Europa. Op de vraag of h:_ ien oorlog mogelijk achtte, gaf De Gaulle :en bevestigend antwoord. Men vordert niet hard te Batavia Beide partijen vertrouwen elkaar niet. Het blad „Nieuwsgier" te Batavia, het welk gemeenlijk de spreekbuis van dr. Van Mook wordt genoemd, meldt, dat de besprekingen tussen de commissie var drie, de Nederlanders en de republikei- Batavia weinig hebben uitgewerkt door een vrijwel onoverwinnelijk gebrek rouwen. De republiek beweert thans, dat zij de gehele Archipel vertegen woordigt en wil niet spreken met de Indo die lid zijn van de Ned. Indische contactcommissie en door haar rionetten worden uitgemaakt- Haar propa ganda naar de buitengewesten neemt toe. De staat Borneo komt tot stand Het ontwerp-statuut voor de staat Bor- eo (Kalimanten) is te Batavia tot stand gekomen. Het zal pas van kracht worden als de landsohappen (daerah's) daaraan hun goedkeuring hebben gehecht- De zal bestaan uit een federatie der daerah's, die verschillende rechten aan centrale regering zullen overdragen. De regering zal bestaan uit commissaris- de daerah's, die een kabinet zul len benoemen, bestaand uit een formateur vermoedelijk vier ministers. Het par lement zal wetgevende bevoegdheid heb ben, het recht om oppositie te voeren er het kabinet ten val te brengen. De rege ring is verplicht, van de besluiten het parlement kennis te nemen en heeft sommige gevallen in het algemeen be lang recht van veto. De staat Oost-Indonesië wast op Een grondwetscommissie en nieuwe De ministerraad van Oost-Indonesië heeft een commissie benoemd, welke op 31 December 1948 een ontwerp-grondwet moet gereed hebben. Voorzitter is de mi nister van Justitie, Soumokil, vice-voor- zitter Kaharoeddin, die voorzitter is van het parlement, leden zijn prof. mr. dr. W. L G. Lemaire, J. B. A. F Mayer Polak, B. Roep, J. Bastiaans, mr. Anak Agoeng Ngoerah Kotet Djilantik, mr. Teng Tj: Leng, mr. I. G. de Panetjo, A. J. Nieuwen- huys, A. Mononutu, secretaris-lid prof. R. van Dijk- De bevoegdheden voor poli- tie-aangelegenheden zijn thans door de N. I.-Regering aan Oost-Indonesië gedragen. Schrijfster van de „Rode Pimpernel" overleden Op 80-jarige leeftijd is gisteren te Lon den overleden baronesse Orczy, schrijf ster van de beroemde verhalen van de Rode Pimpernel en meer dan 50 andere historische romans. Zij was beroemd der haar meisjesnaam, maar particulier placht zij steeds de naam van haar in 1943 gestorven echtgenoot, Montague Barstow, te gebruiken. Baronesse Orczy was tijdens de oorlog door de Duitsers in Frankrijk geïnter neerd. Zij was Hongaarse van geboorte en gehuwd met een Engelsman. Haar „Rode Pimpernel" is in 1903 geschreven •erd in 23 talen vertaald. Strijd in Palestina weer ontbrand Drie Joodse meisjes en een Joods kind werden gedood en twee andere Joodse kinderen gewond, bij een vuurgevecht met Britse soldaten te Jeruzalem. Een sergeant van de Britse politie te Haifa is gedood en drie politieagenten zijn gewond door een aanval met een machinegeweer. Een vijfde Britse politie agent wist te ontsnappen. Uranium in Zweden Het eerste stuk uranium is, naar de voorzitter van de atoomcommissie te Stockholm heeft medegedeeld, in Zwe den gewonnen uit leisteen. Nederland ontvangt Mackenzie King Moeder van de bruid verongelukt Vermoedelijk tengevolge van een har de rukwind reed gistermiddag te Hij- kersmilde (Dr.) een auto, waarin bruid, bruidegom en de moeder van de bruid waren gezeten op weg naar het gemeen tehuis tegen een vrachtauto. De 80-j mevr. de wed. Visser uit Groningen werd vrijwel op slag gedood. Bruid en bruidegom, die slechts lichte verwondin gen opliepen, werden na het droevig ongeval, in de echt verbonden. SPOORWEGARBEIDER DOOR LOCO MOTIEF OVERREDEN Een losse locomotief op de spoorbaan te Dordrecht, naby de Munniksteeg, greep gistermiddag de spoorwegarbeider D. d. V. uit Grote Lindt. De man werd ov( reden en gedood. TE WATER GERAAKT EN VER DRONKEN De 60-j. buffetjuffrouw J. E. D. uit Eindhoven geraakte omstreeks 11 avonds tezamen met een man in Eindhovense kanaal. Nadat beiden op het droge waren gebracht, bleek de w reeds overleden. fraaie boekje te zullen nalaten aan de Canadese staat, opdat het bij vele gene raties nog een herinnering zal zijn aan de band, welke Nederland en Canada verbindt. Gisteren omstreeks 8 uur is de Cana dese minister-president Mackenzien King op Kasteel Oud-Wassenaar gearriveerd. Premier was zeer vermoeid. De Canadese minister-president zc hedenochtend een bezoek brengen as dr Beel in het kabinet van de minister president aan het Plein 1813, waarbij te- tegenwoordig zouden zijn dc Ca nadese ambassadeur en de minister van Buitenlandse Zaken. Aangezien de heer Mackenzie King zeer vermoeid bleek va het reizen der laatste dagen, ging de: ontvangst niet door. In plaats daarvan bracht minister Van Boetzelaer de heer Mackenzie King een bezoek m het ge bouw der ambassade te Wassenaar. Ned. vrachtschip in brand Storm speelt scheepvaart parten Volgens een radio-bericht uh Manilla is aan boord van het Nederlandse vracht schip „Alpherat" van de Stoomvaart Mij NieveltGoudriaan Co„ dat zich op 20.53 N.B. en 15.24 OX. in de Chinese Zee bevindt, brand uitgebroken. Twee andere schepen, de Chama en de Boo- neborough, zijn ter hulp gesneld. De Griekse sleepboot „American Ce- lour", die een kraan vervoerde, is gis teravond laat de haven van IJmuiden binnengelopen. Door de ruwe zee was het gevaarte los geslagen en het is na veel moeite gelukt binnen de pieren de verbinding weer tot stand te brengen. Er liggen op het ogenblik al bijna 15 schepen voor de sluizen van IJmuiden te wachten op beter weer. De Breshens Omtrent de oorzaak van de ramp. welke het vissersvaartuig Breskens 27 overkwam is nog niets komen vast te staan, doch verwacht wordt, dat het vaartuig door de plotseling opstekende stormachtige wind werd verrast Het staat vrijwel vast dat de bemanning om het leven is gekomen. Bij Terneuzen zijn wrakstukken aangespoeld, welke zeer waarschijnlijk van de Breskens 27 afkomstig zijn. Met het overzetveer Breskens—Vlis- singen konden gisteren vanwege de he vige Westerstorm geen auto's worden vervoerd. De postbestelling in West- Zeeuwsch-Vlaanderen ondervond hiervan vertraging. Visser gedood bij ontploffing op zee In IJmuiden is binnengelopen de IJM 14 „Isabel" met twee gewonden aan boord, die zware brandwonden hadden opgelopen bij het springen van een vlam pijp. Inmiddels overleed een van hen, de 58-j. tremmer J. de Jong uit Haarlem. De eerste minister van Canada, the Rt. Hon. W. L. Mackenzie King, die op uitnodiging van de Ned. Regering een officieel bezoek aan ons land brengt, legde gisteren een krans bij het monument van het Canadese sol- datenkerkhof te Bergen op Zoom. Golf van onrust door Noord-Italië Anti-fascistische demonstraties in vele plaatsen Duizenden personen hebben gister avond te Milaan gedemonstreerd voor hei hoofdbureau van politie, na een grote meeting van arbeiders op het plein de kathedraal als protest tegen het van een bom naar het hoofdbureau de communistische partij. De menigte vernielde het hoofdbureau van het „libe raal-democratische fron'.". Ook werd aanval gedaan op het centrum van „Italiaanse sociale beweging" en op de bureaux van het blad „Mattlno d'Apo- strophe Italia". De incidenten in Milaan hebben zich in verschillende andere Noord-Italiaanse steden herhaald. Zo wordt het reizen een pretje. De Pennsylvania Railroad zal op 1 Januari a.s. in de „Jeffersonian", haar nachtsneltrein tussen New York en St. Louis de eerste der „ontsparaningsrytui- gen" in dienst stellen, dde zy op het ogenblik laat bouwen. De rijtuigen be vatten een zaaltje voor de vertoning van filmjournaals, een speel- en leeszaaltje, een kinderkamer en een conversatie- zaaltje met buffet. Men zou uit deze foto kunnen opmaken dat de mensheid niet alleen bedreigd wordt door het journalistiek-klassieke monster van Loch Ness, maar ook door vliegende reuzen-rupsen. Stel U gerust, het is een Amerikaans parachutist, onmiddellijk na zjjn sneeuwlanding gekiekt. DAT de gondoliers van Venetië de strijd hebben aangebonden tegen de ben zinemotor en zij betogen, dat de deining, die door de motoren wordt veroorzaakt, gevaar oplevert voor hun zoveel brozer vaartuigjes en ook de fundamenten van de gebouwen van deze eilandenstad be dreigt. DAT de 75-jarige Theodor Koerner, burgemeester van Wenen, tijdens een officiële toespraak plotseling het geheu gen verloor, zodat de plechtige eerste steenlegging van een oorlogsgedenkteken moest worden onderbroken. DAT Luciana Gallipani, een Italiaanse zwarthandelaarster in sigaretten, die aan chronische verlamming leed, plotseling van haar kwaal genezen werd, ten ge volge van het optreden van de politie, toen zij trachtte te vluchten hetgeen haar werkelijk gelukte. DAT voor het B.G. te Arnhem 20 j. is geëist tegen G. K. Kooyman te Zeist, die mede schuldig is aan de dood van land genoten en zelfs een graf dolf voor drie slachtoffers van de S.D. DAT de Franse ambassadeur Jean Rivière aan de bomenactie van de Stich ting Nieuw Walcheren f 300 heeft ge schonken. DAT de hoofd-ingenieur van de prov. dienst voor wederopbouw en Volkshuis vesting in Zeeland, jhr ir J. de Ranitz, per 1 Jan. a.s. eervol ontslagen is. DAT te Eindhoven een nieuwe dagvak school voor bakkers is geopend, waaraar reeds 25 leerlingen werden ingeschreven. DAT met ingang van 1 Jan. a.s. ver schillende vakbladen op het gebied der ziekenverpleging zullen opgaan in nieuw orgaan met de naam „Tijdschrift voor Ziekenverpleging". DAT in de Ringers chocoladefabrieken te Alkmaar 35 Weense meisjes te werk zijn gesteld en de directie zal pogen nog meer buitenlandse meisjes in te scha- DAT de Ned. gemeenschap te New- York gisteren afscheid nam van de con sul-generaal van Swjnderen en zijn op volger Cnoop Koopmans verwelkomde DAT in een vroegere exportslagerij te Hardenberg (O), een plastic-fabriek ge vestigd wordt DAT de Leeuwarder rechtbank heden de caféhouder P. T. en de melkventer S. V. aldaar resp. tot 5% en 6 j. gev. straf veroordeelde wegens brandstichting het café „De Friese Bar". DAT het B. G. te Assen gisteren de landwachter J. Brinkman uit Rolde tot 10 jaar veroordeelde. DAT voor de Byz. Raad van Cassatie 5 i. pl. v. 9 jaar gev. straf geeist werd tegen de voorm. waarn. N. S. B.-burge- meester van Assen mr. A. C. W. Groene- wegen en op 10 Dec. uitspraak volgt. DAT een overzicht over de pensioen aanspraken van het reservepersoneel var de Kon. Landmacht voor belanghebben den gratis bij het dep. van Overzeese Gebiedsdelen, afd. Pensioenen verkrijg baar is. DAT de B. B. C. Zaterdagavond orr half negen een speciale Nederlandse uit zending verzorgt, waaraan verschillende medewerkers, die deze zomer ous land bezochten, hlun indrukken zullen v DAT voor de aanleg van vliegvelden in Zeeland verschillende plannen in voc bereiding zijn. DAT benoemd is tot burgemeester v Vlieland J. v. d. Bent te Ede (Arbeid) DAT de Chinese ambassadeur in K derland, dr Chang de Hung, gisteren de Fhilipsfabrieken te Eindhoven bezocht DAT op 60-j. leeftijd is overleden de burgem. van Dreischor (Z.)p J. MoL DAT by Doetinchem een bom van kilo is opgegraven en daar bovendien een granaat van 30 kilo werd ontdekt eenwoonwagenkamp. DAT de Zwolse politie, zes Zwollenaren en twee Amsterdammers heeft gearres- terd, die meer dan 10.000 valse textiel punten hebben verhandeld. DAT bij Tilburg drie tapijtensmokke laars uit België werden gearresteerd er 14 tapijten in beslag genomen zijn. DAT de Zaandamse politie gisteren te IJmuiden twee Beverwijkers heeft aan gehouden, die in de Zaanstreek een jeep stalen. DAT de Ver. van Bloembollencultuur op 23 April a.s. in Hillegom, Lisse er Sassenheim een bloemencorso zal hou den. hetwelk een demonstratie zal zijn voor de gehele bollenstreek. DAT t g.v. het 50-jarig bestaan van Rykstuinbouwschool te Aalsmeer op en 21 Nov. in de centrale veiling aldaar een grote keuring van cyclamen en orchi deeën wordt gehouden. DAT een Hilversumse kruidenier, die slordig omging met vlees en toewijzin gen. en vleeswaren bonloos verkocht, zyn winkel op last van de tuchtrechter vier weken moet sluiten. DAT de oud-burgemeester van Am sterdam, F. J. Voute, die door het A'damse B.G. tot 6 j. R.W.I. werd deeld. Maandag a.s. voor de Bijz. Raad van Cassatie verschijnt. DAT de Ned. ambassadeur te Londen, jhr. Michiels van Verduynen, en i echtgenote gisteren erecipieerden t. g. het bezoek van de delegatie uit Curacao, die momenteel aldaar financiële bespre kingen voert Beter laatdan nooit! De namen van Adolf Hitler en Her mann Goering zijn gisteren op last van de gementeraad van de lijst van ere burgers van Frankfort geschrapt Prinses Elizabeth opgenomen in de orde van de Kousenband In de „Daily Telegraph" wordt gemeld, dat de Britse koning Prinses Elizabeth de Orde van de Kousenband heeft opge nomen. Deze orde telt, buiten de man nelijke leden, slechts vier vrouwelijke: de koningin van Engeland, koningin Mary, Koningin Wilhelmina va derland en thans Prinses Elizabeth. BURGER VLIEGTUIGEN 20 NOVEM BER NIET BOVEN LONDEN Het Britse ministerie van Burgerlucht vaart heeft bekend gemaakt dat het vooi burgervliegtuigen verboden is om van 8 tot 18 uur op 20 November boven het centrum van Londen te vliegen. Het ver boden gebied omvat een cirkel met een middellijn van 5 km, met als middelpunt Trafalgar Square. Pfeiffer in New York opgedoken Zoltan Pfeiffer, leider van de Hon gaarse oppositiepartij, die enige tijd geleden uit Boedapest naar Wenen vluchtte, is gistermiddag per vliegtuig w en dochter te New York aangekomen. Na 4 uur door de immigra tiebeambten te zijn vastgehouden is Pfeiffer, die niet over een paspoort be schikte. doch wel in het bezit was van geldig visum, als bezoeker tot de V. S. toe gelaten. Het Amerikaanse ministerie tenlandse Zaken heeft Pfeiffer toegestaan in de V.S. te blijven- Denemarken heeft een socialis tisch kabinet Hans Hedtoft, voorzitter van de Deense sociaal-democratische partij, heeft nieuw Deens kabinet gevormd. In het nieuwe kabinet blijft Hedtoft minister-president, Gustav Rusmussen (liberaal), minister van Buitenlandse Zaken en Alsing Andersen, minister Binnenlandse Zaken. Mevrouw Fanny Jensen, de enige vrouwelijke (zonder portefeuille) zal zich met de zorg voor het kind en de behuizing belasten. Koning Faroek steunt Soekarno Koning Faroek van Egypte heeft in zijn troonrede verklaard, dat Egypte steun toezegt aan ,Jndonesië55 (bedoeld is Soekarno) in zUn strijd voor de on afhankelijkheid. Koning van Siam moet terug komen Verzoek van Phlboen De jonge koning Phoemiphon Aduldet van Siam zal worden uitgenodigd Lausanne naar Siam terug te keren de troon te bestijgen, zulks op verzoek van maarschalk Phiboen Songkram, die sinds Zondag opperbevelhebber is Siams gewapende troepen. Morgen trekt prins Chahraphan Pensiri naar Zwitserland om de uitnodiging over brengen. DE VOLKSHOGESCHOLEN In verschillende plaatsen in ons land zijn volkhogescholen opgericht. Dit zijn waar jonge mensen boven de 18 jaren van verschillende stand, ont wikkeling en gezindte, kortere of lan gere tijd bijeen zijn om onder leiding practiseh werk te doen en daarnaast al lerlei onderwerpen te bespreken. De grondlegger der volkshogeschool is de Deen Grundtvig (1783—1872), tijdge noot van zijn antipode Kierkegaard. Grundtvig was preddkantszoon en werd later ook predikant in Kopenhagen. Grundtvig wilde met zijn volkshoge school de vrijheid van godsdienst, de vrije kerken en de vrije school in Dene marken steunen. Vrijheidszin betekent hem, openstaan voor het nieuwe, doch steeds gebonden aan Christendom, traditie en volksaard. De Staatskerk was volgens Grundtvig tot een burgerlijke in stelling geworden. Voor hem is de Ge meente de levende Kerk, de grondslag an het Christendom. Voorts vreest Grundtvig overvleuge- ng van het Deens als cultuurtaal door het Latijn en het Duits. In 1844 werd door Grundtvig de stoot gegeven tot oprichting van een volks hogeschool. Christen Kold (1816—1870) vatte het onderwijs veel vrijer op en legde de na druk op de vorming van de persoonlijk heid. Het levende woord was voor Kold alles. Tientallen volkshogescholen zijn daar na in Denemarken opgericht. De critiek is de volkshogescholen in Denemarken ook niet gespaard. De concrete doelstelling van het volks hogeschoolwezen in Denemarken is in de volgende punten samen te vatten. De geestelijke zelfhandhaving van Denemar ken, het zich in dienst stellen van het levend Christendom (meer dagelijks voorbeeld dan Bijbelcursussen, de Bijbel is niet genoeg, het gaat om het geloof), het streven naar solidariteit tussen de verschillende groepen der bevolking, bescherming van het gezin en handha ving en zonodig verheffing van het hui selijk leven en vorming van jeugdleiders. Thans de ontwikkeling in Nederland. De oprichters van volkshogescholen ia ons land hadden voor een deel een an dere doelstelling dan de Deense grond legger Grundtvig. Men was van oordeel, dat in ons land wel een zeer grote ach terstand bestond op het gebied der op voeding van volwassenen. De Kerk. da school, het verenigingsleven kon die taak volvoeren: daartoe zijn aparte insti tuten nodig. De nationale opvoeding is verwaarloosd, het nationaal besef ont breekt, er is te weinig eenheid, de volks gemeenschap kwijnt. aldus deze zegslieden, een con- fessionalistisch particularisme (Gods dienstige verdeeldheid), dat zijn kracht zocht in het isolement. De schoolstrijd wel onvermijdelijk, doch in wezen onvruchtbaar. Het partywezen zou voorts ernstige afbreuk hebben gedaan aan het besef van de noodzaak ener nationale sa menwerking. In 1929 begon men met het meisjes- werk. In 1932 werd de eerste cursus ge geven, die als begin van het volkshoge- schoolwerk kan worden aangemerkt. Het werk op „Allardsoog" bij Bakke ren had vooral een sociale inslag. Men wil arbeiden aan de sociaal-politiek® toenadering. Zo alleen kon het vastge lopen partijwezen plaats maken voor ge zonde verhoudingen. Opvoeding tot ge meenschapsmens is het doel der volks hogescholen. Zo zien de leiders hun taak. In een vol gend artikel zullen wij trachten ons eigen standpunt te formuleren. Mr W. Rip. Doodstraf geëist tegen S.D.-beestmens De verdediger had geen goed woord „Het is Jammer, dat de Rotterdams® illegaliteit jou niet een kopje kleiner heeft gemaakt." sprak gisteren mr Sik- kert de a.-f. bij het B.G. te Arnhem, tot 7-j. voorm. onderluitn. der Staats politie Marimis Jansen. J„ die in d® Meidagen van 1940 als beroepsonder officier bij de Marine vocht, had in R'dam bij de SD. gediend, waarbij hü ongeveer dertig slachtoffers de dood in joeg. Het revolverschot, dat een R'dams illegaal werker op hem loste, verwond de hem zo gevaarlijk, dat hij lange tijd en ziekenhuis moest worden opge- :n. Na ook bij de S.D. in Arnhem de illegaliteit te hebben bestreden, kwam hij in de villa „Wormshoeve" te Lunte- ren terecht, waar zich de laatste maan den voor de bevrijding ettelijke drama's hebben afgespeeld. Na het getuigenver hoor eiste de a.-f. de doodstraf, terwijl de verdediger evenmin voor dit sujet een goed woord over had. Ruim duizend kilo suiker laten bederven en weggegooid Een schande, merkte gistermorgen de Hilversumse tuchtrechter op. toen do banketbakker J. V. uit Bussum ver klaarde, dat h(J U05 kilo suiker tot paas eitjes had verwerkt, die hij niet verkocht en na bedorven te iU*>. had weggegooid. De eLs werd van f 1000 op f 300 boete gebracht DUITSE SMOKKELAAR DOOR NED. DOUANE NEERGESCHOTEN. Een Duitse smokkelaar is door Neder landse douanebeambten neergeschoten en gedood, toe hij onder de gemeente Wau- bach. na herhaalde sommatie en vijf waarschuwingsschoten, toch doorliep. Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tijdelijk nog krachtige wind tussen West en Noord-West Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN Vrydag 14 November Zon op 7.56 en onder 16.52. Maan op 9.54 en onder 17.33. Dinsdag 18 November E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1