Hicauie jCriïtsclir (Jfourant Russische atoombom deed veel stof opwaaien Wist U 947 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1947 ind ABONNEMENTSPRIJ ZEN f 0.30 per week; 11.30 per maand; f3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh mei adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7357 Christelijk-Nationaal Dagblad Waanvoorstelling van een geheimzinnig journalist Engeland en Amerika zeer sceptisch gestemd Over het geheimzinnige bericht van de Russische atoombom-proef is al heel wat te doen. Als nadere bijzonderheid van de proef wordt nog gemeld dat het een „bommetje" van 6 kg was, vervaardigd in een Siberische fa brieksstad, Atomgrad genaamd. De proefneming zou gehouden zijn in tegenwoordigheid van de maarschalken van het Sovjet-leger Worosjilof en Bagramjan, generaal Zhdanof, als persoonlijke vertegenwoordiger van Stalin en Serge Valinof, directeur van de Sovjet-onderzoekingsdienst van atoom kernen. De ontploffing was te horen op een afstand van 32 km van de plaats van proefneming. Seismografen brachten geen oplossing Verschillende seismologische instituten in Europa hebben op de dag van proef neming enige lichte trillingen waargeno men. In het algemeen twijfelen de we tenschappelijke autoriteiten in Engeland over de mogelijkheid, dat de seismologi sche aantekeningen betrekking kunnen hebben gehad op een Russisch atoom bom-experiment, omdat de Engelse in strumenten zelfs geen uitslag getoond hebben bij de Bikini atoombomproeven. Generaal Groves, de meest vooraan staande atoombomautoriteit van het Ame rikaanse leger, zeide, dat het bericht over de Russische atoombom klinkt alsof iemand een waanvoorstelling heeft gehad. Een andere Amerikaanse expert, prof- fessor Harold Urcy, heeft ronduit met neen geantwoord toen journalisten vro( gen of Rusland de atoombom bezat. De geloof niet, dat Rusland in de eerste jaren een atoombom gereed kan krijgen. Volgens mUn persoon lijke raming zouden 3 Jaar nodig zijn voor de bouw van de fabrieken voor industriële productie van de bom. In Amerika houdt men het voor mc gelijk, dat de zogenaamde Russische atoombom geen echte atoombom, een donderbus was. Uit Washington wordt vernomen, dat men daar een diep stilzwijgen bewaart De commissie voor de atoom-energie heeft geen enkel commentaar gemaakt Wie is John Griggs De Intransigeant, die het bericht heeft gelanceerd, heeft in antwoord oi vraag gezegd, dat „John Griggs' pseudoniem was, en dat de naam v sohrjjver niet gepubliceerd kon worden, omdat hü nog in Rusland was. Het blad zei wel, dat de schrijver geen Ameri kaan en geen Engelsman was. Maniu wordt levenslang opgesloten Geen dwangarbeid vanwege zijn hoge leeftijd. Uit Boekarest wordt gemeld, dat Maniu, de 76-jarige Roemeense boerenleider, tot levenslange dwangarbeid is veroordeeld, nadat hij op alle hoofdpunten van de aanklacht schuldig bevonden was. Miha- lacke, de assistent van Maniu, kreeg de zelfde straf. Gezien de hoge leeftijd van be'den, werd het vonnis veranderd in levenslange eenzame opsluiting. Hun goederen werden verbeurd ver klaard. Bovendien werd Maniu veroor deeld tot de kosten van het proces, zijn de 820 gulden. Van 15 jaar tot levenslang kregen de vier ministers, die in het buitenland ver toeven en in hun afwezigheid berecht werden, (Buzesti, Cretzeanu, Grafenco en Visoianu). De overige beschuldigden kregen gevangenisstraffen van één tot 17 jaar. Alle veroordeelden hebben hoger beroep tegen het vonnis aangetekend. Tienduizend slachtoffers in Egypte Het aantal slachtoffers van de cholera- epidemie in Egypte is thans tot tiendui zend gestegen. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat le kl. J. Man se, Lisser- dijk 533, Haarlemmermeer (post Abbenes). Soldaat J. Manse vertrok met de „Jo- han van Oldenbarneveldt" naar Batavia op 8 Mei 1947. Vandaar ging hij per vliegmachine naar Bandoeng en kwam via Cheribon en Tegal in Semarang te recht, waar hy bij de administratie werd geplaatst. Van de oorlog ziet hij niet veel en hij heeft het dan ook best naar zijn zin. Vooral ook, omdat hij alle tijd heeft voor zijn hobby, de fotografie, waarvan wij hier een aardig staaltje zien. Onze jongens in Indië schjjnen het met de kleuters van Java uitstekend te kunnen vinden. Dat vergoedt veel bij het toch voortdurend knagende verlangen naar het vaderland Ook soldaat Manse wan delt liever langs de herfstwegen van de Haarlemmermeer- Gewapend verzet in Siam uitgebroken Over de plaats van de strijd wordt echter gezwegen. Door het mili taire commando van veldmaar schalk Phiboen Songhram, die sedert de staats greep van Zon dag de controle over het land in handen heeft, is medegedeeld, dat in Siam ge wapend verzet is uitgebroken. Het commando weigerde echter iets te vertellen over de plaats het verzet de PHIBOEN SONGHRAM. sterkte van de verzetsbeweging. In nabij de grote garnizoensplaatsen wordt echter niet gevochten. De strijdkrachten van de verzetsbewe ging noemen zich de Siamese volksver- zetstroepen. De nieuwe Siamese regering heeft .te gen de afgezette premier Loeang een ar restatiebevel uitgevaardigd. Men weet echter niet waar hij zich bevindt. Hel voorlopige kabinet is voor het eerst bij eengekomen en zal drie maanden in func tie blijven. Prinses Elizabeth wil toch liever liever in Sunninghill Park wonen Het ruime Clarence House, naast historische St. Jannes Palace te Londen, zal de officiële residentie worden var prinses Elizabeth en lt. Philip Mount- batten, na hun huwelijk. Prinses Eliza beth heeft echter te kennen gegeven, dat zij het buitenverblijf „Sunninghill Park", hetwelk in de afgelopen zomer door brand zwaar beschadigd werd, uiteinde- wenst te betrekken, zodra het geres taureerd is. Al 30 doden in Perzië Leger isoleerde 4 dorpen. De medische missie van het Perzische ministerie van Volksgezondheid, die Perzisch Koerdistan is gezonden on juistheid te onderzoeken van de berich ten, als zou daar longpest zijn uitgebro ken, heeft verklaard, dat bij het eerste onderzoek niet is komen vast te staan, of het inderdaad pest is. De juiste diagnose ,s over enkele dagen te stellen. De ie meldde 30 doden en voorts, dat het leger 4 dorpen heeft geïsoleerd. Straffen van Franse collabora teurs gehalveerd De tegen Franse collaborateurs uitge sproken vonnissen worden thans syste matisch herzien. De meeste gevangenis straffen zijn met de helft verlaagd. Van 5386 doodvonnissen zijn er slechts 634 i uitvoer gebracht; de meeste andere zijn veranderd in levenslange dwang- Versterkte Mohammedaanse invloed te Djokja Republikeins kabinet is gereorganiseerd. Door een belangrijke wijziging van het republikeinse kabinet is de Invloed der Mohammedanen belangrijk versterkt. Hun partij Masjoemi ontvangt 5 zetels in dit langzamerhand tot de sterkte van ef%3 :ctie infanterie uitgroeiende lichaam. Samsoeddin (Masjoemi) wordt eerste vice-premier, Wondo Amiseno van de Mohammedaanse P.S.I. wordt 2de, Gani Setyadjit blijven gehandhaafd, zodat het corps vice-premiers tot vier ver sterkt wordt, ok de P.S.I. heeft 5 man het kabinet, n.l. Latif voorlichting, Aroedji Kartawinata defensie (vice), Soekotjo. sociale zaken (vice), Salim, bui tenlandse zaken. Van Masjoemi moeten nog worden genoemd Moh. Roem, bin nenland, Kiai Mansoer, godsdienst, An- Tjokroaminoto en Kasman Singo- dimedjo. justitie (vice"). Setiadi wordt onderminister van voorlichting. Republikeinse handelspost te Washington Ook te Londen een vertegenwoordiger. Overal ter wereld knoopt de republiek thans handelsrelaties aan. Naar men weet Gani naar de internationale han delsconferentie te Havana. Hij neemt monsters mee. Handelsverdragen denkt iet te sluiten, zeide hy, het moeten dus particuliere transacties zyn, die in dat tydelyk centrum van de wereldhandel zullen worden aangeknoopt. Thans wordt gemeld, dat de republiek dr Soemitro Djojohadikoesomo heeft benoemd tot han delscommissaris te Washington en dr Soebandrio tot vertegenwoordiger te Lon den. Tevens is men bezig een handels- e te Manila te vestigen Straks elke week nieuwe broodbonnen Groot gerief voor de plakkende bakkers M.i.v. 23 November a.s. zullen de brood bonnen wekelijks als volgt worden aan gewezen: Op de A-kaarten een bon voor 2000 gram; op de B-kaarten een bon vooi 2000 en een voor 800 gram; op de C-kaar ten een bon voor 2000 en een voor 40< gram; op de D-kaarten een bon voor 30( en een voor 400 gram; op de E-kaarten een bon voor 800 gram. Voor deze nieuwe regeling zal de sument geen moeilijkheden ondervinden daar hij vrijwel steeds „wisselbonnen" terug kan krijgen. De broodbonnen de gewone bonkaarten blijven een week geldig, terwijl die van de toeslagkaarten voor byzondere arbeid eens per veertien dagen worden aangewezen en ook v tien dagen geldig zyn. Voor de bakkers betekent dit alles grote werk- en geldbesparing. Prijsverlaging textiel-rayongarens Niettegenstaande de binnenlandse pry- :n voor rayongarens verreweg de laag ste ter wereld zyn, hebben de producen ten een prijsverlaging toegepast van 5 pet, welke op 1 December a.s. van kracht PROF. GERBRANDY ERE-LID VAN „DEMOSTHENES". Ter gelegenheid van het 13e lustrum van de Oratorische vereniging „Demosthe nes" van studenten der V. U., te A'dam, is gisteren het oud-lid prof. dr S. S. Gerbrandy, geïnstalleerd als ere-lid. Vissersvaartuig met 3 man vergaan De „Breskens 27" zonk in de Westerschelde Gistermorgen werd te Breskens ge meld, dat naby de Zuiderplaat in de Westerschelde de mast van het vissers vaartuig „Breskens 27" boven water uit stak. Onmiddellyk voer de reddingsboot uit, welke geen spoor van het schip kon ontdekken. Voor het leven van de uit drie koppen bestaande bemanning, de 31-jarige J. V., de 33-jarige A. S. en de 38-jarige J T. bestaat geen hoop meer. Zy zyn allen gehuwd en vader van twee of meer kinderen. openbare vergadering tegen Woensdag, 19 November a.s. om half twee. Aan de orde is o.m- de intrekking van het Vierde Uitvoeringsbesluit van de secr.-gen. van het dep. van Waterstaat (autobusvergun ningen). voor Leiden en Omstreken gStfDilUfótiri) U abcbleutfi myo bert in UgSjcnipoeP Postrekening 58936 In Groningen wordt de 11de Novem ber sinds onheuglijke tijden nog St. Maartensdag gevierd. De kinderen trekken dan met lampions langs de huizen en zingen hun St. Maartens- liedje, waarvoor zij een versnape ring of een paar centen krygen. TWEEDE KAMER Devaluatie van het gezag is merkbaar Samenstelling commissie tot herziening grondwet moet bespoedigd worden Waarom treedt minister Schagen van Leeuwen af? (Van onze parlementsredacteur) ZOWEL de heer Schouten als de heer Tilanns herhaalden gistermiddag b(j de begrotingsdebatten in de Tweede Kamer hun bereidheid, ais loyale oppositie op te treden. De heer Schouten is er echter niet zeker van. dat eenzelfde nationale verhouding te verwachten zou zyn van de Party van de Arbeid. Ten bewUze voerde hy aan, dat in het orgaan van het N.V.V. artikelen *yn verschenen, waarin ronduit met staking -wordt gedreigd, wan neer „de reactie" de macht in handen zou krijgen. Ook hiertegenover meende de heer van der Goes van Naters iets te kun nen stellen. In de Deliftse Kerkbode heeft ds Jonkers zich nl. afgevraagd, of de huidige Regering nog wel het recht heeft, gehoorzaamheid te vragen, omdat hy, vooral in de Indië-politiek, revolu- tionnaire elementen ziet. De heer van der Goes vond dit een aantasten van het gezag. Het komt ons voor, dat er nog wel enig verschil is tussen het zich af vragen, of een bepaalde regering in concreto handelt in strijd met de op grond van Gods Woord opgelegde plich ten, of het ronduit dreigen met staken. Wy zyn gelukkig in Nederland nog niet Britse Hogerhuis moet een veer laten Lagerhuis-wet mag nu maar 1 jaar opgehouden worden HET Britse Lagerhuis heeft gisteravond in beginsel zyn goedkeuring verleend aan het voornemen van de regering om de bevoegdheden van het Hogerhuis te beperken door de tyd, gedurende welke dit lichaam een door het Lagerhuis aangenomen wet kan ophouden, van 2 tot één jaar terug te brengen. Een amendement van de oppositie om het wetsontwerp te verwerpen werd met 345 tegen 194 stemmen afgestemd. Het ontwerp werd in tweede lezing aangenomen. Churchill leidde de oppositie Ondanks het feit, dat hy een zware kou had gevat, heeft Churchill zich het Lagerhuis begeven om de oppositie te leiden tegen het regeringsbesluit be treffende het beperken der bevoegdhe den van het Britse Hogerhuis. Churchill verklaarde, dat de Labour- regering trachtte te komen tot een één- kamersysteem en hij noemde dit een gevaarlijk precedent voor Engeland, daar dit land geen geschreven grondwet heeft. Churchill vroeg zich af, waarom La bour het Hogerhuis niet afschafte. By na alle vrije landen hebben het eenkamersysteem verworpen, zo zeide Churchill, en hij vroeg zijn toehoorders hem een krachtige democratische staat te noemen, die het principe van een eenkamerregering aanhangt. Een der Labourleden riep „Noorwegen", doch Churchill antwoordde, dat Noorwegen geen zeer krachtige staat is en zonder Britse bemoeiing in het geheel g$en Han v. Meegeren tot 1 jaar veroordeeld Eigenaars krijgen hun schilderijen terug De A'damse rechtbank heeft heden de kunstschilder Han van Meegeren veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Op 29 Oct was door de Officier van Justitie twee jaar geëist wegens „oplichting met behulp van listige kunstgrepen" en het „opzettelijk valselyk signeren van kunstvoorwerpen". De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en bepaalde, dat de schilderijen aan de eigenaars zullen worden teruggegeven. staat zou zyn. Churchill besloot met zeggen, dat Labour niet zou kunnen voortgaan met het regeren van het Britse gemenebest" of wat er van over is door party, en kabinetsintrigues, daar de socialistische meerderheid zou dwynen indien morgen algemene kiezingen zouden worden gehouden. „Als de regering nog een jaar wacht zal La bour voor een aanzienlijke tyd verdwy- Churchill wil nog geen standbeeld Er bestonden in Engeland plannen voor de oprichting van een stand beeld van Churchill, van 70 meter hoogte, op de rotsen van Dover, dat Churchill in marine-uniform, een grote sigaar rokend, zou voorstellen. In de punt van de sigaar zou een licht worden aangebracht, dat tot in Frankrijk zichtbaar zou zijn. Chur chill heeft echter schriftelijk te ken nen gegeven, dat hij de uitvoering van het plan liever uitgesteld zou zien tot dat hij zich definitief uit de politiek heeft teruggetrokken of tot na zyn dood. Men heeft dientengevolge van het plan afgezien. Verkeerd bereid recept eiste een dode Tegen doktersassistente f 100 boete geëist. Voor de Leeuwarder rechtbank we gisteren f 100 boeté subs. 2 mnd. hechte nis geëist tegen de 18-j. voorm. dokters assistente K. W. te Eernewoude, daar zy een recept, dat zij niet begreep, op eigen houtje had klaargemaakt tengevolge waarvan een enegenjarig jongetje aan vergiftiging overleed. Damplantsoen gaat grif van de hand Het gaat goed met de verkoop van h( midden-Damplantsoen te Amsterdam ten bate van de Nationale Monumentencom missie. Gisteren, lang voordat het koopgebouwtje werd geopend, stonden reeds tientallen in de rij om een stukje grond te bemachtigen. Aan kleine certi ficaten werd de eerste dag reeds vooi ong. f 1300 verkocht. Ook onze gezant by de Heilige Stoel heeft verzocht een aan tal centimeters voor hem te reserveren Voorts worden op alle schepen van de Holland-Amerikalijn verkoopacties ge houden. Dit leverde bijv. op de „Noor- dam" f413 plus 16 dollar op. Het rantsoen aardappelen uit de hongerwinter? Toch niet: dit is het Engelse weekrantsoen dat pas is ingegaan. Drie Eng. ponden per persoon per week, of wel 1.3 kg! Nu is het wel zo dat de angelsaksen steeds erg aan de slanke iyn hebben gedaan, maar 6 aardappelenLaten wy niet onnodig mopperen. Ten Hengelo is gisteren de 23-j. wiel- rydster A. Rutgens door een slippende vrachtauto doodgereden. DAT de Maastrichtse rechtbank de 46-j. mijnwerker J. H. B., uit Kerkrade, we gens doodslag op zijn stiefzoon tot 12 jaar heeft veroordeeld. DAT wy voor elke geëxporteerde damesmantel de grondstoffen voor acht mantels kunnen terugkopen. DAT de voorz. van de P.v.d.A., K. DAT de A. R. party op 29 Nov. a. s een prov, toogdag te Assen houdt, waar o m. J. Schouten zal spreken. DAT is opgericht de „Federatie werk gevers-organisaties in de kleine metaal- nyverheid", waarvan secretaris is drs. H. H. Welp, Javastraat 7a, Den Haag. DAT te Wieringerwaard het stoffeiyk overschot van een in 1945 neergeschoten Engelse vlieger is bygezet in het graf, reeds vier van zyn makkers rusten. Vorrink, morgen naar Praag en vandaar! DAT de bankbiljettencirculatie in de Born vertrekt om een congres van afgelopen week met ruim f 19 millioen de Tsjechische soc. party by te wonen, verminderde tot f 2860 millioen DAT gisteravond voor het A'damse! DAT Sas van Gent gisteren zyn nieuwe G. tegen de 24-j. Johan Freddy van burgemeester, R. A. J. de Boer. instal- Brussel uit Naarden, die handlangersdien- leerde, de Gestapo verrichtte, 5 j. werd DAT hier te lande een volledige fabrieksinstallatie, w.o. 50 ton matrijzen dc fabricage van hotelzilver, uit Frankfort is aangekomen, bestemd de Plate-fabrieken te Hilversum DAT op 28 en 29 Nov. a.s. een aantal Kamerleden van de P.v.dA Zeeuwsch- Vlaanderen zal bezoeken. DAT volgens een nieuwe statistiek var de onderwijzersopleiding op 16 Sept. '46 de 86 kweekscholen van ons land 5748 leerlingen werden opgeleid. DAT op 76-j. leeftyd te Deventer is overleden B. Sonnenberg. oud-wethou der dier gemeente en oud-lid van de Pov. Staten van Overijssel voor de Vrij heidsbond. DAT de Gooise konynenfokkersverenl- ging op 15 Nov. as. haar 29ste nationale konynententoonstelling organiseert waar ruim 900 dieren zullen worden geëxpo seerd. DAT in de West-Merwedepolder bij Dordrecht een nieuwe electrische centrale wordt gebouwd. DAT min. Götzen thans met de Ned. delegatie naar de handelsconferentie te Havana reist en niet met de wnd. voorz. drs. A. B. Speekenbrink, die Zondag DAT het A'damse B. G. heden de 47-j. E. B. Lehmann, direct, van de Utrechtse electrische fabrikatenfabriek „Leko", waar o.m. onderdelen voor V-wapens werden gefabriceerd, tot 6 jaar veroor deeld. DAT gisteren is ingebroken in een juwelierszaak te Den Bosch, waarby Dor ƒ4000 gestolen werd. DAT voor het Leeuwarder B.G. giste- ;n 8 jaar geëist werd tegen de voorm. opperwachtmeester der Rykspolitie te Murmerwoude G. Hafma, die zes Joden aan de S.D. had overgeleverd. DAT in Waalwyk momenteel 129 wo ningen in aanbouw zyn waarvan er nog dit jaar 20 gereedkomen. DAT de Unie van bedryfsorganisaties in de uurwerkenbranche in het Rotter damse beursgebouw haar jaarvergade ring heeft gehouden en aan de gemeente een klok heeft aangeboden. DAT de St.Crt van gisteren een cal culatiebeschikking cartonnageproductcn 1947 en een wyziging prijzenbeschikking meubelen 1947 bevat. zo ver, dat wij zonder enige critiek alles hebben te slikken. Uiteraard raakte de heer Schouten ook weer de Indië-politiek aan. Hy gaf uiting, evenals de heer Tilanus later deed, aan zyn ongerustheid, nu de Re gering opnieuw heeft verklaard, met de republiek in contact te willen treden, ondanks de kwalificaties, door de heren Van Mook en Van Kleffens als om strijd van dit verschynsel gegeven. De toestand wordt straks onhoudbaar door aftapping van morele, militaire, economische en financiële kracht. Hij eiste voorts opening van zaken ten aan zien van de economische en financiële verhoudingen in Indië. Voorts meent hy. dat een duidelijke uiteenzetting van onze armoede nodig is, om ons volk het besef by te brengen, dat wy op een vulkaan leven, of, zoals de heer Tilanus het uitdrukte, om de massa er van te overtuigen, dat wy er alleen komen met hard werken, expor teren en sparen. In het slot van zyn rede wees de heer Schouten op de merkbare devaluatie van het gezag, hetgeen op revolutionnaire wyze doorvreet in het ganse mensen leven. Tegenover de levensontibinding, die het ganse bestaan bedreigt past slechts een terugkeer door overheid en volk tot God en Zyn Woord. De heer Romme had deze woorden met v dering aangehoord, maar meende, dat de heer Schouten wel op het Christely'k fundament van de nodige politiek had gewezen, doch in gebreke was gebleven, de opbouw van de practische politiek in Christelyke zin te bewerkstelligen. Hy was er van overtuigd, dat het huidige kabinet een Christelyke politiek voerde. Bewees deze Rooms Katholieke professor hiermede dat hy onder de huidige om standigheden de vraag naar een princi piële basis niet opportuun acht? Zulk een geluid meenden wy immers oc horen in de stelling, dat de organisatie van de Rooms-Katholieken in een zonderlyke politieke party geen vraag van beginsel was, doch sleohts een vraag van staatkundige noodzakelijkheid. De heer van der Goes vertelde dat de strijd tegen het "Communisme alléén gestreden werd door de Party van de Arbeid! Eigenlijk bleek reeds aanstonds, dat dit wel wat te bout gesproken was. Prof. Romme nl. wenste zo spoedig mo gelijk de samenstelling van een com missie tot herziening van de grondwet, voornamelyk ten aanzien van de staats rechtelijke vraagstukken buiten de re organisatie van het koninkTyk. In het bijzonder had hij op het oog het vast leggen of beperken van de grondrechten. De heer Tilanus vroeg in het by- zonder naar de geruchten omtrent het aftreden van minister Schagen Leeuwen. Zoals bekend ls de heer Schagen van Leeuwen iemand, die zich liefst buiten de politiek houdt. Maar de laatste tyd schynt hy er toch geen gat meer in te zien. De onder gang van Indië zweeft hem voor ogen, waarby nog komt, dat op Marine hoe langer hoe meer beknibbeld wordt. Wy hopen, dat minister Beel straks volledige opening van zaken geeft. Ook de nieuwbenoemde minister zon der portefeuille, de heer Götzen (die eveneens achter de regeringstafel had plaats genomen) werd naarstig bespro ken. Ondanks de liefdébetuiging tussen Katholieke Volkspartij en Party van de Arbeid kwam er ook nu een diepgaand verschil om de hoek kyken. De heer van der Goes was er niet zo gerust op. dat de economische politiek van dr Huysmans wel de juiste was. Hy houdt het nog steeds maar op een strak geleide economie. Prof Romme hielp hem (en ditmaal duidelyk) uit de droom door te verklaren, dat hy geen andere economi sche politiek wenste dan die door dr Huysmans wordt gevoerd. MACKENZIE KING: Vrijheid en saamhorigheid Voor de derde maal sedert de bevrij ding ontvangt Nederland een groot bui tenlander als officiële gast binnen zyn grenzen. Vandaag betrad William Lyon Mackenzie King, de drie en zeventig ja rige Canadese eerste-minister de grond van het land, dat hem in byzondere mate dankbaar moet zyn. Want het eerbetoon, aan deze veteraan der vrijheid gebracht, vloeit voort uit de gevoelens, die wy koesteren voor een geheel dat volk, dat in moeilyke jaren gastvry huisvesting ver leende aan Prinses Juliana der Neder landen en Haar kinderen. Het volk. dat zijn zonen ver van huis gezonden heeft, om de strijd mede aan te binden tegen de destructieve krachten, die over Furo- pa waren gekomen. Het volk, dat ut deze strijd mannen heeft verloren, die het beste dat zy hadden, hun leven, hebben gegeven voor de vryheid, ook van Ne derland. Het doet ons goed, dat dr Beel de Ca nadese premier heeft uitgenodigd, nadat reeds Churchill en Smuts, andere voor vechters der vrijheid, in Nederland wa ren gehuldigd. Een merkwaardige figuur is deze Mackenzie King. Al meer dan twintig jaar lang bestuurt hij als eerste- minis ter het Canadese schip van staat. Hij heeft zijn land door allerlei moeilykhe- den heengeleid. Hij slaagde er in een waarlijk nationale eenheid te brengen in een land met een tweeledige bevolking: Engelsen en Fransen. Dét vaste doel, dat hy zich voor ogen had gesteld en dat hy heeft bereikt, tekent reeds de man van de synthese. Ook in zyn verdere werkzaamheid is deze geest van synthese tot uiting gekomen. Hij slaagde erin. Canada tot een vrijwel zelfstandige staat te maken en toch de band met Engeland te verstevigen. Tegelijkertijd bewerk stelligde hij een nauwe economische sa menwerking met Amerika, gesteund door persoonlijke vriendschap met wijlen pre sident Roosevelt De beginselen van vrijheid en saam horigheid deden hem en zijn volk in d« jaren voor en tijdens de laatste wereld oorlog geen ogenblik aarzelen om in da Rt. Hon. W. L. Mackenzie King. strijd voor deze goederen actief de zyda te kiezen van de geallieerden. Een keuze die deze grote staatsman met de hem eigen Schotse minutieusheid in daden heeft uitgevoerd. Als minister van arbeid had by reeds in het begin van zyn loopbaan een by- zonder oog voor de verhouding van kapi taal en arbeid. Ook op dit terrein zocht hy, als leider van de Liberale Party, naar synthese, wakend voor excessen en met een open oog voor de realiteit. De zware verantwoordelykheid, die hy zo lange jaren heeft gedragen en de grondigheid, waarmee hy zyn taak heeft verricht, zyn er oorzaak van, dat Macken zie King zich om zyn gezondheid thans wat in acht moet nemen. Des te meer verheugt het ons, dat hij gehoor heeft gegeven aan de uitnodiging. Nederland komen bezoeken. Van deze plaats roe pen wy hem van harte welkom toe. Wan- hy morgen in de Verenigde Verga dering der Staten-Generaal zal worden ontvangen, zal ongetwijfeld blyken, dat hy iets tot ons volk te zeggen heeft. God spare hem nog voor zyn volk en voor de volkerengemeenschap. Niveau van Duitse industrie zal worden herzien Geen opbouw ten koste van andere landen George Marshall, Amerikaans mi nister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde gisteren tegenover de Se naatscommissie voor Buitenlandse betrekkingen, dat de Amerikaanse regering In het totaal ongeveer 2657 millioen dollar nodig heeft voor hulp aan het buitenland tussen thans en het eind van het huidige fiscale Jaar, Juni 1948. Onder de benodigde 2.657 millioen dollar zyn 60 millioen voor China begre pen, wat de eerste uitkering is van het 300 millioen dollar omvattende hulp program voor China. Senator Vandeberg beloofde by de aanvang der zitting prioriteit te verle nen aan het program voor tussentydse Ten aanzien van de Duitse industrie zeide Marshall nog, dat er wellicht een w niveau kan worden vastgesteld het ontmantelingsprogram herzien, indien er op de Londense conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken basis van overeenstemming kan wor den gevonden. Hy verklaarde, dat Duitsland het .Jiart an het Europese probleem" is. Het is an vitaal belang, dat de economie van Duitsland hersteld wordt tot een niveau, waarop Duitsland zichzelf kan bedruipen tegelyk ook tot de welvaart van het Europese contingent kan bydragen altyd op die voorwaarde, dat er voldoen de garanties worden geschapen om te voorkomen, dat dit land zyn militaire kracht herkrygt. Het is niet waar, dat de V. S. Duitsland willen opbouwen ten koste van de andere Europese volkeren. Hy drong er op aan. dat de V. S. alles in het werk zullen stellen om te verze keren. dat Duitsland zyn militaire poten tieel niet weer kan opbouwen. Zweedse bladen waarschuwden giste ren. dat, marshall's centraal administra tief orgaan geen grote macht over de Europese economie zal worden. ONBEKEND SCHIP BIJ WADDEN EILANDEN IN NOOD Hedennacht werden door het S. S. „Ryn" van een onbekend schip noodsei nen ontvangen. De positie van dit schip is; 53.32 N, 5.02 O. De reddingboot „Bran- daris" is van Terschelling vertrokken om hulp te verlenen, evenals de sleepboot „Oceaan". Tot nu toe is geen spoor van het schip gevonden. De beide schepen zyn na enkele uren onverriohterzake teruggekeerd. Minder zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Geleideiyk afnemende, maar aan de kust tydelyk nog harde wind tussen West en Noord-West. Wisselende bewolking met enkele buien Minder zacht. ZON EN MAAN. Donderdag. 13 November. Zon op 7 54 en onder 16.53. Maan op 8.37 en onde* 17.07. Dinsdag 18 November EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1