IWcuitrr £>iïtsdje GTouraitt „Geef het communisme geen kans in Europa" Wist U DINSDAG 11 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPR1J ZEN f0.30 per week; 11.30 pet maand; f3.90 per kwartaal: bij betaling per kwitantie verh met adm -kosten) ADVERTENTIËNf0 15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7356 Christelijk-JS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanluastirfi Is nbcMmti myn bert in tegjjenspoet* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58930 Marshall tot het Amerikaanse Congres: Met spoed 597 millioen dollar gevraagd voor Italië, Frankrijk en Oostenrijk Voor het eerst sedert de Parüse conferentie over het herstel van de Europese economie heeft Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en de geestelijke vader van het plan, dat zijn naam draagt, officiële cijfers genoemd met betrekking tot de tijdelijke en definitieve hulpverlening aan Europa. Marshall vroeg aan het Congres 597 millioen dollar voor spoed-hulp aan Italië, Frankrijk en Oostenrijk, lopende tot 31 Maart 1948. Het bedrag voor de definitieve hulpver lening aan Europa wilde Marshall volgens zijn verklaring gesteld zien op 16 tot 20 milliard. Oostenrijk of Frank- Marshall zei. dat het programma op korte termijn niet bedoeld is als herstel programma. doch als een noodmaatregel. Hij drong aan op onmiddellijke en dringende overweging door het congres van het wetsontwerp, waardoor genoeg geld gevoteerd zou worden, om de nood zakelijke voorraden voor Italië, Frank rijk en Oostenrijk te bezorgen, zodat de mensen in die landen genoeg te eten zouden hebben, zouden kunnen werken en de winter doorkomen. Dat was alleen, om te zorgen voor het allernodigste. doekjes om Voor de Commissie van hulp aan het Buitenland van Senaat en afgevaardig den, keerde Marshall zich tegen Rusland door te zeggen, dat, terwijl Engeland. Frankrijk en de Ver. Staten een poli tiek gevormd hebben die ten doel heeft Europa weer gezond te maken, het nu duidelijk is. dat slechts één mogend heid de Sowjet-Unie op grond van eigen overwegingen, dit doel niet deelt. Marshall constateerde dan ook, dat. ondanks de Amerikaanse pogingen, om de gehele Europese gemeenschap te hel pen, niet alle Europese landen vrij ge laten zijn om hun plaats in te nemen in de gemeenschap, waarvan zij logischer wijze deel uitmaken. Ten Oosten van de grens, waar de geallieerde legers de oor log in Duitsland beëindigden, is het on miskenbaar teken van een vreemde hand. Als gevolg daarvan wordt de geogra fische grens van het herstelprogramma, dat Amerika overweegt, beperkt tot die landen, die in overeenstemming met hun nationale tradities en hun eigen schat ting van hun nationale belangen, vrij heid van handelen hebben, zo vervolg de hij. Marshall gaf geen schatting van extra hulp voor de Britse en Amerikaanse bezettingszones van Duitsland plus de zones in Japan en Korea. Men verwacht, dat de extra bezettings- kosten ongeveer tot 400.000.000 dollar zul len bedragen. Italië is er het ergst aan toe Van de 597 millioen dollar voor de spoed-hulp heeft Frankrijk 328 millioen dollar nodig, Italië 227 millioen dollar en Oostenrijk 42 millioen dollar om deze landen tot een met de maand Maart voor' ie helpen. De interim-hulp zou voor een groot der estaan uit levensmiddelen, brand stol vezelstof, zaden en medische arti kelen. zei Marshall. Italië'? financiële situatie is zelfs ern- Tweemaal levenslang geëist tegen S.D.-knechten Levenslang eiste gisteren de A.-F. bij de Groningse Kamer van het B.G. te Leeuwarden tegen de 43-j. caféhouder Faber uit Grijpskerk. die aan de S.D. talrijke „tips" doorgaf over personen, die volgens zijn mening „vernietigd" moes ten worden. Eveneens werd levenslang geëist tegen de 48-j. zeeman J. Damen uit Delft Deze had een lid van de ge meentelijke bewakingsdienst te Gronin gen, H E. Brouwer, om een graanmolen en wat oliezaad zonder meer op straat doodgeschoten. Werd gij door de A'damse S.D. mishandeld? Doet dan biervan aangifte In verband met de a.s. berechting van Duitse en Nederlandse S D.-ers heeft de proc.-fiscaal van het A'damse B. G., mr N. J. G. Sikkel, erop gewezen dat ieder, die gedurende zijn gevangenschap in de Euterpestraat of op de Weteringschans te Amsterdam, mishandeld is geworden, hiervan ten spoedigste aangifte dient te doen bij het bureau voor Oorlogsmisda digers. Stadionweg 135 Amsterdam. VANDAAG STELLEN WIJ IJ VOOR: Sergeant Joh. Rijnsburger, -Munnikenstraat 46, Leiden i Sergeant Rijnsburger is ingedeeld Dij 3-3 Bat. 8 Reg. Inf. en is gestationneerd te Soreang op Java. Als vrijwilliger ging hij naar Indië, wat nog niet betekent, dat hij voor zijn plezier ging. Temidden van de geweldige spanningen denkt hij vaax terug aan het vaderland, waar in de val- I lende winteravond jongetjes schreeuwend I voetballen in de stille straat. Ook op Java j zijn van die voetballende kereltjes; zij zagen het af van de blanken. Op blote Die arme prinses Elizabeth Een vierjarig New Yorks meisje, Julie Aloro, heeft met haar spaar potje in haar vuistjes geklemd, een uur lang met de ondergrondse gereisd om op het kantoor van een maat schappij die levensmiddelen-pakket ten naar Europa zondt, een eerste termijn te betalen voor een kalkoen, ,die zij prinses Elizabeth ten geschen ke wil geven. „In Engeland hebben ze niets te eten" vertelde zij de bediende, die haar te woord stond. „Ik wens een kalkoen voor prinses Elizabeth' te kopen." voegde zij hieraan toe. De maatschappij belde Julie's moeder op, die ook kwam en zag hoe haar kleine meid vier dollar 20 betaalde als eerste termijn voor de aankoop van de kalkoen. „Vraag de prinses mij het vork- beentje te zenden als ze hem op heeft," verzocht de kleine Julie nog. toen ze de winkel uitging voeten manoeuvreren ze met een onrijpe djoeroek (sinaasappel) en hebben dan evenveel plezier als hun blanke broertjes in Holland. Sergeant Rijnsburger sloot vriendschap met hen en legde hun ondeu gende snuiten op de gevoelige plaat „Saja sida liat, toean", riepen ze strijd, toen ze geen vogeltje te voorschijn zagen komen uit het fototoestel, zoals de blanke heer hun toch had beloofd: „lk heb niets gezien, mijnheer". Maar Jan Rijasburger had hun gespannen snoetjes gezien en genoten. Hij mag ze graag, schrijft hij, die kleine, bruine kereltjes- tn wij veronderstellen, dat hij ook nog wel graag met hen voetbalt.... Ook de anderen komen aan de beurt Men schat, dat er voor 15 maanden 7.5 milliard dollar nodig zullen zijn ovei de periode die onmiddellijk op de spoed- hulp volgt, zei Marshall. Hij verklaarde, dat er 1.5 milliard dol lar nodig zouden zijn, voor de laatste drie maanden van het belastingjaar dat 30 Juni a.s. eindigt en 6 milliard dollar voor het gehele jaar dat 1 Juli begint. Marshall gaf de volgende uiteenzet ting over de wijze waarop het pro gramma volgens hem diende te werken. Als algemeen principe zou de hulp de vorm hebben van giften of leningen, die in ieder afzonderlijk geval zouden af hangen van de solvabiliteit van het be treffende land en van de uitwerking, die accumulatie van extra buitenlandse hulp op het bereikte herstel zou hebben. Nauwkeurige vaststelling in elk af zonderlijk geval zou door een admini stratief lichaam met advies van het staatsdepartement en de Nationale Raad van Advies moeten geschieden. Joodse Raad vergemakke lijkte Jodendeportatie Mr Sikkel over de arrestatie van Cohen en Asscher De deportatie van Joden naar Duits land en Polen werd in belangrijke mate vergemakkelijkt door de werkzaamhe den van de Joodse Raad, terwijl de re gistratie van Joodse landgenoten de Duit sers in dit opzicht vrij spel liet. Dit deel de de proc.-fiscaal mr N. J Sikkel mede, naar aanleiding van de opzienbarende arrestatie van de voorzitter van de Jood se Raad, prof. dr D. Cohen en de heer A. Asscher. Een maandenlang minutieus onderzoek naar het beleid van de Joodse Raad heeft dit bewezen en het was in het belang van het verdere onderzoek beide personen niet langer op vrije voeten te laten. A. Stapelkamp geridderd De heer A. Stapelkamp, oud-voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond de Tweede Kamer, is benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw: dr W. A. Timmerman te Utrecht; tot officier in de Orde Oranje-Nassau: J. Veldman te Zuilen, 2e voorz. van de Kath. Arbeidersbeweging, dr G. Kraus te Bloemendaal, ir H. W. de Kruyff te Zutphen; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: S. W N. Arntz te Nijmegen, J. Lamsvelt te Apeldoorn, H. Zeeman Alkmaar, mej. A. Talma te Meppel, J. T. Rademacher te Spijkenisse. W. K. Dikland te Bergen op Zoom, W. P. Nuyten te Haarlem en mevr. A. G. v. d. Have-Lucieer te Kloetinge. ENGELSCHE ONDERSCHEIDING VOOR REDDER VAN DE WAALBRUG. De familie van wijlen Jan van Hooff, de redder van de Waalbrug, heeft gis teren van de Engelse ambassade officieel bericht ontvangen, dat koning George Jan van Hooff posthuum heeft onder scheiden met de „King's Commendation for Brave Conduct" met de twee zilveren lauwertakken voor zijn moedig gedrag. Het officiële schrijven ging vergezeld van een verklaring van minister Attlee. waarin deze zijn grote waardering uit spreekt voor de gedragingen van Jan van Hooff. Prof. Pootjes' woning „heilige grond"? Hilversumse politie deed een Inval Vijftien Hiiversuimse politiemannen hebben gisternacht een inval gedaan in de woning van de nog steeds onvindbare prof. Pootjes, die vooral berucht wege zijn aansporingen om te deserteren. Ook ditmaal werd de onvermoeide schrijver van „De Vredestichter" niet gevonden, terwijl een hoofdinspecteur door de bewoners werd toegevoegd: „Mijnheer, U begeeft zich op heilige grond". Door vallend reclamebord gedood Voorts nog een ongeluk op Texel Gistermorgen is de 78-j. D. van Os uit Hilversum door een reclamebord, dat het Rex-theater aldaar naar bene den viel, gedood. Op Texel kwam gisteren de heer A. Koopman ongelukkigerwijze onder een boerenwagen terecht. Twee wielen kin gen over zijn hoofd, waardoor hij op slag werd gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen na. VOOR PLICHTSBETRACHTING. Generaal-majoor Baay. commandant van de A-divisie, heeft te Soerabaja op het Manserghplein het bronzen kruis uit gereikt aan de commandant van de 4de brigade infanterie, kolonel jhr H. L. der Wijck. Lord Killearn kwam Gani per ongeluk tegen De republikeinse vice-premier Gani is hedenochtend van Batavia vertrokken met medeneming van een aantal mdns! waarmee hij handel wil drijven en t hij in Singapore aankwam had hij dood- toevallig een ontmoeting met lord Kil learn, die niet het minste plan had hem af te halen, doch die juist twee leden consulaire commissie naar het vliegveld bracht. Hierop volgde een onderhoud een half uur, waarbij dr Koets aanwezig was. Bij zijn aankomst had Gani nog ei persgesprek. waarin hij beweerde g°i bezwaar be hebben tegen Nederlands ka pitaal. Naar wij reeds meldden, zal hij behalve Amerika, ook Europa en Azië bereizen. (Iets wat Gani niet zegt, is dat kort voor 21 Juli een overeenkomst is gesloten met de Voor-Indiër Patnaik, waarbij deze belooft 500 millioen ropijen kapitaal l verstrekken voor de exploitatie van or dernemingen, die door de republiek g< stolen zijn. Dit ter ontnuchtering voc sommige „Nederlanders", die graag nog iet aan Gani zouden willen verdienen. Bunkerbouwen is toch voordeliger. Red.). Moord en terreur nenien in Indië toe Vertrouwen geschokt Zaterdag en Zondag zyn er volgens de officiële berichten aan onze zijde in Indië 4 man gesneuveld en 15 gewond. Vele hiaten maken het steeds moeilijker een overzicht te krfjgen van de offers, die de wapenstilstands-politiek der Re gering ons hebben gekost. Voorlopig is het totaal 268 doden, 786 gewonden en 19 vermisten, doch dat wil niet zeggen, dat er niet meer verliezen zijn. De officiële berichten maken melding van infiltraties en beschietingen, van de verdrijving ener bende op Midden- Sumatra, die zich n.b. in een moskee had verschanst. We wijzen er op, dat een dergelijke berichtgeving onmogelijk een beeld kan geven van de huidige toe stand in Indië. Het is niet meer ver borgen te houden, dat de terreur hand over hand toeneemt, omdat de bron van het kwaad niet wordt uitgeroeid. Als alle ontvoeringen, moord en brandschat tingen, dagelijks door ons werden ver meld, zouden we minstens een kolom nieuws nodig hebben. Men moet de moed bewonderen, waar mee vele Indonesiërs nog met Neder land willen samenwerken, maar het is duidelijk, dat de bevolking steeds meer afzijdig wordt, als zij Nederland niet kan vertrouwen. Hel Indisch gekkenhuis Intussen heeft hadji Ago es Salim te Batavia uiteen gezet, hoe de republiek goede voortgang maakt met tie uitbrei ding van haar buitenlandse betrekkingen. Vertegenwoordiger in de Arabische lan den Is hadji Rasjidi, in Bangkok wordt dr Soedarsono vertegenwoordiger. Het personeel der republiek te Manilla omvat reeds 16 personen onder leiding van Soe- silo, de vertegenwoordiger in Australië is Oesman Sastroamidjojo. Een stout geraamte Roberto Rosselini, de bekende regis seur van de film „Rome open stad" is de wanhoop nabij, omdat ,het geraamte" te veel eet! Dat klinkt heel vreemd maar de zaak zit zo: „Het geraamte" is n.L een Duits acteur, niet veel meer dan vel over been. Rosse lini huurde hem prompt, om in een nieuwe film, welke hij momenteel te Rome maakt, op te treden als de „hon gerdood". De magere Duitser geeft echter zijn hele filonsalaris uit aan lekker eten en gaat er zo langzamerhand uitzien als Hollands welvaren. militairen In Berlijn koopt men per half dozijn tegelijk Vrije winkels: officieel getolereerde zwarte handel De sinds enige tyd in de steden der Sovjet-zone geopende winkels, waar artikelen als sigaretten, schoenen en kousen vrU en in elke hoeveelheid kun- worden gekocht, zijn thans ook in de Sovjet-sector van Berlijn verschenen. Zi) worden hier, net zoals in de zone, meestal gedreven door Polen, en dragen in alles het karakter van officieel getolereerde of zelfs officieel georganiseerde plaatsen van zwarte handel. Klanten hebben ook wat aan te bieden Het opduiken der winkels aan d Alexanderplatz heeft in Berlijn meer ser satie gewekt dan destijds het besluit va de geallieerde contróleraad tot opheffing de staat Pruisen. De winkels, i sigaretten voor en tot anderhalve mark verkocht worden (Engelse en Ameri kaanse sigaretten doen in Berlijn altijd nog 5 mark), trekken druk bezoek. Niet minder een winkel waar schoenen en kousen te krijgen zijn. De schoenen zijn van Duitse herkomst. Men levert evenwel niet per paar, de minimum hoeveelheid die men kan kopen ls een half dozijn. Ook boter, koffie en andere levensmiddelen wor den tegen zwarte prijzen vrijelijk verkocht. De verkopers interesseren zich niet alleen voor hetgeen zij aan te bieden hebben, doch evenzeer voor wat de klanten hebben aan te bieden. Natuurlijk worden buitenlandse de viezen even gaarne aanvaard als Duitse marken. Juwelen en bijoute rieën worden eveneens gaarne aan genomen. Ofschoon de vrije verkoop nu reeds ve: scheidene dagen aan de gang is, hebben Duitse instanties nog geen stappen kun nen nemen tegen de verkoop van sigaret ten zonder belastingbanderolle. Grossiers handelen op Sovjet-last? De grossiers zouden op last van het mi litaire Sovjetbestuur handelen, dat ook de prijzen zou vaststellen. Als eigenlijke exploitanten dex vrije winkels worden de in de Sovjetzone gevestigde Russische portondernemingen genoemd. Zo zou bekende onderneming Rasno-export Berlijn millioenen sigaretten voor vrije verkoop hebben opgeslagen. Door deze onderneming worden ook goederen verhandeld, die in de zone als illegale goederen in beslag zijn genomen. Deze vrije verkoop heeft in de Sovjetzone reeds grote ontstemming gewekt onder de beiders, voor wie de aangeboden goederen onbereikbaar zijn- In Leipzig is het reeds zover gekomen, dat een bomaanslag ge pleegd is op een sigarettenfirma, waarbi; het winkelpand beschadigd werd. Hier wordt thans een actie gevoerd om de be volking te bewegen de vrije winkels tt boycotten. „Herstelbetalingen". Het nieuwe systeem wordt opgevat als een vorm van herstelbetalingen, waarbij deze bestaan in goud en waardevaste tikelen, die in laatste instantie de midde len zijn, waarmee het Duitse publiek zijn aankopen in de winkels financiert. Het feit, dat behalve de tabak alle aan geboden waren van Duitse oorsprong zijn, onderscheidt de Russische winkels van de beide in Duitsland geëxploiteerde Ame rikaanse ruilwinkels, waar Duitsers hun goederen tegen Amerikaanse producten kunnen inwisselen. VOLKSMISLEIDERS DE LAAN UIT De commissie voor de Perszuivering heeft tegen H. A. Goedhart voor de tijd van twintig jaar, dr J. G. Loohuis, voor acht jaar en F. Smit voor 2Vi j. verboden in enige journalistieke functie werk- De Noordersluisdeur te IJmuiden is gedurende de oorlog zwaar beschadigd. Met man en macht togen Nederlandse technici echter aan de slag. Tegelijk met het herstelwerk verricht men een algeneme restauratie. De werklieden bezig op de bodem van Europa's grootste sluisdeur. Duitse kolentreinen worden weer geplunderd Uitgebreide beschermings maatregelen Met het naderen van de koude is mer in Duitsland weer begonnen met hel plunderen van kolentreinen, aldus Reu ters correspondent te Hamburg. In de vorige winter zijn, zo men weet, duizen den tonnen kolen uit de treinen geroofd en er bestaan aanwijzingen, dat de klei nere diefstallen gedurende de z< plaats zullen maken voor georganiseerde ervallen ter voorziening van de zwarte arkt. Daarom hebben de spoorweg- en politie-autoriteiten maatregelen getroffen de kolen transporten te beschermen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de opgedane ervaringen. In de meeste steden beginnen houten hekken en ban ken reeds te verdwijnen. Ook de bossen uit de omgeving moeten het ontgelden- •uïnes van gebombardeerde gebou worden nogmaals op brandbaar ma teriaal doorzocht. Dure „zwarte kolen". De prijs van zwarte kolen was geduren de de zomer het tienvoud van de male prijs; verwacht wordt, dat deze zal stijgen tot het zeventienvoudige. Hoewel de officiële toewijzing groter is dan in de vorige winter, klagen de Duitsers over de geringe hoeveelheid. Zij beschouw den de toewijzing slechts als een aanvul ling op de nog aanwezige voorraden. Deze nu echter uitgeput Verder doet zich het verschijnsel voor, dat de kolen tegen normale prijs slechts in zeer kleine hoe veelheden te verkrijgen zijn. De meeste Duitsers menen, dat de beperkte toewij zing het gevolg is van uitvoer ten be- We sturen ze naar V! De Amerikaanse kippenboeren zijn, In hun woede over de afkondiging van de gevogelte- en eiloze Donder dag, op het lumineuze idee gekomen om manden soepkippen naar Truman en manden legkippen naar Luckman (Truman's voedseldictator) te sturen met de boodschap: „We mogen ze niet verkopen en we kunnen ze niet te eten geven, daarom sturen we ze Zoveel pluimvee konden de heren echter niet verwerken. Daarom trof men haastig maatregelen om de man den te laten afhalen door het Leger des Heils, ten behoeve van de armen. Intussen is tot groot genoegen van ae kippenboeren de gewraakte Don derdag tot nader order opgeheven. De kippenboeren verwachten nu, dat hij wel voor goed tot het verleden zal behoren. De maatregel ging om de besparing van 56 millioen schepel Watersnood in Zuid-Turkije Honderden slachtoffers en enorme In Adana, een provincie in Zuid-Tur kije. zyn ten gevolge van hevige regens, die 60 uur aanhielden, de dijken van de rivier Seyhan bezweken. Meer dan 200 personen zijn verdronken en ongeveer 1500 zijn daklos. Het water bedreigd de stad Adana thans en duizenden mensen vluchten uit vrees voor de overstroming. Men vreest, dat enkele kleinere dorpen hevig te lijden hebben gehad. Aan de gebieden van Adana, waar katoen en sinaasappelen verbouwd worden, is zware schade toegebracht. DAT bij Roosendaal dezer dagen de eer- e na de oorlog nieuwgebouwde model boerderij in Brabant gereed is gekomen. DAT de St-Crt. van gisteren prijzen- beschikkingen inzake handelsmarges voor graphische speelgoederen alsmede inzake kachelblokken bevat. DAT in Dongen (N.-B.) momenteel 83 woningen gebouwd worden, waarvan er in November en vijf in December gereed komen. DAT de ver. „Indisch Jeugdcentrum" i een circulaire aan ons volk om gelde lijke steun verzocht heeft daar de Rege ring heeft besloten geen verdere finan ciële bijstand te verlenen. DAT het R'damse B.G. gisteren de 41-j P. J. F. v. d. Pligt, aldaar, die in '44 een clandestiene stokerij aan de S.D. had verraden, tot 6 jaar veroordeelde. DAT te Heusden Zaterdag a.s. enige grafmonumenten worden onthuld ter n gedachtenis van de slachtoffers van ramp van Heusden in November 1944. DAT Ged. Staten van Noord-Brabant de gemeentebesturen een nieuwe bezol digingsregeling voor wethouders hebben aangeboden, die aan de wethouders gemeenten boven 10.000 inw. een tijde lijke toelage van 9 pet. verleent. DAT het K.L.M.-toestel naar Berlijn gisteren wegens het slechte weer de plaats van bestemming niet kon bereiken en te Hannover moest landen. DAT volgende week Maandag het 5de bataljon van het reg. grenadiers i.v.m. het vertrek naar Indië, te Amersfoort een afscheidsdefilé houdt DAT vandaag op geallieerde kerkhoven te Groesbeek stille herdenkingen zijn ge houden door adoptanten van de verschil lende oorlogsgraven. DAT aan de oud-kapelmeester van het 7de R. I., M. Kley, uit Amsterdam, t.g.v. zijn 75ste verjaardag een serenade is gebracht. DAT de kolenproductie in October 920.600 ton bedroeg, tegen 898.200 ton in September. DAT de schroef van de „Willem Ruys" gisteren van de Spaanse kade te Rotter dam eindelijk het terrein van de R'damse Lloyd heeft bereikt DAT de Raad voor de Luchtvaart, alvorens uitspraak te doen inzake het ongeluk met het vliegtuig van de „Wil lem Barendsz" op 7 Dec. '46, waarbij een navigator gedood en drie leden der bemanning gewond werden, eerst ir Fal- kenhagen van de RX.D. en de radio telegrafist Hogenkamp zal horen. DAT het Tweede Kamerlid Neder- horst (Arbeid) boos is over de papier- toewijzing aan het niet socialistische weekblad „Op Wacht" waardoor het in Gouda huis aan huis kan worden be zorgd, en hij min. Gielen heeft verzocht hierin verandering te brengen. DAT op 1 Aug. JJ. bij het Rijk 74.800 arbeidscontractanten in dienst waren, tegen 81.987 op 31 Dec. '46. DAT voor het B.G. te Roermond le venslang werd geëist tegen de voorin, corpschef der gemeentepolitie A. Ros- selle aldaar, die als slaafs werktuig van de S.D., alles aanbracht wat hem ter kennis kwam. DAT op de alg. begraafplaats te Mid delburg door burg. jhr mr W. C. Sand- berg tot Essenburg een monument is onthuld ter nagedachtenis van 35 ge vallen illegale werkers en militairen. DAT binnenkort in Hengelo (G.) een tricotage- en confectieatelier en in Lochem een nieuwe metaalwarenfabriek wordt geopend, hetgeen opnieuw een stap vooruit op de weg naar industriali satie van de Achterhoek betekent. DAT gisteren in tegenwoordigheid van de Amerikaanse ambassadeur Herman B. Baruch en burg. d'Ailly van Amster dam, aldaar een tentoonstelling van Ne derlandse producten, bestemd voor export naar Amerika, geopend is. DAT gisteren voor het R'damse B.G 20 j. werd geëist tegen de 26-j. ex-wacht- meester bij de Staatspolitie J. I^jkerk aldaar, die o.m. 50 Joden aan de S.D. had overgeleverd. DAT hedenmorgen de eerste lading Zweeds ijzererts na de bevrijding uit Narvik te Rotterdam is aangekomen. DAT ook Nederland vertegenwoordigd zal zijn bij de parade, welke t.g.v. de Amerikaanse wapenstilstandsdag te Neu renberg wordt gehouden. DAT min. Drees gisteravond In een radiorede de symbolische verkoop van het Damplantsoen te A'dam heeft ingeleid. hoeve van herstelbetaling, hoewel vai bevoegde Duitse en Britse zijde meer malen het tegendeel bevestigd is. D schaarste is te wijten aan gebrekkig ver en verhoogd gebruik door de in dustrie. Natuurlijk: Es ist niclit wahr. Gen. Maisel ontkent alles Luitenant-generaal Maisel. die, zoals wy meldden, in verband met de dood van veldmaarschalk Rommel is gearresteerd, heeft verklaard, dat Rommel zelfmoord heeft gepleegd. Hij ontkende alle mede plichtigheid aan moord op Rommel, al dus de Duitse politie Krantenwijk te Istanboel door studenten bestormd Een militaire afdeling met de bajonet op het geweer, geassisteerd door hon derden agenten hebben gisteren te Istan boel een joelende menigte studenten tot staan gebracht, die door de krantenwijk marcheerden. Zij hielden een demonstra tie tegen het weekblad „Boeyoek Dogoe", dat kritiek had geleverd op het moderne Turkije en op Ataturk, de stichter daar van. Duizenden studenten verzamelden zich buiten de universiteit van Istanboel, doch sleohts een gedeelte slaagde erin door het dichte cordon, dat rond de ge hele krantehbuurt getrokken was, te ko men en naar de drukkerij ie trekken, waar het blad gedrukt wordt. Daar wer den zij na een paar gevechten tegenge houden en trokken zich terug. Aangezien nog steeds spanning in de hele wijk heerst, blijven de voorzorgs maatregelen van kracht. Negerprobleem knaagt aan Amerika's prestige Harde waarheden in officieel rapport John Walters, de voornaamste cor respondent van het Britse blad .Daily Mirror" in de Verenigde Sta ten, meldt, dat er een rapport is ver schenen van de „commissie voor burgerrechten in de V.S.", waarin „zeer harde waarheden voorkomen over de sterk verbreide discrimina tie ten aanzien van negers ln de Verenigde Staten. De betrokken commissie was benoemd door president Truman. Walters schrijft: „De meeste Amerikaanse staatslieden, die op internationale conferenties vrij heid en gelijkheid voor allerlei vreemde volksgroepen vragen, lijden aan een eigenaardige soort doofheid. Zij zijn niet in staat om een koor van stemmen bui ten de conferentietafel te horen, dat roept ,,eai wij?". Dit koor wordt gevormd door dertien millioen Amerikanen, als kleurling geboren. Aan hen wordt de vrijheid en gelijkheid geweigerd, welke hun blanke medeburgers genieten. De Amerikaanse staatslieden hebben het natuurlijk erg druk met het strijden voor een behoorlijke behandeling van Zuid-Afrikaanse stammen, democraten op Korea. Griekse constitutionalisten, Joegoslavische geestelijken en andere belangrijke personen. De donker ge kleurde burgers der Verenigde Staten zouden een behoorlijke behandeling voor zichzelf zeer op prijs stellen. President Truman, die niet zo doof was, heeft inderdaad een commissie be noemd om te onderzoeken, of een iege lijk zijn rechten als burger geniet. 43 Lynchpartijen. „Rapporten als het onderhavige zljin al vroeger opgesteld en verdwijnen in regerinigsarchieven om vergeten te wor den. Een misdaad als het lynchen heeft de afgelopen tien jaar drie-en-veertig levens gekost en daaraan is ruimschoots bekendheid gegeven. Hetzelfde geldt voor het feit. dat in verscheidene staten niet-blanken het stemmen onmogelijk wordt gemaakt. Maar er moet meer aan dacht worden geschonken aan het feit, dat vele negers, die niet aan onmiddel lijke vervolging bloot staan, behandeld worden als sociaal uitgestotenen", aldus Walters. Bruidegom laatste nacht bij zijn moeder Luit. Philip Mountbatten zal bij zijn huwelijk een gewoon uniform van de Britse Koninklijke marine dragen met iedegen. Verwacht wordt dat Koning George m het volle ornaat van vloot- admiraal zal verschijnen. De nacht voor het huwelijk zal luit. Mountbatten door brengen in het Kensington-paleis, waar zijn moeder, Prinses Andrew van Grie kenland, logeert. Te Charleroi (België) zijn 27 leden in de Rex terechtgesteld, wegens sa menwerking met de Duitsers. Generaal Clay, Amerikaans com mandant in Duitsland, is door de Paus particuliere audiëntie ontvangen. PRIJSVERL4GING Met instemming zal men hebben be groet de aankondiging van de Philips- Gloeilampenfabrieken inzake een belang rijke verlaging van het prijsniveau van diverse producten der maatschappij. Het is toe te juichen als het prijsniveau op de binnenlandse markt door het initiatief van een particuliere ondernemer ver laagd wordt. Elke actie, welke beoogt de spanning tussen lonen en prijzen te ver minderen. mag met instemming begroet worden. Blijkens een mededeling van officiële zijde is hier sprake van een eer ste stap in de richting ener daling van het binnenlands prijsniveau en mag men rekenen op overeenkomstige prijsverla ging bij andere industriëlen. Hoe meer een dergelijke actie algemeen wordt, hoe liever het ons zal zijn. Niemand zal ont kennen, dat het een eminent belang voor ons land is, als door prijsverlaging de noodzaak van een derde ronde voor loons verhoging kan worden voorkomen. Het is reeds geruime tijd geleden, dat het kabinet-Beel een actie voor prijsver laging afkondigde, alsmede een versterkte beschikbaarstelling van utilitygoederen, ter betere voorziening van de binnen landse markt. Het resultaat van deze actie is tot dus ver uitermate pover geweest. Vandaar klaarblijkelijk, dat thans van officiële zijde de prijsverlaging van Philips met het nodige tamtam is aangekondigd, met de toevoeging, dat er nog meer op komst e voorziening der markt met utility goederen is tot dusver eveneens ver be neden de maat gebleven en ook deze be lofte van het kabinet-Beel is nog niet ingelost. Wy denken er niet aan om iets aan de mooie geste van de Philipsfabrieken af te doen, maar willen wel opmerken, dat deze prijsverlagingen slechts een zeer ge ringe invloed zullen hebben op de kos ten van het levensonderhoud. Van veel meer betekenis zou het zijn als het levens middelenpakket in prijs verlaagd kon worden, of de textielgoederen. Wij wil len gaarne afwachten, welke verdere prijsverlagingen uit de industriële sec tor zullen volgen. Mogelijk, dat dan op meer vitale punten vorderingen worden gemaakt. Op het gebied van winstmarges kan vermoedelijk nog wel het een en ander bereikt worden. Echter moet men niet vergeten, dat vrijwillige verlaging van de winstmar ges geen alledaags verschijnsel is en daarom zal meestal het Directoraat voor de Pryzen bier de leiding in handen Ook in het buitenland heeft men acties voor prijsverlaging gevoerd. Wy herinne ren aan het experiment-Blum, dat ten slotte een grote mislukking is geworden. Bepalend voor het meerder of minder succes van een dergelijke actie is het kwantum goederen, dat beschikbaar wordt gesteld. Wordt in een „Sellers"- markt een prijsvèrlaging aangekondigd, dan is zulks tegennatuurlijk, omdat de wet van vraag en aanbod bij goederen- schaarste de prijzen omhoog drukt. Slechts een ruime voorziening van de markt met goederen kan op volkomen natuurlijke wijze een prijsverlaging ver oorzaken. Dergelijke acties in een periode van goederenschaarste kan men groten deels als lapwerk beschouwen. Daaroin was de aankondiging van minister Beel inzake het beschikbaar stellen van goed kope massaproducten zo gelukkig en ie het zo jammer, dat daarvan nog zo wei nig resultaat is te zien. Wil men prijs verlaging op de binnenlandse markt, dan zal men de oplossing vooralsnog meer in deze richting moeten zoeken. Wij beschouwen de commentaar van officiële zijde bij de prijsverlaging van Philips dan ook bestemd om de onte vredenheid over het Regeringsbeleid op het gebied van lonen en prijzen te sus sen. Of deze poging geslaagd is. wagen wy te betwijfelen. -M E V 3 4 - - Het beste fruit van ome grond komt tegenwoordig in speciale verpakkin gen aan de markt. Een feest van kleur en geur. De winkelier priJat een doos vol gezondheid aan. Wie durft dat weigeren Cholera in Egypte deze maand uitgewoed? De cholera-epidemie in Egypte neemt nog steeds geleidelijk af. Gisteren stier ven in één etmaal nog 107 mensen, doch dit aantal bedroeg bijv. op 21 October 561. Er werden 230 nieuwe gevallen ge constateerd. De minister van Volksge zondheid. Iskander Bey. heeft goede hoop, dat de epidemie op 30 November uitge woed zal zijn. Aanhoudend wisselend weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bevgolkt met nu en dan regen. In het Noorden van het land tij delijk veranderlijke wind, overigens nu en dan krachtige en aan de kust tijde lijk harde Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar, vooral ln het Zuiden van het land. ZON EN MAAN Woensdag 12 November Zon op 7.53 en onder 16 55. Maan op 7.17 en onder 16.47. Dinsdag 16 November EX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1