Jlirttuif CriJtsdtr (iflitrant MILITAIRE STAATSGREEP IN SIAM i Rechtstreekse aanraking met republiek begonnen Zij draagt voorlopig informeel karakter Wist U MAANDAG 10 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f0.30 per week; 11.30 pei maand; f 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN. f 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7355 Christelijk'ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stenluastich is qbeMmtt myn brrl in teyijenspoft" Postrekening 58936 Regeringsbureaux te Bangkok onder zware bewaking Maarschalk Phiboen nam de macht in handen EENHEDEN van het Siamese leger onder leiding van maarschalk Phiboen heb ben gisterochtend vroeg door een staatsgreep de regeringsmacht in Siam in banden genomen. In bekendmakingen aan de bevolking heeft maarschalk Phiboen rerklaard, dat ervaren bestuurders in hun ambt zullen worden hersteld en dat de moeilijkheden in het land spoedig zullen worden opgelost. Hy deed een beroep op de bevolking om rustig aan het werk te blijven. dens de oorlog achter de anti-Japanse ver zetsbeweging schaarde. Maarschalk Phiboen daarentegen was tijdens de Japanse bezetting minister president van Siam en verklaarde in 1942 de oorlog aan de geallieerden. Toen Japan in 1945 verslagen was, kreeg Phiboen huisarrest. In Maart 1946, drie maanden nadat het vredesverdrag met Engeland was getekend, werd hij op bevel van het Hooggerechtshof te Bangkok vrijgelaten „daar de wet op oorlogsmisdaden niet met terugwerkende kracht kon worden toegepast". In bovenstaande verband verdient nog vermelding het feit, dat in Juni 1946 de twintigjarige koning van Siam, Madinol, dood in zijn paleis werd aangetroffen, zoals men zich zal herinneren. Aanvan kelijk werd zelfmoord vermoed, doch thans hebben de doktoren vastgesteld, dat de koning werd vermoord. Direct na de dood van de koning werd zijn 18-jarige broer, Adoeldet, door de Siamese Natio nale vergadering tot koning uitgeroepen. Medewerkers van maarschalk Phiboen hebben medegedeeld, dat hij niet v plan is, persoonlijk de leiding op zich I Strategische gebieden afgezet De troepen van maarschalk Phiboen hebben het vervoer en de radio te Bang-; kok onder hun beheer- Strategische ge- bieden zijn afgezet. Het leven te Bangkok i gaat zijn normale gang, afgezien van en-j I kele samenscholingen op straat. Naar verluidt is Phiboen tot overeen-1 stemming gekomen met maarschalk Adoel, opperbevelhebber van het Siamese leger, die naar verwachting in functie ral blijven. Phiboen heeft alle regen' ambtenaren verzocht in functie te ven en op kantoor te verschijnen. Alle regeringsbureaux te Bangkok onder zware bewaking. Nieuw licht in moord op koning Madinol? Tot nog toe was Loeang Dhamrohg Na waswat president van het Siamese kabi net, dat voornamelijk was samengesteld uit leden van de volkspartij die zich tij- Minister Gielen onthulde gedenkraam in Goudse St. Jan De rijke schat der Goudse glazen in de St. Janskerk te Gouda, is Zaterdag ver meerderd met een prachtig geslaagd ge denkraam, ontworpen door de R.K. kun stenaar Charles Eijck. Het raam dat een herinnering aan de bezetting wil zijn, geeft oen uitbeelding van de ellende in de afgelopen oorlog: vandaar dat vele na bestaanden van Goudse oorlogsslachtof fers de onthullingsplechtigheid door Mi nister Gielen. bijwoonden. Naast jhr ir P F O. R Sickinghe, als vertegenwoor diger van H. M. de Koningin, waren er zeer veel autoriteiten aanwezig; o.a. de burgemeester van Amsterdam. Haarlem en T °iden. De voorzitter van het ge- denkraamcomité, mr A. A. J. Rijksen, droeg het kunstwerk met een korte 'toe spraak over aan de president der Kerk voogdij. de heer D. Bijlsma. INTERNATIONAAL MUZIEK CONCOURS TE HILLEGOM. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der Hillegomse Harmoniekapel, zal in de bloembollenweek van 1948 een internationaal muziekconcours in Hille- gom worden gehouden. Schroef van de „Willem Ruijs eindelijk te Rotterdam Na veel hangen en wurgen is de schroef van de „Willem Ruijs" eindelijk in Rot terdam aangekomen Een 24-wielige trai ler bracht het gevaarte naar de Moerdijk, waar een bok met een hefvermogen van 80 ton de schroe, heeft overgenomen en op een lichter plaatste. De trailer mocht nl. niet de brug over, omdat dit gevaar kon opleveren. De lichter heeft het „be rucht" geworden scheepsonderdeel ver voerd naar de Spaanse kade in de Maas stad VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Aart Beekman, Hoge Morsiveg 31, Leiden Aart was werkzaam op het PTT-kan- toor in Den Haag, toen de vaderlandse plicht hem naar Indië riep. Hij vertrok het vorig jaar op 8 October en werd in gedeeld bij de geneeskundige troepen in Tjampea, in de omgeving van Buiten zorg. Zoals allen, die Java voor het eerst zien, werd hij overweldigd door de weel derige schoonheid van deze schoonste edelsteen in de „gordel van smaragd", zoals de dichters het verre eilandenrijk wel hebben genoemd. Aart was evenwel volbloed Hollander bij zijn beschouwin gen van Java's natuur; hij ging de bomen en de planten vergelijken met die van thuis, en kwam toen toch, ondanks alle; tot de conclusie, dat hij de wilgen in de polders rond zijn eigen stad mooier moest vinden, of hij wou of niet. Een wande ling door Hollands duinen en langs de bruisende Noordzee zou hem alles waard zijn, maar daar is voorlopig nog niet veel kans op. Toch schrijft hij altijd opgewekt naar huis en slaat hij er zich in alle op zichten goed doorheen. „Hallo, Holland!" zwaait Aart op de foto. En lacht daarbij heel bemoedigend. Zaterdagavond vertoefde de violist Je- hudi Menuhin en zijn tweede vrouw Mrs. Dianne Menuhin-Gould even op Ned. grondgebied. Per vliegtuig uit Londen gekomen stapte hij op Schiphol over in /an de nieuwe K.L.M.-Constellations, welke om 7.15 uur naar Amerika ver trok. De beroemde violist zal een half jaar rust nemen. Bus met 43 man van dijk getuimeld Ondanks paniek viel het erg mee Zaterdagmiddag is op de Oostdijk by IJsselmonde een autobus van de Ragon van de dijk gegleden en gekanteld. Van de 43 passagiers kregen er 20 snijwonden en de 49-j. W. Schipper uit Rotterdam 'r voorhoofdfractuur. De bus moest op een gegeven ogen blik een auto passeren. Daarbij zijn de linkerwielen van de bus vermoedelijk te veel op de berm gekomen, de wagen gleed althans plotseling weg en viel der hevig gegil van de inzittenden, op de drie meter lager gelegen oprit, waa op z'n kant kwam te liggen. De paniek was groot. De 21 gewonden werden per G.G.D. ijlings naar Rotterdam vervoerd, doch daar bleken de verwondingen zo danig mee te vallen, dat 20 personen na verbonden te zijn, naar huis konden te rugkeren. Vaste prijzen voor groenten Naar wy vernemen zullen op 22 No vember vaste veilingpryzen voor gToenten ingaan. Dë handelsmarge voor de groot- en kleinhandel is reeds geregeld en daarnaar zullen dan voor de consument de prezen der groen ten worden vastgesteld. Roomboter wordt duurder Ook melk en varkensvlees? Naar wy vernemen ligt het in de be doeling de prijs van de roomboter in de eerstvolgende periode met 46 cent per pond te verhogen. Ook is het niet onmogelijk dat de prij zen van melk en varkensvlees worden verhoogd. Een en ander houdt verband met de subsidiekwestie dezer produc ten aan de boeren. Het plan bestaat de hogere subsidies te verminderen, hetgeen een verhoging van de prijzen met zich meebrengt. De pryzenkwestie is tegenwoordig echter voor de distributiepakketartikelen aan de loonstop vastgekoppeld en hierii zal de Ministerraad de beslissing moeten nemen die binnenkort verwacht kan Rusland hergeeft Duitsland een Wehrmacht Ter bescherming van Centrale regering Op de conferentie van de plaatsver vangende ministers van Buitenlandse Za ken der vier grote mogendheden, die te Londen wordt gehouden over het Duitse vredesverdrag is opnieuw de Russisch- Amerikaanse tegenstelling inzake de centrale Duitse regering aan het licht getreden. In tegenstelling tot Amerika willen de Russen benoeming van een Centrale Duitse regering, terwijl de Amerikanen wensen te volstaan met vertegenwoordigers van het Duitse volk. Ook is er verschil van mening over het aantal landen, dat de conferentie bij zal Deze berichten stemmen overeen met de conclusies van het rapport van de Internationale commissie voor de bestu dering van Europese vraagstukken, dat Rusland niet alleen grote hoeveelheden wapens in de Russische zone van Duits land doet vervaardigen, maar ook een Duits millioenenleger onder aanvoering de Stalingrad-maarschalk Paulus onder de wapenen houdt. Rusland wenst Duitsland voor zijn politiek te winnen, aldus het rapport, door tegemoet te ko- aan de nationale aspiraties. Daarom streeft het naar instelling van een cen trale Duitse regering, die uiteraard ge heel onder Russische invloed zou staan indien zij, wat de Russen willen, in Ber lijn zetelt, en geeft het Duitsland een met e en hoogst moderne wapens toe gerust leger terug. Gevangen Duitse of ficieren voeren waarschijnlijk om blijven, de guerillastrijders op de Bal- n aan en krijgen gelegenheid Russi sche militaire academies en politieke hogescholen te bezoeken. Berichten uit Midden-Europa en Scan dinavië wijzen er op, dat hele Duitse di visies, gerecruteerd uit Duitse krijgs gevangenen, in Duitsland geoefend zyn gevormd worden. Met von Paulus voe- 1 von Seydlitz en Wagner deze strijd macht aan, die geconcentreerd is om hel Ladogameer, bij Leningrad, Minsk en op de Krim. Deze Russisch gezinde Duitse weermacht is de beste bescherming Duitse communistische 'regering. Schurk ontvoerde vrouw, na twee mannen gedood te hebben Bloedig drama in de Ver. Staten De politie van Noord-ïllinois in de V. 5.. maakt jacht op een jonge man, die Vrijdagavond twee mannen gedood heeft en de vrouw van een hunner ontvoerd, nadat hij him woning te Rockford was binnengedrongen. De vrouw, moeder van drie kinderen, wist later aan haar belager te ontsnappen. De boer drong het huis binnen door een achterdeur te forceren raakte toen in een gevecht gewikkeld met de 28-jarige Vernon Anderson en diens 52-jarige schoonvader Grant Muhr- lein. Beiden lieten in het vuurgevecht het leven. Toen dwong de schurk de 26-jari- rouw Kathy Anderson onder bedrei ging met zijn revolver in zijn auto plaats De volgende dag belde de vrouw in uiterst nerveuze toestand op uit een boer derij op 120 km afstand van Rockford gelegen Zij had de revolver van haar ontvoerder uit een van de autozakken kunnen nemen, toen hij stopte om wat te De vrouw sprong uit de wagen en bedreigde de man met zijn revolver, waarop hij er van door ging. Familieleden van de Andersons hebben de „gunman" herkend als i van Rockford. Gunstiger berichten over de cholera houden aan Officieel werd te Cairo medegedeeld, dat behoudens in één provincie de cholera-sterfte in het land afneemt. De laatste 24 uur stierven „slechts" 181 per sonen aan deze ziekte, hetgeen het laag ste is, dat totdusver werd genoteerd. De totale verlieslijst is hierdoor gestegen tot 9456. Om niet onnodig risico's te lopen zal de opening van de zitting van het par lement niet met de gebruikelijke pracht en praal geschieden. EINHOVEN KAN WEER WINKELEN Het was Zaterdag voor winkeliers kopers in Eindhoven een feestdag. Een nieuwe winkelwijk met dertig noodwin- kels is officieel geopend. COMMISSIE VOOR UITVOERING VAN HET BESTAND Zaterdagmiddag Is 'n informele bespreking gehouden tussen de commissie van drie, Abdoel Kadir, Dzul Karnain, Van Vredenburch en de republikeinen Seti Adjit, Lcimena, en Hadji Agoes Salim. Nederland ia! een commissie benoemen voor de uitvoering van het bevel tot het staken van het vuren, zoals de republiek eveneens heeft gedaan. Voorzitter der republikeinse commissie is dr Leimena. Republikeinen vertrekken naar Havanna Gisteren legde Lt.-kol. W. C. Maas namens de Nederlandse Regering een krans by de ere-katafalk in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter gelegenheid van „Poppyday", de dag waarop de gevallen strijders in de twee wereldoorlogen worden herdacht. In Amsterdam zijn vijftien millioen doden herdacht Honderden vertegenwoordigers, uit alle delen van de wereld, hebben gisteren in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, op de dag der oorlogsgraven, de 15 millioen ge sneuvelde geallieerde soldaten herdacht uit de laatste wereldoorlogen. Een van de meest ontroerende momenten was het ogenblik, waarop alle aanwezigen, een ieder in zijn eigen taal, het „Onze Vader" heeft gebeden. In het midden van het kerkgebouw stond een katafalk met zwarte lijkwade, waarbij militairen /an vier legeronderdelen de wacht hadden betrokken. Padvinders droegen kransen aan. Rev. C. Edward Elton, de majoor hoofdaalmoezenier pater Goossens en ds W. van Limburgh, hielden toespraken, waarna bazuingeschal een doodse stilte inluidde en alle vertegenwoordigers en kele ogenblikken in gedachten bij de do den vertoefden. Vele Nederlandse kerke lijke en regeringsautoriteiten woonden deze indrukwekkende herdenking bij. MINISTER LIEFTINCK HOOPVOL OVER RAPPORT-HARREVIAN. Naar aanleiding van het rapport der commissie Harriman, heeft minister Lief- tinck, tegenover een correspondent var Reuter verklaard, dat hij, als gevolg var 't omlaag gaan der schatting der Europese behoeften, inflatie in Europa onvermij delijk acht, „tenzij strikte controle ovei prijzen en lonen gehandhaafd blijft." De minister noemde het veelbelovend, dat de commissie had voorgesteld, drie en een half milliard dollar liever als schenking, dan als lening te beschouwen en juichte het toe, dat het Internationale Monetaire Fonds de zorg zou dragen voor het 3 milliard grote stabilisatiefonds. Hij m de, dat dit een verstandig gebruik het Internationale Fonds betekent en dat Nederland deze regeling zal prefereren boven enigerlei andere vorm van onmid dellijke hulp. De AMVJ zond per KLM 1000 kistjes thee naar Nederland. De afzenders kon den door het kopen van een speciaal etiket meedoen aan deze vriendschaps actie, waarby de KLM faciliteiten verleende. Een kistje was verstuurd aan H.K.H. Prinses Regentes Juliana. Het vliegtuig werd onmiddellijk na aan komst gelost. Wordt voor Griekse koning een regent benoemd? De toestand van koning Paul van Grie kenland, die aan typhus lijdt, welke ziek te hij heeft opgedaan tijdens zijn laatste inspectietocht in Noord-Griekenland, is goed gebleven. De Griekse vice-pre en minister van Buitenlandse Zaken, Tsaldaris is met de minister van Justitie, Lados, ten paleize ontboden. Zij overwe gen regelingen voor de benoeming van een regent. Zij begonnen voor zichzelf! Als in een Wild-West-film hebben twee knapen, een jongen van 8 en een van 10, op een avond met 6 gewe ren en 100.000 patronen twee uur lang de politie en burgers van het Ameri kaanse stadje Fesstonn in Minnesota bestookt. Van een garage uit schoten zij op woningen en passerende auto's en het scheelde maar weinig of zij hadden enige mensen dodelijk getrof fen. De wapens en munitie hadden zij in een reeks inbraken bemachtigd. Langzaam wist de politie de knapen te omsingelen tot zij zich overgaven, waarna zij in de gevangenis werden opgesloten. Veldslag in China ontbrand Communistische troepen in val gelokt Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Chine se regeringstroepen een communistische afdeling van 20.000 man in een val heb ben gelokt en voor het grootste deel ver nietigd hebben na 'n veldslag in W-Mand- sjoerije. Zevenduizend communistische soldaten zouaen zijn gesneuveld of ge wond en vele honderden werden gevan gen genomen. Er zou genoeg materiaal voor een divisie zijn buitgemaakt. Steeds meer geschenken voor Prinses Elizabeth De persoonlijke secretaris van de pre sident van Italië zal een 17de eeuwse kist met zijde als huwelijksgeschenk voor prinses Elizabeth per vliegtuig naar Engeland brengen. De president van Tsjecho-Slowakije biedt een rijk bewerkt stel van 178 gla zen van Boheems kristal aan. Zondagochtend vertrokken reeds en kele leden der republikeinse delegatie naar de handelsconferentie te Havanna uit Batavia naar Singapore, waar zij zul len wachten op dr Gani. die met Dasaad, directeur van het Dasaad Moesin zal reizen. De gehele delegatie zal enkele dagen te Amsterdam verblijven en dan doorvliegen naar New York. (Naar men weet zijn Gani en Sjahrir in rijke mate bij dat concern be trokken. Dasaad is al enige malen, ten koste van de Nederlandse deviezenkas. naar Nederland en Amerikè gereisd, om zaken te doen. Red.) SOEKARNO AANVAARDT BESLUITEN VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. een radiorede te Djokja heeft Soe- karno verklaard, dat de republiek zich de besluiten van de Veiligheidsraad zal houden, hoewel deze haar niet geheel bevredigen, en spoorde de republikei nen aan, te tonen, dat er discipline heerst. Morgen, morgen, altijd morgen! „Morgen zal de samenstelling van het republikeinse kabinet bekend worden gemaakt", aldus meldt Antara als ge woonlijk uit Djokja. CURACAOSE DELEGATIE TE LONDEN Een Curacaose delegatie is gisteren te Londen aangekomen voor besprekingen met de Engelse regering over het dollar- vraagstuk. (Naar wij reeds meldden, i: Curagao voor zijn aankopen afhankelijk van de dollarlanden. Daar het aan het sterlingbloc verbonden is. krijgt het zijn uitvoer, die tenslotte grotendeels in dol larlanden terecht komt, betaald in pon den sterling, en deze ponden zyn' niet inwisselbaar tegen de dollars, die Curacao onmisbaar zijn. Curacao's uitvoer is te schatten op 45 millioen dollar per jaar, terwijl het van Nederland thans 1,5 millioen dollars per maand, d. i. 18 mil lioen per jaar ontvangt. Red.) PROPAGANDA VAN DJOKJA IN OOST-EUROPA. In de „Waarheid" wordt onthuld, dat thans 16 afgevaardigden uit Soekarno'; republiek naar de jeugdconferentie tf Praag een propagandareis hebben ge maakt door Tsjechoslowakije. Volgens de opgetogen verhalen van het blad ontvangst overal „enorm" zijn geweest. Thans zijn deze lieden naar Zuid-Slavië vertrokken. TWEE NIEUWE TREINEN TUSSEN ROTTERDAM EN MAASSLUIS. Met ingang van morgen wordt op het baanvak Rotterdam (DP)Maassluis een tweetal treinen ingelast. Deze treinen lopen niet op Zaterdag, Zondag en Maan dag. De eerste trein vertrekt or uit Rotterdam (DP), de tweede tre trekt om 17.12 uur uit Maassluis. Generaal Maisel onder verdenking van moord op Rommel gearresteerd De voormalige Duitse luitenant-generaal Ernst Maisel, is op verzoek van het Zui veringstribunaal te Berchtesgaden, gearresteerd onder verdenking van medeplich tigheid aan moord op veldmaarschalk Rommel, bevelhebber van het Duitse Afrika- corps. Deze moord zou op order i Brenger van flesje vergif Rommel overleed op 14 October 1944, toen hij herstellende was van de verwon dingen opgelopen bij een beschieting van zijn auto door een Amerikaanse jager aan het Westelijk front. Hitier zou hem een flesje vergif hebben doen toekomen met de boodschap, dat hij een begrafenis met militaire eer zou krijgen Hitier uitgevoerd zyn, aldus Reuter. hy de hand aan zichzelf zou slaan c DAT Zaterdagmiddag de Limburgse burgemeesters het thans gereedgekomen door Charles Eyk geschilderde portret aan mr dr W. G. A. v. Sonsbeek, voorm. Commissaris der Koningin van Limburg, hebben aangeboden. DAT voor het Nat. Hist. Genootschap en „Ex Oriente Lux" prof. C. de Wit uit Brussel Zaterdagmiddag te Maas tricht heeft gesproken over „Beeldhouw kunst en Egypte". DAT tot lid van de Prov. Staten van Limburg in de vac. wylen J. L. Wielders zal worden benoemd de heer G. Greyn uit Greven-bicht (K.V.P.) DAT om de danswoede tegen te gaan de gemeenteraad van Reuver (L.) aan personen beneden 18 j. zonder begelei ding van meerderjarigen, de toegang tot de dansvloer heeft verboden. DAT de Ned. Zuid-Afrikaanse ver. te A'dam Dingaansdag op 16 November plechtig zal herdenken met een samen komst en een tentoonstelling, welke be zocht zullen worden door de Zuid-Afri- kaanse gezant DAT de kath. en prot. middenstands verenigingen te Heusden een protest- schrijven hebben gericht tot de gemeen teraad over de onbevredigende gang van zaken by de woningbouw. DAT op 15 Nov. te Utrecht ln de Jaar beurshallen een internationale hondenten toonstelling gehouden wordt dan 1400 honden bewonderd kunnen worden. DAT Zaterdag te Maarssen, 77 j. oud, is overleden mr H. J. Scheuer, oud-direc teur van Justitie in Indië en ridder in de orde van de Ned. Leeuw. DAT aan de Rijksweg bij de markt te Reuven een nieuw raadhuis gebouwd zal worden. DAT het schoolgebouw van de Duitse sehoolveren. te Venlo aan het Ned. Be heersinstituut verkocht zal worden voor f36.400. DAT te Rhenen een borstbeeld onthuld van wijlen W. A. M. W. Westerouen in Meeteren, in leven mede-directeur an de A.N.W.B. DAT voor het B.G. te A'dam tegen de 27-j. mijnwerker J. Nix uit Stein (bij Maastricht), die voor de Duitsers op vlieg velden werkte en Joden verraadde, 8 jaar geëist is. DAT de St. Nicolaascollecte voor de A'damse schoolkinderen bijna f27.000 heeft opgebracht. DAT de Limburgse V.V.V.'s een advies commissie instelden voor het vervaar digen van aesthetisch verantwoorde sou- DAT te Breda op spontane wijze af scheid genomen is van burgemeester B. W. F. van Slobbe, die na elf jaar met pensioen gaat. DAT ook de afd. Maastricht van het Ned. Rode Kruis de opleiding ter hand genomen heeft van 25 hulpverpleegsters, die naar Indië zullen gaan. DAT Zaterdag de herbeplanting door de schooljeugd van Vlissingen beëin digd is. DAT het tribunaal te Assen tegen de 47-j. Landbouwer Karsken Boesjes uit Roswinkel, die als N.SB.-lid zitting had in de Prov. Staten van Drente, een straf adviseerde van 5 j. internering, verbeurd verklaring van f500 en ontzetting uit de kiesrechten. DAT diverse Gooise IJsclubs besloten hebben om in de omgeving van Bussum 46 km lange baan aan te leggen, die bij voldoende vorst zeer geschikt zal zijn x>r een prestatietocht. DAT de slachtveemarkten. die deze week in Limburg zouden gehouden wor den, door de Prov. Voedselcommissaris zijn afgelast. DAT morgen ter herdenking van de Wapenstilstand in de kapel van het Ame rikaanse kerkhof te Margraten, Missen zullen worden gelezen. DAT oud-schipper E. J. de Vries, van de roeireddingboot op Ameland, die 72 schipbreukelingen van een wisse dood heeft gered, op 89-j. leeftijd te Hollum is overleden. DAT het ryverkeer over de Zuider sluisbrug te 's-Graveland wegens herstel lingen is gestremd. DAT, toen Zaterdagavond een politie agent te Venlo twee personen aanhield, een van hen de agent heeft aangevallen en bewusteloos geslagen, waardoor het slachtoffer een hersenschudding opliep en in een ziekenhuis moest worden opge- DAT onder voorzitterschap van de heer J. H. Cohen Stuart te Hilversum is op gericht een afd. Gooi van het Genootsch. v. Internat. Zaken. DAT Zaterdagmorgen enige honderden leerlingen van de Rotterdamse Schoolvet. m het kader van de NEVAS de door hen geadopteerde „Willem Ruys" hebben bezichtigd. DAT 12.000 C.P.N.-leden Zaterdagavond het R.A.I.-gebouw te A'dam. de Rus- i dat in dat geval zijn familieleden gespaard zouden blijven, doch dat hij vermoord zou worden, wanneer hij het zelf niet deed. Rommel zou in ongenade gevallen zijn doordat hij was uitgekomen voor eigen realistische kijk op het verloop de stryd. Volgens de weduwe van Rommel kwam generaal Maisel tezamen met generaal Burgdorf, Hitiers adjudant, op de dag van Rommels overlijden op bezoek zijn huis bij Ulm. Nadat Rommel met 1 had gesproken, zeide hij zijn vrouw, hij nog maar een kwartier te leven had en dat de generaals hem op order Hitier vergif gebracht hadden. Hij verklaarde bereid te zijn voor volksgerecht te verschijnen, doch er overtuigd te zijn dat hij nooit in Berlijn zou aankomen. Met de twee generaals trok hij in een auto en later hoorde zijn echtgenote, dat hij in het ziekenhuis te Ulm gebracht was dood. Rommel werd met militaire eer begraven- Prinses Marijke weer thuis Prinses Marijke, die voor een na behandeling in het Gasthuis voor oog lijders te Utrecht was opgenomen, is weer op het Paleis Soestdijk terug- Ook in Australië krijgt Labour klappen Ook in Australië, met name in de staat Victoria, waait kennelijk socialistische wind. Bij de daar gehou den algemene verkiezingen, waaraan één en een kwart millioen mensen deelna men, waren het vnl. de liberalen, die er wel bij zijn gevaren. Waarschijnlijk zal de nieuwe Tweede Kamer er thans aldus uitzien: 21 socialisten (eerst 32). 25 libe ralen (eerst 13) en 19 plattelanders (eerst 18). Bovendien zaten er voorheen nog 2 onafhankelijken in. De socialisten hebben met dit al drie ministerszetels verloren. Vermoedelijk wordt de liberaal Thomas Tuke Hollway de premier van Victoria. Hij hoopt thans dat de plannen van de Australische Bondsregering tot nationalisatie van de banken getorpe- sische Octoberrevolutie hebben herdacht,deerd kunnen worden zulks terwijl Paul de Groot en Henk Gortzak I dewerking van de liberale regeringen het woord hebben gevoerd. Ivan Zuid- en West-Australié. Een opstand in Suriname verijdeld De Surinaamse politie heeft naar Aneta verneemt een samenzwering verydeld om de kazernes, het hoofd bureau van politie en de telefoon- en telegraafkantoren te Paramaribo te bezetten. Het plan ging uit van een aantal jonge lieden die een voorlopige regering wilden len onder leiding van een zekere Simon Sanehes, een 32-jarige Surinamer, die bij de Kon. Marine als verpleger heeft gediand en wiens Nederlandse w en kinderen in Suriname wonen. Hij had Vrijdagavond j.l. zijn plannen willen uitvoeren, doch werd Donderdag avond gearresteerd en heeft zijn plan- bekend. Hij had de gouverneur wil len arresteren en rekende op de steun het Creoolse volksdeel. De meest® zijner volgelingen waren oorlogsvete- n en sommigen waren in militaire- of politiedienst. Van bevoegde zijde deelt men mede, de indruk te hebben, dat deze zaak geen diepe ondergrond heeft maar meer de actie is van teleurgestelde jongelui, die pas gedemobiliseerd zijn. De heer L. Götzen. oud-directeur v. h. dep. van Financiën, thans hoofd van de 2de afd. v. h. Ministerie van Overz. Gebiedsdelen is bü K. B. benoemd tot minister zonder porte feuille aan dit ministerie. CHARLES EYCK RIDDER IN DE ORDK VAN ORANJE NASSAU. Na de onthulling van het nieuwe ge denkraam in de St. Janskerk te Gouda zijn aan de Schepper van dit werk, Char les Eyck, de versierselen overhandigd van ridder in de Orde van Oranje Nassau voor zijn verdiensten als Limburgs kun- Griekse troepen vallen guerillastrijders aan Aanslagen door arrestaties voorkomen Uit Athene wordt gemeld, dat Griekse bergtroepen ten Noord-Oosten van La- rissa in het kustgebied van Platamona aan land zijn gegaan. Zy zijn vervoerd door Griekse oorlogsschepen en vallen de guerillastrijders aan op de hellingen van de Olympus. Nabij de Golf van Sa- loniki zijn de guerilla-strijders verdre ven van Thessalië tot Saloniki. Vijftien tegenstanders werden gedood, er zijn krijgsgevangenen gemaakt en vijftig boe ren. die „geronseld" waren, „zijn be- Verder wordt nog bericht, dat in de 'buurt van Gortynie (Peloponnesus) de guerilla-strijders 6 man verloren na een gevecht met de gendarmerie, die er 2 verloor. Bij zuiveringsoperaties ten Noorden van de Olympus werden 18 guerilla-strijders gedood. Te Safranboli, een buitenstad van Athene, werden 10 communisten, die aanslagen beraamden, gearresteerd en talrijke wapenen in be slag genomen. Truman ongerust. Truman heeft in het eerste verslag aan het Congres, over de hulpverlening aan Griekenland verklaard, dat de oor zaken van politieke en economische onrust in Griekenland, de Amerikaanse regering ernstige ongerustheid blijven baren. De economische ineenstorting van Griekenland is door de Ameri kaanse hulp voorkomen, doch de toe stand is in wezen nog niet verbeterd, aldus Truman. Hevig noodweer boven New York In New York en omgeving heeft Za terdag een hevig noodweer gewoed. De stormwind bereikte een snelheid van bijna 100 km. per uur en ging gepaard met wolkbreuken. Alle mogelyke on gevallen deden zich voor. Tot nog toe zijn geen doden gemeld. Wisselend weer Tot morgenavond wordt verwacht: Af nemende wind tussen N.W. en W. Weinig bewolking, byna overal droog, iets kou der. Later naar Z.W. krimpende en weer aanwakkerende wind. toenemende bewol king met voornamelijk in het N.W. van het land plaatselijk enige regen, iets zachter. ZON EN MAAN. Zon op 7.51, onder 16.56. Maan op 5.58, onder 16.30. Dinsdag 11 Nov. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1