$Litum Criïtstltr QTmirattt KsH Wereld hief het glas voor Octoberrevolutie Nederland zal besprekingen heropenen Wist U ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN. f0.30 per week; t1.30 per maand; f3.90 per kwartaal; by betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7354 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Is ohfWntrt myn bert in lejjfjenspoel" Stalin klonk met gebalde vuist Op het Rode Plein te Moskou verza melde zich gisteren in de vroege mor genuren reeds een grote mensenmassa om de parade bij te wonen, ter gelegenheid van de herdenking van het 30-jarig be staan van de Sowjet-republiek. Nadat maarschalk Boelganin de rode troepen had geïnspecteerd, hetgeen volgens radio Moskou onder stormachtige toejuichingen gebeurde, hield hy een rede, waarin hij de eer voor het verslaan van Duitsland en Japan voor de Sowjet- Unie opeiste. Voorts constateerde hij, dat thans, na de tweede wereldoorlog, de macht van het kapitalisme plannen maakt voor een nieuwe imperialistische oorlog. „Doch," aldus Boelganin, „de Sowjet- Unie voert, zoals steeds tot nog toe, strijd voor vrede en veiligheid. Haar politiek heeft de steun van het "dzame deel der mensheid, dat geen ooj w:l. De glorierijke gewapende So epen staan op de bres voor ons vo ..y ver richten prestaties voor hun consolidatie." "c in de Sowjetzone van Duitsland Extra kolen voor gezinnen van 8 of meer personen Rantsoenbonnen voor twee eenheden Gezinnen, welke op 1 Nov. j.l. uit acht of meer personen bestonden, krygen binnenkort rantsoenbonnen voor twee eenheden brandstoffen. Deze bonnen zijn te beschouwen als een toeslag bp de reeds eerder verstrek te gezinskaart. Inwonenden, familie en personeelsleden mogen in dit minimum van acht personen worden medegerekend, mits aan deze personen niet reeds eer der een brandstoffenkaart voor kamer bewoners werd uitgereikt. Datum en plaats van uitreiking zullen door de plaatselijke distributiediensten nader worden bekendgemaakt. Meubelen dalen 10 pet in prijs De meubelen zullen 10 pet goedkoper worden, nu de handelsmarges definitief zjjn vastgesteld. Daarnaast worden maat regelen overwogen om voor het grootste deel meubelen in de laagste twee prijs klassen, nl. die van f330—600, voor een huiskamer, en van f350630 voor een slaapkamer, te produceren. Bonnen voor 100 gram beschuit, ontbijtkoek, enz. Het broodrantsoen per week zal van 2000 gr. op 2100 gr. worden gebracht met dien verstande, dat 2000 gr. voor het brood blijft en op 100 gr. beschuit, ont bijtkoek. vermicelli en macaroni kan worden gekocht. De datum van invoering zal nader worden vastgesteld. Voorts worden de geruchten, dat bin nenkort het suikerrantsoen zal worden verhoogd van bevoegde zijde tegenge sproken Begin December komen er appelen in karton In dozeD van drie en vijf kilogram. Begin December komt er een nieuwtje bij de verkoop van fruit. Dan zullen goede bewaarbare appels in verpakking van 3 en 5 kg. in de handel worden i, - bracht, merkfruit dus. Voor de verpak king en sortering zorgen de veilingen; het toezicht op de kwaliteit komt in han den van het Uitvoer Controle Bureau, zo deelde gisterenavond de heer G. W. Beunder van het dep. van Landbouw voor de radio mee. werd de October-revolutie gevierd. Daar geschiedde het met een receptie van de Sowjetoevelhebber, maarschalk Soko- lofsky, aan wiens uitnodiging de geal lieerde bevelhebbers en afgevaardigden ie te Berlijn vertegenwoordigde lan den gevolg hadden gegeven. De Neder landse militaire missie was vertegenwoor digd door lt.-koL Naeff. Gen. Clay vergat zijn uitnodiging. Bij aankomst van de Am- 'kaanse be velhebber, gen. L. Clay, die zoals be kend dezer dagen een propagandaveld- tocht is begonnen tegen het communisme, deed zioh de moeilijkheid voor, dat hij zijn uitnodiging vergeten had. De wacht posten wilden hem niet doorlaten, totdat tenslotte het misverstand werd bemerkt door Russische officieren. Er heerste op de receptie een uitgesproken «feestelijke vriendschappelijke sfeer, die herin nerde aan de dagen, toen de eerste ont moeting der oprukkende geallieerde le gers plaats had. Er was niets te merken de spanning, waarin de zakelijke samenkomsten der verte'^ènwoordigers der Grote Vier doorgaans plaats hebben. Ook Truman en Attlee deden persoon- ik van hun belangstelling blijken, door telegrafisch hun beste wensen te zenden. Ook in Den Haag. Op de Sowjet-ambassade te Den Haag werd eveneens een drukke receptie ge houden. Daar verschenen o.a. de minis ters Van Boetzelaer, Drees, Lieftinck en N^eher, alsmede deburgemeesters van Amsterdam en Rotterdam en vele amba- sadeurs c.s. We noemen daarvan die van Amerika, Engeland, Frankrijk. België, Turkije en Tsjechoslowakije. EEN DIE NIET MEEKLONK 85 jaar oude Russische Prinses Leo- nille Balianske heeft de 30ste verjaardag de October-revolutie uitgekozen om zelfmoord te plegen, door uit de vijfde verdieping van een pension in Rome te springen. Politieke arrestaties in Tsjechoslowakije Burgemeesters en Kamerleden achter slot Zoals in alle Oost-Europese landen, aar de Sowjet-Unie heerst, wwdt op het ogenbljk in Tsjechoslowakije (^"op positie geëlimineerd. In Slowakije is regeringscrisis- ontstaan, door het van vijf communistische ci rissen en een onafhankelijke, omdat dë!ien niet de steun der negen overigen (democratische) commissarissen konden verkrijgen voor een zuiveringsbesluit Gisteren kwam een bericht binnen, dat de burgemeester van Bratjslawa (Slowa kije) was gearresteerd en thans wordt gemeld, dat het Slowaakse parlementslid ;ko onde; beschuldiging van samen zwering te Bratislawa is gearresteerd. parlementaire onschendbaarheid was korte tijd geleden opgeheven. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat le hl. Sam Nieuwen- burg, Transvaalhof 7, Leiden Sam Nieuwenburg zit als kanonnier in Lahat op Sumatra, waar hij het in het begin niet gemakkelijk heeft gehad. Het kwam wel voor, dat hij en zijn kame raden drie dagen en drie nachten ach tereen niet konden slapen. De groep loor er reeds drie manschappen aar Vijandelijk vuur en ook thans is h( nog niet rustig. Soms wordt men op pa trouille door zwaar vuur vanuit een hin derlaag overvallen. Eu het gebeurde HTl v Besprekingen over demobi lisatie in Indië Onze Indië-redacteur mel<$ ons hedenmorgen, dat per Skymaster uit Ba tavia zyn vertrokken de kolonel van de Generale Staf, A. L. A. Coppens en de luitenant-kolonel H. K. Messemaeckers d. Graaf (dienst kwartiermeester-ge neraal, Materieelzaken). Reeds zyn te Den Haag aanwezig generaal Mojet en luit.-kol. Pruys (dienst adjudant-gene raal, personeelszaken Koninklijk Leger). Deze heren zullen besprekingen voeren over de mogelijkheden van aflossing en demobilisatie van het K.N.I.L. en van de Koninklijke Landmacht in Indië. Een feeds geruime tyd geleden opgestelde conceptregeling van de aflossing der troe pen zal aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen, waarna spoedig officiële publicaties zullen volgen De reis van generaal Spoor voor deze besprekingen is thans definitief uitge steld. W.el ligt het nog in de bedoeling, wij in Den Haag vernemen, dat de generaal naar Nederland komt. Het is n.L nodig, dat hy voor herstel van ge zondheid .ee#- maand lang in ee klimaat vertoeft. moesten worden. Het resultaat Nederlandse zijde gewonde, die er gelukkig weer bovenop komt. Maar het eten is goed, schrijft Sam, en met de rokerij gaat het ook best. In December hoopt hij naar Batavia te gaan en in Mei van het volgend jaar naar Holland, naar huis. Alles bij elkaar heeft Sam het toch wel maar hij verlangt er naar. zyn moeder weer blij te zien. Op de foto zien we Sam met een kameraad in tropenstemming: het doet wel een beetje aan cow-boys denken, vindt u niet? Pfeiffer wordt bij verstek berecht Volgende week wordt Zoltan Pfeiffer, de naar het buitenland gevluchte Hon gaarse oppositieleider, bij verstek te Boe dapest berecht Men is van plan als bij komende straf zyn vermogen verbeurd te verklaren. Reuter meldt, dat de fractie leider van Pfeiffer's partij, Achay, tege lijk met Pfeiffer n-w Wenen is vertrok ken. Communistische i.p.v. liberale ministers in Roemenië Anna Pauker volgt Tatarescoe op. De communiste Anna Pauker, is be noemd in de plaats van de afgetreden liberale Roemeense minister van buitenl. zaken. Ook de portefeuille van financiën, openbare werken en cultuur, gingen over van liberale in communistische of socia listische handen. Anna Pauker is de eerste vrouwelijke Roemeense minister. Zij werd in 1921 lid de communistische partij en in door een militair gerechtshof veroordeeld wegens staatsvijandige activiteit. In 1940 werd zy vrijgelaten, in ruil voor een ge delegeerde van de Nationale Boerenpartij, die door het rode leger in Bessarabië gevangen genomen was. Zij ging daarna naar Moskou, waar ze gedurende de ooi log verbleef. Voorlopige taak van de Kleine Assemblee Te Lake Success is verklaard dat de Kleine Assemblee 5 belangrijke kwesties te behandelen zal krygen. Deze zijn: De kwestie van de afschaffing van het veto recht en andere middelen voor de her ziening van het UNO-apparaat; herzie ning van het Italiaanse vredesverdrag: problemen van de pas opgerichte com missie inzake de onafhankelijkheid van Korea; bestudering van het Oostenrijkse vredesverdrag voor het geval de ministers van buitenlandse zaken in Londen geen overeenstemming bereiken en hernieuw de behandeling van de Spaanse kwestie. Neurenberg-rechter van twaalf hoog doodgevallen Charles Reid, oud-president var. Hooggerechtshof van de Amerikaanse Staat Georgia en lid van de commissie voor processen tegen oorlogsmisdadigers e Neurenberg, is te Atlanta van de 12de verdieping yan zijn kantoor gevallen Reid was op slag dood. Grote veldslag in China verwacht Een grote strijdmacht Chinese commi nisten trekt op naar Ansjan, vroeger de „ijzeren stad" van Mandsjoerije, die on geveer 110 km ten Zuiden van Moekden ligt Een andere communistische colonne zou op weg zijn naar Penki. 18 km Zuid-Oosten van Moekden. Aan de grens van de hoofdstad Tsjangtsjoen staan 100000 manschappen van het nieuwe door de V-S. opgeleide regeringsleger tegenover 150 000 commu nisten, onder wie een groot aantal Ko- reanen en Mongolen. Men verwacht, dat hier een zeer hfevige strijd zal ontbranden. De verlieslijst dezer week Sinds 18 Juli 392 namen De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: KON. MARINE: Mar. J. J. G. M. Crousen uit Heer len, korp. mar. J. S. A. Kop-Jansen uit Haarlem. KON. LANDMACHT: Sold. F. D. Baas uit Haarlem, sold W. Boll uit Gouda, korp. J. Bongenaar uit Amsterdam, sold, F. Hoekstra uic 's-Gravenhage, sold. H. C. Krynen uit Oosterhout. kapt. H. Punter uit Nij megen. sold. H. P. Reudink uit Lochem. sold. A. Smits uit Utrecht, sold. B. H. Smits uit Culemborg. serg. H. A. Swinkels uit Beek en Donk (N.B.).. sold. A. de Vos uit Sneek, korp. J. II. te VViericke uit Hengelo. KON. 'NED.-IND. LEGER: Br.-Ind, sold. Alegapan, sold. F. J. Carli. De lijst dezer week bevat 16 namen. Sinds 18 Juli werden 392 namen op de verlieslijst gemeld. Het legerbericht meldt, dat er Donderdag 5 man zijn gesneuveld en 7 gewond. Het totale verliescijfer uit de legerberichten sinds 4 Augustus, die de laatste dagen enige hiaten vertonen, is thans 264 doden, 771 gewonden en 19 vermisten. L. Götzen minister zonder portefeuille Voor econ. en financiële aangelegenheden ad erwerk toch suiker in het brood! Ned. voorstel in Wereld'voedselraad. De Nederlandse vertegenwoordiger in de Wereldvoedselraad, H. P. Roerma, heeft erop gewezen dat het tekort aan granen enigermate zou kunnen worden opgeheven door suiker in het bloem te verwerken. Uit ervaringen tijdens de oorlog is gebleken dat de bakeigenschap- het brood hierdoor niet beïnvloed worden. Tevens wees hij op de mogelijk heid om aardappelmeel voor verwerking het brood geschikt te maken Tot minister zonder portefeuille is benoemd de heer L. Götzen, thans hoofd van de 2e afdeling van het dep. van Overzeese Gebiedsdelen en oud- directeur van het dep. van Financiën te Batavia. De heer Götzen zal niet belast zyn met de leiding van een departement, doch zyn taak vinden binnen het kader van het dep. van Overzeese Gebiedsdelen. De bedoe ling zit hierbjj voor om aan de nieuwe minister in het bijzonder de beharti ging toe te vertrouwen van de finan ciële en economische vraagstukken, waarvan de verzorging tot het werk terrein van dit departement behoort. De juiste taakverdeling zal een aan gelegenheid zijn van onderling over leg tussen de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de heer Götzen. Ten behoeve van de voorbereiding van de staatkundige hervormingen zyn geen verdere voorzieningen no dig. Dank zy de benoeming van deze nieuwe minister voor financiële en economische aangelegenbeden, zal de minister van O- G. zich meer kunnen wijden aan de staatkundige vraag stukken, zulks in samenwerking met de minister-president, die als minis ter van Alg. Zaken ruimer gelegen heid heeft gekregen om aan de staat kundige hervormingen leiding te ge- Onze parlementsredacteur tekent bij deze benoeming aan: Geruchten, als zou oud-minister J. Meynen worden benoemd tot minister zijn onjuist gebleken. Wel is, naar wij vernemen, mr Meynen aangezocht om deel uitte maken van de „delegatie", waartoe ook minister Jonkman en minis ter Neher zullen behoren, wanneer bij de besprekingen met de Commissie van Drie en de republiek zaken aan de orde komen, die het gehele Koninkrijk raken. Belgen ontstemd over Ned. Ruhrkolenvervoer Het bericht aangaande de over komst tussen Nederland en de Brits- Amerikaanse zones inzake het vervoer Ruhrkolen in Nederlandse schepen Rotterdam, heeft in Antwerpse havenkringen enige ontstemming gewekt, aldus het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws", Tussen de betrokken Belgische Nederlandse kringen bestond nl. een accoord om in de aangelegenheid van het Rijnverkeer gejjaqjenlijk op te tre den. Jn de betrokken havenkringen is *soeler"|rmei!i'vIh mening dat de Belgische rege ring zonder dralen in Den Haag de nodige stappen moet ondernemen. Naar aanleiding van dit artikel is bevoegde NederL zijde verwlaard, dat ge noemd verdrag niet getekend is door de Nederlandse Regering maar door Rotter damse particulieren. „Nieuw Amsterdam" keert terug met vele geschenken De lading van de Nieuw Amsterdam, die Maandag uit New York naar Rotter dam vertrekt, zal o.a. bestaan uil kisten met geschenken van Amerikaan se kerken, scholen, etc. voor Nederland. Zo zal het Bio Vacantie Oord verrast worden met een uitrusting voor buiten spelen en gereedschappen. Dit Is het fraaie interieur van de Brastagl (inzet) het 12.000 ton metende schip van de Rotterdamsche Lloyd dat vorige week Donderdag bU Caldeira (Port Oost-Afrika) op een koraalrif liep. Men vreest in scheepvaartkringen, dat het schip verloren is. Hij zou dus, evenals oud-minister Steen- berghe als deskundige erventueel naar Indië vertrekken. De nieuwe minister zonder portefeuille, de heer L. Götzen, is oorspronkelijk van Gereformeerden huize, doch niet aange sloten bij enige politieke partij. Hij staat volkomen achter de huidige regerings poli tiek. De heer Götzen werd 10 October 1894 te Amsterdam geboren. Na lager onder wijs en H.B.S. te hebben doorlopen be haalde hij in 1920 het diploma accoun tant en de middelbare akten boekhouden en sbaathuiskunde en statistiek. Van 1914-1918 was hij gemobiliseerd of ficier. In het jaar 1921 vertrok hij naar Indië, waar hij alle rangen doorliep bij de belasting-accountantsdienst. In 1935 wefd hij thesaurier-genefaal en in No vember 1938 directeur van het depftte- ment van Financiën te Batavia. Na-de Ja panse inval werd de heer Götzen geïnter neerd. Tezamen met minister Jonkman viel hij in handen van de Kempetai. Hij werd door de Japanners mishandeld, om dat hij er in was geslaagd grote voorra den geld, die de Japanners hoopten te kunnen in beslag nemen, tijdig uit Indië te doen verdwynen. Na de Japanse capi tulatie werd de nieuwe minister in zijn oude functie hersteld tot October 1946, toen hij naar Nederland repatrieerde en werd aangewezen tot hoofd van de 2e Afdeling ten departemente va» Over zeese Gebiedsdelen (financiële afdeling) De heer Götzen is gedelegeerde geweest naar verschillende internationale confe renties, bijv. de Handelsconferentie Genève, waar het voorlopig statuut de Internationale Handels Organisatie werd opgesteld. Geen Tweede-Kamerverkiezingen voor 1 April De Tweede Kamer verkiezingen zullen piet vooral April 1948 plaats hebben. Al dus heeft minister Witteman geantwoord op een vraag, welke hem door een aantal gemeenten i.v.m. de werkzaamheden voor het samenstellen van een nieuwe kiezers lijst. is gesteld. De voorziening van electriciteit uit Duitsland zal voor België binnenkort worden verhoogd van 6 millioen kw tot 12 millioen per maand. Een zeldzaam fraaie opname van het Noorderlicht. zy werd gemaakt op zeer grote hoogte boven Amsterdam. (Het N. licht ontstaat door het op lichten van de hoogste lagen der atmosfeer, die door uit de zon stra lende electrische deeltjes worden getroffen) Mackenzie King eredoctor Van A'dams Universiteit De senaat van de gem. Universiteit te Amsterdam heeft besloten het ere-doc- toraat in de%"ac. der Rechtsgeleerdheid te verlenen aan de Right Honourable William Lion Mackenzie King, eerste minister van Canada. De promotie zal Vrijdag a.s. om half drie in de aula van de universiteit geschiedey. Twee haringloggers ramden elkaar De Tm. 17 zonk en er Is een dode te betreuren Gistermorgen om 7.30 u.. kwamen de 2 haringloggers de IJm. 17 „Prinses Béa- trix" en de IJm. 384 „de Uiver" met el kaar in aanvaring. De IJm. 17 is binnen 3 min. tijds ge zonken en één der opvarenden een zekere Maarten Blok uit IJmuiden is verdron ken. De IJm. 384 liep hedenmorgen de haven van IJmuiden binnen met droeve last en de overige bemanning de „Prinses Béatrix" aan boord. De noodlottige kringloop is thans gesloten AMERIKA ZAL EEN SCHIP TER RESCHIKKING STELLEN Een communiqué van de commissie van drie te Batavia deelt mede, dat het inder daad tot rechtstreekse besprekingen tussen de Nederlanders en de republikeinen zal komen. Beide partyen hebben zich er mede accoord verklaard, elkaar te ont moeten. Dit zal geschieden aan boord van een „onzijdig" schip, hetwelk door de Amerikaanse Regering wnrdt ter beschikking gesteld. Gedacht wordt aan een amphibie-verbindingsschip zoals gebruikt is als hoofdkwartier by de Bikini- proeven. Een verzoek om een schip is reeds aan Amerika gedaan. Dieper in de modder (Hiermede is de noodlottige kringloop gesloten, men staat op hetzelfde punt als vorig jaar, met dit grote verschil, dat men thans de macht om te beslissen in handen van buitenlanders heeft gelegd. Twee jaar is er onder-handeld en niet ge-handeld. Toen men tenslotte wel han delen moest, deed men het half. Alle pogingen om aan nieuwe besprekingen te ontkomen, hoe slim ook, werden door buitenlanders verijdeld. Op een groot, duur schip komen grootse ontmoetingen, die de domme man moeten verblinden, terwijl wij de weg inslaan naar nieuw gepraat, nieuwe handtekeningen, nieuwe ontrouw. We zijn op hetzelfde punt als vorig jaar, doch alleen meters dieper in de modder. Wekelijks sneuvelen 16 man, voorzover bekend. Red.) Voorts wordt gemeld, dat aan de consu laire missie verzocht is, tenminste het zelfde aantal militaire waarnemers ter beschikking te stellen als bij het vorige onderzoek door de Veiligheidsraad Thans zijn acht Amerikaanse, twee Bel gische, twee Franse officieren aanwezig en een Australisch officier. De N.I. Rege ring is bereid, de commissie van drie de teksten te geven van alle officiële radio uitzendingen en al haar officiële publica- DAT het 15.000 ton metende Amerik. torpedobootjager-moederschip „Hamul", hetwelk eens als geallieerde marine-een heid onder commando-stond van luit.-ad. Helfrich, gisteravond in de A'damse ha ven is gearriveerd. DAT te Breda 23 verenigingen .en in stellingen een request aan de minister hebben gezonden, daar. volgens hen, Breda zonder militaire academie niet denkbaar, is. DAT Vlaardingen over 9 jaar meei 60.000 inwoners zal tellen en men mo teel plannen koestert om een visconser- venfabriek en koelhuizen' voor visserij doeleinden te stichten. DAT men in dezelfde stad eveneens overweegt om 2 Herv.. 2 Geref., 1 R.K. en 1 Geref Kerk art. 31 te bouwen. DAT 17 Nov. voor de Ned. K.vJC België en Luxemb te Luik door J. Defreyn te Halle en Th. W. A. Dietz te Den Haag lezingen worden gehouden over: „De n ferro metaalnijverheid in Nederland België. DAT op 13 Nov- het 40-j. bestaan v Zutphense landbouwschool, de eerste op de zandgrond, zal worden herdacht. DAT min. Drees Maandagavond 7.458.00 uur over Hilversum I de actie van de Nat. Monumentencommissie znl inleiden. DAT de gemeentesecretaris van Gro ningen, mr M. J. Wolthers, 1 Febr. met pensioen gaat. DAT de jonge boeren van Bakel en Milhëze (N.B.) gratis het grondwerk zul len verrichten voor een daar te bouwen sanatorium. DAT het door Ged. Staten geëiste ga rantiefonds voltekend is, waardoor dus de nat- bloemententoonstelling op „Berg en Bos" te Apeldoorn, t. g. v. het rege ringsjubileum der Koningin, zal doorgaan. DAT sinds Nov. 1946 ruim 1000 Engelsen het oorlogskerkhof te Mierlo hebben be- DAT minister Neher thans richtlijnen heeft uitgevaardigd voor de onlangs door hem ingestelde landelijke en regionale architectencommissies. DAT de Raad van Wonseradeel heeft besloten de Makkummerwaard, het vogel dorado aan Frieslands Westkust, door de D.U.W in cultuur te laten brengen. DAT in de St.Crt van gisteren prijzenbeschikking haringvaten, ver digd van naaldhout, is opgenomen DAT officieel „Het Nederlandse Blindenwezen", voorzitter P. L. de Gaay Fortman Zeïst, tevens voorzitter van het Chr. Blin deninstituut Bartimeüs. DAT de Zeeuwse boeren organisatie de inenting van vee tegen mond- klauwzeer ter hand gaat nemen te de t.b.c.-bestryding voor vee aldaar v schynlijk binnenkort verplicht zaï worden DAT de middensluis te Terneuzen weer in gebruik is genomen, waardoor de schepen nu weer dag en nacht kun nen worden geschut DAT „Fokker" te A'dam, die tegen woordig ook autobussen vervaardigt, gis teren het 200ste exemplaar voor de Spoor wegen afleverde. DAT gisteravond op het baanvak Zwol leDeventer, tussen Olst en Diepenveen, een treinstagnatie ontstond, daar eei comotief defect raakte en ter plaatse moest worden gerepareerd. DAT de havengelden te Dordrecht ong. 40 pet. verhoogd worden om tegemoet te komen aan de zeer sterk gestegen onder houdskosten van de binnenhavens. DAT gemeenten in West-Brabant, die geen eigen gasfabriek hebben, voorlopig geen mijngas uit Limburg geleverd krij gen, daar juist een gasfabriek nodig is voor de distributie van het gas. DAT dezer dagen te Nijmegen tg.v. het vertrek van het 5e bat. II R.I. op 12 Nov. opgericht de Stichting a s een grote afscheidsdag is gehouden. DAT gisteren in aanwezigheid van min. Beel, gouv. Kasteel en M. v. d. Poll te Vogelensang een R.K. missiehuis is ge opend. DAT kap. der infanterie C. v. Andel op zijn verzoek eervol is ontslagen uit de DAT de lkrygsraad de zaak tegen vier in Leiden gelegerde militairen, die de arrestatie van een dronken student trachtten te verhinderen, heeft aange houden, waardoor zij a.s. week niet naar Indië kunnen vertrekken. ■"'J1 militaire dienst. DAT H. A. Nelson benoemd is tot Ne derlands consul te Cleveland. Ohio. DAT de drie bewakers van kamp Hoens. broek, die 12 delinquenten tijdens htm transport naar Den Helder lieten snappen, door de Maastrichtse rechtbank tot boeten van ƒ75,en ƒ40.subs. 30 of 20 dagen werden veroordeeld. Het vuren gaat voort Op West-Java is gevochten bij Tjisaoek en Leuwiliang, op Sumatra's Oostkust bevrijden onze mannen na uitstekend speurwerk 4000 weggevoerde Indonesiërs. De post onzer soldaten in Indië Onze Indië-redacteur te Batavia seint: De invoering der postbladen heeft by de militairen grote verontwaardiging ge wekt. Dit is enerzijds begrijpelijk omdat brieven het enige contact met „thuis" vormen, maar anderzijds lijkt een maan delijkse hoeveelheid van twintig bladen, welke aan drie zijden beschrijfbaar zijn. toch ruim voldoende. Het thans genomen besluit dient te worden gezien als de uitvoering van een oude regeling, welke getroffen werd, toen de vliegtuigen naar Nederland over belast waren. Tot troost moge dienen, dat het hier geen vaste maatregel geldt. Zodra de beschikbare hoeveelheid post bladen, die nu eenmaal zijn gedrukt, zijn opgebruikt, zal deze regeling vervallen. De gegomde postbladen, welke in Ne derland worden gedrukt, zijn bestemd voor de frontsoldaten, de ongegomde, in Indië vervaardigd, voor de soldaten in de steden. De protesten tegen ongegomde bladen zijn ongegrond, aangezien twee korrels ryst voldoende zijn, om de bladen dicht plakken. De legerleiding blijft even wel uiterste zorg besteden aan de troe pen, zodat het niet uitgesloten is, dat binnenkort naast de postbladen tooh portvrije gewone brieven zullen worden toegestaan. De medewerking der militairen op dit punt is echter noodzakelijk, zodat dan slechts in uiterste gevallen van brieven gebruik gemaakt wordt. Het gerucht dat de vliegtuigen naar Nederland thans leeg zouden zijn, is ten enenmale onwaar, aangezien het voor komt, dat brieven in Batavia moeten blijven liggen wegens gebrek aan laad- In legerkringen wordt gewezen op het feit dat in het buitenland dezelfde toe standen heersen. Ook daar zijn de mili tairen in den vreemde gebonden aan een bepaald aantal te verzenden brief- of postbladen. Min Drees komt op voor „uitvriezende" arbeiders Minister Drees heeft de Stichting van de Arbeid verzocht een beroep op de werkgevers te doen om voor werkne mers. die by winterdag uitvriezen, als nog een wachtgeldregeling aan te vragen. Daar er, zolang er nog geen verplichte wachtgeld- of werkloosheidsverzekering is. dan toch nog arbeiders door „uitvrie zen" gedupeerd worden, heeft de minis ter de gemeentebesturen opgedragen in zulke gevallen de wachtgeldregeling toe te passen. SCHIPPER NIET LANGER de aandacht op gevestigd, dat onze economie zich in een interim-toe stand bevindt De hoeksteen van het eco nomisch beleid der Regering is de ver wachting, dat een aanzienlijke daling der goederenmarkten het levensmiddelen pakket goedkoper zal maken. Het loott en prijspeil is „gepend", ondanks de grote spanningen welke er in dit opzicht be staan. Nog steeds hoopt de Regering op een teruggang der goederenprijzen, on danks het feit, dat er zich op het ogen blik nog weinig verschynselen voordoen, welke in dit opzicht uitzicht geven. Het voornemen van Truman om maatregelen te nemen tegen de opwaartse beweging der goederenprijzen is nog te weinig con creet geworden, om daaruit reeds con clusies te kunnen trekken. In deze interim-toestand betaalt de Staat vele millioenen per jaar als subsidie op de import van levensmiddelen, waardoor de prijzen voor de consument laag ge houden worden Maar het is duidelijk, dat de Staat zoiets niet altijd kan blijven volhouden. Er gaan telkens weer stemmen op, di« de ontevredenheid illustreren, welke er bestaat over de huidige gang van zaken. Thans heeft ir H. D. Louwes, directeur van het Kon. Ned. Landbouw comité, een rede gehouden, welke ongetwijfeld het bodem-probleem, waarmede ons land worstelt, heeft bloot gelegd. Hij wees op de noodtoestand in het landbouwbedrijf en verklaarde, dat de prijzen der agrarische producten omhoog moeten. De overheidssubsidies op de ge- importeerde voedingsmiddelen kunnen niet meer jaren worden voortgezet, de eigenaren van vast goed kunnen onder de huidige omstandigheden hun bezit tingen niet meer onderhouden. Hier moe ten wij ujt, aldus riep de heer Louwe* uit en wij moeten de moed hebben ons volk te zeggen hoe arm het is. Er moet komen afschaffing v.d. als morfine wer kende consumententoeslag, verhoging der land'bouwprqduotenprijzen, der huren en pachten zonder gelyktijdige loonsverho ging, enz. of wel loonsverhoging met da onvermijdelijke devaluatie van de gulden. Er moet komen een welbewust kiezen, een kiezen tussen een al of niet vergulde pil! Het is duidelyk dat we hier voor een geweldige opgave staan. Terwyl nu de sociale rust nog niet in ernstige mate verstoord is, terwyl nu ons pryspeil, zij het op kunstmatige wijze, in bedwang wordit gehouden, bestaat het gevaar, dat alles op drift komt, als ergens uit het economisch systeem, dat de Regering volgt, een steentje wordt losgepeuterd! Dit is een enorm risico, dat men zich scherp dient te realiseren. Maar men kan daaruit ook concluderen, dat het bouwsel van onze Regering een kaartenhuis is, dat zal ineenstorten, als één der stutten wegvalt Overigens bete kent dit niet een ontkenning van de grote moailykheden, welke de ordening der na oorlogse maatschappy aan welke regering dan ook zou stellen. Deze moeilykheden zyn internationaal en in vele landen wor. stelt men met dezelfde problemen. Met instemming hebben wy overigens kennis genomen van de mening van de heer Louwes inzake het voeren van een realiteitspolitiek. Ook hiervoor hebben wy herhaaldelyk het pleit gevoerd. Het volk moet weten hoe de feitelyke toestand is. De binnenlandse verhoudingen moeien inderdaad zuiver gesteld worden, wij moe. ten onze armoede als onvermydelijk aan vaarden De heer Louwes meent, dat een volk altijd de waarheid verdraagt, als zij maar duidelyk wordt gezegd en vergezeld gaat van durvende leiding en verstaanbare De oplossing van dit nationaal probleem is een geweldige opgave voor onze demo cratische wyze van regeren. Daarvoor, we hebben het al meer gezegd, moeten .alle nationale krachten samengebundeld worden. Met eensgezindheid dient ge streefd naar het bereiken van een wetke- lyk evenwicht. Schipper niet langer, zegt de spreker! Inderdaad, het wordt hoog tijd, dat de weg van de minste weerstand verlaten Het komt ons voor, dat de feiten een duidelyk kleur bekennen onvermijdelijk zullen maken. NOG GEEN BESLISSING OVER DE AMBTENARENSALARISSEN In verband met de lopende geruchten, dat de salariscommissie ad hoe accoord zou zyn gegaan met een salarisverhoging van tien procent voor de Rijksambtena ren, deelt men ons mede, dat de salaris- commissie op 't voorstel van de Centrale van Verenigingen van Personeel in "s Ryksdienst, om de salarissen met ruim 10 pet. te verhogen en over 1947 een maand salaris Ineens uit te keren, nog geen beslissing heeft genomen. Tegen jeugdig Amsterdammer de doodstraf geëist Tegen de 23-jarige Amsterdammer P. Lahustein is gisteren voor het B. G. al daar de doodstraf geëist, wegens het uit leveren van verzetslieden aan de vyand. Uitspraak 21 November. Dodelijk ongeluk met geleende motor Twee jongelui, de 20-j. J. v. R., uit Oudenbosch en de iets oudere A. v. d. V., uit Gemert, zyn dezer dagen met een geleende motor tegen een boom gereden, waardoor eerstgenoemde werd gedood en v. d. V. gewond. Geen van beiden was in het bezit van een rybewljs Zacht met meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige, later, vooral aan de kust, tijdelyk krachtige wind tussen West en Zuid-West. Zwaar bewolkt met plaatselyk enige re gen, voornamelyk in het Noorden van het land. Zacht weer vpor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN. Zondag. 9 November. Zon op 7.47 en onder 17.00. Maan op 3.18 en onder 16.03 Maandag 10 November.- Zon op 7.49 en onder 16.58. Maan op 4.38 en onder 16.17. Dinsdag 11 November N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1