llicattrr geiitöttft (Êourant weede Kamer accoord naar 't Londens beleid met enquete Wist U DONDERDAG fi NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN f 0.30 per week; f1.30 per maand; f3.90 per kwartaal; by betaling per kwitantie verb, met adm.-kosten) ADVEIJTeNTIëNf0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7352 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103_ Postrekening 58936 Christelijk-ÏSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „StunliKistiffj te öfjebteoeti myn bert in tegficnspotf Eerste periode kabinet-Schermerhorn zal er ook onder vallen (Van onze Parlementsredacteur) VANMIDDAG besloot de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming een onderzoek In te stellen naar hét beleid der Londense kabinetten. Tevoren was een amendement-Bierema, om in de enquête eveneens te be trekken de eerste tijd van het kabinet-Schermerhorn—Drees (tot 20 Nov. 1945, toen ïe Voorlopige Staten-Generaal optrad) aangenomen met 50 tegen 25 stemmen (teg?n stemden de leden v. d. P. v. d. A. en R.K. leder Buys de Beerenbrouck en Bachg). lij de debatten, die gistermiddag be- ïnen, was het reeds te voorspellen, het voorstel er met vlag .en wimpel komen. Slechts de heren Tilanus en de Wilde (ar.) voerden ge ien oppositie en van de laatste was zeker, dat hij niet namens de gehele ctie sprak. )e bezwaren tegen het voorstel (die alleen van de heren Tilanus *en De Ie kwamen) waren van tweeërlei d. Ze waren ten eerste gericht tegen resultaat der enquête en in de eede plaats tegen de periode, waar- ■r de enquête zich zal moeten uit- ekken. De omvangrijkheid en de moei- van het werk, waaraan ver diende Kamerleden moeten deelne- een tijd, dat er grondweiswijzi- verkiezingen voor de deur staan, rden door de heren Tilanus en De 1de op de voorgrond gesteld. waren de oezwaren tegen de waarover de enquête zich zal strekken, de begindatum is 10 Mei Enkgle zaken van vóór deze datum, lis bijv. de wisseling in het opper- el, die in oorzakelijk verband staan de gebeurtenissen in de beruchte adagen, worden er eveneens in betrok - Als einddatum noemt de heer Van Goes iri zijn voorstel 5 Mei 1945, maar bedoelt 20 Juni 1945, de datum, waar- het kabinet-Schermerhorn-Drees op- l Het felste verzet tegen deze eindda- kwam van de heer Bierema Vryh.), die, gesteund door de heren lilanus (C.-H.), Romme (K.V.P.) en ïagenaar (Comm.) een latere datum lepleïtte, aanvankelijk gesteld op 23 nil 1946, de openingsdatum van de llting der normale Staten-Generaal, loch later teruggebracht tot 20 Novem- itr 1945, de openingsdatum van de zit ing der Voorlopige Staten-Generaal. hardoor zou dus de periode van het inet Sehermerhorn-Drees zonder Sta- -Generaal-in-volle-rechten eveneens Ier de enquête vallen. De voorsteller, Van dar Goes, bestreed deze gedaohte, »r dr Bierema in een amendement ngelegd, met hand en tand. De daden i zijn lievelingskabinet waren im- rs al voldoende beoordeeld, toen de irlopige Staten-Generaal debatteerde de ,,Nota omtrent een aantal punten Regeringsbeleid". Wij weten zeker, indien de heer Van der Goes van zijn irstel geen, laten we het euphemistisch en, modeshow had gemaakt, doch tot enkele zakelijke, belangrijke aten had bepaald, hij een groter deel Kamer mee had gekregen dan thans, nuttig en noodzakelijk het ook is, dat allerlei uit de Londense periode en na officiéél aan het licht komt, bin- een jaar is dit omvangrijke en deli- werk niet te doen en het resultaat zijn dat. om jhr Van der Goes' eigen orden te bezigen, de enquête een ver- nkingsdood zal sterven! Nieuw lid geïnstalleerd 1) de aanvang van de zitting der Twee- Kamer had, gelijk wij reeds in een r edities meldden, de beëdiging installatie plaats van het nieuwe lid J. Ie Poole (Arb.) in de vacature-Lo- Mlnder, maar beter bier ëgen het wetsontwerp tot aanpassing de accijns op bier aan de verhoogde dichtheid van het bier werden weinig bezwaren ingebracht. Wel echter tegen het verhogen van het alcoholgehalte. Minister Mansholt deelde mede, dat de toestemming, om bier van een hoger ge halte te maken is gegeven onder uitdruk kelijke voorwaarde, dat diit niet meer graan zou kosten. Het gevolg hiervan is dus, dat er minder bier, maar van beter kwaliteit ter beschikking komt. Het wetsontwerp werd zonder stem ming aanvaard. Vordering auto's voor M.G. Bij de behandeling van het wetsont werp tot financiële afwikkeling van vor deringen van motorrijtuigen ten behoeve van het M.G. bepleitten de heer De Wil de (AR.) en mej. Tendeloo (Arb.) een vergoeding, gebaseerd op de catalogus prijs 1939 plus 70 pet., i.p.v, vermeerderd met 35 pet., ongeacht het feit of de vor dering vóór of na 15 Oct. 1945 heeft plaats gehad. De heer De Wilde bepleitte voorts voor „verdwenen" auto's een vergoeding voor gebruik boven de vergoeding we gens vordering in eigendom. Minister Lieftinck bestreed deze opvatting, doch zegde toe rekening te houden met in cidentele moeilijkheden. Het wetsont werp werd zonder stemming aanvaard. Voor de Tweede Kamer in de enquête debatten dook, gingen voorts onder de hamer door de goedkeuring van het verdrag betreffende behoud of herstel van industriële eigendomsrechten; het wetsontwerp inzake industriële eigendom (octrooirechten) in verband met buiten gewone omstandigheden; het wetsont werp, regelende de hernieuwde inwer kingtreding van enige artikelen van de Distributiewet 1939 en van de Prijsop- drijrvings- en hamsterwet 1939. Onafhankelijkheidsplan voor Korea goedgekeurd Uiterlijk 31 Maart moeten er verkiezingen gehouden zijn ANDAAG STELLEN LJ U VOOR: Klaas Vis, Derde Poel laan 59, Lisse. laas Vis ging als oorlogsvrijwilliger dienst op 21 Januari 1946. Via Assen, ar hij werd ingedeeld bij 3-II-9 R.I., trok hij naar Engeland en vandaar 3 Juni 1946 naar Indië. Op 3 Juli bracht het m.s. „Kota Agoeng" aan de rede van Batavia, waar hij 12 Juli werd ingedeeld bij de z.g. jgerbriged" O.C. 2-7 R.I. Men trok al Dedig het mooie tropenland in. naar marang, naar Oengaran en later naar Binnenkort weer aanvragen voor werkschoenen Op nader plaatselijk bekend te maken dagen tussen 9 en 23 Nov. a.s. zullen aanvragen voor werkschoenen voor per sonen van 16 jaar en ouder kunnen den ingediend, voor zover zij sedert 1 Jan. jl. geen bon voor werkschoenen hebben ontvangen. Voor arbeiders in bedrijven met meer dan 10 arbeiders moet het be drijf collectief aanvragen. Ook deze periode 600 gram vlees In de bonnenlijst zijn twee bonnen een extra-rantsoen vlees van 100 gram opgenomen. Voor personen van 5 jaar en ouder is voor de komende periode dus weer 6( gram vlees aangewezen. Baby'6 krijgen melk in plaats van kaas Met ingang van Maandag wordt voo kinderen van 0 t/m 1 jaar het kaasrant soen van 100 gram per veertien dagen vervangen door één liter melk, zodat het totale rantsoen voortaan elf liter melk bedraagt Deze maatregel is nomen omdat deskundigen op voeddngs- gebied het wenselijk achten, dat kinde ren van die leeftijd onder de huidige omstandigheden een zo groot mogelijk melkrantsoen krijgen. Geen zorgen voor uw bord snert De oogst van peulvruchten is dit jaar over het algemeen bevredigend. Welis waar zal het rantsoen peulvruchten, als bruine bonen, grauwe erwten capucyners, evenals het vorige jaar slechts op een pond per hoofd kunnen worden gesteld, doch daar staat tegen over dat het kwantum groene erwten dit jaar echter tien maal zo groot terwijl bovendien nog een vrij belang rijke hoevelheid witte bonen is geïmpor teerd. Er is dus voldoende om een regel matige voorziening mogelijk te maken, zodat de bezorgdheid van het publiek, die momenteel tot uiting komt in een ware hamsterwoede, volkomen onge- Benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau D. J. V. Rijpperda Wierdsma te Arnhem. Tijdens een zitting van de politieke commissie der Verenigde Naties te 9 Lake Success is het plan der Ver. Staten voor de Onafhankelijkheid van Korea goedgekeurd met 46 stem men voor en geen tegen. Het voorstel houdt in, dat de bezet tingstroepen binnen 90 dagen zullen zijn, n.L: Australië, Canada, China, Salvador, Frankrijk, India, de Philippij- nen, Syrië en de Oekraine. Deze commissie kan overleg plegen met Koreaanse afgevaardigden inzake de afhankelijkheid en de samenstelling de nationale vergadering. Deze zou nationale regering meten onafhankelijke regering regelingen zou moeten treffen zullen worden teruggetrokken en uiterlijk! algehele ontruiming van Korea door de 31 Maart 1948 in Korea verkiezingen zul- bezettingstroepen, len worden gehouden, meer op nationale dan op zonale basis. In de goedgekeurde resolutie worden verder 9 landen genoemd, die in de com- Korea vertegenwoordigd Gruwelijke moord in de Preanger Uit particuliere bron vernemen wij, dat er in de Preanger grote onrust is gewekt door de moord op twee bekende plan ters, die naar hun ondernemingen w teruggekeerd. Het „Alg. Dagblad" meldt thans, dat de slachtoffers zijn, de heer C. J. A. Artz, administrateur van Gaboeng en de heer Ch. van Gent, employé. Bij hun terugkeer waren zij door hun oude getrouwen hartelijk verwelkomd, doch na de verdwijning der militaire patrouil le, welke hen had gebracht, verschenen er rampokkers,-die hen hebben afge slacht Commissie van Drie heeft nog niet heslist Volgens een Anetatelegram uit Batavia heeft de Commissie van Drie te Djokja een verklaring uitgegeven, dat zij nog geen beslissing heeft genomen inzake de „plaats", waar de Nederlands-republikein se besprekingen zullen worden gehouden. (Dit veronderstelt dus als iets vanzelf sprekends, dat deze onderhandelingen zullen komen. Red.). Naar men weet wordt de Commissie heden te Batavia terug verwacht. Het Volksraadsgebouw aan het Her togspark te Batavia is ter beschikking ge steld van de contactcommissie voor de Commissie van Drie. NADJAMOEDDINS STIEFBROEDER VEROORDEELD. De stiefbroeder van oud-premier Nad- jamoeddin van' Oost-Indonesië, Aboe Baeda Daeng Pasoe, is te Makassar oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf onder aftrek van preventief en 5 jaar ontzetting van het recht om by de politie te dienen, wegens aanneming van steekpenningen. Gani maakt wereldreis om verdragen te sluiten De republikeinse vice-premier Ganl verklaarde gisteren op een persconferen tie te Batavia, dat hij op zijn reis naar Havana gemachtigd is om verdragen te sluiten. Hij zal de V.S., Engeland, Frank rijk, Voor-Indië, China en de Philippij- nen bezoeken. De delegatie zal monsters thee, koffie, suiker en zilverwerk DE KOUS OP DE KOP VAN RYAN. De arrondissementsrechtbank te New- York heeft Ryan, de advocaat van de Is- brandtsenlijn, niet ontvankeiyk verklaard in zijn eis tegen de N.I. Regering van schadevergoeding van 3 millioen dollar voor de lading der „Martin Bèhrman". „KOTA INTEN" VANMIDDAG TE ROTTERDAM. De „Kota Inten", met 550 repatrieren- den aan boord, voornamelijk militairen, w.o. de Prins Bernhardkapel, met .,Kees de Bok" zou vanmiddag te Rotterdam aankomen. De debarcatie zal morgenoch tend om half acht 'plaats hebben. Doodstraffen voltrokken Te Makassar is de doodstraf voltrok- :en van de commandant en ondercom mandant en 7 leden van een beruchte Japanse organisatie te Makassar. Onder geëxecuteerden bevond zich de be ruchte tolk Doinokuru, die voor de oor log als bescheiden fietsenmaker te Ma kassar woonde en rondkeek. Mackenzie King wordt op 13 Nov. door St. Qeneraal ontvangen Op 13 Nov. a. s. zullen de beide Ka mers der Staten-Generaal de Canadese minister-president Mackenzie King in vejenigde vergadering ontvangen. Koningin en Regentes morgen naar Utrecht H.M. de Koningin en H.K.H. de Prin- ;es-Regentes zullen morgen persoonlijk aanwezig zijn bij de onthulling van het SL Willebrordusmonument te Utrecht, aldus meldt „De Tijd". Arnold Meyer voor het trihunaal Naar wij vernemen heeft vanmorgen de «-leider van Nat. Front, Arnold Meyer, oor de kamer van instructie van het Haagse Tribunaal Inlichtingen moeten geven over zijn vermogen. men weet, is Meyer in hoger be roep door de Raad van Cassatie tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Schroef van de „Willem Ruys" eindelijk naar Rotterdam De schroef van de „Willem Ruys" die zoals men weet, in Zevenbergen is blij- ven steken, is heden eindelijk naar Rot terdam getransporteerd. Per truck is het gevaarte eerst naar Moerdijk-haven ge bracht, waar het Zaterdag overgeladen zal worden op een schip. Maandag wordt de schroef te Rotterdam uitgeladen om gewogen te worden, waarna dit voor de „Willem Ruys" zo belangrijke onderdeel weer in het schip geladen wordt, omdat het over land niet door het hek van de Lloyd-terreinen kan Aan de Lloydkade zal het gevaarte dan eindelijk zyn reis volbracht hebben. Qbarawa, waar Klaas nu dienst doe: motor-ordonnans by een carrier - loton. Met ingang van 1 Juli j.l. be- sedt hij de rang van soldaat le klas. nooie staat van dienst dus; en anneer men dan nog weet. dat Klaas 9 November 1946 gewond raakte aan I rechterbeen, een feit, dat hij zijn Iers eerst een jaar later meedeelde, dat hij zyn zware dienst en harde :ht met zo groot mogelijke opgewekt- id volbrengt, past hier een saluut soldaat eerste klas Vis. n-7 R.I. s graag nog wat verder doorgetrok- schrijft zyn familie. Mocht het nog ny zover moeten komen, dan van arte het beste, Klaas. 'Nederland krijgt beheerder j in Rnbr-Volenmijnen Naast FrankrUk, België en Luxemburg. Frankrijk. België. Luxemburg en Nederland zullen een directe stem krijgen in het bestuur van alle steen- kolenmijnen in het Ruhrgebied. waar onderdanen van deze landen voor meer dan 50 pet. het aandelenkapi taal in handen hebben, aldus is by een nieuwe Engels-Amerikaanse re geling bepaald. Deze nieuwe regeling is gevolgd op een protest van deze landen tegen het DAT Philips met de fa. Smulders te onlangs ontworpen Engels-Amerikaanse: Utrecht is overeengekomen bakelietper- plan om meer Duitsers aan het beheer sen te gaan vervaardigen, waardoor Ne der mijnen te laten deelnemen. derland zich op dit gebied onafhankelijk Wanneer onderdanen van deze vier zou kunnen maken van het buitenland, landen minder dan 50 pet. bezit in mynen DAT van 1 Jan. 1948 af door de ge- hebben. kunnen zij door tusgenkomst van meenteraden f40 per kind per jaar mag verbindingsmannen dagelijks supervisie i worden besteed voor voedsel en kleding in deze mijsgr" ijA<ssJ£nen. j ter bevordering van het schoolbezoek. Gisteren vertrok van Ypenburg een hefschroef-vliegtuig voor een proefvlucht naar Brussel. De stukken worden ingeladen en menig verzamelaarshart hoopt hen spoedig terug te ontvangen, voorzien van het speciale stempel. De nood dwingt: gisteren vertrokken weer troepen naar Indië. De opschriften gaven een staalkaart van meningen: „Liever dood dan rood", zo goed als: „WU willen niet, maar moeten". De laatste minuten voor het vertrek van de boottrein In Zweden reden drie treinen op elkaar in GEKANTELDE BENZINE-WAGEN VATTE VLAM.... By het Zweedse plaatsje Ingestadt, op 4 km afstand van Gothenburg, heeft zich gisteravond, door onbe kende oorzaak, een gecompliceerde treinbotsing voorgedaan, welke ge zien de enorme ravage daarbij ont staan maar 4 slachtoffers heeft geëist- Moeilijk reddingswerk De treinramp heeft zich als volgt toe gedragen: even buiten het stationsempla cement van Ingestadt reed een goederen trein in op een tanktrein, bestaande uit 38 wagons, geladen met benzine. Juist op het ogenblik dat de botsing plaats had trok uit het station ook een personen trein, welke op de ravage, ontstaan door de eerste botsing, inreed. Een gekantelde benzinewagon vatte onmiddellijk vlam. De brand breidde zich uit tot de perso nentrein, waardoor dadelijk 2 wagons lichterlaaie stonden. Gelukkig hadden Slechts een dun. straaltje uit Parijse kraan Na de 4500 gemeen ter einigers zijn thans de mensen die Parijs van drink- r voorzien, met een langzaam-aan staking begonnen, ook al om loonsver hoging te krygen. Nu er van gemeente- niets meer aan de stadsreiniging kan worden gedaan en de bewoners een heel dun straaltje uit hun kraan krygen, zal het er in Parijs niet best uit gaan zien! Gelukkig maar dat de Paryzenaar niet te veel water drinkt 300.00 ton Russisch graan voor Frankrijk De Sovjet-Unie, zoo meldt Reuter, heeft zich bereid verklaard 200.000 ton tarwe 100.000 ton andere granen aan Frank rijk te leveren in ruil voor industriële producten. De levering zal verdeeld worden de periode tot Augustus 1948. Frankrijk had meer gevraagd, n. L 1% millioen ton, doch wegens verplichtingen aan Tsjecho- slowakije, Polen en Finland, kan de Sow- jet- Unie aan deze aanvraag niet voldoen. Het Sovjet-voorstel wordt thans door Frankrijk bestudeerd. Pfeiffers verblijfplaats te Wenen streng geheim Te Wenen zyn uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen om te voorkomen dat de verblijfplaats van de uitgeweken Hongaarse oppositieleider, Zoltan Pfeiffer, bekend wordt, in verband met het feit er vele geheime Hongaarse agenten de stad wonen. Pfeiffers vlucht Wenen heeft in Boedapest in de gelede- van zyn Onafhankelijkheidspartij grote onrust veroorzaakt. Regeringstroepen dringen benden in Kasjmir terug Regeringstroepen van India hebben de i Kasjmir binnengevallen benden op auwe plek samengedreven en hun stige verliezen toegebracht. De benden zyn thans langzaam aan terugtrekken, omdat hun gevechtskracht sterk aan het tanen is. DAT de Wormerveerse raad gist voor het eerst weer in het raadhuis gaderde sinds dit nu 3 jaar geleden door de illegaliteit in brand werd gestoken. DAT vier „echte" Van Meegerens op de najaarsveiling van Frederik Muller te A'dam resp. 5600. 2500. 875 en 500 gul den opbrachten. DAT voor het eerst in de geschiedenis in Philadelphia een neger, Robert E. I'illen, bij het stedelijk gerechtshof in de rechterlyke macht is benoemd. DAT de plantengroei op Nagasaki reeds 20 dagen na de atoomexplosie zich begon tc herstellen en de afwijkingen veel kor ter zijn waar te nemen, dan by de DAT aan de universiteit in München nog 1.403 vroegere Nazi's studeren. DAT by een echtscheidingszaak in Lon den de rechter de waarde van een goede en zuinige huisvrouw vaststelde op 2000 pond in contanten. DAT een kobra-slang, die in Texas aan het Natuurkundig museum werd aange boden, en ogenschijnlijk dood in een whiskeyfles zat, plotseling begon te by- ten. daar het dier slechts was bedwelmd door de alcohol DAT morgen op het Utrechtse station een nieuwe „spoorbio" wordt geopend en de o«de voorlopig te Zwolle wordt gestationeerd, terwijl komst het aantal spoorbio's tot 8 wil uitbreiden. DAT Maandag a.s. een partij druiven voor ziekenhuizen en kinderen nemarken wordt gezonden, uit dankbaar heid voor de van dit land in de odtlogs- jaren ondervonden hulp. DAT ruim 500 reünisten op het ogen blik het 9e lustrum van de A'damse Vrouwelijke Studentenvereniging DAT tegen de Weermachtsaannemers Plas en Wiers door het A'damse B.G. 3 jaar (met aftrek) werd geëist. DAT te Venlo dezer dagen 165 „displa ced persons" arriveerden, die voor het grootste deel in de mijnen zullen gaan werken. DAT de Ver. voor Staathuishoudkunde en Statistiek 13 Dec. te Utrecht een alge mene vergadering houdt. DAT, ondanks aanvankelijke tegenwer king van B. en W. van Hilversum op voorspraak van raadsleden van alle frac ties, toch een kampterrein in deze ge meente aan de A'damse stichting „Kamp vreugde" zal worden toegewezen.» DAT twee jeugdige Hilversummers, die op Koninginnedag van dit jaar in dron kenschap een motorfiets meenamen en deze later aan het politiebureau aflever den, voor de Utrechtse rechtbank toch 10 mnd. wegens diefstal tegen zich hoorden zeecadet tencorps te stichten. DAT de A'damse Raad een crediet DAT Ged. Staten van N.-Brabant Prov. Staten voorstellen een crediet van 50 millioen te verlenen aan de PNEM de bouw van een centrale aan de DAT op 12 Nov. te Vlissingen het feit wordt herdacht, dat de naam der .700 jaar geleden voor het eerst in charter genoemd werd. DAT ir Hollander namens de N.S. chèque van f 10.000, vertegenwoordigende 4000 bomen, voor de beplanting van Wal cheren heeft aangeboden. DAT de O. v. J. te Arnhem heeft mede gedeeld, voortaan intrekking der grens- passen op smokkelen betrapte grensgan- gers te zullen eisen. DAT het rapport betreffende de wette lijke regeling van ondernemingsraden bij de Landsdrukkerij te Den Haag in druk is verschenen. DAT te Utrecht 2 handelaars in echte en valse textielpunten tot resp. 4 mnd. of f 10.000 boete en 1 mnd. voorw. plus f100 boete veroordeeld werden. DAT het Hilversumse stadsbusnet wordt uitgebreid, waardoor er geen geïsoleerde wijken meer zullen zijn. DAT op het vliegveld Soesterberg het materiaal voor de bouw van de eerste vier van de dertien hangars, welke er zul len verryzen, is gearriveerd. DAT het aantal werklozen, hetwelk voor een overbruggings-uitkering in aan merking komt, regelmatig daalt, hetgeen een bewijs voor het steeds meer op gang komen van het bedrijfsleven is. DAT kapt.-luitenant ter zee A. Kroese. gisteren te Amsterdam de wenselijkheid naar voren bracht om, evenals in Enge land en België, ook in Nederland niet veel reizigers in de personentrein plaats genomen. Door de vuurzee werden de reddings pogingen zeer bemoeilijkt. Tot nu toe zyn, behalve de 4 doden, vele gewonden naar het ziekenhuis voerd. Onder de slachtoffers bevindt zich de machinist van de goederentrein. Pas laat in de avond was men het vuur i ter. Er wordt gevreesd dat er nog doden gevonden zullen worden. Thans ook in Irak Cholera geconstateerd Ook in Irak en wel te Dubai aan de Perzische golf heeft de cholera haar intrede gedaan. De Ir aak se autoriteiten hebben onmid dellijk inenting van de bevolking v; Zuidelijke gebieden van het land gelast, vooral in het district Basra. Alle lucht en scheepsverbindingen tussen het Iraakse gebied aan de Perzische golf en India Pakistan zyn gestaakt. Ook de luchtpost uit Egypte en India is stilgelegd. De ge wone post moet ontsmet worden. Dodencijfer in Egypte thans 9105. De cholera-epidemie in Egypte eiste 247 nieuwe slachtoffers, waardoor het totale dodencijfer is gestegen tot 9105. Ware „Pers-oorlog" in Duitsland begonnen Het eerste gevolg van de aankondi ging van een anti-communistische pro- paganda-actie dbor dé Amerikaanse litaire gouverneur, generaal Clay, is een verscherping van de toon, die de Ber- lynse pers in haar beschuldigingen aan het adres der Oostelijke en Westelijke geallieerden aanslaat Men kan op het ogenblik spreken var een ware „pers-oorlog", waarin de offi ciële Amerikaanse en Russische bladen voorgaan. Vijfling in China Volgens berichten uit China is in de stad Wanhsien een vijfling, bestaan de uit 3 jongens en 2 meisjes, ge boren. Britse troepen verlaten Birma op 4 Januari Churchill kantte zich tevergeefs tegen het voorstel Ondanks een felle rede van Winston Churchill heeft het Britse Lagerhuis op verzoek van premier Attlee in tweede lezing het wetsvoorstel tot het onafhan kelijk verklaren van Birma met 288 te gen 114 stemmen aangenomen. Op 4 Jan- as. zullen de Britse troepen het land verlaten. Churchill had tevoren verklaard informaties te beschikken, volgens welke in Birma een revolutie wordt voorbe reid, die zou uitbarsten, nadat de Britten het land zullen hehben verlaten. Ook zyn er, volgens de ex-premier, de eerste zeven maanden van dit jaar 12 000 politieke moorden in Birma voorgeko men en hy voegde er aan toe, dat m voor nieuwe rampen en ellende stond. Kolenprijs in Frankrijk met bijna 60 pet verhoogd Ondanks het feit, dat de vakbonden zich er tegen verzet hebben, heeft de Franse regering de kolenprijs met bijna 60 pet verhoogd. In Scheveningen logeerden dit jaar 550 Amerikanen Twee maal zoveel als voor de oorlog De propaganda in de Ver. Staten voo ons land begint op toeristengebied vruchten af te werpen. In het afgelopen hielden niet minder dan 550 Amerikanen verblijf in de grote hotels Scheveningen tegen 68 in 1946. In vergelijking met 1939 is de verblijfsduur m deze gasten met ruim 200 gestegen „Voldendam" toch door het Snezkanaal naar Indië De „Volendam" is gisteren uit Rotter dam naar Indië vertrokken met 2100 militairen aan boord, waarvan ongeveer 10 pet kader Het schip zal, in tegenstel ling tot andersluidende berichten, niet langs de Kaap, maar de gewone weg door het Suezkanaal nemen. Er wordt echter i.v.m. de cholera noch te Port* Said, noch te Suez aangelegd. Er zal te Algiers en Aden water worden in genomen. Extra trein Rotterdam-Amsterdam op Zaterdagen Zaterdag wordt Lv-m. druk f 1.236.000 besemkbaar heeft gesteld voor vervoer des Zaterdags de volgende trein deelneming m het gewone aandelenkapi-: inge\egd: Rotterdam DP. v 12.39. Delft a. taal van de Kon. Hoogovens. 12 55, v. 12.57, Den Haag H.S. a. 13 05, v DAT de Hilversumse IJssportver. een 13.08, Leiden a. 13.20, v. 13.22, Amsterdam flinke ijsbaan ter beschikking krijgt. C S. a. 14.07, OP LOSSE SCHROEVEN (Van Parlementsredacteur) Dezer dagen zal in de Tweed* Kamer worden behandeld het wetsontwerp, waarin een nieuwe rege ling is vervat van de samenstelling ea de bezoldiging van de rechterlijke macht In het Voorlopig Verslag is gevraagd, of het geen aanbeveling verdient da samenstelling van de rechterlyke macht te regelen bij Algemene Maatregel van Bestuur en deze dus uit de wet te lich ten. In de Memorie van Antwoord neemt minister Van Mearseveen hiertegen stel ling. Hij doet hierbij een beroep op art 157 van de grondwet, dat eist, dat da .inrichting der rechterlijke macht" by da wet geregeld wordt. Hoewel hy niet zo ver wil gaan, dat hij een weglaten der formatie ongrondwettig zou noemen, meent de bewindsman toch, dat een wel opnemen van de samenstelling in de wet een meer juiste en loyale toepassing van het grondwetsartikel vormt dan een overlaten daarvan aan de Kroon. Wij onderschrijven deze redenering, doch willen er op wijzen, dat er nog een reden is, waarom de formatie in de wet dient te worden opgenomen. De rechters worden voor hun leven benoemd en kunnen niet anders dan op hun verzoek worden ontslagen. Wordt het aantal rechters dus by K.B. vastgesteld, dan is de mogelijkheid aanwezig, dit uit te breiden, zonder dat de Kamers enige in vloed kunnen uitoefenen. Zelfs het bud getrecht der Kamers helpt hier niet. Gel den voor de salariëring der rechterlyke macht zullen altijd moeten worden toe gestaan, doodeenvoudig, omdat een be noeming tot rechter niet ongedaan ge maakt kan worden. Daarom dient de formatie uitsluitend bij de wet geregeld te worden. Minister Van Maarseveen heeft zijn eigen standpunt trouwens op losse schroeven gezet Er zijn bij de Kamer nJ. nog twee wetsontwerpen ingediend. In het ontwerp van wet op de economi sche delicten is een artikel opgenomen, waarin aan de Kroon wordt voorbehou den meer vice-presidenten en rechters bij de arrondissementsrechtbanken te be noemen, dan wettelijk is toegelaten (art. 40). En het wetsontwerp, regelende ds opheffing van de bijzondere gerechts hoven, de Bijzondere Raad van Cassati* en de Tribunalen bevat een overeen komstige bepaling tart 4). Hier wordt dus de „meer juiste en loyale" toepas sing van art 157 van de grondwet plot seling losgelaten. Dit klemt te meer, daar hier de mogelijkheid geschapen wordt, onafzetbare rechters te benoemen voor een zéker aflopende rechtspraak 1 bijzon dere rechtspleging) en een hopenlijk op den duur verminderende rechtspraak (.die t.a.v. economische delicten). Het komt ons voor, dat de Tweede Kamer hier de schroeven van de Juiste en loyale" toepassing van art 157 van de grondwet behoorlijk dient vast te zetten. ONJUISTE BEPERKING Het postverkeer van onze jongens in Indië heeft op 1 November een wijziging ondergaan. Zij moeten voortaan van de postbladen gebruik maken en van deze mogen zij er maximaal 20 per maand ver zenden. Het gebruik van postbladen zal op niet al te grote weerstand stuiten, mits er maar voor gezorgd wordt dat bij alle onderdelen, ook op de buitenposten, voldoende postbladen beschikbaar zijn. Anders staat het met het maximaal getal van 20 per maand. Vele soldaten zullen aan dit getal voldoende hebben. Maar vele anderen hebben er niet genoeg Laat ons toch niet vergeten, dat de correspondentie voor deze mannen en jongens de enige band is aan huis. Er zouden lyrische ontboezemingen over te schrijven zijn. Wij willen dat niet doen, omdat deze waarheid volkomen voor de hand ligt. Deze beperking in het postverkeer zal voor onze jongens een maatregel zijn, die zij niet kunnen begrijpen. Er wordt van hen veel gevergd. Bovendien weten zij, dat de overheid zichzelf in allerlei op zichten geen beperkingen oplegt. Het verslag van de Rekenkamer sprak in dit opzicht boekdelen. Onze jongens hebben er recht op, dat deze ontactische en on-psychologische be perking wordt opgeheven. Men late het postbladen gebruiken, maar dan in onbe perkt aantaL De Jonge koningstelg, van Kopen hagen op doorreis naar Brussel, ziet te Schiphol met waardige kalmte de banale belangstelling voor z(jn per soon aan. Noblesse oblige. RUSTIG K EER Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht plaatselijk vorming van nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst. In het uiterste Noorden van het land nog een enkel buitje, overigens droog weer en minder bewolking dan vandaag. Iets kouder. Weinig wind. ZON EN MAAN. Vrijdag 7 November. Zon op 7.44 en onder 17.03. Maan op 0 40 en onder 15.34. Dinsdag 11 November N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1