KUNST EN LETTEREN ,DAT HEBBEN WIJ VAN ONZE KINDEREN GELEERD" De Wilhelminascliool te Noordw in het zilver NIEUWE LETDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 5 NOVEMBER Stadsnieuws „Is de coöperatieve gedachte in strijd met de Christelijke beginselen?" De secretaris van liet C.N.V. beantwoordde de vraag met een krachtig „neen" Een stampvolle foyer van de Stads gehoorzaal en dat niet ter gelegenheid van een of andere feestavond. 1 een vergadering van de Christelijke Be sturenbond Leiden. Y7ie had dat gedacht? En dan nog te horen uit de mond van dc voorzitter, de heer G. Hordijk, dat vele kaartkopers moesten worden teleurge steld. Nu droeg deze avond ook een bepaalc cachet, hij was n.l. aangeboden door de Coöp. „Ons Doel" en op het programma stond vermeld: „Een avond vol afwisse ling!" Na het openingswoord van de heer Hordijk, die de aanwezigen na Coöp. en Besturenbond welkom heette en het doel en karakter van deze avond uitéénzette, was het woord aan de heer F. P. Fuykschot, secretaris van het CNV in Nederland, die sprak over: „Is de coöperatieve gedachte in strijd met de Christelijke beginselen?" Spr. wees er op. dat de vakvereni gingen en de coöperaties loten uit één stam zijn. Telkens in de geschiedenis duikt de coöperatie op, als het volk ir nood is, en telkens ook de vakvereni gingen, als de arbeiders in moeilijkheden verkeren. De vraag in het onderwerp var spreker gesteld doet wat vreemd aan omdat de coöperatie grote massa's arbei ders raakt, die streven naar verbetering van de levensomstandigheden in hun ge- zinnen. Maar, aldus spr., het blijkt, dat nog velen in de vakbeweging tegen de coöperatieve gedachte zijn, terwijl toch vele sociale hervormers over de gehele wereld zoals Kagawa (Japan), Stanley Jones (Amerika) er voorstanders We moeten, zo vervolgde de heer Fuykschot, voorzichtig zijn met uit te roepen: „Coöperatie is niets voor ons, is de dood voor de middenstand" vooral met: „Coöperatie, o, dat is so listisch!" In Nederland heeft de coöperatie-ge dachte bij d- Christenen nog weinig wor tel geschoten. In het socialistisch kamp is dit anders. Daar is de coöperatie wel •/oor socialistische orde en bij de verkie zingen gebruikt, maa. dit wil niet zeg gen, dat dan de coöperatie-gedachte socialistisch is! In de hevige strijd tussen lonen en prijzen, die we nu meemaken, aldus spr., heeft de coöperatie een taak, n.l. om de prijzen zo laag mogelijk te houden. Gaan de coöperaties niet tegen de midden stand? wordt gevraagd. Spr. vindt dit argument tamelijk zwak. De coöperatie koqpt zo goedkoop mogelijk in en ver koopt tegen zo laag mogelijke prijs en 11 November: Klaproosdag Op verzoek van de Nederlandse Rege ring en de geallieerde autoriteiten zal in het vervolg slechts één algemene herden king plaats vinden voor het gehele land, dit jaar op 9 November a.s., 's middags om 3 uur in de Nieuwe Kerk te Amster- Toch blijft op ons allen de plicht rus ten die dag het oorlogsgraf te herdenken. Veertigduizend geallieerden liggen begra ven in ons land. Die dag versieren wij dus hun graven, maar die dag tooien wij ons eveneens met een kleine rode papaver, die verkocht wórdt, opdat ouders, vrou wen en kinderen de graven van hun dier baren kunnen bezoeken. Doet allen mee! Het adres van het Centraal Oorlogsgra- vencomité is: Keizersgracht 442, Amster dam-Centrum. H.M. de Koningin is Be schermvrouwe. De collecte op klaproosdag wordt te Lelden georganiseerd door de dames Hes- kes en Den Older: te Oegstgeest door het plaatselijk comité, waarvan mevr Smits voorzitster is, de heer Van Krieken pen ningmeester en mevr. Langqler-Van Hen gel secretaresse. Te Leiden kunnen collectanten zich tot 8 Nov. melden bij de heer A. J. Kors, Haarlemmerstraat 241. dit kan, omdat deze acties over zo nig mogelijk schijven gaan. Spr. schetste vervolgens de verande ringen in ons land op coöperatief gebied. Er is na de oorlog een economisch strijd middel Voor de werkende stand tot stand gekomen, n.l. een coöp. centrum, waarin de drie grote vakorganen zitting hebben. Met beginsel heeft dit niets te maken. Wel gaat dit centrum er tegen in, dat de coö peratie als socialistisch strijdmiddel ge bruikt zal worden. We moeten, aldus spr., deze zaak los van gevoelsoverwegingen zien. Het is louter een economisch .groei proces, waarbij de doeleinden, n.l. een welvarende middenstand en coöperaties, die de werkende stand zo goedkoop moge lijk bedienen, niet uit 't oog verloren gen worden. Er wordt thans gesproken over bezitspreiding en dit is volgens Christelijke gedachte, een middel on arbeiders .uit de proletarische staat te halen. We hebben tot taak elkander te steunen in de levensstrijd en de coöpera ties kunnen tezamen met haar zusje de vakbeweging in het volksleven een grote kracht zijn. Spr. wekte tenslotte de a wezigen op, de coöperaties te steunen. De heer T. Fuchs, voorzitter van „Ons doel", accentueerde ook nog even de coöperatieve gedachten. Na de pauze was het alles afwisseling wat het program ma bood. Versnaperingen, zelfs rokerij, een verloting en enkele amusante en leerrijke films. Al met al een avond, de Chr. Besturenbond en „Ons Doel" waardig! veertig jaar coupons geknipt? Vrijdag 7 November zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer J. c. Gaykema in dienst trad van de firma Lezwijn en Eige- man, welke bankiersfirma in 1918 werd overgenomen door de Amsterdamsche Bank. Bij deze instelling is de heer Gay kema werkzaam aan de coupon- en safe afdeling. Spoorweg-Alpinisme in Zwitserland Met de Ned. Reisverenlging naar he land van het Alpen-gliihen. Het uitgebreide en tot in hoogste gra; geperfectionneerde spoorwegnet v« Zwitserland was het onderwerp van e( zeer interessante lezing, die de heer C. van Zwijndrecht gisteravond „In den Vergulden Turk" hield voor de Leidse afdeling van de Ned Reisvereniging. Dat Zwitserland waarlijk grootse préstaties op dit gebied heeft geleverd, bewezen de indrukwekkende cijfers, die de heer Van Zwijndrecht zijn auditorium voorlegde. Een, St. Gothard-route met haar 76 tun nels. een Simplon-tunnel met z'n indruk wekkende lengte van 19.8 km en 3000 km lang spoorwegnet voor ee betrekkelijk klein land als Z\yitserland geven inderdaad wel een indruk vs energie van dit volk. In zijn inleiding behandelde de heer Van Zwijndrecht voorts de bijzondere aard van de Alphenpassen naar Italië van de speciale sfeer van Noord- Europa plotseling voeren naar geheel andere, naar warmere en hartstochte lijker streken. Bij het zich steeds vervol makende vervoer is overigens de electri- citeit in Zwitserland niet gerantsoe neerd; behalve deze zomer en dit najaar. de grote droogte de stuwdammen en deTcrachtscentrales van de nodige water kracht verstoken hield. Maar stilgelegen heeft het verkeer er nog niet. Wonder lijk mooi openen zich de uitzichten de reiziger, die van de Zwitserse Bonds- spoorwegen of een van de vele particu liere maatschappijen gebruik maakt. Ook verschillende soorten bergbanen, van Niklaus Lingenbach de eigen lijke ontwerper was. bevorderen toerisme zeer, ten gunste van staat gemeenschap. Een serie zwart-wit en kleuren licht beelden gaf een indruk van de ontwik keling van 't verkeerswezen en van dc grootsheid van 't alpenlandschap. Twee films besloten de geanimeerde avond. Leids tribunaal behandelde „kleine'" zaken N.S.B.-ers met beperkt verstand stonden terecht In de gisteren gehouden zitting van het Leids Tribunaal, werd allereerst voortge- de aangehouden zaak tegen D. C. Zaal uit Leiden voor het horen van enige getuigen. De getuige M. de Leeuwe gaf een relaas an de omstandigheden, waaronder hij Zaal had leren kennen. Duidelijke ge zichtspunten, waaruit kon blijken, dat Zaal verraad tegenover De L. zou hebben gepleegd, kwamen uit diens verklaringen niet tot uiting. De tweede getuige, de rijwielhandelaar Van Leeuwen, verklaar de, gezien te hebben, hoe Zaal op 29 Juni 1941 een witte anjer bij iemand verwij derde. Getuige had daartegen geprotes teerd, waarop-besph. uitdagend was opge treden. hetgeen tot incident leidde. Ten gevolge hiervan had besch. tegen getuige aanklacht ingediend, doch wegens gebrek aan bewijs was deze enige maan den later voor de Vrederechter te Den 1942 lid geworden van de N.S.B. en W.A. en diende later als militair aan het Oost front. Dit laatste werd door besch. ont kend. De raadsman, mr Van Duiken, we< op, dat het hier een geval betrof, yi van er 13 in het dozijn gaan. De familie behoorde eveneens tot de N.S.B., zodat de omstandigheden niet bijzonder gunstig waren voor de jonge man, die toen 20 jaar was. A. J. Deurloo, uit Zoetermeer, had zich vrijwillig gemeld voor de Waffen SS, eerst in Duitsland bij de O.T. te hebben gewerkt. Als SS-er was hij bij de Viking divisie ingedeeld en had aan het Oost front gevochten. Besch. verklaarde een poging te hebben gedaan om .onder te duiken, toen hij tijdelijk in Holland ver toefde. hetgeen de voorz. in twijfel trok. Door het ontbreken van een verdediger werd deze zaak snel afgehandeld, waar na H. W. Bilderbeek te Leiden zich moest verantwoorden. Deze was in Dec. 1940 lid van de-N.S.B. W.A, geworden. Daarna vrijwillig bij vrijgesproken. De derde getuige'de hulppolitie gegaan en later ingedeeld legde emge verklaringen af over de posi-ibij de landwacht. Op een vraag van de hij president, mr De Ruyter de Wildt, waar- I om hij lid was geworden van de N.S.B.. zei besch., dat hij door de propaganda tie, die Z. had in het bedrijf, vertegenwoordiger was. Daarna was het woord verdediger, mr H. v. Duiken. In een uit voerig pleidooi behandelde deze enige punten van de dagvaarding. Spr meende, dat de positie van zijn cliënt in het be drijf, dat hij vertegenwoordigde, niet een zodanige was, dat hij verantwoordelijk kon. worden gesteld voor hetgeen daarin tijdens de bezettingsjaren geschiedde. Ook in het geval met M. de Leeuwe kon niet zekerheid worden gezegd, dat besch. De L. verraden zou hebben. De tweede verdediger, mr K. W. P. Klaassen, legde er de nadruk op, dat we hier te doen hebben met iemand van een volkomen ander gehalte dan de meeste andere voormalige leden van de N.S.B. Tenslotte legde spr. een aantal verklarin- van mensen, die met Z. in het bedrijf hebben gewerkt. Ph. v. d. Heijden te Leiden was in Mei Concert Pieterskerk Onder auspiciën van het Leids Aca demisch Kunstcentrum gaven Hélène Ludolph en Hendrik Andriessen gister avond een concert in de Pieterskerk. Hélène Ludolph is een zangeres met een fraaie, ontwikkelde sopraanstem, die muzikaal en intelligent voordraagt. Zij begon met een prachtige aria uit cantate 127 van Bach, waarvan zij een mooie, bezonken vertolking gaf. De twee lie deren van De Klerk lijken harmonisch wat gezocht; compositorisch staan zij niet op het plan van „praeludium en fuga voor orgel" van dezelfde componist. De zangeres besloot met vijf liederen uit „Miroix de peine" van Hendrik Andries sen', prachtige liederen, die haar bijzon der goed bleken te liggen. Wij hadden van Andriessen gaarne tenminste één groot orgelwerk gehoord. Op het programma stond een der minst belangrijke fuga's van Bach, twee prach tige koraalbewerkingen en de chaconne in e van Buxtehude. „Nun kommt der Heiden Heiland" werd prachtig gere gistreerd en gaaf gespeeld. In het werk van Buxtehude had de technische pre cisie te lijden onder de dynamisdhe over gangen. De improvisatie van Andriessen was vormloos; weliswaar werden wij gefrap peerd door enkele interessante vondsten, maar de concertgever bleef hier onder het niveau, dat wij van een componist en musicus van zijn formaat mogen ver wachten. Hennie Schouten. Het Residentie-Orkest Het eerste abonnementsconcert, dat het Residentie-Orkest op 13 November a.s in'de Stadsgehoorzaal zal geven, staat onder leiding vqn Frits-Schuurman. So list is de jeugdige Amerikaanse pianist William Kapell, die het 3e concert van Rachmaninoff zal spelen. Het concert opent met een belangrijke noviteit van de in Amerika overleden Hongaarse com ponist Béla Barfok, Concerto voor orkest. Tot besluit volgen de Polowetzische dan sen van Borodin. De beeldhouwkunst van Teil el Aniarna Prof. C. de Wit uit Brussel hield giste renavond de eerste winterlezing in het Rijksmuseum van Oudheden over de beeldhouwkunst van Teil el Amarna. Een zeer eigenaardige periode is die van Amenhotep IV ca. 13701352 v. Chr. van deze beweging daartoe was gekomen. Ten aanzien van de houding door besch. ingenomen, werd hij scherp door de pres. aan de tanö gevoeld. Als getuige werd gehoord zijn echtgenote. J. G. Vijlbrief. De raadsman mr M. W. v. d. Wissel, stelde in het licht, dat het toetreden B. te wijten is aan een foutief politiek inzicht. Uitvoerig schetste de verdediger de moeilijke omstandigheden, is komen te verkeren en drong er ten slotte op aan, dat bij het bepalen straf hiermede rekening zou worden ge houden. J. Overduin uit Hillegom behoorde voor de oorlog reeds tot de N.S.B., had bij de mobilisatie in 1939 daarvoor ech ter bedankt, om na de capitulatie opnieuw toe te treden. Daarna kwam hij bij de N.S.K.K. Er werd in deze zaak tuige gehoord, die gunstige verklaringen aflegde. Mr J. v. d. Plas zei in een kort pleidooi, dat men zyn cliënt moet als een eerlijk mens, die faalde. Met het oog op het feit, dat O. inziet aan den, dat de koning zelf de nieuwe pogin- keerde kant té hebben gestaan, gen bevorderde. wenselijk, dat hij A) spoedig mogelijk De revolutie te Teil el Amarna is niet aan zijn gezin wordt teruggegeven, enkel van godsdienstige aard geweest. I W. J. Straver uit Boskoop had n Zij is ook en vooral een revolutie van Joetreden tot de N.S.B. vrijwillig dienst het zieleleven. „Licht! Levensvreugde! genomen bij de SS; aan het Oostfront ge- Terug naar de natuur! Waarheid!", dit vochten om tenslotte bij de landstorm schijnen de nieuwe „slogans". Een der-1 dienst 'e nemen. De raadsman, mr C. M. gelijke revolutie moést in de kunst haar;Lo®f' schilderde in zijn pleidooi de vele weerspiegeling vinden. De breuk met het verleden is te vergelijken met die. welke meemaken. Weliswaar moet zijn schuld worden toegegeven, doch daar staat tegenover, dat hij is gedeserteerd. Pleiter drong aan op een voorwaardelijke straf. Als laatste had zich te verantwoorden N. Ravensbergen uit Leiden, die zich in April 1944 aansloot bij de S.S. Mr M. Teekens wees er op, dat de armoede de enige drijfveer van deze man is geweest om zich aan te sluiten. Door zijn beperkte intelligentie overzag hij de gevolgen niet. Zijn gezinsomstandigheden waren zeer moeilijk door het geringe loon, dat hij verdiende. In alle zaken volgt de uitspraak over veertien dagen. op het einde van de XlXe eeuw, door het symbolisme, impressionisme, cubisme en futurisme gekenschetst werd en het lijkt wel, of de nieuwe kunst in haar jongste periode de meeste buitensporig heden toont. De kolossen van de tempel van Aton de Karnak doen denken aan een Permeke. Later zal deze kunst zich verzachten, zoals de buste in het Louvre en de koninklijke wasjabti's het aanto nen. De grondslagen van de Egyptische kunst, de conventies van het tekenen, d.w.z. de indeling van het lichaam in kenmerkende vlakken, verwerpt men echter niet. De liefde voor waarheid, tot het uiterst gedreven, en de reactie tegen de stijl van zijn voorganger ging van de figuur van de koning een caricatuur en een monster van lelijkheid maken. De koninklijke gens volgde hét ko ninklijke gebaar na. Wat de nieuwe kunst kenschetst, is niet zozeer het zoeken naar de objectieve waarheid. Met recht heeft trospectief realisme" gesproken. Hier zien wij een koning, die bijna van zijn troon afglijdt, met de arm mollig op de leuning van zijn zetel gesteund, met zijn vrouw of zijn dochtertjes op de knieën, i Ziedaar het nieuwe, het buitengewone in d"n he^beroemde atelier v,n de b«!d- Zeldzaam laffe Streek houwer Thoetmose vond me- te Teil el -Gisterochtend werd ontdekt, dat on- Amarna een hele reeks studies, min pf' verlaten tijdens de herfstvacantie een meer afgewerkte beelden in steen ên inbraak hebben gepleegd in de Kleuter- pleisterafgietsels, die als model dienden, school aan de Leliestraat. Vermist wordt Aan de hand van lantaarnplaatjes de inhoud Speeltuin-conferentie De Nederl. Unie van Speeltuin-organi saties (N.U.S.O.) belegt een speeltuincon ferentie te Leiden, op Zaterdag a.s. om half 4 in het Logegebouw aan de Steen- schuur. De volgende referaten zullen wor den gehouden: „De organisatie van net speeltuinwerk" en „Onze omgang met de jeugd". Deze conferentie wordt belegd om de verdieping van het speeltuinwerk te bevorderen en tevens aan deze vrijwillige bekendheid te geven. Sinterklaas-spaarpot der kleuters. Haast een jaar lang hebben de kleinen hiervoor gespaard en zij had den nu f28 aan losse centen bijeen. Men kan zich de teleurstelling indenken van de kleintjes, die alleen nog een sigaret tenpeukje van de inbreker in hun spaar pot vonden. Zal Sinterklaas de Kleuterschool nu moeten voorbijgaan? De hoofdonderwij zeres doet een beroep op de Leidenaars om dit te voorkomen. Alle bijdragen, klein of groot, zijn even welkom hetzij tijdens de schooltijd aan het gebouw der Van nem ging de grootste godsdienstom-Ankie van Wickevoort Crommelin, alt,Haanstra-school. Leliestraat 1, of aan wenteling uit. die Egypte ooit gekend Gertrud Schut, tenor Gerard van den haar huisadres: mej. C. I. Gunning, heeft. Deze geestelijke beweging, die toen! Berk en bas Lucien Louman. Het geheel Witte Singel 31. tel. 25251. Wanneer men maar door enkelen begrepen werd. komt staat onder leiding van de dirigent van niet in de gelegenheid is het te brengen, tot uiting in de kunst. Alles laat vermoe-„Ex Animo", Herman de Wolff. Ikomen de kinderen het graag halen. toonde spr. hiervan een rijke keus. „Ex Animo" gaat concerteren Eerste uitvoering van „Omar" De Chr. Zangvereniging Kerkkoor ..Ex Animo" gaat, begeleid door de Haarlemse Orkestvereniging, concerteren op Donder dag 27 November, om 8 uur, in de Stads gehoorzaal. Uitgevoerd worden „Omar, de vierde wijze" van Herman de Wolff (eerste uitvoering) en „Te Deum Lauda- Anton Bruckner. Sopraan Officiële publicatie Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden. Gemeente Alkemade, Aan belanghebbenden zij medegedeeld, dat het Gewestelijk Arbeidsbureau in de gemeente Alkemade van 1 November aanstaande af wederom zitting houdt in de Pancratiuszaal aldaar, iedere Donder dag des voormiddags van 10.3012.30 u. De weg WassenaarKatwijk De KNAC heeft de minister van Marine verzocht de weg Wassenaar-Katwijk, voor wat betreft het gedeelte door het vlieg veld Valkenburg, voor alle verkeer open te stellen c.q. te doen openstellen voor motorrijtuigen met uitvaardiging van een stopverbod voor het gedeelte door het vliegveld. Haagse politierechter Omdat de transportarbeider h M V te Leiden in de kou zat, was hij naar een opslagplaats van steenkolen gegaan, en had er een hoeveelheid van meegeno men. Daar eiste de Officier een week gevangenisstraf voor, omdat dergelijke diefstallen streng tegen gegaan moeten worden. De rechter veroordeelde tot die Mishandel de dieren niet Dierenbescherming - Christen plicht Het is een te betreuren feit, dat vele Christenen sceptisch staan tegenover de bescherming van het dier. Waar God de dieren zegende, staan de mensen tyrannieke heersers tegenover we die in de orde der schepping na de i de eerste plaats innemen. En wat tyran- nie betekent, weten wij na de Duitse bezetting maar al te goéd. Wié zich ge lovig noemt, dient derhalve minstens niet tegen dierenbescherming te de ware gelovige echter heeft de dieren lief als schepselen Gods, die aan hoede en zorg zijn toevertrouwd, Êr rust dan ook een plicht op hem: mi werken aan de propagering van waardiger behandeling van het weerloize dier. Voor deze propaganda, die in „beschaafde" maatschappij nog zo hard en hard nodig is, behoeft men geld, veel geld zelfs. De bazar, die Zaterdag in de Graanbeurs wor<}t geopend, en gehouden wordt ten bate van het Leids Dierenasyl, vraagt daarom uw volle belangstelling De bazar is ook op Maandag 10, Dinsdag 11 en Woensdag 12 November open. Er zijn attracties van allerlei aard. Wanneer hun leven is uitgebloeid, staat Walcherens tuin in volle glorie. Anderhalve eeuw Zending VAN 1797 TOT 1947 IN VOGELVLUCHT Het eerste tijdperkvan de Nieuwere Zending, die met de stichting van het Ned. Zendelinggenootschap werd ingezet, loopt van 1797 tot 1848. Aanvankelijk be woog het Genootschap zich op het gebied der Inwendige Zending. Toen deze ar beid door Réveilkringen werd overgeno- steunde het de arbeid van het Lon- dens Zendingsgenootschap in Zuid Afrika Ceylon. Na 1813 trad het N.Z.G. zelf standig op. Zendelingen werden uitgezon- naar Indaë. Toen in 1824 de Neder landse bezittingen aldaar aan Engeland werden afgestaan, werd de aandacht ge richt, op het „Gouvernement der Moluk- ken", dat het arbeidsveld van het N.Z.G. werd. Jozef Kam, die als zendeling was uitgezonden, maar hoor het N. Ind. Gou vernement tot predikant te Amboina was aangesteld, ging over in dienst van net N.Z.G. Hij werd de ziel der Zending op de Ambonse eilanden en bleef tot zijn dood in 1833 werkzaam. Van 1824 tot 1836 werden twaalf zendelingen door het Ge nootschap daarheen uitgezonden, terwijl een kweekschool voor inlandse on derwijzers werd gesticht. Het eind van deze arbeid brak aan, toen in 1842 bij Koninklijk Besluit werd bepaald, dat Amboina voortaan door vier predikanten zou worden bediend. Nog zendelingen bleven over, n.l. Bar, n 1852 overleed, en Luyke, die tot 1881 werkzaam bleef. In 1886 stierf hy op 8.7-jarige leeftijd, na meer dan 60 jaren onafgebroken onder veel ziekte en ont bering in de Molukken te hebben doorge bracht. In 1854 werd er tussep de Rege ring en het Genootschap een overeen komst van tien jaren gesloten, om in de nood der Ambonse Christengemeenten te :ien. Zes zendelingen zouden ter be schikking gesteld worden, die als hulp predikers de twee predikanten van Am boina zouden bijstaan, opdat het zendings werk niet uit het oog zou worden verlo- Ook naar Timor, waar Reint de Bruyn op Koepang predikant was en naar de Z.-Westereila'nden werden tien zen delingen uitgezonden. De zendelings- arbeid op deze eilanden was niet voor spoedig. Ziekte, dood en overplaatsing deden hun noodlottige invloed gevoelen, zodat het Genootschap zich in 1854 van Timor moest terugtrekken Van 1825 tot 1828 was Gützloff in dienst in het N.Z.G., nog op Riouw werkzaam Hem volgde Wentink op. die er tot 1834 bleef In de Minahassa, waar in het eer ste tijdperk de zendingsarbeid begonnei werd, was deze voorspoediger dan op de Molukken .Na Hellendoorn, die in 1827 als hulpprediker te Menado was aange steld, kwamen Riedel en Schwarz, de beide pioniers van de zendingsarbeid van het N.ZG., die in enkele door de O.I- Compagnie gestichte Christengemeenten aanknopingspunten voor hun arbeid von den. Na hen arbeidden de zendelingen Lineman, Wilken, Ulfers, Graafland, Roo- ker, Tendelo, Louwerier en Brouwer in de Minahassa. De schoolarbeid was bijzonder ge zegend. Dit bleek by de grote bewe ging, die in 1857 naar het Christen dom ontstond, toen elfduizend mensen zich lieten dopen. Op de vraag, hoe zy aan de niet geringe kennis van Bijbel en Evangelie gekomen waren, was het antwoord: „Dat hebben wij van onze kinderen geleerd", ïn 1880 werd het aangewezen geacht, dat de Zending zich terugtrok, omdat de Christengemeenten geacht werden geves tigd te zijn. Deze werden aan de zorgen der „Indische Kerk" (thans Protestantse Kerk in Indonesië) toevertrouwd. De meeste zendelingen bleven in de Mina hassa, maar gingen als hulppredikers (te genwoordig Indisch predikant) in dienst van deze kerk. Het N.Z.G. bleef zich toch met de Minahassa bemoeien, omdat het met de overgang der gemeen ten aan de Protestantse Kerk zijn kweek school voor inheemse onderwijzers en pl.m. 120 scholen bleef behouden. Door zijn bemiddeling kwam in 1881 „Kost- en dagschool voor dochtérs hoofden en aanzienlijken" tot stand, die gevestigd werd in de voormalige kweek school voor Minahassische hulpzendelin- Toen bij de reorganisatie der „Indische Kerk" in Augustus 1935 tevens in nieuwe algemeen reglement der Pro testantse Kerk in Indonesië een bepaling was opgenomen, dat binnen het verband dezer kerk zelfstandige kerken gevormd of opgenomen konden worden, waarbij met name genoemd werden de kerken in ae Minahassa, de Molukken en de Timor- archipel, nam het N-Z.G. deel aan de voorbereiding van de instituering van de Minahassische kerk. De eerste Synode van de Molukse Kerk kwam van V Sept. 1935 te Amboina bijeen en die de Minahassische Kerk op 30 September 1934 te Tomohon. Ds S. Marantika, die voorzitter was van de Conferentie Kerkén en Zending te Makassar in Maart 1947, is predikant der Molukse Kerk te Ambon en ds W. J. Rumambi, de s< taris van deze conferentie, is predikant van de Minahassische Kerk te Menado. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 713, schoenen bonnen en toeslagkaarten a.s. en jonge moeders. Morgen zijn aan de- beurt de gezinnen. waar' Jiet HOOFD een stam kaartnummer heeft van 72001 t/m 76500. j Medegebracht dienen te worden de stam- 1 kaarten, titelstrook met inwisselingsbon. eventueel inlegvellen en contrólekaart a-s. moeders. De kantoren (Steenschuur) zijn geopend van 8.30—11.45 en 2—4 uur. DS KELDER OP DRIETAL Ds W. H. Kelder Jr. te Leiden staat met ds P. C. Vermeulen te Laren (N. H.) en ds F. D. Emous te Badhoevedorp op een drietal der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam (buurtschap Noord-West, vacature-ds L. Buenk). „De eenvoud des geloofs" J.V. op G-G. „Pro Rege" in jaarvergade ring byeen.' Gisteravond herdacht de J.V. „Pro Rege" haar eenjarig bestaan in gebouw „Prediker". De belangstelling was groot, zodat slechts weinige stoelen onbezet ble- ven. Nadat voorzitter B. J. Blokzijl de vergadering had geopend met het laten zingen van Ps. 1031 en in gebed voorgegaan, richtte hij zioh tot de wezigen in een hartelijk welkomstwoord, in 't bijzonder tot de oud-consulent der gemeente, ds J- J. Verleur van Lisse, de verschillende afgevaardigden van ker- keraad en verenigingen. Het meestal nogal saaie voorlezen van jaarverslagen werd vermeden, doordat het bestuur een soort samenspraak hield, waarin allé bijzonder heden de revue passeerden. Het bestuurslid J. Spruyt behandelde hierna een onderwerp, getiteld „De voud des geloofs". Op keurige wijze zette spr uiteen wat de oorzaak is van mensen die zeggen, dat het niet een dig, doch zelfs zéér moeilijk is. Zij st zich blind: op die ellenlange artikelen over allerlei dogmatische moeilijkheden, maai zij vergeten het gelovig aanvaarde, dat in het geloof zo eenvouding is. „De kinder- kens is het geopenbaard, maar de wijzen en verstandigen een verborgenheid". Kin derlijk eenvoudig moeten we blijven het onderzoek van Gods woord. Het aldus spr, niet zó, dat we de moeilijkhe den maar moeten overlaten aan professo ren en dominees. Zelf, ieder persoonlijk, dienen we Gods Woord in eenvoudigheid des harten te leren verstaan. Dan vallen weg, dan waren nooit ontstaan de geschil len, waarvan wij ook als jongelingsvere niging de droeve gevolgen ondervinden. Wij waren één gebleven in eenvoudigheid des geloofs. Voorts merkte spr op, dat deze eenvoud In het J.V-werk wel een eerste vereiste was. De mysteries, zoals de Drieëenheid Gods en de uitverkiezing, worden dan voor ons een vaste grond, waarop wij staan. In tegenstelling met wetenschap is voor dit „zeker weten" door 't geloof geen bewijsmateriaal nodig. Het is voldoende, omdat Gods Woord het ons zegt. Na de pauze werd op verschillende pun ten dieper ingegaan, doordat enkele aan wezigen met de inleider van gedachten wisselden. Tot besluit verzorgde Ouwersloot nog een declamatie uit .Lu cifer" van Vondel. Helaas bleek dit stuk voor meerdere aanwezigen te zwaar, zo dat het slechts ten dele kon worden ge waardeerd. Al met al een avond, waarop de leden van „Pro Rege" met genoegen kunnen terugzien. Uitspraak Verkoren jr uitgesteld De Raad van Cassatie heeft de uit spraak tegen J. A. Verkoren Jr uit Voor schoten, wiens vader tot de doodstraf is veroordeeld, een week uitgesteld. Het Haagse Hof had hem tot 5 jaar veroor deeld omdat hij in 1944 en '45 als Hitier- jongen o.a. Duitse transporten heeft be geleid. De prov. fisc. van de R. v. Cas satie heeft 3 j. gev. geëist. LAATSTE KLEURENPROJECTIE Donderdagavond 9 uur vindt op de tentoonstelling van de Leidse Amateur- Fotografen-Vereniging de laatste kleu- renprojectie plaats. De N.Z.H. en 3 October Een beeld van de talrijke bezoekers Hoe groot het bezoek aan Leiden is op 3 October, blijkt wel uit de cijfers, die het Maandblad der N.Z.H. geeft van de op die dag verkochte plaatsbewijzen. Alle weekkaarten en abonnementen zijn daar bij buiten beschouwing gelaten, evenals Leiden-stad. Onderstaande cijfers betref fen alleen nog maar de tram! Traject Enk. reisen Retours Haarlem 111 548 Hillegom 48 483 Lisse a93 661 Sassenheim 149 990 Kerkbuurt 71 73 Katwijk/Zee 609 3115 Noordwijk/Zee 292 1781 Rijnsburg 371 1357 Voorschoten 575 3021 Julian aplein 46 371 Voorburg-L'dam 285 1390 Den Haag 605 2108 Voorhout 45 212 Soldaatje 18 38 Noordw.hout 101 264 Warmond 358 -917 Sancta Maria 61 Valkenburg 299 186 Tussen trajecten P.M. 212 209 Tsjechoslowakije Russische «reei O ONLANGS HEBBEN wy meli maakt van het feit, dat de E communisten hun neus stak) zaken van Bazilië hetgeen de van dit land tot drastische maa deed overgaan en óók de diplo betrekkingen tussen Tsjechoslow Brazilië verbroken werden. Nu kenmerkte Tsjechoslowak na de oorlog, reeds lang door van amphibie-houding, want zowel het Westen als het Oostent houden, maar langzamerhand toch duidelijk, dat dit land ziel thuis voelt in de Russische sche wateren dan op de vaste gn West-Europa en Amerika. Vlak vóór de conferentie te' waaraan ook Tsjechoslowakije zo nemen, confereerde de premier G met nog twee andere ministers kou over het afsluiten van ee: handelsverdrag en de uitbreidii handelsrelaties .tussen Tsjechosl en Sowjet-Rusland, deed deze de deelneming aan de conferenl het „plan-Marshall" afzien. Dat h mede de sy van Washing; speelde, is c en de, door gedane toezei *t Verklaarde uitzicht op de dollar-wonde. De deur. Westen, die voor de import der stoffen altijd nog op een kier ston vrijwel gesloten, terwijl die naar ten wijder geopend werd. Moskou er niets voor, dat Tsjechasl straks via het „plan-Marshall" mische wedergeboorte zou i waardoor de politieke banden democratische landen van West en Amerika weer hechter zouden Dat het voor Rusland van belang is, Tsjechoslowakije en daardoor óók politiek-strategü zich afhankelijk te maken, i: omdat de Sowjet-Unie een cordi posten om zich heen formeert Polen, Zuid-Slavië, Hongarije, b en Roemenië by de communistisd tegie betrokken worden. KAN MEN in Tsjechoslowak wel van een „democratisch geerd land spreken? Het dui een half jaar, vermoedelijk Mei 1! er verkiezingen gehouden zulle: den, die over het beleid der regen spraak zullen doen, maar hoe „minderheid" ook hier een kans Voor wat het linkse kamp heerst er verdeeldheid, omdat d munisten de socialistische aan! van de groep Benesj het leven maken, terwijl het gevaar bestaat, sociaal-democraten, noodgedwongi de communisten in zee gaan. Da verschillende ,oorzaken vo wij in de eerste plaats de precaire selsituatie noemen en het Ru graan zou het vertrouwen ii nistische broeders moeten versterk landbouw-bevolking heeft het hl verduren tengevolge van teneinde de boeren op hun krijgen, stelden de communiste „heffing-ineens" voor van enige den kronen, waarbij de „kapitalist! flinke aderlating moesten onderga Hoewel de socialisten vat Benesj en de Volkspartij, zomede ciaal-democraten tegen e< dwaas economisch ingrijpen sociaal-democraten toch .achter di munistische propaganda-voorstel staan. De kans is dus groot, dat in komst, minder uit overtuiging da pressie, op tal van punten de democraten de communistische gaan steunen. Men houde goed in het oog. dat •egering van Tsjechoslowakije, president nog steeds Benesj is. de communist Gottwald, he Moskou" van de daken schreeuwt land economisch en industriëel „Sowjet-paradijs" blijft afstemmen In dit verband willen wij nog aren, dat het tussen Tsjechen ken lang niet botert, want da' autonomie van Slowakije getornd hetgeen een gevolg zou zijn 1 munistische manoeuvre. De Ch democraten verzetten zich tegen he de communisten gepropageerde naai front" teneinde bij de ko verkiezingen de absolute meerdert hebben. Hartelijke huldiging van de heer H. Sleeboom In de Geref. Kerk te Noordwijk-Bin- nen werd gisteravond het feit herdacht, dat 25 jaar geleden de Wilhelminaschool voor L.O. werd geopend. De gedachtenis samenkomst stond onder leiding van de voorzitter van het schoolbestuur ds W. W. Siddré em. Ned. Herv. pred. te Noordwijk-Binnen. Het geloof is de drijf kracht geweest van hen die, gestimuleerd door liefde tot het kind, dit' werk heb ben aangepakt, aldus ds Siddré in zijn ge dachtenisrede. De heer Sleeboom, het scheidend hoofd der school, die deze 25 jaar aan de school was verbonden, werd door de liefde tot Christus en de liefde voor het kind gedreven. Wij hopen, dat ook in de toekomst die liefde de grond mag zijn, waarop onze school rust. Spr. wekte tenslotte de ouders op, bovenal in hun gebeden de school te gedenken, op dat alles tot ere Gods en tot heil der jeugd mocht geschieden. De secretaris, de heer C. Hordijk, gaf vervolgens een historisch overzicht de gebeurtenissen, die tot de stichting hebben geleid. Toen de school 2 Oct. 1922 wer-d geopend, bestond de vereniging, waarvan zy uitging, reeds ruim 40 jaar. Deze vereniging werd opgericht in 1881. Zeer vele moeilijkheden moesten worden wonnen, voordat de school aan de Wilhelminastraat kon verrijzen. De bouwkosten bedroegen totaal f 43.000, waarbij inbegrepen de inrichting. Begon nen werd met 95 leerlingen en 3 leer krachten, welk getal nu is uitgegroeid tot 190 leerlingen en 5 leerkrachten. Van het oorspronkelijk bestuur zijn nog heren in leven, n.l. ds Van Haatten de heren Van Malsum, C Lindhoiit H C Lindhout. Van de beide eersten i schrijven met gelukwensen ingeko- i. Hierna sprak de voorzitter waar derende woorden tot de heer H. C. Lind hout, die 25 jaar onafgebroken zitting in het bestuur heeft gehad. Hem werd een vulpenhouder aangeboden. De heer J. de Monyé sprak namens de ouders het scheidende hoofd toe. Een elkomstwoord had de heer D. Veen- ra in ontvangst te nemen als nieuw hoofd der school. Ds Siddré sloot zich hierbij aan. Enkele fraaie cadeaux wer den de heer Sleeboom nog aangeboden, o.m. een fiets, een vulpen, en diverse boekwerken. Hferna de leerlingen der hoogste klasse welkomst- en afscheidsliederen. Dl Kragt sprak namens het persone) scheidende en het nieuwe hoofd hoopte, dat de samenwerking in komst even prettig zou zijn als verleden. Nadat nog door enkele andere kers het woord was gevoerd, spr heer Sleeboom zijn dank uit vele bewijzen van liefde en symi die hij mocht ondervinden. Spr. kerde, dat hij, al ging hij rusten, er ooit een beroep op hem worde daan, steeds bereid was de school bestuur terzijde te staan. Tenslotte het nieuwe hoofd der school, de Veenstra, de aanwezigen toe. Spr. kerde, dat hij in Gods kracht nen, en zou pogen in het oude spoa der te gaan. De heer Veenstra dee beroep op alle ouders om vooral hun gebed de school te steunen. Tei werd nog gezongen „Hallelujah, dank en ere" (gewijzigd), waan Siddré de bijeenkomst met dank CENTRALE ONDERLINGE Hedenavond 8 uur wordt in cal taurant „In den Vergulden Turk" ledenvergadering gehouden trale Onderlinge bedrijfsvereniging ziekengeld en kinderbijslagverzek In behandeling komt een voorst* statutenwijziging en de benoeminl afgevaardigden voor de algemene 1 vergadering. Behalve burgemeester jhr i in Kinschot hebben ook de wethc van der Kwaak en S. Menken n de boomplanting op Walchere: gewoond. Burgerlij'ke stand. GEBOREN: Gerardina, d. va Bent en C. Zonderwijk: Arie. van Duijvenbode en T. Hoek. OVERLEDEN: P. J Busé, m H. Taverne, huisvr. van H. Duivef 75 j.; H. Meyer, huisvr. van J. de 59 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2