lliruurr Ccihsdjr (ioitrant FFICIELE BOOMPLANTERS KWAMEN IN HET GEDRANG Wist U INNEMENTSPRIJ ZEN f0.30 per week; (1.30 per maand; (3.90 per kwartaal; by betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) DVERTENTIËN: (0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. r.feLEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 ENSDAG 5 NOVEMBER 1947 Acht en twintigste jaargang No. 7351 Christelijk'IS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „SfotifiMstich Is oheMewt! myn b*rt in tcygenspoet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Ministers groeven om het hardst (Van een onzer verslaggevers) jp de hoge dijk van Westkapelle staat een klein hardstenen monument. Een krans ligt er tegen aan en een smal pad voert vandaar i Walcheren likkende en trekkende zee. Over dit kleine pad zyn in ovember 1944 de Engelse mariniers gestormd, die niet in het geweld van Duitse bunker bombardement omkwamen. Fotografen struikelden over prinselijke en excellentievoeten, en rond iedere boom moesten de mannen van de rijkspolitie een nieuwe kring bevechten. In de dorpsstraat nam de schooljeugd het bomenplanten over en nu staat ei een prille, maar fiere rij langs de hui zen, die in dit zwaar beschadigde dorp langzaam aan weer vorm krijgen. Nog kunt u in de landen scheepswrak ken en op de dijk landingsboten vinden; nog staan er tanks daar zo het een en ander gebeurd in 3 9olteren liep over dat zelfde weggetje o'on leine figuur met een scherp, vrien- glimlachend gezicht onder een hoed. Clement Attlee, premier van Iritse rijk. Hij nam, staande op die Engelsen en Nederlanders zo ge- plek, de hoed af en sprak er enkele (likken met de Prinses en Prins. het enige moment op West- Ie, dat het even stil was. Toen men liep naar de auto's, gebeurde wat Westkapelle onvermijdelijk leek: de enmassa overstroomde de vele ge- der overweldigende belangstelling van de bevolking vond gisteren op icheren de boomplant-dag plaats. Het zoute zeewater van de inundaties odde alle leven, maar heel ons volk schenkt het eiland z(jn groene kroon Op het Bellmyplein te Vlissingen plantte H.K.H. Prinses Regentes Juliana de eerste boom. ;den en spoedig waren Prinses en de heer Attlee weer gescheiden en drukte hun gezelschap aoeite een weg langs Zeeuwse kap- in pilo pakken naar de weg. het beeld, dat wij van West- lellè bewaren: de Franse ambassa- geflankeerd door Westkapelse ;oners. wandelend door de Dorps- li generaals, verdwaald tussen wse mensen en politiemannen, steeds maar „achteruit" riepen, iedereen, maar niemand die er aan stoorde, itocolair was het een bende in West- Maar het was er zo spontaan, olijk, zo weinig officieel. premiers spraken er. aan de voet die machtige rood-wit-blauw ge- Westkapelse vuurtoren, bonkig van een machtige middeleeuwse Attlee, die een vergelijking maakte zijn eerste bezoek in 1945, toen ;ren woest en ledig was ei die Walcheren's strijd symbool de wederopbouw van Nederland de. Twee premiers, die door eer Westkapellers, fotografen, journa- n zwart geklede officials geschei- ren van de rest van het hoge ge- dat verloren tussen èn de Prinses èn de heer Attlee imen plantten, geassisteerd behalve de gemeente-opzichter, door 40 Westkapelse jongens en meisjes, et met gouden strengen aan de itige kanten mutsen, gouden sloten Ie bloedkoralen halskettingen, en d< t de fraai bestikte „buiken" itlappen), dromden zoveel nieuws op. dat eigenlijk niemand er iet: tien kon. JVDAAG STELLEN U U VOOR: Korporaal Arie de Vreugd, Zuiderstraat 25, Sassenheim ■poraal Arie de Vreugd schept het leven, ook al vervult hij a harde en bittere plicht. Op ugustus 1946 vertrokken per „Kota i", was hij gedurende acht maanden latavia, waar hij het brood bakte de 3e Infanterie Brigade. Daarna hy overgeplaatst naar Bandoeng en tien hem hier gefotografeerd voor var, Bandoengs mooie villa's. Op het *>lik zit hij in Tasikmalaja en vult de hongerige magen van zijn ka len met zijn lekker gebakken brood, lien kun je alleen met een goed ge- maag!" denkt Arie en hij geeft beiden het goede voorbeeld. Westkapelle. De leden van het beroemde Kappelse dameskoor zongen er een c; tate van. Het klonk prachtig door de jaarszomermiddag. Door al de vlagversierde dorpen t het kale Walcheren, met wuivende lachende mensen, reden de auto's n Middelburg, waar niet alleen de Prinses en mevrouw Attlee. bomen plantten, maar ook de ministers Mansholt en Neher hun Attlee dineerde tezamen met onze ministers De Britse minister-president Attlee heeft gisteravond gedineerd by onze mi nister van Buitenlandse Zaken, mr C. W. G. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout. Ook de overige ministers namen de maaltijd deel. Hedenmorgen is de premier met zijn echtgenote in hetzelfde toestel als w; hij Maandag arriveerde, van Schiphol naar Engeland vertrokken. Hij werd uit geleide gedaan door minister Van Boetze- Asthmatische kinderen naar Zwitserland Dezer dagen werd het Zwitsers-Neder lands Asthmafonds opgericht met het doel asthmatische kinderen van minver mogende ouders voor een jaar of langer naar Glion sur Montreux te zenden. Het secretariaat van het fonds is ge vestigd te Den Haag, Paleisstraat 1, Giro no. 1844 ten name van de fa. Heldring en Pierson, Korte Vijverberg 2, Den Haag. Tijdens ruzie met knuppel doodgeslagen Voorts een dodelijk ongeluk in Maasbracht In Cromvoirt, bij Den Den Bosch, kre gen kortelings een zekere H. en een zekere D. hooglopende ruzie, waarbij H. zijn tegenstander zo hevig met een knup pel op het hoofd sloeg, dat deze giste ren aan de gevolgen is overleden. Dezer dagen is de 27-j. van R. uit Roosendaal, bij de afbraak van de kerk van Maasbracht, door een vallende^ steen- Het Radiospreekverbod voor Prof. Gerbrandy Wjj maakten er reeds melding van, dat minister Gielen het beroep van de NCRV tegen de beslissing van de regeringscom missaris voor het radiowezen, waarbij aan prof. Gerbrandy een radio-spreek verbod' voor drie maanden werd opge legd, ongegrond heeft verklaard. Deze beslissing is in de eerste plaats gegrond op de overweging, dat de NCRV door de beslissing van de regeringscom missaris niet in haar belangen is bena deeld. Voorts bestrijdt minister Gielen de stelling, dat de luitenant-gouverneur- generaal zelfstandig kan uitmaken wat wel en wat neit in strijd met de wet is. Volgens de oude Indische Staatsregeling heeft de G.G. zich te houden aan de aanwijzingen des Konings. Onder de werking van het zgn. Noodbesluit van 23 December 1943 is deze plicht nog duide lijker. Bovendien vindt minister Gielen, dat er te weinig rekening is gehouden met de bijzondere omstandigheden, die het handhaven van rust en orde in Indië bij uitstek hebben gemaakt tot een on derwerp van algemeen regeringsbeleid. Ook de minister doet het leed, dat juist prof. Gerbrandy een spreekverbod moest worden opgelegd, doch hij neemt stelling tegen enige gedachte aan partijdigheid van de regeringscommissaris, alsof deze een poging zou hebben gedaan om het zwijgen op te leggen aan een vaderlands lievend oppositieleider, wiens woorden aan het zittend kabinet onwelvallig zijn. krachten beproefden en om het hardst groeven. Wie het won is niet belangrijk. Wal cheren zag in het gemeenschappelijk bomenplanten van de ministers van Land bouw en Wederopbouw een gunstig perspectief. Tegen v(jf uur vertrok de vorste lijke trein weer naair het Noorden. Om de honderd meter controleerden spoorwegarbeiders met rode vlaggen, geassisteerd door politiemannen, de baan. Het was de schaduw van de Irgoen, die niet over Middelburg, over Irgoen, die over mr Attlee's pad viel. Niet over Middelburg. Daar feestte men verder met een gecostumeerde voetbal wedstrijd, concert op de Dam door de Marinierskapel, fakkeltoptocht, vuurwerk en een taptoe in de late avond. Hitier wilde 't Ned. volk naar Polen deporteren Opzienbarende verklaring van Himmler's masseur Kortgeleden is door dr F. Kersten, eertijds masseur van Himmler, mede gedeeld, dat begin 1941 door Hitier Himmler een uitvoerig plan zou zijn op gesteld om vrijwel het gehele Neder landse volk naar Polen te deporteren. Dr Kersten beweerde dit plan vertrou welijk ter inzage te hebben gekregen van dr R. Brandt, Himmlers secretaris, die onlangs te Neurenberg ter dood. werd veroordeeld. Naar drs K. W. Swart, wetenschappe lijk medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, mededeelt, heeft dr Brandt de verklaringen dr Kersten bevestigd. Tevens had deze secretaris van Himmler in Maart 1941 een gesprek afgeluisterd, waarin Himm ler als zijn mening weergaf, dat de overgeplaatste Nederlanders, voor z nog in leven, stellig door de Polen als indringers zouden worden beschouwd daarom automatisch bij de Duitsers steun zouden zoeken. Mijnenschool bestaat 2'/2 jaar Dezer dagen bestaat de Mijnenschool, gevestigd in de Oranje-Nassau-Kazerne te Bergen op Zoom, 2Vz jaar. De Mijnenschool. vroeger de Ned. In- fanterie-Mijnenschool genaamd, is kort na de bevrijding van Zuid-Nederland, op gericht als onderdeel van de Mijn- en Munitieopruimingsdienst. Op 10 November zal het 2%-jarig be staan met een feestavond in de Hollandse Tuin herdacht worden. Weldoener van z'n broer geplunderd Roofoverval met stengun en kinderpistool. De politie heeft thans de roofoverval opgelost, welke in Juni 1945 werd ge pleegd op een boerderij in Kootwijker broek. Na de bevrijding vertelde een in Rotterdam teruggekeerde onderdruiker, dat de boer, die hem had geherbergd, er „warmpjes in zat." Zy broer, de 33-j. re cidivist A. V. trok hierop met acht an dere zware jongens naar de boerderij. De bewoners werden met een stengun, een defect pistool en een kinderpistooltje in bedwang gehouden, terwijl f 14.000 werd buitgemaakt. Eén van hen had ook deelgenomen aan de roofoverval op het Rotterdamse Postkantoor. Onveilig Berlijn - De Duitse politie is aan het mobi liseren! Zij bereidt zich voor op een grote winterslag tegen de Berlijnse onderwereld. De vele ruïnes, welke vrijwel allemaal door onderaardsche gangen verbonden zijn, vormen een ideale schuilplaats voor allerlei ge spuis. Als de avond valt, komen de dieven voor de dag, en wee de arge loze voorbijganger dde zich in het duister te ver van de „bewoonde wereld" waagt. De plundertochten zijn voorname lijk gericht op kolen, kleren en levensmiddelen. De autoriteiten ver wachten een zeer moeilijke winter, vandaar dat alle politieverloven in getrokken zijn Iedere post looet nu dag en nacht bezet zijn, gereed om dadelijk uit te rukken. Vrouwelijke agenten zullen in de Duitse hoofdstad verkeers diensten e.d. overnemen, opdat hun mannelijke collega's zich geheel voor de dieven-jaoht kunnen inzetten! Maandelijks 300.000 ton Ruhrkolen via R'dam Van Britse zijde is officieel medege deeld, dat tussen de' Brits-Amerikaanse zone en de Nederlandse Regering ee overeenkomst is getekend voor het vei voer van Ruhrkolen in Nederlandse sche pen naar Rotterdam. Men hoopt maande lijks 300 000 ton exportkolen over Rotter dam te verzenden: De verzending zal op 24 Nov. beginnen. Van bevoegde Nederlandse zijde wordt er op gewezen dat bovengenoemde over eenkomst een bestaande toestand min oi meer legaliseert- Op het ogenblik loopt het transport van exportkolen namelijk reeds voor een groot deel over Rotterdam. In dit licht moet ook de datum van 24 Nov. worden gezien. Zaterdag radiotoespraak van min. Gielen over Japi Zaterdag 8 Nov. a.s., na het nieuws van 20 uur, zal minister Gielen over beide zenders een rede houden over de Jeugd- Actie Papier Inzameling JAPI. Levert buitenl. valuta direct aan de grens in Volgens een wijziging van de devie- zenredsbeschikking, in de St.Crt van gisteren opgenomen, moeten zij, die uit het buitenland terugkeren, voortaan de overgeschoten buitenlandse betaalmid delen onmiddellijk aan het grenswissel kantoor inwisselen. Nederlandse gedelegeerde in Balkancommissie Volgens „De Tijd" is de benoeming van mr W. van den Hoek, de onlangs afgetre den gen.-majoor der Kon. Maréchaussée, te verwachten tot Nederlands gedelegeer de in de commissie, welke in opdracht der V. N. de politieke situatie in de Bal- kanlanden zal onderzoeken. POSTHUME ONDERSCHEIDINGEN VOOR 10 LEDEN DER KON MARINE Morgenmiddag te 14.15 uur zal de lui tenant-admiraal C. E. L. Helfrich, bevel hebber der zeestrijdkrachten, aan de na bestaanden van 10 leden der Kon. Ma rine posthume onderscheidingen uitreiken aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman" te Rotterdam. Nauw Brits—Amerikaans contact inzake Palestina Officiële verklaring pas over enkele weken Reuter meldt uit Londen dat het Britse kabinet morgen en Vrydag het Pales tijnse vraagstuk zal bespreken. In de Britse hoofdstad is men van mening, dat er pas over enkele weken een officiële verklaring uitgegeven zal worden, doch dat de Verenigde Staten vertrouwelijk op de hoogte zullen worden gesteld van het resultaat van de besprekingen. Canada steunt Russisch voorstel. De sub-commissie der V.N. besloot, it alle internationale overeenkomsten verdragen betreffende de handel, door beide Palestijnse staten dienen te wor den aangegaan. De Canadese afgevaardigde sprak zijn rees uit, dat de algemene vergadering et in staat zou zijn het verdelingsplan ten uitvoer te leggen en verklaarde zich daarom bereid het Sowjet-Russische voor stel' te steunen, dat deze taak aan de Vei ligheidsraad opdraagt. Werkcommissie ingesteld. De Canadese afgevaardigde zeide ver der voorstellen in petto te hebben, welke zouden kunnen dienen om de verschillen tussen beide ingediende resoluties te over bruggen en welke hij in een eventueel irmen werkcommissie zou willen in dienen. Nadat de U.S.S.R. en de V.S. hadden verklaard, dat zij geen bezwaar hadden tegen een dergelijke werkcommissie, daagde de voorzitter de zitting „tot de werkcommissie resultaten zou hebben ge boekt." Deze commissie bestaat uit de U.S.S.R., de V.S.. Guatemala er Canada. Staking op de Queen Mary Hertog en Hertogin van Windsor konden niet vertrekken Op de Queen Mary zijn 200 leden de bemanning in staking gegaan. Het sahip zou vanmorgen met de hertog hertogin van Windsor aan boord n New York vertrekken. Vandaag zou slist worden of de staking, welke uit sympathie met de zeeliedenstaking Southampton is aangegaan, voort zal Labour boekte ook verlies in Schotland Na Engeland en Wales is gisteren Schotland aan de beurt geweest voor het houden van gemeenteraadsverkiezingen. De uitslagen hiervan, die op minder dan 5 pet na binnen zijn, tonen aan, dat de Labourparty 62 zetels verloren heeft. Zwitserland zal Prinses Elizabeth voor haar'huwelijk een polshorloge aan een met brillanten bezet armband en een gestikt kleed ten geschenke geven. Mikolajczyk gaat naar de Ver. Staten Polen te Londen niet enthousiast over zijn komst Mikolajczyk, voormalig leider van de Poolse boerenpartij, heeft te Lon den verklaard, dat hy naar de Ver. Staten zal gaan om vrienden te be zoeken. Hij had nog niet besloten, of hij zich bij de internationale organisatie der boeren partijen zou voegen. Deze organisatie heeft haar hoofdkwartier te Washing ton en omvat een aantal politici van Oost-Europa, die in ballingschap in de V. S. leven. Naar aanleiding van de ontsnapping heeft een Amerikaanse woordvoerder verklaard, dat deze het werk was van een „speciale afdeling", die tot taak heeft, Duitse en andere geleerden, technici en politici, die willen ont snappen van achter het zogenaamde „ijzeren gordijn", naar het Westen te brengen. Hij deelde voorts mede, dat gemiddeld twee dezer mensen per dag naar het Westen kwamen. Op verschil lende wijze worden zij met valse papie ren door de Russische zone, langs de Russische schildwachten gebracht. Met gemengde gevoelens hebben de Polen in Londen hun vroegere premier zien terugkomen. De romp van de vroe gere regering in Londen heeft althans verklaard, eerst dAn betrekkingen met Mikolajczyk te zullen aanknopen, als hij zijn politiek verleden heeft vaarwel ge zegd. Deze mensen beschouwen zijn terugkeer naar Polen in 1945 als ver raad aan de nationale zaak. Te Warschau is verklaard, dat de Levenslange dwangarbeid tegen Manioe geëist Tijdens het proces tegen Manioe, de Roemeense oppositie-leider, heeft de openbare aanklager de maximum straf geëist, welke voor Manioe neerkomt op levenslange dwangarbeid. Ook tegen zijn mede-beklaagden werden maximumstraf fen geëist. De doodstraf kan in vredes tijd in Roemenië niet worden toegepast. COMMUNISTEN ONTEIGENEN MET GEWELD OOSTENRIJKSE GROND. De communisten in de Russische zone 'an Oostenrijk voeren in toenemende ma te illegale bodemhervormingen door. Het voorlopig bestuur van Neder-Oostenrijk zou vandaag een speciale zitting houden, uit protest tegen het „eigenmachtig op treden van de communistische functio narissen, die onder bedreiging met ge weld land onteigenen". Tien kampbeulen uit Danzig ter dood veroordeeld Het tribunaal te Danzig heeft de dood straf uitgesproken tegen tien voormalige leden van de staf van het z.g. Stutthof- concentratiekamp te Danzig, wegens moord of mishandeling van kampbewo-' ners. Veertien anderen werden tot ge vangenisstraffen veroordeeld. Engeland ivil het geselen afschaffen Engeland wil het strafrecht gaan her vormen. Een wetsontwerp stelt o.m. voor afschaffing van: het geselen, de doodstraf voor misdadigers beneden 18 jaar en ge vangenisstraf voor personen beneden 15 jaar (tot nog toe beneden 14 jaar). Grote sabotagebrand te Le Havre een groot pakhuis te Le Havre is door een nachtelijke brand voor 8 ton aan goederen verloren gegaan. Het politie onderzoek heeft uitgewezen, dat men met sabotage te doen had, aangezien er in het pakhuis een brandbom gevonden werd. Te Le Havre is nu al in 1 jaar tijds voor 9 millioen gulden aan koopwaar door brand verloren gedaan. Het model van de huwelykstaart voor Prinses Elizabeth en Lt. Mount- batten was onlangs te Reading te be zichtigen. Het kunststuk wordt ver vaardigd volgens een oud geheim recept en ryk versierd. DAT men nog steeds lege tubes moet inleveren by zyn leverancier om volle te kunnen kopen. DAT in de „Times" een hoofdartikel aan de wederopbouw van Walcheren is ge wijd. DAT „Bello", het lokaaltje tussen Baarn Utrecht, spoedig gaat verdwijnen, aan gezien men thans begonnen is met de electrificatie, waardoor d(t traject ruim 15 in- sneller zal worden afgelegd DAT de eigenaar van een groot Hilver- ims hotel, S., is geverbaliseerd, daar hij voor enkele tienduizenden guldens zwart had gekocht, o m. 200 kg vlees en 100 pond boter per maand DAT de Rijkswaterstaat de pieren van Ameland en Schiermonnikoog in het komende voorjaar gedeeltelijk zal ver- DAT de t-b.c.-bestrijding onder het vee in Limburg momenteel slechts 30 pet van de veestapel oipvat en de prov. Gezond heidsraad ddt percentage wil opvoeren "0 90 pet. DAT het comité Herbouw Groningen aan de architecten Emck.en Reitsma heeft opgedragen een wederopbouwplan voor deze stad samen te stellen. DAT de afd. Voorlichting van het dep. v. Wederopbouw van 10 tot 17 Nov. een tournée door Schouwen en Duiveland zal maken om de bevolking in te lichten over de herbouw. DAT de V.PJt.O. op 1 Dec. a.s. in „Gooiland" te Hilversum een bijeenkomst organiseert, waarop dr N. A. Bruining en dr E. D. Spelberg zullen spreken over „Een nat. omroep en de V.P.R.O DAT op het landgoed „Duin en Kruid- berg" te Driehuis gistermiddag officieel het internaat voor verpleeghulpen is ge- DAT de Alkmaarse rechtbank gisteren de 25-j. typograaf H. C. v. d. B. uit Hoorn wegens bigamie tot 1000 boete subs 3 mnd hechtenis veroordeelde. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met bijna ƒ70 millioen tot ƒ2888 millioen toenam DAT aan mr R. Prins op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als kanton- rechter-plaatsverv, en ambtenaar v. d. Bijz. Rechtspleging te Breda. DAT het R.K. ziekenhuis te Groningen gisteren 50 jaar bestond. DAT de in België tot levenslang ver oordeelde Nederlandse spionne Pauline Vlaeming uit een interneringskamp bij Brugge is ontsnapt. DAT Th. Lannoy re Aardenburg i.plv. E. M. J. Ruymbeke benoemd is tot lid van" de Prov. Staten van Zeeland. DAT Hilversum zes leningen zal aan gaan tot een totaalbedrag van 2% mil lioen. DAT het Haagse B.G. de landwachter C. den Breejen uit Hardinxveld tot 8 j. (met aftrek) veroordeelde. DAT de kwartiermeester-generaal van het K.N.I.L., generaal J. J. Mojet, voor het voeren van besprekingen in Neder land is aangekomen. DAT Frankrijk de 5000 in Nederland gekochte trekpaarden alle vóór 1 Dec zal afnemen tegen een gemiddelde prys van, 1190. DAT burg. d'Ailly namens Amsterdam gisteren aan B. en W. van Arnhem in het gemeentehuis aldaar een .fonds van f 150.000 heeft aangeboden teneinde de studie van kinderen van Arnhemse oor logsslachtoffers te bekostigen. Boerenpartij alle aanhangers van Miko lajczyk zal royeren, alsmede alle mid denstanders. die tot de partij toegetre den en tegen de sociale hervormingen van de Poolse regering zijn. Op 10 No vember zal de nieuwe partijleiding wor den gekozen. Op het departement van Buitenlandse Zaken te Londen wordt met klem ont kend dat een Brits vliegtuig de vluch teling van Polen naar Berlijn gebracht zou hebben. Nog een ontsnapping? Er gaan geruchten over een vlucht uit Polen van de vroegere Poolse ge zant te Ottawa (Canada), dr Fiderkie- Nam ook Hongaarse oppositie leider de benen? Zoltan Pfeiffer, leider van de Hongaar se oppositie-partij, is sedert gisteren plot seling verdwenen. Van te voren had Pfeiffer nog een onderhoud met de Hon gaarse premier, Dinnijes, doch toen de voorzitter van het' parlement hem uit nodigde, zijn rede te houden, was hü niet meer te vinden. Pfeiffer werd er enige dagen geleden van beschuldigd, dat hij vorig jaar als minister van Justitie de vrijlating var een Hongaarse SS-er heeft bewerkstel ligd. De openbare aanklager eiste toen, dat de parlementaire onschendbaarheid van Pfeiffer zou worden opgeheven, dat hij aangeklaagd en gearresteerd kunnen worden. Pfeiffer's naam werd eveneens in i band gebracht met de ontdekking een sponnage-organisatie. Het is niet be kend, of Pfeirrer is gearresteerd, dan wel ontvlucht. Mr Cremers uit Voorburg Haarlems eerste burger Teleurstelling voor de sociaal-democratie Tot burgemeester van Haarlem is be noemd mr P. O. F. M. Cremers uit Voor burg. Hiermede heeft de hoofdstad Noord-Holland na lang wachten Rooms Katholiek tot burgervader gekre gen. Mr Cremers, die op 6 Mei te Arn hem werd geboren, bezocht 't Jezuleten- college te Kat- "^3 wijk a. d. Rijn 1 waar hy gymnasium-on- derwys volgde. Na het eind examen stu deerde hij aar de gemeente universiteit te Amsterdam er promoveerde al daar in de rech ten. In Arnhem werd hy waar nemend griffier bij de Arron- dissements- Mr P. O. F. M. Cremers. rechtbank. In Maart 1934 ont ving hij de aanstelling tot commies- jriffier der Tweede Kamer. Na de be vrijding heeft mr Cremers deze functie en die bij het College van Commissaris sen voor de Algemene Wederopbouw gecombineerd, doch toen dit onmogelijk bleek heeft hij bedankt als commies var de Tweede Kamer. Wy herinneren er aan dat verschillende socialistische bla den de verwachting hadden uitgespro ken dat in de vacature van burgemees ter van Haarlem een sociaal-democraat zou worden benoemd, niet alleen omdat h^t aantal socialistische burgemeesters betrekkelijk gering is, doch ook omdat de voorganger van mr Cremers, rr Reinalda tot de Partij van de Arbeid behoorde. Prov. Staten van Zuid-Holland op 25 Nov. bijeen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland \iebben aan de Provinciale Staten (die op Dinsdag 25 November a.s. des voormid- dags te 11 uur bijeenkomen in het ge bouw der Eerste Kamer te 's-Graven- hage) overgelegd de verslagen omtrent de staat van zee- en rivierwaterkeringen in 1946 en de stormvloed van 23. Februari 1946. Uit het eerste verslag blijkt, dat aan herstelkosten van de oorlogsschade aan zee- en rivierwaterkeringen is gedecla reerd een bedrag van rond 2% millioen gulden- Uit het tweede verslag blijkt, dat de stormvloed van 23 Febr. 1946 niet zo tengewoon hoog is geweest en belangrijk ten achter is gebleven bij de stormvloed- hoogten van Januari 1916. Rechtspositie van de P.T.T. wordt geregeld Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van de rechtspositie van het Staats bedrijf der P. T. T. Dit ontwerp komt neer op het geven van wettelijke grondslag van in bezettingstijd getroffen maatrege len. Het wetsontwerp houdt in: de erken ning van de rechtspersoonlijkheid, met de bedoeling, daarmee het bedrijfskarakter meer te doen uitkomen; formulering de bevoegdheden binnen 't raam van overheidstoezicht; nadere omschrijving van de financiële positie. Er zal een P.T.T.-raad komen, die, met behoud van een centraal orgaan, een ge decentraliseerd karakter zal krijgen. Op stapel staat een nieuwe Postwet, De it*et op de Rijkspostspaarbank zal den ingetrokken, zodra deze nieuwe post wet van kracht is. HULDIGING PRIX DE ROME WINNAAR De jongste Prix de Rome-winnaar voor monumentale en versierende schilder kunst, de kunstschilder Marius de Leeuw, zal a.s. Zaterdag in zyn geboorteplaats 's-Hertogenbosch worden gehuldigd. China zal van de Ver. Staten voor een waarde van 27.7 millioen dollar ont vangen' in plaats van de vroegere UNRRA-hulp. De wereldvoedseltoestand is sinds de Wereldvoedselraad in September bij eenkwam aanzienlijk slechter geworden. De vraag naar graan is 10 millioen ton groter dan het aanbod, terwijl dit ver schil tevoren op 9 millioen gesdhat was. Ook de Westkapelle werden de eer ste bomen opgericht. Een aardig moment was het, toen de Engelse minister-president Clement Attlee zich daar met een Zeeuws meisje liet fotograferen. Dagelijks sneuvelen de beste onzer mannen Het legerbericht meldt, dat Maandag aan onze zijde drie man zijn gesneuveld en 3 zijn gewond. De totale verliezen sinds 4 Augustus zijn volgens de voor lopige cijfers 250 doden. 735 gewonden en 21 vermisten. EN SJAHRIR LACHT SJahrir heeft volgens AJ-P. gisteren te Cairo een onderhoud gehad met de Egyptische premier Nokrashi pasja. Commissie van Drie vestigt vaste post te Djokja Het republikeinse persbureau Antara meldt, dat de commissie van drie een permanente contactcommissie te Djokja heeft ingesteld, waarvan het lidmaat schap rouleert met het voorzitterschap der commissie. Deze week berust het voorzitterschap bij de Amerikanen Alfred Brooks en Charlton Ogburn. Gisteren is Joseph Scott van de staf van Graham naar Bandoeng gevlo gen met een brief voor de voorzitter der Nederlandse contactcommissie Abdoel- kadir, welke de republikeinse voorstellen inzake de plaats der onderhandelingen zou bevatten. Scott keen Woensdag naar Djokja terug. De commissie van drie wordt niet voor Donderdag te Batavia terugverwacht MENSEN GINGEN JAPAN ZENDT AS TERUG. Te Amsterdam wordt dezer dagen een 800-tal urnen verwacht welke de as bevatten van In Japan overleden Ne derlandse krijgsgevangenen. Ter nage dachtenis van deze doden zullen de ur nen in tegenwoordigheid van de naaste familieleden onder militair eerbetoon in ontvangst worden genomen en aan het Ned. Rode Kruis overgedragen. Nederlandse schimmels voor Britse bruidskoets Vier van dc zes grijze schimmels, die de bruidskoets van Prinses Elisabeth en Prins Philip zullen trekken, zijn paarden, die door de Koningin verle den jaar aan de Engelse Koning wer den geschonken. Ook de Household Cavalry, die de stoet begeleidt ^al voor een deel paarden berijden, die deel van dit Koninklijk geschenk heb ben uitgemaakt en dus op Nederland se bodem zijn opgegroeid. Geen leugens in Indië Verordening lt Gouverneur-Generaal Bij ordonnantie van de luitenant-gou- 'erneur-generaal is art. 171 van het Wet boek van Strafrecht gewijzigd en aange vuld: Hij, die door het verspreiden van een leugenachtig bericht of een leugen achtige mededeling opzettelijk onrust onder d° bevolking verwekt, wordt ge straft met een gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren. Hij, die een bericht verspreidt of een mededeling verspreidt of doet versprei den, waardoor onrust onder de bevolking kan worden gewekt, wordt indien «men redelijkerwijs moet vermoeden, dat het bericht of de mededeling leugenachtig is, gestraft met een boete van ten hoogsta driehonderd gulden of met een gevange nisstraf van ten hoogste een jaar en zes maanden. „GROOTE BEER" VERTREKT 12 NOV. NAAR INDIK. De „Groote Beer," een van de drie Victory-schepen, welke de Regering in het voorjaar in Amerika aankocht, is thans verbouwd tot hospitaalschip en zal op 12 Nov. a.s. naar de Oost vertrekken. GENERAAL-MAJOOR DE BRUYNE NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Onder grote belangstelling zijn giste ren per „Oranje" uit Batavia naar Neder land vertrokken generaal-majoor De Bruyne van de Mariniers-brigade, kapi tein-luitenant ter zee Jungschlager van de Nefis, luit-koL Borghouts van de Dienst legercontacten en kol. Kint van de Topografische Dienst In Parijs zijn 4500 straatvegers in staking gegaan. Zij eisen een loonsver hoging van 20 Kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Kouder met op beschutte plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Wisselende bewolking met voornamelijk in het Noorden van het land nog een enkel buitje. Matige tot zwakke wind tussen Noord-West en Noord-Oost. ZON EN MAAN. Donderdag 6 November. Zon op 7.42 en onder 17.05. Maan op 0.00 en onder 15-14. Dinsdag 11 November N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1