jMcuufr jTettisdjr CTaumnt VERSCHIL IN OPVATTING OORZAAK DER INCIDENTEN DE GAULLE ZAL NOG EVEN MOETEN WACHTEN Wist IJ VRIJDAG 31 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.30 per week; f 1.30 per maand; f3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7347 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stonluflstirli is ahcMfurt myn hert in teajjenspoft* Postrekening 58936 Eindrapport Consulaire Commissie: HET eindrapport der consulaire commissie te Batavia aan de Veiligheids raad, gedagtekend 14 October, is thans bekend gemaakt.. Het eerste van de vier hoofdstukken beschrijft de werkzaamheden va^ de consuls en militaire attaché's. Het tweede schetst de uitwerking van de order om het vuren te staken. Dit zeer belangrijke hoofdstuk wijst er op, dat er in de militaire practijk een groot verschil bestaat tussen een order om het vuren te staken en de beëindiging van alle vijandelijkheden. eerste heeft alleen betrekking op het daadwerkelijk schieten, de tweede op marine blokkade (wij wijzen er op, dat er Inddë geen marineblokkade is, doch 1 een scherpe controle. Red.), lucht- verkenning, vijandige propaganda, bewe gingen van troepen naar landstreken, die door de tegenpartij zijn bezet. Geen der partijen had daadwerkelijk vertrouwen, dat de order door de andere zou worden uitgevoerd. De commissie heeft geconstateerd, dat het republikeinse opperbevel slechts ge ringe pogingen heeft gedaan om nauw keurige en uitvoerige orders uit te vaar digen aan alle onderdelen van zijn leger. Twee interpretaties De order werd bovendien verschillend Uitgelegd. De republikeinse interpretatie g: „Vuur niet, tenzij op U gevuurd wordt em geen enkel initiatief tot offen- handelingen. Bevestig de huidige rerdedigingslinies. Ga voort met patrouil- ering in de meest naar voren geschoven linies met het oog op npldtaire verken ning. Verzet U krachtig tegen elke Ne derlandse "aanval". De Nederlandse interpretatie is ge grondvest op het beginsel, dat het moge- ijk is, een gebiedsdeel te beheersen en in Ie hand te hebben, zonder dat dit nood- akelijkerwijze geheel bezet is. Bij de be ëindiging der krijgsverrichtingen waren die strategische objecten van het politie- iptreden bezet. De legercommandant rapporteerde aan de Landvoogd, dat het door deze strate- jische punten beheerste terrein in zijn »nden was. Volgens die opvatting zijn die republikeinse troepenbewegingen Beroepsinstantie voor perszuive ring komt binnenkort Naar wij vernemen is thans binnenkort iet KB. te verwachten inzake de sai Helling van de Raad van Beroep voc Nederlandse Pers, op voordracht va llinister van Onderwijs. Op 1 Juli werden reeds de secretarissen lenoemd en eerst 4 maanden later zullen de leden var. de Raad zelf worden langewezen. Eerste secretaris is mr. Kik kert, tweede secretaris mr. Diemont Het „Nat Dagblad" wordt in Februari gezuiverd Naar wij vernemen zal de staf van beruchte Nationale Dagblad in Februari de Perszuiveringscommssie in Den laag terecht staan. Verwacht wordt dat reel vuile N.S.B.-was dan buiten zal ko- te hangen. Tilburgse textielarbeiders in staking steren hebben 500 van de 7000 Til- mrgse textielarbeiders, verspreid ovei tiental fabrieken, het werk neerge- egd De oorzaak ligt in de nieuwe col- ectieve arbeidsovereenkomst, waardoor 'oor verscheidene arbeiders, die in tarief 'erken, ongunstiger loonsvoorwaarden ouden ontstaan. Zowel de R.K. als de Chr. werknemers- irganisatie hebben de arbeiders geadvi- in de fabrieken te blijven. VANDAAG STELLEN nj U VOOR:* Soldaat M. de Jong, Tijloos straat 16, Sassenheim. Op 16 October 1946 vertrok De Jong iet de „Volendam" uit Rotterdam idië, waar hij werd ingedeeld bij i (RVA Squadron. Hy kreeg de functie an chauffeur en bekleedt die nog leeds. Sergeant J. van Rij, wiens f< 'ij onlangs in ons blad publiceerden, ij hem in het kamp gelegerd. Dat imp, Semplak heet het, schijnt zo waad nog niet te zijn; Van Rij be- chreef het tenminste als een vaca maar soldaat. De Jong noemt 'el wat overdreven, al is het er zeker 'iet slecht. Dat er behoorlijk moet den aangepakt, vindt De Jong echter liet meer dan billijk. Overigens gaat hel met dat werk nogal kameraadschap- lelijk toe. Er bestaat in het kamp Sem- ien edele wedstrijd in het onder- louden van de auto's? Het squadron van Oldaat De Jong slaat daarbij geen gek Sguur, al zegt hy tiet zelf. Dat is ook te verwonderen, want De Jong, die wee jaar in Duitsland was. tekende tijwillig voor de luchtmacht. Op de bto ziet u hem voor een wagen, die "üt „in de schoonmaak is". Daarna *°rdt hü opnieuw gespoten en fris in k verf rijdt hij dan weer langs de »egen van mooi Java. binnen dit gebied een inbreuk op de or der om het vuren te staken, zodat de Ne derlanders dus de vrijheid hebben, daar tegen maatregelen te nemen. Oorzaak der incidenten „Het voortduren van de vijandelijkhe den Is te wijten aan het besluit der Neder landse autoriteiten om militair en admi nistratief bestuur te voeren over het ge hele gebied, dat door de voorlopige de- marcatielynrti afgebakend is en aan de weigering van de republikeinen om te er kennen, dat de Nederlanders daartoe het recht hebben, en tenslotte aan de voort durende handelingen van onverantwoor delijke benden". Tenslotte verklaart de commissie in dit hoofdstuk, dat zij geen bepaalde middelen aan de hand kan doen om de vijandelijkheden werkelijk te doen ophouden. Niet tegen Nederland Hoofdstuk III verklaart, dat er een le vendig nationaal bewustzijn bestaat by dat deel der bevolking, hetwelk onder wijs heeft genoten, dit is niet anti-Neder lands, dpch anti-koloniaal gericht. Deze groep omvat niet meer dan 5 pet der be volking. Het is echter duidelijk, dat de grote massa in het algemeen geen zin voor politiek heeft. Lieden, die anti republikeins zijn of van Nederlands^ sympathieën worden verdacht, staan aan strenge maatregelen bloot, gewoonlijk gevangenneming en langdurige vrijheids beroving zonder vorm van proces. Het algemeen bestuur in de republiek noemt de commissie redelijk goed en de algemene nutsbedrijven marcheren, waar mogelijk, goed. Op Nederlands gebied is de handha ving van recht en orde in de reeds voor het politieoptreden bezette steden ver zekerd en het economische herstel is hier reeds in volle gang. In de pas door Nederland bezette streken verkeert de bevolking in minder gelukkige omstan digheden dan in het republikeinse ge bied, hetgeen te wijten is aan de vrees voor terroristische benden en voor be wegingen van Nederlandse troepen. Er bestaat een algemene vrees voor het geen er zal geschieden, wanneer het re publikeinse gezag zal terugkeren, aan gezien velen menen, dat zij zullen wor den beschouwd als medewerkers van de Nederlanders en dat het hun zal wor den kwalijk genomen, dat zij niet naar republikeins gebied zijn teruggekeerd. Wanneer men de toestand van hun fa milie in aanmerking neemt, verkeren deze Indonesiërs in grote moeilijkheden. Het laatste hoofdstuk bevat een korte samenvatting. Anti-koloniaal, maar niet anti-Nederland Komt generaal Spoor naar Nederland (Van onze Parlementsredacteur De laatste tijd schijnt er een intensief contact te bestaan tussen Den Haag en Batavia over militaire problemen, die zich op Java voordoen. In dit verband is de gedachte geopperd, generaal Spoor naar Nederland te doen overkomen, om door persoonlijke inlichtingen de Rege ring beter op de hoogte te stellen van de bestaande vraagstukken. Een definitieve beslissing is hierover echter nog niet ge- Geheel los van deze kwestie staat de overkomst van generaal Mojet, de kwar tiermeester-generaal op Java, die mor gen in Nederland arriveert om bespre kingen te voeren over materiële voor zieningen van het leger. De commissie van drie te Batavia De Commissie van Drie heeft te Bata via aan de N.-I. Regering het verzoek van de republiek om de onderhandelin gen niet onder Nederlandse vlag te doen houden, overhandigd en tevens een rap port van haar besprekingen te Djocja. Sjahrir reist naar Australië Ass. Press verneemt te Djokja, dat Sjahrir, die op het ogenblik op weg i: naar Voor-Indië, een bezoek zal brengen aan Australië. Zoals bekend, zal Sjahrir deel uitmaken van de republikeinse dele gatie, die onderhandelingen met de com- Djokja smeedt het ijzer als het heet is Nog voordat de Veiligheidsraad tot eer beslissing gekomen is over de door Aus tralië gesteunde Russische resolutie oir Nederland te dwingen tot ontruiming var het bevrijde gebied in Indië, heeft de republikeinse vertegenwoordiger te Lake Success, Tamboe (eer. bekend commtanist uit'Brits Malakka. die tijdens de Engelse bezetting te Batavia revolutionnaire agi tatie voerde Red.) de Raad verzocht, een commissie te benoemen, welke toe zicht zou moeten uitoefenen -op de terug gave van dit gebied door de Nederlan ders. Ook wil hy toezicht op de toestand waarin zich dit gebied na de teruggave bevindt. (Naar men weet, is het dpor de republikeinen verwoest. Red.) De K. L. M. is nummer twee op de Oceaan De KL.M. neemt de tweede plaats in bij het passagiersvervoer over de Atlan tische Oceaan. De eerste plaats hebben de Amerikaanse vliegtuigen die 75 pro cent vervoerden van 80.108 passagiers (v. j. 104.980), terwijl de K.L.M. 5245 voor haar rekening nam. Onmiddellijk daar achter komen de Scandinavian Airlines met 5223 passagiers. De heer Louives: Boer moet meer voor producten ontvangen Twee wegen staan ons volk open De prijzen waartegen de Neder landse landbouw momenteel produ ceert liggen voor millioenen beneden die op de wereldmarkt. Voor de tarwe alleen scheelt dit minstens f 50 millioen per jaar. Welbewust wordt dit door de georganiseerde Nederlandse landbouw aanvaard. Doch hiermede verkrijgt de boer mo reel een onafwijsbaar recht om wan neer straks de wereld-landbouwprij zen beneden onze kostprijzen zou den dalen, een behoorlijke prijsbe- scherming van de Regering te ver langen. Aldus sprak de heer H. D. Louwes de- ïr dagen op de alg. vergadering van het Kon. Ned. Landbouw-comité te Den Haag. Over de kwestie van de strenge win- r en de droge zomer zeide de heer Louwes dat hierdoor speciale maatrege- voor de landbouw noodzakelijk zijn geworden. Want men mag de gevolgen deze abnormale weersgesteldheid niet tot de normale bedrijfsrisico's van de boer rekenen. Hij zag de oplossing in een soort regionafe rampenverzekering met steun van het landbouwegalisatie- Sinds de bevryding hebben grote groepen boeren te weinig ontvangen voor hun producten en daardoor een onevenredig deel gedragen van de lasten om ons volk goedkoop te la ten leven. Dit kan niet worden voortgezet en daarom is een aanzien lijke prijsverhoging in de landbouw noodzakelijk. Ons volk, aldus spr., staat nu voor de volgende keuze: of verhoging van hu- pachten en landbouwproductenprij- zonder gelijktijdige loonsverhoging, Bijna 300.000 aanvragen om ouderdomsuitkering Er wordt met voortvarendheid gewerkt. De vele werkzaamheden, verbonden met de Noodwet Ouderdomsvoorziening, had den deverwachting gewekt, dat het met de uitbetaling van de eerste uitkeringen, die per 1 October moesten plaats vinden, niet zo vlot zou lopen. Gelukkig is ge bleken, dat de aanvankelijke verwach tingen te pessimistisch zijn geweest. Er wordt met voortvarendheid gewerkt en er is een toenemende mate van afwer king. Op 1 October waren er 263.450 aanvragen binnengekomen. Op 15 October dit gestegen tot 296.417. Hiervan wa door de bevolkingsregisters op 1 Oct. 363 aanvragen gecontroleerd en op 15 Oct. 241 195. De commissies van onder zoek hadden op 1 Oct. 84.614 aanvragen behandeld en op 15 Oct. 154 418. De Raden van Arbeid hadden op 1 Oct. 37.465 aan vragen beoordeeld. Op 15 Oct. was dit gestegen tot 92.244. of wel loonsverhoging met daaraan bonden de onvermijdelijke devaluatie van de gulden. Aan het slot van zijn betoog zwaaide de heer Louwes grote lof toe aan de Ne derlandse boeren, die door hun totale in zet in deze zware tijden ons volk vooi de ondergang behoeden. Blijft ambassadeur Nemry nog enige tijd aan? Het is niet uitgesloten dat de Belgi sche regering haar ambassadeur te Haag, de heer Nemry, die aan het eind van dit jaar met pensioen zou gaan, zal verzoeken om i.v.m. de uitvoering enkele overeenkomsten betreffende de „Benelux," nog enige tijd aan te blijven, aldus het Belgische blad ,JL.e Soir" van gisteren. De benoeming van de heer Graeffe als zyn opvolger zou dan pas later geschieden. Prix de Rome voor schilder en beeldhouwkunst toegekend M. de Leeuw en Cor Hunt de gelukkigen Naar wij vernemen is"de Prix de Rome >or de monumentale- en versierende beeldhouwkunst hedenmiddag toegekend de Haagse beeldhouwer Cor Hunt en voor de monumentale en versierende schilderkunst aan de jonge kunstenaar M. de Leeuw. zilveren penning voor de beeld houwkunst ontving N. Onkenhout. Na voorlezing van de juryrapporten door prof. W. v. d. Berg werden in de Rijks academie voor Beeldehde Kunsten te A'dam hedenmiddag de gezegelde en veloppen geopend in tegenwoordigheid an alle hoogleraren. Binnenkort weer fietsbanden bonnen Op 27 October reikte onze ambassadeur te Washington, mr. E. van Kleffens (midden) hoge Nederlandse onderscheidingen uit aan Amerikaanse legerleiders, die in verschillende operaties tot de bevrijding bijdroegen. Kabinet-Ramadier kreeg een kleine meerderheid Communisten stonden alleen HET leven van bet kabinet-Ramadier is even gerekt, doordat de Franse Nationale Vergadering gisteren met een meerderheid van twintig stem men (300280) de motie van vertrouwen in de gereorganiseerde regering goedkeurde. De radicaal-socialisten verklaarden voor de motie te stemmen „om politieke redenen, zonder zich echter illusies te maken over de waar schijnlijke duur van het bestaan der nieuwe regeringsformatie." Een opvallende eigenschap it was, dat de Assemblee van de lin kervleugel der socialisten tot uiterst rechts toe anti-communistisch was. De nmunisten bevonden zich voor de •ste keer na de bevryding geïsoleerd de politieke arena. Ook was het op merkelijk, dat de MRP (rJc.) en de so- :ialisten aandrongen op de vorming van :en „centrale groep", als stevig meerder- heidsblok in de Assemblee tussen uiterst links en uiterst rechts. een communistische beschuldiging, dat Frankrijk ondanks alle beloften nog zak kolen uit het Ruhrgebied kreeg, zeide Bidault, dat dit lasterlijk en leu genachtig was. Volgens de Franse douane-statistiek zijn in het eerste halfjaar van 1947 1.757.500.000 De Mohammedaanse opstand in Kasjmir Gevechtsvliegtuigen ingezet tegen rebellen In de staat Kasjmir, waar de Moham medaanse bevolking in opstand is ge komen tegen de Hindoe-heerser, Sir Hari Singh en diens besluit, dat de staat voorlopig zou worden ingelijfd bij India, hoewel 80 der bevolking Mohamme daan is, heefit het Indische leger reeds gevechtsvliegtuigen ingezet. Sjeik Mohammed Abdoelah, het hoofd van de interim-regfering van Kasjmir, heeft gelast, dat de stad slechts mag worden verlaten met een speciale ver gunning, teneinde wegtrekken en paniek te voorkomen. BORMANN Jr GEARRESTEERD Martin Bormann Jr, de 17-jarige zoon van Hitler's plaatsvervanger, werd op 27 October door Amerikaanse militairen bij Salzburg gearresteerd. De jongeman zal ondervraagd worden betreffende het verblijf van zijn vader, die sinds de laatste dagen van de ..slag om Berlijn" MEVR. ROOSEVELT NIET BIJ HUWE LIJK VAN PRINSES ELIZABETH Mevr. Roosevelt, de echtgenote van wijlen de Amerikaanse president, zal het huwelijk van prinses Elizabeth van En geland niet bijwonen, daar haar plichten als lid van de Amerikaanse delegatie bij de UNO haar zulks niet toestaan. Mevr. Roosevelt had een formele uitnodiging ontvangen. het de-kg Duitse kolen de Franse grens gepas- De vergadering ging tot 13 November sinds Ramadiers premierschap de zevende maal dat de vertrouwens kwestie werd gesteld. Moordplannen tegen dr Julius Maniu c.s.? Britten i Generaal Radescu, eertijds Roemeens premier, heeft te Londen, vóór zijn vertrek naar New-York, verklaard, dat Roemeense regerin gsag enten plannen beramen dim dr Julius Maniu en zijn 18 medebei*.laagden tijdens een beto ging om het leven te brengen. De Roemeense regering hoopt hierdoor de beschuldiging van het bedrijven van een gerechtelijke misdaad te voorkomen. "ïo meent Radesou. Inmiddels duurt het proces tegen de Roemeense oppositie- Daarin is Maniu een dictator genoemd. Een medebeklaagde, Poganeanu, „beken de" oontact met Britse en Amerikaanse diplomaten. Maniu zou in een tegen de Russen gericht comité zitting hebben genomen, met Britten en Amerikanen. Reuter meldt, dat vijf diplomatieke waarnemers van de Amerikaanse Britse ambassade te Boekarest, nadat hun eerste verzoek was afgewezen, toch toestemming hebben gekregen, het pro ces bij te wonen. Duitsers overvielen steenkolen- trein De diefstal van steenkool in West Duitslünd neemt thans zulke afmetingen aan, dat de brandstoffen voorziening steden en vitale industrieën gevaar loopt. Bij het station Assenheim werd Zater dag door ongeveer 200 Duitsers 15 steenkool „organisiert", nadat de ducteur van een stilstaande kolentrein was „likwidiert". TIJDELIJKE V.N.-COMMISSIE VOOR KOREA De Politieke Commissie der Ver. Na ties heeft een tijdelijke commissie voor Korea ingesteld, welke moet toezien, dat de Koreaanse vertegenwoordigers vrij door het volk worden gekozen. De So- wjetgroep onthield zich zoals gebrui kelijk van stemming. DAT bij Venlo het gebeente van kind is opgegraven en men niet weet of het hier een misdaad betreft, daar de res ten al jaren in de grond hebben gezeten. DAT twee Duitsers, die uit een Frans gevangenkamp waren ontvlucht, de vrij heid net hun neus voorbij zagen gaan, toen zij te Kessel (L.) vlak bij de Duitse grens, door de Rijkspolitie werden gear resteerd. DAT een Amerikaans tijdschrift w schuwt tegen x-stralen ter verwijdering van overtollig haar, daar deze kunnen leiden tot kanker of misvormingen. DAT Haile Selassie, de keizer Ethiopië in Denemarken een ameublement heeft besteld. DAT op de eerste pagina van een eco nomisch weekblad in Stutgart heeft ge staan: „Indien U dit blad nog verder wilt lezen, moet U zelf het nodige papier leve ren, om het te drukken!" DAT de 57-jarige Amerikaanse brigade generaal Tobin als zoon geadopteerd is door de schatrijke kinderloze mevrouw Webster, die hem als haar wettige erfge naam beschouwt. DAT een vrouw, die bij een diefstal in een Brussels warenhuis op heterdaad werd betrapt, aan een hartverlamming is overleden. DAT in Frankrijk een jongmens van 23 jaar burgemeester is geworden en een andere Franse gemeente een grijsaard 95 jaar, die reeds 65 jaar burger vader is geweest, herkozen heeft DAT de verdwenen gemeentekas van Eethen (N.-B.) nog steeds niet terecht is, ofschoon men dezer dagen wel de kist vond, doch zonder geld. DAT het B G. te Den Bosch de land- wachter J. Looyschelder uit Roosendaal tot 10 j. veroordeelde. DAT bij het station van Hoogeveen een terrein is ontworpen voor een ni( veemarkt- DAT de overspanning van 55 m, welke de thans in afbouw zijnde verkeersbrug over de Maas bij Venlo krijgt, de grootste is, die ooit in Bailey-materiaal werd gevoerd. DAT aan de herbeplanting van 't Sels- bolwerk te Middelburg, waaraan, zoals bekend, door kinderen uit alle Walche- rense dorpen wordt deelgenomen, een bal lonnenwedstrijd wordt verbonden. DAT de St. Crt. van gisteren prijzen-be- schikkingen speciale benzines 1947 r gasolie 1947 no. 2 en sintelcokes 1947, als mede wijzigingen in de prijzenbeschik- kingen begrafenissen 1947 en stookolie 1947 no. 2 bevat. DAT het prinselijkjacht „Piet Hein" gisteren de haven van Den Helder is bin nen gelopen en Maandag op de helling gaat voor een grondige revisie. DAT gisteren in dezelfde haven ook de Franse duikbootjager „Spahi", is bin nengesleept voor reparatie van een klein mankement aan een der motoren. DAT behalve de N. C. R V. en de A. V. R- O. ook de P. C. J.-wereldomroep de herbeplantingsdag op Walcheren zal uit zenden en wel naar Amerika, Engeland Ned.-Indië. DAT de tweede stratosieerkruiser v( de burgerluchtvaart, welke een snelheid van 653 km per uur heeft, dezer dagen m de Ver. Staten zijn eerste proefvlucht zal maker.. DAT te Nijmegen een comité is opge richt tot herstel der 13e eeuwse Waalse kerk. die tijdens het bombardement van Febr. '44 grotendeels vernield werd. DAT de Amerikaanse luchtvaartautori teit Norton gisteren op Schiphol arriveer, de om besprekingen met de Ned. Regering DAT de „Nieuw Holland" met 1700 r aflossingstroepen aan boord, gisteren Amsterdam naar Indië is vertrokken. DAT de 15000 ton metende Amerikaanse torpedobootjager „Hamel" van 714 Nov. a. s. een onofficieel bezoek aan Amster dam brengt- DAT Philips te Eindhoven aan 30 gepen- sionneerde mijnwerkers, die aan silicose lijden, gelegenheid tot lichte arbeid zal verschaffen. DAT op 62-j. leeftijd te Haarlem is over leden H. v. Malsem, ex-bibliothecaris van het huisarchief van H. M. de Koningin. DAT het Ned. Historisch Scheepvaart museum te Amsterdam morgen 25 jaar bestaat. DAT de C. C D- thans gemachtigd is om ondeugdelijke kaas in beslag te nemer teneinde de uitvoer van behoorlijke kwa liteit te waarborgen. DAT voor de A'damse rechtbank giste ren tegen drie beruchte figuren uit de hoofdstedelijke onderwereld, A. P., J. Y en J. M., die in Mei JJ. met agenten had den gevochten, resp. 1 j-, 1 j. en 9 mnd. gev.straf werd geëist. DAT mgr. W. Mutsaerts, bisschop Den Bosch, gisteren per vliegtuig uit Rome, waar hij de Paus bezocht, in Ne derland is teruggekeerd. DAT op Schouwen-Duiveland opnieuw een wild zwijn is gesignaleerd. DAT de Ned. delegatie voor de tweede „Unesco"-conferentie Zondag naar Mexi- co-City vertrekt. DAT het Rijk f 12 millioen heeft toe gezegd voor de herbouw en uitbreiding Schiphol. HERVORMINGSDAG DEZER dagen zijn uit in Duitsland ge vonden bescheiden, de plannen be kend gemaakt, welke Hitler met de kerk had, nadat wat God genadig heeft verhoed Duitsland de oorlog zou hebben gewonnen. De bijbel zou niet langer in het Duits gedrukt mogen wor den, maar „Mein Kampf' zou de inhoud moeten vormen van alle prediking. Het is Gods gunst, dat het anders is gelopen, dat de kerk weer ruimte heeft gekregen en dat ook in Duitsland moge het zijn in geheel Duitsland vandaag de geloofsdaad herdacht mag worden van die andere, die waarlijk grote Duitser, Naar wij vernemen, worden er zeer bin nenkort weer fietsbandenbonnen aange wezen, zowel voor eerste montage als ver. vanging. De 100 gram vlees extra op bon Q-06 diversen Voor het extra-rantsoen van 100 gram vlees, dat, zoals wij gisteren in een deel onzer editie reeds meldden, voor de ko mende week beschikbaar is gesteld, L thans bon Q-06 aangewezen. V olksher stel-sigaretten brachten 3/4 millioen op totaal zijn 26 millioen importsigaretten verkocht, die voor Volksherstel een bate 3!i millioen gulden hebben opge bracht. Haring met kuit In Rotterdam zyn de visverkopers op het idee gekomen om door de haring hom en kuit te scheiden, de prijzenbe- schikking te ontduiken en daardoor hogere prijs te maken, voor de gebakken haring, die 10 cent mag kosten. Maar dat is om het in de stijl van de prij zenbeschikking te zeggen een vermin dering van de prestatie. Het publiek mag de hele vis, met hom of kuit, eisen en de verkoper moet die leveren. TSJECHISCHE VICE-PREMIER AFGETREDEN Jan UTsiny, één van de vier Tsjecho- Slowaakse vice-premiers en lid van de Slowaakse Democratische partij, is af- getreden, omdat een functionnaris van zijn bureau zijn positie misbruikte voor revolutionnaire doeleinden. TIEN GEWONDEN BIJ HOTELBRAND IN OSLO Het vijf verdiepingen hoge hotel „Hos- pi tset" te Oslo, is gistermorgen volkomen door brand verwoest. Tien mensen wer den gewond, o.w, een brandweerman. De toestand van vijf hunner is ernstig. MOORDENAARS VAN BIRMESE MINISTERS BEKENNEN Tijdens het proces inzake de moord op de Birmese premier, Aoeng San, is door de daders bekend, dat zij de moord hebben gepleegd op last van de vroe gere premier, Oe Saw, die communisti sche neigingen heeft STRIJD TUSSEN IRGOEN EN HAGANAH Een aantal vooraanstaande leden van de Joodse zelfverdedigingsorganisatie „Haganah" is Woensdagavond in het ge bied van Tel Aviv^door mensen van de „Irgoen Zwai Leoemi" aangevallen. Ver schillenden werden gewond. Onder enorme belangstelling van het publiek werd te Parijs onlangs een artistenhuwelljk gesloten. Op twee prachtige, witte paarden reed het bruidspaar naar het stadhuis. Is er nog niet iets over van de middel eeuwse romantiek? Nu ook al cholera in de woestijn Thans zijn ook de eerste cholera-geval- len geconstateerd ten Oosten van Alex- andrië, bij Bedoeinenstammen uit het Westelijk deel van de woestijn. Maatrege len worden genomen ter isolering van d< streek om te voorkomen, dat de cholrea naar de oasen overslaat, die tot dusver voor de plaag gespaard bleven. Gedurende het afgelopen etmaal zijn 690 nieuwe gevallen var. cholera gesig naleerd en 402 personen aan de ziekte gestorven. Attlee kroop door het oog van een naald Met 187 tegen 160 stemmen verwierp het Lagerhuis gisteren na een stormach tig debat een motie der oppositie, die de afschaffing der ber.zinetoewyzingen. waardoor de automobilisten nog meer aan banden gelegd worden, afkeurde. Van te voren was een petitie van 1 millioen automoblisten, die protesteerden tegen afschaffing van de toewijzing, bin nengebracht. l Luthe Deze korte inleiding doet al zien, dat die viering van de Hervormingsdag, ook in het jaar 1947, niet iets van zelfsprekends is, naast alle andere dagen, welke we langzamerhand zijn gaan vieren, zoals Moederdag, Die rendag, Wereldspaardag en wat niet al. Wij hebben zo het gevoel, dat Hit Ier al die andere dagen rustig zou hebben gehandhaafd. Hij zou er alleen nog een aantal aan toegevoegd hebben. Maar in de kerk zag hij een macht, die aan zijn absolutistisch en totalitair streven in de weg stond. Daarom zou die kerk in zyn conceptie moeten wijken en vervangen moeten worden door een religieuze for matie van eigen maaksel, alsof juist daardoor niet de kerk in haar wezen zou worden aangetast. Neen, dat w<j vandaag de Hervormingsdag mogen vie ren, is niet iets, <Jat vanzelf spreekt En de geest van Hitler is ook niet de enige, die de Kerk bedreigde en haar vandaag nog bedreigt. Doet het niet juist ook enkele jaren na Hitiers dood. vreemd aan, op deze wereld de Hervormingsdag te vieren? Moeten wij er ons niet spe ciaal toe zetten? Is het niet alsof wij er een dag voor moeten vrijmaken? Want ook na Hitiers dood eist de wereld ons op in al haa. gedaanten en in al haar verschijnselen. De wereld is in wezen even absolutistisch en even totalitair De secularisering, de verwereldlijking, is ook na de ineenstorting van Hitler-Duits- land even consequent. Temidden van het rumoer en het gekrakeel, zowel buiten de vergaderingen der U.N.O. als op die vergaderingen zelf, schijnt het woord, dat de Kerk te spreken heeft, al even weinig ter zake doende als dit in de gedachtenwereld van Hitler het geval scheen. Wie waagt het vandaag nog, in die wereld in ernst te gewagen van Christus Koningschap over heel het leven? Schijnt het niet, alsof dit Koningschap is samen gedrongen binnen enkele Kerkformaties, die in een soms slinkende omvang een moeizame en moeilijke strijd voeren tegen de vijand binnen en buiten, de iJuren? Wordt de herdenking van de Kerkhervorming in feite niet terugge drongen op die laatste dag van de Octo- bermaand? Inderdaad, voor het uiterlijk is het beeld, dat de viering van de Hervor- mindsdag bieden moet, en in het kader, waarin die viering valt niet opwekkend. Of het moest zijn, dat juist in dit beeld en in dit kader plaats is voor de war* geesteshouding, waarin wij voor deze hervorming waarlijk ryp worden .ge maakt Want hoe meer ln de wereld ons ge zichtsveld wordt verengd, des te sterker wordt in ons het verlangen, terug te grijpen naar dat eerste begin, terug te grijpen naar het wezen der hervorming, terug te grijpen naar het ..Sola Fide", ..door het geloof alleen". Daarom toch ging het op die eerste Hervormingsdag, op die 31ste October in het donkere jaar 1517. Toen werd in 95 stellingen een pro gram ontwikkeld, dat ln deze enkel» woorden was samen te vatten: terug naar de bijbel, terug naar het woord van God. Dit betekende voor Luther en betekent ook voor ons eerst een persoonlijke reformatie, een door God in Christus uit genade herstelde ver houding, die van onze kant in kinderlijk vertrouwen wordt aanvaard en haar eigen zekerheid meebrengt. Maar dit be tekent vervolgens een roeping en taak tegenover de wereld, t Wij willen ons vandaag op de Her vormingsdag bezinnen, niet om die dag zelf. maar om zijn program, dat ons pro gram moet zijn voor elke dag. Immers, Refernfanda quia Reformata". De Her vorming roept steeds op tot nieuwe her vorming, tot nieuwe oriëntatie op de bijbel, het woord van God. Wij doen dit vandaag, nu de Refor matie een ongelijke strijd schijnt te voe ren. nu in het bijzonder de beginselen en de draagwijdte der revolutie in aller lei vorm driester schijnen dan ooit. Wij smeken vandaag om de hemelse genade, te mogen retireren op „het geloof al leen", ook omdat alleen in die geloofs houding de aanval op de wereld moge lijk is. op de wereld, die in beginsel reeds door Christus is Ambassadeur Lovink neemt afscheid te Moskou (Van onze parlementsredacteur) Vandaag is de heer A. H- J. Lovink, ambassadeur van Nederland te Moskou, naar zijn standplaats teruggekeerd. Wij hebben reden om aan te nemen,-dat de heer Lovink te Moskou maatregelen gaat treffen om zijn functie over te dragen aan zyn waarnemer, ambassaderaad jhr mr M. P M. van Karnebeek. Het K.B., waarbij aan de heer Lovink eervol ont slag wordt verleend als ambassadeur, ig nog niet getekend. Zodra dit het geval zal zijn, zal de ambassadeur te Moskou afscheid nemen, waarna hij naar Neder land terugkeert om op te treden ala secr.-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De huidige secr.- generaal, jhr mr M. Snouck Hurgronje, zal per 1 Jan. de dienst verlaten om op te treden als secr.-generaal van het per manente Hof van Arbitrage. De Noorse premier, Einer Gerhard- sen, heeft enige veranderingen in zijn kabinet bekend gemaakt Veranderlijke uind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met hi-r e» daar enig# lichte regen en in de nacht plaatselijk vorming van nevel of mist. Veranderlijke wind. Iets hogere temperatuur. ZON EN MAAN. Zaterdag 1 November Zon op 7.33 ea onder 17.14. Maan op 1835 en ondec 10.56. Dinsdag 4 November LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1