JUfuuir CriJtsdje (tfouraitl Li mad i er genoopt nieuw Kabinet te vormen Wist U 47 Jonderdag 23 OCTOBER 1947 I ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0,30 per week; t 1,30 per maand; f 3,90 per kwartaal; bü betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: 10.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. I TELEFOONNUMMERS: Directie^n Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No, 7340 Christelijkeationaal Dagblad T i „Stanluasticb Is ahcblcueti voor Leiden en (Jmstreken myo bert in tc^qcnspoct" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DE GAULLE'S EERSTE GOAL Ministers ontevreden over oplossing van vervoersstaking Enkele uren nadat gisteren de Franse Nationale vergadering van haar reces was teruggeroepen, ten einde Dinsdag a.s. in een spoedeisende zitting bijeen te komen, werd in Parijs officieel bekend gemaakt, dat de Franse ministers unaniem besloten af te treden- Dit besluit was een grote verrassing. Rama- dier, die zelf geen ontslag heeft genomen, vormde Inmiddels een nieuwe regering. ZU bestaat uit dertien leden, waarvan zeven socialisten, drie M. R.P., twee radicalen en een onafhankeiyke conservatief. Bidault treedt op nieuw op als minister van Buitenlandse Zaken. Het bestuur van de M.RP. heeft mede- ideeld, dat de partij, overwegende dat !t onmogelijk is het land van zijn re ling te beroven nu het parlement nog et bijeen is, besloten heeft haar aandeel de regering te accepteren in afwach- ig van de besluiten van de nationale ertóegenwoordiging. Het bestuur van de socialistische partij i een resolutie verklaard, dat de ber id is al haar verantwoordelijk- gleden in de regering te aanvaarden. Naast de overwinning van generaal de "'eB aulle bij de gemeenteraadsverkiezingen '•.^teeft de ontevredenheid van alle radi- ,ofiB le"' onafhankelijke-, conservatieve en JRP.-ministers tegen de wijze waarop vervoersstaking is opgeheven, aan ren 2e ,nelle ontwikkeling bijgedragen. In feite kwam de „oplossing" hierop "at over de hele linie de eisen der den 2^ers werden ingewilligd. Op grond sch. aarvan had de minister van Financiën, tl obert Schuman, behorend tot de MR.P., lingecds vroeger op de dag zijn ontslag in- Nadat de beslissing was gevallen, werd tl een, na de vergadering van de minis- rraad uitgegeven communique, ver- laard, dat de omvang en de ernst der lidige problemen daartoe aanleiding geweest. Een woordvoerder van de imisterraad deelde mede, dat met het iriement o.m. de door de uitslag van gemeenteraadsverkiezingen geschapen «stand zal worden besproken. In politieke kringen te Parijs is men i mening, dat Ramadier's herverdeling portefeuilles tijdelijk zal zijn, n.l. tot definitieve resultaten der gemeente- adsverkiezingen na de tweede stem ing op Zondag a.s. bekend zullen zijn. Een Gaullistische fractie. Een groep afgevaardigden, die zich dplen voor het program van generaal de aulle hebben uitgesproken kwam in ationale vergadering bijeen om zich te ;n tot een de Gaullistische kamer- actie. Er waren slechts ongeveer 40 af vaardigden aanwezig, terwijl de avond voren een woordvoerder van de R.F.P. erklaard had, dat 200 van de 618 afge- aardigden in de vergadering zich reeds r de gemeenteraadsverkiezingen bij beweging van de generaal hadden aangesloten en dat dit aantal intussen naar aanleiding van de uitslag van Zon dag j.l. nog wel zou zijn toegenomen. Men verwacht dat meer M.R.P. parle mentariërs tijdig van partij zullen ver anderen, door zich bij De Gaulle te voe gen. Nat. Verg. zal zich Dinsdag uitspreken. De Franse minister-president, Rama- dier, heeft in een verklaring tegenover de pers gezegd, dat het geen nieuwe re gering was, welke thans was gevormd, doch de regering van Januari j.l. die haar werk voort gaat zetten, wel onder moeilijke omstandigheden, welke een rigoureuze uitoefening van regerimgsgezag vereisen. Het bleek nodig de regering een mogelijkheid tot het snel :n van besluiten te verschaffen, en daarom het gezag in een beperkt aantal handen te leggen. Teneinde aan deze regering het nodige gezag te doen ver lenen, is besloten tot bijeenroepen van de nationale vergadering en van de raad an de Republiek op Dinsdag as. Ramadier deed een beroep op alle burgers, te handelen in een geest van gevoel van verantwoordèlijkheid voor het algemeen belang. Op de Nieuw-Amsterdam zullen millionnairs zich thuis voelen Restauratie kostte zes millioen meer dan nieuwbouw *ED. AMBASSADEUR TE MOSKOU IN DEN HAAG- De heer 'A. H. J. Lovink, Ned. ambas- adeur te Moskou, is in Den Haag aange- Het doel van zyn bezoek is niet ekend gemaakt. Vader heeft zich'vergist Een zenuwachtig blijde vader kwam op het gemeentehuis van een plaatsje het Noorden vertellen, dat er thuis zoon was geboren. De pen van de ambtenaar kraste om. deze bevolkings uitbreiding te documenteren. 's Middags meldde vader zich weer, nerveuzer dan de eerste keer. „Een dochter, mijnheer i's vlug", zei de ambtenaar, „zeker een tweeling?" „Nee, ik heb me vanmorgen ver gist, 'k dacht, dat het een zoon was!" De ambtenaar krabde zich achter oor en besloot de hulp van de Of ficier van Justitie in te roepen, om'dit raadseltje op te lossen VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR Sold. G. van Harskamp, 3e Poellaan 35, Lisse. Gerrit is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig om met zijn bijkoks de iagelijkse pot voor vele jongens in Indië liet alleen klaar, maar ook zo smakelijk nogelijk te maken. Bovendien heeft hij ook de jongens van de ziekenzaal onder zijn hoede", die dan weer een nog beter toebereide maaltijd krijgen. Hier staat hij in zijn heiligdom, met de soeplepel nog een laatste streek door de dikke snert gevend. En het lijkt ons niet erg waarschijnlijk, dat de jongens wel eens klagen over een min der reine keuken. De helder witte schorten, de koks en tij-koks dragen, zijn het beste bewijs voor het tegendeeL Bovendien vervult Gerrit met veel liefde en toewijding hjn plicht, want hij weet heel goed, dat de in dat warme klimaat flink gevoed Boeten worden, willen ze hun opgewekt oumeur behouden en fit blijven. Een kok heeft een verantwoordelijke positie ir teaer te velde. Voorschotens gasbedrijf bestaat 40 jaar. ï^tuurlijk mag dit feit niet onopge merkt passeren. Een expositie van gastoestellen, electriciteitsartikelen en producten van de industrieën uit Voorschoten werd ingericht. Op de foto ziet men de burgemeester van Voorschoten, de heer C. J. v. d. Hoeven, enkele col lega's een der bezienswaardige stands verklaren. „Bijenkorf" in hoger beroep De directie van de N.V. Magazijn „De Bijenkorf" te A'dam, heeft hoger beroep aangetekend tegen het op 14 Oct. 1947 gewezen vonnis van de Tuchtrechter, waarbij de directie veroordeeld werd tot zes ton boete, inclusief de verbeurdver klaring. C. Rutten verongelukt Woensdagavond is de bekende motor- renner C. Th. Rutten, wonende te Graetheide-Geleen, in volle vaart tegen een boom gereden. Hij liep een schedel breuk op en werd naar de verbandkamer van de Staatsmijn „Maurits" vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over- Deze winter een paar maal margarine i.p.v. boter In de bonnenlijst van 6 Nov. a.s. zal het veertiendaagse rantsoen van 125 gram bo- voor personen van 5 jaar en ouder vervangen worden door 125 gram marga- Deze omwisseling zal in de loop •inter nog enkele malen geschieden, aangezien de gereserveerde botervoor- raad niet voldoende is om een ongewij zigd rantsoen te handhaven. Het boter- rantsoen voor kinderen van 05 jaar wordt echter niet veranderd. Vaste brandstoffen voor kantoren De bonnen „een eenheid 7e periode" t/m :en eenheid 12e periode" van de brand- stoffenkaarten WA 707 zijn elk geldig ver klaard voor het kopen van één eenheid vaste brandstoffen. Voorts zijn de bonnen „vijf eenheden 7e periode" t/m „vijf heden 12e periode" van de brandstoffen- kaarten WB 707 elk geldig verklaard het kopen van vijf eenheden vaste brand stoffen. Bovengenoemde kaarten zijn uit gereikt aan niet-particuliere huisbrandver bruikers, dus kantoren, werkplaattsen e. d. (Van een onzer verslaggevers). Zo Is dan nu, na achttien maanden ingespannen arbeid, de restauratie van de Nieuw Amsterdam, het trotse passagiersschip van de Holland-Ame- rika LUn, voltooid. Op 29 October zal het schip zoals gisteren in een deel der editie gemelu, uitvaren voor de eerste reis naar New York met 1228 passagiers en ruim 650 man personeel aan boord. De Nieuw Amsterdam is weer her schapen in een luxe-hotel en de kos ten daarvoor gemaakt, bedragen zes millioen meer dan de oorspronkeiyke bouwprys van vyftien millioen gulden Wie het schip, onttakeld, van schoon beroofd en uitgewoond, in grauwe logskleur,op 10 April 1946 in de Rot terdamse haven zal terugkeren, begrijpt dat. Wel waren de kostbaarheden als ta pijten, fraai bewerkte ruiten, meubilair, kunstzinnige wandversieringen enz. tijdig in Sap Francisco, New York en Halifax opgeborgen, maar door de verbouwing tot troepentransportsohip had ook de be timmering, ja het gehele interieur,- der mate geleden, dat algehele vernieuwing nodig was. Bovendien zyn thans enkele nieuwig heden aangebracht. Zo is de rooksalon van de eerste klasse uitgebreid met twee morgenkamers, waarvoor de ruimte var het open promenadedek is afgenomen er waardoor het schip nu niet meer 36.231 maar 36.667 ton meet. Voorts is de kin derkamer van de tweede klasse verbouwd tot bioscoopzaal voor 2e en 3e klasse, er op het 2e kl. sportdek een open zwei bassin aangelegd, enz. Pralend in nieuwe witte verf ligt de Nieuw Amsterdam thans te wachten op de passagiers. Wij hebben enkele uren aan boord doorgebracht en een snelle, maar imponerende indruk gekregen van de luxueuze salons, bibliotheken, eetzalen, hutten en corridors. Vooral in de eerste klasse is geld noch moeite gespaard om een bijna overdadig rijke stoffering aan te brengen. Aan artistieke wand- en pla fondversieringen in plastieken, betimme ring en glaswerk is bijzonder grote aan dacht besteed. De Amerikaanse million- nair zal zich hier thuis voelen Maar ook de tweede en derde klasse salons en hutter. zijn zeer smaakvol. Het personeel bestaat, met uitzondering van vier Zwitsers, geheel uit Nederlan ders. De aanbieding van personeel was zeer ruim. De Nieuw Amsterdam zal zich straks in het buitenland presenteren Cholera zet de treinen stil In verband met de schrikbarende ver breiding van de dholera-e'pidemie, die reeds meer dan een maand in Egypte woedt, heeft de Egptische regering be paald, dat het gehele spoorwegverkeer gedurende vier dagen zal worden stilge legd. Door deze maatregel, welke in de afgelopen nacht is ingegaan, hoopt men verbreiding van de ziekte te voorkomen. Perzië verwerpt olie-overeen komst met Rusland Het Perzisch parlement heeft een wet aangenomen die practisch olieovereen komst met Rusland van 1946 te niet doet. Nieuwe onderhandelingen met de Sowj et- Unie worden voorgesteld. Een wet, volgens welke de Perzische olie uitsluitend met Perzisch kapitaal zou worden geëxploi teerd, is verworpen. MONTGOMERY OP REIS. Veldmaarschalk burggraaf Montgomery, chef van de generale staf van het Britse imperium, zal 13 November uit Londen vertrekken voor een rondreis door Zuid en West-Afrika, Rhodesië, Abessynië, Soe dan en Egypte. als een beeld van Nederlands wederop bouw en daarbij een uitstekende indruk maken, ook al moge dit „beeld" voor ons begrip misschien wat „Aiperikaaps'* zijn. Voor Kerstmis zal het schip twee reizer. op Amerika maken, dan een kruistocht naar West-Indië ondernemen en daarna weer ih de gewone vaart kómen, hoewel het schip af en toe passagiers-pleziertoch ten zal blijven maken. De eerste twee reizen naar New York zijn grif volgeboekt. In Amerika is de belangstelling iets minder groot, maa toch zal men rendabel kunnen varen. Kroonprins van Koetei vestigt zich in Wassenaar De Kroonprins van Koetei met zijn echt genote en andere prinsen, in totaal 12 per sonen, zijp uit Oost-Borneo naar Nederland vertrokken. De kroonprins is de vorige maand gehuwd. De directie van de B.P.M. zal hem onmiddellijk na aankomst een auto als huwelijksgeschenk aanbieden. Dit ge zelschap, dat te malden krijgt met het Col lege van Bestuurszaken, zal worden gehuis vest te Wassenaar, waar een huis met medewerking o.a. van de minister Overzeese Gebiedsdelen, is aangekocht. Dit huis zal de naam dragen „Huize Koetei". Staking bij De Vries Robbé opgeheven De 1200 arbeiders van de N.V. De Vries Robbé te Gorinchem en de dochtermaat schappij, de N.V. Betondak te Arkel, die Maandag jl- in staking waren gegaan dat zij, wat de gratificatie betreft, zich ten achter gesteld voelden bij het kantoor personeel, hebben heden het werk hervat. De directie zal op die tijd en plaats, welke daarvoor dienstig is, de onbillijkheden be treffende de tantième opheffen. Dit pro bleem is trouwens in de vakraad reeds een onderwerp van bespreking geweest. een zeer korte openbare vergade ring van de Eerste Kamer werd gister middag het nieuwe lid, mr G. J. van Heuven Goedhart beëdigd en geïnstal leerd. Hiermee is de 'Vacature-Stufkens (arb.) vervuld. Voorts werd zonder debat goedkeuring gehecht aan de wetsontwer pen tot afschaffing van het zgn. tonnen geld en tot afwikkeling van de geblok keerde markenbelasting. Mr Van Klef fens: Amerikaanse resolutie niet ten volle te verwezenlijken Veiligheidsraad gaat Maandag verder „Wy hebben reeds twee uitnodigingen tot staken van het vuren gehad. Waarom zouden wü een soort van inflatie scheppen door een derde te aanvaarden? Hoe het ook zy: mocht de raad de tweede en derde paragraaf der Amerikaanse resolutie dan wens ik er by voorbaat op tewUzen, dat deze niet volledig te ver- wezeniyken zyn. In wens later geen beschuldigingen aan te horen, wanneer biykt, dat zü niet volledig in practyk te brengen zyn. Daarom hoop ik, dat de raad over elke paragraaf der Amerikaanse ontwerp-resolutie afzonderlyk zal stemmen. Aldus sprak mr Van Kleffens gisteren i de Veiligheidsraad, toen tegen de verwachting in het debat over de In dische kwestie werd hervat. De voorzitter Cadogan opende het debat iet de mededeling, dat het complete con sulaire rapport Dinsdagavond uit Batavia was ontvangen. Het rapport is zo omvang rijk, dat de vermenigvuldiging vier dagen in beslag zal nemen. Aan het eind der zit ting werd ondanks de bezwaren van de Sowjet-Unie, Australië en Columbia be sloten, op de vermenigvuldiging van het rapport te wachten en niet eerder dan Maandag a.s. weer bijeen te komen. De critiek van mr Van Kleffens sloeg op en Amerikaanse resolutie, waarin beide partijen opnieuw uitgenodigd worden, de order „Staakt het vuren" na te komen. In zijn uitvoerige rede herhaalde mr Van Kleffens, dat Nederland de uitnodi ging, het vuren te staken had aanvaard ofschoon betwyfeld werd of de raad het recht had, een dergelijke uitnodiging tc doen om vervolgens de noodzakelijk heid van de zuiveringsoperaties in hel licht te stellen. De Amerikaanse resolutie scheen hem in enige opzichten niet in overeenstem ming met de feitelyke situatie. Het voor stel zegt b.v. dat de partijen met elkaar in contact moeten treden teneinde de na koming van het bestand te verzekeren, doch het staat niet stil by de vraag of een dergelijk contact vruchtbaar of zelfs maar Gromyko: positie Veiligheidsraad verzwakt Gromyko achtte de Amerikaanse reso lutie onaanvaardbaar, daar deze naar zijn mening de positie van de Veiligheidsraad verzwakken en de indruk maken, dat de raad zich van de kernkwestie af maakte. Namens de Republiek sprak de heer Pa- lar, die betoogde, dat het prestige van de Veiligheidsraad in gevaar werd gebracht, len de Nederlanders zou blijven toe staan hun eenzijdige uitleg van het bevel „Staakt het vuren" verder toe te passen. Gorsselse wichelroedeloper ont dekte ook bij Wijk een bom Behalve de bom van 1000 kg bij Olst, waarvan we dezer dagen melding maakten, ligt er nog een tweede bom onder de spoor- lyn ZwolleDeventer, volgens de Gorsselse wichelroedeloper Hulsegge, die verklaarde' dat deze bom 6 meter diep ligt en het een exemplaar van 1000 kg betreft onge veer een halve kilometer ten Noorden van het station Wijhe. De .Olsterbom' is thans geïsoleerd van de buitenwereld door betonplaat van 50 cm dikte, welke op de bodem van de 7 meter diepe put gestort Mr J. v. AARTSEN SECRETARIS PROT. CHR. WERKGEVERSVERBOND In de vacature mr A. Hoekema is be noemd tot secretarie van het Prot. Chr. Werkgeversverbond, mr J. v. Aartsen, thans hoofd der Juridische Afdeling het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Na vele gevaarvolle tochten tydens de oorlog als geallieerd troepenschip heeft de „Nieuw Amsterdam" zyn oude glorie als passagiersschip teruggekregen. Een kykje in de prachtige eetzaal eerste klas Toen de Duitsers de Wieringermeer onder lieten lopen sloeg het water de Geref. Kerk van Wieringerwerf ge heel weg. Het nieuwe gebouw vor dert echter goed en kan in Febr. a.s. in gebruik worden genomen. Commissie van Drie zoekt contact met republiek En vestigt zich te Singapore Uit betrouwbare bron te Batavia wordt vernomen, dat de republikeinse vice-pre mier, dr A. K. Gani, de laatste dagen par ticuliere besprekingen heeft gevoerd verschillende Nederlandse autoriteiten te Batavia, voornamelijk met de secr van dr Van Mook. Dit betekent het eerste contact tussen de Nederlanders en de repu bliek Djokja sinds het uitbreken der vijan- delykheden. Deze besprekingen zijn in overeenstem-' ming met de wensen der Drie-landencom- missie, welke intussen haar eerste bood schap aan de republikeinse regering gezon den heeft. Daarin wordt haar verzocht zich in verbinding te stellen met de Nederlandse autoriteiten, nog vóór de commissie in Indië zal zyn aangekomen. Blijkens een officieel communiqué, uit gegeven door de Commissie van Drie, is besloten, dat de commissie Zaterdag a.s. per vliegtuig naar Singapore zal vertrek ken. Ook het secretariaat zal zich naar deze stad begeven. SOEKARNO SPREEKT VOLGENS OUD RECEPT Soekarno heeft Maandagavond te Solo gesproken. Het Indonesische volk- moet leven als een vrij volk, onder leiding van een vrije regering, in de schaduw van de rood-wltte vlag. De republiek is slechts een voorlopig resultaat. Onze aspiraties omvatten geheel Indonesië. DAT de Belgische minister Struye een inspectiereis gemaakt heeft om zich op de hoogte te stellen van het ge vangen is- i in Leuven met een gevangene gesproken heeft, die reeds 43 jaar in de cel zit, de beide wereldoorlogen dus niet heeft meegemaakt en zelfs niet wist DAT landbouwers uit afgelegen stre wn van Kentucky een secte „De kerk in God" hebben gesticht en om te be wijzen dat de „rechtvaardigen niets te vrezen hebben'' flesjes vergif leegdron- ken^en brandende lonten oppeuzelden. DAT diezelfde secte-aanhangers tot be sluit van hun stichtingsbyeenkomst met slangen speelden en vele aanwezigen op de vlucht sloegen toen het hun toch te bar werd. DAT de inwoners van Nerac, kleine stad in Zuid-West-Frankrijk, ge loven dat zij petroleum hebben gevon den, omdat de drinkwaterbron een olie achtige vloeistof aflevert die ontvlam- DAT op de alg. bestuursvergadering te A'dam van de Centrale van Verenigingen van personeel in 's Rijks dienst, ontevreden stemming over de lage sala riëringen heerste en de salariscommissie spoedig bijeengeroepen wordt. DAT J. Tammensma te Sexbierum is benoemd tot lid van de Prov. Staten Friesland, i.p.v. J. J. G. Falkena te Hee renveen (lid van het comité-Oud), DAT F. B. G. W. Spit te Amsterdam Is benoemd tot lid van de Prov. Staten Noord-Holland, i.p.v. H. B. .A Kemna, te Den Haag. DAT de waterstand in de Maas, tegenstelling tot de Rijn vrywel normaal is en de scheepvaart dus geen moeilijk- heden ondervindt. DAT te Blerick, waar in de oorlog 500 woningen werden verwoest, er sindsdien 360 noodwoningen gebouwd zijn, terwijl thans 300 woningen in aanbouw zijn,. DAT bij de baileybrug by Gennep, die in obstakel vormde voor de scheepvaart, lar Roermond getransporteerd wordt om daar opnieuw dienst te doen, terwijl te Gennep een nieuwe overspanning op de brugpijlers is geplaatst. DAT de vaargeul by de brug te Gen nep dubbel zo breed wordt, als de iood- pyler van de baileybrug, welke tevens dienst deed als ysbreker, opgeruimd zal zyn. DAT Zaterdag 8 November te Roer mond een oprichtingsvergadering gehou den wordt van de Ned. ver. ter bevorde ring van de assurantie wetenschap, welke door overheidsinstanties met sympathie tegemoet wordt gezien. DAT 't door de Rekkense inrichtingen aangekochte landgoed „Huize Baank" te Warnsveld 1 April 1948 als paviljoen voor oudere dames geopend wordt en dat „Het Hungerinck" te Eefde 1 Januari in ge bruik wordt genomen. DAT 14 dagen gevangenisstraf is opge legd aan de caféhouder J. B. Schaly te Deventer, die een bar clandestien had laten bouwen voor f4000. DAT het communistische Amsterdamse raadslid J. Bot binnenkort B. en W. zal interpelleren over' de uitvoering van Ri chard Strauss' „Metamorphosen" op 1 en 2 Oct. j.L in het Concertgebouw. DAT Maandag a.s. voor het Middel burgse B. G. terecht staat mr P. Diele- man, tydens de bezetting commissaris ir de provincie Zeeland. DAT gisteren de brug by Vlake (Zee land) in gebruik is genomen, waardoor het verkeer weer zonder oponthoud het kaneel door Z.-Beveland kan passeren. DAT er eind SepL j.l. 21.600 geheel werklozen waren tegen 20.200 in Aug. j.l. DAT in Sept. by de postcheque- en giro-dienst 1322 nieuwe rekeningen wer den geopend. 776 werden opgeheven en het aantal rekeningen op de laatste van maand 498.865 bedroeg. DAT in de Staatscourant opgenomen is een winterwerktijdregeling geteisterde gebieden en een werktijdenregeling- ge teisterde gebieden voor de Kerstweek 1947. DAT de minister een architecten-ad- •iescommissie heeft ingesteld, die by de keuze van architecten raad kan geven voor wat betreft het handhaven van een zeker welvaartspeil en het waarborgen m het juiste type by de woningbouw. DAT men te Doetinchem in 1948 een nationale tentoonstelling van bakkerspro ducten wil organiseren. DAT er plannen bestaan om op het Werkse veld te Warken een Landbouw kolonie te stichten, waarin jongens van de jeugdgevangenis te Zutphen kunnen worden opgeleid in het bedryf. DAT het dochtertje van min. Gielen in tegenwoordigheid van haar ouders gisteren de eerste steen legde voor een der gebouwen van het Don-Bosco-insti- tuut^te Leusden bij Amersfoort. DAT het Haarlemse tribunaal gisteren tegen de ex-gemeentesecretaris Westzaan, H. Winkler, 2 j. en 9 mnd. in ternering alsmede een verbeurdverkla ring van f 10.000 adviseerde. DAT voor de stichting van een 2e dingspunt in het Westelijk deel Zaandam, het gem. electriciteitsbedryf een vyfjarenplan heeft opgesteld ten be drage van f 2.900.000. DAT Ph. H. Fox benoemd is tot vice- consul te Falmouth en J. P. Sjodahl tot vice-consul te Gavle (Zweden). DAT het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen op 30 en 31 Oct. a.s. op de „Drakenburgh" bij Hilversum twee veredelingsdagen organiseert. Kamelen als morphinisten Vijf kameelkadavers lagen onlangs by een grenspost in Egypte. Op last der douane waren de dieren geslacht en met succes. De magen bevatten 135 flesjes opium, die op die manier clan destien binnen Egypte moesten ko men. Sindsdien tast niet het slagers tnes, maar een eleotrisch oog de kemel- lyven af, tot schrik der drijvers, die nieuwe middelen zochten en vonden. Rubberzakjes met verdovende mid delen stuwden zy in de maag-ruimen van het schip der woestijn. Dat kwam aan het licht toen een kameel plotse ling dood neerviel. Een der rubber- zakjes was gebarsten en het dier kreeg van 't slechte te veel! Nederland in verzoenings commissie voor Palestina r Palestina vat Verenigde Naties heeft in de z.g. ve: nings-subcommissie benoemd: Australië, Siam, IJsland, Nederland en Salvador. De subcommissie krijgt o.a. tot taak het voorstel te bestuderen van San Sal vador, dat een verzoening tussen Arabie- :n enn Jodij wil bewerkstelligen. Intusseen hebben de 1000 Arabische Koerdische Sjeiks, die te Hilia in Irak in conferentie byeen zyn, besloten het delingsplan voor Palestina te verwerpen de verdeling te beschouwen als daad van aggressie tegen de Arabische staten, welke mogelijk zal leiden tot bloedvergieten en het uitbreken van ec „heilige oorlog". Utrechtse handelaren kochten voor f 4000 valse brandstoffen- bonnen In Utrecht is een wyd vertakte handel in valse kolenbonnen 74 en 75 ontdekt. Er zijn brandstoffenhandelaren, die voor 3 4000 gulden valse bonnen kochten te gen f 6 f 7 per mud. Van de aangehou den personen werden er reeds 13 ter be schikking van de Officier van Justitie ge steld. DE GOUDEN EIEREN welke het bedrijfsleven blykens da gepubliceerde jaarverslagen weet te ma ken. Men acht het sociaal onjuist, dat de kapitaalkrachtigen vette winsten in- terwyl de gewone man in be krompen, soms zelfs in kommervolle om standigheden moet leven. Zonder te willen betwisten dat er hier i daar inderdaad ongewenste tegenstel lingen bestaan, menen wij toch goed ta doen in het algemeen te waarschuwen tegen het vestigen van een zienswijze, die niet overeenkomt met de feitelijke om standigheden. Het is onjuist te beweren, dat het bedrijfsleven een gouden tijd doormaakt, tengevolge waarvan de aan deelhouders uit de hoorn des overvloed» grote revenuen genieten. Het is goed deze dingen tot de juiste proporties terug te brengen. "N de eerste plaats dient men er op te .letten, dat vele maatschappijen tydens de oorlogsjaren niet in de gelegenheid aren, aan de aandeelhouders iets uit keren. In dit verband herinneren wij an onze scheepvaartondernemingen, welke de laatste maanden eerst de resul taten over de oorlogsjaren konden publi- t. Men leest dan wel, dat aan aan deelhouders een hoog dividend wordt uit gekeerd, maar men dient daarby te be denken, dat zulk een uitkering over vijf loopt, zodat de declaratie per jaar gerekend voor een bedryf met der gelijke risico's als de koopvaardij, wer kelijk niet hoog is. Gerekend naar da koerswaarde der aandeelbewijzen is het rendement slechts zeer matig te noemen. Diverse internationale industriebedrij- ven hebben in dezelfde omstandigheden verkeerd en eerst na de oorlog de jaar rekeningen gepubliceerd en aan hun aan deelhouders hun beloning uitgekeerd. Daarnaast kan echter niet ontkend wor den, dat vele industriebedrijven na de bevrijding en met name in 1946 hoge winsten hebben weten te be halen. Deze zijn in verschillende ge vallen gebruikt ter delging van de opge lopen verliezen over de laatste oorlogs jaren. Andere verkeerden echter in ge lukkiger omstandigheden en konden de aandeelhouders een uitkering doen, welke evenwel in verreweg de meeste gevallen het wettelijk maximum toelaatbaar per centage van 9 pet niet bereikte. Op basis van de koers waarde der stukken is het rendement van industrie aandelen dan ook vry karig te noemen. Wij achten dit een verstandige maat regel. Niet alleen dienen grote bedragen gereserveerd te worden voor betaling van de fiscus, die tegenwoordig één der belangrijkste participanten in de win sten der vennootschappen is, maar daar naast moet men denken om de finan ciering van het bedryf. Het bedrijfskapitaal van diverse ven nootschappen is in verband met het sterk gestegen prijspeil der producten te laag geworden en men verneemt de laatste tijd dan ook veel van nieuwe emissies ter voorziening var* het tekort. Daarnaast is het nodig te zorgen voor voldoends middelen voor vernieuwingen. Een ma chine. nodig voor de fabricage, kost thans enkele malen het bedrag van vóór de De winsten, welke het bedryfsleven tegenwoordig behaalt, zijn voor een deel schynwinsten, omdat bij de afschryvin- gen onvoldoende wordt rekening gehou den met de enorm gestegen kosten van vernieuwing en uitbreiding. IN het jaarverslag van de AKU wordt opgemerkt, dat de binnenlandse pry- nauwelijks enige winst laten. Men vond een compensatie in de export, waar- >or hoge pryzen golden. Wat voor de AKU geldt, geldt voor vele andere ondernemingen. De schaars te aan goederen op de wereldmarkt maakt bedryfsleven mogelyk te profiteren van de gunstige prijsstructuur. Dit is echter slechts een factor van tyde-* lyke aard, omdat straks de concurrentie eer terug komt'. Er gaan stemmen op, elke pleiten voor afroming van de ex portwinsten der industrie. Wy zijn vaa oordeel, dat men hiermede het paard ach ten de wagen zou spannen. nationaal belang, dat net veelal door de oorlog achterop geraakte bedrijfsleven op financiëel gezonde basis komt. Onze welvaart hangt in de toe komst grotendeels van de gang van zaken industrie af. De „research" zal krachtig ter hand dienen te worden ge nomen om nieuwe mogelijkheden te ont dekken. Maar dat kost enorme sommen. Gaat men nu de exportwinsten afromen, dan ondermynt men de basis van het bedryfsleven. Gaat de Overheid het bedryfsleven nog in sterkere mate bloed aftappen, dan is het niet denkbeeldig, dat vele onderne mingen, permanent aan bloedarmoede gaan lijden. Men moet niet de kip slach- die de gouden eieren legt. Ook Prinses Elizabeth moet met textielpunten woekeren „Prinses Elizabeth krygt voor haar hu welijk honderd punten, de bruidsmeisjes elk 23 en de bruidsjonkers 10," zo deelde gisteren de Britse minister van Handel, James Wilson, op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis mee. „De bruidsgeschenken zullen in over eenstemming moeten zijn met de huidige moeilyke tijd," zo luidt de wens van de (Zoals men weet krygt de Engelsman per jaar 25 punten. Een costuum kost 28 punten. Hy blyft daar dus juist onder). Elizabeth's bruidegom gewond Luitenant Philip Mountbatten, de ver loofde van prinses Elizabeth van Engeland, werd gisteravond licht gewond doordat zijn sport-twoseater by Cirencester (Gloucester shire) van de weg afslipte. Luit. Mount batten. die zich alleen in de auto bevond, liep lichte kneuzingen op en verrekte zijn knie. De auto werd tamelyk zwaar bescha digd. De verwondingen zijn van dien aard, -ün gewone biyven verrichten. Plaatselijk mist Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de avond en nacht op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Overigens wisselend bewolkt met voornamelijk in het Zuid-Westen van het land hier en daar nog een enkel buitje. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Wei nig verandering van temperatuur. ZON EN* MAAN. Vrydag 24 October. Zon op 7.18 en onder 17.29. Maan op 16.14 en onder 0.40. Dinsdig 28 October V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1