jUeuwc ;Criïtsdje (iauraitt Frankrijk verstaakt zijn tijd en zijn geld Wist U 19fi DONDERDAG 16 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJ ZEN f 0.30 per week; f 1,30 per maand; f 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke koeling. TELEFOONNUMMERS Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7334 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tönhwsK4 Is ghebUvtn rnyn bert in tegljenspoet0 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58938 Mr Hamer hamert op het aambeeld van onschuld „WAAR MOEST IK MIJ AAN HOUDEN?" (Van een onzer verslaggevers) ZOWEL de publieke als de gereserveerde tribune van het Bijzonder Gerechtshof waren hedenmorgen dicht bezet, toen een aanvang werd gemaakt met de behandeling van de zaak tegen mr P. M. C. J. Hamer, ex-hoofdcommissaris van de Haagse Politie. Het was niet gemakkelijk in de timide magere figuur van mr Hamer, nog de robuste hoofdcommissaris uit de oorlogsjaren te herkennen. Getuigenverhoor Nadat een Haags agent had verklaard gedwongen te Schalkhaar te zijn gedeta cheerd kwam mr J. L. Broerse, gedeti neerd, hoofd van de Reorganisatie Ned. politie ols getuige verklaren dat keuze en aantal gedetacheerden voor Schalk haar aan het hoofd van de plaatselijke politie werd overgelaten. De inspecteur der Marechaussee had hierbij de leiding. (Zitting duurt voort) Uit de lange dagvaarding wij <tet mr Hamer tenlaste gelegd is de bevordering van de nat soc. en Duits gezinde instelling van het politiecorps, ontslaan van antiDuitse agenten «telling van de beruchtgeworden Docu mentatiedienst die voor de SD werkte. Een fris begin De zitting van het Bijzonder Gerechts had had een alleszins fris begin, de president jhr mr P. van Meeuwen begon het verhoor van verd. met hem een getuigenverklaring van generaal Rauter voor te lezen! Hieruit bleek dat Generaal Rauter verdachte Hamer heeft voorgesteld als nieuwe hoofdcommis saris van Den Haag. Er kwamen later echter klachten bij Rauter binnen ovei mr Hamer. Hij was verslaafd aan alco hol en hield zich op met vrouwen van slecht allooi. Rauter heeft hem toen verboden (zes maanden) wijn of sterke drank te gebruiken. In 1943 heeft Rauter verd. ontslagen omdat hij geen „kerel" was. Hij bleek angst te hebben voor de was. Hij bleek angst te hebben door de illegalen te worden doodgeschoten. Himmler wilde nog verder gaan en Hamer zelfs in een concentratiekamp stoppen, maar hiertegen heeft Rauter zich verzet. Verd.: „Himmler vertrouwde mij niet omdat hij meende dat ik contact met de Ondergrondse had." Pres.: Na de rede die u bij uw instal latie hebt gehouden liet u de agenten een minuut stilte in acht neme Peter Ton". Verd.: Ik was een gevoelsmens. Pres.: Maar dit was een politieke zaak en hierdoor koos u partij. Proc. fiscaal: Heeft u later niet toege geven dat uw rede walgelijk was?" Verd.: Ja zeker. Maar ik heb door mijn optreden zeven agenten die gearresteerd waren voor het geval Ton, op vrije ten weten te krijgen en daar ben ik nog altijd trots op." Pres.: U heeft ook het personeel opge wekt tot actieve hulp aan Winterhulp. Dat was toch meehelpen aan de nazifi- catie. Verd.: De inspect.-generaal Ned. Politie kol. de Koningh heeft op 8 Nov. 1940 hiertoe opgewekt en ook de generaal jhr mr Snouck Hurgonji deed zulks, hij was voorzitter van Win terhulp. Met daverende stem gaat verd. voort zijn verdediging te voeren. Hij zegt ge hoorzaamheid aan de Duitsers verschul digd te zijn geweest omdat de Ned. po aan de Duitse overheid onderge schikt was. Dit was trouwens ook door Londen bevolen, zegt verd. De pro-Duit lezingen voor het Corps waren dooi de Duitsers bevolen. „Ik was de doodsvijand van Mussert :n van Genechten" roept verd. uit. .Pres.: Heeft u yel eens gesaboteerd?" Verd.: Dan hadden wij hier een chaos [ekregen". Verd.: Toen ik een keer verstek liet gaan bij een voordracht van generaal Christiansen werd ik opgebeld door de adjudant dat de burgemeester prof. v. d. Bilt zeer boos was dat ik niet gekomen was. Toen ik alsnog kwam zag ik de commissaris der provincie Zuid-Holland jhr mr v. Karnebeek en de burgemeester prof. v. d. Bilt op de eerste rij zitten. Waar moest ik mij dan aan houden? Voorts verklaart verd. dat de detache ring van politiepersoneel naar Schalk haar op Duits bevel geschiedde. Alles zou volgens verd. met de burgemeester besproken zijn. -VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR Sold. Dolf de Haas, Hoofd straat 104c, Leiderdorp. Dolf is oorlogsvrijwilliger en vertrok in November 1945 naar Engeland om daar te worden opgeleid. Na zes weken zwaar trai nen stapten hij en velen van zijn kameraden op de boot, die hen naar Indië zou brengen. Daar aangekomen wijdt Dolf zich met hart en ziel aan de taak, die hem en zovele an deren op de schouders is gelegd en hij be vindt er zich wel bij. De foto, die hij opzond, werd gemaakt voordat de jongens op Bornse arbeiders vechten voor hun vrije Zaterdag Om kwart over wijf blaast de sirene tevergeefs Al negen dagen lang houdt een merk waardig conflict de gemoederen bezig van de arbeiders van Spanjaard's textielfa briek te Borne (Overijsel), zo schrijft „De Volkskrant"- Als 's avonds om kwart over vijf de sirenes gaan loeien, ten teken dat de werktijd afgelopen is, vertikken de art>eiders het om naar huis te gaan werken zij rustig tot 6 uur door. De zaak hiervan is niet de extra-grote werk- de 1200 fabrieksmensen, m; feit dat de Arbeidsinspectie hier w 8%-urige werkdag wil invoeren, waardoor de arbeiders hun vrije Zaterdagmiddag zouden missen. Momenteel werken zij 9% zodat zij in de vijf-dagen week toch het vereiste aantal uren volmaken. De helft van de arbeiders bij Spanjaard komt buiten Borne ;zij zouden vooral graag de vrije Zaterdag willep missen, die reeds in 1940 is ingevoerd en het mogelijk maakt, dat zij op hun groentetuintje kun- werken. Het komt er dus op neer, zij liever 9% uur per dag werken met vrije Zaterdag, dan 8% uur zonder Zater dag. Minister Drees besliste, dat vorige week Maandag de werkdag moest worden bekort. De vakbonden houden zich wijse lijk buiten het geschil; hebben zij niei altijd gevochten vóór de achturige werk- 'ag? BIJ EEN JAAR DIENEN IN NEDER LAND NIET MEER NAAR INDIË. Ten einde te voorkomen dat dienstplich tigen voor betrekkelijk korte tijd Inië worden uitgezonden heeftt de Oorlog bepaald dat een dients- plichtige- die twaalf maanden in werkelijke dienst is geweest niet meer naar de tropen mag worden uitgezonden. Een uitzondering wordt gemaakt voor hen die aan de kader- scholen voor reserve-officieren een oplei ding hebben genoten. Advocaat legde verdediging van brutale verrader neer De 29-j. koopman P. N. M. Hooge, tegen wie gisteren voor het Arnhemse B.G. de doodstraf werd geëist, omdat hij door verraad de dood van een illegaal werk< en drie Joodse meisjes op zijn geweten heeft, was in zijn optreden voor het Hof zo brutaal en vertelde zoveel leugens, dat het zijn advocaat, mr de Pont uit Am sterdam, te bar werd en deze de verdedi ging als gekozen raadsman neerlegde. Op verzoek van de president nam hij daarna echter de verdediging als toegevoegd pleiter op zich. Wie is rechter Kirby? Ass. Press te Sydney schrijft, dat rech ter Kirby, het Australische lid van de commissie van drie, een man van de daad is, een nauwgezet en snel werker grote tact in moeilijke situaties en flair half-diplomatieke opdrachten aar pakken. Hij is gehuwd, 43 jaar oud, heeft twee dochtertjes. Hij was adyocaat en luitenant bij de afdeling ontwikkeling van het Australische leger. Daarna is hij drie jaar rechter geweest bij drie hoven voorzitter van drie koninklijke com- sies. Op 39-jarige leeftijd werd hij de jongste rechter van Australië. Hij'maakte naar Nieuw-Guinea, Morotai, Bor- Singaporé. In 1945 werd hij Austra lisch vertegenwoordiger bij het hoofd kwartier van lord Mountbatten Later vertrok hij naar Java om een onderzoek stellen naar de moord op drie Australische officieren bij Batavia. Toen hjj daarbij op gebrek aan medewerking ■MÉHÉÉU^HDjokja om met Soekarno te spreken. Gerard fóooyman tot 6 jaar veroordeeld Gerard Mooyman, de voormalige Rot- tenführer der S.S. en drager van het rid derkruis, het IJzeren kruis, enz., er heden door het B.G. te Den Haag tot 6 jaar gev.straf veroordeeld, met aftrek De eis was 8 jaar. Het Hof nam de jeugd van verd. in aanmerking. Roosendaal koopt in beslag genomen goederen Het publiek stond de avond tevoren al en queue. Te Roosendaal werd een dezer dagen voor de eerste maal een verkoop gehou den van aan de Belgische grens in beslag genomen goederen. De voorraad, die namelijk bestond uit textiel van goede kwaliteit en artikelen, die ii derland nog steeds niet verkrijgbaar zijn, werd verkocht tegen vastgestelde prijzen en een normaal aantal textielpunten. De animo bij het publiek was bijzonder groot, zodat de« avond tevoren de koop lustigen reeds om negen uur en queue stonden, terwijl in totaal door ongeveer 1500 mensen voor bijna f 6000 werd be steed. Het ligt in de bedoeling ook in andere steden een dergelijke verkoop te houden I IVie doet hem dot na? De 52-jarige inspecteur- van de Ge meentetram in Amsterdam, J. Haitsma, behaalde voor de vijfde maal het „kroon tje" dat bij het N.O.C.-diploma behoort. Dit kroontje wordt uitgereikt aan perso- in 35 jaar en ouder, die bijzonder proeven afleggen. De heer Haitsma liep de 100 m in 12.8 sec., sprong 5. liep 10 km in 51 min. 52.3 sec. bokste bovendien nog 3 ronden van i nuten. Hy bleef daarmee onder de i die aan personen beneden 30 jaar den gesteld. Slaapwandelaar uit raam doodgevallen En twee andere dodelijke ongelukken. Dezer dagen is te Raarmeerssen bij Maasstricht de 37-j. ongehuwde G. Gor- tenraadt, die last van slaapwandelen had, uit een raam doodgevallen. Te Zandvoort is gistermiddag het 4-j. jongetje I. H. Seyesemer bij 't spelen met een goederenlift op het stationsemplace ment doodgedrukt. De 16-j. Jannie Heyn uit Jisp (N.H.) werd gisteren te Purmerend door een vrachtauto, die te snel naar rechts moest uitwijken voor een tegenligger, doodge reden. Nieuw slangenei wordt te Batavia uitgebroed Stan Swinton, correspondent van Ass Press te Batavia, komt te voorschijn met e«n plan, uitgebroed door „neutrale" waarnemers en een niet ongevaarlijk proefballonntje schijnt te zijn voor inter nationaal toezicht op Indië met het doel de gehele Archipel weg te futselen. Het toezicht zou berusten bij een commissie de „Verenigde" Naities, liefst met Canada en Zwitserland als leden, >en jaar of twintig toezicht zou uit oefenen, buitenlandse adviseurs benoe men en het land democratisch opvoe den. Philippijnse verkenners zouden de orde moeten handhaven, waartoe o.a. de liquidatie nodig is van de wanordelijke elementen, die gelijk de correspondent meldt op 200.000 man worden ge schat. Het is geen wonder, dat noch Ne derlanders noch republikeinen ook maar voelen voor het plan. Gisteren waren enkele leden van de Belgische Gendarmerie Nationale de gast van de Kon. Marechaussee. Hier ziet men motorrijders der Mare chaussee demonstreren voor hun Belgische collega's op de boulevard in Scheveningen. De bijzondere plaats van Kardinaal De Jong Naar aanleiding van de critiek op het feit, dat kardinaal de Jong bij de beëdi ging van Prinses Juliana als Regentes niet tussen de vertegenwoordigers van de andere kerkgenootschappen was gezeten, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat kardinaal de Jong niet was uitgeno digd als kerkelijke autoriteit, doch als Grootkruis in de Orde van de Ned Leeuw, evenals prof. Gerbrandy, gene raal Winkelman en admiraal Helferich. Dat de kardinaal bovendien zijn plaats niet had terzelfder hoogte als de andere Grootkruisen in de Orde van de Ned Leeuw, vindt zijn oorzaak hierin, dat hij internationaal protocolair wordt schouwd als prins van den bloede. Minister, geef toch serviespunten! Het Tweede Kamerlid Andriessen heeft zich tot tolk van de gezinnen met kin deren gemaakt. Hij vraagt aan de min van Economische Zaken, of het waar ls dat sinds Augustus 1945 geer. servies- punten aan anderen dan huwenden zijn verstrekt. Hij wijst op de onhoudbare toestanden, die hierdoor vooral in de ge- ?n met kinderen zijn ontstaan vraagt: Minister, geef toch ook punten anderen dan huwenden. EERSTE $AMER WOENSDAG 22 OCT. BIJEEN. De Eerste Kamer is in openbare verga dering bijeengeroepen tegen Woensdag. ~>ct. a.s., des middags half twee. Op gènda staan de wetsontwerpen tot opheffing van het z.g.r.. Armengeld en tot afwikkeling van de geblokkeerde markenbelasting. Zestigduizend man zetten weg- en zeetransport stil Ook de burgemeesters uit Leiden en omstreken ontbraken niet op de receptie, die ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Lichtfabrieken werd gehouden. Op de foto ziet men mr W. J. Woldringh v. d. Hoop, burgemeester van Katwijk (derde van links op de voorgrond) namens zyn collega's de direc teur van de Lichtfabrieken, ir Y. Ykema (derde van rechts), toespreken. In Paarijs' overvolle straten de metra vervoert n.l. dagelijks net zoveel m als zich bovengronds verplaatsen en havens duizenden gestrande reizigers, dat het beel dvan Frankrijk hedenmorgen. Sen en dertig duizend officieren en n zen van de Franse koopvaardijvloot, alle Franse havens, zijn hedenmorgen staking gegaan. Zij eisen hoger loon. Door het staken der loodsdiensten worden bui tenlandse schepen verhinderd de havens binnen te komen. Te Marseille zijn twaalf duizend mensen, die naar Algiers en Oran wilden oversteken, gestrand. Te Calais, aar veel Britse maatschappijen werk- lam zijn, verwacht men weinig invloed m de staking. De staking van de dertigduizend metro- autobus-employés te Parys is derde dag ingegaan. Bij de gesloten tions staan politie-agenten op wacht Dui zenden Parij zenaars laten zich verv door legerauto's, waarmede van regerings wege nooddiensten zijn georganiseerd. De burgemeester van Parijs, Henri Vergnolle, heeft in een beroep op de employés om te hervatten gezegd, dat deze staking dagelijks „millioenen francs bij dozijnen" kost. Voorts begonnen ook de Parijse taxi chauffeurs een staking van vier-en-twintig uit protest tegen het „uitblijven van regeling voor het taxibedrijf na de kortelings ingegane beperking van ben zine-toewijzing." De staking van het personeel der Gas- Electriciteitsbedrijven in geheel Frank- jk is op het laatste ogenblik voorkomen, doordat de regering hedenmorgen vroeg besloot, de eis om een loonsverhoging elf procent in deze genationaliseerde be drijven te bestuderen. Heeft Ramadier binnenslands met grote moeilijkheden te kampen, Amerika kwam hem tegemoet door het Amerikaanse leger in Frankrijk te machtigen van de Franse regering voor 50 millioen dollar francs kopen. Daarmee worden de uitgaven, die de Amerikanen tijdens hun verblijf in Frankrijk ten kosten van Frankrijk deden, vervroegd afgelost, Er komen nog meer dollars uit Amerika, om de Franse deviezenpot te spekken. De communisten zullen het wel helpen opmaken. Zij spoorden de Parijzenaars de staking der transportarbeiders te helpen winnen. Een ander geluid kwam uit de Gaulle's mond, die Frankrijk waarschuwde voor een „nationaal gevaar" dat het land van buiten en van binnen bedreigt. De duizend Parijse taxichauffeurs, die Igenaar van hun auto's zijn, weigerden mee te staken, daar zij, nu de benzine beperking kans loopt opgeheven te wor den, geen stubbeling met de regering Een spookleger? De New York Times meldt, dat de Sowjet-Unie een „vrij Duits leger", door Amerikaanse functionarissen geschat op sterkte van honderd- honderdtien duizend man, op de been houdt op Rus sische bodem. Deze legermacht zou voor namelijk bestaan uit manschappen van het Duitse zesde leger, dat zich na om Stalingrad heeft overgegeven onder commando staan van de generaals Von Paulus en von Seydlitz. De r schappen zouden Sowjet-Russische unifor- dragen. Alle officieren zouden Duit- zyn, doch aan de verschillende een heden zouden Sowjet-commissarissen zijn toegevoegd, die voor inwijding in de be ginselen van het communisme zorg dra- Krupp fabrieken worden afgebroken Met zevenhonderd andere- Tot de 682 Duitse fabrieken, die vo herstelbetalingen zullen worden ontman teld 302 ervan produceerden uitsluitend oorlogsmateriaal behoren in de Britse zone de Kruppfabrieken te Essen, Rhein- metal-Borsig te Düsseldorf, August Thyesen Hütte te Duisburg. Bochumer Verein te Bochum, de I.G. Farbenindustrie te Leverkusen en Ruhrstahl te Witten. Strijd in Indo-China weer Voor het eerst sinds enige maanden vinden in Indo-China weer hevige ge vechten plaats tussen Franse troepen Vietnamese strijdkrachten. In de buurt Laichau in Tonkin. 500 km ten Noor- van Janoi, zouden de Vietnamezen re verljezen hebben geleden. trouille gingen. Nu, dat is meestal zwaar werk; ze lopen dan soms berg op, berg af, heel voorzichtig telkens links en rechts JMedend of er in de buurt ook onraad is. Soms horen ze ineens geritsel in de strui- ^mtte- reisde hy ken doch dan blijkt het slechts een aap te 5061131110 te sPre 4jn, d;e angstig wegvlucht. Bij een steile rovSTIT air rapport i\ amfri helling houden ze elkaar bij de koppels vastCONSULAIR RAPPORT IN AMERI- om nie. in de diepte te storten. Eens ge- j KAANSE PERS beurde het dat Dolf en zijn makkers tijdens Terwijl de „New York Times" zonder zon patrouille een aantal Chinezen uit de commentaar een overzicht geeft van het banden van de extremisien bevrijdden. Dei consulair rapport inzake Indië, .scjirijft dankbaarheid, zo schreef hij naar hu.s. lag de correspondent van de „Herald Tri- op de gele gez.chten te lezen; dit is het, bune" te Lake Success, dat het rapport w»r ondanks de vele moeilijkheden, onze;de Nederlanders hoofdzakelijk verai 'woordelijk stelt, aldus A.N.P.-Aneta. kak zo licht doet zijn. Limburg telkens nieuwe wilde worden gesignaleerd en n de buurt van Maastricht drijfjacht zou houden, daar zich ir Gronsveldse bossen minstens één groep zwijnen bevindt. DAT naar de Amerikaanse zone Duitsland een compagnie militaire politie zal vertrekken, uitsluitend bestaande uit negers. DAT in Heemstede een hondenvanger benoemd, die tot taak heeft, de nieuwe aanplant in de plantsoenen te beschermen tegen roekeloze viervoeters. DAT de uit 1647 daterende klok, die de hal van het gemeentehuis van Bloemen- daal siert, door B. en W. is toegezegd voor de erebegraafplaats. t DAT gisteren het Ned. ss. „Zeeland" met 4000 ton Poolse gaskolen van Gdynia te Delfzijl arriveerde. DAT voor het tribunaal te 's-Hertogen- bosch op 29 Oct. terecht staat de vroegere comm. van het regiment wielrijders, de gewezen lt.-kol. H. C. v. d. Bijl. DAT een arbeider van de oliefabriek Jan Dekker, te Wormerveer. is aange houden, verdacht van diefstal van 180 kg spijsolie. DAT, om het dreigende conflict in de Groningse confectie-industrie te voor komen, voorlopig aan de mannelijke vol wassen arbeiders een toeslag wordt ver- DAT onze gezant te Kopenhagen, jhr W. F. v. Lennep, gisteren van verlof op zijn post is teruggekeerd. DAT onze ambassadeur te Londen gis teren gerecipieerd heeft voor de Neder landse gasten, die aldaar de twee Neder landse weken bijwonen. DAT van 17 tot 26 Juni 1948 te Midael- burg t.g.v. het Regeringsjubileum der Koningin, een Zeeuwse tentoonstelling van handel en industrie wordt georga niseerd. DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van de heffing van sommige opcenten, nl. op enkele zegel- en successierechten en op de suikeraccijns. DAT is ingediend een wetsontwerp, regelende de toetreding tot het gewijzigde Internationale Sanitair Verdrag en tot het eveneens gewijzigde Internationaal Sanitair Verdrag voor de Luchtvaart. DAT hoewel de symbolische verkoop van het A'damse Damplantsoen eer: November begint, een Nederlandse dame in Zwitserland reeds f2000 voor dit doel heeft toegezonden. DAT het Prov. Electr.bedrijf N.-Holland voorbereidingen treft om de reeds be staande hoogspanningskoppellijn van de Staatsmijnen naar Den Haag via Leiden door te trekken over Velzen naar Am sterdam. DAT te Maastricht een uitgebreide knoeierij met consumentenbonnen is ont dekt en de daders, het echtpaar G.-V. hetwelk een zaak in textielgoederen dreef, gearresteerd zijn. DAT' gisteren het derde foto-vliegtuig van de K.L.M. voor luchtkartering West-Indië is vertrokken. DAT Haarlem dezer dagen meer 12.000 bloembollen naar Derby in Enge land zal zenden als dank voor de gast vrijheid aan de Haarlemse sportbeoefe naars verleend. DAT de vrijwillige brandweer te R'dam, die door de Duitsers werd opgeheven, binnenkort weer wordt ingesteld. DAT Amsterdam voor 1V4 millioen het gebouw van „De Joodse Invalide" zal kopen. DAT het Bossche B.G. gisteren de land- wachter A. Pijnenburg uit Tilburg tot 12 jaar gevstraf veroordeelde. DAT iin de Ver. Staten gedurende de afgelopen week ruim 97.000 personen- eD vrachtauto's geproduceerd werden. Helmond. treur niet meer Ons bericht in de „Wist U'-rubrick betreffende inwoners van Helmond, die treuren om het verlies van een kalkoenhaan en een hert. omdat een hond zijn boekje te buiten ging, heeft de heer P. A. Dispa, Monsterseweg 14a te Loosduinen zo aangegrepen, dat hy ons het volgende doet weten: „Wilt u de treurende Helmonders berichten, dat ik ze niet aan een hert kan helpen, maar dat zij bij mij wel gratis een mooie, donker gekleurde kalkoenhaan kunnen ko men uitzoeken". Niet dringen, Helmonders! NIET AFDOENDE Naar aanleiding van de critiek. welk» ons blad (met andere bladen) geuit heeft op de plaats, welke aan Kardinaal De Jong was toegewezen bij de plechtige beëdiging van de Prinses-Regentes, doet men ons „van bevoegde zijde" via het A.N.P. een mededeling toekomen. Deze mededeling luidt, flat Kardinaal De Jong niet was uitgenodigd als ker kelijke autoriteit, doch als drager van het Grootkruis in de Orde van de Neder landse Leeuw. Dat zijn plaats echter niet was onder de andere dragers van deze hoge onderscheiding, zou volgens deze mededeling zijn oorzaak vinden hierin, dat de Kardinaal internationaal protoco lair wordt beschouwd als .Prins van den bloede". Bij de plechtigheid zou geheel zijn gehandeld overeenkomstig het desbe treffende protocoL Tot zover deze ons „van bevoegde zijde" verstrekte mededeling. Het spijt dat zy ons noodzaakt, op het gebeur de terug te komen. Want de verstrekt» mededeling kan moeilijk afdoende wor den genoemd. Kardinaal De Jong wal dus niet uitgenodigd als kerkelijke auto riteit. Dat maakt de zaak niet duidelijker, want er waren tot deze plechtigheid wél kerkelijke vertegenwoordigers uitge- Indien de Kardinaal zijn plaats had gekregen tussen de dragers van het Grootkruis in de Orde van de Neder landse Leeuw een onderscheiding, die hem volkomen toekomt dan had stellig niemand zich gestoten. Maar hij was blijkbaar aanwezig als „Prins van den bloede", en dat is toch, menen wij, van zijn kerkelijke hoedanigheid niet los te maken. Tenslotte hier zijn blijkbaar de regels gevolgd van het internationale protocol. Wij willen de betekenis van dit protocol hiet onderschatten, doch evenmin willen wij die betekenis overdreven zien. Het gold hier een plechtigheid, die minstens evenzeer een nationaal karakter droeg. En dan ware het ons nog wel zo lief ge weest, indien ook in dit betrekkelijk ge ringe onderdeel de plechtigheid in over eenstemming ware geweest met ons na tionale volkskarakter. Nogmaals, wij hadden er thans liever het zwijgen toegedaan. Maar daarvoor was de ons verstrekte mededeling toch te weinig afdoende. Het romantische paar zou vrij gelaten zijn Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Zweedse romanschrijfster, mevr. Forsell- Kaage, die Maandagavond door lt. Thros- Akrell per vliegtuig uit een krank zinnigengesticht bij Stockholm werd ontvoerd, gisteren door de Noorse politie is vrijgelaten, aangezien de Zweedse overheid niet om haar uitlevering had gevraagd. Ook zou het hoofd van de Stockholmse politie gisteren telegrafisch de „voorlopige" vrijlating hebben ver zocht van luitenant Akrell. Belgisch overheidspersoneel hier en daar in staking Te Brussel was de staking van 24 uur, aartoe het tociallstlsch-comniullistische actie-comité van de Algemene Bond van personeel in Overheidsdienst had opge roepen, slechts gedeeltelijk, voorname lijk omdat de RJK. bond zich buiten de kwestie hield. Te Antwerpen daarente gen staakten alle gemeentediensten, be halve politie, brandweer, ziekenhuis- en havendiensten. Te Luik is in de openbare diensten ook vrijwel algemeen gestaakt. De staking is een protest tegen de trage wijze, waarop de nieuwe loonschalen worden toegepast. Italië spreekt mee over toekomst van zijn koloniën nota aan de Ver. Staten, Enge land, Frankrijk en Rusland heeft de Arabische Liga voor Libye onafhanke lijkheid onder Arabisch trusteeship op geëist De speciale afgevaardigden van de vier ministers van Buitenlandse Za ken hebben gisteren te Londen besloten, 23 belanghebbende regeringen, w.o. Italië en Egypte, uitnodigingen te zen- binnen 14 dagen kenbaar te maken, of zy territoriale aanspraken of wensen wiljen indienen in verband met de toekomst der Italiaanse koloniën. Ook I alië is uitgenodigd. AMER. BOMMENWERPER VERMIST. Gistermorgen zijn verkenningsvlieg tuigen opgestegen om een Amerikaanse C-47 bommenwerper, die te Denver als vermist was opgegeven, op te sporen De bemanning aan boord van het toestel telt 7 koppen. Een lange lijst van gruwelen Dertig Chinezen werden onlangs verbrand In een rapport van de zeven-Decem- ber-divisie worden o.m. de volgend» wreedheden der republikeinen gemeld; Begin Augustus is de kampong Djati- toedjoeh by Cheribon afgebrand, waar bij vele Chinezen zijn vermoord. Op 27 Augustus heeft de T.NX te Soember twee Chinese vróuwen vermoord. Dertig Chinezen zijn na deze moordpartij ver mist. Bij Tjipitjoeng zijn vele Chinezen afgeslacht. Te Gembol werd een kin<i vermoord. Op 3 September reed een Ne derlandse auto in een hinderlaag tegen omgevallen boom. Drie Nederlands» militairen werden gewond. De chauffeur, die daarbij werd gedood, is later terug gevonden met afgesneden keel en ont kleed. Op 5 September werd een Rode Kruisauto door het opbreken van het wegdek tot stilstand gebracht bij Tjiami» en beschoten. Een der inzittenden werd zwaar gewond. Op 9 September werd een TJI.I.-officier gevangen genemen, di» zich bij Tjirandjang had schuldig ge maakt aan marteling van Chinezen. Hij had hen gepijnigd met brandende peuk jes. Gevluchte T.N.I.-ers worden door d» Hizboellah, Mohammedaanse strijdorga nisatie, vermoord, om hun klederen en wapenen In de kampong Tjigentoer zijn reeds 200 personen door de Hizboellah vermoord. Op 20 September zwaaide op meter afstand van het bivak Soeka- negara een T.N.I.-afdeling met witt» vlaggen. Toen een Nederlands patrouille- commandant eveneens met een witt» vlag zwaaide, opende de T.N1 het vuur met automatische wapens De kampong Pararejan werd door een bende van 50 geplunderd. De loerah van de kam pong Kemang werd vermoord. Op 23 Augustus zyn 30 Chinezen uit Agarantan te Tjidadap verbrand. BELGISCHE EN AMERIKAANSE GEDELEGEERDEN NAAR SYDNEY. De Belgische en Amerikaanse gedele geerden in de commissie van drie, zijn, naar A.NP.-Aneta meldt, uit Lake Suc cess naar Sydney vertrokken. Acht Amerikaanse officieren zyn naar Sumatra gevlogen om ten behoeve van generaal MacArthur een onderzoek in t» stellen naar de toestand op het eiland, zowel aan Nederlandse als aan republi keinse zijde. Het rapport van MacArthur zal waarschijnlijk ter beschikking wor den gesteld van dr Graham, het Ameri kaanse lid van de commissie van drie. NEDERLAND KRIJGT GEEN COPEE VAN HET RAPPORT. De „Nieuwsgier" te Batavia meldt, dat noch Nederland noch de republiek een copie ontvangen van het consulair rap port, dat aan de Veiligheidsraad zal wor den toegezonden Het blad meldt, dat vol gens ingewijden het rapport van een scru puleuze eerlijkheid is. MASJOEMI NIET IN REPUBLIKEINSE DELEGATIE De Masjoemi Mohammedaanse partij In de republiek) neemt niet deel aan da republikeinse delegatie naar de commis- ~e van drie. DE NIEUWE PREMIER VAN OOST- IXDONESIè Dr S. J. Warouw. die in Oost-Indonesi« :n nieuw kabinet heeft geformeerd, werd in 19?? in de afdeling Menado ge boren en studeerde in 1924 af aan d» chool voor Indische artsen, waarna hij éi 1934 te Leiden promoveerde. Tijden* de Japanse bezetting was hij hoofd van Volksgezondheid in de Grote Oost. Minder bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: 'isselende bewolking met aanvankelijk cog plaatselijk enkele buien. Geleidelijk verder afnemende wind tussen West en Joord. Kouder des nachts. ZON EN MAAJL Vrijdag 17 October Zon op 7.08 en c

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1