IHicttttie Crthsrljr (Courant li 1PAT ER IN DE REPUBL HOOFDSTAD DJOCJA OMGAAT Wist U R OcINSDAG 14 OCTOBER. 1947 ABONNEMENTSPRIJ ZEN f 0,30 per week; f 1,30 per maand; f 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter By contract belangryke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7332 Christelijk-Nationaal Dagblad r y. i „5tdiihM5tirii Is aheUnen voor Leiden en Omstreken myn bert in legfitn*poet" REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Inuitsprekelijke haat tegen Nederlanders Omtrent het bezoek, dat ome Indië- «dacteur, onlangs aan Djocjakarta bracht, meldde hy ons uit Batavia daBog: Myn verlof In Djocja was kort, it ov loch lang genoeg, om mü enige duide- ii yke indrukken te kunnen vormen, 1 pver datgene, wat er in de republi- sterii teinse hoofdstad omgaat in de harten ran de tienduizenden Indonesiërs, die drulqdaar opgepropt en samengehokt leven iedeaonder de onmiddellüke invloedssfeer pin hun niets-en-nlemand ontziende «iders, onder wie Soekarno ongetwy- [eld de belangrökste plaats Inneemt. v I doet ik één oordeel weergeven, dan is raan t zeker gebaseerd op de uitspraken, like ik in de loop der uren uit de mond mijn republikeinse „lijfwacht" ver- en die zonder uitzondering Urgtrkwamen op een bijna onuitspreke- haat tegen alle Nederlanders, die onmiddeiyk hetzelfde standpunt in to als de, in Djocja zéér geziene >n: Pieter 't Hoen en Van Randwyk. igszins wonderlijk deed het in dit iat"-verband aan, dat ik vry alge- heus niet in de eerste de beste kringen, maar al te graag holder lands hoorde spreken, niet- fVgerutaande de vele aanplakbiljetten ier andere in het hotel „Merdeka" vooral het gebruik van „de Indone- ;he taal" te bevorderen. iets anders is my, tydens myn rblijf in Djocja, bijzonder opgevallen is het prachtig werkende en daar- ongetwyfeld aan zyn doel beant- lordende propaganda-apparaat der re is ilikeinse machthebbers, tter^iets had men nagelaten om*te pogen bezoekende consuls-generaal er van overtuigen, dat het een en al rozen- ir en maneschyn was in Soekarno's odel-republiek". leeds de triomftocht van het enige Mieters buiten de stad gelegen vlieg- d naar het ontvangstcentrum op Ter- ïtaman was een juweeltje wat betrof ;ie en organisatie-vermogen: overal gs de kanten der wegen stonden drom- n Indonesische kleuters opgesteld, die stoet met hun l'anggerekt „Merdekaaa" {roetten. (Tussen haakjes, toen wij ge uren later, geheel onverwachts derhalve onaangekondigd, deze zelfde g afgingen, waren de dreumesen zo id als allen verdwenen, waardoor ook vriendelyke jubelkreet in de kiem leen te zyn gesmoord.) )aar waren grote „reclame-borden", op schillende plaatsen in de stad opge ld, welke voorzien waren van uitste lde, op het buitenland georiënteerde leningen, terwyl ook de byschriften uigen van mensenkennis en smaak. >aar waren verder nog spandoeken, alleen reeds door het onberispelyk gels, dat er op stond, de aandacht moe- hebben getrokken van op zyn minst Amerikaanse, de Engelse en de Austra- ihe consul-generaal, terwijl deze laatste eens extra bedankt werd voor de lp aan de Indonesiërs bewezen Jaar waren voorts nog de dagelijkse, daal voor de buitenlanders, uitgege- i, en typografisch uitstekend verzorgde Dmmi6sie van Drie zal te Sydney beginnen )e commissie van drie inzake Indië te Sydney haar werk beginnen, aldus int Aneta uit Washington. Het Ameri- iham had een hoopte hedei vertrekken. CHINESE WAARNEMERS KEREN TERUG de vijf Chinese militaire larnemers keren naar China terug, al- u meldt Aneta uit Batavia. rANDAAG STELLEN PIJ U VOOR: Sold. A. van Vliet, Wïlhel- minastraat 10, Bodegraven fcrie van Vliet, Genie-soldaat bij de Veld Comp. te Poeloe Brayoe by Me- n, is één van die jongens, wier reis ar Indië voor verschillende kranten 1 bron van sensatie-nieuws is geweest. J ging n.l. met de „Zuiderkruis", op elks dek deze foto is genomen. Arie reef hierover aan z'n ouders: „Storm? ja, zo noemt een leek het, doch dit het nog niet, al slingerde het schip ahoorlyk. De jongens maakten er een over het dek, dan hoefden ze ten minste geen droge kleren aaji te trek ken. Wel was er iets met de koelinstal latie niet In orde, maar nu de reis ach ter de rug is, zegt ons dat niets meer. vin warmte of zeeziekte heb ik geen last gehad." Arie is ordonnance en vindt dit een «•te job. Overigens is hy van oordeel. «1 wanneer „het werk" gedaan is, de |®t»greis van veel meer belang is. Geef «ro eens ongelyki nieuws-bulletins, welke het in de ogen van de lezers ontegenzeglyk „deden". Daar waren tenslotte nogneen was geen slot; er kwam geen eind aan diverse attracties, welke alle tot in de puntjes geregeld en verzorgd waren. Maar aan de andere kant: hoe spitsvon dig ook door de republikeinse autoriteiten bedacht, ik heb mij niet kunnen onttrek- aan de indruk, dat het geheel één groots opgezet schouwspel was, waar- ar men vergeve my de beeldspraak de consuls-generaal een gereserveerde plaats was aangeboden in de luxueuze fauteuils van de ere-loge. En de tientallen republikeinse „pers fotografen", die telkens en telkens weei neerstreken in de omgeving van de bui tenlanders om alles en tóch niets te foto graferen (het werd my heel vertrouwe- lyk meegedeeld: „De meesten hebben geen films in hun toestellene vandaar :e zo royaal zyn) verstevigde die in druk ongetwijfeld Tot slot nog enige opmerkingen ovei datgene, wat de, in vele opzichten ver blinde republikeinse „onyerschrokkenen" oemen: hun nationalistisch streven. Het is, of de gehele samenleving, de hele atmosfeer onder druk staat van dat woordje: „nationalisme". Een streven evenwel, dat veel meer doet denken aan zucht tot overheersen, dan aan een te voren bepaalde, en daarom ook onafwendbare evolutie, die het „ontwa kend Azië" nu eenmaal moet doormaken. Onder een gebalde vuist, onder een directe vorm van dwang, worden daar. zowel onder de ouderen als onder de jongeren, ideeën en denkbeelden gecul tiveerd, welke alle redelijkheid missen. e maar al te duideiyk hun oorsprong vinden in een sterk minderwaardigheids complex, verzwaard door de eeuwige spookverschyning: de onverzadigbare Ne. derlander. Neen. afgezien-nog van het feit, dat de republikeinen openlyk en onomwonden verklaren nooit meer met de Nederlan ders te willen samenwerken, lykt my onderhandelen op redelyke basis met de tegenwoordige republikeinse regeerder volkomen nutteloos. Dr Van Mook heeft het onlangs, op i persconferentie te Batavia, nog op treffende wyze gezegd: „Eerst een v andering in de gezindheid van de repu bliek, en dan komt de rest vanzelf." Djocja, tot ziens tot betere tyden! WIM TAUSENT. Naam „Republiek Indonesia" volkomen onjuist De naam „republiek Indonesia" is vol komen onjuist, aldus luidt de slotsom een request, door de Verenigde Po litieke Partyen te Batavia gericht aan dr Van Mook. Deze organisatie, welke 15 Europese partyen, benevens de Pa- soendan omvat, verzoekt daarom, dat voortaan de naam .republiek Djokja" wordt gebruikt. VOOR-INDISCHE CONSUL-GENERAAL BEZOEKT GANI De pas aangekomen Voor-Indische con sul-generaal te Batavia heeft volgens Aneta een bezoek gebracht aan dr Van Mook en daarna aan Gani. Chaos bij Amersfoorts Beheersinstituut Stalen ambtenaren sigaretten en drank by uitgewezene? Het onderzoek naar de knoeieryen by het Amersfoortse Beheersinstituut heeft uitgewezen, dat de gevoerde administratie tot chaotische toestanden heeft geleid. Een der gearresteerde empLoyé's is onder tussen weer op vrije voeten gesteld, de overige vier zijn voor de Officier Justitie geleid. Onder hen bevindt zich de secretaris van het Beheersinstituut, de candidaat -notaris V. uit Hilversum, die nog maar enkele maanden te Amersfoort werkzaam was. De arrestaties geschiedden nadat een «Amersfoortse ingezetene, die als Duitse was uitgewezen en by terug keer in haar woning sigaretten en drank 'ï-, een aanklacht by de politie in diende. Alphenee Postdirecteur vrij gelaten De Alphense postdirecteur H., die in verband met de verdwenen f 100.000 te 's-Gravenhage in verzekerde bewaring was gesteld, is gistermorgen vrijgelaten. Tegen de geëiste verlenging van inbe waringstelling was verzet aangetekend Na uitvoerige behandeling in Raadka- heeft het Gerechtshof te 's-Graven hage gistermorgen de onmiddellyke vrij lating van de heer H. gelast. Pleegde KP-leider een moord? Zols wy gisteren reeds in een deel der editie meldden, heeft de Krygsraad te velde de zaak behandeld tegen de oud- K-P leider Nico van Dijk uit Amster dam. Deze heeft op 18 December 1944 C. Steenbergen, van wie voor hem vast stond, dat hy relaties had met de S. D. die tevens enkele familieleden van hem had verraden, tydens luchtalarm doodgeschoten. De auditeur-militair ma joor W. J. Smits, verklaarde, dat het wet telijk bewys van het SD.-erschap van S niet werd geleverd, weshalve de liqui datie geen wettige gronden had. Hy eiste tegen v. D. 8 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. F. Pauwels, liet tal »n getuigen voorkomen, die v. S. beti telden als een S. D.-spion. Hij noemde ts een lange lyst van illegale diensten van v. D. op. Mr P. verklaarde, dat juridisch noch feitelyk moeilijkheden bestaan om tot vryspraak te komen. Uitspraak 24 October. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Benoemd: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau ir W. H. van Schouwen burg, chef van het Technisch Bureau der N.V. Ned.-Ind. Spoorweg Mij, en M. C. Rueb, dir. van de N.V Madoera Stoom tram My; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer H. W. Neervoort, voorz. van het dagelijks betuur van „Het Gryze Huis" te Putten. Prins Bernhard bezocht Prinses Elizabeth Prins Bernhard heeft gisteren tydens m bezoek aan Londen Prinses Elizabeth i Buckingham Palace bezocht, aldus Ass. Press. Heden ontving Eisenhower het erezwaard In tegenwoordigheid van vele hoge Amerikaanse burgerlyke en militaire autoriteiten overhandigde onze ambas sadeur mr E. N. van Kleffens heden het erezwaard van H M. de Koningin aan generaal Eisenhower. Sojabonenmeel'in het brood (Eigen bericht.) Naar wy vernemen, aal de samen stelling van het brood binnenkort weer gewyzigd worden door de toe voeging van meel van soja-bonen. Voorts zal het maïsmeel ln het brood biyven. De Regering ls tot deze maat regelen genoodzaakt vanwege de tarwesituatie. Het huidige brood rantsoen kon echter worden ge handhaafd. RANTSOENBON SCHEERZEEP VOOR NIET-ROKERS. Mannelijke personen van 18 jaar ouder, die een gecombineerde of vers pennger.kaart bezitten, kunnen zich op nader vast te stellen data tot de distri- butiedienst wenden, waar hun, tegen overlegging van de tweede stamkaart, een rantsoenbon voor scheerzeep wordt uitgereikt. Lagere douanetarieven tussen Benelux en de V.S. De „Benelux" heeft een handels- accoord gesloten met de Ver. Staten. Hierby is bepaald, dat wederkerige lagere douane-tarievem zullen worden berekend, aldus deelde, volgens Ass. Press, de bereidende commissie voor de Internatio nale Handelsorganisatie te Genève giste- Voorlopig is bepaald, dat de Verenigde Volkeren op 18 Nov. a.s. bijzonderheden zullen publiceren, wanneer een algemeen accoord bekend gemaakt zal worden. De publicatie is afhankelijk van het verkry- de nodige handtekeningen door de belangrykste handelslanden onder het protocol voor een algemene tariefs overeenkomst. Het vliegtuigongeluk in de Tafelbaai n een openbare zitting heeft de Raad Dr de Luchtvaart gisteren te Den Haag nader onderzoek ingesteld naar d< oorzaken van het ongeluk met het wa tervliegtuig Ph—Naw van de Willem Ba- rendsz in de Tafelbaai. Nadat verschillende getuigen waren gehoord, concludeerde de wnd. directeur- generaal van de Ryksluchtvaartdienst de heer J. W. F. Backer, dat het ongeluk is ontstaan doordat by de start een der in zittenden van het vliegtuig is opgestaan zijn hand de bestuurder heeft ge raakt, waardoor het hoogteroer in bewe ging kwam. Het vliegtuig is daarop in het water gedoken. Uitspraak 10 November half twee. Vierlanden-front tegen de coloradokever Zal Engeland grotere groentenlnvoer toestaan? Naar aanleiding van de desbetreffende nota van de Nederlandse Regering heb ben Engeland, Frankryk, België Nederland besloten samen te gaan ken by de bestryding van de Colorado kever. Hiertoe zullen eind October Brussel besprekingen worden gehouden, Nederland zullen deel- nen de dir.-gen. van de Landbouw, C. Staf, de dir. van de Tuinbouw, ir. A. W. v. d. Plassche en het hoofd Plantenziektekundige Dienst, dr. C. J. Briejer. Ook Luxemburg zal voor-deze besprekingen worden uitgenoodigd. Indien een bevredigend resultaat wordt bereikt, stelt de Engelse regering 'i zachting van haar eisen bij de groenten- het vooruitzicht. GROTE COCAÏNE-SMOKKEL ACHTER HAALD De Enschedese recherohe heefL in sa menwerking met enkele buitenlandse po- litie-instanties, een grote hoeveelheid verdovende middelen achterhaald. Ir Duitsland werden zes personen gearres teerd, waarby 600 gram en 350 ampullen cocaïne ter waarde van 126.000 Ryks- mark in beslag werd genomen. Duitsland naai schedé gesmokkeld worden. Almassawa: De V.N. zoeken Indonesiës belang niet ZU WETEN, WAT ZIJ DOEN, 'T ZIJN GEEN KINDEREN (Van onze Indlë-redacteur) „TK ben tevreden, maar niet honderd J_ procent", zegt een stem in vloeiend Engels. Zy is die van een persoon in wie drie werelden elkaar ontmoeten, die van Indië, Arabië en Europa, de heer Almassawa, pas terug uit het Babel der Verenigde Natiën. Hy heeft deelge nomen aan het werk der feven V.N.-com- misies en is opgetogen over het leider schap van mr Van Royen, die in de dele gatie een samenspel wist te brengen, een eenheid, waarby ieder wist, wat de ander deed. Drie weken is de heer Almassawa in New-York geweest, te kort, maar veel heeft hy geleerd. Hy heeft het werk van het Russisch blok gezien en hij ls over tuigd dat dit niet het goede zoekt voor Indonesië. Hy gelooft niet dat de leden der V.N. in het belang van Indonesië han delen. Daarom moet elk Indonesiër zijn plicht te doen voor zijn land en volk. Daarom heeft Nederland veel werk te ver zetten ten behoeve van Indonesië, Neder land en geen ander land. De mensen, die zioh met het V.N. werk bezig houden, weten zeer goed wat zij doen- Het zyn Tegen Groninger advocaat wegens verraad 20 jaar geëist Het oprollen van de Groninger O. D. zyn werk? Tegen de Groninger advocaat-procu- >ur mr S. P. Redeker werd voor het Groninger B. G. wegens verraad gisteren 20 jaar geëist. Verd. werd er van be schuldigd, aan een als fel nat.-socialist bekend staande collega mededeling ge daan te hebben van de vorming van de Groningen O. D.-groep en in een ano niem schryven a'an de S. D. 23 namen te hebben genoemd van O. D.-ers, die later zyn gefusilleerd. BOUWVAKARBEIDERS KUNNEN KLEIN VERLOF KRIJGEN Ook aan dienstplichtigen van de Rich tingen 1945 en volgende kan thans, in dien sedert de datum van opkomst eer jaat verstreken is, in zeer dringende ge vallen klein verlof voor zaken verleend worden. Dit ls bekend gemaakt n.a.t vele verzoeWen van in militaire dienst zynde bouwvakarbeiders om verdere vervulling van de dienstplicht te den vrijgesteld met het oog op het grote tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders. Dergeiyke verzoeken zullen dan ook voor bouwvakarbeiders zoveel mogelyk wor den ingewilligd. DE BELGISCHE HAVENS EN NEDERLAND De Belgische minister van Openbare Werken heeft een commissie ingesteld, die in het kader van de Nederlands- Belgische samenwerking het probleem der havenwerken moet bestuderen. geen kinderen. De heer Almassawa be treurt het, dat er zo weinig eenheid Nederland. Het is noodzakelyk, dat het naar buiten ^én front vormt. Hij betreurt dit omdat hy gelooft in samenwerking met Nederland tot vorming van de V.S Indonesië en een Nederlands-Indone sische Unie. Wat betreft de verhouding tot de Arabische staten, deze acht hy vriendschappelijk. Amerikaanse bezetting ver bruikte haar dollars Verzoek aan Britten om by te springen. De Amerikaanse afgevaardigden in de Brits-Amerikaar.se bizonale conferentie te Washington, hebben Engeland verzocht de maand December alle dollar- kosten voor de gezamenlyke bezettings- Duitsland op zich te nemen (on geveer 70 millioen dollar) en de aanzien lijke sterlingfondsen (circa 30 millioen dollar), waar het gezamenlyke, in het be gin van dit jaar opgerichte, export- importbureau over beschikt, in dollars Dm te wisselen. Volgend jaar betalen de Amerikanen dan alles weer terug. Naar verluidt, zyn de Amerikaanse toewijzingen voor Duits land reeds geheel verbruikt 5 Januari geen nieuwe toewyzing door het congres te wachten. De Engelsen zullen het verzoek moeten afwijzen. Bij overstroming in Tunis 23 doden Tengevolge van hevige regenval is een gedeelte van de provincie Soek el Arba (Tunis) )1 meter onder water komen te staan. 12 Personen verdronken, 1500 per sonen zyn dakloos. In Marokko verdron ken 9 personen tengevolge min gen. Acht pagina's voor een goede krant Unesco over de nood der pers De commissie der Unesco, die in tien verschillende landen de behoeften op het gebied van pers, radio en film onder zocht, sprak als haar oordeel uit, dat met minder dan acht pagina's geen goede krant te maken is. Met vier pagina's slechts een krant te maken, „die in de behoefte voorziet". Nederland heeft gebrek aan kranten papier, machines en goede journalisten. Het papiertekort deelt het met Frankryk. Er schijnt echter een redelyk vooruit zicht te zijn, dat dit tekort slechts van tydelyke aard is. Beide landen hebben voldoende productiefaciliteiten, welke echter beperkt worden door een gebrek grondstoffen, zoals hout, pulp steenkool, alsmede door een tekort aan arbeidskrachten. Doch, indien de pro ductiecapaciteit, zelfs ten dele, kan wor den hersteld, is er aldus de commis- voldoende papier voor de plaatse lijke pers. Vijf Perzische dorpen door aard beving verwoest Volgens het Teheranse avondblad „Ette- laat" zyn door een aardbeving vijf Per zische dorpen volkomen verwoest. Er zou- den reeds honderden lyken uit de puin hopen te voorschijn zyn gehaald. De Windsors niet genodigd De secretaris van de hertog van Wind sor heeft medegedeeld, dat de hertog en de hertogin geen uitnodiging hebben ont vangen voor het huwelyk van Prinses Elizabeth. De hertog, die een kort be zoek aan Engeland heeft gebracht, zal Dinsdag naar Frankryk terugkeren. Ver. Naties beschermen Griekenland Rtissische nederlaag ln Politieke Commissie Een Sow jet-resolutie, waarin werd ve zocht: Griekenland schuldig te verklaren voor de onrust op de Balkan; terugtrek king der buitenlandse troepen uit Grie kenland en oprichting van een commissie der Ver. Naties, die de Amerikaanse hulp Griekenland moet controleren, is met grote meerderheid, eerst in gedeelten en' daarna in haar geheel, verworpen door de Politieke Commissie der V.N. De nederlaag zat Wysjinsky dwars, ant met de woorden: „U hebt er een nachtmerrie van gekregen, dat de com munistische partyen van negen landen Warschau vergaderd hebben. Negen landenen U bent al bangU hebt hallucinaties en nachtmêrries - neemt geen kalmerend middel tegen de angst?", reageerde de Sowjet-afge- vaardigde op de bewering van de Brit Hector McNeil (minister van Staat), „dat verschillende feiten de terugkeer van de „Komintern" hebben bewezen. Thans algemene vervoersstaking in Parijs Te Parijs is de metrostaking tot een algemene onder het personeel der open bare vervoermiddelen uitgebreid. De sta kers willen hoger geclassificeerd worden. Uit Marseille wordt gemeld, dat d^ offi cieren en matrozen van de koopvaardy- vloot Donderdag-morgen het werk zullen neerleggen, tenzij aan hun eisen tot sala risverhoging wordt voldaan." WAREN DE RUSSEN MARCONI AL VOOR MET DE DRAADLOZE? Busische geleerden hebben protest aan getekend tegen de rerdenkingsplechtig- heden, die onlangs in Italië hebben plaats gehad ter ere van Marconi. Zy beweren nL, dat een zekere Alexander Popof de uitvinder der draadloze telegrafie is- Deze Rus zou reeds in 1895 in een openbare by- eenkomst het eerste radio-apparaat gede monstreerd hebben- Regentesse Waar vandaag Prinses Juliana als Re gentes tijdelyk de uitoefening van het Koninkiyk gezag van H-M. de Koningin daar gaan onze gedachten on willekeurig een zestig jaar terug, toen ong land ook een regentes kende in de persoon in de onvergetelijke Koningin Emma. Reeds in 1884 was een wet op het re gentschap tot stand gebracht, waarbij Ko ningin Emma tot regentes werd aangewe zen voor het geval Koning Willem III zou overlijden voor de meerderjarigheid van de toenmalige Prinses Wilhelmina. In November 1890 werd dit regentschap uitgebreid tot het geval dat de Koning buiten staat zou zyn zelf te regeren. Reeds had tijdens de ernstige ziekte van de Koning de Raad van State de uitoefe ning van het Koninkiyk gezag gedurende enkele maanden waargenomen krachtens artikel 44 van de Grondwet, daar voor dit geval Koningin Emma niet was aangewe zen. Toen dan in October 1890 de ziekte van de Koning een ernstige wending nam, werd Koningin Emma by de wet tot re gentes voor haar echtgenoot aangewezen legde zij dienovereenkomstig op 20 No vember 1890 de vereiste eed af. Drie da gen later, toen de Koning »stierf, aan vaardde zy het regentschap voor haar dochter en legde opnieuw de eed af. Acht jaar lang heeft zy dat regentschap op voortreffelyke wyze waargenomen. Vandaag is de situatie echter een an- Van minderjarigheid is hier geen sprake en gelukkig doet zich evenmin het geval voor dat de Koningin buiten staat is te regeren. In dat geval zou Prinses Juliana automatisch regentes zyn. In beide geval len zou het initiatief tot het instellen van een regentschap uitgaan van de Minister raad buiten de Koningin om. Maar waar hier sprake is van een tydelijk neerleggen van het Koninklijk gezag, door de Konin gin zelve krachtens artikel 43 van de Grondwet, daar geschiedt ook het aan wijzen van een regent op initiatief en met medewerking van de Koning(in) zelf. Het is welhaast vanzelfsprekend, dat gedurende het interregnum de troonop volgster als regentes is aangewezen. Een' andere keus zou slechts verbazing hebben gewekt. Zo is dan vandaag Prinses Juliana oe- edigd als regentes en daarmee zyn alle staatkundige rechten en plichten van de Koningin op haar overgegaan. Met mede werking van de verantwoordelijke minis ters zal Prinses Juliana nu de regering uitoefenen- Koningin zal ze echter niet zyn. Al zul len de wetten en besluiten haar signatuur dragen, ze zullen worden afgekondigd krachtens het volgens artikel 74 van de Grondwet vastgesteld formulier ,^In naam van HM. Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz-, enz., enz.. Wij, Juliana, Prinses der Nederlanden, Regen ts van het Koninkryk Koningin zal ze niet zyn en daarom ook niet de titel van „Majesteit" dragen. ZU zal niet worden ingehuldigd. Het inkomen de Koningin ontvangt ze niet, even als het voorrecht van belastingvrij dom. Anders dan van Koningin Emma zal dus het regentschap van Prinses Juliana zyn. Zij zal het kunnen aanvangen met de zelfde woorden, waarmede Kóningin Wil helmina de regering aanvaardde: „Mijn innig geliefde moeder, aan wie ik onuit sprekelijk veel verschuldigd ben, gaf my Let voorbeeld van een edele en verhevens opvatting der plichten, die op my rusten". Het gebed ga op voor onze regentes, dat zy de wijsheid ontvange die zy voor haar £aak nodig heeft en voor onze Koningin dat de rust, die zij nu nemen kan, zo ge zegend worde, dat zy straks in volle ge zondheid het regiment over haar volk weer kan aanvaarden. Over verdeling van Palestina zijn „groten" liet eens Zullen nu de Russen gebombardeerd worden? Tsarapkin, de Sowjet-vertegenwoprdi- ger in de Palestinacommissie te Lake Success verklaarde gisteren dat men de Joden het recht niet kan ontzeggen in Palestina een eigen staat te stichten. Voor de Sowjet-Unie is dat aanleiding in be ginsel haar steun te verlenen aan de aan bevelingen uit het meerderheidsrapport der commissie, tot verdeling van Palestina in een Joodse en Arabische staat Rusland zal enige amendementen op het meerder heidsrapport indienen. Deze hebben o.m. betrekking op de grens tussen de beide te creëren staten en de status van Jeruza lem. Tsarapkin was voorstander van de economische eenheid der toekomstige sta ten en noemde het voorstel der minder heid (een gecombineerde Joods-Arabische DAT men thans de laatste resten var de vroegere pier te Vlissingen heeft ver wijderd. DAT in Stockholm een man de hoofd verpleegster van een krankzinnigenge sticht neersloeg en vervolgens een welijke patiënt met z'n sport vliegtuig ont- DAT de Amsterdamse politierechter tegen een getuige zei: „Ik heb gehoord, dat U onlangs overleden bent; U bent het daar zeker niet mee eens" en getuige antwoordde: „Ik moet dit tegenspreken, -delachtbare!" DAT een schoenhandelaar in Brugge niet e.-g te spreken was over een voetbal verslag in een plaatseiyk dagblad en hy de sportredacteur, André Steven, in een „sportieve" afstraffing deerlyk toetakelde. DAT mevrouw Frank Robinson in Devonport het leven heeft geschonken een vierling, die acht weken te vroeg werd geboren en in een couveuse wordt groot gebracht. DAT waarschyniyk door het eten van bedorven vlees 100 inwoners van Damme (Belg.) min of meer in zorgwekkend* toe stand verkeren. DAT de voorzitter van de Dierenbe scherming in Canada bezwaar maakt tegen de vervaardiging van een nerz- bontmantel als huwelyksgeschenk voor Prinses Elizabeth, daar hiervoor wilde dieren gedood moeten worden. DAT de burgemeester van A'dam Vrij dagavond voor de Ver. Nederland— U.S.SJl. aldaar een causerie zal houden over zyn reis naar Moskou. DAT ook de afd. R'dam van de Alg. Militaire Pensioenbond in een motie aan de Regering naar teleurstelling heeft uit gesproken over het nog steeds uitblyven van verbetering der militaire pensioen wetten. DAT de politie te Utrecht uiterste voor. zlchtigheid aanraadt by het in relatie treden met de „N.V. 's Zomers Buiten L o.". ook „N.V. Octavoice" genoemd. DAT gedurende de afgelopen winter ln Engeland niet minder dan 4 millioen schapen en lammeren, alsmede 50.000 stuks vee tengevolge van koude en brek zyn omgekomen. DAT de gemeentebesturen van Haag, Amsterdam en Rotterdam zyn uit genodigd om de Hollandse week te Lon den by te wonen. DAT gisteren de Utrechtse club Aardrykskundigen haar 25-j. bestaan heeft gevierd. DAT ln 19501959 de toeneming van ;t aantal arbeiders in Nederland per jaar op 30.000 wordt geschat. DAT de 23-j. SS-er H. Koster, die uit het kamp te Vught ontsnapt was, dezer dagen op een R'dams politiebureau naar zyn verloofde kwam informeren, waar hy echter werd ingerekend en teruggestuurd. DAT ir. G. J. Lienesch, dir. der Visse- ryen en dr B. Havinga, dir. van het Ryks- instituut voor Vissery-onderzoek, Neder land vertegenwoordigen op de va 27 Oct te Kopenhagen te houden byeenkomst van de internationale Raad nor het onderzoek van de zee. DAT het R'damse B.G. gisteren de 29-j. kantoorbediende J. v. Gent aldaar, die aan Duitse zijde had deelgenomen aan de slag b(j Arnhem, tot 8 j veroor Jetlde DAT de Stichting Limburgs Gemeen schapsoord en Volkshogeschool naar allt waarschyniykheid binnenkort in midden Limburg een landgoed zal betrekken de kosten hiervan op 50 mille worden geraamd. DAT in de stad Atlanta (Georgia) menteel een grote reclame-campagne wordt gevoerd voor Nederlandse bloem bollen en de eerste verkoop werd opge luisterd door meisjes in Hollandje kle derdracht staat) verdienstelyk, doch niet te ve zenlijken. Evenals Amerika verlangt ook Rusland, dat tydens de huidige zitting der Ver- Naties een beslissing zal worden ge- Nu bomaanslag op Amerikaans consulaat te Jerusalem. Ombekenden hebben gistermiddag de achterzijde van het Amerikaanse sulaat te Jeruzalem een bom geworpen, die een geparkeerde auto beschadigde enige vrouwen, die in het consulaat werk zaam waren, verwondde. Deze tweede aanslag binnen 24 uur (Zondagavond het Poolse consulaat het slachtoffer) werd gepleegd door Arabieren, die gewaar schuwd hadden dat represaillemaatrege len zouden worden genomen tegen de Amerikanen, in verband met de voor de Arabieren nadelige rede van Herschel Johnson te Lake Success. Het is belang wekkend nu te zien. of deze bommenter- reur ook tegen de Sowjets. die het tot dusver nogal goed met de Arabieren kon den vinden, wordt toegepast. Belgisch overheidspersoneel staakt Uit protest tegen de trage wyze. was op de nieuwe loonschalen worden toege past, staakt het personeel in overheids dienst in de Belgische provincie Brabant morgen vier en twintig uur. Men verwacht uitbreiding tot andere provincies. ECHTPAAR DOODDE vtjF KINDEREN. Te Neurenberg is een Duits echtpaar gearresteerd, dat er van beschuldigd wordt vyf kleine kinderen gedurende de afge lopen zes jaar te hebben vermoord door met een houten aardappellepel en Engelse sleutel op hue hoofd te slaan. BENOEMINGEN BIJ DE BELGISCHE AMBASSADE IN DEN HAAG. By de Belgische ambassade te Den Haag zyn tot attaché benoemd de heren A- Nys en A. Boelaarts. De heer Schuurmans is vince-con6ul geworden by het Belgische consulaat-generaal te Amsterdam. Terwyi de meisjes iri Holland vóór haar trouwdag zich beyveren, om het bruidstoilet toch maar zo keurig mogelijk te maken, werd dezer da- /gen op Sicilië nog eens een oud volksgebruik opgehaald, waarby de schoonheid van de Bruidsjapon gro tendeels schuil ging achter bank biljetten. Dit geld wordt gebruikt in de wittebroodsweken. Treinbotsing bij Praag eiste elf doden Een locomotief zonder personeel reed ten Zuiden van Praag met grote snelheid op een personentrein Vyf personen waren direct dood. zes andere stierven op weg naar het ziekenhuis en 40 mensen werden gewond MANDSJOERIJE BIJNA GEHEEL IN COMMUNISTISCHE HANDEN. Officieel is toegegeven, dat de Chinese communisten thans meer dan negentig procent van het Mandsjoeryse gebied con troleren. Evenwel ressorteert nog onge veer negenenden ig procent der bevolking onder het bewind der Centrale regering. Bewolkt weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen vry veel bewolking met plaatselyk nevel of mist en hier en daar enige motregen of regen. Weinig wind en weinig verandering van tempe- ZON EN MAAN Woensdag 15 October Zon op 7 03 mi onder 17 48 Maan op 1.00 en onder 18.28. Dinsdag 21 October E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1