Jüirttitte Crifi5rl)r Courant Zullen vreemden demarcatielijnen vaststellen Wist IJ MAANDAG 13 OCTOBER 1947 ^A: üNTSPRIJ ZEIS t 0,30 per week, l 1,30 per maand; 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENT1EN. 10.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en'Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stonhwstirb U ahcMmn myn berl in Acht en twintigste jaargang No. 7331 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58930 3. Op 14 October 1946 werd een penstilstand gesloten en een demarcatie lijn vastgesteld, desniettemin sneden plaatselijke republikeinse bevelhebbers de watertoevoer van Soerabaja af en zet ten grote uitgestrektheden onder water. De toestand werd nog slechter toen roversbenden het terrein verwoestten. Hieruit ziet men duidelijk waartoe het Australische voorstel zou leiden. Elke terugtocht moet dus niet dan na zorgvuldige voorbereiding worden uitge voerd. Onder voorbehoud, dat hij de Ne derlandse regering nog om instructies moest vragen, ondersteunde hij het Britse voorstel, dat gebaseerd was op louter ge zond verstand. Hierop werd de vergade ring verdaagd. FELLE DRIEHOEKSSTKIJD WOEDDE IN DE VEILIGHEIDSRAAD ZOWEL het Russische als het Australische voorstel stuitten Zaterdag In de Vei ligheidsraad op krachtige tegenstand en er ontstond een felle strijd tussen drie groepen, een Russische, een Australische en een Engelse, de Raad zal Dinsdag de besprekingen voortzetten, nadat Engeland een voorstel had ingediend, waarbü de commissie van drie de vaststelling van demarcatielinies zal ter hand nemen Van Kleffens stemde onder voorbehoud met dit denkbeeld In. om een been De beraadslagingen begonnen met bestrijding van het Russische voorstel door Brazilië, hetwelk van een terugtocht een chaos vreesde, tenzij deze onder zijdig toezicht geschiedde. Nadat Polen Rusland ondersteund had, kwam er nieuwe tegenstand van Australië, welks vertegen, woordiger het voorstel onpractisch en irreëel noemde, daar ook na terugtrek kingen de gevechten zouden voortduren. Hij stelde voor, dat beide partijen zich 5 km. achter de fronten van 1 Augustus zouden terugtrekken, en wilde, dat dit amendement afzonderlijk zou worden be handeld en beslist. Dit Australische voorstel werd bestre den door Cadogani (Engeland), die het moeilijk noemde, de posities van 1 Augus tus vast te stellen, daar zelfs op 4 Augus tus de toestand nog verward was. Bij zulke verbrokkelde linies was een terug tochtsbevel onuitvoerbaar, zeide hij. Daar. na stelde hij voor, dat de Raad de com missie van drie zou opdragen, de vast stelling van nieuwe demarcatielijnen tot haar eerste taak te maken, en de consu laire commissie te instrueren om hierover voorstellen te doen. Palar (republiek) beweerde vervolgend, dat Nederland de Indonesiërs omkocht met voedsel en kle ren, en dat een terugtrekking de repu bliek de kans zou geven om te bewij zen, dat zij door overreding orde zou kun. nen brengen. Hierop bestreden zowel De la Tournelle (Frankrijk) als Van Langen- hoven (België) het Australische voorstel, doch gaven hun steun aan het Britse. De laatste wees op de republ. plannen om na het bestand Soerabaja te heroveren. Welke garanties, vroeg hij, geegt de terug tocht over 5 km, te meer, daar de gevech ten geleverd worden door guerillabenden en sluipschutters, die geen bepaald front hebben. Wie zal verantwoordelijk zijn voor rust en orde, als de Nederlanders belangrijke centra moeten ontruimen? vervolgde hij. Ten aanzien van het Britse voorstel vroeg hij een wijziging, waarbij het woord „instrueert" zou verdwijnen. Engeland aanvaardde dit, zodat de i lutie nu als volgt luidt: Brits-Belgisch voorstel Teneinde de nakoming van het be- itandsbevel te verzekeren, is de Veilig heidsraad van mening, dat stappen moe. ten worden genomen om c lopige demarcatielijn vast te stellen, welke Nederlands van republikeins gebied zal scheiden; de Veiligheidsraad is van mening, dat dit het eerste deel van de Commissie van Drie moet zijn, waartoe de consulaire commissie nut tig zou kunnen bijdragen, door zo spoe dig mogelijk voorstellen in de richting te doen". Hodgson (Australië) verzette zich heftig tegen dit voorstel. Volgens zijn mening moest de commissie van drie goede diens ten bewijzen en niet demarcatielijnen vaststellen, daar dit de zaak aanzienlijk zou vertragen. Van Kleffens stemt in Mr Van Kleffens voerde drie argumen ten aan tegen het Australische voorstel: 1. Het ontbreekt de Raad aan militaire gegevens om de uitvoerbaarheid voorstel vast te stellen. De consulaire commissie had deskundigen ter plaatse, de Raad niet, 2. Het zou daarom wijs zijn, het binnen- Commissie van drie als instantie boven onze Regering Ving de Indische suikerpot de Kamer een vlieg af Het Eerste Kamerlid Koejemans (C.P.N.) vraagt dr Beel en mr Jonk mans of zij kennis hebben genomen van een artikel van de „Waarheid" van 23 Augustus onder het hoofd: „Te Soerabaja werden Beel en de suiker baronnen het eens". Het artikel had medegedeeld, dat de N.-I. Regering, de Commissie-Generaal en de minis ters Beel en Jonkman op 8 Mei te Soerabaja een bijeenkomst zouden hebben gehouden, waarop besloten wefd tot het politie-optreden. Op 18 Mei zouden beide ministers een sa menkomst met vertegenwoordigers van de suikercultuur te Soerabaja hebben gehad, en dr Beel zou hebben verklaard, dat de Regering voorne mens was, de „Indische affaire bin- nep twee maanden te regelen". Ook zou hij mededelingen hebben verstrekt over het voorgenomen militair op treden. Als dit verhaal niet juist is, vraagt hij, of de minister bereid is, mede te delen, wat er wel gebeurd is en rap porten daarover ter inzage te geven. Indien het juist is, vraagt hij of hier niet. aan het parlement mededelingen zijn onthouden, die wel aan particu lieren zijn verstrekt, en of hij bereid is, te bevorderen, dat dit niet meer geschiedt. VANDAAG STELLEN WIJ V VOOR Sold. W. C. v. d. Tuin, Lusthoflaan 3a, Leiden Wim schreef eens het volgende aan zijn ouders: Vader en Moeder, in plaats van een brief van mij, hoop ik, dat U dit versje net zo lief zal wezen. Ik zing dit reeds "a morgens in het wachtlokaal op de wijze van „Aan het strand stil en verlaten". Moeder, eens komt er een einde, ook aan mijn afwezigheid. Eenmaal zal ik wederkeren, naar ons huisje, zeer verblijd Dan vergeet ik al de zorgen, van hetgeen ik heb beleefd 'k Hoop U dan te kunnen geven, i waar mijn Moeder recht op heeft Het is wel zeker, dat vader en moeder V. d. Tuin deze uit het hart gegrepen woorden nog eens zo veel op prijs hebben ïateld, dan een dikke brief van vele festeld, kantjes. Radioraad adviseert tot instelling van Centraal Radio-instituut Omroepverenigingen achten dit onaanvaardbaar Wie gemeend mocht hebben, dat de Radioraad de lange tijd van voorbereiding van advies aan Minister Gielen zou hebben gebruikt om een aanvaardbaar advies op te stellen, ls thans wel volkomen bedrogen uitgekomen. De Radioraad geeft namelijk in overweging, een Centraal Radio-instituut te stichten op wettelijke basis, dat zou fungeren als overkoepelend orgaan en de be schikking zou hebben over beide Hilversumse zenders. De ene zender zou vrijge houden worden voor een „nationaal programma", terwijl de andere zender zou bestemd blijven voor de bestaande en eventueel nog toe laten omroepverenigingen. De Radioraad verwacht, dat de omroep verenigingen haar gebouwen en appara tuur zuller. inbrengen in dit centrale in stituut. In hetgeval, dat de omroepver enigingen dit weigeren, adviseert de Ra dioraad over te gaan tot onteigening alle eigendommen op zeer korte termijn. „De Volkskrant", die in haar nummer van heden enkele bijzonderheden oi dit vreemde advies brengt, weet ook melden, dat het advies, zoals trouwens verwachten was, bij de omroepverenigin gen op de grootste tegenstand stuit. De heer K. van Dijk, directeur- Aran de N.C.R.V., zeide ervan, dat het veel erger Was dan wat tot nu toe geweest is e het plan geen kans van slagen heeft. De voorzitter der K.R.O. drukte zich niet minder krachtig uit: „De heren hebben het zo erg gemaakt, dat het geruststellend is. Het voorstel is niet te accepteren. Mocht het voorstel desondanks tot worden verheven, dan blijft er niets anders over dan dat de overheid eigendommen met geweld in bezit neemt. Ik geloof echter niet, dat minister Gielen een dergelijk ontwerp in de Kamer zal brengen." Fraude bij Amersfoort's Beheersinstituut Leider en vier ambtenaren gearresteerd. De Amersfoortse politie, geassisteerd door ambtenaren uit Den Haag, heeft de leider L. S. en vier ambtenaren E. S-, V. B„ de J. en J. van het Beheersinstituut te Amersfoort gearresteerd, daar zich be langrijke knoeierijen hebben voorgedaan. Het is niet uitgesloten, dat bij de brand, die enige tijd geleden een groot deel de administratie vernielde, gegevens over de thans aan het licht gekomen onregel matigheden vernietigd zijn. Doodstraf geëist tegen kampsadist Tegen de 27j. Amsterdamse los-arbei- der J. L. Kiesouw werd Zaterdag voor het B.G. aldaar de doodstraf geëist. Verd. a recidivist, die reeds op 17-j. leeftijd in een tuchtschool werd opgeslo ten. In '44 kwam hij wegens zwarte han del in het kamp Zöschen terecht, waar weldra door zijn grote mond kom- mando-leider werd. Hij mishandelde zijn medegevangenen zodanig, dat verschil lende tengevolge hiervan overleden. Uit spraak 25 Oct. a.s. Sultan van Pontianak wil Arabië voorlichten De Sultan van Pontianak wil 16 October uit Nederland vertrekken op zijn reeds aangekondigde reis naar de Arabische landen, waar hij wil vertellen hoe de vrije Indonesiërs over de huidige moeilijkheden denken. Na Egypte bezoekt hij Mekka als pelgrim en daarna hoopt hij Koning Ibn Saoed te ontmoeten. Vandaar reist hij Syrië, Irak, Iran en Voor-Indië voor besprekingen met Nehru (Hindoestan) en Jinnah (Pakistan). REHABILITATIE VAN DE HEER RITMANT Aneta verneemt, dat de heer J. H. Rit- .an zal worden benoemd tot een hoge functie by de rereringsvoorlichtingsdienst Batavia. De betrokkene was voor de capitulatie hoofd van de R.V.D., daarna hij werkzaam bij de Japanse propa- ladienst. Na Japans val richtte hij de „Nieuwsgier" op. Niet lang geleden werd hij gearresteerd op de beschuldiging collaboratie, doch kort daarna werden alle gearresteerde journalisten in vrijheid gesteld, zonder verder onderzoek en zon der rehablilitatie. BINNENKORT 3000 VROUWEN NAAR INDIÊ. Volgens „Trouw" zullen in November December 3000 vrouwen naar Indië vertrekken ter wille van de gezinsver eniging, tegen 2000 in de tien maanden, die vooraf gingen. Een klacht was, dat vrouwen met kinderen beneden de 3 jaar, ten gevolge van gebrek aan hutaccomo- achtergesteld werden bij kinder loze vrouwen met oudere kinderen. Hier voor wordt thans een oplossing gezocht Uit de Vara-kring werd verklaard: „We zullen ons er met hand en tand tegen zetten." En de voorzitter van de AVRO zeide: „Het plan getuigt van weing be grip voor de juiste verhoudingen in het radiobedrijf. Het heeft niet de minste kans." Samenstelling Radioraad De samenstelling van de Radioraad is als volgt: prof. dr P. S. Gerbrandy, i zitter; mevrouw B. BoonVan der Starp, dr D. Crommelin, mr-W. de Gaaij-Fort- man, prof. dr J. L. Lindeboom, prof. W. Nolet, prof. dr J. Schmutzer, J. W. de Vries, F. von Eugen, mr Ch. M. J. Hus- tinx, mr A. van Rhijn, J. van de Kieft, J. Meijer, prof. dr Balth. van der Pol, M. van Randwijk, mevrouw mr A. de Ranitz-Cohen en ix F. C. M. Wijffels. Chief-scout gast van het Prinselijk Paar Na een bezoek aan Nijmegen, Arnhem en Ommen. De chief-scout Lord RowaHan, de com missaris voor het buitenland mr Bincham en Peter Baden Powell brachten op hun tocht door Nederland Zaterdag allereerst een bezoek aan Nijmegen en Arnhem. Des avonds vertrok hij met zijn gezelschap naar de padvindersboerdenj te Ommen, waar hij de 60 aanwezige districtscommis sarissen toesprak. Gistermorgen werden de drie Engelse gasten door het Prinselijk Paar op het Paleis Soestdijk ontvangen, waar zij in huiselijke kring de lunch gebruikten. Lintjes voor K.L.M.-personeel De voorzitter van de Raad van Bestuur der KLM, jhr J. A. G. Sandberg, is be noemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Benoemd zijn tot offic Orde van Oranje-Nassau de directeuren J. Martin en H. VeenendaaL Voorts werd verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas sau in goud, aan de heren J. D. van Bee- len, ass. bedrijfsleider; A. J. van Beijnen, hoofdwerkmeester; J. Koelstra, hoofd werkmeester; C. A. Bruynestein, ass. chef lijndienst; F. H. A. Hober, werkmeester H. de Jong, werkmeester, allen in diienst van de KLM. Smokkelde R. V. I. nieuwe auto's naar Duitsland? Arrestaties te Arnhem reeds opgelopen tot enige tientallen. In verband met de fraude bij de Rijks verkeersinspectie te Arnhem zijn nu reeds enige tientallen personen gearresteerd, waaronder figuren uit de Vakgroep en verscheidene zakenmensen. Behalve de prijsopdrijving met auto's schijnt nl. ook aan het licht gekomen te zijn, dat voor Nederland bestemde nieuwe auto's naar Duitsland gesmokkeld werden. In ruil hiervoor zouden uit Duitsland moto ren zijn geleverd, welke hier met zoete winst van de hand zouden zijn gedaan. Bij het overbrengen naar Duitsland zou den Britse soldaten behulpzaam zijn ge- TWEE JAREN GELEDEN. Twee jaren geleden verklaarde het In donesische volksleger de oorlog aan Ne derlanders en Ambonnezen. De steenkolenproductle van de Oost- Borneomij over September was 5683 1 de oliewinning van Moeara 15-560 kgt. De hoge Engelse Padvindersleiders, die momenteel ons land bezoeken, werden gisteren door de Prinselijke Familie op Soestdijk ontvangen. V.l.mr. commis saris-dominee KalkmAn, lord Baden Powell, zoon van wijlen de bekende stichter der padvinderij, Z.K.H. Prins Bernhard, Lord Rowallan, de Engelse chief-scout, commissaris Van Leeuwen en Glad Bincham. Prinses Juliana doet een beroep op medisch personeel De nood in Indië is groot O' p Iedere Nederlander moet een dringend beroep worden gedaan, niet alleen voor begrip of medeleven, maar voor practische medewerking om de Inwoners van Indonesië, die zovele jaren versto ken zijn geweest van preventieve medische bijstand, te hulp te komen, zo zeide Prinses Juliana in haar radiorede, welke Zij als voorzitster van het Ned. Rode Krnis Zaterdag avond over beide zenders heeft ge houden. Met nadruk wees H.K.H. erop dat op is Nederlanders een grote verantwoor delijkheid rust. De nood in Indië is groot. Er moet daar een plicht worden vervuld en men zal zich ervan bewust moeten zijn, daarvoor een offer te in brengen. Dit beroep wordt speciaal gedaan tot de verplegenden, die het vak uit roeping hebben gekozen. Er zou reeds de grote behoefte zijn voorzien, aldus Sabelgekletter om het Heilige land De mededeling van Amerika, dat het achter het verdelingsplan van Palestina staat in de V.N, vergadering van Za terdag ls dat gezegd heeft van Arabi sche zijde als reactie gehad de aankon diging, dat ér 200.000 man, volledig bewapende troepen gereed staan, „om een eventuele uitdaging" het hoofd De Joden hebben, bij monde van rab- bie Silver, een gelijk aantal soldaten In het Scheveningse Kurhaus komen de dames „onder de kap". Hier werd vandaag een nationale kappersconconrs gehouden, waarbij vele ridders van kroltangen en de kam de degens kruisten. Vanavond wordt het i feestelijke wijze besloten. zetten. Ter V.N. vergadering in New-York verweten de Arabieren de Amerikanen samen te' "spannen met de Joden, op grond van het feit, dat zij „een speciale vrijwillige internationale politiemacht wensen te ree ruteren, om de besluiten der Ver. Naties uit te voeren. „Dit slaat op de 200.000 Joodse soldaten van rabbi Silver", aldus de Arabieren India verzette zich tegen een verde ling van Palestina en ook de Chinese afgevaardigde zag liever iets anders dan verdeling. De gedelegeerde van Perzië was even eens tegen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft nog eens nadrukkelijk verklaard, dat Engeland zich zal terugtrekken als de Ver. Naties niets doen, doch wil over wegen, nog enkele weken te blijven, in dien bepaalde schikkingen worden ge troffen voor de toekomst. DE „VOLENDAM" DONDERDAG IN ROTTERDAM. Het s.s. „Volendam" me; repatriëren- den en uit Indië terugkerende militairen aan boord, wordt Donderdagmorgen te Hoek van Holland verwacht. De debar- zal, indien de mist geen spelbreker wordt, omstreeks 9 uur te Rotterdam plaats vinden. WECKGLAZEN VOOR SUIKERZIEKEN. Door de Ned. Ver. tot behartiging van de belangen van Suikerzieken is een partij weckglazen van 1 liter met ringen aangekocht. Leden van deze vereniging kunnen, vó$r 19 Oct, schriftelijk bestel- het secretariaat Cromvlietkade 12, Rijswijk, waarna zij bericht zullen ontvangen, wanneer de glazen kunnen worden afgehaald. H.K.H., indien de gehuwde en gepen- sionneerde verpleegsters, of zij, die bui ten haar oorspronkelijk beroep een werkkring hebben gevonden, slechts en kele dagen per week of halve dagen, zich weer ten dienste zouden stellen van het ziekenhuis-apparaat. Eenzelfde hulp werd gevraagd van verpleeghulpen en Ned. artsen, omdat een zeer aanzienlijk aantal medici, die jarenlang in Indië hebben gewerkt, moet worden vervangen. Juist de perfectionnering van het Ne derlandse ziekenhuis-apparaat heeft om er toe gebracht zelfs voor het kleinste de tijd van verplegenden en medid op te eisen, waardoor wij zeer verwend zijn. Zou het niet oneindig veel beter zijn, aldus de Prinses, deze tijd te beste den aan het enorm grote aantal Indone siërs, dat in erbarmelijke physieke toe stand verkeert. De Prinses besloot met te zeggen, dat dit beroep niet onverhoord mag blijven, opdat een duidelijk sprekende manifesta tie moge worden afgelegd van de kracht, die wij uit de achter ons liggende jaren van lijden hebben mogen putten, ter vervulling van onze taak in het heden. Zware veldslag in Mantsjoerije Een zware slag tussen communisten en regeringstroepen woedt om Kwinlitoen, aan de spoorweg van Peiping naar Moek- den. De communisten zeggen 48 uur lang de nationalistische stellingen gebombar deerd te hebben, zonder veel gevorderd te zijn. De regeringstroepen meldden, dat zij bij het schiereiland Sjantoeng de commi ten versloegen. In 8 dagen verloren de rode troepen 25.000 doden. Metrostaking dreigt grote omvang te krijgen De staking van de 200 metro-bestuur ders in Parijs dreigt tot een algemene transportstaking te leiden, als de eisen der arbeiders niet worden ingewilligd. De communistische „Humanité" kondigde tegen Maandagavond een dergelijke grijpende gebeurtenis aan. Zondag was het ondergrondse treinver keer tot een derde teruggebracht Lange rijen wachtenden blokkeerden de bus stations. De conducteurs, die geen lid der sta kende vakgroepen zijn, doen vrijwillig verwerk. BARON HENRI DE ROTHSCHILD IS VRIJDAG OVERLEDEN. Baron Henri de Rothschild, de bekende Franse bankier-arts en schrijver, is Vrij dag op 75-jarige leeftijd overleden. DAT volgens de Amerikaanse geleerde dr Ivy het dragen van nauwe w espen- taille-corsetten zweren kan veroorzaken. DAT deze geleerde van plan is, om 40 apen twee jaar Jang in zo'n corset te steken, teneinde de ontwikkeling van eventuele verzweringen te bestuderen DAT gisteren op 30 meter hoogte bo- »n de stad El Paso (Texas) een ge- heimzinne bom vloog van twee meter lengte en 1 meter doorsnee en dit pro jectiel met een hevige knal in de heu vels ontplofte. DAT Helmond treurt om het verlies inz'n mooie kalkoenhaan en één der beide herten, die in het afgelopen weekend in het hertenkamp door een moordzuchtige hond werden doodgebeten. DAT enkele doodgravers bij Lyon (Fr.) jna een levende, pasgeboren baby be groeven, die door de dokter en de vroed- per abuis als „dood" was op gegeven. DAT een Canadees zonder papiereD Hl land verliet, om zijn meisje in Ant werpen te bezoeken, doch de politie in het stadspark een einde aan het minne kozen en vijftien dagen „gevang" deze liefdeshistorie afsluiten. DAT uit New York twee vliegtuigen zijn vertrokken met 10 modellen en 15 mode-ontwerpers voor een „stijl-invasie" een Parijse modeshow. DAT op 22 en 23 Oct te Maastricht technische dagen worden gehouden door de vakgroepen van steenfabrikanten, bouwmaterialenhandelaren en fabrikan ten in fyn-keramiek. DAT op de weg DeurneVenraai! een pauiwhaan in volle vaart door de'voor ruit van een auto vloog. DAT morgenmiddag te Rotterdam de eerste steen wordt gelegd voor de nieuwe gebouwen der Van Mellefabrie- DAT men thans begonnen is met de uitvoering van, het ontwateringsplan West-Brabant door de Mark onder Ter- heyden te normaliseren. DAT H.M. de Koningin Haar deelne ming heeft betuigd aan de nagelaten betrekkingen van de beide militairen, die bij de munitie-explosie in de Soerense bossen om het leven kwamen. DAT de maximumprijzen voor wild, gevogelte en tamme konijnen nog steeds van kracht zijn. DAT mr K. Vonk, referendaris bij het dep. van Verkeer en Waterstaat, te rekenen van 1 Juli 1945 benoemd is tot administrateur. DAT een begin gemaakt is met het leggen van een 1500 meter lange 10.000 volts eleotriciteitskabel tussen Veere en Noord-Beveland. DAT te Wagenborg (N.-B.) een slacht plaats ls ontdekt, waar 31 koeien clan destien waren geslacht en de Rijkspolitie enige arrestaties heeft verricht. DAT Zaterdag te A'dam een congres over Maatschappelijke planning werd gehouden, waar o.m. de min. van Ver keer, ir H. Vos, sprak. DAT de op 29 Dec. jl. gepleegde in braak te Mierlohout, waar f14.000 werd ontvreemd, is gearresteerd de 32-j. K. V uit Mierlo. DAT de P.R.A. personeelsbond Zater dag op zijn jaarvergadering te Utrecht uiting gaf aan zijn ontevredenheid en bezorgdheid voor de toekomst. DAT boven Gennep twee arenden ge signaleerd zijn, die even rondcirkelden en toen weer in de richting Duitsland verdwenen. DAT sedert 1 Januari van dit jaar het 5000ste schip de Nieuwe Waterweg is opgevaren en het totaal aantal sche pen gedurende het hele vorige jaar 4773 bedroeg. DAT op 25 Oct. a.s. te Eindhoven een réunie wordt gehouden t.g.v. het 3-j. be staan van het korps Aan- en Afvoertroe- pen en hierbij door of namens min. Fiévez het woord wordt gevoerd. DAT mr dr G. M. Verrijn Stuart en C. André de la Porte, resp. dir. en onder- dir. van de Amsterdamsche Bank, Zater dag per KLM voor 6 weken naar de Ver. Staten zijn vertrokken voor het voeren van besprekingen. DAT het kasteel „Den Halder", te Val kenburg, hetwelk door de gemeente aan de Limburgse Federatie voor Vreemde lingenverkeer is overgedragen. Zaterdag officieel geopend werd. DAT het Engelse blad „The Times" aan z'n abonnés vroeg: „Wie weet een gemakkelijke methode voor het lezen in bed?" en iemand daarop antwoordde: „Leer braille-schrift lezen, dant kunt U beide handen onder de dekens houden!" DAT binnenkort een commissie naar Oldenburg vertrekt om daar een 50-tal paarden uit te zoeken ter gedeeltelijke vervanging van de door de Duitsers ge roofde exemplaren en Nederland hier voor een gemiddelde prijs van f 3000 per paard moet betalen. DAT de C.D.E.C. proces-verbaal heeft opgemaakt wegens verduistering van brandstofbonnen voor 45 ton kolen, welke grotendeels afkomstig waren van een employé van een Maastrichtse brandstof- fenhandel. DAT de veesmokkel langs de Brabantse grens weer opleeft en men wegens het grote risico thans aan de dryvers on geveer f 300 per koe betaalt. SYMPATHIEK WOORD In een sympathiek woord heeft Prinses Juliana voor de microfoon opge roepen tot medische steun voor de mil- lioenenbevolking van Indië. In ons land zijn wij gewend aan een goede medische verzorging, zo gewend dat wij gevaar lo- over het hoofd te zien, hoe moeilijk het is, de uitgestrekte en vaak dichtbe volkte gebieden in de Oost de nodige bij stand en hulp te verlenen. En toch is die hulp zeer nodig. Zij is meer nodig na de jaren van Japanse druk en bezetting en na de geneugten een bewind, waarvan men nauwe lijks kan beweren, dat de medische ver zorging er wel bij gevaren heeft. Daarom is het eis, dat in Nederland zelf krachten vrijkomen en vrijgemaakt worden. Ook indien men zelf niet in de gelegenheid is, in Indië de helpende hand te gaan uitsteken, dan zijn er nog vele mogelijkheden om de wegen te ba- in voor anderen, die wel zouden kun- Laat ons niet vergeten, dat medische hulp bij uitstek geschikt is om kloven te overbruggen. Dat blijkt steeds weer. Dat is ook de laatste dagen weer gebleken. Wil men een sprekend voorbeeld? Welnu, in de spanningen rondom het republikeinse conflict had Egypte, een belangrijk lid van de Arabische Liga, zich steeds verder van ons verwijderd. Men herinnert zich nog weL hoe moei lijk het op de duur voor onze vliegtui gen werd om op Egyptisch grondgebied te landen. In datzelfde Egypte brak 'n ge vaarlijke cholera-epïdemie uit. En nu was onze Regering spoedig gereed, neen. niet om kwaad met kwaad te vergelden, maar om zich bereid te verklaren, voor de ge kwelde Egyptische bevolking medicijnen beschikbaar te stellen. Het was een tref fend en duidelijk gebaar. De Egyptische overheid heeft het Nederlandse aanbod dankbaar aanvaard. En szo zijn tussen beide landen de banden versterkt, die door het conflict in Indië dreigden te worden verbroken. Moge zo ook ten aan zien van ons Rijk overzee ieder zich be wust zijn van de in meer dan letterlijke zin genezende kracht, welke van een goede geneeskundige hulp kan uitgaan. Indië heeft er recht op en het is ons een ernstige plicht. Is iemand z'n draaiorgel kwijt Dat een mens iets in de trein laat liggen is nog te begrijpen. Vaak als de vinder eerlijk is kan de ver geetachtige z'n eigendom vinden op de Maliebaan in Utrecht; het maga zijn van gevonden voorwerpen der Nederlandse Spoorwegen. Daar' is echter nóg een magazijn, nj. voor „overbevonden goederen". Hier staan voorwerpen, die eigenlijk te groot zijn, om ze „verloren" of „gevonden" te noemen. Zo bevindt zich daar een draaiorgel. Zo'n echt gezellig pi- rement uit de Jordaan, weet U. Mist iemand er soms een! FRAUDE Naar gelang de bemoeiingen van de Overheid met het maatschappelijk le ven zich uitbreiden in deze tijd valt daaraan niet helemaal te ontkomen, al blijft er veel overdaad in die mate ook breidt het leger der ambtenaren zich uit. En daarmede neemt het gevaar toe. dat in dat leger van ambtenaren minder wenselijke elementen worden opgeno- Dat is te betreuren. Het is dubbel te betreuren, omdat ook die minder wen selijke elementen ambtenaren blijven, dus personen, die bekleed zijn met de autoriteit van de Staat en de Staat in de arbeid, welke zij moeten verrichten, heb ben te vertegenwoordigen. Daarom blijft het telkens te betreuren, wanneer van fraude door ambtenaren melding moet worden gemaakt. Daarom is het ook te betreuren, dat nu melding moet worden gemaakt van fraude bij de Rijksver keersinspectie te Arnhem. De heren van de Rijksverkeersinspec tie leven toch al in een glazen huis. Over weinig diensten bestaat zo grote ontevre denheid. Die ontevredenheid is voor een aanzienlijk deel ongemotiveerd Zij ontstond, wij herhalen: heel vaak ten on rechte doordat het nu eenmaal onmo gelijk was. in de voorzieningen voor het verkeer aan ieder te geven wat hii wel Maar de critiek had juist tot de groot ste plichtsbetrachting moeten leiden. En in dit opzicht laat Arnhem ons op be droevende wijze in de steek. VREEMD ADVIES AMERIKA WIL SCHRAPPEN IN HET PLAN-MARSHALL. Om de Europese goedkeuring te krij gen voor de onvermijdelijke veranderin gen, die in het originele Parijse Marshall plan moeten worden gebracht, willen de Ver. Staten alle 16 landen bijeenroepen. Vandaag zijn daartoe besprekingen gonnen met Britse en andere vertegen woordigers van de Parijse conferentie, die zoals bekend thans in de Ver. Sta ten vertoeven en niet bijster enthousiast over het Amerikaanse voorstel zijn. DORP IN MACEDONIË AAN GEVALLEN. Het Macedonische dorp Metanghistion is door guerilla-strijders aangevallen. Twaalf huizen werden verbrand, tien woners vermoord. Er sneuvelden negen gendarmes en 15 guerillastrijders. In het bergachtige grensgebied pissen de gue rilla's de gedwongen recrutering toe. In Athene is de noodtoestand afgekondigd SPAAK VERKNOEIT ZIJN TIJD NIET IN NEW-YORK. Paul Henri Spaak verliet Zaterdag New-York per vliegtuig, met bestemming België, na te hebben verklaard, dat de Ver.. Naties niets tot stand hadden ge bracht Hy gaat weer aan zijn ambts bezigheden beginnen. In ons nummer van heden geven wij enkele bijzonderheden over het ad- dat de Radioraad aan minister Gie len heeft uitgebracht. Tot goed verstaan diene, dat het advies nog niet officieel is bekend gemaakt Deze bijzonderheden echter medegedeeld op een pers conferentie, belegd door de voorzitter de K.R.O., en komen geheel overeen de geruchten, welke over dit advies rondgaan en steeds wezenlijker vormen emen. Uit de geschiedenis rondom het spreekverbod van proL Gerbrandy is trouwens wel gebleken, dat om de Ra dioraad niet die sfeer van ingetogenheid en geheimhouding hangt welke voor zulk een instantie wenselijk en noodza kelijk moet worden geoordeeld. Zolang het advies niet officiëel is ter kennis ge bracht willen wij ons nochtans in on* oordeel matigen. En dan willen wij er voor het ogen blik mede volstaan, onze verbazing uit t« spreken over het feit, dat zulk een ad vies mogelijk zou zijn. Afgezien van de innerlijke zwakheid is het in flagrante strijd met hetgeen de politieke verhoudingen in Nederland thans mogelijk maken. Van weinig ad viezen kan men van te voren zo zeker zeggen, dat zij, indien zij de volksver tegenwoordiging zullen bereiken (het geen te betwijfelen valt), worden ver worpen. En zoals de voofzitter van de K.R.O; het kort en bondig uitdrukte: dat is in dit advies het enige geruststellende. Columbiaanse stad door brand verwoest Geweldige branden hebben Zaterdag avond de Columbiaanse zeehaven Tu- maco met de grond gelijk gemaakt Het is niet bekend, hoe de branden rijn ont staan en of er doden te betreuren zijn. Van alle kanten snelt hulp toe om da "*00 inwoners van het stadje te helpen. Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt; In de nacht en ochtend plaatselijke nevel of mist, die later optrekt. Overigens veel bewolking met hier en daar enige lichte regen of motregen en iets minder zacht dan vandaag. Veranderlijke wind. ZON EN MAAN. nariag, 14 October. Zon op 7.01 en onder 17.51. Maan op 6.59 en ortda» 18.10 NJ4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1