$lmw« Criïtscljr Courant Veiligheidsraad nam nog geen beslissing Het kwispelen van de rode staart Wist U VRIJDAG 10 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPR1J ZEN f 0,30 per week; I 1,30 per maand; 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verb. met adm.kosten) ADVERTENT1ËN: £0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS; Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-JS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanfuastidi U oheWeofü myn bert in tetjljenöpoet" Acht en twintigste jaargang No. 7329 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE; HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Van Kleffens staakt het vuren tegen Djokja Australië kondigt amendement aan De Veiligheidsraad heeft gisteren de verdere behandeling der Russische resolutie, waarbij terugtrekking der Nederlanders op de oude demarcatie lijnen wordt geëist, tot Zaterdag uitgesteld, nadat Amerika en België had den verklaard, deze niet te kunnen steunen. Australië heeft een amende ment aangekondigd. Mr Van Kleffens wees het Sowjet- voorstel af en zeide, dat Palar als oud- Kamerlid wel wist, dat supprematie der Regering over legerleiding een artikel des geloofs is, zodat de laatste de eerste niet naar haar hand zet Spr kwam op voor de oer onzer soldaten. Van Kleffens wil samen werking met Republiek „De Chinese gedelegeerde", aldus spr, „zeide de indruk te hebben, dat ik de re publiek Indonesia in haar geheel wilde beschuldigen. Wy hebben geen onenig heid met de republiek als zodanig. hebben gehoopt met haar te kunnen sa menwerken op Java, Sumatra en de rest van Indonesië en een gelukkige, spoedige toekomst te verzekeren op basis van vrijheid en volledig zelfbestuur. Wij hopen nog, dat dit mogelijk zal zijn. In de republiek zijn vele voortreffelijke lieden, zowel in als buiten de regering, op hen vestigen wij onze hoop. Sedert het begin van deze eeuw is het politieke le ven in Indonesië beheerst door twee gees tesstromingen: De ene richt zich naa democratische regering in de Westerse beteekenis en gaat uit van Nederlanders, niet van Indonesiërs, de andere kant zich tegen de koloniale verhouding en is ge richt op vrijheid. Deze tweede stroming wordt deels door Indonesiërs, deels door Nederlanders aangehangen". „Wij geven volledig zelfbestuur Oost-Indonesië en Borneo. Is het denk baar, dat wij Java en Sumatra zouden weigeren, wat wij Oosb-Indonesië Borneo gebracht hebben? Wij hopen, dat de Commissie van Drie haar zegen rijke werk spoedig zal beginnen en ik kan beloven, dat deze commissie mag rekenen op onze grootste medewerking". De Filippijnse gedelegeerde, generaal Romulo, verklaarde: „In alle eerlijkheid moeten wij toegeven, dat het gevaar represailles bestaat, indien de troepen Groenteboer mag 30 pet. winst maken De kleinhandelaar in groente mag bij levering aan zijn klanten voortaan zijn kostprijs, bestaande uit inkoopsprijs, fust- huur en vracht verhogen met ten hoog ste 30 pet. Indien deze verhoging minder zou bedragen dan f3 per eenheid (100 kg, 100 bossen of 100 stuks) dan mag hij deze £3 in rekening brengen. Aldus luidt een door het bedrijfschap Groenten en Fruit met goedkeuring van de minister uitgevaardigde verordening, welke heden is ingegaan. De groothan delaar mag zijn kostprijs met ten hoogste 12 pet verhogen en zou deze verhoging minder bedragen dan f 1.50 per eenheid, dan mag hij dit bedrag in rekening brengen. Eenvoudiger berechting van pol. delinquenten mogelijk Zittingen van het B.G. in het kamp Laren. Volgens een nieuw artikel in de wet op de bijz. rechtspleging kunnen pol. ^delinquenten voortaan op eenvoudige wijze worden berecht. Als gevolg hiervan zal mr E. A. M. Lamers, president van een der Kamers van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, op 18 Oct. in het kamp Laren direct vonnis wijzen in een aantal eenvoudige zaken. Deze procedure zal slechts worden toegepast in gevallen waarbij geen straf boven zes jaar wordt verwacht. In een verlaten goudmijn in Ontario (V.S.) doodde een ontploffing vier ar beiders. Een Brits schip zag bij Schotland •en vliegtuig met één brandende en één jtllstaande motor in nood verkeren. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Serg. Jan van Rij, Hoge Mors- weg 102, Oegstgeest. Jan is bij de L.S.K. en ging als zovelen met de „Volendam" vorig jaar naar Indië. In Batavia aangekomen, maakte hij daar kennis met een Ambonnese veldprediker en deze nodigde Jan weldra uit om eens bij hem thuis een bezoek te brengen. Jan deed dit en hieruit ontstond een band van vriendschap, die tot gevolg had, dat Jan de Kerstdagen en van Oud op Nieuw huiselijke kring kon doorbrengen. Tot spijt werd hij echter niet lang daarna overgeplaatst naar Semarang, waai een half jaar bleef. Toen moest hij verhuizen en wel naar Semplak. Hier trof hij het weer uitstekend, want Jan Is dergebracht in een vacantieoord en bovendien gedurende de weekeinden bij *'n oude vrienden in Batavia vertoeven werden teruggetrokken". Hy drong aan dat de commissie onmiddellijk e rugtrekking zou overwegen, onder boe- zicht, teneinde represailles tegen te gaan. In een rede van 25 minuten beschul digde Gromyko (Sowjet) de Raad er van de aandacht van de kern af te leiden. Hij brandmerkte de Nederlandse Regering als weloverwogen aanvalster. Hij had Ohina en de Filippijnen meer steun Wacht. Australië kondigde daarop een amende- Naar Aneta van gezaghebbende zijde verneemt, houdt het in, dat de troepen van beide partijen moeten worden terug getrokken op 5 km van de stellingen, welke zij op één (bedoeld is wellicht 4) Augustus, de datum van het bevel „staakt het vuren", innamen. Zaterdagmiddag 4 uur (Ned. tijd) komt de Raad weer bijeen. (Een opmerkelijke toonverandering is in Van Kleffens rede waar te neme rede van de Belgische afgevaardigde, die we niet konden weergeven, gaat daarmede geheel parallel. Samenwerking met de publiek, die zovele goede krachten ook de regering heeft, is nu het regeringspro gramma, met gebruikmaking van het „ze genrijke werk" der Commissie van Drie. We staan dus aan het begin van dezelfde lijdensweg, die we de laatste twee jaren hebben gevolgd. Het Australische a dement is bijzonder gevaarlijk. Juist door schijnbare gematigdheid heeft het kans op succes dan de Sowjetresolutie. Het zal onze troepen dwingen op de aller, ongunstigste stellingen terug te trekken en het resultaat van 21 Juni grotendeels te niet doen. Red.). Met veel pracht en geschitter van uniformen werd dezer dagen in Kopenhagen het Deense parlement geopend door Koning Frederik, die men hier (links) de gebouwen ziet verlaten, na afloop van de plech tigheid. Hoofdschuldige aan „Vloei- weide"-drama ontvlucht Behandeling gisteren voortgezet Het B.G. te 's-Hertogenbosch zette gis teren de behandeling voort van het drama op de Vloeiweide, waar een post de illegale beweging op weerzin wekkende wijze werd opgeruimd. Tijdens de zitting deed de advocaat fiscaal, mr Houben, de ietwat sensatio nele mededeling dat een der hoofdschul digen. Albertus Johan Zuuring uit Arn hem, kans heeft gezién uit het kamp te Maastricht te ontvluchten, en nog niet opgespoord. Tegen deze misdadiger werd bij verstek de doodstraf geëist. Tegen de 53-j. C. v. d. Jagt uit Den Helder, die de verzetspost in brand had gestoken, eiste de advocaat-fiscaal 20 j. gevangenisstraf en tegen de 33-j. C. J. f. d. Kerkhof uit* Breda, 14 jaar. Ten slotte werden tegen enkele personen, die minder grote rol in dit drama had den gespeeld, gevangenisstraffen van 12 tot 7 jaar geëist. Uitspraak in alle zaken 22 Oct. as. De Willem Ruys op 2 December naar Batavia In tegenstelling met vroegere berich ten, die 4 December als datum voor de maidentrip noemden, wordt thans mee gedeeld, dat op Dinsdag 2 December de Willem Ruys, het nieuwe vlaggeschip an de Rotterdamse Lloyd zee zal kie- sn met bestemming Batavia. Het is van Maandag tot Donderdag bij Wilton-Feyenoord in het dok geweest en alle aangïoeisels ontdaan. Zeven sleepboten braRiten het schip weer naar de Lloydkade, waar het thans met spoed wordt ingericht. Op 3 Januari aanvaardt het schip de terugreis -uit Batavia. MUNITIE-ONTTLOFFING BIJ APEL DOORN EIST NOG EEN DODE. Serg.-maj. C. A. v. d. Bolt, die by de ïunitie-ontploffing in de Soerense bossen by Apeldoorn ernstig werd gewond, is gis teren overleden. De toestand van sold. A. Duistermaat is zorgwekkend, soldaat A. Cremer is aan de betere hand. JAN HEYN HOEFT GEEN BOETE TE BETALEN De directeur van de N.V. Lukken uit Oostzaan, de heer Jan Heyn, was in verzet gekomen tegen de boete van f 10.000, die het Haarlemse Tribunaal tegen hem geadviseerd had, i.vm. kapi taalsvermeerdering tijdens de bezetting. Ten laste was gelegd, dat deze vermeer dering een gevolg was van leverantie ïieren aan de Wehrmacht. In nieuwe behandeling achtte het tribunaal de in ternering van 8 Mei 1945 tot 5 April 1946 voldoende correctie voor de gedra gingen en adviseerde thans niets meer het vermogen van verdachte ver beurd te verklaren. Wa van Mook nog steeds het enige juiste? Een zekere Talbot uit Chicago zegt: Ja Volgens een telegram van Phillips Talbot aan de „Chicago Daily News" heeft dr Van Mook verklaard, dat de V.N. de oplossing van het Indisch geschil in de weg staan en dat zonder haar de zaak reeds lang geregeld zou zijn. Van Mook zeide: Het wordt nu tijd om eens op te houden met verontschul digingen en om het enige te doen, dat juist is. Wat in Voor-Indië geschiedt, is slechts kinderspel bij heigeen er In Indo nesië zal gebeuren als wij weggaan, zei hy. Tot voor enige maanden was Van Mook er van overtuigd geweest, zelfs tegen de Nederlandse oppositie in, met de republiek tot overeenstemming te kunnen komen, nu echter voorspelt zyn omgeving, dat de republiek van zeil zal afbrokkelen, aldus seint Talbot. Ook een stiefbroeder van Nadjamoeddin gearresteerd Hy was de vorige maand geridderd De stiefbroeder van Nadjamoeddin, Aboed Hadda Daeng Pasoe, oud-chef van het departement voor crimineel onder zoek, te Makassar, is gearresteerd we gens onregelmatigheden. Een maand ge leden was hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. NIWIN-ACTIE IN OMGEKEERDE RICHTING. Ruim vijfhonderd paketten met ge schenken voor Nederland van tezamen ruim duizend kg werden door burgers en militairen in Indië bij de K.L.M. aange boden. De achtergrond van het Palestina conflict James Forres tal, de Amerikaanse mi nister van Defensie, verklaarde, dat de exploitatie van de olievelden van Saoedl- Arabië van essentieel nationaal belang i voor moet gaan by alle projected V.S. en het gehele westelijke half- BAAS BOVEN BAAS. Naar aanleiding van de berichten over de proef met het Britse raket-vliegtuig, dat een snelheid van 1600 km per uur kan ontwikkelen, heeft een hoge Ameri kaanse regeringsfunctionaris verklaard, dat Amerika reeds dergelijke „vliegtui gen" heeft. Deze zouden een snelheid van 2700 km bereiken. (Wij geloven, dat 1700 i wat dichter bij de waarheid zal zijn. Red.) E Van 912 Oct. >Un Gentse schakers, biljarters, voetballers, zwemmers en bok sers in het kader van de sportuitwisseling LeidenGent in de Sleutelstad. Direct na aankomst werden de gasten op het stadhuis door B. en W. ontvangen en op de foto ziet men burgemeester Jhr mr F. E v. Kinschot tydens zUn rede tot de aandachtig toeluisterende bewoners van de schone stad Gent. De moefti op het oorlogspad 9 Wordt Palestina een tweede Pensjaab? Arabische wereld mobiliseert tegen de Joodse Om 't hoofd te bieden aan de „Joodse bedreiging van de veiligheid van Palestina' heeft de voltallige vergadering der Arabische Liga te Beiroet met algemeene stem men een resolutie aangenomen, waarin op de Arabische staten een beroep wordt gedaan om alle mogelijke militaire hulp voor de Palestijnse Arabieren te „mobi- Zoals bekend, vertoeft de Moefti van Jeruzalem, Haj Am in El Hoesseini, titu lair leider der Palestijnse Arabieren en een man van invloed in de gehele Mo hammedaanse wereld, te Beiroet. De Moefti, die goede vrienden was met wijlen Hitler, had urenlange conferenties met een negental hoge leden van de exe cutieve van de Palestijnse Arabieren. Azzam Pasja, de secretaris-generaal in de Arabische Liga, die eveneens met de Moefti heeft geconfereerd, maakte be kend, dat hij reeds aanbiedingen van vroegere Britse officieren van leger en luchtmacht heeft ontvangen om aan Ara bische zijde te vechten. Egyptische en Syrische troepen zouden volgens hem reeds optrekken naar de Palestijnse grenzen om gereed te zijn, militaire, mo rele en economische steun Te verlenen, wanneer de Britten zich uit het land terugtrekken. Zelfs werd van de moge lijkheid gesproken, dat de Liga een DUITSE COMMUNISTEN VINDEN HET MOOI Truman zeide op een persconferentie, het met zijn minister Robert Lovett eens te zijn, „dat de nieuwe communistische organisatie in Europa tracht het econo misch herstel van dit werelddeel te ver hinderen. Alles zullen wij doen de Euro pese landen tot het begin van het pro gramma voor wederzijdse hulp te onder steunen." De Duitse communisten gaven inmid dels te kennen graag aan de „vierde in ternationale" te zullen meewerken, als de militaire autoriteiten in Duitsland het goed vinden. Chili zette, zoals men in het kort heeft kunnen lezen, JoegQ-Slavische diploma ten het land uit, om. omdat zij de com munistische agitatie steunden, die 20.000 mijnwerkers tot een staking dreef. Chili spreekt van een „geweldige com munistische organisatie", maar Belgrado spreekt alles tegen. De Australische oppositie ziet het ge- Duitsland telt 15 millióen ver plaatste personen Het aantal verplaatste personen ii Duitsland bedraagt thans vijftien millioen of totaal eer. vierde deel der bevolking. Onder hen bevinden zich circa tien mil lioen mensen, die gevlucht zijn uit door de Russen bezette gebieden. Meer dan het derde gedeelte woont in de Britse zone. vaar dat de natie langzaam besluipt en stelde in het parlement voor de commu nistische partij te verbieden en de open bare diensten terstond te zuiveren. De Poolse en Tsjechische socialisten onderhandelen over samenwerking en hun Roemeense partijgenoten beraadsla gen d&ar met de communistische broe ders over fusie. Uit Ankara komt bericht van een ern stige Koerdenopstand aan de Turks- Syrigche grens, die door communistische elementen is voorbereid. Gedeelte van Von Ribbentrop's goud gevonden Een gedeelte van de geheime goudvoor raad der Duitse nationaal-socialisten een deel van hun kapitaal in het buiten land waarvan wij dezer dager, melding maakten, is teruggevonden. Een gedeelte van het goud was in oliepapier gewik keld en in Zuid-Duitsland begraven. Het werd door een voormalig Duits diplomaat overhandigd. STALEN AMERIKAANSE FOTO GRAFEN ATOOM-GEHEIMEN? Onder beschuldiging van diefstal van hoogst vertrouwelijke foto's zijn twee voormalige fotografen van het Ameri kaanse leger, die in dienst waren van de atoomfabriek in Los Alamos (Nieuw Mexico) door het Federale Bureau ge arresteerd. onafhankelijk Arabisch Palestina zal uit roepen. Intussen debatteerde men in de Pa lestijnse commissie der V.N. verder. De Arabieren bestreden het verde lingsplan, Zweden verklaarde zich Chr. v. d. Heuvel 25 jaar Kamerlid (Van i Parlementsredacteur) itiek. Hij was li< a 12 October 1922 werd de heer Chr. den Heuvel voor de Anti-Revolutionnaire Partij lid vah de Tweede Kamer. Zo zal het Zondag as. 25 jaar geleden zijn, dat deze voorvechter van de belangei bo.eren en tuinders zijn intrede deed in de landelijke politieke arena De heer den Heuvel zijn z'n zestig jaren nog niet aan te zien.Nog vol vitaliteit beweegt hy zich op allerlei terrein. Reeds lang vór 1922 beoefende de jubilaris actief de politiek. Hij van de gemeenteraad van Haarlemmermeer in de jaren 1914—1926. Van 1931—1835 was hij gemeenteraadslid van Heemstede. Hy is, behalve Twee de Kamerlid, voorzit ter van de Christelij ke Boeren en Tuin- dersbond en Raad van de Pachtkpmer vin het Gerechtshof te Ara- chr H<nm, De Regering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Steeds staat de heer v. d. Heuvel in de Kamer op de bres voor de agrarische belangen. Hij doet dit op een duidelijke wijze, be schikkend over een behoorlijke „flue de bouche", af en toe, voornamelijk door intonatie, iets neigend naar het drama tische. In de Kamer is hy een erkend specialist. Merkwaardig was bijv. in de onlangs gehouden debatten tijdens de landbouwprijzen-interpellatie-Vondellng. dat deze eigenlijk pas begon, toen de heer v. d. Heuvel het spreekgestoelte be klom! Naar wij vernemen zal vanwege de Ka merkieskring der A.R. Partij morgen middag te Leiden enige aandacht aan het jubileum worden geschonken. Leipzig is bezig, haar positie als Duitse boekenstad te verliezen, door de ontmanteling van grote drukkerijen de vlucht van uitgevers naar jle andere zones. De grote maatschappijen werken aan Russische orders. DAT gisteren in Amerika de leze dag werd gehouden, doch de afge vaardigden bij de V.N. in Lake Success onthaald werden op hard gekookte eitjes. DAT in Naaldwijk een bijzonder grote druiventros is aangevoerd, nl. een van 11% pond en deze tros f20.70 heeft op gebracht. DAT in Graaff-Reinet (Kaapland) een kerktoren is, waarin geen klokkenspel, maar een grote luidsprekerinstallatie, welke met een opname van een carillon mensen ter kerke roept. DAT de landbouwers in Worm er (N.- H.) een bed spinazie hebben staan op de koude grond en dit zelden in October oorkomt. DAT de kolen, die by het overladen an spoor in schip, te Stein in het Ju li anakanaal vallen, worden opgevist en zonder bon tegen matige prijs in de ge teisterde gebieden verkocht mogen wor- DAT blijkens een mededeling van de minister van Landbouw, Visserij- en Voedselvoorziening de prijzen van de ruwe inlandse tabak binnenkort worden vrijgelaten, doch de prijzen van de pro ducten, uit deze tabak vervaardigd, geen wijziging ondergaan. DAT de Ned. K. v. K. voor Duitsland op 20 Oct. a.s. te Utrecht haar jaarver gadering houdt, waar min. Mansholt, dr H. M. Hirschfeld en de voorz., prof. Ge- lissen, zullen spreken. DAT de p.-g. by het A'dams Gerechts hof gisteren tegen de 34-j. F. C. de J., 33-j. J. D. S. en de 48-j. P. C. B., die de hongerwinter tijdens hun vlucht DAT de „Vitrlte Works", een fabriek voor vitamine-preparaten te Middelburg, een deel van de byna geheel leegstaande Philips-van Houtenfabriek te Arnemui- den in gebruik zal nemen om er een tweede glas-smeltoven in onder te bren gen en men "de productie, welke thans 175 pet van die in '39 bedraagt, nog met 50 pet wil opvoeren. DAT de nieuwe brug bij Koewacht te Middelburg, die dezer dagen gereed gekomen, gisteren voor het verkeer werd opengesteld. DAT het Haarlemse Tribunaal gisteren de 55-j. caféhouder J. Wieling uit Heem stede, eigenaar van „Oberbayern" te Haarlem en van „lm weissen Rössel" te Zandvoort, 5 j. internering oplegde. DAT de K.V.P. tydens zijn 5e vergade ring op 13 Dec. a.s. te Utrecht het bijzon der reglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer zal behandelen. DAT een juffrouw van een Haarlemse stomerij, die uit een jas f 3500 had ge stolen en hiervan huwelijksinkopen had gedaan, tezamen met haar verloofde is gearresteerd. DAT sinds de oprichting op 1 Aug. '46 van het militair herstellingsoord „Aarden- burg" te Doom, 260 oorlogsgewonden hier werden opgenomen. DAT ook Nederlandse socialisten de jaarvergadering van de Oostenrijkse So cialistische Partij, welke op 23 Oct. a.s. te Wenen geopend wordt, zullen bywo- DAT dezer dagen te Utrecht het eerst* schriftelijke vakexamen voor de detail handel in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken is gehouden. DAT de ex-hoofdcommissaris van poli tie uit Apeldoorn, F. v. d. Sluis, die dienst mislukte roofoverval op een groen- nam bij de Landwacht Nederland, door teboer, deze hadden neergeschoten, resp.ihet Arnhemse B.G. veroordeeld is tot 4 D 4 jaar ge-v.straf eiste. jaar gevstrat DAT bij de Tweede Kamer het ontwerp is ingediend tot naturalisatie van Wilhelm Bouman en 17 anderen, waaronder 16 oud-Spanjestrijders. DAT de eerste lading Chilisalpeter sinds 1939 dezer dagen te Delfzijl is aange komen. DAT de trailer IJM 60, welke tijdens de bevrijding in de haven van Delfzijl tot zinken werd gebracht, thans is gelicht en naar IJmuiden wordt getransporteerd. DAT de bruggen over de Roer en de Roerdoorlaat in de spoorlijn Sittard- Roermond, welke door de Duitsers ve: nield waren, gisteren weer definitief in gebruik zijn genomen. DAT voor de opening van de nieuwe Vredesteinfabriek te Enschede, op 29 Oct a.s., enkele ministers en de Amerikaanse ambassadeur worden uitgenodigd en hier binnen enkele maanden 800 autobanden per dag worden vervaardigd. DAT minister Drees gisteren te Utrecht het eerste congres voor praenatale zorg geopend heeft. DAT de Prov. Staten van Noord-Bra bant 3 millioen zullen lenen om de we gen te herstellen. DAT tengevolge van de bietencampagne de wegen in de N.W. hoek van N.-Bra- bant glad zijn, aldus een waarschuwing van de K.N.A.C. DAT de Rotterdamse kantonrechter in de afgelopen drie maanden 200 vonnissen heeft gewezen wegens het opgeven van een valse naam aan de politie, en deze overtreding met een boete van f 25 f 30 werd gestraft. DAT C.C.D.-ambtenaren dag en nacht zonder resultaat in een weiland drie koeien en een kalf bewaakt hebben, welke, naar zy vermoedden, voor fraudu leuze uitvoer naar België bestemd wa ren, doch later de eigenaar van een an dere voor hetzelfde doel bestemde koe, konden arresteren. Voorstel om duur van Regentschap af te bakenen Regering komt tegemoet aan diverse bezwaren (Van onze Parlementsredacteur) Het ligt in de bedoeling, in het thans uit te vaardigen besluit, waarin het tydstip bepaald wordt, waarop de uitoefening vin het Koninkiyk gezag wordt neergelegd, mede het tydstip te bepalen, waarop de uitoefening van dat gezag zal worden hervat. De ruimte tussen de beide tydstippen zal daarby uiteraard zo kort mogelyk worden gehouden. Aldus verklaarde de Regering in een uitvoerige Memorie van Antwoord op het nog uitvoeriger Voorlopig Verslag van de Verenigde Vergadering der Staten-Gene- raal op de Regentschapswet, waarir hoofdzakelijk de in ons artikel van giste ren ontwikkelde bezwaren waren opge- In deze M. v. A. verklaarde de Rege ring zich bereid, zodanige wijzigingen in het wetsontwerp aan te brengen, dubia zullen worden voorkomen. De Re gering bestrijdt echter de mening als zou de wet een machtigingswet zijn. Juist ae reden van de indiening van het wetsont werp, n.l. de gezondheid van H. M. de Koningin, maakt het nodig, aldus de Re gering. dat de mogelijkheid wordt ge opend, dat Hare Majesteit na het weer op zich nemen van het Koninklijk gezag, opnieuw kan bepalen, dat Zy dit tijde lijk neerlegt. De Staten-Generaal hebben allerlei con stitutionele middelen ter beschikking, oir op de gang van zaken invloed uit te oefe ,nen. Mochten zich andere omstandighe den voordoen dan die welke thans tot diening van het wetsontwerp leidden, die zouden nopen tot een tijdelijk neerleg gen van het Koninklijk gezag, dan zou, aldus de Regering, inderdaad een nieuw wetsontwerp moeten worden ingediend. Bij nota van wijzigingen, bij de M. v A. gevoegd, zyn enkele wijzigingen in de tekst van de wet aangebracht, waardoor Er zijn geen bakstenen genoeg Ons land is steeds minder in staat de thans bestaande behoefte aan baksteen en cement te dekken. De Voornaamste reden hiervan is het grote tekort aan arbeiders. De huidige productie bedraagt ca 700 mil lioen stenen per (jaar, d.i. 70 pet va voorgenomen bouwprojecten te kunnen uit- voorgenome:. bouwprojecten te unnen uit voeren er zeker 800 millioen nodig zijn. Momenteel worden ong. 20.000 woningen per jaar gebouwd (voor de oorlog 45.000) doch wanneer de volle bouwcapaciteit ont plooid kan worden, d.w.z. 70.000 k 80.000 huizen per jaar, verwacht men ook stijging van de steenproductie. Cement werd voor de oorlog voor de helft in e:gen land geproduceerd, thans be draagt de binnenlandse productie 125 pet van het vooroorlogse peil, doch desondanks moet nog worden ingevoerd. Dit komt om dat bij de na-oorlogse bouwmethoden meer gebruik wordt gemaakt van cement Momenteel wordt de invoer belemmerd door lage waterstanden, stakingen en daar om wordt de beschikbare hoeveelheid aller eerst toegewezen voor urgente werken beton. De speciale regeling voor vloertegels is opgeheven, zodat thans de afleveringen door de handel aan de verbruikers vrij kunnen geschieden. Loonslachters staken omdat zij zich niet kunnen bevoordelen De loonslachters van het abattoir in Rot terdam zyn gistermorgen in staking ge gaan- Zy zijn nl. ontevreden over het feit, dat de recherche te hulp is geroepen om degenen, die het slachthuis verlaten, te fouilleren. Dit heeft reeds tot enige restaties geleid. De loonslachters ontv gen buiten de distributie om iedere week anderhalf pond gehakt en een pond vet extra. Niettemin is het schering en inslag, dat er regelmatig vlees en vet wordt mee gesmokkeld en de portier, die de mensen bij het verlaten van het abattoir moet controleren, is niet bij machte alle trucjes, welke worden toegepast, te doorzien! Daarom heeft de directeur, dr M. J. J Houtbuis, de hulp van de recherche inge roepen, uitgaande van het standpunt, dat iemand, die reeds belangrijk meer krijgt dan een ander, niet in staat moet worden gesteld zich nog eens extra te bevoor delen. De loonslachters nemen hiermede echter geen genoegen en eisen dat de re cherche moet verdwynen. De vleesvoor ziening komt door deze staking niet in ge vaar, daar het tekort kan worden aange vuld uit de vrieshuizen. Tevens hebben de slagers besloten zelf te gaan slachten, als de staking nog niet is opgeheven. W ie kiest de gouverneur van Triëst Gisteren hebben de Amerikaar.se, Brit- --> Franse en Russische gedelegeerden bij de Veiligheidsraad een gesloten bijeen komst gehouden ter bestudering van een Brits voorstel om de keuze van een gou verneur voor Triëst over te laten aan Italië en Joego-Slavië. het tweeërlei gebruik van de persoon lijke in de constitutionele aanduiding „Wij" tot een minimum is beperkt. Voorts is een nieuw artikel toegevoegd, dat bepaalt, dat het regentschap automa tisch eindigt met ingang van het tijdstip, waarop H. M. de Koningin de uitoefening van het Koninkiyk gezag hervat Mocht H. K. H. Prinses Juliana her haalde malen geroepen worden tot het regentschap, dan zal Zy telkens opnieuw de eed op de Grondwet moeten afleggen. Hedenmiddag 1 uur begon de Verenig de Vergadering van de Staten-Generaal eindelijk met de herhaalde malen uitge stelde openbare behandeling van de Re gentschapswet. Legeropbouw Het ingediende wetsontwerp tot net treffen van voorzieningen inzake d« bevordering van officieren en reserve officieren bij de Koninklijke Landmacht zal in de betrokken kringen met vreugd* worden begroet Want, al zal het wets ontwerp slechts gelden tot 1 Januari 1949, er zal nu toch een eind. komen aan het instituut van de alleen aan de functie gebonden tijdelyke rangen- Tevens wordt nu een flinke 9tap gezet op de weg naar normale verhoudingen. Dat de ingediende voorzieningen nog niet definitief kunnen zyn, komt doordat er nog steeds geen definitieve oorlogs- en vredesorganisatie zijn vastgesteld. En het is duidelijk, dat alleen op zulk een orga nisatie een harmonische opbouw van het officierenkorps mogelijk is. De uiteindelijke vaststelling van de le- gerorganisatie is afhankelijk van ver schillende factoren. Indië speelt hierbij een grote rol, maar ook de ervaringen van de laatste oorlog en zeker niet minder de te voeren buitenlandse politiek. Zullen we terugvallen op de oude neu traliteitspolitiek; zullen we ons aanslui ten bij Engeland en Amerika; zullen we meedoen aan blocvorming? Al deze din gen zijn van t grootste belang bij de op bouw van een leger. Toch wil het ons voorkomen, dat langer wachten met het vaststellen van een de finitieve legerorganisatie bezwaren met zich meebrengt. Een goed defensiebeleid is zonder een vaststaande organisatie niet wel mogelijk. Het blijft dan te inciden teel. Het mist de grote lijn. Al zyn de ervaringen uit de laatste oor log nog niet wetenschappelijk verwerkt, bepaalde en belangrijke richtlijnen zijn daaruit zeker te halen. Met name geldt dit voor de luchtmacht. En naar de neu traliteitspolitiek zal wel niemand terug willen. Op het ogenblik is ons Koninkryk in Europa practisch weerloos. En die toestand is in hoge mate onbe vredigend. De Poolse militaire missie in Duits land verweet de Britten het saboteren van de terugkeer naar Polen van Poolse on derdanen, die zich in West falen vestigden. Engeland heeft opnieuw voor een waarde van 120 millioen dollar aan goud aan de Ver. Staten verkocht. Vanmorgen Is de Chief Scout van Engeland Lord Rowallan vergezeld door Lord Peter Baden Powell, zoon van de oprichter der Padvlndery in Hoek van Holland gearriveerd. Zy werden verwelkomd door leden van het Nationale Hoofdkwartier en door verkenners en welpen. Frankrijk gaat een kwart op de Staats uitgaven bezuinigen O Bidault verlaat overhaast New York Gisteren kwam Frankryk tot de ont dekking, dat het weer iets verder in de richting van inflatie was afgegleden. In één week tijds was de geldcirculatie met bijna 1 milliard francs toegenomen. Pre mier Ramadier heeft via de radio dras tische bezuinigingsmaatregelen aange kondigd. Op de staatsuitgaven zal om te be ginnen 200 milliard francs (d.i. 23 worden bezuinigd. Dit heeft betrekking op: leger, vloot, luchtmacht, ambtenaren corps en burgerlijke wederopbouw. Zo zal byv. van de lichting, die in Novem ber in dienst moet, slechts de helft wor den opgeroepen. Ook zullen verschillende belastingen worden verhoogd. O.m. worden land bouw, handel en vrye beroepen zwaar der belast. Verhoging der inkomstenbe lasting staat zeer bepaald niet op het programma. Bidault keerde uit New York naar Frankrijk terug om verslag uit te bren gen over het weinige zoals hij het zelf uitdrukte dat de Ver. Naties heb ben bereikt. In Frankrijk zal hij zich heden60 binnenlan<ise aangelegen- Directeur van „De Bilt" gaat heen Dr C. Braak is met ingang van 1 Jan. as. op zyn verzoek eervol ontslagen als directeur van het Kon. Ned Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Weinig verandering Tot morgeavond verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend opnieuw op vele plaatsen nevel of mist. Morgen overdag: het oplossen van de mist overdrijven- wolkenvelden en overwegnd droog er. Matige Zuid-Weselyke wind. Wei nig verandering van temperauur. ZON EN MAAN. Zaterdag 11 October. Zon op 6.56 en onder 17.57. Maan op 2.47 en onder 17.27 Dinsdag 14 October NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1