Hieutwe £riitsdjr (iouraut 'rinses Haria Christina in de Dom te Utrecht gedoopt Godsdienstige plechtigheid sober karakter droeg Er wordt een speciale Balkan- Commissie ingesteld Wist IJ DERDAG 9 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0,30 per week; f 1,30 per maand; f 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: 10.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christ elijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „JtanhMstirh U olirfjlwtf myn bert in teygenspoet* Acht en twintigste jaargang No. 7328 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 (Van onze speciale verslaggevers) •scholD® Utrechtse Domkerk, wonderlijk grootse schepping van dienende mensenhanden, eerwaarde veste des geheds voor talloze geslachten, was hedenmorgen het kloppend centrum van ons nationale le- jven, omdat hinnen deze kerk, die magistraal is en tegelijk broos als kantwerk, de jongste telg van ons 5 van |0ranjehuis het Sacrament van de Doop ontving. Duizenden hadden zich langs de route geschaard, Pauwirelke de Koninklijke stoet, komende uit Soestdijk, volgde en Utrecht heeft getoond het tot een grote het V'eer te rekenen van deze bijzondere plechtigheid zo van nabij getuige te kunnen zijn. Toen wij vanmorgen om half tien in Ide Domstad kwamen, was het erg druk. politieagenten liepen op het Domplein gestadig rond. Oranjeverkopers mar keerden de weg. Van het Station naar de binnenstad en langs de straten, die de Kon. stoet zal nemen, hebben zich de eerste belangstellenden opgesteld. Het i schare die aldoor aangroeide dichte haag van wachtenden ihter de matrozen en soldaten, die Jangs de hele route een eerewaöht vorm- 2L Allemaal Qranjegetooide mensen in donkere en bruine kleding onder het oranje, rood, wit en blauw, dat van alle gevels wapperde. De torens waren met vlaggen versierd, ook stond het dundoek de top van de Dom, het prijkte aan dé auto's en sierde in slingers de grach- tien uur, toen het carrillon van de Domkerk de psalm speelde „Geze gend zij de grote Koning, die tot ons komt in 's Heren naam", begonnen de eerste auto's aan te rijden. Zij voerden de twaalfhonderd gasten naar de Dom kerk, die weer een deel van de oude luister en praal te zien gaf. Het is on doenlijk alles op te noemen wat ons in een half uur tijds in keurige regelmaat passeerde. De Vice-president van de Raad van State jhr Beelaerts van Blokland zagen wij in zijn auto vergezeld van zijn kleinzoon. Minister Lieftinck reed zelf de wagen, die hem naar de Dom bracht. De Ministers Vos en Mansholt kwamen samen en de heer Drees alleen. Een onderbreking van de auto-stoet vormden de 16 Utrechtse Ned. Herv. predikanten, kkelfjfc jjjg gezamelijk de Kerk betraden. Toen *er arriveerde in purper Kardinaal de Jong, d wo* vergezeld van zijn secretaris. Minister Jonkman, die weer beter bleek te zijn yrosliu en in staat deze grote plechtigheid bij erho»! te wonen, werd aan de Kerk hartelijk ruiivsli door zijn collega Fnévez begroet. Ltn.- Adm. Helfrich, de Sultan van Pontianak, de leden van de Raad van State, en grote 'ontng figuren uit het Ned. bedrijfsleven, maar ook zeer eenvoudige mensen, oorlogs- invaliden en talloze anderen kwamen t aan- Het $enaatsrijtuig van de Utrechtse *9j? studenten met gepluimde paarden en de aankomst van de studentenweerbaarheid, die in en bij de Kerk een erewacht zou vormen, onder commando van de heer IR. J. J. M. van Zniaq Bergman, met het vaandel, vormden een fleurige noot in het officiële geheel. i> Mary Soames Churchill was aanwezig Nader wordt gemeld, dat niet mevr. Churchill, maar mis Mary Soames— Churchill, de jongste dochter van Chur-( dit misdrijf dan ook een gevangenisstraf chili, de Engelse oud-premier vertegen woordigde bij de doop van Prinses Ma rijke. (Voor nadere bijzonderheden om trent de doopplechtigheid zie men Pag. 3.) Italië's grondwetsartikel betreffende de senaat is thans door de wetgevende vergadering goedgekeurd. De Senaat zal rechtstreeks worden gekozen bij gewes telijke stemmingen. VANDAAG STELLEN WIJ VOOR Sold. Jacob v. d. Bent, Vlier straat 10, Katwijk aan Zee Jaap doet op het ogenblik dienst als hospitaalsoldaat in Semarang en verzorgt met evenveel vlijt en geduld z'n gewonde kameraden, als hij vroeger met vlijt en geduld zyn vissersberoep uitoefende. Dit ls wel een grote overgang voor hem ge weest, eerst gewend om om te gadn piet ruw touw, netten en kaakmes, moet hij nu met zaohte hand een zieke of gewon de soldaat dragen en verzorgen. Boven dien in hart en nieren een zeeman kreeg Jaap in de dagen, toen in Holland de ha- rlngloggers uitvoeren, iets, dat de zeelui „haringziekte" noemen. Een soort „schip"-heimwee dus. Gelukkig ontving hij echter in de loop van het haringsei zoen vele brieven, die hem op de hoogte hielden van de stand van zaken en hij snel van z'n haringziekte verlost. Deze foto liet hij op een vrije dag maken ▼oor z'n meisje Annie in Katwyk a. Zee. Prof. Schermerhorn a.6. Dinsdag naar Amerika (Van onze Parlementsredacteur). Naar wy vernemen vertrekt prof. W. Schermerhorn Dinsdag," 14 October zijn reeds aangekondigde reis naar Ame rika, om aldaar besprekingen te voeren de katering van Inddë door de Ame rikaanse leger-karteringsdienst. Oplossing Palestina probleem eist Salomo's wijsheid Sowjet-satellieten zjjn het niet eens. Door de Poolse verklaring van gisteren, dat het land vóór de verdeling van Pa lestina is, werd het duidelijk dat in deze kwestie niet een Sowjet-eenheidspolitiek zal worden gevoerd, aangezien Joego slavië van een andere mening dan Polen blijk gegeven heeft. Dit laatst» het geval met Tsjecho-Slowakije, doen Masarijk, de Tsjechische minister var Buitenlandse Zaken, verkondigde in dt Palestinacommissie te Lake Success weei als zijn mening, dat het meerderheidsrap port der commissie, dat verdeling aanbe veelt, meer de mogelijkheid om de na tuurlijke aanspraken der beide partyen althans gedeeltelijk te bevredigen, bena dert. Hy verklaarde er trots op te zijn tijdens de oorlog vele Joden naar Pa lestina te hebben geholpen. Vandaag of morgen zal een Ameri kaanse verklaring worden gepubliceerd, welke zich voor een verdeling uitspreekt. Frankrijk moet straks op een houtje bijten Bidault heeft verklaard, dat zelfs het hui dige lage broodrantsoen in Frankrijk, het laagste sinds het beleg van Parijs in 1870, niet gehandhaafd kan blijven als er geen tarwe uit het buitenland komt. Het robotvliegtuig naar Ohio vertrokken Het robotvliegtuig, dat de Oceaanvlucht heeft volbracht, is gisteren om 12.32 vai Stephensville (New Foundland) naar Wil mington (Ohio) vertrokken. Drie maanden voor het roepen van „Heil Hitier" De Amerikaanse militaire gerechtsho ven hebben uitgesproken, dat het roe pen van „Heil Hitier" en het zingen van het Horst Wessel-lied verstoringen var de vrede zijn. Aan drie Duitsers is voor drie maanden opgelegd. Ook Frankrijk-Indo China voor de Veiligheidsraad Te Lake Success verluidt, dat de Vietnamese regering aan India (Hin doestan) heeft verzocht, het geschil met Frankrijk voor de Veiligheids raad te brengen. Dit kan van invloed zijn op de behandeling van onze Indonesische kwestie. Uit Hano wordt gemeld, dat een Frans offensief op handen of reeds begonnen is om Bac Kan, het huidige hoofdkwar tier van de Vietnamese president, Ho Tsji Minh te omsingelen. Battet, de wnd commandant van de Franse troepen is gisteren naai Hanoi vertrokken. Piccard en Cosijns gaan binnen kort de diepzee in Over nog slechts enkele weken zullen de Belgische professoren Piccard en sy ns by de kust van Nieuw Guinea in stalen kogel hun duik van 4000 meter ir. de Oceaan nemen voor onderzoekingen. De zoeklichten van de kogel zijn door Nederland geleverd. Engeland neemt raketproeven Uit een Mosquito is gisteren een raket op 11.5 km hoogte losgelaten. De raket een snelheid bereiken van 1600 km uur. Zij stortte reeds na twee rr in de Oceaan. Er zullen nog i proeven worden genomen. ITALIAANSE SOCIALISTEN MOETEN KLEUR BEKENNEN De Italiaanse socialistische partij van Pietro Nenni is door de meer gematigde socialistische party in Italië, die zich tengevolge van de pro-communistische houding van Nenni van de moederpartij heeft afgescheiden, uitgedaagd haar ban den met de communisten te verlooche nen in verband met de herleving van de communistische internationale. NIEUWE REPUBLIKEINSE STEUN VOOR SPOEDIGE HULP AAN ITALIË, Thomas Dewey, een Amerikaanse gou verneur die beschouwd wordt als een der republikeinse candidaten voor het presi dentschap der V. S. heeft geëist dat de Amerikaanse hulp aan Italië uitgebreid zou worden, teneinde te voorkomen dat het land een rode politiestaat wordt, het welk tot een „wereldcatastrofe" zou kun nen leiden. Oostenrijk heeft zijn eerste lucht vaartverdrag sedert de oorlog gesloten en wel met de Ver. Staten. Het verdrag komt overeen met de 30 andere, die de V. S. met diverse landen heeft getekend. Nieuw Frans voorstel inzake Oostenrijk's vredesverdrag Amerika en Engeland sluiten vrede op eigen gelegenheid Df Franse vertegenwoordiger in de Vier- mogendhedencommissie voor het Oosten rijkse vredesverdrag heeft een voorstel ter tafel gebracht om de Duitse activa in tenrijk in twee groepen te verdelen. Amerikaanse en Britse afgevaardigden zouden met het plan accoord gaan, terwijl de Russen het eerst met een vergrootglas gaan bekijken. Ook dit zal dus wel op niets uitlopen. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft reeds medegedeeld, dat indien op de conferen tie van de Grote Vier di- in November te Londen zal worden gehouden geen eenstemming inzake <jeze kwestie wordt bereikt Amerika en Engeland drastische stappen zullen ondernemen om buiten de Sow jets om een verdrag met Oostenrijk te sluiten. Franse huwelijksgeschenken voor Prinses Elizabeth De stad Parijs zal de Britse kroon prinses een toiletnécessaire als huwe lijksgeschenk geven. Het etui zal volgen de week aan de Britse ambassadeur Duff Cooper worden overhandigd. Het is vervaardigd van schildpad door de Parijse luxe industrie, alle voor pen zijn voorzien van het wapen <ran Parijs in goud. Volgens l'Intransigeant zal Vincent Auriol, de Franse president, een sèvres vaag ten geschenke geven. Generaal Eisenhower krijgt 14 Oct. het erezwaard Het door Koningin Wilhelmina aan generaal Eisenhower aangeboden ere zwaard zal Dinsdag 14 October for meel door mr Van Kleffens worden overgedragen. Rantsoenen-interpellatie uitgesteld Nu de Verenigde Vergadering der Sta- ten-Generaal Vrijdagmiddag bijeen komt behandeling van de Regentschapswet de openbare vergadering, die op die dag door de Tweede Kamer zou worden gehouden, tot nader order uitgesteld. Op de agenda voor deze vergadering stond, naar men weet, de interpellatie- Wagenaar over de door min. Mansholt aangekondigde en inmiddels ingegane, rantsoenverlaging. Verse eieren maken vlotte afleve ring onmogelijk Op de heden bekend gemaakte eierbon worden verse eieren afgeleverd. Dat wil dus zeggen, dat de winkeliers niet ge ruime tijd tevoren bevoorraad kunnen worden, zodat de mogelijkheid bestaat dat sommige detaillisten de eerste dagen niet in staat zijn af te leveren. Republiek benoemt onderhande- Antara meldt volgens Reuter, dat Sjarifoeddln is benoemd tot hoofd der delegatie, die de onderhandelin gen met Nederland moet hervatten. Min. Jonkman Maandag weer in functie? (Van onze Parlementsredacteur). Uit het feit, dat min. Jonkman Maan dag ji. de ministerraad heeft bijgewoond, kan worden afgeleid, dat toen ojn. ter sprake is gekomen het belangrijke vraag stuk van 'de eventueele splitsing van het departement van Overzese Gebiedsdelen. Blijkbaar is het Kabinet niet uit deze kwestie gekomen. Na de ministerraad is mr Jonkman weer naar zijn „vacantieoord" de Hoge Veluwe vertrokken. Maandag as. zal hij opnieuw de mi nisterraad bijwonen en het ligt in de be doeling, dat min. Jonkman die dag zijn ministeriële werkzaamheden zal hervatten. Wanneer a.s. Maandag in de minister raad opnieuw niet tot een beslissing kan worden -gekomen, betekent dit dus, dat min. Jonkman weer gewoon minister van Overzese Gebiedsdelen wordt en dr Beel, wiens interimaat automatisch eindigt, alleen maar minister-president blijft er geen portefeuille meer zal beheren. Dit laatste is echter niet in overeenstem ming met de opvattingen van dr Beel, die van mening is, dat ook een minister president een portefeuille behoort t^ be heren. Vóór Maandag as. zal over deze kwes tie, waarin uiteraard politieke factoren meespreken, waarschijnlijk geen beslissing In Egypte hebben zich volgens Ass. Press nu 2003 gevallen van cholera voor gedaan met 435 sterfgevallen. Sensationele wending in zaak van de verdwenen postzak Zijn Alphenaren met de buit op stap De zaak, betreffende de verdwyning van 100 duizend gulden uit een post zak van Alphen aan den Rijn naar Leiden op 18 September, begint een sensationele wending te nemen. Zo Juist vernemen wy, dat vyf Alphena ren één dezer dagen met de Noor derzon z(jn vertrokken. Ook zyn 26 nummers van de verdwenen bank biljetten bekend geworden. De verhoren, die de gearresteerde post directeur H. in de afgelopen dagen zijn af- gejwmen, zullen wel niet vreemd zijn) Het gaat aan het spoor, dat de politie thans heeft geleid naar bedoelde personen. Het zijn Gisteren is dus het normaal verkeer tussen Noord- en Zuid-Nederland weer mogelijk geworden, toen in de Moerdijk-verkeersbrug het laatste deel werd ingelast. Zo is Nêerlands technische trots in ere hersteld. de 51-jarige A. H., de 43-jarige Poolse S. T., de 40-jarige A. J. W. H., de 25-jarige A. H. en de 57-jarige M. J. A. E. B., allen uit Alphen aar. den Rijn. In hoeverre al deze H.'s familie zyn van de gearresteerde postdirecteur is nog niet bekend. Het feit, dat zij in het bezit zijn paspoorten iets wat op het gemeente huis gemakkelijk is na te zien werpt grote vraagtekens op. Want vijf willekeu rige inwoners uit Alphen zullen toch zeker niet allemaal een paspoort hebben. dus aardig op lijken, dat de diefstal van te voren in elkaar is gezet en de betrokkenen, voor het ergste geval, hun maatregelen hebben getroffen. Dat zij op de hoogte waren van deze zending is niets bijzonders, want dergelijke dingen vinden regelmatig plaats. De grens, vliegvelden en havens den thans scherp bewaakt, maar zijn deze maatregelen tijdig getroffen? Zo nee en mochten bedoelde personen zich dus reeds in het buitenland bevinden dan lijkt het ons toch zeer twijfelachtig of zij zich op afdoende wijze aan de lange arm van de politie zullen weten te onttrekken. Gelijktijdig met vijf Finse, één Noorse en Nederlandse officieren nam de com mandant voor Indië van het Leger des Hells, kolonel Lebbink, (midden) gis teravond in de Doopsgezinde Kerk aan de Paleisstraat te 's-Gravenhage afscheid van het vaderland. Sovjet nederlaag in politieke commissie Wysjinski heeft dramatische woordenwisseling met Johnson speciale commissie te benoemen, die van Joego-Slavië, Albanië, Bulgarije t de commissie naleven. Het ging er weer dramatisch toe in de vergadering der Commissie. Albanië en Bulgarije weigerden te beloven dat zij zich zouden neerleggen bij beslissingen die de algemene vergadering zal nemen inzake de Griekse kwestie. Ook Joego- Slavië beloofde het niet, ook al ontweek het een direct antwoord. Wysjinski, de Russische afgevaardigde, hield een felle rede, waarin hij de Ame rikanen nogmaals van „koehandel" be schuldigde en van het stellen van het ultimatum „U aanvaardt de commissie en wy geven dan onze beschuldigingen op". „Wy staan door uw ultimatum tegen de muur gedrongen", aldus Wysjinski, „gaat u uw gang nu maar mijnheer Johnson (de Amerikaanse afgevaardig de). Waarom toont u zich zo laf door ons te dwingen deze voorwaarde aan te nemen? Wat u voorstelt is een gemo derniseerde wet van de wildernis, het is chantage." Nadat Johnson een kalme rede had gehouden werd de Amerikaan se resolutie in stukken en brokken aan genomen. De commissie heeft dus thans beslo ten de algemene vergadering voor te Een beroep te doen op de vier Bal- kanlanden om samen te werken en hun geschillen op vreedzame wijze op te DAT mensen in de naaste omgeving van Gandhi een beetje ongerust zijn over de Mahatma, die aan griep lydt doch de zieke iedereen, die naar zijn gezondheidstoestand informeert toevoegt: „Dit gaat alleen God aan!" DAT Prinses Elizabeth straks, by Haar huwelyk aan luitenant Philip Mount- batten zal beloven, hem altijd gehoor zaam te zyn, doch DAT Zij, als vermoedelijke erfgename van de Kroon, aan niemand gehoorzaam heid verschuldigd is. DAT er alweer een „taartje" van 200 pond in Londen is aangekomen voor Prinses Elizabeth, ditmaal in onderdelen, welke op d® dag van het huwelijk ge monteerd zullen worden. DAT de Australische premier, Chifley, een salarisverhoging weigerde en hij in het parlement verklaarde: „Ik zou alleen aar last hebben van dat extra geld." DAT zeven gewapende mannen de villa in een Italiaanse prinses, Acyon Carrac- ciole, bij Napels, hebben geplunderd, na de prinses en haar huispersoneel aan han. den en voeten te hebben gebonden. DAT de boeren van Sondagsriviervallei (Zuid-Afrika) in hun landstreek het dra gen van schone boorden tot een verplich ting willen stellen. DAT onlangs bij de parade in Cleve land vier honderdjarige oudgedienden uit de Amerikaanse burgeroorlog van 1861—1865 meeliepen 'en er zelfs een van 103 jaar mee marcheerde, die zonder hoed de felle zonnestralen trotseerde. DAT een 21-jarige kleurlinge op Ceres (Indië) onlangs het leven heeft geschon ken aan twee zoons, waarvan de een twee dagen later werd geboren dan de eerste. DAT volgens een Noorse geleerde alle jonge garnalen van het mannelijke ge slacht zijn en deze diertjes, wanneer ze ouder worden, tot het vrouwelijke ge slacht overgaan. DAT gisteren in „Kras" te Amsterdam op de algemene vergadering van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling het tienjarig bestaan werd herdacht. DAT een KXJ4.-passag;er op de Indië- route de vraag of hij last van vliegen op grote hoogte had, beantwoordde met: „Ja, want er zijn enkele vliegen meegekomen uit Cairo". DAT de Stichting voor de Landbouw in een oproep aan de boeren heeft aan gedrongen op het zaaien van tarwe en rogge in, voorzover de bedrijfsomstan digheden dat toelaten, minstens normale Amerikaanse aanval op de vierde „Komintern" Herstel van Europa moet zo spoedig mogelijk geschieden De Amerikaanse regering heeft de nieuwe communistische organisatie in Europa boosaardig en gewetenloos genoemd en verklaard, dat de beweging weloverwogen zal trachten, het economisch herstel van Europa te doen mls- wordt gezegd, dat de V. S. vastbesloten zijn, de plannen voor het herstel Europa zo spoedig mogelijk uit te vof Het ministerie van buitenlandse zaken heeft alle bijzonderheden van de ni» organisatie zorgvuldig bestudeerd t het bijzonder nota genomen van het feit, dat verantwoordelijke kabinetsleden van bepaalde landen, w.o. de Sowjet-Unie, zich onder de afgevaardigden ter confe rentie bevonden. Lovett deelde voorts mede, dat de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Bedell Smith, die te Washington is ge arriveerd. aan het ministerie verslag heeft uitgebracht en dezer dagen naar New- York zal gaan, waar hij met Marshall van gedachten zal wisselen over de be trekkingen met de Sowjet-Unie. Deze tegenaanval werd gelanceerd door Robert Lovett, de Amerikaanse on der-minister van buitenlandse zaken, die overleg had gepleegd met zijn chef, ge neraal Marshall. In de rede van Lovett, die in de V.S. indruk heeft gemaakt, DAT gisteren te Amersfoort het eer ste A.M.J.V.-clubhuis voor militairen in Nederland door min. Fiévez geopend is. DAT de kinderen, die anders over de Hamertse heide (N. Limburg) naar school trekken, thans per autobus worden ge bracht i.vm. het brutale optreden van de wilde zwijnen. DAT de nieuwe gezant te Athene, jhr H. P. J. Bosch van Drakestein, de leiding van zijn post op zich heeft genomen en aan J. J. Bijl de titel van ambassade-se cretaris is verleend voor de duur van zijn werkzaamheden te Washington. DAT voor het Arnhemse B.G. 7 j werd geëist tegen d® voorm. Enschedese illegale werker G. Bruggert, die door de S.D. ge-' dwongen was tot het verraden van een aantal illegale werkers van de „Waarheid- groep" DAT de Zaterdag in A'dam gehouden NIWIN-collecte voor Kerstpakketten t.b.v. de Ned. militairen in Indië, bijna f 30.000 opbracht DAT het Berlijnse blad „Berlin am Mittag" door de Russische militaire rege ring zwaar beboet is en één dag niet mag verschijnen, daar er een beledigend ar tikel over de Engelse militaire gouver neur in stond. DAT voor het A'damse B.G. gisteren tegen de bunkerbouwers H. Wiersma uit Beek bij Nijmegen, D. Wiersma uit Zandvoort, G. Kap en W. Blom uit Am sterdam resp. 4, 2, 3 en 3 jaar werd geëist DAT b(j KR. m.Lv. 1 October jJ. eer vol ontslag is verleend aan ir H. C. A. Boom, directeur van de plaatselijke Te lefoondienst Rotterdam. DAT gisteren de 274ste verjaardag van Alkmaars ontzet aldaar feestelijk is ge- DAT het weerschip „Cirrus" gisteren na een afwezigheid van vier weken weer in Rotterdam ls teruggekeerd. DAT 700 jaar gelpden de eerste oor konde, waarop de naam Vlissingen voor komt werd opgemaakt en deze stad dit feit sober wil herdenken. DAT de K.vK. voor N.-Holland een adres aan de min. van Econ. Zaken heeft gestuurd, waarin erop wordt aangedron gen om de doorberekening van omzet- en invoerbelasting zo spoedig mogelijk in te trekken. DAT burgemeester Oud van Rotter dam en zijn echtgenote gisteren in Huil arriveerden en zich vandaag naar York hebben begeven. DAT de openbare prijsvraag voor een uniform gefusilleerden-gedenkteken geen resultaat heeft opgeleverd en men thans het gestelde doe! langs een andere weg wil bereiken. DAT op 27 Oct. te Arcen en Velden gemeenteraadsverkiezingen worden ge houden, daar zich hierbij in 1946 een onregelmatigheid had voorgedaan. DAT in opdracht van de Regering het m.s. „Dreohtdijk", een der bekende dijk- sohepen van de Holl.-Amerikalijn, voor de sloop verkocht ls aan een Belgische DAT de K.vJC. van Noord-Holland de Regering verzocht wijziging te brengen in de uitvoering van het Besluit Alg. Vestigingsverbod Kleinbedrijf 1941, i.v.m. een te veel aan administratieve omslag. DAT op 64-j. leeftijd te Amersfoort is overleden ir B. A. Venhey. die tijdens de bezetting hoofd was van bouwbureau van het Rijksbureau voor Voedselvoor ziening en als zodanig in vele plaatsen centrale keukens stichtte. DAT het Zweedse ss. „Delphines" gis teren by Bath (Zeeland) aan de grond is gelopen, doch 's avonds met behulp van 4 sleepboten is vlot gekomen. DAT Brabant meer dan f 100.000 bijeen heeft gebracht voor de door brand getroffen gemeenten in deze provincie. DAT een oud dametje op Schiphol niet begreep waarom de vliegtuigen alsmaar één kant binnenkwamen, waarop een ander oudje antwoordde: „Dat is nogal logisch, daar ligt immers het buitenland". Commissie van Drie zal vertrekken De commissie van drie inzake Indië heeft volgens Ass. Press te New York aangekondigd, dat zy zo spoedig mo gelijk naar Nederlands Indië zal ver trekken. Naar men weet, wordt er van republikeinse zijde op aangedrongen, dat de commissie te Singapore zal zetelen. Red. Dr Warouw Oost-Indonesisch kabinetsformateur Nm besprekingen met fractieleiders vorsten en anderen heeft president Soekawati dr Warouw opdracht ge geven, een nieuw kabinet urnen te stellen. Ryan noemt Indische Regering een handelslichaam Ryan, de advocaat van de Isbrandtzen- line, die de rederij is van de .Martin Behrman, heeft voor rechter Alfred C. Coxe te New York, ter ondersteuning zijn eis van 3.087.241,25 dollar tegen de N.I. Regering de beweringen geuit, dat deze regering slechts een handelslichaam zou zyn en dat Amerika op grond va Japanse capitulatie van 14 Augustus 1945 bepaalde rechten in Indië zou hebben verkregen. De rechter bepaalde, dat de beslissing of de N.-I. Regering voor hem gedaagd kon worden, door hem moest worden uitgemaakt. Generaal-majoor Von Freytag Drabbe, commandant Corps Mariniers, kwam gisteren te Soerabaja aan vooi inspectiereis, aldus Aneta. Een speciale commissie te benoem ea die toezicht moet houden (zoals boven bedoeld); Een beroep te doen op de vier Bal- kanlanden met de speciale commissie sa- De speciale commissie te machtigen, zonodig een speciale zitting der alge mene vergadering bijeen te roepen; de speciale commissie haar hoofdkwar tier te doen vestigen in Saloniki en haar opdracht te geven, andere plaatsen bin- het gebied der vier landen te be zoeken en aan geregelde of speciale zit tingen der algemene vergadering verslag uit te brengen. Tenslotte, dat de commissie 30 dagen i goedkeuring door de alg. vergadering haar werk begint en voor onbepaalde tijd blijft bestaan. Poolse treiler met Ned. beman ning op rotsen gelopen Schevenlngers en Katwijken kwamen er goed af De Poolse treiler „Wega" met een grotendeels Nederlandse bemanning ia, naar eerst thans bekend wordt, dezer dagen bij Gothenburg op de rotsen ge lopen. De opvarenden. 13 Nederlanden, afkomstig uit Scheveningen, IJmuiden, Katwijk aan Zee en Egmond aan Zee en 4 Polen zijn behouden te Gothenburg binnengebracht Roofoverval te Amsterdam leverde f 5500 op Twee gewapende mannen hebben gis teravond een roofoverval gepleegd in een sigarenwinkel te Amsterdam. De eige naar was naar zijn vrouw in het zieken huis en een kennis paste zolang op de winkel. De mannen bedreigden deze met him vuurwapens en sloten hem in een hangkast op. De dieven gingen er met medeneming van ƒ5000 en een aantal ringen en colliers ter waarde van ƒ500 vandoor. Een dode en drie zwaar gewonden bij munitieontploffing Ernstig ongeluk In de Soerense bossen. Gisteren is bjj opruimingswerkzaam heden ni de Soerense bossen bij Apel doorn een hoeveelheid oude Duitse mu nitie ontploft. De chauffeur-korporaal W. Mulder uit Hattum werd gedood, ter wijl serg.-maj. C. A. v. d Bolt, sold. Ie kL A. Duistermaat uit Zutphen en sold. A. Cremer uit Coevorden zo zwaar werden gewond dat voor hun leven wordt ge vreesd. Omtrent de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. Ook de Grootmoefti naar de Arabische Liga-zitting Vloog het door Britten bezette gebied. De Grootmoefti van Jeruzalem, die zo goed kon opschieten met Hitier, terwijl millioenen Joden werden vergast, heeft Egypte waar hij evenals zyn vriend Abd' el Krim bescherming vond bij koning Faroek. verlaten en is incognito in Libanon aangekomen om de zittingen van de Raad der Arabische Liga bij te wonen. Het feit dat hij een vlucht over het door de Britten bestuurde Palestina riskeerde wordt beschouwd als een aan wijzing van het overgrote belang van zijn missie. AMERIKA'S GOUDEN BERGEN. Amerika's goudbezit is nu 22.762 mil lioen dollar, tegec 22.799 millioen in October 1941. De Sowjet verkocht half September 5.6 millioen dollar aan Ame- Iets koelere nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen nevel of mist en iets lagere ttemperatuur. Morgen overdag: na het oplossen van de mist enkele overdrijven de wolkenvelden, maar vrywel overal droog weer. Zwakke tot matige, overwe gend Zuid-Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Vrijdag 10 October Zon op 6.54 oa onder 18.00. Maan op 1.19 en onder 17.04. Dinsdag 14 October NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1