Jlieuuic hsctft(iourant Twaalfhonderd genodigden bij de Doop van Marijke REGENTSCHAPSWET THANS INGEDIEND Wist U ^-IINSDAG 7 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJ ZEN f 0.30 per week; I 1.30 per maand; f 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENT1ËN. 10.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7326 Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stantuflstirii is afieMcwtt myn bcr» in teyljenspoet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58938 treft speciale maatregelen Politie jyAAR wij zullen twaalfhonderd genodigden de doopplechtig heid van Prinses Maria Christina in de Domkerk te Utrecht op Donderdag a.s. bijwonen. Daar valt aan te nemen dat het grootste gedeelte van het aantal bezoekers per auto naar Utrecht zal komen of in de stad zich ook op deze wijze naar de kerk zal begeven, heeft de Utrechtse - politie speciale maatregelen getroffen. De koninklijke stoet komende uit Soestdjjk, zal bestaan uit zeven auto's. In de eerste zal gezeten zijn H.M. de Koningin met de Groother togin van Luxemburg. In de laatste het Prinselijk Paar met de dopellnge. Ook de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zullen de plechtigheid bij- de gehele route van de grens de gemeente tot de kerk zal een af- worden gevormd door troepen land-, zee- en luchtmacht. In de n de binnenstad, die %naar de •k leiden, wordt bovendien een touw- retting aangebracht. [Daar te verwachten is dat langs de ite welke de Koninklijke stoet zal vol- veel belangstellenden zich zullen jben opgesteld, wordt er de aandacht gevestigd dat aan genodigden voor L plechtigheid hetzij deze per auto of te pet zijn, gelegenheid zal worden gebo- tn zich op de volgende plaatsen in de brijroute te begeven: Overweg Ram- raat. Maliebaan (kruispunt) Lucasbrug Parkeerplaatsen Parkeer gelegenheden zijn voor hou- Witte kaarten en kaarten met blauwe agonaal: Domplein; b. kaarten met oranje diagonaal: Nieuwe racht; 6. kaarten met rode diagonaal en kaar- a met groene: Pieterskerkhof. De weg van de kerk naar genoemde rkeerplaatsen en omgekeerd zal door politie worden aangewezen. De burgemeester van Utrecht maakt ■>rts bekend dat op Donderdag 9 Octo- r van 9 uur af tot ongeveer 12 uur in route, welke de Koninklijke stoet lgt, t.w. BiltstraatMaliebaanNachte. alstraat, Nobelstraat, Janskerkhof en imstraat, geen rijverkeer zal worden onder piloot terug over de Oceaan Slechts enkele toeschouwers waren ge- ige van het vertrek, hedenmorgen vroeg, de Amerikaanse skymaster, die var !t vliegveld Lyneham in Wiltshire (En- land) opsteeg voor de retourvlucht ovei Atlantische Oceaan zonder piloot. Het itomatisch brein" startte de machine rfect, zonder een mensenhand aar. nrichting, voor de reis van 3840 kilo- Dezelfde nood-bemanning kopper, als op de heenreis naai 1 en vier passagiers waren EXODUS-JODEN KRIJGEN MEER BEWEGINGSVRIJHEID. i De schijnwerpers en een gedeelte van t. je versperringen om het kamp Popper.- 1, orf en het kamp Amstau in Duitsland, jaarin de vierduizend emigranten van de Exodus 1947" zijn ondergebracht, zijn bor de Britse bewaking weggenomen, bdat de bewoners thans vrijelijk in en it kunnen gaan. n jj PAAK LICHTTE TRUMAN IN OVER 0 TOLUNIE - Spaak heeft gisteren president Truman 1 belicht over de geünificeerde tarieven ie tussen België. Nederland en Luxem- (urg zullen gelden. fANDAAG STELLEN PIJ V VOOR: Sold. A. J. Bogerd, Petr. v. Saxenstr. 68, Rijnsburg. Sold. Ie klasse A. J. Bogerd, staf V, 'igade Staf Wacht-Coy, Banjoemas is fins bijna twee jaar in Indië en heeft !t best naar z'n zin, ondanks het feit. it hij eigenlijk veel liever niet op ^yeg iar Djocja was blijven steken, omdat als eenpersoonlijke plicht voelt n, zoals hij het noemt: „De boel daar e zetten". Maar nu hij reeds enige Banjoemas „rust" heeft, is hij op !t idee gekomen zich een geit aan te toegelaten. Tevens zullen veertien straten worden afgesloten die in de directe om geving van de kerk liggen. Aanrijroute Voor de genodigden van buiten Utrecht en in het bijzonder voor de Haagse be zoekers is het volgende van belang: De aanrijroute is de volgende: a. Maliebaan, Nachtegaalstraat, Nobel straat, Janskerkhof, Korte Jansstraat, Domstraat. b. Vredenburg. Lange Viestraat, Potter straat, Neude, Lange Jansstraat, Jans kerkhof Korte Jansstraat, Domstraat. Het is aan fotografen verboden langs de route opname te doen vóór het pu bliek. m.a.w., de politie zorgt dat het publiek niet gehinderd zal worden. De bahasa Indonesia (Indonesische taal) De „Locomotief' te Semarang wijst er ondeugend op, dat men ondanks al het streven naar een Indonesische taal, toch altijd de streektalen een grote rol zullen blijven spelen, want in Oost-Indonesië noemt snel rijk wor den „bernadjamoeddin" en op Java zal men liever een ander woord ge bruiken. („bergani" misschien? Red.) Mr Oud wil Democratische Volkspartij stichten Geen V.D., maar D.V. Op uitnodiging van mr P J Oud zijn een aantal niet-socialistische democraten Zatter- dag j.l. te Utrecht in vergadering bijeen gekomen. Na een uitvoerige gedachtenwis- seling werd besloten tot de vorming van een comité tot voorbereiding van de op richting van een democratische volkspartij. Alle aanwezigen te getale va 72 persoe, traden als lid van het comité toe. Het bestuur werd samengesteld uit: mr P J Oud te Rotterdam, voorzitter, H B Berghuys te Utrecht, T de Boer te Nijme gen, mr K Bijlsma te Franeker, mr P W J H Cort van der Linden te Groningen, dr S Eizinga te Haarlem, J J G S Falkena Heerenveen, J J Feringa te Alkmaar, me GoudswaardKmpscheer te Gorsel, B Krijt te Diepenveen, D van Leeuwen te Vlis- singen, G A Mulder te Ginmken, H R Mul der te Deventer, ds W N van Nooten te Meppel, W F A Wiesell te Amsterdam. Als secretaris treedt op mr J G Bettink, Staten Bolwerk 26 te Haarlem. Het comité staat open voor verdere toetreding van leden. Geef mij maar de K. L. M. zegt Voor-Indië Oude liefde doorbreekt de boycott. De oude liefde der Voor-Indiërs voor de K.L.M. is zelfs de boycott te sterk, hetgeen blijkt uit het feit, dat de K.L.M.- Constellation, die heden van Amsterdam naar Batavia vertrekt, niet over Colombo zal vliegen, doch te New Delhi zal lap den op verzoek van deVoor-Indische regering. De nieuw benoemde cor.sul Voor-Indië te Batavia heeft namelijk de K.L.M. verzocht, hem en zijn staf 9 personen naar Batavia te Haags jubileumcomité werkt gewoon door Naar w(j vernemen, heeft het Haags Jubileumcomité van het Koninklijk Hnis de mededeling ontvangen, dat de voorbereidingen voor £e viering van het 50-jarig Regeringsjubileum van Onze Vorstin normaal doorgang kunnen vinden. Het a.s. Regent schap van H.K.H. Prinses Juliana Is dus geen enkele aanleiding, om de plannen op te schorten of te wij- Ver hoging der pensioenen per 1 Jan. 1947 Daarom dit Jaar geen extra-toeslag zoals ln '45 en '46. Binnenkort is de indiening te verwach- n van een wetsontwerp tot herziening in de Pensioenwet 1922 en van een wets ontwerp tot verhoging der pensioenen met ingang van 1 Januari 1947. Bij de voorbereiding dezer ontwerpen zijn inge wikkelde problemen naar voren geko- waardoor de indiening is vertraagd, aldus min. Witteman in antwoord op vra- van het Tweede Kamerlid Vermeer (arb.). Het ligt in verband met vc staande niet in de bedoeling, over 1947 extra-toeslag aan gepensionneerden te verstrekken, zoals over 1945 er. 1946 is geschied. Etiketten voor Niwin-pakketten vliegen weg iu reeds vrijwel alle beschikbare etiketten zijn uitgegeven. Aangezien nog steeds aanvragen binnenkomen, verzoekt het Centraal Bureau van de Niwin aan de plaatselijke comité's dringend om de etiketten, welke, naar hun mening, niet meer worden verkocht, direct terug te sturen, opdat deze dan elders nog ge bruikt kunnen worden. DE BILT REGISTREERDE AARD BEVING IN TURKIJE Gisteravond om 9 uur werd door de seismografen van het K.N.M.I. te De Bilt buitengewoon sterke aardbeving op getekend, waarvan de oorsprong in Tur kije is gelegen, vermoedelijk in de omge ving van Smyrna. WEER AMERIKAANSE VERSCHEPIN GEN VAN AMMONIUM-NITRAAT. Verwacht wordt, dat onmiddellijk weer »n aanvang zal worden gemaakt met de verscheping van ammonium-nitraat uit de haven Tampa in Florida naar Nederland andere landen. Sinds de ontploffing Texas-City waren de verschepingen ge- chaffen, spoedig gevolgd door een eend aet drie kiekens. En niemand behoeft ndertussen bang te zijn, dat Ab buiten raining raakt. Op Koninginnedag waren in Banjoemas hardloopwedstrijden en tfj werd tweede tegen 20 Chinezen en 5 Nederlanders. Een kruik Bols was z'n >eloning. We zien hem hier staan met enkele longetjes, die bij de compie „behoren", Poch alleen iets willen uitvoeren. wan- Beer ze sigaretten krijgen van zware Braziliaanse shag. Ab riep onze hulp in voor een bijzon der geval! Hij zoekt een correspondentie- priendinne'.je uit Rijnsburg. Nu, Rijns- totfgse meisjes, vrijwilligsters voort De drie Nederlanders vrijgelaten Republikeinse campagne tegen de Amerikanen. De republikeinse regering heeft vol gens het Franse persbureau A.F.P. be sloten. de drie, gevangen genomen Ne derlanders vrU te laten. De republikeinse pers heeft deze gebeurtenis aangegrepen voor een campagne tegen de Amerika nen. Zo beweert zij. dat het onbehoorlijk is dat Nederlanders aanwezng waren in een vliegtuig, dat verondersteld werd. vertegenwoordigers van de VJN. te ver voeren, en zij insinueert, dat de Ameri kanen niet onzijdig zouden zijn. Gani beweerde nog, dat de Nederlan ders niet meegevlogen waren om de Amerikanen te assisteren, doch om par ticuliere redenen. (Naar men weet. gold het een inspectie op Nederlands gebied en zijn de officieren binnen onze demar catielijnen gevangen gemaakt. Red.) INDIE KOMT TER SPRAKE IN DE BEHEERSRAAD. In de beheersraad der V.N. te Lake Success heeft de vertegenwoordiger var Nederland, prof. W. J A. Kernkamp, vol gens Ass. Press, verklaard, dat Nederland de hoop koestert op een spoedige verschij ning van de Verenigde Staten van Indo nesië als volwaardig lid der V.N. Hij be toogde dat de inlichtingen betreffende de niet-zelfregerende landen, die het handvest verlangt, niet verplicht zijn, doch voegde er aan toe, dat Nederland desniettemin be reid is, deze te verstrekken. HET OUDE INDISCHE GELD IN INDIE INWISSELBAAR. Aneta seint uit Batavia, dat in Indië biljetten van de Javase Bank van f5 en de Indische muntbiljetten van f2.50 en fl, alle voor de oorlog uitgegeven, weer mogen worden ingewisseld tegen hun no minale waarde in wettig betaalmiddel, tot een maximum van f300 per gezinshoofd in de maand October. (Er wordt nog niet gemeld, wanneer inwisseling in Nederland mogelijk zal zijn. Red.) Moment tijdens de plechtige uitreiking door Z.K.H. Prins Bernhard van ver schillende onderscheidingen aan vele personen, die zich tijdens de laatste wereldoorlog bijzonder voorbeeldig hebben gedragen. „Geheimzinnigheid" rond het Beheersinstituut De bonding van het Beheersinstituut heeft tot talrijke en ernstige klach ten aanleiding gegeven. Er heerst rondom dit instituut, speciaal het bureau Vijandelijk Vermogen, eer sfeer van geheimzinnigheid. Een jaarver slag, een begroting en een rekening er verantwoording worden niet gepubli ceerd. Op verzoeken om inlichtingen pleegt het instituut te reageren met de mededeling, „dat het nog wel jaren kan dur;en." Besprekingen worden door de ambtenaren in vele gevallen ontweken met de mededeling, dat deze .practisch niet mogelijk zijn." Deze waslijst van klachten is te lezen in het Voorlopig Verslag der Vaste Com missie voor Privaat- en Strafrecht der Tweede Kamer bij het wetsontwerp tot wijziging van het Besluit Vijandelijk Ver mogen. De Commissie vraagt opening zaken, bijv. hoeveel vermogens en welk bedrag onder beheer zijn gesteld, hoe het met de liquidatie staat, hoeveel non-enemy verklaringen zijn afgegeven BRANDSCHADE TE HELMOND OP f 1 MILLIOEN GESCHAT De schade van de brand, welke Vrij dag twee fabriekscomplexen van dc N.V. Diddens en van Asten, textielfa brieken te Helmond in vlammen deed opgaan en waarbij 400 ton grondstoffen verloren gingen, wordt thans geraamd op één millioen gulden. NED. CONSULAAT TE BRATISLAVA Bij K.B. is te Bratislava (Tsjecho-Slo- wakije) een consulaat opgericht. Dr M. Murtin is tot consul benoemd, aan wie in het Frans moet worden geschreven. Waar onze jongens op Java komen, verdwijnt de honger, waaronder vooral zovele kleine kinderen maandenlang kwijnden. Teneinde echter de verdeling van het voedsel zo eerlijk mogelijk te doen verlopen, worden volgnummers uitgereikt Waar bevinden zich Truman en Evans? George Truman en Cliff Evans, de beide Amerikaanse sportvliegers die bij hun reis om de wereld ook Nederland bezoch ten, zijn, nadat zij in Hongkong warei gestegen, niet op de plaats van bestem ming, Shanghai aangekomen. Volgens onbevestigde berichten zouden zij wegens krachtige tegenwind een noodlanding hebben gemaakt bij Amoy, doch Ameri kaanse radio-operateurs, die thans de ge hele Chinese kust afspeuren, zijn er n in geslaagd om verbinding met Amoy krijgen. Vliegtuigen worden gereed ge houden om de vermisten te zoeken. De Amerikaans-Franse pianist Robert Casadesus zal.in het voorjaar van 194" eerste Amerikaanse musicus na de oorlog een tournée door de Sowjet Unie maken. Bö de Tweede Kamer ls thans, ter overweging door de Verenigde Vergade- dering der Staten-Generaal. Ingediend het wetsontwerp tot toepassing van art. 43 der Grondwet, regelende de tijdelijke neerlegging van het Koimik- Ujk gezag door H.M. de Koningin. Het wetsontwerp bestaat uit drie arti kelen. Het laatste artikel bepaalt, dat de wet in werking treedt met ingang van de dag harer afkondiging. De beide an dere artikelen luiden als volgt: Artikel 1. 1. Wanneer Onze gezondheid naar Ons oordeel daartoe aanleiding geeft, leggen Wij de uitoefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neer. 2. Wij bepalen het tijdstip, waarop Wij krachtens het eerste lid van dit artikel de uitoefening van het Koninklijk gezag neerleggen, alsmede het tijdstip, waarop Wij deze zullen hervatten- 3. De in het 2e lid bedoelde tijdstippen worden bekend gemaakt door plaatsing van Oraze desbetreffende besluiten ir Staatsblad. Artikel 2. Voor de gevallen, waarin krachtens artikel l de uitoefening vai Koninklijk gezag tijdelijk neerleggen, wordt mits deze Onze beminde Dochter Prinses Juliana der Nederlanden tot Re gentes van het Koninkrijk benoemd. De toelichting bij dit wetsontwerp, on dertekend door alle (dienstdoende) minis ters, bevat hetgeen dezer dagen reeds i de. officiële bekendmaking is gezegd. De toelichting besluit aldus: Het is de vurige wens, dat de om standigheden, welke tot Indiening van het ontwerp leiden, spoedig tot het verleden zullen mogen behoren. Zoels bekend, zal de Verenigde Verga dering der Staten-Generaal morgen om 1 in het gebouw der Tweede Kamer bijeenkomen om over dit wetsontwerp te beraadslagen. Prijs van druiven schoot dërtig cent omhoog Want Engeland gaat weer invoeren. Van f0,90 tot f 1.20 per kg steeg gisteren op de Westlandse veilingen de druivenprys toen bekend was geworden, dat Engeland weer licen ties verleent voor de invoer van druiven. Hoewel officieel de licenties nog niet in belangrijke mate aanwezig waren, mag worden aangenomen, dat practisch de uitvoer weer is toegestaan. Bovendien blijkt het binnenland veel belangstelling Dor druiven te hebben. Minder prettig is, dat tot 15 Nov. geen uien naar Engeland mogen worden geëxporteerd. De oogst bedraagt echter dit jaar slechts 60 van de normale en wordt in voldoende hoeveelheden naar andere landen uitgevoerd. Nieuwe „Komintern" speelt Marshall plan in de kaart Italië en Frankrijk werden kopschuw De proclamatie van de nieuwe com munistische organisatie in Europa waarover het Verklaarde Uitzicht heden uitvoerig handelt zal de aanvaarding van het Marshall-plan door het congres zeer vergemakkelijken, zo meent men in Amerika. Tevens is men 'er van mening, dat de actie de macht der communistische par tijen, vooral in Italië en Frankrijk, zal verzwakken. Volgens het departement van Buitenlandse Zaken te Washington had men aldaar reeds tevoren inlichtin gen ontvangen over de stichting van het nieuwe communistische Informatiebu reau Ten departemente weigerde men echter te spreken over de mogelijkheid an diplomatieke actie. De commentaren op de nieuwe Rus sische stap zijn over heel de wereld vol s. In Lake Success ziet men in het we bureau een actie tegen de V S. De Finse Soc. Democraten hebben geen interesse. In de Amerikaanse zone van Duitsland ducht men het communisti sche gevaar, daar b.v. 40 der Ruhr- mijnwerkers communisten zijn. De „Os- serv^tore Romano", het Vaticaanse blad, noemde de nieuwe stichting een element in de wereldtweedracht. De Franse so cialisten spreken van een „wederge boorte van de Komintern" en de M.RP. verwijt de Franse communisten hun .verstokte anti-Franse houding". De Manchester Guardian (Engeland! beschouwt de „herleving van de Kom- n" als een „veelbetekenend en open lijk toegeven van een grote verandering iö de Russische politiek". Een Oostenrijkse, socialistische woord- voerde verklaarde, dat de nieuwe com munistische groepering een eerste stap is op weg naar een afzonderlijke com munistische organisatie der Ver. Naties. sou zeer nuttig zijn. aldus de woord voerder, indien de socialisten zich even- :ns zouden organiseren. De communistische minister van Voor lichting van Tsjecho-Slowakije kondigde een binnenlands communistisch of fensief aan ook, dat gericht zal zijn tegen de reactie en verraders. Dit offensief zou moeten uitgaan van een „socialistisch blok*\ bestaande uit sociaal-democraten Nieuwe Duitse geldstukken ?onder hakenkruis De geallieerden gaan in Duitsland nieuwe 10- en 5-Pfennigstukken uitgeven die in niets van de oude verschillen, be halve dat het hakenkruis er op ontbreekt DE RUHRMIJNWERKERS VER TIKKEN HET. Ondanks*een record-aantal mijnwerkers is de dagproductie van het Ruhrgebied in enige weken tijds gedaald vai recordcijfer 244.080 ton tot 238.262 aldus generaal Clay, de Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland. DAT in de kerk van Santa Maria te Puglia (Italië) mijnheer Licita, op de vraag van de priester of hij Maria Coffi als wettelijke echtgenote wenste, zo maar n" antwoordde, waarop de bruide gom de benen nam en de bruid in zwijm viel DAT in Noord-Birma twee goudvelden zijn ontdekt, doch nog niet bekend is ge maakt. waar de velden precies gelegen zijn. DAT volgens de Unesco de door de oor. log verwoeste landen, w.o. Nederland, 20 millioen dollar nodig hebben voor radio apparatuur. DAT v. d. S., uit Raamsdonkveer, die reeds wegens het vervalsen van coupures had „gezeten", thans opnieuw is gear resteerd, ditmaal wegens het in bezit hebben van 600 suikerbonnen. DAT gisteren te Amsterdam de diplo ma's van de eerste 2-j schriftelijke sus voor opleiding van beambten in het bank- en effectenbedrijf aan de geslaag den uit het gehele land zijn uitgereikt. DAT tijdens de laatste oorlog in Europa 151.000 Amerikanen zijn gesneuveld. DAT de St.-Crt. van gisteren een werk tijdenregeling in brood'bakkerijen i.v.m- de viering van Allerheiligen op 1 Nov. a.s., een prijzenbeschikking lucifers 1947 alsmede een loonregeling voor het tuin bouwbedrijf in het Westland bevat. DAT de president van de American So ciety of Travel Agents te New-York, mi Harry Paulsen, vandaag in ons land is gearriveerd, om tot 12 Oct. a s. besprekin. gen voor het reisseizoen 1948 te voeren. DAT voor de Bijz. Raad van Cassatie in de zaak tegen de A'damse SD-recher- cheur G. Mozer, die door het BG aldaar wegens het doen deporteren van talrijke Joden tot de doodstraf was veroordeeld, een verwijzing naar het Arnhemse BG geëist werd. DAT min. Drees op 12 Oct a Brussel spreekt op een congres voor ligheid, hygiëne en verfraaiing van de werkplaatsen. DAT de „Benelux"-journalisten op bun bocht door ons land gisteravond, na een bezoek aam Rotterdam en Pernis, door in. Mansholt op Kasteel ..Oud-Wasse- lar" ontvangen werden. DAT thans plannen zijn gereed geko- en om door het aanleggen van een dijk de omgeving van Doesburg en het bou- en van enkele stoomgemalen, de Baakse Overlaat, die ieder voorjaar in een water vlak verandert, te dichten. DAT de leden van de voorm. verzets groep „André" te Kaatsheuvel (N.-Br.) hun jaarlijkse réunie hebben gehouden. DAT ir W. H. van Leeuwen te Delft eervol is ontslagen als lid van de in ringseommissie en tot zijn opvolger noemd T. J- Twijnstra namens de hoofd groep Industrie. DAT het beheer van het dep. rine tijdens het verlof van min. Schagen van Leeuwen wordt waargenomen door min. Fiévez. DAT het Braziliaanse opleidingsschip „Almirante Saldahna" zich momenteel voor een beleefdheidsbezoek in Engeland bevindt en ook Nederland zal aandoen. DAT in Chili steenkooldistributie wordt ingevoerd tengevolge van de schaarste, welke door stakingen is ontstaan. DAT de tijdelijk zaakgelastigde te Wee- nen, F. R. W. H. M. J. graaf de Marchant et d'Ansembourg met verlof van zijn post is vertrokken en zijn functie thans wordt waargenomen door J. H. G. Schouten, Ned. consul-generaal te Weenen. DAT de Ned. gezant te Praag, A. Me- rens, van verlof op zijn post is terugge keerd. DAT de arts A. J. M. Kanters te Grave is benoemd tot ridder in de Orde v: Oranje-Nassau. DAT voor het A'damse BG gisteren j. werd geëist tégen de 52-j. C. Reus uit Hoogkarspel, die in Sept. '44 als „ordebe waarder" de namen en adressen gale werkers verraden had DAT de min. van Econ. Zaken aan A- H. van Heek te Enschede eervol ontslag heeft verleend als lid van de zuiverings raad voor de rubberverwerkende-, de téxtied-, kleding-, leder-, diamant- edelmetaal industrie. DAT in de jeugdgevangenis te Zutphen, welke Zaterdag 10 j. bestond, op het ogenblik 288 jonge mannen zijn opgeno- een veel groter aantal dan men zich by de in gebruik neming had voorgesteld. DAT onder de fruittelers in West- Schouwen een enquête wordt gehouden het bouwen van een koelhuis, het welk de telers zelf in Schcflxwen wepsen I. doch de Coöp. Veiling „De Zuid- Hollandse eilanden" in R'dam wil bou- DAT een kantoorbediende en een ar beider van een zuivelfabriek te Apel doorn zijn gearresteerd, die zich door het vervalsen van formulieren 3500 rantsoe- boter en 10.000 rantsoenen melk heb ben toegeëigend. DAT op 10 Oct. om 4 uur in de kleine zaal van het Concertgebouw te A'dam herdenkingsplechtigheid wordt ge houden ter nagedachtenis van de in Aug. in Zwitserland overleden prof. dr Ernst La Queur. DAT de Ned. ambassadeur te Londen gisteren aan de Engelse pianiste Myra Hess de versierselen van commandeur ir ae Orde van Oranje-Nassau heeft uitge- DAT in de tweede helft van deze maand de brug bij Sluiskil gereed komt, door de verbinding tussen Oost- en West- Zeeuws Vlaanderen aanzienlijk verbeterd DAT wegens tekort aan legeringsmo gelijkheid in Dec. a.s. voorlopig alleen de 2e en 3e compagnie van de administra tieve kaderschool van het leger na Middelburg wordt verplaats en de rest Kampen blijft. DAT de 22-j. landwachter A. Wals, uit A'dam, die in Maart '45 de illegale wer ker H. Koningsberger had gearresteerd, tengevolge waarvan deze werd gefusil leerd, door het B. G. aldaar tot 8 j. gev.- straf werd veroordeeld. DAT voor het R'damse B.G. 8 j. geëist werd tegen de 29j. chauffeur W. v. Am- sel, die in 1945 uit een leegstaande wo ning bij Arnhem een slaapkamerameuble ment had geroofd. DAT de totale uitvoer uit ons land in September 497.253 ton bedroeg tegen 509.894 ton in Augustus. Grote Vier-conferentie thans op 25 November De Sowjet-Unie heeft de Franse rege ring doen weten, dat zij accoord gaat met het uitstellen der conferentie var ministers van buitenlandse zaken, te Lon den, tot 25 November. De confererttie var plaatsvervangers zal worden uitgesteld tot 6 November. GEEN AMNESTIE VOOR BELGISCHE POL. DELINQUENTEN. België zal niet overgaan tot het ver lenen van 'n algemene amnestie aan poli tieke delinquenten, zo deelde de Belgische Justitie, Struys. mede. In Ramadier's huis ontplofte een bom „Niets bijzonders", zegt de Franse premier. In het huls van Paul Ramadier, de Franse premier, te Decazeville, van welke gemeente Ramadier burgemeester is, ont plofte gisteren een bom of granaat. Ra madier was op het ogenblik van de explo sie echter op het gemeentehuis. Door de ontploffing, zijn enkele ruiten gebroken. De Franse bladen publiceren deze gebeur tenis mét grote koppen, doch het bureau van de premier, hecht aan de aanslag geen politieke betekenis. FARRAN „ERGENS IN ENGELAND" AANGEKOMEN. Officieel is medegedeeld, dat capt Far- ran, die vrijgesproken werd van de moord op de 16-jarige Palestijnse Joodse jongen. Alexander Rubowitz, in Engeland is gekomen. Zijn verblijfplaats is geheim. Zoals men zich herinnert is Farran i rechtzitting terstond door de RAF weg gevoerd. Een* derde van Egypte met cholera besmet Een derde deel van Egypte is thans officieel door de cholera besmet klaard. De epidemie grijpt nog om heen en in zes provincies zijn nieuwe ge vallen geconstateerd. Het besmette gebied strekt zich thans met enkele onderbrekin- gein uit van de Nijldelta tot 500 km ter Zuiden van Cairo in Boven-Egypte Bikini-bewoners troffen het slecht De bevolking van het eiland Bikini, die haar woonstede moest verlaten in band met de atoombomproeven, gaat het eiland Rongirik, waar zij zich vestigde, verlaten, omdat zij niet in haar levens onderhoud kan voorzien. Zij gaat nu het eiland Oejelang, 450 km ten Zuid westen van Bikini. Europa heeft twintig millioen boekwerken Plannen voor een centrale catalogus De boek. en kunstafdeling van d Unesco wil een catalogus aanleggen va de werken, welke zich in de Europese boekerijen bevinden. Men schat het tal te verwerken titels op een kleine 20 millioen. Internationale vriendschap in de luiers Een Amerikaanse maatschappij, die luiers vervaardigt, heeft het Ameri kaanse consulaat in Sjanghai en ook Stalin in Moskou telegrafisch om de adressen gevraagd van de zeven over levenden der Chinese achtling en van de Russische vijfling, die onlangs wer den geboren De firma wil de Chinese en Russische babies gratis een partij luiers sturen, „in het belang van de internationale vriendschap", die dus in de luiers gelegd wordt. Min. Mansholt vindt het fruit niet te duur In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Maenen (K.V.P.) heeft minis ter Mansholt meegedeeld, dat het verschil tussen de veilingprijzen een de detail- handelsprijzen voor het fruit inderdaad groot is. maar dat hem riet is gebleken, dat de appel- en perenprijzen zo hoog zijn, dat dit fruit buiten het bereik blijft van een groot deel der bevolking. De veilingprijzen zijn inderdaad laag, maar de hoeveelheid fruit is zo groot, dat de minister meent, dat de kwekers wel aan hun trek komen. Deze week 125 gr. koffie en 50 gr. thee Naar wij vernemen bevat de bonnen- lijst deze week 125 gram koffie en 50 gram thee, alsmede het vorige week reeds beloofde ei. Egbert Graeffe Belgisch ambass®» deur te Den Haag^ Het schijnt thans vast te staan dat da heer Egbert Graeffe ln aanmerking komt voor benoeming tot ambassa deur van België by de Nederlands* regering te Den Haag. Graeffe was achtereenvolgens te Be^ lijn, Teheran en Peking in de diploma tieke dienst en was tot voor kort werk zaam bij het ministerie van buitenlandse handel. Egbert Graeffe is geboren op 30 Maart 1890 te Beauraing in Luxemburg. De nieuwe Engelse ambassadeur, Sir Philip Nichols, die Sir Neville Bland zal opvolgen. Drie dodelijke ongelukken Te IJmuiden is het 8-jarig zoontje va® de familie van Nierop door een vrachU auto doodgereden. De chauffeur, die ove rigens geen schuld treft, was niet in het beiit van een rijbewijs. Te Bloemendaal reed de 35-j. C. Ken- beek met zijn motor tegen de achterzijde van eén bestelauto. Hij werd op slag ge- De 44-j. Corn. Kooymann uit Amster dam, kapitein van de „Noordwijck", ia dezer dagen te Straatsburg by het aan boord gaar. van zijn schip te water ge raakt en verdronken. Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen nevel of mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, in de hogere niveaux. Ver anderlijke wind. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN Woensdag 8 October. Zon op 6.51 eo ondier 18 04. Maan op 23.52 en onder 16.11. Dinsdag 14 October NJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1