lEUrom Ceiltscljc (Courant Wist IJ Jicht en twintigste jaargang No. 7325 ABONNEMENTSPRIJZEN f 0,30 per week; f 1,30 per maand; f 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 MAANDAG 6 OCTOBER 1947 Christelijk'Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stnnfuastirij Is oljeMmtf myn berl in Ic^emvoet0 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Deze eerste vergadering was niet zon der betekenis, want men krijgt uit de be richten, die tot ons komen, wel eens de indruk, dat alleen de communisten grote metings kunnen organiseren. De R.P.F. heeft het niet gemakkelijk gehad, want er was sprake van sabotage. Zo hadden de Gaulle's vijanden de toegangswegen tot de renbaan met kopspijkers bestrooid «n zelfs hield de electrische leiding van de spoorlijn van Charenton op te function- neren. Maar niettegenstaande dit alles, had de meeting een ordelijk verloop. Forse aanvallen heeft de Gaulle gedaan De Gaulle zelf zet de Marseillaise in En een half millioen Parijzenaars zingen mee IN verband met de komende gemeenteraadsverkiezingen had het Rassem- blement van generaal De Ganlle gisteren ln de paardenrenbaan van Vincennes een massavergadering belegd. Dit was de eerste maal dat de R.P.F. als politieke partij naar buiten trad. „Laten wij voor het eerst in de Franse historie uit een half millioen Franse kelen (een achtste gedeelte van de bevolking van Parijs was hier n.l. bijeen) de Marseillaise zingen", zo begon De Gulle en de generaal zette de melodie zelf in. 'De enorme men- i volgde hem spontaan. op de communisten, die hij beschreef als separatisten die Frankrijk willen laten dansen naar de pijpen van buitenlandse dictatoren. Hij noemde Amerika het tegenwicht tegën de wereldambities var de Sowjet. De Gaulle bestempelde de ko mende gemeenteraadsverkiezingen (over dagen) als beslissend voor het Frankrijk en dat van West- Europa. In December 12Ö gram spijsolie Het vermoeden dat in December een spjjsoliebon zou worden aangewe zen, bljjkt waarheid te bevatten. Op 18 December wordt een bon voor 120 gram spijsolie bekend gemaakt, waarop onmiddellijk gekocht kan worden. Deze maand nieuwe briefkaarten Deze maand zullen briefkaarten ver schijnen, voorzien van een zegelafdruk met de beeltenis van H.M. de Koningin in het nieuwe type (Hartz). Verkrijg baar zullen zijn briefkaarten van 5 cent briefkaarten met betaald antwoord 5, 7% en 12Vi cent. Preekstoel vlak voor kerkdienst verbrand Gistermorgen tegen tien uur ontdekte organist van de Ned. Herv. kerk Baflo brand bij de preekstoel. De koster luidde de noodklok en de Groningse brandweer moest assistentie verlenen. De kansel werd vrijwel geheel vernield; het uit de 13e eeuv? daterende kerkgebouw leed veel schade. Vermoedelijk is kort sluiting de oorzaak. Henriette Roland Holst brak haar heupbeen De dichteres Henriette Roland Holst d. Schalk is in haar woning te Zun- dert over een drempel gestruikeld en brak daarbij haar heupbeen. Zij is ter behandeling opgenomen in het Prinsen- gracht-ziekenhuis te Amsterdam. Rotterdam geen invoerhaven voor Duitsland Amerikaanse milit. regering te Berlijn Is het er niet mee eens. De Amerikaanse en Britse regeringen hebben de Belgische en Nederlandse voorstellen om Antwerpen en Rotter- dat als invoerhavens naar Duitsland te gebruiken, verworpen. Aldus ver nam Ass. Press uit Brussel. Volgens autoriteiten werd het grootste struikelblok bij de onderhandel!ngen ge vormd door de kwestie van de valuta en het bedrag, dat Nederland en België vooruit zouden willen storten als een uit gestelde rekening. De Amerikaanse militaire regering te Berlijn heeft echter medegedeeld dat zij de voorstellen niet wenst te verwerpen en zeer binnenkort een conferentie met Nederlandse en Belgische vertegenwoor digers hierover wil beleggen. Verkeersbrug bij Zwolle geopend „Driemaal is scheepsrecht" zei minis ter Vos Zaterdagmiddag toen de grote ve?keersbrug over de IJsel bij het Ka- terveer te Zwolle voor de derde maal sedert haar bestaan geopend werd. In 1929 werd zij voor het eerst in gebruik gesteld, in 1940 door de Hollandse genie opgeblazen, in 1943 voor de tweede maal geopend en in 1945 opnieuw opgeblazen, ditmaal door de Duitsers. Nadat de Commissaris der Koningin, ir J. B. G. M. ridder de van der Schueren, de genodigden verwelkomd had, begaf het gezelschap zich naar de brug waar minister Vos de openingsplechtigheid verrichtte. Te Zwolle werd tenslotte een druk be zochte receptie gehouden en had een défilé van alle mogelijke vrachtauto's plaats. Welke bruggen wachten nog op herstel? Van de grote verkeersbruggen, welke in de oorlog werden vernield, zal de brug in Deventer begin 1948 worden geopend. De bruggen bi> Hedel en het Keizersveer tussen Utrecht en Breda komen ook het volgende jaar gereed, evenals het eind werk aan de Moerdijkbrug. Er resten nog de bruggen bij Gorkum, Arnhem en Via- nen. Aangezien de laatste een vrij ge vaarlijke schipbrug is, zal deze voor gaan en men hoopt haar vóór de winter. 1948 gereed te hebben. Tenslotte heeft dan nog Venlo een nieuwe brug nodig. PAUL N IE SS ING REDACTEUR VAN „KLANKEN" De Ned. pianist en musicoloog Paul Niessing is m.i.v. 1 Nov. benoemd tot hoofdredacteur van „Klanken", het offi ciële orgaan van het Residentie-orkest en van de Vereniging van Vrienden van het Residentie-orkest. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat Wim Haasbroek, T)e Ruyterstraat 64, Noordwijk aan Zee. Hier staat Wim met z'n boezemvriend Goof Verwey uit Zwammerdam in een dessa ergens aan de Noordkust van Java. Vlak bij hen, onder het afdak, hebben ze hun tank neergezet, waarmee ze in snelle vaart van Priok vertrokken. Ir. snelle vaart, want de stoottroepen waren ij kortst mogelijke tijd daar, waar ze w moesten, om de dessa's en sawah's te veren. De tanks ratelden voort langs Tjandjoer naar Cheribon en vandaar naar Garoet. Ze moesten immers trachten de rovende en plunderende benden de pas •f te snijden en vele mensenlevens te redden! De bruggen, de krachtstations de fabrieken mochten niet door de vi hen uit vluchtenden worden vernield! Toch ontmoetten Wim (rechts) en Goof nog tegenstand en korte gevechten ont stonden. Wanneer het handje vol fana tieke schutters was verjaagd, kraaide meestal de rode haan in enkele huizen van Chinezen. Toen Goof uit Zwammer dam vertrok, werd hem gevraagd, om een aapje mee ;e brengen. Nu, ze kunnen thuis gerust zijn: Jokko zit al op schoviar. Student tijdens een relletje te Leiden doodgeschoten Mochten eerst de treinen op het baanvak RotterdamAmsterdam de spoor- brng by Warmond slechts met 15 km snelheid passeren, nn in de afgelopen nacht de nienwe noodbrug is gereed gekomen en de snelheid tot 60 km kan worden opgevoerd, ral dit een belangrijke verbetering in de treinenloop betekeenen Engelse Conservatieven willen strijd tegen extremisme Ook Churchill vraagt nieuwe verkiezingen De conferentie der Britse Conser vatieve Partij nam Zaterdag een resolutie aan, waarin optreden tegen communisme en fascisme geëist wordt. De tijd is gunstig om „bewijzen van ondermijnende en anti-democratische handelingen in Engeland te publiceren, ongeacht of zij communistisch of fascis tisch zijn", aldus de resolutie. De vakverenigingen, „de ruggesteun der Britse industrie", lopen gevaar geheel overheerst te worden door de commu nisten. De verspreiding der communis tische leer in Groot-Brittannië is een der indirecte oorzaken van de economische crisis. „De communisten wensen Groot- Brittannië te ziën als een gebroken land" zodat temidden van hongersnood en ar moede. de kiemen van het communisme zich ongehinderd kunnen ontwikkelen", aldus Anthony Gorman, die de resolutie indiende. Evenals zijn „schildknaap" Anthony Eden reeds Vrijdag j.L deed, eiste Chur chill thans op de conferentie nieuwe ver kiezingen, „om een eind te maken aan de inbreuken van deze regering op de Drie Nederlanders in de knel op Java Amerikaans officier laat hen niet in de steek. De Amerikaanse kapitein ter zee Mac Callum is achtergebleven bij drie Neder landers, die tezamen met hem tengevolge een noodlanding op republikeins ge bied gestrand waren. Een Amerikaans marinevliegtuig namelijk, een Beechcraft, had met Amerikaanse waarnemers en drie Nederlanders, majoor Van der Ham, ser geant-majoor Van Kalken en een soldaat, vlucht boven West-Java gemaakt. Het Zaterdag van Tasikmalaja naar Ban doeng of Batavia vertrokken, doch 18 lang verkeerde men in onzekerheid het gebleven was. Eindelijk kwam het bericht, dat het geland was op repu blikeins gebied aan de Zuidkust op het vliegveld van Pameungpeuk, 90 km be zuiden Garoet. Een Nederlands toestel vertrok daarop om met een parachute brandstof af te werpen. Daarop keerde de Amerikaanse Beechcraft terug, doch der de Nederlanders. Toen het bleek, de republikeinen de Nederlanders niet wilden laten vertrekken, verklaarde Mac Callum dat hjj dan ook achter zou blijven, daar hij zich voor hun veiligheid verant woordelijk achtte. De pas afgetreden con sul-generaal, de heer Foote, heeft daarop brief aan Soekarno en Sjarifoeddin gezonden met een persoonlijk verzoek om de Nederlanders te doen terugkeren. De republikeinse „aricotnmodore" Soe- riadarma beweerde volgens radio-Djocja, dat hij de drie Nederlanders beschouwt als „krijgsgevangenen", omdat hij Pa meungpeuk republikeins gebied acht, hoewel het binnen de demarcatielijnen dr Van Mook ligt. De naam van de gevangen Nederlandse soldaat is Poley. Ambtenaren van Rijksverkeers- inspectie gearresteerd Bjj de Rijksverkeersinspectie te Arnhem en Nijmegen zjjo enige ar restaties verricht in verband met on regelmatigheden. Dronken Leidse chauffeur in Den Haag beschoten Een 34-j. Leidenaar, G. v. d. S., maakte gistermiddag de Haagse binnenstad on veilig, door in beschonken toestand met zijn bestelauto door de staten te slinge ren. Een politie-agent moest hem met zijn revolver beschieten, daar de woesteling niet wilde stoppen, zelfs niet, toen hij in het Westeinde een dame had aangereden. Later werden auto en'bestuurder aange troffen bij de Maliebaan. S. werd aan gehouden en zjjn door kogels getroffen wagen in beslag genomen. Een Nederlands schip in Frankrijk gezonken In Bosnië een aan de grond gelopen. Zaterdag is het Nederlandse schip „Wa lenburg" op de Garonne (Fr.) ter hoogte van Bordeaux tengevolge van de mist aanvaring gekomen met het Franse stoomschip „Dornay" en gezonken. De 12 leden van de bemanning konden worden gered. In de Golf van Bosnië liep gisteren het Nederlandse m-s. „Vilpo", dat een lading oement aan boord had, aan de grond. Vijf leden van de bemanning werden aan land gebracht, terwijl de overige vijf proberen het schip drijvend te houden. Het Nederlandse motorschip „Caribia". op weg naar Antwerpen, is ter hoogte van Grenam op een mijn gelopen en ernstig beschadigd. Het schip heeft da haven van Grenam "kunnen bereiken. Hedenmorgen is de Beechcraft opnieuw vertrokken naar Pameungpeuk om de achtergeblevenen op te halen, doch na men om 9 uur 30 bericht ontving de landing daar ter plaatse, werd drie uur lang niets meer vernomen. Een Nederlands vliegtuig steeg daarna op onderzoek in te stellen. Uit radio contact is toen gebleken, dat de Beech craft van Pameungpeuk naar Djokja gevlogen, doch zonder de Nederlanders aan boord. Ook was het onbekend of de heer MacCallun zich aan boord bevond. PAUL VAN ZEELAND NAAR N.-YORK Paul van Zeeland, de Belgische oud- premier, die lid js van de commissie drie, is naar New-York vertrokken de voorbereidende -zitting der bij te wonen. SOEKARNO WEKT OP TOT VERZET. Naar AFP uit Batavia seint, heeft Soe karno in een radiorede aangespoord tot verzet tegen de „imperialistische en loniale oorlog" van de Nederlanders De strijd gaat voort Het Nederlandse communiqué meldt, dat tussen 29 September en 6 October aan onze zijde 13 man zijn gesneuveld, 60 gewond en 1 vermist. De totale liezen worden dus volgens de voorlopige cijfers: 165 doden, 514 gewondei vermisten. In deze periode werden be schietingen geconstateerd, aanvall'en door benden, die soms 200 man sterk waren botsingen met patrouilles en een nach telijke aanval op het hospitaal te Batan. De zuiveringen moesten worden voort gezet. Op 27 September heeft de heer A. J. A. van Berckelaer te Batavia afscheid genomen als hoofd van de dienst Leger- contacten. individuele vrijheden". Hij bracht zijn voorspelling van vorig jaar in herinne ring, dat het geven van onafhankelijkheid India „bloed en ellende" zou ver zaken. Bidt dat het straks in Birma ders zal gaan", aldus de oud-premier die de toestand in dat land eveneens don- Grote aanval van Chinese communisten verwacht Staat van beleg afgekondigd ln Moekden. In Moekden (Mandsjoerije), dat door de Chinese communisten wordt bedreigd, Zaterdag de staat %van beleg afgekon digd. Ook Tsang Tsjoen, een andere grote stad in Mandsjoerije, wordt door communisten bedreigd. Generaal Tsjang Kai Sjek is aan het front gearri veerd. Men verwacht dat de communis- ïen nieuw offensief tegen de spoor wegen der regeringstroepen zullen be- NOG MINDER VLEES VOOR BRITSE BEVOLKING. De gehele administratieve staf van de grote Argentijnse scheepsfirma .Frigo- rofico Anglo", die vlees naar Engeland verzendt, is in staking gegaan. De stakers sen hoger loon. VLIEGTUIG VALT TE PLETTER IN DE BERGEN. Op Madagascar is een militair vlieg tuig in de bergen neergestort. Zeven mensen verloren bij de ramp het leven, en een werd gewond. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING EN ITALIË. Door een kruitontploffing in Teano (Italië) zijn zeven mensen verongelukt. Publiek in gevechten met de politie Gisteravond om ongeveer half tien werden op de Stationsweg te Leiden surveillerende agenten door een onbekende man er op attent gemaakt, •ven verder op deze weg een dron- man de hoeden van de hoofden van het publiek sloeg, waardoor een volks oploop ontstond. Toen de agenten daar aangekomen de man verzochten door le lopen, weigerde hij en verzette zich. De man, die later bleek de 26-j. student J. M. W. S. te Leiden te zijn, kreeg hierbij steun van een aantal militairen en bur gers. De agenten trachtten vervolgens met hun gummistokken de orde te her stellen, doch aan een der agenten werd de gummistok ontrukt en een hevige worsteling ontstond. Nadat enige ts schuwingssehoten waren gelost, begaven de agenten, wier kleding gescheurd wa: zich naar het huis van een nabijwonen de arts om S., die in het gelaat was ge wond, te laten behandelen. Op de stoep van dit huis aangekomen, drong het pu bliek echter en masse op, met het doel de student alsnog te ontzetten. Hierbij werden de agenten gescheiden en van uit het publiek met stenen gegooid, zodat van hen aan het hoofd werd getrof fen. Deze trok z'n revolver en loste waarschuwingsschot, direct daarop schoot hij weer, met het gevolg, dat hij z'n arrestant in het onderlijf trof. Eerst toen deze ineen zakte, liet het publiek Gewonde piloot was reeds krijgs gevangene Pleidooi in de zaak Zegering Hadders In een aparte zitting van het B.G. te Assen werd Zaterdagmiddag het plei dooi gehouden in de zaak tegen de heer Zegering Hadders, lid van de Eerste Kamer en wethouder van Emmen, die wegens verraad van een Engels piloot f 10.000 boete of 6 mnd. 'egen zich had horen eisen. De verdediger wees er op, dat de ge wonde piloot zich reeds in Duitse ge vangenschap bevond en het er weinig toe deed of een krijgsgevangene zich ir een ziekenhuis danwel in een kamp be vond. Volgens pleiter kon het over brengen naar een andere plaats niet ah hulpverlening aan de vijand worden beschouwd. Uitspraak 16 October a.s. Verzetsman G. G van Riet teraardebesteld Zaterdagmiddag werd op de begraaf plaats „Crooswijk" in Rotterdam het stof felijk overschot ter aarde besteld va res.-kap. der infanterie, G. C. van Riet, Raad van Verzet. De heer Van Riet leraar in de Staathuishoudkunde e: Sept. j.l. in Den Haag overleden. Na de bevrijding werd hjj stafofficier der B. S., bij de Staf van Prins Bernhard. DENEN GAAN 28 OCTOBER OPNIEUW TER STEMBUS In Denemarken, waar de regering door een motie van wantrouwen in het par lement ten val werd gebracht, zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden op Dinsdag 28 October. 'In de foyer van de Stadsgehoorzaal werd Zaterdag de schaakontmoeting LeidenHaarlem gespeeld, die in een 4034 overwinning voor Leiden ein digde. Op de foto ziet men de schakers aan de slag. DAT de Franse poedel van Churchill door een bus is doodgereden. DAT de Amerikanen geen tarwe meer in hun biertje krijgen, daar de 4 millioen hl, die per jaar hiervoor worden gebruikt, ter beschikking komen van het hulpver leningsplan van president Truman. DAT twee Duitse vrouwen een wed strijd in sigaren roken hebben gehou den en de Berljjnse het won van de Keulse omdat zij maar liefst 76 Havana- sigaren achter elkaar opstak, terwijl da» andere „Madchen" de strijd na de 70ste sigaar moest opgeven! DAT te Sobral in Portugal een boer een tomaat van twee en een halve kilo gram heeft gekweekt. DAT de wijnoogst aan de Moesel is begonnen en ondanks de droogte van deze zomer een overvloedige oogst wordt verwacht. DAT de Ver. ter Veredeling van het Ambacht op 18 Oct. a.s. 50 jaar bestaat en op die dag van 3.30—5 uur recipieert in „Esplanade", Lucas Bolwerk, Utrecht. DAT de directie van de verffabriek Pieter Schoen, te Zaandam, de verf 10 van de 20 huizen voor de te stichten Nederlandse jongensstad, beschikbaar neeft gesteld en het personeel hiervoor deze week 2 uur zal overwerken. DAT de Stichting van de Landbouw in Zeeland aan de Prov. Staten zal verz ken de téelt van suiker-, voederbieten de verbouw van wintergerst, in verband met besmettingsgevaar, te doen verbieden. DAT het Voedselvoorzieningsblad No. DAT Nijmegen a.s. Woensdag van 4 Oct., bepalingen bevat inzake Jaar voorgoed staatkundig bij Gelderland de inlevering van gerst, haver, gemengd en daardoor later bij Nederland gewas en veldbonen. bij Duitsland werd gevoegd. DAT de Comm. der Koningin Ged. Staten van Zuid-Holland dezer da- DAT Zaterdagmiddag het gerestaureer de 17e eeuwse refugiehuis te Maastricht in gebruik werd gesteld en gelijktijdig de tentoonstelling „Maastricht Bouwt" werd geopend. DAT Marimem Gianar een Portugese vrouw is, die zich door woedende stie ren niet laat afschrikken en de mannen troeft door hardnekkige stierengevech ten te leveren in Madrid. DAT de N.V. Hollands Noorderkwartier het faillissement van de N V. Dagblad voor Noord-Holland heeft aangevraagd, die voor onbepaalde tijd de rotatiepers van eerstgenoemde N.V. in huur had. DAT burgemeester P. Dregmann, van Serooskerken, gehuldigd is, daar hij 25 jaar secretaris van die gemeente was DAT op 9 en 10 October a.s. te Parijs een intern, jaanbeurscongres wordt ge houden, waaraan van Nederlandse zijde door ir J. H. Mulder en mr J. Milius zal worden deelgenomen. DAT de p.-f. bij het B.G. te Middel burg tegen de 45-j. H. C. de Jongebaas, die de Duitsers door het in opstand ge komen N.-Beveland had begeleid en tegen de 34-j. A. A. Joosse chauffeur bij de SD., ieder 20 j. met aftrek eiste. DAT Philips morgen te Maastricht een opleidingscursus voor electrische lassers begint. DAT ook de spoorlijn tussen Lage Zwa- luwe en Den Bosch, de „Langstraat- expresse", weer in gebruik is genomen. z'n aanvallende houding varen en trok terug. S. werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht en is in de af gelopen nacht overleden. Ook een der agenten moest zich in het ziekenhuis laten verbinden. In verband hiermee moet worden op gemerkt, dat dit betreurenswaardig voorval in hoofdzaak te wijten is aan de houding van een deel van het publiek, dat zich zonder redelijk doel 's avonds op de Steenstraat en Stationsweg pleegt op houden en bij ieder voorval het werk an de politie door nieuwsgierigheid ei erzet in ernstige mate belemmert. Ver. Staten geven Italië oorlogsschepen terug Parlement achter de Gasperi. De Ver. Staten hebben afstand gedaan an de oorlogsschepen, die Italië, op grond van het vredesverdrag afstaan. Italië krijgt deze schepen terug, maar moet ze (het zijn een slag schip en andere oorlogsschepen) demon teren. De hulpschepen, sleep- en tank- boten, kunnen intact blijven. zeker toe hebben bij gedragen, dat de Nat. Vergadering twee. door de linkse oppositiepartijen ingedien- wantrouwen tegen de rege ring De Gasperi verwierp. Volgende zitting der V.N. in Genève? Rusland en Frankrijk hebben steun ;rleend aan het Zweedse voorstel in d< de begroting van de V.N de volgende algemne vergadering in Genève te houden. De kosten zullen lager zijn, terwijl de deviezenarme landen geen kostbare dollars behoeven te betalen. RICHARD STRAUSS NAAR ENGELAND 83-jarige Duitse componist Riëhard Strauss is uit Genève per vliegtuig in Londen gearriveerd, waar hem een enthousiaste ontvangst ten deel viel. Tij dens zijn veiblijf in Engeland zal hij twee concerten dirigeren. Strauss zou de laatste tijd in geldnood verkeerd heb- hy zeide. hoopte hij een bedrag van 3000 pond sterling, dat men h^m nog schuldig zou zijn, te ontvangen. Een zwijn eet beter dan vele Europeanen De Amerikaanse democratische sena tor Thomas heeft na een reis door Europa verklaard, dat de Europeanen dingen eten, die een zwijn niet lust. Hjj had tenslotte Europa verlaten, omdat hij de ellende niet meer kon aanzien. Het opmerkelijke was, dat hij slechts Frank rijk, Engeland en Zwitserland had be zocht. De republikeinse senator John Taber verklaarde echter, nergens gebrek te hebben gezien. DUITSE EXPORTEURS MOGEN WEER BUITENSLANDS REIZEN De Duitse exporteurs uit de Brits- Amerikaanse zone van Duitsland mo gen voortaan voor het sluiten van han delsovereenkomsten weer naar het bui tenland (uitgezonderd Spanje en Japan) reizen, indien de reiskosten door de bui tenlandse importeurs worden betaald. Een dode bij verkiezing van kerkvorst Cyprus moest een nieuwe aartsbisschop hebben. Blijkbaar bezit de kerkvorst daar tevens een grote wereldlijke macht, zowe^ de rechtse als de linkse par tijen hadden een candidaat gesteld. Vele incidenten deden zich voor. Tot nog toe werd een persoon gedood en verschei dene gewond. De rechtse candidaat, bis schop Makarios. behaalde de overwin ning. BRITSE MIJNWERKERS EISEN 1 PER WEEK MEER LOON. Vrijdag zullen de afgevaardigden van 700.000 Britse mijnwerkers stemmen over een voorstel om een loonsverhoging van een pond sterling per week te eisen. De cbmmunisten behaalden 8.43 procent tegen in 1946 8 procent. Saarlanders stemmen Frans De drie partijen in het Saarland, die een economische unie met Frankrijk wensen, hebben 70 procent van het aan tal stemmen verworven bij de parle mentsverkiezingen. AUTOBUS STORT IN GAPENDE DIEPTE. By Positano in Italië is een autobus in een ravijn van 135 meter diepte ge stort. Van de 22 inzittenden werden r dood en 11 gewond. Nog steeds zoekt mei tevergeefs naar de lichamen twee der passagiers. gen de havenuitbreiding en de industrie vestiging in Rotterdam bezichtigden. DAT Lichtenvoorde Zaterdagmiddag precies om 12 uur met sirenegeloei zijn 10.000ste inwoner begroette, een doch tertje van het echtpaar Holder-Goossens. DAT verscheidene lieden aan familie leden van gedeporteerden-vermisten ge gevens verstrekken, die achteraf onjuist blijken te zijn en men beter doet zich tot het Nat. Opsporingsbureau, Vlamingstraat 2, 's-Gravenhage, te wenden. DAT Zaterdag een groep Belgische bur gemeesters, directeuren van Publieke Werken en architecten een bezoek aan A'dam brachten. DAT de beide federalistische organisa ties in Nederland, dde de ondoordringbare scheidsmuur der nationale souvereiniteit in Europa willen doorbreken, zijn gefu seerd in de Europese Actie- DAT in de St.-Crt. van 1 Oct. is afge kondigd de Prijzenbeschikking 1947 voor afvallen van levensmiddelen. DAT de treindienst op het baanvak ZutphenWinterswijk, welke op 4 Mei jj., wegens materiaalgebrek, werd opge heven. thans weer geopend is. DAT het radiostation Praag in Espe ranto uitzendt op de nieuwe golflengte 259 m te 21.50 uur M.T. iedere Dinsdag en Donderdag. Egyptische luchtmacht valt de cholera aan Ruim 300 gevallen met dodelijke afloop Ter bestrijding van de cholera-epide- mie zouden heden vliegtuigen van dt Egyptische luchtmacht Cairo bestrooien D.D.T.-poeder om de vliegen te do den. Reeds zijn 1278 gevallen van cho lera geconstateerd, waarvan 317 mei dodelijke afloop. Zondag weren er 9i nieuwe gevallen, waarvan 40 dodelijk. Dr ALFRED LORITZ ONTSNAPT UIT EEN ZIEKENHUIS Dr Alfred Loritz, de vroegere Beierse minister voor de Zuivering, die drie maanden geleden uit zijn ambt werd ontheven en aangeklaagd wegens zwi handel en corruptie, is gistermiddag een ziekenhuis te Miinchen ontsnapt, waar hjj sinds Juli werd verpleegd. Hij wist te ontsnappen, door zijn bewaker om een tandarts te sturen. AMERIKA WIL HONGERIGEN VOOR EEN APPEL EN EEN EI VOEDEN De Amerikaanse regering overweegt een voorstel van Trumans hongercom- missie om de hongerlijdende landen te gen lage prjjzen dure voedingsmiddelen, zoals gedroogd fruit, citroensap, vetten en oliën, gedroogde bananen, en eierpoeder en geconserveerde groenten te leveren. Beëdiging Prinses Juliana als Regentes Volgende week in de Ridderzaal Naar wij vernemen zal de be ëdiging van H.K.H. Prinses Juliana tot Regentes der Nederlanden in de loop van de volgende week in de Rid derzaal te Den Haag plaats hebben. Prinselijk Paar zal Goeree en Overflakkee bezoeken Prinses Juliana en Prins Bernhard «Jjn voornemens op 27 October as. een officieel bezoek te brengen aan Goeree en Overflakkee. Prins Bernhard reikte onderscheidingen iut Hedenmorgen heeft Z.K.H. Prins Bern hard onderscheidingen uitgereikt aan een groot aantal personen in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam te Amsterdam. Voor deze bijzondere eer kwamen in aan merking de volgende personen: Ridders 4de kl. M.W.O.: Ltz. I. J. F. van Duim, kapt. der mariniers A. F. van Velsen. korp mar. A. Hoeben. lt.-koL H. Mulder, lt.-kol C. F. Overhoff: Bron zen Leeuw: lt.-kol. mar. J G. M Nass, lste It. G. C. Th. d. Bot. kapt mr L. Fal- kenburg. Den Haag. korp J. Y. Grolle, sergt. J H. van Haaften. sergt Den Haag. korp. S. Heiden. lt-kol. J. van Rhijn. sold. J G Geval. Pijnacker. sold A. v. Groen, porp. J. Kalf. Den Haag. off. van ge- zondh. lste kl. dr J. P v d Schroeft lste It C. J. Overweel. insp van pol. I. C B. Goossens. Voor de derde maal het Bronzen Kruis aan off. M.S.D. I. P C. Kiepe, voor de tweede maal aan 11 per voor de eerste maal aan 65 per onder wie sold. J. L. v d. Weij- den. Wassenaar, kol. mr H. Calmeijer, Den Haag. lt.-kol. J. Mutters. Voorburg, sergt. A. van Gessel, Leiden Het Bronzen Kruis en het Kruis van Verdienste aan kapitein J. Naerebout. Het Kruis van Verdienste voor de tweede maal aan drie personen, ^oor de eerste maal aan 50 personen, de Bronzen Medaille voor menslievend hulpbetoon aan 2 personen. LUXE BROOD MAG NIET TE DUUR WORDEN VERKOCHT. Het komt herhaaldelijk voor. dat luxe broodsoorten onder de benaming Win stons. Galles. Stokbrood, enz. voor bui tensporige prijzen worden verkocht. Alle soorten grootb rood vallen echter onder de broodprijsverordening 1942 en moe ten, behoudens toegestane uitzonderin gen. tegen de hierin genoemde prijzen worden verkocht. MINISTER NEHER EN DE INDO EUROPEANEN. Minister Neher heeft volgens Aneta te kennen gegeven, dat zijn verklaringen de vestigingskansen van Indo-Euro peanen op Nieuw-Guinea onvolledig is weergegeven. Naar zijn oordeel geven de plannen voor vestiging niet onmiddellijk baat voor de Indo-Europeanen, zodat er dezen voor de eerste tijd moet wor den uitgezien naar werkgelegenheid el ders. Het was zeker niet zijn mening, dat de vestigingsplannen in het bijzonder ge maakt werden door de minder ontwik kelde Indo-Europeanen. SHAW HOUDT NIET VAN BEDEL BRIEVEN. G. B. Shaw heeft verklaard, dat hij weliswaar arm is, maar solvabel. Er is geen sprake van, dat hij zijn gehele ver mogen heeft weggegeven. „Ik ben geen arme drommel", zei hij, „maar overvloed van contanten heb ik ook niet. Ik heb er genoeg van. elke dag bedelbrieven te krijgen van mensen, van wie ik nooit gehoord heb Waarom houdt .nen mij tech voor een universeel weldoener? Daar moet een soort heldenverering aan ten grondslag liggen." CHINEES TROEPENSCHIP VLIEGT IN DE LUCHT. A.F.P. meldt, dat het 12.000 ton me tende Chinese troepenschip „Peto" in de lucht gevlogen is. op weg van Kanton naar Hainan in de nabijheid van Hong kong. Er zijn 33 doden en 34 zwaar ge wonden. Ribbentrop begroef millioenen aan goud Overal in Duitsland zoeken de Ame rikanen nu de verborgen millioenen van Von Ribbentrop. Reeds voor de oorlog was deze namelijk reeds begonnen door valse boekingen regeringsgeld te ver duisteren en te begraven. Dit geld kreeg hij uit vier bronnen, zijn algemeen bud get, een geheim fonds van 4 millioen dollars, een onbeperkt „nood-oorlogs fonds" en een „hoogst geheim" persoon lijk fonds, dat eenmaal 45 millioen dol lar bedragen heeft. Voorts was Von Rib bentrop er op uit, altijd het eerste bij de Nationale Bank te zjjn als een land on der de «voet gelopen werd, voordat de agenten van Schacht hun slag konden slaan. Reeds in 1935 zond hij goud in kleine staafjes naar verschillende adres sen en liet dat begraven. Thans liggen zijn millioenen verborgen in kerken, op boerderijen, misschien wel in geheime hoeken van vroegere Duitse ambassa des. Ribbentrop was reeds lang gehan gen, toen dit hamsteren van goud uit lekte en de getuigen laten zeer moeilijk iets los. Men meent, dat er voor 50 mil lioen aan goud begraven is. Minder koud des nachts Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meer bewolking, doch vrijwel overal droog weer. Vannacht plaatselijk vor ming van nevel of mist en minder koud. Morgen overdag: minder warm. veran derlijke wind. ZON EN MAAN Dinsdag 7 October. Zon o'p 6.49 en onder 16.06. Maan op 22.32 en onder 16.27. LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1