iHruurr CriJtsrhr (fTourant Zonnige 3 October onder de schaduw van een bericht De romantiek van het oude door Leidens straten ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0,30 per week; f 1,30 per maand; f 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 icht en twintigste jaargang No. 7324 Christelijk-^aüonaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tonfuasttrl? is abtMifttf myo bert in teyijenspoet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Rood, wit en blauw met een zwier van Oranje Het len stralend-blauwe hemel, heerlijke Najaars-zonnestralen, een stad vol van rood, wit en blauw met een zwier van Oranje er boven, straten nitpullend van Lelde- naars, oud-Sleutelstedelingen en belangstellenden uit andere plaatsen: de viering van Leidens ontzet in 1947! Jaar aan jaar zet de traditie van het herdenken van de Derde October 1574 zich voort, telkenjare met een soortgelijk programma, maar evengoed elk Jaar met velerlei schakeringen en belichtingen. Het mag gezegd: even zonnig als de dag heeft Lelden zonnig het grote feest gevierd. Het was weer echt „Drie-Octobers". Een grote schaduw viel niettemin over deze dag door de berich ten over onze geliefde Vorstin. Dit jaar zij het ons vergund, de terug blik op Leidens grote dag wat meer te doen plaats hebben door foto's en ons te beperken in de verslagen in letters. Evenzeer zij het toegestaan, in éénmaal te vermelden, dat bij de diverse plech tigheden alle bij onze stad betrokken autoriteiten aanwezig waren, te weten: van het bestuur der stad, de 3 October- vereniging, de Leidse Academie, garnizoen der Steutelstad, de studenten- corpora, ook de Alkmaarse 8 October- vereniging en de verdere instanties. Reeds Donderavond waren Leidens hoofdstraten overvol. Vooral bij de tap toe en rond de molen „De Valk" wai velen op de been. Het was wat koud deze heldere Najaarsdag wat liepen de kleine „Pernix"-klantjes en „Jahn" kleuters te beven! maar dat mocht niet hinderen: de stemming kwam gaandeweg in en hier en daar sloegen enkele enthousiastelingen al a hossen. Daar bleven ze meteen w De „grote" taptoe Het programma had gelijk: de taptoe, waarmee de 3-October-viering op de avond van 2 October inzette, was groot En daarbij goed-verzorgd. Zodat de vele I toeschouwers langs de vrolijk verlicht straten gepn spijt behoefden te hebben van het wachten in de al frisse avond. Fier en enthousiast roffelden de trom men en wapperden de vele vlaggen. Er j waren meer fakkels dan het vorig jaar en sommige groepen kwamen met keu I rige uniformen voor de dag. De vier muziekcorpsen, die de stoet opluisterden, de Chr. Muziekver. „Athalia", de Har monie-Kapel T D.", het Muziekgez. „Nieuw Leven" en de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" hielden 'de pas er stevig in en met genoegen zagen we de lange rijen jonge gezichten voorbij trekken onder het wisselend licht var fakkels en lantarens. De gymnastiekver eniging „Jahn" en de Chr. Korfbalclub „Pernix" maakten een keurige indruk, hoewel de Oranjegarde niet talrijk v tegenwoordigd was, de totaalindruk toch goed. Een nieuwigheid was dit jaar de deelname van de Hervormde Jeugd raad als toporgaan van het Hervormd- verenigingsleven onder de jeugd. Een spandoek kondigde zijn komst aan en tromgeroffel en pijpers muziek bege leidde de stevige stappen, die opklonken onder de waaiende vlaggen. Een goed j begin, dat verdient te worden uitge bouwd tot een goede traditie. In het v d Werffpark verlichtten felle lampen het aloude beeld van Leidens roemruchte burgemeester, toen de kop van de stoet met de vertegenwoordigers van 't studentenleven daar aankwam en de huidige burgemeester van de Sleutel stad in gezelschap van de voorzitter van de 3-Octobervereniging de trappen van het monument beklom. De laatste legde I een grote krans met linten in de stads kleuren aan de voet van het beeld en toen zich de wethouders bij de burger vader hadden gevoegd en ook de andere autoriteiten de brede trappen hadden beklommen, trok de lange stoet van Leidens jeugd voorbij onder 't geroffel van de trommen: plechtig negen de vlag gen en vaandels en iedere groep bracht de eigen, betekenisvolle groet. „De Valkin lichtglorie Het is een uitstekende gedachte ge weest, de molen „De Valk", die men I gerust een der trotse Leidse beziens waardigheden mag noemen, eens te ver lichten. Jammer, dat het tijdstip, waarop j de burgemeester de lampen zou ontste ken en de molen zou doen draaien, wat te vroeg gesteld was. Het was voor de kinderen zo koud „daar bij die molen" I Maar even over half tien had het grote gebeuren dan toch plaats: burgemeester Jhr mr F. H. van Kinschot knipte de lichten aan en haalde de vang op, zodat de wieken zich in beweging zetten. De wachters hebben geen spijt gehad: is een verlichting op zichzelf vaak heel aardig te noemen, de fiere molen met zijn sier lijk draaiende wieken deed het vooral! De vroege morgenuren weer het Leids Politie-Muziek- gezelschap, dat zich zoals het zo vaak voor velerlei gelegenheden doet be schikbaar had gesteld voor de reveille in de vroege morgen vanaf het balcon van het stadhuis. Dat de Leidenaren ook matineus kunnen zijn, bewees het grote aantal toe hoorders (naar schatting ongeveer 700). Onder leiding van de directeur, de heer B. Verweel, wer<j het traditionele program ma afgewerkt, dat geopend werd door het Wilhelmus en besloten met het „Wien Neêrlands Bloed". Veel groter echter was de belangstelling voor het half uur koraal-muziek in Van der Werffpark oLv. Leo Mens. Hier kon men van duizenden spreken. Machtig mooi is die massazang met muzikale be- Leldens trotse walmole „De Valk", badend In een zee van flood-light, bood een grandioze aanblik. Dat is een goed begin van de dag, samen rond P. A, van der "Werff Psalmen en oud-vaderlandse liederen te zingen. geleiding, in dit geval van de Chr. muziek vereniging „Athalia", directeur de heer H. van der Veld. Namens de zangers en zange ressen verzocht de heer H. W. de Nie de burgemeester, een krans met linten in de stadskleuren te hechten aan het standbeeld zijn dappere voorganger. Burgemees- hr mr van Kinschot willigde dit zoek maar al te gaarne in. De burgemeester was het ook weei een cameravuur moest ondergaan bij het wel intens-traditionele uitreiken haring en wittebrood. Vette haringen heerlijke wittebroden waren het, maar aantal aanvragen was dit jaar niet ot weldigend: voor ruim 700 personen werd uitgereikt. Onder hen, die van hun belang stelling blijk gaven, merkten we burge meester K. van Diepeningen van Leider dorp op. 'Stram in de maat liepen de mannen het Leidse garnizoen, voorafgegaan door Jantjes en leden van „Pro Patria". Aan het rollend materiaal was ook aandacht besteed. Van het bordes van het stadhuis sloegen de autoriteiten de wat gerekte stoet gade, die besloten werd door de Kon. Militaire Kapel, directeur de heer Rocus van Yperen. We zouden deze mars, die zo geheel paste het kader van de herdenking, niet gaarne hébben gemist Jan Klaasen en Katrijn een volksfeest als 3 October mogen Jan Klaasen en zijn vrouw Katrijn niet breken. Tot vermaak van klein en- groot haalden ze hun dolle streken uit en ver kondigden ze hun goedgehumeurde wijs heid op het Stadhuisplein waar de Wira er zorg voor droeg, dat hun „zotteklap" niet met de wind over de vele hoofden ver strooide. Op de Steenstraat en in de Kooi was een romantischer spel aan de gang in de kleine wereldjes van de poppenkast. Grote scharen volgden daar met spanning de avonturen rond „De blauwe diamant" en slaakten zuchten van voldoening, toen alles nog goed afliep. De Lakenhal aard waren er deze dag meer bezoekers dan anders. Vooral voor de magistrale figuur van Pieter Adr.z. van der Werff, zijn leven aanbiedend voor het behoud van de stad Leiden op het zo bekende schilderstuk, was het een komen en gaan. Ook de beroemde pot, waarin de ppen met uien werden ge vonden in de door de Spanjaarden verlaten schans, was een voorwerp van diepe be wondering, terwijl de echte liefhebbers van het verleden minutenlang neusden in aan tekenboekjes en almanakken uit de tijd van het beleg. Ofschoon de' Lakenhal slechts twee uur open was, passeerden toch ongeveer 500 bezoekers de contrólepost aan de ingang. Op het Levendaal werd Eén van de geslaagde programmanum mers vormden wel de wedstrijden voor berijders van bakfietsen met luchtban den en houten wielen en transportfiet sen op het Levendaal. De belangstelling was enorm, er is gepeesd, er is danig getranspireerd en het was af en toe een echte wielerwedstrijd, want er werden werkelijke zwiepers uitgedeeld en daar volgde natuurlijk het nodige commen taar op. Maar toen door de microfoon hiertegen was gewaarschuwd, was het afgelopen. We zijn het eens met de uit spraak van één der deelnemers: „het traject was te lang!" Volgend jaar kan hiermee wellicht rekening worden ge houden. Bij de bakfietsen-race was er weinig spanning. De berijder van het lichtst rijdend vehikel won. Vermelding verdient het meerijden van het 7-jarig jongetje Vlasveld, dat het op zijn niatuur-bakfiets nog niet eens zo deed en behalve een bedrag voor spaarpot ook nog een medaille won rijders op de transportfietsen bleven ge ruime tijd bij elkaar. K. van dei Poel en J. van der Fits .trok ken het peloton wel eens uit elkaar met een tussensprintje, maar boden de rigen toch weer gelegenheid om b komen. In de 8ste ronde werd een premie beschikbaar gesteld (een medaille) i dit bracht het gewenste leven in brouwerij. Definitief reden nu K. v. Poel en J. v. d. Fits zich van de anderj los en wel won de eerstgenoemde premie, maar in de eindsprint was hij niet tegen v. d. Fits opgewassen. De eerste 5 prijswinnaars bij de diver se wedstrijden waren: Bakfietsen met luchtbanden (6 ronden, 20 deelnemers): 1. M. Riethoven, 24 min. 25^ sec. 2. G. v. Schagen. 3. M. Kallen berg. 4. N. Dool. 5. P. Roelandse. Bakfietsen met houten wielen (6 ron den, 8 deelnemers): 1. H. J. v. Dijk. 2. Preene. 3. J. Gussenhoven. 4. N. Kooi- mans. 5. K. Abrahams. Transportfietsen (10 ronden, 10 deel nemers): 1. J v d Fits. 2. K v d Poel. 3. J J Riethoven. 4. Th Schroder. 5. J. Kas telein. De heer A J A van Unen deelde namens de 3 Octoberver. de prijzen Luisterrijke optocht Het was wel niet klokslag één uur, toen de rijke stoet, die tien eeuwen historische klederdrachten vertegen woordigde, zich in beweging zette, maar toch ook (veer niet zo heel ver van dit traditionele uur verwijderd. Ongeveer kwart over één kon de heer B. de Koning het wachtwoord doorgeven: „Het loopt!" en daar zette zich dit brok tot leven gewekte oude romantiek in be weging, voorafgegaan door het tam boers- en pijperskorps Jubal uit Dor drecht, dat met zijn in Leiden nog wei nig gehoorde klanken de vaandelwacht begeleidde, die de Nederlandse, de Leidse en de 3-Octobervlag voerde. Voor de nuchtere ogen van de twin- tigste-eeuwse Leidenaars trokken ze vervolgens voorbij, de Middeleeuwse graven en gravinnen, poorters en poor- sen, krijgslieden en mensen van d( wetenschap uit later tijden, bruilofts gasten en studenten, in hun kleurige gewaden of deftig in het zwart, een voudig of pronkend, maar sierlijk en romantisch allen. Wat deed het er toe, dat de edelvrouwen de kunst van het paardrijden alleen verstonden op man nelijke wijze, de wijde fluwelen mantels drapeerden zich niet minder elegant op de wiegende paardenruggen. En mis schien waren de broeken van de studen ten uit 1839 inderdaad wel eens te kort, zoals dat waarschijnlijk ook met hun toelage wel eens het geval zal zijn ge- Met opgewektheid hebben wij de elegante gemalin van Willem III in de staatsiekaros begroet en haar vriendelijk buigen beantwoord. Of de trotse Mary Stuart indertijd wel werkelijk zo in nemend zal zjjn geweestMet veel waardering dienen ook de medewerken de muziekcorpsen te worden vermeld. Zij kwamen zonder uitzondering keurig voor de dag en droegen niet weinig bij i tot hét slagen van het geheeL De avonduren In de Stadsgehoorzaal trok de revue „Zo uit de lucht" een stroom van be zoekers, zodat de zaal spoedig uitver kocht was. Wij moeten echter tot onze spijt constateren, dat het daar gebodene niet op het peil stond, dat men van een 3-October-viering mag verwachten. Het geheel maakte een slordige, wat schillige indr8k, de grappen war steeds van de beste soort, ook politiek gesproken niet, en behalve dat balletten aan het meergenoemde euvel slordigheid leden, waren ze ook smakeloos. Het is jammer, dat men og deze manier aan de (wan-) smaak van het grote publiek denkt te moeten toe geven. Intussen bleef het buiten nog lang ge zellig druk en trok het vuurwerk, dal elf uur op het Schuttersveld werd afgestoken, veel bekijks. Het v dan ook schitterend voor een dergelijk festival en de feestende stad.' bood me zijn intieme, verlichte kraampjes en zijn walmolen, badend in een zee van flood light, een grandioze aanblik tegen de achtergrond van spuitende vuurwerk- fonteinen en kleurige lichtstromen. Leiden kan, alles bijeen genomen, terugzien op een in alle opzichten ge slaagde 3-Octoberviering, al hing de schaduw van ernstige gebeurtenissen het staatkundig leven van ons volk niet als een dreiging, dan toch als c dempende kleur over de uitbundigheid deze dag. En wanneer wij dan den ken aan een ander feest, dat nog in de toekomst ligt, het feest, dat een dank baar volk zijn jubilerende Landsvrouwe dacht aan te bieden, kunnen wij niet anders dan een ernstig gebed opzenden hopen, dat ons volk en ons Konings huis voor het ergste gespaard mogen blijven. 3 OCTOBER-IMPRESSIES Een warm Oranjesonnetje boven eer stad gedrapeerd met vlaggen en vo van hutspotgeur. Mensen, veel mensen .jongen en ouden, Rood-witte en oranje,- strikjes, groen en geel voor ogen Schreeuwende, handige kooplui, bolbla- zende muzikanten, „Volendammers" een kleedje op de grond, waarop dub beltjes vallen. Poppenkast met geluids versterking: Jan Klaassen in debat met Katrein, drie straten ver. Paling- en haring-, druiven- en perenkramen, mo lentjes, ballonnen en toeters. Toeters, het doordringende geluid is niet van de lucht, jonge Leidenqren hebben blijk baar sterke longen. Feeststokken ter-op-het-hoofd-staande hoeden. Veel ge. armde jongelui, pret en gezang. Speldjes- verkopers proberei dan te ontvangen. Brcestraat, Hogewoerd, Haarlemmerstraat, één deinende Lastige fiets, kinderwagens in 't Politie te paard, mensen op troti .pakt. Straten bijna leeg, grote man schuift voor tyeinere, Woordenwisseling, omstan ders ook boos. Optocht. Schetterende mu ziek, tromgeroffel, paarden trappelen, schichtig, veel kleurige costuums, erg warm in zo'n harnas, Niwinwagen, col lecte, lange stokken, veel geld, boven en beneden, cantiheauto's, prachtige praal wagens, aardige meisjes, boerenwagens, Bols en Goudse pijpen, studenten in rij tuig en te voet, vijf agenten, drie-vier rijen hossende jeugd, optocht voorbij. Mensen hollen van Breestraat naar Haar lemmerstraat en omgekeerd, optocht nog eens zien. Stegen veel te nauw, opstop pingen, voetje voor voetje. Man komt uit café, nu al niet meer stevig op z'n benen. Optocht weer bewonderd. Ha, die Plet! Thuis warme hutspot of brood met haring, straten minder druk. 's AvondsJ Lichtstad, dan vuurwerk. Schuttersveld en Maredijk, mannetje aan mannetje. Wachten, lichten uit. Erg donker, stilte, wat gemompel. Lampjes dansen over .urpijl. Boem, Voorafgegaan door de Marinierskapel van de Kon. Marine presenteerde zich de Niwin. O.K., Leiden leefde mee met de jongens overzee! God was het, Die Leiden bevrijdde Veel oh's. Laatste stuk, licht, applai huis, straten vet van haringstaarten en palinggraten, schoenen vuil en stoffig, mensen erg vermoeid, 't Was echt 3-October. JANTJE VAN LEY DEN. Tournooiridders te paard in de op tocht „Tien eeuwen historische klederdrachten". De herdenkingsdienst in de Pieterskerk Evenals op de morgen van de' 3e October 1574 was de oude Pieterskerk gisteren om 10 uur geheel bezet, I ds J. Swijnenburg de kansel besteeg naar aanleiding van 2 Samuel 23:8 het beleg en 'ontzet van de Sleutelstad herdenken. Ds Swijnenburg begon met er op te wijzen, dat het getal der helden Davids dagen reeds zeer klein was. waren slechts weinigen, die hem in zijn moeilijke dagen toen het er om ging, het Rijk van Juda en Israël te ^bijstonden en hem beschermden. Ook toen David later vluchten moest vooi zijn zoon Absalom. Zo was ook het aan tal helden in de dagen van Leidens be leg slechts klein. Het waren mensen, die, met verschillende motieven bezield, hun leven wilden geven voor de goede zaak. Onder hen waren er echter ook hun namen hebben voor de Leidenaren bekende klank die blaakten van leofsijver en met de Prins van Oranje wilden leven of sterven. Doch het merendeel der het oude Leiden wilde wel de Prins van Oranje volgen in zijn strijd om geloofs- en levensvrijheid, doch zij wensten hier voor geen al te grote offers te brengen. Met hen hadden de helden te kampen, wanneer er van de belegeraar Valdez een aanbod voor overgave werd aange boden. Bovendien hadden zy ook nog waken voor het verraad van de glippers, die de Spanjaarden zonder slag of stoot wilden binnenhalen. En hoewel het weinige helden waren, heeft de stad Leiden in haar geheel de standvastigheid en volharding, door die enkelen betoond, in haar Hogeschool mogen ontvangen. Daarna, zo zou men denken, werd eensgezind voortgearbeid aan de al gehele vrijmaking van de Nederlan den? Daarna hebben de inwoners van Leiden vooraangestaan in een- Chr. Oranje Ver. hield film- en muziekavond „Toendra" in plaats van Lajla' In rustige omgeving, ni. in het ge bouw „Prediker" organiseerde de Leidse Chr. Oranjevereniging gisteren een film avond. De voorzitter, de heer Geelker ken, opende het samenzijn op de gebruike lijke wijze en wees in zijn openingswoord op de grote mate van uiterlijk vertoon, die de viering van het 3-October-feest in de laatste jaren kenmerkt. De dank, die het volk aan God verschuldigd is van wege de grote' weldaden, die Hij Leiden heeft bewezen, wordt maar al te veel uit het oog verloren. Spr stelde dan ook voor, een ogenblik stilte in acht te ne men, niet om zoals gewoonlijk hen te gedenken, die gevallen zijn voor het vaderland, maar om met eerbied terug te denken aan Gods grote barmhartigheid. Nadat het zesde couplet van het Wil helmus was gezongen, deelde de heer Geelkerken mede, dat de aangekondigde film „Lajla" niet mocht worden vertoond, omdat de bioscoopbond hiertegen bezwa ren maakte. Het cineastisch gedeelte van de avond bracht eerst een filmpje, dat ons even mee terugnam naar de dagen voor en na de 18 Februari, de dag, waar op ons jongste prinsesje werd geboren. Het toonde ons de hoogspanning, die er toen rondom het Paleis Soestdijk heerste en de vreugde overal in het land na het verkondigen van de blijde De hoofdfilm „Toendra", die nog werd voorafgegaan door een tweetal geestige tekenfimpjes, liet ons zeer fraaie opnamen zien uit het Hoge Noorden, uit De wielerwedstrijden op het Levendaal werden gisteren een groot succes. Op de foto ziet men burgemeester Jhr. mr. F. H. van Kinschot temidden van de winnaars, voor wier prestaties b\j gaarne zijn hoed afnam. Alaska. Het verhaal, dat er omheen gewe ven is, kwam ons wat onwaarschijnlijk voor, maar het was hier ook kennelijk van ondergeschikt belang. Een dokter, die op weg is naar een dorp, waar de pest is uitgebroken, stort neer met zijn vlieg tuig en weet zich geheel ongewapend er zeer schamel gekleed een weg te banen door de barre koude van dit onherberg zame oord. De wijze, waarop hij zijn doel bereikt, is aardig in beeld gebracht de aanvallen, die hij krijgt te verduren van de kant van beren, rendieren en wol ven, zorgen voor de nodige spanning. Op verzoek van de voorzitter werd, al vorens uiteen te gaan, nog gezongen ge zang 304- Het muzikale gedeelte van deze nie} zo erg geslaagde avond werd op verdienstelijke wijze verzorgd door het Leids Salonorkest, dat het zonder zijn leider, de heer Plu moest stellen, die wegens ziekte verhinderd was 50 Jaar firma A. E. v. d. Voet De firma A. E. v. Voet en Zn., Morsch- weg 21, hoopt op Zaterdag 11 Oct. het 50-jarig jubileum te vieren met ceptie in „Den Vergulden Turk". Op 11 October 1897 richtte de heer A. E. v d. Voet de hoef-, kachel- en rijtuigsme derij op. Per 1 Jan. 1934 nam de heer M. van der Voet het bedrijf over. De firma beweegt zich thans ook op allerlei ander gebied: constructiewerk, handel in land bouwmachines, electriciteit en centrale verwarmingsinstallaties. Voor Chr. Militaire Tehuizen Huls-aan-huis-collecte van „Pro Regc" De volgende week houdt het Prot. Chr. Thuisfront „Pro Rege" een huis-aan-huis- collecte, bestemd voor de oprichting van Chr. Militaire Tehuizen hier en in Indië. De waarde van deze tehuizen kan niet gemakkelijk worden overschat. Ze heb ben reeds voldoende hun betekenis be- Onze jongens vinden er in plaats kroegsfeer de gezellige sfeer van het gezin. Maar dit werk kost veel geld. De collecte wordt met gesloten bussen de deuren gehouden. Men stelle het comité niet teleur, maar steune naar vermogen, opdat dit zeer -belangrijk^ werk onder de zegen van Boven voort gang en uitbreiding kan hebben. Corpora installeerden nieuwe leden Met een toespraak vat: de praeses- collegii, mr G. H. Hintzen, werden 230 leden van het Leids Studenten Corps geïnstalleerd. Bij de vrouwelijke studenten geschiedde dit na eer. toespraak heid en verdraagzaamheid? Neen, men keerde zich van elkaar af en er ontstonden twisten over alle moge lijke spitsvondigheden. Men ging zich afvragen indien dit zus en in dien dit zo. Doch God houdt geen rekening met wat mogelijk geweest had kunnen zijn. Wij zijn nog kort geleden weer bevrijd geworden en velen verzuchten thans, waarom zijn nu eigenlijk de helden in de Meidagen van 1940 gevallen. Het was toch niet nodig geweest. Doch God heeft Zijn antwoord hierop reeds gegeven. Tenslotte stelde ds Swijnenburg in he licht, dat het èn in Davids dagen, èn ii. het jaar 1574 God is geweest. Die heeft willen verlossen. Gods ontferming is die de geschiedenis haar werkelijke verleent en ons reden tot gedenken geeft Daarvoor heeft ons volk oog ge kregen door het beleg en ontzet van Leiden en daarom was het nodig, dat de helden er waren en dat Leiden behou den bleef. Met het zingen van d^ie coupletten van ons volkslied wertr deze indruk wekkende dienst besloten. Leo Mens be speelde het orgel. Kerkdiensten werden 's morgens en 's avonds ook gehouden in de Chr. Geref. Kerk aan de Steen- schuur en in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente aan de Nieuwe Rijn. Nog kunnen fietsbanden aangevraagd worden Zij, die nog nimmer een bon voor een fiets-buitenband ontvingen en verzuimd hebben onlangs een inschrijvingsbewijs fietsbanden voor eerste montage te vragen, kunnen tussen 1 en 15 Oct. as. alsnog een inschrijvingsbewijs bij de distributiedienst aanvragen. Plaatselijk wordt bekend gemaakt op welke dagen deze aanvragen ingediend kunnen worden. Inlevering spijsoliebonnen vóór 6 October Zij, die op de bonnen KO 1 algemeen, welke van 17 Aug. t/m 13 Sept. jl recht gaven op het kopen van 120 gram spijs olie. geen olie hebben verkregen, kun nen deze bonnen tot uiterlijk 6 Oct. inleveren by een detaillist. Bij een volgende verstrekking van zal alsnog op deze bonnen olie worden afgeleverd Kerstfeest Geref. Zondagsschool- Het bestuur van de Geref. Zondags school „Zaait aan alle wateren" heeft zich in een circulaire tot alle Gerei ge zinnen gewend om eén gave voor het a.s. Kerstfeest Kinderen van alle ge zindten zijn op de Zondagsscholen van harte welkom. Een Kerstfeest zonder de vertelling van Jezus' geboorte is voudig niet denkbaar, zo schrijft het bestuur, maar evenmin een Kerstfeest voor kinderen zonder enige versnape ring. Mogen de gaven dus rijkelijk toe stromen! He: Een ernstig bericht "et bericht betreffende het voornemen H.M. de Koningin zal op ona volk diepe indruk maken. Na een bijna vijftigjarige regering ziet Zij zich genoodzaakt de regering tijdelijk over te dragen aan haar Dochter. Prinses Ju- Gelukkig mocht onze Vorstin aan het zo ernstig bericht de mededeling toevoe gen. dat haar gezondheidstoestand geen reden geeft tot directe bezorgdheid. Deze mededeling stemt tot grote aankbaarheid en moge het gebed vermeerderen, dat da Heer de voorgenomen rust met Zijn zegen zal bekronen en dit zo kostbare leven voor ons land én volk nog vele jaren sparen. Koningin Wilhelmina heeft steeds getoond een zeer hoge opvatting van Haar taak te hebben. Deze taak eist de hele persoonlijkheid, de volle beschik king over alle krachten van geest en lichaam. Dat de Kroon alleen zou zijn een sierornament van ons staatsbestel een stelling, die in vroeger jaren nog wel eens werd gehoord is door Haar lang durige regering een grote onwaarheid gebleken. Het bekende woord van Haar Vader: „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland was het devies, waarmede Zij op 6 September 1898 de regering aanvaardde, en onder alle omstandigheden was en bleef Zy aan dit devies trouw. En nu vooral de laatste zware jaren Haar kracht uitputten en Haar een gevoel van vermoeidheid brachten nu meent onze Koningin in het landsbelang te handelen, althans voorlopig het t »rsen der zware regenngszorgen aan jongere schouders toe .c vertrouwen. En Zij verkeert daarbij on der de gelukkige omstandigheid, dat Haar Dochter gereed staat deze taak van Haar over te nemen. Dit laatste stemt pns. bij alle bezorgd heid en weemoed dankbaar Want ons volk kent Prinses Juliana. In de jaren van Haar ballingschap heeft Zij getoond met dezelfde geest van Haar Moeder bezield te zijn. In een lange leerschool mocht zij ons volk en zijn staatsbestel leren ken nen. en nu Zij tot zo hoge taak geroepen wordt, zal Zij zich zonder enige twijfel met alle krachten daaraan geven. Eenmaal zou Prinses Juliana haar Moe der in de regering opvolgen Dit besef was ons immer troost en rijkdom Oranje behoort bij Nederland We kunnen ons schier niet indenken hoe 't zou zijn als "t anders was. Er is een periode geweest, dat een groot deel van ons volk geen oog had voor de betekenis der Oranje-dynastie. De zware oorlogsjaren vooral hebben velen de ogen geopend recht ons i schonken. Op deze dag nu de gedachten zich verdringen gaan onze gedachten aller eerst uit naar onze geliefde Vorstin Het besluit tot de thans voorgestelde maat regel zal Haar niet lieht gevallen zijn. ZU was met Haar taak saamgegroeid. Voor Haar volk werken was de grote levens weg, die Haar immer voor ogen stond en haar nooit rust of verpozing liet Nu moet Zij echter rust nemen Ook daarin is Gods hand, die Haar leven en regering zo kennelijk leidde. God behoede Koningin Wilhelmina en sterke Prinses Juliana als Regentes der Nederlanden. Moge haar immer het beeld voor ogen staan van die andere Regentes, de door haar zo beminde grootmoeder. Koningin Emma. Jacoba van Beieren passeerde giste ren de Breestraat op weg naar het slot Teylinger. Ze werd begeleid door Frank, heer van Borsselen. rid der In de orde van „Het Galden Vlies". Legermuseum heeft zorgen over de gebouwen GREPEN UIT HET JAAR- I hte™a» verband met de ho,e daaraan VERSLAG OVER 1946 "^tïeVe^h^j^e'Sag d. geschiedenis van de verzameling Door- werth, welke verzameling het zorgenkind van de directie is. Om in bijzondere gevallen te kunnen overgaan tot het aankopen van wapenen, schilderijen, boekwerken, etc. is een stich ting in het leven geroepen in dezelfde geest als de Vereniging Rembrandt. Do stichting is genaamd: „Vrienden var. het Legermuseum". Voorzitter is kolonel M. C. van Houten. De middelen der nieuw# stichting zullen niet worden gebruikt voor de normale exploitatie van het museum. Het jaar 1946 zal in de geschiedenis van het Ned. Legermuseum als aanwinsten te boek staan. Gedurende de oorlogsjaren was de wapenverzameling H. M. de Koningin en ook het stand beeld van Prins Frederik Hendrik, dat het Huis ten Bosch stond, in het Le germuseum opgeborgen. Thans kan de verheugende mededeling worden ge daan, dat dit standbeeld voorlopig het Legermuseum is afgestaan. Het de binnenplaats van het oude gebouw op gesteld en vormt daar een zeer decoratief middenstuk. Ook de wapenverzameling vindt hier een voorlopig onderdak. Geleidelijk werd ook contact verkregen met instanties, die hun medewerking leenden om de verzameliingen te verrij ken met wapens uit 'de tweede wereldoor log, terwijl andere instanties nieuwe Ned. uniformen, onderscheidingstekenen, regie- voorschriften verstrekten. Ter wijl de onder-directeur, luit.-kol. Hart- mans, in de gelegenheid was de wapen verzamelingen van verschillende in Zwitserland te bezoeken en waarde volle gegevens te verzamelen. Met de di- dier musea werd een vruchtbar contact opgenomen. Wat de huisvesting bétreft: deze laat blijkens het jaarverslag ruimte genoeg Begin Maart bood het ge meentebestuur van Oegstgeest het kasteel Poelgeest ten gebruike aan. Hoewel dit gebouw geschikt bleek om aldaar bij i Dij- Hechtenis P.T.T.-directeur verlengd Naar wij vernemen is de hecht en i« an de Alphense P n het Huis van B< verblijft, verlengd. Bazardspelers gesnapt te Lisse De politie te Lisse heeft bij de wed. M. aan de Stationsweg aldaar een inval gedaan, omdat werd vermoed, dal het hazardspel werd beoefend. Dit vermoe den bleek juist: niet minder dan 16 per- werden ingerekend. Ze bleken uit alle oorden des lands afkomstig. Op een vrachtauto werden ze naar het politie bureau vervoerd en na de nodige infor maties in vrijheid gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1