Jlicuurr CritowCTottrant uman wil Frankrijk, Italië en Oostenrijk terstond bijspringen Tussentijdse hulp met 600 millioen Wist IJ DAG 30 SEPTEMBER 1947 tranv— )NNEMENTSPRIJZEN: f 0.26 p. w.; f 1.10 p. mnd; f3.25 p. kw.; vanaf 1 Oct. f0.30 p. week; yj T f 1.30 p. mnd. f3.90 p. kwartaal. jVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. jEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Dell t bot Acht en twintigste jaargang No 7321 Christelijk-Nationaal Dagblad voor leiden en Omstreken BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 rtankrijk, Italië en Oostenrijk, drie landen, die door honger en com- unisme bedreigd worden, moeten het eerst geholpen worden" aldus presi- ent Truman gisteren in een bijeenkomst met de leiders van het Amerikaanse congres. „Ik stel U voor hen voor de periode van December t 31 Maart 1948 een tussentijdse hulp van 580 millioen dollar te verlenen." :hool mid- per- hoek piau rland heeft over '48 dollar- ekort van 630 millioen antwoord op Truman's oproep Senator Styles Bridges, voorzit- de commissie voor de toewijzin- hij de commissie voor November bijeenroepen. an zeide ook, dat de beschikbare voor Europa slechts" tot Decem- nstaande toereikend zouden zijn optreden van het Congres akelijk is. alve de genoemde 580 millioen president nl. een bedrag van 600 dollar nodig, om de bevolking de Britse- en Amerikaanse uitsland te voeden. kreeg op deze conferentie niet initieve steun van de republikeinse Het is echter zo goed als zeker, Amerikaanse congres vóór Januari speciale zitting bijeenkomt, iplomatieke kringen te Washington of de tussentijdse erlening aan Europa wel op tijd zo zij al voldoende blijkt te De middelen waarover Europa op enblik beschikt, om de ergste hon- )od buiten de deur te houden, zijn December uitgeput. Op zijn vroegst et congres zes weken later de eind de voorstellen ergst aan toe zijn, bedragen deze tekor ten resp. 1760 en 930 millioen dollar, ter wijl Engeland het nog wat erger maakt ;en bedrag van 2630 millioen heeft opgegeven. Het Belgische tekort is millioen dollar. Amerikaanse bankiers en het plan-Marshall een toespraak tot het Amerikaanse Bankiersverbond heeft een der leidende Amerikaanse bankiers Winthrop W. Aldrich voorgesteld een Amerikaanse regeringsinstelling te stichten, die de i zou dragen .Amerikaanse maat schappij voor Europees herstel". Het doel van deze maatschappij zou zijn het uitvoeren van de in het plan-Marsliall vervatte voorstellen om Europa door de komende winter heen te helpen en het verlenen van en toezicht houden op de Amerikaanse hulp voor het herstel van de West-Europese economie. Aldrich schatte het maximum bedrag, dat de komende vier jaar nodig zou zijn, 16.000.000.000 dollar. Hij verklaarde, dat de Maatschappij een redelijke zeg genschap diende te hebben over soort de behoeften der verschillende kwam vast te staan, dat de Ne- idse Regering het dollartekort voor land over 1948 heeft geraamd op 30 millioen dollar. Voor Frankrijk lië, die er volgens deskundigen het >ok in Nederland een jongensstad? heer J. H. Dijkstra van het Am- kindertehuis „Wees een ze- heeft naar aanleiding van de be- rolprent „Jongensstad" het idee at ook in Nederland een kinder- te stichten, waar enige honderden een eigen maatschappij zullen De bedoeling is te komen tot voor 300 kinderen, heer Dijkstra wil trachten direc- personeel van een aantal grote n van bouwmaterialen te bewe- i belangeloze medewerking te aan de verwezenlijking van plannen. Hij begint zijn actie op dag 4 October a.s. bij de verffa- Pieter Schoen te Zaandam. 5rof. Schermerhorn naar Amerika rooi" verneemt, dat prof. Schermer- tegen het einde dezer week v iar Amerika zal vliegen voo ingen van de luchtkaartering door de Amerikaanse karterings- Hij zal onderweg een kort bezoek ^onden brengen. Men verwacht, dat ïede zijn werkzaamheden als adviseur legering in Indische aangelegenheden einde zullen zijn. ivikkelingsbureau Mil. Gezag wordt opgeheven ligt in het voornemen van minister het Afwikkelingsbureau Militair ingaande 1 Jan. a.s. op te heffen. Indaag stellen j u voor: Sold. Jan WerterHoge Rijndijk 205, Leiden. genlang hebben de jongens met het onbegaanbare terrein geworsteld, drukten de gaspedalen van hun itauto's tot op de plank, zodat de gierend ronkten, doch ze kon- opschieten. Dan klonk plotse- boven het brommen van de motor gerikketik van een mitrailleur en de jongens dekking zoeken, ir ondanks dit alles: het voedsel, de e en de munitie, die in de vracht- zijn geladen, moeten naar de af- gen buitenpost toe, ver in onbetrouw- ier is nog maar één oplossing: eer :htvogel. een Dakota, die de afstand, r de chauffeur Jan Werter dagen lang ploeterde, in een klein uurtje aflegt. al mag Jan Werter dan niet achter stuurknuppel deze afstand overvlie- en z'n kameraad staan bij de een en op het juiste ogenblik duwen öe pakken naar beneden. De parachu openen zich en zachtjes daalt de vurig [eerde voorraad op de open vlakte, de randen waarvan opgewonden jon- s naar de Dakota staan te zwaaien, andere dag zit Jan weer achter het ir van z'n vrachtauto, op weg naar fvolgende buitenpost. Vijftig moorden per uur Gisteren is te Neurenberg 't proces be gonnen tegen 23 vroegere SS.-officieren van zgn. „Einsatzgruppen", welke door de nazi's waren opgericht voor massa moord op Joden, Zigeuners en andere niet-Germanen. In de tenlastelegging werd verklaard, dat deze Einsatzgruppen ge durende twee jaar gemiddeld 50 mensen per uur vermoord hebben. Niet naar Afrika „In tegenstelling met he bericht, dat enkele weken geleden gepubliceerd werd, dat er bij hem geen plannen bestaan om deelt de heef Anne de Vries ons mede, te emigreren naar Zuid-Afrika". quantiteit van de hulp,, die over schillende gebieden zou moeten worden verdeeld en dat zij gemachtigd zou moe ten zijn om de hulp in geld zowel als in goederen uit te breiden en om de w op de goedkoopste markten ter wereld te kopen. De Maatschappij zou zoveel mogelijk de lijnen van het particulier initiatief moeten volgen binnen de door het Con gres gestelde perken. RUSSISCHE LANDEN BETAALDEN NIET. De internationale organisatie voor het vervoer in Europa, de Ecito, is verdwenen zich ruim twee jaar te hebben bezig gehouden met het ontwrichte Europese >er. De Sowjet-Unie had haar deel niet betaald. Polen en Zuid-Slavië :en achter, zodat het moeilijk werd het tekort te dekken en het personeel betalen. BYRNES WIL NIET IN DE RODE TOURNINGCAR. Byrnes, de Amerikaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken, heeft de uitno diging van Tito om een particulier onder zoek in te stellen naar de strijd op de Grieks-Zuidslavische grens, afgeslagen. (Tito duldt geen onderzoek van de V.N. Terwijl de brood-, melk- en kaas rantsoenen een veer moesten laten, wordt er al weer hard gewerkt aan de handhaving van de suikerpositie. In de Haarlemmermeer is de suiker- bietencampagne begonnen: de eerste vrachtauto levert zijn zoete last af in Halfweg. We behoeven de suikerbie ten tenminste nu niet meer als „maaltijd" te consumeren! Slechts halve IJmuider vissersvloot terug Scheveningen herkreeg 78 pet van zijn schepen. Toen kort na de oorlog, de visschers- schepen in de haven van IJmuiden wer den geteld, bleken er nog slechts 23 v tuigen van de eens zo trotse vloot wezig te zijn. De rest lag vernield er gebouwd verspreid over de havens Lubeck tot St. Nazaire. Met behulp de IJmuider Arie van Veen, die vijftien jaar lang alle mogelijke gegevens de vissersvloot had verzameld, zijn thans de 315 verloren schepen terug: 11 motortrawlers, 25 stoomtrawlers, 134 torloggers, 25 motorkotters, 26 kustvissers. 4 coasters. 3 sleepboten en 1 ijsbreker. Van de vissersvloten blijkt IJmuiden et zwaarst getroffen: slechts 54 pet kwam terug. Scheveningen kwam beste af met 78 pet. Postverkeer met Duitsland wordt uitgebreid Van heden af is het mogelijk gedrukte stukken, w.o. couranten en periodieken. de Amerikaanse zone van Duitsland te zenden. Zij mogen echter geen pro paganda van uiterst nationalistische of dergelijke beginselen bevatten, noch cri- tiek op de bezettingsautoriteiten inhou-' den. Naar geheel Duitsland kunnen voortaan gezonden worden: akten t/m 2 kg en monsters t/m 500 gram, beiden niet-aangetekend. Doorn tegen terugkeer der Hohenzollerns De gemeenteraad van Doorn heeft gis termiddag een motie aangenomen, hij zich verklaart tegen de teruggave van „Huize Doorn" aan de Hohenzollerns. Het besluit zal ter kennis van de Minis terraad worden gebracht. Steeds meer soldaten gaan aardappelen rooien Het aantal van 400 militairen, die op 19 Sept. j.l. begonnen zijn met het aard- appelrooien in de Veenkoloniën in Gro ningen en Drenthe, is inmiddels geste- 1500 en zal binnenkort tot worden opgevoerd. Deze hulp is van veel belang. Men hoopt nl., dat het daardoor mogelijk zal zijn de voor onze voedsel voorziening zo belangrijke aardappelen nog voor het invallen van de vorst uit de grond te krijgen. NIEUWE AMERIKAANSE CONSUL- GENERAAL TE AMSTERDAM De heer Jesse F. van Wickel, handels attaché aan de Amerikaanse Ambassade te Den Haag, zal binnenkort tot Amerikaans consul-generaal te Amsterdam worden be noemd, waar hij de heefDoyle zal opvolgen. Naar verwacht wordt, zal de heer Doyle inspecteur van de Amerikaanse Buitenland se Dienst worden, terwijl de financiële attaché aan de Haagse Ambassade, de heer Wilkinson, de plaats van Van Wickel zal innempn. Red.). VAN ALLE KANTEN HULP VOOR EGYPTE. Uit Amerika, Engeland, Italië en Irak snelt de hulp aan het door cholera getrof fen Egypte toe. De Joodse universiteit te Jeruzalem biedt entstof aan. SIR FREDERICK WELLS LONDENS NIEUWE BURGEMEESTER Sir Frederick Wells, fabrikant van phar. maceutische artikelen, is tot lord mayor van Londen gekozen. Twintig iiieirwe textiel punten aangewezen Van de textielkaarten VA 705 zün weer twintig punten aangewezen. Met onmiddellijke ingang worden geldig verklaard textiel E, één punt, tex tiel E vijf punten, textiel F n punt en textiel F vijf punten. I De reservebonnen zijn niet aange- Sowjetregering aanvaardt Britse uitnodiging Naar van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, heeft de Sowjetregering de Britse uitnodiging tot bijwoning van de conferentie van speciale plaatsvervan gers van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier, over de toekomst van de Italiaanse koloniën, aanvaard. Het antwoord van de Sowjet-Unie is overgebracht door de Sowjet-ambassadeur te Londen, Zaroebin, die gisteren na overleg met zijn regering te Londen is terug gekeerd. Engeland heeft voorgesteld de conferentie heden te Londen te openen, doch door vertraging bij de voorbereidingen is het mogelijk, dat zij later in de week wordt begonnen. de conferentie Waar zo'n munitiekastje al niet goed voor is! Op Java benutten onze jon gens deze trommels ook wel als „brievenbus". Onnodig te zeggen, dat het vreedzame gebruik er van de soldaten minstens zo goed bevalt! Het houden overeenstemming met de bepalingen van het vredesverdrag met Italië. De grote moeten binnen e'en jaar na het van kracht worden van dat verdrag over de toekomst van de koloniën beslissen. De speciale afgevaardigden hebben tot taak een commissie van onderzoek naar het midden-Oosten te zenden voor een be zoek aan de betrokken gebieden: Cyre- naica, Tripolitania, Eritrea en Italiaan? Somaliland. Zij kunnen ook besluiten tot het uitnodigen van geïnteresseerde lan den als Italië, Ethiopië, Zuid-Afrika, Australië, India en Pakistan, om hun standpunt terzake kenbaar te m^ken. De Italiaanse senaat is bij decreet van de ministerraad afgeschaft. (Zo ver is het in Nederland nog niet Red.) De Britten hebben de zuivering der Oostenrijkse geïnterneerden aan de Oostenrijkers zelf overgedragen. De Sow jet-Russische ambassadeur in Engeland, Georgie Zaroebin, die 20 Sep tember voor besprekingen naar Moskou was gevlogen, is gisteren te Londen te ruggekeerd. De eerste candidaat van de Gaulles' verzameling van het Franse volk heeft bij een kantonnale verkiezing nabij Cher bourg gewonnen met een klein verschil boven de M. R. P.-candidaat. Belangrijke wijziging in Brits kabinet Sir Stafford Cripps verenigt economisch beleid in één hand Belangrijke wijzigingen in het Britse kabinet zijn officieel bekend gemaakt Sir Stafford Cripps wordt minister van economische zaken en James Harold Wil son van handel. De minister zonder por tefeuille Greenwood, gaat heen. Meer verandering op komst. De premier deelt mede, dat het econo mische beleid, zowel het binnenlands als het buitenlands in één hand moet komen, n.l. van één persoon, die zich met onver deelde aandacht daaraan kan wijden, bij gestaan niet door een departement maai door een persoonlijke staf voor ontwer pen en een afdeling voorlichting. Onder voorzitterschap van de premier wordt daarenboven nog leen ministeriële i missie voor economische ontwerpen be noemd. adj Britten beantwoordden terreur met terreur Moord en "oorlogsdreiging over Palestina Terwijl in Haifa het havengebied zorg vuldig van de stad gescheiden wordt in verband met de gisteren gepleegde aan slag op het politiebureau en de nadering drie immigrantenschepen met i dan 3000 opvarenden, allen uit Roemenië afkomstig, houdt in Jeruzalem het geval Farran de gemoederen bezig. Farran is een Britse oorlogsheld, kapitein van 26 jaar, die ervan wordt be schuldigd de Joodse jongeman Alexander Rubowitz, een lid van de Stemgroep, vermoord te hebben. Farran was belast met de bestrijding van het terrorisme in Jeruzalem en hij deed dat met middelen, die zijn tegenstanders aanwendden. Hij viel hen op hun eigen terrein aan. Zo ontvoerde hij op 6 Mei jJ. de 16-jarige Alexander, die bezig was biljetten aan te plakken. Later werd op de plaats van de worsteling een pet gevonden met de a Farran. De Britse kapitein werd gearresteerd, ontvluchtte, maar keerde vrijwillig terug op de dag, dat drie Britse soldaten onder de kreet „in plaats van Farran" door Joden werden neergescho ten. Deze week zal Farran voor een krijgs raad van vijf personen terechtstaan. Zeventig brandweerlieden gewond te New York Door een brand, die voor 5 millioen dollar schade heeft aangericht en waarbij 70 brandweerlieden werden gewond, zijn grote stukken van de pier aan de Hudson- r verbrand. Ook drie toestellen voor samengeperste lucht van de brandweer, verdwenen in de diepte. Ir. Lake Success heeft Jamal Hoesseini gisteren tegenover: de Ver. Naties klaard, dat de Arabieren „liever tot de laatste droppel blóed vechten, dat een verdeling van Palestina tolereren. Alleen een democratische onafhankelijke Arabi sche staat kunnen de Arabieren accepte- Amerikaanse torpedojager bij Triëst op mijn gelopen Drie personen gedood Bij Triest liep een Amerikaanse tor pedojager op een mijn. Drie opvarenden werden gedood. De Amerikanen protes teerden in Triest. Het dure leven in België Het indexcijfer van de kleinhandel- prijzen in België is in September geste gen tot 358, terwijl het in Augustus nog een punt lager was (1936/39 is 100). Dit betekent, dat de huismoeder nu 3% franc heeft neer te leggen, terwijl ze tien jaar geleden 1 franc betaalde. Duizend Mohammedanen in India verdronken Duizend Mohammedanen zijn te hore in het Westen van de Pendsjaab verdronken. Zij waren gevlucht om aar de moordpartijen te ontkomen, doch he vige plasregens deden het water van de rivieren plotseling aanzwellen, zodat zij door de stroom werden meegesleurd. Ook Frankrijk heeft zijn atoomstad Ook Frankrijk heeft nu zijn atoomstad, aldus meldt A.N.P. Het is fort Chatillon in de Parijse banlieue, waar Frederic Jóliot-Curie de scepter zwaait over 130 geleerden. Naar men weet is Frankrijk de pionier van atoomenergie. Pierre Becquerel heeft indertijd de radio-activi teit ontdekt en Pierre en Marie Curie wa ren de ontdekkers van verschillende radio-actieve elementen. De wereldvoor raad aan zwaar water (180 liter) werd bij de Duitse inval verstopt in een gevange niscel te Riom en later naar Engeland ge- bracht- Daar Frankrijk arm is en gebrek heeft aan uramiumerts laat Joliot Curie jonge mensen opleiden tot proSpector in Frankrijk zelf en over te sporen. Een woordvoerder der Hongaarse „regering" heeft tegengesproken, Bela Kovacs dood zou zijn. Zoiets deed zelfs Göbbels niet! Amerika heeft bij Rusland gepro testeerd tegen een artikel in de Mos- kouse „Literaire Gazet", waarin Tru man met Hitier werd vergeleken. Amerika heeft verklaard, dat zelfs Göbbels zich te '„goed" achtte om op zo'n minderwaardige wijze tegen vijan delijke staatshoofden uit te varen. Mo- lotof heeft echter reeds geantwoord, dat zijn regering de verantwoordelijk heid niet op zich kan nemen. Punt. Sjahrirs rekening wordt ons gepresenteerd 3e arrondissementsrechter te New York zal heden beslissen of zijn forum bevoegd is tot behandeling van Ryans tegen de Nederlandsch-Indische rege ring ;voor een schadevergoeding van 3 millioen dollar. (Naar men weet, is Ryan advocaat van de Isbrandtsenline. de Isbrandtsenline is bekend gewor den in de eerste plaats wegens vervoer gestolen goed op de „Martin Behr- in de tweede plaats als gast- w van de republikeinse delegatie. Nu wordt ons de rekening gepresenteerd deze heren, waarna er nog wel enige millioenen „commissie" zullen overschie ten voor Ryans cliënte. Red). De bui tengewone adjunct-procureur-geperaal verklaarde in het proces, dat de N. I. re gering niet voor een Amerikaanse recht bank kan verschijnen. Hij deed dit op grond van vertogen door mr Van Klef- fens tot minister Marshall gericht. Ryan voerde echter aan, dat de N. I.-regering indertijd tot een afzonderlijk rechtsper soon is gemaakt en dus wel voor de rech ter kan worden gedaagd. Scène bij besprekingen te Batavia Generaal Spoor komt op tegeii beschuldigingen Ass. Press verneemt van gezaghebbi de zijde, dat er zich bij h'et verhoor der Nederlandse autoriteiten dbor de consu laire commissie een scène voordeed toen een der buitenlandse consuls-generaal aan generaal Spoor vroeg of de Inheemse bevolking bijtijds gewaarschuwd haar dorpen door de Nederlandse artil lerie werden beschoten. Bij de missie geattacheerde militaire waarnei verscheidene gevallen gemeld, Nederlanders dorpen beschoten hadden Generaal Spoor antwoordde heftig, dat er sedert het bevel tot het staken van het vuren, in het geheel geen dorpen beschoten zijn en bood aan soonlijk een onderzoek in te stellen alle door de consuls genoemde gevallen. Stormachtige zitting van het Utrechtse Tribunaal Voor het Utrechtse tribunaal stond gis- u-en terecht C. P. Herberholf, directeur an een bekende batterijenfabriek aldaar, ie voor ruim twee millioen aan de Duitsers geleverd had. Tijdens de zitting ontstond een woordenwisseling, waarin besch. zeide, <iat zijn positie veel moei lijker geweest was dan die van de presi dent achter de groene tafel. Deze sprong bij deze woorden verontwaardigd op verweet verd., dat hij in overvloed ge leefd had, dank zij zijn Duitse vrienden, terwijl duizenden honger leden. Op ver zoek van verd., die zeide aan het eind van zijn krachten te zijn, werd de ting geschorst. Na de heropening bood verd. zijn excuses aan. De zitting werd tenslotte verdaagd tot Vrijdag. Rusland vecht voor zijn satellieten De Engelse vertegenwoordiger bij de V.N. heeft zich verzet tegen toelating Hongarije, daar dit de rechten an vrijhe den van de mens niet eerbiedigt Gro- myko zeide, dat hij bereid was vo< toelating van Italië te -stemmen als Hon garije, Roemenië, Bulgarije en Finland zouden worden toegelaten. Polen stelde voor deze quaestie aan de grote vijf over te laten, doch dit werd verworpen met slechts de stemmen van Columbia, China, Polen, de Sowjet-Unie en Syrië voor Frankrijk, Rusland, Polen en China on dersteunden daarna de toelating van Roe. menië, doch Engeland en de V.S. verzet ten zich. Grote transporten Duitse krijgsge vangenen worden nu uit Rusland terug gezonden naar Frankfort a.d. Oder (Rus sische zone), hiervan zijn 20 procent schoolde arbeiders, o.a. zeer veel mijn werkers. DAT het Genootschap voor Amsterdam, Keizersgracht 36, z. lü'ks nationaal congres te Eindhoven houdt op 16 en 17 October a.s., ter gelegenheid van de aldaar in het Stedelijk en Abbe Museum georganiseerde internationale drukwerktentoonstelling. DAT ir G. P. F. Royackers op zijn ver zoek per 1 Aug. jl. eervol ontslagen is als Rijkslandbouwconsulent te Roermond. DAT luit.-kolonel ir D. A. v. Aalderen Zaterdhg het commando van het le reg. pioniers te Utrecht zal overdragen aan luit.-kol. der genie J. E. G. Nottrot. DAT voor het R'damse B.G. gisteren 15 j. geëist werd tegen de 29-j. ex-kan toorbediende E. P. v. Gent, die aan Duitse zijde had deelgenomen aan de slag Arnhem. DAT leerlingen van de Rotterdamse schoolvereniging de „Willem Ruys", die vandaag een proeftocht naar de Golf Biskaye begint, hebben geadopteerd. DAT te Purmerend een conferentie van regentschappen van Prot. weeshuizen in N.-Holland boven het IJ is gehouden, waarbij een centraal bureau te Alkmaar, Van Houtenkade 42, werd opgericht. DAT tegen de 39-j. voorm. Haarlemse politieagent E. Berkelaar gisteren voor het A'damse B.G. 15 j. geëist werd wegens het arresteren van 32 Nederlanders, van wie er 13 stierven. DAT voor het A'dams B.G. gistermid dag tegen de 50-J. voormalige politiecom- mandant van de Tulpkazerne, J. D. J. Couvee, mede verantwoordelijk voor het ophalen van Joden, 8 j. met aftrek werd geëist. DAT gisteren de spoorbrug over de Maas bij Buggenum in de lijn Weert— Roermond voorlopig voo* een-richtingver- keer weer in gebruik is genomer DAT het, naar min. Lieftinck op vragen van het Eerste Kamerlid Rip heeft mee gedeeld, niet gebruikelijk is zg. tipgelden uit te keren voor het geven van inlichtin gen aan de Centrale Vermogens-Opspo ringsdienst- DAT het Landelijk Comité, voor Rechts zekerheid zich tot min. v. Maarseveen heeft gewend met het verzoek bij de uit wijzing van Duitsers deze de gelegenheid te geven tegenbewijs tegen ingebrachte beschuldigingen te leveren- DAT de afd. Vlissingen, Middelburg Goes van de Alg. Militaire Pensioenbond in een motie aan de Regering verzoeken aan de noodtoestand van gepensionneerde militairen en weduwen van militairen, te gemoet te komen. DAT het secretariaat van het Landelijk Comité 1948, hetwelk is samengesteld voor het 50-j- Regeringsjubileum der Konin gin, gevestigd is op het Museumplein te Amsterdam, tel. 20505 en 20504. DAT.H. D. Melville benoemd is tot vice- consul der Nederlanden te Townsville (Australië) en hem in de Engelse taal moet worden geschreven. Mr Oud op de grens van loyaliteit Aldus het Bestuur van de P. v. d. A. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft een verklaring uitgegeven de houding van mr P. J. Oud, die onlangs in het Alg. Handelsblad een ar tikel publiceerde, waarin hij de wense lijkheid betoogde van de oprichting van ïn vooruitstrevende middenpartij. Hierin betoogt het partijbestuur, dat de v. d. A. een democratisch-socialistische volkspartij is, op zo breed mogelijke ba sis, zodat er ruimte is voor een rijk en veelzijdige nuancering van opvattingen. Haar socialistisch karakter bepaalt echter de opvatting omtrent de richting, waarin de ontwikkeling der maatschappij moet worden gestuwd. Trouw aan de Partij betekent, aldus de verklaring, strijdbare verdraagzaam heid op de grondslag van socialisme en democratie en tevens standvastige be strijding van het machteloze sectarisme. De verklaring besluit aldus: Het Partijbestuur erkent, dat mr Oud onbehaaglijk dicht wandelt aan de grens wat loyaliteit tegenover een partij, •van men lid en medeoprichter is, verdraagt. Evenwel, het Partijbestuur wenst zich voorshands op het standpunt te plaatsen, dat het in eerste instantie aan Oud zelf moet worden overgelaten om uit te ma ken. of hij zich voldoende aan de partij haar beginselen gebonden voelt om een van haar leden te willen gelden. Commissie ontslagrecht samen gesteld Min. Van Maarseveen heeft een com- lissie ingesteld ter voorbereiding van ^en wetsontwerp tot wijziging van de be palingen omtrent het ontslag bij arbeids overeenkomsten. Voorzitter der com missie is prof. mr M. G. Levenbach te Amsterdam. Voorts hebben zitting mr H. L. Fagel, adm. Socx Zaken en mr W. G. Belinfante, raadadviseur Justitie. Pensioen voor na Mei 1940 ontslagen militairen Het is nodig gebleken, maatregelen te treffen voor de pensioen-aanspraken van beroeps-militairen die wegens opheffing van hun betrekking na de capitulatie op 14 Mei 1940 met wachtgeld of pensioen zijn ontslagen. Voor deze mensen geldt op het ogenblik nl. niet als diensttijd de periode na hun (gedwongen) ontslag. Thans is een wetsontwerp ingediend, waarin wordt bepaald, dat ook als wer kelijke dienst wordt aangemerkt de tijd na 14 Juli 1940 tot het bereiken van de 60-jarige leeftijd of tot het bereiken van een werkelijke diensttijd van 40 jaren. Indien één van beide omstandigheden zich voordoet na 4 Mei 1945, wordt de gehele tijd van 15 Juli 1940 tot 5 Mei 1945 als werkelijke dienst beschouwd. Als pensioengrondslag zal gelden het bedrag, dat de militairen zouden hebben geno ten, indien zij niet waren ontslagen. NED. AARDOLIE MAATSCHAPPIJ OPGERICHT De N.V. Bataafsche Petroleum Mij en de Standard Oil Cy, die beide voor 50 pet zijn geïnteresseerd in de aardoliewinning in Nederland, hebben hun belangen thans in gebracht in de kortelings opgerichte N.V. Ned. Aardolie Mij, waarvan de directie zal worden gevoerd door de Bataafsche. Een groot kindervriend werd in Den Haag gehuldigd Prof. R. Casimir vierde zijn 70ste verjaardag DAT gisteren de oud-wethouder Deventer, Joh. Buiting, op 62-j. leeftijd aldaar is overleden. DAT volgens de KN.A.C. men stopverbod wil instellen op de Rijksweg Breda—Tilburg ter hoogte van het vlieg veld Gilze-Rijen. DAT het kruispunt van de spoorlijn Amersfoort—Apeldoorn met de weg Bar- neveldNijkerk binnenkort van een flik kerlicht-installatie wordt voorzien. DAT op 9 Oct. a.s. te Amsterdam open baar wordt aanbesteed het verrichten voorzieningen aan de start- en rol- banen van het vliegveld Valkenburg. DAT de heer Levi van Polygoon is be noemd tot Ned. vertegenwoordiger in het bestuur van de Intern. Bond van Jour naalcineasten. DAT volgens de Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf het Mijninstituut gewij. zigd en het mijnbedrijf gesocialiseerd moet worden, terwijl de Bond voorlopig als zelfstandige organisatie dient t ven bestaan. DAT in de St.-Crt. van gisteren genomen de 8ste aanvullingsbeschikking vennootschapsbelasting 1942 met toelich ting. DAT het m.s. „Prins Frederik Hendrik' van de Oranje Lijn dezer dagen zijn tech nische proefvaart maakte en reeds daag voor zijn eerste tocht naar de Ame rikaanse en Canadese meren is vertrok ken. DAT mr H. F. Lantsheer dezer dagen te Middelburg afscheid nam als voorzitter i van de polder Walcheren. Den Haag gehuldigd In het Ned. Ly ceum waren uit alle kringen van het on derwijs honderden bijeengekomen om deze eminente opvoedkundige, die door één der sprekers de grote kindervriend werd genoemd, lof toe te zwaaien. Het huldigingscomité stond onder leiding van oud-minister G. Bolkestein. Prof. Kohnstamm noemde wijlen prof- Gunning de vader van de lycea; prof Ca simir was het echter, die de gedachte mocht verwezenlijken. De rector van het Amsterdams lyceum, dr C. P. Gunning, die het geestiger uitdrukte, zei: M't Klinkt misschien raar, maar als de oude Gunning de vader was van de lyceumgedachte, dan bent u zeker de moeder; u hebt het kind ter wereld gebracht!" Prof. Langeveld bracht de dank over van de Ver. tot bevordering van de stu die in Paedagogiek; dr Kalsbeek verte genwoordigde de minister van Oorlog. Het woord werd verder nog gevoerd door De in alle opzichten grote prof. Casi mir, die zich bekendheid heeft ver worven als klnder-paedagoog, vierde gisterén zUn zeventigste verjaardag. Tijdens een receptie in Den Haag is h(j hier In een animerend gesprek gewikkeld met de niet minder be kende prof. Kohnstamm (links) Niemand kent mij hier Als een der aanwezigen, die zich gis teren, tijdens de huldiging van prof. Casimir, had opgegeven als spreker, kondigde oud-minister Bolkestein een „schoolkameraad van de jubilaris" aan. Een bejaarde, eenvoudige man kwam op het podium en zei tot de hoogst- verwonderde hoogleraar: „Niemand kent mij hier in de zaal, want ik ben geen. doctor of zo. Maar. U, professor kent mij misschien nog wel. Weet U nog. dat we 64 jaar geleden op dezelfde school gingen? Toen zei iemand tegen me: Die jongen wordt nog eens profes sor. En 't is uitgekomen ook!" de heren Ploeg (Ned. Ver. tot afschaffing alcoholische dranken), De Groot (Kon. Ned. Middenstandsbond en het In stituut voor Middenstandsontwikkeling), Klein (Bond van Scholen voor Neuiraal Bijz. Onderwijs) en mej. De Haan (kleu teronderwijs) Oud-minister Bolkestein bood de jarige hoogleraar de band aan van het boek, •in verschillende werken van prof. Casimir zijn samengebracht en dat door de fa Wolters uitgegeven zal worden. Het Twents instituut heeft voor prof. Casimir een kleed op stapel staan. Ten slotte dankte de jubilaris allen met een toespraak, die de fijne humor verried van de grijze prof Casimir, Nêerlands grootste kinder-paedagoog! MR W. CNOOP COOPMANS CONSUL-- GENERAAL TE NEW YORK. Mr W. CnoopKoopmans, chef der directie van de afd. Economische Zaken het dep. van BuitenL Zaken, wordt consul-generaal te New York. Waar schijnlijk vertrekt hij in November naar de Ver. Staten. Nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met op vele plaatsen nacht vorst en hier en daar grondmist. Mor gen overdag: vrij zonnig, droog weer. Temperaturen oplopend tot iets hogere waarden dan vandaag. Weinig wind. ZON EN MAAN Woensdag 1 October. Zon op 6.39 ea onder 18.20. Maan op 19.02 en onder 7.44. Dinsdag 7 October LE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1