$limm CHÏtsdft (tfourant Als Soekarno verdwijnt, sal alles reg kom" Wist U AANDAG 29 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.26 p. w.; fl.10 p. mnd; f3.25 p. kw.; vanaf 1 Oct. f0.30 p. week; f 1.30 p. mnd. f3.90 p. kwartaal. ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No 7320 Christelijkeationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 erbrandy en Weiter waarschuwen tegen staatsdictatuur Uit alle delen van het land was terd^gmiddag naar Den Haag gekomen zich, met het Comöté Handhaving jkseenheid, te beraden over de vraag: én koninkrijk of twee ruïnes?" towel in de Dierentuin als in het Ge- oor Kunsten en Wetenschappen erden prof. mr P. S. Gerbrandy en oud- nister Ch. J. I. M. Weiter het woord, ivendien sprak in eerstgenoemd gebouw W. K. H. Feuilletau de Bruyn ovei jerwerp „Het Koninkrijk in de bran- en in K. en W. H. A. Lunshof Vadis?" Generaal Winkelman de Dierentuin voorzitter der vergade- a de Zwarte Weg was dat gene- il Bajetto. >rof. Gerbrandy deelde mede, dat hij rede niet voorgelegd had aan mr L. Lesper en dat de microfoon, waa sprak, evenmin met een zender to'n kleinigheid als het opleggen van spreekverbod voor de radio is een nptoom van verwording. Alle dictatu- beginnen daarmee. Daarnaast zijn ei nptomen van tijd en vorm. Traagheid de uitvoeri5ide macht, overhaasting ir het er om gaat het koninkrijk vormen. Voorts wordt de volksinvloed geschakeld. Naast tijd en vorm is er feit, dat personen, die macht hebben, K meer ongerepte mannen zijn. Men an het geval Nadjamoeddin. Deze ■wording van het Koninkrijk staat 1 gw verband met de latente oorlogstoe- nd over de hele wereld, als gevolg van Sowjet-aggressie. Wij moeten ons volk «■baar maken, aldus prof. Gerbrandy. )e heer Ch. J. I. M. Weiter deelde o.m. stérk de indruk te hebben, dat zijn ifoongesprekken gecontroleerd worden, een stem van de galerij deed roepen: dit land is alles mogelijk". Ipr vestigde de aandacht op de on in dr Van Mook's propaganda, die et denken aan de omkeer der Duitse Dpaganda ten aanzien van Rusland op Augustus 1939. Dat kan dus bij zo. Het beste kenteken vai nocratie is openbaarheid, doch de re nders zijn bang voor die openbaarheid Indische politiek heeft gefaald. )nze redacteur was te Djokja niet vrij Vier speurhonden snuffelden aan zijn hielen. ss. Press meult, dat de heer Wim Tau- it (onze Indische redacteur) na zijn ugkeer uit Djokja heeft verklaard, hij en de heer Martinot van Aneia irtdurend onder bewaking werden ge iden door twee man van de republi- se militaire politie en twee ambte- n van het republikeinse ministerie voorlichting. Zij hadden geen vrij- van beweging, ofschoon de .twee lerikaanse correspondenten en een inees correspondent deze wel bezaten republikeinse autoriteiten hebben tegen de komst van de Nederlandse irnalïsten geprotesteerd, ofschoon zij n het bezit warer. van een ver- ïning van minister Gani. BEVIN GAF SJAHRIR TWINTIG MINUTEN. Ijahrir vertelde te Londen aan Ass. dat hij een onderhoud met de itse minister van Buitenlandse Zaken minuten heeft gehad. Hij be ierde, dat de Britse regering ons po- eoptreden veroordeelt, ijahrir zeide, dat hij aan het einde week naar Cairo zal reizen en van- r naar New Delhi. De gehele Indische politiek is een i achtlge mystificatie. Dat nu de ran worden verlaagd en er stijfsel in het brood komt, is een gevolg van de Indische politiek. Als we in Augustus 1945 begon- waren met herstel van recht en orde, waren we nu on the top of the world. Met Benelux en de Congo samen hadden en macht gevormd, zoaLs er sinds het Bourgondische rijk niet geweest is. Maar bepaalde machten hebben dit willen hinderen. De oorzaak is, dat het onze gering heeft ontbroken aan hoop, geloof liefde. Ziet de K.V.P. in, dat zij thans wezen het communisme steunt? Achter het socialisme staat altijd 't communisme. Ik wil, zegt spr- dat onze pantserwagens doorrollen naar Djokja. De vreemde suis mogen dan meerijden en tegen Soe karno moeten we roepen: Verdwijn. Dan sal alles reg kom. Aan H.M. de Koningin werd een tele gram gezonden, waarin trouw betuigd, doch protest aangetekend werd tegen de slapheid in het regeringsbeleid. DE DRIE IN DE STEEK GELATENEN TE DJOKJA. Zaterdag meldde onze Indische redac teur uit Djokja, dat er zich aldaar drie Nederlandse „krijgsgevangenen" bevin den. Uit een Aneta-telegram blijkt, dat aam van Jacob Sleegers verminkt overgekomen. Sleegers is een 2 rige katholieke jongen uit Noord-Bra bant en ligt gewond in het ziekenhuis. twee anderen gevangenen heeten Geerhardt Steenvoorder en Leendert Indië heeft dokters nodig Indië heeft 100 nieuwe en liefst jonge artsen nodig, zeide dr F. Veenbaas, hoofd van de dienst van Volksgezondheid te Batavia, aan Aneta. Ook is er behoefte aan 200 tot 250 verpleegsters. De men sen, nl., die een tweejarig contract met het Rode Kruis hebben, moeten vervan gen worden en vooral in de „buitenge westen" moeten plaatsen bezet worden. Dr Veenbaas meende, dat er in de repu bliek 800 „doktoren" waren, terwijl voor de oorlog het totaal aantal artsen 1700 AJVDAAG STELLEN (IJ U VOOR: Sold. Rien Mat ze, Westeinde E 38, Hazerswoude. ;n is zonder twijfel een model-soldaat dat zullen weinigen kunnen tegen- eken, want hij verenigt immers alle enschappen in zich van een militair de 7-December Divisie. Z'n opgewekt meur behoudt hij onder alle omstan- gheden, of hij nu een stevige „drill" ijgt, een vermoeiende marsch maakt, trouille loopt of een wachtje moet ippen. Hjj is bovendien overal en direct een echte soldatengrap te vinden als iedere militair in Indië; wil hij lag hele stapels post ontvangen, liefst "ig een dikke brief, die hij dan r trouw beantwoordt. Waarin hij hrijft over alles, wat hij daar in dat opische land, ver van z'n vriendelijk olderdorp, allemaal meemaakt. Hij rengt het bekende Engelse gezegde: Wake the best of it" volledig in toepas- ng. Zelfs wanneer hij moet wachtlopen de maanbeschenen tropennacht, die zo itzettend melancholiek kan stemmen waarin de haast doodse stilte rondom op iemands zenuwen kan drukken, t een licht geritsel een stap van een Want lijkt. Dan steekt Rien een peper- 'n z'n mond en schudt alles wat hindert van zich af. Een model oldaat!" Piek wordt verdacht van spionnage in Frankrijk Nieuw onderzoek tegen ex-Winterhulp-directeur gelast De „Willem Ruys" van de Rotterdamse Lloyd, het grootste na de oorlog vol tooide schip ter wereld, werd gisteren door de nauwe Vlissingse havensluis gebracht. Een knap staaltje van sleperskunst. Het prachtige schip passeert de sluisengte. Onbevredigend onderzoek van Indisch conflict Amerika zond geen militaire waarnemers Het heeft te Batavia de aandacht ge trokken, dat de Amerikanen nog steeds geen militaire waarnemers naar Indië hebben gezonden om de consulaire com missie te assisteren. De betekenis van dit wegblijven wordt onmiddellijk duidelijk als men weet, dat Australië er als de kippen bij is geweest om vier officieren te sturen, die het voornaamste werk heb ben verricht, bijgestaan door Engelsen. Frankrijk en België konden natuurlijk pas veel later waarnemers zenden, tegen het eind arriveerden ook Chinezen, te laat om nog iets te kunnen doen. De militaire „waarnemingen", indien men de indrukken van enkele officieren op een gebied ongeveer zestien maal zo groot als Nederland, die naam mag ge ven, zijn dus grotendeels Australisch fabricaat met Brits bijmengsel. Men make zich daarom geen illusies. Dat de heer Foote zonder hulp is gelaten door de Amerikaanse regering, is des te op merkelijker, daar Amerika over vol doende officieren met tropenervaring be schikt, gestationneerd op de Philippijnen Het gaat niet goed in India WAT WIL GANDHI De spanning in de verhouding tussen de beide Voor-Indische dominions Hin- doestan en Pakistan neemt met de dag toe. Pakistan heeft thans aan de Britse dominions verzocht om hulp, bij het be ëindigen van de slachtpartij in Hindoes- Volgens A.-P. heeft Hindoenstan gisteren het voorstel van Pakistan om nemers van de Ver. Naties, die rap port over de toestand moeten uitbren- in beide dominions te stationneren, verworpen, daar het niet bereid zou zijn, buitenstaanders in zijn zaken te laten De „Hindoestan Times", het blad van de Congrespartij, dat over het algemeen de inzichten van de vice-minis ter-presi dent weergeeft, houdt ernstig rekening met de mogelijkheid van een gewapend conflict tussen India en Pakistan maakt de balans op van de militaire strijdkrachten der beide dominions. In heftige aanval op de „zogenaamde bestuurders van Pakistan" stelt het blad in India gebleven Mohammedanen als agenten van een nieuwe vijfde colonne van een vreemde mogendheid. Het blad trekt eveneens de loyaliteit in twijfel van de Engelse officieren en func- onarissen, die in dienst van de regering in India zijn gebleven. De Hoge-commissaris voor Pakistan India, dr Hoessein, verklaarde vandaag, dat de regering van Pakistan van ning is, dat een voortduren van de ir in het grensgebied tussen de beide nieuwe dominons een bedreiging kunnen worden voor de gehele wereld. Buitenlandse mogendheden zouden i gelegenheid gesteld worden in troebel r te vissen. Pakistan is bereid al haar kaarten of tafel te leggen, aldus Hoessein. Gandhi zegt. Gandhi zeide, dat, ofschoon hy zich immer tegen iedere vorm van oorlog ge keerd had, de Indische regering tegen Pakistan te velde zou moeten trekken, indien er geen andere manier was rechtvaardigheid van Pakistan te krijgen en indien Pakistan steeds i weigerde zijn aangetoonde dwaling in te deze steeds maar trachtte te ver ontschuldigen. Niemand wilde oorlog, aldus Gandhi. Hij kon echter iemand nooit adviseren onrechtvaardigheid te dulden. AMERIKA LAAT ZICH NIET VERRASSEN. Volgens de „New York Sun" heeft Ame rika een aanvang gemaakt met het vor men van een enorme voorraad natuurrub ber. aangezien een nieuwe wereldoorlog het land van de overzeese hulpbronnen kunnen afsnijden. BULGARIJE EN ALBANIË NIET BIJ GRIEKENLAND-DEBATTEN. De politieke commissie der Ver. Naty besloot Bulgarije en Albanië niet toe t laten tot de debatten over de Balkan kwestie. Zij moger. slechts verklaringen afleggen en vragen beantwoorden. Voor de beslissing viel hield Gromyko ee scherpe anti-Griekse redevoering FRANSEN WEIGEREN SUIKER TE VERVOEREN NAAR DUITSLAND. Gedurende de laatste 9 dagen heeft de bevolking van Veidun twee scheper, op de Maas, geladen met 400 ton suiker vooi Duitsland, geblokkeerd. De militaire po litie moest er aan te pas komen en zelfs werd traangas gebruikt bij het uiteen jagen van de duizenden mensen, die bar ricades hadden opgeworpen en protest demonstraties hielden. Vandaag was het weer rustig en morgen zal opnieuw ge poogd worden, de suiker naar de plaats van bestemming te vervoeren. Ook Zweden zond Schumacher, de leider der Duitse Soc. Democraten, een uitnodiging voor een bezoek. Vlucht! De eeuwenoude strijd tussen Hindoes en Mohammedanen-minder heid in het nu vrjjgeworden India drijft de iaatsten er toe ten koste van alles Pakistan te bereiken, de Mos- Iemstaat. Tragisch beeld van de haat der mensheid. en de Zuidzee-eilanden. Dat zij niemand gezonden heeft, komt waarlijk niet door gebrek aan vliegtuigen. En dat wij in de| VU. geen recht, en zelfs geen onpartijdig onderzoek kunnen krijgen, komt ook waarlijk niet door gebrek aan bondge noten. De heer Foote naar de frontlinie. De Amerikaanse consul-generaal, heer Foote, is Zaterdag naar de front linie bij Bandoeng vertrokken, aldus meldt Ass. Press. Hij is de eerste Ame rikaanse waarnemer, die de frontlii bezichtigt (Dat het onderzoek eenzijdig is geweest, ligt zeker niet aan de heer Foote, die thans zelf het werk verricht, waarvoor consuls-generaal van andere landen hun assistenten gebruiken. Red.) Paeoendanbeweging wordt tegengewerkt Regering werkt liever met republikeinen. De persdienst van de Pasoendanbewe- ging meldt, dat het Gouvernement thans stelselmatig de Soendase volksbeweging (Pasoendan) tegenwerkt Naar men weet wil deze beweging een eigen Soendase staat, al lid van de V. S. van Indonesië en volkomen los van de republiek. Een hoog gouvernementsambtenaar, die zelf geen Soendanees is, roept nu in elk re gentschap bijeenkomsten samen, liefst van gewezen republikeinen. De rege ringscommissaris voor West-Java zal nu een conferentie te Buitenzorg organise ren, waartoe 4 republikeinen zijn uitge nodigd en een lid van de Pasoendan, die voor de eer bedankt heeft. Van de vier republikeinen is er een, de nieuw be noemde ex-republikeinse burgemeester van Buitenzorg, een Javaan. Carel Piek, de voormalige directeur- generaal van Winterhulp, die indertijd tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld door het Haagse B.G., is er nog niet. De Raad van Cassatie die de zaak reeds in hoger beroep aan de orde stelde, waarbij op 17 Juni, de Proc.-Fisc. prof. mr Lange- meyer concludeerde tot verwerping van het beroep, heeft tihans bepaald, dat deze zaak voor nieuw onderzoek moet worden terug verwezen naar de Raadsheer Com- iris bij het Bijz. Gerechtshof te Den Haag teneinde nader te onderzoeken welke rol Piek gespeeld heeft bij de in lichtingendienst van de Germaanse S.S. 943 en zijn medewerking aan de Op 9 October weer een ei Naar wij vernemen wordt op 9 October en bon voor één ei aangewezen voor alle leeftijdsgroepen. Deze week scheerzeep A.s. Donderdag wordt, naar wij ver- emen, een scheerzeepbon aangewezen. Tegelijkertijd komt er een normaal huishoudzeeprantsoen. Voor kinderen van 04 jkar wordt een dubbele portie beschikbaar gesteld. Zes personen bij treinbotsing te Zwolle gewond Zaterdagmiddag is de sneltrein, die om 14.11 uit Holland in Zwolle moest aan komen, even voor het station aldaar in botsing gekomen met een rangerende locomotief. Zes personen werden ge wond, waarvan er drie naar het zieken huis moesten worden overgebracht. De materiële schade viel nogal m< treinverkeer ondervond tot kwart voor negen vertraging. WIJ KRIJGEN LANDBOUWMACHINES UIT DE FRANSE ZONE. Als resultaat van de onlangs te Baden Baden gevoerde besprekingen is thans handelsverdrag tussen Nederland en Franse zor.e van Duitsland tot stand ge komen; De overeenkomst loopt Sept. 1947 tot 1 Sept. 1948. Voorzover het de agrarische sector betreft, zal ons land aardappelen, zaaigranen, zaaizaden leveren in ruil voor hop, landbouwmachi nes en onderdelen. MIN. MANSHOLT SPRAK TE BRUSSEL OVER GRAANIMPORT. Minister Mansholt heeft Zaterdag te Brussel besprekingen gevoerd met de Belgische minister van Raivitaillering Invoer, Moens de Fernig, over aankoop van graan ir. Amerika en Canada hoeve van de Benelux. De heer de Fernig vertrekt, vergezeld van een Nederlands Belgisch ambtenaar, te dien einde Don derdag naar Amerika. Tito heeft Byrnes, Morgenthau, Sassen en nog enige Amerikanen uit genodigd zelf eens te komen kijken naar de Joego-Slavische „bedreiging" van Griekenland. Hoofdbureau van politie te Haifa opgeblazen Zeven doden en vele gewonden Het hoofdbureau van politie te Haifa is heden door Joodse verzetslieden opge blazen, waarbij 7 Britse en Arabische po litieagenten en een Arabische burger om het lever, kwamen. Dertig politieagenten en 17 burgers werden gewond, van wie 3 politieagenten ernstig. Naar officieel werd bekend gemaakt, hebben de verzetslieden een vat met explosieve stoffen gebruikt. Vier joden werden in hechtenis genomen. Volgens de officiële versie van het gebeurde, hield een vrachtwagen voor het hoofdbureau stil en werd met be hulp van een balk het teervat, dat met explosieven gevuld was, van de wagen over de omheining gerold. Het vat botste tegen de muur van het gebouw en ontplofte enkele seconden later, waardoor het bureau gedeeltelijk werd vernield. David Ben Goerion, voorz. van het reau heeft het aangekondigde vertrek der Engelse troepen uit Palestina „met serve" verwelkomd. Dge Arabische Liga besloot, alle gendheden, die steun verlenen aan verdeelprogram van de speciale Palestina- commissie der Ver. Naties, economisch en cultureel te boycotten. Intussen gaat de illegale Joodse immi gratie naar Palestina door. De Engelsen hebben weer een schip met 450 immigran ten naar Cyprus gebracht. In het Zweedse consulaat te Jeruzalem ontplofte een bom, die slechts weinig schade aanrichtte. Op 5 Oct. wordt voor het Saarge- bied een "parlement gekozen, dat zal be slissen over een ontwerp-grondwet, waar in Saarland tot een autonoom democra tisch land wordt verklaard, economisch spionnagediensten van de S.D. in Frank rijk, toen hij door bemiddeling der Duit sers in 1944 was aangeteld tot consul- generaal van Nederland in Marseille. Hieromtrent zouden bezwarende feiten aan het licht zijn gekomen. Anti-cholera-vaccine onderweg naar Egypte In één etmaal honderd nieuwe gevallen Gisteren was reeds een toestel van de Trans-World-Airlines onderweg uit de Ver. Staten naar Egypte met vaccine ter be strijding van de c'nolem-epidemie, die land van de Nijl is uitgebroken. Vanmor gen zou een vliegtuig uit Engeland trekken met het eerste gedeelte van grote hoeveelheid anti-cholera-vaccin werden reeds meer dan 100 cho- lera-gevallen gemeld. Veertien doden bij vliegramp in India Veertien mensen, w.o. drie Britse mili tairen, werden gedood en zeven ernstig gewond, bij een mislukte landing Dakota var. de Royal Indian Air Force op het Palam-vliegveld nabij New Delhü Weer 37 Bulgaren ter dood veroordeeld Vorige week is te Sofia de doodstraf geëist tegen 37 Bulgaarse officieren, die beschuldigd worden, een fascis tische staatsgreep te hebben op touw gezet. Onder de beschuldigden bevindt zich generaal Cyril Stanchev. Zij zullen wel hetzelfde lot ondergaan als Nicho las Petkof, de Bulgaarse oppositie-leider, die vorige week werd opgehangen. CHURCHILL PRIJST DE AMERIKANEN. Tijdens een rede die hij hield op een bijeenkomst van de Britse conservatieve partij in Snaresbrook, een voorstad Londen, neeft Winston Churchill de stap pen van de Ver. Staten tegen het „mili tante communisme, dat door de militaire Sowjetmacht gesteund wordt", een grootse poging genoemd om de vrijheid en demo cratie in Europa te bewaren. Hij herinnerde er ojn. aan, dat hij twee jaar geleden zijn rede te Fulton (Missouri) reeds ge waarschuwd had tegen het Russische ijze ren gordijn en beschuldigde de Sowjets van de moord op Petkof, de vroegere Bul gaarse oppositieleider. Spoedig fusie van de Franse met de Brits-Amerikaanse zone? Zoals bekend, heeft de Franse regering het vraagstuk van een mogelijke samen smelting van haar zone in Duitsland met die der Britten en Amerikanen thans in overweging. Voortdurend worden berich ten gelanceerd, dat de regering heeft toe gestemd in de Brits-Amerikaanse stellen, hetgeen gisteren opnieuw met klem ontkend is. Dezelfde Franse woordvoerder deelde echter mede, dat Georges Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, op de a.s. conferentie van de Grote Vier een besluit zal nemen. LEZINGCYCLI VAN DE BRFTISH COUNCIL. De British Council organiseert op alle Donderdagen in Oct. en Nov. des avonds om 8 uur in haar gebouw Heerengracht 458, Adam' een serie lezingen onder de titel „The English Novel between the wars", te Londen door Denis Godfrey, lector aan de A'damse Universiteit. Op alle Dinsdagen in Oct. worden er 4 lezin gen gehouden onder de titel „Britons Abroad", geïllustreerd met films en lan taarnplaatjes. Van 4 Nov. t/m 9 Dec. den de 6 Dinsdagavonden gevuld met le zingen over het culturele leven van het Keltische bevolkingsdeel, onder de titel „Celtic life and letters". De toegang tot deze lezingen is vrij. „Willem Ruys" zal morgen zee kiezen De „Willem Ruys". het nieuwe bij de Kon. Mij r-De Schelde" te Vlissingen voor de Rott. Lloyd gebouwde schip, i* gisteren van de binnen- naar de buiten haven verhaald en ligt thans op de rede van Vlissingen voor anker. Vandaag zijn de technische installaties op het schip gecontroleerd en morgen zal de „Willem Ruys" zee kiezen om eerst te manoeu vreren en daarna de „volle krachtproef" te nemen. Vermoedelijk zal het schip Donderdag of Vrijdag naar R'dam ko men, waar het aan de kade van de Rott. Lloyd wordt afgetimmerd en ingericht. A'damse studenten bekogelden agenten met rot fruit Zaterdagmiddag suisden rotte toma ten, peren, appelen, ja, zelfs bloemkolea over het Leidseplein in Amsterdam. Het was de jaarlijkse ontmoeting tussen d« groentjes van de Vrije Universiteit en van „Sanctus Thomas Acquinus". Enke le leden van het laatste corps namen stormenderhand de „Soos" van de V.U. in de Korte Leidsedwarsstraat in bezit. Uit het raam van dit gebouw wierpen de veroveraars stoelen, vuilnisbakken, speelkaarten en het vaandel van het Corps op straat Op het Leidseplein reed intussen gemotoriseerde politie op de vechtenden in, omdat er ernstige ver- keersstrubbelingen ontstonden. Toen werden de politiemannen de dupe van verbroedering tussen V.U. en „Tho- Hun uniformen werden ontoon baar door de projectielen. Een „Groene" werd gewond door een sabelhouw achter het oor. Eén agent moest naar het Wil- helminagasthuis vervoerd worden, om dat hij een rotte peer vlak in zijn oog kreeg. Het Beierse Parlement nam wetsvoorstel aan, dat bepaalt, dat geen burger tegen zijn wil gemobiliseerd kan worden. dagelijks bestuur van het Joodse Bu- met Frankrijk verbonden. DAT in Wales het electriciteitsnet voor lopig niet wordt gerepareerd, aangezien bij een tijdelijke stopzetting van de stroomtoevoer, een 19 maanden oude baby, die in een electrisch gevoede long leeft, zou sterven. DAT in de Noord Oostpolder deze zomer is begonnen met de turfproductie, het geen ruim 2 millioen turven heeft opge- DAT bij een zekere W., te Groenlo, een aantal levensmiddelen- en stamkaarten in beslag zijn genomen, die als onder pand dienden voor geldleningen en W. en zijn vader nog diezelfde dag door de O. v. J. te Zutphen tot 8 d. h. en 1 j. en 3 mnd. R.W.I. werden veroordeeld. DAT Prins Bernhard het bescherm heerschap over de luchtstrijdkrachtenten- toonstelling, welke van 18 Oct. t/m 2 Nov. a.s. in Blijdorp te R'dam wordt gehouden, heeft aanvaard. DAT de burgemeester en 340 bewoners van Venlo in Leeuwarden en in Gronin gen hun dank hebben betuigd voor hel gastvrij onthaal gedurende de honger- periode van 1944. DAT de legerleiding in Indië voor de troepen 1050 ton groente en 2500 ton aardappelen in Nederland heeft besteld en deze thans bij de groentedrogerijen voor de export worden gereed gemaakt. DAT de te Assen gehouden vergade ring van de Ver. tot bevordering der Bijenteelt besloot de bijenvolken gratis te verzekeren tegen brand, diefstal, voer. enz. en J. G. de Roever te Assen benoemd werd tot secr.-penn. DAT de drie-sanatoria-collecte, welke Zaterdag te A'dam wérd gehouden, in totaal ruim f38.800 heeft opgebracht. DAT er ook in de dierenwereld won derkinderen zijn aangezien een vijf maan den oud geitenlam van R. Joesse te Nieuw- en St. Joosland (Walcheren) nu reeds een halve liter melk per dag geeft, DAT de C. d. K. Zaterdag te Vegnel de middenstands- en nijverheidsteitoon- stelling Minijto alsmede de land- en bouwtentoonstelling van de Noordbra bantse Chr. Boerenbond heeft geopend. DAT Waalwijk grond voor een zwei bad en voor sportterreinen zal kopen a, de Zuider Parallelweg DAT in vergelijking met 1935/38 ae g middelde prestatie van de Nederlandse mijnwerker thans 65 pet. bedraagt terwijl dit percentage vergeleken met 1938 70 pet. is. DAT niet minder dan 15.000 toeschou wers Zaterdag te Leeuwarden het nat concours hippique t.g.v. de landbouwten toonstelling bijwoonden. DAT van 1 Juni1 September te Am sterdam en Utrecht tegen 44 werkgevers proces-verbaal werd opgemaakt wegens het betalen van te hoge lonen. DAT de Spaanse gezant in Nederland, de hertog van San Lucar la Mayor, Za terdag te A'dam een Cervantes-tentoon- stelling heeft geopend. DAT het initiatiefcomité „Opvoering Arbeidsproductiviteit", onder voorzitter schap van min. Neher, dit najaar dun.v. affiches de aandacht gaat vestigen op de arbeid als middel tot herstel van Neder land. DAT mr G. C. J. D. Kropman, vo< ter van de R.-K. Eerste Kamerfractie, op 5 Oct. 60 jaar wordt. DAT de KN.A.C. bij de Regering heeft aangedrongen op een snellere bruggen bouw en daartoe de post van 3 Vi ton og de Rijksbegroting te verhogen tot onge veer het tienvoudige. DAT de Kon. Ver. „Oost en West" Za terdag een landdag te Hilversum heeft gehouden en de Haagse ballonvaarder Boesman hierbij een korte vlucht maakte. DAT door het Bureau voor Bedrijfs- documentatie te Hilversum een adres boek van „Benelux-exporteurs" wordt samengesteld. DAT op 64-j. leeftijd te Antwerpen is overleden de heer G. P. C. Pichal, direc teur van het Ned. consulaat-generaal, aldaar. DAT in April 1948 te Scheveningen een 6-daags congres wordt gehouden van c' Intern. Federatie voor Lijkverbranding. DAT de Alg. Bond van Arbeidscont^ac- tanten van 115 Oct. een petitionnement actie zal ondernemen tegen de voorge nomen intrekking der reisvergoedingen voor het Overheidspersoneel. DAT Nederlanders, die hun Duitse in- validiteits- en ouderdomsverzekering vrij willig hebben voortgezet, zich voor ver dere premiebetaling kunnen wenden tot de Raad v-i Arbeid te Ni; n. DAT te Zwolle is opgericht een Stich ting voor sociaal- en sociaal-cultureel werk in Overijssel. DAT de C.C.D. de Oostenrijkse mej. A. B„ hoofd van de huishouding in het zie kenhuis te Lochem, heeft gearresteerd, daar zij tijdens ziekte van de directrice grote hoeveelheden suiker, koffie en thee had ontvreemd. DAT de Ned. ambassadeur te Londen, jhr mr E. F. J. M. Michiels van Verduy- nen, van verlof op zijn - post is terug gekeerd. DAT C. Bloemen, secr. aan het Alg. Rijksarchief, te Den Haag. per 1 Jan. a.s. benoemd is tot archivaris van de Staats mijnen te Heerlen. DAT de marine-officier E. H. Larive. iD Willemstad de Mil. Willemsorde 4e kl. heeft ontvangen. Achtling geboren in China Een Chinese vrouw in de provincie Hopei heeft het leven geschonken aan een achtling, allen jongens. Een der kinderen is overleden; de overige zeven verheugen zich in een perfecte gezondheid, aldus meldt de Chinese krant „Sjen Pao". C.B.T.B. niet tevreden over min. Mansholt Het vrij diepgaande meningsverschil tussen de stands- en de technische orga nisaties op tuinbouwgebied, is voor de Chr. Boeren- en Tuindersbond aanlei ding geweest een congres in „Birkho- ven" te Amersfoort te beleggen. De leiding tot het conflict, aldus betoogde de heer M. Prins uit Honselersdijk, gelegen in de omstandigheid, dat de drie standsorganisaties thans niet alleen de sociale doch ook'de economische belan gen harer leden willen behartigen. De oplossing ligt in de vorming van een groot agrarisch blok. De heer B. Have naar uit Berkel, lid van het Hoofdbe stuur, zag de oplossing in een redige vertegenwoordiging van de stands organisaties in de Stichting voor Landbouw. De heer T. Borst van Veur, lid het dagelijks bestuur, besprak de positie van de tuinbouw. Hij oefende üritiek op het beleid van min. Mansholt Er moet gezorgd worden voor behoorlijke mumprijzen. De perspectieven voor 1948 zijn somber. De export naar Duitsland moet in dit verband gezien worden als een nationaal belang. De tuinbouw zal dit jaar, evenals in 1946, ong. 66 millioen gulden tot de export bijdragen of 20 pet van de totale export. In de binnenlandse handel is het momenteel zo, dat de grote omzet met kleine winst heeft plaatsge maakt voor kleine omzet met grote winst De Marokkaanse Onafhankelijk heidspartij heeft aan de secr. gen. van de Verenigde Naties verzocht, een einde te maken aan de „Franse overheersing". Een dem. staat onder Sultan Sidi Mo hammed Ben Joessef zou worden uitge roepen. Eon gewraakte strijder houdt toch t harnas aan. Prof. mr P. C. Gerbrandy tijdens zijn rede voor de massa bijeenkomst van het Nat. Com. voor Rijkseenheid op Zaterdag j.L te 's-Gravenhage. Kermisganger met stuk ijzef doodgeslagen Tal van dodelijke ongelukken. Op de kermis te Nieuw-Buinen werd Zaterdagavond de 26-j. A. F, S. uit Ter Apelkanaal tijdens een vechtpartij door de 27-j. J. T. uit Nieuw-Buinen met een stuk ijzer doodgeslagen. De dader is ge arresteerd. De 17-j. boerenknecht Th. J. Hubers uit Gemert stootte Zaterdag te Groes- beek bij het ploegen op een granaat. Het projectiel ontplofte, waardoor de man op slag werd gedood. Zaterdagavond reed te Roosendaal een zekere J. N. uit Oudenbosch met zijn fiets tegen een auto. hetgeen zijn dood tengevolge had. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. De bejaarde paardenhandelaar Kamer uit Hengelo merkte Zaterdagmiddag op het terrein van een steenfabriek aldaar tengevolge van zijn doofheid niet op. dat een smal-spoortreintje naderde. Hij werd door de locomotief gegrepen en op slag gedood. Tweede transport „displaced persons" in ons land Dezer dagen arriveerde te Venlo het tweede transport „displaced persons." Het waren 152 mannen en 21 vrouwen, meest Polen, uit de Amerikaanse zone van Duits land. Zij reisden nog dezelfde dag door naar hun nieuwe bestemming. Een groot deel gaat naar Amsterdam en Enschede, terwijl 71 hunner in de mijnen tewerk worden gesteld. AANMELDING VOOR VERGOEDING VERZETSSCHADE VERLENGD. De periode gedurende welke zij. die door een persoonlijke verzetsdaad schade hebben geleden, zich voor een financiële vergoeding kunnen aanmelden bij de Stichting 194015, Postbox 140 Amster dam. is verlengd tot 15 October a.s. PASSAGIERSLIJSTEN VAN „VOLENDAM" EN „ROTA AGOENG". De passagierslijsten van de „Volen- dam" en de „Kota Agoeng", die binnen kort uit Indië te Rotterdam verwacht worden (de laatste op 4 October) liggen ter inzage op ons kantoor. De groepscommandant van de Rijkspo- littie te Oude Rijn verzoekt de bestuurder van de vrachtauto, die op 24 Sept. jl omstreeks 2.30 uur uit de richting Rot terdam of Den Haag komende, en in Oude Rijn een arbeider heeft aangereden, ziel. te melden op het gr.-bureau. In Hongarije zullen binnenkort de anti-communistische leden van de Onaf hankelijkheidspartij worden ontslagen. W isselend beivolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk tijdelijk vrij krachtige, la ter wat afnemende wind tussen West en Noord-West. Wisselende bewolking met enkele buien. Koeler des nachts. ZON EN MAAN. Dinsdag 30 Sept. Zon op 6.37 en onder 18.22. Maan op 18.48 en onder 6.28.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1