Mifuiur CciïtsrfK (üflunrat Bevolking moet beslissen over terugkeer naar republiek V 4 Wist IJ VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1947 AB0NNEMENTSPR1J ZEN p 10.26 per week; t1.10 per maand; f 3.25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter By contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stonluastirij Is atietieoen myn bert in tejjijenspoel" Acht en twintigste jaargang No 7318 8UR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Dr BeeVs antwoord in de Tweede Kamer Internationale inmenging doet niet tekort aan Nederlands verantwoordelijkheid i eergisteren hun licht over de Regeringsverklaring hadden doen Regering sympathiek tegenover voorconferentie in Indonesië Dr Beel begon iri- zijn -antwoord er op te wijzen, dat het huidige kabinet voor de zpvende maal binnen een jaar ov< Indische kwestie met de Kamer in leg treedt Dr. Beel verklaard'ea dat de mil. adviseurs zich destijds niet verzet hebben tegen de beperktheid vai actie. Met klem komt de Regering op tegen de stelling van prof. Logemann, als zou de pol. actie niet ten doel hebben gehad, betere voorwaarden te scheppen voor de verwezenlijking van het begin selprogram van Linggadjati, desnoods buiten de tegenpartij om. De beschuldi ging van gemis aan een vaste lijn, door prof. Logemann geuit, achttte dr Beel een raadsel. Voortzetting van politiële actie? Voorts stelde dr Beel prof. Logemann gerust, wat betreft diens vraag, of in het grote bevrijde gebied de veiligheid wel kan worden gehandhaafd. Wel poogt de republiek de orde te verstoren. Daarom moest ernstig rekening gehouden worden met de mogelijkheid van voortzetting van de pol. actie. De Ned. houding tegenover de Veilig heidsraad is gebaseerd op het verlangen, het aanzien van deze Raad niet te scha den. Het volstrekte rechtsadagium kan in geen enkele samenhang worden vol gehouden. Van twee kwaden moet mer het minst kwade kiezen. Het behoud var de rechtsorde is een hoger goed dan het berusten in onrecht. Het door de heer Bruins Slot gewilde onttrekken aan di besprekingen van de Veiligheidsraad 7.01 Nederland de internationale sympathy hebben doen verspelen. In 's lands belang moest Nederland ingrijpen en daarom werden constructieve voorstellen door mr Van Kleffens gedaan, die hun weer slag vonden in de resoluties van de Vei ligheidsraad. Uitvoerig betoogde dr Beel. dat er aan het economische herstel reeds veel is gedaan. Hy wees op de plannen voor Java er Sumatra (consolidatie, opbouw eigen be stuur en politie); Hoe deze zich zullen ontwikkelen is in de eerste plaats zaak der bevolking zélf. De Kamer zal zo spoedig mogeiyk op de hoogte gesteld worden van het resul- tar abr besprekingen met Oost-Indonesië over het sluiten van een overeenkomst. De Regering staat zeer welwillend tegenover de gedachte van prof. Romme, die ook in Indonesië zelf leeft, om een voor-conferentie in Indonesië te houden. Het collegiaal orgaan ziet de Regering Arthur Honegger stervende Volgens het Franse blad „Le Monde" is de op 10 Maart 1892 in Le Havre gebo ren componist Arthur Honegger, die voor al' de aandacht heeft getrokken door zyn oratoria „Le Roi David", „Judith" „Jeanne d'Arc au Bücher" en zich reeds enige tijd in de Ver. Staten bevindt, a ernstig ziek en stervende. Ailto van Churchill gestolen Een aan Churchill toebehorende, doch door een familielid gébruikte auto, werd Dinsdagnacht gestolen uit eéh wagenpark in Westerham, dicht by het huis va ex-premier. Het contactvaartuig „Van der Steng" IS gistermiddag te Rotterdam officieel in dienst gesteld. Aam boord bevonden zich vertegenwoordigers van enkele departe menten, leden van het comité „Onze Ma rine" en enige industriëlen. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat A. Couvée, Hoofd straat 218, Sassenheim. Wanneer je slager van beroep bent gaat in dienst, nu, dan de kans is gróót, dat je ook kok wordt. Zo ging het onze Sassenheimse militair. Hy werd kok by de 7-December-Divisie. En dus maakte hy de buitenpost by Batavia „Rats, kuch bonen" voor de jongens van de kompie klaar. Maar ja, verandering van spy's doet «ten. Dit bekende gezegde bracht de luite nant in 'toepassing, die op zekere middag met een aantal jongens patrouille lief) en eensklaps een wild zwyn door de struiken lag wegvluchten. Een knal, en het boutje was het haasje. De jongens namen het beest tussen zich in en in optocht ging het naar de kok. En die zou geen slager zyn, wan neer hy er geen raad op wist. Weldra hing het „vette karbonaadje" in de galery en niet lang daarna smulden de jongens van «cht vers varkensvlees. Ze hopen allemaal, dat ze ook 'n wild zwijn op de korrel kunnen nemen., De kok zal het wel lekker klaar maken. „Laat ie effe fijn zyn en een krul staartje hebben!". vooralsnog binnen het kader van de grondwet. Geen vrees behoeft te bestaan, dat dit de totstandkoming van de inte rim-regering zal vertragen. Integendeel, de lt.-gouv.-generaal zal hierdoor zijn handen vrij krygen voor de voorbe reidingen. Hulde bracht dr Beel aan de Commis sie-Generaal voor het verrichte werk. Het beroep op de constructieve elemen ten der republiek acht dr Beel geen op nieuw afglijden op de weg van conces sies, maar moet gezien worden in het licht van het streven naar overeenstem ming met alle volkeren in Indië. Het constructieve werk in de Malinogebieden ligt in dezelfde lyn. De Regering stelt uitdrukkelijk, tegenover prof. Logemann, dat de internationale in menging in geen enkel opzicht iets heeft afgedaan aan de Nederlandse verantwoor- deiykheid. Het is een afwegen van be langen, maar by voorbaat kan nooit wor den vastgesteld, dat Nederland niet mag optreden tegen terreur. De taak van de Commissie van Drie ziet de Regering uitsluitend in het aanbieden van goede diensten. Wat betreft de door prof Logemann gewenste vaststelling, dat de thans bezette gebieden weer aan de republiek zullen toevallen, betoogde dr Beel, dat de bevolking daarover zelf moet beslissen. Uit het contact, dat door de Commissie van Drie zal worden gelegd, zal spoedig blijken, of er een basis gevonden kan wor den voor constructieve samenwerking met de republiek. Wat de houding tegenover de Republiek betreft, meende dr Beel, dat het er niet om ging, öf er feilen in de Republiek waren, doch uitsluitend om de vraag, of deze erg waren, dat een streven naar overeen stemming niet gewettigd zou zyn. Hy achtte, dat de onderhandelingspo- gingen op het juiste ogenblik warei gebroken en dat men overgegaan wa het andere middel: de politiële actie. Als de heer Schouten de gehele republiek verantwoordelyk acht voor dé gang zaken, dan is dat een aanwijzing, dat ook hy verantwoordelyk is voor het beleid der Nederlandse Regering. De oplossing is niet te vinden langs vooraf ifltgestippelde lynen. De vrijwillig heid, waarvan sprake is in de Konink lijke rede, moet reeds gerealiseerd den bij het opstellen der plannen. De heer Schouten wil de republiek vernietigen; de Regering blyft haar zien als een, zy het gebrekkige, uiting van een streven naar nationale zelfstandigheid. Tegenover de heer Schouten verdedigde dr Beel de zelfstandigheid van de Rege ring (hetgeen de heer Schouten overi gens in geen enkel opzicht ontkent!) hij wees op de controlerende taak van de Staten-Generaal. Hy verwierp het beroep van de heer Schouten op een dere mening van de meerderheid van Nederlandse volk en op politieke stem men uit het leger. Dit achtte hy gebrek aan eerbied voor het parlement. Brussel met pamfletten Vliegtuigen boven BrusselPlotse ling komt er iets naar benedenBom men zijn het niet, want het is „vrede".. Het zyn pamfletten en er staat op te lezen, dat de Belgen zich niet moeten laten beetnemen, doah tegen normale prijzen kopen. Een der piloten had blijkbaar ver geten, een touwtje los te maken, want een pakket, 50 kg wegend, viel in z'n geheel omlaag, het stalletje verplette rend van een marktventer. Wanneer hy zyn schade tegen „normale pryzen" ver goed krijgt, zal hij er dik op moeten toe leggen DE MroDENSTAND ANTWOORDT PROF. BROUWERS Onmogelijk deze jaren met 1940 te vergelijken Prof. Brouwers, directeur-generaal van) Middenstand: Bewijzen worden byeen- de prijzen, heeft in zyn te Amsterdam gebracht. Schilders komen in grote trek- gehouden rede men zie daarvoor ons| ken niet met geldende prijzen uit., blad van gisteren voorbeelden gegeven, om aan te tonen, dat de bedryfsresultaten der verschillende middenstandsbranches de juistheid der getroffen maatregelen hebben bevestigd. Wy geven hieronder prof. Brouwers' uitspraken en het antwoor van de midden stand daarop. Textielhandel. Prof. Brouwers: Marges in Dec. '46 laagd. Desondanks resultaten over 1947 gustig. Middenstand: Dit oordeel is voorbarig. De resultaten over 1947 kunnen nog niet bekend zyn. Schoenhandel Prof. Brouwers: Heeft over 1947 niet te klagen. Middenstand: De handel misschien niet. Maar de schoenherstellers? Die kunn< niet meer met hun prijzen uitkomen c zyn ernstig ontevreden. Van de 13.0! schoenhandelaren zyn er 10.000 kleine mensen, die niet kunnen rondkomen. Glas- en aardewerk Prof. Brouwers: Geen reden tot onge rustheid. Middenstand: Situatie is zo, dat handel in glas en aardewerk niet bestaan kan' zonder de hulp van luxe artikelen, de verliezer, moeten compenseren. Voor gebruiksartikelen zyn de marges krank zinnig laag. Bakkers Prof. Brouwers: Weg staat open om aai te tonen, dat zy bij een econ. bedryfsvoe- ring niet met gecalculeerde pryzen kun nen uitkomen. Middenstand: Kamerdebat bewees, dat bakkers met geldende broodprijzen i knel raken. Minister was immers bereid een commissie in te stellen. Het is onjuist de prijs van groot brood te baseren op die van kleinbrood, dat 7 pet van omzet uit- Kruidenlers Prof. Brouwers: Staan er relatief min der gunstig voor. Middenstand: Te zacht uitgedrukt, He den vergaderde men in Amsterdam over noodtoestand. Groentehandelaren Prof. Brouwers: Helemaal niet te klagen. Middenstand: Groente- en fruithandel kan een bahoorlyk verantwoorde winst behalen als hele gezin meewerkt. Maar aardappelhandel wordt met geldende prijs it bedelstaf gebracht. Banketbakkers Prof. Brouwers: Nog veel minder. Middenstand: Accoord. Ambachtslieden Prof. Brouwers: Niet tevreden, maar eerst bewijzen. REEDS 13.000 SCHOTSE MIJNWER KERS IN STAKING. In Schotland wordt thans in 43 mij- ;n gestaakt door in totaal 13.000 aroe;- ders, ondanks het feit, dat Woensdag avond besloten werd het werk te her vatten. Kwartaal-abonné's 1 October gaan de kwitanties voor het vierde kwartaal 1947 in zee. In dien U gewoon bent om het bedrag te gireren, wilt U het dan uiteriyk van daag doen? Dit voorkomt geloop aan de deur era bespaart U administratie- en incassokosten. Wilt U op het giro strookje vooral het adres vermelden, waar de krant wordt bezorgd! By voort>aat or.ize hartelyke dank voor Uw medewerking. Sameravattende mening: Het is onjuist de toestanden voor de middenstand nu, te vergelyken met die van 1940. In dat jaar leefde de middenstand op die rand va: afgrond. ALs ze daar nu wat verder verwyderd is, kan dat slechts als een be gin van herstel worden beschouwd. Mr L. A. Kesper wil klacht indienen Naar de N. R. C. verneemt, zou de Re geringscommissaris voor het radiowezen, mr L. A. Kesper, het plan hebben tegen mr Meyer Ranneft, lid van de Raad van State, een klacht in te dienen bij de of ficier van justitie, naar aanleiding van hetgeen mr Meyer Ranneft op 13 Sep tember in het weekblad „Elsevier" heeft geschreven over de door mr Kespegjge- nomen beslissing ten opzichte van prof. Gerbrandy. De schrijver beschuldigde in een» arti kel, getiteld „een symptoom van verwor ding" de Regeringscommissaris van par- tydigheid, welke hem tot deze beslissing zou hebben gebracht. (Een dergelyke aantijging kan ev. val len onder de strafbepaling inzake smaad schrift of belediging). Bakkers hebben hun fietsbanden te duur betaald Fraude by Ondervakgroep Brood- bakkery ontdekt De Ondervakgroep Broodbakkery blijkt haar leden voor vele duizenden guldens hebben benadeeld. Zy liet de bakkers Dr fietsbanden met een kleine fa- brieksfout, welke de kleinbakkery zon der bon en met 30 pet korting werden toegewezen, de volle prijs betalen. Het I bepalen aan een ronde-tafel-conferentie, teveel geïnde bedrag wordt op f 20.000 hoe zij de Verenigde Staten vara Indonesië geraamd, doch waarschynlyk is dit nog zullen vormen. By voorkeur zyn dit uit- de lage kant. sluitend Indonesiërs, voor zo ver zy niet Dr Van Mook over Djokja Verandering in het hart der republiek noodzakelijk Overigens gelden dezelfde*voorwaarden als voorheen „Een verandering in het hart der republiek is noodzakeiyk", verklaarde dr Van Mook op zijn eerste persconferentie te Batavia op een vraag of een andering der Djokjase regering een voorwaarde is voor hervatting der bespre kingen. „Overigens gelden voor basisbesprekingen dezelfde voorwaarden als voorheen, met inbegrip van de gemengde gendarmerie". De keuze van Amerika tot Ud der .1?™ tussentijds rappon aan de Veilis- Commissie van Drie noemde hy een ideale oplossing, ,daar Nederland als het had mogen kiezen, zelf Amerika zou hebben aangewezen. Wat Nadjamoeddin betreft, deelde de Landvoogd mede, dat deze op verzoek van Oost-Indonesië Batavia niet mag verlaten alvorens het onderzoek is afgelopen. Er is zeide de Landvoogd geen sprake van terug trekking onzer troepen, zolang geen ga rantie voor de veiligheid kan worden gegeven, en er zal ter aflossing nog een volledige divisie naar Indië worden gezonden. Dr Van Mook had de Chinese vertegenwoordiger Wellington Koo in Amerika gesproken. Deze bleek goed ge- informeerd, doch dr Van Mook infor meerde hem nog beter. Tydrovende arbeid der consuls-generaal. Inmiddels wijzen de consuls-generaal A tjgvpa V 1 0 r De heer J. G. Boon was gisteren 25 jaar official Ford-Dealer te Leiden. De B.O.V.A.G., afdeling Leiden, waarvan de jubilaris de stuwkracht is, zei het met een Ford en we zien op de foto, hoezeer de heer Boon er verguld mee is. Nederlanders en Indonesiërs zoeken een oplossing De straat bemoeie zich niet met ons huis "TJRESIDENT Soekawati van Oost-Indonesië, Sultan Hamid II van West-Borneo. .L de ministers Hamelink en Anak Agoeng Gde Agoeng, ir P. F. S. Otten van het Philipsconcern en prof. E. de Vries hebben de Regering en de fracties der beide Kamers een aanbeveling toegezonden voor een snelle en deu^delyke oplos sing van het vraagstuk NederlandIndonesië. behoefte voelen voor bijstand en voorzit terschap van wyze Nederlanders. F. Bespreking op de rorade-tafel-con- ferentie hoe de Indonesische federatie een vrijwillig door hen aanvaarde band met Nederland zullen uitwerken. G. Dan zal de band met Nederland sterk era gezond zijn. Nederland en Indo nesië bewoonden eeuwenlang hetzelfde huis. Het kwetst ons gevoel van eigen waarde, dat de straat er aan te pas moet komen om onze geschillen op te lossen,' aldus verklaart de aanbeveling. H. Na de oplossing der politieke vraag stukken volgen van nature de econo- In de verklaring wordt ook gewezen op de niet onbaatzuchtige internationale be langstelling, het schromelyk tekortschie ten onzer voorlichting en de aandrang op aflegging van hoogmoed, vooroordeel era angst, die de slechtste gids is, doch ook op het goede, dat reeds werd bereikt, op de noodzaak om zich te bezinnen op het vele, dat samenbindt. Verwijzend naar het voorbeeld van Benelux wordt de wens uitgesproken, dat Nederland en Indonesië voor vele generaties vrienden zullen zijn en een voorbeeld zuil era stellen aan de wereld. (Het volledige adres ligt ter in zage op onze redactie. Red.) Sumatra's bevolking zet wachten uit tegen terroristen De regeringscommissaris van Sumatra' Oostkust deelt volgens Aneta mede, dat overal de kampong-bevolking een wacht instelt tegen de terroristen era dat de ac tie voor de vorming van een eigen land schap toeneemt. De eerste partij, na Juli gewonnen rubber is reeds naar lawan gebracht en er werken 25.000 beiders op de ondernemingen. Honderdduizend haringen uk de halve vleet! Geweldige hoeveelheden haring _»n er de laatste dagen gevangen. Dat blykt weer uit de vangstberichten hedenmorgen uit zee. De Sch. 53 e Sch. 32 hadden beiden maar liefst 170 kantjes uit de halve vleet, d.w.z. 10 last, of wat misschien meer zegt, ongeveer 102.000 haringen! „Haring te veel", seinde de Soh. 32 Practische punten Als punten van practisclie verwerke lijking noemen de voorstellers: A. Herstel van rechtsorde in. all- bieden. Eera juist begrip van de noodzaak zal eerst dan ontstaan en de vrijmaking met de sterke arm zal eerst dan aanvaard worden, als de betrokken volken door juiste en psychologische voorlichting tot oordelen in staat zijn. B. Vervolgens opbouw gezamerlyk een betrouwbare politiemacht om de taak van het leger over te nemen. C. Als dit bereikt is, vrije verkiezin gen, om elk gebiedsdeel werkelyk te tegenwoordigen. D. Elk gebiedsdeel regele zyn eigen status en bestuursvorm volgens de erva ring by de totstandkoming vara de Malino- staten. Afgevaardigden dier gebiedsdelen heidsraad op de grote gecompliceerdheid van het Indische vraagstuk, dat hun beid zeer tijdrovend maakt Oost-Indonesische ministers vertrokken. De Oost-Indonesische ministers Anak Agoeng Gde Agoeng en mr Hamelink zyn gisterenavond van Schiphol tavia vertrokken. Samenwerking van Batavia en Singapore Volgens een officiële mededeling te Ba tavia voeren vertegenwoordigers van N.-I. Gouvernement en de regering Singapore besprekingen economische samenwerking. Lijkenhuisje als varkensmesterij Heel Ryen (N.-B.) kwam in rep en roer, toen C.C.D.-ambtenaren en politie- raannen dezer dagen dit industrieplaatsje at gingen speuren naar „zwarte varkens". Niet minder dan 36 krulstaarten werden achterhaald. Eén van de „onderduikers" werd wel op een héél zonderlinge plaats gevonden, nl. in een ïykenhuisje, onder draagbaar. Terroristenleiderv. Mook Dr Van Mook heeft op een perscon ferentie te Batavia verteld, dat hy in Amerika gedagvaard was als „Van Mook, leider vara een bende gewapen de terroristen" door Ryan, de advocaat van de Lsbrandtzenline, in verband met de „Martin Behrman"-affaire. „Ik geloof, dat Ryan onze beste propagan dist is era hy zal er zelfs niet voor be taald worden", voegde dr Van Mook er lachend aan toe. Truman tot het Amerikaanse volk: Elke dag één boterham minder en Europa is voor honger behoed Tussentijdse hulp zonder speciale congres-zitting? „Wanneer iedere Amerikaan dageiyks één sneetje brood bespaart, kunnen de be hoeften van Europa de komende winter worden gedekt", zo verklaarde president Truman in de waarschuwing, die gisteren richtte tot het Amerikaanse volk. Hy deed een beroep op alle Amerika an om deel te nemen aan een „verspil- minder-eten"campagne, teneinde de hui dige critieké voedselsituatie, die ernsti ger is dan vorig jaar, *.e bezweren. Ook deelde hij mede, dat de Europese econo mische problemen betrekking hebben op noodtoestand, die de onmiddellijke aandacht eist en hy sprak de hoop uit, dat de benodigde middelen ter voor- DAT een Engelse dokter een kind twaalf uur voor de geboorte zou hebben horen huilen. DAT in een bos te Marcinella (België) ;n stroper is gevonden, die door zyn eigen jachtgeweer was gedood. DAT de Paryse politie een uit een voediingsgestidht ontsnapte 17-j. jongen heeft gearresteerd, die in een Amerikaans kapiteinsuniform de hotels binnendrong n daar de kamers te plunderen. DAT tengevolge van de electriciteitsbe- perkingen in Zwitserland het streng ver boden. is de huizen electrisch te verwar en etalages na 7 uur 's avonds te laten branden. DAT mevr. Schermerhorn gisteren per vliegtuig uit Batavia naar Nederland is vertrokken. DAT de VL 71, die ca 10 m verlengd en gemoderniseerd is, gisteren na een ge slaagde proeftocht in Vlaardingen arri veerde en volgende week ter haringvangst gaat. DAT door het exploderen van een ma chine, welke abusievelyk met benzine een reinigingsvloeistof was gevuld, onlangs geopende wassery te Naarden geheel uitbrandde en de schade op f 10.000 wordt geschat. DAT op het vliegveld Deelen de tech nische school van de Landmacht, die tot dusver te Langham (Eng.) was gevestigd, gisteren officieel is geopend. DAT de veerdienst over de Wester- schelde momenteel alleen door de pont „Dordrecht" wordt onderhouden aangc- en de „Prins Willem I" defect is. DAT in Juli voor 422,6 millioen gulden werd ingevoerd en voor 140,8 millioen gld. werd uitgevoerd, terwijl voor Aug. deze cyfers resp. 336,9 en Ï63.3 bedroegen. R.K. DAT het leggen van de nieuwe tele foonkabel tussen Domburg en Aldeburgh, waarover het gehele telefoonverkeer En- geland-Nederland en Engeland-Scandina- vië geleid wordt, voorlopig is uitgesteld- DAT gisteren te Den Haag aan de Tsjecho-Slowaakse regering eei van Comenius is aangeboden. DAT gisteren te Schoonhoven militair tehuis is geopend. DAT voor het Leeuwarder Gerechtshof gisteren opnieuw 8 j. geëist werd tegen de 30-j. schipper H. E- uit Groningen, die een mede-zwarteha-ndelaar met een byi het ziekenhuis had ingeslagen. DAT het A'damse B.G. hedenmorgen het 23-j. Joodse meisje Rosalie Roosen daal, dat door een SD-agent tot het „vak" van V-vrouw gedwongen werd, tot 2% j. met aftrek, doch zonder ontzetting uit de kiesrechten, veroordeelde (eis 4 j.). DAT de transportcolonne van het Rode Kruis te Vlaardingen gisteren een eigen lokaliteit in gebruik heeft genomen, DAT gisteren in Museum Boymans te R'dam, ter herdenking van de 400ste ge boortedag van Joh- van Oldebarnevelt, een tentoonstelling is geopend. DAT het Middelburgs molencomité actie gaat voeren om enkele waardevolle stadsmolens te herbouwen, waarvoor f 60.000 nodig is. DAT min. Mansholt de vergadering de Noordbrabantse Chr. Boerenbond, welke op 3 Oct. as. te Tilburg wordt ge houden, zal bijwonen. DAT aan een A'damse diamantfirma gedurende enkele jaren de uitsluitende leverantie is opgedragen van diamanten boorkronen tèn behoeve van alle Tsjecho- slovaakse mynen. DAT de Bossche rechtbank F. V. uit Helmond, die in Juni j. 1. de brandkast uit he*, kantoor van de Brabantse Buurt spoorwegen aldaar had meegenomen, tot 3 J. gev. straf veroordeelde. DAT de Utrechtse rashondenvereniging op 15 en 16 Nov. a.s. in de Jaarbeurshallen een intern, kampioenschapstentooostel- ling voor honden houdt DAT gisteren te Assen t.g.v. het 50-j. Jubileum van het Drents Paardenstam boek een verrichtingskeuring werd ge houden. DAT de wnd burgemeester van Haar lem gisteren onverwacht bezoek van drie inwoners uit Dyon kreeg, die kw: DAT gisteren te Standaardbuiten by Roosendaal het nieuwe gebouw van vlasschool is geopend. DAT de Maassluise Oranjevereniging morgen met de „Bantam" een honderdtal pakketten naar de soldaten in Indië zendt DAT Ned.-Indië, volgens het C.B S. de maand Aug. met 27,7 millioen gulden Nederlands grootste afnemer was. DAT het B.G. te Utrecht het vroegere redactielid van het Nat Dagblad en pro pagandist voor de Ned. Radio Omroep, A. J. A. Etman te Utrecht, tot 12 jaar R-WJ. veroordeelde (eis 15 j.). DAT gisteren in Kapelle de Zeeuwse fruittentoonstelling werd geopend. DAT de voormalige postbesteller C. R. te Rijen is gearresteerd, verdacht postdiefstallen. DAT het gevaariyke ammonium-nitraat voortaan niet meer in combinatie met dere ladingen zal worden aangevoerd, naar min. Witteman meedeelde op vragen van het Tweede Kamerlid Donker. DAT dr Jean Benoit Bundock is toege laten als Canadees consul vóór Neder land, met standplaats Den Haag. DAT in de St.-Ct van gisteren zyn op genomen een pryzenbeschikking handels- marges huish rubberartikelen, alsmede enige beschikkingen over behandeling vervoer van afgeroomde- en karnemelk. koming yan honger en koude beschik baar kunnen worden gesteld zonder een speciale zitting van het Amerikaanse congres. Tydens een persconferentie deelde de president mede. dat een „commissie van burgers" is ingesteld, ten einde propa ganda voor bovengenoemde plannen te maken. Willen wij exporteren, dan moe ten wy ook zelf minder gaan gebruiken, aldus de president, anders worden de prijzen binnenslands te hoog. Rijst, bo nen, erwten, eetbare vetten, zuivelpro ducten. gedroogde vruchten enz. noemde de president als artikelen, die naast gra nen geëxporteerd moeten worden. Tege- lykertyd dienen de voedselprijzen in het eigen land verlaagd *.e worden. De president was tenslotte van me ning. dat de oplossing van de economi sche problemen in Europa niet kan wachten op de bestudering van het Paryse rapport. Hoe afwisselend rolt het leven 's heren burgemeesters heen Hier ziet men Burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot de nek van de kampioen-stier zwartblaar omkran sen. Op de achtergrond de Commis saris der Koningin, mr L. A. Kesper, Peetmoeder van Prinses Maryke by de bediening van de H. Doop op 9 Oc tober a.s., werd geboren in 1896 op het kasteel van Berg. Zy is de docfa- ter van Willem Groothertog van I Luxemburg, Hertog van Nassau en van Marie Anne Prinses van Bragan- Ice, infante van Portugal. Op 9 Januari 1919 volgde H. D. H. haar zuster Marie Adelaide als Groot- j hertogin op. Zy huwde in hetzelfde jaar te Luxemburg met Z.D.H. Felix, Prins van Bourbon-Parma, Prins van Luxemburg. Ook Prins Felix zal by I de Doop te Utrecht aanwezig zyn. Constructieve gedachten Dat in de jonge staat Oost-Indonesië een gezond politiek leven aan het opbloeien is, kan blijken uit de kracht, waarmede men zich van collaborateurs en profiteurs heeft ontdaan. Het kan echter niet minder blijken uit het adres, dat verschillende hoge regeringspersonen uit Oost-Indonesië, onder wie president Soekawati, thans hebben gezonden aan de Nederlandse regering en de beide Kamers der Staten-Generaal. Dit adres bevat verscheidene construc tieve gedachten, en zulks in een tijd, waarin het regeringsbeleid inzake Indië nog verscheidene zwakke plekken ver- De kern van het adres is wel de drin gende oproep tot de regering om de rechtsorde te herstellen in alle gebieden. Inderdaad dat is wel het punt, waarom de Indische politiek 'draait en waar de regering helaas omheendraait. Welis waar kan de regering wyzen op de gun stige ontwikkeling in de Malino-gebie- den, welke door de regering wordt be vorderd en gestimuleerd. Maar daarnaast bHjft de republiek een aanklacht van onrust en wanorde. In Oost-Indonesië beseft men de waar heid, dat ook in Indië, deze „gordel van smaragd", de ketting zo sterk is als haar zwakste schakel. Oost-Indonesië moge zich nog zo gunstig ontwikkelen, by de voortgang en bestendiging van deze ont wikkeling is het noodzakeiyk, dat de Nederlandse regering haar roeping verstaat, in het belang van Oost-Indo nesië, maar niet minder in het belang van heel Indië. De regering moge zich voor dit adres niet Oost-Indisch doof betonen. Schild der Regering Dezer dagen gaven wy door, wat de „Maasbode" schreef over de rege ringsverklaring inzake Indië. Gunstig was het niet. Ook hadden wy kunnen aanhalen hetgeen een ander gezaghebbend R.-K. blad „De Tyd", over deze Rege ringsverklaring schreef. Het was "eheel in dezelfde trant. Naar aanleiding van het artikel in „De Maasbode" veroorloofden wy ons de vraag, hoe nu prof. Romme, de woord voerder der K.V.P., in de Tweede Kamer zijn rede zou inkleden. Dit is op een teleurstelling uitgelopen. De heer, Romme zocht zyn kracht in oen aanval op de heer Schouten, een aanval waarby wy ons hebben afgevraagd welke toch de diepere zin ervan mocht zijn. Welnu, de parlementaire redacteur van „De Tyd" heeft in zijn blad van gisteren het antwoord op deze vraag gegeven: ,Men ontkwam by het luisteren (naar de heer Romme) niet aan de indruk, dat de professor waarschynlyk niet zoveel van zyn aandacht aan de heer Schouten ge wijd zou hebben, indien hy geen reden had gezien om de aandacht van de Rege ring en haar verklaring wat af te leiden". s een edele taak. welke voor de woordvoerder der K.VP. in de Tweede Kamer is weggelegd: Hy mag de aandacht de Regering afleiden en dit mag het schema van zyn redevoeringen bepalen. We beleven met de Indische affaire wel hoogtepunten ener gezonde nationale politiek Nog 100 gram vlees extra In de periode van 26 Sept. t/m 11 Oct. s. is, boven het reeds toegewezen extra rantsoen van 200 gram, voor personen van 5 jaar en ouder bon N-03 vlees gel- verklaard voor het kopen van 100 gram vlees of vleeswaren. Dodelijke ongelukken Het driejarig kind van de landbouwer v. Tilburg, uit Baarle-Nassau, is in :n ketel met kokende pap gevallen en overleden. Op de verkeersbrug by Westervoort is 15-j. T. P., uit Het Loo. door een vrachtauto doodgereden. President Truman heeft gisteren de vredesverdragen met Italië. Roemenië. Bulgarije en Hongarije. die door de se naat tydens de laatste zitting werden geratificeerd, getekend. Iets warmer lt verwacht tot morgenavond: Aanvankelyk nog tijdelijk krachtige, la- wat afnemende Noord-Oosteiyk# wind. Overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Opnieuw Iets warmer. ZON EN MAAN Zaterdag 27 September Zon op 6.32 en onder 18 29. Maan op 18.08 en onder 2.45. Dinsdag 30 September V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1