jHeuttrr Critisrijr GTaurant „Men moet met lonen en prijzen niet uit de band springen" Wist U 1 DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTS HRIJ ZEN f 0.26 per week. 11.10 per niaand, f3.25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh met adm.kosten) ADVERTENT1ËN f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-IS ationanl Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanhjastirb is gheHfWti myn bert in teg^en^ott" Acht en twintigste jaargang No 7317 BUR REDACl'lE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 volgde loon- en prijspolitiek. Wy zijn hiermee op een der meest kritlieke punten gekomen in de hevig bewogen ontwikkeling sedert het begin van de oorlog". Zo sprak professor G. Brouwers, directeur-generaal voor de prijzen, in een bijeenkomst van de Algeene Nederl. Zuivelbond te Amsterdam (een organisatie waarbij rond 160.000 boeren zijn aangesloten). De vergadering nam een reoslutie aan waarin wordt opgemerkt dat de melkprijs te laag is om de instandhouding van de bedrijven te verzekeren. De omstandigheden Mr. JL. Linthorst Homan, de voorzitter, heeft in zijn openingsrede o.m. medege deeld, dat bijna 100.000 personen de land bouw vaarwel heben gézegd. Emigratie ir ninet te keren, ordening is nodig, de land bouw hoort niet meer dan strikt noodza kelijk belast. Prof. Brouwers, di e als onderwerp van zijn uitvoerige rede had gekozen „de prijs- en loonpolitiek in het licht van onze toe komstige economische ontwikkeling" be- schouwde eerst de levens- en bedrijfsom standigheden der verschillende volksgroe pen. De boerenstand, zo concludeerde prof. Brouwers, wordt niet ongunstiger behan deld dan de industrie. Bij de industrie zijn in het algemeen vergeleken met de vooroorlogse jaren goe de uitkomsten aan te wijzen. Tot ongeveer dezelfde conclusie kwam spr. ten aanzien van de middenstand, terwijl wat de span ning tussen lonen en prijzen aangaat, het gros der arbeiders er niet slechter op geworden. De middenstand n hui Ook de middenstand murmureert. Hij in principe niet tegen prijsbeheersing m; flacosook hij meent dat de regering op zijn kos- het evenwicht tussen lonen en prijzen bereiken. In tal van bedrijfstakken I werd aanvankelijk verklaard dat door de llllllllllli nieuwe marges het bestaan der bedrdijven 1 onmogelijk werd gemaakt. Tot dusver is nog in geen enkel geval met cijfers aange- I toond dat dti fatale gevolg zich heeft ran gedaan. 1 Daarentegen hebben de bedrijfsresultaten IIMHinWdie voor verschillende middenstandsbran- 1946 bekend zijn geworden de ljuistheid der getroffen maatregelen beves- hebben voorlopige nacalculaties over 1947 uitgewezen dat in verschillende geval len een verdere verlaging wenselijk jmogelijk moet worden geacht. Gevoel van onbehagen Het gevoel van onbehagen en wrok tegen de prijsbeheersing, aldus prof. Brouwers heeft dan ook geen" economische maar psy chologische oorzaken. Prof. Brouwers die zich zoals hij zelf op merkte in deze vergadering gevoelde als Daniël in de leeuwenkuil heeft met klem betoogd „Wij kunnen eenvoudig niet heb ben dat nu eens de ene, dan weer de andere bedrijfstak met lonen of prijzen uit de band springt. Allen d.w.z. boeren, arbei ders, middenstanders, handelaren en in dustriëlen zijn aan elkaar verbonden. De welvaart van de een kan slechts de wei vaart van de ander zijn. Wij staan voor uiterst zware beslissingen waarin ieder of fers moet brengen en zich beperkingen op leggen. Er moet ergens een grens worden gesteld. Allen moeten zich verenigen op een plan dat prijzen en lonen vasthoudt, dat de productie opvoert en er eventueel niet voor terugschrikt niet alleen de grondstoffen maar ook de arbeiders PROF. BROUWERS ZEGT: Gevoel van wrok heeft psychologische oorzaken Weet men nog wat concurrentie is? "E Nog zo slecht niet Prof. Brouwers gaf in zijn belang wekkende rede gisteren te Amster dam gehouden, enkele voorbeelden om aan te tor.en datf de bedrijfsresultaten voor verschillende middenstandsbran- ches over 1946 de juistheid der getrof fen maatregelen hebben bevestigd en voorlopige nacalculaties over 1947 heb ben uitgewezen dat een verdere ver laging der marges wenselijk en moge lijk moet worden geacht. Hier zijn de voorbeelden: Textielhandel: marges in December 1946 verlaagd. Desondanks resulta ten over 1947 gunstig. Schoenenhandel: heeft over 1947 niet Glas- en aardewerk: geen reden tot ongerustheid Bakkers: weg staat open om aan te tonen, dat zij bij een economische bedrijfsvoering r.iet met de gecal culeerde prijzen uitkomen. Kruideniers: staan er relatief minder gunstig voor. Groentehandelaren: helemaal niet te Banketbakkers: nog veel minder! Ambachtslieden: niet tevreden, maar eerst bewijzen! Bossche militairen naar aard appelfront in Groningen Uit Den Bosch is het 3 R. I., onder aanvoering van zijn commandant, luit.- kol. W. A. H. Loomans en onder persoon lijke leiding van maj. E. Wetzels, naai het aardappelfcont in Groningen gegaar om te zorgen, dat ook de binnenlandse aardappelpositie wordt veilig gesteld. In totaal zullen 2000 militairen drie weken I Koningin reikte te Leeuwarden medailles uit H. M. de Koningin heeft gisteren op de Friese landbouwtentoonstelling te r Leeuwarden persoonlijk aan de eigenaren van de twee kampioenstieren, de heren se Ids de Boer te Tirns en A. S. de Jong k Wirdum, de ere-medailles overhandigd Kei) De Amerikaanse ambassadeur, dr Her- d Baruch, die zich op het jfi bevond, werd uitgenodigd naast H. nemen op de tribune, om defdefilé der bekroonde stieren gade te slaan. Friese hoofdrolvertolkster tijdens repetitie overleden rtentiPremière te Leeuwarden ging niet door. ïkom Tijdens de generale repetitie van de -wou nieuwe Friese opera „Enne Harmens", ,Esj welke gisteravond t.g.v. de Friese land- lPQbouwtentoonstelling te Leeuwarden haar première zou beleven, is de vertolkster iat jvan de hoofdrol, prevr. G. Ferwerda- prj: Ringenol, plotseling overleden. In de Ho Plaats van deze opera werd nu gisteren opgevoerd het drama „Simson" van Fedde VANDAAG STELLEN J U VOOR: Gé v. d. Bent, Waaigat 14, Katwijk aan Zee. De „Firefly" de vuurvlieg komt iet brullende motor laag over 'de han- zwiepen en draait een halfrondje, motor stopt, slechts het gesnerp van propellers is nog te horen. Het toe stel met z'n gevaarlijke vleugelboord- |kanonnen daalt, loopt uit en houdt stil. Marinevlieger klimt vermoeid uit a kist, die weldra in de warme tropen zon staat te blakeren, j Maar toch, over een uur moet het ^eer startklaar zijn en Gé v. d. Bent I *n z'n kameraden rennen het veld op. Ze zijn motor-mechano's bij de Marine- jLuchtvaartdienst en moeten de toestel len nazien, heel nauwkeurig. En dat doen ze dan ook, niets, geen schroefje, geen moertje blijft voor hun blikken verborgen, ze klimmen op de bete vleugels, branden bijna hun han den aan de gloeiende motoronderdelen Ze tanken en laten de motor lopen; nee. dat kloppende geluid is weg. de motor ls weer puik in orde. Op dat ogenblik kwam de fotograaf Aanstappen en die knipte de drie, waar aan Gé v. d. Bent de linker is. Good tock, jongens, doet je plicht. Hefschroefvliegtiiig demonstreerde op de „Karei Doorman" Petten en baretten af als een toestel nadert! Nu geen batsman, die met seinen h« vliegtuig binnenhaalde, geen zuivel stand recht-in-de-wind, de hélicoptère kwam doodkalm aangetoerd, bleef een paar meter boven het dek hangen, zocht zich een net plaatsje uit enstond. De piloot gaf enkele demonstraties Hij bracht een postzak aan boord van de kleine Queen Wilhelmina, die voor ev. research-werkzaamheden de „Karei Doorman" altijd begeleidt, liet vervol gens zien, welke capriolen het hef- schroef-vliegtuig kan uithalen en ver dween tenslotte weer in de richting van Ypenburg. Een brandblusoefening op het vlieg- dek besloot de demonstratie aan boord de „Karei Doorman". (Van een onzer verslaggevers) De „Batsman" breidt zijn armen wijd uit, houdt in iedere hand een grote gele eivormige bat, de rood-en-witte vlag is gehesenhet naderend vliegtuig wordt uitgenodigd, te landen op het brede vliegdek van de „Karei Door man", die in volle zee recht tegen de wind in stoomt. Nog een ogenblik en het vliegtuig komt keurig neer, terwijl allen die zich op het vliegdek bevinden petten of ba retten afnemen; Dat is geen eerbetoon voor de kranige vlieger, maar een ligheidsmaatregel. De schroefwind een hoofddeksel kunnen afblazen ei praktijk bewees, dat in zo'n geval de eigenaar er achter aan gaat, recht op de rondtoerende schroef af, die het lichte voorwerp aanzuigt en de eigenaar ervan dodelijk kan treffen. Aan boord van het enige vliegdek- schip dat Nederland bezit, de „Karei Doorman", die, met de commandant Zeedienst Schout-bij-Nacht J. L. Wil- linge aan boord een proef-demonstratie- tocht hield, zagen wij gisteren vlieg tuigen af-en-aan vliegen. De meest merkwaardige oefening wa: wel die met de hélicoptère, die, bestuurd door de luit. ter zee Senger, loodrecht op het vliegdek landde. Massagraf op vliegveld Twenthe Een voormalig lid van de Sicher- heitsdienst te Enschedé, Schöber, die aldaar in arrest zit, heeft verklaard dat zich op het vliegveld Twenthe by een der hangars een massagraf van 80 k 100 Nederlanders bevindt. Mr Van Klef fens zal erezwaard aanbieden Het gouden zwaard voor generaal Eisenhower van H. M. de Koningin, welk voorwerp dezer dagen per K.L.M. Amerika is vervoerd, wordt binnen kort te Washington door onze ambassa deur, mr E. N. van Kleffens, aan de gene raal overhandigd. V.S. sluiten tarief overeenkomsten met Benelux De V.S. hebben tariefovereenkomsten gesloten met de Benelux, China en Cuba. De totstandkoming van een overeenkomst Frankrijk wordt elk ogenblik ver wacht. Beperkte bewegingsvrijheid voor Nadjamoeddin te Batavia De ontslagen premier van Oost-Indo- nesië, Nadjamoeddin, is te Batavia aan gekomen, waar hem werd medegedeeld, dat hij zich tijdens zijn verblijf te Bata via niet buiten de gemeente mag bege- Hij is voornemens, naar Makasser door te reizen om zich te verdedigen en meent, dat de beschuldigingen waren ge- n verband met zijn opdracht 50.000 yards textiel aan Islamieten toe te wij- Indien de ministers daarmede niet acqpord gingen, dan hadden zij zelf moe ten aftreden en niet hem ontslaan, meen de Nadjamoeddin. fnj wist niet wat er tijdens zijn afwezigheid met de textiel gebeurd was. Consulaire commissie komt mor gen te Djokja bijeen De consuls-generaal van Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk, Australië, België en China begeven zich morgen twee speciale vliegtuigen naar Djokja voor een voltallige zitting in de hoofdstad van Soekarno. OP 4 DECEMBER VERTREKT V—3 RJ. NAAR INDIE Het vertrek van V3 R.I., dat te Ber gen op Zoom gelegerd is. naar Indië is bepaald op 4 December met de „Sloter- dijk", die uit Rotterdam vertrekt. Republikeinse aanval op Soerabaja verijdeld Plan ging uit van republikeinse marine. Het is pas enkele weken geleden, dat een poging der republikeinen om Soera baja te heroveren is mislukt. Het was geen poging van enkele heethoofden, die Djocja niet in de hand zou hebben, maar het is een plan geweest van de republi keinse marine, de z.g. Alri. De aanval zou op 30 Augustus worden uitgevoerd uit de richting van Grissee. Een zoge naamde zelfmoordbrigade zou verwarring stichten in Soerabaja zelf en in die tus sentijd zou de Alri aanvallen. De zelf moordbrigade had tot taak, het electrische net uit te schakelen en vuurwapenen van Nederlandse militairen op straat of in café's door overrompeling buit te maken. Vervolgens zou zij de strijd gaande hou den, totdat de Alri op het toneel ver scheen. Het complot lekte echter uit en op een der arrestanten werd een strijd- order buiitgemaakt. Dank zij de afdeling publiek contact van het ministerie van Overzese Gebiedsdelen wordt thans dit belangrijke feit bekend gemaakt. Er ge beuren meer opmerkelijke dingen van republikeinse zijde. Zo ving de gezag voerder van het K.P.M.-schip „Mampa- wa" een bekehdmaking per radio op, die uitgezonden werd op dezelfde golflengte als van radio-Batavia en waarin ee ordef van dr Van Mook werd omgeroepen aan alle commandanten van land- en macht, om ten eerste, de republiek rehabiliteren, ten tweede alle troepen achter de oude demarcatielijnen terug te trekken en ten derde, alle gevangen republikeinen op vrije voeten te stellen. Australië op verkeerde weg De leider van de Australische opposi tie, Menzies, heeft in het parlement klaard, dat Australië's politiek ten ran Nederlandsch-Indië gelijk staat zelfmoord. Australië is maar klein land en wanneer het aan de Ne derlanders steun ontzegt, kan het zelf s zeer eenzaam worden. Boven- het Australië geweest, dat het initiatief nam om de Veiligheidsraad te bewegen, het artikel in het handvest der V. N., dat binnenlandse aangelegenheden der leden van behandeling door de Raad uitsluit, prijs te geven. Hierdoor is het de dam, want nu kunnen bin nenkort knappe theoretici op grond van de tegen Nederland gevoerde actie, ook zaak aanhangig maken tegen Austra- in verband met zijn politiek tegen gekleurde rassen en zijn behandeling der inboorlingen van Nieuw-Guinea. (Het geval Australië is inderdaad zéér vreemd. De geschiedenis van dit land is bevlekt met het bloed van honderddui zenden inboorlingen, die in groten getale in koelen bloede door de politie werden geliquideerd Ook zal het niet lanig du- voordat China, Voor-Indië, de repu bliek van Soekarho en andere Aziatische landen hun blikken slaan op het tropi sche Queensland, dat bijna geen bevol king heeft en waar Austr^ë geen ge kleunde immigratie toelaatUVolgens het Australische standpunt is de Veiligheids raad volkomen bevoegd Australië tot de orde te roepen. Australië zaait zijn eigen ondergang. Red.) De landbouwtentoonstelling in Leeuwarden, Friesland's grootse wapenschouw, werd gisteren vereerd met een bezoek van H.M. de Koningin. De Vorstin arriveert hier op het terrein, waar het défilé van het stamboekvee plaats vond. De slagzin „Rydt en loopt met verstandde dood loert aan de kant" Is biykbaar ook in Engeland geen onbekende. Op heel wat scholen is het onder werp „Veilig Verkeer" een onderdeel van het lesrooster. Hier krijgen de kin deren onderricht in het oversteken en Bobby zal zich net een echte „Bobby" voelen, met die geweldige helm op Kamer over zich t Inmenging van de Veiligheidsraad kost bloed Wat zou de Commissie-Generaal gekost hebben (Van onze Parlementsredacteur) XW"7TE verwacht zou hebben, dat gisteren W bij het Indië-debat de eerste ronde zou worden uitgespeeld, zodat eniger mate zou zijn te constateren, welke stel lingen door de verschillende fracties zouden worden ingenomen, is bedrogen uitgeko men. Zes prekers hebben het woord ge- voerjl, maar hierbij was nog geen verte genwoordiger van de Partij van de Arbeid. De laatste spreker, de communist Paul de Groot kwam, naar het ons voorkomt, wel wat vroegtijdig, met een motie, die wel in heel erge mate de beginselen van Ling- gadjati ontkent. Hij wilde de Kamer n.L laten uitspreken, dat de Regering moet komen tot een nieuw accoord met de repu bliek, de volledige sou ver eini telt hiervan erkennende voor Java, Sumatra, en Ma- doera en tevens erkennende de mogelijk heid voor de Malinogebieden, om z.ch ook bij de republiek aan te sluiten. In deze ge bieden zou dan een volksstemming deze aansluiting moeten worden gehouden, onder toezicht van de Verenigde Naties. Bovendien zouden de Nederlandse troepen onmiddellijk moeten worden teruggeroepen, terwijl tenslotte de Commissie-Generaal niet zou moeten woeden opgeheven, doch samen gesteld uit progressieve en vredelievende personen. Kansloos noemen wij deze motie, omdat zij inderdaad wel ver van het beginselpro gram van Linggadjati afwijkt. EEN van de belangrijkste punten uit de Tede van de heer Schouten wai, dat hij een breuk aanwezig achtte tussen de Regering en hetNederlandse volk eveneens tussen de volksvertegenwoordi ging en het Nederlandse volk. In brede kring is men het niet meer eens met het slappe regeringsbeleid. Concreet vroeg prof. Romme (K.V.P.), of de heer Schouten meende dat op het ogenblik opgerukt moest worden naar Djokja. Terecht wei heer Tilanus (C.H.) er later op, dat'deze vraag zo niet gesteld behoorde te worden, Het parlement kan critiek uitoefenen op de dingen die zijn gebeurd, maar de oppo sitie, die niet alle concrete gegevens kent kan niet aangeven, wat in de concrete situa tie dient te gebeuren. Ook prof. Romme had trouwens over het verleden nog wel enige vragen, zo wilde hü wel weten, of de beperkte opzet van de politiële actie inder daad doeltreffend was geweest voor het scheppen van de voorwaarden voor een goede uitvoering van Linggadjati. Voorts maakte hij bezwaar tegen ae telkens door de heer Schouten gebezigde uitdrukking, dat deze republiek moet verdwijnen. Het terreurregime moet wel verdwijnen, maar met de republiek als staatsvorm. Terec.lt echter de heer Tilanus (C.H.) er op, dat hij niet kon begrijpen, hoe telkens weer gesproken wordt over het niet aantasten de republiek. Bij „republiek" dacht deze spreker aan een gebied, aan een bevol king en aan gezag. Maar uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de republiek feitelijk de be vrijde gebieden kwijt is, er althans noch DAT t.g.V. het 50-jarig jubileum de vereniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland, hetwelk momeateel Assen wordt gevierd, mevr. Joustra, echt- gen. van de alg. secr., het Prinselijk gezin honing heeft aangeboden. DAT het ambtenarengerecht te Leeu warden gisteren het ontslag van mr d. M. aldaar, die als secretaris van Tribunaal stukken verduisterd had, tig verklaarde, waardoor hij nu opnieuw ontslagen moet worden. DAT de proc.-fiscaal van het B.G. Den Bosch, mr Deelen, de houding van geestelijke verzorgers van het kamp Vught, die. zoals men weet, een adres tot de Koningin hebben gericht, afkeurde. DAT voor het B.G. te Den,Bosch giste ren tegen de voorm. Bredase politie-agen- ten Compaan, Berrevoets en Boogerd. die talrijke^ illegale werkers en Joden hadden gearresteerd, resp. 20, 8 j. en levenslang werd geëist. DAT op 4 Oct. het gerestaureerde numentale en historische Refugiehuis te Maastricht in gebruik wordt genomen, als kantoor van de Dienst van Stadsontwik keling. DAT de exploitatie van de Stadsschouw burg te Maastricht onder leiding zal wor den gesteld van een stichting. DAT de tentoonstelling „Glasschool Leerdam", in het Sted. Museum te A'dam, wegens de grote toeloop tot 5 Oct. a.s. wordt verlengd. DAT J. v. d. Berg is benoemd tot Ned. consul te Toulouse en dr G. Cassar het Nederlands consulaat in Tripolis (LybiëJ DAT de burgemeester van Praag giste ren na zijn bezoek aari Nederland, var Schiphol naar Luxemburg is vertrokken. DAT ons land op 31 Aug. j.L 20.200 ge registreerde geheel werklozen telde. DAT voor het Leeuwarder B.G giste ren 20 jaar gevstraf geëist werd tegen de 41-j. arts G. Osinga uit Joure, die Joden, onderduikers en geallieerde piloten had opgespoord. DAT B. en W. van Maastricht op gen van he* communistische raadslid Boosten antwoordden, niet de hand te hebben gehad in het afgelasten van het congres van ex-politieke gevangenen. DAT dq loges er. centra van de Ned. afd. der Theosofische Vereniging op 1 Oct. in het Indische Instituut te A'dam bijeen komen, t.g.v, de 100ste geboortedag van de voormalige leidster der vereniging, dr Annie Bessant. DAT de regionale bewegingen in derland van 17-19 Oct. a.s. in de volks hogeschool bij Bakkeveen (Fr.) een gres houden, waar o.m. mr D. G. W. Spit zen uit Den Haag spreekt. DAT F. Pot, H A. Maaskant en G. J. Thurmer gisteren te R'dam verslag uit brachten over de 14-daagse studiereis, die zij voor de Stichting Groothandelsge bouwen, welke te Rotterdam het eerste groothandelscentrum van Europa wil bou wen, door Amerika maakten. DAT J. J. M. Keulemans, hoofd van het streekbureau wederopbouw te Den Bosch, benoemd is tot directeur van gemeente werken te Oss. DAT de Franse regering de voorzitter van het Fries Rundveestamboek, J. N.' Wassenaar uit Jelsum heeft onderschei den met het Croix de Chevalier de Mé rite Agricole. DAT de Ned. pianist George van nesse gisteren per K.L.M. naar Finland is vertrokken, om daar te concerteren, o.m. onder leiding van Frits Schuurman. DAT .Nijmegen wegens te grote onder houdskosten zijn gasfabriek wil opheffen en gas uit de Staatsmijnen wil betrekken. DAT 4e Leeuwarder Rechtbank giste ren de 31-j P. V. en de 23-j. J W. aldaar tot 4Mi j. met aftrek veroordeelde wegens brandstichting in het café „De Friese Bar' DAT 100 buitenlanders, die allen bij de schoenenfabrioage betrokken zijn, gisteren Waalwijk bezochten, om een indruk te krijgen van de Nederlandse schoenenin dustrie. DAT op 12 Oct. a.s. te Rotterdam de doden van het reg. stoottroepen worden herdacht en het adres van het hiertoe ge vormde comité zich aan de John Cree- mers Bergsingel 147a aldaar bevindt. DAT de grensarbeiders te Putte (NJ3.) een spoedvergadering hebben gehouden DE, de facto noch de jure gezag meer uitoefent. Is dat dan geen aanranding van de repu bliek? Wij vermoeden, dat op dit punt ook nog wel door prof. Logemann zal worden gewezen. Voor degenen, die in geen enkel opzicht iets van het elimineren van de repu bliek willen weten is dit een harde zaak. E heer Bruins Slot hekelde de door Kleffens gedane suggesties d:> tenslotte hun weerslag hebben gevon den in de resoluties. Hierdoor is Nederland immers in feite medeplichtig geworden het nemen van besluiten door de Veilig heidsraad, tot het nemen waarvan hij niet bevoegd was. Voorts toonde hij uit de Regeringsverklaring aan, dat de Regering 6lechts uit opportuniteitsoverwegingen zich; neerlegde bij de besluiten van de veilig heidsraad. Daartegenover acht b.v. de heer Van der Goes van Naters, fractievoorzitter' van de Party van de Arbeid, dat Nederland hieraan, hoe onrechtvaardig zij ook mogen zyn, rechtens gebonden is. Dr Bruins kon niet begrijpen, dat bij een dergelijk fundamenteel verschil van inzicht tussen de twee regeringspartijen een vruchtbaar be leid mogelijk zou zijn. Dr Bruins Slot wees er voorts op, dat het ingrijpen van de Veiligheidsraad, gevolgd door het staken der politiële actie in geen; enkel opzicht bloedvergieten heeft voorko men, doch integendeel de bloedstorting had vergroot De heer Vonk (Vrijh.) wees op de be langrijkheid van het economisch herstel Indië voor de Nederlandse en tevens voor de wereldwelvaart. Hierin werd hij bestre den door de heer De Groot (Comm.) die op zijn wijze wenste aan te tonen, dat de wereld Indië feitelijk helemaal niet nodig heeft. Merkwaardig was dat niemand prijs scheen te stellen op het behoud van Schermerhom en de heer Van Poll als missarissen-Generaal. De meesten vonden het instituut overbodig. Alleen de heer De Groot wilde dit behouden. De heer Tilanus vroeg heel ondeugend, wat de Commissie- Generaal eigenlijk had gekost gedurende de tijd van haar werkzaamheden? Levensomstandigheden in Rusland Gemeenlijk dringt weinig tot de bui- tenwereld door omtrent de verhou dingen in Rusland op sociaal-economisch gebied. De communisten hier. zowel als in andere landen, hebben altijd de mond vol over de paradijsachtige toestanden in de Sowjet-republieken e'n de slechte levensomstandigheden der arbeiders in andere staten. Het Amerikaanse ministerie van arbeid heeft een rapport gepubliceerd omtrent de verhoudingen in Rusland, waaruit wij enkele bijzonderheden onder de aandacht onzer lezers wensen te brengen. Opgemerkt wordt, dat de voedselprij zen in Sowjet-Rusland sedert het ein de van de oorlog gemiddeld met 166 pCt. zijn gestegen, terwijl daartegenover het gemiddeld loon slechts 25 pCt. omhoog is gegaan. Deze cijfers zijn gebaseerd op da officiële voedselprijzen te Moskou. Op da vrije markt is brood 240 gestegen, sui ker 196 melk 220 vlees 114 en boter 136 Het rapport maakt een interessante vergelijking tussen de koopkracht per week van een Russisch arbeider (gemid deld loon 120 roebels) en een fabrieks arbeider in de Verenigde StateD (gemid deld loon dollars 50). Op basis van deze wekelijkse gemid delden kan een Sowjetarbeider kopen 23 broden, een Amerikaanse 390 stuks. Da Russische arbeider zou heel zijn loon besteden, indien hij 17 pond suiker kocht: de Amerikaan kan meer dan 500 pond voor zijn loon kopen. Zestien pintjes melk putten het loon van de Rus uit, maar de Amerikaanse arbeider kan er meer dan 275 kopen. Een Russisch arbeider kan minder dan 10 pond vlees van zijn hela salaris kqpen: een Amerikaan vele ma len meer. En zo is het precies eender met boter, eieren, fruit en duizend andere dingen meer. De levensstandaard in de Ver. Staten is de hoogste ter wereld. Die van Rus land is lager dan in de Oost-Europes* landen. Sedert de Duitse inval in Rusland is de levensstandaard daar te lande regel matig gedaald. Dit is niet te verwonderen, gezien het feit, dat tweemaal de oorlogs machine over het land is geraasd. Dat de feiten zo liggen, is op zichzelf geen schande. Het Russische volk heeft ten bate van de oorlogvoering op zichzelf grote offers gebracht. Maar het ware wel gewenst als de communistische propa ganda in de landen van Europa gema tigd werd en meer in overeenstemming gebracht met de nuchtere werkelijkheid i hoge positie Sterkte van de Marine wordt gehalveerd Spoedige indiening van een vlootwet Java terug De bezuiniging van 38 pet op de Marine begroting vindt haar oorzaak in het feit, groot deel der in Indië gemaakte kosten komt voor rekening van de Ned.- Indische regering. Bovendien is de Mi nister er van uitgegaan, dat de situatie Indië aan het einde van dit jaar reeds belangrijk verbeterd zal zijn, dat het mogelijk is om de mariniersbrigade o streeks 1 Januari 1948 uit Java terug op te heffen, waarna het korps zal worden teruggebracht tot sterkte van een 3600 man. De Marine- Luchtvaartdienst moet echter voorlopig nog in Indië blijven voor het verkeer de eilanden en voor politie- trekken e trole De huidige sterkte van de Koninkiyke Marine kan in ongeveer een Jaar tyds worden teruggebracht van 30.000 man op de helft. Na rijp beraad is de bewindsman de conclusie gekomen, dat zal moeten worden overgegaan tot de vaststelling "~~n een bescheiden, in een aantal jaren voltooien vlootplan, als voorloper van i groter plan, dat zo spoedig mogelijk bij de wet moet worden vastgesteld. In grote lijnen ligt het in de bedoeling. DAT gisteren en vandaag te Den Bosch het eei^te Ned. R K. middenstandscongres na de oorlog werd gehouden. DAT het Tweede Kamerlid ds v. d. Zaal min. Huysmans gevraagd heeft waarom in het Noorden des lands geen huisbrand- turf tegen de vastgestelde prijzen ver krijgbaar is. DAT mr J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer benoemd is tot voorzitter van de Electriciteitsraad. DAT het totaal der contingenten de -uitvoer naar Nederland, volgens het Belg.-Ned. handelsaccoord. ong. 6.852 mil- lioen francs bedraagt en die voor de uit voer naar België ongeveer 3.422 millioen Belg. francs. DAT de schoenprodudtie ln ons land in Juni 879.000 paar bedroeg. DAT dr C. L. Patijn is gekozen tot vice- voorzi'ter van de financiëel-economische commissie van de Alg. Vergadering der V.N. DAT bij de Tweede Kamer het wets- ontweerp is ingediend; „Financiële af wikkeling van vorderingen van motorrij tuigen, gedaan door of ten beboeve van het Militair Gezag". bemand smaldeel kan worden beschikt. De marinebasis te Den Helder zal weer orden opgebouwd. Een nieuwe basis kan Exodus-Joden opnieuw voor de keus Naar Frankryk of lagere rantsoenen Britse functionarissen lazen vandaag via luidsprekers de Jodem van de „Exodus", die thans in kampen nabij Lübeck zijn on- dergebrScht, het Franse aanbod voor om ieder, die dit wil. in Frankrijk op te ne- Degenen. die niet op het aanbod ingaan, blijven. Zij zullen de normale Duitse rant soenen ontvangen, in plaats van de ho gere, die zy ook thans genieten, indien zy rfaar Frankrijk gaan. DE DRIE BRITSE POOLVORSERS TERUGGEVONDEN. De drie Engelse poolvorsers, die ver dwenen waren tydens een vlucht boven het Britse Zuidpool-gebied, zyn gisteren veilig en wel teruggevonden. Hun vlieg tuig was op 15 September neergestort. 1948 zullen de nu nog te Rotterdam ge vestigde centrale magazijnen naar Den Helder' worden overgebracht De tech nische opleidingen zullen te Amsterdam worden geconcentreerd. De landelijke hoofdstad wordt aan het einde van dit jaar nog de standplaats van de comman dant zeemacht. Rotterdam wordt weer hoofdcentrum van het korps mariniers. Voor dit korps blijft het opleidingskamp Noorwegen vond verdediging tegen atoombommen Maar wisselde gegevens niet uit met andere landen. Naar verluidt, verklaren Noorse geleer den nieuwe feiten te hebben ontdekt om trent de mogelijkheden van verdediging tegen atoombommen. Noorwegen kan met de thans ter beschikking staande mid delen zelf geen atoomwapens maken. In Oslo en Trondheim worden echter nieuwe laboratoria voor atoomonderzoek gebouwd. Tussen Noorwegen en andere landen zijn geen gegevens over het atoom onderzoek uitgewisseld. Deze laatste mededeling is belangryk vanwege de nauwe betrekkingen tussea Noorwegen en Rusland. Nieuwe politieke stakingen in Italië In Italië is een staking uitgebroken onder technici en assistenten in de tex tielindustrie, daar dezen als „arbeiders" inplaats van als „employé's" werden ge classificeerd. Door gebrek aan technisch* leiding dreigen thans 550.000 mensen werkloos te worden. Ook deze stakingen worden door de communisten gesteund. De eerste Noorse walvisexpeditie is naar de Zuidpool vertrokken. Anders expedities zullen de volgende week der waarts gaan. Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere nacht met iets minder lage temperaturen. Morgen overdag: en kele overdrijvende wolkenvelden, byn* overal droqg weer Matige wind tussen Noord en Oost. Iets warmer. ZON EN MAAN. Vrijdag, 26 September Zon op 6.30 en onder 18.32. Maan op 17.51 en onder 1.32. Dinsdag 30 September VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1