jHeuiirp jTriitsdj* (JTourant REPUBLIEK VERLIEST HAAR VAT OP DE BEVOLKING RANTSOENEN BROOD, MELK ËN KAAS WORDEN MINDER Wist U 194> DINSDAG 23 SEPTEMBER 1947 ABONN EMENTSHK1J ZEN t0.26 per week, t l.iu pei maand; 13.25 per kwartaal; by betaling per kwitantie verb mei adm kosten) AD VERTENTIËNt0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No 7315 Christelijk-IS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Üïfottfuastirb Is obeMeufii myn berl in teyfjenspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Terrein thans rijp voor consolidatie Commissie-Generaal wordt bedankt TEN einde de voortgang van de staatkundige ontwikkeling in Indië te bespoedigen, stelt de Regering zich voor in de naaste toekomst over te gaan tot de vorming van een centrale organisatie, die zich zal kunnen ont wikkelen tot de voorlopige federale Regering. Voorts stelt de Regering zich voor om, gelijk in de Troonrede reeds werd aangekondigd, te bevorderen door een1 beperkte herziening der Grondwet de mogelijkheid te openen, dat wettelijke voorzieningen ter voorbereiding van de nieuwe staatkundige structuur van het Koninkrijk op de kortsi mogelijke termijn kunnen worden getroffen. De Regering heeft besloten een onder onderzoek op te dragen aan een beperkte commissie, waarvan dr samenstelling dezer dagen bekend zal worden gemaakt. Ten slotte overweegt de Regering ten einde in de naaste toekomst d< bijzonder zware taak van de Luitenant-Gouverneur-Generaal te verlichten de instelling van een collegiaal orgaan, waarin de Luitenant-Gouverneur- Generaal zijn verantwoordelijkheid mede door anderen gedragen zal zien In verband hiermede hebben .de beide leden der Commissie-Generaal zich bereid verklaard hun mandaat ter beschikking te stellen. De Regering zal beide heren uitnodigen haar voorshands van advies te blijven dienen. Hiermede schetste de minister-president, dr Beel, hedenmiddag in de regeringsver klaring in het kort de plannen ten aanzien van de toekomst van Indië. daarmee bevestigend, hetgeen wij gisteren reeds konden melden. Na uiteengezet te hebben, waarom het i Handvest de Veiligheidsraad niet be- zolang heeft geduurd, eer de Regering in Voegd is te treden in een „conflict" tus- staat was de Tweede Kamer over het In-|sen Nederland en de Republiek Indone- dische beleid in te lichten (ontwikkeling sjë. De Nederlandse Regering had dus, in der omstandigheden en voortdurend no-deze lijn voortdenkend, de behandeling voortdurend dig intern overleg) gaf dr Beel eer. o zicht van hetgeen tot de politiële actie heeft geleid. Hierna werkte dr Beel de beperktheid der actie nader uit en memoreerde, dat onze' troepen slechts zelden een redelijk wer kend gezagsapparaat hebben aangetroffen. Veelal vonden zij de bevolking gebukt onder willekeur en terreur. Behandeling in Veiligheids raad Vervolgens kwam dr Beel op de behln- deling van de Indonesische kwestie in de i Veiligheidsraad, wees op de partijdigheid en de onwil, de vraag naar de bevoegd heid te onderzoeken en voorts op de con structieve Nederlandse voorstellen,'waar na hij de aangenomen resoluties memo reerde, waarin deze voorstellen grot'en- deels werden teruggevonden. Nederland huldigde het standpunt, dat de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor recht en veiligheid in Indonesië bij Nederland berust en dat krachtens het de Veiligheidsraad kunnen ignoreren en haar weg kunnen kiezen zonder reke ning te houden met wat men in Lake Success over deze interne aangelegenheid van het Koninkrijk zou besluiten. Daar mee zou Nederland echter de schyn op zich genomen hebben zijn verleden als paladijn voor de gedachte der interna tionale rechtsorde en internationale sa menwerking te verloochenen. De Rege ring heeft gemeend, onverkort handha vend haar standpunt omtrent eigen ver- itwoordeltjkheid en incompetentie var haar standpunt zulks toeliet, zich te moeten richten naar de uitspraken van de Raad. Zij heeft hierbij overwogen, dat de internationale rechtsorde thans mede gegrondvest is op de Verenigde Naties en derzelver orga nen. waaronder de Veiligheidsraad, en derhalve zo enigszins mogelijk verzwak king van het aanzien der ofganisaties, waardoor op de duur deze rechtsorde zou worden geschaad, moet worden ver- Het clbel komt in het zicht Vervolgens ging de minister-president de ontwikkeling in de bevrijde gebieden na. Na een aanvankelijke medewerking van de republikeinse ambtenaren kwam er een terugslag tengevolge van de op hitsende propaganda en een terreur, paal noch perken scheen te kennen, de republiek. Hij wees op de misdaden tegenover de Chinezen, de toepassing van de politiek der verschroeide aarde Sterker nog werd eze kentering toen de Veiligheidsraad de^zaak in behande ling nam en de republiek tot een volken rechtelijk met Nederland gelijkwaardige partij scheen te verheffen. Drie dagen na het uitvaardigen van hel bevel „Staakt het vuren" maakte het Re publikeinse Ministerie van Voorlichting bekend, „dat de gevechten zullen voort duren zolang de Nederlandse troepen 'te midden van de onze blijven". Enige da gen later spoorde generaal Soetomo zijn troepen aan tot bittere tegenstand in alle door de Nederlanders bezette gebieden en tot moord op al wat Nederlander was. Op 17 Augustus, twee weken na het sta kingsbevel dus, drong generaal Moestopo aan op intensivering van het uitmoorden VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat Jan Heijloo uit Leiden. Soldaat Jan Heijloo van de 7-Decembêr divisie ligt tegenwooró.g in het plaatsje Garoet bij Bandoeng. Hij^ is thans een jaar in Indië en heeft, zo blijkt uit zijn sti van blieven, reeds veel meegemaakt. Van de natuur heeft hij genoten. Doch het militaire leven maakt het stille bewonde ren vaak onmogelijk. Ook Jan heeft zijn aandeel gehad in de politiële acties e nog valt er wel eens iets onregelmatigs .voor. Hij weet zich er echter goed door heen te slaan, onderhoudt het contact met familie en kennissen stevig en beidt met geduld de dag, waarop hij zijn vaderland kan terugkeren. Nu vult hij dagelijks zijn plicht, in de vaste overtuiging, dat ook zijn bescheiden werk in het grote geheel nodig is. Duidelijke foto's voor deze rubriek (uitsluitend van militairen in ons Rijk overzee) kunnen met vermel ding van zoveel mogelijk gegevens gezonden worden aan ons bureau. Hogewoerd 103. der Nederlanders. De republikeinse pro paganda maakte gebruik van Koran teksten, op de heilige oorlog betrekking hebbend, om het religieuze gevoel tegen de Nederlanders in opstand te brengen. Dagelijks werden Indonesiërs en Chine zen, van samenwerking verdacht, ont voerd, verminkt en afgemaakt. Dagelijks stonden de Nederlandse troepen nog aan aanvallen van geregelde en ongeregelde republikeinse troepen bloot. De lijst de zer overtredingen van het stakingsbevel is al even lang als de lijst der bestands schendingen. die ik U twee maanden ge leden overlgde. Sedert 5 Augustus, de dag, waarop de vijandelijkheden zouden worden gestaat, hebben de republikeinse benden bijna 1400 aanvallen op Neder landse troepen gepleegd, niet slechts langs nieuwe grenslijnen, doch ook diep in de bevrijde gebieden, soms zelfs bin nen de oude demarcatielijnen. Gelukkig heeft deze kentering ten ongunste zich niet blijvend doorge zet en mag men thans wederom van een neiging tot ommekeer, ditmaal ten goede, spreken. De omstandigheid, dat de republiek in de Veiligheidsraad geen enkel wezenlijk succes bereikte, het feit, dat de Neder landers, alle republikeinse aanvallen ten spijt, blijven waar zij zijn en daarin ook niet worden belemmerd, de geruststel lende verzekeringen, die de Luitenant- Gouverneur-Generaal heeft gegeven om trent de terugkeer van orde, veiligheid recht in de bevrijde gebieden, het groeiende inzicht ten slotte, dat gevolg geven aan de ophitsende oorlogspropa ganda van de republiek slechts tot ellen- an eigen land en volk voeren, dit alles brengt bezinning en doet het ver trouwen weer ingang vinden, dat Neder land er uiteindelijk toch in zal slagen definitieve bevrijding uit de terreur der onverantwoordeijke elementen in de republiek te bewerkstelligen. Weliswaar is de republiek voortgegaan met haar schendingen van het bevel staakt het vuren met niet-nakoming van toezegging aan de Veiligheidsraad, met zijn tot blind fanatisme aanblazen de hartstochten tegen alles, wat niet republikeins is. Doch de werking van dit alles begint af te slijten. De republiek verliest haar vat op de vredelievende be volking der bevrijde gebieden en het :rrein wordt rijp voor consolidatie. Het beperkte doel, dat de Nederlandse Regering zich bij de aanvang der poli tiële actie voor ogen stelde, komt dus in Belangrijkste punten van de Regeringsverklaring EEN voorloopster van de federale Regering zal worden gevormd. De Com missie-Generaal zal verdwijnen. Prof. Schermerhorn en de heer Van Poll blijven voorshands adviseurs der Regering. Het gouverneur-generaalschap zal van een éénpersoonsfunctie worden veranderd in een meer-persoons lichaam. Er komt spoedig een incidentele Grondwetsherziening. Zorg voor orde en veiligheid in bevrijde gebieden, waar republiek niets meer te zeggen heeft, wordt opgedragen aan een gemengd, voornamelijk Indonesisch politie apparaat. Verhouding tot Oost-Indonesië zal worden bevestigd in een over eenkomst. Medewerking wordt verleend aan de uitvoering der besluiten van de Veiligheidsraad. Uiteindelijke Ned. verantwoordelijkheid voor geheel Indonesië wordt gehandhaafd. Vreedzame regeling met republiek blijft mogelijk als haar leiding berust bij constructieve elementen. Bevrijde gebieden krijgen eigen voorlopig bestuur. Stal PTT-3irecteur zelf de honderdduizend Hij werd gisteren over gebracht naar Den Haa: Naar ons hedenochtend werd gemeld, is de Alphense P.T.T.-directeur H. gister middag van het politie-bureau te Alphen naar Den Haag overgebracht en ingeslo ten in het Huis van Bewaring aldaar. De rechter-commissaris, mr De Jong. is gis teren zelf naar Alphen aan den Rijn ge weest, om een onderzoek in te stellen verhoren af te nemen. Hierbij zou definitief zijn gearresteerd. De verdedi ging werd opgedragen aan mr A. J. Mey advocaat te Alphen. Ook de postbeambte S. zou nog niet op vrije voeten zijn ge steld. Deze berichten houden niet in, dat de kracht, waarmede het onderzoek wordt voortgezet, zou zijn verminderd. De politie te Alphen laat nog steeds niets los e: vendien wordt ook nog steeds in andere Terreur-regime van tie rep. mag niet terugkeren Voorlopig bestuur voor bevrijde gebieden Dr Beel herinnerde in de Reg.verkla- ring aan het overleg met dr Van Mook voor en na diens reis naar Amerika betoogde, dat het gebied waarover politiële actie zich heeft uitgestrekt, op zich zelf voldoende is, om de houdbare toestand tot een houdbare te maken. Het totale, thans binnen controle gestelde gebied, bevat voldoende economische levensmogelijkheden vooi de hele binnen dit gebied wonende be volking. Deze bevolking verlangt echter ding In ruil voor haar medewerking aan de vreedzame opbouw: de verzeke ring, dat het terreur-régime der onver antwoordelijke elementen in de Rege ring en in de gewapende macht der Re publiek niet terugkeert. De Luitenant- Gouverneur-Generaal heeft, daartoe uit drukkelijk door de Regering gemachtigd, tot tweemaal toe 'deze verzekering ge geven. Hij heeft duidelijk de grenzen aangegeven van de gebieden, waarbinnen hij voortaan niet meer de jure, maar de facto het gezag zal uitoefenen en i dus het de facto gezag van de Republiek niet meer geldt. De consolidatie in deze gebieden' is inmiddels reeds begonnen. De zorg voor orde en veiligheid zal wor den opgedragen aan een gemengd, voor namelijk Indonesisch politie-apparaat, hetgeen thans reeds in opbouw is. Deze consolidatie zal voortgang vinden door de opbouw van een eigen voorlopig be stuur in deze gebieden. Het tweede punt van de doelstelling der politiële actie was: het scheppen Beroep op constructieve republ. elementen Hernieuwd overleg vooralsnog ernstig bemoeilijkt Aan het slot van de Regeringsverkla ring herhaalde dr Beel, dat de Regering vasthoudt aan de doelstelling, de re publiek als zodanig niet te vernietigen. Hij echter op de verwording in de re publiek. Men had bijv. een politie-appa raat, doch de misdaad hield vrij spel. Men een Departement van Financiën, doch niemand wist bij benadering hoeveel geld werd uitgegeven en hoeveel bank papier in omloop was. Voorts beschreef hij de strijd tussen de constructief den kende leiders enerzijds en de fanatici kwaadwillige elementen anderzijds.-Deze laatsten hebben tenslotte de boventoon ge- t is deze omstandigheid, die het her nieuwd overleg tussen Nederland en d« Republiek, dat de Commissie van Drie ongetwijfeld zal wilier, bevorderen, voor alsnog ernstig dreigt te bemoeilijken. Het optreden van de Veiligheidsraad ;iet de Regering met vertrouwen tege moet. De Regering wijst er echter met nadruk op, dat de thans bestaande toe stand niet bestendigd kan blijven en :s, dat het staakt-het-vuren-bevel door de Republiek in woord en daad dient te worden toegepast. Zij spreekt de dringende wens uit, dat binnen zeer korte tijd de arbeid der commissie tot resultaten zal leiden. Nederlandse verantwoordelijkheid ge handhaafd Onze uiteindelijke verantwoordelijkheid oor de handhaving van veiligheid en recht ook binnen het gebied der Repu bliek, een verantwoordelijkheid, zelfs door de President der Republiek, in zijn antwoord op de Amerikaanse a:de-mé- e, waarin deze uitdrukkelijk werd gesteld, erkend, blijft uiteraard bestaan. Mochten binnen het gebied der Republiek toestanden blijven voortduren, dié een ge- vormen voor de veiligheid in het verre Oosten, mocht daar een haard van st en terreur blijven bestaan, dan is Nederland er van overtuigd, dat het be- begrip zal vinden voor de taak, die ook tegenover de Verenigde Volken op haar rust: de taak om te zamen met Indonesi sche gezagsdragers een werkelijke rechts staat te waarborgen. Wil de Regering der Republiek langs vreedzame weg tot oplossing van de ge- moeilijkheden geraken, wil zjj in derdaad aan de vorming van de Verenig de Staten van Indonesië deelnemen, dan zal de leiding moeten berusten bij de con structieve elementen, die willen werken het scheppen van welvaart en rechts orde in het Republikeinse gebied, en aan de opbouw Indonesië e Unie. Elementen, aan welke de samenwerking tussen Oost en West en tussen alle volken in de kring der Verenigde Naties ter har te gaat. Meermalen reeds heeft de Rege ring een beroep op deze constructieve ele menten gedaan. Zij moge dit beroep thans herhalen, daahbij er op wijzend, dat de samenwerking nu meer dan ooit geboden is, en dat de goede diensten van de Vei- uai. u.n ligheidsraad een ontwikkeling in dezel „Otetsjevenni front" (vaderlands front) richting kunnen vergemakkelijken. noemt de executie een goede les. van betere voorwaarden tot het uitvoe ren van het staatkundig hervormingsplan, neergelegd in de overeenkomst va: Linggadjati. Overeenkomst met Oost- Indonesië Ondanks alle moeilijkheden, aldus dr Beel, gaat het staatkundig hervormings werk gestadig voort. Na de ontwikkeling van de Staat Oost-Indonesië te hebben geprezen, de verdere staatkundige op bouw van Borneo te hebben aangekon digd en gewezen te hebben op de con structieve werking van de beginselen van het accoord van Linggadjati, memo reerde de minister-president1 de bespre kingen met de delegaties van Oost-Indo nesië en Borneo, benevens met verte genwoordigers van belangrijke bevol kingsgroepen op Java en Sumatra. Van de zijde der Oost-Indonesische Regering is de wens te kennen gegeven om de overeenstemming, tussen haar er de Nederlandsch-Indische Regering ver kregen en tot uitdrukking gebracht ir ten ordonnantie op grond der overgangs wetgeving, te bevestigen in een overeen komst. De Regering is bereid hieraan tegemoet te komen. Petkof vannacht opgehangen .Staatsnoodzaak", verklaart communis tisch blad. Nicola Petkof is in de loop van d nacht opgehangen. Petkof was leider va de Bulgaarse boerenpartij,' die oppositie voerde tegen de communistische regering, werd op 16 Augustus ter dood veroor deeld. De vertogen van de Verenigde Sta- en Engeland, gericht aan Bulgarije de Sowjetfunie om van de uitvoering i het doodvonnis af te zien, zijn van de hand gewezen. Petkof was in hoger be roep gegaan, doch het Bulgaarsche hoog gerechtshof verwierp op 18 September dit beroep. Daarna heeft Petkof gratie ge vraagd, doch ook dit moet geweigerd zijn. Het Bulgaarse communistische blad „Ro- botnik Cesko Bello" noemt de executie noodzakelijkheid voor de staat met het oog op de beveiliging van de „hoogste" belangen van het volk. Het enige andere blad, dat over de executie schrijft, I richtingen gezocht. Steeds meer tekenen wijzen er op, dat de ontknoping van het raadsel in Alphen zal plaats vinden. Vermoedelijk is het pakje met de bankbiljetten op ogenblik, kort voor de verzending uit Alphen, verwisseld voor het gelijksoortig pakje met schrijfpapier. De ruil is goed voorbereid en op deskundige wijze verricht. Het klaarmaken van het origi nele pakje geschiedde Woensdagmiddag tussen 5 en 6 uur. Ongeveer half 9 ging de post naar het station en gedurende die tussentijd zou het pakje voor de ambte naren bereikbaar hebben gelegen. SOEKARNO DOET HERENDIENSTEN HERLEVEN De republiek Indonesië heeft volgens Ass. Press 50.000 arbeiders gerecruteerd voor de bouw van onderdak voor vluch telingen en van electrische centrales. SJAHRIR IS TE LONDEN AAN GEKOMEN Sjahrir is tezamen met Salim te Lon den aangekomen en is de gast van de Voor-Indische hoge commissaris, Ass, Press noemt hem „gevolmachtigd minis ter van de republiek". Kapitein ter zee P. J. C. Huyer heeft het marinecommando in de Grote Oost overgenomen. Pleidooi voor de vrijheid Adres van geestelijke verzorgers tot H.M. de Koningin De commissie voor de geestelijke en so ciale verzorging in het kamp Vught heeft zich met een adres tot HM. de Koningin gewend, waarin de leden erop wijzen, dat de uitwerking der Bijzondere Rechtspleging hen met grote bekommernis vervult voo: de toekomst van het vaderland, omdat, naai hun oordeel, de gevolgen der huidige be rechting een intense ontwrichting van onzt nationale samenleving teweegbrengen, wel ke op dit ogenblik minder dan ooit kar worden verdragen. Hoewel in 1946 reeds in principe door de officiële instanties een scheiding werd gemaakt tussen de bestrafing der cri gevallen en een heropvoeding der blijvende categorie der politiek-verdoolden, is de commissie van oordeel, dat deze schei ding in de praktijk nog steeds niet wordt getrokken. De ondertekenaars van het adres zijn voorts tot de conclusie gekomen, dat de kampen zijn verworden tot verzamelplaat sen van politiek verwarde, verbitterde mensen, gedeeltelijk frontsoldaten, gedeel telijk sociaal-achterlijken en disharmonische naturen, die steeds meer verwijderd ge raken van de gezonde opvattingen van eer goed geordende samenleving. Daar komt bij, dat deze nihilistische levensinstelling weinig of niet wordt tegengewerkt door eer deel van het bewakings-personeel. Verder wordt gewezen op het ten gron de gaan van duizenden gezinen, waarvar de gezinshoofden zijn opgesloten. Het ver scheurd-zijn van alle oude bindingen, ge paard me! materiele nood voert talloze vrouwen tot zedelijk verval, waardoor ook de kinderen verwilderen. De commissie dringt derhalve met klem aan op een voorwaardelijke, dan wel voorwaardelijke invrijheidstelling van allen voor wie de tribunalen internering hebben geadviseerd, of die, gedetineerd zijnde, tribunalen zijn verwezen alsook van gevallen, welke reeds door de Bijzondere Gerechtshoven zijn veroordeeld e nadere beoordeling tot de ^tegorie der politiek-verdoolden behoren. Het adres is ondertekend door ds J. G. Panhuize, pater Jos Gadiot. zr H. P. Nele mans, J. v. Asperen, ds Veltman, H. Jager, pater J. van Leengoed, ds C. van de Hagen, ds Winter, pater W. Staalenhoef, P. A. M. Oomens, ds Thesingh en ds Th. J. Mifdde. Niet overtuigend Ware de verklaring, welke minister Beel hedenmiddag in de Tweede Kamer heeft afgelegd, even overtuigend geweest als zij lang is, misschien ware zij dan een belangrijk staatsstuk geworden. Hiermede willen wij echter geenszins gezegd heb ben, dat alle belangrijke verklaringen ook lang moeten zijn. Wat wij wel willen gezegd hebben, is. dat aan de verklaring der Regering de nodige overtuigings kracht ontbreekt Kenmerkend voor deze verklaring ia de ijver, waarmede ook weer in den brede uiteengezet wordt, dat de politiële actie tegen de Republiek steeds is ge dacht als een beperkte. Het wordt nog eens uitdrukkelijk uitgesproken, dat het niet de doelstelling was, de republiek te vernietigen. Ja. de Regering zegt het nog positiever: de doelstelling is, de Repu bliek niet te vernietigen. Met andere woorden: De Regering ziet het als haar plicht, de Republiek juist tegen vernie tiging te beschermen. Wij hadden er de voorkeur aan gegeven, indien de Rege ring andere dingen beschermde, zoals de bevolking van Indonesië. Na de beëindiging van de beperkte politiële actie, hebben wij reeds ge schreven. dat toen tweeërlei stemmen werden gehoord. De eerste groep van stemmen kwam uit Batavia. Daar vestig- nen de aandacht onzer Regering op verderfelijke propaganda der Repu bliek, die een meedogenloze terreur aan kondigde tegen de bevolking in de be vrijde gebieden, indien deze bevolking zich niet afwendde van de Nederlanders. Geen wonder, dat uit Batavia de roep weerklonk, om de afgebroken politiële actie (juist als politiële actie) voort te zetten. De andere groep van stemmen kwam uit de omgeving van de Veilig heidsraad. Daar konden de Nederlanders in theorie wellicht instemmen met de klanken, welke uit Batavia werden opge vangen, maar in New York waren de landgenoten beducht voor de houding van de Veiligheidsraad. In haar verklaring vanmiddag zegt de Regering nu. dat de stemmen uit Batavia, die om voort zetting van de politiële actie vroegen, zijn verzwakt. En waarom? Omdat inmid dels gebleken is, dat de Republiek hard op weg is, haar vat op de bevolking der bevrijde gebieden van Indië te verliezen. De propaganda neemt, hetzij in kracht, hetzij in uitwerking, hetzij in beide, af. Deswege, aldus de Regering, is er thans geen aanleiding meer tot voortzetting van de actie. Tegelijk, aldus de Regering, komt men dan tegemoet aan de wensen de Veiligheidsraad. Maar dit alles is. dunkt ons, juist het weinig overtuigende in de Regeringsverklaring. Waarom wil de Regering weer contact zoeken met de Republiek? In feite omdat de Republiek ten goede zou zijn veranderd? Omdat de Republiek tot bezinning zou zijn ge komen? Van dit alles blijkt uit de Rege ringsverklaring weinig of niets. Neen, de Regering wil met de Repu bliek gaan praten, omdat, nu ja, omdat de propaganda van de Republiek toch geen uitwerking meer heeft op de bevol king van de bevrijde gebieden en omdat de bevrijde gebieden ongeacht de Republiek een kentering ten goede valt merken. het dan verwonderlijk, dat wij in deze Regeringsverklaring weer het stre ven neergelegd vinden, niet om de Repu bliek op haar karakter en haar origine te beoordelen en dus te veroordelen, maar de Republiek, ondanks alles wat is gebeurd e nathans nog gebeurt, op het u,;; te byjven Ter gelegenheid van de viering van het 100 jarig bestaan van het Kon. Inst. van Ingenieurs organiseerde het Haagse gemeentebestuur een officiële ont vangst. V.l.n.r.: mr L. A. Kesper, Comm. der Koningin in Zuid-Holland, oud dr. ir. J. A. Ringers, mr. W. A J. Visser, burg. van 's-Gravenhage en min. fde *beste°wÜ"ter 'wereld L. Neher. Over de schouder r Kesper ziet men nog juist mevr. Visser. voetstuk te blijven stellen erkennen. En dat is, na hetgeen de laatste maan- geschied. dubbel pijnlijk en met "TB| te verklaren. de langste Regeringsverklaring Minister Mansholt had geen prettige boodschap Een kwart van onze oogst ging verloren DAT bij werkzaamheden te Middel burg een door de Duitsers achtergelaten tankmijn is gevonden. DAT de Ned. Grootloge der intern, orde van Goede Tempelieren gisteren te Leeuwarden haar jaarlijkse zitting hield. DAT gisteren ong. 450 Joodse kinderen uit Oost- en Midden-Europa in Apeldoorn zijn gearriveerd, waar zij in het voorm Israelietische krankzinnigengesticht een speciale vakopleiding krijgen. DAT de burgemeester van Praag gis teren te R'dam arriveerde voor een 3-daags bezoek aan Nederland. DAT in Weert een nieuwe industrie is gevestigd en wel de Weerter glasslijperij- spiegelfabriek, annex atelier glas-in-lood. DAT de hoofdcommies bij het dep. van Justitie. J. A. A. Blankwaardt, op grond van het zuiveringsbesluit met ingang van 17 Mei 1945 ontslagen is. DAT het Maastrichtse B.G. de 25-j. musicus Th. Wijnandts uit Valkenburg tot 20 j. gev.straf veroordeelde wegens zijn beestachtig optreden als bewaker in het kamp Amersfoort DAT voor hetzelfde B.G. opnieuw 12 j. werd geëist tegen de N.S.B.-burgemees- ter van Eygelshoven (L.), M. Ie Haen. die talrijke ambtenaren had aangegeven. DAT 6 j. is geëist tegen de 39-j. in breker Gerrits uit Hoensbroek, die een voortvluchtige Duitse soldaat aan de S.D. verried om verlof te krijgen zich 's nachts vrij op straat te bewegen ten eindete kunnen inbreken. DAT n.a.v. gepubliceerde berichten, de glasvoorziening der fabrieken niet ten koste gaat van die der woonhuizen. DAT de heren J.C. v. Broekhuizen, dr. H. Brugmans en mr. W. Verkade zijn toegetreden tot de redactieraad van „Vrij Nederland". DAT de heer P. Visser, voorz. van he' Alg. Verbond van Volkstuindersverenigin- gen in Nederland, is gekozen tot vice- voorz. van de Internationale Organisatie van Volkstuindersverenigingen. DAT te A'dam een plaatselijke afdeling is geconstitueerd van de Benelux, w van als secretaresse optreedt mej. Erna van Osselen, Molenpad 17, A'dam. DAT de violist Yehudi Menuhin op 27 Sept per KLM naar Berlijn zal vliegen DAT de gebroeders Jo en Arnold Juda, resp. violist en pianist, in ons land zijn teruggekeerd van een tournée door Indië, waar zij 120 concerten hebben gegeven. DAT de tentoonstelling „Ned. nieuwt kerken", welke op 7 Nov. a.s. in he: Sted. Museum te A'dam zou worden ge opend, is uitgesteld tot 7 Mei 1948, even als het hieraan verbonden tweedaagse congres. DAT bij 'opgravingen te Egmond-Bin- nen steenmassa's zijn gevont^n, welke vermoedelijk de funderingen zijn' van de in 953 gebouwde en in 1673 verwoeste Abdij van Egmond. DAT in de regel aan 25 pet van de per sonenauto's, die in Nederland in gebruik zijn, reparaties worden verricht- DAT Overijsel min. Vos om een extra toewijzing van banden en Dieselolie heeft verzocht, daar door de lage water stand in de kanalen al het vervoer thans per vrachtauto geschiedt. DAT te Essen een avondschool voor muziek en toneel is opgericht. DAT op 27 Sept., 23 en 15 Oct., 9 en 22 Nov., -7 en 20 Dec. in het Rembrandthuis te A'dam speciale rondleidingen met le zingen worden gehouden. DAT te Zaandam de eerste 12 na-oor- logse woningen gereed kwamen en dit aantal gelijk staat met 1 pet van de ge raamde behoefte. GISTERAVOND heeft minister Mansholt in een radiorede enkele beper kingen in onze rantsoenering aangekondigd. Als oorzaak hiervan me moreerde de minister het grote graantekort in de Verenigde Staten, het uitblijven van een voldoende herstel van de wereldproductie, alsmede de langdurige droogte van deze zomer en de strenge winter, waardoor onze graanoogst een verlies bezorgd is van 350.000 ton en een oogstderving is ontstaan van 25% ten opzichte van 1946. Binnenkort vijf pet aardappel meel in het brood DAT op 2 Oct. te Emmer Compascuum nabij Emmen, de eerste steen vai A.K.U.-fabriek zal worden gelegd. DAT voor het Haagse B.G. tegen de 47-jarige electromonteur D.L. v. Dam uit Rotterdam, die door verraad de dood de trambestuurder Snijders op z'n gewe ten heeft, 15 jaar is geëist. DAT de sleepboot „En Avant 8" met drie met basaltsteen geladen bakken gis teren nabij Rammekens op de Wester Scheldeoever is vastgelopen, doch in loop van de nacht werd vlotgesleept. DAT gisteravond 46 Amerikaanse oud strijders uit de eerste wereldoorlog hun bezoek aan Engeland en Frankrijk in A'dam zijn gearriveerd en zij vandaag een bezoek brachten aan Arnhem. DAT H.P. v. Gelder is benoemd tot Nederlands consul te Toronto (Canada) en hem in de Nederlandse taal kan den geschreven. DAT min. Gielen met verlof in buitenland vertoeft en min. v. Maarse- veen zijn werkzaamheden waarneemt. DAT de St.Crt. van gisteren een wijzi ging prijzenbeschikking gezaagd naald hout 1947. een heffingsbeschikking kip peneieren 1947 en een regeling inzake de Rijksstudietoelagen bevat. DAT de samensmelting van de douane stations Esschen en Roosendaal wa schijnlijk niet voor 1 Jan. a.s. ingaat het laatste station de meest geschikte controlepost wordt geacht. DAT de 200 afgevaardigden op de alg vergadering van de Joodse Jeugdfedera- tie gisteren te Amsterdam een motie aannamen, waarin zij de acties om de na tionale discipline te breken scherp af keurden. DAT J. Smallenbroek, voorz. van het hoofdbestuur der Stichting 1940'45, en mr J. H. Schouten, dir. van het Centr Bureau voor de Verzorging van Oorlogs slachtoffers, benoemd zijn tot leden van de buitengewone Pensioenraad. Al deze tegenslagen hebben tot gevolg, dat met ingang van de nieuwe bonnen- lijst de rantsoenen voor brood, melk kaas zullen worden verminderd en zodanig als in bijgaand staatje is Deze mededeling houdt tevens bevestiging in van ons reeds gisteren aangekondigde verlaging van het brood- De Regering acht het beter nu een kleine, dan later een drastische rantsoen verlaging te moeten invoeren. De grote aanvoer van slachtvee maakt in de laatste tijd een extra rantsoen vlees noodzakelijk. Vandaar wordt een tijde lijke halvering van het kaasrantsoen ver antwoord geacht. Zodra een verminderde aanvoer van slachtvee geen extra vlees bonnen meer mogelijk maakt, zal het kaasrantsoen weer worden verhoogd, zo mogelijk tot het oude peil. terwijl het tevens in de bedoeling ligt, tezelfder tijd het basisrantsoen van 150 gram vlees per week tot het oude peil \%ti 200 gram te verhogen. Het vleestekort van eigen productie zal dan uit import moeten wor den aangevuld. Vliegtuig zonder piloot de Oceaan over Gisteren heeft een 4-motorige C-54 „Skymaster" van de Amerikaanse lucht macht New FoundlandEngeland zon der piloot volbracht. De vlucht duurde 10 uur en 15 minuten. HET GESTOLEN GOUD WORDT VERDEELD Het door de Nazi's geroofde goud, ten bedrage van 300 millioen dollar zal onge- vëer op 15 October verdeeld zijn. Tien lan den. waaronder Nederland krijgen een part, maar Engeland en Frankrijk ne men het leeuwendeel. Wat wij minder krijgen Met ingang van 28 Sept. as. worden de rantsoenen als volgt verlaagd: BROOD: 200 gram per week minder woor personen van 5 jaar en ouder. MELK (per 14 dagen): van 12 titer tot 10 liter voor kinderen van 04 j; van 7 liter tot 6% liter voor kinderen van 5—14 j; van 7 liter tot 6 liter voor personen van 15—20 j; van 4 liter tot 3% liter voor personen van 21 j cn ouder. KAAS: Rantsoen wordt gehalveerd. Extra-toeslag van 50 gram voor 15—20 jarigen blijft gehandhaafd. Tenslotte zal het programma voor de export van zuivelproducten terstond worden herzien, daar een redelijk voed selrantsoen voor de eigen bevolking pri mair blijft. „Ik ben er mij van bewust", aldus be sloot de minister, „dat hetgeen ik U heb moeten aankondigen, onplezierig voor U is, maar ik kan U de verzekering geven, dat ik goede hoop heb. dat wanneer er geen verdere tegenslagen komen, het bij deze beperkingen zal kunnen blijVen." Europa vraagt 19 milliard dollar Het eindrapport der Parijse conferen tie is met algemene stemmen goedge keurd en naar Washington doorgezon den. Europa vraagt in het document om ruim 19 milliard dollar, teneinde een „economische catastrofe" te kunnen af wenden en Europa in staat te stellen, „volledig bij te dragen tot het welzijn van de wereld". Het woord werd ge voerd door Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die de verga dering presideerde, baron Van Boetze er van Oosterhout. de Nederlandse linister van Buitenl. Zaken en door de ranse en Italiaanse gedelegeerden. Vrij koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met af en toe regen buien, vooral langs de kust. Meest ma tige Noord-Westelijke wind. Koele nacht. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN Woensdag 24 September. Zon op 6.27 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1