$Lieum Ceiitórljr GTmirattt wist r Amerika verbaasd over onze prestaties Revolutie in Italië op komst? SATERDAG 20 SEPTEMBER 1947 abonn ementsfrij zen tü.26 per week. 11.10 per maand; 13.25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verb, met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-I\ ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanluastirfj ts ohfblfljfit myo Ixrl in te^jjenspaet- Acht en twintigste jaargang No 7313 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Ons land: verdient alle mogelijke hulp e Ned. havens moeten wederom ii aat worden gebracht van de hoogst lOgelijke efficiëntie, dat het grote acn- rland daarvan weer tot levensvatbaar- activiteit wordt gebracht, opdat idustrie. nijverheid en handel bloeien, hetgeen alles tezamen niet uw eigen land, maar de gehele 'ereld tot voordeel zal strekken, let heeft ons verbaasd, zo zeide de heer 'olverton verder, dat gij zoveel tot stand ebt kunnen brengen uit eigen kracht, it uitgangsunt van „te beginnen met je- helpen" ligt mede ten grondslag in het plan-Marshall. Ik ben er var rertuigd. dat de Benelux een grote bij- betekent voor het welzijn var 'est-Europa. De resultaten, die ge reeds in Neder- nd hebt bereikt, geven U recht op de ihting en het respect van Amerika. Nederland verdient de achting, het respect en economische hulp van Ameri ka—zo verklaarde het lid van het Amerikaanse Congres, Charles Wol- verton, voorzitter van de delegatie, die dezer dagen een bezoek brengt aan Nederland, op een persconferentie te 's-Gravenhage. Na vijf jaren van bezetting met al de vernielingen daaraan verbonden, zo vervolgde hy, is het verbazingwekkend, wat de Nederlanders hebben gepresteerd. Weest ervan overtuigd, dat wij die hier gekomen zijn als vertegenwoordigers van het congres van de Ver. Staten geen andere gedachte in ons hart dragen dan alleen U behulpzaam te zijn zoveel als dat in ons vermogen ligt. De delegatie zal morgen naar Luxem burg vertrekken. Onderweg zal zij op de Am. begraafplaats te Margraten een krans leggen. epubliek wil nieuwe voor stellen doen Weer een „compromis" in de maak? De republikeinse regering heeft, na ken- omen te hebben van de gezichts van alle politieke partijen, aan hel erkcomité van het republikeinse parle- lieuwe politieke richtlijnen voor met het doel langs vreedzame weg i oplossing van het geschil met èderland te komen, aldus meldt Aneta. dit verband is merkwaardig een tele- im van het Franse persbureau A.F.P., de Britse en Amerikaanse consuls- ïeraal Donderdag plotseling hun rond- is'door.de republiek hebben afgebro- i en naar Batavia vertrokken zijn, waai oorspronkelijk pas heden werden ver lacht. Als dit bericht juist is, moet het echter onderlijk worden genoemd, dat er betreffende een vervroegde te Batavia is gemeld. Volgens ■utertelegram uit Batavia zouder. waarnemers aldaar de kansen op vreedzame „oplossing" door mpromis beter achten dan ooit. Zi_ dat de overeenkomst van Linggadjati middel zou kunr.en zijn jde punt te geraken. Het op de been luden van 120 000 militairen zou Neder- d 350.000 per dag kosten en daarom een spoedige oplossing noodzakelijk, inse er. Belgische waarnemers zijn in dië aangekomen om de consulaire com- te assisteren. Zij arriveerden gister- ond op Kemajoran te Batavia. De Fran- zijn de kolonels Morrizon en Faure. De Belgische luitenant Caeys zeide, te n, dat de Belgische v de heer Van Zeeland in drie zouden assisteren en dat deze lissie waarschijnlijk Indië zal be- cken. tekarno's vreemdelingenlegioen levert tweede gevecht Antara geeft een verhaal over een ge- van Soekarr.o's vreemdelingen- lioen, bestaande uit Voor-Indiërs. Ma- irs en Filippino's met de Nederlanders, arin 5 Nederlanders zouden zijn ge- mveld en 30 gewond. Naar men onlangs een telegram van het geenszins pro- derlandse Amerikaanse persbureau Press heeft kunnen lezen, zijn de air.o's op de vihgers te tellen. De iërs die dienst namen bij de repu- ek. bevinden zich op Sumatra (als zc zijn) De Vocylndische deserteurs wil- gaarne naar huis. We wijzen er nog- lals op dat dit gevecht het tweede moet a, dat dit vreemdelingenlegioen heeft leverd. Het vorige gevecht was mkemansrel met de bevolking, hetwelk Voorindiërs heel wat slachtoffers itte. Verlieslijst der afgelopen week Ditmaal een en dertig man. De Regering maakt met leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninkiyke Marine. Mar. D. de Haan uit Leeuwarden; korp. G. J. B. Mutsaers uit Venlo; mar. M. R. Koster uit Schaesberg (L); mar. H Th. M. van de Ven uit Eindhoven; lsle-luit. H. A. L. Bila uit Maastricht; korp. L J Dor uit Breda; mar. P. C. van Dommelen uit Rotterdam. Koninkiyke Landmacht. Tweede-luit. E. C. M. van Berckel uit Den Haag; sold. C. Klaver uit Win kel (N.-H.); korp. A. Palm uit Babbe- rich (G.); sold. W. Philips uit gem Odoorn; sold' C. van der Meulen uit Amsterdam; sold. W. A. Banning uit Didam (G.); opperwachtm. J. J. Bak ker uit Breda; sold. J. C. Jansen uit Goirle; sold J. Th. Ossenblok uit Roo sendaal (Br.); sold. B. Oving uit Bor ger (Dr.); serg. F. Bol uit Leeuwar den; sold. J. H. Alles uit Schermer- horn; sold. A. Kremer uit Hoogezand; sold. J. Willemse uit Nijmegen; sold. L.'de Graaf uit Voorschoten; sold. P. Kerkhof uit Rotterdam; kapt. H. J. van Weynsbergen uit Loosduinen; sold, A. P. de Wit uit Beverwijk. K. N. L L Abon sold. Z. Luhulima; sold. E. Peltzer uit Indië; Ambon, sold. J. Siahaya; Men. sold. D. Rumemper; sold. W. Willemsen- uit Enschede; Soend. sold. Sana. „Piet Hein" komt Vrijdag uit Indië terug Hr. Ms. torpebootjager „Piet Hein" wordt Vrijdag a.s., na 2 jaar dienst in Indië, te Den Helder terugverwacht. De commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, zal vanaf IJmuiden het laatste deel der reis mee maken. De verdwenen f 100.000 Politie en P.T.T. betrachten ov< missing der honderd bankjes van f 1000 bij het verzenden van Alphen aan den Rijn naar Leiden nog steeds het grootste stil zwijgen. Npar men ons mededeelde, heb ben geldzendingen van Alphen naar Leiden vrij regelmatig plaats, maar het bedrag was ditmaal bijzonder hoog. Het oorspronkelijke pakje is blijkbaar in zijn geheel vervangen door een ander, van dezelfde afmetingen en zwaarte, en 'blanco papier bevatte. Dit papier bleek dezelfde soort te zijn als op alle postkanto ren wordt gebruJct. Het nieuwe pakje op de gebruikelijke wijze verpakt en zegeld. Het betreft hier geen dingen van geld, e.gendom van of andere bank of particulier, doch alleen van postkantoor naar postkantoor, hetgeen valt te verklaren uit het feit, dat de ni mers der bankbiljetten niet bekend zijn. Het onderzoek wordt met kracht voi gezet. 4 OPNIEUW COLORADOKEVER INVASIE IN WALCHEREN Op Waldheien zyn.opnieuw colorado kevers aangetroffen. De schooljeugd van Zoutelande heeft duizenden exemplaren geraapt en ingeleverd ER KOMEN NOG MEER „DISPLACED PERSONS" NAAR ONS LAND De „displaced persons", die dezer da gen in Venlo arriveerden, zullen over ge heel Nederland worden verspreid. De volgende week wordt een tweede trans port verwacht. Zoals geimeld, wil de Re gering 8000 van deze vreemdelingen in ons land opnemen. Bij controle te Venlo bleek, dat het transport 9 verstekelingen bevatte. Zij zijn weer over de grens gezet, daar granten alleen langs de officiële weg worden toegelaten. Textielarbeiders krijgen meer loon Met ingang van 1 Oct. as. zullen de lonen in de textielindustrie worden ver hoogd en zal een algemeen bedrijfspen sioenfonds worden ingesteld. Het uur loon der geschoolde arbeiders zal met 5, dat der geoefenden met 4 en dat der ongeschoolden met 2 ct. worden hoogd. Ook meisjes van 20 tot 22 jaar krijgen meer loon Een vreemdsoortige colonne trok gis- ren door de buurtschap Baaider bij Hardenberg. In volle galop koerste een wild zwijn met zes jongen in de richting Gramsbergen. Jagers trachtten met be hulp van honden een of meer van deze zwijnen neer te leggen, doch alle pogin gen hiertoe mislukten. Ook bij Coevor- den werden.wilde zwijnen gesignaleerd, die in de richting van de Duitse grens trokken. Corps Rijkspolitie wordt ingekrompen Paarden en speurhonden worden bedankt! ANDAAG STELLEN (IJ U VOOR Soldaat Teun van Iperen (Uit Rijnsaterwoude) Soldaat Teun van Iperen van de 7- cemlber-divisie ligt in Buitenzorg en lakt iedere dag de rit Buitenzorg lekaboemi door de prachtige natuur bergachtig Java. Hij gaat daar niet maar doorheen, nee, hij weet er ook »n te genieten. Hier staat Teun de korlijn te bekijken, die door de over- Jeldigend mooie streken in deze sector ppt. Even zal zijn vriend hem „nemen" por een „plaatje" naar huis. En dan lat het weer verder langs zonnige we ft en door schaduwrijke dessa's, op- Ittend, en met d^ vaste wil zijn plicht I doen. Duidelijke foto's voor deze rubriek ^uitsluitend van militairen in ons R(jk overzee) kunnen met vermel ding van zoveel mogelijk gegevens gezonden worden aan ons bureau, Hogewoerd 103. (Van onze Parlementsredacteur) JUSTITIE heeft voor 1948 wel in bijzon- zondere mate bezuinigd. Kon dit ook doen, omdat een en ander vrij gemak kelijk kon worden gevonden in de buiten gewone dienst als gevolg van het groten deels aflopen en verminderen werkzaamheden op het terrein der bij zondere rechtspleging en de bijzondere jeugdzorg. Dit bracht op de gehele dienst een vermindering van meer dan f millioen. De gewone dienst eist echter ruim f 3 millioen meer dan in 1947. Dat komt in de eerste plaats doordat de amb tenaren een toeslag van 10 pet op hun salaris hebben gekregen en ook de politie een nieuwe salarisregeling heeft ontvan gen. Bovendien is er een wetsontwerp tot verhoging van de salarissen leden van de rechterlijke macht bij de Tweede Kamer ingediend. Daarbij be staan er plannen, de tuchtrechtspraak voor de prijzen en de voedselvoorziening bij de arrondissementsrechtbanken onder te brengen, hetgeen thans op de Justi- tie-begroting komt te drukken met an- derhalf millioen gulden. Verder zijn ei nog allerlei redenen: de algemene prijs stijging, het toenemend aantal gevange nen, al of niet politieke delinquenten, Tegenover deze verhogingen staan ech ter talrijke verlagingen. De bezuiniging van bijna f 7 millioen op de politie heeft allerlei oorzaken. In de eerste plaats is de sterkte van het corps Rijkspolitie ver minderd, nu verschillende gemeenten zijn aangewezen voor gemeente-politie. Verder komen er nog allerlei maatrege len. Zo wordt de algemene inspectie der Rijkspolitie opgeheven als afzonderlijke organisatie-eenheid en samengesmolten met de afd- Politie van het Ministerie. Voorts verdwijnt de speurhondendienst als zodanig: hiervoor komt een gewes- Franse diepzeeduiker onder water overleden Zou met Plcard naar Afrika gaan De bekende Franse diepzee-duiker, Maurice Argues is, nadat hij bij Toulon in 4 minuten en 25 seconden tot een diep te van 120 meter was afgedaald en daarmede het vorige record gebroken had, overleden. Hij zou met de diepzee-expeditie van prof Picard naar de Westkust van Afrika gegaan zijn. Aanslag op Eva Per on beraamd Te Buenos Aires zijn gisteren elf per sonen gearresteerd, verdacht van mede plichtigheid aan een aanslag op de vrouw van de Argentijnse president. Eva Peron, die enige tijd geleden een bezoek aan Europa bracht. De daders zouden tot een uiterst rechtse organisatie behoren. Enige Oost-Indonesische ministers hebben op Ambon besprekingen gevoerd met parlementsleden en leden vai raad der Zuid-Molukken. telijke indeling in de plaats. Ook het paardendepot wordt opgeheven, terwijl de sterkte van het bereden gedeelte der Rijkspolitie wordt ingekrompen van 11C op 66 paarden, in te delen bij de gewes ten Amsterdam en 's-Gravenhage. Ten slotte en dit is het belangrijkste staat er een vermindering van de sterkte van het corps Rijkspolitie op het pro gram. Het ligt in de bedoeling ongeveer 850 man te doen afvloeien, waardoor het gehele corps, watqrpolitie, parketwacht en personeel van de speurhondendienst incluis, ten hoogste 7000 man zal tellen. Natuurlijk moet door deze personeels vermindering de technische outillage op wat moderner leest worden «geschoeid. Zo zullen er 2000 radiotoestellen worden aan geschaft ten behoeve van het alarme ringsysteem. Voorts zullen 10 vaste en 30 verplaatsbare, in politie-voer- en vaartui gen te monteren radio-zend- en ontvang- installaties worden gekocht. Myn kalender wil beweren (Schoon ik 't niet geloven kan) Dat we in de Herfstmaand leven Doch ik merk er weinig ^n. And're jaren in September Tempert steeds de zon haar gloed: Vallén d'eerste losse blaren, Goudgetint, my voor de voet. Maar het ryke feest van kleuren Dat de herfst gewooniyk biedt. Is nog nauw'iyks te ontdekken, Hoe de blik ook vorsend spiedt 'k Hoorde van kastanjebomen Die opnieuw zyn uitgebot; Meidoornstruiken die weer bloeien; Klinkt het niet een tikje sot? Zou het voorbeeld van het mensdom Tucht en orde als ontwend. Ook wellicht de oorzaak wezen Dat natuur haar wetten schendt? Gré Kempen-Sterkenburg Generale repetitie werd vandaag gehouden „In brede lagen van het Italiaanse volk is de wil voor revolutie aanwezig" zo verklaarde gisteren de communistische leider, Palmiro Togliatti, aan de vooravond van de door linkse elementen georganiseerde demonstraties tegen de hoge kosten van het levensonderhoud. Op deze weinig bemoedigende woorden liet hij volgen: „Revoluties worden niet verklaard en niet door par tijen gemaakt. De partijen geven er al leen richting aan en wanneer zij sterk genoeg en goed georganiseerd zijn en een meerderheid onder het volk bezit ten, leiden zij tot overwinning". Deze woorden zijn niet mis te verstaan. Vandaag werden in het gehele land politieke demonstraties gehouden. De keuze van deze dag heeft critiek uitge lokt van de geestelijkheid, omdat op September 1870 de Italiaanse troepen Rome bezetten, waardoor een einde kwam aan de regering van het Vaticaan. Zoals gemeld, komt de climax eerst aan het eind van-de mrtind, wanneer in de Nationale Vergadering zal moeten wor den gestemd over een motie van wan trouwen in de huidige regering-De Gas- peri. Hoewel pllerwege aangespoord wordt tot staken, laten de organisatoren tooh nog wel eens een enkele keer hun verstand werken. Zij hebben tenminste goedgevonden, dat de reeds 11 dagen voortdurende staking der landarbeiders wordt onderbroken voor de tijd, die no dig is om de rijstoogst, die thans dreigt verloren te gaan, binnen te halen. Wan neer de oogst binnen is, begint de sta king opnieuw. De bomaanslag op de Prinsegracbt De verdedigers aan het woord Van de negen beklaagden in het pro ces voor de Krijgsraad heeft alleen J. G. Haakmeester geen verdediger. Vrijdag middag zijn drie pleidooien gereed ge komen. Zaterdag worden de 5 overige gehouden. Na mr Plantenga is gister middag eerst mr dr K, W. P. Klaassen aan het woord gekomen ter verdediging van sergeant A. T. de Boer. PI. betoogde dat de Boer geestelijk gedwongen werd tot handelingen die hem thans verweten worden. Over het slachtoffer Boer deelt hij mede dat bij de Pit.A. te Vlaardin- gen een dossier tegen hem aanwezig is waarin zijn omgang met een S-D.-agent die thans gevangen zit, beschreven wordt. PL meende voorts dat van Heemstra zijm hoofdofficieren wilde wegwerken in verband met een autosmokkelaffaire on der van Heemstra, en hij meende dat hij daarom de Boer en anderen heeftf wil len misbruiken. PI. vroeg tenslotte cle mentie te willen betrachten om het leven van de man die zoveel voor de illegali teit deed, niet geheel te verwoesten. De verdediger van kapitein van Heem stra. mr J. H. de Pont, wees eveneens op het zeer belangrijke werk van zijn cliënt in de illegaliteit en betoogde dat hij slechts terloops van de gebeurtenis sen bij de bomaanslag op de hoogte werd gehouden door de Boer. Het opzettelijk nalaten van kennis te geven van de aan slagen kan hem dan ook z.i. niet ten laste worden gelegd. Voorts bestreed pl. dat van H. sahuldig zou zijn aan misluk king van aanslagen op Droste en Zwols- man. Vervolgens pl. was hier De Boer de hoofdschuldige, die een grote invloed op Van H. uitoefende. Daarom kwam pl. met klem op tegen de voorstelling dat zijn cliënt het gif zou hebben gespoten in de anderen. Wat de autosmokkel betreft, hierin zou pl. graag een onderzoek zien. Van het ten laste gelegde is z.i. alleen het wapenbezit bewezen en alleen daarvoor kan hij wor den veroordeeld. De president deelde nog mede dat de uitspraak van de Krijgsraad 14 dagen nadat het onderdek is gesloten, zal vol gen. In de z J. J. H. i injpvan hedenmorgen was het mej. mr L. Jacobs, die soldaat 1 Haastrecht verdedigde. Dom, maar geen moordenaar Pl. betoogde dat bij Van Haastrecht, die de 'bom naar luit.-kol Goedewagen Amsterdam moest overbrengen, geen op zet aanwezig was. Anders zou hij zeker geen getuige meegenomen hebben, vroeg zelfs aan zyn toevalLge medepas- Argentinië wil het veto-recht geheel vermijden besbetreffend voorstel op de agenda. De aanval op het veto-recht is giste- m in de algemene vergadering der Ver. Naties voortgezet. De Argentijnse afge vaardigde gaf twee methoden aan om dit recht te vermijden: 1. Beslissingen van de Veiligheidsraad moeten met drie kwart meerderheid worden genomen en 2. Wanneer een der grote mogendheden tegen een beslissing in verzet gaat. moet permanente commissie der V.N. met derde meerderheid uitmaken, of het protest bekrachtigd of verworpen wordt. De Argentijnse afgevaardigde, Jose Arce, deelde mede, dat hij een voorstel zal doen om Ierland, Portugal, Transjor- lanië en Oostenrijk als leden toe te laten. Vandaag zou Georges Bidault. de Franse ninister van buitenlandse zaken, de Ver- jadering toespreken. Mogelijk zal hij Wysjinsky van repliek dienen inzake diens beschuldigingen tegen de Weste lijke mogendheden. De corrimissie van Orde heeft besloten, de kwestie van de toelating van nieuwe leden (voorstel van Australië) op de agenda te plaatsen. Met 9 tegen 2 stem men is bepaald, de afschaffing van het veto-recht (Argentijns voorstel) op de agenda te plaatsen. Brabantse dokter op geheimzinnige wijze vermoord TIJDENS BEZOEK AAN EEN ZIEK MEISJE De dienstbode van de villabewoonster, de wed. v. d. St.P., was onwel gewon den, zodat dokter R. uit Kapelle werd gealarmeerd. Na aankomst van de dokter begaf deze zich onmiddeliyk naar het zieke meisje, behandelde haar en ging toen naar be neden, waar hij zich in gezelschap begaf van mevrouw v. d. S. Even later hoorde het meisje, dat nog slechts drie dagen bij mevrouw v. d. S. in betrekking een aantal schoten. Op geroep van vrouw snelde zij naar beneden en vond daar dr R. dood in de kamer liggen. Mevr. S. was gewond en vroeg aan de dienstbode haar een flesje aan te reiken, waarin, naar achteraf bleek, vergif zat. Het flesje dronk zij leeg. De politie vond naast het lijk va R„ mevrouw v. d. S. In zeer ernstige VERSLONDEN DOOR DE WOESTIJN. Vier Chinees-Mohammedaanse gezinnen, die in 1940 Chinees Turkestan met een karavaan van 2000 Mohammedanen ver lieten voor een bedevaart naar Mekka, zijn te Calcutta aangekomen, waar zij zich willen vestigen. Zij zyn de enige le den van de expeditie, die de tocht vi jaar door oerwouden, bergstreken woestijnen hebben overleefd. Het gezel schap bestaat uit 22 personen. DAT de elfjarige Rita Banford in Los Angeles eigener beweging een telefoon gesprek met de Paus heeft aangevraagd omdat zij zo onder de indruk was geko men van een koorzanguitzending uit DAT de Sowjet-minister Molotov niet al te best Engels spreekt en in een vergade ring met diplomaten een nieuw woord creëerde, nl. „nokay", een prettige combinatie van „Oke en no", om aa duiden dat hij het er 'n i e t mee eens DAT uit naam van de internationals van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond heden een krans gezonden is naai Brussel, waar vandaag een monument onthuld wordt ter nagedachtenis va: de oorlog gevallen officials en spelers n de Koninklijke Belgische Voetbal bond. DAT de afd. Drente van de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren gisteren zyn driedaags congres sloot met een tocht door de provincie en men het volgende jaar in Groningen zal congresseren. DAT de p.-f. van het B.G. te Middel burg tegen de 36-j. G. J. Temmerman uit Goes, die als landrwachter verant woordelijk was voor de dood van P. Quant, gisteren 9 j. R.W.I. met aftrek eiste. DAT tot lid van de Prov. Staten van Groningen de heer J. H. Aftman te Gro ningen werd benoemd. DAT de 500 Engelse bezoekers van de herdenkingsplechtigheden te Arnhem gis teren op hun terugreis Gouda hebben bezichtigd. DAT gisteren met groot militair ver toon en sportwedstrijden de derde ver jaardag van het regiment Stoottroepen te 's-Hertogenbosch werd gevierd. DAT volgens een mededeling van de K.N.A.C., de weg van Amsterdam naar Laren bij Diemen verbeterd wordt. DAT het Eerste Kamerlid Hommes de minister van Verkeer en Waterstaat heeft gevraagd, of de slechte verlichting in de treinen van Dordrecht over Roo sendaal naar Vlissingen niet verbeterd kan worden. DAT tegen de 55-j. Rotterdamse Ly ceumleraar Joh. v. Daalen, wegens zijn activiteit als landwachter en ïijn verraad van anti-Duitse medeleraren en leerlin gen aan de- S.D. door het Haagse B.G. 12 j. met aftrek werd geëist. DAT het Landelijk Comité voor Rechts zekerheid Maandag a.s. om 11 uur in „De Witte Brug" te Soheveningea een openb. bijeenkomst houdt, waar o.m. ge sproken wordt over Overheidsaanspra- kelijkheid voor handelingen tijdens de bezetting Verricht. DAT op een bijeenkomst van museum directeuren in het .Prinsenhof' te Delft dr H. E. v. Gelder uit Den Haag een be schouwing hield over de Zweedse mi DAT in het kader van het Ned.-Frans cultureel accoord deze week 8 Franse studenten in ons land zijft aangekomen vandaag een groep kweeksctiool-leraren en -leerlingen te A'dam wordt verwacht. DAT het 80-j. bestaan van de Rijksland- bouwwinterscljpol te Leeuwarden van 16 t/m 18 Oct. a s. feestelijk wordt herdacht DAT het Deense schoolschip „Den mark" op zyn jaarlijkse oefentocht giste ren in Amsterdam is gearriveerd. DAT de burgemeester van Praag gister middag op Schiphol is gearriveerd voor een bezoek aan Nederland als antwoord op het bezoek van burgemeester d'Ailly aan Tsjecho-Slowakije. DAT de Broederschap van Notarissen in Nederland gisteren te Zwolle haar jaar vergadering hield en not F. M. van Has selt uit Den Haag in het hbofdbestuur werd gekozen. DAT de K.N.A.C. verzocht heeft streng de hand te houden aan het rookverbod op de veerboten over de Westerschelde zomede de veren KruiningenPerkpol- der en Vlissingën—Breskens met meer ponten uit te breiden. DAT het gezelschap Dick Gabel op 10 October naar Indië vertrekt om voorstel lingen te geven voor de militairen. DAT de Ned. afgevaardigde by de Ver. Naties, prof. mr dr L. J. Cde Beaufort O.F.M., de enige geestelijke onder de ge delegeerden morgen te New-York t gv de alg. vergadering een plechtige Hoog mis opdraagt, waarbij alle delegaties zijn uitgenodigd. DAT binnenkort wordt aanbesteed een verbetering van de weg A'damLaren voor wat betreft het gedeelte in de ge meente Diemen. DAT overwogen wordt in Raamsdonks- veer een 3-jarige gewestelijke sociale school op te richten voor een 30- of 40-tal arbeiders uit deze plaats- DAT te Deventer zal worden gevestigd de fabriek van de N.V. Cellulose Produc ten. DAT de drie Brabantse suikerfabrieken Zevenbergen, Roosendaal en Dinteloord in de toekomst zullen samengaan onder de naam Verenigde Coöp. Suikerfabrie ken, gevestigd te Dinteloord. DAT dezer dagen directeuren van in dustriële werkgeversorganisaties uit ver schillende landen te Den Haag gesproken hebben over de economische toestanden toestand in de kamer liggen. Zy is met spoed naar een ziekenhuis in Antwerpen vervoerd. Vöor het drama zich afspeelde, moet er nog een man in de villa aanwezig zijn geweest. In welke betrekking deze tot bovengenoemd drietal stond is nog niet vastgesteld. Van hem ontbreekt ieder spoor. sagier serg. De Vrijer die bij de ont ploffing tijdens de rit gewond werd het adres van Goedewagen. Hieruit blijkt geen opzet. Schuld aan de ontploffing heeft hy evenmin. Hij was pas 18 jaar toen het gebeurde, een kind nog, die dom was, doch geen moordenaar. Pl. drong op vrijspraak aan. Met zijn 9 maanden voorL hechtenis heeft hij reeds voldqende ge boet. Pl. verzocht onmiddellijke invrij heidstelling. De verdediger van serg. S. W. Hoger huis, mr S t o m p s, uit Haarlem, die voor zitter is van de Ver. van ex-Polit, Gevan genen, betoogde dat de poging om Boer te vermoorden op de Vinkebaan, geen uitvoeringshandeling, doch een voorbe reidingshandeling was en daarom geen strafbare poging. Het tweede punt. de ontvoering van v. Rijswijk is wel bewe zen. Doch hierbij wees spr. op de waarde volle arbeid van bekl. in de Haarlemse illegaliteit. Deze jongens hebben perma nent in oorolgstijd hun leven ingezet, tegen de terreur en vóór hun Koningin. Te weinig aandacht werd besteed wat er na de bevrijding moest geschieden. Alles is heel anders gegaan dan deze jongens dachten Zij zijn misleid geworden. Hij meende dat achter deze zaken hoge auto riteiten zater. en meende dat de ontvoe ring Volkomen „en règle" was. Pl. vroeg de straf te beperken alleen voor de ontvoering met aftrek, doch hem niet uit de dienst te ontslaan. Hij wil vurig zijn land blijven dienen. Vervolgens pleitte mr G. Smelt als verdediger van A. Tigchelaar, die ont kende dat is komen vast te staan dat bekl. sympathiseerde met de aanslagen, inte gendeel hij wilde er niet aan meedoen. Hier was geen opzet van verzwijging aan wezig. Voor Sleper pleitte mr v. d. Plas. die vrijspraak vroeg enmrVanNieuwen- huizen Helbach die voor Borghout en ook voor Haakmeester vrijspraak pleitte. Waardoor heersen er span ningen in de landbouw? Lage lonen een der voornaamste oorzaken. Naar aanleiding van de spanningen die momenteel in de landbouw heersen, heeft de Stichtng voo» de Landbouw medede ling gedaan van de oorzaken hiervan. De voornaamste moeilijkheid ligt hierin, dat de Regering in haar loon- en prijsbeleid niet altijd even consequent is. Terwijl de Overheid de prijzen van de agrarische producten doet dalen, vertonen de prij zen van de industrie-producten een sty- gende tendenz. Hierdoor stijgen de on kosten van boer en tuinder en komt deze voor het vraagstuk te staan dat zijn pry- zen beneden zijn productiekosten komen te liggen. De lopen van de landarbeiders liggen nog steeds beneden die van de andere arbeiders, waardoor eerstgenoemden steeds meer werk gaan zoeken in de nij verheid en de boer dus zonder arbeids krachten komt te zitten. Dit grieft temeer omdat land- en tuinbouw samen meer dan 40 pet van de deviezen opbrengen. Sinds de instelling van het nieuw» Griekse kabinet zijn reeds 4000 politieke gedeporteerden vrijgelaten. Binnenkort komen er weer 600 vrij. Toen duizend landelijke ruiters gisteren voor het Prinseiyk Gezin op Soestdtyk defileerden konden onze oudste Prinsesjes natuuriyk niet achterbiyven. Daar zitten ze als flinke amazones in het zadel. Vindt Clayton de Parijse cijfers nu nog te hoog? Over het eindrapport zijn alle landen het eens /".weden en Zwitserland hebben gis teren hun bezwaar ingetrokken tegen het deel van het Economische rapport inzake het plan-Marshall, waarin wordt aanbevolen, een permanente or ganisatie in het leven te roepen, die toezicht moet houden op de uitvoering van het plan. De weg is thans vrfj voor de unanieme goedkeuring van het betrokken gedeelte, besloot een dergelijke conferentie Maandag a.s. zal op een door Bevin. de jaarlijks te houden. DAT de burgemeester van Nijmegen i.vjn. de herdenking der bevrijding ver schillende gelukwenstelegrammen ont ving en vandaag op het Amerik. en En gelse kerkhof aldaar de officiële her denkingen zijn gehouden. DAT de Zweedse consul te A'dam gis teren bij zyn 40-j. jubileum zijn ambt neerlegde en hij bij deze gelegenheid benoemd werd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. DAT by de grossier K. te Aalten door de C.C.D. een grote voorraad zg. „privé- goederen" in beslag werd genomen en tevens een clandestien koffiezaakje, waarbij een caféhouder en een smokke laar betrokken waren, aan het licht kwam. Britse minister van Buitenlandse Zaken, gepresideerde slotvergadering, het gehele rapport officieel worden goedgekeurd. Het ontwerp is op één punt geamen deerd. De meerderheid der delegaties, met inbegrip van de Britse delegatie, gaf er gisteren nl. de voorkeur aan. de op somming van de landen, die zich scha ren achter de noodzakelijkheid van een Europese tolunie (Franse verklaring), uit het rapport weg te laten. Het Franse aanbod, met elk land in ondeihandeling te treden over de vorming van een tol unie, biyft in het rapport gehandhaafd. De Turkse delegatie heeft verklaard, dat Turkye de mogelijkheid van een regionale tolunie met Griekenland en andere bevriende landen, wenst te on derzoeken. Naar verluidt heeft William Clayton, 22.24. L-K, de Amerikaanse onderminister van Eco nomische Zaken, die te Parijs vertoeft, opnieuw te kennen gegeven, dat de cij fers betreffende de door het Amerikaan se continent in de komende vier jaar te verlenen hulp nog te hoog zyn. VOOR-IN'blSCHE SYMPATHIE VOOR DE REPUBLIEK. Mevr. Vyaya Pandit (Voor-Indië) heeft in de algemene vergadering der V.N. ver klaard dat Indonesia" (bedoeld is de republiek. Red.) dapper vecht voor zijn onafhankelijkheid, en dat dit een aanspo ring is voor de V.N. Koelere nacht Tot morgenavond verwacht De Biltï Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar enkele buien. Meest matige wind tussen Zuid en West. Koelere nacht. Mor gen overdag in het Noord-Oosten van het land lagere temperatuur. ZON EN MAAN Zondag 21 September Zon op 6 22 en onder 18 43 Maan op 14.29 en onder 21 40. Maandag 22 September. Zon op 6 24 en onder 18.41. Maan op 15.30 en onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1