$hmm gntecift HET IS AMERIKA BITTERE ERNST MET GRIEKENLAND Prof. Romme orakelt: er komen nieuwe verkiezingen Troonrede had een sombere pers Wist U G WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1947 Acht en twintigste jaargang No 731(1 ABONNEMENTSPRl J ZEN BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE. f0.26 per week; tl.10 per maand; (3.25 per kwartaal; bij betaling per H HT B B B B B Bj yl Öy fl B B KB B B fl Hf I IB. H. R3? BK HlB al. HOGEWOERD 103 kwitantie verh. met adm.kosten) I A- jgaBr /*^y H jv' I Postrekening 58936 ADVERTENTIÜN: (0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: 1 Directie en Redactie 20408 Christelijk-IS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stfltiruastirtj ohcbleoeit Administratie 22710 I J s éstèssÈSSi myn her» in teggenspof»" Voorstel tot directe militaire actie door V.N. In de Algemene Vergadering der Ver. Naties zal de Amerikaanse delegatie voorstellen, terstond een a(spraak te maken over directe wederzijdse ver dediging tegen aggressie, waarbij gewapende troepen van ondertekenende staten optreden, zo werd gisteren in New-York verklaard. Een dergelijk verdrag zou ogenblikkelijk van kracht worden, ook al tekenen Rusland en zijn satellieten niet. Het voor te stellen verdrag kan de vorming van een internationale politie macht, om Griekenland onmiddellijk te verdedigen tegen aggressie van de Rus sische Balkan-staten zoals Marshall het vorige week noemde tengevolge hebben. Het zou dan een aanvulling vor men op het Handvest der V.N. en in overeenstemming zijtn met art. 51 van ït Handvest, waarin de staten het recht van individuele- of collectieve zelfver dediging erkennen, indien een gewa pende aanval plaats heeft op een lid der V.N. en wel tot aan het moment, waarop de Veiligheidsraad de noodzakelijke maatregelen voor het handhaven van de vrede en veiligheid heeft getroffen. Zoals gezegd, wordt het verdrag ook van kracht, wanneer Rusland c.s. niet tekenen. Ook zal een actie niet onder hevig zijn aan een eventueel veto van een grote mogendheid. Gistermiddag is de zitting van de Algemene Vergadering begonnen. Tot voorzitter werd gekozen de Braziliaanse senator, Oswaldo Aranba, Oud-voorz. Bloemers van de A.N.W.B. overleden Te Velp is gisteren op 67-j. leeftijd overleden de heer H. P. J. Bloemers, oud-burgemeester van Groningen en Arnhem en oud-voorzitter van de A.N.W.B. De heer Bloemers werd geboren te Hummelo (Gld.) Op 25-j. leeftijd werd hij burgemeester van Willemstad (NBr.) In 1931 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Groningen. In deze func tie heeft hij vooral geijverd voor het tot stand komen van het vliegveld Eelde. Van 1934 tot 1944 was de overledene bur gemeester van Arnhem. Hij heeft voorts zeer veel gedaan voor het behoud van ons natuurschoon en was dan ook be stuurslid van diverse verenigingen op dit gebied. Gedurende zijn tienjarig presi dium van de A.N.W3. (van 1937 tot 1947) steeg het ledental van deze bond van 95.000 tot ruim 205.000. De begrafenis zal, op wens van de overledene, in alle stilte geschieden. Belgische minister legde krans in Dodencel Besprekingen over uitvoering van dood- die ook de vorige speciale bijeenkomst reeds presideerde. De stemming ter vergadering ls uiterst pessimistisch. Sommige diplomaten vre- dat Rusland zich uit de Ver. Naties zal terugtrekken, een voorbeeld, dat dan door een aantal andere landen gevolgd ;ou worden. Hedenmiddag om 4 uur komt de alge- nene vergadering opnieuw by een. „Bijenkorf" maakte ruim twee millioen overwinst De tuchtrechter voor de prijzen te Am sterdam, mr Bletz, behandelde gisteren de zaak tegen „De Bijenkorf' en laak te de termen, waarin de inleiding van het tegenrapport van „De Bijenkorf" was ver vat. „De Bijenkorf" noemde de becijfenn- van de prijsbeheersing onjuist, eenzy- n gekleurd. De Prijsbeheersing stelde hiertegenover, dat haar rapport slechts glo bale berekeningen bevatte door het gebrek lijd en omdat „De Bijenkorf" de ge wenste gegevens niet ter beschikking wilde ellen. De door de Prijsbeheersing berekende overwinst bedroeg 2V,millioen gulden, welk bedrag door „De Bijenkorf" heftig werd be twist. Sjarifoeddin schrok van zijn eigen woorden Komt Noto Soetarso in de De Belgische minister van Justitie, de heer Struye, heeft gistermorgen de be sprekingen met min. van M3arseveen voortgezet, waarbij om. de toepassing van het civiele en het internationale recht in Belg.ë en Nederland ter sprake kwam. Voorts werd van gedachten gewisseld over de houding tegenover de Duitsers, die zich nog in be.de landen bevinden en ove uitvoering 'van de doodvonnissen. E overeengekomen, dat minister van Maar- seveen, ter voortzetting van de bespre kingen, naar Brussel zal reizen. Na de bijwoning van de opening der Staten- Generaal heeft de Belgische minister krans gelegd in de dodencel te Scheve- ningen, terwijl namens het comité „Oranje Hotel" aan het Belgische gezelschap e gevangeniskroes, een houten lepel en rr met inscriptie werd uitgereikt. Vandaag de heer Struye weer naar België terug gekeerd, doch twee van zijn medewerkers zullen de besprekingen in Nederland voortzetten. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Kees van Alem, - Hoor je dat, zeg De jongens blijven even staan en luis teren naar de vreemde klanken, die bij vlagen uit de kampong waaien. Gamelan-muziek, meent de ander. Laten we eens gaan kijken! Kees kuiert met zijn vriend verder door de stilte tussen de bamboehuizen, die op dit gloeiende middaguur met onbewogen gestalten mens en dier tot rust schijnen aan te manen. Op een open plekje ontmoeten zij delijk de vrouwen, die op een typische gamelanwijs met een dikke stok In holle boom aan het rijst stampen zijn. Korte, rythmjsche stotende geluiden. De vrienden hebben de voor hen om gekende bezigheid al enige tijd geïnteres seerd gadegeslagen, als Kees lachend voorstelt: „We nemen er een foto dan doen we ze thuis gelyk een middeltje aan de hand. voor het geval de koffie molen 'ns dienst mocht weigeren!" Duidelijke foto's voor deze rubriek (uitsluitend van militairen in ons Rijk overzee) kunnen met vermel ding van zoveel mogelijk gegevens gezonden worden aan ons bureau. Hogewoerd 103. Regeringsverklaring niet vóór Vrijdag (Van onze Parlementsredacteur) Hedenmorgen heeft dr Van Mook, na zyn terugkeer uit Amerika een langdurig onderhoud gehad met dr Beel. Het ligt in de bedoeling, dat het voltallige kabinet morgen in buitengewone zitting bijeenkomt om het definitieve standpunt inzake de Indische kwestie te bepalen. Het staat zo goed als vast, dat in de zitting van de Tweede Kamer, die morgenmiddag wordt gehouden, nog geen regeringsverklaring zal worden afgelegd. Men verwacht thans, dat deze verklaring Vrijdag wordt afge legd. De mogelijkheid is groot, dat nog dezelfde dag de debatten wor den gehouden. Komt Amerika in de Com missie van Drie? Besprekingen van Evatt en Spaak met Marshall. De Australische minister van Buiten- landsche Zaken, Evatt, heeft volgens Ass. Press, medegedeeld, dat hij en Spaak Woensdag besprekingen zullen voeren met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, over de „bemid delingsmaatregelen" in het Indische con flict. Daarna zouden Australië en België gereed zijn met de aanwijzing van een derde lid in de Commissie van Drie. Dr Evatt weigerde mede te delen of dit Ame rika zou zijn, maar waernemers meenden dat dit het doel der besprekingen Montgomery zal in plaats van gen, a.s. Zaterdag een bezoek brengen aan de Belgische hoofdstad. interim-regering Onze Indië-redacteur te Batavia seinde ons hedenmorgen naar aanleiding van An- taara's tegenspraak van premier Sjarifoed- dins verklaring, volgens welke een com promis met de Nederlanders alsnog mo gelijk is en de republiek de steun van Nederland behoeft, dat bevoegde waarne- niet twijfelen aan de juistheid van het Reutertelegram, waarin de gewraakte uitlating was opgenqpien. Zij wijzen er op. dat Reuter altijd duidelijk republ. gezind geweest en bovendien een wereldnaam verliezen heeft. Twee redenen wa; de verklaring van Sjarifoeddin onmogelijk uit de duim gezogen kan zijn. De algemene conclusie te Batavia is, dat Sjarifoeddin s geschrokken van zijn eigen u den. De weigering van 15 republikeinse ambtenaren om op verzoek van Soekarno Djokja te vertrekken, houdt eer lofte in voor de toekomst, zo verklaarde de Christen-Javaan, de heer Noto Soetar- Narcisvlieglarve krijgt geen kans meer Ter bestrijding van de voor de narcis- senbollen zo gevreesde narcisvlieglarven, heeft dr W. E. de Mol. bioloog te A'dam, geheel nieuw middel ontdekt, dat een veel beter resultaat zal afwerpen, dan het tot dusver toegepaste „uitkoken". Bij deze nieuwe methode worden de bollen in een afgesloten ruimte gebracht, waarin een gasmengsel van 80 pCt. zuur- en 20 pCt. koolzuur onder een druk 10 atmosferen wordt gepompt. Wan de bollen 8 tot 10 uur in deze ruimte blijven, zijn de larven dood, terwijl de groeikracht der bollen is opgevoerd. Na dat zij de drukruimte hebben verlaten zijn geschikt om bewaard of verzonden te worden. Dr. de Mol, die bij een der proefnemin- ?n een levende colorado-kever tussen de behandelen bollen had gezet, kwam tot de ontdekking, dat deze gevreesde aard appelverdelger al evenmin tegen het kool- -zuurstof-druk principe bestand wa: als de narcisvlieglarve. „Blokoudste" uit Kamp Amersfoort op vrije voeten Tegenstrijdige verklaringen voor het Haagse B. G. Volgens de getuigen a charge was de „blokoudste" Ome Joop uit Schiedam, de 53-j. metaalbewerker J. B. G. Greeven, het kamp te Amersfoort van 1942'44 sadist en beul van het ergste soort t, die zelfs een paar Joden zou heb ben doodgeknuppeld. Daarentegen ver klaarden de getuigen décharge, dat verd. die gisteren voor het Haags Bijz. Ge rechtshof -terecht stond wel had ge slagen maar alleen omdat sommige ele menten brood van anderen hadden gesto len, hetgeen met de hongerrantsoenen ir het kamp, met de zwaarste misdaad gelijk stond. Om collectieve straffen te voorko men had hij wel moeten straffen. Van doodslaan van Joden was hen mets bekend en ook de arts dr Haye, die in Amers foort was opgesloten en medische bijstand verleend aan gevangenen, was hi< niets bekend. Het was wel eigenaard.g dat de bezwarende verklaringen alle komstig waren van getuigen, die wegens zwarte handel in Amersfoort warer gesloten en de felste haat tegen verd. bleken te hebben, terwijl de getuigen décharge zonder uitzondering uit de ille galiteit afkomstig waren en daarvoor Amersfoort hadden gezeten. Verd. gmg nogal te keer tegen de ge tuigen k charge en noemde hen leugenaars. Een belangrijke getuige moet alsnog 7 Oct. gehoord worden en daarom besloot het Hof de zaak aan te houden. Op verzoek van de verdediger, die er op wees dat verd. al 7 jaar in diverse kampen heeft gezeten, besloot het Hof verdachte voorlopig vrijheid #te stellen. POST VOOR „PIETER FLORISZ" EN „ABRAHAM VAN DER HULST." Post voor de „Abraham van der Hulst' en de „Pieter Florisz" welke schepen var 2124 Sept. as. Lissabon aandoen, moei uiterlijk morgen op de bus gedaan wor- verband j naam on. genoemd wordt in et de reeds thans zich vormen- ïnter.m-regering. Deze invloedrijke Ja- n heeft zich tot taak gesteld, een basis vinden, waarop samenwerking tussen deze 15 ambtenaren en de Nederlandse Re gering tot stand kan komen. Zyne' Excellentie Min. P. J. Witte- man werd hedenochtend door H.M. de Koningin beëdigd. Uitgeleide ge daan door kpt. Chr. J. Bührmann verlaat de nieuwe minister Huis ten Bosch. Oké, wR leven mee met de jongens overzee. Niwin-Kerstpakketten worden ge reed gemaakt: liefst maar 155.000! Een hartelijke (en ook hartige) groet aan onze soldaten, die ver van huis hun zware plicht doen Britse dollarhonger weer voor korte tijd bevredigd Intern. Monetair Fonds ruilt dollars voor ponden Het Internationale Monetaire Fonds zal Engeland binnen enkele dagen zestig millioen dollar verschaffen tegen ponden sterling, zo deelde gister avond het Britse ministerie van Financiën mede. Dit betekent echter slechts een kleine verlichting van de Britse econo mische crisis. Engeland is dan ook van. plan om zo spoedig mogelijk by de Internationale Herstelbank een lening van 320 millioen dollar aan te vragen. Zoals gemeld, heeft de Bank vorige week echter medege deeld, dat „overbruggingsleningen" voor crises niet zouden worden verstrekt. Engeland zal vermoedelijk toch aan de eisen van de Bank kunnen voldoen, door een lening te vragen voor Weder opbouw en ontwikkeling. Bepaalde pro jecten op dit gebied zouden tot gevolg hebben, dat de economische positie des lands verbeterde. De Britse handelsbesprekingen met Denemarken zijn afgebroken, omdat de Britten de Deense prijzen voor eieren, bacon en boter niet willen betalen. Japanse typhoon eist 2000 doden en vermisten In Japan heeft een typhoon gewoed, die tweehonderd mijl vlak lang en meer dan 40.000 huizen ten Nooiden van Tokio onder water gezet of verhield heeft. Vol gens de Japanse bladen bedraagt het aantal doden en vermisten circa twee duizend. PAKISTAN ZAL HINDOESTAN DAGVAARDEN Indien de regering van Hindoestan geen maatregelen neemt tegen het af slachten van Mohammedanen, zal Paki stan een formele klacht tegen haar in dienen bij de Ver. Naties. Reeds meer dan 1 millioen Mohamme danen trokken de grens tussen India en Pakistan over. Ook in omgekeerde rich ting trekken Hindoes naar Hindoestan. BALKAN-COMMISSIE IS NAAR HUIS GEGAAN De commissie der Ver. Naties voor Noord-Griekenlan<i is naar de Ver. Staten teruggekeerd. Haar optreden is, door het besluit de Balkankwestie van de agenda van de Veiligheidsraad te schrappen, over bodig geworden. Eerste Kamer breekt met jarenlange gewoonte Een openbare zitting met een dichte deur (Van onze Parlementsredacteur). Binnenhof. In tegenstelling met andere GELIJK wij gisteren nog in een deel! jaren werd geen voorstel gedaan om de onzer edities konden melden, heeft tr°°nrede met een adres van antwoord prof. Lieftinck gistermiddag met te beantwoorden. De voorzitter, prof. R. enkele toepasselijke woorden de Rijksbe- Kranenburg, hield groting-1948 aan de Tweede Kamer aan geboden. Daarna werd zoals ieder jaar de voordracht voor de door HM. de Ko ningin te benoemen voorzitters der Kamer pleegt Schaik; 2. Smeenk. Donderdag komt de Tweede Kamer eer bijeen voor het afdoen var. huishou delijke zaken. Tegelijk met de Tweede Kamer verga derde de Senaat aan de overzijde hy dankte 3 korte rede. zijn herbenoeming als hij de hoop sprak, dat het tempo van de inter arbeid der Eerste Kamer wat regelmatiger kunnen zijn dan vorig jaar. Verder Al duurde deze vergadering maar kort, zij was toch openbaar. Des te bevreem- dender was het, dat belangstellenden, die op de publieke tribune de zitting wilden bijwonen, binnen in het gebouw der Eerste Kamer plotseling voor een gesloten deur kwamen, die blijkbaar niemand wist te openen! Aan wie de schuld? Politieke staking in Italië breidt zich uit ,J)e dood aan Truman." Nu ruim een millioeon Italiaanse land arbeiders al negen dagen staken, rijstoogst van het land in gevaar ge komen. De staking, die voornamelijk Noord-Italië woedt, dreigt zich thans ook uit te breiden tot Zuid-Italië. Voorts zijn ongeveer 850.000 Italiaanse metaalarbei ders gisteren begonnen met een protest staking van 48 uur. In Rome is een pro teststaking van een uur afgekondigd c der het tram- en buspersoneel, terwijl Palermo op Sicilië de transportarbeiders staken. Tijdens een rede van Togliatti, de munlstenleider. riepen zijn toehoorders: „De dood aan Truman." Algemene staking in Arabische - landen In verband met de Palestijnse kwestie In alle Arabische landen wordt een al gemene staking uitgeroepen, welke menvalt met het begin van de uiteenzetting door de ondervoorzitter van het Arabische comité voor de Ver. Naties over de Pa lestijnse kwestie. Met een auto 640 km per uur De bekende autorenner John Cobb heeft met zijn gestroomlijnde Railton-Mobil- Special in Bonneville (V.S.) een uur-snel- hei<i van 394.196 myl (ong. 640 km) weten te bereiken. Zó leven zij mee met de jongens overzee! Herman Waisvisz, Eddy Waisvisz, Tommy den Daas en Paul van Eek hout, allen wonend in de omgeving van de Johan van Olden-barneveldt- laan, hebben gelezen van mevrouw Spoor's actie voor onze ziëke soldaten in Indië. „Weet je wat we doen?" zei den Herman en z'n vriendjes. We gaan een kinderfeest geven. Alle kindertjes die komen, moeten twee en een halve cent geven en de opbrengst is voor mevrouw Spoor. Zo gezegd, zo ge daan. Ze studeerden een leuk toneel stukje in, rilden van zenuwen vóór en tijdens de voorstelling, maar kre gen applaus van de hele Johan van Oldenbarineveldtse buurt plus twee gulden en zeven en twintig cent, die zij ons brachten. Doe als Herman. Eddy. Tommy en Paul. Breng uw giften aan ons bu reau of stort ze op postrekening 58936. De zevende verantwoording luidt: Kindervoorstelling f 2.27; K.S. f 2.50; A. C. W. f 10.—; N. N. f 1.—; A. T. f 250, allen te Den Haag; N I. Voorburg f 2.50; N. N. te Leiden f 2.50; H. P. K., Leiden f 2.50; De R'dammer R'dam f 252.15, totaal f 277.92. Inclusief vorige verantwoording ontvangen f 1293.92. Het heeft er wel iets van weg, dat hoe kleurlozer de Troonrede is des te kleurrijker de commentaren zRn, die daaraan in de bladen van onder scheiden richting worden gewijd. Te verwonderen behoeft zulks niet al te zeer. Naarmate de Troonrede minder biedt, is wellicht onbewust de verleiding aanwezig, om zich aan enige „inlegkunde" over te geven. In de Volkskrant (ri.) consta teert prof. Romme, dat over de gehele troonrede een waas van moeheid ligt. Maar toch heeft hij een bijzondere ver rassing ontdekt: wij krijgen tussentijdse verkiezingen. Hij leest dit in de volgende zinsnede: „Een voorstel, ten doel heb bende de mogelijkheid te openen de ve staatkundige structuur van het Koninkrijk spoedig een wettelijke grond slag te geven, wordt voorbereid". Hij acht hierin aanwezig de aankondiging grondwetsherziening, hetgeen met kamerontbinding en dus met nieuwe ver kiezingen gepaard moet gaan. De Maasbode (rJe.) acht de troon rede een sober stuk, maar desniettemin De stenen spreken In de, door de grote droogte sterk gedaalde Donau, is een grote rolsteen zichtbaar geworden, die sinds heugenis onder water was. De steen draagt de inscriptie: „Als gij dit rotsblok ziet, zal er geween zijn en honger worden geleden." De omwonenden menen, dat deze inscriptie aangebracht werd tij dens een droogteperiode, vele jaren geleden, toen evenals nu de oog sten door gebrek aan regen mislukten. Koopman had een millioen textielpunten op zak Vermoedelijk afkomstig van dief uit een fabriek. De economische recherche heeft in Amsterdam een 35-j. koopman aangehou den, die niet minder dan één millioen textielpunten in zijn bezit had. Dit aantal staat gelijk aan 20.000 herencostuums of 65.00 japonnen. Vermoedelijk zijn de punten gestolen uit een textielfabriek. Bij voortgezet onderzoek vond de cherche in een kuil op de Gooise heide nog 110 bonnen voof1320 luiers. De helper van de koopman arrest eerd. Maandag slotzitting van de Parijse conferentie Clayton zeer tevreden over de wijzigingen. De Amerikaanse onderminister v Economische Zaken, William Clayton, schijnt „zeer tevreden" te zijn wijzigingen, die op voorstel van Amerika zijn aangebracht in het rapport der Pa rijse conferentie. Zoals men weet, had hij vorige week nogal het een en ander op het oorspronkelijke rapport aan te mer ken. Op een persconferentie is medege deeld, dat de slotzitting a.s. Maandag of Dinsdag zal plaats hebben onder presi- sidium van Ernest Bevin, de Britse minis ter van Buitenl. Zaken. Nieuwe gezanten overhandigen geloofsbrieven De nieuwe gezanten van Columbia er Finland, de heren Fernado Gomez Mar tinez en Asko Paivio Ivalo, hebben heden op Huis ten Bosch hun geloofsbrieven j aan H.M. de Koningin overhandigd. OVERLIJDENSACTEN VAN VERMIS TEN UIT INDIE. Volgens de dienst voor opsporing overledenen te Batavia kunnen thans overlijdensacten worden verstrekt personen, vermist sedert de ondergang van H M 's „Java", „De Ruijter" en „Kor- tenaer" op 27 Februari 1942 in de Java- zee en het s s. .Tamahoko" bij Nagasaki op 25 Juni 1944. Inlichtingen zijn te krij gen bij het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis, afd A, Vlaming straat 2. Den Haag. Nabestaanden van anderen gedurende Japanse bezettingstijd of extremistische terreur vermisten wordt medegedeeld, dat nieuwe bekendmakin gen kunnen komen. inhoud. Het blad stelt de vraag of uit de zinsnede, dat de nodige bezui niging „ons er toe zal dwingen vooreerst geen meerdere taken voor deze krygs- maoht op ons te nemen" moet worden opgemaakt, dat definitief van een tocht ar Djokja wordt afgezien. Voor het twoord dienen we de a.s. regerings verklaring af te wachten! De N. R. C. (vrijh.) mist bij het som bere beeld, dat de troonrede van onze omstandigheden ophangt zeer node dat krachtige appèl op geheel ons volk. dat achterwege mag blijven en waar- het beroep op de medewerking en inspanning van de Kamers slechts een flauwe weerklank is. De grote soberheid ie dag gelegd is over kwesties» tussen de regeringspartijen principieel verschil bestaat, vindt het blad tekenend en het komt tot de vol gende conclusie; „Zo wordt de vorming van een nationaal kabinet meer en meer een brandende kwestie, door de Troon rede weliswaar niet behandeld, doch door haar inhoud onmiskenbaar aan de orde gesteld." Ook het Parool (links arb.) is niet erg tevreden. Het schrijft: de troonrede „somt op een lange, lange reeks van beste voornemens. Maar zij grijpt parle ment en volk niet bij de schouders en schudt ze niet dooreen". En het blad besluit: „De Troonrede-1947 heeft, helaas, zuil noch ziel. Tussen de klippen van deze gevaarlijke tijd glijdt het schip van Staat door de mist. Waarheen?" Een mat stuk, aldus oordeelt Het Handelsblad (vrijh.) en schrijft; „Wij hadden ondanks of juist om de moeilijkheden een krachtiger beroep op de energie en de offervaardigheid van ons volk verwacht. Dit stuk geeft niet de indruk, dat de Regering (coalitie van heterogene delen) een duidelijke greep op de essentiële problemen van de dag heeft. Het program is geen fors „plan de campagne met een duidelijke schei ding tussen gecoördineerde hoofdzaken en losse bijzaken." Anders dan Het Vrye Volk (arb.), dat in de troonrede een kloek, doch voorzichtig staatsstuk ziet, schrijft Trouw (chr. nat.): „Minder dan ooit kan men aan de troonrede de politiek van het kabinet herkennen. Minister Beel heeft voorzeker zijn mond niet voor bijgepraat." De Waarheid (comm.) bevat slecht» een communiqué van het dagelijks be stuur der Communistische Party, dat vaststelt „dat deze troonrede en millioe- nennota eens te meer blijk geven van d® minachting voor de democratie bij dit huidige kabinet." De Engelse Ambassadeur in Neder land Sir Neville Bland zal tegen het eind van dit jaar i(jn ambt neer leggen. om te worden opgevolgd door Sir Phillip Nichols. Ambassadeur ia Tsjecho-Slowaklje. Een foto van de scheidende diplomaat. ENGELAND BENOEMT GEZANTEN E?f EEN AMBASSADEUR. Engeland heeft gezanten benoemd ia Hongarije, Finland. Bulgarije en Oosten rijk. Sir Victor Mallet is benoemd tot am bassadeur in Rome, als opvolger van Sir Noel Charles. DAT alle Brabantse brandweerlieden binnenkort op één dag zullen collecteren voor de slachtoffers der branden, welke de laatste tijd de provincie hebben ge teisterd. DAT min. Gielen gisteren geheel on verwacht een bezoek bracht aan de op gravingen te Alphen (NJ3r.) DAT minister Fiévez morgen een de legatie van de Franse Unie voor Oor- logsvluchtelingen ontvangt en deze dele gatie uit dank voor de tijdens de bezet ting verleende hulp een plaquette zal aanbieden. DAT ingevolge een raadsbesluit de brug te Tholen (Z.) welke in Oct. a.s. geopend wordt, tolvrij zal zijn. DAT de burgemeester van Groningen gisteren in de Harmonie aldaar de bloe mententoonstelling „Herfstpracht 1947" opende. DAT het A'damse Jeugd Rode Kruis zgn. „giftboxes" uit Amerika ter beschik king van de Middelburgse en Vlissingse scholieren heeft gesteld. DAT „Het Drentse Paardenstamboek" op 24 Sept. a.s. te Assen een concours- hippique en een feestavond houdt t.g.v. de viering van het gouden jubileum. DAT min. Mansholt zal doen onder zoeken, naar hij op vragen van het Tweede Kamerlid Mes heeft meegedeeld, of voor bepaalde gewassen het sluiten van zgn. teeltcontracten moet worden be perkt of verboden. DAT hij voorts overleg zal plegen met min. Drees over de mogelijkheid, dege nen, die teeltcontracten afsluiten, te dwingen zich aan de voor handarbeiders geldende loonstandaard te houden. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met 16 millioen gulden verminderde en de uitgifte thans f2816 millioen bedraagt. DAT de hoofden van de streekbureaux voor de wederopbouw in N. Limburg op verzoek van vele burgemeesters voor lichtingsavonden gaan houden. DAT de Venlose politie een bende kof- fiesmokkelaars heeft opgerold, waarbij om. 2 Duitsers werden gearresteerd. DAT de tentoonstelling „Zijpe na 350 jaar", welke van 1316 Sept. j.l. te Scha- gerbrug werd gehouden, in totaal 7500 bezoekers trok. DAT de C.P.N. gisteravond te Amster dam een vergadering heeft gehouden, waarin Henk Gortzak protesteerde tegen de opvattingen en plannen uit de Troon rede. DAT Middelburg de eerste jaren nog niet van mijngas kan worden voorzien. DAT de St.Crt. van gisteren een wij ziging van de beschikking; heffing bij dragen Rijik^jureau voor papier en pa- pierverwerkende industrie 1946 bevat. DAT de sleepboot „Ganges" met het aan Joegoslavië toegewezen s.s. „Cros- tafels" uit Bremerhaven voor restauratie in R'dam is gearriveerd. DAT de tentoonstelling van Weense kunstschatten in het Rijksmuseum te A'dam dezer dagen de 150.000ste bezoeker noteerde en reeds 108.504 personen de gerestaureerde „Nachtwacht" zagen. DAT te Melderslo (L.) gisteren de boer derij van Reinders door blikseminslag totaal uitbrandde, waarbij de brandweer door watergebrek machteloos stond. DAT a s. Zaterdagmiddag om half drie in het Frans Halsmuseum te Haarlem tentoonstelling geopend wordt, gewijd het werk van de 70-j. typograaf S. H- de Roos. DAT een delegatie van de E.V.C. van de Alg. Ned. Bond v. Zeevarenden a.s. Vrijdag naar het congres van d< Amerikaanse zeeliedenorganisatie in N. York vertrekt. DAT onder presidium van de A'damse Stadsreinigingsdirecteur A. N. Noppen al daar een intern, congres van reinigings directeuren is geopend en de 400 deelne mers door het gemeentebestuur ontvan gen zyn. ANKE SEKVAES OVEELEDEN Zij werkte vroeger in een kinderziekenhuis in Den Haag ISTERAVOND is, 49 jaar oud, te Alk-I halen „Bezoekuur" en „Spreekuur" gaf zij - overleden de bekende schrijf-1 de wereld een prachtig bewijs van haar Anke Servaes. Zij werd op 26 persoonlijkheid als vrouw. Anke Servae» Nov. 1897 te Tilburg geboren als Anna Gertruda Wjjdom en huwde later de schrijver Rein Valkhoff. Een lange lijst romans staat op haar naam en verschei dene van haar boeken zijn vertaald. In/de kinderziekenhuizen te 's-Graven- hage en Amersfoort werkte Anke Servaes als kinderverpleegster en gaf haar volle liefde aan het behoud van broze kinder levens. In Hilversum wierp zij zich als apothekers-assistente met alle energie op haar verantwoordelijke taak voor het be houd van zieke mensenlevens. In haar boeken, zoals „Kinderzaal", „Moeder Lies- beth", „Oorlogskinderen" en in haar ver- Gisteren heeft het Hoge Bulgaarse •an cassatie het beroep van Nicholas Petkof, de ter dood veroordeelde opposi- Over enkele dager a het Hof verwacht. 17 SEPTEMBER Vandaag is het drie jaar geleden dat de Regering te Londen het bevel gaf tot staking van het spoorwegver keer hier te lande. De wijze waarop dit bevel werd opgevolgd heeft de be wondering van de gehele wereld af gedwongen. Onze gedachten gaan te rug naar de spoormannen die hun verzet met hun leven hebben moeten betalen. niet de schrijfster, die door krach tige taal en sterke suggesties haar lezers en nog veel meer haar lezeressen ontroerde, zoals sommige schrijvers met hun literair beeldhouwwerk Ook in d® psychologische ontleding van haar figu ren zocht zijn niet naar het uiterste. Wat bij haar ontroert is de grote waarachtig heid, de liefde tot het kleine en schone, tot het zwakke en tere, welke liefde ook Selma Lagerlöf in hoge mate bezat. Uit het werk van Anke Servaes spreekt een liefhebbend vrouwen- en moederhart. „Achter me: de ramen van het ziekenhuis, zijn bewoners, mijn kinderen ik weet hier alles wat mijn hart nodig heeft. Ik zoek niet verder: Meer is er niet". Dit ci taat uit haar ..Kinderzaal" typeert Anke Servaes voldoer.de. Haar leven werd ge vuld met de liefde voor ar.deren, voor kinderen. Thans is dit rijke leven afge sneden. als een bloem God wilde het. Moge haar geest ons blyven beheersen. Corn. BasoskL Wisselend beuolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Na een koelere nacht morgen overdag weer flink oplopende temperatuur. Wisse lend bewolkt, doch bijna overal droog weer. Weinig wind. ZON EX MAAN. Donderdag 18 September Zon op 618 en onder 18.50. Maan op 10-45 en onder 20.22. Maandag 22 September E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1