NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 POUTIE-AGENT OP DE WOELIGE WATEREN DER ZEE Met de „Pieter Florisz" naar de haringvloot BIJNA tweehonderd Hollandse haringloggers zoeken dagelijks op de wüde Noordzeevlakte naar de begeerde bnit. Het is een strijd om het bestaan. Ook de vloten van andere landen verschijnen ten tonele en op de plas ontstaat gedrang. Dringen leidt bij de bestaansstryd in de maatschappij maar al te vaak tot minder eerlijke praktijken en ook bij de zeevisserij zijn conflicten niet uitgesloten. Van daar de politiekruiser. stille water. Kilometers lang strekt de vleet van elk schip zich uit. Tegen de avond stomen we in de rich ting van de Schotse kust. Omstreeks middernacht worden radar-apparaat en echolood ingeschakeld. Het anker ram melt in de diepte. Een plotselinge rust overvalt ons. Spoedig is het stil overal Manusje van alles Met collega's van andere landen zorgt dit schip voor orde en treedt bemidde lend, zo nodig bestraffend op, als e< te groot enthousiasme van een visse schade van een ander leidt. Bovendien is dit schip, dat zich steeds bij de haring vloot bevindt, in de gelegenheid, een wakend oog te houden op de toestand, waarin de schepen zich op zee bevinden, hun zeewaardigheid te controleren en in het algemeen de uitvoering van de veiligheidsvoorschriften gade te slaan. Want een logger is bescheiden van af metingen, zelden groter dan tweehonderd bruto registerton, beste zeeschepen, i er zijn grenzen. De Noordzee kan, vooral in de wintermaanden, erg ongemakkelijk zijn en van de vissers wordt dan grot kundigheid geëist, terwijl alle spullen dan in orde moeten zijn. Anderzijds kan de politiekruiser van groot nut zijn deze ploeteraars van de zee. Zij en schip zwerven wekenlang rond, steeds maar zoekend en werkend en alles goed moet blijven, heeft nu eenmaal verzorging nodig. De politiekruiser kan hun die geven. Zieken en gewonden wórden overgenomen, door de dokter be- nr. Ms. „Pieter Florisz" te Aberdeen handeld en, zo nodig, op de kruiser ge houden voor verdere verpleging. Voor deze taak is overigens een nog beter schip steeds bij de haringvloot aanwezig, de „De Hoop", het hospitaal-kerkschip. Maar als de schepen in groepen Zondag op zee Zondag: rustdag voor de vloot. Rust ig voor de kruiser. Al vroeg komt Ko- bus mij kwispelend tegemoet op het achterdek en we maken samen eer i-neertje. Er wordt geen contact maakt met de wal en luierend in het De Pieter Florisz op weg naar de haringvloot. De heer De Vries, expert by de scheepvaartinspectie te Scheveningen, maakte onlangs met de politiekruiser Hr. Ms. „Pieter Florisz". een tocht over de Noordzee. In dit en een vol gend artikel vertelt hü U iets van deze tocht. ne zomerzonnetje wordt deze praten en lezen doorgebracht. Bo ons wappert de blauw-geel geblokte visserij wimpel en dit geeft de kustbewo- het vertrouwen, dat ons schip geen invasiepoging wil doen. De telegrafist zich af en toe aan de vissersvloot horen, want ze zijn altijd direct bereid als daar buiten moeilijk heden mochten ontstaan. De lage zon schijnt op de glooiende, groene hellingen van het omringende land tracht wat fleur te geven aan de grauwe massa huizen van de Schotse vis sersplaats. Het is nog daglicht als ik op de kerktorens 12 uur middernacht aflees De hoge breedte en de dubbele Britse zomertijd zijn samen de oorzaak hier- De ligging van de Noordelijkste vis sersschepen dwingt ons de komende da- boven de zestig graden breedte, bü de Shetland-eilanden. Zwaar slinge rend en stampend wordt hier gekruist 's avonds beschutting zoeken, kruipen we tussen vele eilandjes door langs steile rotswanden om de baai i Lerwick te bereiken. Zeer dicht daarby komen we enkele malen ten anker en ook in andere verloren hoek- van deze eilandengroep, is de „Pie- Florisz" af en toe te vinden. De radar - -- ier norisz ai en 10e te vinden. D bijna de gehele Noordzee verspreid lig- verricht hier wonderen als met slech; gen, kan „De Hoop niet altijd aan elk zicht avontuurlijke tochten gemaakt verzoek om hulp direct voldoen; daarom is het goed dat ook op de politiekruiser een dokter vaart. In een voedselgebrek op. een logger zou voorzien kunnen worden door de kruiser, terwijl de technische hulp, die dit schip met zijn uitgebreide staf van vakkundig personeel geven kan, vaak zeer gewaardeerd wordt. Moeilijkheden met stoomketels, machines, radio-appa raten en andere toestellen zijn meestal gauw door dat personeel verholpén en de schipper van de logger heeft weer een zorg minder. Het is de taak van de Koninklijke Ma rine, één van haar schepen deze dienst te laten uitvoeren en zo ligt te Den Hel der Hr.Ms. Pieter Florisz gereed om ter visserij-inspectie uit te varen, onder commando van luitenant ter zee der lsie klasse jhr P. L. M. van Geen. Het zal een reis van drie weken worden en ik ben zeer ingenomen met een uitnodiging van de commandant om op deze kruistocht als gas: mee te varen. Er waait een stijve bries en als we in ruimer water komen, wordt de zee erg ongemakkelijk, hetgeen de „Pieter Florisz" luchtig opneemt en al dansend overwint. Op het einde van de midda? komt de kruiser bij de eerste Neder landse haringloggers. Al spoedig gaan twee vlaggen, boven elkaar, omhoog. Het sein, da; er iets bijzonders aan de hand is. Het is op de Sch. 104, Adriana. De radio-ontvanger is defect en het echo lood werkt niet goed meer. Onze telegra- fisten hebben een en ander spoedig op gelost. Een zieke Als we naar de kruiser terugkeren, waaien er twee vlaggen op de K.W. 73, die een eindje verderop ligt. We gaan er direct op af, en hier moet een zieke behandeld worden. De patiënt wordt op de kruiser gehaald en de dokter voor de rest. Een paar logger nemen een bad naar ons toe, in volle zee. Geen ong< vaarlijk genoegen, want we hebben meermalen haaien in deze wateren ge zien. Er is haring aan boord gekomen. De schippers geven een „braadje" mee voor de bemanning en niet alleen de mensen op de kruiser zijn hiermede hun schik, maar ook Kobus, de scheeps hond, is dol op haring. We vervolgen onze speurtocht in blad stil weer en wederom zien wij in de verte twee vlaggen op een logger om hoog gaan. Het is de Freija, VL. 79, die medische hulp vraagt voor een matroos. De patiënt wordt gehaald en blijkt een enorm gezwel in de nek te hebben. De dokter moet chirurgisch ingrijpen en de ongelukkige blijft bij ons aan boord. In de ziekenboeg wordt een kooi voor hem gereed gemaakt en de verpleger neemt de verdere zorg op zich. De man knapte al spoedig op. Nog een tweede patiënt van de Freija wordt geholpen en dan gaat het weer verder tussen de talrijke schepen door. Ze liggen alle aan hun netten en de lange rijen Schotse-blazen, waaraan deze netten drijvende worden gehouden, wiegen zachtjes op het olie- worden. De Shetland-eilanden maken geen al te vriendelijke indruk. Zy zijn bedekt met wat arm gras, waar schapen zich aan te goed trachten te doen en hier en daar ontdekken we door de kijkers die leuke kleine ponies, die de naam van dit land dragen. Talloze, vaal-groene hel lingen overal rondom en ruwe rotsfor maties. In de verte hoge, kale bergrug gen. Hoe zal het er hier uitzien in de wintermaanden. Er is iets van het barre Noorden in djt landschap. Het wordt deze dagen bijna geen nacht. Lerwick ligt voor ons. Het is de city op het Noordelijkste grondgebied van Groot-Britttannië. Hier is alles vis wat de klok slaat. De 4000 inwoners vangen, verwerken en vervoeren vis. De plaats is van oudsher bekend bij de Hollandse visserslui. Als de visserij in deze buurt is, liggen Zondags vaak onze haring loggers en ook het hospitaal-kerkschip hier te rusten. Kerkdiensten kunnen ook aan de wal gehouden worden. Radar-oog doordringt de mist Na enkele dagen patrouilleren by de Shetlands gaan we Zuidwaarts stomen. Tegen de avond luwt de wind. De mis: wordt potdik. We naderen de Noordkust Schotland. :t is niet nodig, mistseinen te geven, zien alle schepen in de buurt op het toverscherm, terwijl hierop tevens de baai van Sinclair zich scherp aftekent. Als veel later het sombere geloei van het mistbaken op Noss Head, een rotsige kennen. kaap vlak bij ons doel, hoorbaar wordt weten we al precies koers en afstand naar de ankerplaats. Uiterst zorgvuldig navigerend, brengt de commandant het schip op de juiste plaats ten anker, welijks een halve mijl van de kust. Op een avond vertrekken we in fraai weer opnieuw naar zee en liggen enkele uren later in de buitenhaven van Peter head voor anker. De volgende morgen is de „Pieter Flo- sz" al vroeg weer present bij de vis sersvloot. Er zijn vele schepen bij elkaar alleen Hollanders. Ook Engelse trawlers en Duitse haringschepen n Het werk laat niet lang op zich wachten, op verschillende plaats gaan twee vlaggen omhoog en ten slotte komen we bij de Freija, VL. 79, aar wij de, inmiddels vrijwel genezen oos teruggeven. Ook voor mij betekent dit ogenblik het afscheid van het gastvrije schip, mede ik bijna twee weken een oi getelijke reis heb meegemaakt. Ik stap eveneens op de Freija over en zal r haringvisserij van meer nabij leren Een geschikte vent, die generaal Het compliment van de chauffeur! De jongens die op de stoep voor het huis in hondje zaten te plagen zagen de Gene raal het eerst aankomen. Aan het gezicht van „Jantje Meyer", de Brigadecomman dant, die de Generaal langs de verschillen de onderdelen rondleidde, zagen ze, dat het bezoek „in orde" was. Ze doken meteen naar binnen om de rest te waarschuwen en zo stond alles, wijl de „Chef Staf" de boel inspecteerde, netjes in de houding, behalve dan een paar lui achter, die zich aan het mandiën w Als je geen kleren aan hebt kan je net zo goed niet in de houding gaan staan. De Generaal vond, dat ze maar huiselijk geïnstalleerd waren met die roodpluche meubeltjes en de lange staande klok. De pelotonscommandant een wolk van adjudant-onderofficier die een broer het Michelinmannetje had kunnen zijn, liet de tanks startklaar maken. De Kolonel vertelde met trots hoe die tanks bij de Het kaken van de gevangen haring opmars 51 uur onafgebroken in touw zyn geweest en het traject Cheribon-Tegal een vaart van circa 60 km per uur hebben afgelegd, alsof het een stel wilde bussen waren inplaats van de voorhoede van opmarcherend leger. Hij was trouwens al zyn troepen vol lof en verklaarde de heer Tahaya, de Minister van voorlich ting van de Staat Oost-Indonesië, hoe ieder onderdeel zijn eigen aard heeft, de A.A.T. compagnie onstuimig en volhardend, de Friezen bezadigd en vroom. De jongens hadden er plezier in, dat de Generaal za zichtbaar tevreden was, want ze mogen hun Kolonel „verdraaid graag" en ze weten, dat hun Brigade zijn zaakjes goed heeft gedaan. Minister Tahya was met Generaal Buur man van Vreeden meegekomen om de toe standen in dit gebied in ogenschouw te nemen. Hij was verontwaardigd manier, waarop de republikeinen hun eigen land en volk hebben geteisterd. De snelle opmars heeft nog vele vernielingen ijdeld. Jammer, dat, toen het bezoek kwam, de „Bruggeklopper", de Lt. de Jong er niet was, die aan die snelheid zo'n groot deel heeft gehad. Die heeft in zijn jeepje nog vóór de pantsers uitgereden mijnen onschadelijk te maken. In de haast ls hy een keer over een vliegtuigbom ge reden, maar die deed gelukkig niets. Hij heeft de opmars zeker een halve dag v sneld en nu heeft de dokter hem n Bandoeng gestuurd om rust te houden daar is hij gewoon kapot van. De A.A.T. ligt in een schoolgebouw en zit dus op de schoolbanken en het 2e Peloton de le Friezencompagnie slaapt op de werk banken in een ambachtsschool, een bee:je hard: .Maar we zijn wel wat gewend. Generaal". Bij de 32ste hulpverbandplaats hadden ze wat zieken in de voor Hollandse jongens veel te korte bedjes. De ernstige zieken zijn naar Bandoeng overgebracht. Van de lui die hier lagen hadden sommigen het te kwaad door het vette eten. In Ban doeng hadden ze een paar schrale maanden gehad en hier is het luilekkerland met eitjes voor tien cent, kip voor een gulden ht voor een portie nasi goreng /an rilt om van de wilde zwy- niet eens te praten, want het GOEDE RESULTATEN MET HORMOON-EXPERIMENTEN (Van een onzer verslaggevers) Menige Nederlandse boer, die het inte- ressate proefbedrijf „De Schothorst" naby Amersfoort bezoekt, zal zijn ogen niet ge loven: hier heeft men de geheimzinnige invloed van hormonen op het veebedrijf door middel van 1001 experimenten proef ondervindelijk uitgebalanceerd en resul taten bereikt, die in ieder opzicht ver rassend te noemen zijn. De practische be tekenis van dit research-werk laat zich op het ogenblik nog niet overzien; i geval ligt thans een vrij belangrijke op voering van eier-, melk- en boterproduc- tie om over de rest voorlopig nog te zwijgen binnen het bereik der moge lijkheden. De draden van dit 61 ha grote proef bedrijf, dat onder leiding staat va J. Grashuis en met zijn vele koeien, kens en kippen een zeer landelijk aspect biedt, komen samen bij de glazen kolven, buizen en branders van het laboratorium •in het hoofdgebouw. Van de twee hoogleraren, die hier regelmatig vorsten en experimenteerden prof. Donath prof Sjollema is alleen de laatste nog aanwezig. Er is immers een tijd geweest, dat het vitaminen-onderzoek troef en de specialist op dit terrein, prof. Do nath, op de Schothorst een rijk arbeids veld vond. Doch inmiddels raakt it om het met de woorden van dr Grashuis te zeggen op de vitaminen enigszins „uitgestudeerd" en heeft men zieh gespe cialiseerd op het genoemde nieuw bied. Hierbij is het kunstmatig schild- klierhormoon, dat zich vormt bij de be reiding van geactiveerd jood-cassaïn zeer belangrijke factor; de kippen reage ren op het preparaat door 2025 pet r eieren te leggen, terwijl de koeien gelijke stijging van de melkproductie (met verhoogd vetgehalte) vertonen. wel men in de practijk een evenredige stijging van de boter-hoeveelheid heeft kunnen bereiken, moet een verhoging tot 50 pet mogelijk zijn. Ook de varkens be wijzen voor het middel gevoelig te zijn, daar zy reageren door een langere grotere groei. Een spuitje om luier te tvorden „Voor de export heeft men gaarne et vlezig varken", zei ons dr Grashuis, „t dit is op deze wijze vry gemakkelijk te bereiken. De boer, die echter voo huisslachting een flinke speklaag prefe reert, kan door toediening van thiouracil (overigens geen hormoon-preparaat) werking der schildklier remmen. Men ziet de varkens veel trager en luier den, terwijl zy een korte groei houden. Door deze factoren neemt de vet-aanzet snel toe. Het spreekt vanzelf dat dit mid del gedurende de drie weken van d mest-periode de beste resultaten levert' In de donkere hokken zagen we inder daad enkele voorbeelden, die aantoonden, dat langs deze kunstmatige weg eer rassend verschil in groeiwijze en conditie te bereiken is. Op dezelfde wijze blijkt het nu ook mogelijk kuikens ongeveer 100 pet vetter te maken; ook deze dieren vertonen dan een duidelijke „vertraging". Wie denkt, dat men met deze experimen ten op de Schothorst het uiterste bereikt heeft, vergist zich. Want men hoopt in de toekomst het probleem der kunstmatige bevruchting van belang voor dieren zonder fokwaarde ook nog in studie in Amerika heet men hiermede reeds bijzondere resultaten weten te boe- Inmiddelsis het ook niet i woord spek kunnen die patiënten voor lopig niet meer horen! De Bataljonsstaven zijn vorstelijk onder gebracht in de keboepaten, de regentswo- ning. Die kerels moeten zich wel heel wat gaan verbeelden in hun paleisjes. Bij 1-3 R.L-zijn Brabanders en Limbur gers. De Generaal bukt zich voor het lijn de was te dragen hangt en gaat eens kijken wat de kok er van maakt. Hoe het eten is? Niks te klagen generaal. „Sinds we uit Bandoeng vertrokken heb ik wel honderd eitjes gegeten", vertelt ei 1-1-5 R.I. ligt in een slachthuis. „Het bloed zat nog aan de muur, toen we hier kwa- ;n", vertelt een jonge vaandrig. Verder de opmars niet erg bloederig geweest. Het was geen kwestie van vechten, van hard werken zonder slapen, hoor je overal. „We hadden het stof als een dikke korst op het gezicht, maar Jantje Meyer zei doorgaan en dan ging het verder". ,Toen je opdracht kreeg om Kroja bezetten, toen zat je er al een tijdje, n__. „Jawel Generaal", zegt de Kolonel en lachend gezicht, „Ik wilde ze geen kans geven om de boel in brand te steken."' „Een geschikte vent, die Generaal, nik: geen kapsies", stelt een soldaat vast als de wagens weer verder rijden om nog n andere compagnie te „doen". En dat uit de mond van een Mokumse chauffeur een groot compliment. Eindeloos geduld maakt de geleidehonden bewust van him taak DAN ZIJN ZE VRIEND EN BE-I SCHERMER VAN DE BLINDE een der instructeurs, die de twintig dertig hier gehuisveste honden by name kenner, en hun genegenheid snel I weten te Ge kent ze wel de blindengeleldehon- Ge riet hier en daar een hok opengaan den. Ge hebt ze zien lopen door de druk-l en een bouvier een herder of eer. grap- ste stadsgedeelten, ge hebt ze de straat; pig-gekruiste boxer springt naar buiten, zien oversteken met een zekerheid, die Hij toont zaeh dankbaar en opgewonden, u verbaasde, ge hebt ze voor hun baas of maar het is opmerkelijk, hoe rustig hy plaats zien veroveren in tram, wordt, wanneer hem het geleidetuig wordt omgegespt. Dan weet hij, dat het werken. Een der instruc- of trein, ge hebt u er wellicht wonderd hoe een blinde, hulpeloos als hy is, zich met zulk een vertrouwen voegt naar de leiding van een hond. Ge hebt in de krant van menig onge val gelezen, maar nooit van een ongeluk, veroorzaakt door het falen van een leidehond. Hoe is dat dan toch mogeiyk, dat hond zulk een verantwoordeiyk werk kan verrichten en dat een blinde zich totaal kan verlaten op de aanwyzingen, die de hond hem geeft? Wij hebben voor U een bezoek gebracht aan de opleidingsschool voor blindenge leidehonden in de Watergraafsmeer te Amsterdam. Hier worden de grote hon den bekwaamd voor hun taak en hier komen ook zy, die een hond nodig heb- ,-n, om te leren her. De Nederlandse school werd in 1935 onder auspiciën van het Rode Kruis op- geriaht in een eenvoudige boerenbehui- zing in de Watergraafsmeer. In 1937 wer den huis en terrein behoorlijk uitgebreid thans beschikt de vereniging „Het Ne derlandse Geleidehondenfonds" over eer vriendelijk huis, waar niet alleen het secretariaat is gevestigd, blinder., die komen kennis maken met de honden, prettig kunnen logeren. Nadert ge deze kennels, dan klinkt luid vreugdegeblaf u tegemoet. In hun getra liede. frisse hokken, waarin zij zich ruim kunnen bewegen, springen de honden luidruchtig heen en weer en tonen zich teurs gaat met hem het oefenterrein op en met oneindig geduld wordt het dier ge leerd, wat men van hem verwacht. Wat weet de hond? Een goede geleidehond moet als 't wart tot besef komen, dat degene, die de beu gel van zyn tuig en zyn halsketting in de hand houdt, van zyn oplettendheid zorg afhankelijk is. Hoe dc hond dit vaart, is uiteraard niet na te gaan, mi wanneer men zyn trouwe zorg voor baas of vtouw opmerkt, iydt het geen twyfel, of de hond is zich bewust van het feit, dat zyn eigenaar (eigenares) door hem by- zonder beschermd moet worden. Wat moet een geleidehond nu precies kennen? Ten eerste, het uit de weg gaan var. obstakels op zyn pad, ten tweede rustig lopen, zoveel mogelijk rechts van de wej lopen, immuum zijn voor afleiding var zijn aandacht, vlug en zorgvuldig over steken enonvoorwaardelijk gehoor- De hond leert te reageren op drie w den, n.l. „rechts", „links" en „vooraan," hetgeen „recht vooruit" betekent. Ge moet u nu even realiseren, dat hond van nature gewend is te lopen, v het hem lust. Hij draaft eens, scharrelt eens rond, heeft geen benul van trottoir of rijweg, gaat alleen obstakels uit de weg, die hij voor zijn ogen, dus pl.m. een gevoelig voor een vriendelijk woord halve meter boven de grond, ziet. ens even krauwen achter het oor.l Nu moet hem echter geleerd worden. Hun blijheid geldt echter voornamelijk dat hy rustig en gelijkmatig loopt, dat hij uw begeleidster, de administratrice der zoveel mogelijk rechts houdt, doch altijd school, dj Joha. W. de Stoppelaar, of rekenen moet met de breedte van zich zelf plus de baas, die rechts van hem loopt. Mij moet ook leren, op het trot toir te blijven en daar slechts voor zc kort mogelijke tyd af te gaan, wanneer er voor hem en zijn baas daarop geen ruimte voor passeren meer overblijft. Moet hy van het trottoir af, of wordt het trottoir onderbroken door zijstraat, inrit, of wat dan ook, dan moet hij blijven staan. De blinde voelt dan met zijn stok, wat er aan de hand is en geeft zijn order: rechts of links of vooraan. Heel moeilijk is het, een hond te leren letten op obsta kels, welke hem niet hinderen, doch zijn baas wel: een neergelaten afsluitboom, een uithangend zonnescherm enz. Het is u natuurlijk duidelijk, dat dit alles hem alleen met de uiterste zachtheid en ge duld kan worden geleerd. Het oefenter rein is voorzien van trottoirs met allerlei onderbrekingen en daarop geplaatste ob stakels, met hoeken, een brugtrapie (hoe moeilijk is het, een hor.d stap voor stap treden te laten opgaan!) een brievenbus, afsluitboom, kortom, alles, wat men op straat kan tegenkomen. Er lopen aardige poesen rond over het met groen en bloemen omgeven oefen terrein. Waarom? Wel, om de honden af te leren, achter een kat aan te gaan. Een moeilijke opgavemaar ze leren het! Door gemeenschappelijk oefenen wordt de honden geleerd, zich in het tuig met een andere hond in te laten, noch op natuurlijke wijze naar lantaarnpaal of boom te trekken Het geheim. Vier, vijf maanden duurt het, eer de hor.d klaar is om te „werken." Dan kent de instructeur het dier door en door, Van zijn karakter, zijn zwakheden, zijn eigen aardigheden, zoals ieder levend schepsel die heeft, is inmiddels een nauwkeurig dossier opgesteld. Wantniet elke hond past by elke baas of bazin. Daarom maakt men tevoren ook kennis met de blinde, die een hond heeft aange vraagd en men geeft hem een dier, dat by zyn aard past. Waarom? Wel, ge hebt het allicht reeds begrepen: het succes de goede verstandhouding tussen i en hond moet voortkomen uit wederzijds begrijpen, wederzydse genegenheid, eigenlijk wederzydse warme vriendschap en vertrouwen. Dat is voor een groot deel het geheim van een goed resultaat. Is de hond „klaar", dan komt zijn toe komstige eigenaar(eiger.ares) eveneens om „opgeleid" te worden. Deze leert, dat het, om met een geleidehond veilig te kunnen lopen, uiterst noodzakelijk is, dat men de te lopen weg terdege uit het hoofd kent, dat men zelfs weet, hoeveel trottoir-onderbrekingen er paalde route zijn, want de'hond kan geen weg wijzen. Een bepaalde weg lope men dus eerst met een menselijke begeleider, die er alles van vertelt. Een blinde heeft een uiterst fijngevoelig concentratievermogen en dat komt hem hierbij goed van pas. Verder moet i durf en vertrouwen hebben en zich heel verlaten op de aanwijzingen de hond, want deze maakt geen fouten meen Een blinde moet steeds een stok bij zich hebben waarmee hij de hond blijft staan, de grond zich aftast om te weten, wat hand is. Bij het oversteken van de straat moet de blinde zijn stok horizontaal zich uit houden: ook hieraan is de hond gewend. Dar. moet men met bet dier weifeloos durven oversteken en soepel volgen. Het spreekt wel vanzelf, dat vooral in het begin, van de blinde grote inspannng vergt er. daarom komt hij tot veertien dagen in de school met zijn hond oefenen. Eer hij het terrein, dat vol komen beveiligd is tegen verdwalen op gaat. leert hij de gehele ligging uit het hoofd door het betasten v quette, welke het terrein in voelbaar beeld brengt. Nu is het zaak, dat eigenaar en hond elkaar leren kennen er. begrijpen. Veel geduld, veel vriendelijk praten met de hond is hiervoor nodig. Is de oefentijd voor de blinde voorbij, dan legt hij in de stad Amsterdam met zijn hond directeur der school, dr W. Akker, een proef af. Slaagt deze, dan mogen beiden vertrekken. Onschatbare waarde. Moeten wij u nog vertellen, welk een rust en uitkomst het is voor de blinde, wanneer hij een geleidehond bezit? Zijn afhankelijkheid wordt voor een groot deel opgeheven, want de hond wordt niet onrechte „het oog van de blinde" genoemd. Een blinde, wiens hond stierf, zei eens: zgn. stilboestrol, doch men heeft het met dit kunstmatig hormoonpreparaat totnog toe niet verder kunnen brengen dan de helft van de normale melkproductie. Aangezien alles op de Schothorst in het teken van stijging en verbetering staat, laat het zich begrijpen, dat het fok- vraagstuk niet naar het tweede plan ver schoven werd. Zoals bekend, werpt een koe meestal één kalf, doch het is thans mogelijk geworden om twee- en zelfs drielingen op te wekken. Ook hier zijn het weer hormonen, die de wonderen ver richten; in casu een injectie met een pre paraat, bereid uit het serum van drachtige merries. Indien een koebeest ongeveer 16 dagen na de „tochtigheid" hiermede inge spoten wordt, wordt de rijping van meer dere eicellen hetgeen dus de mogelyk- heid van een meervoudige bevruchting opent bevorderd. Dr Grashuis, die als oud-veearts uit de Achterhoek niet teveel van grauwe theorie houdt, heeft ons de practijk van een dusdanige injectie getoond. Dit ge beurde in de namiddag onder het melken, dat hier overigens hoe zou het ook an ders kunnen op een vooruitstrevend be drijf als de Schothorst? met behulp van een benzinemotor en een hygiënische apparatuur geschiedt. Terwijl de motor vrolijk sputterde en de melkers alleen de controle hadden over de zuignappen en gummislangen, vulde dr Grashuis de in jectiespuit met miniscule hoeveelheden wit poeder uit glazen ampullen. Nadat hij de lijst geinspecteerd had, waarop de knechten verschillende data en bijzonder heden over de koeien hadden bijgehou den, werd een slachtoffer uitgezocht: de scherpe naald werd in de dikke huid ge plaatst en het poeder in de bloedbaan ge spoten. „Vijf dagen na de inspuiting, wan neer de koe weer tochtig is, moet het dek ken plaats hebben", werd ons verdui delijkt. Steeds grotere eieren Inmiddels hebben we nog veel hoofd stukken buiten beschouwing gelaten; zo moeten we ook nog even stil staan bij de leg-batteryen der kippen. Hier tracht het kakelend gedierte elkaar de loef af te steken door steeds grotere eieren te pro duceren, doch het Nederlands record, dat thans op 120 gram staat, heeft men tot nogtoe alle hormonen ten spijt niet kunnen breken, aangezien men niet ver der gekomen is dan 118 gram. Ieder el wordt nauwkeurig gemerkt en gewogen, terwijl ook een speciale registratie nodig is om alle rantsoenen en preparaten, die zyn uit, onder welke voorwaarden zich het pluimvee het beste gedraagt. Ook de kuikens moeten zich onderwer pen aan velerlei experimenten: zo voedt men ter vergelijking een bepaalde groep j met B-vitaminen ten einde na te gaan,! welke rol dit ten aanzien van de alge- mene conditie speelt. De verhouding der bouwstenen der eiwitten is ook een be- j langrijke zaak: door een en ander in het! voedsel beter uit te balanceren, steeg het gewicht van 30 pet der dieren van 650 op 790 gram. Inmiddels worden hier ook nog tal van voedermengsels op hun deugde-1 lijkheid getest. Indien Amerika b.v. me| veel ophef iets „nieuws" lanceert om kal veren na de 4e week zonder melkproduc. ten op te fokken, wordt de juistheid van deze reclame door vergelijkende proeven nagegaan. Drie groepen kalveren, gevoed volgens verschillend systeem, bewezen spoedig, dat de „Amerikanen" in groei sterk achterblevenZo ziet men experimenten en nog eens experimenten, waar men zich ook op de Schothorst be vindt. Het landbouwkundig gedeelte metj zijn problemen van zaai-, pootgoed en be-| mesting men laat de uitgestrekte gron-, den rondom de proefboerderij geenszini improductief willen wij, evenals allo' laboratorium-geheimen stilzwijgend voor^ by gaan, omdat het tenslotte toch niet mo.| gelijk is, binnen het bestek van een ar-i tikel meer dan een schetsmatig beeld te; geven van een dusdanig omvangrijk eni veelzijdig bedrijf. Hoe de Schothorsti eigenlijk ontstaan is? Destijds werd dr| Grashuis benoemd tot hoofd van de CLO-| controle, doch de keuring der mengvoe ders deed de behoefte onstaan naar meer practisch feitenmateriaal. En zo kwam het Centraal Bureau, inkooporgaan van 500 aankoop-organisaties over het hele land het instituut dus, waarover alle voedings- en kunstmeststoffen voor de Nederlandse boer lopen tot het initia tief tot stichting van dit proefbedrijf. Hoewel men midden in de levende prac-; tijk staat, tal van excursies naar de Schothorst ondernomen worden en op velerlei wijze contact gehouden wordt met de Nederlandse boerenstand, zal het nog wel even aanlopen, voordat alle boeren het „nieuwe" dat de Schothorst propa geert, aanvaard hebben. Maar dr Grashuig gaat verder; hij leeft met hart en ziel in dit werk, waarin men nooit uitgestudeerd' bereikt wordt en we nemen gaarne aan, dat na de hormonen weer nieuwe ondoor-. 1 vorste arbeidsterreinen zullen opdoe-; men.... (Nadruk verboden) Een welvaartsplan voor de Neder landse Antillen De eilanden van de West, wat weet men in Nederland van af? Het wordt hard tyd, dat er een smakelijk boek werk komt, goedkoop verspreid, dat reeds de schooljeugd met dit deel van ons rijk bekend maakt. We zijn dankbaar voor de ontvangst het uitstekende rapport van de heren prof. dr ir L. Gouariaan en prof. ir D. Dresden voor de stichting „Welvaarts plan Nederlandse Antillen". Het is geen werk voor het grote publiek en heeft ook niet de bedoeling dit te bereiken, het heeft ten doel alle bevoegde instanties te bewe- i, de welvaartsbevordering krachtig ter hand te nemen. Maatregelen worden ge adviseerd om het onderwijs te verbeteren, de bodem te beschermen, het water op vangen en nuttig te besteden, want o gestadigheid van regen en droogte zyn der grootste kruisen dezer eilanden. Vestiging van landbouwbedrijven en krachtige uitbreiding van de visserij, ver betering van wegen, immigratie, tolunie met Suriname en een verbetering en dieping der havens worden bepleit, grote moeilijkheid voor deze eilanden it het rapport het feit, dat zij met het moederland zijn opgenomen in het ster- lingblok, terwyl zij krachtens hun gehele economische structuur zijn aangewezen op handel met dollarlanden. De moeilyk- Minister Beel zal de ingenieurs toespreken Dezer dagen was het 100 jaar geleden dat te Delft het Nederlands Instituut Ingenieurs werd opgericht, op de Engelse zusterorganisatie na de oudste vereniging van wetenschappelijk ont wikkelde technici ter wereld. Reeds kele maanden na de oprichting verleen de Koning Willem H haar het praedicaat „Koninklijke". Het Instituut, waarvan de Koningin Beschermvrouwe en Prinses Juliana en Prins Bernhard honoraire leden zyn, be studeert in de eerste plaats de technisch- wetenschappelyke ontwikkeling op elk der vakgebieden. Daarnaast worden excursies en drachten gehouden alsmede ervaringen uitgewisseld met buitenlandse zusterin stellingen. Het eeuwfeest wordt, zoals wij reeds meldden, op grootse wyze gevierd met recepties, excursies en wetenschappe lijke voordrachten. Het hoogtepunt is ongetwijfeld de plechtige herdenkings bijeenkomst in de Ridderzaal te Den Haag op 23 September a.s. Na een rede oud-min. Ringers, president van de Raad van Bestuur, zal min-president dr Beel namens de Regering een toespraak houden. Niet minder dan 1500 deelnemers zullen hierbij aanwezig zyn, terwijl 27 buitenlandse delegaties de internationale "ngenieurswereld vertegenwoordigen. „Ik ben voor de tweede keer blind ge worden." Van zulk een onschatbare waar de is de geleidehond. Uiteraard is zulk opgeleide hond duur. De prys be draagt f 450 en byna geen gegadigde is in staat, dat bedrag te betalen, zyn er ook geen familieleden of instanties, die kun- bijdragen, dan wordt het ontbre kende bedrag gefourneerd uit het supple tiefonds dér vereniging. Geen blinde be hoeft het zonder hond te doen, omdat hy niet kan betalen. Dit suppletiefondsmoeten wij u duidelijk maken, dat dit bestaat uit gif contributies van particulieren. Het kan nooit te groot zijn, want altijd is de vraag naar honden groter dan het af te leveren aantal, ook al werden er ir. 1946 55 honden (een recordaantal) afgericht. 1log heeft vele slachtoffers ge maakt en onder hen verscheidene, die het licht hunner ogen moeten missen. Een heid wordt nog vergroot door een over eenkomst van de Koninklijke Shell, de Bank van Engeland en Nederland. Het; rapport is niet bevreesd voor een plotse- linge verdwijning der oliebedrijven, doch} pleit er voor, de welvaart der eilanden op een bredere basis te plaatsen. NIEUWE WEGEN VOOR ONZE OLIE- EN VETINDUSTRIE De Nederlandse olie- en vetindustrie verwerkte voor de oorlog jaarlijks onge veer 700.000 ton oliehoudende zaden. Op het ogenblik bedraagt deze hoeveelheid nog geen 200.000 ton. Teneinde dit grot» verschil te overbruggen zal begin Febr. 1948 een studiecommissie naar Indië ver trekken om de mogelijkheid tot het sti muleren van de bevolkingscultuur van grondnoten en sojabonen te onderzoeken. Radio als deurwaarder De grote woningnood in Warschau dreef een aantal daklozen squatters noemt men hen in Engeland in de Amerikaanse ambassade. De ambassa deur nam vergeefs allerlei uitdry- vingsmiddelen te baat. Hy probeert het thans met vier radiotoestellen, die dag en nacht schetteren. Of de tien vrouwen, een man, een kat en een hond dit ongerief zullen accepteren boven dakloos zijn is thans de vraag. Indië kort en klaar Mevr- M. M. C. Duynstee-Van Basten Batenburg, die in Juni met medewerking van de minister van Oorlog naar Indië werd uitgezonden als gedelegeerde van het centraal selectie-orgaan voor vrouwe- lyke vrijwilligers om rapport uit te bren gen over het vrouwelijk personeel dië, is in 's-Gravenhage teruggekeerd. Zij heeft te Batavia een comité opgericht voor de behartiging der sociale belangen van vrouwelijke werkkrachten. Het N.I. Gouvernement heeft f 100 000 uitgetrokken voor steun aan de bevrijde delen van Java en Sumatra. Op Zuid-Celebes zyn thans vrijwel geen politieke gevangenen meer. Onder de overgeblevenen zijn 3 onruststokers en zeven agitators van de PNI, die in April 1946 gearresteerd zijn. Een hunner is dr Ratulangi. Zij worden op Nieuw-Guinea geïnterneerd en mogen hun gezinnen denemen. Wegens de door de bombardemen ten veroorzaakte woningnood blijft Koe pang een gesloten stad. Ieder, die der vergunning komt, kan worden terug gezonden. De slibzuiger „Pontianak" is aange komen in de stad, waarnaar hij genoemd men hoopt dat hij de monding der Kapoeas binnen twee maanden bevaar baar zal maken voor schepen van 500 ton. De groep Ned.-Indië van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs zal ter gelegenheid van het eeuwfeest instituut op 23 September een herden kingsbijeenkomst houden, in telefonisch contact met het moederland en West- Indië. Ter tegemoetkoming aan de gepen- sionneerden op Midden-Java zijn thanJ „rijdende kassen" ingesteld. Het kasper- soneel zal van plaats tot plaats trekken, de gepensionneerden registreren en een voorlopig voorschot geven. De Japanners Nomura Kakki Nishiro Shokan zijn te Batavia ver deeld tot resp. 8 en 5 jaar gevangenisstraf wegens stelselmatige terreur bij de bewa king van krijgsgevangenen op de boer- hond kan jaar'wïrkoiTd^ tel- bij Jhlmahi. kens komen nieuwe aanvragen binnen blinden, die hun vriend loren. De afgeleverde honden blijven eigen dom van de school en zouden dus bij ver waarlozing teruggenomen kunnen wor den. Dit komt echter practisch nooit Wel moet de eigenaar (eigenares i maandelijks een rapport over de hond in dienen en blijft er dus altijd contact. Zo gaan school en vereniging ijverig voort met het zegenrijk werk blinden. LOONBELASTING IN BIJZ. GEVALLEN In de St.Crt. van 12 September 1947 ii een Uitvoeringsbeschikking Loonbelas ting opgenomen, die een kleine wijziging aanbrengt in de regeling voor de bereke ning van de loonbelasting bij loonsver hoging me*, terugwerkende kracht, uitbetaling van overwerkvergoeding over een ander tijdvak dan het normale loon- tijdvak (b.v. overwerkvergoeding per maand naast loon per week) en in der gelijke gevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4