Tekort geraamd op anderhalf milliard Vele moeilijkheden stonden bezuiniging in de weg Verlagir ring der uitgaven met f 631.millioen bereikt Wat de nodige bezuiniging moeilijk maakte Toch wel resultaten bereikt Rijksbegroting 1948 werd meer overzichtelijk samengesteld 19( DINSDAG 18 SEPTEMBER 1947 De Millioenen-nota van Minister Lieftinck Toen in hot begin van 1947 op alle departementen voorbereidingen werden getroffen voor het opstellen van de thans aangeboden begroting, heeft min. Lieftinck als devies uitgegeven: bezuinigen, bezuinigen! Het was de bedoeling, in totaal 1 milliard minder onder de uitgaven te kragen dan in 1947. Deze opzet is niet geslaagd. Voor 1948 wordt in totaal aan uitgaven geraamd rond 8.909 millioen. Voor 1947 was dit bedrag (Inclusief latere verhogingen) rond 4.540 millioen, zodat een vermindering van (slechts) 631 millioen werd bereikt. getroffen sociale voorzieningen, zo als de noodvoorziening voor ouden van dagen, pensioenen van verzets- slachtoffers enz. 6. De achterstand op het gebied van cultuur en techniek noodzaakte tot uitbreiding van het aantal leer stoelen aan de Technische Hoge school, tot uitbreiding van het nijverheidsonderwijs, alsmede tot belangrijke uitgaven voor land bouwvoorlichting en andere uitga ven op landbouwtechnisch gebied. 7- De moeilijke financiële positie van verscheidene gemeenten noopte tot een verhoging van de bijdrage aan het gemeentefonds, terwijl ook de noodzakelijk gebleken sanering van de provinciale financiën een finan ciële steun van het rijk vereiste. 8 Rekenend op een betere materialen- voorziening, welke zowel de moge lijkheid tot nieuwbouw, herstel er herbouw van onroerend goed, als mede die tot vervanging van verlo ren gegaan roerend goed zal ver ruimen, zijn verschillende uitgaven voor dergelijke aankopen hoger ge 9 Aan de voortdurende politieke moeilijkheden in Indië bleven van zelfsprekend grote uitgaven verbon den ten laste van de Nederlandse begroting, zij het dan ook. dat by de opstelling van de begroting voor 1948 reeds voor een deel met een wijziging ten gunste is rekening gehouden. '9 Een inkrimping van het permanente bestuursapparaat en het forceren van een ondoordachte vereenvoudi ging, zou onder de gegeven om standigheden, zolang de oorlogs gevolgen nog niet zijn geliquideerd tot ernstige moeilijkheden en zelfs tot een administratieve chaos kun nen leiden, zodat in enkele ge vallen in 1948 nog personeelsuit breiding nodig zal zijn. Allerlei oorzaken somt de bewinds man op, die in de weg stonden aan het doorvoeren van de eigenlijke nodige bezuinigingen. Hij noemt: 1. De kosten van voorzieningen, welke in 1948 nog dezelfde omvang zullen hebben, zoals de vertegenwoordigin gen in het buitenland, het lidmaat schap van internationale organisa ties, enz., bleken voor 1947 te laag geraamd te zijn. 2. Het natuurlijk accres iij de staats uitgaven, b.v. door de toeneming der bevolking, komt het sterkst tot i uitdrukking in de toenemende kos ten voor het onderwijs. 3. Een verdere stijging van het prijs-, loon- en salarispeil bracht mede een verhoging van de kosten zowel van personele als van materiële aard. Voor het binnenland (gelijk in het buitenland) mag niet worden gerekend op een daling ten aanzien van het prijspeil en van de loon- en salarisvoet. 4. In verband met de stijging van het buitenlandse prijspeil moet in 1948 worden gerekend met een uitgaaf voor prijssubsidies van het land-; bouw-egalisatiefonds, welke 200 millioen hoger is dan is voorzien in de vastgestelde begroting 1947, ter-; wii'l bovendien het fonds voor de prijspolitiek voor 1948 evenzo een hogere uitgaaf van 35 millioen vereist. 1 5. Doorwerking in 1948 van de in 1947 Al werden er bij het streven bezuiniging verschillende moeilijkheden ondervonden, toch zijn er heel wat posten en minister Lieftinck wijst er met zekere trots op belangrijk verlaagd. Hij noemt de volgende spre kende voorbeelden, waarbij gewone- en buitengewone dienst dooreen zijn geno men (de bedragen zijn dus verlagingen) Hoge colleges van staat, kabinet der Koningin en kabinet van de minister president 644.000 Justitie 37.023.000 Binnenlandse Zaken 36.601.000 Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 202.000 Nationale schuld 228.337.000 Marine 139.400.000 Wederopbouw en Volks huisvesting 39.597.000 Verkeer en Waterstaat 1.857.000 Economische Zaken 7.145.000 Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 11.047.000 Sociale Zaken13.190.000 Overzeese Gebiedsdelen 311.000 Toelichting op de verlagingen De daling van de post Nationale Schuld wordt overwegend veroorzaakt door de gevolgen van de conversie in 1947 van een deel der geconsolideerde staatsschuld. De belangrijkste verlaging van bijna 18 millioen by de Dienst Uitvoering Werken vindt haar oorzaak in de om- stanaigheid, dat, naar wordt verwacht, het aantal in 1948 te werk 'e stellen arbeiders op 9000 kan worden gesteld tegenover 15,000 voor 1947. To: een vermindering van de uitga ven op de post Hoge colleges van staat, kabinet der Koningin en kabinet van de minister-president neeft hoofdzake lijk een inkrimping van de onder het kab'net van de minster-president res sorterende diensten Regeringsvoorlich tingsdienst, centrale veiligheidsdienst en buitenlandse inlichtingendienst bij gedragen. Eer daling van he. uitgaventotaal voor hei hoofd Justitie vindt haar oor zaak in de omstandigheid dat voor 1943 met een belangrijk lager aantal in ge vangenissen of kampen op te nemen politieke delinquenten is gerekend, ter wijl de tribunalen eind 1947 zullen worden opgeheven en de bijzondere gerechtshoven en de Iloge Raad van Cassatie hun arbeid vermoedelijk in 1948 zullen beëindigen. Onder het hoofd Binnenlandse Zaken is de besparing voornamelijk bereikt door een lagere raming van de uitke ringen en de vergoedingen aan evacué's en aan cverige oorlogsslachtoffers. Door het wegvallen van enige gedis tribueerde artikelen en het daarnaast invoeren van administratieve en distri- butietechnische vereenvoudigingen kon de raming der distributiekosten ten laste van het hoofd Economische Zaken belangrijk lager worden gesteld dan voor 1947. Verlagingen tegenover verhogingen Tegenover de verlaging van allerlei uitgaven staan echter ook heel wat verhogingen. Zo zijn bijv. met betrekking tot de uitgaven voor Buitenlandse Zaken om. de verbetering van de politieke en eco nomische berichtgeving, de opk in het buitenland sterk toegenomen overheids bemoeiing, waarmede contact moet wor den gehouden, het toegenomen aantal kleine zelfstandige naties, welke een Nederlandse vertegenwoordiging vra gen en de vrijwel overal gestegen prijs- niveaux van overwegende invloed ge weest. Bij de uitgaven voor Binnenlandse Zaken en Onderwijs, Kunsten en We tenschappen dient de aandacht te wor den gevestigd op de toegestane sala risverhogingen voor het burgerlijk rijks- Pas op voor import De handel in tweede-hands-sigaret ten maakt thans een periode van bloei door in Engeland. De asbakkenruimtrs in hotels, restaurants, e.d. verzamelen de peukjes en verkopen die voor negen pence de 100 stuks. De „fabrikanten" wassen de verkregen tabak in een sterk verdunde oplossing van zwavelzuur, maken er nieuwe sigaretten van en ver kopen ze voor twee shillings de twintig. het onderwijzend perso- personeel neel. Voor wat betreft de uitgaven voor Wederopbouw en Volkshuisvesting is rekening gehouden met de hogere ex ploitatietekorten ten gevolge van de ge stegen bouwkosten van de woningen, gebouwd in en na 1945 en met de ver hoogde bijdragen aan de gemeenten voor het verbeteren en splitsen van be staande woningen. De gestadige voortgang in het herstel der buitenlandse handelsbetrekkingen enz., maakten nog een uitbreiding van het Directoraat-Generaal voor de Bui tenlandse economische betrekkingen noodzakelijk. Het onder de buitengewone aflossing nationale schuld opgenomen bedrag aan uitgaven van 3 milliard houdt ver band met de extra aflossing van staats schuld, welk bedrag gelijk is aan de geraamde opbrengst voor 1948 van de vermogensheffing ineens en de vermo- gensaanwasbelasting, welke eveneens onder dit hoofdstuk wordt geraamd. Ten laste van Financiën komen de bijdragen in de oorlogsschade aan eigendommen van particulieren, wel^e t.o.v. 1947 hoger zijn geraamd in ver band met het feit, dat de mogelijkheid tot vervanging groter zal zijn dan in voorgaande jaren, alsmede de even eens verhoogde raming voor de bijdrar gen ten behoeve van de wederopbouw van de aan andere publiekrechtelijke lichamen toebehorende eigendommen. Enkele cijfers Voor de expeditie voor herstel van rust en orde in Indië en de liquidatie van de oorlogvoering is voor 1948 geraamd (in millioenen) 281 Uitgaven voor oorlogs schade en andere noodhulp 623,5 Bijzondere rechtspleging 48,9 Overheidsbemoeiing met distributie en prijsregeling 99,4 Uitrusting leger en vloot 47,9 Oredietverlening aan staatsbedrijven enz79,3 1948. Buitenlandse hulp nodig om bestaans minimum te kunnen handhaven In ztyn slotbeschouwing by de millioenennota, gewijd aan de nationale en internationale economische aspecten stelt minister Lieftinck een nadere beUchting van het deviezenaspect in het vooruitzicht. De minister ontkent niet, dat ook de nieuwe begroting nog een inflatoir effect vertoont, doch hy meent, dat dit effect niet zonder meer kan worden gelijk gesteld met het totale geraamde tekort i Er komt een nieuwe „deviezennota" In het kader van de deflatoire wer king van besparingen van consumen ten merkt de minister op, dat deze, af gezien van die, welke in de vorm var verschuivingen op lange termijn ge schieden, in de laatste maanden weinig bevredigend zijn geweest. Tot zyn leedwezen is de minister dit jaar niet in staat, om. evenals de beide voorgaande jaren, het ontwerp der rijksbegroting te plaatsen tegen de De Rijksbegroting 1948 is op geheel nieuwe leest geschoeid, waardoor een meer overzichtelijke en systematische wyze van samenstelling is verkregen, tevens aangepast aan de invoering van een nieuwe staatsadministratie. Door deze indeling valt de begro ting per departement uiteen in even zoveel afgeronde delen en onderdelen, als overeenkomt met de organieke lei dinggevende functies van diensten en diensttakken. Minister Lieftinck is van oordeel, dat deze indeling voor de betrokken func tionarissen de zo zeer nodige afbake ning van hun interne financiële ver antwoordelijkheid is. Dit komt een tra- tioneel beheer ten goede en bevordert het inzicht in mogelijke bezuinigingen. Voorts zal ingevoerd worden een staatsbalans. De minister ziet in de in voering hiervan, gepaard gaande met een reorganisatie van de administratie, de mogelijkheid tot het opmaken van meerjarige begrotingen. Het toepassen van de beginselen, welke aan een meerjarige begroting ten grondslag liggen, levert het voor deel op, dat voor het doen van uitgaven voor geheel hetzelfde doel of object slechts éénmaal goedkeuring behoeft te worden aangevraagd en verkregen, zodat het begrote uitgaventotaal ovei een langer periode geen dubbeltellin gen zal bevatten, die een verwrongen beeld van het financiële beleid geven. Door deze procedure zal het mogelijk zijn gelden, welke voor een bepaald doel zijn toegestaan, werkelijk voo aangegeven doel te besteden, zonder dat gedurende de loop van het dienstjaar nieuw opgekomen uitgaven in de be groting van dat jaar worden bestreden uit overschotten, welke zijn of zullen ontstaan, doordat door een of andere oorzaak b.v. door onvoldoende teriaaltoevoer werken of voc ningen niet in het gegeven dienstjaar konden worden uitgevoerd. Bij de samenstelling van de begro ting 1948 is reeds enigermate rekening gehouden met dit beginsel der meer jarige begrotingen, n.l. bij de posten, die ook voorkomen in de begrotingen 1946 en 1947, en betrekking hebben op voorzieningen, waarin door buiten gewone omstandigheden tempo-vertra- ging is opgetreden. Hiervoor zullen te zijner tijd suppletoire begrotiingsgelden worden aangevraagd, onder gelijktijdige vermindering van overeenkomstige posten op de begrotingen 1946 en 1947, vermoedelijk tot een totaal bedrag van 245.535.000. Vergelijking begrotingen 1947-1948 GEWONE DIENST: Voordelig (1948) resp. nadelig (1947) saldo BUITENGEWONE DIENST Uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter. Uitgaven Middelen BUITENGEWONE DIENST Kapitaalsuitgaven en -ontva: Uitgaven Middelen Nadelig saldo EHELE DIENST Geraamde opbrengst der belastingen in millioenen guldens 1948 InkomstenbeL (na aftr. van voorheffingen) 680.0 VermogensbeL van na tuurlijke personen 50.0 Vermogensbel. voor lichamen Vennootschapsbel Loonbelasting Dividendbelasting Commissarissenbel. Voorheffing op in buit. geaccumuleerd ink. Vereveningsheffing Herkapitalisatiebel. en super-div.-belmem. Motorrij tuigenbel23.0 16.0 170.0 Bijz. wijnbeL 0.5 Invoerrechten 183.0 Statistiekrecht 5.0 Accijns op zout7.0 Idem wijn1.2 Idem gedistilleerd 51.8 Idem bier 27.0 Idem suiker 56 0 Idem tabak 150.0 Bel. op gouden en zil veren werken 0.9 Omzetbelasfting 535.0 Rechten van zegel15.0 Rechten v. registratie 22.0 Rechten en successie, v. overgang bij over lijden en v. schenking 68 0 Totaal 2,537.6 2,299.2 Het ambtenarencorps in cijfers l beeld van het verloop i i Wetenschappen Buitenlandse zaken Justitie Binnenlandse zaken Onderwijs, Kunsten i Financiën .1 Oorlog Marine Wederopbouw en Volkshuisvesting Verkeer en Waterstaat Economische zaken Landbouw. Visserij en Voedselvoorz. (met inbegrip van het Landbouwegalisatiefonds) Sociale zaken Overzeese gebiedsdelen Alg- Burg Pensioenfonds Zuiderzeefonds 27.316 5.654 5.280 20.125 4.897 3.196 5.534 22.226 7.282 10.960 14.286 4.166 600 584 21.314 2.022 5.700 23.460 8.076 5.006 6.343 7.271 Prof. mr. P. Lieffinck, minister van Financiën. achtergrond van het nationaal budget. Een der grondslagen, waarop onder de huidige omstandigheden een zodanig budget moet berusten, is de hulp, wel ke door crediet of op andere wijze van het buitenland kan worden verkregen. De deviezenvoorziening is thans de gulateur van de economische activiteit. Prof. Lieftinck wijst er op, dat, gezien de grote betekenis welke het Westelijk halfrond voor ons heeft als leverancier van grondstoffen en voedingsmiddelen, kan worden aangenomen, dat globaal 2/3 van het tekort uit de handelsbalans uit dit halfrond moet worden gedekt. Indien voldoende hulp van het bui tenland niet zal worden verkregen, zou dit leiden lot vergaande stagnatie var de economische activiteit en zou de verzorging van de bevolking terug vallen lot beneden het physiologische bestaansminimum. Daarvan zou tevens het gevolg zyn, dat de in de begroting geraamde op brengst van de middelen t.a.v.. groot deel der belangrijkste posten niet kan worden gehaald, dat de periode de wederopbouw in belangrijke mate zou worden verlengd en dat grote werkloosheid tot ontwrichting der so ciale verhoudingen en tot improduc tieve belasting van het budget zal lei den. Hoewel de economische toestand is land door ernstige gevaren wordt bedreigd, waarbij vaststaat, dat on danks inspanning van alle krachten hulp van het buitenland onontbeerlijk is, is de minister toch van mening, dat de uitvoering van het regeringspro gramma, zoals het in de begroting is weergegeven, de weg open houdt, die ie huidige armoede tot groter wel stand leidt en een verdere schrede be tekent in de richting van het ec misch, sociaal en cultureel herstel, een schrede, die ons volk, zolang kans op voldoende hulp bestaat, zich kan voor nemen te zetten. Tsjechische communisten en socialisten vormen front De Tsjechische sociaal-democratische partij heeft een overeenkomst getekend met de communisten in het kader van een nieuwe poging om een verenigd front te vormen. De bepaling is, ge maakt, dat uiteindelijk een soortgelijke Zweden handhaaft de Douglas Gisterenmorgen arriveerde op Schip hol een Zweedse parlementscommiss die vergezeld van de directeur van Zweedse luchtvaartmaatschappij ABA bezoek brengt aan ons land en schillende andere Europese landen om de samenwerking tussen de luchtvaart maatschappijen en de regeringen U studeren. In een kort persgesprek heeft de heer Flohrmann de directeur van de AP A de publicaties tegengesproken als zou Zweden de orders op Douglas DC 6 vliegtuigen hebben geannuleerd e de plaats daarvan Constellations heb ben besteld. De directeur van de ABA zag de DC 6 als de goedkoopste, meest economische en doelmatigste machine voor zijn maatschappij. Na hun bezoek aan de Europese lan den zal de commissie zich naar de Ver enigde Staten begeven. Engeland moet steenkool gaan exporteren Engeland moet in de eerste plaats vol doende steenkool gaan produceren, zo dat in de Europese behoefte Kan worden voorzien, wil het land actief deelge noot worden in de Europese groep, die streeft naar economische wederopbouw, aldus verklaarde Harriman. de Ameri kaanse minister van Handel. In ver band met de hoge vrachttarieven kan Engeland goedkoper steenkool leveren dan Amerika. Door een verhoogde in dustriële productie in Europa zou Enge land weer meer goederen kunnen be trekken van het Continent Vrede met vijf landen De vredesverdragen met Italië, Bulga rije, Roemenië. Hongarije cn Finland die gisteren werden geratificeerd door Amerika, Engeland cn Rusland, zijn van nacht van kracht geworden. Dit bete kent, dat de ontruiming van bepaalde Nog wankele positie ^yAARNAAR men het eerst kijkt. als een nieuwe staatsbegroting gepu bliceerd wordt is wel in welke mate deze een sluitend karakter heeft gekre gen. Ditmaal heeft men met bijzondere belangstelling naar het eindresultaat uitgezien, omdat men wilde weten, in hoeverre de minister van financiën erin geslaagd is, een einde te maken aan de deficittenreeks der laatste jaren. On danks de pogingen, welke zijn aange wend om het tekort op de staatsbegro ting dragelijker te maken, moet helaas geconstateerd worden, dat de bereikte verbetering nog geheel onvoldoende Immers een begroot tekort van ruim f IVt milliard (v. j. 2150 millioen), i beschouwen als een dering van de zware lasten, welke op volk drukken, doch geconstateerd moet worden, dat nog geen einde de reeks van zware deficitten is komen. £)E Nota van het Centraal Planbureau inzake het Centraal Economisch Plan-1947 merkte o.m. op, dat in 1948 rekening moest worden gehouden met een begrotingstekort van een half één milliard gulden, terwijl het in hoge mate wenselijk werd geacht, dat 1949 een sluitende begroting werd kregen. Het is duidelijk, dat de nu publiceerde begroting in het licht deze zienswijze tegengevallen is, i. wyl de kans op een sluitende begroting in 1949 oi. reeds is verkeken! Wij erkennen ten volle de moeilijkheden, waarvoor onze Regering geplaatst is bij het saneren van 's lands financiën. De liquidatie der oorlogsge volgen heeft inderdaad haar beslag niet gekregen, maar wij vragen ons wel af, of ons land met dit begrotingsbeleid, dat van zulk een centrale betekenis onze welvaart is, zijn kansen op een reële gezondmaking niet bezig is te versipelen. MCT enige voldoening constateert de minister, dat de gewone dienst dit maal sluit met een batig saldo van f 360 millioen, tegenover vorig jaar een netto tekort van f 85 millioen. Voor een groot deel is dit overschot te dan ken aan de grotere opbrengsten der belastingen en de daling van de uit gaven onder het hoofd Marine. De buitengewone dienst slokt echter dit overschot geheel op en hieraan het te danken, dat de gehele dienst met een tekort van ruim f V/2 milliard sluit. Er is gestreefd naar een sterke ver mindering van de staatsuitgaven, maar men kon het niet verder brengen dan f 631 millioen. Voorwaar geen gering bedrag, maar daarmede zijn we van onze grote tekorten nog niet af! De gewone dienst kost voor diverse posten belangrijk meer dan het vorig jaar opgemerkt wordt, dat verdere verla gingen afgestuit zijn op bezwaren tegen grotere inkrimping van het bestuurs apparaat. Wij vragen ons af, of de financiële nood, waarin ons land verkeert, het niet nodig maakt om de staatstaak, hoe gaarne men die ook wil handhaven, door de omstandigheden gedrongen, tot kleinere proporties terug te brengen. DE uitgaven van aflopend karakter zijn wel verminderd, maar de ver mindering blijft aanzienlijk achter bij het liquidatie-schema, dat het vorig jaar werd gegeven. De post Expeditie herstel orde en rust in Indië blijft o.i. een groot vraagteken, daar men thans nog niet kan zien, wanneer de leger- sterkte daèr aanmerkelijk kan worden verminderd. Het tekort van het Landbouw-egali- satiefonds beloopt bijna f 0.5 milliard. De subsidies voor geïmporteerde voe dingsmiddelen kosten grote bedragen tengevolge van de prijsstijging in het buitenland. De lang verwachte prijs daling is nog steeds niet ingetreden, integendeel, de noteringen van granen zijn de laatste weken aanzienlijk ge stegen. In de Millioenennota wordt ge zegd, dat het slechts door grotere sub sides mogelijk is de grote spanningen tussen loon- en prijsniveau te vermij den. Er blijkt uit, hoe moeilijk de situ atie thans is. DE invloed der bijzondere kapitaals heffingen kan men uit de begrote belasting-opbrengsten constateren. De heffingen zullen naar raming f 3 mil liard opleveren, maar vermogensbelas ting, vennootschapsbelasting e.d. tonen een teruggang, in verband met de ader lating tengevolge der heffingen. Voor amortisatie en aflossing der ge consolideerde Nationale Schuld is ruim f 130 millioen minder nodig. De versie der staatsleningen betekent verschuiving van aflossingslasten de toekomst, waarmede wij ons, gezien de omstandigheden, ten volle kunnen verenigen. Geconstateerd wordt, dat de export geleidelijk, maar onvoldoende stijgt We importeren belangrijk meer dan de exportmogelijkheden zijn, m.a.w. leven boven onze stand. Ons land voor het herstel der welvaart derhalve afhankelijk van financiële hulp uit het buitenland. DE afhankelijkheid van het buiten land toont duidelyk aan onze wan kele positie. Als er geen voldoende buitenlandse hulp komt zo verklaart de minister, dan zal een ver gaande stagnatie in de economische activiteit intreden en de verzorging der bevol king vallen beneden het physiologisch bestaansminimum. Het is juist deze afhankelijkheid het buitenland, die ons bezorgd doet zijn over onze begrotingspositie. Wij zijn aan het buitenland verplicht orde op onze zaken te stellen en houdt in de noodzakelijkheid om snel ler te komen tot gezonde staatsfinan ciën. Een land met gesaneerde finan ciën zal spoediger met leningen gehol pen worden dan een land, dat jaren lang tobt met tekorten, die feitelijk boven zijn macht gaan. De inflatoire gevaren, welke het ge volg der tekorten zijn, wil de minister niet voorby zien. Wij vragen ons echter af, of voldoende beseft wordt de be tekenis van dit gevaar voor ons land. De binnenlandse besparingen worden de laatste maanden als weinig bevre digend beoordeeld. De opwaartse druk op lonen en prijzen wordt door de gedekte uitgaven van de staat ver sterkt. Er kan een ogenblik komen, dat de steeds verder opgeblazen ballon barst! De lectuur van de Millioenennota heeft op ons geen opwekkende indruk gemaakt. De verklaring van de mi nister, dat krachtig voortgaan met be zuiniging bij de overheidsdiensten ge boden is, willen wij met nadruk onder strepen. De promotie van Is. S. J. Ridderbos Belangrijk proefschrift en niet minder belangrijke stellingen Zoals wij reeds meldden zal ds. S. J. Ridderbos, Geref. predikant te Rotter- dam-Charlois, morgenmiddag aan da Vrye Universiteit te .Amsterdam promo veren tot doctor in de godgeleerdheid. Het proefschrift, dat bij J. H Kok N.V. te Kampen verscheen, is getiteld „De theo logische cultuurbeschouwing van Abraham Kuyper". Promotor is prof. dr V. Hepp. De plechtigheid heeft plaats in het Gebouw der A.M.V.J., Vondelstraat 8. In zijn behandeling van de cultuur bij Kuyper doet ds. Ridderbos deze cultuur uiteenvallen in haar grondslagen, haar uitzichten en haar verwerkelijking. Daarop sluit aan een beoordeling van deze cul tuurbeschouwing, en wel achtereenvolgens een beoordeling van de critiek van anderen op deze cultuurbeschouwing (te weten dr W. J. Aalders, dr. Th. L, Haitjema. dr. A. A. v. Ruler, ds S. G. de Graaf, dr. H. Dooyeweerd en dr. K. Schilder) en het eigen oordeel van ds. Ridderbos. In dit verband worden zeer belangwekkende opmerkingen gemaakt over de actuele betekenis van Kuypers cultuurbeschou wing. Aan het proefschrift zijn negentien stel lingen toegevoegd. wij de vol- lelden: II. Kuypers leer der particuliere ge nade draagt geen dualistisch karakter. III. In het debat over „de antithese* wordt in de regel niet voldoende gerekend met het onderscheid tussen de principiële i de organisatorische antithese. IV. De onderscheiding tussen de ter- .jinen der algemene en der bijzondere ge nade mag niet als dualisme verworpen worden. X. Het is te simplistisch Luthers opvat ting aangaande de verhouding natuur en genade als dualistisch te kwalificeren. XIV. Het is onjuist de noodleugen 2 >r meer te verwerpen. XV. De mening SPUeH. Berkhof (Ge schiedenis der Kerk, 273) aangaande A. Kuyper. „Op deze subjectieve basis kon hij de theocratische eis van het Woord Gods over het staatsleven niet meer erken- en" is een historische mistekening. XVI. „Dubbele bedeling" is niet prin cipieel te veroordelen. XVIL Het is zeer gewenst, dat ook in de Geref kerken van Nederland de ge legenheid tot zieken-commume worax opengesteld. XVHI. De afschaffing van de .-voor lezer" in de openbare eredienst beteken* ;n liturgische verarming. De Synode der Continentale Broeder-Uniteit In „Ons Suriname" het zendingsblad an de Evang. Broedergemeente te Zeist, lezen wij. dat van 15—-23 Augustus ji. in het van Blumhardt geerfde „Kur- haus" in Bad Boll in Würtemburg (Duitsland) de Synode der Continental» Broeder-Uniteit bijeen is geweest, welke de eerste Synode op het continent was na de oorlog en waar afgevaardigden uit alle zönes van Duitsland, Zwitserland. Nederland, Denemarken en Zweden, als mede gasten uit Engeland en Amerika aanwezig waren. Het was een zeldzaam gezegende Synode, waar de geest van Christus zich machtig betoonde om de harten te ver enigen, zodat wij niemand zagen dan Jezus Christus alleen en in de meest broederlijke geest de plannen tot we deropbouw van onze verwoeste gemeen- in Duitsland en tot de uitbreiding Zijn Koninkrijk op aarde konden bespreken." aldus het blad. „De Broedergemeente in Duitsland heeft in de oorlog en onder het nationaal- socialistische regiem enorm geleden. Tal van gemeenten werden zo goed als ge heel verwoest, bijna geheel haar bloeien de werk onder de jeugd werd vernie tigd, tal van kerken, scholen en andera gebouwen in puin gelegd en andere be zittingen onteigend of verwoest. Mense lijk gesproken zou zij dit verlies nooit te boven kunnen komen. Maar toch heeft zij het geloof in de toekomst niet verloren. Daarvan getuigde deze synode. De offervaardigheid is er enorm, de wil om verder te werken ongebroken en iedere mogelijkheid wordt aangegrepen m de arbeid weer op te bouwen. Reeds zijn weer vrschillende scho len geopend. Uit verwoeste steden ver zamelen gemeenteleden zich m een nieuwe vestiging in de graafschap Bent- heim, dicht bij de Hollandse grens, waar reeds zevenhonderd leden uit oostelijk» gemeenten elkaar terug gevonden heb ben in een vroeger interneringskamp. Vanwege de papierschaarste zijn eigen gemeente-organen en zendingstijdschrif ten nog niet mogelijk. Het dagteksten boekje is tijdens de oorlog met behulp van het buitenland in een millioen exem plaren verschenen en het is nu verkrijg baar in de volgende talen: Engels. Frans, Hollands, Deens, Zweeds. Noors. Fins. Estlands, Pools. Tschechisch. Hongaars, Ukraïnisch, Eskimo's, Moskito's. Neger- Engels, Spaans. Suto, Owambo. Xosa, Schwana. Kunyamwesi. Kisuabeli, Chi nees, Japans en in de KooltaaL Prijsvragen Gem. Universiteit van Amsterdam De Gem. universiteit van Anwterdara heeft vier prijsvragen uitgeschreven. De faculteit der godgeleerdheid vraagt m verhandeling over de plaats van het Oude Testament in de Chris lelijke ver kondiging. De faculteit der wis- en natuurkunde verlangt een experimenteel onderzoek van de verschijnselen der binoculair» kleurmenging door middel van stereos copische observaties. Hun phvsdsche. physiologische en psychologische ont- staansvoorwaarden moeten worden vast gesteld. en nagegaan moet worden, in hoeverre de tegenwoordig aanvaarde theorieën van het binoculaire zien, resp. de binoculaire kleurmenging de reedj bekende en eventueel niet ontdekt» verschijnselen kunnen verklaren Het is gewenst, dat het onderzoek, behalve bij normalen, ook bij partieel kleurblindea wordt uitgevoerd De faculteit der letteren en wijsbe geerte verlangt een beschrijving van de staatkundige en maatschappelijke denk beelden van de wijsgeer G. J. P. J Bol land en een belichting van de ontwik keling daarvan enerzijds vanuit de He- gelse filosofie zoals Bolland deze opvatte en anderzijds vanuit de levensgang en het temperament van deze wijsgeer De faculteit der geneeskunde, uitge schreven uit het Fonds-Reich vraagt een onderzoek naar de onderlinge af hankelijkheid van de phosphatase-acti- viteit van serum en de phosphata.se- activiteit van één of meer organen of orgaan-systemen onder verschillende erpcrimentele omstandigheden. Vóór 15 September 1948 moeten de antwoorden, in het Nederlands ge steld. worden to«gezonden aan de secre taris van de senaat der Amsterdams» Universiteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3