NIEUWE EEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 16 SEPTEMBER 194 Meer proefschriften en dan in de Ned. taal RECTORAATSOVERDRACHT TER LEIDSE ACADEMIE (Van een bijzondere medewerker). Wie de inhouden van de meeste rede voeringen ter rectoraatsoverdraoht met elkaar vergelijkt, zal daarin een grote eenvormigheid kunnen ontdekken. Er zijn namelijk van die gebeurtenissen, die in zulk een rede absoluut een plaats behoren te vinden: enige sterfgevallen, de vermelding van nieuw-benoemde hoogleraren, verschillende emeritaten, benoemingen van eervolle aard, etc. Daarvoor is een overdracht ook bij uit stek de gelegenheid, omdat het groot- auditorium dan gevuld is met allen, die een vooraanstaande plaats innemen in de academische wereld. Wanneer men echter zoü hébben gedacht, dat dergelijke vrij droge opsommingen de hoofdzaak van het betoog van prof. Cleveringa zouden uitmaken, had men het geheel bij het verkeerde eind.- De rede van gisteren is een bijdrage geworden tot het geestelijk leven van deze tijid, een vermanend woord in ve lerlei opzichten, een krachtige aanwij zing in de richting, die Leidse alumni dienen te volgen, willen zij de naam van hun Alma Mater de glans doen behouden, die zo vele van hun voorgangers er aan hebben gegeven. Sterke aanwijzingen zijn er, dat zulks dadelijk en /met alle macht moet worden aangepakt: de geringe belangstelling bij de inaugurele oraties was het eerste be denkelijke symptoom, dat de scheidende rector memoreerde. En vervolgens kwam de spreker op hetzelfde punt, dat hem in de lente van dit jaar inspireerde tot zijn Gentse rede: het brokje cultuurverraad, dat er in schuilt, wetenschappelijke producten in een andere (bij voorkeur de „Ameri kaanse") taal te schrijven. En als men ze dan maar schreef! Echter was er dit cursusjaar een dieptepunt op het stuk der promoties. Het is wel tragisch, dat dit moest gebeuren tijdens het beleid van de man, die immer zo heeft geijverd voor het werkelijk afstuderen, het niet tevreden zijm met de titel van Drs of Mr. Men moet zich eer soha/men dan op de borst slaan bij het durven voeren van zulk een titel. Men kan dit gedeelte ge rust het belangrijkste van het hele be toog noemen. Het is een punt, dat deze geleerde zeer *ter harte gaat, en wanneer de Leidse. maar ook de hele Nederlandse culturele wereld zijn waarschuwingen niet naar juiste waarde weet te sohatten, zal dit pas veel later ons land ten eigen detri mente dindelijk worden. Dat neemt niet weg, dat contact met 'Teemde cultuurdragers zeer verrijkend is. Als wel eens verwaarloosd, nochtans hoogst belangrijk noemde de hoogleraar de „Franse geest". Een tweede hoofdthema was de ver houding tussen student en politiek. Het is verkeerd, de politiek als doel in het algemeen na te streven voor de weten schappelijk gevormde mens. Wel moet hij zijn kennis in dienst weten te stellen van de behoeften van het vaderland op dat gebied en daarom zich niet te veel op- Notities bij de rectoraats overdracht Aan het communiqué inzake de recto raatsoverdracht van de Leidse Universi teit ontlenen we het volgende. Er hadden in het afgelopen jaar slechts 33 promoties plaats. In totaal waren er 3327 -studenten ingeschreven (vorig jaar 2835), waarvan 853 vrouwelijke (698). Het eredoctoraat aan veldmaarschalk Smuts kon nog niet worden uitgereikt, doch de hoop, dat een gelukkige samen loop van' omstandigheden Bit binnenkort nog mogelijk maakt, behoeft niet te wor den opgegeven. Meer en meer wordt het Prytaneum een der middelpunten van het universitaire leven. Een der leven digste en boeiendste uitingen was wel het Academisch Kunst-Centrum, terwijl de sociale raad zijn werkzaamheden naar vele zijden kon ontplooien. Niet erg wil het vlotten met de gezondheidszorg der studenten. Na het vermelden van prijsvragen en een dankbetuiging tot zijn naaste mede werkers droeg prof. Cleveringa de rec torale waardigheid over aan prof. Van Oven met een waarderende toespraak, waarin spr. de nieuwe rector een sie raad der Nederlandse rechtswetenschap en der Leidse Universiteit noemde. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR Mei Schilt. Het Hollandse huis in Indlë! Het ls al om de sfeer, de conversatie en het milieu dat onze militairen zulke woningen bij voorkeur als pleisterplaats beschouwen In dit geval ls het de man in het midden, die zijn huis, ergens bij Bandoeng gen wijd openzet voor de jongens uit zijn vaderland. Ook Mei 'rechts) ls natuurlijk va partij, als er op een van die gezellige avondjes bij de Hollandse gastheer en gastvrouw wordt gezongen. Het Neder landse lied, dat dan door de mannenkelen wordt toevertrouwd aan de tropenwind. die het wegvoert langs de heuvels van het Bandoengse. kr^gt nier een aparte be koring Heus, het klinkt niet zc vreemd al3 tussen het landschap, dat aan vier z'J- den weggolft naar de Boerangrang, Tan- koeban Prahoe, Boekit Toer.ggoel en Ma labar, uit volle borst een Hollands lied wordt gezongen: „Waar de blanke top der duinen. Duidelijke futo's voor dezr rubriek (uitsluitend van militairen in ons R(jk overzee) kunnen met vermel ding van zoveel mogelijk gegeven* gezonde» worden aan ons bureau. Hoge woerd 103. sluiten in het kringetje der academici Daarom ook is de plaats, die ingeruimd is aan kunst, sport, uitwisseling met het buitenland e.d. in de universitaire we reld zo ruim mogelijk. Ook de Indische kwestie is een punt, dat de bezinning van de gemeenschap van professoren en studenten opeist. Wederom zal het op kennis en een goede oordeelsvorming aankomen, om de juiste middenweg te vinden en daarom zij de academie op dit stuk uiterst diligent. Tenslotte de Duitsers, onze onderdruk kers, maar ook onze buren. Wij kunnen niet eeuwig weigeren, het contact weer op te nemen, maar voorbarigheid zal hier zonder enige twijfel schaden. Het stoute kindje moet men niet beginnen aan te halen, men late het eerst rustig wat begaan. Het gedenkteken voor de gevallenen moet nog worden opgericht en inmiddels stijgt het getal van hen. Binnen dit ene jaar zelfs van 240 tot .340. Zulke mede- Dr Borgyhoff Mulder overleden Eerste geneesheer van „Rhijngeest" Dr H. W. Borgerhoff Mulder, eerste ge neesheer van „Rhijngeest" en oud-waar nemend geneesheer-directeur van „Ende- „Rhijngeest" en „Voorgeest", is gisteren, 68 jaar oud, plotseling overleden tengevolge van een hartverlamming. De thans overledene werd reeds in 1907 aèn' „Rhijngeest" verbonden en wel als tweede geneesheer. Sinds 1929 was hij eerste ge neesheer. Dr Borgerhoff Mulder werd in Januari 1947 gepensionneerd. Hij nam echter nog de genoemde functie van eer ste geneesheer waar. Te Oegstgeest was hij geen onbekende, mede dank zij de bestuursfuncties van verschillende ver enigingen. De begrafenis zal plaats hebben op a.s. Donderdag, om 1 uur op de begraafplaats bij het „Groene Kerkje" te Oegstgeest. Landbouwvoorlichtingsdienst ..Veevoeding en Graslandbehandeling" De landbouwbedrijfsvoorlichtingsdienst Rijnstreek-West" organiseert een grootse studiedag op Woensdag 22 Oct. in de Stadsgehoorzaal. Gedurende de morgen zullen vooraanstaande sprekers, zoals dr Grashuis te Hoogland en ir Frankena te Wageningén, dc aanwezigen doen ver diepen in de kennis van veevoeding en graslandbehandeling. In het middaguur biedt het hoofdbestuur een koffietafel in .,De Harmonie", waarmee het bo vendien een gezellige, onderlinge gedach- tenwisseling beoogt. Een interessante film op veeteeltkundig gebied zal worden ge draaid. Prof. R. P. Cleveringa delingen stemmen droevig en het valt moeilijk dan meieen weer te treden in de levende werkelijkheid: de Civitas Academica, in al haar geledingen ver tegenwoordigd bij deze plechtigheid, luisterend naar het vermaan van een wijs man, één in de overtuiging van de waarheid zijner woorden en ieder voor zich overwegend, hoe deze les in de practijk te brengen ter verrijking van het land met waarlijk culturele voor gangers, ter verdieping ook van het eigen individuele leven* Zó menen wij de stem ming van gistermiddag te moeten samen vatten. Zo gesterkt op de fundamentele pun ten van de academische vorming in het raam van deze tijd, gaan deze profes soren, hun aanwezige en dikwijls zwaar in hun eenzaamheid beproefde eohtge- noten, samen met hun studenten de nieuwe cursus tegemoet onder leiding van de nieuwe reotor-magnificus, prof. mr J. C. van Oven, die zich geen war mer, waarderender en welsprekender toespraak had kunnen wensen als hem op deze middag ter overdracht ten deel viel van zijn voorganger. Feike Asma concerteert weer in Leiden Ditmaal op het orgel van de Pieterskerk. Op Maandag 22 Sept. zal de bekende organist Feike Asma op het orgel van de Pieterskerk een concert geven. Dit con cert is niet. door een bepaalde instelling georganiseerd, doch uitsluitend op ver zoek van de organist zelf. Ongetwijfeld zal dit bericht in vele krin gen met vreugde worden ontvangen, tf meer daar „Feike", die voor de Leide- naars geen onbekende is wij herinne ren aan de vele gegeven op het orgel v kerk: lange tijd in o: nen niet heeft getoond redenen. Het concert vangt aai entree-prijs is op f0.75 gesteld. Wij ge loven, dat het onnodig Is, de muzieklief hebbers voor deze avond op te wekken. Het programma vermeldt o.m.: Sim- fonia van J. S. Bach, adagio-allegro, aria en allegro uit de Watermuslc-suite van G F. Handel. Choral I van Hendrik Andries- sen er. Final van César Franck. de Hooglandse e stad zijn kun- m verschillende Buitenlandse plattelandsvrouwen bezochten „Vita" Grote belangstelling voor Nederlandse diepvries-methode. Op verzoek van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ontving het Vita-snelvriesbedrijf heden in haar fabriek 130 afgevaardigden van de Bond van Plattelandsvrouwen, o.a. uit Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, Engeland, Schotland Noorwegen. Zweden, Finland, Frankrijk Zwitserland en Tsjeoho-Slowakije. Na een rondgang door het bedrijf, waarbij de dames het ge hele vriesprocedé werd uitgelegd en toond, werd bqwl van snelbevroren vruchten geserveerd, een tractatie die zeer in de smaak viel. Bovendien werden de bezoekers vergast op de aanblik van tal van snelbevroren groentesoorten, die op smaakvolle wijze op lange tafels ir. de fabriek stonden tentoongesteld. Vooral de Amerikaanse dames, meer nog dan menig andere huisvrouw bekend met het diep- vriespoduct, toonden veel interesse er. waren zeer enthousiast over de wijze, waarop de Vita haar producten in de handel brengt. Veel bekijks hadden bij voorbeeld de bloemkool, komkommer, en tomaat, welke men in Amerika niet ir. hele toestand schijnt in te vriezen, terwijl verder de vruchten, op suiker ingevro ren, door allen' werden geroemd. Aan het eind var. de oohtend spraken de dames haar waardering uit over de prettige ont vangst. Wel op overtuigende wijze bleek, dat de belangstelling voor deze snelvries- fabriek ook in het buitenland zeer groot is. Nijvere „Lien" gaat de Pieterskerk verlaten WELVERDIENDE RUST NA 34 JAAR Het is in de pers de gewoonte, dat er enige aandacht wordt geschonken aan het afscheid van een bekend persoon, die bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd rust gaat genieten. Gemeenlijk is :o, dat wij in dit verband iets publi- betreft. Thans willen wij de journa listieke grenzen een weinig overschrij den. En wel voor het volgende. Op Zaterdag 27 September zal mej. C. van Berkel nl. voor 't laatst werk zaam zijn als „schoonmaakster" liever „schoonhoudster" van de Pieterskerk. Dit zegt uiteraard voor de gemiddelde lezer (es) nog niet veel. Wél echter krijgt dit feit betekenis hoe gering ook ïeer wij er de aandacht op vestigen, dat „Lien", zo werd zij altijd genoemd. Nationaal Comité Rijkseenheid Opening wintercampagne Ter opening van de wintercampagne heeft het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid besloten, een grote bijeen komst te organiseren met personen uit het gehele land. De bijeenkomst zal Den Haag worden gehouden op Zaterdag 27 9ept., zowel in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, Zwarteweg 7, als in de Dierentuin, Benoordenhout 2. Ambonese avond Zaterdagavond organiseerde een groep studenten in het wijkgebouw „Rehoboth" een muziekuitvoering ten bate vai Christelijke Kerk op Ambon. Zoals weet, heeft een groep Christeen-studenten uit Ambon, die in Leiden en andere plaat sen studeren, het plan opgevat, om voor de Kerk op dit geschonden eiland iets te doen. In het afgelopen weekend bevond zich in Leiden een aantal muzikale studen ten uit Ambon, die ook onze stad in deze actie wilden betrekken. Na afloop va samenkomst werd een collecte gehouden. Jubileum in het Diaconesenhuis A.s. Donderdag, 18 September, zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer L. Ar- bouw, wonende Maredijk 50, in dienst trad als portier in het Diaconéssenhuis. Dat deze heuglijke dag voor de bewoners van dit ziekenhuis niet onopgemerkt voorbij kan gaan, spreekt vanzelf, 'sMor gens zal dit jubileum In het huis worden herdacht. Daarna hoopt de jubilaris de dag feestelijk in huiselijke kring door te brengen, waar voor belangstellenden ge legenheid bestaat, hem geluk te wensen. Op uitnodiging van de Chr. Geref. Mannervvereniging „Onderzoekt de Schrif ten" hoopt a.s. Donderdagavond om 8 u. het kerkgebouw der Ohr. Geref. Ge meente op" te tredëh ds P. v. d. Bijl over het onderwerp: „Des mensen verantwoor delijkheid". De toegang is vrij. Hazerswoude is de oorlog goed doorgekomen Het aantal straatlantaarns voor de winter met 20 uitgebreid Bij de Ingekomen stukken van de ge meenteraad van Hazerswoude was gis teravond de goedkeuring van Ged. Sta ten over de begroting van het dienst jaar 1947, terwijl tevens werd vermeld, dat de straatbelasting op basis 1948 zou moeten worden berekend. Wat het ver hogen van de vermakelijkheidsbelasting en de tarieven der ondernemersbelas ting betrof, hadden Ged. Staten zich ver enigd met de zienswijze van de raad. De voorzitter, burg. A. Warnaar, wees er dan ook op, dat de gemeenten, on danks boze tongen, die het tegendeel beweren, toch nog wel eens iets in Den Haag voor elkaar kunnen krijgen. De raming op de ondernemersbelas- ting was f21.000. Doordat alle geraamde posten goedgekeurd zijn, is het thans onnodig gewonden de vermakelijkheids belasting en de straatbelasting te ver hogen. De heer L. N. de Boer maakte gelijk van de gelegenheid gebruik om te informeren naar de uitbreiding van het aantal lichtpunten in de gemeente, waar op de voorz. antwoordde, dat wanneer alles meeliep, voor de winter 20 nieuwe straatlantaarns zouden zijn aangebracht. Verder deelde de voorz. mede. dat de begrotingswijzigingen over 1947 waren goedgekeurd. Het onderzoek aangaande de uitbrei dingsplannen was echter nog niet beëin digd en Ged. Stalen hadden de beslis sing zes maanden verdaagd. De eerste zes huizen in de gemeente naderen thans hun voltooiing, dodh men had nog met enige moeilijkheden te kampen. Vervol gens kwamen in vrij vlot tempo de an dere punten van de agenda onder de De raad besloot om 500 m2 grond de Molenlaan voor f250 van de heer N. J. Kaptein te kopen, terwijl de schuur van de heer J. Flatieel voor 10 ]Rar ft f50 per jaar werd gehuurd om hier een verkoopplaats voor voorw. goedgekeurd vlees in onder te brengen. Kosten hier toe f916. Dat de gemeente Hazerswoude de oor log tamelijk goed is doorgekomen, bleek wel uit de gemeenterekening 1945, dig thans een nadelig saldo vertoont van f 13.890,95. Tot leden van de commissie van onderzoek werden gekozen de he ren L. M. de Boer. F. J. Kouwenhoven en W. Slootweg. Bij punt 8 van de agenda, de vaststelling van de exploi tatievergoeding aan de BIjz. Scholen over 1946, waren er slechts twee nl. de Geref.- L.O. en de R.K.-L O. school, die nog een „aanslag" op de gemeentekas konden doen, resp. f 36 en f 140. Alle andere scholen moesten bedragen terugstorten. Aan het Ohr. Lyceum te Alphen aan den Rijn werd f405,79 subsidie toegekend. Er werd voorts andermaal een stukje grond van de heer Jac. v. d. Spek ge kocht voor f180. De heer M. J. Ravens- bergen vroeg hieromtrent enige ophel dering. De voorz. antwoordde uitvoerig naar aanleiding van „dit kleine misver stand". Het voorstel tot wijziging van de be groting, dienst 1947, was het laatste ha mer-punt, waarbij het duidelijk werd, dat Hazerswoude „vrij vlot in de middelen zit". De rondvraag leverde behalve een puinhoop, leidingbreuk en straatlantaarn niet veel op. Na een schorsing der vergadering van ruim een uur, werd de commissie woon- ruimtewet 1947 als volgt samengesteld: het dorp: W. Slootweg, J. J. v. Vliet, W. J. Dekker, P. Fasen en C, Matze. Voor de Rijndijk: G. v. Ommerlng, A. A. de Jong, A. Demoed, B. P. Boers en M. Hey- Distributievaria Uitreiking Bonkaarten K 711. Morgen zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het HOOFD een stamkaartnummer heeft tussen 78 000 en 81.000 Meebrengen: de stamkaarten en de titelstroken van de bonkaarten 709, waaraan zidh de Inwisse- lingsbonnen bevinden. Uitreiking schoenenbonnen op stam- kaartcijfer 6 en aan kinderen, geboren in de maand September van een der jaren 1932 t/m 1945, en aan kinderen, die in deze maand 10 maanden oud worden. Morgen de letters H t/m L. Afhalen toeslagkaarten jonge er moeders, eventueel gelijk met de tex tiel-, resp. zeepverstrekklng, waarvoor een oproep werd gezonden. Morgen de letters H t/m L. Het distributiekantoor is geopend 8.30—11.45 en 1416 uur. ruim 34 jaar aan deze kathedraal als werkster verbonden is geweest. Dat zij er gedurende deze periode voor heeft ge zorgd, dat de kerk schoon was, elke Zon dag, ja, elke dag. Nu zij 65 jaar is, voelt zij zich, mede wegens haar gezondheid, gedwongen haar onafgebroken werktijd af te sluiten. Zonder roemende woorden en officiële recepties. Toen wij gisteren met deze arbeidzame ■ouw spraken en haar vroegen, in welk licht zij haar functie steeds heeft gezien, antwoordde zij: „Ik heb altijd het gevoel gehad, dat ik heel bescheiden mede werkte aan de in-standhouding van he! gemeentewerk. Daarom heb ik met liefde gearbeid". „Als ik U alles zou gaan vertellen, zou U vast een heel boek kunnen schrijven", zo verklaarde zij ons met beslistheid in haar stem. Ze gewaagde van de vele plechtigheden, die zij in de kerk mocht bijwonen. Natuurlijk kwam daarbij ook de eervolle promotie van Winston Chur chill ter sprake, 't Klinkt misschien iet wat ongelooflijk, maar „Lien" was het, die Prinses Juliana mocht binnenlaten. „Dèt waren de voordeeltjes van mijn betrekking", zei ze vol trots en voldoe ning. Wij hopen, dat mej. Van Berkel veel van haar welverdiende rustperiode mag genieten. En dat zij bij de Hervormde Gemeente steeds in ere zal worden houden, daar twijfelen wij geen ogenblik N.Z.H.-tram door de Bollenstreek wordt vervangen door bussen OOK TARIEFSVERHOGING In een dezer dagen gehouden pers conferentie heeft de directie der N.Z.H. Vervoer-Mij. ingrijpende reorganisatie plannen onthuld. Behalve opheffing van de lijn naar Purmerend en vervanging door een autobusdienst, modernisering van het materiaal op de lijn AmsterdamZand- voort en de algehele verwijdering van de tram uit Haarlem en Heemstede (waar ze door bussen wordt vervangen) kon digde ze aan de opheffing van de tram lijn LeidenHaarlem, welke eveneens door een autobusdienst zal worden ver vangen. Deze reorganisatie zal hoewel men nog niets met zekerheid kon zeg gen waarschijnlijk in de loop van 1948 haar beslag krijgen. De dienst zal worden onderhouden met Crossley-bussen (46 zitplaatsen). Er wordt voorlopig gereden om de 20 mi nuten, terwijl op de spitsuren tussen LeidenSassenheim en HaarlemHille- gom een tienminutendienst zal rijden. De autobusdienst Den HaagNoord- wijk/Haarlem zal met ingang van 5 Oc tober haar eindpunt te Haarlem niet meer hebben aan het station, maar aan de Tempeliersstraat. De lijnen van Leiden naar Noordwijk en Katwijk zullen, wanneer deze reorga nisatie tot stand is gekomen, waarschijn lijk bedeeld worden met het meer mo derne materieel van de lijn Leiden Haarlem, de z.g. harmonicawagens, ter vervanging van het op die lijnen rij dende. in sommige gevallen al zeer be daagde trammaterieel. De stadsdienst in Leiden ondergaat geen wijzigingen, evenmin als de ver binding LeidenDen HaagSchevenin- gen. Alleen zal een deel van het mate rieel, dat thans de stadslijn te Haarlem bedient, dan waarschijnlijk naar Leiden worden gedirigeerd. Hoewel het Leidse gemeentebestuur principieel voorstander is van het beginsel „alle vervoer in één hand" zal er voorlopig geen wijziging komen in de situatie, dat het stadsver keer te Leiden door Eltax én N.2.H. wordt onderhouden, zo deelde de N.Z.H.- directie mede. De reorganisatie brengt natuurlijk ook consequenties mee voor het tramweg personeel, vooral van de dienst van weg en werken. Velen zullen via een om scholingscursus ook in het gereorgani seerde bedrijf hun plaats kunnen behou den. Het ligt in de bedoeling, op enkele lijnen de conducteurs te handhaven; de ervaringen met conductrices schijnen niet zeer moedgevend geweest te zijn. Het spreekt vanzelf, dat met name voor de Bollenstreek deze veranderingen zeer ingrijpend zijn. Men zal daar in de aan vang met de ruil niet zeer ingenomen zijn. Maar er zijn toch zeer bepaalde voordelen aan te wijzen: de rijtijd Haar lemLeiden wordt verlcort tot één uur. De bussen vermijden Heemstede en het Haarlemmerhoutpark en rijden via Heere- en Wagenweg rechtdoor naar de stad En tenslotte wordt de frequentie verhoogd. Dat de verdwijning van de tram uit de smalle hoofdstraten yan Hil- legom, Lisse en Sassenheim een oprui ming betekent, behoeft in 't geheel geen Ds J. Wolven jiam afscheid van Koudekerk DS JWOLVEN De Gereformeerde predikant gaat twee jaar naar Indië In verband met zijn benoeming tot veld prediker, nam ds J. Wolven, Geref. predi kant te Koudekerk aan den Rijn, Zondag in de avonddienst voor twee jaar afscheid van zijn gemeente. De kerk was geheel ge vuld. Onder de aanwezigen merkten we op: burgemeester en mevrouw Verheul en burgemeester Warnaar van Hazerswoude. Ds Wolven had tot tekst gekozen 2 Gor. 8:9: „Want gij weet de genade van onze Here Jezus Christus, dat Hij om Uwentwille is arm geworden, daar Hij rijk was, opdat gij door Zijn armoede zoudt rijk worden." In zijn inlei ding merkt ds Wolven op, dat het in velerlei opzicht voor de gemeente in Koudekerk een bijzondere dag is. Was in de ochtenddienst de gemeente getui ge van de Be diening van het Sacrament en 't doen van Belij denis en staat de avonddienst in verband met het afscheid, de hoofdzaak is dit niet. De hoofdzaak blijft Christus. Daarom ook deze avond alle ni righeid weggebannen en daarom wilde de predikant" voor het laatst spreken over het Wonder van Christus, daarbij achtereen volgens nagaande 1 Christus' armoede; 2 Onze rijkSom; 3 De gevolgen daarvan. Christus is de centrale figuur in het verlossingswerk. Doch in het beschouwen van dit verlossingswerk moeten we ons wachten voor eenzijdigheid, omdat Vader en Zoon daarin hebben samengewerkt. Jezus offert Zijn Bloed aan het Kruis hout, doch Zijn Geboorte in Bethlehems stal wijst op die samenwerking. Van het begin van Zijn leven schenkt Hij zich aan zondaren. Dit ls de genade van het Werk Gods, dat uit de rijke Hemel Christus kwam naar dit Jammerdal, waar rouw, ge- krijt en ziekte heersen. Hoewel ook HIJ soms de blijken van Zijns Vaders welbehagen mocht ervaren, was toch dit het stempel, dat Hjj gebukt ging onder de toorn Gods van het begin van Zijn leven af. In Gethsemané was er niets, wat Hem sterkte of rijkdom gal Zelfs op Golgotha was de duisternis en het van God-verjaten-zijn. Het myster.e van Jezus' arm-warden kan slechts ons aanbidden tengevolge hebben. Het doel van Jezus' arm-worden was dat wU rijk zouden worden. Na de zondeval in het Paradijs waren wij doodarm. Het klatergoud van het genot, de rust en vrede zijn maar schijn, doch de realiteit is rouw en onrust. Wij bezitten alleen de dood, doch Christus zegt: „Mensenkind, geef mij uw zonden, uw tranen, uw striemen en uw verdoemenis". Dit alles heeft Chris tus op Zich geladen en zo werd Zijn nedering onze rijkdom. Die rijkdom hebben we nu in beginsel, doch als de gulden poorten opengaan, zijn wij erfgenamen. Na de tussenzang, Ps. 324, sprak ds Wolven nog over de gevolgen, die Jezus' arm-worden voor Zijn gemeente heeft. Onder Gods kinderen moet gevonden den een band ,der liefde. Het moet dringen tot evangelisatie. In een laatste appèl op het geweten elk gemeentelid persoonlijk stelde de leraar de vraag: Weet gij het allen? Er tijd om rijk te worden. God is lankmoedig en goedertieren en wij danken Hem, dat Hij ons heeft rijk gemaakt in Christus. Nadat ds Wolven was voorgegaan dankzegging en de Zegen had uitgespro ken, nam ouderling P. Boer als praeses vaD de kerkeraad het woord om ds er mevr. Wolven toe te spreken namens ker keraad en gemeente. De heer Boer releveerde de korte ambts periode 14 October 1945 deed ds Woi- ven zijn intrede en vroeg mevr. Wolven te Koudekerk te blijven werken. Namens de classis sprak ds J. Plomp. Tenslotte richtte ds Wolven zich nog met een kort persoonlijk woord tot de gemeente. Na af loop van de dienst was er gelegenheid van de geliefde predikant met een handdruk afscheid te nemen, waarvan door velen een dankbaar gebruik werd ge maakt. Reeds één dezer dagen gaat ds Wolven 1- dienst en wel bij de huzaren van Boreel, garnizoen Amersfoort. Daar krijgt hij een korte opleiding, die in Batavia voltooid wordt. Reeds ongeveer 1 October hoopt ds Wolven' naar Indië te vliegen. Weekend van de Leidse Jong- Hervormden Op bezoek bR de Jonge Kerk In De Kaag In het afgelopen weekend was de Leidse Jonge Kerk te gast bij de Jonge Kerk De Kaag Een reeds vroeger gelegd tact werd hiermee weer opgenomen. Zo als de voorzitter van Leiden, de heer P. Waterland, in zijn openingswoord opmerkte, zijn dergelijke contacten van groot belang, aangezien men hierdoor verder gaat zien dan eigen beperkte kring en p'.attelands- en stadsjongeren elkaar hierdoor beter leren verstaan. 's Nachts bivakkeerde de Leidse Jonge Kerk in de gezellige jeugdherberg va Kaag, verder echter trok men de gehele dag op met de Jong-Hervormden van De Kaag. Zaterdagmiddag werden boottoch ten gemaakt op het meer en werd een ge animeerde bandbaiwedstry'd gespeeld. Zaterdagavond sprak ds G. Koek uit Haarlem over de vraag: „Met welke pre diking is de Kerk gediend?" Spr. legde er de nadruk op, dat de Kerk haar bood schap zo zal moeten brengen, dat iedere groep van mensen haar hoort verkondi gen ln zijn eigen taal en dit brengt voor de predikant mede, dat hij de sfeer zal moeten kennen, waarin zijn gemeente leeft. Zondagochtend was er gemeenschappe lijke kerkgang en 's middags werd een fik se wandeling rond het mooie eiland ge maakt. Dit vooral schept de gelegenheid, om met elkaar ongedwongen :e. spreken en elkaar beter te leren kennen. Voor Zon dagavond was het onderwerp: „Wat ver wacht de Kerk van ons", ingeleid door ds Corts u;t Ds Kaag. Hierover werd ook in aparte praatgroepen gediscussieerd. OPENING CURSUS ZENDINGS HOGESCHOOL Naar „De Nederlander" verneemt, zal op Maandag 22 Septembeor a.s. het nieuwe leerjaar (opleiding voor zend.- predikant, opleiding voor verpleegsters, voor a.s. zendelingsvrouwen enz.) van de cursus zendingshogesohool te Oegst geest worden geopend. haar grote stukken enkel-spoor en haar uitgebreid en nogal kwetsbaar beveili gingssysteem de maatschappij veel hoofd brekens! Tenslotte stelde de directie een tariefs verhoging in uitzicht, waartoe de prijs- beheersing nu eindelijk toestemming zou hebben gegeven. Maar als pleister op d« wond kwam de mededeling, dat met in gang van 5 October a.s. de laatste trams, zowel uit Haarlem als Leiden, zullen vertrekken om 11.30 uur, ten gerieve vai de concert- en vergaderingbezoekers ui de dorpen. Katwijker zat dronken achter het stuur Tuchtrechter legde zware straffen op Een vorige keer moest W. de R. uit Katwijk aan Zee reeds voor de tucht- reohter verschijnen, omdat hij in de avond van 17 Juni jd. in de Paul Kru- gerstraat aldaar een auto had bestuurd, terwijl hij dronken was. Tengevolge daarvan had hij ook de bocht Paul Kru- gerstraatKruisstraat te ruim genomen, waardoor hij een stilstaande auto had aangereden. De heer J. de M. was zijn fiets onder deze auto terecht ge komen. De nieuwe fiets werd geheel vi nield, de heer De M. ernstig gewond. Omdat De R. in een vorige zitting en ander ontkende, werd gisteren de heer M. A. W., chauffeur, gehoord, die bij verdachte in de auto had gezeten. Deze verklaarde, dat De R. reeds de gehele dag had gedronken en zelfs niet in staat was, om op zijn benen te staan. Ook had verd. geen geldig rijbewijs. W. had hem nog gewaarschuwd, de bocht niet met zo'n grote snelheid te nemen, waarop verdaohte hem had toegevoegd: „Denk je, dat ik zand in m'n ogen heb?" Direct daarop had de botsing plaats. Het O.M. hield een scherp requisitoir en achtte vrijheidsstraf op haar plaats. Het eiste een maand pr. hechtenis en, omdat de Hoge Raad heeft beslist, dat al heeft men geen rijbewijs de bevoegd heid van autorijden kan worden ont nomen. het verbod om auto te rijden fedurende een jaar. Voor het rijden zon- er rijbewijs eiste het O.M. f20 boete of 14 dagen hechtenis. De kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde verd. tot een maand pr. hechtenis, het verbod om auto te rijden gedurende een jaar en voor het rijden zonder rijbewijs tot f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Een Engelse koning zat eenmaal gevangen te Leiderdorp Op de toren wegens een vechtpartij. Nu het Engelse koningshuis in het teken der belangstelling staat in verband met het a.s. huwelijk der Kroonprinses, is het wel aardig, te vèrtellen, dat voor bijna 5 eeuwen een Engelse vorst in de toren der Ned. Hervormds kerk te Lei derdorp gevangen heeft gezeten. Het was Eduard IV uit het huis van York, die regeerde van 14611483. Engeland werd in die tijd geteisterd door een langdurige burgeroorlog, eerst, nadat Hendrik VI krankzinnig was ge worden, over het regentschap, later om de kroon tussen de Huizen Lancaster en York, of, naar de onderscheidingstekenen, tussen de Rode,en de Witte Roos. Daarom werd deze burgeroorlog ook wel de Ro- zenoorlog genoemd. Hoewel Eduard IV zich handhaafde tot zijn dood in 1483, was hem in 1470 d? Engelse grond te warm onder de voeten en zocht hij zijn toevlucht in Nederland „Het werk van de Page van Karei de Stoute" vertelt hiervan ongeveer het vol- Eduard werd in 1470 van de troon ge stoten en vlucht;e naar Nederland. Onder de naam van Dirk Huiberts had hij onderdak gevonden bij Klaas Klaasz Voorschoten. Met deze bezocht hjj de paardenmarkt te Leiderdorp en daar Klaas nogal van een glaasje hield, traden ze eep herberg binnen, waar Klaas, zoals er slaat, „op de hoogte zijnde", spoedig ruzie kreeg met een paardenkoopman. Huiberts, oftewel Koning Eduard IV, trachtte tussenbeide te komen, toen juist de schout binnen kwam met twee ge rechtsdienaren. Deze vernamen, dat Klaas en Huiberts de oproermakers waren zetten hen op de kerktoren gevangen. „Zodat dpor deze geschiedenis", aldus het genoemde werk, „Leijderdorp zich te allen tijde kan beroemen de Engelse ko ning Eduard IV op hare kerktoren in de jare 1471 heeft gevangen doen zetten wegens vechtpartij!" Zal Griekenland kalmeren HET Reuter-berioht, dat Amerika jj plan is. om zijn gewapende Jer beschikking te stellen i Ver. Naties, teneinde de vrede en veil heid in het Noorden van Griekenland verwezenlijken, vestigt mede de aanda op de houding der nieuwe Griekse ri ri Reeds eerder wezen wij op de trekkelijke doelloosheid, onderzoekin commissies in dit land te importeren zelfs een ..permanente recherche" aan grens achter te laten', als Albanië, E garije en Yoego-Slavië dit alles aan 1 Balkanslaars loppen. omdat de Veilighel raad nu eenmaal niet over een poli leger beschikt, teneinde met de ste arm op te treden. Het voorstel van Amerika leemte voorzien en onherroepelijk zal houding der Griekse communisten, met de guerilla's in teder „tête tl staan, er door beïnvloed worden Amer eist „democratisering" en politieke hankelijkiheid *f Verklaarde uitzicht nieuwe regering op een gunstiger pt pectief. Met Tsa', ris, de ex-prem leider van de „Po listen", bleef alles bij het oude: rechts kabinet. Amerika heeft er de i tige hand in gehad, dat de interne, p tieke tegenstellingen werden t Tsaldaris trad toch af als premier de 87-jarige leider, Sofoelis, vormde coalitie-kabinet, waarin Tsaldaris v: premier en minister van buitenlandse ken werd. Populisten en Liberalen, elkaar vijfentwintig jaar lang hebben stredefi, gaan nu blijkbaar hand in hal Het regeringsprogramma heeft de sté van het parlement. De Populisten ginj er medeaccoord, dat amnestie werd v leend, aan alle guerilla-strijders, die I „die W a f f e n n i e d e r" in toepas» brachten. Men weet, dat het voorstel zake amnestie thans door het parlemi is aangenomen, waardoor de guerilla-t neraal, Markos, het gras onder de voe wordt weggemaaid. Heeft de toegevendheid geen sues dan zullen nog veel strengere regerin aatregelen volgen. Ook de andere de amnestie zich zal uitstrekken oi politieke gevangenen en de gedepl -rden wordt reeds verrealiseerd, w| JO politieke delinquenten, die op Griekse eilander, waren ondergebra^ zijn reeds in vrijheid gesteld. Een vaarlijk experiment overigens, aangez' de helft hunner naar het, in beroerj zijnde. Noord-Griekenland mag terugl ren. Wil men in de Griekse huishoud! de extremisten minder reden geven i verzet, dan dient ook de economische t stand gestabiliseerd te worden en in sociale noden voorzien: Griekenlé heeft geen behoefte aan corruptie evenmin aan door Rusland opgestoo) guerilla's. Een „arbeidsplan" zal werkloosheid moeten opvangen, hetgj vooral van belang ls. als de amnestie' grote schaal wordt toegepast. De linh extremistische partijen zijn in het pai mept niet vertegenwoordigd er. hoe I de regering van Sofoe'.is zich nu vi waren voor hernieuwde tegenwerk!1} ENERZIJDS is het mogelijk, dat dj de getroffen regeringsmaatregel; de communisten geleidelijk hun v zet zullen opgeven en de burgeroorj dus beëindigd wordt Maar anderzijds de verklaring van Marshall, betreffei het in bruikleen-geven van Ameriï militaire apparaat, aan de Ver. Naties, de vrede en veiligheid in Griekenland herstellen, de Sowjets tot nieuwe agg» sie kunnen inspireren. Maar één ding goed: de zaak wordt nu scherp gesté er is een stok achter de deur! De Rusi zijn blijkbaar spinnijdig, dat Amer zich bemoeid heeft met het formeren I Griekse coalitie-regering. Althans schuldigen zij er de Amerikaanse vei genwoordigers in Griekenland-van. Tl daris „bevolen" te hebben, plaats te r ken voor Sofoelis^ teneinde onder I mom van liberalisme, demonarcl tische oogmerken te dienen! Het bi chelijke van dit Sowjet-verwijt trq aan de dag, voor wie de juiste gang i zaken nu kent Rusland keert de lei weer eens om. En schier grotesk het aan, dat Markos, in een memorandl een beroep doet op de Ver. Naties. zijn afgezanten te horen, als de Balkf kwestie ter sprake komt. De grote tl rassing zal zijn, of ook na de verleej amnestie, en de verbeterde sociale economische toestand, het Griekse „c<i munisten-dom" tóch de pan-Slavische netratie-honger zal blijven voeden, regering van Sofoelis is dan ger.oodzaj het terrorisme nog strenger de kopj te drukken. Goed zo, bloemisten, dat getuigt van pit Grootscheepse reclame-campagne in voorbereiding (Van een speciale medewerker) De bloemisten hebben de wind niet meer in de zeilen. Dat blijkt wel uit het fe.t, dat in de maand Juli alléén ln Aalsmeer 70.000 anjers en 400 000 rozen doordraai den! Op de duur wordt zo'n toestand natuurlijk onhoudbaar. Onze bloemisten gaan gelukkig niet bij de pakken neer zitten. Integendeel! Zodra ze in de gaten hadden, dat de Hollands* bloemen in Zuid-Afrika aftrek vonden, we^d de export naar dat zonnige oord op touw gezet. Er was echter één grote hinderpaal en dat was de hoge luchtvracht, nX f 14 per kg. Die moest naar beneden, wilde het werkelijk lonend worden. Er werd gepraat met de KLM en die had open ogen voor de belangen van de Nederlandse bloemisterij (en van haar zelf). Prompt verlaagde de KLM haar vrachtprijs tot f 8.60 per kg. Nu is het lonend en de verwachting is, dat de ex port, vooral van kasbloemen, aanzienlijk zal toenemen. Maar, nog méér afzetgebied moest wor den gevonden. De grootste vóóroorlogse afnemer Engeland, zit dit blijkt wel zonneklaar hevig met zijn financiën te tobben. John Buil stelt dan ook maar een zeer beperkt bedragje voor invoer besch-k- baar en dan nog maar voor enkeie varië teiten. Bolbloemen bijvoorbeeld hier één der hoofdproducten mogen niet inge voerd worden. Andere landen, zoals Frank rijk, zitten ook om geld te springen. Aan invoer van bloemen worfit het allerlaatst gedacht. Ja, toen werd goede raad duur. Export was en is een levenseis voor de Bloemisterij. Maar kan dan de binnenlandse markt nóg niet meer opnemen? werd er gevraagd. Ja, zeggen de marktdeskundigen, mits het gebruik van bloemen maar gepropageerd De kopstukken uit het vak gingen eens met eikaar babbelen en kwamen tot de conclusie, dat ze er maar geen gras over moesten laten groeien en zo spoedig moge lijk een grote collectieve reclame-campagne op touw moesten gaan zetten. In wé vorm die campagne gelanceerd zal woré is nog niet bekend. Wèl is bekend, dat; de grote tentoonstelling „De Hofstadbloé op Houtrust te Den Haag, de Haagse bj menwinkels in de eerstvolgende week omzet verdubbelden! Dit punt van prq ganda zal dus zeker niet worden verge) Het is natuurlijk niet mogelijk dergeli groots opgezette shows verschillende mi Tweemaal een schapen- drieling! Een schaap van de veehouder C. Bo boerderij „Rehoboth" te Schipluide bracht dezer dagen een drieling t wereld. Het dier had in December 19 ook reeds het leven geschonken een drietal lammeren. Een zeldzaa voorkomend geval in de schapenw per jaar te herhalen. Daarom versch er een hoofdartikel in Het Vakblad v de Bloemisterij met als titel: „Ideeën vraagd". In dit artikel zet de secret van de Kring Bloemist-Winkeliers uit dat de ideeën voor de aanstaande campa uit het vak zélf moeten komen. Dat zijn we volkomen met de secret eens. maar er zal toch altijd een recla expert aan te pas moeten komen, idee uitwerken tot een complete i doordachte campagne, dus die dan ook commercieel succes wordt, is geen pe schilletje. Bloemkweken eist vakken maar reclame maken niet minder! M dit zo terloops even opgemerkt. Uit alles blijkt, dat niettegenstaande teleurstellingen, onze bloemlstenwe: springlevend is. Niet bij Vadertje aankloppen om steun. Neen, zélf de h aan de ploeg slaan, dèt is geest, dat is Secretaris Admiraal, we hopen dat bureau onder een lawine van goede ide zal worden bedolven. En voor de a. pagne wensen we U een daverend Voor het proponentsexamen Ned. Herv. Kerk is geslaagd de heer A. Laurentius te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2