JUcuurf jtrUtórljf (jTeurattt t Éi! i Dr Beel zal Staten-Generaal openen Griekenland bedreigd door Rus sische Balkan-satellieten '4 Wist U MAANDAG 15 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f0.26 per week; r l.lü per maand; f3.25 per kwartaal; bij betaiing per kwitantie verh. met admJcosten) ADVERTENTIÊN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tonhtts!irb is oheMeort myn bfrl in teyfjenspoel" Acht en twintigste jaargang No. 7308 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIS: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 H. M. de Koningin nog niet tegen de vermoeienis opgewassen De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin laat niet toe, dat Zij morgen persoonlijk de nieuwe zitting van de Staten-Generaal opent. Zij is tegen deze vermoeienis nog niet opgewassen. Naar onze parlementsredacteur nog verneemt, zal deze opening thans, krachtens Koninklijke machtiging, geschieden door de Mi nister-President, dr L. M. J. Beel. Alle militair eerbetoon zal dit maal achterwege blijven. De auto, waarin dr Beel zich naar de Ridderzaal zal begeven zal slechts geëscorteerd worden door 24 motorrijders van de Huzaren van BoreeL Ook de beëdiging van dr Wltteman, als minister van Binnenlandse Zaken, die aanvankelijk was vastgesteld op vandaag, heeft geen doorgang kunnen vinden. Het-is tweemaal eerder voorgekojnen, dat H. M. de Koningin de zitting der Staten-Generaal niet persoonlijk opende. Dat was in de jaren 1909 en 1911. Het eerste jaar waren gezondheids redenen de oorzaak, in 1911 organiseer den de voorstanders van algemeen kies recht op Prinsjesdag een betoging, waaraan minister Heemskerk de Ko ninklijke stoet niet dienstbaar wilde maken. Beide keren geschiedde de openings plechtigheid in het Tweede Kamerge bouw door een door H. M. benoemde Een zware job op één dag Een Amerikaanse Parlements commissie „deed" Nederland Met een sneltreinvaartje jaagt de Ame rikaanse parlementaire Commissie door Europa. Zaterdag waren de hoge heren in België, Zondag „deden" ze Nederland en Maandag zaten ze alweer in Kopen hagenEn dat alles om zich een beeld te vormen van deeconomische toe stand in Europa, om straks als de Se naat en het Huis van Afgevaardigden ir; Washington het plan-Marshall zullen be handelen goed beslagen ten ijs te ko menHet was een illuster gezelschap dat zich verzamelde in de kantoren van de „United States Information Service" oftewel de Usis, aan het Lange Voor hout. Er waren drie Senatoren, de demo craten Alben W. Barkley uit Kentucky, Carl A. Hatch uit New Mexico en Bour- ke B. Hickenlooper uit Iowa, als Repu blikein en voorts de Congresleden Tho mas S. Gordon uit Illinois, Pete Janman uit Alabama, Michael J. Mansfield uit Montana, alle democraten en de republi keinen Walter H. Judd uit Minnesota, Karl E. Mundt uit Zuid Dakota en Lawrence H. Smith, uit Wisconsin. Ver schillende namen hebben een bekende klank, als woordvoerders bij de debat ten in Senaat en Huis. In de meeste landen waren ze door Ministers voorgelicht en ook hier was er een bijeenkomst met enkele leden van het Nederl. Kabinet. Het is te hopen dat als de heren in Washington terug zijn, ze nog wijs kun nen worden uit alle notities over zovele landenEnk/de jaren voor de oorlog was hier eens een commissie van de machtige Amerikaanse hotelhouders- bond. Die zagen en genoten zoveel dat toen ze weer thuis waren, een der leden in zijn verslag over Nederland mede deelde dat hij in Den Haag was geweest, „de hoofdstad vanFriesland, het lag op een eiland met een hoge dijk er om heen en iedereen droeg klompen...." Deze Amerikaanse commissie is na tuurlijk beter onderlegd. Maar de Com missie had zo'n overladen programma af te werken in Europa en het Nabije Oos ten dat zij in Nederland niet langer dan één dag kon blijtven, waaruit blijkt dat het inderdaad een zware „job" is om Amerikaans Senator of Congreslid te zijn commissie, bestaande uit de leden van het kabinet. Minister Heemskerk las de Troonrede. Het1 ceremonieel was dat van andere Prinsjesdagen. De commissie reed in vier koetsen van Noordeinde naar Bin nenhof. Ook in de jaren 1917, 1922, Mei 1933, Juni 1937, Sept. 1946. geschiedde de opening namens H. M. de Koningin, door de Min. v. Binnenlandse Zaken. Ook Prinses Juliana in Schotland aangekomen Prinses Juliana is Zaterdagmiddag op het vliegveld Dyce bij Aberdeen aan gekomen. Per auto begaf zij zich naar het kasteel Balmoral, waar Prins Bern- hard als gast van de Engelse koning vertoeft. De „kalm-aan" wereldvliegers Tru man en Evans vlogen Zaterdag van Bag dad naar Karachi. De vijfhonderdduizendste bezoeker op Schiphol Toen mevr. Carsten uit Amsterdam Zaterdag haar man, die employé van de KL.M. is, op Schiphol wilde bezoeken, werd zij bij de ingang verwelkomd met een fraaie ruiker bloemen. Het bleek dat zij de 500.000ste bezoeker was. De K.L.M. bood haar een retourvlucht naar Twen- the aan, de American Overseas Airways een reistas met sigaretten en versnape ringen. Voorts ontving zij een bundel zg. Schiphol-veihalen. Prijzen van Utitlity-goederen gaan omlaag De prijzen van huishoudelijke goederen, waaraan de bevolking onmiddellijk be hoefte heeft, zullen omlaag worden ge bracht. Thans is een nieuwe prijsregeling voor houten huishoudelijke goederen af gekondigd, waarin het aantal zg Utility- artikelen met 44 stuks werd uitgebreid, terwijl de prijzen van de reeds aangewe zen utility-artikelen gemiddeld met 6 pet zijn verlaagd. RIJWIELBANDENBONNEN LANGER LANGER GELDIG. De bonnen A 01, A 06, A 16 en A 21 (voor een buitenband) en B 01, B 06, B 16 en B 21 (voor een binnenband) van de inschrijvingsbewyzen voor de eerste verstrekking van rijwielbanden zijn gel dig t/m 31 October a.s. inplaats van 30 September, zoals eerst werd meege deeld. Engeland beperkte de omvang van het aantal officiële banketten. Er mogen niet meer dan 100 personen aan één maaltijd zitten. Prins Bernhard hield radio-rede voor de NIWIN Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan Als voorzitter van het Niwincomité sprak Prins Barnhard gisteravond een rede uit ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de N.I.W.I.N. (Nationale Inspanning Welzjjnsverzorging Indië). Na een terug blik te hebben geworpen op hetgeen in het afgelopen jaar voor onze militairen en vooi de burgers overzee is gedaan, wees Prim Bemhard er op, dat momenteel 450 Niwin- comité's in ons land bestaan in een niet- verslappende werkzaamheid, terwijl in het buitenland, overal waar Nederlan ders leven, 40 centra werden gevormd. Het devies „Ons hart Is bij hen" heeft beteke nis en inhoud aan het werk gegeven. De Prins getuigde van zijn dankbaarheid de Regering, die voor 1948 twee en half millioen gulden beschikbaar heeft ge steld, al betekent dit helaas 25 pCt. der dan in het .afgelopen jaar kon worden gedaan. De Kerstpakketten die dit jaar Elfjarige Assenaar deelde briefje van honderd uit In Asssen heeft de politie een 11-jarige jongen gearresteerd, die op zijn jeugdige leeftijd al heel wat op zijn kerfstok heeft. Geert B. eigende zich Op verschillende manieren grote bedraagen toe en ging het geld met zijn vriendjes aan het boe melen in Heerenveen. Uit alle hoeken de Drentse hoofdstad kwamen voorts klach ten binnen, dat uit fietstassen en kleed gelegenheden geld vermist werd. Tijdens de Rolder markt maakte Geert een café houder f 1800.afhandig, maar de jonge deugniet verried zichzelf, doordat hij op straat briefjes van honderd bij de vleet aan zijn vriendjes uitdeelde. De jongen zal nu naar een opvoedingsgesticht ge zonden worden. Marshall schenkt Jdare wijn: V.N. beginnen morgen aan agenda met 62 punten „De directe bedreiging der Griekse onafhankelijkheid door Russische Bal kan-satellieten moet worden genomen". Dit verklaarde niemand minder dan George C. Marshall, de Amerik. minister van Buitenlandse Zaken tijdens een rede, die hij in het Waldorf-Astorla-hotel te New Tork hield voor de Amerikaanse vereniging van de Ver. Naties. Hy sprak de hoop uit, dat de Algemene Vergadering der Ver. Naties prompt deze taak zou verrichten. De rede werd van te vor Truman goedgekeurd. In dit verband is het bericht lang, dat Amerika een plar. zou gen om zijn gewapende macht ter be schikking van de Ver. Naties te stellen „voor het lier stel van vrede en veiligheid" in Noord-Griekenland. Het plan zou een onderdeel vormen van de algemene stra tegie tijdens de zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties. Marshall verklaarde in het bijzonder bezorgd te zijn over de hulp van Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië aan de Griekse guerilla's, die hij een aantasting der ter ritoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid van het land noemde. Hij legde er echter de nadruk op, dat zijn delegatie ter Algemene Vergadering der V.N. de pogingen om het dode punt in'de Griekse kwestie te overwinnen, ge heel zou steunen. Zoals bekend, komt de Algemene Ver gadering morgen bijeen. De lange agenda bevat niet minder dan 62 uiterst geva rieerde onderwerpen, waarvan de Balkan kwestie, Palestina, Spanje en het veto recht wel de voornaamste zijn. Verder staat ook op het programma de verkiezing van opvolgers in de Veiligheidsraad voor Australië, Polen en Brazilië. Canada is zoals gemeld reeds candidaat vooi Australië. De minister kondigde aan, dat zijn dele gatie met een aantal voorstellen voor de door dag zal komen, waarvan hij echter geen bijzonderheden gaf, terwijl hij inzake Palestina verklaarde te hopen, dat de aanbevelingen van de speciale Palestina- commissie als een grondslag om de pro blemen op te lossen, zullen worden vaard. Amerika staat niet onveranderlijk af wijzend tegenover de voorstellen tot her ziening van het Handvest der V.N., hoewel Marshall niet geloofde, dat er thans be hoefte bestaat aan belangrijke herzienin gen.' Verwijzend naar de jongste houding van de Russen in de Veiligheidsraad, zeide hij, moeilijk te kunnen geloven in opzettelijk door de leden vernietigen de Ver. Naties, door. het volharden daden van aggressie of door een obstruc tie, die de belangrijkste organen der V.N. verlamt. Tenslotte sprak Marshall de verwach ting uit, dat de aanstaande zitting der Alg. Vergadering wellicht een nieuwe fase betekent in het leven der tweejarige organisatie der Verenigde Volkeren. „DAT DOET DE DEUR DICHT", ZEGGEN BELGISCHE KRUIDENIERS. Op 23 en 24 September a.s. sluiten de Belgische winkeliers hun zaken, uit pro test tegen de, door de regering ingestelde controle op de prijzen. wederom aan alle militairen in Oost West worden uitgereikt, zijn reeds bijna verzonden en komen op tijd, oi" verste uithoeken. Met een beroep op alle burgers om dit werk in de geest van „Al len voor allen, allen één" te steunen, be sloot de Prins zijn rede. Vijfjarig jongetje door glas scherven gedood Dezer dagen is in hetBurgerzieken huis te A'dam een 5-j. jongetje aan kort tevoren opgelopen glasscherfwonden leden. Het ventje was met een pasge- kochte fles azijn de straat overgestoken en hierbij tegen een fietser opgebotst, waardoor hij met zijn arm in de glas scherven kwam te vallen. Zaterdagmiddag is de 40-j. heer Ten Thije uit Almelo tijdens het fietsen door een personenauto doodgereden. Zijn doch tertje, die op de stuurstang zat, werd op de motorkap van de auto geslingerd doch kreeg geen letsel. OUDSTE INWONER VAN HAARLEM OVERLEDEN. Haarlem's oudste inwoner, de heer Isaac Dr Van Mook stelt ver trek uit Onderhoud met Australische minister Evatt Dr Van Mook, die gisteren uit Amerika naar Nederland zou zijn teruggekeerd, heeft zijn vertrek tot Dinsdag uitgesteld. Dit heeft niets te maken met de plannen om Nederland een proces aan te doen we gens de inbeslagneming der goederen van de „Martin Behmann," maar houdt band met zijn verlangen om een ontmoe ting te hebben met de Australische mi nister van buitenlandsche zaken, Evatt, die wellicht voorzitter zal worden van de Dinsdag te openen algemene vergadering der Verenigde Natiën. Dit werd medege deeld door mrdr J. Ozinga, het hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia, die gisteren uit New York aankwam. 1 Overleg over Commissie van Drie. De Australische en Belgische vertegen woordiger in de Veiligheidsraad hebben te Lake Success overleg gepleegd over de keuze van de derde vertegenwoordiger in de commissie van drie, welke gevormd wordt op verzoek van de Veiligheidsraad, met het oog op het Indische conflict. United Press beweert, dat de besprekin gen liepen over de vraag of Amerika worden uitgenodigd. Nader wordt gemeld, dat België Australië nog deze week een derde lid van de commissie van drie hopen aan te wijzen, nadat minister Spaaak te New York zal zijn gekomen. China en Amerika zijn candidaten. Groesbeek: het grootste mijnen veld van Europa! „Groesbeek is het grootste mijnenveld van Europa", aldus hebben militaire ex perts verklaard. De waarheid van deze uitspraak is wel duidelijk gebleken uit een rapport over de mijnopruimingswerk- zaamheden aldaar. In de periode van 15 Maart15 Aug. 1947 worden o.m. 104.150 granaten, 39 bommen, 804 mijnen, en 1006 mortiergranaten onschadelijk gemaakt. Nu nog, na twee jaar onafgebroken speu ren, liggen in het uitgestrekte terrein grote hoeveelheden munitie verspreid. Engelse zwemster te Monte Carlo overleden De 20-jarige Engelse zwemster, Nancy Riach, die in de Britse ploeg voor de Europese kampioenschappen te Monte Carlo uitkwam op de 100 meter borst- crawl, is Zaterdag ernstig ziek gewor den. De doktoren constateerden een vorm •van kinderverlamming en hieraan is zij Zondag overleden. Weer werd een parlementsjaar beëindigd, toen min.-pres. dr L. J. M. Beel Zaterdag de zitting van de Tweede Kamer sloot. De bewindsman vferlaat het parlementsgebouw na het volbrengen van zijn officiële taak. Britse consul te Medan werd beschoten Vandaag vergaderden de consuls-generaal te Batavia Volgens Ass. Press-berichten uit Medan is de Britse waarnemend consul te Medan, de heer J. Roberts op de weg van Brastagi naar Medan in een convooi van 4 jeeps door sluipschutters beschoten. Er waren geen gewonden. Naar men weet werden onlangs de Britse en Australische consuls-generaal be schoten. De consulaire commissie zal heden te Batavia bijeenkomen. De Belgische er. Chinese consuls-generaal zullen dan ver slag uitbrengen van hun bezoek aan het front in West-Java en de Britse en Austra lische over Oost-Java. De laatsten hadden een uitvoerig onderhoud met het repu blikeinse districtshoofd te Mowjokerto, waarb ijde assistent-resident niet werd toegelaten. Dinsdag zullen beiden Sumatra vertrekken. De Britse consul- generaal heeft bevestigd, dat er op hem en Eaton met een mitrailleur geschoten is. Verwacht wordt, dat de commissie aan het einde van de maar.d haar rapport zal afmaken, als de technische helpers tijdig •aankomen. De vier Australische officie ren, die te Batavia aankwamen, zijn gis- naar Djokja gevolgen. Twee blijven daar, twee zijn naar Soerabaja doorge reisd, om de Nederlandse frontlinies te inspecteren. De Belgische ambassade secretaris, de heer Claeys Bounuart, en de Belgische militaire attaché te 's-Gra- venhage, kolonel Servaes, zullen Woens- Vorrink in zijn schik over de Veiligheidsraad Er waren er, die hoopten op internationale dwang De voorzitter van de P. v. d. A., Koos Vorrink, heeft zich veroorloofd te verklaren, in een gisteren voor de radio gehouden rede, dat de repu bliek door haar beroep op de Veilig heidsraad Nederland uit een impasse zou hebben geholpen. Deze impasse was ontstaan door het beperkte „mili taire" optreden en zou het gevaar van een kabinetscrisis hebben opgeroepen. Verder vertelt hij nog dat onder dege- ten (bedoelt hij ministers? Red.), die Groot wm de belangstelling, toen Zaterdagmiddag te War mond het monument ter ere van hen- die vielen, werd ont huld. Als eersten legden de wethouders J. Dekker en J. M. J. de Greef een krans namens het gemeentebestuur. op 21 Juli een souvereiniteitspolitiek voerden, er geweest zijn, die hadden ge hoopt op een internationale druk om derland te dwingen van gewapend optre den af te zien. De regeringsverklaring van 29 Aug. betekent volgens spr. dat een oprukken naar Djokja practisch van de baan i verwacht mag worden, dat ook Van Mook deze conclusie „con amore" zal vaarden. De Regering weet, dat staking van elke actie in woord en daad (be doeld is staking van vijandelijkheden en ophitsing tot moord. Red.) een onver vulbare eis is en zal daarop niet wach ten met naar de conferentietafel te gaan. Het ingrijpen van de Raad biedt reële kans op een accoord met de repu bliek. De Regering moet daarom een gramma opstellen en voorafgaand contact zoeken met de republiek, aldus de heer Vorrink, die later echter betoogde, dat het ontbreken van centraal gezag de voornaamste reden was geweest va mislukking der besprekingen, zeggende, dat „het juiste inzicht, de goede wil en de staatsmanswijsheid" van Sjahrir, Sjarifoeddin een Setyadjit in Djokja niet werden gehonoreerd. Mocht het in ternationaal overleg mislukken, aldus Vorrink, dan zal Nederland niet „weer domweg zyn eigen gang kunnen gaan". Het confliot ts volgens hean in de interna tionale sfeer getrokken, waar het naar zijn diepste wezen behoort, en het „komt r niet n r uit". Degenen, die het standpunt handhaven: „gezag is gezag en rebel is rebel" noemde Vorrink afgodendienaars van wetspara- grafep, historische rechten en souvereini- téitsbeginselen. Aan het adres van gene raal Spoor uitte hij de verdachtmaking, dat de opstelling der troepen aan het ein de der beperkte actie het gevoel gaf, dat de verdenking niet ongegrond was, dat bepaalde figuren op beslissende posten, dachten: Als wij maar eenmaal op mars zy'n, dan zetten wij wel door naai Verzwegen doel. DAT Zaterdag uit het Noord-Hollands kanaal bij Amsterdam het lyk van een onbekende plm. 60-j. is opgehaald. 1 DAT de Prot. Chr. Bond van Spoor- Tramwegpersoneel nog dit jaar zijn 7000e lid verwacht. DAT men min. Gielen bij zijn drie daags bezoek aan Friesland vooral op de aldaar noodzakelijke restauratie van verschillende cultuurhistorische mo-' numenten. DAT de oud-voorzitter van de Nederl. K.v.K. voor België, J. B. Vink, opnieuw tot voorz. is gekozen i.p.v. C. v. Schaar- denburgh. DAT een missie uit het Corps Diplo matique te Den Haag. een aantal Cana dese journalisten en een Amerik. radio- reporter de Friese landbouwtentoonstel ling zullen bezoeken, welke van 2226 Sept. a.s. te Leeuwarden gehouden DAT de burgemeester van Ottawa, mr Stanley Lewis, gisteren op Schiphol is ge arriveerd om enige dagen de gast te zijn van het hoofdstedelijk gemeentebestuur. DAT de Ver. „Concertgebouw-Vrien den" aan het Concertgebouworkest eer marmeren gedenkplaat heeft overgedra gen, waarin de namen worden aange bracht van hen, die 25 jaar of langer lid van het Orkest zijn. DAT voor het Arnhemse B.G. Zaterdag 2 j. geëist werd tegen de 33-j. huisvrouw I. ScheerWestphalinger, uit Enschede, een illegaal werkster, die onder pressie 20 Joden verraden had. DAT de Almelose SS-er J. Born, die meedeed aan de plundering van Arnhem, voor hetzelfde BG. 20 j. tegen zich hoor de eisen. DAT onze gezant te Havana, mr J. I. Noest, met verlof naar Nederland is ver trokken en de gezantschapszaken tijde lijk worden waargenomen door de con sul-generaal aldaar D. M. L. Maduro. DAT de A.RJK A. (organisatie van Kath. ambtenaren) zich heeft aangesloten bij de K.A.B., de heer P. M. Sontrop te Lei den in het hoofdbestuur werd gekozen en het volgend ARKA-congres te Den Haag wordt gehouden. DAT tot directeur van de Kon. Zang- ver. „Mastreechter Staar" is benoemd de 26-jarige Martin Koekelkoren uit Val kenburg (L.). DAT,in Zeeland de Zeeuwse Groente telersvereniging is opgericht, welke ir December te Middelburg een tuinbouw- vakschool zal openen. DAT de Ned. delegatie op het eerste congres der na de oorlog opgerichte tem. hotelorganisatie, dat van 22—27 Sept. a.s. te Parijs wordt gehouden, onder leiding staat van J. G. Meyer te Den Haag. DAT blijkens een mededeling, op de 57ste jaarvergadering van de Ned. Heide Mij, te Zwolle, in ons land tot op heden 55 ruilverkavelingen tot stand zijn ge komen, die een opp. van ruim 30.000 ha. beslaan. DAT notaris H. W. Scholten te Ouden bosch op 81-j. leeftijd is overleden. DAT prof. Romme het woord voerde op de landdag, welke de kieskring Mid delburg van de K.VP. te Hulst georgani seerd heeft. DAT het oorlogsmuseum Overloon deze zomer door ruim 40.000 personen werd bezocht. DAT in Maastricht een herdenkings comité is gevormd voor de oprichting van een bronzen borstbeeld van de dit jaar overleden dirigentmusicus Henri i Hermans. dag per vliegtuig naar Batavia vertrek ken om de Belgische consul-generaal te assisteren. De heer Bounaert maakte in deze oorlog deel uit van de brigade Peron, die deelnam aan de bevrijding van het Zuiden van ons land. Ook 4 Britse officie ren zijn te Batavia aangekomen. Ned. Spoorwegen hielden uitverkoop Ruim 75.000 vergeetachtige treinpassagiers De Ned. Spoorwegen hielden weer een: een uitverkoop in het Notarishuis tl Utrecht Hier kwamen de 75.204 voor werpen onder de hamer, die als tastbaar bewijs van de vergeetachtigheid van vele reizigers, in 1946 in de treinen waren achtergelaten. De honderden parapluies werden per bosjes van 10 stuks verkocht. Kisten hoe den brachten f 62 f 66 op, terwijl kis ten dameshoeden voor f 51 weggingen. Weinig belangstelling was er voor den en zilveren voorwerpen, maar des te meer voor dassen, ondergoed, hand doeken, jassen, regimenten wandelstok ken. tassen, koffers, fototoestellen en kers. Een mooie gouden broche kon veel moeite voor f 18 worden verkocht doch het uiterste bod op een kistje tien zilveren kettingen, broches en banden bleef ver beneden de getaxeerde waarde en werd dus niet geveild. De opbrengsten kwamen ten goede aan het herstellingsoord van de Ned. Spoorwegen. TREIN OP WEG NAAR DEN HAAG HAD PECH. Op het station Woerden brak vanoch tend de koppeling van een wagon in de trein, die oyi 8.12 uit Utrecht naar Den Haag vertrok. De defecte wagon werd uit het treinstel gerangeerd en met een half uur vertraging arriveerde men in de Residentie. VIJFHONDERD ENGELSEN NAAR DE „AERBORNE"-HERDENKING Vijfhonderd Engelse „Aerborne-pel- grims zijn heden met het m.s. „Arnhem" van Hoek-Harwichlijn in Hoek van Hol land gearriveerd om morgen en Woens dag deel te nemen aan een pelgrimstocht naar Arnhem en Oosterbeek ter herden king van de slag om Arnhem. Met extrs treinen zy'n de reizigers naar Arnhem er Oosterbeek vertrokken. Maximale staatsmans wijsheid Gisteravond heeft de heer Koos Vorrink, voorzitter der Partij van de Arbeid, een radiorede gehouden over Indië, waarin hij zeide, dat deze tijd een maximum aan beleid en staatsmanswijs heid vergt Waaruit overigens die maxi male staatsmanswijsheid moet bestaan, is uit deze radiorede duidelijk gebleken. Zo verkondigde de heer Vorrink, voor zitter der Partij van de Arbeid, dat de republiek Nederland uit een impasse heeft geholpen door het geschil voor de Veiligheidsraad te brengen. In de eerste plaats menen wij ons te herinneren, dat het niet de republiek was, die de zaak voor de Veiligheidsraad bracht En in de tweede plaats hebben wy niet be paald de indruk, dat Nederland daar door uit de impasse is geraakt Op de gebruikelijke wijze werden in deze radiorede, vrucht van maximale staatsmanswysheid, kool en geit gespaard. Het resultaat was natuurlijk, dat èn kool èn geit aan de diepere zin van dit staats mansvernuft werden opgeofferd. Weliswaar veroorloofde de heer Vor rink zich enige critiek op de republiek, maar, zeide hij, de Nederlandse Rege ring mag niet als voorwaarde voor het heropenen van de besprekingen eisen, dat de republiek elke actie in woord en daad zal staken. Waarom niet? zo zal elk simpel mens willen vragen. Welnu, de heer Vorrink gaf het antwoord: Om dat zulk een eis onvervulbaar is. Met andere woorden, de heer Vorrink eikent dat de republiek aan de een voudige eis tot het staken van de actie geen gehoor kan geven en dat ze daartoe niet de macht of de wil bezit. Maar welke zin het dan heeft, ondanks alles toch te gaan onderhandelen, daarvoor is wij erkennen het de maximale staatsmanswysheid van de heer Vorrink nodig. „Het staat dan ook wel vast" zeide hij, „dat het niet de bedoeling is, doorvoering van de eis tot het staken van d? actie als voorwaarde te stellen voor het al of niet plaatsnemen aan de conferentietefeL" Intussen zijn we, naar het oordeel van de heer Vorrink, al behoorlijk opgescho ten. „Het conflict" meende hij, „is in de sfeer van de internationale politiek ge trokken, waar het in zijn diepste wezen in het huidige stadium der wereldge schiedenis ook thuishoort en, met of zon der protesten, met of zonder tegenstrib belen, daar komt het niet meer uit." Dus onze Regering mag nog zo vaak verklaren, dat het conflict in wezen een conflict is binnen het Rijksverband, mr Van Kleffens mag voor de Veiligheids raad op welke sterke gronden ook ver klaren, dat het een conflict is binnen de souvereiniteit van het Koninkrijk in dit moeilijke stadium begaat de heer Koos Vorrink, voorzitter der Partij van de Arbeid, het maximum aan staatsmans wijsheid om als leider van een rege ringspartij de Regering tegen de hielen te schoppen. Maar ja, zulk een vrucht van staats manswijsheid kan moeilijk met twee maanden radioverbod worden „beloond". Casten hebben Zaterdag en gisteren in Den Haag een „wel vaartscongres'' gehouden, waarin ener zijds beduchtheid werd uitgesproken, dat Nederland tegenover Amerika aan zelf standigheid zou inboeten, maar waarin anderzijds de merkwaardige oplossing aan de hand werd gedaan, dat we ons moeten Instellen „op het Oosten". Van handhaving van de zelfstandigheid ge sproken Vermeldenswaard is, dat op dit com munistische congres twee leden van de Tweede Kamer-fractie der Party van de Arbeid, de heren Hofstra en Nedertiorst, aanwezig waren. In een uitzending van het nieuws voor de radio werd (op gezag van het A.N.P.) medegedeeld, dat ook „het Eerste Kamer lid voor de C.H.U., de heer Wijffels", het congres had bezocht. Dit was in twee opzichten onjuist. In de eerste plaats is de heer Wijffels geen Kamerlid voor de Chr. Hist. Unie, maar voor de K.VP, en in de tweede plaats is hij helemaal niet op het congres geweest. De radio moest het dan ook in een latere uitzen ding corrigeren. Blijkbaar hebben de meeste' fracties begrepen, dat het de beleefdheid te ver gevoerd zou zijn, indien aan alle invita ties gehoor werd gegeven. Italië dreigt een tweede Griekenland te worden Zal Amerikaanse hulp nog op tijd komen? Amerikaanse autoriteiten achten de Italiaanse economische crisis so dreigend, dat volgens hen wel eens onverwacht een nieuw lichaam in het leven sou kunnen worden geroepen om Italië te helpen, hangende de latere goedkeuring van het Congres. Dit zou moeten geschieden ter voorkoming van een uit Moskou ge leide campagne van de Italiaanse communisten tot omverwerping van de tegen woordige regeringDe Gasperi. Enige weken geleden verklaarde Togliatti, de leider der Italiaanse com munisten, zonder blikken of blozen dat hij 30.000 gewapende partisanen tot zijn beschikking had, die bereid waren en zijn te vechten. De laatste dagen breidt de staking onder de land- en tuin- bouwarbeiders zich sterk uit. Het aantal stakende landarbeiders is het millioen al gepasseerd en Dinsdag zullen circa 80.000 metaalarbeiders te Rome twee dagen in staking gaan, uit protest tegen de weige ring van werkgeverszijde om de lonen te verhogen. De climax komt echter aan het einde van deze maand, Twintig personen in Firth of Clyde verdronken Doordat plezierboot omsloeg. In de Schotse rivier Firth of Clyde sloeg een plezierboot om door zware golf slag. Er waren drie en twintig menser aan boord, mannen, vrouwen en kinde ren, van wie er 20 om het leven kwamen. Marinevaartuigen hebben vele lijke ge borgen. De drie overlevenden zijn met een zware shock naar ziekenhuizen gebracht- De „Prawda" deelde gisteren, op de dag van het tankwapen mee. dat Rus land per jaar ruim 30.000 tanks en ka nonnen fabriceert. Nationale Vergadering zal moeten stem men over een motie van wantrouwen, ingediend door de Italiaanse socialisten leider, Pietro Nenni, die in de bres is ge sprongen voor nauwere samenwerking tussen socialisten en communisten. Vandaag wordt het Italiaanse vredes verdrag van kracht. Daarbij verliest Italië verschillende steden, zoals men weet Zo wel aan de Italiaanse grens met Joego- Slavië als aan die met Frankrijk hebben kleine volksverhuizingen plaats. Ook Triest is vandaag een vrijstaat geworden zy' het dan nog zonder gouverneur Do toestand is er echter niet beter op ge worden. Gisteren werden reeds by onge regeldheden een kind van negen jaar gedood en een vrouw gewond. De overdracht van Pola aan Joego-Sla vië, die heden diende te geschieden is 24 uur uitgesteld. De Amerikaanse troe pen blijven er tot Dinsdag. RIJKSWEG HAAGSE SCHOUW— LEIDEN *S NACHTS VOOR VERKEER GESLOTEN De Rijksweg Haagse SchouwLeiden zal in verband met baggerwerk in de Spooitoaven te Leiden vanaf heden t/m Zaterdag aA iedere naoht van 12 tot 8 uur voor alle verkeer zijn gesloten. Waarschuwingsborden zullen de we gom. legging aangeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1