HAMBURGER MENSEN „AM SONNTAG" JJIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1947 Vit het duistere Duitsland E (Van een onzer verslaggevers). ALS een man, die een verschrikkelijk pak slaag heeft gehad is Hamburg. Zo'n man strijkt met een drie-kwart verstuikte, bloedende hand z'n voorhan gende haren wat uit z'n gezicht, knippert jjiet het ene niet als het andere totaal dichtgeslagen oog tegen het licht en de mensen en gaat krom van vernedering, pijn en wraakzucht Zo op een afstand lijkt het nog wat. Br staan groen getinte torenspitsen tegen de hemel: St. Petrus, Michael, het Stad huis en een stuk of wat andere. Maar het i$ een coulisse. Daartussen struikelen hoge gebouwen tot krom geknakte puinbergen, daaruit het zwart verroeste ijzer van bui- ren priemt. Onopgeruimd liggen de naar elkaar geklapte muren van huizen. Wat het oordeel overleefde, is kaal en verve loos, dichtgespijkerd en ontdaan van elk spoor van levensloop. En over het Alsterwater komt van ver- weg een lied aanbonken: Heidi-heido, beidi-heido-heidi - heido hei ho-ho-ho-ho- homaar dat kent U toch nog Dat is een soldatenlied, dat tegen huisgevels sloeg als er laarzen tegen de straatstenen ketsten. Over dit Hamburg is vanochtend de Zondag gekomen met een gouden glans. Boven Londen en Den Haag, Hamburg «o Brussel dezelfde nevel, dezelfde lEN preek over het tweede hoofdstuk de eerste Petrusbrief: ,,Zo bouwt ook gij, als levende stenen, U op geestelijk huis en tot een heilig priesterdom." Hoe komt het, zegt de pastor, dat Gods toorn nog steeds zo hevig tegen Duitsland losbrandt en alles ons nog bij de handen afbreekt? Waarschijnlijk, omdat we i moetten worden als Christus, meer ten bouwen op Christus en meer dienen te werken voor Christus. Innerlijke ver nieuwing moet in het eigen hart begin nen. Alleen dan kan de mens de zonden baas worden, die de gemeenschap ve ren. En minder klagen en meer danken voor wat toch nog bleef. Later is er kinderkerk en daar zingen ze „Alles vergehet, Gott aber stehet, ohn alles wanken, Seine Gedanken, Sein Wort und Willen hat ewigen Grand." We praten thuis wat, zegt de dominee na de diensten. De pastorie deelt hij met een collega. We eten er in de huiselijke kring het middagmaal „wij zijn toch Christenen en dit is een vorm van ge meenschapsoefening." En wat de mate riële bezwaren betreft: „God heeft altijd gezorgd, wij kwamen nooit tekort." Het Zondagsmaal van de Duitse familti na de oorlog is sober, niet vitaminenrijk en zeker niet vet, maar smakelijk door huisvrouwkunst. Vier kinderen om de tafel, die er al te slecht en niet al te best uitzien, te geel en ze hunkeren naar wat lekkers, dat Gisteren slaagde de Haagse politie er in een bende vervalsers van tabakskaar- ten te ontmaskeren. Enige vrachtwagens waren nodig om de goed uitgeruste typografische inrichting van deze bedriegers te vervoeren kalme mensen gesproken. Zoek de Zon op, dat is zo fijn! Ma een vreemde gast, die zich mateloos verbaast over de ineengestorte Duitse wereld staat Schiller op een Zondagsstil plein. Kinderen spelen rondom en vrouwen rustten op het voetstuk, dodelijk vermoeid van de tocht door de stra ten met niets dan puin, puin! steling van het licht door sombere duis ternissec, hetzelfde glorieuze blauw en genadevolle rood. Torenspitsen, die het weerkaatsen mert het groen van haar flanken en het goud van kruisen en hanen hoog boven, de mensen. En gebrom van Hokken daarna. Roepstemmen van de hemel: een dominee wil het Evangelie verkondigen, een priester de mis bedie nen. Het is h e t wonder in de verscheurde wereld. Daklozen. DE Zondag is stil als in Delft en Mid- deiharnis. Rond het Alsterwater zit ten vissers naar de aanvulling van het vleesrantsoen te hengelen. Want tweemaal per week wijst de bonnenlijst wat aan en er zijn vleesloze weken. Van strooptochten is toch nog nooit iemand rijk geworden. Zeilers maken hun boten klaar voor de tocht, er glijdt een .kano over groen-blauiw water, door de bouwval van een paleis aan Fern- licht dwaalt een vrouw gehuld in een lange ochtendjas en verdwijnt tussen ttvee steenhopen naar een kelder, waar uit radiomuziek en gerinkel van borden en lepels komen en in een erker zit een Schilder te werken aan een schilderij van deze harmonie der verschrikking. Dichter naar het stadscentrum op de Sas en straikbegroeide Alstertaluds ipen de daklozen de Zondagochtend- llaap uit. Een man en een vrouw op één smalle matras, een kussen en een deken. Een bed in een luchtige slaap kamer en klein. Verderop, een vrouwen been, weggezakt onder een groene man tel. Ze heeft donker haar en ze schijnt gpmaar op het gras te liggen. Daar waar ie zon schijnt is het gras meer belegen met slapers en slaapsters, de monden styf dichtgeknepen of half opengezakt. Geen klokgebrom schijnt tot hen door te dringen. Door de puinarcaden zwerven een paar beas-verlaten honden, een jongetje roept tegen een ander ventje, ergens in een woestijn van baksteen en verbrokkeld Cemeirt, dat hij met z'n vader naar de Allster gaat en een kind, dat met vati én mutti uit wandelen gaat zeurt hui lerig. buiten wat kleine vruchten niet is. Ook 's middags niet in Blankenese, waar heen de familie trekt met duizenden an dere Hamburgers. Blankenese met hoge rs, water en frisse lucht, met slappe koffie en slap bier en gebakjes op de bon, die echter een bon niet waard zijn. t is wonderlijk, zegt de moeder, maar sinds de oorlog bidden de kinderen voor het slapen gaan: „Bewaar ons voor boze dromen." Dat deden ze vroeger nooit. Arme kleine Johannes! Arme kleine Ilsel Aan het eind van de straat: de open Sankt Petri, een van het vijfde ,_jel der Hamburgse kerken, dat rook en vlammen onderging, die wel bomsahade kreeg, maar waar sinds kort weer diensten gehouden worden. Nog ■taan binnen de steigers, nog ziet U gaten Of gaat de mens te ver? Nu de mens voor 't eerst een eigen snelheid heeft bereikt, die de 1000 kilo- meter-per-uur-snelheidsgrens overschrijdt, wordt het langzamerhand -tijd zich met de vraag bezig te houden, welk tempo wij zullen moeten aanslaan opdat de s reizigers op of beter om ondermaanse .,niet meer onderga". In Juni van dit jaar heeft de Ameri kaanse vlieger col. Albert Boyd met eer R-straalvliegtuig boven het Muroc- vliegveld in de Moj ave-woestijn, Cal., x een bebakende baan van 3 km lengte, i snelheid van 1017,69 km/uur bereikt daarmede de snelheidsgrens van dui zend kilometer per uur overschreden. Een grens, die door alle eeuwen en door alle cultuur-tijdperken heen i mens gesloten is geweest. Tot in de tijd van Goethe, de dichter- wijsgeer, was men als in alle eeuwen die aan zijn tijd voorafgingen, te land op de snelheid van eigen benen of op e van het paard, ter zee op de snelheid in de wind aangewezen. Ongeveer zes tot zeven geographische mijlen, 45 tot 50 kilometers, was het ge middelde dagtraject, dat de postkoetsen die dagen plachten af te leggen, werd, met gebruikmaking van het veelvuldig wisselen van gespannen, op één dag eer afstand van tien mijlen overwonnen, dar inspireerde dit de reiziger tot de beeld spraak van gevleugelde rossen! Op mijn schrijftafel staat een aard globe. Beschouwen wij deze globe, waar de middellijn 33 cm bedraagt door de bril van Goethe. Voor een Berlijn naar Keulen, een afstand km, was men in dien tijd met de post koets twaalf etmalen onderweg, pleiste- in en rasten onderweg meegerekend. Onze groote passagiersvliegtuigen, die m kruissnelheid van ruim 465 km jr hebben, leggen die afstand in ar en twintig minuten af, dat is in min der dan het tweehonderdste gedeelte den tijd die Goethe nodig had. Hoe snel zouden wij nu moeten vliegen om met de zon gelijke „tred" te houden? Boven de aequator hebben wij het 't moeilijkst. Daar betekent de rotai snelheid der aarde, draaiing om haar een snelheid van 1670 km per uur, zijn bijna 28 km per minuut, of 464 m iedere seconde. Een snelheid, die grooter dan die waarmede het geluid zich voortplant en die 333 m per oze breedtegraad (Amsterdam) zijn echter 1000 km per uur voldoende om de zon te „begeleiden". Te paard van Arnhem Westwaarts ja gend, zou men na een geforceerde rit van een uur ten hoogste één tot ander halve minut tijd hebben gewonnen; men zou zich slechts met ongeveer één vijftigste Van de snelheid hebben voort bewogen, die noodzakelijk zou zijn om de zon te doen stilstaan. Zover wat de ruiter betreft. De treinen. Hoe staat het met onze hedendaagse treinen en met het vliegtuig? Met de snelste treinen die vóór de oorlog reden naar het Westen, verlengden wy onze dag in elk uur met vier tot vijf minuten, VIJF EEVWEN GELEDEN GEBOREN Morgen de 14e September i: geleden dat Johan van Oldenbarnevelt Amersfoort geboren werd, en wij willen hem hier in het kort herdenken. Wij her denken dan in hem een der grondleggers van onze onafhankelijkheid. Want was hij niet een der medebouwers aan de Unie van Utrecht en voltooide hij niet, samen met Prins Maurits het werk, dat door Willem van Oranje begonnen was? Wat Maurits met wapengeweld bereikte, wist hij met diplomatieke middelen uit te buiten. Hij was een tacticus van het zuiverste water, iemand, die list en tegenlist op geraffi neerde wijze wist te spelen, maar ook iemand, die nooit zijn doelstelling, n.L Nederland's bevrijding en onafhankelijk heid, uit het oog verloor. Wij denken hier aan de handige wijze, waarop hij Leycester uit het land werkt door de jonge Maurits naar voren te schuiven en daarbij de Sta ten doet inzien, dat het beter is op eigen benen te staan, dan de souvereiniteit een buitenlandse mogendheid aan te den. Wij herinneren aan de wijze, waarop hij Frankrijk en Engeland tegen elkaar uit speelt bij het vragen om steun tegen Spanje. Hij maakte, dat de Unie gaat tellen als een steeds groter factor ii Europees concert. Voeg dan er bij zijn grote het 500 jaar_ niet: „Kan Syn Ed. (Oldenbarnevelt) dit schip in versekerde haven sturen, men behoort hem eene gouden statue te stellen."? Maar men weet, hoe Maurits op miltiaire gronden tegen de vredeshandel gekant was, hoe zich rondom hem een partij schaar- bestaande aan de ene kant uit haters benijders van de Landsadvocaat, zoals de stad Amsterdam, en aan de andere kant aanhangers van de „preciese" rechtzin- financiële gaven: hij schiep Jan i^Bp1 'kor-kerf fiat niet in wel faiUiete ^boedel (want anders kan tol der Hamburgse kerken, to met rn de Ned„landK het gin van de opstand niet noemen) de rijke Unie, niet in het minst door zijn initiatief tot de stichting van de Ver. Oost-Ind. teTdaTwirrd^'b^^bin: V nenslingerden, maar op de preekstoel °"on vo aron rnri nrn ~«e= staat „Soli Deo Gloria" en op het altaar >randen stal kaarsen en pronken gele Idh ruf zu Dir Herr Jesu Christ" zingt de gemeente. Een kleine groep van oude en jonge mensen, vaders en moeders met kinderen, de Zondags uitgedoste kerkganger en de vergrauwde, afge zwaaide soldaat in het restant van zijn leven valt in de jaren rondom de „treves' van 1609. Maar tegelijkertijd ligt ook hier het begin van zijn diepe neergang. Immers met het 12-jarig Bestand bereikte de Landsadvocaat, dat Spanje de staatkundige zelfstandigheid van de opstandige gewes ten moest erkennen, terwijl bovendien de Unie zich financieel zó herstellen kon, dat het de toekomst onbevreesd tegemoet kon zien. Verklaart Aerssen, die de onderhan delingen met Spanfje van naby meemaakte, per vliegtuig daarentegen reeds leer dan tien minuten. Nemen wij aan, dat de stratokruisers ar naaste toekomst een kruissnelheid an om en by 660 km per uur zullen hebben, een veronderstelling die zeker als opgeschroefd kan worden be schouwd, dan betekent dit, dat wij, daar in reizende, reeds welhaast tweederden van het ..zonnetempo" zullen hebben. De reiziger in een dergelijk vliegtuig, die op een der langste dagen bij zonsopgang Schiphol verlaat en Westwaarts trekt, veronderstellende dat onderweg in de lucht getankt kan worden en men dus kan blijven doorvliegen in het eerst komende etmaal de zon in het geheel niet zien ondergaan. Wanneer by in de lage landen aan zee de zonnebal tegen halfnegen achter de Westelijke kim schuil gaat, ziet onze luohtreiziger hem boven de eenzaamheid der woudbe- dekte Rockies van West-Canada hoog de hemel staan. Het is halfeen in de namiddag! Wanneer bij ons. sedert het vertrek het vliegtuig, de zon voor de tweede keer opgaat, staat zij voor onze luchtreizigers nog altijd aan de avondhemel boven de Ochotsk. Eerst in de buurt het Baikal-meer in Siberië zou na onafgebroken vlucht van 24 turen voo luchtreizigers de nacht aanbreken. Nu zijn, zoals reeds werd bericht, over korte afstanden snelheden van r 1000 km per uur bereikt en daarmede heeft de vliegende mens de snelheid c schreden die op onze breedtegraad rotatiesnelheid der aarde heeft, een snel heid waarbij spraakgebruikelijke gelijke nissen als „pijlsnel" en „snel als de wind" jammerlijk te kort schieten. Geen pijl vliegt zelfs ook niet bijj benadering snel en wat de wind aangaat zo strijkt bij een snelheid van 1000 km per buiten langs alle delen van het vlieg tuig een storm, waarvan de snelheid ruim 9 maal en waarvan de luchtdruk ruim 80 maal zo groot is als zwaarste orkaan. n zulk een tempo als kruissnel heid gedurende vele uren volhouden, dan zal men er goed aan doen het hoger op de zoeken, waar de lucht dunner bijgevolg de weerstand tegen dé vo< beweging geringer is. Daar, in de stra tosfeer, op een hoogte van 2025 kilo- meter, zal men erin slagen nog héél andere snelheden te bereiken. Beschikt men eerst over deze strato- vliegtuigen, dan zou men de zon passeren. Westwaarts vliegend zien wij haar lang zaam stijgen; kij kunnen 's avonds laat Schiphol verlaten en, in plaats van in de nacht, in de namiddag komen. De zon maakt op haar baan „rechtsomkeert"! Vliegen wy in de vroege ochtend Oost waarts. dan gaat de zon onder, het wordt weer nacht Perspectieven, waarvan „the man in the street" nooit gedroomd heeft openen zich het komende geslacht Onder een fantastisch diepblauwe hemelkoepel, ook overdag de sterren met het blote oog zichtbaar zullen zijn, zal de strato-reiziger in één dag de aarde om cirkelen en wijlen Phileas Fogg nog op punten, 80 1, verslaan. Een reis naar Indië wordt een week end aangelegenheid, een kwestie van vier eneenhalf vyf uren, dus een voor- ol namiddag-trip. Hier rijst alleen maar de vraag, hoe zal de mens op deze plotse linge verplaatsing uit de gematigde hete zone, uit regen en kou in de tropengloed reageren? Heeft de ingenieur vliegtuigbouwer nog vrije baan of ko- n wij aan een punt waar herinnerd zullen worden, dat wij de be grensde natuurlijke kracht en passingsvermogen van de mens hebben n, willen wij in staat blijven de heerschappij over de machine uit oefenen. Zal ons een halt worden toe geroepen of zal de dolle jacht, de strijd tegen tijd en ruimte verder gaan? Steeds sneller, steeds hogerad astra? JOHN ROZENDAAL \Vereldvoedselraad vraagt om hulp Ie dezer dagen door de FAO te Ge- nève opgerichte Wereldvoedselraad, heeft ternationale bank en het Monetair fonds, momenteel te Londen bijeen. Ook richtte de raa<jl een verzoek tot Nederland, De nemarken en Frankrijk, een adviescom- iie samen te stellen ter bestudering de kwestie van het voederen In de tuin van Nederland De Hoge Velutve: verfijnde luxe en rijke natuur (Van een medewerker). MYRIADEN zonnevlekjes dansend over een rimpelend vijvervlak waaruit goudvissen en edelkarpers beurten opspringen; een rozentuin met strak geschoren gazons, waarin tegen een ondergrond van het diepste vermil joen ook begonia's bloeien en vurige sal- i's, keurig gescheiden door lage palm- haagjes: een jachtslot gebouwd in de n een gewei maar de grillen millonnairs-echtpaar dat in deze woning de legende van de ruwe jager uit de 7e eeuw, Hubertus, liet sym boliseren, die onrast bracht onder de dieren tot hij plotseling door het ge zicht van een havik die zioh op een nest jonge duiven wierp, tot bezinning werd gebracht en zich later, na het zien van een edelhert met een groot kruis tussen het gewei, in een klooster terugtrok om als bisschop van Luik in 728 te sterven. Sindsdien is St. Hubertus de schutspa- in alle jagers geworden. Dit jachtslot met zijn schitterende omgeving vormt de kern van het onmetelijke land goed de Hoge Veluwe. door boosaardige scribenten wel „de speeltuin der Rege ring" genoemd, maar in wezen het re creatie-oord van geheel Nederland. Want dit jaar hebben reeds meer dan 100.000 natuurminnaars een bezoek aan dit 5% duizend hectare grote gebied gebracht, een bewijs dat de directie der stichting die het beheert, alles doet om een zo root mogelijke bekendheid aan dit cul- irele centrum te geven. Met de directeur, de heer Wormgoor, zijn wij een dag op stap geweest en an dermaal bleek welk een rijk en geva rieerd domein Nederland in de Hoge Veluwe bezit. Ook het interieur van St. Hubertus, evenals het exterieur ontworpen door Berlage, loont zeker de moeite van een bezoek. Met verfijnde luxe zijn de ver schillende kamers, waarvan de wanden en veelal ook de plafonds in kleurige de Hoge Veluwe. (Tek. J. v. d. Linde Jr.) nige leer. Zolang de strijd tegen Spanje duurde, was de tegenstelling tussen de preciesen en rekkelijken latent gebleven, maar nu barstte de zweer open. De twisten tussen de Remonstranten en Contra- Remonstranten. oorspronkelijk over dei praedestinatie-leer, kregen nu ook een politiek karakter en de partijen tekenden zich scherper en scherper at Een com promis was niet mogelijk en het is het tragische lot van Oldenbarnevelt geweest, dat hij, die de fijne draden van de buiten landse diplomatie zo schitterend wist te ontrafelen, de kracht en de felheid het Calvinisme niet wist te schatten. Hier sprak de harde geest van het oude verzet tegen Spanje, en als we deze achtergrond de twist begrijpen, dan kan de afloop Oldenbarnevelt's leven niet anders geweest zyn dan gewelddadig. Het immers het principe van „óf wit óf zonder de erkenning van het be staan der nuances van grys. Het oude Calvinisme kent geen compromis. Zo werd 13 Mei 1619 het vonnis aan de oude Landsadvocaat op het Binnenhof voltrokken. En als u op de 14de Septem ber langs deze oude historische plek mocht komen, blijf dan een ogenblik wijlen bij de nagedachtenis van deze grote Nederlander, een man, die zyn fouten had, maar een man, die zijn volle plaats in onze grootse vaderlandse historie ten volle waard is. Dra H. E. Kokeevan den Berge. LEZERS SCHRIJVEN ONS Roeping van de vrouw. Met stijgende belangstelling heb ik artikel over zusters in khaki en zusters in linnen in uw blad van Zaterdag j.l. gelezen, waarin u schreef over hebbelijkheid van bepaalde personen, die altijd maar schelden op de vro uniform. Ik zelf kan ..mij dat heel goed indenken. Het is natuurlijk in de eerste .ts verkeerd om je afkeuring tegen- r hen op die manier te uiten en voor al niet tegen onze verpleegsters, die wer kelijk soms bovenmenselijk werk moeten verrichten. Voor hen heb ik niets anders dan lof. Maar hoofdzaak is die andere meisjes, die geen verpleegster zyn. Wy als jongens en mannen zien niet meer dat in de vrouw wat we allen zo graag zouden zien, dat echt vrouwelijke. We zien haar op kantoor, fabriek, winkel, etc. Kort gezegd, we zien ze daar waar niet thuis horen. Volgens mijn besef moet een vrouw zich in haar jeugd reeds bekwamen voor het hogere, het huwelijk. Dat is de toe komst van de vrouw. Geen schrijf machine, maar huishoudelijk werk, ver zorging van gezin, etc. Wat hebben wij later aan een vrouw, die wel kan typen aar geen kopje thee zetten? Ziekenhuizen zonder werkkrachten, kantoren overvol. Doet* een vrouw dat niet, dan is het de man die haar op haar roeping moet wijzen. En dat is nu juist de oorzaak waarom een man of jongen zich afkeert van een vrouw in uniform of beter gezegd van de moderne vrouw. Hij ziet daardoor zijn toekomst bedreigd, temeer daar volgens schatting 1950 al reeds een groot overschot van manne lijke werkkrachten te zien geeft. loeten hierop wijzen dat de jet hoort in betrekkingen die haar niet past bij haar hogere roeping. HdUmi. ook de roeping van onze Regering om langzaam maar zeker het vrouwelijk personeel te doen afvloeien daarvoor mannelijk personeel in de plaats te stellen. Doet zij dat niet, dan zal de toekomst de werkloosheid groter zijn dan de vorige en is Leidén in last. Met dank dat U mijn epistel hebt wil len lezen, maar het moest mij even van 't hart. P. L. Mulder. Indië kort en klaar De douane-ontvangsten te Soerabaja waren van 1 Januari tot 1 September bijna 8 millioen gulden. In Augustus werd een partij Besoekitabak van f 750.000 naar Nederland uitgevoerd. De gouverneur van Malakka heeft, volgens Aneta, 500 dollar overhandigd het republikeinse Rode Kruis. Sinds 1 September is het weer gelijk telefoongesprekken met Indië door de opgeroepene te laten betalen. Weigert de opgeroepene echter, dan moe vrager de voorbereidingskosten vergoe- Prof. David L. Friedman, hoogleraar in het Sanskriet en de Indische cul tuurgeschiedenis te Batavia, vertrekt hedenmorgen met de KXi.M. naar Indië. De douane te Makassar nam voor 1 millioen gulden aan sieraden in beslag van de Mekkagangers. die met de „Kota Agoeng" vertrokken. De sieraden wor den hun na hun terugkeer teruggegeven. Te Semarang wordt woonruimte in beslag genomen ten behoeve van de plan ters, die met de „Kota Baroe" uit Ne derland worden verwacht. baksteen zijn uitgevoerd, ingericht. Meu belen uit glanzend teakhout, deuren en betimmering in coromandel of andere edele houtsoorten, de hall met grote glas- in-loodramen, voorzien van precieuze kunstschatten. Het geheel een sprookje, waarvan Jacob, de major domus reeds ten tijde der familie Kröller-Müller in functie, U alle finesses weet te vertel len. Hij doet dit bij iedere rondleiding, zo drie, viermaal daags. Bovendien treedt hij op als butler wanneer soms leden der Regering een weekend op het buiten doorbrengen en ook deze taak verstaat hij meesterlijk. Wij noemden de Hoge Veluwe een cultureel centrum. En dat is het ook. Straks, wanneer ook de bijzondere col lectie opgezette vogels van dr H. W. van Rhyn, de echtgenoot van Top NaeÉf, een waardige opstelling zal hebben gekregen, zal het dit nog in versterkte mate zijn. Dan zullen scharen jongeren kunnen ge nieten van de liefhebberij van een me dicus die gedurende een lang leven met zorg en grote toewijding, de meest uit eenlopende soorten heeft verzameld. Van alle in ons land voorkomende vogels exemplaar aanwezig. Dat zijn ongeveer 600. Bovendien omvat de col lectie een uitgelezen groep tropische gels, van het kleinste kolibrietje tot de schitterend gevederde paradijsvogels. Zee- en visarend staren U aan of ze ogenblikkelijk hun vleugels zullen uit slaan, de kleine mooi gekleurde putter in geel, zwart en rood, de blauwe reiger evenals haar purperkleurige zuster, de korhaan, het kemphaantje, de roerdomp en voorts dat hele hierleger dat onze bossen bevolkt en onze plassen omringt in de gewone mens slechts spo radisch iets te zien krijgt, het is op de Hoge Veluwe vertegenwoordigd in een vorm en bijpassende omgeving die zelfs kenners in verrukking brengt. Mevrouw Kröller heeft in het natio- iale park o.a. het standbeeld van Chris- tiaan de Wet en de President Steynbank laten aanbrengen. Maar wat haar naam bij kunstliefhebbers steeds met ere zal doen noemen is de stichting geweest van het rijksmuseum Kröller-Müller. Jam mer genoeg heeft de familie door het wisselen der fortuin moeten afzien van de bouw van een kunsttempel die on geveer zeven millioen zou hebben gekost. Thans zijn de kunstwerken onderge bracht in een z.g. overgangsmuseum, gebouwd door de Belgische architect prof. v. d. Velde, dat vooreerst wel als definitieve verblijfplaats voor de unieke verzameling aangewezen zal blijven. De heer Harrtmacher is er de directeur van. de bedoeling van mevrouw Kröller de ontwikkeling van de schil derkunst te laten zien van ca 1850 tot de cubisten van deze tijd. De surrealisten en neo-realisten zijn er dus niet vertegen woordigd. In de kabinetten ter rechter zijde vindt de bezoeker de Hollandse meesters, die aan de linkerkant tonen de Franse kunstbroeders uit eenzelfde pe riode. Het zou te ver voeren hier in on derdelen af te dalen, maar alleen reeds het noemen van enkele namen zal de kunstlievende leek een indruk geven van het vele schoons dat hier op de Ve luwe bijeen is gebracht. Breitner, Ver ster en Israëls prijken er naast Toorop, Millet, Fantin-Latour, Cézanne, Gauguin, Seurat, Redon en Picasso. Maar de schilderijen van Vincent van Gogh, w smartelijke levensweg hier in zijn werk volledig wordt gesymboliseerd, vormen zeker wel het pièce rerésistance. Als een centrum in het Nationale Park verheft zich een heuvelrij: de zooge naamde „Zeven Heuvelen", met hoogste top de Franse Berg. Vele delpaden langs rustieke trapjes noden tot een klimpartij, maar het uitzicht loont stellig de moeite. Naar het Noor den heeft men een prachtig gezicht op het cultuurgedeelte met zijn loofhout, gebouwen, beelden en plastieken, in het Zuiden ontwaart men de wildbaan met zijn eindeloze heidevlakten, zandverstui vingen, vliegdennen en jeneverbessen. Van de plassen, veentjes en moerasjes in het Veluwsche dialect „flesschen" genoemd die in het Oosten van hei gebied verscholen liggen en onregelma tig in de hoge heide glinsteren, is de oude Deelensche Wasch de grootste en voornaamste. Hier werd eertijds toen er in de omtrek talrijke schapen werden gehouden, het wolvee vóór het scheren gewassen wat allerlei feestelijkheid op de afgelegen hoeven meebracht. Thans drinkt en baadt het grove wild gaarne dit meertje of laveit op de wildakkers in de nabijheid. De directie hoopt dat zich geleidelijk :n kring van vrienden rond de Hoge EKGEKNIS Dit hoekige, puntige apostolische woord zien wij in onze dagen wel heel duidelijk bevestigd. De toenemende ontkerkelij- king en de groeiende ontkerstening al lerwegen vormen een droeve demons tra- he: feit, dat het Evangelie een ergernis is en niet is naar de smaak in de moderne mens. Nu is het Evangelie alle eeuwen door :n aanstoot geweest voor een ieder, die mee in aanraking kwam. De apostel Paulus heeft dat niet het minst in eigen leven meegemaakt. Er was een tyd in zijn leven, dat hij er niets van hebben moes:. Het irriteerde hem. Ten bloede :oe heeft hij het tegengestaan. Terwijl bil bezig is de eerste Christengemeenten te vervolgenontmoet hij Jezus Christu» cp zijn levensweg. Als hij zo Jezus Chris tus in Zijn geheel enige kracht leert ken nen, dan wordt hij een ander mens. Zijn leven gaat een andere richting uit Van een vervolger wordt hij een volger. Hoe ook eerst geërgerd door Jezus Christu» en Zijn Evangelie, wordt hij nu onweer staanbaar daardoor aangetrokken en on losmakelijk er mee verbonden. De apostel ondervond het in eigen leven, dat het Evangelie een ergernis is voor de natuui> lijke mens, doch ook een krach: Gods t zaligheid voor een ieder die gelooft. Het Evangelie niet naar de mens! En toch het Evangelie voor de mens! Dank zij Gods genade. Het is toch niet zó, dat God tégen ons is. Doch veeleer is het zó, dat de men» tegen God is. Niet God moet zich be keren, maar de mens moet veranderd. Dat wij niet langer leven met het ge zicht gericht op deze wereld en onze goden. Niet langer de rag toegekeerd aaa de éne levende God, die als de Vader Heere Jezus Christus Zijn aan gezicht nog vriendelijk, in opzoekende liefde tot ons richt. God is vóór ons! Dat is de heilsbood schap van het Evangelie. Wij zijn tegen God! Dat is de droeve werkelijkheid van ons natuurlijk be- Maar, èls .wij door de ergernis heen het heil in Christus en Zijn Evangelie mogen leren kennen, dat wij dan geen -de-weg zouden worden voor an deren. Geen extra-ergernis er bij. Het Evangelie is in zichzelf al ergernis ge noeg! Gods Geest make ons van tegenstan ders tot voorstanders, tot levende getui- Zijn heil! Wassenaar. Dr H. J. Bonders. Veluwe zal vormen, die tezamen als do nateur, mee wil helpen aan het instand houden van Neerlands grootste natuur reservaat. „Geen gramofoons, geen trek- harmonica's. geen gejoel", zei de heer Wormgoor tot besluit, maar eerbied voor de natuur. Een wijs besluit dat de in stemming zal hébben van ieder dia d» stilte lief heeft en een dag volkomen vrij [onbelemmerd in deze ideale omge ving zich komt verkwikken en ver sterken. De flora van de Hoge Veluwe. Chr. landverhuizers worden in Canada goed ontvangen Maar de kinderen moeten naar de openbare school (Van onze reiscorrespondente Tiny Mulder) Nu Canada de deuren heeft opengezet voor Nederlandse landbouwers, verwacht men in Canada gedurende de volgende tien jaren een enorme „trek" vanuit Ne derland. Een groot deel van de landver huizers behoort tót een orthodox-Calvi nistische kerkgemeenschap in Nederland en zal zich aansluiten bij de Christian Re formed Churches in Canada en de ker ken daar doen winnen in aantal en kracht. Alleen reeds de immigranten, die op 27 Juni aankwamen in Chatham, hebben het ledental van de kerk ter plaatse verdub beld. Zo zal het gaan in de andere ge meenten. want de immigrantencomité's zijn er op uit. de nieuwe immigranten te plaatsen binnen het bereik van een be staande gemeente. Wanneer dit niet meer gaat, wil men de immigranten plaatsen in kernen. Dit is nu reeds gedaan, met het gevolg, dat er reeds vier nieuwe gemeenten werden gesticht, die voorlopig het karakter zul len hebben van Zendingsposten en ge diend worden door een Zendeling. Wan - neer de immigranten, die deze maand ver wacht worden, gearriveerd zullen zijn. zullen opnieuw twee dergelijke Gerefor meerde kernen worden gevormd. Er zijn pogingen in het werk gesteld om te voorkomen, dat de Gereformeerde landverhuizers verspreid worden over streken, waar geen Geref. kerk is. Een Synodaal Comité der Chr. Ref. Church verrichtte reeds prachtig werk bij de ontvangst der immigranten. De komst van deze Hollanders kan van onschatbaar belang zijn voor de Christian Reformed Church, daar ze het Calvinis tisch element belangrijk zal versterken, evenals honderd jaar geleden Nederlan ders de principes van de afgescheiden kerk naar Amerika brachten en later de vruchten van de Calvinistische opleving. De immigratie van uitsluitend Nederlands sprekende landverhuizers brengt evenwel ook zijn moeilijkheden mee. Plotseling wordt er een enorme behoefte gevoeld aan een behoorlijk aantal predikanten, die des Zondags in de Nederlandsè taal het Woord kunnen verkondigen. Slechts weinig candidaten zRn bij machte de Ne derlandse taal te lezen, laat staan van in die taal te preken. Er zijn Amerikaans* Calvinistische studenten, die speciaal d» Ned. taal leren om in staat te zijn de theo logische werken, die in ons land gepubli ceerd zijn, te kunnen bestuderen. Geen Christelijke school. Van kerkelijke zijde is dus de ontvangst van onze landgenoten buitengewoon goed geregeld. Iets anders staat het met de Christelijk* opvoeding. In Canada bestaat maar één school, die in verhouding staat met de Christian Re formed Church, namelijk de Christelijke school in Holland Marsh, Ontario. In Hol land Marsh wonen vrij veel Nederlandse gezinnen op korte afstand van elkaar. De kinderen worden met de schoolbus van huis gehaald. Doch in andere plaatsen wonen niet meer dan vijf of zes gezinnen op een bereikbare afstand van elkander en het is niet mogelijk in die plaatsen een Christelijke school te stichten. Vooral -a de winter zou dit bezwaarlijk zijn. Wan neer de gezinnen meer dan 35 kilometer van elkaar verwijderd wonen, is de stich ting van een speciale school uitgesloten, 's Winters is het soms reeds onmogelijk om 's Zondags de kerk te bereiken. De schoolgaande jeugd is dus aangewe zen op de openbare school. Op de open bare scholen wordt evenwel de dag be gonnen met gebed en schriftlezing, de on derwijzers geven iedere ochtend een le« in Bijbelse geschiedenis en dc wet ver oorlooft iedere predikant een half uur per week Bijbelles te geven in iedere school klas. Hier schuilt echter hetzelfde gevaar als dat van het geven van Bijbelse les in onze openbare scholen door ongelovig* leerkrachten. Men zal dus zijn kinderen naar een openbare school moeten sturen. De eerste maanden zal er van leren wel niet veel komen, want ze dienen eerst d» onderwijzer te kunnen verstaan en pas dan kan uitgevonden worden in welke klas ze thuishoren De Joodse gemeente van Pretoria (Zul*. Afrika) heeft onlangs de Ned. Henr. Ker% aldaar uitgenodigd by de installatie van ra* nieuwe rabbijn De uitnodiging werd aaoa- vaard.... ia perfect Hebreeuw*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3